ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 01:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
μαγνητικο που "σηκωνει" αυτοκινητο? θα το βλεπαμε με μια παιδικη πυξιδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 06:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Wolfowirt, ελπίζω τώρα να βλέπεις τα σχέδια.

Πυθαγόρα, αυτό με το "πόσες ανηφόρες, όσες και κατηφόρες" έχει την ίδια "αξία", όσο το "στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλανε για σχοινί".

Αν πρόσεξες, στο σχέδιο με το λέηζερ, σαφώς σαφήνησα ποιό κομμάτι θεωρώ ανηφόρα και ποιό κατηφόρα.

΄Αφησα επίτηδες έξω από τον όποιο λογισμό μου μεθόδους μέτρησης που παραπέμπουν σε "αχ, ας είχα ένα ανοιχτήρι ο ναυαγός". Προτίμησα μεθόδους που μπορώ εγώ, μπορέις εσύ και μπορέι ο καθένας να χρησιμοποιήσει ή έστω να καταλάβει. Τη μόνη βοήθεια που θα δεχόμουν από "ψηλά", θα ήταν το σύστημα GPS.

Με σύστημα GPS AKRIBEIAΣ, το τονιζω, έχουν μετρηθεί κάποιες άλλες "παράδοξες ανηφόρες", που με βάση την μέτρηση αυτή, αποδείχτηκαν όντως "κατηφόρες". Πάντα με τη φορά της κίνησης και όχι με την έννοια της ... αμπελοφιλοσουφίας.

Άσχετα άν επειδή ο πολύς και απλός κόσμος, ότι δεν μπορεί να το εξηγήσει το θεωρεί "μαγνητικό", "ηλεκτρομαγνητικά κύματα" ή ακόμα το τελευταίο, ακόμα πιο δύσκολο κεφάλαιο "θεωρία ενωποιημένου πεδίου". Πολλές φορές διαπιστώνω, αρκεί το όνομα και μόνο να παραπέμπει σε κατι δύσκολο, άπιαστο δυσνόητο. Το τί είναι αυτό, αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία


Αν υπάρχει, τονίζω το ΑΝ, αν υπάρχει παράδοξο φαινόενο, τότε αυτό δεν έχει καμία σχέση με μαγνητική, ηλεκτρική, ή ηλεκτρομαγνητική αιτία. Τέτοιου είδους πεδία, μέ τέτοια ένταση όπως τα υποθέτουμε, έχουν επιδράσεις, που ανιχνεύονται ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ μακριά. Για φτιάξε ένα ΠΗΝΕΙΟ ΤΕΣΛΑ, να δείς πόσο γρήγορα θα κάνεις νέους φίλους από την υπηρεσία με τα ραδιογωνιόμετρα ! (έχε και μπόλικο καφέ, μπορει να πλακώσει και ο στρατός, η αεροπορία, το ναυτικό, ο ΟΤΕ, η ΔΕΗ,ο κυρ Μπάμπης με το ταξί, κλπ κλπ)

Εξάλλου, αυτό με τον μαγνητισμό και την πυξίδα, το έχω ξαναπεί αρκετές φορές.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Πυθαγόρα και με τιμά, αφού ξέρω πόσο λίγο χρόνο έχεις στη διαθεσή σου...

Ανδρέας "Βρίλ"

Edited by - Δύναμη Βρίλ on 04/02/2006 06:53:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 09:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


http://www.intalek.com/Index/Projects/SpookHill/SpookHill.htm

ενας αναλογος δρομος

.

http://www.intalek.com/Index/Index.htm


http://www.intalek.com/Index/Projects/SmartSPOT/SmartSPOT.htm


αυτοι τι προτεινουν ρε παιδια?

το SmartSPOT εννοω.

.


http://www.nuenergy.org/iw/2005/alek2005.htm


ο Αλεκ ειναι δωρακι!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 11:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
quote:
αυτοι τι προτεινουν ρε παιδια?

το SmartSPOT εννοω.


PRICE: Call, prices range from $1000 to $1300

Free Vril(i)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 14:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν πρόσεξες, στο σχέδιο με το λέηζερ, σαφώς σαφήνησα ποιό κομμάτι θεωρώ ανηφόρα και ποιό κατηφόρα.

Ο "ορισμός" της ανηφορας/κατηφόρας δεν απευθυνόταν σε σένα φίλε Βριλ.
Γραφτηκε απλώς χάριν της ολοκλήρωσης του ειρμού της σκέψης μου.

Εσύ το κάνεις σαφέστατο με τα σχέδια και τις επεξηγήσεις που δίνεις.


quote:
Πάντα με τη φορά της κίνησης και όχι με την έννοια της ... αμπελοφιλοσουφίας.

Ε, τώρα... αφού το ξέρεις ότι ώρες-ώρες μ'αρέσουν και οι "αμπελοφιλοσοφίες" και οι "αμπελοφιλο-σουφι-ες"!

quote:
Τη μόνη βοήθεια που θα δεχόμουν από "ψηλά", θα ήταν το σύστημα GPS.

Εννοείται ότι με ένα GPS που δίνει γεωγραφικό πλάτος, γεωγραφικό μήκος και υψόμετρο, το πρόβλημα του αν μιλάμε για ανηφόρα ή κατηφόρα θα λυνόταν πάραυτα.

quote:
μαγνητικο που "σηκωνει" αυτοκινητο? θα το βλεπαμε με μια παιδικη πυξιδα

Βασικά αυτό ήθελα να ρωτήσω...
πριν από όλα τα άλλα, έχει πάει κανεις με πυξίδα εκεί ακριβώς στην περίφημη αυτή ανηφόρα?

Όσο για το αν "σηκώνει" αυτοκίνητο, δεν είπαμε ότι του δίνει και επιτάχυνση 0-100km σε 3.4 sec, αλλά φαντάζομαι μια μικρή ώθηση προς τη μεριά (ανηφόρα) που δεν μας καλοστέκει σύμφωνα με τη φυσική μας διαίσθηση. Αλλά αυτά τα ξέρει καλύτερα ο Τζώνυ που το έχει δοκιμάσει πολλές φορές.

quote:
Εξάλλου, αυτό με τον μαγνητισμό και την πυξίδα, το έχω ξαναπεί αρκετές φορές.

Επειδή στο πρόχειρο και γρήγορο "ξεφύλλισμα" του παρόντος topic δεν είδα καποια αναφορά για πυξίδα και θίξιμο μαγνητικών παραμέτρων, γι'αυτό το ανέφερα Captain Vril, αν και υποψιάζομαι ότι σίγουρα δεν ...ανακαλύπτω τον τροχό.
Δώσε μου μια παραπομπή, αν είναι, για να το κοιτάξω...

Πάντως όχι ότι είναι και τίποτα σπουδαίο: Ο οποιοσδήποτε εννοείται ότι μπορεί να το τσεκάρει με μια απλή πυξίδα επί τόπου, δεν διαφωνώ σε αυτό, απλώς ρωτώ αν το έχετε ήδη κάνει, και πάτε παρακάτω...

quote:
Αν υπάρχει, τονίζω το ΑΝ, αν υπάρχει παράδοξο φαινόενο, τότε αυτό δεν έχει καμία σχέση με μαγνητική, ηλεκτρική, ή ηλεκτρομαγνητική αιτία. Τέτοιου είδους πεδία, μέ τέτοια ένταση όπως τα υποθέτουμε, έχουν επιδράσεις, που ανιχνεύονται ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ μακριά. Για φτιάξε ένα ΠΗΝΕΙΟ ΤΕΣΛΑ, να δείς πόσο γρήγορα θα κάνεις νέους φίλους από την υπηρεσία με τα ραδιογωνιόμετρα !

Στην υποθετική περίπτωση που το "φαινόμενο" οφειλόταν σε τοπική ανωμαλία του μαγνητικού πεδίου, για ποιας τάξης μεγέθους Minimum απαιτούμενη ένταση -κατ'εκτίμηση- θα μιλούσαμε (σε μονάδες Τέσλα ή υποδιαιρέσεις της) , πχ?

Αντίστοιχα, στην περίπτωση που το φαινόμενο οφείλεται σε τοπική ανωμαλία του βαρυτικού πεδίου (αλλαγή μέτρου και διεύθυνσης του g) τότε πάλι ποια θα ήταν η -κατ'εκτίμηση- Minimum απαιτούμενη απόκλιση από την κατακόρυφο ή ενδεχομένως το minimum μέτρο της συνιστώσας σε άξονα διαφορετικό από την κατακόρυφο?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 04/02/2006 14:55:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 20:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
quote:
Wolfowirt, ελπίζω τώρα να βλέπεις τα σχέδια.

τωρα ειναι ενταξει Βριλ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 21:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Πυθαγόρα,

χαίρομαι που συμετέχεις και μάλιστα προβληματίζεσαι. Προτιμώ κάποιον που προβληματίζεται χίλιες φορές περισσότερο από κα΄ποιον που λέει εκείνο το χαζοχαρούμενο "μου είπανε, το άκουσα, έτσι λένε"... #

Ναι, αλλά "εσύ" μάγκα μου* το αναμεταδίδεις, το αναπαράγεις, και γίνεσαι μέρος της αλυσίδας ανθρώπων που λέει "μου είπανε, το άκουσα, έτσι λένε", καθώς "εσύ" το είπες σε άλλον, που και αυτός το άκουσε από "σένα"*

*"εσύ" = υποθετικό πρόσωπο, ρητορική αδεία.


Λοιπόν, το κοινό GPS έχει ανάλυση μερικά μέτρα. Το δικό μου Magellan Sprt track κάνει για βουνό, να σημαδέψεις μονοπάτια, αλλά το υψόμετρο καθώς και το στίγμα στο δίνει με ακρίβεια μερικά μέτρα, γι αυτό, επειδή κάτι σκαμπάζω από μηχανολογία (engineering) δεν θα δείτε από μένα ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ του τύπου "ναι, αλλά με το GPS μου μέτρησα το τάδε στίγμα ή υψομετρο", γιατί εγώ θα σας το έγραφα με αυτή τη μορφή: Kορυφή τάδε, 1018m +/-3m ή σημείο του δρόμου τάδε, 817m +/-3m.

Εφόσον ξέρω ότι η απόκλιση του GPS είναι πολύ μεγαλύτερη από την διαφορά υψόμετρου που προσπαθώ να αποδείξω την κλίση, δεν κάνω κάν τον κόπο να μετρήσω. Όποιος ξέρει από μετρήσεις, ξέρει ότι δεν υπάρχει μέτρηση χωρίς σφάλμα. Το σφάλμα κανει και τη μέθοδο λανθασμένη ή όχι (περισσότερα για αυτό με άλλη ευκαιρία)

Πάντως, η ιστοσελίδα που βρήκε ο Τζώνη, που μετράνε με το ρολόι και βρήσκουν τα τέρατα, ναι, είναι όντως αρκετά επιπόλαιο. Ελπίζω να ζούν καλά από τα 1000...1300 ντόλαρς που ζητάνε για μια ερασιτεχνικής νοοτροπίας ανατροπή καταξιωμένης κοσμοθεωρίας. Με άλλον τρόπο δεκτόν, με αυτόν... πάμε καλύτερα να τα φάμε σε σουβλάκια.


Τώρα, σχετικά με την απορία σου με την απόκλιση της πυξίδας, να σου πώ εδώ και χωρίς να ανατρέξω το ιστορικό αυτού του τόπικ, ότι έχω κανει παλαιότερα μετρήσεις και μέσα στην σπηλιά και δεν έχω βρεί καμία μαγνητική απόκλιση ή σφάλμα στην πυξίδα. Αυτά που λένε κάποια πονήματα για "πυξίδες που τρελάθηκαν" δεν το σχολιάζω. Κρίμα που δεν έχω τζάκι.


Χαίρομαι Wolf που μπορείς να έχεις πρόσβαση. Ελπίζω να βρήκες καποιο ενδιαφέρον στις σκέψεις μου και ίσως ακούσω κάποια τοποθέτησή σου πάνω σε αυτές. Δικές μου είναι και πίστεψέ με, αντέχω την κριτική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 11:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

πολυ ενδιαφεροντα τα των βαρυτικων δρομων, αλλα επι τη ευκαιρια της παρουσιας στο τοπικ μελων με επιστημονικες γνωσεις, θαθελα την γνωμη τους για την δοκο υποστηριξης Α6 στο δεξι ανοικτο τουνελ.



ο μηχανικος Γιωργος Σεραφειμ εγραψε γι αυτην:


"Η επέμβαση ή καλύτερα παραμόρφωση που έχει δεχθεί η δοκός-πλευρό της φωτογραφίας είναι πρακτικά μη ικανή να γίνει.

Η δύναμη που δέχθηκε (μπορείτε να την υπολογίσετε εύκολα με απλή φυσική γυμνασίου, ροπή, μήκος κλπ) είναι τόσο μεγάλη που θα άφηνε τουλάχιστο αμυχές (χτυπήματα) στην επιφάνεια όπου εφαρμόστηκε.

Αντίθετα, δεν υπάρχει κανένα σημάδι που να δείχνει κάτι, το οτιδήποτε.

Ακόμα πιο περίεργο είναι και η μορφή που έχει πάρει η δοκός-πλευρό από την εφαρμογή της μυστηριώδους δύναμης επάνω της.

Η πίσω πλευρά της έχει ακολουθήσει την μορφολογία της επιφάνειας της λαμαρίνας (καλύμματος του τολ)!

Πράγμα παράλογο! Τέτοιες αλλοιώσεις στην μορφή παρατηρούμε μόνο σε θερμικές κατεργασίες, που υψηλή θερμοκρασία μας επιτρέπει να πλάσουμε τις προς κατεργασία επιφάνειες.


Δεν μπορεί να δικαιολογηθεί με διαφορετικό τρόπο, εκτός αν υπάρχει και δεν τον γνωρίζουμε."


η Α6 δεν ειναι κατι φευγαλεο, υποκειμενικο ή οφθαλμαπατη - υπαρχει!


ειναι εκει και μας προκαλει να την μελετησουμε...

http://www.johnniebegood.gr/book/dexitoynel.htm

http://www.johnniebegood.gr/book/gnomh_mhxanikoy.htm

.


ελπιζω το ποστ μου να μην θεωρηθει ως διακοπη της συζητησης για τις βαρυτικες ανωμαλιες - απλα θαθελα να ακουσω γνωμες και αποψεις και για την δοκο.
(ο βριλ ειναι γνώστης της Α6 μιας και βοηθησε με προθυμια στις φωτογραφισεις.)

τα θεματα πιστευω οτι μπορουν να συζητιουνται ταυτοχρονα, αν το θελετε φυσικα.


ναστε καλα!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 23:35:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ελπιζω το ποστ μου να μην θεωρηθει ως διακοπη της συζητησης για τις βαρυτικες ανωμαλιες - απλα θαθελα να ακουσω γνωμες και αποψεις και για την δοκο.
(ο βριλ ειναι γνώστης της Α6 μιας και βοηθησε με προθυμια στις φωτογραφισεις.)

τα θεματα πιστευω οτι μπορουν να συζητιουνται ταυτοχρονα, αν το θελετε φυσικα.


Εννοείται αυτό φίλτατε ληστοσυμμορίτη Jbg
μιας και το topic αφορά γενικότερα "αντισυμβατικά" φαινόμενα -ή υπόνοιες για τέτοια- στην Πεντέλη,
και όχι μόνο την "αντιβαρυτική" ανηφόρα

quote:
Δεν μπορεί να δικαιολογηθεί με διαφορετικό τρόπο, εκτός αν υπάρχει και δεν τον γνωρίζουμε."

η Α6 δεν ειναι κατι φευγαλεο, υποκειμενικο ή οφθαλμαπατη - υπαρχει!

ειναι εκει και μας προκαλει να την μελετησουμε...


Αν αποκλείσουμε την περίπτωση να πηγαινε εκεί ο Uri Geller όταν ήταν μικρός, ώστε να κάνει practice στο λύγισμα μετάλλων

και συμφωνώντας με το συνάδελφο μηχανικό, θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι πως η δοκός Α6 υπέστη αυτή την παραμόρφωση από κάποια μηχανική ή θερμική αιτία αλλά ΠΡΟΤΟΥ τοποθετηθεί εκεί που βρίσκεται.
(Δηλαδή δεν πήγε κανείς εκ των υστέρων να την κοπανήσει με καμιά βαριοπούλα -λέμε τώρα-).

Μ'άλλα λόγια είναι κάτι σαν "ελαττωματικό" κομμάτι, το οποίο αφού μεταφέρθηκε εκεί πάνω, εν γνώσει ή εν αγνοία του συνεργείου που θα τα τοποθετούσε, τους έπιασε ο γνωστός Ελληνικός "ωχ-αδερφε-δε-βαριεσ-ισμός" και λένε αντί να ζητάμε καινούρια παραγγελία και νέες δοκούς δεν την βάζουμε κι αυτήν εδώ, κι ας είναι στραβή? Τι έγινε βρε αδερφέ, είναι τόσες άλλες ίσιες παραδίπλα....
Χώρια που μετά από χρόνια θα δίνουμε και τροφή συζήτησης σε μερικά ιντερνετικά φόρουμς...

Κι έτσι έμεινε στην ιστορία η γνωστή "στραβή" δοκός Α6, σαν το κουτσό μολυβένιο στρατιωτάκι...

Πάντως θα ήθελα να δω κι εγώ αυτό το τούνελ και τη δοκό,
και φυσικά αν είχαμε τη δυνατότητα κάποιας μαρτυρίας από τους κατασκευαστές του ώστε να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν την (απλή) υπόθεσή μου (αλήθεια πότε μεταφέρθηκαν και τοποθετήθηκαν εκεί οι δοκοί? Το γνωρίζουμε αυτό Jbg?)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 00:26:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τώρα, σχετικά με την απορία σου με την απόκλιση της πυξίδας, να σου πώ εδώ και χωρίς να ανατρέξω το ιστορικό αυτού του τόπικ, ότι έχω κανει παλαιότερα μετρήσεις και μέσα στην σπηλιά και δεν έχω βρεί καμία μαγνητική απόκλιση ή σφάλμα στην πυξίδα. Αυτά που λένε κάποια πονήματα για "πυξίδες που τρελάθηκαν" δεν το σχολιάζω. Κρίμα που δεν έχω τζάκι.

ΟΚ. Αυτό που γράφεις, με καλύπτει έτερε αγαπητέ ληστοσυμμορίτη Βριλ.
Απλώς καμιά φορά λέω προσπερνάμε τα πολύ απλά και βασικά (πχ πυξίδα, βαρόμετρο,κλπ) και μπλεκόμαστε σε πολύπλοκα σενάρια...

Επίσης και για το GPS (τουλάχιστον αυτό το προσιτό στο ευρύ κοινο) γνωρίζω ότι δίνει στίγμα με +/- κάποια μέτρα σφάλμα και είναι λογικο να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περιπτώσεις που απαιτείται εξαιρετική ακρίβεια, σε μικρό χώρο...

By the way, το μήκος της περίφημης αυτής ανηφόρας και η κλίση της πόσο είναι? (Εννοώ κατ'εκτίμηση πάντα, έτσι?)
Για να γνωρίζουμε και εμείς που δεν πήγαμε επί τοπου για τι ακριβώς μιλάμε...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 06/02/2006 00:36:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 08:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

χθες μιλουσα με ενα ατομο που εχει ασχοληθει σοβαρα με το βουνο επι χρονια, και οταν του ανεφερα την παρατηρηση της καθετης διατομης του εδαφους κατω απο τον δρομο (φαινεται πριν στριψεις στην πηγη οταν ερχεσαι απο Μαραθωνα) η οποια παρουσιαζει μια ελαφρα κοιλη καμπυλη.


επειδη απο το ιδιο φαινομενικο σημειο ξεκινουν δυο χωματοδρομοι, ενας πανω απο τον δρομο και ενας απο κατω, δημιουργουν γωνιες που σε κανουν να μην εμπιστευεσαι τα ματια για να κρινεις αν οντως υπαρχει καμπυλη.


ο φιλος λοιπον οταν αντιμετωπισε το προβλημα, χρησιμοποιησε ενα τριγωνο και ενα αλφαδι για να το οριζοντοποιησει, και στοχευσε βαζοντας παραλληλα με τον δρομο την κατω πλευρα του τριγωνου (τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω απο τα λεγομενα του).


οντως κατα τα λεγομενα του υπαρχει μια κοιλη καμπυλη, αλλα πολυ μικρη - οι υψομετρικες διαφορες πρεπει να κυμαινονται στα ενα με δυο εκατοστα.


και παλι ομως, οπως και ο ιδιος παραδεχτηκε, αυτη η κλιση δεν ειναι αρκετη για να κυλησει ενα βαρυ αυτοκινητο (κατι που εμπειρικα εχω διαπιστωσει και εγω).


οπως επισης εχει παρατηρησει τις αυξομειωσεις της εντασης του φαινομενου - αυτο ειναι και το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου, γιατι ειτε ειναι κατηφορα, ειτε ειναι ανηφορα και υπαρχει βαρυτικη ανωμαλια, τα αποτελεσματα πρεπει να ειναι σταθερα.

.

Πυθαγορα μου πρεπει να την δεις απο κοντα την Α6 - όποτε λασκαρεις, παμε και παρεα.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybergen
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 15:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybergen

Σχετικά με την Α6 και τις σκουριασμένες κατασκευές υπαρχει λογική εξήγηση. Θα ήθελα να δω κάποια στοιχεία να εκτελέσω σχετικό πείραμα (παρουσία σου) και θα απαντήσω. Πότε θα ξαναπάς εκει πανω jbg?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 16:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

cybergen

Σχετικά με την Α6 και τις σκουριασμένες κατασκευές υπαρχει λογική εξήγηση. Θα ήθελα να δω κάποια στοιχεία να εκτελέσω σχετικό πείραμα (παρουσία σου) και θα απαντήσω. Πότε θα ξαναπάς εκει πανω jbg?


σημερα ημουν πανω για να τσεκαρω μια λογικη "εξηγηση" που μου προτεινε ο φιλος που ανεφερα παραπανω.


δεν εχω προλαβει να μιλησω μαζι του ακομη, αλλα δεν με "καλυψε" η "εξηγηση" του.

θα ελαφρωσω τις φωτογραφιες και θα ενσωματωσω σε ανεξαρτητη σελιδα στο δικτυακο βιβλιο την συγκεκριμενη "εξηγηση" και τις "αντιρησεις" μου συντομα (οπως και καθε "εξηγηση" που εχω λαβει μεσω μεϊλ).


ευχαριστως να ανεβουμε παρεα!

στειλε μεϊλ στο info@johnniebegood.gr


καλως ηρθες στο τοπικ και στο φορουμ!


.


ΥΓ. Εκτακτον Δελτιον Καιρου δια Ορειβατωντες: χιονι δεν εριξε οσο ημουν πανω, αλλά ηταν καταπληκτικα!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 19:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Πριν από δύο μέρες δάνεισα το Πέρα από το αίνιγμα της Πεντέλης σε έναν άνθρωπο που στα νιάτα του είχε αφιερώσει αρκετές ώρες, περπατήματα, ξενύχτια στης Πεντέλης το βουνό. Έχω μάλιστα δημοσιοποιήσει και μία ιστορία του στο Όρος Πεντελικόν.
Πρόκειται για ένα άτομο που γνωρίζω πολύ καλά και έχω εμπιστόσύνη στα περί Πεντέλης λεγόμενά του, και όπως αποδείχθηκε τον γνωρίζεις κι εσύ αγαπητέ JBG.
To Νέρων(Μανώλης είναι το πραγματικό)σου θυμήζει τίποτα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 04:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

To Νέρων(Μανώλης είναι το πραγματικό)σου θυμήζει τίποτα?


πολλα!

ομολογω οτι με κουφανε η συγχρονικοτητα γιατι εχω να τον συναντησω κανα-δυο χρονια και δεν πρεπει να γνωριζει καν οτι ασχοληθηκα με την Πεντελη, ποσο μαλλον οτι εγραψα βιβλιο γι αυτην.

ο κοσμος ειναι μικρος, ε?

και ομορφος!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 14:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Και για να επανέλθω λίγο στους "σκοπούς" και τα "πειράματα" στην Πεντέλη.

Ασχολήθηκα τις τελευταίες μέρες λίγο και με το θέμα των ηλεκτρομαγνητικών κυματων και τις ιδιότητες διάδοσής τους.

Θυμήθηκα επίσεις ότι έχει αναφέρει και ο Ίρανον σχετικά με τη διάδοση τους και ανέφερε κάποιες ιδιάιτερες ιδίοτητες για την περιοχή της Πεντέλης.

Σχετικά με τη χαμηλή συχνότητα, που λέγεται ELF, είναι σύμπρτωση να ηχεί παρόμοια με τη .. νεράιδα. Πράγματι χρησιμοποιείται ο όρος low freqyency και extra low frequency για αυτές τις περιοχές συχνοτήτων (ή "μπάντες" κατά το ελληνιστί)

Οι συχνότητες αυτές χρησιμοποιούντια και για στρατιωτικούς σκοπούς, π.χ. διαβιβάσεις υποβρυχίων, αλλά υπάρχουν και άλλες χρήσεις. Ένα παράδειγμα αναφέρω μόνο, συχνότητες ELF,που 'εχουν την ικανότητα να περνούν πετρώματα, χρησιμοποιούνται και στη Σπηλαιοδιάσωση
Οι Γάλλοι χρησιμοποιούν ένα σύστημα γύρω στους 87KHz και οι Άγγλοι κάπου στους 80KHz. Δεν υπάρχει κάποιο εννιαίο σύστημα ή νόρμα. Ο καθένας κάνει λίγο-πολύ τα δικά του. Άλλες χώρες χρησιμοποιούν συστήματα που προσεγγίζουν τη μιά ή την άλλη μέθοδο. Οι δικοί μας εδώ ακολουθούν τους Γάλλους.
Και σε τελική ανάλυση δεν έχει και τόση σημασία.

Αυτό που με ενδιέφερε περισσότερο, και τελικά το βρήκα, είναι η μ΄΄εγιστη διάδοση που μπορεί να έχει το κύμα μέσα από πέτρωμα. Στην πράξη, όλα τα συστήματα, που σκεφτείτε ότι χρησιμοποιούντια στη Διάσωση, άρα δίνεται μεγάλη σημασία στην ικανότητα του συστήματος, είναι ότι η μέγιστη απόσταση δεν ξεπερνά τα μερικά ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ μέτρα.
Ορίστε ?

Ναι, καλά διαβάσατε. Μερικές εκατοντάδες μέτρα...

Ξεχάστε λοιπόν αυτά τα περί επικοινωνίας από Πεντέλη μέχρι τα αρχηγεία της CIA μέσα από το κέντρο της Γής. Πιθανότατα είναι και αυτό μια μεγαλοποιημένη ιστορία, που διαδίδεται ακριβώς όπως και οι άλλες, που ένα τόσο ψεγαδάκι αλήθειας έχει τυλιχτεί με πολύχρωμη και φανταχτερή συσκευασία.
Μερικές εκατοντάδες μέτρα...

Ωφείλεται στις ιδιότητες του πετρώματος, που δεν αφήνουν να περάσει η ραδιοσυχνότητα από μέσα του. Όσο πιο μεγάλη είναι η συχνότητα, τόσο πιο πολύ περιορίζεται η διάδοσή του. Τα κινητά δεν πιάνουν ούτε ένα μέτρο μέσω συμπαγούς βράχου. Άν πιάνουν τα κινητά μέσα στη σπηλιά της Πεντέλης, είναι προφανώς σήμα που έρχεται από απέναντι, ίσως Υμηττό ή αλλού, σε καμία περίπτωση όμως από επάνω, από την κορυφή. Δεν έχω προσέξει που ακριβώς έχει κεραίες κινητής τηλεφωνίας εκεί πάνω. Ίσως στην επόμενη επίσκεψη...

Ανάλογα, κάποιες αναφορές σχετικά με μετρήσεις με πεδιόμετρο, αν θυμάμαι καλά είχε μιλήσει γι αυτά ο Πάνειος, ότι και να μετρήθηκε ΜΕΣΑ στη σπηλιά πρέπει να προερχόταν από απέναντι και από το άνοιγμά της και σε καμία περίπτωση από την κορυφή της Πεντέλης. Ούτε από τα λεγόμενα "ραντάρ", τα πολυδιαυλικά που ξηλώθηκαν, ούτε από οτιδήποτε άλλο λειτουργούσε ή λειτουργεί στην περιοχή "Απαγορεύεται".

(συνεχίζεται)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 02:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
wolfowitz, .......... κάνα νέο / from Aira? ((ήρθαν τα χελιδόνια! :))

((Ουπς! μια νυχτερίδα...))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 14:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Λοιπόν....

Ψάχνοντας τα "σπηλαιολογικά", βρήκα και μια αναφορά σχετικά με τα κύματα ELF και τις εκπομπές ισχύος.
Όπως θα είδατε πιο πάνω, οι εκπομπές σε πολύ χαμηλές συχνότητες εξυπηρετούν για τη διάδοση μέσα από βράχο. Παρόλα αυτά υπενθυμίζω, ότι αυτές οι συχνότητες χρησιμοποιούνται για επικοινωνια λίγων εκατοντάδων μέτρων, όταν το μέσο διάδοσης ΔΕΝ είναι αέρας, αλλά νερό, βράχος κτλ.

Εφαρμογή είδαμε στη Σπηλαιοδιάσωση, που χρησιμοποιούνται κύματα της τάξης των 80KHz, στην περιοχή VLF
Μια άλλη εφαρμογή είναι η επικοινωνία υποβρυχίων, όπου η συχνότητα είναι κάπου ΧΙΛΙΕΣ φορές χαμηλότερη, δηλ. γύρω στα 80Hz, ή στην περιοχή των ELF.

Δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ σε βάθος με τα "στρατιωτικά" ούτε να μιλήσω για τεχνολογίες και τροόπυς που χρησιμοποιούνται. Εξάλλου, όποιος ψάξει στο Διαδίκτυο θα βρεί πολλές πληροφορίες, που η προσωπική μου άποψη είναι ότι κάποιες από αυτές είναι κοντά στην αλήθεια και άλλες στη σφαίρα της αχαλίνωτης φαντασίας.

Ιδού λοιπόν τι δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "Popular Communications" τον Απρίλιο του 1988 και το αναδημοσίεσε σπηλαιολογικός Ιστότοπος.

(επίσεις θα το βρείτε σε μορφή .pdf http://briefcase.pathfinder.gr/file/vril/43020/515149εδώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 19:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


ανεβηκα την περασμενη εβδομαδα στο βουνο.

παρατηρησα οτι καποιοι εδειξαν ενδιαφερον για τα στοιχεια που παρουσιασα στο βιβλιο, αλλά πρεπει να πω οτι δεν χρειαζεται να καταστρεφουν τα στοιχεια, οπως το χαρτονι με το καγκουρο - τα χρειαζομαστε εκει.

επισης η μπαρα που εκλεινε την πορτα του τσιμεντενιου κτισματος ειναι μετακινημενη.


στη φωτογραφια φαινεται η μπαρα οπως ηταν - θα παραθεσω συντομα και φωτογραφια να την δειχνει κατεβασμενη.

προφανως εχει γινει σκοπος για καποιους να ανοιξουν την πορτα - δεν υπαρχει λογος παιδια, ο χωρος ηταν ανοικτος καποτε και δεν κρυβει τιποτα.

προβληματιστειτε καλυτερα με το αφυσικα παχυ μπετον της αριστερης πλευρας.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 19:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Συγγνώμη που διακόπτω τη ροή της συζήτησης αλλά έχω ακούσει πως υπάρχουν σχετικά βίντεο με πειράματα που δείχνουν αντικείμενα να σκολουθούν το "αντι-βαρυτικό πεδίο" που λέγεται ότι υπάρχει στην Πεντέλη.Βασικά το ξέρω ότι δεν προκειται για αντιβαρύτητα αλλά μου προξένησε ενδιαφέρον το γεγονός ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο βίντεο.Αν κάποιος ξέρει κάτι ας το πει....Συγγνώμη για τη διακοπή και πάλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 23:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Καλησπέρα σας και συγγνώμη για την διακοπή της ροής της συζήτησης.
Μήπως θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος σχετικά με την παρακάτω επιγραφή;

ΑΥΤΑΡ ΕΠΕΙ ΕΧΕ ΣΚΗΠΤΡΟΝ ΟΘΩΝ ΔΩΡΟΝ ΤΟΙ ΘΕΟΙΟ ΙΔΜΕΝ ΑΙ ΚΑΛΟΝ ΤΑΥΘ ΩΣ ΚΑΜΕΝ ΙΓΝΑΤΙΟΣ ΤΗΔΕ ΠΕ...ΠΛΟΜΕΝΩΝ ΕΝΙΑΥΤΩΝ ΩΣ ΣΑ Α...ΕΙΔΩΣ ΖΕΡΒΑ ΜΗΣΤΩΡ ΕΜΕΝΕ ΕΡΓΟΙΟ 1858 ΝΥΝ Λ ΟΖΕΡΒΑ ΟΜΑΙΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΗΝΔΕ ΘΗΚΕΝ 124 1508 D Γ ΜΑΑΓΓΕΛ

Η επιγραφή αυτή βρέθηκε σκαλισμένη σε βράχο στην Πεντέλη.

Ευχαριστώ.

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 11:27:18  Εμφάνιση Προφίλ
Με κάθε επιφύλαξη παραθέτω μια πιθανή μετάφραση ή ενδεχομένως παράφραση (ελπίζω όχι.. πολύ) του ιδιωματικού κειμένου:

ΑΥΤΑΡ ΕΠΕΙ ΕΧΕ ΣΚΗΠΤΡΟΝ ΟΘΩΝ ΔΩΡΟΝ ΤΟΙ ΘΕΟΙΟ ΙΔΜΕΝ ΑΙ ΚΑΛΟΝ..
Αλλά μετά από αυτά έχε την βασιλική εξουσία [ του ;] Όθωνα [καθώς] γνωρίζουμε πράγματι πως τα δώρα του Θεού είναι καλά..

ΤΑΥΘ ΩΣ ΚΑΜΕΝ ΙΓΝΑΤΙΟΣ ΤΗΔΕ
κατά τον ίδιο τρόπο που ο Ιγνάτιος..

ΠΕ...ΠΛΟΜΕΝΩΝ ΕΝΙΑΥΤΩΝ ΩΣ ΣΑ ΕΙΔΩΣ ΖΕΡΒΑ
σκοτισμένος για χρόνια, σαν είδε αριστερά

ΜΗΣΤΩΡ ΕΜΕΝΕ
έγινε μύστης.

ΕΡΓΟΙΟ 1858 ΝΥΝ
;Eργο σήμερα, [το έτος] 1858.

Λ ΟΖΕΡΒΑ ΟΜΑΙΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Λ. ΟΖΕΡΒΑ συγγενής Αθανάσιος

ΤΗΝΔΕ ΘΗΚΕΝ 124 1508 D Γ ΜΑΑΓΓΕΛ
αυτήν τοποθέτησε 124 1508 D Γ ΜΑΑΓΓΕΛ.

Δεν θα προβώ σε πιθανούς συσχετισμούς ιστορικών προσώπων, κωδικών (άραγε 124=12/4 ή 12,4/1508 και ποία η σωστή ερμηνεία του D ή του .. ΜΑΑΓΓΕΛ -αναγραμματισμός; ) καθώς οι συσχετισμοί είναι πολλοί και δεν επιθυμώ μέχρι να είμαστε σίγουροι για την απόδοση του κειμένου, να χαθούμε σε μια επισφαλή μετάφραση..

Edited by - XD on 02/03/2006 12:00:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 00:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
XD, να’ σαι καλά, ευχαριστώ.

Προσπάθησα να μεταφράσω την επιγραφή, όμως μου φαίνεται πως η δική σου προσέγγιση είναι πιο σωστή.
Σίγουρα δεν γίνεται να καταλήξει κάποιος σε ασφαλή συμπεράσματα.
Όπως και να’ χει, ευχαριστώ και πάλι.

Χαιρετώ.

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 01:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Χμμ περίεργο κείμενο.

Πετυχημένη νομίζω η μετάφραση του φίλου XD εκτός ίσως από λίγα σημεία πχ. το "μήστρωρ" είναι σύμβουλος ή επόπτης ή επιστήμων και όχι μύστης (που παραπέμπει σε άλλες καταστάσεις).
Υποθέτω ότι όπου υπάρχουν ... είναι χαμένο κείμενο ή λέξεις κομμένες στην μέση;

quote:
Η επιγραφή αυτή βρέθηκε σκαλισμένη σε βράχο στην Πεντέλη.

Υποθέτω πως έχουμε να κάνουμε με την εκτέλεση ενός έργου επί εποχής Οθωνα Α (1832-1862), κάποιο μηχανικό έργο στην περιοχή; Ισως σε σχέση με κάποιο μεταλλείο;

Αν μπορείς δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το στυλ της επιγραφής, αν δηλ μοιάζει επίσημη ή όχι. Θα μπορούσε να είναι σαν τις συνηθισμένες επιγραφές που μπαίνουν όταν πχ κτίζεται κάτι, ποιός το έκτισε, πότε, κάποια στοιχεία της κατασκευαστικής εταιρείας(ΤΗΝΔΕ ΘΗΚΕΝ 124 1508 D Γ ΜΑΑΓΓΕΛ) Αυτό είναι σίγουρα λατινικό D;
Δες κι αν βρίσκεται κανένα μεταλλείο εκεί κοντά ή οτιδήποτε άλλο.

Ψάχνοντας λίγο για το 1858 βρήκα ότι γινόντουσαν κάποιες εργασίες στην Αθήνα πχ. το 1858 έγινε συστηματική κατασκευή υπονόμου στη Σταδίου.
Πέντε χρόνια πριν είχε γίνει ένας ισχυρός σεισμός στην Αθήνα αλλά δεν βρήκα στοιχεία για καταστροφές.
(1853 8 Αυγούστου. Στην Αθήνα έγινε αισθητός σεισμός, πιθανά 6,0 Μ. Επίκεντρο: 1853 08 18 07 38.200 23.500 από τα δεδομένα του NEIC, U. S. GEOLOGICAL SURVEY)

Στο κείμενο αναφέρεται ένας Ιγνάτιος.
Δεν βρήκα κάτι αλλά υποθέτω ότι θα υπήρχαν τουλάχιστον κάποιοι επίσκοποι κλπ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 10:53:11  Εμφάνιση Προφίλ
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Φίλη Ostria, έχεις απόλυτο δίκιο για το ΜΗΣΤΩΡ (επέλεξα μια ελεύθερη απόδοση θεωρώντας ότι μάλλον πρόκειται για μυστικιστικό – εσωτερικό μήνυμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις), επίσης διχογνωμία μπορεί να υπάρξει και για το ΠΕ…ΠΛΟΜΕΝΩΣ που μπορεί να είναι ΠΕΠΛΟΜΕΝΩΣ, επίσης ΠΛΟΜΕΝΩΣ όπερ Πλόμενον= φανέν, γεννώμενον (Ησύχιου Λεξικογραφία, Γράμμα: Π..Ω, Λήμμα 2617, πηγή TLG D)..

Όσον αφορά τον Ιγνάτιο, πράγματι υπάρχουν πολλές εκκλησιαστικές προσωπικότητες με την συγκεκριμένη ονομασία, εάν όμως το ΠΛΟΜΕΝΩΝ σχετίζεται με θαλάσσια ταξίδια τότε ενδεχομένως να πρόκειται για τον Ιγνάτιο επ. Ναζιανζού (γνωστό και ως Ιγνάτιο Σαράφογλου) (1739 - 1818) ο οποίος εξέδωσε μεταξύ άλλων έργων α) τα Απομνημονεύματα του και β) Περιηγήσεις .. όμως αυτό είναι απλή specula καθώς δεν έχω πρόσβαση στο corpus ..

Τώρα σχετικά με τους κωδικούς λίγα πράγματα μπορώ να πω (υπάρχουν πολλές ερμηνείες αλλά θα «χάσουμε την μπάλα»), το ίδιο και για το πιθανόν λατινικό D (D=4 Γ=3 ? 4 3). Το ΜΑΑΓΓΕΛ εάν υποθέσουμε ότι είναι αναγραμματισμός (1260 πιθανότητες) τότε θα μπορούσε να είναι η λέξη «ΑΓΓΕΛΜΑ» οπότε θα είχαμε κάτι σαν «124 1508 D Γ ΜΑΑΓΓΕΛ» => «124 1508 4 3 ή 4:3 ΑΓΓΕΛΜΑ»..

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Vril, μεγάλο μπέρδεμα !! :)

Υ.Γ.

Φίλε Ntavelis666 κάποια στιγμή, όποτε ευκαιρείς, ανάρτησε καμία φωτογραφία μήπως και υπάρξει κάποιο συμπέρασμα από την τεχνοτροπία των εγχάρακτων γραμμάτων.

Edited by - XD on 03/03/2006 11:23:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 10:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Συμφωνώ ότι είναι φοβερό να βρίσκεις μια τέτοια επιγραφή και να προσπαθείς να την διαβάσεις/μεταφράσεις.
Ποιός ξέρει τι θα βγεί απ αυτήν. Μπορέι να μήν λέει τίποτα, μπορεί να επιγράφει κάτι πολύ σημαντικό... !

Αλλά, το έχετε γράψει στις ΑΝΕΞΗΓΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ.

Θέλω να πώ, άνθρωποι την γράψαν την επιγραφή. Δεν την γράψαν τα ... μαγνητικά πεδία.


η Αρχαία Αθήνα έγινε γνωστή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της. Όχι τόσο, επειδή έδινε το διακαίωμα στον κάθε μ@$#@$ να λέει τις μ#$#$#$ του, αλλά στους πολίτες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ να ακούν τις μ#@$%@#% του κάθε μ@#@#$@.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 11:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao
ΜΑΑΓΓΕΛ = MAGEL (???)

Κάποιος φιλέλλην (Γερμανός;) σε σπασμένα αρχαιοελληνικά - μεταφράστε το χαλαρά όπως θα το έγραφε κάποιος με λάθη...

Αν δε δούμε όμως φωτογραφία δεν μπορούμε να πούμε πολλά (πού λείπουν γράμματα, τι κενό μένει και πόσα γράμματα χωράει, πού υπάρχει φθορά κ.λπ.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 13:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
ΠΛΟΜΕΝΩΝ ΕΝΙΑΥΤΩΝ ΩΣ ΣΑ Α...

Αγαπητέ XD μάλλον το προηγούμενο "πε" δεν έχει σχέση με το πλομένων επειδή φαίνεται ότι λείπει κείμενο ενδιάμεσα.
(άσχετο αλλά έχει πλάκα που το αρχαίο πέπλωμα έμεινε σε μας ως πάπλωμα -σκέπασμα χεχε) αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει εδώ.
Το ενιαυτών έχει σχέση με τον χρόνο, την μεγάλη διάρκεια, το σα, πιθανόν με το άσσα (όστις, τις). Τώρα πώς το μεταφράζεις αυτό;
Αν πρόκειται για έργο, ίσως εννοεί ότι πήρε πολύ χρόνο για να ολοκληρωθεί.
πχ. υπάρχει ένας γερμανός Ιγνάτιος που ήταν πρόεδρος του υπουργικού συμβουλίου 20 χρόνια πριν. Λέω τώρα μήπως εκείνος είχε εκπονίσει το έργο και κατάφεραν να το αποπερατώσουν αργότερα;

quote:
Κάποιος φιλέλλην (Γερμανός;) σε σπασμένα αρχαιοελληνικά - μεταφράστε το χαλαρά όπως θα το έγραφε κάποιος με λάθη...

Ακόμα και αυτό δεν αποκλείεται.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διόνυσος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 13:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διόνυσος
Μια μικρή συμβολή στο θέμα.
Είχα δει τις εκπομπές του Μπαλάνου αλλά και άλλες για το συγκεκριμένο δρόμο και πρόσεξα τότε και τη διάψευση του ότι είναι ανηφόρα που δόθηκε από τον Άρη Σταθάκη, και υποτίθεται ότι βρέθηκε με τρίποδες κλπ.

Η μεθοδολογία για να διαπιστώσει κανείς ότι είναι ή δεν είναι ανηφόρα ένας δρόμος ή μια υποτιθέμενη βαρυτική ανωμαλία είναι αυτονόητο ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να περιλαμβάνει τοποθέτηση οργάνων στο προς μελέτη σημείο, όπως έχει επισημανθεί και από την ιστοσελίδα "Ιρανον" διότι η τοποθέτησή του και η ευθυγράμμισή του με την κατακόρυφο χρησιμοποιεί τη βαρύτητα η οποία είναι προς μελέτη και υπό αμβισβήτηση.

Ομοίως και η τοποθέτηση μιας φωτογραφικής μηχανής δε μπορεί να δώσει οριστική απάντηση καθώς δεν μπορεί κανείς να αποδείξει ποιο είναι το ανηφορικό και πιο το κατηφορικό από τη στιγμή που η απέντνατι πλευρά που φωτογραφίζεται δε μπορεί να κριθεί ως αηφορική η κατηφορική μόνο και μόνο από τη θέση της ως προς τον ορίζοντα.

Ο μόνος εύκολος και προφανής τροπος για να αποδειχτεί η βαρυτική ανωμαλία κατά τη γνώμη μου είναι ο εξής: σε τακτά διαστήματα -αποστάσεις να κρεμαστούν λεπτές στέρεες ράβδοι φωτιζόμενες με φωτάκια σε όλο τους το μήκος ή βαμμένες με φωσφοριζέ και να αφεθούν να ηρεμήσουν. Εννοείται ότι πρέπει να γίνει σε ημέρα άπνοιας κατά προτίμηση σούρουπο προς νύχτα καλοκαιρού.

Η διαφορά στην κλίση τους (οι ράβδοι θα σχηματίζουν κάποια μικρή γωνία μεταξύ τους) ορώμενη απο μακριά θα καταστήσει εμφανές το φαινόμενο της βαρυτικής αλλοίωσης.

Η φωτογράφισή τους από σημείο σε γωνία σχεδόν 90 σε σχέση με το μέσον του δρόμου και επί του επιπέδου του δρόμου μπορεί να δώσει μετά από επεξεργασία της εικόνας και πιο λεπτομερή στοιχεία.

Άλλος τρόπος είναι να έχει κανείς μια ζυγαριά ψηφιακή ζυγαριά ακριβείας με ένα γνωστό βάρος επ αυτής και να διασχίσει αργά όλη την έκταση του δρόμου αυτού. Αν υπάρχει βαρυτική ανωμαλία που μπορεί να κάνει τα αυτοκίνητα να κινηθούν θα υπάρχουν και σημεία με ελαφρά μειωμένη ή αυξημένη βαρύτητα πράγμα το οποίο θα φανεί αν κανείς ζυγίσει το ίδιο και γνωστό βάρος σε κάθε σημείο που θέλει να ελέγξει.
Οι διαφορές θα είναι μικρές μεν αλλά παρατηρήσιμες υποθέτω.

Όταν πήγα πριν μερικά χρόνια (1998 νομίζω) στο δρόμο αυτό για πρώτη φορά παρατήρησα ότι αλλάζει η αίσθηση που έχει κανείς ως προς την ανηφορικότητα ή μη του δρόμου κάπου στο μέσον. Δηλαδή ένιωσα σε κάποιο σημείο κάτι σαν ζαλάδα ή αναγούλα όπως νιώθει κανείς όταν στριφογυρίζει. Σε εκείνο το σημείο το αν θυμάμαι καλά το αυτοκίνητο ΔΕΝ πήγαινε πουθενά, ούτε μπρός ούτε πίσω από μόνο του. Ενώ από πιο κάτω ή πάνω πήγαινε.

Το ότι η δύναμη είναι διαφορετική κατά καιρούς και ότι υπάρχει διαφορετική επίδραση ακόμη και στο ίδιο αυτοκίνητο είναι άλλο θέμα.

Πήγα καλοκαίρι , Αύγουστο νομίζω και είχα αρκετό χρόνο για παρατηρήσεις. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση τόσο στο δρόμο όσο και στη σπηλιά του Νταβέλη, ήταν ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ!

Οι βράχοι κοντά στο δρόμο έχουν πολύ σίδερο και δεν ξέρω τι άλλα στοιχεία, ενώ στη σπηλιά και σε όλο το βουνό έχουν κάτι σαν γυαλιστερό χρώμα που φαίνεται έντονα και στη λάσπη της σπηλιάς.

Από τη σπηλιά έχει αφαιρεθεί μεγάλος όγκος χώματος και λάσπης. Γιατί άραγε;

Πράγματι κανείς χάνει τον προσανατολισμό του όταν ψάξει να βρει τη σπηλιά (το έχω πάθει με άλλο πρόσωπο μαζί) και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν ήταν απλά και μόνο τα δέντρα τότε (γιατι τώρα δεν υπάρχουν ούτε αυτά) αλλά ότι πρέπει να υπάρχει μια πηγή κυμάτων στην περιοχή που προκαλεί αυτά τα φαινόμενα. Όχι απαραίτητα ανθρωπογενής.

Τα βράχια σε όλη την περιοχή μπροστά στη σπηλιά αλλά και εντός εκτός από την κρυσταλλικότητα που παρουσιάζουν έχουν και μια ακόμη ιδιομορφία:σχηματίζουν στρώματα , πολλά λεπτά στρώματα. Αυτό από ηλεκτρική άποψη αλλά και από θερμική σημαίνει ότι μπορούν να αποθηκεύσουν μεγάλα ποσά ενέργειας και θερμότητας. Είναι φυσικοί ΠΥΚΝΩΤΕΣ μεγάλων διαστάσεων. Συνδυάστε το ατό με την ύπαρξη σιδήρου.

Πυκνωτές + σίδηρος(αγωγός με αντίσταση)=ηλεκτρικά κυκλώματα!

Ανάλογα λοιπόν με τις καιρικές συνθήκες και με την εποχή γίνεται φόρτιση ή εκφόρτιση αυτων των πυκνωτών. Το αποτέλεσμα ποιο θα είναι σε μια τέτοια περίπτωση; Εκπομπή κυμάτων! Και αν λάβουμε υπόψιν μας τη σχέση μεταξύ ηλεκτρισμού και βαρύτητας (που επίσημα δεν έχει ανακαλυφτεί αλλά ανεπίσημα χρησιμοποιείται τόσο από τη φύση όσο και από τους ανθρώπους) καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα αντιβαρυτικά φαινόμενα έχουν σαν αφετηρία τους τις φορτίσεις εκφορτίσεις των υλικών αυτών και εξηγούνται και οι περιοδικότητες πολύ εύκολα.
Η σελήη ας μην ξεχναμε ότι επηρρεάζει και το μαγνητικό πεδίο της Γης και όχι μόνο το βαρυτικό. Δε θα αναφέρω το πιεζοηλεκρικό φαινόμενο που εμφανίζεται σε μερικούς κρυστάλλους , γιατί αυτό θα απαιτούσε να ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιοι κρύσταλλοι εκεί (πχ χαλαζίας) , ενώ δεν είμαι βέβαιος για κάτι τέτοιο.

Έρχονται λοιπόν κάποιοι και κάνουν κάποια έργα εκεί.

(Τα στραβώματα στις κολώνες νομίζω ότι έγιναν κατά λάθος όταν προσπαθούσαν να τις λυγίσουν για να φτιάξουν τη σήραγγα.)

Η κίνηση στην εν λόγω σπηλιά είχε τρεις εμφανεις σκοπούς κατά τη γνώμη μου, αν και ο βασικός είναι ο πρώτος:

α)Αφαίρεση υλικού (λατύπης) για εκμετάλλευση σε παραγωγή οπτικών ινών και άλλων διατάξεων

β)Μεταβολή της μορφολογίας του εδάφους ώστε να αλλάξουν οι ιδιότητες της περιοχής και να πάψει να είναι πομπός ενέργειας που θα προκαλούσε προβλήματα σε λεπτά όργανα αεροσκαφών ή άλλων διατάξεων που είχαν και έχουν ως σκοπό την επόπτευση του χώρου από ηλεκτρομαγνητική άποψη

γ)Την εξέταση του κατά πόσο θα μπορούσε να εκμεταλευθεί η ιδιάζουσα θέση του χώρου για αποθηκευτικούς ή άλλους σκοπούς.

Ο πρώτος σκοπός εκπληρώθηκε.
Ο δεύτερος επίσης με την κατασκευή των μεγάλων σκαλοπατιών και ο τρίτος όχι καθώς η υγρασία και τα υλικά της περιοχής έδειξαν ότι δεν είναι κατάλληλος χώρος για αποθήκευση οποιουδήποτε σημαντικού υλικού αλλά και γιατί έγινε πολύς θόρυβος τότε και αφέθηκε για πιθανή μελλοντική εκμετάλευση. Βασικά ο σκοπός ήταν για μερικούς να βγάλουν το υλικό και να κερδίσουν από αυτό. Επειδή όμως δε μπορούσαν να το κάνου άμεσα υποκίνησαν και ανωτέρους τους στη διαδικασία του να ξεκινήσουν κάποια υποτιθέμενα έργα με σκοπούς που ήξεραν ότι δεν πρόκειται να ολοκληρωθούν. Οι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές δεν ήταν και τόσο σημαντικές όσο θεωρούσαν ότι είναι, αλλά έπρεπε να υπάρχει κάποιο πρόσχημα για να γίνουν τα έργα και να αφαιρεθεί το υλικό χωρίς να μπορεί να πει κανείς τίποτε λόγω δηθεν στρατιωτικών μυστικών ή εθνικής ασφάλειας.

Το σχέδιο πέτυχε και μετά ήρθαν και οι δήθεν αποκαλύψεις για έργα που έθεταν σε κίνδυνο τη σπηλιά, πράγμα αληθές μεν υποκινούμενο όμως από εκείνους που ήθελαν να περατωθεί εύσχημα η επιχείρηση.

Και έτσι έλαβε τέλος το "σχέδιο" και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Στο όλο σχέδιο συμμετείχαν και άνθρωποι του εσωτερικού χώρου οι οποίοι υποκινούσαν με έντεχνα δημοσιεύματα αναγνώστες σχετικά με τα μυστήρια της σπηλιάς κλπ κλπ ενώ ήξεραν (ορισμένοι και λίγοι από αυτούς) ότι όσα συνέβαιναν στη σπηλιά μόνο μυστήρια δεν ήταν. Έμπλεκαν και μπλέκουν αλήθεια και φαντασία και δημιουργούν έναν άλλο κόσμο μια άλλη πραγματικότητα.
Έτσι οι ορδές των αναζητητών τρέχουν να γνωρίσουν τα μυστήρια της σπηλιάς ενώ τα ίδια μυστήρια θα μπορούσε να γνωρίσε κανείς σε οποιαδήποτε άλλη παρόμοια σπηλιά (γιατί δεν είναι μοναδική στο είδος της) ή και χωρίς καμμιά σπηλιά από τη φύση την ίδια.

Το ίδιο που έγινε και με τα υποτιθέμενα μυστικά των τούνελ της Αθήνας ή με τα καπάκια. Όπως η μέδουσα απλώνει τα πλοκάμια της έτσι και οι μυθοπλάστες του καιρού μας απλώνουν τους μύθους τους!

Και η ζωή συνεχίζεται.


Καλημέρα σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διόνυσος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 13:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διόνυσος
Συμπλήρωμα: έγραψα τα πιο πανω χωρίς να έχω διαβάσει πολλά από τα προηγούμενα μηνύματα. θα ήθελα να προσθέσω τώρα που το είδα ότι το βάθος δείσδυσης ένός κύματος δεν εξαρτάται μόνο από τη συχνότητα και το υλικό (χημική σύσταση) αλλά και από τη μορφή του υλικού στο χώρο (συμπαγότητα , κρυσταλικότητα κλπ). Οπότε το να πει κανείς ότ έχουν τη Χ ή Ψ δυνατότητα τα VLF είναι λανθασμένο αν δεν αναφέρει και τα υπόλοιπα στοιχεία και ισχύει μόνο σε μερικές περιπτώσεις. Με τα υλικά της Πεντέλης θα μπορούσαν τα όρια να δεκαπαλασιαστούν ή και να εκατονταπλασιαστούν ή γενικότερα να πολλαπλασιαστούν σε απροσδιόριστο βαθμό σε σχέση με τα συνηθισμένα, αν δεχτούμε ως πηγή κάτι που ήδη υπάρχει στη φύση, που επίσης ισχύει για την Πεντέλη.

Τα έργα όμως είχαν ως πρώτο σκοπό τη λατύπη και μετά τα υπόλοίπα. Όλα τα άλλα περί παράξενων όντων κλπ ανήκουν είτε στις επιδράσεις των πεδίων του χώρου, όταν είναι ισχυρές, είτε στις επιδράσεις των ανθρώπινων βιοπεδίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy