ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 22:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Αγαπητοί φίλοι και φίλες της σκληρής μουσικής γειά σας.

Αισίως λοιπόν φτάσαμε στο τρίτο μέρος του Metal, Gothic (και άλλα...).

Όπως ακριβώς και στο δεύτερο μέρος, εδώ θα συζητάμε οτιδήποτε σχετίζεται με τις μουσικές metal και gothic σε όλες τους τις μορφές καθώς επίσης και άλλα ενδιαφέροντα ακούσματα που άπτονται των παραπάνω.

Ελπίζω, όπως και τα δύο προηγούμενα θέματα, έτσι και αυτό εδώ να γίνει αφορμή να έρθουμε σε επαφή με καινούργια ονόματα, να ανοίξουμε τους μουσικούς μας ορίζοντες, να ανταλλάξουμε απόψεις και να επικοινωνήσουμε με αμεσότητα και ειλικρίνια έτσι όπως μόνο η πραγματική και αληθινή μουσική μας επιτρέπει.

Τέλος, παραθέτω εδώ το λίνκ στον προηγούμενο μέρος του θέματος

Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2

καθώς επίσης και στην λίστα με τα συγκροτήματα που παρουσιάστηκαν εκεί έτσι ώστε να έχουμε ένα σημείο αναφοράς.

Δισκογραφίες από Gothic, Metal (και άλλα) 2

Καλή αρχή λοιπόν και με το καλό να το γεμίσουμε και αυτό.....

So mister D. J.
Play just one for me
You know the one
With the crushin' and the screams
'Cause only one thing
Really sets me free
Heavy metal
Loud as it can be


Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 00:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κάνω ποδαρικό δηλαδή?

Θα συμφωνήσω και θα επαυξήσω με αυτή σου την πρόταση, φίλε μου:

quote:
Ελπίζω, όπως και τα δύο προηγούμενα θέματα, έτσι και αυτό εδώ να γίνει αφορμή να έρθουμε σε επαφή με καινούργια ονόματα, να ανοίξουμε τους μουσικούς μας ορίζοντες, να ανταλλάξουμε απόψεις και να επικοινωνήσουμε με αμεσότητα και ειλικρίνια έτσι όπως μόνο η πραγματική και αληθινή μουσική μας επιτρέπει.

Ειδικά με το σημείο που υπογράμμισα!
Γιατί πολύ απλά αυτός είναι αρκετά υψηλός σκοπός της μουσικής, του να κατορθώσει να ενώσει ανθρώπους...

Δεν θα πω τίποτα άλλο.
Απλά καλή τύχη στο θέμα κι έχουμε καιρό να παρουσιάσουμε διάφορα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 09:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Την Καλημέρα μου και από εμένα !

Είμαι σίγουρος για την επιτυχία και του τρίτου μέρους, καθώς το νερό έχει ήδη μπει στο αυλάκι

Πιστεύω πάντως πως θα έπρεπε να γίνει και παραπομπή για το πρώτο μέρος, εκτός και θεωρήθηκε περιτό αφού υπάρχει στην αρχή του δεύτερου μέρους...

Anyway, καλές ακροάσεις φίλοι μου !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 10:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Elend

Οι Elend είναι ένα gothic/ethereal συγκρότημα το οποίο γεννήθηκε το 1993 από τον Γάλλο Iskandar Hasnawi και τον Αυστριακής καταγωγής Renaud Tschirner.
Στην συνέχεια προσχώρησαν στο συγκρότημα κι άλλα μέλη και κυρίως γυναίκες για τα φωνητικά.
Ανάμεσα τους, η Laura Angelmayer η οποία είναι μαζί με τους υπόλοιπους από το 2005, όπως κι η Esteri Remond από το 2003.

Τα τραγούδια του συγκροτήματος έχουν να κάνουν με κάποια "σκληρά" ανδρικά φωνητικά που κάνουν τον ακροατή να πιστεύει πως αυτός ο άνθρωπος ζητάει τη λύτρωση του και τα γυναικεία αιθέρια φωνητικά εισακούουν το αίτημα του.
Η μουσική τους θυμίζει σε κάποια σημεία όπερα, δίνοντας την εντύπωση ότι παρακολουθούμε μια τραγωδία.
Σε κάποια άλλα σημεία κάνει τον ακροατή να πιστεύει ότι εκτελείται γύρω του μια μάχη ανάμεσα στην Κόλαση και τον Παράδεισο ενώ στα πρώτα albums θα νομίζει πως ακούει αποσπάσματα από μια Ρωμαιοκαθολική λειτουργία.
Άγγελοι και Δαίμονες παρουσιάζονται μέσα από μια μουσική σκοτεινή, άκρως αισθαντική και μελωδική και συνάμα μελαγχολική.

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • Lecons de tenebres (1994)
  • Le tenebres du dehors (1996)
  • Weeping nights (1997)
  • The umbersun (1998)
  • Winds devouring men (2003)
  • Sunwar the dead (2004)
  • A world in their screams (2007)

Θα πρότεινα σε όλους όσους ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο είδος μουσικής να αρχίσουν το συντομότερο δυνατόν την έρευνα τους για το συγκρότημα αυτό!

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 12:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
με το δεξί, λοιπόν.
ωραία, πάει κι αυτό! αν και θα έπρεπε να είχατε συνεννοηθεί, kircher και D_I, ωστέ το τρίτο μέρος να ανοιχτεί αμέσως μόλις κλείσει το 2ο. anyway.

εγώ τσαντίστηκα επειδή δεν πρόλαβα να σχολιάσω τα τελευταία μυνήματα του προηγούμενου μερους... αλλά θα το κάνω εδώ!

κατ' αρχίν έχουμε ένα τυπικο ξεκίnημα ενός τυπικού σαββάτου για τον D_I

quote:
Σηκώθηκα, έκανα καφέ, άνοιξα το pc, έβαλα την σελίδα των Forums να φορτώνουν και κάπνισα ένα τσιγάρο.

συμπεράσματα:
1ον. είσαι πιο θληβερός κι από 'μένα! εγώ τουλάχιστον κάνω πρώτα το τσιγάρο μου! ακόμα κι αν αργούν να νοίξουν τα φόρουμς, δεν είναι το πρώτο πράγμα που κάνεις μετά τον καφέ!
2ον. είσαι εθισμένος με το internet, και έχεις αμελήσει την πραγματική ζωή.
3ον. καπνίζεις, και δεν το περίμενα. να το κόψεις...

quote:
Εσύ μου υπήρξες συμπαθής από την πρώτη στιγμή και για την ηλικία σου με έχεις αφήσει άφωνο με το χιούμορ σου και την έκφρασή σου (ώρε σιρόπια !!!).

quote:
Παίδες ο crucifire είναι όντως από τα πιο ξηγημένα παιδιά εδω μέσα. (κι άλλα σιρόπια χε χε!)

όχι, δεν έχει δανεικά.. και δεν πρόκειται να σταματήσω να σας δουλεύω, όσο κι αν με γλύφετε!εν τω μεταξύ, εγώ πάλι δε γελάω ιδιαίτερα με αυτά που λέω, που το βλέπετε εσείς το χιούμορ δεν ξέρω!

quote:
It has been a pleasure gentlemen!

νομίζεις! ξανασκέψου το!

quote:
Για την συλλογή και την ταξινόμηση των πληροφοριών αυτών συνεργάστηκαν οι A. Kircher, crucifire & Dying_Incubus.

καλή η μαρκίζα, αλλά το δικό μου όνομα θα γραφτει με κόκκινα γράμματα, και θέλω 5% αύξηση των ποσοστών μου!

--αυτά...

p.s. yup, someone woke up at the wrong side of the bed this morning!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 20/05/2007 13:23:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 14:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
συμπεράσματα:
1ον. είσαι πιο θληβερός κι από 'μένα! εγώ τουλάχιστον κάνω πρώτα το τσιγάρο μου! ακόμα κι αν αργούν να νοίξουν τα φόρουμς, δεν είναι το πρώτο πράγμα που κάνεις μετά τον καφέ!
2ον. είσαι εθισμένος με το internet, και έχεις αμελήσει την πραγματική ζωή.
3ον. καπνίζεις, και δεν το περίμενα. να το κόψεις...

4ον. μην φας, έχουμε γλαρόσουπα...

quote:
καλή η μαρκίζα, αλλά το δικό μου όνομα θα γραφτει με κόκκινα γράμματα, και θέλω 5% αύξηση των ποσοστών μου!

Δεν πειράζει, θα το ξεπεράσεις με τον καιρό!
Άρχισε τώρα να ψάχνεις λίγο τους Elend για να δεις κι ένα Κυριακάτικο ξύπνημα του D_I.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ξεχασμένα Διαμάντια του Ελληνικού Μέταλ Μέρος 1

Flames-Made in Hell (1985)

Τον παλιό εκείνο τον καιρό, στα μέσα του 80, μια ολοσέλιδη διαφήμηση έκανε την εμφάνιση της στο μοναδικό ελληνικό μέταλ περιοδικό της εποχής, το Heavy Metal. Η διαφήμηση μιλούσε για ένα άγνωστο συγκρότημα με το όνομα Flames και την πρώτη επίσημη δισκογραφική τους παρουσία με τον τίτλο Made in Hell, στην ελληνική FM Records, αν δεν κάνω λάθος.

Καθώς δεν υπήρχαν πληροφορίες για το ποιοί ήταν αυτοί οι Flames ο δίσκος έγινε αντικείμενο συζήτησης ανάμεσα στους απανταχού Έλληνες μεταλλάδες. Για τι πρόκειται λοιπόν;

Οι Flames είναι από τα πρώτα ελληνικά metal συγκροτήματα με βασικά μέλη τους αδερφούς Kirk (Chris 'R.B.Lee' στις κιθάρες και Andy στο μπάσο). Μισά από τα μέλη βρίσκονταν στην Γερμανία και οι υπόλοιποι στην Ελλάδα. Αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι η επίδραση του Γερμανικού thrash στον ήχο τους είναι χαρακτηριστική. Αυτό δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση πως πρόκειται για απλά κακέκτυπα.

Προσωπικά τους βάζω στο ίδιο επίπεδο με την αγία τριάδα των Sodom, Kreator, Destruction, οι Flames αν και άγνωστοι δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα παραπάνω σχήματα.

Ακούγοντας το Made in Hell και πάλι μετά από 20+ χρόνια νοιώθω πραγματικά σαν να πηγαίνω πίσω σε εκείνες τις δοξασμένες εποχές. Ο ήχος των Flames πρωτόγονος, η παραγωγή αβυσσαλέα αλλά η ενέργεια και ο ενθουσιασμός αφήνει πολλά από τα σύγχρονα "αστέρια" του μέταλ έτη φωτός μακρυά. Σαν μουσικοί οι Flames είναι απλά καλοί, τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ο ενθουσιασμός και η δυναμικότητα της ερμηνείας τους με κάνει να αναφωνώ τα ίδια λόγια που είπα πριν από είκοσι χρόνια όταν τους πρωτοάκουσα:

Αριστούργημα!!!

Όλα τα κομμάτια του δίσκου στέκονται σε υψηλά επίπεδα, απλά ξεχωρίζω τους thrash ύμνους I'm Dressed In Black Suede, Flames (Made In Hell), και Beware Of The Dogs Of War.

Ένα σημαντικό κομμάτι της ελληνικής μέταλ ιστορίας και όχι μόνο!

Πλήρης Δισκογραφία
Made In Hell 1985
Merciless Slaughter 1986
Live In The Slaughterhouse EP, 1987
Summon the Dead 1988
Last Prophecy 1989
Greatest Hits Best of/Compilation, 1991
Nommen Illi Mors 1992
In Agony Rise 1996


Edited by - A. Kircher on 20/05/2007 17:41:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 17:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
p.s. yup, someone woke up at the wrong side of the bed this morning!

Εγώ που πήγα να πέσω απ'το κρεβάτι τι να πω νεαρέ; Και κάτι όνειρα...ολόκληρες ταινίες τρόμου και με καλύτερο σενάριο από αυτές του σινεμά. Επίσης μου φαίνεται πως κρύωσα από το αρκουδίσιον και με πονάνε τα λαιμά μου. Εκτός κι αν είναι το τσιγάρο που λέγαμε. Και την εβδομάδα που μας έρχεται έχω να κάνω οδήγηση για δύο μέρες. Φλόριντα-Ουισκόνσιν=22 ώρες. Ούτε νταλικιέρης να μου 'να.

Καλή εβδομάδα παίδες!

ΥΓ. Τους Elend κάπου τους ξέρω αλλά κοίταξα να δω αν έχω κανά τραγούδι τους ή CD και δεν έχω τίποτα. Και όμως κάτι μου λέει το όνομα. Θα τους κοιτάξω πάντως.


Edited by - A. Kircher on 20/05/2007 18:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SPARTAKOS20
Νέο Μέλος

Algeria
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 14:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SPARTAKOS20
quote:
λοιπόν σπάρτακος, επειδή είμαστε και ψιλοσυνομίλικοι, θα σου εξηγήσω εν τάχει κάποια πράγματα για το τόπικ. επίσημα λειτουργούμε ως fanzine [μάλλον] και βασικά μας θέματα είναι:
-καινούργια cd και βίντεο κλιπ [μ'αυτά μ'αρέσει εμένα ν' ασχολούμε περισσότερο]
-κλασσικά cd και χαμένους μέταλ θυσαυρούς [γι'αυτά έχουμε τη γερουσία, βλ. kircher, kerry king κλπ !!!]
-gothic [με τον D_I να είναι η αυθεντία]
- quiz-stuff από την κυρά γκρέτελ, που μας θυμάτε όποτε λάχει!
κι από 'κει και πέρα ότι αφορά το χόρο της γκόθικ και της μέταλ, και ό,τι αφορά το πόσο γέροι είναι οι υπόλοιποι εδώ μέσα...

όπως καταλαβαίνεις, αρέσκομαι στο να τους θυμίζω την ηλικία τους, και τώρα που μπήκε νέο αίμα, θα γίνει μπάχαλο! [έχουμε και τον savaoth στην παρέα μας, αλλά τώρα αυτός τρέχει με πανελλήνιες και τη μπάντα του...]

συμβουλές:

quote:θεϊκή συντονίστρια

μην την γλύφεις. δε θα σε βγάλει πουθενά, εκτος κι αν είσαι μαθητής της! btw, πολλή πέραση έχει εδώ μέσα τελευταία η γκρέτελ... τι έγινε;


CRUCIFIRE Thanks για την ενυμέρωση.

Το τρίτο μέρος να έχει νέο αίμα και να φτάσει τις 100 σελίδες εύχομαι.

quote:
συμβουλές:

quote:θεϊκή συντονίστρια

μην την γλύφεις. δε θα σε βγάλει πουθενά, εκτος κι αν είσαι μαθητής της! btw, πολλή πέραση έχει εδώ μέσα τελευταία η γκρέτελ... τι έγινε;


Όχι ακριβώς...!!!! Αλλά είμαι από τους τυχερούς... που την βλέπω συχνά!!! ....

Αχχχχ δεν είσαι επιτηρήτρια φέτος; Πού είσαι; ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΙΟ. ΜΠΟΡΩ;

Μόλις τελειώσω θα κάνω κι εγώ κάποιες παρουσιάσεις για πιο hardcore καταστάσεις που δεν βλέπω να υπάρχουν.

Την κάνω γιατί αύριο δίνω. Καλή επιτυχία στους πιγμένουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 18:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εγώ που πήγα να πέσω απ'το κρεβάτι τι να πω νεαρέ;

...young man! και μετά φταίω 'γω που του λέω για το γήρας [που ουκ έρχεται μόνο!]

καλά, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πας στο ουισκόνσιν; αεροδρόμιο δεν έχει εκεί; ... που να 'χουν οι βλάχοι...

quote:
CRUCIFIRE Thanks για την ενημέρωση.

υποχρέωσή μου!

quote:
Αχχχχ δεν είσαι επιτηρήτρια φέτος; Πού είσαι; ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΙΟ. ΜΠΟΡΩ;

να τα!!! εγώ γιατί δεν είχα τη μαλβίνα επιτηρήτρια γμτ;! gtp θα τα έπερνα τα 20άρια! τεσ'πα... δε βαριέσαι...

quote:
Καλή επιτυχία στους πιγμένους

και στους πνιγμένους! κι από 'μένα παίδες! έμαθα σκίσατε με τον ανθρωπισμό, ε;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 19:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
καλά, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πας στο ουισκόνσιν; αεροδρόμιο δεν έχει εκεί; ... που να 'χουν οι βλάχοι...

Λογική ερώτησις...πλην όμως αλλά....έχω και ένα αυτοκίνητο και μιας θα μείνω πάνω όλο το καλοκαίρι δεν λέει να το αφήσω μόνο του στην Φλόριντα.
Comprende? Εξού και η πίκρα.......

quote:
Μόλις τελειώσω θα κάνω κι εγώ κάποιες παρουσιάσεις για πιο hardcore καταστάσεις που δεν βλέπω να υπάρχουν.

Καλή επιτυχία και από μένα παίδες, στον SPARTAKOS20 και φυσικά στον μέγιστο Savaoth!

Τώρα αυτό που γράφεις για hardcore καταστάσεις φίλε Σπάρτακε με προβληματίζει λίγο. Ελπίζω να μην εννοείς τίποτα metalcore, hardcore και τα λοιπά.

Crucifire θα γράψεις για τον Ούζυ που λέγανε και στο χωριό μου;

Εμένα πάντως λίγο ψόφιο μου φάνηκε. Το μόνο καλό είναι ότι αν το κάνεις pre-order παίρνεις τζάμπα εισιτήρια για το OZZFEST. Τα συγκροτήματα φυσικά είναι κυρίως mallcore εκτός από τους θρυλικούς Nile και τους Behemoth αλλά αυτούς τους έχω δει κάμποσες φορές.
Α ξέχασα έχει και Lordi στην πρώτη σκηνή με τον Ούζυ.....έ ρε γλέντια...monster energy (βρε άντε από δω!)

Οι Megadeth από την άλλη επέστρεψαν με ένα decent CD. Οι στίχοι του Mustaine κορυφαίοι όπως πάντα. Amerikhastan και δεν συμαζεύεται. Άκρως πολιτικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 07:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, φυσικά και να τους κοιτάξεις τους Elend.
Εφόσον έχεις ανταποκριθεί θετικά σε Autumn Tears και διάφορα παρεμφερή συγκροτήματα, θα σου αρέσουν.
Αν θελήσεις βοήθεια πάντως εδώ είμαι, ε?

quote:
Αχχχχ δεν είσαι επιτηρήτρια φέτος; Πού είσαι; ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΙΟ. ΜΠΟΡΩ;

Να υποθέσω ότι "τα μαύρα μάτια της όταν τα βλέπεις σου θυμίζουνε κάποια αγάπη σου παλιά"?

Και μιας που μιλάμε για την gretel, της έχουν κόψει το τηλέφωνο αλλά μέσα στις επόμενες ημέρες θα επανέλθει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SPARTAKOS20
Νέο Μέλος

Algeria
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 11:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SPARTAKOS20
quote:

Φίλε μου A. Kircher, φυσικά και να τους κοιτάξεις τους Elend.
Εφόσον έχεις ανταποκριθεί θετικά σε Autumn Tears και διάφορα παρεμφερή συγκροτήματα, θα σου αρέσουν.
Αν θελήσεις βοήθεια πάντως εδώ είμαι, ε?

quote:
Αχχχχ δεν είσαι επιτηρήτρια φέτος; Πού είσαι; ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΙΟ. ΜΠΟΡΩ;

Να υποθέσω ότι "τα μαύρα μάτια της όταν τα βλέπεις σου θυμίζουνε κάποια αγάπη σου παλιά"?

Και μιας που μιλάμε για την gretel, της έχουν κόψει το τηλέφωνο αλλά μέσα στις επόμενες ημέρες θα επανέλθει...


In anticipation of my resurrection...



Παίδες χαιρετώ.

Πω πω μεγάλο πακέτο η "δυνατή αποχώρηση" σε μιάμιση ώρα. Πήγε να με πάρει ο ύπνος.

Dying_Incubus έχει κάτι μπλε ματάρες που όταν με κοίταξε ζαλίστηκα και αντί "γενικής παιδείας" έγραψα γενικής "ποδιάς".

Τα ομορφότερα μάτια που έχω δει...!! Αχ και όχι μόνο μάτια όλα της τέλεια εείναι. Kαι μεταλλού του σκοτωμού.

Τέλος πάντων σταματάω εδώ γιατί θα με πάρετε στο ψιλό.

Της κόψαν το τηλέφωνο; Γι'αυτό χάθηκε το κορίτσι μας.!!!

Γκρετελ περιμένω συγχαριτήρια για την σωστή απάντηση και το βραβειο.
καμιά μπυρίτσα στο JACKSON'S ίσως!!!!

A. Kircher καμιά παρουσίαση για biohazzard, pro pain και παρόμια λέω.

Χαιρετώ τα λέμε προσεχώς
και μην ξεχνάτε!!!
WE EAT IRON
WE **** CHAIN
METAL FOREVER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 18:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
A. Kircher καμιά παρουσίαση για biohazzard, pro pain και παρόμια λέω.

Γειά σου φίλε SPARTAKOS20

Αυτό φοβόμουνα.....προσωπική μου άποψη είναι πως αυτά τα συγκροτήματα δεν έχουν καμία σχέση με το metal. Αυτό βέβαια είναι ένα θέμα που μπορεί να προκαλέσει και έχει προκαλέσει μεγάλη συζήτηση, δηλαδή τι είναι metal και τι δεν είναι. Και δεν θέλω να ανοίξω τέτοια κουβέντα γιατί θα μας πάει πολύ μακρυά.

Έχοντας κάνει άπειρες συζητήσεις με αμερικανούς στο παρελθόν οι οποίοι ακούνε κατά κόρον τα παραπάνω ή ανάλογα συγκροτήματα (Disturbed, Killswitch Engage, Coal Chamber, Crowbar, κ.α.), εγώ φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα σχετικά με το τι ακούει ο καθένας, δικαίωμα του είναι, με εξοργίζει το γεγονός ότι αυτά τα συγκροτήματα κατηγοριοποιούνται ως metal.

Φίλε μου τα παραπάνω τα έγραψα γιατί έχω μια ιδιαίτερη αντιπάθεια για τo metalcore, nu-metal, etc.

Φυσικά μπορείς να παρουσιάσεις ότι συγκροτήματα θέλεις και είσαι ευπρόσδεκτός. Αυτή είναι απλά η άποψη μου

No Brotherhood Approved!

Ελπίζω να μην με περεξηγήσεις, καλοπροαίρετα τα γράφω, έτσι;

Dying Incubus, μήπως άκουσες το Hallowing;

Ελπίζω η επανεμφάνιση της gretel να είναι άκρως θριαμβευτική γιατί εδώ πλέκονται εγκώμια!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 04:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Σας αρέσουν οι Nightwish;

Έχετε περιέργεια να μάθετε ποιά θα είναι η νέα τους τραγουδίστρια;

Αν απαντήσατε Ναι και στις δύο παραπάνω ερωτήσεις μπορείτε να κάνετε κλικ εδώ

Eva

και να ακούσετε ένα πολύ μικρό απόσπασμα από το τραγούδι που θα κυκλοφορήσει στις 30 Μαίου μόνο στο ίντερνετ (τα έσοδα για φιλανθρωπικούς σκοπούς και τα λοιπά).

Το όνομα της καινούργιας θα ανακοινωθεί επίσημα στις 30 Μαίου.

Τώρα εδώ σας θέλω μπορείτε να μαντέψετε ποιά θα είναι;

Πάντως φωνάρα η νέα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 07:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, το The hallowing φυσικά και το άκουσα!
Πολύ καλή η νέα - και τελευταία - δουλειά του συγκροτήματος η οποία έχει στοιχεία κλασσικής μουσικής με τα γυναικεία φωνητικά και τις γνωστές μελαγχολικές νότες των Autumn Tears.
Πρόλαβα και το άκουσα εχθές το βράδυ και θα το ακούσω και το μεσημέρι!

Δε μπορώ να ακούσω το αρχείο που έβαλες στο προηγούμενο μήνυμα σου γιατί δεν έχω ηχεία σε αυτόν τον υπολογιστή οπότε δε μπορώ να μαντέψω τίποτα...
At least not for the time being!

quote:
Τέλος πάντων σταματάω εδώ γιατί θα με πάρετε στο ψιλό.

Αφού σταματάς εδώ δεν θα σε πάρουμε στο ψιλό...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 18:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Πολύ καλή η νέα - και τελευταία - δουλειά του συγκροτήματος η οποία έχει στοιχεία κλασσικής μουσικής με τα γυναικεία φωνητικά και τις γνωστές μελαγχολικές νότες των Autumn Tears.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο Hallowing είναι ότι δίνει πραγματικό νόημα στο όρο νεοκλασσική μουσική. Γιατί καμιά φορά ακούς κάτι συγκροτήματα που κατατάσσονται στο neoclassical και έχουν μόνο ένα πιάνο και φωνή, άντε και τα σύνθια.

Αλλά με το το τελευταίο των Autumn Tears μιλάμε για κάτι παραπέρα. Παιδιά αυτή η μουσική για να γραφτεί θέλει @ρχίδι@. Δεν είναι απλό να ενορχηστρώσεις βιολιά, ξύλινα πνευστά και τα λοιπά, και προσοχή εδώ μιλάμε για κανονικά όργανα όχι για korg που έχεις το Triton και σου φτιάχνει τις ενορχηστρώσεις στο sequencer.

Ενιγουέι....αποφάσισα να ρίξω παρουσίαση παρακά.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 19:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Autumn Tears-The Hallowing (2007)

Οι underground μεταλλάδες μπορεί να είναι λίγοι, όμως έχουν μεγάλο ενδιαφέρον σαν μουσικόφιλοι. Γιατί θα μου πείτε; Η απάντηση είναι η εξής. Γιατί ψάχνουν συνεχώς περίεργα και μη καθιερωμένα ακούσματα και στηρίζουν συγκροτήματα που η μουσική τους δεν μπορεί εύκολα να ενταχτεί σε ένα συγκεκριμένο είδος.

Ένα από αυτά τα συγκροτήματα είναι και οι αμερικανοί Autumn Tears. To συγκρότημα αυτό ιδρύθηκε το 1995 από την Έρικα (φωνητικά , ενορχηστρώσεις) και το Θόδωρα (ούπς....Ted ήθελα να πω πιάνο, πλήκτα κ.τ.λ.) Η μουσική τους είναι δύσκολο να περιγραφεί. Έχει χαρακτηριστεί ως Darkwave, Symphonic, Neoclassical και τα λοιπά. Εγώ θα πω απλά πως η μουσική των Autumn Tears είναι αρκετά εσωστρεφής και μελαγχολική και πετυχαίνει αυτό το ηχητικό και συναισθηματικό αποτέλεσμα με την χρήση και τον συνδυασμό κυρίως κλασσικών οργάνων όπως το πιάνο και τα έγχορδα και η γυναικεία φωνή.

Το 2004 μετά την κυκλοφορία του Eclipse η Έρικα έφυγε για να δημιουργήσει το μέταλ συγκρότημα Ignitor που παίζει κλασσικό μέταλ με επιρροές από judas priest, dio κ.τ.λ. Αν μάλιστα πάτε στην σελίδα του συγκροτήματος ειδικά ο Ιncubus που του αρέσουν οι Autumn Tears δεν θα πιστεύετε τα αυτιά σας ότι αυτή είναι η Έρικα.

http://www.ignitor.org/2007/mainpage.htm

Λοιπόν αυτά σαν εισαγωγή για τους Autumn Tears. Περνάμε τώρα στο Τhe Hallowing που είναι το τελευταίο χρονολογικά και οριστικά άλμπουμ του συγκροτήματος αφού ο Ted αποφάσισε να τους διαλύσει και να ασχοληθεί κυρίως με την εταιρία του Dark Symphonies και να βγάλει και αυτός κανά φράγκο και να ζήσει σαν άνθρωπος.

To The Hallowing είναι πραγματικά το Magnum Opus των Autumn Tears. Στα φωνητικά αυτή την φορά βρίσκεται η υπέροχη σοπράνο Laurie Ann Haus. Οι συνθέσεις χρησιμοποιούν όπως έγραψα και παραπάνω έγχορδα, άρπες, πνευστά, πιάνο και φανερώνουν την επίδράση των μεγάλων δασκάλων της μουσικής όπως ο Bach, ο Schubert, ο Brahms και άλλων.

Πραγματικά δεν έχω λόγια να περιγράψω τα συναισθήματα που δημιουργεί αυτή η μουσική. Αντί λοιπόν να γράφω παπαριές και να χάνουμε τον χρόνο μας άσκοπα, παγαίνετε στο myspace και ακούστε τέσσερα από τα αριστουργήματα που υπάρχουν στο άλμπουμ.

http://www.myspace.com/thetrueautumntears

Κάτι τελευταίο. Το CD κυκλοφόρησε σε 1000 μόνο αντίτυπα παγκοσμίως και εξαντλήθηκε μέσα σε μια εβδομάδα. Όμως αποφάσισαν να το ξανακυκλοφορήσουν με καλύτερο layout σύντομα (φτού! γιατί εγώ έχω την πρώτη έκδοση και το layout sucks!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 00:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Χαιρετώ τα γκοθομέταλλα.

I am back.

SPARTAKOS20 να σε καλωσορίσω και να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια, ούτε μάνατζερ να σε είχα!!! Θα νομίσουν ότι σε πληρώνω.

Το βραβείο για τις σωστές απαντήσεις στο κουιζ είναι ένα μασούρι σουτζουκ λουκουμ.!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 07:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς μας ήρθες και πάλι!
Άντε και πήξαμε στους άνδρες εδώ μέσα!
Χαχα!

Φίλε A. Kircher, πολύ καλή η παρουσίαση του album!
Εγώ όσο και να το παλεύω δε μπορώ να παρουσιάσω album μόνο...
Το περίεργο με τους Autumn Tears είναι ότι αφενός δε μπορείς να τους εντάξεις σε ένα συγκεκριμένο μουσικό είδος αλλά από την άλλη έχουν fans που ακούνε gothic, metal κτλ.
Και θα συμφωνήσω ότι αποπνέουν μια πολύ μεγάλη αίσθηση εσωστρέφειας και μελαγχολίας και τα γυναικεία φωνητικά δένουν απίστευτα μ' αυτό το κλίμα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 19:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
λοιπόν, από που ν'αρχίσω το δούλεμα;

quote:
I am back.

α, καλώς τα μάτια μας τα δυο! ματάρες μου!

quote:
Τέλος πάντων σταματάω εδώ γιατί θα με πάρετε στο ψιλό.

TOO LATE !!!

φάε τώρα ένα μασούρι σουτζουκ λουκουμ κι άλλη φορά πρόσεχε!!!

quote:
Άντε και πήξαμε στους άνδρες εδώ μέσα!

γκρααααααααααααα! ξεχειλίζει τεστοστερόνη το τόπικ!

kircher, για 'σένα δεν έχει σχόλιο, δε μου έδωσες αφορμή. καλά να περάσεις στο γουισκόνσιν! έχει εκεί τ΄'ιποτα ιαματικά λουτρά για τα αρθριτικά! είναι ό,τι πρέπει για σας τους γέρους!

λοιπόν, πέρα απ' το ότι είμαι ένα τσογλάνι [σας πρόλαβα πριν το πείτε!] τελικά μάλλον δε θα μπορέσω να παρουσιάσω τίποτα προς το παρόν, οπότε δίνω τη σκυτάλη σε όποιον τη θέλει. στην καλύτερη, το σ/κ θα τελειώσω εκείνο το αναθεματισμένο το τερβασκάντο των κορπικλάανι...

πάω τώρα γιατί έχω να... συνθέσω! το καμάρι μας ο νταβέλης μου δίνει μια ακουστική εισαγωγή και μ' αφήνει να παλέψω μόνος μου με το τέρας!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 22:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
α, καλώς τα μάτια μας τα δυο! ματάρες μου

Κι εσύ ΒΡΟΥΤΕ!!!???


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 02:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς την gretel! Άντε βρε κορίτσι μου εδώ σφάζονται παληκάρια για πάρτη σου!

Παίδες ο γέρος δεν έφυγε ακόμα λόγος του ότι υπάρχει έξοδος για μια γιορτή εδώ και οι λεωφόροι θα πήξουν το σαββατοκύριακο και έτσι το αφήσαμε για την άλλη Τετάρτη....οπότε θα τα λέμε.

quote:
πάω τώρα γιατί έχω να... συνθέσω! το καμάρι μας ο νταβέλης μου δίνει μια ακουστική εισαγωγή και μ' αφήνει να παλέψω μόνος μου με το τέρας!

Άιντε παληκάρι μου. Εκείνα τα λογοτεχνικά αριστουργήματα που λέγαμε τα έχω στο άλλο χωριό οπότε αν ενδιαφέρεστε ακόμα τα στέλνω την άλλη εβδομάς.

quote:
Το περίεργο με τους Autumn Tears είναι ότι αφενός δε μπορείς να τους εντάξεις σε ένα συγκεκριμένο μουσικό είδος αλλά από την άλλη έχουν fans που ακούνε gothic, metal κτλ.

Πάντως Dying Incubus πήγαινε να ακούσεις το καινούργιο συγκρότημα τηε Έρικας να δεις τι χαρίσματα έκρυβε αυτή η κοπέλα. Πραγματική μεταλλού!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 07:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ποιό καινούριο συγκρότημα της Erika, φίλε?
Πες μου όνομα να ψάξω!
Από Τετάρτη σε χάνουμε εσένα δηλαδή, ε?

quote:
crucifire (1):
λοιπόν, από που ν'αρχίσω το δούλεμα;

quote:
crucifire (2):
γκρααααααααααααα! ξεχειλίζει τεστοστερόνη το τόπικ!

Συγγνώμη αλλά τώρα νομίζεις ότι μου την είπες?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SPARTAKOS20
Νέο Μέλος

Algeria
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 12:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SPARTAKOS20
Χαιρετώ την ομίγιρη.

Ρε παίδες κόφτε το δούλεμα ντρέπομαι.

Γκρετελ καλως ήρθες πάλι.

Για χάρντκορ δεν επιμένω Α. Κ. για κανένα θρασάκι να κάνω παρουσίαση;

Σκέφτομαι να αρχίσω από την δεκαετία του 80.

Συμφωνείτε;

Καλά χθες στα μαθηματικά σφαγή έγινε. Οι συναρτήσεις με κάνανε ασυνάρητο.ΡΡΡΡΡ. Οι μιγαδικοί με γεμίσαν μύγες.!!!

Γκρέτελ το σουτζούκ λουκουμ είναι η αδυναμία μου. Θέλω κιάλλο κουίζζζ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 13:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Για χάρντκορ δεν επιμένω Α. Κ. για κανένα θρασάκι να κάνω παρουσίαση;

Σκέφτομαι να αρχίσω από την δεκαετία του 80.


Ω ΝΑΙ !!!!!!!!!

Είμαι πολύ περίεργος να δω πως το "extreme metal" της εποχής μας σκούγεται στα μαθημένα πλέον αυτιά των μεταλλάδων σήμερα. Ξέρεις, γινόντουσαν ομηρικές μάχες το '80 μεταξύ θρασάδων και λοιπων μεταλλάδων. Το Thrash θεωρούτανε βαβούρα για τους λάτρεις του epic και του NWOBHM, οπότε με λίγα λόγια μας θεωρούσανε παρακατιανούς.

Τώρα που ακούω ξανά τα thrash metal ακούσματά μου, δυσκολεύομαι να βρω αυτή την διαχωριστική γραμμή που μας βάζανε τότε.

Άμα αρχίσεις την παρουσίασή σου με τους θεϊκούς FLOTSAM and JETSAM, θα σε έχω στα υπόψιν μού όταν αποχωρήσω από τους SLAYER και φτιάξω το δικό μου project Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 14:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Κι εσύ ΒΡΟΥΤΕ!!!???

εγώ απλά παίρνω τον σπάρτακο στο... "ψιλό"!

quote:
Εκείνα τα λογοτεχνικά αριστουργήματα που λέγαμε τα έχω στο άλλο χωριό οπότε αν ενδιαφέρεστε ακόμα τα στέλνω την άλλη εβδομάς.

εννοείται! εγώ ακόμα προσπαθώ να κάνω ένα ριπάρισμα της προκοπής στα βιντεάκια απ'τις πρόβες...

quote:
Συγγνώμη αλλά τώρα νομίζεις ότι μου την είπες?

όχι, το τελευταίο ήταν άσχετο! εσένα δεν βρήκα τίποτα για να σε δουλέψω!

quote:
Ρε παίδες κόφτε το δούλεμα ντρέπομαι.

α, δεν ξέρεις σε τι λέρα έπεσες!

quote:
Γκρετελ καλως ήρθες πάλι.

μετά φταίω εγώ!

quote:
Γκρέτελ το σουτζούκ λουκουμ είναι η αδυναμία μου.

σου αρέσει γενικά, ή μόνο αν είναι απ'τη γκρέτελ;!

quote:
Είμαι πολύ περίεργος να δω πως το "extreme metal" της εποχής μας σκούγεται στα μαθημένα πλέον αυτιά των μεταλλάδων σήμερα.

ανέμπνευστο! χεχε! καλά, πέρα απ'το καλαμπούρι, είχε κι αυτό την πλάκα του...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 14:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Κοίτα να δεις κάτι συμπτώσεις.....

Το πρωί άκουγα στο αυτοκίνητο αυτό :

Κατά την προσωπική μου άποψη, μία από τις κορυφαίες κυκλοφορίες στην δεκαετία τους 80 (κυκλοφόρησε το 1988). Το άκουγα και σκεφτόμουνα πως πρέπει να τον παρουσιάσω τον δίσκο για να τον ανακαλύψουνε αυτοί που δεν είχανε την τύχη.

Είχα να τον ακούσω πάνω από 5 χρόνια και η αλήθεια είναι πως μου δημιουργεί ακόμα τα συναισθήματα που μου δημιουργούσε τότε που τον άκουγα με τσίτα το volume στα walkman πίσω στα 18 μου...

Μιλάμε για 10 διαμάντια, όσοι το έχετε ακούσει ελπίζω να συμφωνήτε μαζί μου. Άκουσα το "Escape from Within" και δάκρυσα, μου θύμισε τόσα πολλά....

Εδώ να κάνω μια παρένθεση, για να θυμηθούν οι παλιοί και να μαθαίνουνε οι νεότεροι. Την εποχή του βυνιλίου, τα metal albums τις μπαλάντες τους τις βάζανε συνήθως στο 4 κομμάτι της κάθε πλευράς. Δείτε τα CD σας έτσι για πλάκα (για κυκλοφορίες του 80 μιλάω) και θα δείτε που το #4 και το #8 είναι πάντα πιο slow....

Κορυφαίο κομμάτι κατά την γνώμη μου είναι το I Live you Die και ακολουθούν το ομόνυμο No Place For Disgrace και φυσικά το Escape from Within

Βασικό χαρακτηριστιμό του album είναι οι συνεχείς αλλαγές μέσα στα κομμάτια, οπότε μην πεσετε στην παγίδα να το ακούσετε στα γρήγορα (πχ τα πρώτα 2 λεπτα) για να πάρετε κάποια ιδέα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 17:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Άμα αρχίσεις την παρουσίασή σου με τους θεϊκούς FLOTSAM and JETSAM, θα σε έχω στα υπόψιν μού όταν αποχωρήσω από τους SLAYER και φτιάξω το δικό μου project

Γιατί να φύγεις Κέρρυ? Μέχρι δική σου σειρά ρούχων έχεις κάνει!!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 17:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες και γαμώ τους συγχρονισμούς! Thrash άκουγα και εγώ χτες μετά από αιώνες!

quote:
Για χάρντκορ δεν επιμένω Α. Κ. για κανένα θρασάκι να κάνω παρουσίαση;

Και το ρωτάς;
Παιδιά νομίζω πως το thrash έχει ανέβει και πάλι τώρα τελευταία. Άκουσα κάτι καινούργια CD τα οποία επιστρέφουν στις παλιές καλές εποχές. Ενδεικτικά αναφέρω Machine Head-The Blackening, Susperia-Cut from Stone, Karras - The Bright Side Of Death κ.α.

quote:
Κατά την προσωπική μου άποψη, μία από τις κορυφαίες κυκλοφορίες στην δεκαετία τους 80 (κυκλοφόρησε το 1988). Το άκουγα και σκεφτόμουνα πως πρέπει να τον παρουσιάσω τον δίσκο για να τον ανακαλύψουνε αυτοί που δεν είχανε την τύχη.

Α ρε Kerry, μεγαλείο! Καθώς επίσης και το Doomsday for the Deceiver. Οι περισσότεροι ξέρουν τους Flotsam and Jetsam σαν το πρώην συγκρότημα του Jason Newsted από τους Ατσάλικα και είναι κρίμα γιατί πραγματικά πρόκειται για κορυφαίο γκρούπ.

quote:
Ποιό καινούριο συγκρότημα της Erika, φίλε?

Εκεί που παρουσίασα το CD των Autumn Tears έχει λινκ που σε πάει στο web site των Ignitor. Δεν σε παρεξηγώ όμως γιατί είδα πως ποστάρισες στις 7:20 το πρωίΤην άλλη βδομάδα πριν φύγω θα σου στείλω και το υλικό που λέγαμε.

quote:
Τώρα που ακούω ξανά τα thrash metal ακούσματά μου, δυσκολεύομαι να βρω αυτή την διαχωριστική γραμμή που μας βάζανε τότε.

Έλα ντε, τι μου θύμισες! Αν και εγώ είχα πέσει σε κάτι old school ροκάδες που μου λέγανε μην πάρεις τον δίσκο των Maiden (Number of the Beast) είναι πολύ βαβούρα. Ευτυχώς που ως νέος δεν άκουγα ποτέ τους παλιούς χε χε! Κάτι σαν τον crucifire ένα πράμα. Γι αυτό τον αγαπάω τον μικρό

quote:
Την εποχή του βυνιλίου, τα metal albums τις μπαλάντες τους τις βάζανε συνήθως στο 4 κομμάτι της κάθε πλευράς.

Από το τρίτο κομμάτι της κάθε πλευράς τα βινυλια μου χάνανε σε ποιότητα για κάποιο λόγο. Μάλλον έφταιγε το πικάπ πάντως το θυμάμαι και εγώ για τις μπαλάντες που ήταν στο #4.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 19:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
www.nightwish.com απλά....

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy