ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 12:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ας παρουσιάσουμε τώρα ένα ακόμη συγκρότημα από την Γερμανία το οποίο κινείται στα πλαίσια του Gothic Metal.

Οι Xandria δημιουργήθηκαν το 1994 όμως λόγω διαφόρων διαφωνιών μεταξύ τους το συγκρότημα πέρασε κάποιες "τρικυμίες" με αποτέλεσμα να διαλυθεί και να ξαναφτιαχτεί το 2000 στη μορφή που έχει τώρα.
Τα μέλη του είναι 5 και τα φωνητικά είναι γυναικεία (Lisa Middelhauve).

Η δισκογραφία του συγκροτήματος είναι η εξής:

  • Kill the sun (2003)
  • Eversleeping (cd single, 2004)
  • Ravenheart (2004)
  • India (2005)

Δυστυχώς οι Xandria είναι ένα συγκρότημα όπου στην Ελλάδα δεν είναι τόσο γνωστοί όμως ειλικρινά αξίζει να τους ψάξετε!

Το site τους είναι το:

www.xandria.de




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 18:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
χαιρετω...

να προτεινω κι εγω μερικα album.

εχουμε και λεμε. το νεο album απο gathering με τιτλο home το ακουσε κανεις?
ειναι απλα επος!
σε πολλους δεν αρεσε, εγω το ακουω καθε μερα.
δεν παιζει κανενα ρολο το οτι η Anneke ειναι κατι σαν την γυναικα των ονειρων μου... εδω εχουμε να κανουμε με μουσικη.

τον τελευταιο καιρο ακουω πολυ otep...
το house of secrets απλα τα σπαει.

παμε σε κατι ελαφρως gothic...
tristania λοιπον.
ενταξη, θεοι!
μου αρεσει πολυ το beyond the veil.

αυτα, τα λεμε!

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 19:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
περιμενω τοσες μερες να κανει καποιος αναφορα σε δυο μεγαλες κυκλοφοριες της βδομαδας, αλλα που.

ας κραξω εγω λοιπον:

1ον:
εχουμε το a matter of life and death των iron maiden.

πραγματικα τι σχολιο να κανω;

στο πρωτο ακουσμα, ακουσα 15 χρονα να παιζουν progressive.
στο δευτερο ακουσα μουσικες ιδιοφυιες
στο τριτο, κατι εντελως αδιαφορο
καθε φορα που το ακουω, το χαρακτηριζω διαφορετικα.

αυτο γιατι, κατ'αρχην δειχνει να εχει [χωρις να εχει] μεγαλη διαφορα απο οτιδηποτε εχουν κανει μεχρι τωρα. ο ηχος ειναι απιστευτα ξερος και ακατεργαστος, σαν ηχογραφημενη live προβα μιλαμε. καθε στιγμη ενα οργανο σκεπαζει ατσουμπαλα ενα αλλο. οι συνθεσεις δεν ειναι καθολου ευκολομνημονευτες. το ακουσα δεκαπεντε φορες απ'τη δευτερα και δε θυμαμε τιποτα.
φυσικα τα συναισθηματα που σου δινει αν ακουστει στις καταλληλες συνθηκες ειναι ανυπερβλητα!
η θα το λατρεψετε η θα το μισησετε. εμενα μου αρεσει πολυ [ποιος ειμαι εγω για να τους κατακρινω αλλωστε] αλλα θα χρειαστω πολλες ακομα ακροασεις για να καταληξω να το σιγοτραγουδω περπατοντας στο δρομο.
περιττο να πω οτι dickinson & harris για αλλη μια φορα διδασκουν. αλλα οι κιθαρες για καποιο λογο χανονται η δεν ειναι πολλη καθαρες για να καταλαβεις τι παιζουν. ειναι κι αυτο φυσικα μερος του concept αφου ειναι αφιερωμενο στη φρικη τρου πολεμου.
δεν ειναι οι κλασσικοι maiden, αλλα γραφουν παλι ιστορια. αυτοι οι ανθρωποι γεννηθηκαν γεροι και ξανανιωνουν!

2ον:
a twist in the myth - blind guardian
αφου μας ανοιξαν την ορεξη με το σινγκλακι fly [με τη διασκευη του αθανατου in a gadda da vida], ερχονται να μας χορτασουν με ενα νεο αλμπουμ. με τον ερχομο του νεου πιθικακιου/ντραμμερ/φλογεριστα/γκαιντοπαιχτη frederik ehmke, αντι να ειναι συνθετικα κατα εναν λιγοτεροι, κανουν ενα reboot, και ενω ξαναφερνουν παλιες και αγαπημενες μελωδιες τους, με τη χρηση της συγχρονης τεχνολογιας, δυνατων ντραμς και εξαιρετικες μελωδιες [δυστυχως οι στιχοι του γιαννακη εχουν καταντησει απιστευα προβλεψιμοι, καθως κλεβει, επαναλαμβανεται αναμεσα σε τραγουδια κλπ.] δημιουργουν εκ νεου τον ηχο των guardian. δυνατες, γρηγορες, ευκολομνημονευτες και "ανεβαστικες μελωδιες", εξυπνα τοποθετημενα samples, καλο στησιμο και δεσιμο της μπαντας. ανοιγουν νεες πορτες και ξεφευγουν απο τη μονοτονια, δημιουργοντας ενα αλμπουμ τοσο ασυνηθηστο και μοναδικο οσο το προηγουμενο τους a night at the opera [τιτλος συμβολικος καθως κανουν τρελες οπως οι queen στο ομωνυμο!]


τσεκαρετε και τα δυο καθως το δευτερο ειναι για ολες τις ωρες, και το πρωτο ειναι για ωρες ψαγμενες, σε αναζητηση συναισθηματων.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 07:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς τον starflower!

Να υποθέσω οτι είσαι σε άδεια?

Από The Gathering έχω κάποια τραγούδια, ίσως έχω συνολικά 2-3 albums τους αλλά δεν τους ακούω και συχνά.
’γνωστο γιατί...

Για Tristania δεν θα πω τίποτα γιατί ό,τι κι αν πω θα είναι λίγο...
Να άκουγα τώρα το crushed dreams ή το angellore!

Υ.Γ. Σκέφτομαι να αρχίσω να παρουσιάζω κάποια συγκροτήματα της κλασσικής gothic σκηνής και να ξεφύγω λίγο από το gothic metal που παρουσιάζω τελευταία.
Κανείς εθελοντής για βοήθεια?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 09:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα σε όλους !

Χάρη στον ΟΤΕ είμαι αισίως 15 ημέρες χωρίς internet. Είχα την έμπνευση να αλλάξω πάροχο και να τα μεταφέρω όλα στην Tellas. Ως αποτέλεσμα, περίμενα δύο εβδομάδες για να γίνει η αποσύνδεση του ADSL από τον ΟΤΕ και άλλες δύο εβδομάδες για να ξαναγίνει η σύνδεση από την TELLAS !!!!! Ελλαδάρα το μεγαλείο σου !!!!!!!!!!

Λοιπόν, φίλε starflower μου πήρες την μπουκιά από το στόμα !!! ΄Εχω κατεβάσει το Home των THE GATHERING εδώ κι ένα μήνα και μόλις σήμερα το πρωί αξιόθηκα να το ακούσω. Και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρόκειται για ένα έπος !!! Οι ΤΗΕ GATHERING μας χαρίζουν ένα ποιοτικότατο άλμπουμ με ψαγμένες συνθέσεις, ενώ η Anneke (η τραγουδίστρια) πραγματικά δίνει ρεσιτάλ και ξεδιπλώνει το ταλέντο της. Υπάρχουν στιγμές που νομίζεις ότι ακούς την Jewel, που για όποιον δεν γνωρίζει, μιλάμε για μιά εκ των κορυφαίων φωνών στις ΗΠΑ. Ειδικά στο Waking Hours έπαθα πλάκα......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 09:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Υ.Γ. Σκέφτομαι να αρχίσω να παρουσιάζω κάποια συγκροτήματα της κλασσικής gothic σκηνής και να ξεφύγω λίγο από το gothic metal που παρουσιάζω τελευταία.
Κανείς εθελοντής για βοήθεια?

Ξεκίνα εσύ και έδώ είμαστε όπου χρειαστεί

Να σου πω την αμαρτία μου, πέρα από Sisters Of Mercy δεν άκουγα τίποτα άλλο gothic το '80. Και μεταξύ μας, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί τους κατατάσανε στα gothic συγκροτήματα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 10:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μπαίνοντας σε περισσότερο "gothic μονοπάτια" θα ήθελα να κάνω μια παρουσίαση ενός από τα καλύτερα (κατά την γνώμη μου) συγκροτήματα του χώρου, των Dreadful Shadows.

Αν κι είχα κάνει και παλιότερα λόγο στο συγκεκριμένο συγκρότημα, δεν τους είχα παρουσιάσει.
Αν κι είναι πολύ πιθανόν να τους γνωρίζουν οι περισσότεροι από τους φίλους μας, καλό θα ήταν να ειπωθούν κάποια πράγματα σχετικά με αυτούς.

Οι Dreadful Shadows ήταν ένα συγκρότημα από την Γερμανία το οποίο μεσουράνησε στην gothic σκηνή.
Δημιουργήθηκε το 1993 και δυστυχώς διαλύθηκε το καλοκαίρι του 2000.
Απαρτιζόταν από 5 μέλη, 2 εκ των οποίων (Sven Friedrich & Norman Selbig) μετά την διάλυση του συγκροτήματος δημιούργησαν το συγκρότημα Zeraphine (θα υπάρξει σχετική παρουσίαση).
Ένα τρίτο μέλος, ο Jens Riediger, συμμετάσχει στο συγκρότημα Thanateros.

Η δισκογραφία του συγκροτήματος είναι η εξής:

  • Estrangement (1994)
  • Homeless (1995)
  • Buried again (1996)
  • Burning the shrouds (1997, single)
  • Beyond the maze (1998)
  • Twist in my sobriety (1998, single)
  • Futility (1999, single)
  • The cycle (1999)
  • Estrangement + Homeless (2000, double album)

Σε κάποιον που δεν γνωρίζει την δισκογραφική τους δουλειά και θα ενδιαφερόταν να μάθει, θα του πρότεινα απλά όλα τα albums με έμφαση στο Beyond the maze...

Εμφανίστηκαν σε πολλές περιοδείες και πήραν μέρος σε πολλά festivals δίπλα σε μεγάλα συγκροτήματα όπως: Garden Of Delight, Christian Death, Paradise Lost, Mephisto Waltz, Deine Lakaien ,Girls Under Glass, Type O Negative, Vendemmian, The Eternal Afflict etc.

Στην περιοδεία τους το φθινόπωρο του 1999 εμφανίστηκαν και στην Ελλάδα!
Το site τους είναι το:

http://www.dreadful-shadows.de



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ganondorf
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 13:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ganondorf
χαιρετω την μεταλ αδελφοτητα!

The things you own end up owning you!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 17:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
χαιρε φιλ-[ε/η ;] gandorf!
καλως ηλθες!
απ' οτι βλεπω το πρωτο σου μηνυμα ηταν σε αυτο το τοπικ, ε;
σωστος!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 19:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Γεια σε όλους.
Ξέρει κανείς εάν κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος των Cradle Of Filth???



Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 08:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα αγαπητέ/ή ganondorf!
Καλώς ήλθες και στο συγκεκριμένο topic αλλά και στις Συζητήσεις του Esoterica!

quote:
Γεια σε όλους.
Ξέρει κανείς εάν κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος των Cradle Of Filth???

Φίλε μου Savaoth, επειδή με το συγκεκριμένο συγκρότημα δεν τα πάω και τόσο καλά, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Έχεις ψάξει στο Διαδίκτυο καθόλου μήπως βρεις καμία πληροφορία?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 12:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μιά μικρή παρένθεση για τον απόλυτο greek gothic δίσκο....

Τύφλα να έχουνε οι Dark Sanctuary.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 14:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
quote:

Φίλε μου Savaoth, επειδή με το συγκεκριμένο συγκρότημα δεν τα πάω και τόσο καλά, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Έχεις ψάξει στο Διαδίκτυο καθόλου μήπως βρεις καμία πληροφορία?

Eψαξα και ελεγε αρχες Σεπτεμβριου....Τώρα ποτε ακριβως είναι δεν ξέρω......Κι ελεγα μηπως το πηρε κανεις.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 05:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Eψαξα και ελεγε αρχες Σεπτεμβριου....Τώρα ποτε ακριβως είναι δεν ξέρω......Κι ελεγα μηπως το πηρε κανεις.

Κυκολοφορεί εδώ στο αμέρικα στις 16 Οκτώβρη από την Roadrunner.

Το Αμαζον το πουλάει από τις 11.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 05:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Σαβαώθ,
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να ακούσεις ένα από τα καινούργια τραδούδια το dirge inferno εδω (streaming απο την roadrunner)

http://www.roadrunnerrecords.co.uk/music/listen.aspx?fileID=1750

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 07:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Γειά σου, βρε KERRY KING!

Πάντως, βρε παιδιά, όποτε πάρει κάποιος το νέο album των Cradle Of Filth ας ρίξει μια ενημέρωση μήπως και περιέχει κανένα πιο ατμοσφαιρικό τραγούδι ώστε να το βρούμε κι εμείς!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 19:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Ευχαριστώ φίλε Kircher Και ταυτόχρονα δεν σε ευχαριστώ διότι με την ακρόαση αυτού του νέου τραγουδιού απο filth κατάλαβα ότι ο Martin ήταν οι ίδιοι οι filth προσωποποιημένοι........
Tώρα φίλε Dying Incubus.....αν ψάχνεις για μελωδικά κομμάτια σε αυτον τον δίσκο δεν ξερω αν θα κάνεις καλά καθώς συμμετέχει σε μερικά κομμάτια ο Ville Vallo των HIM(δεν θυμαμαι πως γράφεται...)
Έλεος.........Αποτυχημένοι.........
Ο καινούριος δίσκος των Slayer σκίζει!!
Αν και δεν ακουω thrash μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετα.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 19:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
quote:
αλώς τον starflower!

Να υποθέσω οτι είσαι σε άδεια?



οχι φιλε μου.
δεν με απασχολει ιδιαιτερα η αδεια καθως μου αρεσει πολυ η Αλεξανδρουπολη...
το μονο προβλημα ειναι οτι ειμαι σε μια απο τις χειροτερες μοναδες των Βαλκανιων... (μονο οι υπηρεσιες πανε καλα)
ειμαι αρχηγος στοιχειου (λοχιας) σε Panzer.
τα Panzer ειναι τα πιο εξελιγμενα πυροβολα (τανκ).
σκεψου οτι ζυγηζουν γυρω στους εξηντα τονους και ριχνουν σε αποσταση μεχρι και 40 χιλιομετρων.
οπως καταλαβενεις αμα γινει πολεμος το στρατοπεδο μου,και ενα ακομη στον Λαγο, ειναι ο πρωτος στοχος των Τουρκων!
οποτε εχει πολυ τρεξιμο.

δες ενα Panzer...

στο εξωφυλο των marduk.

οσον αφορα το νεο αλμπουμ των filth ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι αλλο ενα διαμαντι.
το μονο που με χαλασε ειναι οτι σε ενα τραγουδι σημμετεχει ο Βιλε Βαλο των him
που κολλαει αυτος ο κατεστραμενος γαμωτο?

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 11:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
grrrrrrr...
πολυ σπαστικο οταν δεν διχνει τις εικονες.

τελος παντων.

quote:
Σκέφτομαι να αρχίσω να παρουσιάζω κάποια συγκροτήματα της κλασσικής gothic σκηνής και να ξεφύγω λίγο από το gothic metal που παρουσιάζω τελευταία.
Κανείς εθελοντής για βοήθεια?

κανε μια αρχη και εδω ειμαστε εμεις!

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
temple_of_love
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 19:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temple_of_love
ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑDSL ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ FORUM ΝΑ ''ΜΟΡΦΩΘΩ"" ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΟΝΟ. ΤΡΙΣΤΑΝΙΑ ΕΙΠΕ Ο INCUBUS KAI ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΝΟ COMMENTS ΔΙΠΛΑ .. ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ ΤΗ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΤΗ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ""ΤΗΕRION'' ΝΟΜΙΖΩ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΜΕΓΑΛΗ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Avenged Seven Fold Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 19:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Χαιρετώ την γκοθο-μεταλ οικογένεια.

Μετά από επανασύνδεση του κομμένου τηλεφώνου, την προσχώρησή μου στην ADSL, που έκανα τρεις μέρες (!) να καταφέρω να την ενεργοποιήσω, εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα. Χε χε χε...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 14:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ""ΤΗΕRION''

γειαααα σου ρε templllllllllllllle!!!!!!!

μονο που δυστυχως του εξαντλησαμε τους θεους στο ματαλ γκοθικ κλπ νο.1

κατι καινουργιο...;
το dvd τους celebrators of becoming... γ***ει
ετοιμαζουν καινουργιο δισκο...
ειμαι περιεργος να δω τι αλλο θα βρουν οι μουρλοι για να μας κουφανουν.
παντως ελπιζω να κανουν καμια κινηση παρομοια με το three ships of berik γιατι δεν χορταινω βικινγκ-ιες!!

και οποσδηποτε κανα δυο τραγουδακια για την ελληνικη μυθολογι, μη χ*στουμε!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 10/09/2006 15:04:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 16:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η γκοθο-μεταλλο κοινότητα σε χαιρετάει gretel!

Καλό καλοκαίρι να έχεις!

Παιδιά, να έχουμε υπόψιν μας οτι έβγαλαν νέα albums οι:

Lunatica, Bloodflowerz, Die Verbannten Kinder Evas, Draconian, Qntal

Πέραν των DVKE έχω τα albums οπότε όποιος θέλει πληροφορίες ρωτάει...

Υ.Γ. Bella Morte έχει ακούσει κανείς?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 21:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
QNTAL!!!!!!!!!!

Dying Incubus,
μήπως μπορείς να μας πείς περισσότερα για το καινούργιο cd;

Είχα ξεχάσει καν ότι η υπάρχουν ακόμα.
Οι QNTAL είναι από τους πρωτοπόρους της ηλεκτρόνικα με μεσαιωνικά στοιχεία. Οι στίχοι τους είναι κυρίως λατινικά και μεσαιωνικά γερμανικά. Η φωνή της Syrah απλά μαγική.
Τα θέματα της μουσικής τους είναι ανάλογα.

Αγαπημένα μου είναι τα δύο πρώτα χωρίς τίτλο απλά 1 και 2 και το τρίτο Tristan und Isolde. Μετά κάπου τους έχασα και δεν έχω ιδέα τι κάνανε.

Dying Incubus, περιμένω εντυπώσεις

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 11:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Θα κάνω ό,τι μπορώ, φίλε μου A. Kircher!

Πρώτα απ' όλα, θα συμφωνήσω σε όσα είπες για το συγκρότημα!
Αν κι είχα την δισκογραφία τους θυμόμουν πιο καλά τα 2 πρώτα κι εγώ ενώ τους είχα "ξεχάσει"...
Αιτία να τους θυμηθώ και πάλι ήταν ο φίλος KERRY KING που ανέφερε το καινούριο τους album.
Αν και ταλαιπωρήθηκα αρκετά να το βρω, το βρήκα και το άκουσα.

Είναι απλά Qntal!
Τα μεσαιωνικά στοιχεία σε συνδυασμό με τα ηλεκτρονικά (αν και μου φάνηκαν κάπως περισσότερα) παραμένουν και πιστεύω οτι θα σου αρέσει...

Το Silver swan είναι διπλό album με το πρώτο cd να περιέχει 11 τραγούδια ενώ το δεύτερο περιέχει 7 διασκευές τους.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 00:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Τα μεσαιωνικά στοιχεία σε συνδυασμό με τα ηλεκτρονικά (αν και μου φάνηκαν κάπως περισσότερα) παραμένουν και πιστεύω οτι θα σου αρέσει...

Θα το κάνω ειδική παραγγελία από το ίντερνετ γιατί δεν υπάρχει στα εδώ δισκοπωλεία...Σε καμιά βδομάδα το πολύ θα το'χω... πιστεύω.

Σε ευχαριστώ φίλε Dying Incubus και εσένα φίλε KERRY KING που όπως καταλαβαίνω έκανες την πρώτη αναφορά που μου τους θυμήσατε

Ξανάκουσα τα πρώτα τους χτες το βράδυ και δεν βλέπω την ώρα ν' ακούσω και το καινούργιο.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 07:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ξανάκουσα τα πρώτα τους χτες το βράδυ και δεν βλέπω την ώρα ν' ακούσω και το καινούργιο.

Εμένα μου είχε κολλήσει το τραγούδι τους Ad mortem festinamus.

Να σου πω, βρε A. Kircher!
Αν ήσουν Ελλάδα θα σου έλεγα οτι είναι πράγματι χλωμό να βρεις το συγκεκριμένο album (όπως δυστυχώς και πολλά άλλα)...

Στις Ηνωμένες Πολιτείες όμως δεν παίζει τίποτα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 00:10:34  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα,

Πολλά από τα συγκροτήματα που προτείνετε ειναι απλά καταπληκτικά ιδίως τα πιο ατμοσφαιρικά κομματια τους!

Και κάτι μάλλον καινούριο...

Love is colder than deathμε το album τους "time" σe limited edition πραγματικά υπέροχο-απαιχτο!!!



ΟΣΟ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΣΟ ΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 01:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε Dying Incubus,

τώρα κατάλαβα γιατί ο τύπος στο δισκάδικο με κοίταγε με απορία.
Το νέο cd των Qntal θα κυκλοφορίσει επίσημα στις 19 Σεπτέμβρη.

Και πάλι όμως χλωμό το βλέπω αν θα το φέρουνε γιατί δυστυχώς οι Qntal εδώ είναι σχεδόν άγνωστοι

Και τώρα κάτι άλλο. Να σας πω μερικά από τα αγαπημένα μου του 2006, σχολιασμός ευπρόσδεκτος. Χωρίς σειρά αξιολόγησης.

1. Moonspell-Memorial Tυχερούλιδες όσοι τους είδατε το καλοκάιρι στο Rockwave...εγώ δεν τους έχω δει ακόμα live.

2. Poisonblack-Lust Stained Despair. Αυτούς τους Φιλανδούς γκοθομεταλλάδες δεν τους ήξερα, αλλά αυτό το cd το ακούω συνέχεια τον τελευταίο μήνα. Η φωνή του τύπου μου θυμίζει λίγο metallica

3. Summoning-Oath Bound. Ταξιδέψτε στην Μέση Γη με το Mirdautas Vras τραγουδισμένο στην γλώσσα των Ορκ. Σκοτάδι και Μεγαλείο!!!!

4. Agalloch-Ashes Against the Grain. Το καλύτερο κατ'εμέ αμερικάνικο συγκρότημα των τελευταίων χρόνων. Ατμοσφαιρικό και εσωστρεφές.

5. Iron Maiden-A Matter of Life and Death. Εδώ τι να πούμε. Μετά από τα όργια που γίνανε πέρσι στο San Bernardino στην Καλλιφόρνια εξαιτίας της $%#$@#* γυναίκας του Ozzy οι Maiden πήραν το αίμα τους πίσω.

6. Ihsahn-The Adversary Αντικειμενικά ίσως να μην είναι και τόσο καλό αλλά έχω προκατάληψη για τους Emperor

7. Drudkh-Blood in our Wells Πέρα από τις πολιτικές αρλούμπες η μουσική των Drudkh φέρνει νέα πνοή στο black metal.

8.Vanden Plas-Christ.0’ψογα παιγμένο progressive. Το έντεχνο έπος σε όλο του το μεγαλείο.

9.Enslaved-Ruun.Δεν το περίμενα να είναι τόσο καλό μετά το Grammy που πήρανε. Μου αρέσουν πολύ οι ανατολίτικες μελωδίες στην εισαγωγή του ομώνυμου κομματιού και τα καθαρά φωνητικά.

10. Celtic Frost-Monotheist Τούτο 'δω ρε παιδιά δεν έχω ακόμα καταλάβει αν μου αρέσει η όχι. Διαφορετικό το περίμενα. ’λλοτε το ακούω και μου φαίνεται καταπλήκτικο και άλλοτε δεν αντέχω ούτε το πρώτο τραγούδι.

Λοιπόν αυτά μου ήρθαν στο μυαλό. Είναι κι'άλλα πολλά όμως......

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 03:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει ακόμα ούτε το νέο άλμπουμ Moonspell(εκτός από την τραγουδάρα Finisterra), ούτε το νέο Iron Maiden και ας ήμουν στο rockwave στις πρώτες γραμμές στους Πορτογάλους. Εχω βγάλει και φωτογραφία με τον τραγουδιστή Fernando Ribeiro

Anyway, εγώ θα προτείνω κάτι ακόμα πιο δύσκολο από αυτό που πρότεινε ο φίλος A. Kircher.

Ας ψηφίσουμε τα 10 αγαπημένα μας άλμπουμ, όλων των εποχών από μεταλ και γκόθικ ταυτόχρονα και γενικά όλες τις εκφάνσεις της σκληρής μουσικής(εμένα με κόβω να βάζω μόνο μέταλ)

Δηλαδή αν σας έστελναν στα τάρταρα, ποια 10 άλμπουμ θα πέρνατε μαζί σας οπωσδήποτε?

Τι λέτε?

Να κάνω εγώ την αρχή?

Ας την κάνω λοιπόν. Παραθέτω το αγαπημένο μου τοπ-10 το οποίο βέβαια μπορεί να δέχεται ελαφρές τροποποιήσεις ανάλογα με τη διάθεση κάθε φορά. Χωρίς σειρά προτεραιότητας το αγαπημένο μου τοπ-10 είναι το παρακάτω.

1.IRON MAIDEN - SOMEWHERE IN TIME

2.MEGADETH - RUST IN PEACE

3.SEPULTURA - ARISE

4.ANTHRAX - AMONG THE LIVING

5.NEVERMORE - DEAD HEART IN A DEAD WORLD

6.TESTAMENT - THE GATHERING

7.SYSTEM OF A DOWN - MESMERISE

8.TWISTED SISTER - STAY HUNGRY

9.HAMMERFALL - GLORY TO THE BRAVE

10.NIGHTWISH - CENTURY CHILD

Μεταλογοτθικο quiz....Για να σας δω....

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy