ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 23:59:59  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Εδώ δεν μπορέσανε οι δικοί σου να περάσουνε μια μπάλα σε ένα τέρμα, το καραβόσκοινο απο τη βελόνα θα περάσεις;;;

Χμ... μάλλον παραείναι πλούσιος ο Ολυμπιακός για τον παράδεισο του... τέρματος!!!

quote:
Τουλάχιστον εμείς βάλαμε τρια.

Δεν ήξερα ότι είσαι με τον Θρασύβουλο!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 23:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Όσοι επιθυμείτε, μπορείτε να ακολουθήσετε το εγωϊστικό σας συναίσθημα και απαντήσετε ειρωνικά σε αυτό μου το ποστ, αλλά έχετε υπόψιν σας, ότι αυτός ακριβώς ο εγωϊσμός που θα σας προτρέπει να απαντήσετε, είναι αυτός, που κάνει την αίσθηση της παρουσίας του Θεού, ήδη απο αυτήν εδώ τη ζώη αδύνατη για τον άνθρωπο...
Απλά αυτό το συναίσθημα συνεχίζει να βιώνεται και μετά, όταν οι πέντε αισθήσεις του σώματος είναι μέσα στο χώμα.
Απλά πράγματα .

Γι αυτό κι εγώ φίλε samuel1974 για να τους την κοπανήσω , προνόησα και έχω αφήσει εξουσιοδότηση για την αποτέφρωσή του σώματός μου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 23:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974 Εγώ έτσι το ξέρω:
Ματθαίος 19
24 πάλιν δὲ λέγω ὑμῖν, εὐκοπώτερόν ἐστι κάμηλον διὰ τρυπήματος ραφίδος διελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν.
Μάρκος 10
25 εὐκοπώτερόν ἐστι κάμηλον διὰ τρυμαλιᾶς ραφίδος εἰσελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν.
Λουκάς 18
25 εὐκοπώτερον γάρ ἐστι κάμηλον διὰ τρυμαλιᾶς ραφίδος εἰσελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν.
Ο Χριστός όταν το έλεγε αυτό το είπε προφανώς στα Αραμαϊκά, και έχω ακούσει ότι το jamal που σημαίνει καμήλα δεν απέχει πολύ απο το jamala που σημαίνει καραβόσχοινο.

Φίλε samuel1974 , η pyramid έχει δίκιο γιατί στα Ελληνικά το κάμιλος για το καραβόσχοινο γράφεται με γιώτα προφανώς για να ξεχωρίζη από το ομόηχό του κάμηλος της καμήλας .
Όσο για το jamal που σημαίνει καμήλα και jamala που σημαίνει καραβόσχοινο , δεν είναι μόνο στα Αραμαϊκά , αλλά και στα Αραβικά . Και αυτό , γιατί τα καραβόσχοινα τα έφτιαχναν από τρίχες καμήλας . Κάτι αντίστοιχο με το jamal - jamala έχουμε και στα Ελληνικά όταν λέμε κάναβη και καναβάτσο ή λινό και λινάτσα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 00:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:
Φίλε samuel1974 , η pyramid έχει δίκιο γιατί στα Ελληνικά το κάμιλος για το καραβόσχοινο γράφεται με γιώτα προφανώς για να ξεχωρίζη από το ομόηχό του κάμηλος της καμήλας .
Όσο για το jamal που σημαίνει καμήλα και jamala που σημαίνει καραβόσχοινο , δεν είναι μόνο στα Αραμαϊκά , αλλά και στα Αραβικά . Και αυτό , γιατί τα καραβόσχοινα τα έφτιαχναν από τρίχες καμήλας . Κάτι αντίστοιχο με το jamal - jamala έχουμε και στα Ελληνικά όταν λέμε κάναβη και καναβάτσο ή λινό και λινάτσα .

Τότε μάλλον έκανα λάθος. Αν και τέτοιες συγκρίσεις, όπως το να περάσει μια καμήλα μέσα απο την τρύπα της βελόνας, δεν είναι και τόσο ξένες για τους Ιουδαίους. Στο Ταλμούδ αναφέρεται κάτι για έναν ελέφαντα που περνάει πιο εύκολα απο την τρύπα της βελόνας.

quote:
Γι αυτό κι εγώ φίλε samuel1974 για να τους την κοπανήσω , προνόησα και έχω αφήσει εξουσιοδότηση για την αποτέφρωσή του σώματός μου .

Αυτό είναι οικολογικά λάθος, γιατί αυξάνει τους ρύπους. Καλύτερα να κάνεις σαν εμένα, που σκέφτομαι να γίνω λίπασμα για τα κυπαρίσσια.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 13:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ samuel δεν έκανες εσύ λάθος, η εκκλησία το έχει κάνει. Οι περισσότεροι ιερωμένοι λένε στον κόσμο άλλα αντί άλλων.
Δεν έχουν, κατά την άποψή μου, αντιληφθεί ή έστω έχουν ξεχάσει ότι κάποια πράγματα λέγονται όπως λέγονται γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες αντοχές, και δεν υπάρχει λόγος να καταποντιστεί το οικοδόμημα που έχουν δημιουργήσει επειδή πιθανόν να έκτισαν στην άμμο.
Δεν εννοώ βεβαίως κάτι τόσο απλό όπως αυτό που αναφέρθηκε με το καραβόσκοινο, εννοώ θέματα όπως η πτώση, η κόλαση, ο δαιμονισμός, τα θαύματα, κ.λ.π.

Ελπίζω να υπάρξουν στο μέλλον περισσότεροι ιερωμένοι με την μόρφωση και την προσωπικότητα του Ιερώνυμου (ναι, τον έχω περί πολλού) ώστε να μπορέσουν όλο και περισσότεροι άνθρωποι που ακολουθούν την Χριστιανική διδασκαλία, να αποβάλλουν τον φόβο και τις ενοχές ετών και να προχωρήσουν την ζωή τους ψυχικά υγιείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2008, 14:35:23  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid

quote:
Δεν εννοώ βεβαίως κάτι τόσο απλό όπως αυτό που αναφέρθηκε με το καραβόσκοινο, εννοώ θέματα όπως η πτώση, η κόλαση, ο δαιμονισμός, τα θαύματα, κ.λ.π.

Αγαπητή μου φίλη, θεωρώ πολύ ενδιαφέρον να καταθέσεις την άποψή σου, έστω και επιγραμματικά, στα παραπάνω θέματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 00:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Αυτό είναι οικολογικά λάθος, γιατί αυξάνει τους ρύπους. Καλύτερα να κάνεις σαν εμένα, που σκέφτομαι να γίνω λίπασμα για τα κυπαρίσσια.

Οι ατμοσφαιρικοί ρύποι φίλε samuel1974 , ελέγχονται όταν περάσουν από φίλτρα ενεργού άνθρακα , με τα πτωματικά υγρά και το αδιαχώρητο στα νεκροταφεία υπάρχει πρόβλημα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 01:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Οι ατμοσφαιρικοί ρύποι φίλε samuel1974 , ελέγχονται όταν περάσουν από φίλτρα ενεργού άνθρακα , με τα πτωματικά υγρά και το αδιαχώρητο στα νεκροταφεία υπάρχει πρόβλημα .

Πες το ντε......που όλο φωνάζουν για το νέφος που προκαλείται από τους ρύπους των αυτοκινήτων και των εργοστασίων.

Τα πτωματικά υγρά απορροφώνται από το χώμα. Για το αδιαχώρητο ας βρει λύση η πολιτεία. Αν δεν κάνω λάθος η καύση των νεκρών έχει ήδη ψηφισθεί και η τιμή νομίζω κυμαίνεται γύρω στα 700-1.000€ αρκετά ποιο φθηνά σε σχέση με τη λοιπή Ευρώπη που κυμαίνεται απ' ότι θυμάμαι στις ειδήσεις στα 4.000€ και πάνω. Οπότε όσοι θέλουν μπορούν να αποτεφρωθούν.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 00:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
Πες το ντε......που όλο φωνάζουν για το νέφος που προκαλείται από τους ρύπους των αυτοκινήτων και των εργοστασίων.
Τα πτωματικά υγρά απορροφώνται από το χώμα. Για το αδιαχώρητο ας βρει λύση η πολιτεία. Αν δεν κάνω λάθος η καύση των νεκρών έχει ήδη ψηφισθεί και η τιμή νομίζω κυμαίνεται γύρω στα 700-1.000€ αρκετά ποιο φθηνά σε σχέση με τη λοιπή Ευρώπη που κυμαίνεται απ' ότι θυμάμαι στις ειδήσεις στα 4.000€ και πάνω. Οπότε όσοι θέλουν μπορούν να αποτεφρωθούν.

Ξεφύγαμε από το θέμα , αλλά οφείλω μια απάντηση . Η μεγαλύτερη ρύπανση στο λεκανοπέδιο της Αττικής προέρχεται από τα αυτοκίνητα και από την τσιμεντοποίηση η οποία δεν έχει αφήσει αρκετούς χώρους πρασίνου , όσο για τους ρύπους των εργοστασίων αυτοί γίνονται γιατί αφ ενός δεν εφαρμόζουν τον νόμο για λόγους οικονομίας και αφ εταίρου ο έλεγχος της πολιτείας για να τους το επιβάλλει ανύπαρκτος .
Τα πτωματικά υγρά λόγω και της εντατικής χρήσης των νεκροταφείων , έχουν μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα του λεκανοπεδίου . Η μόνη υγειινή ταφή είναι εκείνη των οικογενειακών τάφων , όπου το φέρετρο τοποθετείται σε ράφια και όχι στο χώμα .
Κάτι ανάλογο εφαρμόζει και ο δήμος Βούλας που στο νεκροταφείο του οι νεκροί δεν θάβονται στο χώμα αλλά σε τσιμεντένιες θήκες στο έδαφος που κλείνουν στεγανά με στιμεντόπλακες και από πάνω στήνεται το μνημείο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 00:57:19  Εμφάνιση Προφίλ
Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία, για την ημέρα της κρίσης (που θα ξανασηκωθούμε όλοι προς απολογίαν), αν είσαι καμμένος, θαμμένος ή διαμελισμένος;

Μήπως δημιουργεί πρακτικές δυσκολίες σε ότι αφορά στην ανασύσταση του σώματός μας;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 12:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Τα πτωματικά υγρά λόγω και της εντατικής χρήσης των νεκροταφείων , έχουν μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα του λεκανοπεδίου . Η μόνη υγειινή ταφή είναι εκείνη των οικογενειακών τάφων , όπου το φέρετρο τοποθετείται σε ράφια και όχι στο χώμα .


Πες το ντε!!!!! γιατί ένας φίλος μου ετοιμαζόταν να ανοίξει πηγάδι για πόσιμο νερό κοντά στο Ζάπειο......
quote:
γιαπετ:
Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία, για την ημέρα της κρίσης (που θα ξανασηκωθούμε όλοι προς απολογίαν), αν είσαι καμμένος, θαμμένος ή διαμελισμένος;

Μήπως δημιουργεί πρακτικές δυσκολίες σε ότι αφορά στην ανασύσταση του σώματός μας;;;



Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Αλλά μόνο και μόνο ότι για την αποτέφρωση θα χρειαστώ άλλα 700-1.000 ευρουλάκια αυτό λειτουργεί αποτρεπτικά. Εάν αντιθέτως μου κάλυπταν τα έξοδα της κηδείας, δε θα είχα καμία αντίρρηση και θα το δεχόμουν. (προσωπική άποψη).

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 12:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Γιαπετ μου έχω τοποθετηθεί για την πτώση και για τον δαιμονισμό και λέω να μην το ξανακάνω γιατί στο τέλος κάποιος θα μου τα σούρει χοντρά γιατί ξεφεύγουν κάπως οι απόψεις από την πεπατημένη.

Θα ήθελα να πω κάτι για την κόλαση, όχι δικό μου αλλά ενός ασκητή του Μακάριου του Αιγύπτιου (δεν θυμάμαι εάν το έχω ξαναγράψει)
Αυτός λοιπόν περιγράφει την κόλαση ως ένα τόπο ζωής και όχι τιμωρίας όπου οι άνθρωποι βλέπουν μόνο την πλάτη του άλλου και όχι το πρόσωπό του. Κόλαση δηλ. είναι το μαρτύριο να μην μπορείς να αγαπάς, να μην μπορείς να σχετίζεσαι και δεν είναι μετά θάνατον αλλά μέσα στη ζωή.

Εάν σκεφτούμε ότι την περιγράφει ως τόπο ζωής μπορούμε να προχωρήσουμε και πιο κάτω. Μπορούμε να πούμε ότι εάν όντως ισχύει να υφίσταται κάτι σαν τόπος μετά τον θάνατο εκεί ο άνθρωπος ζει όπως ακριβώς έζησε κατά την διάρκεια της επίγειας ζωής του (η λέξη ζει δεν είναι ακριβής αλλά ας θεωρήσουμε ότι πρόκειται για ένα άλλο είδος ζωής).
Υπάρχει κόλαση και παράδεισος αλλά είναι όπως η ζωή και λόγω του ότι δεν υφίσταται η ύλη που αργεί να αντιδράσει όλα γίνονται εν ριπή οφθαλμού και ο άνθρωπος «βιώνει» τα πάντα σε μεγέθυνση.
Να λοιπόν τα καζάνια και ο κλαυθμός, να η ευτυχία.

Και να σου πω, εάν δεν είναι έτσι και είναι αλήθεια αυτές οι υπερβολές που κάνουν ανθρώπους να τρέμουν εγώ πάλι αυτό θα πιστεύω και θα υποστηρίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 13:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για να συμπληρώσω λίγο την φίλη pyramid, θα έλεγα ότι
η κόλαση είναι η ανάλογη χώρα για να ζούν όσοι σκέφτονται
τόσο άσχημα....Και εδώ θέλω να πω το αυτονήτο, ότι μας αξίζει
θα πάρουμε, ότι ζητησαμε θα βρούμε, άρα πρέπει να ξέρουμε τι
ζητάμε, γιατί απλά θα το βρούμε...
Όσο για το θέμα του φίλου γιάπετ, όσο και να λασπολογεί, δεν
υπήρξε ποτέ έχθρα Ελλήνων χριστιανών, αλλά χριστιανών και ειδωλολατρών...
Οι Έλληνες, ήταν από τους πιο ένθερμους και παραχρήμα οπαδούς της τότε
νέας θρησκείας. Με εκατομμύρια των εκατομμυρίων...Και επειδή δεν αναφέρεται
πουθενά για πουθενά για εμφύλιο Ελλήνων, άρα όσα λές φίλε μου είναι απλά
συκοφαντίες και υπερβολές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 13:27:08  Εμφάνιση Προφίλ
Σύμφωνα με τους Αγίους Πατέρες της Εκκλησίας

"O θάνατος, δηλαδή ο χωρισμός της ψυχής από το σώμα, δεν καταργεί την υπόσταση του ανθρώπου, ο άνθρωπος παραμένει παρά τον χωρισμό. Ό χωρισμός της ψυχής από το σώμα είναι προσωρινή κατάσταση, αφού πάλι θα ενωθούν κατά την Δευτέρα Παρουσία του Χριστού.

Γι' αυτό και ο Κύριος στην παραβολή του Πλουσίου και του Λαζάρου λέγει ότι ο πλούσιος είδε τον Λάζαρο στους κόλπους του Αβραάμ, και όχι απλώς την ψυχή του Λαζάρου. Γιατί, αν και ή ψυχή του Λαζάρου βρισκόταν στους κόλπους του Αβραάμ, εν τούτοις είναι ο Λάζαρος, αφού δεν καταργείται ή υπόσταση του ανθρώπου με τον θάνατο.

Υπάρχουν πολλά χωρία στην Αγία Γραφή πού δηλώνουν ότι οι ψυχές ζουν μετά θάνατον. Είναι γνωστό το θαύμα της αναστάσεως του υιού της χήρας στά Σαρεπτά από τον Προφήτη Ηλία. Ό Προφήτης προσευχήθηκε στον Θεό: «Κύριε ο Θεός, επιστραφήτω δη η ψυχή του παιδαρίου τούτου εις αυτόν». Και μετά την προσευχή «εγένετο ούτως» και αναστήθηκε το παιδίον (Γ' Βας. ιζ', 21-23). Το ότι επέστρεψε η ψυχή του παιδίου σημαίνει ότι υπήρχε μετά τον θάνατο, δεν περιήλθε σε ανυπαρξία. Το ίδιο ακριβώς παρατηρούμε και στις αναστάσεις του Λαζάρου και του υιού της χήρας της Ναΐν και της θυγατρός του Ιαείρου. Επέστρεψαν οι ψυχές τους με τον λόγο του Χριστού. Ή Αγία Γραφή, κατά την κοίμηση των μεγάλων ανδρών της Παλαιάς Διαθήκης συνήθως λέγει ότι προσετέθη το πνεύμα αυτών «εις τους πατέρας αυτών» (Γεν. κε', 8).

Κατά την Μεταμόρφωση του Χριστού εμφανίστηκαν οι δύο μεγάλες προφητικές φυσιογνωμίες της Παλαιάς Διαθήκης, ο Μωυσής και ο Προφήτης Ηλίας. Και ο Χριστός στον ληστή, πού τον ομολόγησε, διαβεβαίωσε: «Αμήν λέγω σοι, σήμερον μετ' εμού έση εν τω παραδεισω» (Λουκ. κγ', 43). Ό Χριστός με αυτόν τον λόγο διαβεβαιώνει ότι μετά τον θάνατο του ανθρώπου η ψυχή υπάρχει, δεν χάνεται, θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά χωρία, αλλά θα περιοριστούμε μόνον σε αυτά. Ολόκληρη η πατερική παράδοση και η εκκλησιαστική εμπειρία διαβεβαιώνει αυτήν την πραγματικότητα, ώστε η αντίθετη σκέψη να αποτελεί ασέβεια και άρνηση της άποκεκαλ υμμένης πίστεως. Πραγματικά, όποιος παραδέχεται το αντίθετο κλονίζει τα θεμέλια της πίστεως, αφού αγωνιζόμαστε να τηρούμε τις εντολές του Χρίστου στην καθημερινή μας ζωή, για να μείνουμε αιωνίως με τον θεό. Ό Όσιος Νικήτας ό Στηθάτος θα πή: «Ζώσιν ουν, ως είρηται, πάντες οι ευσεβώς ζήσαντες καν ενθένδε απαλλαγώσι». Και για να μη δημιουργηθεί καμιά εντύπωση ότι μόνον οι ψυχές των ευσεβών ζουν μετά τον θάνατο συνεχίζει για να πή ότι αυτό γίνεται και με τις ψυχές των ασεβών και αδίκων ανθρώπων. Όχι μόνον οι ευσεβείς ζουν μετά τον θάνατο, «αλλά και οι ασεβείς αυτοί απεκδεχόμενοι τούτων έκαστος των έργων αυτού την άντιμισθίαν κατάλληλον»

Όμως, τόσο οι δίκαιοι όσο και οι αμαρτωλοί δεν απολαμβάνουν τελείως του Παραδείσου και της Κολάσεως, αλλά προγεύονται της χαράς των δίκαιων και της οδύνης των αμαρτωλών αντίστοιχα. Ό άγιος Μάρκος ο Ευγενικός λέγει ότι ή απόλαυση και ή μακαριότητα των αγίων, είτε την ονομάζουμε θεωρία, είτε μετοχή, είτε κοινωνία Θεού, είτε βασιλεία, καίτοι απολαμβάνεται με την έξοδο της ψυχής από το σώμα, εν τούτοις «ατελής εστί πάσα και ελλιπής ως προς εκείνην την ελπιζομένην αποκατάστασιν». Και είναι μερική και ελλιπής , γιατί οι ψυχές περιμένουν και τα σώματα κατά την Δευτέρα Παρουσία του Χριστού, ώστε και με αυτά να δοξαστούν τελείως.

Ή ψυχή, μετά την έξοδο της από το σώμα, αναμένει την έλευση του Χριστού και το μελλοντικό δικαστήριο, οπότε θα γίνει η ανάσταση των σωμάτων, αλλά προαπολαμβάνει την κατάσταση εκείνη ανάλογα με τα έργα της, παραμένοντας στους ιδιαίτερους τόπους, οι όποιοι πρέπει να νοηθούν ως ιδιαίτεροι τρόποι ζωής.
Ό άγιος Μάρκος ο Ευγενικός λέγει ότι και οι δίκαιοι και οι αμαρτωλοί «είναι εκατέρους εν τοις προσήκουσι τόποις». Οι μεν δίκαιοι ζουν άνέτοι και ελεύθεροι στον ουρανό με τους αγγέλους και τον Θεό στον Παράδεισο, από τον όποιο εξέπεσε ό Αδάμ, οι δε αμαρτωλοί βρίσκονται στον Άδη και ζουν με στενοχώρια και απαραμύθητη λύπη σαν κατάδικοι πού περιμένουν την απόφαση του κριτού. Ούτε οι δίκαιοι απολαμβάνουν τελείως της Βασιλείας των Ουρανών, ούτε οι αμαρτωλοί της Κολάσεως. Έτσι παρατηρούμε ότι γίνεται μια διάκριση μεταξύ Παραδείσου και Βασιλείας των Ουρανών, καθώς επίσης και μεταξύ Άδου και Κολάσεως. Οι δίκαιοι εισέρχονται στον Παράδεισο μετά τον θάνατο τους και αναμένουν την είσοδο στην Βασιλεία των Ουρανών μετά την ανάσταση των σωμάτων. Και οι αμαρτωλοί εισέρχονται στον Άδη μετά τον θάνατο και θα εισέλθουν στην Κόλαση μετά την ανάσταση των σωμάτων και την τελική κρίση.

Φυσικά, δεν πρόκειται περί αισθητών τόπων, αλλά νοερών. Ξέρουμε ότι η ψυχή πού εξέρχεται από το σώμα, δεν ενεργεί δια των αισθήσεων, δεν περικλείεται σε έναν αισθητό τόπο, δεν έχει ανάγκη των υπηρεσιών του σώματος. Ό άγιος Μάρκος ο Ευγενικός θα πει ότι όταν λέμε ότι οι άγγελοι κατοικούν στον ουρανό, δεν εννοούμε έναν σωματικό τόπο «αλλά τον υπέρ αίσθησιν μάλλον και νοητόν τόπον», έστω κι αν τον αποκαλούμε τόπο. Μάλιστα, χρησιμοποιώντας χωρίο του άγιου Ιωάννου του Δαμασκηνού, λέγει ότι νοητός τόπος είναι «ένθα νοείται και εστίν ή νοητή και ασώματος φύσις, ένθα πάρεσι και ενεργεί». Αυτός ο τόπος, πού είναι νοητός και ασώματος, υπερουράνιος και υπερκόσμιος είναι ο τόπος των αγγέλων και των άγιων. Νοητός τόπος είναι αυτός πού ενεργεί ο Θεός και φανερώνει την δόξα Του.

Επομένως, δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε έναν ιδιαίτερο τόπο πού κατοικούν οι ψυχές των άγιων και οι ψυχές των αμαρτωλών. Χρησιμοποιούμε τους όρους Παράδεισος και Άδης για να δείξουμε τον ιδιαίτερο τρόπο ζωής, αφού οι δίκαιοι μετέχουν της δόξης του Θεού, ενώ οι αμαρτωλοί δέχονται την καυστική ενέργεια του Θεού. "


Από το υπέροχο βιβλίο του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ "Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 14:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ pyramid

quote:
Αγαπητέ samuel δεν έκανες εσύ λάθος, η εκκλησία το έχει κάνει. Οι περισσότεροι ιερωμένοι λένε στον κόσμο άλλα αντί άλλων.
Δεν έχουν, κατά την άποψή μου, αντιληφθεί ή έστω έχουν ξεχάσει ότι κάποια πράγματα λέγονται όπως λέγονται γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες αντοχές, και δεν υπάρχει λόγος να καταποντιστεί το οικοδόμημα που έχουν δημιουργήσει επειδή πιθανόν να έκτισαν στην άμμο.
Δεν εννοώ βεβαίως κάτι τόσο απλό όπως αυτό που αναφέρθηκε με το καραβόσκοινο, εννοώ θέματα όπως η πτώση, η κόλαση, ο δαιμονισμός, τα θαύματα, κ.λ.π.

Σκέψου ότι αυτά που αισθανόμαστε σε αυτήν εδώ τη ζωή μέσω της διαίσθησης είναι κάτι ανάλογο σαν να έχουμε κλειστά τα μάτια και μπορούμε μόνο να ξεχωρίσουμε εάν σε ένα δωμάτιο επικραττεί φως ή σκοτάδι. Για αυτό και είναι γραμμένο ότι η ζωή την οποία ζούμε τώρα είναι ένα όνειρο και ότι όταν πεθαίνουμε, είναι σαν να ξυπνάμε απο αυτό το όνειρο. Όταν πεθαίνουμε λοιπόν, ανοίγουνε τα μάτια της ψυχής μας και βιώνουμε πλεόν πολύ έντονα, αυτό που διαισθανόμαστε πάρα πολύ αχνά σε αυτήν εδώ τη ζωή. Αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν φως ή σκοτάδι γίνεται πλέον βίωμα, και εφόσον οι πέντε αισθήσεις του σώματος δεν υπάρχουνε, αλλά λειτουργεί μόνο η διαίσθηση της καρδιάς και οι 3 αισθήσεις τις οποίες αντιλαμβάνεται η νοητή αίσθηση, δηλαδή η νοητή όσφρηση, η νοητή ακοή και η νοητή όραση, οι αναπαυόμενες ψυχές των πεθαμένων ακούνε, βλέπουνε και οσφραίνονται τον Θεό, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι γεύονται την αίσθηση της παρουσίας του, που σημαίνει ότι βιώνουνε σε υπερθετικό βαθμό την χαρά και την αγαλίαση. Αντίθετα οι κολασμένοι βιώνουνε την απουσία του Θεού, που σημαίνει ότι βιώνουνε την κατάθλιψη και την στεναχώρια σε υπερθετικό βαθμό. Το ότι βιώνει κάποιος πολύ έντονα αυτά τα συναισθήματα, μιας και είναι πλέον ορθάνοιχτα τα μάτια της ψυχής του και το ότι είναι ταυτόχρονα τελείως αποκομμένος απο τα ερεθίσματα του υλικού περιβάλλοντος, τα οποία διοχετεύει στην ψυχή του, όσο ζει εδω πέρα, το σώμα του, και τα οποία του αποσπάνε την προσοχή απο την διαίσθηση, κάνει την κόλαση κάτι πολύ περισσότερο απο ένα καζάνι με φωτιά. Τα νεύρα της ψυχής είναι πλεόν γυμνά απο τις σάρκες και είναι υπερευαίσθητα στα ερεθίσματα του πνευματικού περιβάλλοντος. Εάν αυτό το περιβάλλον δεν είναι η ζωοποιός και χαροποιός ακτινοβολία της Θείας Χάρης, αλλά το σκότος της απουσίας της, τότε είναι πάρα πολύ απαίσιο, αυτό που βιώνει η ψυχή του πεθαμένου. Οι φωτιές και τα καζάνια ειπωθήκανε με λέξεις που αντιλαμβάνεται η ανθρώπινη εμπειρία, για να γίνει κατανοητό κάτι το οποίο είναι τελέιως ξένο στην ανθρώπινη εμπειρία, και μιας οι λέξεις που χρησιμοποιούνε οι άνθρωποι, προέρχονται απο την εμπειρία των ανθρώπων, τα όσα έχουνε ζήσει δλδ στα χιλιάδες χρόνια που κατοικούνε στη γη, με τέτοιες λέξεις, περιγράψανε την κόλαση και τον παράδεισο οι Άγιοι και ο ίδιος ο Χριστός. Σε ένα παιδί που πάει να βάλει το χέρι του στην μπρίζα, του λες: "το ρεύμα κάνει τζιζ", δεν του λες: "Θα νιώσεις έναν έντονο σπασμό σε όλο σου το σώμα, και ο πόνος θα είναι τόσο δυνατός που θα νομίζεις ότι ξεχωρίζουνε μεταξύ τους οι σπόνδυλοι απο την ραχοκοκαλιά"...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 16:08:41  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid

quote:
Γιαπετ μου έχω τοποθετηθεί για την πτώση και για τον δαιμονισμό και λέω να μην το ξανακάνω γιατί στο τέλος κάποιος θα μου τα σούρει χοντρά γιατί ξεφεύγουν κάπως οι απόψεις από την πεπατημένη.

Δεν συμφωνώ μ' αυτό, άσχετα αν έχεις δίκαιο. Δηλαδή ένας άνθρωπος που βλέπει πιο λογικά και βασικά κρίνει και αποσυμβολίζει τη θρησκεία του, όπως εσύ, ξεχωρίζοντας την υπερβολή, δεν θα έπρεπε να το επαναλαμβάνει, με το φόβο ότι αυτοί που λένε ένα σωρό ανοησίες, θα τον βρίσουν;; Αυτοί θα έπρεπε να έχουν αυτόν το φόβο...

Ας γίνει λοιπόν και ας πάρει την ευθύνη όποιος το κάνει.

Σαφώς ο άνθρωπος μετά θάνατον, δεν χάνεται, αντίθετα βιώνει την πραγματική ζωή, κατά τη γνώμη μου, η οποία έχει κι εκείνη την ποικιλία της. Δυστυχώς ή ευτυχώς, κατά την εδώ παραμονή μας, δεν θυμόμαστε τίποτε κι έτσι έχουμε πέσει στην παγίδα κάποιων διαχρονικών επιτήδιων, αρχομανών και άπληστων οι οποίοι "αποσυμβόλισαν" με τον πιο φοβιστικό τρόπο, αυτό το άλλο είδος ζωής που αναφέρεις και το χρησιμοποιούν σα μέσο ελέγχου των πιστών τους.

Φυσικά θα μπορούσαν να "ποντάρουν" στη συνείδηση, στην ηθική, στην αρμονία και τόσα άλλα, για να δείξουν το δρόμο της ψυχικής ανύψωσης ή ότι πρέπει να είναι συνετοί οι άνθρωποι, αλλά βλέπεις δεν θα είχαν τα ίδια αποτελέσματα, μ' αυτά που επιφέρει ο φόβος.

Θεωρώ λοιπόν, ότι τις απόψεις σου θα πρέπει να τις λες ευθαρσώς, διότι χρειάζεται στο φορουμ μια λογική θεολογική προσέγγιση, για να λειτουργήσει αποχρεμπτικά, στη δύσπνοια που προκαλεί η μπουρδολογία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 16:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ γιάπετ

quote:
Σαφώς ο άνθρωπος μετά θάνατον, δεν χάνεται, αντίθετα βιώνει την πραγματική ζωή, κατά τη γνώμη μου, η οποία έχει κι εκείνη την ποικιλία της.

Είμαι πολύ περίεργος, να ακούσω την προσωπική σου άποψη για αυτήν την "πραγματική" ζωή, όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 16:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Θεωρώ λοιπόν, ότι τις απόψεις σου θα πρέπει να τις λες ευθαρσώς, διότι χρειάζεται στο φορουμ μια λογική θεολογική προσέγγιση, για να λειτουργήσει αποχρεμπτικά, στη δύσπνοια που προκαλεί η μπουρδολογία...

Όπως για παράδειγμα όταν κάποιος από το forum, ονόματα δε λέμε.....αποκάλεσε τον Ιησού μαχαιροβγάλτη, χούλιγκαν και συμμορίτη!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 17:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower
ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΟΙΗΣΕ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ 1) HELL: Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΣΤΡΕΒΛΩΣΕ ΤΙΣ ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΗΕΛΛΑΣ, ΗΕΛΙΟΣ, ΣΕΛΑΣ (ΕΛΛΑΣ, ΗΛΙΟΣ, ΦΩΣ), ΟΠΟΥ ΤΟ «Σ» ΚΑΙ ΤΟ «Η > |_ > c > ΔΑΣΕΙΑ» ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΔΑΣΥΝΟΜΕΝΗΣ (ΠΡΩΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ) ΣΥΛΛΑΒΗΣ «ΕΛ-ΗΛ», ΣΕ «ΚΟΛΑΣΙ» (HELL), ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΑ ΠΟΥ ΘΑ «ΒΑΣΑΝΙΖΗ ΑΙΩΝΙΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ». ΥΠ’ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΕΣ ΔΙΕΤΗΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΡΙΖΑΣ ΑΥΤΗΣ [HELL = ΦΩΤΕΙΝΟΣ (ΕΠΙΘ.)].


2) LUCIFER: Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΠΥΡΦΟΡΟΣ-ΦΩΣΦΟΡΟΣ-ΕΩΣΦΟΡΟΣ, Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΑΣ ΤΗΝ ΗΛΙΑΚΗ ΓΝΩΣΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΡΕΒΟΒΙΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΤΑΥΤΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟΝ «ΣΑΤΑΝΑ», ΗΤΟΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ.

ΤΟ «ΣΕ-ΛΑΣ > ΛΑΚ > ΛΥΚ (ΠΡΟΦ. ΛΟΥΚ)» ΔΗΛΟΙ ΠΑΡ’ ΑΡΧΑΙΟΙΣ ΤΟ ΦΩΣ (ΛΥΧΝΟΣ, ΛΥΚΕΙΟ, ΛΥΚΟΦΩΣ Κ.Λ.Π.). ΣΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ Η ΡΙΖΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΩΣ «LUC» ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΙΣΗΛΘΗ ΣΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ (ΛΟΥΣΟ, ΛΟΥΖΟΜΑΙ, ΛΟΥΣΤΡΙΝΙ Κ.Α.). Ο LUCI-FER ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΙΝΙΣΤΙ Ο ΦΩΣ-ΦΟΡΟΣ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΥΤΟ-ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕΩΣ, ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΕΩΣ-ΦΟΡΟ.


3) ΔΑΙΜΩΝ: Ο ΔΑΗΜΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΝΩΡΙΖΩΝ, ΕΚ ΤΟΥ «ΔΑΩ = ΓΝΩΡΙΖΩ», ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ «ΑΔΑΗΣ». ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΟΜΩΣ Ο ΔΑΙΜΩΝ, Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΗΛΑ ΔΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ «ΠΟΝΗΡΟ ΠΝΕΥΜΑ» ΤΩΝ «ΛΕΓΕΩΝΩΝ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ».


4) ΑΘΛΙΟΣ: ΠΡΟ ΔΡΑΚΩΝΙΑΝΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ «ΑΘΛΙΟΣ» ΕΣΗΜΑΙΝΕ «ΕΚΤΕΛΩΝ ΑΘΛΟΥΣ», «ΑΘΛΗΤΗΣ», «ΣΩΜΑΤΙΚΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕΝΟΣ». Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΕΘΕΩΡΟΥΣΕ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΙΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΛΘΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΙΔΡΩΝΕ ‘Η ΑΣΚΟΥΝΤΑΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΣ ΕΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΟ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΤΙΚΩΣ «ΑΘΛΙΟΣ», ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΣΕ «ΟΙΚΤΡΟ ΚΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ» ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ «ΕΛΛΑΔΑ».


5) ΠΑΙΔΕΥΩ: ΠΑΙΔΑΓΩΓΩ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΩ, ΕΞΑΣΚΩ ΝΕΟΥΣ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΠΙΘΥΜΩΝΤΑΣ ΔΙΑΚΑΩΣ ΝΑ ΕΚΦΥΛΙΣΤΗ ΨΥΧΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΣ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΔΙΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΣΕ «ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ» ΚΑΙ «ΤΙΜΩΡΙΑ».


6) ΜΑΓΑΡΙΖΩ: ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ-ΓΗΣ ΣΤΑ ΑΝΑΚΤΟΡΑ ΤΗΣ (ΜΕΓΑΡΑ) ΛΕΓΟΤΑΝ «ΜΕΓΑΡΙΣΜΟΣ» ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ «ΜΕΓΑΡΙΖΟΥΣΑΙ». ΟΣΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΝΑ «ΜΕΓΑΡΙΖΟΥΝ» ‘Η «ΜΑΓΑΡΙΖΟΥΝ», ΗΤΟΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΓΑΙΑ (ΔΗΜΗΤΡΑ), ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ, ΕΘΕΩΡΕΙΤΟ ΟΤΙ «ΜΟΛΥΝΑΝ» ΚΑΙ «ΒΛΑΣΦΗΜΟΥΣΑΝ» ΕΠΙ ΤΟΥ ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΥ ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.


7) Ο ΤΡΑΓΟΣ: ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑΣ-ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ (ΤΡΑΓΟΥ ΩΔΗ, ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΑΙΟΣ ΤΡΑΓΟΣ Κ.Λ.Π.), ΣΤΗΝ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ Κ.Λ.Π., ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ «ΔΙΚΕΡΑΤΟΥ ΓΕΝΕΙΟΦΟΡΟΥ» ΔΙΑΒΟΛΟΥ. ΚΑΘΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ «ΒΡΙΘΕΙ» ΤΡΑΓΟΜΟΡΦΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ [ΘΕΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΠΑΝΑΣ, ΣΑΤΥΡΟΙ, ΣΕΙΛΗΝΟΙ (ΦΩΤΕΙΝΟΙ) Κ.Α.], Η ΤΑΥΤΙΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΠΕΣΚΟΠΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΩΣ «ΑΜΑΡΤΩΛΟ».


8) Η ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ (ΓΛΑΥΞ): ΙΕΡΟ ΠΤΗΝΟ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ (ΓΛΑΥΚΩΠΙΣ) ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΩΣ, ΕΝΩΧΛΗΣΕ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΕΦΗΜΙΣΘΗ ΩΣ «ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΠΟΥΛΙ» ΚΑΙ «ΝΥΚΤΟΒΙΟ ΑΓΓΕΛΟ ΘΑΝΑΤΟΥ» ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ. ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΣ ΕΞΗΘΛΙΩΜΕΝΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ» ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΒΡΑΪΚΗ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΕΚΦΟΒΙΖΟΝΤΑΣ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ «ΜΑΚΑΒΡΙΟ ΓΡΥΛΛΙΣΜΑ» ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ «ΔΙΑΒΟΛΙΚΑ ΜΑΤΙΑ» ΤΗΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 18:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά κάνεις φίλε gtpower και προσπαθείς να συγκινήσεις
το κοινό περί του καημένου αρχαίου ελληνικού θρησκευτικού
στοιχείου, άσχετα που ήταν ξενόφερτα έθιμα και ήθη, άσχετα που ήταν
γελοιοποίηση της έννοιας θεός,με ανθρωπόμορφους ήρωες, άσχετα απο
τα ..αίσχη που χαρακτήριζαν μυατήρια, άσχετα απο κτηνοβασίες, υπήρχε
κάτι σε αυτό...Μολύνθηκε ΄μως απο τα ασιατικά θεοπλάσματα που εξέφραζαν
ους αγράμματους και προληπτικούς χωρικούς...Έτσι θέλεις να το δεχτούμε;
Κι ο Χίτλερ υπήρξε κι είχε ιδεολοία, έγραψε και βιβλίο, να του κάνουμε άγαλμα;
Αυτά τα "κουφά" που λές, δε, περί του τι έκανε ο χριστιανισμός , μέσω των άγγλων
και λοιπών, ανθελλήνων, είναι ψέμματα, γιατί ο ίδιος
ο χριστιανισμός, δεν τα έκανε...
Απο τις λέξεις που χρησιμοποιείς, ξέρεις
ότι οι περισσότερες έχουν διττή σημασία... διαλέγεις εσκεμμένα την θετική,
για να δείξεις το αθώον του πράγματος, μιας αδικίας,όταν μόνο του,
αυτό το συνοθύλευμα δοξασιών και αποκρυφισμού, εκφυλίστηκε σε αυτό που
μόνο περιείχε: Μια γήινη και ζωώδη λατρεία του παράξενου...
Ωστόσο πέραν της δαιμονολατρείας ξένων θεών που ευτέλιζαν το ελληνικό
πνεύμα, η Ελλάδα, ήρθε στον χριστιανισμό, σαν φυσική συνέχεια και τα
φαντάσματα ενός δεισιδαίμονος παρελθόντος πήραν τη θέση τους στην ιστορία
του ανθρώπου....Όσο για το ελληνικό πνεύμα, έχει τη θέση που έχει για όσους
το βλέπουν σαν πνεύμα κι όχι σαν έθιμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 18:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ gtpower

Αυτά που αναφέρεις δεν έχουνε καμία σχέση με την ιστορική και γλωσσολογική πραγματικότητα, και θα σου εξηγήσω γιατί.

quote:
1) HELL: Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΣΤΡΕΒΛΩΣΕ ΤΙΣ ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΗΕΛΛΑΣ, ΗΕΛΙΟΣ, ΣΕΛΑΣ (ΕΛΛΑΣ, ΗΛΙΟΣ, ΦΩΣ), ΟΠΟΥ ΤΟ «Σ» ΚΑΙ ΤΟ «Η > |_ > c > ΔΑΣΕΙΑ» ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΔΑΣΥΝΟΜΕΝΗΣ (ΠΡΩΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ) ΣΥΛΛΑΒΗΣ «ΕΛ-ΗΛ», ΣΕ «ΚΟΛΑΣΙ» (HELL), ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΑ ΠΟΥ ΘΑ «ΒΑΣΑΝΙΖΗ ΑΙΩΝΙΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ». ΥΠ’ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΕΣ ΔΙΕΤΗΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΡΙΖΑΣ ΑΥΤΗΣ [HELL = ΦΩΤΕΙΝΟΣ (ΕΠΙΘ.)].

Στα Ελληνικά την κόλαση, τη λέμε κόλαση, που έρχεται απο το ρήμα κολάζω, δλδ τιμωρώ. Όσο για την ετυμολογία που δίνουνε οι έγκυροι γλωσσολόγοι του Δαυλού, άκου τι λέει το Online Etymology Dictionary

http://www.etymonline.com/index.php?l=h&p=5

quote:
hell
O.E. hel, helle "nether world, abode of the dead, infernal regions," from P.Gmc. *khaljo (cf. O.Fris. helle, O.N. hel, Ger. Hölle, Goth. halja "hell") "the underworld," lit. "concealed place," from PIE *kel- "to cover, conceal, save" (see cell). The Eng. word may be in part from O.N. Hel (from P.Gmc. *khalija "one who covers up or hides something"), in Norse mythology Loki's daughter, who rules over the evil dead in Niflheim, the lowest of all worlds (nifl "mist"), a death aspect of the three-fold goddess. Transfer of a pagan concept and word to a Christian idiom, used in the K.J.V. for O.T. Heb. Sheol, N.T. Gk. Hades, Gehenna. Used figuratively for "any bad experience" since at least 1374. As an expression of disgust, etc., first recorded 1678. Hell-bent is from 1835. Hell-raiser is from 1914 (to raise hell is from 1896); hellacious is 1930s college slang. Expression Hell in a handbasket is c.1941, perhaps a revision of earlier heaven in a handbasket (c.1913), with a sense of "easy passage" to whichever destination. Expression hell of a _____ is attested from 1776. Hell or high water is apparently a variation of between the devil and the deep blue sea. To wish someone would go to hell is in Shakespeare (1596). Snowball's chance in hell "no chance" is from 1931; till hell freezes over "never" is from 1919. To ride hell for leather is from 1889, originally with reference to riding on horseback. Hell on wheels is from 1843.

Δηλαδή έρχεται απο τη γερμανικά λέξη Hölle, που σημαίνει σπηλία, και όχι απο την γερμανική λέξη Hell, που σημαίνει φωτεινός.

quote:
2) LUCIFER: Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΠΥΡΦΟΡΟΣ-ΦΩΣΦΟΡΟΣ-ΕΩΣΦΟΡΟΣ, Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΑΣ ΤΗΝ ΗΛΙΑΚΗ ΓΝΩΣΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΡΕΒΟΒΙΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΤΑΥΤΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟΝ «ΣΑΤΑΝΑ», ΗΤΟΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ.ΤΟ «ΣΕ-ΛΑΣ > ΛΑΚ > ΛΥΚ (ΠΡΟΦ. ΛΟΥΚ)» ΔΗΛΟΙ ΠΑΡ’ ΑΡΧΑΙΟΙΣ ΤΟ ΦΩΣ (ΛΥΧΝΟΣ, ΛΥΚΕΙΟ, ΛΥΚΟΦΩΣ Κ.Λ.Π.). ΣΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ Η ΡΙΖΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΩΣ «LUC» ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΙΣΗΛΘΗ ΣΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ (ΛΟΥΣΟ, ΛΟΥΖΟΜΑΙ, ΛΟΥΣΤΡΙΝΙ Κ.Α.). Ο LUCI-FER ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΙΝΙΣΤΙ Ο ΦΩΣ-ΦΟΡΟΣ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΥΤΟ-ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕΩΣ, ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΕΩΣ-ΦΟΡΟ.

Ο Εωσφόρος ήτανε παλιά φωτεινός άγγελος και έφερε φως, μετά έγινε διάβολος. ΤΟ ότι έχει κρατηθεί το Εωσφόρος δεν σημαίνει ότι είναι μια του ιδιότητα, γιατί η Βίβλος και η Παράδοση ξεκαθαρίζει ότι απο άγγελος φωτός έγινε άγγελος του σκότους.

quote:
3) ΔΑΙΜΩΝ: Ο ΔΑΗΜΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΝΩΡΙΖΩΝ, ΕΚ ΤΟΥ «ΔΑΩ = ΓΝΩΡΙΖΩ», ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ «ΑΔΑΗΣ». ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΟΜΩΣ Ο ΔΑΙΜΩΝ, Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΗΛΑ ΔΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ «ΠΟΝΗΡΟ ΠΝΕΥΜΑ» ΤΩΝ «ΛΕΓΕΩΝΩΝ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ».

Δηλαδή όταν οι αρχαίοι Αθηναίοι κατηγορήσανε το Σωκράτη ότι εισάγει ΚΑΙΝΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ, του επιρρίπτανε κάτι καλό;;;;

quote:
4) ΑΘΛΙΟΣ: ΠΡΟ ΔΡΑΚΩΝΙΑΝΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ «ΑΘΛΙΟΣ» ΕΣΗΜΑΙΝΕ «ΕΚΤΕΛΩΝ ΑΘΛΟΥΣ», «ΑΘΛΗΤΗΣ», «ΣΩΜΑΤΙΚΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕΝΟΣ». Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΕΘΕΩΡΟΥΣΕ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΙΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΛΘΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΙΔΡΩΝΕ ‘Η ΑΣΚΟΥΝΤΑΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΣ ΕΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΟ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΤΙΚΩΣ «ΑΘΛΙΟΣ», ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΣΕ «ΟΙΚΤΡΟ ΚΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ» ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ «ΕΛΛΑΔΑ».

Άκου τι γράφει ο Μπαμπινιώτης

Οι έννοιες τού κόπου, τής κοπιαστικής εργασίας και μάλιστα τής χειρωνακτικής, που δηλώνονταν στην αρχαία περίοδο τής γλώσσας μας με τις λέξεις πόνος και μόχθος οδήγησαν (με μια υποτιμητική στάση των αρχαίων Αθηναίων προς τη χειρωνακτική κοπιώδη εργασία η οποία αντιστρατεύεται τη σχόλη, τον ελεύθερο χρόνο που οδηγεί σε αξιοποιήσεις, όπως εκείνη τής σχολής και τού σχολείου ως ευκαιριών παιδείας) στις κακόσημες λέξεις πονηρός και μοχθηρός. Όπως και οι σκληρές προσπάθειες που καταβάλλει ο αθλητής, ο διεκδικητής τού έπαθλου, τού βραβείου, τού άθλου, τον εμφανίζουν ως αξιολύπητο ή και ως εξαθλιωμένο, δηλαδή ως άθλιο. Ενώ η ένταση, ο ανταγωνισμός και η διεκδίκηση τής νίκης γεννά τη λέξη αγωνία από το αγών(ας).

Πηγή: http://www.lexicon.gr/keimena/et_alithia_lex.htm

Όσο για τον Χριστό, βάζω στοίχημα ότι εάν βάλω δίπλα δίπλα μια εικόνα του Χριστού και αυτού που τον αποκάλεσε Δρακονιανό, ο Χριστός θα φαίνεται όπως πάντα πανέμορφος και ο άλλος θα φαίνεται σαν χιμπατζής.

quote:
5) ΠΑΙΔΕΥΩ: ΠΑΙΔΑΓΩΓΩ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΩ, ΕΞΑΣΚΩ ΝΕΟΥΣ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΠΙΘΥΜΩΝΤΑΣ ΔΙΑΚΑΩΣ ΝΑ ΕΚΦΥΛΙΣΤΗ ΨΥΧΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΣ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΔΙΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΣΕ «ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ» ΚΑΙ «ΤΙΜΩΡΙΑ».

Το παιδεύω δεν έχει κακή χροιά, γιατί τότε το Υπουργείο Παιδείας, θα σήμαινε Υπουργείο Βασανιστηρίων...

quote:
6) ΜΑΓΑΡΙΖΩ: ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ-ΓΗΣ ΣΤΑ ΑΝΑΚΤΟΡΑ ΤΗΣ (ΜΕΓΑΡΑ) ΛΕΓΟΤΑΝ «ΜΕΓΑΡΙΣΜΟΣ» ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ «ΜΕΓΑΡΙΖΟΥΣΑΙ». ΟΣΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΝΑ «ΜΕΓΑΡΙΖΟΥΝ» ‘Η «ΜΑΓΑΡΙΖΟΥΝ», ΗΤΟΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΓΑΙΑ (ΔΗΜΗΤΡΑ), ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ, ΕΘΕΩΡΕΙΤΟ ΟΤΙ «ΜΟΛΥΝΑΝ» ΚΑΙ «ΒΛΑΣΦΗΜΟΥΣΑΝ» ΕΠΙ ΤΟΥ ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΥ ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.

Μπορείς να μας πεις και τι ακριβώς κάνανε εκει μέσα αυτοί που λατρεύανε τη Δήμητρα;;

quote:
7) Ο ΤΡΑΓΟΣ: ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑΣ-ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ, ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ (ΤΡΑΓΟΥ ΩΔΗ, ΑΠΟΔΙΟΠΟΜΠΑΙΟΣ ΤΡΑΓΟΣ Κ.Λ.Π.), ΣΤΗΝ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ Κ.Λ.Π., ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ «ΔΙΚΕΡΑΤΟΥ ΓΕΝΕΙΟΦΟΡΟΥ» ΔΙΑΒΟΛΟΥ. ΚΑΘΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ «ΒΡΙΘΕΙ» ΤΡΑΓΟΜΟΡΦΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ [ΘΕΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΠΑΝΑΣ, ΣΑΤΥΡΟΙ, ΣΕΙΛΗΝΟΙ (ΦΩΤΕΙΝΟΙ) Κ.Α.], Η ΤΑΥΤΙΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΠΕΣΚΟΠΗΣΕ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΩΣ «ΑΜΑΡΤΩΛΟ».

Ο τράγος χρησιμοποιείται απο τους ίδιους τους Σατανιστές και τους Οκκουλτιστές σαν σύμβολο του διαβόλου.

quote:
8) Η ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ (ΓΛΑΥΞ): ΙΕΡΟ ΠΤΗΝΟ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ (ΓΛΑΥΚΩΠΙΣ) ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΩΣ, ΕΝΩΧΛΗΣΕ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΕΦΗΜΙΣΘΗ ΩΣ «ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΠΟΥΛΙ» ΚΑΙ «ΝΥΚΤΟΒΙΟ ΑΓΓΕΛΟ ΘΑΝΑΤΟΥ» ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ. ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΣ ΕΞΗΘΛΙΩΜΕΝΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ» ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΒΡΑΪΚΗ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΕΚΦΟΒΙΖΟΝΤΑΣ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ «ΜΑΚΑΒΡΙΟ ΓΡΥΛΛΙΣΜΑ» ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ «ΔΙΑΒΟΛΙΚΑ ΜΑΤΙΑ» ΤΗΣ.

Τον ήχο της κουκουβάγιας, αντίθετα απο το πέταγμα του πουλιού, τον είχανε και οι αρχαίοι Έλληνες σαν κακό οιωνό...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 03/11/2008 18:22:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 18:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
1)Διάβολος!!!.........Ο χριστιανισμός εξευτελίζει την πολύ καλή βολή του Δία. Ο Δίας ήταν άριστος στο σημάδι με τους κεραυνούς......έτσι οι Χριστιανοί φρόντισαν την άριστη βολή του Δία να την μειώσουν παραποιώντας την.

2)κάθαρμα!!!........ από το καθαρμός που σήμαινε την εξυγίανση της ψυχής και στον οποίο υπόκεινταν οι αρχαίοι υμών πρόγονοι κατά τα μυστήρια......αυτόν λοιπόν τον αγνό άνθρωπο οι χριστιανοί τον παραποίησαν εννοιολογικά προσδίδοντάς του και τεχνιόντως κακή ερμηνεία.

3)κάδος......εδώ έχουμε και κάτι άλλο που αποδεικνύει ότι οι Ελλαδίτες Χριστιανοί φροντίζουν ακόμη και εκτός συννόρων να παραποιούν λέξεις και έννοιες κατά το δοκούν αρκεί να πετύχουν τον μιαρό σκοπό τους.
Έτσι έχουμε τον "κάδο" που αμέσως το μυαλό μας πάει στα απορρίμματα....και όμως επρόκειτο για τον καδή τον Τούρκο δικαστή που δικάζει με βάση τον ιερό (μουσουλμανικό νόμο).....

4)αδηφάγος....ονομαζόταν αυτός που νίκαγε το θάνατο που στην κυριολεξία τον έτρωγε επρόκειτο δηλαδή για κάποιον ήρωα...ίσως το θεό Διόνυσο και όμως........οι Χριστιανοί στις μέρες μας το μετέτρεψαν σε κάτι κακό στον άπληστο.....ναι!! ναι!!! στον άπληστο κυρίες και κύριοι!!!

5)αλλήθωρος.......από την άλλη θωριά....δηλαδή από την άλλη πλευρά....αυτός που μπορεί και βλέπει και τις δύο όψεις των νομισμάτων και κατ' επέκταση κανείς δεν μπορεί να τον κοροϊδέψει.....και όμως κυρίες και κύριοι οι Χριστιανοί κατάφεραν να το παραποιήσουν στον "γκαβό"!!

6)γυμναστήριο.......στο χώρο αυτό άνδρες γυναίκες εισέρχονταν γυμνοί για την άσκησή τους.....ήρθαν όμως πάλι αυτοί οι παλιάνθρωποι οι Χριστιανοί που μισούν καθετί το ωραίο....και τώρα ο κόσμος εισέρχεται ενδυμένος στους χώρους αυτούς.

7)βλαστημώ.....εδώ επρόκειτο για της τιμές που απέδιδαν οι αρχαίοι πρόγονοί μας στη φύση στη βλάστηση......και όμως που κατάντησαν τη λέξη αυτή οι Χριστιανοί?

8)μαλάκας.....από το μαλακός......ήταν ο πολύ καλός άνθρωπος ο ηπίων τόνων......και για αυτό φρόντισαν οι Χριστιανοί να θεωρείται κάτι πολύ κακό......

9)ύπουλος.....από το υπό+ουλή. Ο τραυματισμένος Έλληνας φαντάρος.....και όμως κυρίες και κύριοι αυτοί οι Χριστιανοί......πάλι έβαλαν το χέρι τους για να μειώσουν τον Έλληνα στρατιώτη, όλοι σήμερα ξέρουμε τι σημαίνει…..αχ!!!!!!!.

10)συκοφάντης από τις αρχαίες λέξεις σύκον+φαίνω που σημαίνουν (δείχνω το αιδοίο) ήταν ο καλός αυτός άνθρωπος που όταν καμιά ξετσίπωτη ή ανώμαλη γριά επιδείκνυε το αιδοίο της στα μικρά παιδιά εποφθαλμιώντας την ηδονή.........ο ενάρετος αυτός άνθρωπος αμέσως επέμβαινε και την έδειχνε με το δάκτυλο.....όλοι τη γιουχάριζαν και αμέσως η γριά συνετιζόταν........και όμως κυρίες και κύριοι........οι Χριστιανοί και πάλι φρόντισαν να κάνουν το άσπρο μαύρο.....φτύστε τους!!!!!!!!!

Αγαπητέ gtpower, όρεξη να έχει κανείς..........

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 03/11/2008 19:02:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 19:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
Μάλιστα!

οι χριστιανοί βρίζουν τούς αρχαίους ειδωλολάτρες, οι δεξιοί τούς αριστερούς, οι βόρειοι τούς νότιους, κ.λπ.

είναι και κάτι ξερονήσια που οι μεν σαπίσανε τους δε...

έλληνες όμως όλοι τους...

κατ' όνομα οπωσδήποτε...

και αυτό φαίνεται σε μερικούς παράξενο και συνωμοσιολογικό, ου μην αλλά και εξωγήινο!

Αδερφοφάδες!!!


Κι αν δεν κάνω λάθος, μεταξύ αρχαίας ελλάδας και χριστιανικής εποχής μεσολάβησαν οι ελληνιστικοί χρόνοι, οι ρωμαίοι, και, και, και... κάμποσα χρονάκια να πούμε, λοιμοί σεισμοί και καταποντισμοί, και τα πάνω κάτω...

Τα παράπονά σας στον Μεγαλέξανδρο αρχαιοπαθείς μου σύντροφοι!

Kι απ’ την θαυμάσια πανελλήνιαν εκστρατεία,
την νικηφόρα, την περίλαμπρη,
την περιλάλητη, την δοξασμένη
ως άλλη δεν δοξάσθηκε καμιά,
την απαράμιλλη: βγήκαμ’ εμείς·
ελληνικός καινούριος κόσμος, μέγας.

Eμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς,
οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι
επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας,
κ’ οι εν Mηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι.
Mε τες εκτεταμένες επικράτειες,
με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών.
Kαι την Kοινήν Eλληνική Λαλιά
ώς μέσα στην Bακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Iνδούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 22:55:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Από το υπέροχο βιβλίο του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ "Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ"

Την πληροφόρηση από τα τεκταινόμενα μετά θάνατο, από πού την έχει ο εν λόγω καθώς και οι "Αγιοι Πατέρες";

Γιατί την μόνη πληροφόρηση περί του τι γίνεται εκεί την έχουμε από το "όραμα" του μοναχού Γρηγορίου.

Με άλλα λόγια, η "βιβλιογραφία" σχετικά με τον άλλο κόσμο βασίζεται αποκλειστικά σε "οράματα" κάποιων ... "μοναχών" ή έχουμε και άλλου είδους πληροφόρηση; Γιατί από τη σιγουριά που μιλάνε μερικοί, θα περίμενε κανείς να παρουσιάσουν ... σκαναρισμένες φωτογραφίες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 00:49:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ψηλός
Από το υπέροχο βιβλίο του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ ΙΕΡΟΘΕΟΥ "Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ"

Την πληροφόρηση από τα τεκταινόμενα μετά θάνατο, από πού την έχει ο εν λόγω καθώς και οι "Αγιοι Πατέρες";

Γιατί την μόνη πληροφόρηση περί του τι γίνεται εκεί την έχουμε από το "όραμα" του μοναχού Γρηγορίου.

Με άλλα λόγια, η "βιβλιογραφία" σχετικά με τον άλλο κόσμο βασίζεται αποκλειστικά σε "οράματα" κάποιων ... "μοναχών" ή έχουμε και άλλου είδους πληροφόρηση; Γιατί από τη σιγουριά που μιλάνε μερικοί, θα περίμενε κανείς να παρουσιάσουν ... σκαναρισμένες φωτογραφίες...

macedon



Κανείς από τους Αγίους Πατέρες δεν μιλά με απόλυτη σιγουριά για το τι συμβαίνει ακριβώς (τόπος, κατάσταση, χώρος .....).

Τις πληροφορίες τις έχουμε από τη Γραφή, τις διάφορες αποκαλύψεις που έχουν γίνει σε ορισμένους Πατέρες, καθώς και από προσωπικές εμπειρίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 01:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
pyramid
Θα ήθελα να πω κάτι για την κόλαση, όχι δικό μου αλλά ενός ασκητή του Μακάριου του Αιγύπτιου (δεν θυμάμαι εάν το έχω ξαναγράψει)
Αυτός λοιπόν περιγράφει την κόλαση ως ένα τόπο ζωής και όχι τιμωρίας όπου οι άνθρωποι βλέπουν μόνο την πλάτη του άλλου και όχι το πρόσωπό του. Κόλαση δηλ. είναι το μαρτύριο να μην μπορείς να αγαπάς, να μην μπορείς να σχετίζεσαι και δεν είναι μετά θάνατον αλλά μέσα στη ζωή.

Δεν γνωρίζω φίλη pyramid τι έλεγε ο Μακάριος ο Αιγύπτιος , όμως ξέρεις πόσες φορές στο παρελθόν που βρέθηκα σε δύσκολη θέση από βλακείες συνεργατών μου δε σκέφτηκα ότι όταν ο Θεός θέλει να σε τιμωρήση δεν είναι ανάγκη να σε στείλη μετά θάνατον στην κόλαση , αλλά σου στέλνει στην παρούσα ζωή δίπλα σου έναν κόπανο , και σου κάνει τη ζωή πατίνι ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 01:58:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Τις πληροφορίες τις έχουμε από τη Γραφή, τις διάφορες αποκαλύψεις που έχουν γίνει σε ορισμένους Πατέρες, καθώς και από προσωπικές εμπειρίες.

Προσωπικές εμπειρίες;;

Σαν αυτή του Ρώσσου,ας πούμε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 17:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
samuel συμφωνώ ότι δεν μπορούν να εξηγηθούν τα πάντα σε όλους. Η ένστασή μου είναι όταν κάποιος άνθρωπος ζητάει εξηγήσεις και λέγονται υπερβολές.
Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει μια πιο γενικευμένη προσπάθεια για ανθρωπιστική ερμηνεία των κειμένων.


γιαπετ μου μάλλον ήταν εντελώς άστοχο το χιούμορ που έκανα. Όλοι εδώ είναι ευγενικοί, δεν έχω παράπονο από κανέναν.

Ξέρεις, οι θρησκευτικές συζητήσεις είναι έντονες από την φύση τους γιατί η θρησκεία έχει μέσα της τον φανατισμό, όχι βεβαίως μόνο αυτό. Μπορούμε να συζητήσουμε διάφορα αλλά δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία που υπάρχει με το ποια είναι η καλύτερη θρησκεία, ποιοι έχουν κάνει εγκλήματα, ποιοι έχουν κάνει διωγμούς κ.λ.π. , δεν μου πάει το άθλημα. Καταλαβαίνω ότι για κάποιους ανθρώπους είναι σοβαρό αλλά δεν θεωρώ την θρησκεία κάτι περισσότερο από μέθοδο για επαφή με το θείο.

Ο θρησκειολόγος Ρ. Όττο έλεγε ότι η θρησκεία είναι ένα μυστήριο τρομακτικό, γοητευτικό, σε συναρπάζει, και δεν εξηγείται. Όταν πετύχεις την εξήγηση πρέπει να το σκοτώσεις, το έχεις καταστρέψει.
Οπότε ίσως κάποιοι ιερωμένοι να μην θέλουν να σκοτώσουν την θρησκεία και προσπαθούν, μάλλον ανεπιτυχώς, να λειτουργήσουν ως σωτήρες. Ίσως να έχουν ξεχάσει ότι οι σωτήρες αυτοθυσιάζονται και δεν θυσιάζουν αυτούς που πάνε να σώσουν.


Sesostris ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ.
Όπως έλεγε ο Αινστάιν
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία
Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 20:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
pyramid:
Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει μια πιο γενικευμένη προσπάθεια για ανθρωπιστική ερμηνεία των κειμένων.

Που ακριβώς αναφέρεσαι?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 21:04:37  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη μου pyramid, ελπίζω να μη χρεώσεις σε εμένα, κάποιον πιθανό... διάλογο με τους ευρωπαίους...

Δεν φταίω εγώ, ένα σχόλιο έκανα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy