ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 15:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

ALFA BANK 157865421586542
ΜΟΝΟ ΓΡΑΨΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ

Τι βλέπω ????

Αυτός είναι ο λογαριασμός του Ινστιτούτου ΑΝΑΣΑ !!!

Δεεεε πάμε καλά....

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 16:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
quote:

quote:

ALFA BANK 157865421586542
ΜΟΝΟ ΓΡΑΨΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ

Τι βλέπω ????

Αυτός είναι ο λογαριασμός του Ινστιτούτου ΑΝΑΣΑ !!!

Δεεεε πάμε καλά....

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***



ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕΣ ΟΤΙ Δεεεε πάμε καλά....ΟΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΕΓΑΛΕ ΕΤΣΙ ΓΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 16:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

hendrix

Ωραία ως εδώ, λοιπόν,

τόσο χρόνο μετά, τόσα τόπικ, μηνύματα, αντιπαραθέσεις, εξομολογήσεις, και..., και..., και..., με κάποιους να εξακολουθούν να ποστάρουν... ακόμα!...

τι έχετε αφαιρέσει και τι έχετε προσθέσει στην ιστορία τής Σπηλιάς τού Νταβέλη;



αν το διαβασεις το τοπικ φιλε μου, θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα στοιχεια


και απο την επομενη εβδομαδα τυπωνεται και διατιθεται σε οποιον το θελει σε χαρτι (γιατι στο δικτυο ηδη υπαρχει) το βιβλιο "Πεντελη - το φαινομενο πισω απο το πειραμα" συνοδευομενο απο CD με εγχρωμες φωτογραφιες


κατι προσθεσα μ αυτο νομιζω - εσυ τι λες?


οσο για το τι εχουμε αφαιρεσει καποιοι απο την σπηλια... σκουπιδια φιλε μου, πολλα σκουπιδια, ειτε πραγματικα, ειτε παραμυθοειδη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 18:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
quote:

quote:

ALFA BANK 157865421586542
ΜΟΝΟ ΓΡΑΨΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ

Τι βλέπω ????

Αυτός είναι ο λογαριασμός του Ινστιτούτου ΑΝΑΣΑ !!!

Δεεεε πάμε καλά....

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***


Tι βλέπω εδώ;

Κάποιος εσυνελήφθη κλέπτων οπώρας!

Κοινώς: άσε κάτω τα σύκα ρε!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 19:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:
Tι βλέπω εδώ;

Κάποιος εσυνελήφθη κλέπτων οπώρας!

Κοινώς: άσε κάτω τα σύκα ρε!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Ξέρεις τι σκεφτόμουν όταν το είδα αυτό ?

Άντε, ότι κάποιος και πρόσεξε ΤΙ έγραψες, γιατί είναι παρατηρητικός. Και το πάτησε, έτσι από μαγκια ή περιέργεια. Και άντε ότι το καταλαβε...
Πόσοι πιστεύεις οτι υπάρχουν τέτοιοι ?

Άλλο πάλι. Σε αυτό το τόπικ. Γέμισε κοντά 40 σελίδες πιά. "Τρέχει" εδώ και 2 χρόνια. Πόσα πράγματα έχεουν ειπωθεί και πόσα "πάνω" και "κάτω" πέρασε αυτό το τόπικ. Παρότι το διαβάζουν, και το διαβάζουν πολλοί και εκλεκτοί, απ ότι αποδικνύεται και φάνηκε , πόσοι νομίζεις ότι πράγματι παρακολουθούν αυτά που γράφονται ? Πάει κάποιος πραγματι σελίδα πίσω, να δεί τι γράφτηκε από την τελευταία φορά που μπήκε ?
Ανοίγει, βλέπει, "α, μιλάνε για τη Φέτα, κάτσε να πώ και γω καμιά μαλακία πώς πήζει η Γραβιέρα" και αυτό ήταν. Για να κάτσεις και να ψάξεις, θέλει πολύ μεράκι.

Και εκεί ακριβώς πιστεύω ότι κολάει η "κουβέντα" που έπιασα το πρωϊ με τον "Hendrix".

Πιστεύω οτι η κινητήριος δύναμη είναι το μεράκι.

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 20:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Πέρα από τις έρευνες. Καποιοι που ασχοληθήκαμε, αλλάξαμε. Μας άλλαξε η ενασχόληση με το θέμα.



αυτο δεν το ειπα εγω, αλλά ο βριλ

για όποιον με πιανει και καταλαβε τι ειπε...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 20:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

quote:

ALFA BANK 157865421586542
ΜΟΝΟ ΓΡΑΨΕ ΟΝΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ

Τι βλέπω ????

Αυτός είναι ο λογαριασμός του Ινστιτούτου ΑΝΑΣΑ !!!

Δεεεε πάμε καλά....



μα γιατι απορεις βριλη μου?

φθειρονται τα καραβοσχοινα και τα μαχαιρια στομωνουν - πρεπει να τα αναπληρωνει ο ανθρωπας, για το καλο της ερευνας...


κοαν: τι γυρευει η αλεπου στο παζαρι?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 23:27:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άντε, ότι κάποιος και πρόσεξε ΤΙ έγραψες, γιατί είναι παρατηρητικός. Και το πάτησε, έτσι από μαγκια ή περιέργεια. Και άντε ότι το καταλαβε...
Πόσοι πιστεύεις οτι υπάρχουν τέτοιοι ?

Τουλάχιστον ένας!
Η Αvallon... βέβαια επειδή λειτουργώ και γω καμμιά φορά με χρονοκαθυστέρηση το έκανα αφού είχε περάσει καιρός και αφού ήταν ήδη πολύ αργά για το Βίντεό μου...

dim.kar... H κατάρα είναι γαϊδάρα και γυρνάει στον αφέντη...
Περίμενε και συ σε λίγο καιρό το κύκνειο άσμα του βίντεό σου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 10:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Όπως επίσης να σταθώ στο σημείο, που το παρων τόπικ είναι κάτι σαν ημερολόγιο.

Ξεκίνησε ο Τζώνη και εξελίχθηκε και καταγράφηκαν τα διάφορα βήματα που πήγαμε πρός τη μιά ή άλλη κατεύθυνση. Στη διάρκεια της πορείας, είναι τελείως φυσικό να άλλαξε κάτι ή να πήγε αλλού. Ε, λοιπόν, όλα αυτά είναι γραμμένα εδώ...

Σε αυτό το τόπικ, είναι γραμμένα αρκετά σημαντικά πράγματα, που δυστυχώς όμως βλέπω ότι πέφτουν εύκολα κατω από το τραπέζι. Είναι κρίμα να ασχολούμαστε με τους διάφορους διάττοντες αστέρες, που στο κάτω-κάτω ορμόμενοι είτε από το σύνδρομο του "εξυπνακισμού" είτε από τη διάθεσή τους απλά "να μπούν να κάνουν πλάκα", φουσκώνουν το τόπικ με διάφορες άχρηστες ανοησίες. Θα μου πείτε, χρειάζονται και αυτά, δε γράφουμε διατριβή, αλλά εγώ είμαι από το χαρακτήρα αντίθετος στο στύλ "έλα μωρέ, όλους τους χωράει η βάρκα". Βάρκα παραφορτωμένη πάει στον πάτο. Βάρκα χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο, πάει στο πέλαγος δεξά-αριστερά και στο τέλος μένει από ... πετρέλαιο. Βάρκα με σχέδιο και σκοπό, ξεκινάει από δώ, πάει εκεί, άντε και λίγο παραπέρα, και λέει έκανα ωραίο ταξίδι και είδα και πολλά.

Ξαναλέω άμεσα, γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι πράγματι υπάρχουν πολλοί που το παρατήρησαν, σε αυτό το τόπικ έχουν γραφτεί και έχουν κατατεθεί αρκετά σοβαρά πράγματα. Έρευνα κάνουμε και αυτή κρατά κάποιο χρόνο. Μην περιμένετε "αποκαλύψεις" όπως αυτές που κάποτε κράξαμε και τελικά πέρασαν στο χρονοντούλαπο της ευφάντασης χρονικογραφίας. Παέι το χρονικογράφημα και πάει και ο χρονικογράφος. Μπάι-μπάι...
Εδώ μέσα υπάρχουν αναφορές, που κάποια μέρα θα τις δείτε γραμμένες κάπου, και θα λέει "να, το είπαμε στο Εσωτέρικα το 2004" ή το 2005, ή το 2006 και ού το καθεξής. Δεν ξέρω άν αυτό το έχει αντιληφθεί το ίδιο το Εσωτέρικα, και άν ναι, αν ξέρει και να το εκτιμήσει !
Που ξέρετε εσείς, το σπηλαιάκι στο νησάκι που ανέφερεα εγώ πρίν μερικέ ς μέρες, στα πλαίσια μιας εξιστόρησής μου, φαινομενικά άσχετης με το θέμα της Πεντέλης (ανεξήγητες εμπειρίες), που μπορεί να φτάσει ! Πιστεύετε ότι το έβαλα εδώ, έτσι επειή άλλη δουλειά δεν είχα να κάνω ? Ποιός μπορεί να πέι με σιγουριά, ότι αυτά που είδα και βίωσα εγώ εκεί μέσα, είναι τοσο ... άσχετα με το θέμα της Πεντέλης ?

Σας είπα, η εποχή που ασχολούμασταν με τα σκουπίδια της Σπηλιάς, και δε μιλάω γι αυτά που βρίσκουμε κάτω και τα μαζεύουμε, είναι έτη φωτός πίσω μας. Αφήστε τους ευφάνταστους και τους μυθοπλάστες να τριγυρνούν και να μαζεύουν τα ποντίκια. Θυμάστε που είχα βάλει πρίν αρκετό καιρό, ίσως και μήνες, μια εικόνα, από κείνο το παραμύθι, που ο Αυλητής ξετρυπώνει παίζοντας το Μαγικό Αυλό τα ποντίκια, τα αρούρια ? Θυμάστε τι κάνει ο Αυλητής ? Τον ακολουθούν μαγεμένα, τα πάει έξω από την Πόλη και τα πνίγει όλα στο ποτάμι.
Για θυμηθείτε το και συγκρατήστε το.

(με τις χατζάρες του Πάλμολίβ θα ασχολούμαστε ??? Φτάσαμε στο σημείο να μας ζέψει ο Πάλμολίβ στο Άρμα της Τρέλας του ??? Άλλο μέσο να προωθήσει τις παλαβομάρες του δε βρήκε ? Ήμαρτον Κύριε !!!)


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 13:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
quote:


Σε αυτό το τόπικ, είναι γραμμένα αρκετά σημαντικά πράγματα, που δυστυχώς όμως βλέπω ότι πέφτουν εύκολα κατω από το τραπέζι. Είναι κρίμα να ασχολούμαστε με τους διάφορους διάττοντες αστέρες, που στο κάτω-κάτω ορμόμενοι είτε από το σύνδρομο του "εξυπνακισμού" είτε από τη διάθεσή τους απλά "να μπούν να κάνουν πλάκα", φουσκώνουν το τόπικ με διάφορες άχρηστες ανοησίες. Θα μου πείτε, χρειάζονται και αυτά, δε γράφουμε διατριβή, αλλά εγώ είμαι από το χαρακτήρα αντίθετος στο στύλ "έλα μωρέ, όλους τους χωράει η βάρκα". Βάρκα παραφορτωμένη πάει στον πάτο. Βάρκα χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο, πάει στο πέλαγος δεξά-αριστερά και στο τέλος μένει από ... πετρέλαιο. Βάρκα με σχέδιο και σκοπό, ξεκινάει από δώ, πάει εκεί, άντε και λίγο παραπέρα, και λέει έκανα ωραίο ταξίδι και είδα και πολλά.



ΓΙΑΣΟΥ ΦΩΣΤΗΡΑ ΤΟΥ ESOTERICA.
ΕΧΕΙΣ ΦΟΥΣΚΩΣΗ ΕΣΥ ΤΟΠΙΚ…………… ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ ΑΛΑ ΟΠΟΣ ΛΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΡΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 13:57:42  Εμφάνιση Προφίλ
Aσχετο ... όπως και τόσα άλλα εδώ μέσα, πλην όμως ενδιαφέρον για dim.kar και Βριλ:

Στο νησάκι Ηρακλειά που ανήκει στην άγονη γραμμή Σχοινούσα-Δονούσα-Κουφονήσια υπάρχει ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σε ομορφιά σπήλαιο...

Η είσοδός του δεν είναι ιδιαίτερα εμφανής ούτε μεγάλη... Για να μπεις μάλιστα μέσα πρέπει να αφήσεις τον εξοπλισμό απέξω και να μπεις έρποντας μόνο με τον φακό!

Τίποτα δε σε προϊδεάζει για αυτό που θα δεις!
Κι αυτό γιατί μπαίνοντας έρποντας βρίσκεσαι ξαφνικά σε μια τεράστια και πανέμορφη αίθουσα γεμάτη σταλακτίτες!! Και πρέπει να είναι και μεγάλο... και με νερό γιατί η παρουσία νερού ήταν έντονη πριν από 10 χρόνια που πήγα...
Δυστυχώς δεν είχα τον κατάλληλο φακό για να το εξερευνήσω περαιτέρω... Αν κάποιος έχει πληροφορίες για το συγκεκριμένο σπήλαιο θα χαρώ να τις ακούσω ή αν δεν θέλετε να εκτροχιάσουμε το θέμα στείλτε μου mail...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 16:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα!

quote:
quote:
Σε αυτό το τόπικ, είναι γραμμένα αρκετά σημαντικά πράγματα, που δυστυχώς όμως βλέπω ότι πέφτουν εύκολα κατω από το τραπέζι. Είναι κρίμα να ασχολούμαστε με τους διάφορους διάττοντες αστέρες, που στο κάτω-κάτω ορμόμενοι είτε από το σύνδρομο του "εξυπνακισμού" είτε από τη διάθεσή τους απλά "να μπούν να κάνουν πλάκα", φουσκώνουν το τόπικ με διάφορες άχρηστες ανοησίες. Θα μου πείτε, χρειάζονται και αυτά, δε γράφουμε διατριβή, αλλά εγώ είμαι από το χαρακτήρα αντίθετος στο στύλ "έλα μωρέ, όλους τους χωράει η βάρκα". Βάρκα παραφορτωμένη πάει στον πάτο. Βάρκα χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο, πάει στο πέλαγος δεξά-αριστερά και στο τέλος μένει από ... πετρέλαιο. Βάρκα με σχέδιο και σκοπό, ξεκινάει από δώ, πάει εκεί, άντε και λίγο παραπέρα, και λέει έκανα ωραίο ταξίδι και είδα και πολλά

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΩΣΤΗΡΑ ΤΟΥ ESOTERICA.
ΕΧΕΙΣ ΦΟΥΣΚΩΣΗ ΕΣΥ ΤΟΠΙΚ…………… ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ ΑΛΑ ΟΠΟΣ ΛΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΡΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ


Άλλος για τη βάρκα μας!!! Άλλος για τη βάρκα μας!!!

quote:
Aσχετο ... όπως και τόσα άλλα εδώ μέσα, πλην όμως ενδιαφέρον για dim.kar και Βριλ:

Στο νησάκι Ηρακλειά που ανήκει στην άγονη γραμμή Σχοινούσα-Δονούσα-Κουφονήσια υπάρχει ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σε ομορφιά σπήλαιο...

Η είσοδός του δεν είναι ιδιαίτερα εμφανής ούτε μεγάλη... Για να μπεις μάλιστα μέσα πρέπει να αφήσεις τον εξοπλισμό απέξω και να μπεις έρποντας μόνο με τον φακό!

Τίποτα δε σε προϊδεάζει για αυτό που θα δεις!
Κι αυτό γιατί μπαίνοντας έρποντας βρίσκεσαι ξαφνικά σε μια τεράστια και πανέμορφη αίθουσα γεμάτη σταλακτίτες!! Και πρέπει να είναι και μεγάλο... και με νερό γιατί η παρουσία νερού ήταν έντονη πριν από 10 χρόνια που πήγα...
Δυστυχώς δεν είχα τον κατάλληλο φακό για να το εξερευνήσω περαιτέρω... Αν κάποιος έχει πληροφορίες για το συγκεκριμένο σπήλαιο θα χαρώ να τις ακούσω ή αν δεν θέλετε να εκτροχιάσουμε το θέμα στείλτε μου mail...


Αχ, ένα από τα ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ μέρη που θα ήθελα να πάω, αλλά θα τα τινάξω πολύ πριν τα καταφέρω...

Νάσαι καλά...

Και μακάρι να ενδιαφερθεί να πάει και κανείς άλλος κι ας μην είναι ούτ ο Vrilης, ούτε η αφεντομουτσουνάρα μου...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 16:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Ελπίζω να τα καταφέρω πάντως κάποτε και να πάω στη σπηλιά της Avallon!!!

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 20:32:53  Εμφάνιση Προφίλ
To καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι...
Σιγά μην περιμένω να μου δώσετε έτοιμη τροφή για μάσημα...

Δε θα το πιστέψετε λοιπόν!
Ενα τόσο μικρούλι νησάκι της άγονης γραμμής έχει μια καταπληκτική ιστοσελίδα για τα ελληνικά δεδομένα: www.iraklia.gr

Kαι τι λέτε ανακάλυψα εκεί?

Σε ένα από τα νησάκια των Ανατολικών Μικρών Κυκλάδων, στην Ηρακλειά, βρίσκεται το σπήλαιο του Αγίου Ιωάννη. Είναι το μεγαλύτερο σπήλαιο των Κυκλάδων, με πλουσιότατο και εντυπωσιακό σταλακτιτικό στολισμό που συμπεριλαμβάνει και το ''σπηλαιόγαλα'' (σπάνια σταλαγμιτική ύλη σε υδαρή κατάσταση). Το σπήλαιο βρίσκεται σε περίβλεπτη θέση με θέα προς τη θάλασσα και απέχει από αυτή μισή ώρα με τα πόδια. Από τον οικισμό Παναγία απέχει περίπου σαράντα λεπτά με τα πόδια.
Σύμφωνα με την παράδοση γύρω στα τέλη του 19ου αιώνα ένας βοσκός είχε ξαπλώσει για να προφυλαχθεί από τη βροχή κάτω από έναν θάμνο. Όταν επέστρεψε στο χωριό οι συγχωριανοί του είδαν αποτυπωμένη στο πουκάμισό του τη μορφή του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου. Ζήτησαν από το βοσκό να τους πάει εκεί που είχε ξαπλώσει και όταν πήγαν ανακάλυψαν την είσοδο του σπηλαίου. Μπαίνοντας μέσα βρήκαν την εικόνα του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου και από το γεγονός αυτό πήρε το όνομά του το σπήλαιο της Ηρακλειάς. Η άλλη εκδοχή είναι ότι ο βοσκός κάθε μέρα έχανε έναν τράγο ο οποίος εμφανιζόταν κατά την επιστροφή του κοπαδιού στη στάνη. Κάποια μέρα τον παρακολούθησε και τον είδε να μπαίνει κάτω από έναν μεγάλο σχοίνο. Μπαίνοντας κάτω από το σχοίνο ανακάλυψε πού βρισκόταν ο τράγος του, όπου και ανακάλυψε την εικόνα του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου.

Δεν ξέρω αν σας «έφτιαξα» αλλά εγώ ψήνομαι για Σεπτέμβρη να πεταχτώ με τον κουμπάρο μου για να τον ξεναγήσω…

Τώρα αν σας πω ότι το νησί από τις φωτογραφίες μου μοιάζει αγνώριστο από την οικιστική παρέμβαση? Όταν πρωτοπήγα πριν από 12 ακριβώς χρόνια μόνο σε sleeping bag μπορούσες να την βγάλεις ή στην καλύτερη σε σκηνή (για όσους είχαν!!)



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 20:35:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ελπίζω να τα καταφέρω πάντως κάποτε και να πάω στη σπηλιά της Avallon!!!

Aκου εκεί της Avallon!!!
Toυ Αη Γιάννη είναι καλέ!!
Τέλος της "παρένθεσης". Ζητώ συγνώμη από το συγγραφέα του θέματος επειδή καταχράστηκα το χώρο του για άσχετο θέμα...
Τζώνυ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2006, 22:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

quote:


Σε αυτό το τόπικ, είναι γραμμένα αρκετά σημαντικά πράγματα, που δυστυχώς όμως βλέπω ότι πέφτουν εύκολα κατω από το τραπέζι. Είναι κρίμα να ασχολούμαστε με τους διάφορους διάττοντες αστέρες, που στο κάτω-κάτω ορμόμενοι είτε από το σύνδρομο του "εξυπνακισμού" είτε από τη διάθεσή τους απλά "να μπούν να κάνουν πλάκα", φουσκώνουν το τόπικ με διάφορες άχρηστες ανοησίες. Θα μου πείτε, χρειάζονται και αυτά, δε γράφουμε διατριβή, αλλά εγώ είμαι από το χαρακτήρα αντίθετος στο στύλ "έλα μωρέ, όλους τους χωράει η βάρκα". Βάρκα παραφορτωμένη πάει στον πάτο. Βάρκα χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο, πάει στο πέλαγος δεξά-αριστερά και στο τέλος μένει από ... πετρέλαιο. Βάρκα με σχέδιο και σκοπό, ξεκινάει από δώ, πάει εκεί, άντε και λίγο παραπέρα, και λέει έκανα ωραίο ταξίδι και είδα και πολλά.



ΓΙΑΣΟΥ ΦΩΣΤΗΡΑ ΤΟΥ ESOTERICA.
ΕΧΕΙΣ ΦΟΥΣΚΩΣΗ ΕΣΥ ΤΟΠΙΚ…………… ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ ΑΛΑ ΟΠΟΣ ΛΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΡΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ



Μπήκε το καλοκαιράκι, και ελλείψη φρέσκων ανταποκρίσεων αρχίσαμε τις επαναλήψεις

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***


Edited by - Βρίλ on 06/07/2006 22:22:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 02:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Aκου εκεί της Avallon!!!
Toυ Αη Γιάννη είναι καλέ!!
Τέλος της "παρένθεσης". Ζητώ συγνώμη από το συγγραφέα του θέματος επειδή καταχράστηκα το χώρο του για άσχετο θέμα...
Τζώνυ...



κι ομως, το σπηλαιο ειναι σχετικο με την Πεντελη γιατι σ αυτο πηγαινε ο Νταβελης την δουκισα για μπανια, οπως αποδεικνυουν τα αρχαιολογικα ευρηματα - πχ βρεθηκε η αντιηλιακη λοσιον της δουκισας και ο νυχοκοπτης του Νταβελη συσσωματωμενα στο σπηλαιοαποθετικο υλικο!

κι αν το περπατησει κανεις ολο, θα βρεθει σε ενα στενο ανοιγμα που βγαζει κατευθειαν στην ομορφοκκλησια (που αλλού? )


*******


μην ανησυχεις καλη μου, δεν εισαι εκτος θεματος μιας και σ αυτο το τοπικ συχναζουμε σπηλαιοδιφες

γλυκυτατο το σπηλαιακι!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 10:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Εγώ τώρα χαμογελάω πονηρά.

Κάπου σε άλλο τόπικ σε προσκάλεσα αγαπητή Άβαλλον για καλοκαιρινό σπηλαιάκι -γιατί εγώ βαριέμαι μέχρι θανάτου το σκηνικό να πασαλέιβομαι με λάδια και να ξεροτηγανίζομαι σε παραλίες- και είπες ότι "ξαναγεννήθηκες" βγαίνοντας από το λαγουμάκι της Σπηλιάς της Πεντέλης

Αχ και βάχ...

Άμα ασχοληθείς σοβαρά με τη Σπηλαιολογία, δε θα σου φτάνουν τα 200 που έχεις κάνει. Θα θές ολοένα περισσότερα, μεγαλύτερα και βαθύτερα και μάλιστα πρώϊ-μεσημέρι-βράδυ. Όποτε έχουμε κάνει σπηλιά ή φαράγγι κοντά σε θάλασσα, πήγαμε μετά για ΒΟΥΤΙΑ και αυτό ήταν. Ξεροτηγάνισμα... ? Ααα-πα-πα-πα-πα !
(Μετά τη Σελίνιτσα, μπανιο στα καταγάλανα νερά της Μάνης. Να πώ κι άλλα ? Άσε, δουλεύουμε κιολας! )

Όταν το διάβασα αυτό, ότι γουστάρετε να πάτε σε σπηλαιάκι, γέλασα πονηρά. Άμα ασχοληθείτε με τη Σπηλαιολογία και το πάρετε ζεστα το θέμα, έιναι σα να ανοίγεται μπροστά σας ένας Ωκεανός. Και άμα λουστείτε σε αυτόν, η μπανιέρα σας μετά δε θα σας χωρά... !


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 10:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

quote:

Aνοίγεται μπροστά σας ένας Ωκεανός.
Και άμα λουστείτε σε αυτόν,
η μπανιέρα σας μετά δε θα σας χωρά... !

Όπα και Κοάν ο Vrilης!!!

Ηρακλεία προς Σεπτέμβρη;

Για να τσεκάρω το ημερολόγιο μου...

Δημήτρης


________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 10:48:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άσε, δουλεύουμε κιολας!

Kαλά εσύ μην δουλεύεις τόσο πολύ!!

quote:
Ξεροτηγάνισμα... ? Ααα-πα-πα-πα-πα !

Ξεροτηγάνισμα? ΝΑΙ!ΝΑΙ!ΝΑΙ!
Εχει και αυτό τη χάρη του πως να το κάνουμε...
Για να μην πω ότι μετά το μαύρισμα φαίνομαι τουλάχιστον 5 κιλά πιο αδύνατη!
Είμαι ασπρουλιάρα εκ του φυσικού μου να'μαι όμως και το καλοκαίρι αυτό για μένα είναι το πλέον μεταφυσικό φαινόμενο!!!

Λοιπόν παιδιά από αύριο εξαφανίζομαι στο εξωτικό νησί της Σαλα-Μίνας!!! Θα τα πούμε σε 15 μέρες
Εύχομαι λοιπόν ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...
Φροντίστε να ηλιοκαείτε (γιατί είπαμε...)
... να ερωτοχτυπηθείτε...
και να συν....τε!!!

Φιλάκια!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 16:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


περι Γνωστικων το αναγνωσμα, μιας και υπαρχουν ενδειξεις της παρουσιας τους στην σπηλια

Πέρα από το Ευαγγέλιο του Ιούδα

Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για το «Ευαγγέλιο του Ιούδα», αυτό το «ριζοσπαστικό» πρωτο-χριστιανικό κείμενο που παρουσιάζει τον Ιούδα να «προδίδει» τον Ιησού από καθήκον και για να εκπληρωθεί το αναπόδραστο της μοίρας. Ένα κείμενο που προσπαθεί να ξαναγράψει την ιστορία του Χριστιανισμού, με τη μορφή του Ιούδα να είναι ο πλησιέστερος μαθητής του Ιησού, από τον οποίο μπορούσε να ζητήσει ακόμα και να τον προδώσει. Είναι όμως αυτό το μόνο «αιρετικό» Ευαγγέλιο; Κάθε άλλο !!! Μια ολόκληρη σειρά από πρωτο-χριστιανικά κείμενα, άγνωστα στον πολύ κόσμο, διεκδικούν τον τίτλο του «Απόκρυφου» και του «αιρετικού» Ευαγγελίου, προσπαθώντας να δώσουν μία εικόνα του Χριστιανισμού διαφορετική από αυτήν που ξέρουμε.

Η Καινή Διαθήκη όπως τη γνωρίζουμε περιέχει τα 4 «κλασσικά» και επίσημα Ευαγγέλια: του Ματθαίου, του Μάρκου, του Λουκά και του Ιωάννη. Πάντα βέβαια υπήρχαν και οι αναφορές για κάποια αποκαλούμενα «Απόκρυφα» Ευαγγέλια, μη αποδεκτά ή «ξεχασμένα» από την επίσημη Εκκλησία. Ήδη από το 1945, μία σειρά αρχαίων κειμένων γραμμένων στην κοπτική γλώσσα ήρθαν στην επιφάνεια στην περιοχή Nag Hammadi της αιγυπτιακής ερήμου.

Πρόκειται για μία σειρά από 52 αρχαία κείμενα, που συζητήθηκαν πολύ στις επόμενες δεκαετίες.

Ανάμεσά τους και το λεγόμενο «Ευαγγέλιο του Θωμά» το οποίο θεωρείται από ειδικούς προγενέστερο των Ευαγγελίων του Ματθαίου και του Λουκά, οι οποίοι - κατά μία άποψη - φαίνεται μάλιστα να το χρησιμοποίησαν ως πηγή για τα δικά τους Ευαγγέλια.

Έτσι δεν είναι σήμερα περίεργο που κάποιοι ερευνητές, όπως η Elaine Pagels, καθηγήτρια Θεολογίας στο πανεπιστήμιο του Princeton, μελετούν αυτά τα αρχαία, αμφιλεγόμενα κείμενα, γνωστά ως «Γνωστικά Ευαγγέλια» τα οποία παρουσιάζουν μία εναλλακτική άποψη για τα πρώτα χριστιανικά χρόνια και το βαθύτερο νόημα των χριστιανικών διδασκαλιών. Η Pagels αναλύσει αυτό το ζήτημα στο έργο της "Jesus and His Message in the Gnostic Gospels" («Ο Ιησούς και του Μήνυμά Του στα Γνωστικά Ευαγγέλια»).

Η Pagels αναφέρεται σε μία εποχή που το χριστιανικό δόγμα δεν είχε διαμορφωθεί πλήρως. Αυτό εξάλλου έγινε μέσα από μία διαδικασία Οικουμενικών Συνόδων και συνεχών διαμαχών ανάμεσα σε χριστιανικές ομάδες που η μία έλεγχε δογματικά την άλλη σε θέματα κατανόησης των χριστιανικών διδασκαλιών και μία διαδικασία που κράτησε αιώνες!

Ανάμεσα στις πρώτες χριστιανικές ομάδες ήταν και αυτή των Γνωστικών Χριστιανών οι οποίοι πήραν το όνομά τους από την πεποίθησή τους ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι απλά μία πίστη, αλλά ένα σύστημα γνώσης και διδασκαλιών που επιτρέπει στον άνθρωπο να γνωρίσει τον εαυτό του και τη Φύση.


Κατά την Pagels την τάση αυτή αποτυπώνουν τα παρακάτω λόγια του Ιησού, παρμένα από το - Απόκρυφο - Ευαγγέλιο του Θωμά: «Πρέπει να βγάλεις αυτό που είναι μέσα σου για να σωθείς, αλλιώς θα καταστραφείς» (σε ελεύθερη μετάφραση).


Για τους Γνωστικούς, κάθε άνθρωπος μπορεί να γίνει «Υιός του Θεού» μέσα από την προσωπική έρευνα και την αναζήτηση των αιτιών της χαράς, της λύπης, της αγάπης ή του μίσους. Ο ίδιος ο Ιησούς δεν αποτελεί παρά ένα «μοντέλο» δράσης, ένα παράδειγμα για τον κάθε άνθρωπο-αναζητητή της Αλήθειας και του Θεού.

Με τον τρόπο αυτό οι Γνωστικοί παρουσιάζονται σαν μία φιλοσοφική-εσωτεριστική ομάδα παρά μία ακόμα ομάδα πιστών στους κόλπους της Χριστιανικής Εκκλησίας των πρώτων αιώνων μ.Χ.

Είναι γνωστό ότι πυρήνες Γνωστικών αναπτύχθηκαν σε όλη σχεδόν τη Μεσόγειο, επηρεάζοντας τη χριστιανική σκέψη και τα - αδιαμόρφωτα ακόμα χριστιανικά δόγματα - δίνοντας μία έντονη φιλοσοφική χροιά στη νέα θρησκεία.

Βέβαια η ίδια η φύση του Γνωστικισμού και το χαρακτηριστικό της προσωπικής αναζήτησης περιόρισε τον Γνωστικισμό στο να μην μπορεί να εξαπλωθεί στις μάζες και να αποτελέσει το πνευματικό χώρο μόνο των ανθρώπων-αναζητητών, όπως και κάθε φιλοσοφικό σύστημα που αναγκαστικά περιορίζεται στους ανθρώπους που θέλουν να ζήσουν με τις αρχές του.

Ανάμεσα στις επιρροές του Γνωστικισμού είναι η συγγραφή των λεγόμενων «Γνωστικών Ευαγγελίων» που δίνουν μία διαφορετική διάσταση στο Χριστιανισμό καθώς διαφέρουν στο πνεύμα τους από τα τέσσερα επίσημα Ευαγγέλια. Αυτές τις διαφορές τονίζει στο έργο της η Pagels αντιπαραθέτοντας χωρία από τα Γνωστικά και από τα κανονικά Ευαγγέλια.

Οι αντιπαραθέσεις αυτές αποτέλεσαν αιτία συγκρούσεων και αιρετικών κινήσεων ήδη από τα πρωτο-χριστιανικά χρόνια, δίνοντας μορφή στο χριστιανικό δόγμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν «λυθεί» και απαντηθεί για τον σύγχρονο Χριστιανό-αναζητητή.

Για παράδειγμα η σύγκριση Γνωστικών και κανονικών Ευαγγελίων φέρνει στην επιφάνεια το ζήτημα της φύσης του Ιησού: ήταν ο «Μονογενής Υιός Θεού» όπως αναφέρεται π.χ. στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο ή απλά ένα οδηγός, ένας φωτισμένος άνθρωπος για να μας δείξει το Δρόμο του Θεού, όπως παρουσιάζεται στις γνωστικές διδασκαλίες. Ερώτημα που προκάλεσε αιρέσεις και σχίσματα στους κόλπους της νέας θρησκείας πριν από 2000 χρόνια.

Επιπλέον τα Γνωστικά Ευαγγέλια φέρονται να περιέχουν εσωτερικές και απόκρυφες διδασκαλίες του Ιησού, προεκτείνοντας τον χαρακτήρα των κανονικών Ευαγγελίων που περισσότερο περιέχουν ιστορικά στοιχεία, ηθικές διδασκαλίες και παραβολές.

Όλες αυτές οι θέσεις των Γνωστικών έκαναν κάποιους από τους πρώτους Πατέρες και ιεράρχες του Χριστιανισμού να δουν στο πρόσωπο των Γνωστικών μία «αιρετική» κίνηση, καθώς διαπίστωναν ότι βρίσκονται μπροστά στο φαινόμενο μίας ομάδας φιλοσοφικού-εσωτερικού τύπου που έβρισκε έδαφος να αναπτυχθεί στα πλαίσια της νέας θρησκείας, η οποία θέλοντας να απευθυνθεί στις μάζες των μεσογειακών λαών, περιείχε αναγκαστικά περισσότερο το στοιχείο της πίστης παρά της έρευνας.

Φιλοσοφικά ερωτήματα όπως αυτό της φύσης του Ιησού, έπρεπε να αποτελούν δογματικές αλήθειες κι όχι σημείο τριβής και προσωπικής αναζήτησης και οι αναζητήσεις των Γνωστικών δεν ήταν καθόλου «εύπεπτες» για τον πολύ κόσμο. Αντίθετα περιέπλεκαν τα πράγματα.

Αυτό έκανε τον Ειρηναίο, επίσκοπο της Λυών να θεωρεί ότι οι Γνωστικοί έκαναν περισσότερο κακό παρά καλό στη νεογέννητη Εκκλησία και να αποκηρύξει τα Γνωστικά Ευαγγέλια υποστηρίζοντας ότι «όπως υπάρχουν τέσσερις κύριοι άνεμοι, τέσσερις στύλοι που συγκρατούν τον Ουρανό και τέσσερις γωνίες στο Σύμπαν, έτσι υπάρχουν και μόνο τέσσερα κανονικά Ευαγγέλια» (αυτά των τεσσάρων Ευαγγελιστών).

Όμως η Pagels στο έργο της δίνει μία πιο ορθολογιστική εξήγηση στην απόρριψη των Γνωστικών Ευαγγελίων (και σε επέκταση και όλου του Γνωστικισμού) από την επίσημη πρωτο-χριστιανική Εκκλησία. Κατά την Pagels οι φιλοσοφικές αναζητήσεις των Γνωστικών θεωρήθηκαν επικίνδυνες καθώς υποδείκνυαν έναν δρόμο προς τον Θεό που περνούσε από την προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια, παρά από τους θεσμούς της Εκκλησίας. Με άλλα λόγια η Εκκλησία δεν ήταν ο απαραίτητος ενδιάμεσος σταθμός-γέφυρα ανάμεσα σε άνθρωπο και Θεό - και αυτό βέβαια ήταν επικίνδυνο για την υπό διαμόρφωση και εξάπλωση χριστιανική πίστη.


Ο φιλοσοφικός και εσωτερικός δρόμος των Γνωστικών γίνεται φανερός και από επιρροές που αυτοί είχαν με φιλοσοφικά και θρησκευτικά συστήματα της Ανατολής, κυρίως με τον Βουδισμό. Η πραγμάτωση του Γνωστικού έρχεται μέσα από τεχνικές διαλογισμού, ασκήσεις και βίωση κάποιας ηθικής διδασκαλίας. Οι πρακτικές αυτές ήταν απαραίτητες για τους πρώτους Χριστιανούς που δεν αρκούνταν στην απλή πίστη αλλά ήθελαν να συμπληρώσουν το πνευματικό τους κενό με μία εσωτερική αναζήτηση και το προσωπικό βίωμα.


Επιπλέον τα Γνωστικά Ευαγγέλια παρουσιάζουν έντονο το ρόλο της γυναίκας στο άμεσο περιβάλλον του Ιησού, καθώς αναφέρονται σε ένα σύνολο γυναικών που περιλαμβάνονται στον στενό κύκλο του.

Όλοι αυτοί υπήρξαν παράγοντες εξάπλωσης του Γνωστικισμού στον χώρο της Μεσογείου, στους πρώτους αιώνες μ.Χ. παρόλο που σύντομα οι διδασκαλίες τους, τα Ευαγγέλιά τους και γενικότερα το φιλοσοφικό τους σύστημα παραγκωνίστηκε από την επίσημη Εκκλησία.

Η πρόσφατη ανακάλυψη του «Ευαγγελίου του Ιούδα» έρχεται απλά να ξαναφέρει στην επιφάνεια το ζήτημα των απόκρυφων χριστιανικών διδασκαλιών, της επιρροής του Χριστιανισμού από άλλα φιλοσοφικά και θρησκευτικά συστήματα της εποχής αυτής και του κατά πόσον η αναζήτηση του Θεού μπορεί να αποτελέσει προσωπική υπόθεση ή πρέπει να περάσει μέσα από ένα σύστημα πίστης (αναγκαστικά λίγο ως πολύ δογματικό).

Μετάφραση - Απόδοση - Σχολιασμός: Esoterica.gr

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7879&whichpage=2


και επι τη ευκαρια να εκφρασω την αντιθεση μου στις αποψεις των χριστιανων (γνωστικων ή μη) ως προς το αν "ο υιος του Θεου ειναι ενας" ή "μπορει να γινει ο καθενας"

ειμαστε παιδια του Θειου, και εμεις και καθε τι στο Συμπαν

που αφηνουν την φροντιδα της επαυριον τα πτηνα και τα αγριοχορτα? "στον ουρανιο πατερα τους" ειπε ο Χριστος

αρα ηταν εξισου παιδια Του με μας και τον ιδιο - το ειπε, αλλά φαινεται οτι κανεις δεν το προσεξε


σορυ για την θρησκειολογικη παρεμβαση...

δεν αντεξα, σαν τον Ζινταν - ειμαστε ευεξαπτοι οι γεροι...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 01:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Βρίλ

απο εδω: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8307

Αυτά που λέει το βιβλίο σου κάνουν κακό. Ναι, κάνουν κακό. Το βιβλίο σου δείχνει, κακά και λάθος πράγματα, όπως π.χ. ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε βλέποντας κάτι, όπως π.χ. αυτή η ρημάδα η σπηλιά που την έχουν κατραστρέψει και γεμίσει μπάζα να χρησιμοποιήσει το μυαλό του και να κάτσει να σκεφτεί.



μπαζα, παντου μπαζα...


και κατω απ την "αρχαια" λατυπη των Ρωμαϊκων χρονων που αφαιρεθηκε το 1977, μεσα στην σταλακτιτικη σχισμη υπηρχε αυτο σκαλισμενο απο τους Ελληνες:

ή υποδοχη ξυλινης δοκου για σκαλοπατια ή λυχνοστατης


ποσο σιγουροι ειναι αυτοι που αποκλειουν την χρηση του σπηλαιου ως λατρευτικο χωρο, και ποσο βαθια προχωρουν αραγε τα μπαζωμενα ανοιγματα-σχισμες?

μην ξεχναμε οτι ηταν θαμενα μεχρι το 77 απο Ρωμαϊκα μπαζα - ξεθαφτηκαν με τα εργα και ξαναμπαζωθηκαν με συγχρονα μπαζα απο την διανοιξη της σπηλιας, κατι που φαινεται απο την παρουσια σκουπιδιων αναμεσα τους και απο το οτι δεν εχουν συσσωματωθει μεταξυ τους απο σπηλαιοαποθετικο υλικο


για καποιο λογο χωνονταν εκει οι αρχαιοι και σιγουρα οχι για λατομευση (οι σταλακτιτικες κολωνες ειναι αθικτες)

quote:

(Τι ήταν αυτό που βρήκα σήμερα στα επίμαχα οστεοφυλάκια, κομάτι μπαζων: πλακάκι από καμπινέ ! Σε διατηρητέο έργο πρώϊμης βυζαντινής αρχαιότητας. Το ξαναλέω. Κομάτι από πλακάκι από καμπινέ !!! Καθήστε και σκεφτείτε, τι δουλειά έχει σε υωόμετρο 800 μέτρων, μέσα στο οστεοφυλάκιο)



αυτο βρηκε ο βριλης και προβληματιστηκε:

σκουπιδια - χωρις λογικη υπαρξης τους στο χωρο - και εχω κι άλλα...

quote:

Υ.Γ. Αν ποτέ βρεθεί συνέχεια στη σπηλιά ή μια λογική εξήγηση για το τί συνέβη εκεί ή έστω μια ένδειξη που να επαληθεύει τους θρύλους - έστω και μέρος αυτών- θα γίνει με τον τρόπο που είδες σήμερα και μόνο έτσι. Και όχι με τίποτα τελετές και ... απ τ΄άλλα



να βαλουμε και κατι χαϊ?

τον φρύνο που σε περιμενε στο οστεοφυλακιο


αυτο το μαυρο πραγμα που βλεπετε να ξεπροβαλει απο το βαθος του ανοιγματος, ειναι χερι βριλ!!!

γκαραντι!



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 02:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Χαιρετώ άπαντες.

***


Και λέω δεν πρέπει να κάνει και τόση εντύπωση, διότι όχι μόνο οι υπηρέτες του «Κυρίου», αλλά και ο ίδιος ο «Κύριος» όπως και το «βλαστάρι» του, φημίζονται για τις φυσιολατρικές τους τάσεις. Ο μεν Γιαχβέ απειλεί ότι θα κατακαύσει όχι μόνο τα ιερά και τους βωμούς των ειδωλολατρών (Ελλήνων), αλλά ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΑΛΣΗ ΤΟΥΣ, ο δε Ιησούς καταράστηκε την δύστυχη συκιά επειδή δεν είχε σύκα να τον ταΐσει.
Κάποιοι μιλάνε για συμβολισμούς πίσω από όλα αυτά τα θεόπνευστα, μόνο που κάθε απόπειρα «αποσυμβολισμού» των Γραφών έχει καταρριφθεί.
Με έναν τέτοιο…φυσιολάτρη Θεό, πώς να μην είναι κάτι ανάλογο και οι πιστοί του;
Και μην ξεχνάμε φυσικά, ότι για τους Χριστιανούς Πατέρες, η Φύση, είναι ένα καταραμένο δημιούργημα του Διαβόλου.

Τέλος πάντων.
Έχω την εντύπωση ότι μας περιμένουν πολύ δυσάρεστες εκπλήξεις.

Πιστεύω είς ένα Θεό, Πατέρα Παντοκράτορα,
Εμπρηστή ουρανού και γής…

Αλίμονο…

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ

ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΕΙ ΟΥΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΘΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 09:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Ntavelis666 εσύ εδώ μας αποκαλύπτεις super σκάνδαλο και πιστεύω πως τα ΜΜΕ θα κάνανε τάμα για να έχουνε τέτοιο θέμα.

Άμα ο παπάς νοιάζεται για το βουνό, θα τα στήριζε αυτά δημοσίως ?

Τολμάτε να συστρατευτείτε κατά τα παπαδαριού ????

Edited by - KERRY KING on 14/07/2006 09:40:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 10:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Φίλε Ntavelis666 εσύ εδώ μας αποκαλύπτεις super σκάνδαλο και πιστεύω πως τα ΜΜΕ θα κάνανε τάμα για να έχουνε τέτοιο θέμα.

Εγώ προσωπικά θα σας συνιστούσα να προσέχετε πολύ όταν λέτε τέτοια πράγματα. Μπορεί έυκολα να σας γυρίσει σε μπούμερανγκ και είναι κρίμα να βγάλετε καρούμπαλο !

Ξέρετε πόσο πολύ σας μισώ, και σένα Κέρρυ και σένα Τάσο, για να σας το λέω !


Προσοχή στα τεχνητά όφ-σάιτ !!!

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 10:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Σχετικά τώρα με τις δύο καταπακτές.

Όπως είδατε πιο πάνω, έγινε από τον JbG και μένα μια επιτόπια αυτοψία. Μοιραστήκαμε τη δουλειά, εγώ μπήκα και εκείνος έβγαζε φωτογραφίες. Το οποίο σημαίνει, ότι όταν είδατε τις φωτογραφίες είπατε "ΑΑΑΑΑΑ" και όταν είδε εμένα η γυναίκα μου, με τις λάσπες και τις αράχνες στα μαλλιά, είπα και εκείνη "ΑΑΑΑΑΑΑ", αλλά σε διαφορετική ... τονικότητα και ... μουσικότητα

Φυσικά και οι καταπακτές είναι δύο και φυσικά είναι τόσο μικρές, στενές και δεν πάνε καθόλου παραπέρα, που είναι αδιανόητο να περπατήσει κάποιος εκεί μέσα. Να σουρθεί, ναι, να μπουσουλήσει, ναι, αλλά έχουν και μπάζα μέσα (δέστε αυτό με το πλακάκι του καμπινέ) αλλά και πέτρες και κοτρώνια, όπως φαίνονται στη φωτογραφία που παρέθεσε ο Νταβέλης, του 1993 παρακαλώ ! 13 χρόνια μετά και η κατάσταση δεν έχει αλλάξει και πολύ ! Τα έργα που υποτίθεται ότι έκαναν κάτω στις καταπακτές (οστεοφυλάκια) είναι ένα πασαλειματάκι με τσιμέντο, που το έβαλαν και αυτό στο λογαριασμό των 200 εκατομμυρίων που τσέπωσαν οι εργολάβοι για να το ... φτιάξουν. Για σύγκριση, ολόκληρη πολυκατοικία σηκώνεται με αυτα τα λεφτά...

Οι καταπακτές είναι ένα θέμα, που σίγουρα έχει εξιτάρει τη φαντασία αρκετών, και πιθανότατα χωρίς λόγο. Πήγαν, πάνε και πιθανότατα θα ξαναπάνε άτομα εκεί, για να σκάψουν και να βρούν, το θησαυρό ? τα περάσματα ? τα κερατα του Νταβέλη ? τα παξιμάδια από το Ούφο ?
Μια απλή αναλογική σε αντίστοιχα μοναστήρια ή ασκητήρια, λέει ότι όλα αυτά τα εκκλησάκια δέχονταν στο σημείο αυτό τα κόκκαλα αυτών που επέλεξαν να τα αφήσουν εκεί. Των ασκητών και μοναχών. Η λαθροανασκαφή λοιπόν, μόνο κόκκαλα θα φέρει στην επιφάνεια.
Αν τρελείνεστε για κόκκαλα, ομπρός και ορμάτε. Αλλά σκεφτείτε, οτι η ζημιά που θα προκαλεσετε μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη.


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 12:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Προσοχή στα τεχνητά όφ-σάιτ !!!

Αυτό προσπαθώ να πω κι εγώ αγαπητέ Bριλ και ίσως θα πρέπει να γίνει editing στο post του Ntavelis666 γιατί η χρήση ονομάτων μπορεί να επιφέρει και νομικά προβλήματα (και καλοθελητές σταυροφόρους νομίζω πως έχει μπόλικους εδώ μέσα....)

Sorry για την παρεμβολή, δεν θέλω να αποπροσανατολήσω το θέμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 15:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ Ntavelis666 θέλει λίγη προσοχή στην αναπαραγωγή των οποιονδήποτε ισχυρισμών. Μέρος του μηνύματος έχει μεταφερθεί σε δεσμευμένο χώρο, πιστεύω πως κατανοείς τους λόγους της μεταφοράς.
Πολύ σωστά ο Βριλ και κατόπιν ο KERRY KING επεσήμαναν τα πιθανά προβλήματα της συγκεκριμένης καταγραφής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 21:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Τάδε έφη Pyramid
quote:

Μέρος του μηνύματος έχει μεταφερθεί σε δεσμευμένο χώρο, πιστεύω πως κατανοείς τους λόγους της μεταφοράς.

Σχετικά με τη μεταφορά σε δεσμευμένο χώρο, θα ήθελα να κάνω την εξής παρατήρηση. Συμφωνώ με τη μεταφορά, επειδή στο απόσπασμα που μεταφέρθηκε, αναφέρθηκε ένα όνομα και αναφέρθηκαν επίσεις έμεσα δύο επιπλέον θεσμικά πρόσωπα. Επειδή ο τρόπος με τον οποίο διατυπώθηκε η προσωπική μαρτυρία του μέλους "Νταβέλης" θα μπορούσε να μη συμβαδίζει με τους κανόνες του φόρουμ, αν δεν υπήρχαν επιπλέον αποδεικτικά στοιχεία, είναι σωστό να μεταφερθεί σε μη προσβάσιμο χώρο το εν λόγω απόσπασμα, μέχρι την πλήρη και σαφή αποσαφήνησή του.

Δε συμφωνώ όμως με τη διατύπωση της συντονίστριας που ανέλαβε αυτό το έργο. Λέει αυτολεξί το εξής

quote:

Αγαπητέ Ntavelis666 θέλει λίγη προσοχή στην αναπαραγωγή των οποιονδήποτε ισχυρισμών.


Αναπαραγωγή ? Ποιά αναπαραγωγή ? Ο άνθρωπος ήταν ο ίδιος παρών και το άκουσε με τα ίδια του τα αυτιά ! Αναπαραγωγή του θα ήταν, άν ήμουν π.χ. εγώ αυτός που ήμουν μπροστά και τον έπαιρνα τηλέφωνο, και του έλεγα "ξέρεις, το και το...". Τότε θα ήταν αναπαραγωγή, δηλ. μαρτυρία από δεύτερη πηγή, και τότε θα μπορούσες αγαπητή συντονίστρια να του επιστήσεις με αυτόν τον τρόπο σου την προσοχή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, αδικείς με αυτό που είπες το μέλος του Φόρουμ "Νταβέλης" γιατί κάθε άλλο από "αναπαραγωή" έκανε, και μάλιστα "ισχυρισμών" !!!

Θα έπρεπε να διαλέξεις πιο προσεκτικά τα λόγια σου, γιατί αυτή τη στιγμή αδικείς με τη φράση σου το μέλος "Νταβέλης" !!!

quote:

Πολύ σωστά ο Βριλ και κατόπιν ο KERRY KING επεσήμαναν τα πιθανά προβλήματα της συγκεκριμένης καταγραφής.


Τα πιθανά προβλήματα εντοπίζονται αλλού, και συγκεκριμένα στην τακτική του "τεχνητού όφ σάιτ"
To τεχνητό όφ σάιτ είναι η κατάσταση, στην οποία η αντίπαλη πλευρά αποσύρει τεχνητά την άμυνά της, ώστε να υποδαυλίσει την επίθεση και να την καταστήσει τεχνικά άκυρη. Προσοχή χρειάζεται στο σχεδιασμό της επίθεσης, άν τελικά επιθυμούμε το πολυπόθητο ... γκόλ. Άν νομίζετε λοιπόν ότι μιλώ για το ποδόσφαιρο, είστε πολύ, μα πάρα πολύ μακριά.

Σύμφωνα με τις έγκυρες πληροφορίες μου, το μέλος "Νταβέλης" κατω από συνθήκες μπορεί να προσκομίσει στοιχεία που να υπερασπίζουν αυτά που δημόσια κατέθεσε εδώ, δίνοντας για άλλη μια φορά στο "Εσωτέρικα" κάποια στρατηγικά πλεονεκτήματα στον τομέα της ενημέρωσης. Από την πλευρά του το "Εσωτέρικα" θα πρέπει να αντιμετωπίζει τέτοια περιστατικά με περισσή προσοχή.

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 23:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ Βριλ το μέλος Ntavelis666 πιστεύω ότι δεν χρειάζεται την εξήγηση της λέξεως «αναπαραγωγή» και σε διαβεβαιώ ότι εγώ δεν χρειάζομαι την εξήγηση της φράσεως «τεχνητό οφ σαιτ».

Καλό σου βράδυ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy