ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 13:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
φυσικά και μπορώ καθότι μεγαλύτερος

φυσικά... σεβασμός στην τέταρτη ηλικία!

quote:
Αφού τα οπίσθια της Shakira δεν με κάνανε να αλλάξω τα γούστα μου (καλά για την Κοκκίνου δεν το συζητάμε καν Coyote Ungly) τίποτα δεν θα τα αλλάξει.

εκεί τους δείχνεις τα οπίσθια της ντεν άντελ με τα αγγελικά φτερά πάνω του, και έχρονται στα ίσια τους!

γαμώτο, με έχει πιάσει ένα γρατζούνισμα στο λαιμό, και φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να ουρλιάζω σήμερα... βρήκε μέρα ρε π***τη!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 07:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κανένα νέο από την συναυλία;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2007, 17:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
είμαι πολύ χάλια για να γράψω ανταπόκριση τώρα. πως γίνεται κάθε φορά να τρώω ξύλο χωρίς καν να μπω στο πιτ; βασικά χθες ξεκίνησε πριν από τη συναυλεία με ένα jab στα πλευρά από την αγαπητή γκρέτελ που έσφιζε [έσφαζε ???] από κέφι τη στιγμή που εγώ ούτε να μιλήσω δε μπορούσα!

προφανώς τα παιδιά γ@***σαν, προφανώς είναι το καλύτερο λάιβ της ζωής μου, αλλά λεπτομέριες σε λίγο.

ένα ορεκτικό: το αντικείμενο του πόθου όλων των γυναικών

μου πήρε και πόζα μόλις είδε ότι τον τράβαγα!

μαλβίνα, αν βαριέσαι να γραψεις κείμενο, στείλε πλιζ τουλάστιχον το πρόγραμμα, για να τα πω με τη σωστή σειρά! δηλαδή τα τραγούδια αυτά που είπα ήταν, αλλά με άλλη σειρά!

τα-ταραρά τα-ταραρά!

[τα πλήκτρα στο iron. μας βάλανε να τα τραγουδάμε. ψυχάκηδες...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 08:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Από ότι καταλαβαίνω πέσανε κορμιά στο πεδίο της μάχης!

Κούκλος o Μάρκος πάντως...και αθλητικότατος!

Αν δεν έχετε τίποτα σημαντικό να κάνετε, έφτιαξα ένα βιντεάκι με κάποια cult συγκροτήματα του 80, παγαίνετε στο youtube να το δείτε και να αφήσετε κανά σχόλιο, στα αγγλικά.

http://www.youtube.com/watch?v=3VjP2z8uSHg


Edited by - A. Kircher on 01/12/2007 09:00:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 13:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αν δεν έχετε τίποτα σημαντικό να κάνετε, έφτιαξα ένα βιντεάκι με κάποια cult συγκροτήματα του 80, παγαίνετε στο youtube να το δείτε και να αφήσετε κανά σχόλιο, στα αγγλικά.

Με αφορμή αυτό έκανα και λογαριασμό στο youtube...
Σκέφτομαι ότι θα είναι καλή ιδέα κάποια στιγμή να ανεβάσω κανένα σπάνιο videoclip από κάποια συγκροτήματα, το οποίο δεν είναι εύκολο να βρεθεί...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 18:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Με αφορμή αυτό έκανα και λογαριασμό στο youtube...
Σκέφτομαι ότι θα είναι καλή ιδέα κάποια στιγμή να ανεβάσω κανένα σπάνιο videoclip από κάποια συγκροτήματα, το οποίο δεν είναι εύκολο να βρεθεί...

Ευχαριστώ Dying Incubus!
Άμα ξαναμπείς, ρίξε και ένα rating πέντε αστέρια κατά προτίμηση

Έχει πλάκα πάντως να φτιάχνεις αυτά τα βιντεάκια....σκέφτομαι να φτιάξω και άλλα στο μέλλον, μουσικά και ότι άλλο προκείψει.

Incubus, βάλε και συ τίποτα από gothic, θα τραβήξουν κόσμο.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

w_o_m
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 04:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους w_o_m
im back!

@crucifire τι εχεις ακουσει απο mithotyn, wintersun, kalmah, moonsorrow, insomnium? και για tshirts online ψαξε ..ξεχνα τα μαγαζια εδω

@kircher εκτος απο το 2ο album των wolves στην southern lord το πρωτο στην Vendlus ειναι καλυτερο. (Δεν ειναι τυχαιο label μπορεις να δοκιμασεις και τα φετινα V28 και Audiopain που εβγαλε). Αν και γενικα η πολυ διαφημιση ειναι εκνευριστικη, γιαυτο υπαρχει συζητηση για το αν η s.lord ειναι χρησιμη εταιρια -για το underground- η οχι. Τελος παντων τα ιδια εγιναν και με το Alcest και θα δειξειτο 2008..

Η συλλογη με τις διασκευες DCDance που αναφερατε υπαρχει σε mp3 εαν δεν γινεται να βρεθει..

πολλα ονοματα εγραψα σε 1 post :)


Edited by - w_o_m on 02/12/2007 04:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 10:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όχι, θα σου βάλω rate 0!
Κοίτα, μπήκα τρεις φορές κι έριξα από ένα πεντάρι αλλά τελικά μέτρησε μόνο την τρίτη.
Δεν ξέρω γιατί.

Για να κάνω κι εγώ, φίλε μου, ένα video από τίποτα gothic θα πρέπει να βρω τον χρόνο να συλλέξω εικόνες ή αποσπάσματα από videoclips οπότε...
Ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω κι εγώ κάτι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 00:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
crucifire τι εχεις ακουσει απο mithotyn, wintersun, kalmah, moonsorrow, insomnium?

μόνο τους τελευταίους δεν έχω προλάβει να ψάξω ακόμα. κάπου τους είχα πετύχει αλλά δε θυμάμαι τι καπνό φουμάρουν...

quote:
και για tshirts online ψαξε ..ξεχνα τα μαγαζια εδω

εντάξει, βρήκα στο χώρο του λάιβ.

kircher, σου έριξα κι εγώ rate, αλλά ακόμα σκέφτομαι τι να σου γράψω!

αύριο θα γράψω περί του λάιβ, ελπίζοντας να ποστάρει αι η γκρέτελ το setlist. όσοι ακούν ensiferum θα το απολαύσουν πιστεύω, γιατί ήταν από τα πιο πρωτότυπα και παρείστικα λάιβ ever! λέω να στείλω και μια φοτο του μάρκους με το κολλητό μποξεράκι [ζήτω η ηρωική εισβολή του νταβέλη στο καμαρίνι! πάλι ρεζίλι μας έκανε!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 17:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Θέλω επειγόντως να ανέβει η φωτογραφία με το μποξεράκι...απομυθοποίηση και τα λοιπά χε χε!

Θάνε, το rating δεν το πήρε μάλλον, ξαναρίχτο. Ο λόγος είναι ότι όσα περισσότερα rating έχει και σχόλια τόσο το ανεβάζει το youtube και το βρίσκουν εύκολα, για να μαθαίνουν και οι νεώτεροι για τα παλιά συγκροτήματα. Τώρα για το τι θα γράψεις μπορείς να συμπεριλάβεις φρασούλες όπως...****ing amazing, you rule, bow down bitches, best video ever, death to false metal και άλλα τέτοια....

Dying Incubus, δεν παίρνει πολύ ώρα να το φτιάξεις και είναι εύκολο. Μπορώ να σου δείξω αν θέλεις.

Είχα πει να κάνω παρουσίαση για τους Crystal Viper, και όλο το ξεχνάω παρόλλο που το CD το ακούω συνέχεια. Να σας στείλω και τα εμπιθρι.

Μάλλον αμέσως μετά τους Ensiferum.

w_o_m, έχω και τα δύο και συμφωνώ. Για την Southern Lord θα σας πω ιστορίες στο μέλλον.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 22:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Είχα πει να κάνω παρουσίαση για τους Crystal Viper, και όλο το ξεχνάω παρόλλο που το CD το ακούω συνέχεια. Να σας στείλω και τα εμπιθρι.

Κι εγώ να δω πότε θα κάνω την παρουσίαση των Madder Mortem...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 22:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
H PLAYING LIST ΚΑΤΑΣΧΕΘΗΚΕ ΒΙΑΙΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΑΙ:

ΒLOOD IS THE PRICE OF GLORY
TOKEN OF TIME
TALE OF REVENGE
AHTI
TREACHEROUS GODS
THE NEW DAWN
LAI LAI HEI
WINDRIDER
(intro)
DRAGONHEADS
ON MORE MAGIC POTION
HERO IN A DREAM
VICTORY SONG

___________________________
IRON
GUARDIANS OF FATE
BATTLE SONG

H συναυλία ήταν εκπληκτική, μπήκα στην ψύχρα στο sound check.
Kαι φυσικά τον Ιούνιο θα πάω να τους ξαναδώ στο Bang your Head στη Γερμανία όπου παίζουν και οι FORBIDDEN reunion.

Crucifire η πλάκα είναι ότι μόνο από τη φωτογραφία που έβαλες στο τόπικ και ήσουν με τον Χάκο δεν ήμουν και εντελώς βέβαιη ότι ήσουν εσύ, και καλά που δεν την έριξα σε κανέναν άγνωστο χαχαχα.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 12:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
THE BATTLE...

υπάρχει μία μέρα το χρόνο, που δε θες να έχεις καμία υποχρέωση πουθενά, θες να είσαι υγιείς, και να έχεις κέφια. οπωσδήποτε. για μένα ήταν η περασμένη πέμπτη. όλο το μήνα ντυνόμουνα χοντρά, πλακωνόμουν στις βιταμίνες, έκανα γυμναστική για να αντέξει ο αυχένας και τα πόδια μου το κοπάνημα... και τετάρτη βράδυ βγαίνω και ξεχνάω ο μ***ας το μπουφάν μου.

αποτέλεσμα την πέμπτη το βράδυ να μη μπορώ να μιλήσω απ' τον πονόλαιμο. αυτό που οπωσδήποτε δεν ήθελα να πάθω. τεσ'πα. άντε και ξεκινάμε μέσα στο αθηναϊκό τράφικ για το an club.

φτάνοντας... ερημιά. 5 άτομα, όλοι γνωστοί. φτου. meeting με το υπόλοιπο clan, με κάτι δίμετρα prop σπαθιά και τσεκούρια από χαρτόνι, και καθόμαστε στη διπλανή καφετέρια για το απαραίτητο βάψιμο στα χρώματα των ensiferum [ναι, δεν είχαμε γίνει αρκετά ρεζίλι με τα σπαθιά!]

εμένα να μου έχει τραβήξει την προσοχή μια κοπέλα μέσα στην καφετέρια, η οποία παίρνω όρκο ότι είναι η γκρέτελ. προσπαθώντας να μην καρφωθώ γυρνάω να το πω στο νταβέλη, και η γκρέτελ με πιάνει off guard [δε θα ξανασυμβεί!]

καθώς συρρέει σιγά σιγά ο κόσμος, τρέχω μέσα, αγοράζω την απαραίτητη μπλούζα, και στήνομαι μπροστά στη σκηνή [γιατί εμείς είμαστε οι πραγματικοί φαν των ενσιφέρουμ! οι υπόλοιποι είστε fake, false κλπ κλπ]

ενώ κατεβάζω τα αντισηπτικά το ένα μετά το άλλο, σκάνε μύτη οι insidead. ωραίοι, δεμένοι, τσαμπουκαλεμένοι, τεχνικοί, βάραγαν ανελέητα. δε με χάλασαν. ίσως γιατί ήξερα τι θα επακολουθούσε! λίγο νεύρο θέλουν κατά την αναγγελία του επόμενου τραγουδιού. δεν είναι αγκαρεία παιδιά...

είμαστε μάλλον 100-200 άτομα [πολλά λέω γκρέτελ; δε θυμάμαι]

break υπό τους ήχους των eluveitie, tyr, turisas... το στοιχείο μου γενικά...

και σκάει ο Janne Parviainen, μαζί με τους τεχνικούς, για να ρυθμίσει τα τύμπανα.

[πως έχεις βγει έτσι ρε;!]

τι φωνές, τι ουρλιαχτά, τίποτα, στα @@ του. οπότε αρχίζουμε με το νταβ. να τραγουδάμε το ρεφραίν του lai lai hei... τίποτα ο δικός σου, ένα κρύο χαμόγελο χωρίς καν να μας κοιτάξει. τέλος πάντων, ξέρουμε ότι δεν είναι και ο κοινωνικός της μπάντας [λάθος, μια χαρά συζητήσιμος αποδείχθηκε].

σκάει και ο μάρκους, πάλι ουρλιαχτά, χαμός, lai lai hei, κι αυτός με μια έκφραση WTF! δεν πολυ πίστευε ότι τόσα λίγα άτομα μπορούσαν να κάνουν τέτοιο χαμό για πάρτη του [50 καλάθια θα σου αδειάσω ]

ένας ένας τα υπόλοιπα μέλη για τελευταίο έλεγχο... η ίδια ιστορία. ψύχρα [εκτός απ'τον sami που είναι πάντα μέσα στην καλή χαρά. σχόλιο γκρέτελ: έχει χάσει πολλά κιλά, οπότε δεν κινδυνεύω από μπυρο-κοιλο-μπατσα]. αλλά αυτή η καινούργια η Emmi ήρθε και στήθηκε μπροστά μου. μετά φταίει ο βιαστής... δεν έχεις ακούσει about greek kamaki κοπέλα μου; άντε μην πάθουμε τίποτα!

σκότος. τα παιδιά την κάνουν με ελαφρά, και περιμένουμε να ακούσουμε το πολυπόθητο ad victoriam. και επιτέλους! καταιγίδα, ποδοβολητά αλόγων... και το μηχάνιμα καπνού μπροστά μου να φτήνει τον κ**ο του! όχι ρε γαμώτο! τελικά ένας μαλλιάς που στεκόταν δίπλα μου φάνηκε χρήσιμος, καθότι μια μεταλλική κόμη μπορεί να χρησιμεύσει και ως ανεμιστήρ! ω ναι!

και μπουκάρουν τα παλικάρια [και η κοπελιά] για το ντου! που να ακουστούν! είπαμε ελληνικό κοινό! άμα θέλει σε αφήνει να παίξεις!

ο μάρκους πραγματικά φαινόταν χαμένος, και για να τον ψαρώσω [ήταν σε απόσταση μισού μέτρου] γυρνάω τα μάτια που κι αρχίζω να ουρλιάζω [τι πονόλαιμος και μ@@@@κίες, εδώ παίζουν οι ενσιφέρουμ!]. πάω στοίχημα ότι ήθελε να την κάνει εκείνη την ώρα! πάντως τα παιδιά παίζουν σα μηχανή από την πρώτη κι όλας στιγμή, και με τη βοήθεια των πωρωμένων από κάτω, το ΒLOOD IS THE PRICE OF GLORY φεύγει άνετα. TOKEN OF TIME, TALE OF REVENGE και αρχίζουν όλοι, κοινό και μπάντα, να συνέρχονται.

παύση. ηρωικός χαιρετισμός από τον Petri

-hello athen! [ναι, όχι athens. έτσι γράφει και η μπλούζα... ό,τι ξέρετε ξέρω.] πάντως αυτά τα κιλτ στα χρώματα της φινλανδικής σημαίας γ@@@σαν! για το καλοκαίρι θα είναι ό,τι πρέπει. βγαίνουν και με logo ensiferum άραγε; πίου πίου...
-it's time to teach you a finnish word!
ωραία, πάμε ό,τι φινλανδέζικο ξέρουμε!
-kiitos! [ευχαριστώ]
-it's not kiitos...
-perkele! [ένας δαιμονας]
-it's not perrrrrkele either...
-then wtf is it?!
-it's AHTI!!!
ουάάάάά.... μας έβγαλες την ψυχή ψηλέ!

TREACHEROUS GODS... έεεετσι! με μίσος! με την αλμύρα! [άσχετο!] χαμός! δεν έχει καν νόημα να πω ότι τα τραγούδια τα έπαιζαν άψογα. η φωνή του petri χανόταν, αλλά είχαμε τις δικές μας! ειδικά σε αυτό το τραγούδι, παίζει να ακουγόμουν! [κακό για τους γύρω μου δηλαδή, να ακούγομαι εγώ πάνω από τόση φασαρία]

ανάμεσα στα τραγούδια, ο [μάλλον πολύ πιωμένος] sami, να πηγαίνει στα πλήκτρα της emmi και να πατάει ό,τι βρει μπροστά του! όταν λέμε ότι τα παιδιά είναι χύμα, εννοούμε χύμα. καμία σχέση με το dvd. μάλλον τους ευνοούσε η κατάσταση! και... THE NEW DAWN!!!

μετά από αυτό, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ξαναρχίσαμε να τραγουδάμε το lai lai hei, για κάποιο ανεξήγητο λόγο. μάλλον επειδή είδαμε να βάζουν τις κιθάρες στο καθαρό. τεσ'πα, εντάξει, έπρεπε εκείνη την ώρα να μπει μέσα κανένας άσχετος, να αναρωτιέται τι έχουμε πάρει όλοι και βγάζουμε άναρθρες κραυγές!

WINDRIDER... oh yes baby! και κάτι ξεκάρφωτο. πάει μάρκους στα πλήκτρα τις emmi. ωραία λέω, πολυτάλαντος. μπα... βάρεσε δύο-τρια άσχετα πλήκτρα, και ξαφνικά αρχίζει και παίζει την εισαγωγή του enter sandman! ντόιοιοιοινγκ! παντού κολλάνε αυτοί οι ατσάλικα! βέβαια μετά στην ,κιθάρα το κατακρεούργησε και εγκατέλειψε την προσπάθεια. και γιατί να το παίξει, όταν μπορεί να παίξει το DRAGONHEADS;! πωπω, είδα τα drakkar με τα μάτια μου! πραγματικά, πρέπει να προβλεφθεί για μελλοντικά λάιβ, μια προβολή δρακοκεφαλών στην καταιγίδα... πότε επιτέλους θα κάνει κάποιος ένα σχετικό βίντεο;!

petri: do you guys wanna hear a drinking song?! πλάκα μας κάνεις κουμπάρε;! δώσε και σώσε!
Bring me a magic potion
it will heal my aching wounds
A taste so bitter that makes
my bleeding soul feel so good
It will make us sing and dance
in our endless feast
Or it might even unleash
the beast in me

HERO IN A DREAM... και ένα περίεργο ψιλοφολκίζον ριφάκι! τι ήταν τώρα αυτό... τρέχα γύρευε...
VICTORY SONG... εδώ βάζεις τα δυνατά σου να κάνεις σωστή προφορά στα φινλανδικά, να τον αφήσεις πάλι μ@@@κα τον άλλο! πρόσεχε, το voitonlaulut π.χ. θέλει παχύ λλ. σαλλονίκη!

Voitonlaulut soi Ainiaan - τα τραγούδια της νίκης θα ακούγονται αιώνια [

αντί να σε κουράζουν σε πορώνουν περισσότερο! έλεος! κι όλο να πίνει νερό ο Μάρκους [και βότκα ο Σάμι], και εμείς να έχουμε ξεροσταλιάσει!

Petri: OK, for the next song, I want you to do something to hep us!
πετάγεται ένας και κάνει "τα-ταραρά τα-ταραρά"... τι λες ρε καϊδι;!
Petri: ωραία, αλλά να το ακούσω απ' όλους...
άντε όλοι τα-ταραρά... "ξανά" ξανά εμείς, όλο και καλύτερα.
Petri: Do you have any idea about what you're doing... όχι, θα 'πρεπε;
[σκέψη crucifire, ποιο τραγούδι τους έχει στίχο τα-ταραρά ρε γαμώτο;]

ναι... τέλος πάντων, μας εξήγησε, το έπαιξε και μία η emmi, το πιάσαμε! IRON!!! ta-tarara ta-tarara! είμαστε καμένοι και χαιρόμαστε!
και μπουκάρει και η πανκοκιθάρα του GUARDIANS OF FATE!!!

they are the gardeners of hate!!!

Petri: "και δυστυχώς τελευταίο τραγούδι!" τσεκάρω κι εγώ τη λίστα μου και δυστυχώς έχει δίκιο... "ποιο λείπει"... δε θες να πεις battle song γιατί απλά δε θες να το πιστέψεις...
αλλά όταν σε σφυροκοπάει janne στην εισαγωγή λες... καλά ως εδώ but now it's time to head back home victorious. victorioooooooous!!!


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 13:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
THE AFTERMATH...

τελικά, όταν γνωρίζεις τους ανθρώπους που θαυμάζεις και τρως το σοκ "απομυθοποίηση" δεν έχεις τόσο πρόβλημα που όλα τελειώνουν. νιώθεις χορτάτος...

μετά το πέρας της συναυλείας λοιπόν, πρώτη στάση το μπαρ για μερικά λίτρα νερό! κι εκεί φαίνεται αυτή η γ@@@νη αλλυλεγύη μας που λέω και ξαναλέω. δε γεμίζεις μόνο το δικό σου ποτήρι, γεμίζεις και των υπολοίπων και πίνεις τελευταίος. και δε χρειάζεται καν να πεις ευχαριστώ σε αυτόν που σου το γεμίζει [εγώ που το έκανα έλαβα την απάντηση "τι ευχαριστείς αδερφέ, τσάμπα είναι!". σωστός]

και ντου για το καμαρίνι απέναντι απ'τη σκηνή. έλα παιδιά, ποιός θα κάνει το ντου; ο crucifire... ναι αμέ, πετόντας. σπρώχνεις μέσα το νταβέλη για να τα ακούσει αυτός. ειδικά όταν ερχεσαι τετ-α-τετ με τα οπήσθια του μάρκους... χάθηκε να άλλαζε η emmi εκείνη την ώρα γαμώτο! και βγαίνει ένας βίκινγκ και μας λέει "θα βγουν σε 15 λετπά παιδιά, όξω!". ok boss.

καλά, ξαναμπήκαμε καναδυό φορές, ειδικά όταν είχε μείνει μέσα μόνο η emmi και ο sami, κι έλεγα να πω στο sami ότι τον ζητάνε, αλλά μου λέει "it's ok, we go there" εννοόντας θα βγούμε έξω σε λίγο....γκρρρρ

και όντως, ένας ένας σκάνε μύτη! 1ος πόντος, επειδή βγήκαν. 2ος πόντος γιατί βγήκαν [σχεδόν] με τα σώβρακα, 3ος πόντος γιατί βγήκαν με τις μπύρες στο χέρι, λες και ήταν στο σπίτι τους! έτσι χτίζεις image, όχι βρίζοντας τους οπαδούς σου!

μέσα παιδιά, να σας υπογράψω και τα εισητήρια, και ΟΛΑ τα εξώφυλλα των δίσκων σας, και τα όπλα σας, και οι δεσποινίδες άμα θέλουν να βγάλουν κανά σουτιέν να να υπογράψω, μέσα. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για εσάς που με ταίζετε. όχι να σας πετάω τις μπαγκέτες στη μούρη σαν κάποιους-κάποιους-ονόματα-δε-λέμε-candlemass...

σκάει και ο Petri με το μπλουζάκι star wars! δεν κρατήθηκα! "awesome shirt man!" αλλά πόσο ψηλός είσαι τελικά ρε φίλε; κι γιατί δεν ξέρεις αγγλικά;! τι τενκς γαμώτο;! βγαίνει και το θηρίο ο janne με το κρασάκι του, και μόνος του πήγαινε και έπιανε κουβέντα με τους οπαδούς. τον παρεξήγησα τελικα...

αχ, και σκάει και η emmi... της δίνω το εισητήριο να υπογράψει [αν και ο σατανάς με έβαλε σε πειρασμό να της δώσω να υπογράψει... εεε, σεμνά]. η πλάκα είναι ότι της κάνω "εδώ" και τις δίχνω τη γωνία, γιατί είχα δει που υπέγραφε στα εισητήρια των άλλων. εκεί που τελικά υπέγραψε και στο δικό μου. πάνω στο κεφάλι της meiju! κατίνα!

(δε βγήκε η φάτσα της. θα ανεβάσω καλύτερες φωτο εν καιρώ. γκρέτελ, θέλω και τις δικές σου!)

τώρα βέβαια, να έχουν μείνει 20 άτομα, και όπου και να γυρίζεις να βλέπεις κι έναν ενσιφέρουμ είναι λίγο κάπως... εν τω μεταξύ, κάποιος έκανε σαν πεντάχρονο και προσπαθούσε να εξηγήσει στο μάρκους τι μουσική γράφουμε εμείς. και του 'λεγε για 12 θεούς, για σπαρτιάτες, για αρχαία ελλάδα. απάντηση μάρκους: συγγνώμη, τα αγγλικά μου είναι f*cked up και δεν κατάλαβα λέξη... πες του metal combined with ancient greek folk music να καθαρίσεις γαμώτο, πάλι ρεζίλι γίναμε στους θεούς!

εγώ δηλαδή πως συνεννοήθηκα μια χαρά και φέρνω inside info:
τον ρωτάω τον άνθρωπα πότε με το καλό ο καινούριος δίσκος και μου λέει γύρω στο '09... γιατί ρε τόσο αργά; ε, γιατί πρεπει να γράψουμε καλά τραγούδια πριν μπούμε στο στούντιο. δε θέλουμε ένα δίσκο με "sh!t songs" [έλεος, και θες 2 χρόνια; δεν το είπα αυτό βέβαια]. έριξα και το γλύψιμό μου "nah, ensiferum CAN'T write sh!t songs..."
"unfortunately, we can!" θεός! το είπε τόσο ωραία που ψοφήσαμε και οι δύο στο γέλιο!
μα πάρε παιδί! [εγω κάνω μια ηλίθια γκριμάτσα, οπότε βάζουμε μπιπ]

"και μετά θα ξανάρθετε εδώ;" "hopefully"... α, κατάλαβα... όταν η τάργια επιστρέψει στους nightwish...
είπα και μία να των ρωτήσω περί jari και νέας πληκτρούς, αλλά κρατήθηκα. την έκανε έτσι κι αλλιώς ο νταβέλης... μάθαμε λοιπόν ότι δεν έχουν τσακωθεί με τον γιάρι, απλά ο τύπος είναι τελειομανής και ήθελε αιώνες να λειτουργίσει μέσα στη μπάντα [κάτι τέτοια κάνω κι εγώ και θα πάω μπροστά]. χαρακτηριστικά, αν ήταν ακόμα ο γιάρης στη μπάντα, δε θα κάνανε καν τόσες συναυλείες [και που δε θα είχαν έρθει; εδώ μήπως;]

όλα τα κοριτσόπουλα εν τω μεταξύ μαζεμένες γύρω απ'τον petri... γμτ, δεν έχει σημασία ποιός "τραγουδάει" βλήματα. ο κοντός είναι ο εγκέφαλος, όχι ο μογκόλος!

εγώ έκανα τη διαφορά και πήγα να μιλήσω με το Sami, ο οποίος είπε ότι σε τέσσερις ώρες πέταγαν για γερμανία. θα κάθονταν να πιουν μια μπύρα μαζί μας και θα έφευγαν. αυτή είναι ζωή. μέσα σε μια βαλίτσα. κι είστε ακόμα εδώ ρε;

άντε, σπίτια μας! victorious πάντα!

στην επιστροφή έκανα και την ταρζανιά μου και πέρασα μέσα από το δάσος δίπλα στο σπίτι μου, με ενσιφέρουμ στα αυτιά. μυσταγωγία... εκείνη την ώρα έτσι και μου την έπεφτε κανα πρεζόνι/κλεφτρόνι/κλπ-εις-όνι την είχε βαμμένη. θα γνώριζε την οργή των βίκιγνκς!

άντε, και με το καλό να μας ξανάρθετε. let the stars be your guides...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Θέλω επειγόντως να ανέβει η φωτογραφία με το μποξεράκι...απομυθοποίηση και τα λοιπά χε χε!

καλά, δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά νομίζω ότι τον φωτογράφησε μια φίλη μου. θα τη ρωτήσω.

quote:
Θάνε, το rating δεν το πήρε μάλλον, ξαναρίχτο.

done

by the way, μαλβίνα, συγγνώμη που δε χαιρέτησα φεύγοντας, αλλά συνειδητοποίησα τελευταία στιγμή τι ώρα είχε πάει, κι έπρεπε να προλάβω κάποια μορφή συγκοινωνίας, οπότε έφυγα σφαίρα.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 20:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ναι όντως καμιά 150 άτομα πρέπει να είμασταν.

Φτάσαμε γύρω στις 3 στα Εξάρχεια για προ-μπυροποσία.

Στις 5.30 τη στήσαμε δίπλα στο Αν στο σαντουιτσάδικο αλλά οι Θεοί ήταν ήδη εκεί μια και το σάουντ τσεκ ακουγόταν μέχρι έξω.

Στην ψύχρα κατέβηκα στο Αν -φουσκωτοί τρέμμετε- και άκουσα την τελική πρόβα.

Μετά από τις σχετικές χαιρετούρες μια και είχα επικοινωνήσει με μέιλ -παρεπιπτόντως βότκα πίνανε όλοι στην πρόβα- την κανανε τα παιδιά για το ξενοδοχείο - στο εξαρχείον τους πήγανε οι άθλιοι- με την βότκα στα χέρια.

Λίγο πριν ανοίξουν οι πόρτες βλέπω μια παρέα με κάτι βαψίματα βίκιγκα -πού τη βρήκα αυτή τη λέξη- κάτι πέλεκυς τεράστιους κάτι σπαθάρες και λέω ΛΕΣ?

Και Ω ναι ήταν ο Crucifire μέσα στην ομήγυρη!!!

Κατεβήκαμε στο Αν ομολογώ ότι η προσμονή ήταν τέτοια που δεν άκουσα νότα από τους σαπόρτ.

Τη συναυλία την περιέγραψε άψογα ο Crucifire.

Η μπύρα στο μαγαζί ήταν σαν σαπουνόνερο, οπότε μετά το τέλος του λάιβ πήγαμε για μία αναγόμωση από το διπλανό σαντουιτσάδικο.

Όταν κατεβήκαμε εκ νέου, τα παλικάρια και η συμπαθέστατη πληκτρού ήταν ήδη κάτω, υπέγραψαν τα πάντα, βγήκαμε φωτογραφίες και ανανεώσαμε το ραντεβού για την Γερμανία τον Ιούνιο.

Παρεπιπτόντως τι γάιδαρος ο Μάρκους ούτε μας σύστησε το καινούργιο κορίτσι μας!!! Στο σάουντ τσεκ δεν ήταν η κοπέλλα ένας Φιλανδός φαλάκρας ήταν στη θέση της.


ΑΚΟΜΑ ΠΙΑΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΟΥ ΜΕ 15 ΚΙΛΑ COUNTERPAIN ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑΠΟΘΕΣΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!!!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 01:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες χαίρομαι για την χαρά σας! Ρε Θάνο έπρεπε να ρωτήσεις για τον Jari. Έχω περιέργεια τι θα σου λέγανε. Περιμένω να βγει το καινούργιο των Wintersun κανά χρόνο τώρα και όλο αναβάλεται. Και το web site έχει να το κάνει update από την άνοιξη.

Επίσης....

quote:
όχι να σας πετάω τις μπαγκέτες στη μούρη σαν κάποιους-κάποιους-ονόματα-δε-λέμε-candlemass...

Για γράψε λεπτομέρειες! Τι έγινε με τους Candlemass;

Ευχαριστώ για το rating και το σχόλιο! Θα σου γράψω κάποια πράγματα εκεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 07:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
crucifire, μήπως πρόσεξες τι πεταλιέρα είχε ο Μάρκος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 15:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Ρε Θάνο έπρεπε να ρωτήσεις για τον Jari. Έχω περιέργεια τι θα σου λέγανε.

ψιλοντρεπόμουν μωρέ. δε ήθελα να κάνω σαν τα κοριτσόπουλα πο πάνε και ρωτάνε τον τουομας τι έγινε με την τάργια. άλλωστε, όπως σου είπα, ρώτησε ο νταβ και μας απάντησε αυτο. [με κάτι αγγλικα... ασ'τα να πάνε]

εγώ γενικά ήμουν πολύ σγκρατημένος για να μη δώσω την εικόνα του τρελαμενου φαν που θέλει να μάθει τα πάντα κλπ. έκανα γενικές ερωτήσεις [πως περάσατε στον καναδά, πότε πετάτε για γερμανία] σα να μιλούσα σε κάποιον φίλο. τα παιδιά γύριζαν τον κόσμο. θέλαμε να τους κάνουμε να αισθανθούν σαν στο σπίτι τους. ανάμεσα σε φίλους, όχι μουρλούς οπαδούς. [καλά, πέτρι μάλλον έπηξε λίγο, αλλά τεσ'πα]

για τον μάρκους, σπάω το κεφάλι μου, αλλά έχω την εντύπωση ότρι είχε απλώς το στάνταρ πετάλι με τα δύο κουμπια καθαρό/βρώμικο και βρώμικο 1/2. ο πέτρι είχε ένα μυστήριο, αλλά δε μπορούσα να διακρίνω. μη φανταστείς δηλαδή κάτι τρελό. λίγο flanger και κανά wah [που δε θυμάμαι να τον άκουσα να το χρησιμοποιεί].

γενικά, πέραν των τυμπάνων, που είχαν πολύ πράμα πάνω, δεν είχαν κάτι πολύ ακριβό και ιδιαίτερο. τα πλήκτρα ήταν ένα σχετικά απλο μοντέλο με τα βασικά, γιατί τα ποιό πολλά φολκ όργανα, τα αντικαθιστουσε η κιθάρα του πέτρι με τον μπουκομένο humbucker.

χαχα, τωρα θυμήθηκα ότι στο ahti [τίγκα στα γρήγορα τύμπανα για ΄σους δεν το έχουνακούσει] ο janne είχε ανάψει τσιγάρο ο θεος! πραγματικά ακόμα σκέφτομαι μήπως είναι ρομπότ, ή έστω cyborg. πραγματικά τόση ανεκφρασιά [είμαι κι εγώ λεξηπλάστης γκρέτελ] δεν έχω ξαναδεί σε τόσο γρήγορο ντράμμερ.

πάντως αυτό που πραγματικά απήλαυσα ήταν το σαστισμένο βλέμα του μάρκους. μάλλον δεν περίμενε να ξέρουμε μέχρι και τα φινλανδικά μέρη, ούτε και τόση πόρωση [σε κάποια φάση είχα πατήσει στο κάγκελο και κόντευα να μπω στη σκηνή]... για να πιάσω το χέρι του, και του σάμι στο τρέλς, δε, κόντεψα να εξαρθρώσω τον ώμο μου απ'το τέντομα. λεπτομέρια: τα παιδιά κάθησαν επί σκηνής να κάνουν κανονικη χειραψία, όχι απλά να περάσουν το χέρι τους πάνω απ'τα δικά μας. αυτές οι μικρές βλακίτσες είναι που με πορώνουν εμένα.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 00:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Σωστός!!!

Sorry, το παρακάτω δεν το είχα δει

quote:
είπα και μία να των ρωτήσω περί jari και νέας πληκτρούς, αλλά κρατήθηκα. την έκανε έτσι κι αλλιώς ο νταβέλης... μάθαμε λοιπόν ότι δεν έχουν τσακωθεί με τον γιάρι, απλά ο τύπος είναι τελειομανής και ήθελε αιώνες να λειτουργίσει μέσα στη μπάντα [κάτι τέτοια κάνω κι εγώ και θα πάω μπροστά]. χαρακτηριστικά, αν ήταν ακόμα ο γιάρης στη μπάντα, δε θα κάνανε καν τόσες συναυλείες [και που δε θα είχαν έρθει; εδώ μήπως;]

Όντως ρε γαμώτο. Τελειομανής δεν θα πει τίποτα. Αφού είναι έτοιμο, τι το παλεύει τώρα για ένα χρόνο το δεύτερο των Wintersun; Εμένα δεν μου αρέσουν αυτά γιατί ως πουρομεταλάς ακολουθώ την παλιά σχολή. Black Sabbath το ομώνυμο ηχογραφήθηκε σε τρείς μέρες και άλλαξε για πάντα την ιστορία της μουσικής.

Επίσης ψάχτε να μάθετε γιατί το over-compression και το pro tools έχουν καταστρέψει την σύγχρονη μουσική. Βάλτε το στο google.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 10:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εντάξει, να το παλεύει έναν ολόκληρο χρόνο είναι υπερβολικό αλλά το να το βγάζουν το album και σε δυο μέρες είναι επίσης τραβηγμένο.
Για να ηχογραφήσουν πχ οι Black Sabbath ένα album μέσα σε 3 μέρες σημαίνει ότι ήταν και πολύ σίγουροι για το αποτέλεσμα, μπορεί να το έβγαλαν τόσο στρωτά επειδή ήταν αυθεντίες κι επειδή μπορεί να τους "έπαιρνε" να κάνουν και κανένα λάθος.
Οι Black Sabbath ήταν και δεν ήταν ούτε άπειροι ούτε τυχαίοι.
Κι ένα λάθος να έκαναν, λέτε να είχε αυτό σοβαρές επιπτώσεις;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 17:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Όντως ρε γαμώτο. Τελειομανής δεν θα πει τίποτα. Αφού είναι έτοιμο, τι το παλεύει τώρα για ένα χρόνο το δεύτερο των Wintersun;

να σου πω, άκουσα από κάποιους μέσα στο κλαμπ, ότι το παλικάρι έχει γύρω στα 120 κανάλια για κάθε όργανο!!! ή θα είναι εξωπραγματικός ο ήχος [όχι ότι θα ξεχωρίζει ιδιαίτερα από μια απλώς καλή παραγωγή. μόνο αυτός θα τις ακούει τις διαφορές] ή θα είναι μια μπούρδα που θα την ακούν μόνο οι πορωμένοι του ήχου για να λένε "κοίτα τι έκανε ο θεός"... εμένα γενικά δε με τρελαίνει ο ήχος του. κάθεται και γυαλίζει τις ιδέες του, για να κρύψει ότι δεν έχει πολλές. ελπίζω να κάνω λάθος...

quote:
Εμένα δεν μου αρέσουν αυτά γιατί ως πουρομεταλάς ακολουθώ την παλιά σχολή. Black Sabbath το ομώνυμο ηχογραφήθηκε σε τρείς μέρες και άλλαξε για πάντα την ιστορία της μουσικής.

ναι, κάτσε, αφ'ενός ο δίσκος αυτός δεν έχει και ιδιαίτερα πολύπλοκους ήχους, από την άποψη ότι όλα τα όργανα ακούγονται άνετα με αυτά που παίζουν, αφ'εταίρου, εγώ τους περισσότερους παλιούς δίσκους τους σιχαίνομαι, γιατί πολλές μπάντς τότε προσπαθούσαν να δείξουν ποσα πολλά πράγματα μπορούσαν να παίζουν ταυτόχρονα, και τελικά ή πολλά πρίμα θα είχαμε, ή πολλά μπάσα, ή παράσιτα, ή, ή, ή...

quote:
Επίσης ψάχτε να μάθετε γιατί το over-compression και το pro tools έχουν καταστρέψει την σύγχρονη μουσική. Βάλτε το στο google.

κοίτα, έχουν κι αυτά τη θέση τους. εσύ εννοείς ότι δε βγαίνει πια η μουσική απ'την ακαρδιά, αλλά απ'το πεντάγραμμο, τη θεωρία και τα μπλιμπλίκια. δεκτό, για μπάντες με όχι και πολύ σύνθετο ήχο. αλλά για τους rhapsody π.χ. ... κατάλαβες τι εννοώ.

εγώ σίγουρα, μπαίνοντας στο στούντριο με ενδιαφέρει να έχω ένα click-track για να μη χάσω το μέτρημα, και να έχω καλή είσοδο του ήχου στις κονσόλες. από κει και πέραυποθέτω ότι ελάχιστα θα το πειράξω, ή τέλος πάντων μέχρι να φτάσω στον ήχο που θέλω εγώ, κι όχι στν ήχο που έκανε η τάδε μεγάλη μπάντα απλά και μόνο για να δείξει πόσα λεφτά έχει και πόσο τρελό παραγωγό.

επίσης, δεν είμαι κατά στο να ηχογραφήσω ξεχωριστά ένα συγκεκριμένο μέτρο π.χ. που δεν το πετυχαίνω εύκολα με τη μία. ναι, ωραίο είναι να ηχογραφείς το σόλο μαζί με όλο το υπόλοιπο τραγούδι, γιατί μπαίνεις γκαζωμένος και ζεστός, αλλά να κάνεις ένα λάθος και φτου κι απ'την αρχή είναι απάνθρωπο!

όσο για τα εφφέ, ακολουθώ στρατηγική petri. άμα δεν κολλάει το εφφέ, δεν πα να 'ναι το πιο κουλό, ακριβό, εξωγήινο, θα με αφήσει παγερά αδιάφορο. μέχρι και απλά εφφέ όπως reverb [κάτι σαν την ηχώ για όσους δεν ξέρουν] ή delay [επαναλαμβάνει αυτό που παίζεις μετά από καθορισμένο χρονικό διάστημα] τα θεωρώ περιττή βαβούρα. άντε, πες το reverb προσφέρει μία γλύκα και μία ατμοσφαιρα στα καθαρά, και δεν εκούγεται ξερή η κιθάρα. αλλά το delay μου φέρνει στο μυαλό την άθλια διασκευη του how soon is now απ'τις ρωσο-λεσβίες!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 22:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
να σου πω, άκουσα από κάποιους μέσα στο κλαμπ, ότι το παλικάρι έχει γύρω στα 120 κανάλια για κάθε όργανο!!!

Ναι, αυτό είναι μπαρούφα που πέταξε κάποιος άσχετος, δεν δουλεύουν έτσι τα πράγματα. Eκτός αν εννούσε πως έχει την μουσική της κιθάρας σε 120 edits. 'H αν έχει 120 διαφορετικά tracks για την κιθάρα και δεν μπορεί να διαλέξει ποιό θα βάλει στο δίσκο.

quote:
εσύ εννοείς ότι δε βγαίνει πια η μουσική απ'την ακαρδιά, αλλά απ'το πεντάγραμμο, τη θεωρία και τα μπλιμπλίκια. δεκτό, για μπάντες με όχι και πολύ σύνθετο ήχο. αλλά για τους rhapsody π.χ. ... κατάλαβες τι εννοώ.

Θάνο αυτό εξυπακούεται. Επίσης με τα άλλα που έγραψες συμφωνώ. Εννούσα όμως κάτι άλλο. To compressing έχει να κάνει με το τελικό mastering.

Επειδή το θέμα είναι αρκετά τεχνικό, και μάλλον δεν ενδιαφέρει τους άλλους, δες αυτό το βίντεο στο youtube και πρόσεξε τα waveforms.

http://www.youtube.com/watch?v=3Gmex_4hreQ

Εμένα με έχει απασχολήσει αυτό από τότε που πέρναγα όλη την μέρα στο Smart Studios. Παρεπιπτόντως εκεί ηχογραφήθηκε και το Nevermind των Nirvana.

quote:
Για να ηχογραφήσουν πχ οι Black Sabbath ένα album μέσα σε 3 μέρες σημαίνει ότι ήταν και πολύ σίγουροι για το αποτέλεσμα, μπορεί να το έβγαλαν τόσο στρωτά επειδή ήταν αυθεντίες κι επειδή μπορεί να τους "έπαιρνε" να κάνουν και κανένα λάθος.

Φίλε Dying Incubus, ήταν συνηθισμένο το 60 και το 70 τα μικρά συγκροτήματα να ηχογραφούν σε δύο-τρεις μέρες. Επίσης γράφανε live και μετά κάνανε το overdubbing.

Νομίζω οι iron maiden είναι το μόνο συγκρότημα που μέχρι σήμερα ηχογραφούνε τις κιθάρες live στο studio.

quote:
άμα δεν κολλάει το εφφέ, δεν πα να 'ναι το πιο κουλό, ακριβό, εξωγήινο, θα με αφήσει παγερά αδιάφορο. μέχρι και απλά εφφέ όπως reverb [κάτι σαν την ηχώ για όσους δεν ξέρουν] ή delay [επαναλαμβάνει αυτό που παίζεις μετά από καθορισμένο χρονικό διάστημα] τα θεωρώ περιττή βαβούρα. άντε, πες το reverb προσφέρει μία γλύκα και μία ατμοσφαιρα στα καθαρά, και δεν εκούγεται ξερή η κιθάρα. αλλά το delay μου φέρνει στο μυαλό την άθλια διασκευη του how soon is now απ'τις ρωσο-λεσβίες!

To How soon is Now το ξέρω μόνο ως το κορυφαίο τραγούδι των Smiths. Αυτό λες; Αν κοροιδεύεις τους Smiths θα σε σκίσω νεαρέ το καλοκαίρι που θα κατέβω κάτω.

Ποιός το διασκεύασε;

Άσχετο, αν σε ενδιαφέρει το configuration που έχω εγώ στην πεταλιέρα μου για metal.

Distortion (Hard 65/+15/80) + Delay (Normal 200/70/45) + Chorus (20/45/100) + Delay (Room/85/70).

Ακούγεται κάπως σαν Van Halen αλλά παίζει ρόλο και αν έχεις humbucker
ή single coil.

Αυτό που δεν μου αρέσει να συνδυάζω είναι distortion με flanger αν και το κάνουν όλοι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 08:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σας!

Πρωί - πρωί στο πόδι κι είπα να πω μια καλημέρα υπό τους ήχους των Autumn Tears!
Σε κάμποση ώρα θα ακολουθήσει παρουσίαση...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 12:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Madder Mortem




Οι Madder Mortem είναι ένα atmospheric/gothic metal συγκρότημα το οποίο δημιουργήθηκε το 1993 στη Νορβηγία.
Στην αρχή μάλιστα το όνομα του ήταν Mystery Tribe, όνομα το οποίο εγκαταλείφθηκε σχετικά γρήγορα.
Σήμερα αποτελείται από 5 μέλη, παρόλο που κάποιοι εξ αυτών ήρθαν στο σχήμα στην πορεία της ιστορίας του και κάποιοι άλλοι ήταν από την αρχή κι αποχώρησαν στην συνέχεια.
Σταθεροί πάντως από το 1993 είναι ο BP M. Kirkevaag (κιθάρα) κι η Agnete Kirkevaag (φωνητικά).
Η φωνή της Agnete - κατά την γνώμη μου πάντα - είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω ακούσει σε gothic metal συγκρότημα καθώς έχει και πολύ μεγάλη δυναμική αλλά και πολύ ξεχωριστή χροιά, σε σημείο που σε αρκετά τραγούδια να περιπλέκονται πολύ όμορφα και συνεκτικά υψηλές και χαμηλές νότες.

Παρόλο που το συγκρότημα δεν χαίρει μεγάλης αναγνωρισιμότητας, διανύει σταθερά βήματα στον χώρο κι είναι ένα συγκρότημα που αξίζει να το προσέξει κάποιος.

Η δικσογραφία του συγκροτήματος έως τώρα είναι η εξής:

  • Misty sleep (single, 1997)
  • Mercury (1999)
  • All flesh is grass (2001)
  • Deadlands (2002)
  • Desiserata (2006)

Από το τελευταίο συγκρότημα μάλιστα, θα μπορούσε να ξεχωρίσει κάποιος αρκετά κομμάτια καθώς πρόκειται για μια δουλειά που απέσπασε καλές κριτικές.
Ένα παράδειγμα τέτοιου τραγουδιού είναι το "Hangman".








Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 12:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
άει καλά, μπέρδεψα τον κομπρέσορα με το distortion... τρία πουλάκια...

ωραίο το βιντεάκι kircher, και αυτο το πρόβλημα αντιμετωπίζω τελευταία. τα καινούρια cd πρέπει να τα ακουσεις στην τυμπανοθραυστική ένταση που τα άκουγε η μπάντα στο στούντιο. που σημαίνει ότι πρέπει μεν να χώσεις φράγκα σε ικανό ηχοσύστημα, αλλά το χειρότερο είναι ότι πρέπει να χώσεις τρελά φράγκα σε ηχομόνωση, γιατί όσα αυγά και να φας, οι αυγοθήκες δεν κάνουν δουλειά, χεχε! ή, σαν υποκατάστατο, να χρησιμοποιήσεις ακουστικά τριών διαστάσεων, τα οποία, και ακριβά είναι, και κουφό θα σε αφήσουν...

οπότε, εντέλει, ακούς το κομμάτι, αλλά όχι όπως ήθελε ο κάθε γιαρης να το ακούσεις.

quote:
Νομίζω οι iron maiden είναι το μόνο συγκρότημα που μέχρι σήμερα ηχογραφούνε τις κιθάρες live στο studio.

όχι μέχρι σήμερα. σήμερα. ξαφνικά το ανακάλυψαν κι αυτοί! άρχισε ο κόσμος να γυρνάει στις δικές τους παλιές μεθόδους, και γυρίζουνκι αυτοί πάλι πίσω, όπως κι οι σκόρπιονς.

quote:
To How soon is Now το ξέρω μόνο ως το κορυφαίο τραγούδι των Smiths. Αυτό λες; Αν κοροιδεύεις τους Smiths θα σε σκίσω νεαρέ το καλοκαίρι που θα κατέβω κάτω.

the Smiths - How Soon Ιs Now (που δεν είναι ούτε ρωσίδες, ούτε λεσβίες! πρόσεχε τι γράφω!)
http://www.youtube.com/watch?v=fRtYNPRXkYU

tATu - How Soon Is Now
http://www.youtube.com/watch?v=8eGvmB8Phk8

προσέξτε πως χρησιμοποιεί το delay ο κιθαρίστας των Smiths. η ένταση της κιθάρας απλά ανεβοκατεβαίνει ρυθμικά, καθώς η μία νότα κρατάει λιγο ενώ παίζει την επόμενη. προσέξτε μετά πως το χρησιμοποιεί ο άμπαλος ρώσος, που είναι λες και κάποιος βάζει και βγάζει το βίσμα της κιθάρας απ'τον ενισχυτή με μεγάλη ταχύτητα... ξεραϊλα...

για όσους δεν κατάλαβαν, είναι το τραγούδι της ταινίας αλλά και της σειράς με τις [επίσης άμπαλες] μάγισσες... δεν πιστεύω να έβλεπες και charmed στο αμέρικα kircher!

btw, θα έρθεις το καλοκαίρι;! σίγουρα! πωπω, χαμός θα γίνει!

quote:
Σε κάμποση ώρα θα ακολουθήσει παρουσίαση...

χαλλλάρωσε!

ωραία παρουσίαση μαν, μου κίνησε την περιέργια. θα τους τσεκάρω, αν και τώρα ψάχνομαι με summoning. [ναι, δε θέλω σχόλια!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 13:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ πάντως είχα παρακολουθήσει κάποια επεισόδια των "The Charmed"!
Ειδικά η Alyssa Milano ήταν μέσα στην καρδιά μου!

Από Summoning έχω το album Mina's morgul που κυκλοφόρησε το 1995.
Μια χαρά είναι - αν και δεν τους ακούω συχνά.
Γιατί λοιπόν δεν θέλεις σχόλια;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 03:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Summoning = Ένα από τα καλύτερα metal (black and otherwise) συγκροτήματα στην ιστορία!!!!!!!

Ο crucifire είναι όλο ευχάριστες εκπλήξεις τώρα τελευταία. Μία με τους Smiths και τώρα με τους Summoning!

Dying Incubus, πολύ καλή η παρουσίαση των Madder Mortem θα τους έχω υπόψη μου.

Οι παρακάτω φωτογραφίες αφιερωμένες εξαιρετικά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 10:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η Ελλάς πρώτη και στην συναυλία;

Αν θυμάμαι καλά πάντως, τους Summoning μου τους είχε προτείνει κάποιος ως ένα συγκρότημα μη black metal, για αυτό τους έψαξα κιόλας.
Ίσως κάνω και λάθος, δεν θυμάμαι.
Εχθές κάθισα να ακούσω το album που έγραψα ότι έχω αλλά για να είμαι ειλικρινής, κάπου προς τη μέση το άφησα...
Παρόλα αυτά, έχει κάποια πολύ καλά μελωδικά στοιχεία.

Υ.Γ. Την καλημέρα μου με ακούσματα από τους ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΥΣ Dreadful Shadows!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 20:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Εχθές κάθισα να ακούσω το album που έγραψα ότι έχω αλλά για να είμαι ειλικρινής, κάπου προς τη μέση το άφησα...

Οι Summoning είναι black metal αλλά η μουσική τους πάει πολύ παραπέρα από αυτά που φτιάχνουν τα άλλα black metal groups.

O Silenius έχει και διάφορα άλλα project, τους Kreuzweg Ost για παράδειγμα που παρουσίασα στο 2, που παίζουν industrial.

Τι εστί Dreadful Shadows;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy