ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 14:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Σοβαρά τώρα. Έχω δύο cd που τα έχω διπλά (Obituary - Xecutioner's Return (2007) [γαμάτο death old style] και Kataklysm - In The Arms of Devastation (2006) [επίσης γαμάτο death metal]. Ο λόγος που τα έχω διπλά είναι επειδή πήρα μετά τα limited edition.


Εγώ εγώ ... στείλε λεπτομέρειες με e-mail τιμές να σου στείλω διεύθυνση κ.λ.π



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 15:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Word up, bro! Έχω φυτέψει ένα dollar tree στην αυλή και μου πανε πως κάθε μήνα, αν θυμάμαι και το ποτίζω ταχτικά, θέλει και κλάδεμα βέβαια, θα μου κάνει δολλάρια.

καλά, μην το πεις παραέξω εκεί πέρα, γιατίθα σε πιστέψουν όπως τότε με τα μακαρονόδεντρα! τελικά κροκόδειλοι στους υπονόμους υπάρχουν;

quote:
Για το τελευταίο των Symphony X θα κάνω παρουσίαση σύντομα.

και για το προτελευταίο πλιζ!

quote:
Καλά, λες ότι μπορεί να μου αρέσουν ενώ αναφέρεις ότι αμερικανίζουν λίγο κι είναι κι αρκετά συναισθηματικά?
Εσύ σε λίγο θα τα βγάλεις κι emo τα τραγούδια!

ώχου! αμάν! κάνε ό,τι θες! εσύ είσαι χειρότερος κι από μένα!

quote:
Εν τω μεταξύ, κάθε τραγούδι τους έχει ως τίτλο το όνομα κάποιας αρχαίας πόλης και προσπαθεί να μεταφέρει στη μουσική διάφορα στοιχεία της κάθε μίας.
Πομπηία, Τικάλ, Άντισσα κλπ.

Εν τω μεταξύ, η μουσική τους είναι εμπνευσμένη από το Πυθαγόρειο σύστημα.


εν τω μεταξύ χρησιμοποιείς κι εσύ σαν κι εμένα συνέχεια το "εν τω μεταξύ"!!!

και σχετικά με αυτό που είπες... ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑGNΕΙΣ ?!! [gni, όπως -ννι και -λλι]

έφυγε για κατέβασμα! φολκιές φολκιές φολκιέεεες!

quote:

Εγώ εγώ ... στείλε λεπτομέρειες με e-mail τιμές να σου στείλω διεύθυνση κ.λ.π

αααα, με πρόλαβεεεεε! ναι, σίγουρα, αφού εγώ είμαι και γνωστός ντεθάς!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 15:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Word up, bro! Έχω φυτέψει ένα dollar tree στην αυλή και μου πανε πως κάθε μήνα, αν θυμάμαι και το ποτίζω ταχτικά, θέλει και κλάδεμα βέβαια, θα μου κάνει δολλάρια.

καλά, μην το πεις παραέξω εκεί πέρα, γιατίθα σε πιστέψουν όπως τότε με τα μακαρονόδεντρα! τελικά κροκόδειλοι στους υπονόμους υπάρχουν;

quote:
Για το τελευταίο των Symphony X θα κάνω παρουσίαση σύντομα.

και για το προτελευταίο πλιζ!

quote:
Καλά, λες ότι μπορεί να μου αρέσουν ενώ αναφέρεις ότι αμερικανίζουν λίγο κι είναι κι αρκετά συναισθηματικά?
Εσύ σε λίγο θα τα βγάλεις κι emo τα τραγούδια!

ώχου! αμάν! κάνε ό,τι θες! εσύ είσαι χειρότερος κι από μένα!

quote:
Εν τω μεταξύ, κάθε τραγούδι τους έχει ως τίτλο το όνομα κάποιας αρχαίας πόλης και προσπαθεί να μεταφέρει στη μουσική διάφορα στοιχεία της κάθε μίας.
Πομπηία, Τικάλ, Άντισσα κλπ.

Εν τω μεταξύ, η μουσική τους είναι εμπνευσμένη από το Πυθαγόρειο σύστημα.


εν τω μεταξύ χρησιμοποιείς κι εσύ σαν κι εμένα συνέχεια το "εν τω μεταξύ"!!!

και σχετικά με αυτό που είπες... ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑGNΕΙΣ ?!! [gni, όπως -ννι και -λλι]

έφυγε για κατέβασμα! φολκιές φολκιές φολκιέεεες!

quote:
Εγώ εγώ ... στείλε λεπτομέρειες με e-mail τιμές να σου στείλω διεύθυνση κ.λ.π

αααα, με πρόλαβεεεεε! ναι, σίγουρα, αφού εγώ είμαι και γνωστός ντεθάς!

καλησπέρα λοιπόν, με crimson tide [όποιο θέλετε, από nightwish σπέρνει, αλλά το ορίτζιναλ από τον θεό -ποιό θεό; τον hans zimmer- έχει μια φοβερή εισαγωγή]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 16:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Εγώ εγώ ... στείλε λεπτομέρειες με e-mail τιμές να σου στείλω διεύθυνση κ.λ.π

Ωραία, gretel δεν έχει τιμές, γιατί δεν τα πουλάω, απλά τα χαρίζω γιατί τα έχω διπλά. Θα σου στείλω ε-μέιλ.

quote:
καλά, μην το πεις παραέξω εκεί πέρα, γιατίθα σε πιστέψουν όπως τότε με τα μακαρονόδεντρα! τελικά κροκόδειλοι στους υπονόμους υπάρχουν;

Εδώ τους έχουμε όχι στους υπονόμους αλλά έξω στο δρόμο. Για τους αλιγάτορες λέω. Οι περισσότεροι είναι σε μια λίμνη δίπλα στο Παν/μιο αλλά βγαίνουν και παραέξω. Πάω και τους χαζεύω καμιά φορά. Να τος ο τυπάς στην λίμνη

Αν συζητάτε για τους Elvenking και μένα μου είπαν ότι emoίζουν. Πρέπει να τους ακούσω.

Για την Οδύσσεια των Symphony X θα επιστρέψω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 17:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
έλα someone να delete το double post παρακαλώ!

quote:
Αν συζητάτε για τους Elvenking και μένα μου είπαν ότι emoίζουν

μην confuse το gold με το s...ilver

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 23:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
έλα someone να delete το double post παρακαλώ!

Το περιεχόμενο του διπλού μηνύματος - κι ουχί αυτό καθεαυτό - δε μπορεί να διαγραφεί καθώς δεν είναι πανομοιότυπο με το πρώτο.
Κάτι συμπλήρωσες, βλέπεις...

quote:
ώχου! αμάν! κάνε ό,τι θες! εσύ είσαι χειρότερος κι από μένα!

Ωχ!
Λες να είμαι τόσο άσχημα πια?

Εν τω μεταξύ, περιμένω εντυπώσεις από ES Posthumus!

quote:
Εδώ τους έχουμε όχι στους υπονόμους αλλά έξω στο δρόμο. Για τους αλιγάτορες λέω. Οι περισσότεροι είναι σε μια λίμνη δίπλα στο Παν/μιο αλλά βγαίνουν και παραέξω. Πάω και τους χαζεύω καμιά φορά. Να τος ο τυπάς στην λίμνη

Ναι, για φίλημα είναι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 04:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Symphony X - The Odyssey (2004)

Οι Symphony X είναι ένα αμερικάνικο progressive metal σχήμα από το Middletown του New Jersey. Έχουν μεγάλη ιστορία στο χώρο αφού υπάρχουν ως σχήμα από το 1994 με πάνω κάτω την ίδια σύνθεση. Η μουσική τους βασίζεται στην κιθαριστική δεξιοτεχνία του Michael Romeo ο οποίος είναι μία από τις μεγάλες σύγχρονες κιθαριστικές μορφές, και στα καταπληκτικά πλήκτρα του Michael Pinnela. Θα περιέγραφα την μουσική τους ως δεξιοτεχνικό power metal με πολλά στοιχεία από progressive.

To Odyssey είναι το πρωτελευταίο άλμπουμ τους (το τελευταίο με τίτλο Paradise Lost θα το παρουσιάσω σύντομα). Το cd χωρίζεται σε δύο μέρη.

Το πρώτο μέρος αποτελείται από 7 κομμάτια με διαφορετική θεματολογία που κινούνται στο χώρο του μελωδικού Power metal. Τα πλήκτρα εναλάσσονται συνεχώς με τις κιθάρες σε ιδιαίτερα τεχνικά περάσματα που άλλοτε έχουν επικό χαρακτήρα και άλλοτε λυρικό όπως στο υπέροχο Accolade II. Το κομμάτι αυτό ξεκινάει με πιάνο και βιολί, μετά η κιθάρα δίνει έμφαση στην μελωδία του πιάνου, με έγχορδα στο background και όταν μπαίνει η φωνή ακούς το παρακάτω:

On a cold and misty night,
a ring of torches light the hallowed ground
where his father's laid to rest

In the reflection of a sword
he sees his destiny and he swears up to the sky -
"You will not have died in vain"

Πρόκειται για μία από τις καλύτερες μπαλάντες που έχω ακούσει ποτέ από metal συγκρότημα! Όλα τα κομμάτια του πρώτου μέρους στέκονται σε υψηλά επίπεδα σύνθεσης, τεχνικής, εκτέλεσης και απότελούν κορυφαία δείγματα του power progressive.

Το δεύτερο μέρος έχει μόνο ένα κομμάτι με συμφωνική ορχήστρα και τους Symphony X που διαρκεί 24 λεπτά και ονομάζεται Odyssey. Αναλυτικά η δομή του έχει ως εξής:

Part 1: Odysseus's Theme/Overture
Part 2: Journey to Ithaca
Part 3: The Eye
Part 4: Circe (Daughter of the Sun)
Part 5: Sirens
Part 6: Scylla and Charybdis
Part 7: The Fate of the Suitors/Champion of Ithaca

Να πω πως πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες δημιουργίες στο χώρο του metal; Θα το πω! Όταν άκουσα τις ενορχηστρώσεις μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα και δεν κάνω πλάκα.

Η εισαγωγή παίζεται από συμφωνική ορχήστρα (η οποία παίζει με διακοπές σε όλη την διάρκεια του κομματιού) με την συνοδία της κιθάρας του Romeo και έχει σαν κύριο θέμα την νοσταλγία του Οδυσσέα, γιαυτό δεν είναι τόσο επική όσο θλιμένη. Το δεύτερο μέρος (Το ταξίδι στην Ιθακη) βασίζεται στο ίδιο θέμα της νοσταλγίας με την συνοδία ακουστικής κιθάρας.

Seems like forever that my eyes have been denied
Home - I'm dreaming of home
I've been twenty years away from all I ever knew
to return would make my dreams come true

Ο ήχος γίνεται σταδιακά όλο και πιο σκληρός και μετά εμφανίζονται τα πλήκτρα με τις κιθάρες στο θέμα του The Eye. Τα ορχηστρικά μέρη έχουν στοιχεία από Μπετόβεν και Μπρούκνερ αλλά και από Rush και Fates Warning.

Behold the sea and winds of Jove
We set sail guided by the stars above
The ports of Troy escape our view
a cold and stormy fate awaits our rendezvous

Για μένα πρόκειται για την καλύτερη μελωποίηση που έχει γίνει μέχρι τώρα στο θέμα της Οδύσσειας. Το καταπληκτικό είναι ότι η Οδύσσεια δεν μπορεί να περιοριστεί μέσα σε 24 λεπτά. Και όμως οι Symphony X κατάφεραν να δώσουν όλα τα στοιχεία του έπους και το νόημα του έργου σε λιγότερο από μισή ώρα.

We sit adrift on the open sea
The gift of wind, by Zeus, concealed - so carelessly
We break the waves on a course untrue
across the endless plain of blue - a new coast in view

Τι άλλο να πω;; Τα λόγια είναι περιτά. Τέτοια συγκροτήματα με κάνουν να ντρέπομαι να πω πως ασχολούμαι με την μουσική.

Τα υπόλοιπα στα ε-μέλια σας.

Triumphant - Champion of Ithaca
I will right all the wrongs
Let the Gods sing my song
Triumphant - Champion of Ithaca
Let a new life begin
this is the end of my Odyssey


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 17:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
την κατέβασα την πάνια! τώρα θα βάλω να τους ακούσω!

quote:
Το περιεχόμενο του διπλού μηνύματος - κι ουχί αυτό καθεαυτό - δε μπορεί να διαγραφεί καθώς δεν είναι πανομοιότυπο με το πρώτο.
Κάτι συμπλήρωσες, βλέπεις...

πωπω... καλά, αν μπορείς διάγραψε το περιεχόμενο, και γράψε πχ ότι διαγράφηκε κατόπιν αιτίσεως του γράφοντα με το πάρκινσον που πατάειο το "αποστολή" πριν τελειώσει το ποστ του.

βασικά το πατάω καμιά 20αριά φορές, αλλά ευτυχώς αυτό το φόρουμ είναι απο τα πιο αργά στον πλανήτη!

quote:
Εν τω μεταξύ, περιμένω εντυπώσεις από ES Posthumus!

τώρα ντε!

λοιπόν, παρουσίαση για το λάιβ των σαβαώθ δεν κάνω, γιατί ηχιτικά δεν ήταν και το καλύτερό τους.

αλλά έχω κάτι φωτο εδώ, για όσους είχαν πει ότι θα έρθουν [ή μπορούσαν] και τελικά μας έγραψαν! [κέρρυ-γκρετελ-πεθενοντα-ονόματα δε λέμε!]


εδώ ο Σαβαώθ τραγουδάει Χατζηγιάννη!


η ιωάννα βάζει κάτω τον vortex για πλάκα, στο progenies of the great apocalypse


τα έγχωρδα. η αλήθεια είναι ότι η epiphone του βασίλη μας τα έπριξε λέιγο, ήταν πολύ δυνατά [πως βγήκες έστι εδώ ρε;!]. ο νίκος πάλι σπέρνει, γιατι έχει την ίδια κιθάρα με εμένα!


και το πανό των σαβαώθ, άσχετο, αλλά σταθερή αξία!

ευχαριστώ τη δανάη, τη μάνατζερ της μπάντας για της φωτογραφίες [και το τασάκι-πατέντα στο λάιβ]

είμαι περίεργος να δω τι σχόλια θα κάνει ο σαβ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 12/10/2007 18:00:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 00:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
την κατέβασα την πάνια! τώρα θα βάλω να τους ακούσω!

Περιμένω σχόλια, αλλά να τους ακούσεις πολλές φορές πριν σχηματίσεις γνώμη!

ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!!!Όταν θα βγει το demo θέλω να είμαι από τους πρώτους που θα το ακούσουν.

--------------------------------------------------------------------------

Πριν από καμιά εβδομάδα κάτι αμερικανάκια φίλοι μου έκαναν πλάκα για τους Battleroar...με πιάνει λοιπόν το πατριωτικό μου και παραγγέλνω τα δύο CD, γιατί είχα ακούσει μόνο τραγούδια εδώ κι εκεί. Καλά ο Ιταλός τραγουδιστής έχει ξεφύγει, μόλις άκουσα την φωνή του με πιάσαν κάτι γέλια δεν περιγράφεται...μετά από λίγο συνειδητοποίησα ότι το σχήμα είναι αρκετά καλό σε αυτό που κάνουν, πρέπει να την έχεις δει λίγο με το Κόναν και το D&D για να σου αρέσουν αλλά κι εγώ μαζί τους. Αν αλλάξουν τραγουδιστή θα μπορούσαν να γίνουν κορυφαίοι.

Θέλω να διαβάσω σχόλια από τον crucifire, και από όποιον άλλο τους έχει ακούσει.

Τελευταίο....

Λέει ο αμερικανός: "Καλά εσείς οι Έλληνες πρέπει να είστε πλούσιοι, πως γίνεται το κάθε συγκροτηματάκι από Ελλάδα να έχει στα CD του τόσο τρομερή παραγωγή;;"

Πλάκα πλάκα, ότι έχω από Ελληνική σκηνή σε επίπεδο ηχοληψίας, παραγωγής etc. αφήνει τα ξένα σχήματα πίσω και με καθυστέρηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 14:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Δεν έχω ακούσει τους Battleroar αλλά τώρα που λες αυτό για την φωνή του τραγουδιστή μου έρχεται στο νου ένα video που είχα δει στο youtube με ένα γκρουπ που είχε ένα καλλιτέχνη να τον κλαίνε κι οι ρέγγες!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2007, 21:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
βασικά η μόνη επαφή που είχα εγώ μαζί τους ήταν πριν το λάιβ των amon amarth και δε μου έλεγαν τίποτα...

όσο για ντέμο των σαβαώθ... ρωτάω το βασίλη τώρα και λέει ότι δουλεύουν κατ'ευθείαν για δίσκο, και ντέμο μπορούν να θεωρηθούν αυτά που έχουν ηχογραφίσει τώρα. για αυτά... στον ίδιο. ή σε εμένα, αν θέλετε να σας στείλω κανα δυο με την άδειά του. άλλα πάντα, αποστολή. προσωπικά. να μην κυκλοφορούν ελεύθερα.

υ.γ. το φόρουμ τα έχει παίξει, από το πρωί προσπαθώ να μπω και μου λέει ότι έχει πέσει η σελίδα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 11:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια των παιδιών κι όλα να πάνε καλά με το "ντεμπούτο" τους στην δισκογραφία!

Εγώ θα ήθελα να ακούσω ένα δύο δείγματα για να είμαι ειλικρινής!

Μάλλον σήμερα θα ακολουθήσει μια παρουσίαση ενός συγκροτήματος που υποσχύθηκα πριν καιρό.
Σύντομα θα ακολουθήσει και παρουσίαση των Persephone, ένα dark/gothic συγκρότημα με γυναικεία φωνητικά που αξίζει να ψάξετε.

Υ.Γ. Τα forums εχθές όντως αντιμετώπισαν ένα πρόβλημα το οποίο επιλύθηκε όμως.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 14:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εγώ θα ήθελα να ακούσω ένα δύο δείγματα για να είμαι ειλικρινής!

http://www.myspace.com/savaoth666

έχετε κάτι κουφό στα μέιλ σας!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 15:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Tristania




Οι Tristania είναι ένα από τα πιο γνωστά συγκροτήματα στην σκηνή της gothic metal μουσικής και μας έχουν έρθει από τη Νορβηγία.
Υφίστανται ως συγκρότημα από το 1996 κι είναι ένα συγκρότημα που αποτελείται από ταλαντούχα και δημιουργικά μέλη.
Από τα πρώτα τους βήματα τόλμησαν να κάνουν κάτι σχετικά πρωτοποριακό.
Είχαν 3 άτομα για τα φωνητικά τους, την σοπράνο Vibeke Stene (η οποία αποχώρησε μόλις φέτος από το συγκρότημα), τον τενόρο Ostin Bengoy και τον Morten Veland η φωνή του οποίου θύμιζε τραγουδιστή black metal συγκροτήματος.
Ο τελευταίος μάλιστα αποχώρησε το 2001 για να δημιουργήσει ένα άλλο γνωστό gothic metal συγκρότημα, τους Sirenia.

Με το πρώτο τους ολοκληρωμένο album (Widow's weeds) το 1998, έγιναν ευρέως γνωστοί στον χώρο και το συγκεκριμένο album απέκτησε πολύ θετικές κριτικές, δεδομένου ότι συνδύαζε 3 ειδών φωνητικά αλλά κι επειδή το είδος της μουσικής ήταν ένα μείγμα από symphonic metal, black, gothic ακόμα και κλασσικής μουσικής.

Σήμερα πλέον, ύστερα από 11 χρόνια στη μουσική σκηνή είναι σε αναζήτηση νέας τραγουδίστριας αφού η Stene αποχώρησε πρόσφατα.

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • Tristania (cd single, 1997)
  • Widow's weeds (1998)
  • Beyond the veil (1999)
  • World of glass (2001)
  • Ashes (2005)
  • Midwinter tears (2005)
  • Illumination (2007)

Δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω κάποιο album και να πω ότι είναι το καλύτερο τους επειδή έτσι θα αδικούσα σίγουρα τα υπόλοιπα.
Μερικά από τα καλύτερα τους τραγούδια - κατά την γνώμη μου - είναι τα: Angellore, Crushed dreams, Beyond the veil, Aphelion.








Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε από το επίσημο site τους που βρίσκεται εδώ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 18:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Επιτέλους Tristania!!!

Όπως είχα πει και παλιά πρόκειται για σπουδαίο συγκρότημα, ειδικά το Beyond the Veil είναι από τα καλύτερα gothic metal άλμπουμς.

Τι έγινε όμως ρε παιδιά;; Αρχίσαν και φεύγουν όλες οι τραγουδίστριες;;
Γι αυτό λοιπόν κυκλοφορούσανε οι φήμες για την Vibeke και τους Nightwish. H Vibeke αποφάσισε να ασχοληθεί λέει με την την διδασκαλία φωνητικής. Είναι κρίμα που θα απέχει από την δισκογραφία.

Ra Ra Rasputin, lover of the Russian queen
There was a cat that really was gone
Ra Ra Rasputin, Russia's greatest love machine
It was a shame how he carried on

Θυμάμαι μικρός που είχα πάει σε μία ντίσκο και όταν έπαιζε το Rasputin γινόταν χαμός! Δεν το περίμενα να το ξαναφέρουν στο προσκύνιο οι Turisas!!!!

Kampf-Nothing but Wrath

Πρόκειται για το νέο project του Wrath από του Ζωγράφου (Dodsferd, Nadiwrath, Drunk Earth) μαζί με τον Pyrron από τους Shadow Order (NS Black Metal). To ντέμο είχε κυκλοφορήσει τον Σεπτέμβρη του 2006 από την Nykta και τώρα ξαναβγήκε από την Regiment Records σε 1000 αντίτυπα.

Το γνωστό attitude του Νίκου επιστρέφει σε όλο του το μεγαλείο.

Από το δισέλιδο inlet

1) Special thanks to ****ing no-one
2) Kampf is the first of the disgusting masses, who have entered the unholy field of underground black metal. **** off and die!
3)**** off and die in pain, hearing "Nothing but Wrath", exactly in the time of your death!
4) No keyboards and sissy ****, only Wrath.
5)Support nothing, no-one should need nothing (anything θέλουν να πουν)from anyone
6)Only through chaos and destruction you can appreciate the meaning of, what you call, "life".

22 λεπτά από το καλύτερο black metal mayhem! ¶ξιοι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 07:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ναι, πιστεύω κι εγώ πως οι Tristania έχουν βγάλει και πολύ καλά albums αλλά και κάποια τραγούδια τα οποία σου "κολλάνε" στο μυαλό πολύ εύκολα!
Αυτά που προανέφερα είναι χαρακτηριστικά, ε?

quote:
Γι αυτό λοιπόν κυκλοφορούσανε οι φήμες για την Vibeke και τους Nightwish. H Vibeke αποφάσισε να ασχοληθεί λέει με την την διδασκαλία φωνητικής. Είναι κρίμα που θα απέχει από την δισκογραφία.

Είναι όντως κρίμα που θα απέχει από την δισκογραφία, για να το κάνει όμως κάποιους λόγους θα είχε.
Είχα μάθει ότι θέλει να ασχοληθεί με την διδασκαλία φωνητικής αλλά μόνο αυτό και καμία άλλη πληροφορία.
Τι φήμες υπάρχουν για την Vibeke και τους Nightwish?
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό!

Έχω όμως μεγάλη απορία να δω ποιά τραγουδίστρια θα πάρουν τώρα οι Tristania.
Ξέρω ότι σκέφτονται να βρουν - αν δεν έχουν ήδη βρει.
Φτάνει μόνο να μην το γυρίσουν σε ανδρικά φωνητικά μόνο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2007, 20:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ωρα για νέο κουίζ. Ποία είναι τα παλικάρια στην παρακάτω φωτογραφία?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 07:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ δεν το 'χω πάντως!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 12:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
είνια μπάντα; γιατί ο τέρμα δεξιά φέρνει σε στηβ χαρρις, ο διπλανός τους σε clive burr, ο πίσω σε χελχάμμερ, ο τερμα αριστερά σε τζόκερ, και η καθυστέρηση με το καρό πουκαμισο δεν ξερω, αλλά λυπάμε τη μάνα του που δεν της πέτυχε η έκτρωση! μοιάζει λίγο στον κιθ ρίτσαρντς ίσως...

για την ιστορία δεν αποκλείω να είναι οι rolling stones, ή οι deep purple. [και είναι οι amon amarth λέει!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 18:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
To κουιζ θα απαντηθεί στις 12 σήμερα το βράδυ περίπου!!!

Για να ακούσω άλλες πιθανότητες!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 00:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Λοιπόν θα το πάρει το ποτάμι ?



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 00:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΑΝΚΑΡΝΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΙ:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 00:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Χαχα τελικά η ωριμότητα τους χάρισε κάτι!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 08:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ποιοί είναι οι Tankard πάλι?
Εντάσσονται στον ευρύτερο χώρο του metal?
Δεν τους έχω ακούσει ποτέ...

Βρε παίδες, βάλτε κανένα κουίζ για συγκρότημα και στα δικά μου μουσικά πλαίσια!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 16:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γαμώτο, κι αν πω ότι το ήξερα θα με πιστέψετε;;Εξαιτίας του έλληνα κιθαρίστα Βουλγαρόπουλου.

Anyway, next time!

BATTLEROAR RULES!

Σοβαρά έχω κολήσει με το παραπάνω συγκρότημα. Ότι αμφιβολίες είχα στην αρχή, φύγανε. Έχει να μου συμβεί αυτό με συγκρότημα από τότε που πρωτοάκουσα τους Maiden!!!!!

Φαινόμενο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

Ποιοί είναι οι Tankard πάλι?
Εντάσσονται στον ευρύτερο χώρο του metal?
Δεν τους έχω ακούσει ποτέ...

Βρε παίδες, βάλτε κανένα κουίζ για συγκρότημα και στα δικά μου μουσικά πλαίσια!


In anticipation of my resurrection...



Είναι γερμανικό thrash συγκρότημα. Πρέπει να σου κάνω φροντιστήριο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 07:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Είναι γερμανικό thrash συγκρότημα. Πρέπει να σου κάνω φροντιστήριο.

Let me guess!

Είναι γερμανικό thrash συγκρότημα - σχετικά παλιό - το οποίο είναι κι αρκετά γνωστό!
Αν και κάτι μου λέει ότι δεν ακούς thrash κι ούτε Tankard, παρόλα αυτά τους γνωρίζεις!

Υ.Γ. Λες να μου μεταδόθηκαν οι γνώσεις σου τηλεπαθητικά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 11:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Είναι γερμανικό thrash συγκρότημα

Με θεματολογία.....την ΜΠΥΡΑ

Ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια :

STOP THE CHEMICAL INVASION
German beer's among the finest
The beer is pure and chemical free
A standard set which we are proud of
A standard met by no other land
Purity laws and chemical free
No body pollution - no change!
Preservatives shall soon be common
And the beer will be bastardized
Cnemical invasion
Fight for your right to drink pure beer
Cnemical invasion
It's your right the time is here
Make a stand and try to fight it
They'll poison us with import beer
'Cause German beer - it is the purest
And there's no room for chemical here
Purity laws and chemical free
No body pollution - no change!
No loss for us - refuse to buy it
We'll rather keep our bodies clean


Τώρα μεταξύ μας, δεν είναι αυτή μουσική για τ'αυτία του φίλου μας
Dying_Incubus... Αυτά είναι για εμάς τις παλιοσειρές....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 16:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
για σας τους μπεκρούλιακες βασικά! άκου εκεί τάκαρντ! μου θυμίζει δύο φίλους μου γερμανούς που είχανέρθει το καλοκαίρι, και όπου κι αν πηγαίνεμε, κάθε πέντε λεπτά παραγγελναν δύο μπύρες, τσούγγριζαν και τις έπιναν μονοκοπανιά και μου έσπαγαν τα νεύρα... βέβαια το ίδιο έλεγαν κι αυτοί που κάθε 5 λεπτά εγώ εστριβα τσιγάρο... καταχρήσεις...

λοιπόν, είχα πει κάτι πριν ένα μήνα περίππου και το ξέχασα τελικά.

ενημέρωση συναυλειών:

το πάω αναφορικά κι αν σας ενδιαφέρει κάποια ρωτάτε. kircher you can
skip this message...

αύριο σαββατο 20: tsopanarave live στα εξάρχεια. be there!

21: fight fire with fire. παιδιά εδώ δώστε βάση γιατί είναι σημαντικό. πρόκειται για μια συναυλεία με είσοδο 10 ευρώ, τα οποία θα πάνε εξ ολοκλήρου στους πυρόπληκτους του καλοκαιριού. τα συγκροτήαμτα θα παίξουν χωρίς αμοιβή, το ίδιο και ο χώορς που θα προσφερθεί... το fuzz όπου έπαιζαν oι guardian το καλοκαίρι.

οι μπαντες είναι οι INFIDEL, TARDIVE DYSKINESIA, ENGINE V, SEPTIC FLESH και... BATTLEROAR !!!

ΑΞΙΖΕΙ!

26/10: WASP Θεσ/νίκη
ROTTING CHRIST Καλαμάτα

27/10: WASP Αθήνα
ROTTING CHRIST Πάτρα

28/10: DODHEIMSGARD Αθήνα
ROTTING CHRIST Γιάννενα

3/11: DARK TRANQUILLITY / SAMAEL Θεσ/νίκη
R C Λαμία
ALABAMA THUNDER***** / FIREBIRD Αθήνα

4/11: DARK TRANQUILLITY / SAMAEL Θεσ/νίκη
R C Λάρισα

9/11: LISA GERRARD [ΤΩΝ DEAD CAN DANCE] Αθήνα
MASSACRE Aθήνα
GLENΝ HUGHES Aθηνα

10/11: GLENΝ HUGHES Θεσ/νίκη

11/11: GLENΝ HUGHES Λάρισα

12/11: JERMANO Aθήνα

13/11: ARCH ENEMY Aθήνα ANGELAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

24/11: HELLOWEEN / GAMMA RAY Αθήνα

25/11: HELLOWEEN / GAMMA RAY Θεσ/νίκη

ΚΑΙ 29/11 ΟΙ ENSIFERUM !!!

1/12: SIRENIA, για των D_I στην Αθήνα

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 17:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
ΚΟΛΑΣΗ......

Για τους Battleroar θα κάνω παρουσίαση σύντομα, πρέπει να πάτε να τους δείτε, αν δεν τους είδατε με τους Amon Amarth

Επίσης οι Alabama Thunder***** είναι πολύ καλοί ροκάδες και στις συναυλίες τους γίνεται της επί χρήμασι....

Οι DODHEIMSGARD παίζουν ένα πολύ ενδιαφέρον black με industrial στοιχεία, πολύ progressive

Αδερφέ Kerry το Stop the Chemical Invasion είναι κορυφαίο και έχει και γαμώ τα γέλια

Make a stand and try to fight it
They'll poison us with import beer
'Cause German beer - it is the purest
And there's no room for chemical here

χα χα χα.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy