ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 16:03:40  Εμφάνιση Προφίλ
Το Μαράκι, κατά βάθος, με συμπαθεί ιδιαίτερα, άλλωστε δεν είναι και κανείς άλλος εδώ στο φόρουμ που να την κοντράρει!
Το πολύ το χάϊδεμα και το σαλιάρισμα στο τέλος το βαριέσαι και θέλεις και κάτι για να ανάβουν τα αίματα, έτσι δεν είναι Μαράκι;


Όσον αφορά την ΟΟΔΕ, είναι μια ομάδα "Ορθόδοξης κατεύθυνσης" η οποία ασχολείται με το ξεμπροστιάζει τους ξενοαναθρεμένους νεοπαγανιστές που το μόνο που κάνουν, για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους, είναι να ρίχνουν πέτρες και ξύλα κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας.

Αν δεν είναι κατάλληλη η ΟΟΔΕ να σου απαντήσει Σπερανς, από ποιον περιμένεις απαντήσεις;
Μήπως από εκείνους από τους οποίους αντέγραψες τα δήθεν αμφιλεγόμενα εδάφια;

Είτε σου αρέσει, είτε όχι, απαντήσεις υπάρχουν για τις ψευτοερωτήσεις σου και είναι πολύ σωστές και κατανοητές.
Με τις χωρίς επιχειρήματα επιθέσεις με αλαλαγμούς και κραυγές δεν βγαίνει τίποτα.

Ο Θεός μας, αντί να μπεκρουλιάζει και να την πέφτει σε ανήλικα «μωράκια», όπως έκαναν αυτοί που ο λαός μας τους έστειλε στον αγύριστο, σταυρώθηκε Πρώτος στο σταυρό που του ετοίμασαν αυτοί που πίστευαν στους θεούς σου.

Οι ψευτοκατηγορίες σου μόνο γέλιο προκαλούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 16:23:06  Εμφάνιση Προφίλ

[quote]]
ψηλός
Ο Θεός μας, αντί να μπεκρουλιάζει και να την πέφτει σε ανήλικα «μωράκια», όπως έκαναν αυτοί που ο λαός μας τους έστειλε στον αγύριστο, σταυρώθηκε Πρώτος στο σταυρό που του ετοίμασαν αυτοί που πίστευαν στους θεούς σου.

[/quote

Φίλε ψηλέ χάνεις την ψυχραιμία σου...

Βρίζεις κι εσύ, κατά κάποιο τρόπο και είναι λογικό διότι συμφωνείς με τις επίσημες ύβρεις.

Όμως μη ξεχνάς πως κι εσύ προσκυνάς παιδοκτόνους ( Κωνσταντίνος ), απατεώνες (Ιακώβ), αιμομείκτες (Λωτ) και ένα σωρό κακοποιά στοιχεία που οι ιεράρχες που σε καθοδηγούν, τα ανακύρηξαν "αγίους".

Το χειρότερο για σένα, είναι ότι εσύ και οι συντρόφιμοί σου που αποτελείτε το ποίμνιο, δεν μπορείτε να τους στείλετε στον αγύριστο.

Α... και τον σταυρό δεν τον ετοίμασαν αυτοί που λες, διότι λίγο τους απασχολούσε και το ξέρεις...

Τον ετοίμασαν αυτοί που εκπροσωπούσαν τον ίδιο θεό στη γη.

Κι αυτό το ξέρεις... Ετσι;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 22:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
ΑΠ: Εβραίοι είστε κατά κάποιον τρόπο όλοι εσείς οι Χριστιανοί !
Εβραίος είναι ο αιμοβόρος Θεός σας της Παλαιάς Διαθήκης. Εβραίοι είναι οι προφήτες, οι Άγιοι ή Δίκαιοί σας, Εβραίος είναι ο περιούσιος λαός σας ! Εβραίος είναι ο Ιησούς και οι Απόστολοι. Εβραία η Παναγία !

Όλοι οι Χριστιανοί είναι πνευματικά παιδιά της Εβραικής κουλτούρας. Αγαπούν την Εβραική ιστορία ! Θεωρούν προπάτορές τους τον Αβραάμ και τον Ισαάκ !! (Ανατριχίλα !!)



Αγαπητέ όλοι εμείς οι χριστιανοί έχουμε υπηρετήσει στις ένοπλες δυνάμεις του έθνους, έχουμε βαστάξει την ελληνική σημαία από γεννησιμιού μας, έχουμε διαβάσει όλα τα έργα των αρχαίων κλασικών και είμαστε ελεύθεροι να διαλέξουμε όποια θρησκεία και φιλοσοφία μας αρέσει.
Προπάτορές μας δεν είναι οι εβραίοι και το ξέρεις καλά. Προπάτορες του Ιησού ήσαν οι εβραίοι.
Με τον τρόπο που γράφεις δεν θα σε θεωρούσα και τόσο φανατίλα, Ολυμπιακό ή Ελληνάρα. Εσύ μάλλον τα οικονομάς. Σε χρήμα ή δόξα, δεν έχει σημασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 23:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Sesostris:
Ο Μωϊσής φίλε snoopy , σύμφωνα με το Γιάννη Κορδάτο , αλλά και με άλλους ιστορικούς , δεν ήταν Εβραίος , αλλά Αιγύπτιος μονοθεϊστής (Ισραηλήτης) πρίγκηπας οπαδός του Ηλιακού θεού "Άτον" , ό οποίος (Μωϊσής) , ακολουθούμενος από τους εναπομείναντες οπαδούς του , ένωσε τις δυνάμεις του με τους πολυθεϊστές Εβραίους , προκειμένου να φύγουν από την΄Αίγυπτο , όπου ζούσαν , υπό καθεστώς δουλείας .
--------------------------------------------------------------------------------


Πολλοί ιστορικοί λένε υποθετικά την προσωπική τους γνώμη.
Οτι ήταν Αιγύπτιος δέν υπάρχει κανένα κείμενο που να το αποδεικνύει.
snoopy


Αντιθέτως φίλε snoopy , υπάρχουν πάρα πολλές αποδείξεις γι αυτά . Μια ματιά στο " Η Παλαιά Διαθήκη στο φώς της κριτικής " , θα σε πείση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 23:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
λέει ο Δημήτρης 2:

quote:
Αγαπητέ όλοι εμείς οι χριστιανοί έχουμε υπηρετήσει στις ένοπλες δυνάμεις του έθνους, έχουμε βαστάξει την ελληνική σημαία από γεννησιμιού μας, έχουμε διαβάσει όλα τα έργα των αρχαίων κλασικών και είμαστε ελεύθεροι να διαλέξουμε όποια θρησκεία και φιλοσοφία μας αρέσει.

Εμείς οι μη Χριστιανοί όμως Δημήτρη χαρακτηριστήκαμε και βαφτιστήκαμε Χριστιανοί χωρίς να μας ρωτήσει κανείς ! Είναι δίκαιο αυτό; Είναι τίμιο ; Είναι ηθικό;

Δεν σας είπε κανείς ότι δεν είστε Έλληνες. Καλό θα ήταν να βάζατε πρώτα την Ελλάδα και μετά την Εβραϊκή Θρησκεία σας.
Έχετε κάθε δικαίωμα να δοξάζετε Εβραίους Θεούς και Αγίους.
Πρώτα απ' όλα όμως είστε Έλληνες, αν και με Εβραϊκή κουλτούρα!

Δημήτρης2:

quote:
Εσύ μάλλον τα οικονομάς. Σε χρήμα ή δόξα, δεν έχει σημασία.

Τα οικονομάω χωρίς Εβραϊκή κουλτούρα ! Ως μη Εβραιόπληκτος Έλλην.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 23:49:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε ψηλέ χάνεις την ψυχραιμία σου...

Βρίζεις κι εσύ, κατά κάποιο τρόπο και είναι λογικό διότι συμφωνείς με τις επίσημες ύβρεις.

Όμως μη ξεχνάς πως κι εσύ προσκυνάς παιδοκτόνους ( Κωνσταντίνος ), απατεώνες (Ιακώβ), αιμομείκτες (Λωτ) και ένα σωρό κακοποιά στοιχεία που οι ιεράρχες που σε καθοδηγούν, τα ανακύρηξαν "αγίους".

Το χειρότερο για σένα, είναι ότι εσύ και οι συντρόφιμοί σου που αποτελείτε το ποίμνιο, δεν μπορείτε να τους στείλετε στον αγύριστο.

Α... και τον σταυρό δεν τον ετοίμασαν αυτοί που λες, διότι λίγο τους απασχολούσε και το ξέρεις...

Τον ετοίμασαν αυτοί που εκπροσωπούσαν τον ίδιο θεό στη γη.

Κι αυτό το ξέρεις... Ετσι;;;



Γιατί βρίζω;
Αφού αυτά τα γράφουν τα βιβλία, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

Εμείς δεν προσκυνούμε κανέναν από όσους ανάφερες πιο πάνω. Εμείς δεν προσκυνάμε κανέναν άλλο πέρα από τον Έναν και μοναδικό Θεό.

Όσοι εσύ ανάφερες, δεν σχολιάζω τους χαρακτηρισμούς σου που καμιά σχέση δεν έχουν με τα συμβάντα, δεν είναι θεοί, αλλά άνθρωποι με πάθη.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά, στην άστοχη σύγκριση που κάνεις, μεταξύ συμπεριφοράς Θεού (που πρέπει να αποτελεί παράδειγμα συμπεριφοράς για τους ανθρώπους) και συμπεριφοράς ανθρώπου με πάθη και αδυναμίες.
Αν και οι θεοί έχουν ανθρώπινα πάθη και αδυναμίες τότε, μάλλον μας/σας είπαν ψέματα και προσκυνάτε λάθος θεούς.

Να στείλουμε στον αγύριστο ποιους;

Το σταυρό ποιοι τον ετοίμασαν;
Ποιοι θανάτωναν τους ανθρώπους με τέτοιο «θηριώδες» τρόπο;
Ποια ήταν η θρησκεία τους;;

****Μήπως έχεις διαβάσει καμιά άλλη Βίβλο ή βιβλίο όπου περιγράφεται άλλη, διαφορετική από τη γνωστή, σταύρωση του Ιησού;

Edited by - Ψηλός on 18/05/2007 23:50:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 00:02:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν σας είπε κανείς ότι δεν είστε Έλληνες. Καλό θα ήταν να βάζατε πρώτα την Ελλάδα και μετά την Εβραϊκή Θρησκεία σας.
Έχετε κάθε δικαίωμα να δοξάζετε Εβραίους Θεούς και Αγίους.
Πρώτα απ' όλα όμως είστε Έλληνες, αν και με Εβραϊκή κουλτούρα!


Εγώ πάντως υπηρέτησα στον Ελληνικό στρατό και όχι στο στρατό του Ισραήλ.
Το παιδί μου το έγραψα στα μητρώα του χωριού μου, του Νομού Λάρισας που αποτελεί μέρος της Ελληνικής επικράτειας και όχι του κράτους του Ισραήλ.
Ελληνικά γραφή έμαθα και όχι την εβραϊκή.
Στο σχολείο μαθαίναμε την Ελληνική ιστορία και λογοτεχνία, την ελληνική μυθολογία ......

Έχω όμως δικαίωμα να "επιλέξω" έναν Θεό που ενσαρκώνεται, έτσι ώστε να γίνει αντιληπτός καλύτερα από εμένα, και μου φωνάζει και μου λέει πως είναι φίλος και αδελφός μου, και να αρνηθώ να προσκυνώ είδωλα και να πιστεύω σε θεούς που έχουν περισσότερα πάθη και αδυναμίες από εμένα, συμφωνείς Βασίλη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 00:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Ψηλέ έχεις κάθε δικαίωμα να επιλέξεις τον Θεό που σε εκφράζει καλύτερα. Έστω, τον Εβραίο Θεό της παλαιάς Διαθήκης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 01:10:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όσοι εσύ ανάφερες, δεν σχολιάζω τους χαρακτηρισμούς σου που καμιά σχέση δεν έχουν με τα συμβάντα, δεν είναι θεοί, αλλά άνθρωποι με πάθη.


Είναι ψέμματα, λοιπόν, οι χαρακτηρισμοί μου, ψηλέ;

Μπορείς να μας πεις γιατί καθυστέρησε ο Κωνσταντίνος να πάει τον Ιούνιο του 325, στη Νίκαια, το σημερινό Ισνίκ της τουρκίας, στο μάζεμα που είχε με τους 300 τόσους... επισκόπους;


Πληροφοριακά, άργησε διότι δολοφόνησε, τη γυναίκα του και τον πρωτότοκο γιό του.

Δεν είναι ένας κοινός φονιάς και μάλιστα παιδοκτόνος! και συζυγοκτόνος,που τον τιμάτε σαν άγιο;

Μιλάω για το μάζεμα που έγινε εξ' αιτίας του Άρειου, ο οποίος αμφισβητούσε οτι ο ιησούς ήταν το ίδιο με τον θεό και κατέληξε στη δημιουργία του συμβόλου της πίστης σας, τού "πιστεύω".

Και επικρότησε την απόφαση να αφοριστεί ο Άρειος και οι οπαδοί του.

Να αφοριστούν, να εκτελεστούν και άλλοι να εξοριστούν...

Κι αυτό ψέμμα είναι;

¨
Ότι πιστεύεις σαν θεόπνευστο, είναι ευτυχώς καταγεγραμμένο, πότε και από ποιούς αποφασίστηκε και θεσπίστηκε.


quote:
Εγώ πάντως υπηρέτησα στον Ελληνικό στρατό και όχι στο στρατό του Ισραήλ.

Κι εγώ...

quote:
Το παιδί μου το έγραψα στα μητρώα του χωριού μου, του Νομού Λάρισας που αποτελεί μέρος της Ελληνικής επικράτειας και όχι του κράτους του Ισραήλ.

Κι εγώ, αλλά όχι στη Λάρισα, στον Πειραιά.

quote:
Ελληνικά γραφή έμαθα και όχι την εβραϊκή.
Στο σχολείο μαθαίναμε την Ελληνική ιστορία και λογοτεχνία, την ελληνική μυθολογία ......

Κι εγώ...

quote:
Έχω όμως δικαίωμα να "επιλέξω" έναν Θεό που ενσαρκώνεται, έτσι ώστε να γίνει αντιληπτός καλύτερα από εμένα, και μου φωνάζει και μου λέει πως είναι φίλος και αδελφός μου, και να αρνηθώ να προσκυνώ είδωλα και να πιστεύω σε θεούς που έχουν περισσότερα πάθη και αδυναμίες από εμένα, συμφωνείς Βασίλη;


Αυτός "ενσαρκώθηκε" μια φορά και τον δέχτηκες;

Τους άλλους, που ζούσαν μαζί με τους ανθρώπους, γιατί τους λες ψεύτικους;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 01:16:28  Εμφάνιση Προφίλ

Α... ξέχασα...

quote:
Το σταυρό ποιοι τον ετοίμασαν;
Ποιοι θανάτωναν τους ανθρώπους με τέτοιο «θηριώδες» τρόπο;
Ποια ήταν η θρησκεία τους;;


Στη βίβλο που διάβασα εγώ, λέει ότι ο πιλάτος έπλυνε τα χεράκια του και ο καϊάφας επέμενε για σταύρωση.

Εδώ έχω κενό.

Ποιά ήταν η θρησκεία του καϊάφα;

Υπάρχει και νεώτερη βερσιόν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 10:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
dimitris2
Με τον τρόπο που γράφεις δεν θα σε θεωρούσα και τόσο φανατίλα, Ολυμπιακό ή Ελληνάρα. Εσύ μάλλον τα οικονομάς. Σε χρήμα ή δόξα, δεν έχει σημασία.

Αν και δεν αναφέρεσαι άμεσα σε μένα, βλέπω ότι παρεκτρέπεσαι.

Επίσης παρατηρώ, ότι έχεις ένα σερί άστοχων επιλογών.

Ελπίζω μόνο, να μην παίζεις στοίχημα.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 10:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Vasiliscm: Εμείς οι μη Χριστιανοί όμως Δημήτρη χαρακτηριστήκαμε και βαφτιστήκαμε Χριστιανοί χωρίς να μας ρωτήσει κανείς ! Είναι δίκαιο αυτό; Είναι τίμιο ; Είναι ηθικό;

Ο μπαμπάς με τη μαμα τι σου απάντησαν?????


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 10:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Vasiliscm: Δεν σας είπε κανείς ότι δεν είστε Έλληνες.

quote:
Vasiliscm: Πρώτα απ' όλα όμως είστε Έλληνες,


Τι θέλει να πει ο ποιητής???

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 10:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
γιαπετ: Τους άλλους, που ζούσαν μαζί με τους ανθρώπους, γιατί τους λες ψεύτικους;;


Ποιοι είναι οι ‘άλλοι’ και που χαθήκανε?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 10:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Ευστράτιος: Ελπίζω μόνο, να μην παίζεις στοίχημα.


Τι θα κάνει η Μιλάν?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 12:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
Ψηλος
Όσον αφορά την ΟΟΔΕ, είναι μια ομάδα "Ορθόδοξης κατεύθυνσης" η οποία ασχολείται με το ξεμπροστιάζει τους ξενοαναθρεμένους νεοπαγανιστές που το μόνο που κάνουν, για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους, είναι να ρίχνουν πέτρες και ξύλα κατά της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας.

Ακατασχετοι μπουρδολογοι ειναι αυτοι της ΟΟΔΕ. Ψευτες και απατεωνες. Παραβιαζουν συνεχως τις δηθεν εντολες αγαπης και ειλικρινειας του θεου τους. Ας μπει οποιος θελει να δει τι εστι τσιρκο.

quote:
Ψηλος
Αν δεν είναι κατάλληλη η ΟΟΔΕ να σου απαντήσει Σπερανς, από ποιον περιμένεις απαντήσεις;
Μήπως από εκείνους από τους οποίους αντέγραψες τα δήθεν αμφιλεγόμενα εδάφια;

Εχεις θρασος Ψηλε.
Δεν πηρα απο κανεναν τα εδαφια, τα αντεγραψα απο την αγια σου γραφη. Εχω δωσει παραπομπες "ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 15. 21-28" και "ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ 7.25-29", ανοιξε και δες. Τα εδαφια δεν ειναι καθολου αμφιλεγομενα, δειχνουν ξεκαθαρα το πραγματικο προσωπο του θεου σας. Αν εχεις να απαντησεις κατι κανε το και ασ' τα αυτα.

quote:
Ψηλος
Είτε σου αρέσει, είτε όχι, απαντήσεις υπάρχουν για τις ψευτοερωτήσεις σου και είναι πολύ σωστές και κατανοητές.
Με τις χωρίς επιχειρήματα επιθέσεις με αλαλαγμούς και κραυγές δεν βγαίνει τίποτα.

"Ψευτοερωτησεις" ;;;;; "απαντησεις";;;;; Γιατι δεν απαντας τοτε δειλε;;;

Οι αλαλαγμοι και οι κραυγες ειναι δικες σας τακτικες. Οριστε να μη ξεχνιομαστε, δωσε μας τα "φωτα" σου λοιπον:

quote:
SperanS
Μηπως ο θεος της παλαιας διαθηκης δεν ηταν συνεργος και μπροσταρης σε πολεμους, σφαγες, καταρες και πολλα αλλα εγκληματα υπερ των αμορφωτων νομαδων εβραιων;;;; Μηπως δεν αποτελει εβραικη εμπνευση και κατα συνεπεια εβραικο θεο;; Μηπως ο ιησους δεν ειναι ο εγκληματιας θεος της παλαιας διαθηκης ενσαρκωμενος;;; Μηπως οι εβραιοι δεν ηταν απο τους αμαθεστερους λαους της εποχης;;; Τοτε γιατι παιρνετε στα σοβαρα την θεολογια τους;;; Το γεγονος αυτο τι λεει για σας;;;

quote:
SperanS
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 15. 21-28
Και αφου εβγηκε απ' εκει ο Ιησους, ανεχωρησε εις τα μερη της Τυρου και της Σιδωνος. Και μια γυναικα Χαναναια απο την περιοχη εκεινην εβγηκε και εφωναζε, "Ελεησε με, Κυριε, υιε του Δαυιδ. Η θυγατερα μου βασανιζεται απο δαιμονιον." Αυτος ομως δεν απεκριθη ουτε λεξιν. Και ηλθαν οι μαθηται του και του ελεγαν, "Διωξε την, διοτι φωναζει απο πισω μας" Αυτος απεκριθη, "Δεν ειμαι σταλμενος παρα εις τα προβατα τα χαμενα της γενεας του Ισραηλ". Αυτη δε αφου τον επλησιασε, τον προσκυνουσε και ελεγε, "Κυριε, βοηθησε με". Εκεινος της απεκριθη, "Δεν ειναι σωστο να παρω το ψωμι των παιδιων και να το ριξω στα σκυλια". Αυτη δε ειπε, "Ναι, Κυριε, αλλα και τα σκυλια τρωγουν απο τα ψιχουλα, που πεφτουν απο το τραπεζι των κυριων τους". Τοτε ο Ιησους της απεκριθη, Ω, γυναικα, μεγαλη η πιστις σου, ας σου γινη οπως θελεις". Και εθεραπευθηκε η θυγατερα την ωραν εκεινην.

ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ 7.25-29
"Ητο δε γυναικα ειδωλολατρις και κατα την καταγωγην Συροφοινικισσα και τον παρακαλουσε να βγαλη το δαιμονιον απο την θυγατερα της. Ο δε Ιησους ειπε, "Αφησε πρωτα να χορτασουν τα παιδια, διοτι δεν ειναι σωστο να παρωμε το ψωμι των παιδιων και να το ριξουμε στα σκυλια". Αυτη δε απηντησε, "Ναι, Κυριε, και τα σκυλια κατω απο το τραπεζι τρωγουν απο τα ψιχουλα των παιδιων". Και αυτος της ειπε, "Γι' αυτο που ειπες πηγαινε, εχει φυγει το δαιμονιον απο την θυγατερα σου".

.... δεν ξεφτιλιζει ολους οσους δεν ειναι της γενεας του Ισραηλ αποκαλοντας τους σκυλια;;;;. Και δηλωνει ξεκαθαρα οτι τα "σκυλια" θα τρωνε μονο τα ψιχουλα των "παιδιων". Αυτη ειναι η αγαπη;;;; ΑΗΔΙΑ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ. Εσεις δεν προσβαλεστε που ειστε για τον θεο σας "σκυλια";; Εκτος αν νιωθετε τοσο ζωα που συμφωνειτε μαζι του, βεβαια.


quote:
Ψηλος
Ο Θεός μας, αντί να μπεκρουλιάζει και να την πέφτει σε ανήλικα «μωράκια», όπως έκαναν αυτοί που ο λαός μας τους έστειλε στον αγύριστο, σταυρώθηκε Πρώτος στο σταυρό που του ετοίμασαν αυτοί που πίστευαν στους θεούς σου.

Οι ψευτοκατηγορίες σου μόνο γέλιο προκαλούν.


Πρωτον αυτα που λες δεν υπαρχουν. Δευτερον, μιλαμε για ΜΥΘΟΥΣ κανεις δεν τους εχρισε ουτε θεοπνευστους, ουτε ιερα κειμενα βαση καποιας πιστης ουτε τιποτα. Ειναι μυθολογια τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε;;
Αλλα αν εισαι επαγγελματιας ψευτης ΟΟΔΕς πρεπει κατι να βρεις. Ψηλε τοσα ψεμματα που λες εσυ και οι συντροφοι σου θα πατε σιγουρα στην κολαση. Αυτο δεν θα το καταλαβω ποτε. Πως γινετε να υπεραπιζεσαι τοσο ενα θεο παραβιαζοντας ρητες εντολες του κατ' εξακολουθηση, μια πιστη που ουσιαστικα δεν πιστευεις. Δεν ξερετε τι σας γινεται.

Για ριξε μια ματια στην αγια σου γραφη που θεωρειται και πραγματικοτητα και θα φριξεις.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 13:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
el.elyon
Τι θα κάνει η Μιλάν?

Ένας θεός ξέρει...

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 15:36:22  Εμφάνιση Προφίλ
Σπερανς,
Αν αρχίσουμε, ξανά και ξανά, να αναλύουμε τα υποτιθέμενα αμφιλεγόμενα, από τους νεοπαγανιστές, εδάφια της Κ.Δ. θα ξεφύγουμε εντελώς (έχει γίνει ήδη) από το αντικείμενο του παρόντος θέματος.

Αν θες όμως, γράψε μου ένα μόνο εδάφιο που σε "απασχολεί" και ας δούμε μαζί πώς το αναλύει η ΟΟΔΕ για να δούμε τελικά ποιος λέει ψέματα και ποιος όχι.

Λες βρε Σπερανς πως εγώ αυτά που ανάφερα ήταν μύθοι της αρχαιότητας. Τι θα πει μύθος; Μήπως όλα σε όσα πίστευαν οι αρχαίοι μας ήταν μυθικά πρόσωπα που τα είχαν θεοποιήσει; Μήπως, η αρχαία θρησκεία για την οποία κόπτεσαι, είναι ένας ωραιότατος μύθος και τίποτα παραπάνω;

Σε έναν μύθο θες να επιστρέψουμε και να λατρεύουμε τί τέλος πάντων;
Παθιάρηδες θεούς;
Τις «θεοποιημένες» φυσικές δυνάμεις;
Τα ουράνια σώματα και τα φυσικά φαινόμενα;

Τι;;;;;;


Edited by - Ψηλός on 19/05/2007 15:44:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 16:25:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ: Τους άλλους, που ζούσαν μαζί με τους ανθρώπους, γιατί τους λες ψεύτικους;;
--------------------------------------------------------------------------------

Ποιοι είναι οι ‘άλλοι’ και που χαθήκανε?


el elyon
ο κομπασμός του επικρατήσαντα σε όλο του το μεγαλείο...

Για σένα μπορεί να χαθήκανε...
Και η στουρθοκάμηλος, όταν χώνει το κεφάλι της στην άμμο, νομίζει πως χαθήκανε όλα...

"Χαθήκανε", εντός εισαγωγικών, στις φλόγες των βιβλιοθηκών που άναψαν οι "θεόπνευστοι"...

από τα σπαθιά των "θεόπνευστων"...

απ' το άγιο έργο της ιερής!!! εξέτασης και τους φωτισμένους χριστιανούς δήμιους, ηθικούς και φυσικούς αυτουργούς...


Και τόσα άλλα...

Όμως, ΧΑΘΗΚΑΝΕ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 16:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Εμείς οι μη Χριστιανοί όμως Δημήτρη χαρακτηριστήκαμε και βαφτιστήκαμε Χριστιανοί χωρίς να μας ρωτήσει κανείς ! Είναι δίκαιο αυτό; Είναι τίμιο ; Είναι ηθικό;


Πάλι κλάμα;
Υπαρξιακά προβλήματα;
Ρώτα τους γονείς σου.
Αν οι γονείς είναι αγράμματοι ίσως φασκελώνουν τον εαυτό τους για το έγκλημα που έκαναν.
Αν οι γονείς είναι διαβασμένοι θα σου απαντήσουν ανάλογα με τη θεωρία τους.
Δηλ.
Αν είναι χριστιανοί θα σου πούν ξεβαπτίσου.
Αν είναι φιλόλογοι θα σε παραπέμψουν στις θεωρίες των νεοπλατωνικών ότι οι ψυχές προυπάρχουν και και διαλέγουν σώματα (και γονείς φυσικά)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 16:43:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
]ψηλός
Σε έναν μύθο θες να επιστρέψουμε και να λατρεύουμε τί τέλος πάντων;
Παθιάρηδες θεούς;
Τις «θεοποιημένες» φυσικές δυνάμεις;
Τα ουράνια σώματα και τα φυσικά φαινόμενα;

Τι;;;;;;


Γιατί τέτοια ανάγκη να λατρεύετε κάτι;;

Σας έχουν πείσει ότι είσαστε δούλοι και το δέχεστε ευχαρίστως.

Γιατί είναι μεμπτό να έχουν δούλους οι αρχαίοι Έλληνες, και δεν είναι και για τον Γιαχβέ;

Επειδή ο Παύλος έλεγε οτι πρέπει οι δούλοι να αγαπούν τον κύριό τους,όπως το χριστό;

Μήπως βλέπετε τα πράγματα απ' τη δική του τη σκοπιά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 04:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
[quote]

Ελληνικά γραφή έμαθα και όχι την εβραϊκή.
Στο σχολείο μαθαίναμε την Ελληνική ιστορία και λογοτεχνία, την ελληνική μυθολογία ......

Ξεχασες το σημαντικο φιλε Ψηλε και...την εβραικη ιστορια.
Παντως ξεφευγεις με πηδηματακια απο τις ερωτησεις .
Ξερω ..πρεπει να υποστηριξεις τις "αδελφοτητες" .
Το σαρκιον φιλε ψηλε ολα γινονται για το σαρκιον και ολα
τα αλλα ειναι παραμυθια.'Η Μηπως κανω λαθος.
Να εισαι καλα φιλε ψηλε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 10:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Dear ilios35 δεν γίνονται όλα για το σαρκίο, γίνονται για την Βασιλεία των Ουρανών επί της Γης (ελπίζω να γίνει αντιληπτή η φράση).

Αγαπητέ sperans που φωνάζεις για τα εδάφια της Καινής Διαθήκης...
Η διδασκαλία του Ιησού ήταν προφορική, δεν ξέρουμε πως μεταφέρθηκε το κάθε τι, ίσως αυτούσιο ίσως παραποιημένο(όχι ηθελημένα, είναι ζήτημα κατανόησης). Ανεξάρτητα λοιπόν του τι έγινε, ένας μελετητής μπορεί να διαπιστώσει την σπουδαιότητά της χωρίς να χρειάζεται πολλές αποδείξεις, η φράση «Εγώ Είμαι η Οδός, η Αλήθεια και η Ζωή» τα λέει όλα.

Εξετάζοντας τις διάφορες θρησκείες καθώς και την πλευρά της μεταφυσικής διαπιστώνουμε ότι τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς, η διαφορά είναι ότι μόνο ο Ιησούς είπε την συγκεκριμένη φράση. Εγώ, παρόλο που πάντα είχα έντονες αντιδράσεις στο θέμα Χριστιανισμός, δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι κοιμόμουν όρθια εξομοιώνοντας Αυτόν και την Διδασκαλία του με τα ευτράπελα που αρκετές φορές πέφτουν στην αντίληψή μας από «εκπροσώπους» της θρησκείας.

Θα σου πρότεινα να μην προσπαθείς να μεταφράσεις την Καινή ή την Παλαιά Διαθήκη, μόνο διάβασέ την και προσπάθησε μόνος σου να κατανοήσεις τον Λόγο. Η δική μου, ίσως μη διερυμένη αντίληψη, λέει ότι τα δύο αυτά βιβλία περιλαμβάνουν απαντήσεις για όλα όσα απασχολούν τον άνθρωπο και τον οδηγούν σταθερά στην Αλήθεια.
Τσάμπα παιδεύεσαι προσπαθώντας να αποδείξεις την ξεφτίλα και την αηδία, όπως λες, κανένας δεν θα σε ακούσει, γιατί όλοι όσοι έχουν διαβάσει, έχουν διαλογισθεί επί των Λόγων και έχουν κατανοήσει έστω και ελάχιστα, βρήκαν το Φως που θα τους οδηγήσει, μέσα στο σκοτάδι της ύλης, στην πηγή της Αλήθειας.

Βεβαίως όπως προείπα, την Αλήθεια μπορείς να την βρεις και μέσω άλλων θρησκειών, γιατί δεν είναι δυνατόν να περιορίσεις την Αλήθεια μέσα σε κάτι τόσο περιορισμένο όπως είναι ένα συγκεκριμένο δόγμα. Επιλογή του καθενός τι θα «χρησιμοποιήσει» για να του φωτίζει τον δρόμο, αρκεί αυτή η επιλογή να υφίσταται γιατί εάν είναι μιά νεκρή θρησκεία δυστυχώς θα παλεύει μόνος του (υπάρχουν εξηγήσεις που δίνονται από την μεταφυσική αλλά δεν είναι στις προθέσεις μου να αναφέρω κάτι περισσότερο, ας πορευθεί ο καθένας όπως νομίζει).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 15:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
γιαπετ: Όμως, ΧΑΘΗΚΑΝΕ;;;

Ποιοι ???


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 15:50:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
]ψηλός
Σε έναν μύθο θες να επιστρέψουμε και να λατρεύουμε τί τέλος πάντων;
Παθιάρηδες θεούς;
Τις «θεοποιημένες» φυσικές δυνάμεις;
Τα ουράνια σώματα και τα φυσικά φαινόμενα;

Τι;;;;;;


Γιατί τέτοια ανάγκη να λατρεύετε κάτι;;



Εσύ να μου πεις το γιατί ή μήπως θα μας πεις πως οι Αρχαίοι μας δεν λάτρευαν θεούς;


quote:
Σας έχουν πείσει ότι είσαστε δούλοι και το δέχεστε ευχαρίστως.

Μακάρι να ήμασταν όλοι «δούλοι» όπως το εννοεί ο Ιησούς.

Εσύ όμως, κάνεις τεράστιο λάθος. Ίσως να συγχέεις τη δουλεία, όπως υφίστατο κατά την αρχαιότητα, με το «δούλος» και τη «δουλεία» όπως αυτά περιέχονται στη Χριστιανική διδασκαλία.

Το ότι καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους, η δουλεία της αρχαιότητα (αλλά και η σύγχρονη) με τη «χριστιανική δουλεία», το αποδεικνύει το γεγονός ότι ο ίδιος ο Θεός έγινε δούλος και υπηρέτης του ανθρώπου και το τέλος του ήταν χειρότερο και από αυτό του τελευταίου, παλαιού ή σύγχρονου, δούλου.
Μιλάει για «δουλεία» αλλά είναι ο πρώτος που καταδέχεται να γίνει υπηρέτης του ανθρώπου.
Άρα, μάλλον κάτι συμβαίνει εδώ πέρα γιαπετ, δε νομίζεις;
Πιστεύω να γνωρίζεις το πώς έζησε και τι τράβηξε ο ίδιος ο Ιησούς;


quote:
Γιατί είναι μεμπτό να έχουν δούλους οι αρχαίοι Έλληνες, και δεν είναι και για τον Γιαχβέ;

Ας παίξουμε στο παιχνίδι της υποκρισίας σου γιαπετ.
Ο Θεός δεν έχει δούλους που τους έχει αγοράζει στο παζάρι με χρήμα. Ούτε και τη δουλεία τους, οι δούλοι, μπορούν να την εξαγοράσουν με χρήμα. Ο Θεός δεν έριξε κανένα δούλο να παλέψει και να τον κατασπαράξουν τα θηρία για να την καταβρεί το αιμοβόρο πλήθος που παρακολουθούσε το «θέαμα».
Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα, αλλά φτάνουν αυτά.

Πολύ θα ήθελα εσύ, αλλά και όσοι κάνουν ότι τάχα δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά της μιας και της άλλης δουλείας, να ζούσατε κατά την αρχαιότητα και να ήσασταν δούλοι. Τότε θα ήθελα να σε δω πώς θα τα μολογούσατε τα χαμπέρια!

quote:

Επειδή ο Παύλος έλεγε οτι πρέπει οι δούλοι να αγαπούν τον κύριό τους,όπως το χριστό;
Μήπως βλέπετε τα πράγματα απ' τη δική του τη σκοπιά;



Ναι και έλεγε, επίσης, πως πρέπει να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου όπως και τον εαυτό σου και πως πρέπει να γίνεσαι υπηρέτης του.
Λες, όταν έλεγε αυτά, να αναφερόταν μόνο στους δούλους ή σε όλους, ακόμη και στους «κυρίους»;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 16:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
γιαπέτ: Επειδή ο Παύλος έλεγε οτι πρέπει οι δούλοι να αγαπούν τον κύριό τους,όπως το χριστό;

ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ... αλλά ... ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.
Ο άνθρωπος γενικά να αγαπάει τον συνάνθρωπο του σάν τον χριστό, όπως έκανε και ο ίδιος που για χάρη του ανθρώπου δέχτηκε και θανατώθηκε άν και χωρίς να φταίξει σε τίποτα με τέτοια βασανιστήρια.
Το μήνυμα είναι ξεκάθαροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 16:52:14  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ... αλλά ... ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.»

Μετά από τόσο καιρό εδώ μέσα, άραγε τίποτα δεν έχεις μάθει?

Πάμε στο προκείμενο.

1. {Οι δούλοι να υπακούετε στους κατά σάρκα κυρίους μετά φόβου και τρόμου με την απλότητα της καρδιάς σας, σαν να υπακούετε στον Χριστό, όχι για τα μάτια (δηλ. όχι για το θεαθήναι!), σαν να θέλετε να αρέσετε στους ανθρώπους, αλλά ως δούλοι, κάνοντας το θέλημα του Θεού με την ψυχή σας} (Προς Εφεσίους 6/5, 6).

2. {Όσοι είναι δούλοι κάτω από το ζυγό, τους δεσπότες τους να θεωρούν άξιους κάθε τιμής για να μην βλασφημείται η διδασκαλία και το όνομα του Θεού. Αυτοί δε που έχουν πιστούς δεσπότες (δηλ. χριστιανούς αφέντες!!) να μην τους καταφρονούν, διότι είναι αδελφοί, αλλά περισσότερο να δουλεύουν, διότι είναι πιστοί και αγαπητοί αυτοί που αντιλαμβάνονται την ευεργεσία (την ευεργεσία να είσαι δούλος με άλλα λόγια….)". (Προς Τιμόθεον Α 6/1,2).

3. {Οι δούλοι να υποτάσσονται στους δεσπότες τους, να είναι ευάρεστοι, να μην αντιλέγουν, να μην τους εγκαταλείπουν, αλλά πίστη να δείχνουν αγαθή για να κοσμούν έτσι την διδασκαλία του σωτήρος ημών Θεού} (Προς Τίτον 2/9,10).

4. {Οι δούλοι της οικίας να υποτάσσονται με κάθε φόβο στους δεσπότες τους, όχι μόνο στους καλούς κι επιεικείς, αλλά και στους διεστραμμένους} (Προς Πέτρο Α 2/18 ).

Αυτό το τελευταίο του Πέτρου έχει ιδιαίτερη αξία θα λέγαμε, διότι εδώ μας λέει η Καινή Διαθήκη (την οποία ακρίτως αποδέχεται ο χριστιανός..) ότι…….ακόμη και στην περίπτωση που έχει ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΕΣ ΟΡΕΞΕΙΣ Ο ΑΦΕΝΤΗΣ ΤΟΥ ΔΟΥΛΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ!!

Τώρα, το τι μπορεί να ενταχθεί στα πλαίσια μιας διαστροφής, ας το αφήσουμε στην φαντασία του αναγνώστη, διότι ο Πέτρος μάλλον γνώριζε τα ήθη και έθιμα που ήσαν αποδεκτά από τον Θεό του!

Snoopy, άλλη φορά να σκέφτεσαι πρώτα και μετά να γράφεις.

snoopy:
«…όπως έκανε και ο ίδιος που για χάρη του ανθρώπου δέχτηκε και θανατώθηκε άν και χωρίς να φταίξει σε τίποτα με τέτοια βασανιστήρια.»

Δεν τα λες καλά.

Δεν «δέχθηκε», αλλά εάν δεν θανατώνονταν δεν θα….έβγαινε καν ο ίδιος του σωστός στις προβλέψεις του!!

Ας σοβαρευτούμε λέω εγώ.

Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι βασανίστηκαν και θανατώθηκαν με φρικτό τρόπο, τα εκατομμύρια που έπεσαν θύματα της όποιας θρησκευτικής πλάνης δεν υπέφεραν λιγότερο. Άλλοι υπέφεραν και μαρτύρησαν για την οικογένεια τους, για πατρίδα και ελευθερία.

Ο Ιησούς, αν δεχθούμε το μυθιστόρημα της Κ.Δ. ως πραγματικό, ,με την «έλευση» του δημιούργησε μυριάδες προβλήματα στην ανθρωπότητα. Ο θάνατος του, αποτέλεσε τον βατήρα για τον θάνατο εκατομμυρίων άλλων.

Μακάρι να τον άφηναν να ζήσει. Διότι, τότε τι θα είχανε να πούνε για τα χάλια τους, παρόλη την «παρουσία» του επί ολάκερες δεκαετίες?

Μήπως τότε θα ήσαν ακόμη λιγότεροι αυτοί από όσους είχαν την πίστη και δύναμη να σταθούν δίπλα στον σταυρό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 20:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
pyramid
Αγαπητέ sperans που φωνάζεις για τα εδάφια της Καινής Διαθήκης...
Η διδασκαλία του Ιησού ήταν προφορική, δεν ξέρουμε πως μεταφέρθηκε το κάθε τι, ίσως αυτούσιο ίσως παραποιημένο(όχι ηθελημένα, είναι ζήτημα κατανόησης).

Η αγια γραφη θεωρειται απο τους χριστιανους επισημως θεοπνευστη. Απο αυτη αντλειται η διδασκαλια του ιησου. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποια αποσπασματα απλα μπαινουν στην ακρη γιατι δυσαρεστουν καποιους. Π.χ σε δυο ευαγγελια (ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 15. 21-28 και ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ 7.25-29) ο ιησους αποκαλει τους μη εβραιους "σκυλια" και αρνειται την βοηθεια του μεχρι να παραδεχθουν υποταγη στα "παιδια" της γενεας του ισραηλ.
Εδω τωρα τι συμβαινει;;;
-Θα πουμε οτι το κειμενο ειναι αναξιοπιστο;; Τοτε και ολη η αγια γραφη ειναι αναξιοπιστη. Τοτε η διδασκαλια του ιησου και ο χριστιανισμος, που στηριζονται απολυτως σε αυτη, θα ηταν κυριολεκτικα στον αερα.
-Αν ομως το κειμενο πρεπει να θεωρηθει αξιοπιστο για να υπαρξει ο χριστιανισμος και να παταει καπου, τοτε ο ιησους φαινεται αηδιαστικα ρατσιστης στην συγκεκριμενη περιπτωση και γενικοτερα σχιζοφρενης αφου λεει αλλα αντ' αλλων. Μια ασπρο μια μαυρο, φασκει και αντιφασκει.

Μπρος γκρεμο και πισω ρεμα ειναι για τον χριστιανισμο η κατασταση.

quote:
pyramid
Ανεξάρτητα λοιπόν του τι έγινε, ένας μελετητής μπορεί να διαπιστώσει την σπουδαιότητά της χωρίς να χρειάζεται πολλές αποδείξεις, η φράση «Εγώ Είμαι η Οδός, η Αλήθεια και η Ζωή» τα λέει όλα.
Εξετάζοντας τις διάφορες θρησκείες καθώς και την πλευρά της μεταφυσικής διαπιστώνουμε ότι τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς, η διαφορά είναι ότι μόνο ο Ιησούς είπε την συγκεκριμένη φράση.

Συγγνωμη δηλαδη επειδη καποιος λεει κατι σημαινει οτι ειναι και αληθεια;;;; Εσυ δεν θες λογικες αποδειξεις και επιχειρηματα;;;; Δηλαδη αμα σου πω εγω οτι ο Σουπερμαν υπαρχει αυτο το θα πει οτι υπαρχει;;;; Σου αρεσει να στηριζεις τις πεποιθησεις σου στον αερα;;;

quote:
pyramid
Εγώ, παρόλο που πάντα είχα έντονες αντιδράσεις στο θέμα Χριστιανισμός, δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι κοιμόμουν όρθια εξομοιώνοντας Αυτόν και την Διδασκαλία του με τα ευτράπελα που αρκετές φορές πέφτουν στην αντίληψή μας από «εκπροσώπους» της θρησκείας.

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο. Οι εκπροσωποι επιλεγονται απο την ιερα συνοδο η οποια βεβαια εχει απευθειας συνδεση με το αγιο πνευμα. Ειναι οι ανθρωποι που μυουνται και γνωριζουν καλυτερα την διδασκαλια του ιησου και ομως βγαινουν πολλες φορες τα μεγαλυτερα καθαρματα. Κακος δασκαλος=κακοι μαθητες.

quote:
pyramid
Θα σου πρότεινα να μην προσπαθείς να μεταφράσεις την Καινή ή την Παλαιά Διαθήκη, μόνο διάβασέ την και προσπάθησε μόνος σου να κατανοήσεις τον Λόγο. Η δική μου, ίσως μη διερυμένη αντίληψη, λέει ότι τα δύο αυτά βιβλία περιλαμβάνουν απαντήσεις για όλα όσα απασχολούν τον άνθρωπο και τον οδηγούν σταθερά στην Αλήθεια.
Τσάμπα παιδεύεσαι προσπαθώντας να αποδείξεις την ξεφτίλα και την αηδία, όπως λες, κανένας δεν θα σε ακούσει, γιατί όλοι όσοι έχουν διαβάσει, έχουν διαλογισθεί επί των Λόγων και έχουν κατανοήσει έστω και ελάχιστα, βρήκαν το Φως που θα τους οδηγήσει, μέσα στο σκοτάδι της ύλης, στην πηγή της Αλήθειας.

Εγω θα σου προτεινα να διευρυνεις την αντιληψη σου μελετωντας και αλλες αποψεις, θεολογικες/φιλοσοφικες/οντολογικες/ηθικες με καλη προθεση και αδογματιστη διαθεση και τοτε θα καταλαβεις τι συμβαινει στην πραγματικοτητα με τον χριστιανισμο. Το δικο μου πλεονεκτημα ειναι οτι ημουν ενθερμος χριστιανος, ελεγα πανω κατω τα ιδια με εσενα. Γνωριζω τι λεω.
Ερευνηστε με καλη προθεση και αδογματιστη διαθεση και τοτε θα παψει να υπαρχει και χριστιανισμος. Δεδομενο.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 20:35:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπέτ: Επειδή ο Παύλος έλεγε οτι πρέπει οι δούλοι να αγαπούν τον κύριό τους,όπως το χριστό;
--------------------------------------------------------------------------------


ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ... αλλά ... ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.
Ο άνθρωπος γενικά να αγαπάει τον συνάνθρωπο του σάν τον χριστό, όπως έκανε και ο ίδιος που για χάρη του ανθρώπου δέχτηκε και θανατώθηκε άν και χωρίς να φταίξει σε τίποτα με τέτοια βασανιστήρια.
Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο


Να αγαπάει ο κύριος το δούλο του, αλλά να συνεχίσει να τον έχει δούλο, με δικαίωμα ζωής και θανάτου...

Έτσι;;;

Πολύ βολικό και... θεόπνευστο το μήνυμα φίλε snoopy.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 20:58:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί τέτοια ανάγκη να λατρεύετε κάτι;;


--------------------------------------------------------------------------------


Εσύ να μου πεις το γιατί ή μήπως θα μας πεις πως οι Αρχαίοι μας δεν λάτρευαν θεούς;


Αν ήθελα,φίλε ψηλέ να απαντήσω εγώ, θα έκανα στον εαυτό μου την ερώτηση...

Οι αρχαίοι, που "παίζουν"; Εγώ μιλάω για σένα.

Αρέσκεσαι να απαντάς με ερωτήσεις ενίοτε...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Σας έχουν πείσει ότι είσαστε δούλοι και το δέχεστε ευχαρίστως.
--------------------------------------------------------------------------------


Μακάρι να ήμασταν όλοι «δούλοι» όπως το εννοεί ο Ιησούς.

Εσύ όμως, κάνεις τεράστιο λάθος. Ίσως να συγχέεις τη δουλεία, όπως υφίστατο κατά την αρχαιότητα, με το «δούλος» και τη «δουλεία» όπως αυτά περιέχονται στη Χριστιανική διδασκαλία.

Το ότι καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους, η δουλεία της αρχαιότητα (αλλά και η σύγχρονη) με τη «χριστιανική δουλεία», το αποδεικνύει το γεγονός ότι ο ίδιος ο Θεός έγινε δούλος και υπηρέτης του ανθρώπου και το τέλος του ήταν χειρότερο και από αυτό του τελευταίου, παλαιού ή σύγχρονου, δούλου.
Μιλάει για «δουλεία» αλλά είναι ο πρώτος που καταδέχεται να γίνει υπηρέτης του ανθρώπου.
Άρα, μάλλον κάτι συμβαίνει εδώ πέρα γιαπετ, δε νομίζεις;
Πιστεύω να γνωρίζεις το πώς έζησε και τι τράβηξε ο ίδιος ο Ιησούς;


Εγώ νόμιζα πως θα μου έλεγες ότι η λέξη δούλος, άλλο σήμαινε στην αρχαία Ελλάδα και άλλο στον χριστιανισμό.Όπως και η λέξη, Έλλην...
Δεν έπεσα έξω, απλά το λες μ' άλλα λόγια...

Δεν γνωρίζω πώς έζησε ο ιησούς.

Εχω ένα κενό, ανάμεσα στη γέννησή του και στο θάνατό του...

Εσύ γνωρίζεις κάτι για το μεσοδιάστημα;;;

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί είναι μεμπτό να έχουν δούλους οι αρχαίοι Έλληνες, και δεν είναι και για τον Γιαχβέ;
--------------------------------------------------------------------------------


Ας παίξουμε στο παιχνίδι της υποκρισίας σου γιαπετ.
Ο Θεός δεν έχει δούλους που τους έχει αγοράζει στο παζάρι με χρήμα. Ούτε και τη δουλεία τους, οι δούλοι, μπορούν να την εξαγοράσουν με χρήμα. Ο Θεός δεν έριξε κανένα δούλο να παλέψει και να τον κατασπαράξουν τα θηρία για να την καταβρεί το αιμοβόρο πλήθος που παρακολουθούσε το «θέαμα».
Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα, αλλά φτάνουν αυτά.

Πολύ θα ήθελα εσύ, αλλά και όσοι κάνουν ότι τάχα δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά της μιας και της άλλης δουλείας, να ζούσατε κατά την αρχαιότητα και να ήσασταν δούλοι. Τότε θα ήθελα να σε δω πώς θα τα μολογούσατε τα χαμπέρια!



Αυτά που γράφει εδώ μέσα ο καθένας μας δείχνουν αν είναι υποκριτής και σε ποιό βαθμό.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, έχεις δίκαιο.
Του ήρθε πολύ φθηνότερα. Τους απέκτησε με υποσχέσεις, απειλές, εκφοβισμούς και τιμωρίες.

Όσο για τους νεκρούς του, ο χριστιανισμός, πήρε εκδίκηση, με τις σταυροφορίες, την "ιερή" εξέταση και τις πνευματικές τρικλοποδιές για να παίρνει τις περιουσίες των πιστών του, μέχρι και σήμερα.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Επειδή ο Παύλος έλεγε οτι πρέπει οι δούλοι να αγαπούν τον κύριό τους,όπως το χριστό;
Μήπως βλέπετε τα πράγματα απ' τη δική του τη σκοπιά;

--------------------------------------------------------------------------------


Ναι και έλεγε, επίσης, πως πρέπει να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου όπως και τον εαυτό σου και πως πρέπει να γίνεσαι υπηρέτης του.
Λες, όταν έλεγε αυτά, να αναφερόταν μόνο στους δούλους ή σε όλους, ακόμη και στους «κυρίους»;


Το θέμα είναι τι έκαναν οι κύριοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy