ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 20:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Εντάξει, την πάτησα, αν και ουδεμία σχέση έχω με ερευνητικές ομάδες...
Πάντως όντως νομίζω πως βλέπω ένα πρόσωπο, το κακό είναι πως δεν ξέρω πως να επεξεργαστώ την φωτο για να το κυκλώσω, για του λόγου το αληθές.

Ενδεχομένως να έχω επιπτώσεις στην υγιεία μου λόγω πολύωρου σαπίσματος μπροστά στον υπολογιστή. Θα πάρω το notebook και θα πάω να κάτσω μέσα στον Παρθενώνα μήπως και διατηρηθώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 21:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Εντάξει, την πάτησα, αν και ουδεμία σχέση έχω με ερευνητικές ομάδες...


Εγώ δεν βλέπω να έχεις κάνει τίποτα που να είναι λάθος.

Οι φωτό είναι πράγματι στημένες και με πρωταπριλιάτικη διάθεση.
Δεν υπάρχει καμία στοά, πέρα από δύο γνωστά ανοίγματα (αυτό που πάει στη λιμνούλα και αυτό με τη σκάλα), τα οποία είναι όπως είπα γνωστά και προχωρούν κάποια μέτρα και σταματούν από φυσικά αίτια, δηλ, δεν είναι "σφραγισμένα" με τσιμέντα κλπ. που υποστηρίζουν κάποιοι "ερευνητές"

Ότι αφορά τις ερευνητικές ομάδες. Καλό θα ήταν να μην το γενικέυουμε, γιατί όπως σε όλα υπάρχουν και οι καλόι και οι κακοί.
Το κακό είναι, οτι πολλοί "ερευνητές" έβγαλαν στη δημοσιότητα πολλές "αποκαλύψεις", που λίγη μεθοδικότητα και μεράκι έδειξαν σχεδόν σε 99,99% των περιπτώσεων οτι οι "αποκαλύψεις" ήταν απλά ... αρλούμπες.

Σαν πρόσφατο παράδειγμα θα αναφέρω την περίπτωση μιας "ερευνητικής ομάδας" που έχει έναν ιδιάιτερο τρόπο να μπλέκει τη φαντασία με την αισχρότητα.
Κάπου μέσα σε αυτές τις "αποκαλύψεις" -οι οποίες μετά από δημόσια κατακραυγή μετονομάστηκαν σε "χρονικογράφημα"- διαβάσαμε πολλά εξωφρενικά. Ένα από αυτά τα χαριτωμένα ήταν και η "φυλακή των πλασμάτων" (ωραίος τίτλος, τον χρησιμοποιούμε όποτε θέλουμε να γελάσουμε λίγο) όπου ο αυτοαποκαλούμενος ερεύνητής θέωρησε κάποιος φυσικούς σχηματισμούς σταλακτιτικού υλικού σε βράχο ... παλιές σκουριασμένες μπετονόβεργες και το βράχο ... μπετόν.

Ο υπογράφων έχει μπεί σε αυτό το άνοιγμα μαζί με τον φίλο JohnnieBeGood και με αρκετό κόπο και με μουσκεμένα ρούχα από την υγρασία, τραβήξαμε αρκετές ευκρινέστατες φωτογραφίες και από οπτικές γωνίες που αρκετά διαφορετικές από αυτά που βλέπει καποιος που στέκεται απλά ... κοντά και μπροστά στο άνοιγμα.

Χρησιμοποιήσαμε ειδικό φωτισμό (λάμπα υπεριωδών 40W και μετατροπέα τάσης στα 230V, λάμπα φωτισμού μεγάλης ισχύος όπως και κάποια άλλα ειδικά ... τεχνολογίας Βρίλ -χε χε-) και φωτογραφικό τρίποδο.

Από την προσωπική μου εκτίμηση που βρέθηκα σε απόσταση αναπνοής από τον φυσικό σχηματισμό καθώς και από τις ευκρινέστατες φωτογραφίες που τράβηξα, μπορώ να σου πώ, οτι πρόκειται για φυσικό βράχο και σε καμία περίπτωση για μπετόν με σκουριασμένες βέργες.

--------------------------------------------------------------------

Ότι αφορά τα πρόσωπα, πράγματι, και εγώ έχω δεί σχηματισμούς, που κάτω από ορισμένες συνθήκες και γωνίες φωτισμού δείχνουν πρόσωπα, πράγματα και ότι άλλο θέλεις.
Το άδικο με τις φωτογραφίες είναι οτι απεικονίζουν δισ-διάστατα. Στον φυσικό χώρο μπορείς με έναν φακό ή με ένα laser να δείς άν πράγματι η μορφή είναι πρόσωπο, αλλάζοντας λίγο την γωνάι φωτισμού.
Για το laser πρέπει να πώ το έξής, δεν εννοώ αυτά που πουλάνε στα πανηγύρια. Έχω ένα laser για δομικές εφαρμογές, που έχει μεταξύ των άλλων και έναν πρόσθετο φακό, που προβάλλει την ακτίνα σαν μια ευθεία γραμμή. Προβάλλοντας την ευθεία γραμμή κατά μήκος πάνω στο σχηματισμό, φαίνονται οι παραμικρές λεπτομέρεις και βαθουλώματα.

Μπορείς με το απλό σχεδιαστικό πρόγραμμα που έχουν τα windows στα "βοηθήματα" να βάλεις έναν κύκλο. Άν δεν ξέρεις πώς το ανεβάζεις στο φόρουμ, στείλτο μου στο email vril@pathfinder.gr και το ανεβάζω στο ονομά σου.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να ντρέπεσαι ούτε να αισθάνεσαι άσχημα κλπ.

Αυτά.

ο κακός Βρίλ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 18:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Ευχαριστώ Βριλ!
Όταν έχω χρόνο θα προσπαθήσω να το ανεβάσω, διαφορετικά θα σου το στείλω.

Έχεις δίκιο για το δι-διάστατο των φωτο, και τον φωτισμό που παίζει παιχνίδια, άλλωστε το πρόσωπο που εντόπισα εγώ φαίνεται κοιτώντας από τα πλάγια το άνοιγμα της υποτιθέμενης στοάς, και όχι en face τον βράχο. Τελικά οι βράχοι είναι σαν τα σύννεφα... Όσο τα κοιτάς, τόσο νομίζεις πως βλέπεις σχηματισμούς...

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω, μιας και γω δεν έχω καταφέρει ακόμη να επισκεφτώ την συγκεκριμένη σπηλιά (δεν έχω ούτε μεταφορικό μέσο, ούτε εξοπλισμό, ούτε πρόθυμη παρέα), είναι αν έχετε εντοπίσει σχηματισμό σε βράχο σπηλιάς -πρόσωπο ή ο,τιδήποτε άλλο- που να φαίνεται και με γυμνό μάτι και όχι μόνο σε φωτο.

Επίσης johnny, sorry για το ετεροχρονισμένο ερώτημα, αλλα μιας και δεν συμμετείχα στην συζήτηση από την αρχή, μήπως θυμάσαι ποιά χρονιά ακριβώς είχες δεί το περίεργο ζωάκι που λες στο αρχικό σου μήνυμα, ή για ποιά χρονιά ανέφερε το περιοδικό την εμφάνιση ζώων "εκτός τόπου και χρόνου"?

Ευχαριστώ!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 19:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 19:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ VRILLAKO ΟΤΙ ΜΟΙΑΖΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ JOOHNYΒΕGOOD

ΕΝΝΟΩ ΣΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?

ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΖΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟΝ!!

ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 22:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ VRILLAKO ΟΤΙ ΜΟΙΑΖΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ JOOHNYΒΕGOOD

ΕΝΝΟΩ ΣΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?

ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΖΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟΝ!!

ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!

gh


Φιλόσοφε,

θα σε παρακαλέσω δύο πράγματα.

Το πρώτο είναι, να μην χρησιμοποιείς δικά μου λογότυπα, εμβλήματα, ατάκες και σύμβολα.

Εγώ έχω διαλέξει το όνομα Βρίλ, εσύ το Φιλόσοφος1.

Εγώ γράφω και υπογράφω με έναν δικό μου τρόπο και εσύ οφείλεις να μην αντιγράφεις τον δικό μου. Δεν θυμάμαι ποτέ και πουθενά να χρησιμοποίησα κάτι δικό σου.

Το δεύτερο είναι, να μην λές πράγματα όπως
"ΜΟΙΑΖΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ JOOHNYΒΕGOOD
ΕΝΝΟΩ ΣΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ?
ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΖΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟΝ!!"

Φοβάμαι οτι τον JbG δεν τον ξέρεις, δεν τον έχεις δεί καν και οτι πετάς πράγματα στον αέρα που πολύ έυκολα μπορούν να γυρίσουν εναντίων σου.

Ο JbG είναι ένα άτομο και εσύ είσαι ένα άλλο.

Ούτε αβανταδόρος του είσαι ούτε έχει καμία ταύτιση μαζί σου, ή άλλη υποχρέωση μαζί σου.

Άρα, αν εγώ βρίσω εσένα, τότε θα έχω βρίσει μόνο εσένα και κανέναν άλλο.

Αντερσταίν ???



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 01:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Φοβάμαι οτι τον JbG δεν τον ξέρεις, δεν τον έχεις δεί καν


οντως!

quote:

Ο JbG είναι ένα άτομο και εσύ είσαι ένα άλλο.


οντως!!!


quote:

Ούτε αβανταδόρος του είσαι ούτε έχει καμία ταύτιση μαζί σου, ή άλλη υποχρέωση μαζί σου.



οντως!


quote:

Άρα, αν εγώ βρίσω εσένα, τότε θα έχω βρίσει μόνο εσένα και κανέναν άλλο.



οντως!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 02:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
εγώ απάντηση παιδιά ??? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 04:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

εγώ απάντηση παιδιά ???

Δεν έχω δεί βράχο που να σχηματίζει κάτι.

Πιστεύω οτι το μυαλό του καθενός βλέπει αυτό που θέλει να δεί.

Το πιο γνωστό παράδειγμα είναι το "τέστ", όπου σου δείχνουν το τσακισμένο χαρτί με τη συμμετρική μελανοκηλίδα και σε ρωτάνε τι βλέπεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 11:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω, μιας και γω δεν έχω καταφέρει ακόμη να επισκεφτώ την συγκεκριμένη σπηλιά (δεν έχω ούτε μεταφορικό μέσο, ούτε εξοπλισμό, ούτε πρόθυμη παρέα), είναι αν έχετε εντοπίσει σχηματισμό σε βράχο σπηλιάς -πρόσωπο ή ο,τιδήποτε άλλο- που να φαίνεται και με γυμνό μάτι και όχι μόνο σε φωτο.



την Κυριακη εντοπισα επιτελους με γυμνο ματι το προσωπο που παρεθεσα παραπανω. (ηταν η τριτη φορα που προσπαθησα)

φαινεται με γυμνο ματι, αλλα δεν εχει την καθαροτητας εκεινης της φωτογραφιας.


αν το επιθυμεις τοσο πολυ, θα βρεις προθυμη παρεα!

ελα μια μερα να παμε μαζι.


quote:

Επίσης johnny, sorry για το ετεροχρονισμένο ερώτημα, αλλα μιας και δεν συμμετείχα στην συζήτηση από την αρχή, μήπως θυμάσαι ποιά χρονιά ακριβώς είχες δεί το περίεργο ζωάκι που λες στο αρχικό σου μήνυμα, ή για ποιά χρονιά ανέφερε το περιοδικό την εμφάνιση ζώων "εκτός τόπου και χρόνου"?



πρεπει να ηταν το -97 ή το -98.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 11:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Το πιο γνωστό παράδειγμα είναι το "τέστ", όπου σου δείχνουν το τσακισμένο χαρτί με τη συμμετρική μελανοκηλίδα και σε ρωτάνε τι βλέπεις.


αυτο το τεστ (Ρορσαχ το λενε νομιζω) δεν το καταλαβα ποτε μου!


εγω γιατι δεν βλεπω τιποτα περα απο ομορφα συμμετρικα σχηματα?

λετε να ειμαι ειμαι σοβαρα αρωστος???

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 15:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

εγω γιατι δεν βλεπω τιποτα περα απο ομορφα συμμετρικα σχηματα?

λετε να ειμαι ειμαι σοβαρα αρωστος???


Χμμμμμ.....

Να το διατυπώσω κάπως επιστημονικά ?

Φιλαράκοοοοο,

αμα δε βλέπεις παρα μονο μελανομουτζούρες, καλύτερα να μην πάς στην ομάδα Παραμυθέας. Θα είσαι σα τη μύγα μες το γάλα....

o κάκιστος...

Edited by - Vril on 05/04/2005 15:56:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 16:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Λοιπόν, σχετικά με το τι βλέπει ο καθένας, παραθέτω ένα παράδειγμα, που δεν είναι παντελώς άσχετο αλλά λίγο... ξώφαλτσο με το θέμα μας.

Πάρτε παράδειγμα τα άστρα.
Βρίσκονται ψηλά στον ουρανό και δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο. Παρόλα αυτά, κοιτάζοντάς τα, μοιάζουν να ανείκουν σε μιά ομάδα. Άσχετα άν το ένα είναι 10 και το άλλο 1500 έτη φωτός μακριά μας.

Κοιτάζοντας τους σχηματισμούς των αστέρων, ο κάθε λαός βλέπει και κάτι άλλο. Εμείς π.χ. "βλέπουμε" τον Ωρίωνα, τον κυνηγό με το τόξο του, ακολουθούμενο από τους δύο σκύλους του, τον μικρό και τον μεγάλο.
Άλλοι λαοί "βλέπουν" κάτι άλλο στον ίδιο σχηματισμό, ανάλογα με τη φαντασία τους και τον τρόπο που βλέπουν τον κόσμο. Μπορεί να βλέπουν φίδια, κατσαρόλες, άλογα ή οτιδήποτε άλλο.

Παραθέτω δύο φωτό.

Αυτό που είναι (αριστερά) και αυτο που φαίνεται (δεξιά), χε χε

Απτά !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 21:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
johnny ευχαρίστως θα ερχόμουν μαζί σας αν είμαι ευπρόσδεκτη, αν και πολύ φοβάμαι ότι οι τεχνολογικές μου γνώσεις είναι πολύ φτωχές για να συνδράμουν στην έρευνα σας.

Όσον αφορά τα σχήματα του τεστ, και γω συνήθως τα βλέπω απλά σαν σχήματα.. Αλλά και στους αστρικούς σxηματισμούς που λέει ο Vril στο παράδειγμα του, ουδέποτε μπόρεσα να εντοπίσω τις μορφές που βλέπουν οι άλλοι, το πολύ πολύ να καταλάβω ότι τρία αστέρια είναι δίπλα σε σειρά!
Θέλει και λίγη φαντασία... Τέλος πάντων δημοκρατία έχουμε, ό,τι θέλει ο καθένας βλέπει και λέει..

Ρώτησα για την ημερομηνία εμφάνισης του ζωού, καθώς πριν από μερικά χρόνια, νομίζω 2001- 2002, διασχίζοντας έναν επαρχιακό δρόμο με το αυτοκίνητο, είδαμε ένα πολύ περίεργο ζώο, σαν.. πώς να το πω να μην ακουστει και γελοίο, σαν αρνί χωρίς τρίχωμα που περπάταγε στα δύο πόδια, το οποίο διέσχιζε τον δρόμο, και βέβαια κρύφτηκε μόλις κατάλαβε το αυτοκίνητο. Δεν σταματήσαμε γιατί ήταν νύχτα, όποτε δεν υπήρχε περίπτωση να δούμε κάτι παραπάνω (εγώ φοβόμουν και λιγάκι να βγω από το αυτοκίνητο) οπότε συνεχίσαμε. Πάντως το είδαμε και οι τέσσερις, αλλά το αποδώσαμε μάλλον σε μετάλλαξη, αφού δεν μπορούσαμε να ερευνήσουμε παραπάνω. Έλεγα μήπως ήταν κάποιο από τα περίεργα ζώα που ανέφερες πως εμφανίστηκαν (ίσως και να μην εξαφανίστηκαν ποτέ) αλλά οι χρονιές δεν συμπίπτουν, εγώ το είδα πολύ πιο πρόσφατα.

Αυτά και sorry που παρέκλινα από το topic!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 22:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Μπορώ βέβαια να κουβαλάω τον εξοπλισμο... και τις μπύρες! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 23:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Δημοκρατία ?

Τι είναι αυτο ?

Εμείς κάνουμε ανταλλαγή απόψεων. Δηλαδή, έρχεται ο καθένας με την άποψή του ...
και φεύφει με τη δική μου !
Ανταλλαγή, δεν είπαμε ???

quote:

Μπορώ βέβαια να κουβαλάω τον εξοπλισμο... και τις μπύρες!


Χμμμμ....
Μπύρες ???
Εντάξει, είσαι ευπρόσδεκτη !
vril@pathfinder.gr

Α, αμα κάνεις "κλικ" στο είκονίδιο κάτω, μπαίνεις και στο κλάμπ... !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 23:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

johnny ευχαρίστως θα ερχόμουν μαζί σας αν είμαι ευπρόσδεκτη, αν και πολύ φοβάμαι ότι οι τεχνολογικές μου γνώσεις είναι πολύ φτωχές για να συνδράμουν στην έρευνα σας.



τεχνολογικες γνωσεις???

αυτα στον κακο βριλ!

εγω ειμαι ενας απλος παρατηρητης!


και προτιμω να βιωνω απο το να ερευνω, αν και μου αρεσει πολυ η ερευνα.


ευπροσδεκτη εισαι! (σορυ αν μεχρι τωρα σε περναγα για αντρα)


quote:

Αλλά και στους αστρικούς σxηματισμούς που λέει ο Vril στο παράδειγμα του, ουδέποτε μπόρεσα να εντοπίσω τις μορφές που βλέπουν οι άλλοι, το πολύ πολύ να καταλάβω ότι τρία αστέρια είναι δίπλα σε σειρά!


χαχαχα!

την Κυριακη ο καπεταν βριλης μου εδειχνε τον Ωριωνα, και απορουσα με το πως εβλεπαν εναν κυνηγο στον αστερισμο!


μονο την ζωνη του αναγνωριζω.

quote:

Ρώτησα για την ημερομηνία εμφάνισης του ζωού, καθώς πριν από μερικά χρόνια, νομίζω 2001- 2002, διασχίζοντας έναν επαρχιακό δρόμο με το αυτοκίνητο, είδαμε ένα πολύ περίεργο ζώο, σαν.. πώς να το πω να μην ακουστει και γελοίο, σαν αρνί χωρίς τρίχωμα που περπάταγε στα δύο πόδια, το οποίο διέσχιζε τον δρόμο, και βέβαια κρύφτηκε μόλις κατάλαβε το αυτοκίνητο.


ΠΟΥ???

μετα απο οσα εχω πει εγω τιποτα δεν ακουγεται γελοιο σε αυτο το τοπικ.

quote:

Πάντως το είδαμε και οι τέσσερις, αλλά το αποδώσαμε μάλλον σε μετάλλαξη, αφού δεν μπορούσαμε να ερευνήσουμε παραπάνω.



συμφωνησατε και στις λεπτομερειες?

ειναι σημαντικο!

quote:

Έλεγα μήπως ήταν κάποιο από τα περίεργα ζώα που ανέφερες πως εμφανίστηκαν (ίσως και να μην εξαφανίστηκαν ποτέ) αλλά οι χρονιές δεν συμπίπτουν, εγώ το είδα πολύ πιο πρόσφατα.


το αρθρο αναφεροταν σε εμφανισεις ζωων σε απροσμενα μερη.


ο δικος μου ο "λεμουριος" δεν ηταν λεμουριος σιγουρα αφου δεν ειχε τα μεγαλα ματια των λεμουριων.


οπως και το δικο σας ατριχο αρνι που περπατουσε στα δυο ποδια.


δεν ειδατε ζωο εκτος τοπου και χρονου, κατι αλλο ειδατε!


quote:

Αυτά και sorry που παρέκλινα από το topic!



εισαι εντος θεματος, και ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια μαζι μας!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 01:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Παιδιά ευχαριστώ!

Johnny δεν πειράζει που με πέρασες για άντρα... άλλωστε το ψευδώνυμο φταίει. Φαντάζεσαι να ήμουν άντρας και να με πέρναγες για γυναίκα????

Vril έκανα μια πρώτη προσπάθεια να μπω στο club, ελπίζω να ευόδωσε, καθότι όχι και πολύ σχετική με υπολογιστές.

Όσον αφορά στο περίεργο ζώο: Το είδαμε σ' έναν παντελώς επαρχιακό δρόμο στα νότιανατολικά της Φθιώτιδας, (δεν θέλω να ακουστώ γραφική, αλλά έχουν ακουστεί διάφορα περίεργα στην περιοχή, και πρόσφατα άκουσα και για καμμένα χωράφια από πτώση UFO, το 1990, αλλα ας μην το πάρουμε υπ'οψιν γιατί ήταν λίγο καμμένος ο τύπος που μου το είπε)σε δρόμο μεταξύ παραλίας και πόλης. Όταν τα πούμε από κοντά θα σας πω που ακριβώς. Ήμουν με τους γονείς μου και μια φίλη της μητέρας μου στο αυτοκίνητο, άργα το βράδυ, και γυρνάγαμε από ταβέρνα που είχαμε πάει για φαγητό . Εγώ μπορώ να πω πως είχα πίει λίγο κρασί παραπάνω, αλλά οι υπόλοιποι, καθότι αρκετά μεγάλοι σε ηλικία, ήταν παντελώς νηφάλιοι. Είδαμε και οι τέσσερεις το ίδιο πράγμα, σίγουρα.

Να καταλάβετε, η αρχική αντίδραση ήταν "Παιδιά το είδατε και σεις??"

Όλοι απάντησαν ναι, και στην συνέχεια κάναμε περιγραφή του τί είδε ο καθένας. Οι απόψεις συνέκλιναν, αλλά δυστυχώς δεν σταματήσαμε αφενός γιατί είχαμε ήδη χάσει το σημείο, και σε επαρχιακό δρόμο δύσκολο να κάνεις αναστροφή, αφετέρου εγώ, εχοντας δει και κάτι παραπάνω X-Files, αντέδρασα γιατί φοβόμουν.

Τη επόμενη μέρα το ξανασυζητήσαμε, και οι γονείς μου, ολίγον θρησκόληπτοι, αρνήθηκαν κάθε μεταφυσική εξήγηση στο συμβάν, και απεφάνθησαν ότι μάλλον επρόκειται για μετάλλαγμα. Άλλωστε γύρω από τον δρόμο που το είδαμε υπάρχουν μερικές στάνες με κοπάδια. Έμενα στην πόλη αυτή 17 ολόκληρα χρόνια και ουδέποτε αντελήφθησα ο,τιδήποτε άλλο περίεργο ή αξιοπρόσεχτο.

Το ζωάκι, ήταν πραγματικά σαν όρθιο φαλακρό αρνί,δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω σαφέστερα, αν και πιο κοντό, γιατί τώρα που το σκέφτομαι, ένα όρθιο αρνί είναι αρκετό πιο ψηλό από ένα μέτρο ... Πάντως δεν έμοιαζε με άνθρωπο. Από την άλλη σκέφτομαι πως ό,τι και να ήταν, δεν ήταν πιο έξυπνο από γάτα, ή από αλεπού, καθώς αν ήθελε να κρυφτεί και να μην το δούμε, δεν θα περίμενε την τελευταία στιγμή για να διασχίσει τον δρόμο (δεδομένου ότι μέσα στις ερημιές έχεις ακούσει ώρα πριν ότι πλησιάζει αυτοκίνητο). Να έβλεπε κάποια φώτα, δύσκολο, γιατί το είδαμε λίγο μετά από στροφή. Αυτά θυμάμαι...είχα πιεί και λίγο...

Αυτα!!
Ευχαριστώ που με ενθαρύννατε να το μοιραστώ, γιατί μέχρι τώρα φοβόμουν ότι θα με πουν ελαφροϊσκιωτη!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 04:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1

Παιδιά ευχαριστώ!

ΕΙΜΑΙ ΑΝΔΡΑΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ?

ΧΜμμμμμμμ!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 06:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Παιδιά ευχαριστώ!

ΕΙΜΑΙ ΑΝΔΡΑΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ?

ΧΜμμμμμμμ!!

gh





* * * Π Ρ Ο Ε Ι Δ Ο Π Ο Ι Η Σ Η * * *

Παρακαλείται το μέλος PHILOSFOS-1 να συμμορφώσει την παρουσία του σε αυτό το forum στις παρατηρήσεις που επισήμανε ο admin σχετικά με τη συμπεριφορά του μόλις πρόσφατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 10:08:37  Εμφάνιση Προφίλ
jonniebegood αν θέλεις απάντησε στο μήνυμα που σου έχω στείλει...

Συγνώμη για την παρέμβαση... μπορείτε να συνεχίσετε...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 11:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Από την άλλη σκέφτομαι πως ό,τι και να ήταν, δεν ήταν πιο έξυπνο από γάτα, ή από αλεπού, καθώς αν ήθελε να κρυφτεί και να μην το δούμε, δεν θα περίμενε την τελευταία στιγμή για να διασχίσει τον δρόμο (δεδομένου ότι μέσα στις ερημιές έχεις ακούσει ώρα πριν ότι πλησιάζει αυτοκίνητο).


περασε για να το δειτε καλη μου.


ο δικος μου "λεμουριος" δεν κρυβοταν για να περασει τον δρομο (οπως αρχικα υπεθεσα) αλλα με περιμενε κρυμενος στα χορτα.

εμενα περιμενε.


ο Αριστοτελης θεωρουσε πως οι ανεξηγητες εμπειριες περιεχουν καποιο μηνυμα στον παρατηρητη.

στο ιδιο συμπερασμα εφτασα κι εγω τελικα αναλυοντας την εμπειρια μου, αλλα και η θεωρια των κβαντα περι αλληλεπιδρασης φαινομενου και παρατηρητη, με επιβεβαιωνει.


quote:

Ευχαριστώ που με ενθαρύννατε να το μοιραστώ, γιατί μέχρι τώρα φοβόμουν ότι θα με πουν ελαφροϊσκιωτη!!


ναξερες ποσοι φοβουνται να μιλησουν ακριβως για τον ιδιο λογο...

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 18:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Ομολογώ ότι δεν το 'χα σκεφτεί ποτέ μου έτσι...

Δεν γνωρίζω την θεωρία αυτή των κβάντα (και λογικά δεν έχω και τις απαιτούμενες γνώσεις για να την κατανοήσω).

Θα ψάξω μήπως την βρω κάπως ...εκλαϊκευμένη για μας τους άμοιρους θεωρητικούς...

Καλησπέρα σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 20:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
Καλησπέρα και από μένα από τη μέρα που μπήκα στο esoterica παρακολουθώ το topic της Πεντέλης και κυρίως το δικό σας!!
Δε σας έχω γράψει μέχρι στιγμής γιατί αν και έχω παει πολλές φορές στη Πεντέλη μέχρι στιγμής δεν έχω παει στη σπηλιά ! όποτε δεν έχω κάποια εμπειρία να σας πω!
Ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω να ανέβω και εγώ
Πιστεύω ότι θα είναι κάτι το ξεχωριστό!!!
γιατί νιώθω ήδη ότι την ξέρω με τόσες Φώτο που έχω δει!
κυρίως του JBG και τα όσα έχω διαβάσει από εσάς

ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 23:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Δεν γνωρίζω την θεωρία αυτή των κβάντα (και λογικά δεν έχω και τις απαιτούμενες γνώσεις για να την κατανοήσω).

Θα ψάξω μήπως την βρω κάπως ...εκλαϊκευμένη για μας τους άμοιρους θεωρητικούς...


καλη μου δεν πιστευω πως υπαρχει ανθρωπος στο φορουμ που να την κατανοει μαθηματικα μεσω εξισωσεων την θεωρια των κβαντα.

ολοι θεωρητικοι ειμαστε!

εν συντομια, "κβαντα" ειναι το ονομα που εδωσαν σε αυτο που "λαϊκα" οι ιδιοι οι επιστημονες λενε "πακετα ενεργειας".


δεν υπαρχουν υποατομικα σωματιδια αλλα πακετα ενεργειας.

και η θεωρια των κβαντα ειναι ουσιαστικα θεωρια της πιθανοτητας και οχι της σχετικοτητας.


ολα ειναι εξισου πιθανα!


αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οτι η θεωρια υποστηριζει πως "δεν υπαρχει φαινομενο χωρις παρατηρητη", και πως "ο παρατηρητης επηρεαζει το φαινομενο" και αυτο εκεινον.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 23:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

γιατί νιώθω ήδη ότι την ξέρω με τόσες Φώτο που έχω δει!
κυρίως του JBG και τα όσα έχω διαβάσει από εσάς


αφου εκτιμησες τις πενιχρες φωτογραφιες που παρεθεσα εως τωρα, σου αφιερωνω την πρωτη που βαζω στο τοπικ με ορμπς.


ειναι τραβηγμενη την Κυριακη μετα την δενδροφυτευση.



δεν εβαλα λογοτυπο επανω της γιατι μονο η δικη μου μηχανη βγαζει τα ορμπς σε αυτη την μορφη, οποτε εχω αναμφιβολα το κοπυραϊτ.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
Δε λεω για τις Φώτο που έχεις βάλει μόνο εδώ έχω δει και στο club στο pathfinder!!
Oσο για τη Φώτο την έχω δει στο άλλο topic μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ήξερα τι είναι ορμπς.

ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 12:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

μιας και για μενα το θεμα δεν ειναι τι ειναι τα ορμπς, αλλα η πολλες φορες ανεξηγητη "συμπεριφορα" τους, παραθετω δυο φωτογραφιες που τραβηχτηκαν την 5 - 9 - 04, μεσα στο ιδιο λεπτο, στο ιδιο σημειο.

14.48, με ορμπς


14.48, χωρις ορμπς


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 12:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
Είναι όμως διαφορετικά φωτισμένες.
Μήπως παίζει ρόλο ο φωτισμός?


Πέσμου τι κάνεις αυτό που τρως και θα σου πως τι άνθρωπος είσαι.
Αλλοι το κάνουν ξιγκι και λίπασμα, άλλοι το κάνουν χαρά και ζωή και άλλοι το κάνουν ΘΕΟ.
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
osal
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osal
Jonniebegood αν θέλεις μια επαγγελματική γνώμη,
βάλε τις φωτογραφίες στο www.dpgr.gr να δούμε τι θα σου απαντήσουν...

Φιλικά, osalonikios...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.421875
Maintained by Digital Alchemy