ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 17:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ


Αυτος ειναι ο τιτλος αρθρου στο περιοδικο mystery!

Επιτελους καποιος την εξερευνησε σωστα την τρομερη και επικινδυνη σπηλια!


Μπραβο παιδια!

Διαλεξατε και την καταλληλη ωρα για εξερευνηση, νυχτα, που όλα είναι πεντακαθαρα!


Πριν αναφερθω στην εξερευνηση και τα ευρηματα σας, σας προτεινω να ξαναπατε μερα και με καποιον που γνωριζει ηδη το περιβαλλον – θα εκπλαγειτε!!!


Ξεκιναω με τα συγχαρητηρια μου που με την πρωτη (βραδυνη) επισκεψη ανακαλυψατε τις επιγραφες!!!

Είναι αραγε της ιδιας ποιοτητος η πληροφορια σας με την παρατηρηση σας ότι τα καντηλια εκαιγαν πανω σε ξυλινα τραπεζια???


Που τα ειδατε τα τραπεζια ρε παιδια?


ή τους σταλακτιτες στην οροφη???

Τα τζαμια τα εσπασαν αγνωστοι βανδαλοι (δεν προσεξατε τα γκραφιτι στην περιοχη?) οταν το εκκλησακι ηταν κλειδωμενο - απο τοτε που εμεινε ανοιχτο δεν υπηρξε βανδαλισμος, αλλα το αντιθετο!

και τα καντηλια τα αναβουν ανθρωποι που θεωρουν πως κάθε τοπος λατρειας του Θειου δεν πρεπει να παραμελειται!

Παπας δεν παταει παντως το ποδι του στο εκκλησακι!


Για το βαθος της σπηλιας και τις διαστασεις της δεν εχετε διαβασει ποτε???


Η πρωτη αγνωστη στοα που ανακαλυψε ο εξερευνητης ηταν το ανοιγμα στο σταλαγμιτικο δωματιακι που οδηγει κατω στην σπηλια!

Τρομερη ανακαλυψη οντως, όπως και το ανοιγμα της «στοας» στο εκκλησακι, που «με μικρες αγιογραφιες ξορκιζουν αυτά που λεγεται πως κατοικουν εκει μεσα»

το ανοιγμα εξερευνηταραδες μου οδηγει κατευθειαν εξω από το εκκλησακι, οπου λεγεται πως κατοικουν τρομερα πλασματα, οι ανθρωποι!

Οριστε και φωτογραφια της επικινδυνης στοας την ημερα, με το φως να μπαινει απ εξω


με φλας:

χωρις φλας:

Ευτυχως που ηταν μικρη στοα και δεν μπηκατε!!!


Οσο για το ανοιγμα με το «πηγαδι», δεν ξερατε, δεν ρωταγατε?


Παντως πετρες μην ξαναριξετε μεσα γιατι μπορει να χτυπησετε κανενα τρολ ή χειροτερα κανενα φουκαρα που δεν φοβηθηκε να προχωρησει


Κι αν βρειτε το κουραγιο να κατεβειτε ποτε, καντε το αργα χωρις να σπρωχνετε τα χωματα και τις πετρες


το γιατι θα το καταλαβετε αν φτασετε ποτε στο τερμα...

Αφησα για το τελος το υφος της περιγραφης της εξερευνησης και των συναισθηματων των εξερευνητων: καταπληκτικο!

Τετοια γλαφυροτης!!!

τι τραβηξε αυτη η Κατερινα για να χωθει στο ανοιγμα!!!


Ανατριχιασα με την περιπετεια τους!

Αλλα περισσοτερο με ανησυχησε η υποσχεση-απειλη του αρθρογραφου: θα επιστρεψω…


Επεστρεψε, αλλα ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!


ΚΟΙΤΑ, ΨΑΞΕ, ΡΩΤΑ, ΔΙΑΒΑΣΕ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΡΑΨΕ!

ΥΓ. ευτυχως δεν συναντησατε ουτε βριλ, ουτε τρολ, ουτε νυμφοληπτους απο τα ειδη που συχναζουν στην σπηλια

θα τα τρομαζατε με το εξερευνητικο σας παθος και ειναι ειδη προς εξαφανιση!!!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Edited by - jonniebegood on 17/01/2005 19:09:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 02:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

μετα τα φαιδρα ας ασχοληθουμε με τα σοβαρα: στην τελευταια μας επισκεψη με τον βριλ και τον νταβελη, μαλλον διαλευκαναμε την προελευση της ασημενιας λασπης στον πυθμενα


αν παρατηρησετε προσεκτικα θα διαπιστωσετε οτι δεξια στο βαθος και αριστερα (στο κατακρημνισμενο τμημα) του σπηλαιου, στα πλαϊνα τοιχωματα που ακομη στεκουν υπαρχουν φλεβες υλικων στρωματογραφικα κατανομημενες


εναλλασονται φλεβες απο γκρι μαλακο σχιστολιθικο πετρωμα με φλεβες απο πολυ μαλακο ασπρο υλικο


με την εκσκαφη των τοιχωματων για την διευρυνση της σπηλιας κατα τα περιφημα εργα αποκαλυφθηκαν αυτες οι φλεβες, που μαλιστα αριστερα στο βαθος καταλαμβαναν μεγαλο μερος του πετρωματος του τοιχωματος, το οποιο υποχωρησε λογω της μαλακης υφης των υλικων οταν χαθηκε το εξωτερικο πετρωμα που το συγκρατουσε και κατερευσε

ειναι ο ογκος των υλικων που βλεπετε αριστερα στο τερμα του σπηλαιου

η τριβη τους και η ατμοσφαιρικη υγρασια προκαλλει την ροη της λασπης στον πατο του σπηλαιου, αλλα αξιοσημειωτο παραμενει το οτι διατηρουν την στρωματογραφικη κατανομη τους και ως λασπη - απο κατω το ασπρο υλικο και απο πανω το ασημενιο, σε οποιαδηποτε κλιση κι αν βρεθουν να συσσωρευονται


συντομα θα παραθεσω και φωτογραφιες

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 11:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια να βρώ μια άκρη σχετικά με το σπασμένο πέτρωμα που βρήκαμε και το βαφτίσαμε "χαλαζία".

Είπα φιλότιμη, γιατί ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Γεωλόγος.

Βρήκα κάποιες πληροφορίες σχετικά με πετρώματα και ιδιότητες.
Έψαξα στα Quarz και Dolomiten.

Με απλή εξέταση φαίνονται τα εξής

-κρυσταλλική δομή
- ημιδιαφανές, χρώμα προς το λευκό - γαλακτώδες
- σκληρό
- θρυματίζεται

Έκανα κάποια απλά πειράμματα και έδειξαν τα εξής.

- κονιορποιείται σχετικά εύκολα σε ΛΕΥΚΗ σκόνη-πούδρα

- δεν είναι αγώγιμο (μέτρηση με μετρητή μόνωσης μέγγερ στo 1kV) και έχει αντίσταση άνω των 2GΩ. Τέτοιο υλικό θεωρείται τέλειος μονωτής.

-δεν έχει πιεζοηλεκτρικές ιδότητες. Δοκιμή με τάση 1.000V DC

-δεν αλλάζει χρώμα σε υπεριώδες φώς (λάμπα UV)

-δεν καίγεται

Ξέρω οτι η μίκα είναι ορυκτό. Λέτε να'ναι ???
Χρησιμοποιείται σαν μονωτής σε κυκλώματα ισχύος. Όσοι στα νιάτα τους είχαν ασχοληθεί με ιδιοκατασκευές πομπών και ενισχυτών, το θυμούνται που το βάζαμε μεταξύ τρανσίστορ ισχύος και ψύκτρας.

Επειδή πάντως δεν είμαι γεωλόγος, οποιαδήποτε πληροφορία πάνω σ αυτό είναι ευπρόσδεκτη.


* * * Άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη

Edited by - Vril on 19/01/2005 12:57:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 13:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Οι κρύσταλλοι στη Νταβελοσπηλιά είναι ως επι το πλειστον
Ασβεστίτης.
http://www.geo.auth.gr/106/5_carbonates/calcite.htm

Ανθρακικό ασβέστιο, δηλαδή οπως και οι σταλακτίτες.
http://www.goodearthgraphics.com/virtcave/stalmite/stalmite.html

Ο χαλαζίας στην Πεντέλη βρίσκεται συχνά σε μορφή τσακμακόπετρας (Γαλακτώδης Χαλαζίας)
http://www.geo.auth.gr/106/az_gr_menu.htm

Μίκα (Μοσχοβίτη) θα βρείς ίσως σε μορφή σκόνης στην Πεντέλη και
σίγουρα δεν μοιάζει με την "κομψή" μορφή που χρησιμοποιείται στους πυκνωτές και τις λυχνίες κενού.
http://www.geo.auth.gr/106/az_gr_menu.htm

Για μια πιο σε βάθος μελέτη δές εδώ
http://www.igme.gr/greekstudy_papadeas.doc

Το τεστ για να δεις αν κάτι άσπρο κρυσταλλώδες είναι χαλαζίας είναι το εξής.
Πρέπει να χαράζει το Γυαλί. (Ο χαλαζίας είναι πιο σκληρός απο το Γυαλί)

Ελπίζω να βοήθησα.
Τα links ειναι απο το http://www.geo.auth.gr/106/


Αγγελος


Edited by - Angelos on 19/01/2005 13:44:18

Edited by - Angelos on 19/01/2005 14:35:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 21:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Ελπίζω να βοήθησα.

Αγγελος


Ναι !

Και σε ευχαριστώ πάρα πολύ !

Είμαι ηλεκτρολόγος Μηχανικός και σίγουρα δεν μπορώ να τα ξέρω και όλα ... !

Ο καθένας στον τομέα του ... και ο καθένας συμβάλει από κάτι.

Σε ευχαριστώ,
Βρίλ


* * * Άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 21:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ανθρακικό ασβέστιο, δηλαδή οπως και οι σταλακτίτες.
http://www.goodearthgraphics.com/virtcave/stalmite/stalmite.html



φιλε Αγγελε με προλαβες πριν το πω καν στον βριλ ή στον νταβελη: οι κρυσταλοι που βρηκαμε σπασμενους απο βανδαλους ειναι σταλακτιτικης προελευσης


παρεπιπτοντως απο το ιδιο ημιδιαφανες κρυσταλο (σταλακτιτικης προελευσης παντα) ειναι ο βραχος με τα "γραμματα" (εκει που οι αλλοι ειδαν σιδεροβεργες), οπως και το τριγωνικο τουνελ πριν την λιμνουλα (και το δαπεδο του - φαινεται κι ας εχει σκεπαστει με μπαζα)

δειγματα εχουμε απο τα θραυσματα, γεωλογο ή χημικο δεν εχουμε!


νασαι καλα και ευχαριστω για τα λινκ που παρεθεσες

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 21:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

και για να διαλυονται οι παρεξηγησεις απο την παραπληροφορηση: οι περιφημες σιδεροβεργες που δεν ειναι τιποτα αλλο απο γεωλογικο σχηματισμο



βρισκονται στο αδιεξοδο βαθος του ανοιγματος δεξια, με τα σκαλισμενα "γραμματα"

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 22:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

μερικα δειγματα απο τους κρυσταλους των σπασμενων σταλαγμιτων που βρισκονται σκορπια στο εδαφος


το σπιρτο βοηθαει στην κατανοηση της διαφανειας και του μεγεθους


οπως ειπε παραπανω και ο βριλ, προκειται για μαλακο κρυσταλο που δεν χαραζει το γυαλι


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 22:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

δειγματα εχουμε απο τα θραυσματα, γεωλογο ή χημικο δεν εχουμε!

Άν είχα κάνει τη μέτρηση με πολύμετρο "στα 'Ωμ" ίσως να είχα και κάποιες αμφιβολίες.

Το ψηφιακό μέγγερ της BEHA που χρησιμοποιώ είναι όργανο της τάξης των €1.000 και χρησιμοποιείται σε πολύ εξειδικευμένες μετρήσεις.

Μακάρι να είχαμε κάποιον γεωλόγο ή χημικό στην παρέα μας.
Γιατί από δείγματα και έρευνα στο βάθος του πηγαδιού...
ούούούού... !



* * * Άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 22:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Αυτός ο κρύσταλλος βρέθηκε στο πάτωμα ή έγινε εξαγωγή του απο τοίχο?

Δύο ιδέες:

A)Δες αν είναι ευδιάλυτος σε ζεστό νερό
Β)Με ένα πολύ μικρό κομματάκι δές αν έχει γεύση και τί γεύση είναι αυτή.(Καλού κακού μην το καταπιείς και πλύνε το στόμα μετά).Ορισμένα άλατα έχουν χαρακτηριστικές γεύσεις...

Πάντως θα μπορούσες να περάσεις και απο το πανεπιστήμιο και να ρωτήσεις γεωλόγο....Πολύ ενδιαφέρον εύρημα,να ήταν μόνο αυτό!

Ελπίζω μετά το επίμαχο άρθρο την επόμενη φορά που θα πάτε να μην το έχουν μπαζώσει εξολοκλήρου τίποτα "καλοθελητές"

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 22:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Αυτός ο κρύσταλλος βρέθηκε στο πάτωμα ή έγινε εξαγωγή του απο τοίχο?



η προελευση των μεγαλων θραυσματων που βρισκονται σκορπια στο εδαφος αναμεσα στα μπαζα, ειναι απο τις σταλακτιτικες κολωνες που καταστραφηκαν κατα την διευρυνση του δεξιου τοιχωματος της σπηλιας


απο αυτα καποιοι σπανε κοματια και τα παιρνουν για ενθυμια - γιατι αραγε βαρβαριζουν τοσο πολλοι νεοελληνες???

δεν υπαρχει μυστηριο στην υπαρξη των κρυσταλων - απλως για να καταλαβει κανεις τι ακριβως σκοπο ειχαν τα εργα, ερευνα ολες τις παραμετρους

μεχρι τωρα μιλουσαμε για την λατυπη μονο

υπαρχουν διαφορα κοιτασματα πετρωματων ομως στο σπηλαιο που πιθανον να εκρυβαν ενδιαφερον για καποιους


εγω προσωπικα εχω αλλη γνωμη, αλλα ειναι υποκειμενικη και οχι επι του παροντος για να την αναπτυξω


ειναι σαν γιγαντιο παζλ που του λειπουν τα περισσοτερα κοματια

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 22:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Αυτός ο κρύσταλλος βρέθηκε στο πάτωμα ή έγινε εξαγωγή του απο τοίχο?

Βρέθηκε στο δάπεδο. Δεν χαλάμε και δεν πειράζουμε τίποτα !
Στη σπηλιά "αφήνουμε μόνο τις πατημασιές μας" και μαζεζεύουμε και τις μ%λ%κίες αλλονών (βλ. και δραστηριότητα στο ΠΑΝ ΑΙΠΟΛΙΟΝ clubs.pathfinder.gr/pan_aipolion)

quote:

Δύο ιδέες:

A)Δες αν είναι ευδιάλυτος σε ζεστό νερό



Ο.Κ. αυτό είναι εύκολο

quote:

Β)Με ένα πολύ μικρό κομματάκι δές αν έχει γεύση και τί γεύση είναι αυτή.(Καλού κακού μην το καταπιείς και πλύνε το στόμα μετά).Ορισμένα άλατα έχουν χαρακτηριστικές γεύσεις...


Α-πα-πα-παπα-παππαπα,
εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα...
(σαν της Βανδή,
γιατί έχω γυναίκα και παιδί...)

quote:

Πάντως θα μπορούσες να περάσεις και απο το πανεπιστήμιο και να ρωτήσεις γεωλόγο....Πολύ ενδιαφέρον εύρημα,να ήταν μόνο αυτό!


Γιαυτό και το είπα εδώ. Όλο και κάποιος ξέρει κάτιο παραπάνω.
-Σημ. Αυτό είναι και το νόημα των φόρουμ και όχι να πλακώνεται η μία ομάδα ψευδοαποκρυφιστών με την άλλη.-


quote:

Ελπίζω μετά το επίμαχο άρθρο την επόμενη φορά που θα πάτε να μην το έχουν μπαζώσει εξολοκλήρου τίποτα "καλοθελητές"

Το έχω ξαναπεί στα παιδιά.
Όταν κάποια μέρα θα τινάζουμε τις σκόνες και τις λάσπες από πάνω μας όξω απ τη σπηλιά, θα μας περιμένει το FBI και η ΚΥΠ.
Τότε θα ξέρουμε οτι όντως πετύχαμε αυτό που πονάει.


Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,
είναι σαν ένα κομματάκι σε όλο το πάζλ που σε πάει παρακάτω...

Βρίλ



* * * Άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 04:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Το έχω ξαναπεί στα παιδιά.
Όταν κάποια μέρα θα τινάζουμε τις σκόνες και τις λάσπες από πάνω μας όξω απ τη σπηλιά, θα μας περιμένει το FBI και η ΚΥΠ.
Τότε θα ξέρουμε οτι όντως πετύχαμε αυτό που πονάει.



μιας και μιλησες για λασπες, ας βαλω τις φωτογραφιες που υποσχεθηκα για την προελευση της "ασημιας" λασπης.

στην πρωτη φαινονται τα στρωματα του σχιστολιθου και του ασπρου μαλακου πετρωματος που τριβεται σαν ταλκ


στην δευτερη εκτος απο την στρωματογραφια του τοιχωματος, φαινεται και το ποσο ευκολα διαλυονται και ανακατευονται τα υλικα (μεσον αριστερα της φωτογραφιας), αλλα και πως διαχωριζονται παλι, με το ασπρο παντα απο κατω.

προσεξτε τις πατημασιες στο κατηφορικο "δαπεδο" που εχουν αποκαλυψει το ασπρο υλικο απο κατω (δεξια κατω στην φωτογραφια)


οι φωτογραφιες προερχονται απο το κατακρημνισμενο κοματι, αριστερα στο βαθος του σπηλαιου


δεν ειμαι γεωλογος, αλλα εχω την εντυπωση οτι απο το ιδιο μαλακο σχιστολιθικο πετρωμα αποτελειται και η "οροφη" του κατακρημνισμενου κοματιου, οποτε ειναι πολυ πιθανον να καταρευσει και αλλο τμημα της στο μελλον


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 10:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

το ιδιο μαλακο σχιστολιθικο πετρωμα αποτελειται και η "οροφη" του κατακρημνισμενου κοματιου, οποτε ειναι πολυ πιθανον να καταρευσει και αλλο τμημα της στο μελλον[/b]

(=συμφωνώ !)

και γι αυτό σταμάτησαν και τα έργα εκεί έτσι ... ξαφνικά.

Κατάλαβαν τη βλακεία που πήγαν να κάνουν και δεν ξαναεμφανίστηκαν.

Σε κανέναν χάρτη, ούτε στο σχεδιάγραμμα της Σπηλαιολόγου κα. Πετροχείλου ούτε στο χάρτη του καθηγητή Κορρέ, δεν φαίνεται αυτή η οριζόντια σχισμή που μπήκαμε στο βάθος του σπηλαίου αριστερά.

Σημ. Το πίσω μέρος του σπηλαίου δεν είναι μπαζωμένο, όπως διαδίδουν μερικοί, παρακινημένοι από τις μεγάλες πέτρες που βλέπουν στο πάτωμα.
Το πίσω μέρος είναι σκαμμένο !

Το βάραθρο που λέγεται οτι υπήρχε εκεί, δεν είναι σωστό αυτό που λέγεται, οτι είναι μπαζωμένο. Είναι ... ξηλωμένο !

Το υπόλοιπό του, το τέρμα του, ο πάτος του, που ίσως να έχει ακόμα ένα βάθος 2-3 μέτρα, βρίσκεται κάτω από τις λάσπες που πατάμε.
Με το σκάψιμο έγιναν δύο πράγματα.


  • Αφαιρέθηκε η σταλαγμιτική "πέτσα" του σπηλαίου. "Πληγώθηκε" και τώρα στάζει το ασβεστολιθικό υλικό, σκόνη και τρίμμα, κάπως, έτσι που σχηματίζει στον πάτο μια λευκή στρώση.

  • Αποσταθεροποιήθηκε το πίσω μέρος του σπηλαίου, ώστε κάποια στιγμή κατέρευσε το πίσω αριστερό μέρος, αποκαλύπτωντας μια φλέβα (έχουμε αρκετές φωτογραφίες απ αυτό) μαλακού υλικού που μοιάζει με στρώματα σχιστόλιθου.

Το μόνο σημείο σε ολόκληρη τη σπηλιά που φαίνεται σχιστόλιθος είναι στο σκαμμένο τέλος της.
Ο σχιστόλιθος τριμματίζεται από μόνος του, γεμίζοντας το κοίλωμα με μια μαλακή λάσπη που δυσκολεύει πάρα πολύ την άνοδο/κάθοδο στην εν λόγω σχισμή.
Η λάσπη έχει χρώμα ασημί/χρυσαφί, λαμπυρίζει και στεγνώνει στα χέρια σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Εξαφανίζεται σχεδόν πλήρως, αμα χτυπήσεις λίγο τα χέρια και ρούχα. Ούτε νερό δεν θέλει...

Λιγο άσχετο, αλλά επειδή αντιδρώ λίγο αλλεργικά στη σκόνη, όταν είδα στο φακό το σύννεφο να έρχεται κατά πάνω μου, είπα "καληνύχτα".
Τίποτε απολύτως. Καμμία αντίδραση....

Άντε βρε γεωλόγοι μας, άντε να πάμε καμιά βόλτα να μας πείτε πιο εξειδικευμένες απόψεις !


* * * Άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 04:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

τολμησα να κανω κριτικη στο αρθρο "εξερευνησαμε την σπηλια του Νταβελη" και εγινε χαμος


εγω παρεθεσα στοιχεια για ο,τι ειπα, και απαντηση δεν ελαβα επ αυτων


αντιθετως δεχτηκα και δεχομαι επιθεσεις στο φορουμ του μεταφυσικο, οτι επιτεθηκα στο φορουμ ή στο περιοδικο

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΠΟΤΑΠΟ ΤΡΟΠΟ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΛΑΣΠΟΛΟΓΗΣΟΥΝ


και καλα στο μεταφυσικο που απ ο,τι καταλαβα η ομαδα Πυθεας ειναι οι τοπικες θεοτητες

και εδω κλειδωθηκε το αναλογο θεμα μου και απορω!


το διαβασατε ρε παιδια το κειμενο μου?

ειδατε τις φωτογραφιες που παρεθεσα σε αντιδιαστολη των φωτογραφιων της ομαδας Πυθεας??


ειναι τελικα δικαιωμα του καθενος μας να κρινει αυτο που πληρωνει για να διαβασει, και να το κριτικαρει σε δημοσια φορουμ?


τι θα πει φορουμ?

δημοσιο βημα - τις βουλεται αγορευειν


ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΑ - ΑΝ Η ΕΙΡΩΝΙΑ (ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗΜΑ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΝ ΜΗΤΣΙΚΩΣΤΑ!

ποιον εθιξα περα απο τον αριστο στην εκθεση αρθρογραφο???

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΘΕΜΑ ΟΤΑΝ ΚΡΙΤΙΚΑΡΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟ Ή ΑΛΛΟΥΣ "ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ"

το ξαναλεω, δεν ειδα πουθενα διαψευση των οσων επεσημανα, παρα μονο διαστρεβλωση των λογων μου


για να ξεκαθαριζουμε λοιπον: ο,τι γραφουμε στο δικτυο μενει (εκτος αν το διαγραψουν οι διαχειριστες-LOA)

εγω αφου με διεγραψαν απο το μεταφυσικο (μεσα σε λιγες ωρες) δεν εχω αλλο χωρο για να αμυνθω περα απο το τοπικ μου (ο,τι γραφω ειναι παντα με το ιδιο νικ νεϊμ - δεν εχω κλωνους και κλαδια)

απαντω στον καταγγελοντα με, JustAnotherGoneOff Moderator, πως χρησιμοποιησα το ονομα του Γ. Μπαλανου επι ματαιω, οτι αυτα που εγραψα υπαρχουν και ο καθενας με νοημοσυνη ανω του 40 θα καταλαβει τι ακριβως ειπα και γιατι αν τα διαβασει

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΕΜΟΥΡΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ - ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΑΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΣΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΘΟΛΩΣΕΤΕ ΤΑ ΝΕΡΑ


ΣΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΩΜΑ: ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΑΣ

(τα περι ιδιοκτησιας της σπηλιας ειναι για γελια και για κλαματα, αλλα ο πνιγμενος απ τα μαλλια του πιανεται)


πεστε ο,τι θελετε, παιξτε με τις λεξεις και με την ιερη αγανακτηση που σας εκαναν κριτικη, τα στοιχεια ομως παραμενουν στην διαθεση του οποιουδηποτε για να κρινει μονος του


ΥΓ. παραμενει στην κριση των διαχειριστων του εσωτερικα το αν ειμαι κακοπροαιρετος και να αποφασισουν να κλειδωσουν και αυτο το τοπικ μου

ευχαριστω για την κατανοηση

ΥΓ. προς οποιον το αγνοει: και η αρνητικη διαφημιση, διαφημιση ειναι!

γι αυτο δεν σκοπευω να ξανασχοληθω μαζι σας - συνεχιστε απροσκοπτα τις ερευνες

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 07:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Καλημέρα

Αν κάποιος αποφασίσει να επισκεφτεί την σπηλιά μέσω του αρχαίου μονοπατιού, θα διαπιστώσει ότι αυτό σε κάποιο σημείο σχετικά κοντά ως προς το ύψος της σπηλιάς, διακλαδώνεται. Η διακλάδωσή του βέβαια δεν είναι πολύ ευδιάκριτη (σε κάποιο σημείο της υπάρχουν πεσμένοι κορμοί δέντρων). Στην κατάληξή της, και μετά από λίγα ακροβατικά, φτάνεις σε ένα σημείο που υπάρχει μία επιγραφή σκαλισμένη(?) σε ένα βράχο. Μόνο αν πάς υποψιασμένος εκεί θα το βρείς(εγω το ανακάλυψα κατα τύχη).

Η επιγραφή είναι αρκετά μεγάλη και έχει δημιουργηθεί με την ίδια τεχνοτροπία που έχουν δημιουργηθεί και τα υπόλοιπα σύμβολα στην ευρύτερη περιοχή. Φωτογραφία της υπάρχει και στην σελίδα του πάνειου μόνο που είναι πολύ θολή και δεν είναι ευδιάκριτο το περιεχόμενό της, το οποίο είναι αυτό:

ΑΤΑΦΟ ΣΩΜΑ ΘΑΜΜΕΝΗ ΨΥΧΗ
ΒΕΛΑΖΩ ΜΕ ΓΛΩΣΣΑ ΚΟΜΜΕΝΗ
ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑ ΛΕΥΚΟ
ΠΡΟΔΟΤΗΣ Η ΠΡΟΒΒΑΤΟ ΕΙΜΑΙ

Αυτό που με έκανε εντύπωση(πέρα από αυτό που γράφει)είναι το μέρος που διάλεξαν οι γνωστοί-άγνωστοι καλλιτέχνες της Πεντέλης να την κατασκευάσουν, αφού είναι σε σημείο που σαφώς δεν προορίζεται για κοινή θέα εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα σύμβολα.

Τώρα όσον αφορά το νόημα της, δεν έβγαλα άκρη. Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει? Η για ποιό λόγω μπορεί να δημιουργήθηκε εκεί?

χμ..χμ... ίσως σφραγίζει κάτι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 10:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε μου jonnie-b καταλαβαίνω τί περνάς δεδομένου του ότι ένας λόγος που παραμένω περισσότερο αναγνώστης του esoterica ειναι αυτή ακριβώς η κατάσταση που επικρατεί εδώ .
Ο λόγος πάντως που μπαίνω τώρα είναι ότι σου ζητώ την άδεια να γράψω το περιστατικό που έζησα την Κυριακή που πήγα στην σπηλιά του Νταβέλη.
Αναζητόντας δραπέτευση των καθημερινών και λίγη χαλάρωση, ξεκίνησα μόνος μου και πήγα στην σπηλιά. Έφτασα στις 12.45, και γιά όλο το διάστημα που ήμουν εκεί (μέχρι τις 14.00) δεν υπήρχε ψυχή γιά ψυχή ούτε ανθρώπου ούτε ζώου. Κάτι προτοφανές γιά μένα γιατί όσες φορές είχα πάει όλο και κάποιος θα υπήρχε ή θα ερχόταν. Ήμουν και σχετικά χαρούμενος γιατί εφ όσον θα ήμουν μόνος μου ήμουν σίγουρος θα είχα καλύτερες εμπειρίες από άλλες φορές.
Μπαίνοντας στην σπηλιά λίγο βιαστικός προχώρησα μέχρι την μέση της και κάθησα προσπαθόντας να χαλαρώσω και εντείνοντας την προσοχή μου γιά οτιδήποτε παράξενο έβλεπα, ένοιωθα ή άκουγα. Παράξενο όμως, δεν έγινε τίποτα. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι υπήρχε μιά μεγάλη αρνητικότητα, η οποία όμως ήμουν σίγουρος ότι δεν ήταν γιά μένα.
Έτσι απογοητευμένος ξεκίνησα να φύγω. Φθάνοντας όμως στην είσοδο της σπηλιάς πρόσεξα δεξιά από την είσοδο μέσα στην σπηλιά και συγκεκριμένα μπροστά από το σκαλιστό χέρι, πολλά αποκαίδια ξύλων και πολλές στάχτες μέσα σε μιά τετράγωνη κατασκευή απο πέτρες. Από την παρατήρηση που έκανα στον χώρο αυτό έβγαλα το συμπαίρασμα ότι κάποιοι (πιθανότατα το βράδυ του Σαββάτου), έκλεψαν από κάπου μιά κατσίκα, (είδα υπολείματα) την άσφαξαν μπροστά στήν σπηλιά, (τα εντόσθιά της ήταν έξω γύρω στα 15 μέτρα από την σπηλιά, ενώ το κεφάλι μέσα στην σπηλιά και στην μέση του δρόμου που κατεβαίνει μέσα στην σπηλιά)την έψησαν κακήν-κακώς και την έφαγαν πίνοντας μπύρες (πρόσεξα 5 άδεια μπουκάλια σκορπισμένα στον χώρο). Μετά πρόσεξα και τό κεφάλι της κατσίκας (ή τράγου) στην κατηφόρα και του έβγαλα και μιά φωτογραφία γιατί με παραξένεψε η θέση και η στάση πού είχε πεταχτεί(;) ή τοποθετηθεί.
Δεν ξέρω αν έγινε τίποτα άλλο εκτός από το φάγωμα (κάποια τελετή σατανισμού. μου φαίνεται πολύ πιθανόν), γιατί κάποιες λεπτομέριες ήταν κάπως περίεργες.
Το κυριώτερο όμως ήταν ότι από την στιγμή που πλησίασα και άρχισα να παρατηρώ τον χώρο μπροστά στο χέρι, άρχισα να ακούω αντρικές φωνές σε στύλ συζήτησης ή μονολόγους ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ. Φαντάστηκα ότι κάποιοι είχαν έρθει απ έξω και μιλούσαν. Βγήκα έξω και έψαξα όλο τον χώρο, ακόμα και μακρυά από την είσοδο. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΙΣ. Επί τρία τέταρτα της ώρας οι φωνές να ακούγονται αυξομειώνοντας η ένταση τους, χωρίς αυτό να εξαρτάται από την κίνησή μου ΜΕΣΑ ¨Η ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. Η ηχηρή απόσταση των ομιλιών παρέμενε η ίδια όπου και αν πήγαινα ψάχνοντας να βρώ την πηγή τους. Του κάκου όμως, ούτε πηγή βρήκα, ούτε κατάλαβα τίποτα άλλο, ούτε κατάλαβα τον λόγο που τις άκουγα, μόνο υποφίες, και φυσικά δεν μπορώ να σας γράψω μόνο υποψίες.
Η αρνητικότητα ήταν μεγάλη (όχι όμως γιά μένα), η διάθεσή μου χαλασμένη, ο χρόνος μου περιορισμένος, έτσι αναγκάστηκα και έφυγα.
Υπάρχει κάποιος από σας που να επισκεύτηκε την σπηλιά και να παρατήρησε κάτι άλλο;;;
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 12:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

.... Φθάνοντας όμως στην είσοδο της σπηλιάς πρόσεξα δεξιά από την είσοδο μέσα στην σπηλιά και συγκεκριμένα μπροστά από το σκαλιστό χέρι, πολλά αποκαίδια ξύλων και πολλές στάχτες μέσα σε μιά τετράγωνη κατασκευή απο πέτρες. Από την παρατήρηση που έκανα στον χώρο αυτό έβγαλα το συμπαίρασμα ότι κάποιοι (πιθανότατα το βράδυ του Σαββάτου), έκλεψαν από κάπου μιά κατσίκα, (είδα υπολείματα) την άσφαξαν μπροστά στήν σπηλιά, (τα εντόσθιά της ήταν έξω γύρω στα 15 μέτρα από την σπηλιά, ενώ το κεφάλι μέσα στην σπηλιά και στην μέση του δρόμου που κατεβαίνει μέσα στην σπηλιά)την έψησαν κακήν-κακώς και την έφαγαν πίνοντας μπύρες (πρόσεξα 5 άδεια μπουκάλια σκορπισμένα στον χώρο). Μετά πρόσεξα και τό κεφάλι της κατσίκας (ή τράγου) στην κατηφόρα και του έβγαλα και μιά φωτογραφία γιατί με παραξένεψε η θέση και η στάση πού είχε πεταχτεί(;) ή τοποθετηθεί.
Δεν ξέρω αν έγινε τίποτα άλλο εκτός από το φάγωμα (κάποια τελετή σατανισμού. μου φαίνεται πολύ πιθανόν), γιατί κάποιες λεπτομέριες ήταν κάπως περίεργες.



Ax....


* * * Άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 13:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ο λόγος πάντως που μπαίνω τώρα είναι ότι σου ζητώ την άδεια να γράψω το περιστατικό που έζησα την Κυριακή που πήγα στην σπηλιά του Νταβέλη.



μη μου ζητας αδεια για να γραψεις

δημοσιο φορουμ ειμαστε

και μαλιστα σε ευχαριστω για την παραθεση των πληροφοριων


quote:

Έφτασα στις 12.45, και γιά όλο το διάστημα που ήμουν εκεί (μέχρι τις 14.00) δεν υπήρχε ψυχή γιά ψυχή ούτε ανθρώπου ούτε ζώου.


στις 2.30 με 3 εφτασα εγω την Κυριακη στην σπηλια - για το πολυ μια ωρα δεν συναντηθηκαμε

quote:

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι υπήρχε μιά μεγάλη αρνητικότητα, η οποία όμως ήμουν σίγουρος ότι δεν ήταν γιά μένα.




αυτο κρατα το να το συζητησουμε παρακατω


quote:

Από την παρατήρηση που έκανα στον χώρο αυτό έβγαλα το συμπαίρασμα ότι κάποιοι (πιθανότατα το βράδυ του Σαββάτου), έκλεψαν από κάπου μιά κατσίκα, (είδα υπολείματα) την άσφαξαν μπροστά στήν σπηλιά, (τα εντόσθιά της ήταν έξω γύρω στα 15 μέτρα από την σπηλιά, ενώ το κεφάλι μέσα στην σπηλιά και στην μέση του δρόμου που κατεβαίνει μέσα στην σπηλιά)την έψησαν κακήν-κακώς και την έφαγαν πίνοντας μπύρες (πρόσεξα 5 άδεια μπουκάλια σκορπισμένα στον χώρο). Μετά πρόσεξα και τό κεφάλι της κατσίκας (ή τράγου) στην κατηφόρα και του έβγαλα και μιά φωτογραφία γιατί με παραξένεψε η θέση και η στάση πού είχε πεταχτεί(;) ή τοποθετηθεί.



το ειδαμε το σκηνικο το Σαββατο, αλλα δεν ειχαμε σακουλα για να καθαρισουμε


γι αυτο ανεβηκα την Κυριακη μονος, για να τα καθαρισω πριν βγουν τρελλα συμπερασματα και αρχισουν οι εκπομπες


ωστοσο ηταν ολα μαζεμενα απο αλλον, και μαλιστα νοικοκυρεμενα


υπεθεσα οτι το εκανε καποιο απο τα παιδια που ανεβαινουν συχνα και χαρηκα που δεν επρεπε να μεταφερω εγω το στομαχι του κατσικιου


τελικα το καθαρισμα εγινε μεταξυ 2 με 3


αλλα στις 3 συνατησα να φευγει φιλο απο το βουνο, και μαλιστα μου ειπε οτι και την Παρασκευη ηταν εκει τα υπολειματα


ποτε και ποιος τα μαζεψε, και ποσο γρηγορα???



quote:

Δεν ξέρω αν έγινε τίποτα άλλο εκτός από το φάγωμα (κάποια τελετή σατανισμού. μου φαίνεται πολύ πιθανόν), γιατί κάποιες λεπτομέριες ήταν κάπως περίεργες.


να σε ενημερωσω για το θεμα: το κατσικι το εγδαραν στο πευκο εξω απο την σπηλια, αλλα δεν το εσφαξαν εκει προφανως, γιατι δεν βρεθηκε ποσοτητα αιματος πουθενα τριγυρω

πεταξαν το δερμα στα χορτα, το κεφαλι στην σπηλια (που κατρακυλησε και σταθηκε στο μονοπατι), και τα εντερα με το στομαχι τα αφησαν κατω απο το πευκο που εγδαραν το κατσικι


για να εχουν φως προφανως, μετεφεραν ολες τις πετρες που εμποδιζουν τα αυτοκινητα να μπουν στην σπηλια στην μια μερια για να περασει το αυτοκινητο τους


οι πολλες φρεσκιες πευκοβελονες που υπαρχουν εκει που φαγανε, αλλα και σε ολη την διαδρομη δειχνει μαλλον οτι το χτυπησαν με αυτοκινητο το κατσικακι και την ειδαν να το φανε κλεφτικα

κλεφτικα το εψησαν (φαινεται απο τα υπολειματα) και προφανως μονο κλεφτες μπορουν να φανε καρβουνιασμενο κρεας

τα κουφα τωρα: τα ατομα ηταν τουλαχιστον τρια για να μετακινηθουν οι πετρες

με 5 μπυρες ομως εκαναν κλεφτικο γλεντι?


και γιατι δεν εμεινε κοκκαλακι απο ο,τι φαγανε, εκτος απο τα δυο μπροστινα ποδια που περισεψαν μισοκαμενα?

ο φιλος που συναντησα στην σπηλια μου ειπε οτι την Παρασκευη υπηρχε και το λεπτο εντερο, αλλα και το μισο κατσικι πεταμενο πισω απο το πευκο

σε πληροφορω οτι το κατσικακι ηταν περιπου 11 κιλα κρεας, και φρεσκοτατο!

ποιος παει να γδαρει και να ψησει νυχτα στο βουνο και εγκαταλειπει 5 κιλα καλο κρεας?

στημενο μου φανηκε το σκηνικο, αλλα δεν εγινε καμια τελετη στα σιγουρα!

η εντυπωση που αποκομισα εγω ηταν σαν σκηνοθετημενο κλεφτικο τσιμπουσι αλλης εποχης

και αστειευομενος ελεγα χτες στον Νταβελης οτι ο λησταρχος ηρθε με τον Κακαραπη και τους λοιπους και εφαγαν

quote:

Το κυριώτερο όμως ήταν ότι από την στιγμή που πλησίασα και άρχισα να παρατηρώ τον χώρο μπροστά στο χέρι, άρχισα να ακούω αντρικές φωνές σε στύλ συζήτησης ή μονολόγους ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ. Φαντάστηκα ότι κάποιοι είχαν έρθει απ έξω και μιλούσαν. Βγήκα έξω και έψαξα όλο τον χώρο, ακόμα και μακρυά από την είσοδο. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΙΣ. Επί τρία τέταρτα της ώρας οι φωνές να ακούγονται αυξομειώνοντας η ένταση τους, χωρίς αυτό να εξαρτάται από την κίνησή μου ΜΕΣΑ ¨Η ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. Η ηχηρή απόσταση των ομιλιών παρέμενε η ίδια όπου και αν πήγαινα ψάχνοντας να βρώ την πηγή τους. Του κάκου όμως, ούτε πηγή βρήκα, ούτε κατάλαβα τίποτα άλλο, ούτε κατάλαβα τον λόγο που τις άκουγα, μόνο υποφίες, και φυσικά δεν μπορώ να σας γράψω μόνο υποψίες.


τωρα καταλαβες γιατι κουφαθηκα οταν διαβασα τι ακουγες?

το εχω ξαναπει και θα το λεω, πως κατι εχει χιουμορ και παιζει μαζι μας για δικους του λογους


quote:

Η αρνητικότητα ήταν μεγάλη (όχι όμως γιά μένα),


ετσι ηταν το Σαββατο για μας!


χτες (Κυριακη) ομως που πηγα και την βρηκα καθαρη, ηταν θετικοτατη και ηρεμη η σπηλια αλλα και η γυρω περιοχη


και μαλιστα αν και βρηκα στην αρχη μονο τον φιλο με τον σκυλο του και μια παρεα νεαρων επισκεπτων, μετα ηρθε πολυς κοσμος κατα κυματα, μεχρι που σκοτεινιασε


εχω και εγω φωτογραφιες απο το σκηνικο

νασαι καλα φιλε


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 01:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

την Κυριακη 30 -1 - 05 αποφασισαμε να ανεβουμε μεχρι την κορυφη στην Πεντελη.


στην διαδρομη σταματησα να φωτογραφισω τα εκπληκτικα βραχια μεσα στην ομιχλη, και σε μια απο τις φωτογραφιες βγηκαν κατα λαθος δυο αυτοκινητα.


το πρωτο με προσπερασε εκεινη την στιγμη - το αλλο που φαινεται στο βαθος δεξια ειναι περιπολικο το οποιο μας απαγορευσε την παραπερα διελευση!

στην ερωτηση μου "ποιος ο λογος?" η απαντηση ηταν ενα βαριεστημενο νευμα του στυλ: "τι ψαχνεις τωρα..."

και ερωτω σαν πολιτης αυτης της χωρας: γιατι δεν μπορω να παω με την οικογενεια μου στην κορυφη όποτε θελω (γιατι αλλες μερες και ωρες δεν υπαρχει αστυνομικος ουτε για δειγμα) εφοσον δεν υπαρχει τιποτα στρατιωτικο εκει πανω πλεον?


ουτε καν μια πινακιδα δεν συναντησα πριν με σταματησουν οι αστυνομικοι!

τι φυλατε ρε παιδια?

τι φοβαστε?


προσωπικα τσατιστηκα...


αν αυτο θελατε, το πετυχατε!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 03:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi
Ελα φιλε jonniebegood... καιρο ειχα να ακουσω απαγορευση απο την αστυνομια.. τι εγινε αρχισαν παλι? κατι τετοιεσ εποχες γινονται, Αληθεια ειχε καθολου χιονι η μπα?

Καποιος που να επισκευτηκε την σπηλια προσφατα? Ας μας πει αν εχει παρατηρησει καμια αλλαγη.. εχω ενα χρονο να παω. δε προλαβενω δυστυχως:(

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 12:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Ελα φιλε jonniebegood... καιρο ειχα να ακουσω απαγορευση απο την αστυνομια.. τι εγινε αρχισαν παλι? κατι τετοιεσ εποχες γινονται, Αληθεια ειχε καθολου χιονι η μπα?


ολο το καλοκαιρι σχεδον καθημερινα ερχοταν περιπολικο στην σπηλια, αλλα απλα κουβεντιαζαμε μαζι τους.

με την κορυφη τρωνε κολληματα κατα περιοδους κατα πως φαινεται.


χιονι, ειχε και εχει αυτες τις μερες.


quote:

Καποιος που να επισκευτηκε την σπηλια προσφατα? Ας μας πει αν εχει παρατηρησει καμια αλλαγη.. εχω ενα χρονο να παω. δε προλαβενω δυστυχως



πολλοι την επισκεφθηκαν προσφατα.

η τελευταια σελιδα του τοπικ εχει αρκετες πληροφοριες.


αλλαγες?

τι να πει κανεις για αυτο το μερος...


μετα απο δεκαδες επισκεψεις στο αριστερο τουνελ, μπηκαμε με τον Νταβελη προσφατα και ειδαμε ενα αρκετα ψηλο σωρο μπαζα που δεν τον ειχαμε προσεξει.

θα κατσω να τσεκαρω τις παλιες φωτογραφιες, αλλα το πιθανοτερο ειναι να μην τον ειχαμε αντιληφθει μεχρι τωρα, κι αυτο ειναι το παραξενο.

προσωπικα πιστευω πως επηρεαζεται η αντιληψη μας στην περιοχη, αλλα το διαπιστωνουμε μετα, αφου εχουμε φυγει.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 21:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

χιονιζε σημερα στην σπηλια!


χιονιζε και στα ανοιγματα που κατοικουν αγνωστα οντα!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 22:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Καλέ, αυτά δεν είναι τα ανοίγματα που έγραψε ο Παραμυθέας στο άρθρο του ???


Καλά βρέ Τζώνυ, δεν ντρέπεσαι πιά καθόλου να "κλέβεις" τη δόξα του ερευνητή. που μαζί με την Κατερινούλα (που έσκεισε τις σάρκες τις στα μυτερά βράχια) έλυσαν τα μυστήρια της σπηλιάς ???

Είσαι κακοήθεις και η κριτική σου πάνω στο αληθοφανές άρθρο* κακοπροέραιτη. Α, και ξέρουμε και τους φίλους σου...

Φτού, φτού και βγαίνω.

ο κακός Βρίλ

Υ.Γ. Για να αργείς άλλη φορά στα ραντεβού στη σπηλιά, σε πληροφορώ οτι βρήκαμε το σεντούκι με τις λίρες του Νταβέλη. Δε στο είπαμε, στο λέμε τώρα.
Κάνουμε διακοπές στη Χαβάη.


Υ.Γ. 2. Υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις οτι υπάρχουν χωροχρονικά παράδοξα στην Πεντέλη. Η επιγραφή μ ετη χρονολογία "από κτήσεως" βρίσκεται στο Βυζαντινό Μουσείο, Λεωφ. Βασ. Όλγας, αλλά εκείνο το βράδυ "εθεάθη" στη σπηλιά με τα μυστήρια.


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

savo
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 17:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savo
vryl rule

so close no matter how far, couldn't be much more from the heart, forever trusting who we are, and nothing else matters...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 22:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Υ.Γ. 3 Το παραπάνω απευθύνεται ΜΟΝΟ σε όσους έχουν διαβάσει το άρθρο* με τις σεξουαλικές φαντασιώσεις (για την Κατερινούλα) και τις λοιπές ... φαντασιώσεις του αθρογράφου για τη Σπηλιά (που η Μοίρα του στάθηκε σκληρή και δεν τον αξίωσε να τη ... και μπλά μπλά μπλά).


Υ.Γ. 4 Από επίσημες πηγές έμαθα, οτι το άρθρο* χορηγείται πλέον και με απλή ιατροφαρμακευτική συνταγή σε ιδρύματα θεραπείας μανιοκαταθληπτικών.
Από το αύθονο γέλιο που προκαλεί, έχει προταθεί για θεραπεία σε διάφορες ασθένειες.

Κυκλοφορεί η φήμη οτι προτάθηκε για Όσκαρ καλύτερης κωμωδίας, καλύτερου α' αντρικού ρόλου (Παραμυθέας), καλύτερου β' γυναικείου ρόλου (Κατερινούλα), καθώς και για Όσκαρ για σενάριο, ειδικά εφφέ (οι σκουριές από τα σίδερα στην φυλακή των πλασμάτων είναι ότι καλυτερο έχει να επιδείξει η συγκεκριμένη κατηγορία !) κτλ.

Υπογραφή
Τα τέρατα !!!

* για όποιον δεν κατάλαβε, ζητούμε εδώ συγνώμη.
Υποστηρίζουμε την εκδοχή, οτι υπάρχει σε αυτό το σύμπαν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένας αρχι*****, που ξέρει ΠΟΛΥ καλά, ΤΙ εννούμε.
Ε, λοιπόν, σε αυτόν απευθυνόμαστε...


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 21:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

χειμωνιατικο δειλινο



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 04:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

επειδη ξερω οτι υπαρχουν αρκετοι που παρακολουθουν το τοπικ κι ας μην γραφουν, συνεχιζω την ενημερωση.


την Τριτη το βραδυ με επιασε μια ταση να ανεβω στην σπηλια την αλλη μερα.

η λογικη εψαξε για λογους και αφορμες και την Τεταρτη ξεκινησα μονος για να φωτογραφησω το δεξιο τουνελ.


οντως πηγα πρωτα στο τουνελ και τραβηξα καμια τριανταρια φωτογραφιες, και μετα πηγα στην σπηλια.

εριξα μια ματια και μπηκα στο εκκλησακι.

οση ωρα βρισκομουν μεσα ακουγα γδουπους απο πετρες να πεφτουν.

οχι να κατρακυλανε, αλλα μια (αρκετα βαρια) πετρα καθε φορα.

στην αρχη ειχα την εντυπωση πως προερχονταν απο πισω απο τα ιερα ή απο το ταβανι, ετσι πηγα με τον φακο και ελεγξα αν υπαρχει καποιος σε καποιο ανοιγμα της σπηλιας.


δεν ηταν κανεις.


ξαναπηγα στο εκκλησακι και οι γδουποι ξαναρχισαν.


καποια στιγμη ακουστηκε ενας πιο δυνατος, και ξεκαθαρα προερχοταν απο την σκεπη της εκκλησιας.


βγαινω λοιπον να δω τι συμβαινει, και φυσικα δεν υπηρχε τιποτα στην σκεπη.

κοιταω ψηλοτερα τα βραχια και ωπ!

κατι ελειπε!


τραβαω αμεσως δυο φωτογραφιες για να σιγουρευτω οτι δεν φταιει η οραση μου και γυριζοντας αντικρυζω αυτο που ελειπε, και βρισκοταν μπροστα μου απο την ωρα που πηγα αλλα δεν το εβλεπα!


αν δεν γινοταν το σκηνικο οπως εγινε, δεν θα επεφτε το βλεμα μου επανω του.

το τι λειπει δεν θα το πω ακομη, για να ψαξουν μερικοι μονοι τους και να το απολαυσουν!

περιττο να αναφερω οτι οι γδουποι δεν ξανακουστηκαν, και οτι οι φωτογραφιες απο το τουνελ ειναι ολες μαπα!

αντιθετως οι φωτογραφιες του αντικειμενου ειναι ευκρινεστατες...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 10:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Johnnie,

κάθησα για αρκετή ώρα ακόμα στη Σπηλιά, αφού έφυγες.
Πότε με φώς, πότε χωρίς...

Σκεφτόμουν αυτά που λέγαμε - από πότε ξεκίνησε αυτή η "ιστορία" με τον Νταβέλη. Κανένα βιβλίο δεν το αναφέρει, κανένας περιηγητής, λαογράφος ή αναδρομάρης δεν το αναφέρει, παρά μόνο όλοι το ξέρουν αλλά κανένας δεν ξέρει ποιός το πρωτοείπε.

Έρεται κόσμος ΠΕΠΟΙΣΜΕΝΟΣ οτι θα δεί τον Νταβέλη και τη στοά που περπάταγε να βρεί τη Δούκισσα. Ότι και άν πείς, ότι και αν πώ, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πείθεται οτι όλα αυτά δεν δένουν μεταξύ τους και όλα αυτά έχουν το καθένα από ένα σημαίο, που κάπου "κλωτσάει" - είτε είναι οι ημερομηνίες, είτε τα πρόσωπα, είτε οι αποστάσεις είτε χίλιες δύο μικρές λεπτομέρειες.
Σου θυμίζω τον Σερλοκ Χόλμς. Μυθικό πρόσωπο - παρόλα αυτά χιλιάδες επισκέπτες πηγαίνουν στο "σπίτι" του στην Μπέηκερ Στρήτ 221b (ένα παλιό σπίτι στο Λονδίνο στην Μπέηκερ Στρήτ έχει μετατραπεί σε Μουσείο Σερλοκ Χόλμς, παρότι το σπίτι έχει άλλον αριθμό, το έχουν μετονομάσει σε 221b !). Πίστεψέ με, παρότι στεκόμουν αρκετή ώρα εκεί μέσα και έπιασα και την κουβέντα με μερικούς, οι περισσότεροι ήταν πεποισμένοι, οτι ο Σ.Χ. έζησε και έδρασε εκεί μέσα... !

Ο κόσμος χρειάζεται το παραμύθι. Χρειάζεται να πιστεύει σε παραμύθια. Φτερουγίζει η φαντασία, ταξιδεύει αλλού το μυαλό, πάει πιο πέρα από τα καθημερινά προβλήματα... Ανεργία, ακρίβεια, φτώχεια κλπ. Πάς στην "Σπηλιά του Νταβέλη" και ξεχνάς εφορίες, γραμμάτια, χρέη κλπ. Πιστεύεις οτι θα βρείς τις λίρες, που "(ξ)έχασε" ο Νταβέλης εκεί μέσα. Και ζωή ονειρεμένη που θα κάνει ο δαφνοστολισμένος "ανοιχτομάτης" που θα βρεί τη στοά για τη Ροδοδάφνη, που δεν την βρήκαν δεκάδες χιλιάδες που την έψαξαν ώς τώρα.

Ποιός είπε οτι υπάρχει στοά που πάει απο τη Σπηλιά στο Μέγαρο ?
Ποιός ? Όπως είπα, δεν υπάρχει ουτε ένα γραπτό που να το επιβεβαιώνει. Ούτε μία χαρακιά, ουτε μία πινελιά. Παρόλα αυτά, εκεί !
Πείσμα, ξεροκεφαλιά. Υπάρχει ! ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !
Έρχονται μερικοί και λένε "απέδειξέ το" και καταντάνε να είναι αυτοί οι γραφικοί !

Σκεφτόμουν ένα ανάλογο παράδειγμα και πως μπορεί να γεννηθεί μια ιστορία από στόμα σε στόμα και να ... τερατουργήσει (!) κυριολεκτικά.
Ας πάρουμε έναν τόπο, που έχει μια ... αμφιλεγόμενη ιστορία.
Σκεφτόμουν το Θησείο. Που κανονικά πρέπει να το λένε ... Ηφαίστειο.

Νάτο! Του έχουν δόσει άλλο όνομα, για να αποτρέψουν και να παραπλανήσουν...
Και έχει και σφραγισμένες στοές από κάτω του...
Και αφού συσχετίζεται με τον Θησέα, που έδρασε για λίγο στην περιοχή πρίν πάει να σκοτώσει τον Μινόταυρο...
που δεν μπορεί να πήγε με καράβι στην Κρήτη (πολύ μπανάλ, το κάναν όλοι) ΑΡΑ πήγε από υπόγεια στοά...
κάτσε να βάλουμε και το Μήτο της Αριάδνης, κάτι θα σχηματίζει ο λεξάριθμος, σκέτος ή άμα τον διαιρέσουμε με το π ή το φ όλο και κάτι θα βγάλει...
μετά έγινε εκκλησία, έχει και απόκλιση από την ανατολή...

ΕΥΡΗΚΑ ! ΕΥΡΗΚΑ !

Το μέρος φωνάζει Σ-Υ-Γ-Κ-Α-Λ-Η-Ψ-Η και Σ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ο-Σ-Ι-Α-Α-Α-Α ...

Να μπορούσα τώρα να αποδείξω οτι χάθηκε και κανένας αρχαιολόγος, κατά προτίμηση Βέλγος ή Γάλλος στα έγκατά του...
ή οτι έκρυψαν το Γιού Εφ Όου που έπεσε από τα μαγνητικά πεδία του Παρθενώνα, τι άλλο, θα γίνω ...

ο Μπαλάνος στη θέση του Μπαλάνου !

Τρέχω, πάω να διαδόσω οτι όλα αυτά ΕΙΝΑΙ έτσι, γιατί φαίνονται τελείως αληθινά. Άρα και είναι...

Μήπως τελικά, το Φ στην είσοδο της σπηλιάς μπορεί να σημαίνει και

Φαντασία
Φαινομενικά
Φαίνεται

Αιρετικές ιδέες, η σπεσιαλιτέ μου μετά τις υπόγειες αναζητήσεις.
Αλλά και εδώ, όπως πάντα...

(βλ. πιό κάτω με τεράστια γράμματα... )



* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη

Edited by - Vril on 18/02/2005 11:16:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 12:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

εχω την αποψη μου στο ποιος και γιατι θελει την σπηλια να ειναι του Νταβελη.

ο σκοπος ειναι η αποϊεροποιηση του χωρου, ειτε ως τοπου λατρειας (εκκλησακι), ειτε ως ιστορικης ιεροτητος για μας τους Ελληνες τοπο, αφου απο εκει προερχονται τα μαρμαρα για τον Παρθενωνα, και τοσους αλλους ναους.


"ειναι η σπηλια του Νταβελη και εχει σατανιστες" - το εχω ακουσει παμπολλες φορες, και καποιοι δεν πειθονται ουτε απο τις επεξηγησεις μου, γιατι δεν θελουν να χαλασουν τον μυθο - οπως λεω συχνα "παραμυθι διχως δρακο, παραμυθι διχως περαση".


πριν λιγο καιρο καθομουν στα βραχια δεξια και λιαζομουν, οταν εφτασαν μπαμπας μαμα και ενα αγορακι 11-12 χρονων.

το αγορακι ετρεξε μπροστα και σταματησε κοιτωντας με δεος το μαρμαρινο τοιχωμα στ αριστερα της σπηλιας.

οταν γυρισε συναντηθηκαν οι ματιες μας, και ενιωσα οτι επρεπε να μαθει.

πλησιασα τους γονεις και ρωτησα τον μπαμπα: "ξερει το παιδακι που εχει ερθει?"


"φυσικα", μου απαντησε με χαμογελο ικανοποιησης ο μπαμπας, "στην σπηλια του Νταβελη"


"θα μου επιτρεψετε να εξηγησω στο παιδακι τι ειναι εδω?" τον ρωταω, και αφου μου ενευσε απορημενος, εξηγησα στον πιτσιρικα οσα επρεπε να μαθει.


οι γονεις ειχαν μεινει αναυδοι (τους χαλασα τον μυθο και πιθανον να ξεχασαν αμεσως μετα οσα ειπα) αλλα το αγορακι με κοιταγε με ματια που ελαμπαν.

ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε σε σχεση με τους ανθρωπους οσοι αγαπαμε την περιοχη...

η ιδια η περιοχη αυτοκαθαριζεται παντως!


στο εχω σχεδον αποδειξει νομιζω.

οσο για τον Μπαλανο, τον αδικεις ρε κακε βριλ.


ειναι απο αυτους που καταριπτουν τον μυθο του Νταβελη, οπως και των σατανιστων.

και απο τους λιγους ερευνητες που ασχοληθηκαν σοβαρα με την σπηλια!


και φυσικα δεν εκανε ποτε την διαδρομη Πεντελη - Γαλατσι υπογειως ο ανθρωπος!!!

μαλλον Γιαννοπουλος στη θεση του Γιαννοπουλου ηθελες να γραψεις


ή παραμυθεας στη θεση του παραμυθεα (ξερεις ποιον παραμυθεα εννοω )


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy