ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 19:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
η αλήθεια είναι, ότι, οπως έχω σχολιάσει και στο βιντεάκι, φαίνεται πως η ανετ προσπαθεί να το παίξει σέξυ και όλο νάζι και... πως να το πω; οι ιταλοί το λένε σκέρτσο, ποιά είναι η ελληνική λέξη;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 07:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ΕΛΑ ΤΩΡΑ που δεν καταλαβαίνεις!

Για να ρωτάω σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω.
Εσύ λοιπόν που καταλαβαίνεις, δε μου λες κι εμένα το παρασύνθημα?


Φίλε OANNHSEA, η φωνή της Tarja με την φωνή της Ανέτ δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
Παρόλα αυτά μου αρέσει η φωνή της δεύτερης και πιστεύω ότι θα καταβάλλει και μεγάλη προσπάθεια για να "δέσει" με το συγκρότημα και να αφήσει το δικό της στίγμα.
Για τόσα χρόνια άκουγες Nightwish και το μυαλό σου πήγαινε στην Tarja, δεν είναι και τόσο εύκολο για το συγκρότημα να ξεπεράσει αυτό το σημείο.
At least, that's my opinion!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 09:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εσύ λοιπόν που καταλαβαίνεις, δε μου λες κι εμένα το παρασύνθημα?

ε, να τους φτιάχνεις καφέ... να λες και καμιά καλή κουβέντα για πάρτη τους... τέτοια μικρά και καθημερινά πράγματα, που όμως κάνουν τη διαφορά!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 12:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ε, να τους φτιάχνεις καφέ... να λες και καμιά καλή κουβέντα για πάρτη τους... τέτοια μικρά και καθημερινά πράγματα, που όμως κάνουν τη διαφορά!

Βρε crucifire, απορώ εάν κάνεις πλάκα από εχθές ή εάν μιλάς σοβαρά.
Εάν ισχύει η πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να ομολογήσω πως δεν γέλασα...
Εάν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, θα σε παρακαλούσα να μου πεις ανοιχτά αυτό που θέλεις να μου πεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 12:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εάν ισχύει η πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να ομολογήσω πως δεν γέλασα...

grrrr, είπα να γίνει λίγος τζερτζελές επειδή έχει ερημώσει το τόπικ, αλλά οκ. το κόβω! λες να μην ξέρω τι πρέπει να κάνεις για να γίνεις συντονιστής; απλά, το ξέρεις, μου αρέσει να την μπαίνω στην άρχουσα τάξη!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 22:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ρε πειρατές, μπας και ξέρετε κανά καλό σάιτ για κατέβασμα μέταλ dvdιών;
μου εχουν σπάσει τα νεύρα τα torrents...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 15:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εντάξει, πλάκα κάνουμε αρκετές φορές στο θέμα για να ανέβει κι η διάθεση των συμμετεχόντων, των αναγνωστών, να κυλήσει και λίγο πιο ευχάριστα η ώρα.
Αλλά αν ξεπερνάει τα όρια ελευθερίας του άλλου τότε κάπου χάνεται το νόημα της πλάκας...

Προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο site για αυτό που ρωτάς.
Νομίζω όμως πως και με τα torrents θα μπορούσες να βρεις αρκετά από αυτά που ψάχνεις κάθε φορά.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 22:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Αλλά αν ξεπερνάει τα όρια ελευθερίας του άλλου τότε κάπου χάνεται το νόημα της πλάκας...

δεκτόν, απλά περίμενα κάποια γρήγορη αντείθεση του στυλ "ναι, και για να γίνεις συντονιστής, πρέπει να μου γυαλίσεις το πληκτρολόγιο or something"

quote:
με τα torrents θα μπορούσες να βρεις αρκετά από αυτά που ψάχνεις κάθε φορά.

ενδεικτικά σου λέω ότι μου πήρε δύο βδομάδες σχεδόν ασταμάτητου downloading για τα 7 giga του dvd των epica... άμα έχεις τσιγκούνιδες leachers [συνέχεια μου ερχόταν στο μυαλό ο χατζηχρήστος να φωνάζει το ρίζο "σκουτσέζε"!]

ρε παιδιά, μάθατε μήπως έφτασε στη φλόριντα ο kircher;
______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 15/08/2007 22:54:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 00:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γειά χαρά σας παιδιά!

Μετά από διήμερη μάχη με τους νταλικέριδες και τα άλλα ατίθασα στοιχεία των Αμερικάνικων αυτοκινητόδρομων εφτάκαμεν σώοι στην Florida. 20 ώρες στο τιμόνι.

Χαμός στο ίσιωμα, πολύ κούραση, η ξέστη εδώ είναι αφόρητη, και άλλα πολλά, αλλά να μην σας κουράζω.

Μία εβδομάδα έμεινε και το σχολείο αρχίζει.

Πάει και αυτό το καλοκαίρι, χωρίς διακοπές (....μελαγχολικές σκέψεις πλημμυρίζουν το νεανικό μου μυαλό...αλλά δεν πειράζει νέος είμαι ακόμα...)

Να το κάνω όπως οι Εβραίοι που λέγανε "και του χρόνου στην Ιερουσαλήμ" άντε --και του χρόνου Ελλάδα--

Πάω τώρα για ύπνο και θα μου πάρει κανά δυό μέρες να συνέλθω.

Τα λέμε μόλις ξυπνήσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 08:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς τον A. Kircher!

Κάθισε και ξεκουράσου λίγο, πάρε λίγες δυνάμεις κι απόλαυσε τις ημέρες που έχεις μέχρι να ανοίξουν πάλι τα σχολεία!

quote:
Πάει και αυτό το καλοκαίρι, χωρίς διακοπές (....μελαγχολικές σκέψεις πλημμυρίζουν το νεανικό μου μυαλό...αλλά δεν πειράζει νέος είμαι ακόμα...)

Μακάρι τότε να κάνεις διακοπές κάποια άλλη στιγμή του έτους.
Ξέρεις, προς το τέλος!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 11:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μία εβδομάδα έμεινε και το σχολείο αρχίζει.

βαλτός είσαι; και μη ξεχνάς, εσύ είσαι στη μεριά του καθηγητή. εμείς είμαστε οι νέοι!

quote:
μελαγχολικές σκέψεις πλημμυρίζουν το νεανικό μου μυαλό

ποιο μυαλό; επιμένεις; εμείς είμαστε οι νέοι λέμε!

quote:
αλλά δεν πειράζει νέος είμαι ακόμα

λέγε λέγε, θα το πιστέψεις!

θα μου στείλεις κανα στίχο βρε;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 16:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Κάθισε και ξεκουράσου λίγο, πάρε λίγες δυνάμεις κι απόλαυσε τις ημέρες που έχεις μέχρι να ανοίξουν πάλι τα σχολεία!

Ευχαριστώ φίλε μου Dying Incubus!

quote:
βαλτός είσαι; και μη ξεχνάς, εσύ είσαι στη μεριά του καθηγητή. εμείς είμαστε οι νέοι!

Τι Λωζάνη τι Κοζάνη! Χιόνια η μιά, χιόνια η άλλη!

Θα τα πούμε σύντομα εμείς και ναι θα σου στείλω και στιχάκια!

Δεν έχω τίποτα μεταλλικό να πω για τώρα αλλά λέω να ρίξω μια παρουσιάση σύντομα για τον πρώτο δίσκο των Sigh από την Ιαπωνία που κυκλοφόρησε το 1993 από την Deathlike Silence Productions του Euronymous. Πρόκειται για διαμάντι!

1993.....και μετά το παίζω και νέος τρομάρα μου....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 16:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Sigh-Scorn Defeat (1993)

Οι Sigh ιδρύθηκαν στο Τόκυο το 1990 και αποτελούν ίσως το πιο γνωστό black metal group της Ιαπωνίας. Οι αρχικές επιρροές τους ήταν οι Venom, Celtic Frost και Kreator αλλά στην 20+ πορεία τους στο χώρο του metal έχουν μεταβληθεί από τυπικό black metal group σε μία από τις πιο πειραματικές και ασυνήθιστες avant-garde μπάντες. Χαρακτηριστικά στοιχεία του ήχου τους στις αρχές ήταν η χρήση των πλήκτρων (ήταν πραγματικά ένα από τα πρώτα συγκροτήματα στο χώρο του black που χρησιμοποίησαν τα keyboards κατά κόρον), η ατμόσφαιρα εμπνευσμένη από ταινίες τρόμου, και οι αναφορές στην Ιαπωνική μυθολογία και παράδοση στην θεματολογία τους.

Οι δισκογραφικές τους δουλειές μέχρι σήμερα (εκτός των demo, split, EP, και άλλα) είναι οι παρακάτω:

* Scorn Defeat - 1993
* Infidel Art - 1995
* Hail Horror Hail - 1997
* Scenario IV: Dread Dreams - 1999
* Imaginary Sonicscape - 2001
* Gallows Gallery - 2005
* Hangman's Hymn - 2007

**Αν παρατηρήσατε, τα αρχικά γράμματα των τίτλων σχηματίζουν την λέξη S.I.G.H.S.I.G.H.**

Οι πρώτες τους προσπάθειες τράβηξαν την προσοχή του Euronymous των Mayhem ο οποίος τους πήρε αμέσως στην εταιρία του Deathlike Silence Productions με σκοπό να ηχογραφήσουν τον πρώτο τους δίσκο. Πρόκειται για το Scorn Defeat που κυκλοφόρησε αμέσως μετά το θάνατο του Euronymous το 1993. Το πως τους ανακάλυψε ο Euronymous είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο αν σκεφτεί κανείς πως το Ιαπωνικό metal ήταν -και είναι ακόμα- αποκομμένο από την Ευρωπαική σκηνή. Σ'αυτό του βγάζω το καπέλο που λένε...


Το Scorn Defeat λοιπόν είναι η πρώτη τους δισκογραφική δουλειά και έχει μια ιδιαίτερη μαγεία. Η παραγωγή δημιουργεί μια απόκοσμη και μυστηριώδη ατμόσφαιρα που σε κάνει να θέλεις να ακούσεις το δίσκο στο σκοτάδι της νύχτας. Ακριβώς όπως στα πρώτα συγκροτήματα της Ελληνικής black metal σκηνής, η μουσική των Sigh είναι κάπως αργή με ελάχιστα γρήγορα περάσματα και blast beats. Τα πλήκτρα, όπως έγραψα και παραπάνω, έχουν σημαντική θέση και υπάρχουν και περάσματα με ακουστική κιθάρα που δημιουργούν όμορφες αντιθέσεις.

Η θεματολογία του δίσκου έχει να κάνει με στοιχεία από την ανατολική παράδοση, μυθολογία, και εσωτερισμό. Το πρώτο τραγούδι του δίσκου για παράγειγμα ονομάζεται A Victory of Dakini (Dakini είναι κάποια πλάσματα του Θιβετανικού βουδισμού που ονομάζονται και sky walkers), υπάρχει ένα κομάτι για την κουνταλίνι κ.τ.λ.

Εν κατακλείδι, κατά την γνώμη μου, πρόκειται για μια πολύ σημαντική δουλειά που μας ήρθε από μία χώρα που στο metal--άδικα--δεν της έχει δοθεί η προσοχή που της αρμόζει και από ένα πολύ καλό συγκρότημα αντάξιο των "μεγάλων" και πιο γνωστών ονομάτων του black metal.

Οι Sigh συνέχισαν την καριέρα τους με πιο πειραματικά και "περίεργα" άλμπουμ αλλά για μένα το Scorn Defeat παραμένει ένα από τα αγαπημένα μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 13:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα!

Αν και δε νομίζω να ακούσω σε βάθος τους Sigh λόγω black metal κλπ, έχω μια απορία.
Τα lyrics είναι στα Γιαπωνέζικα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 15:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Τα lyrics είναι στα Γιαπωνέζικα?

Φίλε μου Dying Incubus, ναι στα Αγγλικά είναι, αν και οι Γιαπωνέζοι δεν ξέρουν και πολύ καλά Αγγλικά, έχουν κάποια λάθη στους στίχους.

Επίσης έπρεπε να ψάξω λίγο στην Ιαπωνική παράδοση για να καταλάβω τι εννοούν οι στίχοι.

Για όσους ξέρουν λίγο από εσωτεριστικά το παρακάτω έχει ενδιαφέρον, από το Gundali.

The serpent sleeping in my body,
Standing in the flame with twelve snakes,
Am Amrite Hum Phat, Kangro-Gundali,
Feeling the Kundalini start to awake,

quote:
Αν και δε νομίζω να ακούσω σε βάθος τους Sigh λόγω black metal κλπ

Ξέρεις δεν είναι το τυπικό black metal, με τις κιθάρες αλυσσοπρίονα και στριγλιές και τέτοια.

Είναι πολύ soft με πλήκτρα, πιάνα, ακουστικές κιθάρες, αργά περάσματα, thrash ριφς, κλασικές επιρροές, και η φωνή δεν έχει καθόλου παραμόρφωση.

Εγώ λέω να κάνεις μια προσπάθεια αν έχεις χρόνο και να τους ακούσεις.
Δεν θα χάσεις, στο εγγυώμαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 13:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η Γιαπωνέζικη παράδοση είναι και πολύ μεγάλη αλλά και πολύ διδακτική για κάποιον ο οποίος θέλει να ασχοληθεί μαζί της.
Κι αυτό που λες με την Κουνταλίνι δείχνει ότι είναι και λίγο εσωτερικάκια τα παιδιά!

quote:
Ξέρεις δεν είναι το τυπικό black metal, με τις κιθάρες αλυσσοπρίονα και στριγλιές και τέτοια.

Είναι πολύ soft με πλήκτρα, πιάνα, ακουστικές κιθάρες, αργά περάσματα, thrash ριφς, κλασικές επιρροές, και η φωνή δεν έχει καθόλου παραμόρφωση.


Αν είναι έτσι τα πράγματα μπορώ να τους ψάξω...
Ποιό album τους μου συστήνεις?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 16:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
D_I έλαβα το μειλ σου, και από αύριο θα αρχίσω να το δουλεύω, μιας και ξεμπερδεύω σήμερα από τη δοπυλειά [speaking of which, άμα σας βγάλει ο δρόμος σας από παλαιό φάληρο το βραδάκυ, και βαριέστε τη ζωή σας, περάστε απ'το μπάτη που έχουμε τους τελικούς πυγμαχίας του κυπέλλου ακρόπολις.]

ρε γαμώτο, έχω φάει τον κόσμο για το νέο των vision bleak, κι ακόμα τίποτα... τι διάολο συμβαίνει;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 16:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καινούριο album από Vision Bleak?
Ρίξε γρήγορα πληροφορίες!!!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 16:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
ρε γαμώτο, έχω φάει τον κόσμο για το νέο των vision bleak, κι ακόμα τίποτα... τι διάολο συμβαίνει;

Κοιτάχτε τα εμέλια σας.......

quote:
Αν είναι έτσι τα πράγματα μπορώ να τους ψάξω...
Ποιό album τους μου συστήνεις?

Dying Incubus, αυτό που παρουσιάζω....δεν θα τρελαθείς κιόλας αλλά θέλω να το ακούσεις. Έτσι για να αρχίσει η μεταμόρφωση προς πιο heavy ακούσματα. Αν δεν το βρεις, να το βάλω στη λίστα.

Το ίδιο ισχύει και για crucifire. Είναι καιρός και συ μικρέ να μπείς στο χώρο του underground.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 07:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Κοιτάχτε τα εμέλια σας.......

Είδαμε, είδαμε!
Εντός των ημερών θα υπάρξει κριτική επί του καινούριου album των The Vision Bleak!

quote:
Dying Incubus, αυτό που παρουσιάζω....δεν θα τρελαθείς κιόλας αλλά θέλω να το ακούσεις. Έτσι για να αρχίσει η μεταμόρφωση προς πιο heavy ακούσματα. Αν δεν το βρεις, να το βάλω στη λίστα.

Φίλε μου, αυτό δεν έγινε 2 χρόνια τώρα περίπου που συμμετέχω στο συγκεκριμένο topic (από το πρώτο του μέρος).
ΑΝ γίνει αυτό θα σε παραδεχθώ!
Πλάκα - πλάκα σε αυτό το χρονικό διάστημα κι εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι φίλοι μου μάθατε συγκροτήματα που δεν γνώριζα καν και δεν θα τα γνώριζα λόγω metal κλπ.
Είναι κι αυτό μια πρόοδος, ε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
ΑΝ γίνει αυτό θα σε παραδεχθώ!

Δεν ξέρω, ίσως ναι, ίσως όχι, δεν έχει σημασία όμως φίλε μου! Σημασία έχει να ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα και αν μας ταιριάζουν συνεχίζουμε, αν πάλι όχι, ακούσαμε κάτι διαφορετικό και πήραμε μια καινούργια εμπειρία.

quote:
Είδαμε, είδαμε!
Εντός των ημερών θα υπάρξει κριτική επί του καινούριου album των The Vision Bleak!

Περιμένω και εγώ παρουσίαση μιας και δεν μπορώ να κρίνω για την ώρα.
Πρώτη φορά ακούω The Vision Bleak, αν και από ότι καταλαβαίνω χαίρουν μεγάλης εκτίμησης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 19:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
άκου οπωσδήποτε τα δύο προηγούμενά τους... ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 07:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Δεν ξέρω, ίσως ναι, ίσως όχι, δεν έχει σημασία όμως φίλε μου! Σημασία έχει να ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα και αν μας ταιριάζουν συνεχίζουμε, αν πάλι όχι, ακούσαμε κάτι διαφορετικό και πήραμε μια καινούργια εμπειρία.

Φίλε μου, ώρες - ώρες διαβάζω κάποιο μήνυμα σου ή μέρος κάποιου μηνύματος σου και νιώθω ότι συμφωνώ τόσο σα να το έχω γράψει εγώ!

Σχετικά με τους The Vision Bleak έχει γίνει ήδη κάποια παρουσίαση του συγκροτήματος στο 2ο μέρος του θέματος.
Είναι πάρα πολύ καλό συγκρότημα, η ατμόσφαιρα που δημιουργείται από τα τραγούδια είναι απίστευτα βαμπιρική και προσωπικά πιστεύω ότι έχει πολύ καλές προοπτικές.
Τα 2 προηγούμενα albums είναι όντως πολύ καλά - ίσως και καλύτερα από αυτό - αλλά και το τελευταίο τους νομίζω ότι είναι μια αξιοπρεπής δουλειά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 15:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες, αυτό θα κάνω.

Θα βρω τα παλιά τους και θα τα ακούσω πριν περάσω στο καινούργιο. Πάντως κάποια ανατολίτικά στοιχεία στην μουσική τους, στο τελευταίο, είχαν αρκετό ενδιαφέρον και δημιουργούσαν ωραία ατμόσφαιρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 05:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Χε χε...τα βράδυα εμένα με πιάνει μούρλα...

Τώρα άκουγα το "Άνοιξη" με την Βόσσου και τον ξάδερφο του Καραγκιόζη, τον Μικρούτσικο, από την Γιουροβίσιον.

http://www.youtube.com/watch?v=tRiDtrf3ktw

Μου μπήκε λοιπόν η ιδέα τι ωραία που θα ήταν να τραγούδαγε η Βόσσου μέταλ σε στυλ Laguna Coil, Nightwish και τα σχετικά.

Γιατί έχει πολύ καλή φωνή....

Σας ξενέρωσα ε..... για σκεφτείτε όμως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 07:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα βρω τα παλιά τους και θα τα ακούσω πριν περάσω στο καινούργιο. Πάντως κάποια ανατολίτικά στοιχεία στην μουσική τους, στο τελευταίο, είχαν αρκετό ενδιαφέρον και δημιουργούσαν ωραία ατμόσφαιρα.

Όντως, ωραία τα ανατολίτικα στοιχεία και προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ η σύνδεση του album με την Αίγυπτο κλπ.
Πολύ καλό!

quote:
Μου μπήκε λοιπόν η ιδέα τι ωραία που θα ήταν να τραγούδαγε η Βόσσου μέταλ σε στυλ Laguna Coil, Nightwish και τα σχετικά.

Πρόσεχε τι λες γιατί το πρωί με πιάνει κι εμένα η μούρλα μου και δεν σε βλέπω καλά...
Χαχα!
Ωραία φωνή έχει η γυναίκα αλλά φαντάζεσαι το συγκεκριμένο τραγούδι σε εκτέλεση αλά Therion?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 16:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Χαιρετώ την οικογένεια του σκληρού και μελαγχολικού ήχου.

ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΓΙΑ Α' ΑΘΗΝΑΣ ΟΠΟΤΕ ...!!! ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΕΡΑΣΜΑ!!!

Τί να πρωτοπρολάβω να διαβάσω... η μαύρη (κυριολεκτικά μια και σπάνια μαυρίζω από τον ήλιο, φέτος άλλαξα φυλετικό τύπο !!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 16:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
σου 'κατσε! σε ποιά περιοχή, ξέρεις;

το "wolves..." thrashάρει λίγο παραπάω ή είναι η ιδέα μου ρε παιδιά; δεν έχω ακόμα καταφέρει να το ακούσω στην κατάλληλη ένταση δυστυχώς....

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 07:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Τί να πρωτοπρολάβω να διαβάσω... η μαύρη (κυριολεκτικά μια και σπάνια μαυρίζω από τον ήλιο, φέτος άλλαξα φυλετικό τύπο !!!

Δεν πειράζει, μια χαρά είναι!

quote:
το "wolves..." thrashάρει λίγο παραπάω ή είναι η ιδέα μου ρε παιδιά; δεν έχω ακόμα καταφέρει να το ακούσω στην κατάλληλη ένταση δυστυχώς....

Ναι, το γυρίσαν λίγο προς το πιο thrash αλλά δεν το βρίσκω κακό.
Κι εγώ 2 φορές το άκουσα, δεν συνήθισε το αυτί μου στο άκουσμα του album.
Εχθές το βράδυ ήθελα να το ακούσω πάλι αλλά το έριξα σε πιο vampyric καταστάσεις με Siebenburgen...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 01:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Χαιρετώ την οικογένεια του σκληρού και μελαγχολικού ήχου.

Καλώς την Gretel!

Παιδιά δεν έχω προλάβει να ακούσω ακόμα τους The Vision Bleak, αλλά το έχω βάλει στην λίστα.

Τώρα ακούω ένα παλιό, το Seven Seals των Primal Fear. 21 Σεπτέμβρη κυκλοφορεί το καινούργιο τους με τίτλο New Religion.

Μακάρι να είναι τόσο καλό όσο το Seven Seal!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy