ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 18:24:30  Εμφάνιση Προφίλ
Εύχομαι σε όλους τους φίλους χριστιανούς, σεβόμενος το γεγονός οτι σήμερα εορτάζουν τη γέννηση του Ιησού, χρόνια πολλά και να είναι πάντα υγιείς, έτσι ώστε να μπορώ να διαφωνώ μαζί τους.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 19:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Χρόνια πολλά και σένα με υγεία σε Χριστιανούς και μη!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 01:05:09  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ήξερα πού να βάλω το παρακάτω link για να το δούν όσοι το επιθυμούν και είπα να το βάλω εδώ, που είμαι θεματοθέτης.

Με λίγη υπομονή (μά μιση ώρα είναι, θα περάσει) και πολύ γέλιο μπορείτε να δείτε σε ποιό σημείο μπορεί να φθάσει η ανθρώπινη ανοησία ή η λαχτάρα για να κονομήσει κάποιος μερικά... ρούβλια!!!

Ο τίτλος του φιλμ είναι «η ζωή μετά θάνατον», αριστερά, στη λίστα με τα βιντεακια.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ...

Υ. Γ. Λέτε σε καμμιά διακοσαριά χρόνια, να είναι αυτός αρχηγός θρησκείας ή παραλλαγής κάποιας θρησκείας;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 01:44:20  Εμφάνιση Προφίλ
Είδε κανείς το βιντεο ή έστω όσο άντεξε;

Κανείς σας δεν θέλει να... γνωρίζει λεπτομέρειες για κάτι τόσο σοβαρό;;;
Είναι απίστευτο που δεν θέλετε να ξέρετε, τι περιμένει τους αμαρτωλούς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 11:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τέκνον μου γιαπετ, προσωπικά επληροφορήθην για την αιώνια τιμωρία που περιμένει την αμαρτωλή ψυχή μου μετά τον θάνατον του φυσικού μου σώματος.

Δεν πειράζει όμως, θα είναι πολύ ωραία εκεί και κάτι μου λέει πως θα έχω μεγάλη παρέα!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 12:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Dying_Incubus-προσωπικά επληροφορήθην για την αιώνια τιμωρία που περιμένει την αμαρτωλή ψυχή μου μετά τον θάνατον του φυσικού μου σώματος.

Μια από τα ίδια φίλε μου … .

Μάλιστα έχω κανονίσει και πια διαβολάκια που θα με τιμωρήσουν στο πυρ το εξώτερο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 16:06:45  Εμφάνιση Προφίλ
Σκεφτήτε να μη βρούμε ούτε εκεί ησυχία, από μερικούς "άγιους" ανθρώπους και το μαρτύριο να είναι η υποχρέωση να τους ακούς...

Dying_Incubus

quote:
Δεν πειράζει όμως, θα είναι πολύ ωραία εκεί και κάτι μου λέει πως θα έχω μεγάλη παρέα!

Τι μεγάλη; Μόνο μεγάλη;

Υπάρχουν πληροφορίες ότι ο παράδεισος είναι έτοιμος να κλείσει, δεν υπάρχει... ψυχή!!!

elo

quote:
Μάλιστα έχω κανονίσει και πια διαβολάκια που θα με τιμωρήσουν στο πυρ το εξώτερο…

Ελπίζω να είμαστε μαζί, στο ίδιο ποτάμι, αλλά πρέπει να αιτηθούμε να αλλάζουν κάθε 100-150 χρόνια, γιατί... καταλαβαίνεις, όχι τα ίδια και τα ίδια...

Αλήθεια οι φίλοι μας οι χριστιανοί δεν έχουν άποψη για το Ρώσο νακραναστημένο;;

Περίεργο!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 16:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

quote:
Dying_Incubus-προσωπικά επληροφορήθην για την αιώνια τιμωρία που περιμένει την αμαρτωλή ψυχή μου μετά τον θάνατον του φυσικού μου σώματος.

Μια από τα ίδια φίλε μου … .

Μάλιστα έχω κανονίσει και πια διαβολάκια που θα με τιμωρήσουν στο πυρ το εξώτερο…


θέλω και εγώ θέλω και εγώ στείλτε με στην κόλαση ΤΩΡΑ!!!!!!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 17:59:49  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
elo
Dying_Incubus-προσωπικά επληροφορήθην για την αιώνια τιμωρία που περιμένει την αμαρτωλή ψυχή μου μετά τον θάνατον του φυσικού μου σώματος.

Βάλε και μένα μέσα.

quote:
γιαπετ
Υπάρχουν πληροφορίες ότι ο παράδεισος είναι έτοιμος να κλείσει, δεν υπάρχει... ψυχή!!!

Λες να χρειαστεί κάποιος στρατηγικός επενδυτής να τον αναλάβει; Απ'αυτά που βλέπω, χειρότερος από την Ολυμπιακή έχει καταντήσει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 18:05:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είδε κανείς το βιντεο ή έστω όσο άντεξε;

Μα... δε λέει κατι παραξενο!? Ουτε μπορω να πω σε τρομαζει. Αν το σκεφτεις το βιντεο λεει οτι ολοι οι αποκαλουμενοι "καλοι ανθρωποι" θα μπουν στον παραδεισο..σου λέει οτι δεν χρειαζεται να περασουμε ολα τα παθη του Ιησου Χριστου για να μπουμε στον παραδεισο(αυτοι που υποφερουν βεβαια πηγαινουν πιο ψηλα, αλλα και οι υπολοιποι εχουν τη δυνατοτητα ανοδου "κλιμακας" στο παραδεισο μετα τον θανατο τους). Αρκει να ειμαστε σε ενα βαθμο καλοι και να κανουμε καποια προσευχη ή να πηγαινουμε στη εκκλησια για να κερδισουμε την.. αιωνια ευτυχια!? Και ουσιαστικα αυτο που μας ζηταει ο θεος ειναι να μην κανουμε αμαρτιες. Να μην κανουμε κατι που ετσι κι αλλοιως δε μας υποχρεωνει κανεις να το κανουμε και που δεν μας ειναι απαραιτητο
Δηλαδη

ΛΟΛ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 18:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:
γιάπετ
Αλήθεια οι φίλοι μας οι χριστιανοί δεν έχουν άποψη για το Ρώσο νακραναστημένο;;

Εγώ προσωπικά, το εχώ δει το βίντεο εδώ και καιρό. Δε λέει τίποτα διαφορετικό απο αυτά που διδάσκει η Εκκλησία για τον εκτελωνισμό των ψυχών μετά το θάνατο τους, ώστε να γίνει ο συγκεκριμένος κάποιος αρχηγός θρησκείας όπως ανέφερες...

Αλλά για την κόλαση δεν αναφέρει ότι πρόλαβε να την βιώσει "στο πετσί του", ώστε να βγάλουνε όλοι τα παρακάτω συμπεράσματα:

quote:
Dying Incubus
Δεν πειράζει όμως, θα είναι πολύ ωραία εκεί και κάτι μου λέει πως θα έχω μεγάλη παρέα!

quote:
macedon
Βάλε και μένα μέσα.

quote:
γιάπετ
Ελπίζω να είμαστε μαζί, στο ίδιο ποτάμι, αλλά πρέπει να αιτηθούμε να αλλάζουν κάθε 100-150 χρόνια, γιατί... καταλαβαίνεις, όχι τα ίδια και τα ίδια...

quote:
elo
Μάλιστα έχω κανονίσει και πια διαβολάκια που θα με τιμωρήσουν στο πυρ το εξώτερο…

quote:
άθεος
θέλω και εγώ θέλω και εγώ στείλτε με στην κόλαση ΤΩΡΑ!!!!!!

Πληροφοριακά, για όσους ενδιαφέρονται για την κόλαση, να αναφέρω επίσης αυτά που διδάσκει η Εκκλησία. ...Μετά θάνατον λοιπόν, σύμφωνα με τις διδαχές, το μόνο που μένει στον άνθρωπο είναι το τι νιώθει απέναντι στον Θεό, και μιας και δεν έχει φροντίσει να την βρει αυτην την κοινωνία με τον Θεό απο αυτήν εδώ τη ζωή, η κόλαση δεν είναι τίποτα παραπάνω απο το βίωμα της απόλυτης και ατελείωτης μοναξιάς.

Όσοι επιθυμείτε, μπορείτε να ακολουθήσετε το εγωϊστικό σας συναίσθημα και απαντήσετε ειρωνικά σε αυτό μου το ποστ, αλλά έχετε υπόψιν σας, ότι αυτός ακριβώς ο εγωϊσμός που θα σας προτρέπει να απαντήσετε, είναι αυτός, που κάνει την αίσθηση της παρουσίας του Θεού, ήδη απο αυτήν εδώ τη ζώη αδύνατη για τον άνθρωπο...

Απλά αυτό το συναίσθημα συνεχίζει να βιώνεται και μετά, όταν οι πέντε αισθήσεις του σώματος είναι μέσα στο χώμα.

Απλά πράγματα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 26/10/2008 18:48:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 19:16:56  Εμφάνιση Προφίλ
























ΥΓΕ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 20:13:54  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde


quote:
Μα... δε λέει κατι παραξενο!? Ουτε μπορω να πω σε τρομαζει.

samuel1974

quote:
Δε λέει τίποτα διαφορετικό απο αυτά που διδάσκει η Εκκλησία για τον εκτελωνισμό των ψυχών μετά το θάνατο τους


Δηλαδή, για να καταλάβω, δεν είναι παράξενος ο ισχυρισμός της νεκρανάστασης του Ρώσου, με σκοπό να ειδοποιήσει τους δικούς του, για την κόλαση.

Σας φαίνεται εντελώς φυσιολογικό να τον πήρε κάποιος "όσιος" απ' το χεράκι να να του κάνει μια "τουρ" στην κόλαση και να τον περάσει απ' τα τελώνια και μάλιστα να τον τραβάνε, απ' τη μια οι άγγελοι κι απ' την άλλη οι διαόλοι!!!

Εκείνο που έχετε να παρατηρήσετε είναι, ότι αυτά που λέει είναι αυτά που διδάσκει η ορθόδοξη εκκλησία...

Ομολογουμένως μου φαίνεται περίεργο το σχόλιό σας φίλοι Dr Jekyll Mr Hyde και samuel1974...

Αγαπητέ samuel1974, αυτό το σχόλιό σου

quote:
Αλλά για την κόλαση δεν αναφέρει ότι πρόλαβε να την βιώσει "στο πετσί του", ώστε να βγάλουνε όλοι τα παρακάτω συμπεράσματα

... με κάνει να υποθέσω ότι θεωρείς αληθινά τα λόγια αυτού του ανθρώπου, άρα και πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο...

Έχω δίκαιο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 20:16:51  Εμφάνιση Προφίλ
macedon

quote:
Λες να χρειαστεί κάποιος στρατηγικός επενδυτής να τον αναλάβει; Απ'αυτά που βλέπω, χειρότερος από την Ολυμπιακή έχει καταντήσει.

Αν ο Ρώσος ανέφερε και τα λειτουργικά έξοδα, παραδείσου και κολάσεως, θα βγάζαμε ασφελή συμπεράσματα για το μέλλον του, αλλά δυστυχώς, δεν πρόλαβε να ασχοληθεί με τα οικονομικά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 20:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ γιάπετ

quote:
.. με κάνει να υποθέσω ότι θεωρείς αληθινά τα λόγια αυτού του ανθρώπου, άρα και πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο...

Εάν πήγε ή δεν πήγε στον άλλο κόσμο και γύρισε, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Υπάρχουνε αρμόδιοι να το ελέγξουνε και να το αναγνωρίσουνε αν επρόκειτο για θαύμα ή για απάτη.

Επειδή όμως δεν είμαι αυτιστικός, να μην αντιλαμβάνομαι τα συναισθήματα κάποιου, τα οποία εκφράζονται απο την έκφραση του προσώπου ή απο την όλη γλώσσα του σώματος του, μπορώ με μια πρώτη ματιά, να βγάλω ένα προσωπικό συμπέρασμα και να πω ότι: Ο συγκεκριμένος δείχνει μια έντονη ταραχή και δείχνει ότι έχει χάσει απο πάνω του την όποια αυτοπεποίθηση, μάλλον καλύτερα τον αυτοθαυμασμό, που όλοι μας λίγο ή πολύ κουβαλάμε. Κοινώς "του έχει φύγει η μαγκιά". Επίσης, όταν αφηγείται όσα αφηγείται, δεν γυρνάει τα μάτια του προς τα αριστερά (στο δημιουργικό ημισφαίριο του εγκεφάλου, προς το οποίο γυρνάμε τα μάτια όταν αφηγούμαστε κάποιο ψέμα), ούτε κάνει κάποιους μορφασμούς, που σηματοδοτούνε ψεύδος, όπως σφίξιμο χειλιών, μη ευθύτητα βλέμματος κ.λ.π. Δηλαδή πρόκειται είτε για κάποιον πολύ καλό ηθοποιό (κρυφό ταλέντο), είτε τα βίωσε αυτά που αφηγείται και είναι τόσο πεπεισμένος ότι τα βίωσε, όπως είσαι και εσύ πεπεισμένος ότι κάθεσαι τώρα και γραφεις στο πληκτρολόγιο.

...Αλλά όπως σου είπα και στο προηγούμενο ποστ, δεν λέει κάτι διαφορετικό απο αυτά που αναφέρουνε οι Γραφές. Είτε αποδειχτεί ότι είναι θαύμα, είτε αποδειχτεί ότι είναι απάτη, δεν αλλάζει τίποτα.

Για να πιστέψει κάποιος σε κόλαση και σε παράδεισο, δεν χρειάζεται να ακούσει ή να μην ακούσει την μαρτυρία κάποιου νεκραναστημένου. Αυτό το έχει διευκρινήσει άλλωστε και ο ίδιος ο Χριστός, όταν είπε την παραβολή του πλουσίου και του φτωχού Λαζάρου. Δεν είναι το κριτήριο η όποια μαρτυρία ή το όποιο θαύμα. Οι Γραφές είναι το κριτήριο της πίστης ή της απιστίας, για αυτό ο Χριστός είπε: "Εγώ είμαι η πύλη". Αυτήν την πύλη ή την δέχεσαι σαν αληθινή και την περνάς ή δεν την δέχεσαι. Έτσι κι αλλιώς δεν αναγκάζεσαι απο κανέναν, ούτε απο τον ίδιο τον Θεό, να πιστέψεις σε κόλαση και σε παράδεισο. "Όστις θέλει οπίσω μου ελθεί" είπε ο Χριστός. "όστις θέλει"...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 26/10/2008 21:03:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 20:52:01  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Εάν πήγε ή δεν πήγε στον άλλο κόσμο και γύρισε, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Υπάρχουνε αρμόδιοι να το ελέγξουνε και να το αναγνωρίσουνε αν επρόκειτο για θαύμα ή για απάτη.

Δεν έχεις άποψη δηλαδή... και όταν λες "αρμόδιοι" ποιούς εννοείς;;

Μη μου απαντάς με εδάφια και χωρία απ' την κ. διαθήκη, διότι εκεί μέσα, ο χριστός των ευαγγελίων "είπε"... απ' όλα.
"Είπε" κι αυτό που γράφεις, αλλά "είπε" και το ακριβώς αντίθετο:

Όποιος δεν ακολουθεί, φέρτε τον και κατασφάξτε τον εδώ, μπροστά μου...

Εγώ θέλω να μάθω αν η λογική κάποιων μελών, δέχεται ότι είναι δυνατόν να υπάρξει η περίπτωση του Ρώσου και όχι αν αυτά που λέει συνάδουν με την ορθόδοξη πίστη.
Και βέβαια εμμέσως πλην σαφώς, μου απάντησες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 20:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ γιάπετ

Απάντησες τόσο ακαριαία, που δεν πρόλαβα να συμπληρώσω το προσωπικό μου σχόλιο για τον Ρώσο.

quote:
Όποιος δεν ακολουθεί, φέρτε τον και κατασφάξτε τον εδώ, μπροστά μου...

Αυτό αφορά το τέλος του κόσμου. ...Η παραβολή αναφέρεται σε ένα τελικό ξεκαθάρισμα, όταν θα ανταμειφθεί ο καθένας για αυτό που έκανε...

Μα φυσικά και κάποιος Χριστιανός δέχεται ότι υπάρχει νεκρανάσταση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να ερευνηθεί φυσικά αν είναι ή δεν είναι. Δεν αναστήθηκε ο Λάζαρος;; Μαλιστα η παράδοση λέει ότι ο Λάζαρος δεν ξαναμίλησε μετά που νεκραναστήθηκε. Όχι φυσικά γιατί μουγγάθηκε, αλλά μάλλον γιατί είδε και το τελώνιο της αργολογίας. Δεν υπάρχει κάποια αντίφαση στις διδαχές...



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 26/10/2008 21:08:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 22:08:47  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Απάντησες τόσο ακαριαία, που δεν πρόλαβα να συμπληρώσω το προσωπικό μου σχόλιο για τον Ρώσο.

Τι να κάνω;;; Αφού προηγουμένως με μάλωσες ότι καθυστερώ.....

quote:
Μα φυσικά και κάποιος Χριστιανός δέχεται ότι υπάρχει νεκρανάσταση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να ερευνηθεί φυσικά αν είναι ή δεν είναι. Δεν αναστήθηκε ο Λάζαρος;;

Δέχεται τη νεκρανάσταση κατά την ώρα της "κρίσης" στην "δεύτερη παρουσία", όχι ότι μπορεί ο καθένας να κόβει βόλτες για τουρισμό στην κόλαση και να ξανάρχεται, έτσι δεν είναι;;;

Αυτό σε ρώτησα, να ερευνηθεί από ποιούς;; Ποιοί είναι αρμόδιοι να ερευνήσουν κάτι τέτοιο;;

Είσαι σίγουρος ότι αναστήθηκε ο Λάζαρος, όπως είσαι όταν μιλάς για τεκμηριωμένα ιστορικά γεγονότα, ας πούμε;;;

quote:
Μαλιστα η παράδοση λέει ότι ο Λάζαρος δεν ξαναμίλησε μετά που νεκραναστήθηκε.

Δεν καταλαβαίνω τι θα πει "λέει η παράδοση"... κι όταν αυτή η περάδοση καταγραφεί, γίνεται ιστορία;;;

Αν υπάρχει αντίφαση στις διδαχές ή όχι, άστο, είναι πολυσυζητημένο και κανείς από τους χριστιανούς, δεν βλέπει τις αντιφάσεις των γραφών, εσύ γιατί να αποτελείς εξαίρεση;;

quote:
Αυτό αφορά το τέλος του κόσμου. ...Η παραβολή αναφέρεται σε ένα τελικό ξεκαθάρισμα, όταν θα ανταμειφθεί ο καθένας για αυτό που έκανε...

Είδες τι σου είπα;
Αμέσως έσπευσες, εντελώς αυθαίρετα βέβαια, να δικαιολογήσεις την αντίφαση...

Όσον αφορά στο Ρώσο, η ερμηνεία που δίνεις στη στάση του (υπονοώντας ότι λέει αλήθεια), είναι κάτι που βλέπεις εσύ, αδιαφορώντας για το περιεχόμενο των λόγων του και για την παραδοξότητά του.

Αυτά που αναφέρεις, για τη γλώσσα του σώματος, δεν είναι κανόνας για κάποιον συνειδητό ψεύτη ή για κάποιον που παίζει ρόλο (όπως είπες κι εσύ), ιδιαίτερα οι ψεύτες, σε κοιτούν στα μάτια όταν θέλουν να σε πείσουν ότι λένε αλήθεια.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 23:58:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δέχεται τη νεκρανάσταση κατά την ώρα της "κρίσης" στην "δεύτερη παρουσία", όχι ότι μπορεί ο καθένας να κόβει βόλτες για τουρισμό στην κόλαση και να ξανάρχεται, έτσι δεν είναι;;;

Πρωτα απ ολα, αν το ατομο δεν ηταν νεκρο περισσοτερο απο μερα, ουσιαστικα δεν ειναι καν νεκρανασταση. Νεκροφανια ισως.
Αλλα κ ασχετα με αυτο.

Ο θεος δεν εχει κανονες. Δεν χρειαζεται καποιο κανονα κανονα να του υπαγορευσει τι ειναι το σωστο να κανει. Αυτος δημιουργει τους κανονες.
Ναι θα μπορουσε να κοβει βολτες στη κολαση αν ο θεος το θεωρουσε σωστο.
Ειναι δυσκολο για τον θεο??
Και οταν λες "ο καθενας" ποιός καθενας? Αυτος και 10 αγιοι πλην του Λαζαρου στη ιστορια της ανθρωποτητας? Για κανε μια στατιστικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 00:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Υπάρχουν πληροφορίες ότι ο παράδεισος είναι έτοιμος να κλείσει, δεν υπάρχει... ψυχή!!!

quote:
macedon:
Λες να χρειαστεί κάποιος στρατηγικός επενδυτής να τον αναλάβει; Απ'αυτά που βλέπω, χειρότερος από την Ολυμπιακή έχει καταντήσει

Aκούγεται ότι θα γίνει πάρκινγκ!

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ο θεος δεν εχει κανονες. Δεν χρειαζεται καποιο κανονα κανονα να του υπαγορευσει τι ειναι το σωστο να κανει. Αυτος δημιουργει τους κανονες.
Ναι θα μπορουσε να κοβει βολτες στη κολαση αν ο θεος το θεωρουσε σωστο.
Ειναι δυσκολο για τον θεο??
Και οταν λες "ο καθενας" ποιός καθενας? Αυτος και 10 αγιοι πλην του Λαζαρου στη ιστορια της ανθρωποτητας? Για κανε μια στατιστικη...


Σωστός!!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 27/10/2008 00:58:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 13:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ γιάπετ

quote:
Είδες τι σου είπα;
Αμέσως έσπευσες, εντελώς αυθαίρετα βέβαια, να δικαιολογήσεις την αντίφαση...

Δεν υπάρχει αντιφαση Γιάπετ. Το "ἀγάγετε ὧδε καὶ κατασφάξατε αὐτοὺς ἔμπροσθέν μου" είναι η κατακλέιδα της παραβολής των ταλάντων, για την οποία μιλούσαμε...

Για το πότε θα εκτυλιχθούνε αυτά τα γεγονότα, το λέει στην αρχή της παραβολής: Λουκάς 19. 15 "καὶ ἐγένετο ἐν τῷ ἐπανελθεῖν αὐτὸν λαβόντα τὴν βασιλείαν" ...Δλδ όταν θα ξαναέρθει να πάρει την βασιλεία. Πότε τοποθετείται χρονικά, σύμφωνα με την Χριστιανική διδασκαλία, αυτός ο επανερχομός του Χριστού;;; Μήπως πριν την Δευτέρα Παρουσία;;;; Μήπως μετά την Δευτέρα Παρουσία, σύμφωνα με την Χριστιανική διδασκαλία, θα επιλέγει ο καθένας ελεύθερα αν θα ακολουθήσει ή όχι τον Χριστό;;;;; Αλλά είναι φυσικά η γνωστή παρερμηνεία των Χριστιανομάχων, για να λένε, ότι εδώ ο Χριστός αποκλείει την ελεύθερη επιλογή και ότι δήθεν προτρέπει τους Χριστιανούς να σφάζουνε τους αλλόθρησκους, ακόμα και εάν δεν έγινε ήδη η Δευτέρα Παρουσία... Και η σελίδα:
http://erinya-hellenica.blogspot.com/2006/12/blog-post_2621.html
Ερμηνεύει την παραβολή των ταλάντων ότι δήθεν ο Χριστός προτρέπει τους Χριστιανούς να είναι φιλάργυροι, ενώ ο ίδιος είπε: "Δεν είναι δυνατον να υπηρετείς ταυτόχρονα τον Θεό και τον Μαμωνά". Και το "Πούλα τα υπάρχοντα σου και ακολούθησε με" και το "Πιο εύκολα περνάει η καμήλα απο την τρύπα της βελόνας, παρά ο πλούσιος στη Βασιλεία του Θεού" και άλλα και άλλα. Αλλά η σελίδα αυτή έτσι θέλει να το βλέπει, έτσι το βλέπει.

Αυτή η απομόνωση των εδαφίων, για να δίνονται εσκεμμένες παρερμηνείες, είναι μια τακτική που την ακολουθού(σα)νε οι Χιλιαστές και την συνεχίζουνε οι αρχαιολάτρες. Νομίζω ότι είναι η τρίτη φορά που υπενθυμίζω το τι ακριβώς λέει η Γραφή σε αυτό το εδάφιο, μόνο σε αυτο το φόρουμ. Αλλά ανταπάντηση σε αυτήν την απάντηση δεν υπάρχει ακόμα.

Οι παρερμηνευτές άρχισαν να καταντάνε βαρετοί...

quote:
Αυτό σε ρώτησα, να ερευνηθεί από ποιούς;; Ποιοί είναι αρμόδιοι να ερευνήσουν κάτι τέτοιο;;

Η Ιερά Σύνοδος της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ρωσίας, νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει και μια αρμόδια Συνοδική Επιτροπή.

quote:
Όσον αφορά στο Ρώσο, η ερμηνεία που δίνεις στη στάση του (υπονοώντας ότι λέει αλήθεια), είναι κάτι που βλέπεις εσύ, αδιαφορώντας για το περιεχόμενο των λόγων του και για την παραδοξότητά του.

Ακόμα και τα λόγια μου παρερμηνεύεις;;;

Δεν υπονοώ ότι λέει αλήθεια. Το είπα ξεκάθαρα ότι είναι αληθοφανής. Εάν είναι όμως αληθινός ή ψεύτικος, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 15:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ samuel1974

Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση στην ρήση με την καμήλα και την τρύπα της βελόνας
Το ορθό είναι η κάμιλος δηλ. το καραβόσκοινο όχι η καμήλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 16:11:00  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Για το πότε θα εκτυλιχθούνε αυτά τα γεγονότα, το λέει στην αρχή της παραβολής: Λουκάς 19. 15 "καὶ ἐγένετο ἐν τῷ ἐπανελθεῖν αὐτὸν λαβόντα τὴν βασιλείαν" ...Δλδ όταν θα ξαναέρθει να πάρει την βασιλεία.

Για κοίταξέ το καλλίτερα και πες μου, αν μιλάει για τον εαυτό του (ο χριστός) ή για τον βασιλέα του παραδείγματός του. Βέβαια είναι δυσδιάκριτη η σαφήνια των λόγων του, αλλά στο εν λόγω χωρίο, φαίνεται πού τελειώνει η παραβολή και πού αναφέρεται στον εαυτό του...


quote:
Ερμηνεύει την παραβολή των ταλάντων ότι δήθεν ο Χριστός προτρέπει τους Χριστιανούς να είναι φιλάργυροι

Αυτό μπορεί να το κληρονόμησε απ' το μπαμπά του, το Γιαχβέ που καθόριζε και τα ποσοστά απ' το πλιάτσικο...

quote:
Η Ιερά Σύνοδος της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ρωσίας, νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει και μια αρμόδια Συνοδική Επιτροπή.

Επομένως η επιστήμη δεν μπορεί να συμμετάσχει σ' αυτήν τη διαδικασία (αν ήταν δυνατό να χρήζει κάτι τέτοιο επιστημονικής έρευνας), αλλά μόνο οι παπάδες που κρίνουν βέβαια με εντελώς υποκειμενικά κριτήρια και με βάση την όποια πίστη τους, δηλαδή θα δογματίσουν, όπως κάνουν και με τους "άγιους".

quote:

Ακόμα και τα λόγια μου παρερμηνεύεις;;;

Δεν υπονοώ ότι λέει αλήθεια. Το είπα ξεκάθαρα ότι είναι αληθοφανής. Εάν είναι όμως αληθινός ή ψεύτικος, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.



Δεν παρερμήνευσα τίποτε, όταν λες το παραπανω, αφήνεις αιχμές περί τέτοιας δυνατότητας, κάτι που είναι αδύνατον και το γνωρίζεις.

Σε ρωτάω λοιπόν ευθέως, υπάρχει περίπτωση, κατά την άποψή σου, να πεθάνει κάποιος (μη μου πεις για νεκροφάνεια) και για οποιονδήποτε λόγο και με τη μεσολάβηση οποιουδήποτε να γυρίσει στη ζωή, για να μεταφέρει αυτά που είδε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 16:13:59  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid

quote:
Αγαπητέ samuel1974

Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση στην ρήση με την καμήλα και την τρύπα της βελόνας
Το ορθό είναι η κάμιλος δηλ. το καραβόσκοινο όχι η καμήλα


Σωστά φίλη pyramid, είναι κι αυτή μια απ' τις παρερμηνείες των γραφών...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 16:16:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ως γνωστον, με τη δυναμη του θεου ολα γινονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 16:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ pyramid

quote:
Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση στην ρήση με την καμήλα και την τρύπα της βελόνας
Το ορθό είναι η κάμιλος δηλ. το καραβόσκοινο όχι η καμήλα

Εγώ έτσι το ξέρω:

Ματθαίος 19
24 πάλιν δὲ λέγω ὑμῖν, εὐκοπώτερόν ἐστι κάμηλον διὰ τρυπήματος ραφίδος διελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν.

Μάρκος 10
25 εὐκοπώτερόν ἐστι κάμηλον διὰ τρυμαλιᾶς ραφίδος εἰσελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν.

Λουκάς 18
25 εὐκοπώτερον γάρ ἐστι κάμηλον διὰ τρυμαλιᾶς ραφίδος εἰσελθεῖν ἢ πλούσιον εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ εἰσελθεῖν.

Ο Χριστός όταν το έλεγε αυτό το είπε προφανώς στα Αραμαϊκά, και έχω ακούσει ότι το jamal που σημαίνει καμήλα δεν απέχει πολύ απο το jamala που σημαίνει καραβόσχοινο.

Ίσως το καραβόσκοινο να είναι το σωστό, αλλά το να χωρέσει ένα καραβόσκοινο απο την τρύπα μιας βελόνας δεν είναι ευκολότερο και δεν αλλάζει και πολύ το νόημα της φράσης...

Σε σημείο που ο Γιάπετ να λέει:

quote:
Σωστά φίλη pyramid, είναι κι αυτή μια απ' τις παρερμηνείες των γραφών...

Γιάπετ, σε προτρέπω να κάνεις ένα επιστημονικο πείραμα, μιας και θέλεις και επιστημονικές αποδείξεις για τα όσα αναφέρει ο Ρώσος:

Πάρε ένα καραβόσχοινο και προσπαθησε να το περάσεις απο την τρύπα της βελόνας, εάν περάσει το καραβόσκοινο και εφόσον είναι δεδομένο ότι δεν περνάει απο μέσα η καμήλα, τότε θα μιλήσεις για παρερμηνεία των Γραφών...

Γιατί τότε θα σήμαινε ότι το καραβόσκοινο περνάει δύσκολα, αλλά η καμήλα καθόλου.

Ο Λάζαρος Γιάπετ ήτανε τρεις μέρες νεκρός, και όταν ανοίξανε τον τάφο του, μύριζε άσχημα. Εάν τώρα ο κόσμος που ήτανε εκεί αηδίασε απο τη μυρωδιά του Λαζάρου, επειδή έμεινε τρεις μέρες άπλυτος καθώς αυτουποβλήθηκε σαν Γιόγκι σε νεκροφάνεια (αφού τον είχανε πλύνει, όπως πλένανε τους νεκρούς και του είχανε βάλει τα αρωματικά έλαια και τα σχετικά) ή εάν τους ήρθε αναγούλα επειδή τους κτύπησε η μπόχα της πτωμαϊνης (αποσύνθεσης του σώματος), το αφήνω στην κρίση σου...


Υπάρχει νεκρανάσταση, σύμφωνα με τις διδαχές της Εκκλησίας. Και όπως σου είπε και ο Dr. Jekyll Mr. Hyde, Θεός είναι ότι θέλει κάνει. Ανέστησε μια φορά τον Λάζαρο, μπορεί να αναστήσει και τον οποιονδήποτε.

Για τα υπόλοιπα που λες για το ότι δήθεν εγώ θέλω να το παρουσιάσω σαν θαύμα, μετά απο τόσα που σου έγραψα, τότε εντάξει Γιάπετ, σου λέω: ΝΑΙ! Εγώ το θεωρώ μεγάλο θαύμα απο τον Θεό το ότι δεν έχω αυτοπυροβοληθεί ακόμα με αυτά που καταλαβαίνεις...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 27/10/2008 16:52:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 17:53:30  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Πάρε ένα καραβόσχοινο και προσπαθησε να το περάσεις απο την τρύπα της βελόνας, εάν περάσει το καραβόσκοινο και εφόσον είναι δεδομένο ότι δεν περνάει απο μέσα η καμήλα, τότε θα μιλήσεις για παρερμηνεία των Γραφών...

Να σου απαντήσω με ερώτηση.

Αν για τις ανάγκες του... πειράματος που με προτρέπεις να κάνω, φτιάξω μια βελόνα που μέσα από την οπή της χωράει το καραβόσχοινο, θα χωρέσει και η... καμήλα;;;

Όσα λοιπόν, καραβόσχοινα χρειάζονται για να συμπληρωθεί ο όγκος μιας καμήλας, τόση είναι και η υπερβολή της ερμηνείας των γραφών απ' τους χριστιανόπληκτους.

quote:
Ο Λάζαρος Γιάπετ ήτανε τρεις μέρες νεκρός, και όταν ανοίξανε...

Ο Λάζαρος samuel1974, είναι μια ιστοριούλα συμπαθητική μεν φανταστική δε και δεν μπορούμε να παίρνουμε, αυτήν την περίπτωση σα δεδομένο και να την χρησιμοποιούμε και σαν παράδειγμα σε διάλογο που περιέχει έστω και ψήγματα λογικής...

Αν θέλεις να συζητήσουμε επί φανταστικού, αποκλειστικά μέσα απ' την κ. διαθήκη, ευχαρίστως να το κάνουμε, μην το μπερδεύουμε όμως με φυσικές νομοτέλειες και λογικές συζητήσεις.

Το ότι ο θεός δεν ξαναποφάσισε ποτέ να αναστήσει άνθρωπο, είναι μάλλον κάλυμμα για να κρύψεις (εσύ και όποιος πιστεύει το ίδιο) την αφέλειά σου και δεν στέκει σαν λογικό επιχείρημα, όπως και το "θεός είναι ότι θέλει κάνει", που βολεύει αυτούς που θέλουν να ερμηνεύουν τη θεϊκή βούληση (κάτι που γίνεται συνεχώς απ' τους χριστιανόπληκτους) κατά το δοκούν και προς όφελός τους.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 20:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Aγαπητέ γιαπετ..........συνεχίζεις να εκτίθεσαι!!!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 21:55:58  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2

quote:
Aγαπητέ γιαπετ..........συνεχίζεις να εκτίθεσαι!!!!!!

Σε ποιόν;;

Σ' εσάς;;;

Και γιατί;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 22:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ γιάπετ

quote:
Αν για τις ανάγκες του... πειράματος που με προτρέπεις να κάνω, φτιάξω μια βελόνα που μέσα από την οπή της χωράει το καραβόσχοινο, θα χωρέσει και η... καμήλα;;;

Α ρε Πειραιώτη!!

Εδώ δεν μπορέσανε οι δικοί σου να περάσουνε μια μπάλα σε ένα τέρμα, το καραβόσκοινο απο τη βελόνα θα περάσεις;;;

Τουλάχιστον εμείς βάλαμε τρια.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 27/10/2008 22:58:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy