ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 11:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Είπα κι εγώ, βρε A. Kircher!
Έψαχνα να βρω αν έχει κάπου μια κοπέλα να τραγουδάει!
Χαχα!

Αλήθεια, τα αποτελέσματα για τα 7 νέα θαύματα του κόσμου δεν θα έπρεπε να είχαν βγει εχθές?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 17:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Έψαχνα να βρω αν έχει κάπου μια κοπέλα να τραγουδάει!

Κοπέλα δεν έχει, έχει όμως άλλες ομορφιέςΠεριμένω να ακούσω και την αντίδραση του crucifire.

quote:
Αλήθεια, τα αποτελέσματα για τα 7 νέα θαύματα του κόσμου δεν θα έπρεπε να είχαν βγει εχθές?

Βγήκανε εγώ τα είδα.

Οι Vision Bleak τι λένε; Είναι καλοί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 18:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Το videο των EXORISTON () ήτανε γελοίο όντως, πίσω από όλα αυτά όμως ήτανε ένα καλό κομματάκι και τα παλικάρια με έναν προσεχτικο manager και παραγωγό θα μπορούσανε να δείνανε καλλο αποτέλεσμα. Για το στυλ τους η φωνή του τραγουδιστή δεν είναι καθόλου άσχημη (δηλαδή τι παραπάνω έχει ο King Diamond ???). Πάντως βλέπεις το video και αναρωτιέσαι άμα σοβαρολογούν.... μα τι σκέφτονταν όταν το γύρισαν ??????

Στο ίδιο link έχει και video από τους καταραμένους και δυστυχώς πέρα από σπαστική φωνή ο φουκαράς ο τραγουδιστής έχει και σπαστική σκηνική παρουσία. Κρίμα γιατί μουσικά φαίνεται να έχουνε δυνατότητες αλλά όταν το παληκάρι αρχίζει τις κορώνες, γίνομαι Beavis και ουρλιάζω SHUT THE **** UP - IT SUCKS !!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 19:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
HELSTAR

Οι Helstar είναι από τα μεγάλα κλασσικά συγκροτήματα του 80 που δυστυχώς δεν απέκτησαν την φήμη που τους αρμόζει. Δημιουργήθηκαν το 1982 στο Houston του Texas. Η μουσική τους είναι ένα κράμα power και speed metal με επιδράσεις από κλασσική μουσική, ιδιαίτερα στα σόλο. Ο τραγουδιστής James Rivera κατέχει μια από τις πιο καθαρές και εκφραστικές φωνές στον χώρο ενώ το δίδυμο των Larry Barragan και Robert Trevino στις κιθάρες στέκεται σε εκπληκτικά υψηλό επίπεδο.

Από το 1984 μέχρι το 1989 οι Helstar κυκλοφόρησαν 4 άλμπουμ που απέσπασαν θριαμβευτικές κριτικές και θεωρούνται μέχρι και σήμερα ότι καλύτερο έχει παράγει το είδος του power metal.

Συγκεκριμένα λοιπόν:

Burning Star (1984)

Remnants Of War (1986)

A Distant Thunder (1988)

Nosferatu (1989)

Τώρα σκεφτήτε, πόσα συγκροτήματα έχουν καταφέρει να βγάλουν τέσσερα αριστουργηματικά άλμπουμ το ένα μετά το άλλο; Και πόσα από αυτά έχουν μείνει στην αφάνεια;

Το Nosferatu είναι το αγαπημένο μου από τα τέσσερα. Η τεχνική στις κιθάρες είναι ασύληπτη και ξεπερνά τα περισσότερα συγκροτήματα της εποχής, ας μην ξεχνάμε πως μιλάμε για 1989. Η παραγωγή είναι εξαιρετικά διαυγής με όλα τα όργανα να ακούγονται πεντακάθαρα στην μίξη. H θεματολογία του άλμπουμ όπως καταλάβατε σχετίζεται με τον Δράκουλα του Bram Stoker. Μετά από ένα τέτοιο άλμπουμ θα περίμενε κανείς να ανοίξει τελικά μια μεγάλη καριέρα για τους Helstar....

Και τι έγινε μετά; Στην χώρα της βλακείας και του χρήματος που ονομάζεται Ηνωμένα Αμερικανικά Εμιράτα γεννήθηκε ένα καινούργιο είδος, το grunge. H ταφόπλακα έπεσε βαριά πάνω στο αμερικάνικο μέταλ. Διάφορες μετριότητες όπως ο Cobain και οι κλώνοι του άρχισαν να εμφανίζονται και οι εταιρίες μυρίστηκαν το παραδάκι που θα τους έφερνε το νέο τερατούργημα.

Οι Helstar έχασαν το συμβόλαιο τους αλλά όχι και το όραμα. Υπάρχουν ακόμα μέχρι σήμερα σαν ένα άγνωστο μικρό συγκρότημα από το Texas που παίζει την μουσική που έπαιζε πάντα με λίγους και πιστούς φίλους που τους θαυμάζουν και τους αγαπούν.

Μιας και κάποια από τα παραπάνω άλμπουμ έχουν κυκλοφορήσει και στο ίντερνετ αν θέλετε στείλτε μου ε-μέιλ να σας δώσω τα λινκ, αν δεν τα βρήτε.

HAIL HELSTAR!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 19:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Kerry συμφωνώ! Οι EXORISTOI θα μπορούσαν να κάνουν περισσότερα δεν είναι άσχημοι. Υπάρχει όμως ένας ερασσιτεχνισμός στο όλο θέμα που σκοτώνει την προσπάθεια.

Πάντως ήταν από τους πρώτους στον χώρο και αυτό λέει πολλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 08:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Βγήκανε εγώ τα είδα.

Ε, πες βρε άνθρωπε τι έγινε!
Πως τα πήγε η Ακρόπολη?
Ποιά είναι τα 7 νέα θαύματα του κόσμου?

Οι Vision Bleak είναι αρκετά καλοί κατά την γνώμη μου!
Είχαμε κάνει και παρουσίαση τους στο δεύτερο μέρος του θέματος.
Έντονο το γοτθικό στοιχείο καθώς και το βαμπιρικό.
Έχουν βγάλει 2 albums, θα σου πρότεινα να τους ψάξεις.

’κουσα και τους Indigo Child.
Αρκετά καλό συγκρότημα, μου άρεσαν αρκετά!
Μπράβο στην Brie Boy για την ανακάλυψη και στον A. Kircher για την βοήθεια του!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 08:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Ε, πες βρε άνθρωπε τι έγινε!
Πως τα πήγε η Ακρόπολη?
Ποιά είναι τα 7 νέα θαύματα του κόσμου?

H Ακρόπολη δεν τα πήγε καθόλου καλά...τα εφτά νέα θαύματα του κόσμου σύμφωνα με αυτούς που ψήφισαν, ας μην ξεχνάμε πως αυτό δεν σημαίνει τίποτα είναι:

* Great Wall of China, China
* Petra, Jordan
* Christ the Redeemer (statue), Brazil
* Machu Picchu, Peru
* Chichen Itza, Mexico
* Colosseum, Italy
* Taj Mahal, India

Τους Vision Bleak τους έχω σταμπάρει εδώ και καιρό λόγω των εξωφύλλων τους αλλά δεν έτυχε να ακούσω. Θα το κάνω όμως τώρα.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 22:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Γεια σε ολους παιδιά!
Εχω να προτείνω κι εγω ένα συγκρότημα.Είναι οι Godless.Είναι έλληνες death metallers και σε μερικά τραγούδια τους έχουν ελληνικούς στίχους.Πιστεύω σαν μουσικός ότι έχουν πολύ καλες ιδέες στη μουσική τους και αν και παίζουν death metal ακούγονται κάπως πιο ευχάριστα απο άλλα death metal συγκροτήματα.Εμένα δε μου αρέσει το death metal αλλά σας τους προτεινω λόγω της ιδιαιτερότητας τους.Αξίζει να δείτε τα 2 βιντεο που εχουν στο site τους.Εχουν και υποτιτλους με τους στίχους και αρκετά socking εικόνες..
Για σατανιστές μόνο!!

www.godless.info


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 08:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
H Ακρόπολη δεν τα πήγε καθόλου καλά...τα εφτά νέα θαύματα του κόσμου σύμφωνα με αυτούς που ψήφισαν, ας μην ξεχνάμε πως αυτό δεν σημαίνει τίποτα είναι:

Για να καταλάβω, αυτά που αναφέρεις στην συνέχεια είναι τα 7 θαύματα του κόσμου ή είναι το αποτέλεσμα κάποιας δημοσκόπησης?
Εγώ γιατί νόμιζα ότι η Ακρόπολη τα πήγαινε καλά?

Τους Vision Bleak να τους ψάξεις σίγουρα.
Κι εγώ νομίζω τους ήξερα κατ' όνομα αρκετό καιρό πριν τους ψάξω αλλά άξιζε η έρευνα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 08:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς τον Σαβαώθ!

Τα βίντεο τα κατεβάζω τώρα αλλά θα τα δω αύριο γιατί σε λίγο πάω για ύπνο.

Πάντως το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟΝ logo του site τους ήταν καλό εκτός από την σημαία που καιγόταν

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 08:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλημέρα και στον Dying Incubus!

quote:
Για να καταλάβω, αυτά που αναφέρεις στην συνέχεια είναι τα 7 θαύματα του κόσμου ή είναι το αποτέλεσμα κάποιας δημοσκόπησης?

Το κλειδί της πρότασης είναι στο "νέα".

Δημοκρατία δεν θέλατε; Καλά να πάθετε!

quote:
Τους Vision Bleak να τους ψάξεις σίγουρα.

Έχουνε μπει ήδη στην λίστα ακροάσεως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 11:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
γκρρρ, τρεις συνεχόμενες μέρες δεν προλάβαινα να γράψω κι έχω φρικάρει!

επιγραμματικά λοιπόν:

ρε σεις πως στραβογέρασε έτσι ο gary moore γαμώτο! τρόμαξα να τον γνωρίσω!

για τους exoristous ουδέν σχόλιο. μόνο ότι, σαν τους emo, έτσι κι αυτοί δεν έχουν λόγο ύπαρξης, και πρέπει να ακούσουν σαβαώθ για να γίνουν άνθρωποι... forgive yourself, for not being my giiiiiiiiiiiiiiiiiift...

όσο για την ακρόπολη, απέδειξαν περίτρανα ότι μη έλλην βάρβαρος, οι μογγόλοι, που ψήφησαν το χριστό ως θαύμα, και ακόμα περισότρο που ψήφισαν το κολλοσαίο, στο οποίο τα έντερα των χριστιανών προσέφεραν θέαμα [το σπλάτερ είναι ρωμαϊκή εφεύρεση!] και ταυτόχρονα δεν προσφέρει κάτι αρχιτεκτονικά καινοτόμο, ή τουλάχιστον όχι τόσο όσο το γεωμετρικό θαύμα της ακρόπολης...

quote:
Έχουνε μπει ήδη στην λίστα ακροάσεως!

ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ !

χρωστάω ένα review στο νέο των epica, να δω πως θα προλάβω! πάω να πάρω χορδές γιατί τις ξέσκησα!

τις καλημέρες μου με... χμμμ... stratofortress από stratovarius! είχα όρεξη για συρτάκι πρωί πρώι!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 18:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς τον crucife!

quote:
ρε σεις πως στραβογέρασε έτσι ο gary moore γαμώτο! τρόμαξα να τον γνωρίσω!

Ναι και εγώ τον θυμόμουν από το We Want Moore του 84....όχι πως ήτανε ποτέ του ομορφάντρας.

quote:
χρωστάω ένα review στο νέο των epica, να δω πως θα προλάβω! πάω να πάρω χορδές γιατί τις ξέσκησα!

Α το είδα και εγώ. Δεν το άκουσα ακόμα. Τελείωσες με τις εξετάσεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 08:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε παιδιά, πότε έβγαλαν καινούριο album οι Epica?
Μπορείτε να πείτε τίτλο?
Γιατί και για τους Elend που λέγαμε ότι είχαν βγάλει καινούριο το είχα τελικά και δεν το θυμόμουν.

quote:
Δημοκρατία δεν θέλατε; Καλά να πάθετε!

Εξαρτάται για ποιά μορφή δημοκρατίας μιλάμε, φίλε!
Αυτή που προβάλλεται ως δημοκρατία, αυτή που την θυμόμαστε όταν μας βολεύει ή αυτό που είναι δημοκρατία?
Γιατί νιώθω ότι η μοναδική περίπτωση που υπήρξε πραγματική δημοκρατία στην Ιστορία είναι με τον δικό μας τον τυπά, τον Περικλή...

quote:
όσο για την ακρόπολη, απέδειξαν περίτρανα ότι μη έλλην βάρβαρος, οι μογγόλοι, που ψήφησαν το χριστό ως θαύμα, και ακόμα περισότρο που ψήφισαν το κολλοσαίο, στο οποίο τα έντερα των χριστιανών προσέφεραν θέαμα [το σπλάτερ είναι ρωμαϊκή εφεύρεση!] και ταυτόχρονα δεν προσφέρει κάτι αρχιτεκτονικά καινοτόμο, ή τουλάχιστον όχι τόσο όσο το γεωμετρικό θαύμα της ακρόπολης...

Εντάξει, τώρα τι να κάνουμε?
Αφού θεώρησαν κάποια άλλα ως θαύματα του κόσμου, θα τους σφάξουμε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 10:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Ναι και εγώ τον θυμόμουν από το We Want Moore του 84

εγώ πάλι απ'το over the hills... τεσ'πα.

quote:
Τελείωσες με τις εξετάσεις;

επιτέλους!

quote:
Μπορείτε να πείτε τίτλο?

όχι! άντε καλά, the divine conspiracy!

quote:
Αφού θεώρησαν κάποια άλλα ως θαύματα του κόσμου, θα τους σφάξουμε?

ναι! για το κτήνος τον καλλικράτη!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 16:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
όχι! άντε καλά, the divine conspiracy!

Όχι μόνο οι Epica, αλλά και οι Nightwish βγάζουν το Dark Passion Play τον Σεπτέμβρη. Κάπου τo είδα να βολτάρει και αυτό στο διαδύκτιο.

Καλοί οι Vision Bleak!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 20:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ο σεπτέμβρης αργεί, αλλά που το είδες;! ξαναβρές το! εν τω μεταξύ μου φαίνεται ότι κυκλοφόρησε το πρώτο single [με το όνομα κάποιου λουλουδιού νομίζω. amaranth...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 23:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
"Ποιός είδε τον, ποιός είδε τον Αμάραντοοοοοο..... σε ποιό βουνό φυτρώνει καλέ;"

Αποκλειστικοί στίχοι από το καινούργιο τραγούδι των Nightwish!!!

Τέσσερα τραγούδια έχουν βγει μόνο σόρρυ...false alarm

Αλλά για τους φανατικούς θα είναι μέλι εξ ουρανού...

Σου έστειλα ε-μαιλ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 08:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τελικά δεν το είχα το Divine conspiracy αλλά πιστεύω ότι σήμερα - αύριο θα το έχω!

Από τα 4 νέα τραγούδια των Nightwish έχω βρει μόνο το Eva, το οποίο κι έχω κατεβάσει.
Τα άλλα 3 δεν τα έχω βρει.

quote:
Όχι μόνο οι Epica, αλλά και οι Nightwish βγάζουν το Dark Passion Play τον Σεπτέμβρη. Κάπου τo είδα να βολτάρει και αυτό στο διαδύκτιο.

Πως τα ξετρυπώνεις εσύ, βρε A. Kircher, κι εγώ δε μπορώ να τα βρω?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 08:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Πως τα ξετρυπώνεις εσύ, βρε A. Kircher, κι εγώ δε μπορώ να τα βρω?

Με την βοήθεια της Ρωσικής μαφίας!

Everything is Out There!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 08:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Με την βοήθεια μιας άλλης Μαφίας ξετρύπωσα κι εγώ τα 4 τραγούδια των Nightwish!

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τα ακούσω ακόμα και δεν άκουσα με μεγάλη προσοχή το καινούριο album των Epica.
Το Σαββατοκύριακο όμως νομίζω πως θα τα ακούσω...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 11:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
κάτι δε ου πάει καλά. ίσως να φταίει μια μουσική βιοματική εμπειρία που είχα τις προάλλες, αλλά, εν.ω άκουσα και τους epica, και τα κομμάτια των nightwish... κι ενώ τα βρήκα μουσικά αψεγάδιαστα, έννιωθα ότι δεν ήξερα πως να τα ακούσω. όπως δηλαδή κάποιος πρέπει να μάθει πώς να ακούει όπερα, έτσι κι εγώ ήθελα κάποιον να μου εξηγήσει τι ακούω. ένιωθα σα να κοιτάω ένα πίνακα με δύο γραμμές κι έψαχνα την ταμπελίτσα να μου εξηγήσει τι εννοεί ο καλλιτέχνης...

ου φαίνεται πως, σε ορισμένα είδη της μέταλ έχει περάσει η εποχή που με το που άκουγες ένα τραγούδι, δεν έβλεπες τη ώρα να τελειώσει για να το ξανακούσεις, και μπορούσες να κολλήσεις δτο ίδιο τραγούδι για μέρες πριν πας παρακάτω στο δίσκο... πολύ λίγες περιπτώσεις με πιάνουν πια στον ύπνο. όσο πειραματικό κι αν ακούστηκε το άλμπουμ των epica, όσο μεγαλειώδη τα κομμάτια των nightwish... είχα ένα μεγάλο ερωτηματικό πάνω απ'το κεφάλι μου...

kircher ή D_I μπας και μπορείτε να γράψετε κανα review των ανωτέρω, μπας και καταλάβω τι άκουσα;!

quote:
"Ποιός είδε τον, ποιός είδε τον Αμάραντοοοοοο..... σε ποιό βουνό φυτρώνει καλέ;"

Αποκλειστικοί στίχοι από το καινούργιο τραγούδι των Nightwish!!!


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 19:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
kircher ή D_I μπας και μπορείτε να γράψετε κανα review των ανωτέρω, μπας και καταλάβω τι άκουσα;!

Ντρέπομαι να το πω αλλά, ρε παιδιά, δεν έχω καμία σχέση με τους Epica και τους Nightwish, όπερ σημαίνει ότι δεν έχω ακούσει τίποτα από αυτά τα συγκροτήματα στο παρελθόν.

Πάντως θα τα ακούσω τα άλμπουμς και θα κάνω μια περιγραφή γιατί ο crucifire μου άναψε την περιέργεια.

Πολύ πήξιμο ρε παίδες εδώ τις τελευταίες μέρες!

Ελπίζω εσείς να επιβιώνετε καλύτερα.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 19:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
δεν είχες επαφή;! κακώς!

αλήθεια πως γίνεται μια ζωή, στις "διακοπές" να τρέχουμε ακόμα περισσότερο;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 06:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Σκέψη της στιγμής στο προ-προηγούμενο ποστ του crucifire.

Κάποτε, πριν το ίντερνετ, έκανες χρόνια να βρεις ένα δίσκο που ήθελες. Άκουγες για ένα συγκρότημα που είναι καλό και περνάγαν χρόνια και πάλι μέχρι να το βρεις.

Έψαχνες ένα συγκεκριμένο δίσκο παντού, και αν τον έβρισκες, τον χρυσοπλήρωνες καμιά φορά και τον είχες καμάρι.

My precious, my precious......

Το έπαιζες και μούρη στην παρέα.

Μου είχε τύχει να ακούω ένα δίσκο για μήνες μέχρι να βρω άλλο να τον αντικαταστήσω.

Geek πράγματα αλλά μου έχει λείψει αυτή η αίσθηση ρε γαμώτο!

Τώρα ακόμα και τα πιο σπάνια cd μπορείς να τα κατεβάσεις.

Καλό αυτό δεν λέω, ακούμε πράγματα που δεν θα είχαμε την ευκαιρία να τα ακούσουμε ποτέ.

Αλλά χάνεται η μαγεία.

Είναι σαν να μπορείς να έχεις όποια γυναίκα θέλεις, όποτε την θέλεις.

Δεν έχει φάση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 13:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Καλημέρα παιδιά!

Έχω εξαφανιστεί, γιατί εκεί που βρίσκομαι για καλοκαίρι δεν υπάρχει ίντερνετ, (μάλλον είμαι τυχερή που υπάρχει ηλεκτρισμός) και λόγω ζέστης
έχω αραιώσει τις επισκέψεις μου στην Αθήνα.

Χαίρομαι που σας άρεσαν οι Indigo

A. Kircher, διάβαζα αυτό που γράφεις παραπάνω και προβληματίστηκα, καθότι εγώ είμαι μάλλον ακόμη σε primitive κατάσταση. Θέλω να πω, ακόμη δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κατεβάσω κομμάτια που μου αρέσουν. Συνήθως δεν τα βρίσκω στα share τελοςπάντων προγράμματα που χρησιμοποιώ.

Μιας και ψάχνεις για gothic λοιπόν, σου έχω μια πρόκληση.

Μια λίστα με πραγματικά δυσεύρετα gothic διαμάντια της δεκαετίας '80-'90, που εμένα με παιδεύει χρόνια, και ονειρεύομαι την ώρα και την στιγμή που θα τα αποκτήσω. Απίστευτα κομμάτια, που δεν ακούγονται πουθενά και οι νεαροί γκοθάδες, στην Ελλάδα τουλάχιστον, συνήθως αγνοούν.

Αν τα βρεις...υποκλίνομαι.


1. Mephisto Waltz - Mephisto Waltz
2. The Wake - Side Show
3. Prophetess - Alone
4. 45 Grave - Wax
5. Wreckage - Believe
6. Rosetta Stone - Nothing
7. Brotherhood of Pagans - Resurrection
8. Screams For Tina - Kristen
9. Super Heroines- Remembering Love
10. Eva O Halo Experience - Children Of The Light
11. Blitz Second Empire Justice - Telecommunication
12. Big Electric Cat - Orchid Dreaming
13. Nosferatu - Alone
14. Aurora - The Garden of Temptation
15. Black Atmosphere - Eternal Ocean
16. Circuit7 - Video Boys
17. Clair Obscur- Froh


Η πλάκα είναι ότι πολλά από αυτά υπήρχαν συγκεντρωμένα σε ένα special anniversary compilation, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 14:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή μου Brie Boy, από τα albums που αναφέρεις, έχω τρία.

Για παρουσίαση album εγώ δεν είμαι καλός οπότε μιας και θα την κάνει ο A. Kircher δεν την κάνω κι εγώ.

quote:
Ντρέπομαι να το πω αλλά, ρε παιδιά, δεν έχω καμία σχέση με τους Epica και τους Nightwish, όπερ σημαίνει ότι δεν έχω ακούσει τίποτα από αυτά τα συγκροτήματα στο παρελθόν.

Είναι πολύ καλά συγκροτήματα, ψάξε τους λίγο.
Δεν χάνεις τίποτα.

Για την εύρεση των cd πάντως προ Internet, θα συμφωνήσω ότι ήταν πολύ δύσκολο και σου έπαιρνε πόσο καιρό για να βρεις κάτι.
Μερικές φορές βέβαια και τώρα δυσκολεύεσαι να βρεις κάτι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 14:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Δεν είναι άλμπουμ, είναι tracks.

Ίσως κάποια από αυτά να είναι από ομώνυμα άλμπουμ.

Ναι, μερικά μπορείς να τα βρεις στην αγορά, πχ. το Rise των Nosferatu που είναι απίστευτη δισκάρα (και μέσα είναι και το Alone που ανέφερα), το είχα δει ότι έπαιζε στα σχετικά δισκοπωλεία. Ενδεχομένως βρίσκεις και Screams for Tina, Wake ή Rosetta Stone.

Δυσκολεύομαι όμως πάρα πολύ να τα βρω στο ίντερνετ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 04:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς την Brie Boy!

Ευχαριστώ και για την λίστα!

Βρήκα μια ανάλογη συλλογή από την Cleopatra σε δύο CD.

Το full listing είναι το ακόλουθο.

CD 1

1 Rosetta stone-Nothing (important)
2 Eva o halo experience-Children of the light
3 Farenheith 451-Strangers
4 Blitz-second empire justice
5 The wake-Sideshow
6 Executive slacks- I'm coming
7 Big electric cat-Orchid dreaming
8 Children on stun- Cats or devil eyes
9 Alien sex fiend-Ignore the machine
10 EXP-Neuro
11 Black atmosphere-Eternal ocean
12 Midnight configuration-The wake ( more souls for the fire)
13 Deathride69-Elvischrist
14 Brotherhood of pagans-Resurrection
15 Prophetess-Alone
16 Ex -voto-Emanuelle

CD 2

1 Mephisto walz-Mephistho walz
2 Two witches-The omen
3 Kommunity FK- We will not fall
4 Christian Death-Haloes
5 Usherhouse-November rain
6 Screams for Tina-Kristen
7 Superheroines-Remembering love
8 Aurora-The garden of temptation
9 Switchblade symphony-Gutter glitter
10 Icon-Exit
11 45 Grave-Wax
12 Aria-Last expressions
13 Red lorry yellow lorry-Talk about the weather
14 Nosferatu- The keeper's call
15 Wreckage-believe
16 Gitane Demone-Heavenly melancholy (set me free)
17 Corpus Delicti- Patient

Πολλά είναι από αυτά που ψάχνεις.

Μπορώ και να σου στείλω τα λινκς αν σε ενδιαφέρει.

Όπως κατάλαβες με τους Indigo Child έγινε χαμός.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 12:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή μου Brie Boy, όντως!
Δεν είναι όλα albums.
Παρόλα αυτά, μερικά είναι κάπως εύκολα να τα βρεις και στο λέω από δική μου πείρα.
Οι Nosferatu, Mephisto Waltz, Rosetta Stone κτλ μπορούν να βρεθούν πιο εύκολα.
Και το Rise είναι όντως απίστευτη δισκάρα!

Διαβάζοντας τη λίστα του A. Kircher δεν ξέρω κι εγώ πόσο καιρό έχω να ακούσω Switchblade Symphony, Two Witches etc...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy