ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 08:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori


quote:
Ναι
Τίποτα από αυτά που μου έδωσες δε δίνει μια μουσική ταυτότητα... Είναι σκόρπια χαρκατηριστικά και κοσμητικά επίθετα. Μη σου πω ότι υποτιμάς κιόλας η μουσκή σου, λέγοντας ότι δε θέλει μουσική ικανότητα αλλά συναίσθημα. Άρα ξαφνικά, έγινε το ίδιο ποιοτική με ένα καψουροτράγουδο τραγουδούμενο από έναν καψούρη...


Όταν το συναίσθημα που απορρέει από ένα τραγούδι αποδίδεται με τρόπο που αρμόζει και συνοδεύεται από καλούς μουσικούς μπορεί να είναι αριστούργημα, γιατί το συναίσθημα δεν είναι μόνο καψούρα ή κάτι το ευτελές όπως το παρουσιάζουν κάποιοι, ούτε και είναι ταμπού, επειδή το έχουν υποτιμήσει...
Επίσης, όταν μιλάει κανείς για συναίσθημα δεν αναφέρεται ΜΟΝΟ σε κάτι ρομαντικό....και προπαντός όχι ΜΟΝΟ στον έρωτα ή στην καψούρα όπως υποτιμητικά λέγεται..
Είναι άλλο να προσδίδεις την πραγματική αξία σε κάτι υποτιμημένο για να το εξυψώσεις στη θέση που του πρέπει, με κίνδυνο ακόμα και να παρεξηγηθείς και άλλο να το κάνεις ταμπού για να διαφοροποιηθείς..

Δεν υπάρχει επαρκής μουσικός προσδιορισμός γιατί είναι πολυδιάστατο είδος ..πολλά διαφορετικά μουσικά όργανα και ρυθμοί όπως βυζαντινοί ή ανατολίτικοι κ.α.... και σίγουρα ΔΕΝ είπα πως ΔΕΝ είναι ικανοί μουσικοί... Άλλο πράγμα ήθελα να τονίσω αλλά παρεξηγήθηκα... ίσως να μην τοποθετήθηκα και εγώ σωστά... Ούτε και είναι μουσική μου, η μουσική ανήκει σε όλους, είτε την καταλαβαίνουμε είτε όχι....Anyway...

quote:
By the way, ή synthesizer θα λες, ή πλήκτρα άμα βαριέσαι. Σύνθι το λένε οι εντεχνο-σκυλάδες.

Ωχ... πάλι καρφώθηκα!!!

quote:
Στο Rebound έχω περάσει κι εγώ καλά και πιστεύω πως είναι από τα μέρη - σταθμούς για κάποιον που ήθελε να βγει και να ακούσει την συγκεκριμένη μουσική στην Αθήνα.


Ναι, πράγματι είναι σταθμός!!

quote:
Τον τελευταίο καιρό πάντως προτιμώ να μείνω σπίτι μου και να ακούσω μουσική παρά να βγω.
Με αυτό τον τρόπο προστατεύω τα μάτια μου από την ποζερία που μπορεί να αντικρύσουν...

Δυστυχώς θα συμφωνήσω και εδώ...αν και, κάπως σπάνια πλέον, κάνω ακόμα τις εξορμήσεις μου προς τα εκεί, ωστόσο το αποφεύγω τους καλοκαιρινούς μήνες και απορώ που το τολμούσα παλιότερα...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 19/08/2008 09:06:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 13:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Συνεχίζω με προτάσεις από τελευταίες ακροάσεις :

GOTTHARD : Lipservice - Κυκλοφορία του 2005, πρόκειται για ελβετικό γκρουπ όπου προφανώς ο τραγουδιστής πίνει άλλο γάλα... Μουσικά κινείται σε κλασσικές μελωδίες που θυμίζουνε έντονα 80es (από Def Leppard μέχρι και Poison ένα πράγμα...). Θεωρούνται το πιο πετυχημένο ροκ σχήμα της χώρας τους...

OOMPH : Delikatessen - Μια συλλογή με τα καλύτερα κομμάτια αυτής της industrial metal μπαντας από την Γερμανία. Άμα σας αρέσουνε οι RAMSTEIN δεν υπάρχει κανένας εδνοιασμός ότι θα γουστάρετε τρελλά την εν λόγω συλλογή.

Συνεχίζεται.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 14:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και κάτι ενδιαφέρον για σας των άνευ υποχρεώσεων :

Η συναυλιακή ατζέντα:

3/9 – Ο Γκόραν Μπρέγκοβιτς και η ορχήστρα του «Για Γάμους και Κηδείες» στο Ηρώδειο
13/9 – Ο Γκάρι Μουρ στο Κλειστό του Τάε Κβον Ντο
27/9 - Η Μαντόνα στο Ολυμπιακό Στάδιο
28-29/9 - Ο Ένιο Μορικόνε στο Ηρώδειο

Σεπτέμβριος
6/9 - Οι Αμερικανοί Fleshtones στο Gagarin
21/9 - Οι Αt Τhe Gates στο Gagarin.

Οκτώβριος
3/10 - Οι LΤJ Βukem και ΜC Conrad στο club Εarth
4/10 - Οι Μ83 στο Gagarin.
10/10 - Ο Fish στο club «Αn»
11/10 - Οι Τhievery Corporation στο γήπεδο ξιφασκίας στο Ελληνικό
20/10 - Οι Κronos Quartet στο Παλλάς
21/10 - Οι London Αfter Μidnight στο Gagarin
21/10 - Οι Στάνλεϊ Κλαρκ, Μάρκους Μίλερ, Βίκτορ Γούτεν στο Παλλάς
22/10 - Οι Αnimal Collective στο Gagarin
23/10 - Οι Firehouse στο Gagarin

Νοέμβριος
1/11 - Οι God Ιs Αn Αstronaut στο club Αn
2/11 - Οι Τσικ Κορία και Τζον Μακλάφλιν στο Παλλάς
4/11 - Ο Μπραντ Μελντάου στο Παλλάς
8/11 - Oι Λονδρέζοι Ρiano Μagic στο club Αn
15/11 - ΟΙ Dalek, στο club Αn
16/11 - Οι θρυλικοί Residents στο Παλλάς
28/11 - Οι Dub Ρistols στο Gagarin
28/11 - Οι Βellrays με την εκρηκτική Λίζα Κεκάουλα στο club Αn

Δεκέμβριος
6/12 - Οι Δανοί Εfterklang στο club An
8/12 - Ο Γαλλοαλγερινός ντράμερ Μανού Κατσέ στο Παλλάς
12-13/12 - Οι Μonster Μagnet στο Gagarin,
20/12 - Η Αν Κλαρκ στο Gagarin
25/11 - Ο Χέρμπι Χάνκοκ στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών


Κατά σειρά προτίμησης θα ήθελα να πάω στους M83, στον Fish, στον LTJ Bukhem και στους Thievery Corporation.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 23:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Σωστός......KERRY KING (Η συναυλιακή ατζέντα)

να είσαι καλά .....

(Επιτέλους θα δω Piano Magic που δεν είχα δει την προηγούμενη)
και (Resindents) για 3η φορά


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 19/08/2008 23:49:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 14:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Όταν το συναίσθημα που απορρέει από ένα τραγούδι αποδίδεται με τρόπο που αρμόζει και συνοδεύεται από καλούς μουσικούς μπορεί να είναι αριστούργημα, γιατί το συναίσθημα δεν είναι μόνο καψούρα ή κάτι το ευτελές όπως το παρουσιάζουν κάποιοι, ούτε και είναι ταμπού, επειδή το έχουν υποτιμήσει...
Επίσης, όταν μιλάει κανείς για συναίσθημα δεν αναφέρεται ΜΟΝΟ σε κάτι ρομαντικό....και προπαντός όχι ΜΟΝΟ στον έρωτα ή στην καψούρα όπως υποτιμητικά λέγεται..

Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που λες.
Το συναίσθημα που κινητοποιείται μέσα μας μπορεί να πυροδοτείται από πάρα πολλά αίτια, συνεπώς κι ένα τραγούδι έχει ως κύριο σκοπό του να προκαλέσει κάποιο/α στους ακροατές ή να δημιουργήσει σκέψεις/αναμνήσεις.
Ο έρωτας φυσικά είναι αυτό που κινητοποιεί πιο εύκολα κάτι στους περισσότερους ανθρώπους αλλά δεν είναι μόνο αυτός.
Μπορεί να είναι η φανταστική εικόνα που σου δημιουργείται για τη σεληνόφωτη νύχτα, για την αγριεμένη θάλασσα, για ένα ερειπωμένο κάστρο ή τοπίο κλπ.

quote:
Δυστυχώς θα συμφωνήσω και εδώ...αν και, κάπως σπάνια πλέον, κάνω ακόμα τις εξορμήσεις μου προς τα εκεί, ωστόσο το αποφεύγω τους καλοκαιρινούς μήνες και απορώ που το τολμούσα παλιότερα...

Τα καλοκαίρια δεν είναι για να πας στα συγκεκριμένα μέρη.
Τουλάχιστον εγώ ασφυκτιώ...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 17:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και οι κουφές παρουσιάσεις συνεχίζονται :

TENACIOUS D : The Pick Of Destiny

Ότι πιο χαβαλεδιάρικο, πρόστυχο και αθυρόστομο έχω ακούσει στην ζωή μου.

Χωρίς πολλά λόγια, αν θέλετε κάτι να κατουρηθείτε στα γέλια, δεν έχετε παρά να βρείτε το εν λόγω soundtrack στην "βρώμικη" version του.

Οι Tenacious D στην ουσία είναι ο Jack Black (lead vocals, guitar) και ο Kyle Gass (lead guitar, vocals). Όσοι τους γνωρίζετε ως ηθοποιούς καταλαβένετε τι έχετε να περιμένετε....

Σαν άλμπουμ ξεκινάει με ατελείωτο χαβαλέ, όσο προχωράει όμως μουσικά αγριεύει και γίνεται ένα καθαρό hard rock album με ακούσματα που παραπέμπουνε σε Black Sabbath και βάλε....

Μεγάλη έκπληξη του άλμπουμ είναι το κομμάτι Break In City (Storm The Gate), όπου ο Jack Black δίνει κυριολεκτικά ρέστα !!!

Όπως λέει και ο Kyle Gass : We try to write the best songs ever, and they come out kind of funny…

Περισσότερα για το όλο project στο
http://www.tenaciousd.com/

καθώς και ένα χαρακτηριστικό βιντεάκι για να μπείτε στο στιχουργικό ύφος :http://www.tenaciousd.com/classico/

(Όσο έγραφα ξανάκουγα το CD, παιδιά από την μέση και κάτω γ*****ει και δέρνει, χωρίς πλάκα !!!!!)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 18:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Χαχα, τον τρελό! Θυμάμαι όταν είχε πρωτοβγεί αυτή η ταινία, κάποιος από την παρέα μου την είχε κατεβάσει, και μαζευόμασταν μια φορά τη βδομάδα και τη βλέπαμε!

Δεν είναι το μεγαλύτερο μιούζικαλ όλων των εποχών, δεν είναι "σπαρταριστή κωμωδία", δεν είναι "όλα τα όσκαρ", αλλά για τους ροκ-γκοθ-μεταλάδες, είναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!

Κοινώς, δε θα πει τίποτα σε όποιον κι όποιον. Θα πει σε όσους έχουν ακόμα ένα παιδί μέσα τους, που κάποτε ονειρευόταν να ζήσει από τη μουσική που γουστάρει!

Δείτε και θα καταλάβεται:
Το ορίτζιναλ "κλάσσικο"
http://www.youtube.com/watch?v=ol_75jFEpck

και η αμέσως προηγούμενη σκηνή, με τον DIO!!!
http://www.youtube.com/watch?v=hvvjiE4AdUI

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 11:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
SERENITY : FALLEN SANCTUARY - Λατρεμένος σκανδιναβικός ήχος από το Τιρόλο !!! Και μην πάει ο νους σας σε atmospheric death, μιλάω για την άλλη σκανδιναβική σχολή των 80es (Pretty Maids, Europe, Malmsteen's Rising Force) με τα συνθια, τα γεμάτα ριφ και τα ταχύτατα σόλα... Το έχω με voice over το κωλόπραγμα και δεν μπορώ να το κάψω...

Γράψτε ΛΑΘΟΣ !!!

Αυστριακοί παραμένουν οι τύποι, σκανδιναβικός ο ήχος τους αλλά καμμία σχέση με το ποπ μέταλ των Pretty Maids και των λοιπών. Συμφωνικό μέταλ παίζουνε τα παιδιά και πολύ καλό μάλιστα. Και η κόπια μου δεν έχει voice overs . Θα σας αρέσει, είμαι σίγουρος (ακόμα και στον D_I υπάρχει ενδεχώμενο να αρέσει....).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 11:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μπορώ να τους ψάξω τους Serenity, το συμφωνικό metal είναι ένα είδος το οποίο γενικότερα μου αρέσει και το ακούω αρκετά ευχάριστα.

Προς το παρόν ξεκινάω τη "μουσική μου μέρα" με Therion και το Abraxas...
Βέβαια πρωί - πρωί το είχα ρίξει στους Ataraxia αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 17:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Τι κακο ειχαν οι pretty maids..Μπορουμε να στελνουμε κομματια μεταξυ μας μεσω τυ forum αν θελουμε;θελω να μοιραστω καποια μαζι σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 18:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Τι κακο ειχαν οι pretty maids

Απολύτως τίποτα, ειδικά μέχρι το Jump The Gun (1990) για μένα ήτανε συγκροτηματάρα.

Μέσω του forum δεν προωθούμε την πειρατεία (μπουχαχαχα ψεύτηηηηηηηηη). Η αλήθεια είναι πως έχουμε φτιάξει ένα mailing list όπου ανταλάσουμε links για downloads. Άμα σε θέλουνε κάποιοι εδώ μέσα, θα βάλουνε και το e-mail σου όταν αξιωθούμε να αναβιώσουμε την διαδικασία.

Εγώ να φανταστσείς τους είχα προτείνει να φτιάξουμε κλειστό hub στο DC++, αλλά θα διαπιστώσεις πως οι περισσότεροι είμαστε και μιας ηλικίας και δυστυχώς δεν είμαστε και τόσο εξοικιωμένοι με αυτά. Έχουμε και ένα τζόβενο στην παρέα, αλλά θα τον έχει ξελογιάσει καμμία γκόμενα και κάπου έχει κόψει και αυτός τελευταία (ονόματα δεν λέμε κύριε crucifire).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 20:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλοι μου, με χαρά και περηφάνια σας παρουσιάζω την ελληνίδα HΙLDR VALKYRIE

Για τους μυημένους στο είδος, η κοπελιά μας συμμετέχει στο διεθνές project FOLKEARTH - και όχι μόνο..... Συμμετέχει και σε ένα σχήμα από την αυστρία τους URUK HAI καθώς και σε ένα ιταλικό project τους MORGAN THE BARD.

Επίσης έχει εμφανιστεί ως guest στους VOLUSPAA (NOR), στους RUTHIN (UK), στους DEATH ARMY(ITA) και στα ελληνικά σχήματα SACRED BLOOD και DOL AMROTH.

Στο παρελθόν, ως QUEEN OF HADES είχε συμμετάσχει στους BEYOND THE FORESTS, στους LLOTH και στους NOCTERNITY. Ως IRIS συμμετείχε στους WORSHIP ενώ με το τωρινό της όνομα HILDR VALKYRIE είχε περάσει και από τους EGO DRAMA. Όλα τα προαναφερθέντα είναι ελληνικά γκρουπ, για τα οποία εγώ προσωπικά δεν γνώριζα καν την ύπαρξή τους... Εδώ που τα λέμα, μόνο τους FOLKEARTH γνωρίζω απ'ολο αυτό το κατεβατό

Την πλούσια ιστορία της καθώς και μουσικά samples θα βρείτε στο site της http://www.hildrvalkyrie.com/history.htm

Από τύχη βρήκα σήμερα το άλμπουμ της Shield Brothers Of Valhalla. Θεωρείται το πρώτο ολοκληρωμένο άλμουμ της, ύστερα από τα demo της Deceitful Fate (2004) και To Walhall Shall Meet(2005). Τα περισσότερα κομμάτια από το δεύτερο demo βρίσκονται στο νέο αλμπουμ...

Κινείται καθαρά σε νεοφόλκ/επικό ύφος, κάτι σαν τον LORDWIND αλλά με πολύ πιο αληθινό και επικό ήχο. Κάποιες στιγμές φέρνει έντονα και σε FALKENBACH. Τα φωνητικά της είναι ιδανικά για το είδος - είτε τραδουδάει, είτε κάνει πολυφωνικά χωροδιακά.

Στο παρακάτω link θα βρείτε ακουστηκά δείγματα του άλμπουμ.
http://www.spirit-of-metal.com/album-groupe-Hildr_Valkyrie-nom_album-Shield_Brothers_of_Valhalla-l-en.html

Οι ερμηνεία της στο Havamal (Falkenbach cover) είναι καταπληκτική, ενώ υπάρχει και διασκευή στο Ring Of Gold του Bathory (r.i.p.).

ΑΞΙΑ !!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 21:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Α μιας και λες πως εισαι και καποιας ηλικια,εχεις ακουστα τους Fate,και αν ναι,ποια η γνωμη σου..
Οσο για τους pretty maids θα συμφωνησω.
Επισης πια η γνωμη σου για τους warrior.
Και δεν εχω σκοπο να προωθησω την πειρατεια,απλα μιας και μιλαμε για μουσικη ειπα κι εγω μια χαζομαρα μιας και παρατηρησα πως μερικοι στελνουν βιντεακια απο το youtube,δεν το ειδα σαν...προωθηση αν με πιανεις.
Περιμενω τις αποψεις σου για τα προαναφερθεντα παλαια συγκροτηματακιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 11:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα φίλοι μου

quote:
Και δεν εχω σκοπο να προωθησω την πειρατεια,απλα μιας και μιλαμε για μουσικη ειπα κι εγω μια χαζομαρα μιας και παρατηρησα πως μερικοι στελνουν βιντεακια απο το youtube,δεν το ειδα σαν...προωθηση αν με πιανεις.

Απλά δεν κατάλαβες ότι σου έκανα πλάκα... Εμείς προωθούμε την "πειρατεια" γιατί πιστεύουμε πως δεν βλάπτει την μουσική (όταν εννοώ εμείς, δεν λέω το esoterica, αλλά κάποιοι στην παρέα). Εγώ πιστεύω πως το downloading δεν είναι πειρατεία, άμα ψάξεις παλαιότερα ποστ μου στο 2ο μέρος του θέματος, θα δείς που έχουμε ανοίξει σχετική κουβέντα.

Τώρα, οι Mercyfull Fate δεν μου αρέσανε ποτέ ιδιαιτέρως. Το μοναδικό τους κομμάτι που πραγματικά είχα λιώσει στι παίξιμο ήτανε το Black Funeral. Σαν KING DIAMOND μου άρεσε το THEM αλλά μέχρι εκεί (άντε και το ABIGAIL σε κάποια σημεία.

Για τους WARRIOR δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν θυμάμαι κανένα τέτοιο group. Τον Τom G. Warrior των CELTIC FROST ξέρω μόνο, μιας και ήτανε από τα πού αγαπημένα μου γκρουπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η Hildr Valkyrie - απ' ό,τι άκουσα από τα δείγματα - είναι αρκετά καλή και προσωπικά μου αρέσει αυτό το στυλ της μουσικής.
Έχει και γυναικεία φωνητικά οπότε είναι πιο εύκολο να μου "καθίσει καλά" ακουστικά.

Πάντως ούτε εγώ γνώριζα τα συγκροτήματα με τα οποία έχει συνεργαστεί, δε νομίζω να τα είχα ακούσει ούτε κατ' όνομα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 12:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Η Hildr Valkyrie - απ' ό,τι άκουσα από τα δείγματα - είναι αρκετά καλή και προσωπικά μου αρέσει αυτό το στυλ της μουσικής.
Έχει και γυναικεία φωνητικά οπότε είναι πιο εύκολο να μου "καθίσει καλά" ακουστικά.

Είδες ??? Πρόλαβα να κάνω κάτι και για σένα

Γιατί από αύριο....κεφάλια μέσα πάλι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 15:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Βρε δεν μιλουσα για τους Mercyfull fate, αλλα για τους Fate,συγκροτημα της δεκαετιας του 80.Απ'οσο γνωριζω και υποψιαζομαι,ισως και να ηταν εκεινοι,αλλα αλλαξαν στυλ και ονομα μετεπειτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 17:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Χαχαχα, πόσο καιρό τώα σκεφτόμουν να παρουσιάσω την Χιλντρ, και σκεφτόμουν ότι θα με πάρετε με τις πέτρες!

Προσέχετε τι θα πείτε γιατί χθες πίναμε μαζί καφέ στην Πλάκα!

Ειδικά για το Field Runners of Καβάλα!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 24/08/2008 18:53:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 11:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Σήμερα η μέρα ξεκινάει με Macbeth και αυτή την στιγμή παίζει το τραγούδι Black Heaven.

μαιμουδιτσα μου, εσύ ακούς Macbeth;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 22:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Ναι ακουω,σου αφιερωνω το moonlight caress
Δεν ξερω αν σου αρεσει,απλα αυτο θυμηθηκα τωραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 22:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
μαιμουδιτσα μου, εσύ ακούς Macbeth;

quote:
Ναι ακουω,σου αφιερωνω το moonlight caress

Ναι, αλλά εσύ δεν τον είπες... "χρυσοψαράκι μου" ξέρω 'γω

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 22:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
αυτο ειναι βρε το nickname μου,πως να με πει,ουρακοταγκο;αν και ειναι γλυκο ζουμπερακι αυτοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 09:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ωραία τραγούδι το Moonlight caress!
Έχω όλη την δισκογραφία του συγκροτήματος, από εχθές ακούω τα albums τους συνέχεια γιατί τα είχα αφήσει λίγο στην άκρη.

quote:
Ναι, αλλά εσύ δεν τον είπες... "χρυσοψαράκι μου" ξέρω 'γω

Εντάξει, crucifire μου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 00:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα

Μου αρεσει αυτο,εχει πολυ θετικη ενεργεια να χαμογελαμε και να καλαμπουριζουμε.
Οποιος ξερει κατι για τους killing joke ας κανει καποιο σχολιο παρακαλω σαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 11:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Από Killing Joke έχω μόνο 4 τραγούδια κι αυτό επειδή ήταν σε κάτι συλλογές που έχω αγοράσει.
Δε μου άρεσαν ιδιαίτερα, δε μου άφησαν κάτι το ιδιαίτερο οπότε και δεν τους έψαξα.

Αντιθέτως, σήμερα το έριξα στους Lacrimosa και τώρα παίζει το Alleine zu zweit.
Σου αρέσει το συγκεκριμένο συγκρότημα;

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 12:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Kerry, η γκόμενα που μου πήρε το μυαλό λέγεται περιοδική κεφαλαλγία, ή ημικρανία αν θες... Φταίνε τα υπεράνθρωπα επίπεδα IQ μάλλον... γ@@@@σέ τα...

quote:
αυτο ειναι βρε το nickname μου,πως να με πει,ουρακοταγκο;αν και ειναι γλυκο ζουμπερακι αυτο

Καλά, προφανώς για πλάκα το είπα, αλλά... "ουρακοτάγκο μου"... καλό ακούγεται, χεχε! Ζούμπερι είναι το ζώο; Δεν το ήξερα...

quote:
Μου αρεσει αυτο,εχει πολυ θετικη ενεργεια να χαμογελαμε και να καλαμπουριζουμε.

Επιβάλεται! Που να δεις στο φόρουμ των Eluveitie, που έχουμε ανοίξει συζήτηση με τον τραγουδιστή για της "αναλογίες" του πνεύματος της Φινλανδίας (η κοπέλα στην υπογραφή της Simori!)...
Άσε τους άλλους να καταναλώνονται σε καψούρες, και πολέμους συμμοριών...

Εμείς εδώ είμαστε ελεύθερα πνεύματα!

Ρίχνω άλλη μια αυτιά στο νέο αριστούργημα των Amon Amarth και θα γράψω δυο λόγια.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 12:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Οι Killing Joke είναι συγκροτηματάρα, δεν είναι τυχαίο γκρουπ, έχει ιστορία...

μαιμουδιτσα γιατί δεν κάνεις μια παρουσίαση τους ? Άντε να μπαίνεις στο κλίμα της παρέας σιγά-σιγά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 15:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Aπο lacrimosa εχω το Elodia,και εχω το Endorama-Kreator/Lacrimosa.
Eιναι αρκετα καλοι,μιας και εχω σμπαθεα σε γερμανοφωνα συγκροτηματα.
Unheilig,Zeraphine..κ.α.
Ζουμπερο,λεμε το πλασμα.Ας πουμε τα περιεργα ασουλουπωτα πλασματα τα λεμε ετσι.ΠΧ Κατελης.θα πουμε"τι ζουμπερο ειναι αυτο;"
Ζουμπερακι.
Οσο για τους killing joke ξερω πως εχουν κυκλοφορησει καμια 10αρια albums,τα οποια μαλλον ειναι στον χωρο του rock industrial punk παρολο που εχουν επηρρεασει συγκροτηματα αλλου ειδους,οπως Metallica(ναι)nirvana(δυστυχως),φυσικα ποιους αλλους τους love like blood.
Τραγουδια που εχω ξεχωρησει ειναι τα:eighties απο το album Νight Time(1985)...Love Like Blood το οποιο θεωρω κορυφαιο η ενα απο τα πιο καλα τους για οσους δεν εχουν ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτο το ειδος.
The wait-το οποιο το εχουν διασκευασει και οι metallica,
Pandemonium..και πολλα αλλα.
Οσοι αποφασισουν να ακουσουν το συγκεκριμενο συγκροτημα,θα καταλαβει και ποσοι το εχουν κατακλεψει..Και ειναι παρα πολλοι.
Αυτα.Στις παρουσιασεις δεν ειμαι καληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 10:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Στις παρουσιασεις δεν ειμαι καλη

Δεν πειράζει, έχεις τόσο καιρό μπροστά σου για να εξασκηθείς!

quote:
Aπο lacrimosa εχω το Elodia,και εχω το Endorama-Kreator/Lacrimosa.
Eιναι αρκετα καλοι,μιας και εχω σμπαθεα σε γερμανοφωνα συγκροτηματα.
Unheilig,Zeraphine..κ.α.

Οι Zeraphine είναι πολύ καλό συγκρότημα.
Δύσκολα θα μπορούσαν να μη μου αρέσουν αφού κάποια από τα μέλη τους προέρχονται από τους Dreadful Shadows, ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.

Όσον αφορά τους Lacrimosa, τα albums που έχεις είναι αρκετά καλά.
Προσπάθησε να βρεις και το Einsamkeit (1992), το Satura (1993) και το Fassade (2001).





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 17:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Προσπαθω να μαζεψω οσο πιο πολλα albums μπορω απο τα συγκροτηματα που με ενδιαφερουν,αλλα μερικες φορες ειναι δυσκολο.
Πριν απο 2 μηνες ειχα παραγγειλει κατι πολυ σπανια κομματια και ολο μου λενε πως θα μου τα στειλουν απο Τριτη σε Τριτη και ακομη περιμενω..
Ελλαδα για παντα..τι να πωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy