ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 18:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Προς λάτρεις των ENSIFERUM :

Τους CATAMENIA τους γνωρίζετε ????

Ακούω το Location : COLD αυτή την στιγμή και απλά έχω πάθει πλάκα......

Για όσους δεν καταλαβαίνουν, πρόκειται για melodic black metal με folk στοιχεία από φινλανδικό (τι άλλο άραγε....) γκρουπ.

Θα τους ψάξω παραπέρα, εκτός και μας κάνει την τιμή κανένας φίλος που τους γνωρίζει !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 20:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Λείπει ο Μάης από την Σαρακοστή ε;

Ναι τους ξέρω αρκετά μιας και υπάρχουν από το 98. Δεν τα έχω όλα που βγάλανε αλλά μόνο το Chaos Born και το τελευταίο με τον γελοίο κατ'εμέ τίτλο Location: Cold (τι;)
το οποίο όμως είναι πολύ καλό.

Κερρυ πως σου φάνηκε το "I want to be somebody" του αθάνατου Blackie;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 21:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Κερρυ πως σου φάνηκε το "I want to be somebody" του αθάνατου Blackie;

Αναπάντεχα καλό

Άκουσα δείγμα από Cruachan και είναι όπως τα λες !

Επίσης, εξαιρετική επιλογή για Celtic Metal ήχους είναι και οι LYRIEL. Τους έχει ακούσει κανένας ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 07:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, οι Leaves' Eyes δεν είναι απλά ενδιαφέρον συγκρότημα!

Είναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Ι !!!

Άκουσε τους και θα με θυμηθείς...

Όσο για Sisters Of Mercy & Mission U.K. μην το καθυστερήσεις...

Φίλε μου KERRY KING, θα σε συμβούλευα να ακούσεις και τις υπόλοιπες δουλειές των Leaves' Eyes.
Liv Kristine είναι αυτή...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 10:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε μου Dying_Incubus τα "απέκτησα" όλα τελικά από τους Leaves' Eyes και έχω πραγματικά άριστες εντυπώσεις. Παραμένει το κόλλημα στο Vinland Saga πάντως

Και για τους δύσπιστους...... πάρτε λίγο από Liv Kristine Espenæs Krull

Γειά σας τώρα........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 15:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult
Στους theatre of tragedy δεν ηταν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 15:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Oh, yes....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 19:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Καλά ρε παιδιά τι έγινε εδώ?!?!?!
Ελλειψα 2 βδομάδες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και γέμισαν 3 σελίδες...Αντε να τα διαβάσω ολα αυτά...
Τέλοσπάντων.Μπορεί αυτές τις 2 βδομάδες να μην είχα χρόνο να πιω νερό που λέει ο λόγος,αλλά βγήκε σε καλό!
Εχω να σας ανακοινώσω ένα ευχάριστο(για μένα τουλάχιστον)νέο:
Στις 5 Ιανουαρίου ξεκινάμε ηχογραφήσεις για το δίσκο μας!!!!


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 03:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καταρχάς μπράβο ρε Σαβαώθ χαίρομαι πραγματικά και εύχομαι καλή επιτυχία!
Είναι demo ή κανονική κυκλοφορία; Γραψε λεπτομέρειες.

Δεύτερο: Παίδες βρήκα το Legend Land των Leaves' Eyes, το άκουσα λίγο βιαστικά, ομολογώ, αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Ίσως τα ακούσματα μου να είναι λίγο διαφορετικά, ίσως να μου πάρει λίγο καιρό να μπω στο ζουμί. Πάντως δεν είμαι απόλυτος θα το ξανακούσω και μετά με την ησυχία μου.

Τρίτο: Υπάρχουν τέτοιες γυναίκες πάνω στον πλανήτη όπως η Liv Kristine Espenæs Krull; (καλά γεμίζει το στόμα σου ρε παιδί μου με τέτοιο όνομα). Νεράιδα!
Και αν υπάρχουν που είναι και που μπορούμε να τις βρούμε;
(όποιος γνωρίζει να μου αποστείλει mail χε χε!)

Τέταρτο: Αφού έκανα τα πρώτα βήματα στο σκοτεινό κόσμο του goth (να 'σαι καλά Dying Incubus!) βρέθηκα να ακούω τον/τους Sopor Aeternus. To πως θα το γράψω σε άλλο ποστ. Κάποιος θυμάμαι τους είχε αναφέρει εδώ κάποιες σελίδες πριν (Incubus?) αλλά δεν είχα δώσει σημασία για διάφορους λόγους. Τώρα λοιπόν που έχω πάθει κυριολεκτικά την πλάκα μου, ρωτάω τον Incubus που είμαι σίγουρος πως τους ξέρει.

Τι γνώμη έχεις για τον/την Anna-Varney Cantodea σαν καλλιτέχνη; Αν έχετε αναφερθεί παλιά ρίξε παραπομπή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 05:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Όποιος ψάχνει βρίσκει......

http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?TOPIC_ID=6853&ARCHIVE=

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 08:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Savaoth, όντως!
Ρίξε πληροφορίες για την κυκλοφορία...
Προκαταβολικά σας εύχομαι κάθε επιτυχία κι όλα να σας πάνε δεξιά!

Φίλε μου A. Kircher, η Liv είναι όντως γυναίκα με τα όλα της!!!
Δυστυχώς δε με περίμενε και παντρεύτηκε άλλον...
Χεχεχε!
Η συγκεκριμένη κοπέλα πάντως είναι αρκετά γνωστή στον χώρο κι έχει πολύ καλή φωνή.
Ξεκινώντας από τους Theatre Of Tragedy κι έχοντας μια πορεία κατέληξε στο δικό της συγκρότημα, τους Leaves' Eyes.
Επίσης, συμμετείχε στο τραγούδι Nymphetamine των Cradle Of Filth καθώς και στο - πολύ καλό - βιντεοκλίπ.

Άκουσες Sopor Aeternus???!!!
Εσύ το πας για μύηση κανονική!
Πολύ καλοί, πολύ περίεργοι ήχοι σε στυλ funereal/gothic με μια σαφή αίσθηση μελαγχολίας στα τραγούδια.
Απέκτησες κάποιο συγκεκριμένο album τους?
Τους είχα αναφέρει κι εγώ αλλά δεν στους πρότεινα φοβούμενος μήπως σου πέσει λίγο απότομα...
Επίσης, είχε ανοίξει παλιότερα κάποιο μέλος ένα θέμα για τους Sopor Aeternus το οποίο κλειδώθηκε ως διπλό και συνεχίστηκε η συζήτηση στο πρώτο μέρος αυτού του θέματος.

Σχετικά με την Anna Varney...
Απ' όσο ξέρω είναι ένα άτομο με πολύ άσχημα παιδικά βιώματα που κρύβει μέσα της πολύ πόνο.
Σαν καλλιτέχνη πάντως, πιστεύω πως είναι ό,τι πρέπει για το συγκρότημα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 10:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα σε όλους

Φίλε A. Kircher είπες μία σοφή κουβέντα :

quote:
Απεστάλη: 05/12/2006, 05:47:50
-----------------------------
Όποιος ψάχνει βρίσκει......

Αυτό ισχύει και για τις γυναίκες ! Γυναίκες σαν την Liv υπάρχουν και άμα κάνεις μια βόλτα στην Λετονία (ας πούμε ) θα βρεις μπόλικες και μάλιστα εντελώς προσγειωμένες στην γη.....
Άκου που σου λέω...... κάτι ξέρω

Το Legend Land δεν είναι τόσο καλό όσο το Vinland Saga (κατ'εμέ), οπότε σου προτείνω να ξεκινήσεις την αναζήτησή σου από το συγκεκριμένο άλμπουμ.

Βλέπω μπήκες γρήγορα στα βαθειά νερά του Gothic ! Ρίξε μία ακρόαση και σε άλλα ονόματα που έχουμε παρουσιάσει στο τόπικ μας (πχ Dark Sanctuary, Narsilion κ.α.) και να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανοιώσεις.....

Edited by - KERRY KING on 05/12/2006 10:11:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 13:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αυτό ισχύει και για τις γυναίκες ! Γυναίκες σαν την Liv υπάρχουν και άμα κάνεις μια βόλτα στην Λετονία (ας πούμε ) θα βρεις μπόλικες και μάλιστα εντελώς προσγειωμένες στην γη.....
Άκου που σου λέω...... κάτι ξέρω

Χεχε!
Σωστά!
Για να το λες, θα έχεις τους λόγους σου...

Θα συμφωνήσω κι εγώ για το VInland saga, είναι αρκετά καλύτερο.

Φίλε A. Kircher, είσαι να σου στείλω μια λίστα με κάποια gothic συγκροτήματα ώστε να έχεις μια ιδέα για να ξέρεις που να ψαχτείς?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 13:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Παιδιά ηρεμία δεν κυκλοφόρησε κιόλας
Λοιπόν.Συζητάμε με μία εταιρία(δε λέω όνομα)να κυκλοφορήσουμε τον δίσκο μας.Oχι demo,Κανονική κυκλοφορία.H εταιρία αυτή είναι Ελληνική και αρκετά γνωστή,με σημαντικές κυκλοφορίες στο χώρο τη ροκ-μεταλ.
Το πρόβλημα έιναι ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ξανα black metal
(μόνο 1-2 demo και κατι death)...
Οπότε τίθεται το θέμα εαν θα ρισκάρουν η πρώτη τους black metal κυκλοφορία να είναι με εμάς που είμαστε και άγνωστοι στο ευρύ κοινό.
Εμείς πάντως θα ξεκινήσουμε να γράφουμε απο Ιανουάριο και αν έχουν αποφασίσει μεχρι τότε το συνεχίζουμε,αλλιώς κρατάμε την ηχογράφηση και πάμε στη δεύτερη επιλογή μας που είναι μια άλλη εταιρία,βέβαια κάπως κατώτερη.
Το όνομα του επερχόμενου δίσκου θα είναι Murk Of Erevos και μας είπαν ότι πρέπει να έχει διάρκεια τουλάχιστον 35-40 λεπτά.
Είμαστε οκ απο αυτό το θέμα γιατί έχουμε 13 κομμάτια έτοιμα,οπότε διαλέγουμε τα καλύτερα.

Θα σας πω και τα ονόματα :

1.Chronicles In Mist-6.32
2.Whispers Often Bleat-5.24
3.Angels Mourn For The Age of Darkness-3.13
4.Εli,Eloim Lama Astagna Savaoth-5.36
5.Clavus Of A Sulfurus Pater-3.40
6.Nihility Of Jiahfe-5.25
7.Eucharist Redemption-4.13
8.Weeping Soreness-2.48
9.Thus Hark The Shelter We Envy-3.12
10.Till Stars Don't Shine-4.16
11.Obsequiem Funeris-4.36

Διάρκεια cd: 47 λεπτά

Η ατμόσφαιρα του συνόλου γενικά είναι φοβερή καθώς έχουμε συμφωνικούς ήχους με μπαρόκ όργανα(harpsichord,viola da gamba,lute)
και γενικά πιστεύω πως αν το ηχογραφήσουμε καλά θα το κυκλοφορήσουν..
Αντε με το καλό να δούμε..



Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 15:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
βασίληηηηηηηηηηηηηη (κατα το "σάκηηηηηηηηηη"!)
ένα αυτόγραφοοοοοοοοο!

black lotus μου βρωμαει! αν όχι, σου έχω κονέ!

quote:
μπαρόκ όργανα(harpsichord,viola da gamba,lute)

ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ;!

quote:
και γενικά πιστεύω πως αν το ηχογραφήσουμε καλά θα το κυκλοφορήσουν..

και ποιος είναι αυτός που περιμένει ακόμα τα demo versions;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 16:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
μη με παρομοιάζεις με το Σάκη..χαχα..εκτός αν εννοείς των Rotting Christ.
Για πες για την Lotus(στείλε κανα mail).
Στην τελευταία ερώτηση εννοούσες εσένα μήπως
Θα σου πω με Mail.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 19:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Γυναίκες σαν την Liv υπάρχουν και άμα κάνεις μια βόλτα στην Λετονία (ας πούμε ) θα βρεις μπόλικες και μάλιστα εντελώς προσγειωμένες στην γη.....
Άκου που σου λέω...... κάτι ξέρω

χε χε, να ρωτήσω τη γυναίκα μου να δω αν θα μ'αφήσει.....

quote:
Το Legend Land δεν είναι τόσο καλό όσο το Vinland Saga (κατ'εμέ), οπότε σου προτείνω να ξεκινήσεις την αναζήτησή σου από το συγκεκριμένο άλμπουμ.

Θα το ψάξω, πάντως από Theater of Tragedy to aegis ήταν κάποτε από τα αγαπημένα μου, μετά για κάποιο λόγο τους έχασα.

quote:
Απέκτησες κάποιο συγκεκριμένο album τους?

Όλα ή σχεδόν όλα Μου λείπουν τα
"Dead Lovers' Sarabande" (Face One)
"Voyager" - The Jugglers of Jusa
και το demo tape

quote:
Φίλε A. Kircher, είσαι να σου στείλω μια λίστα με κάποια gothic συγκροτήματα ώστε να έχεις μια ιδέα για να ξέρεις που να ψαχτείς?

Φίλε μου Dying Incubus αν δεν βαριέσαι θα το εκτιμούσα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μόλις έφτιαξα gmail οπότε θα αλλάξω το e-mail στο προφίλ μου, οπότε στείλε μου το μήνυμα εκεί.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 07:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, μπορώ να σου πω οτι από Sopor Aeternus σου λείπουν 2 από τα καλύτερα τους albums...
Οπότε αν τα βρεις βούτα τα!

Σχετικά με τους Theatre Of Tragedy, μου άρεσαν τα 3 πρώτα τους albums, μετά κάπου το έχασαν κι αυτοί, τους ψιλοέχασα κι εγώ...

quote:
Φίλε μου Dying Incubus αν δεν βαριέσαι θα το εκτιμούσα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μόλις έφτιαξα gmail οπότε θα αλλάξω το e-mail στο προφίλ μου, οπότε στείλε μου το μήνυμα εκεί.

Να μην ευχαριστείς.
Θα στην στείλω σύντομα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 18:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Φίλε μου A. Kircher, μπορώ να σου πω οτι από Sopor Aeternus σου λείπουν 2 από τα καλύτερα τους albums...
Οπότε αν τα βρεις βούτα τα!

Κρίμα ρε γαμώτο και οι εδώ γοθάδες δεν τα έχουν. Θα τα βρω όμως που θα μου πάει.

Δύο καινούργια που απέκτησα χτες.

Sisters of Mercy-Floodland

Dion Fortune Sampler Vol. 3. Η συλλογή αυτή έχει μέσα The Garden of Delight, Diary Of Dreams, Nova State Conspiracy, Children Of No Return κ.α.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 02:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Μια μικρή παρατήρηση.

To τόπικ αυτό, το οποίο άνοιξε ο φίλος μας ο Dying Incubus, αλλά και το Νο1 το οποίο κλειδώθηκε, είναι, αν όχι το πιο φιλικό σίγουρα από τα πιο φιλικά τόπικ σε σύγκριση με όλο το Esoterica.
Βλέπουμε παντού στα forum να επικρατούν κόντρες, βρισίδια, προσβολές, κατινιές, οι χριστιανοί πλακώνονται με τους Εθνικούς, οι ορθολογιστές με τους φαντασιόπληκτους, ο ένας θάβει τον άλλο, οι συντονιστές τρέχουν σαν τους λαγούς, πράγματα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ συνέβησαν στο μεταλλικό χώρο του Esoterica. Και αυτό που διαφοροποιεί το θέμα αυτό από ΟΛΑ τα άλλα, είναι ότι αυτοί που συμμετέχουν είναι ΟΛΟΙ τους τόσο γαμώ τα παιδιά, τόσο φιλικοί και πρόσχαροι που ακόμα κι αν έχουν διαφωνήσει σε κάτι, το έχουν κάνει όχι με τσακωμούς και μπινελίκια, αλλά όμορφα και πολιτισμένα.

O Kerry King, η Gretel, ο Dying Incubus, o Α. Kircher, ο Crucifire, ο Savaoth (σόρυ αν ξέχασα κάποιον) είναι όλοι τους ένας κι ένας και δίνουν το πιο λαμπρό παράδειγμα ουσιώδους επικοινωνίας και αλληλοσεβασμού.

Κατά τ’ άλλα, αυτοί που ακούνε metal, είναι αληταράδες, πρεζόνια, περιθωριακοί, σατανιστές κ.ο.κ.

Θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά…το κόβω εδώ. Απλά, από τη μία οι Ensiferum στη διαπασών, από την άλλη ο Βάκχος…κάπως μου’ρθε τώρα.

Μη δίνετε σημασία. Συνεχίστε την κουβέντα.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 02:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 02:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 12:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς τον Ntavelis666!

Μου έχει κάνει εντύπωση κι εμένα το γεγονός όχι μόνο το πόσο ήρεμα κι ευχάριστα κυλούν οι συζητήσεις μας αλλά κι η έλλειψη διαμαχών σε έντονα πλαίσια.
Αυτό, φίλε μου, σίγουρα κάνει τα μέλη που συμμετέχουν σε ένα θέμα να νιώθουν πιο οικεία, πιο άνετα ο ένας με τον άλλον και καταθέτοντας κομμάτια δικά του μέσω της μουσικής να έρχεται πιο κοντά με τους υπόλοιπους.

Παρατηρώ και σε κάποια άλλα θέματα οτι οι συμμετέχοντες νιώθουν πραγματικά όμορφα συζητώντας με κάποιους άλλους ανθρώπους.
Αυτό συμβαίνει γιατί έχουν κατανοήσει οτι έστω κι ένα κοινό τους στοιχείο μπορεί να φέρει σε υποδέεστερη θέση τα στοιχεία εκείνα που τους κάνουν διαφορετικούς.

Δεν θέλει λοιπόν ιδιαίτερη προσπάθεια, φίλε μου!
Θέλει απλά κατανόηση οτι μας συνδέουν πολύ περισσότερα πράγματα όλους μας απ' όσα φαινομενικά μας χωρίζουν...

quote:
O Kerry King, η Gretel, ο Dying Incubus, o Α. Kircher, ο Crucifire, ο Savaoth (σόρυ αν ξέχασα κάποιον) είναι όλοι τους ένας κι ένας και δίνουν το πιο λαμπρό παράδειγμα ουσιώδους επικοινωνίας και αλληλοσεβασμού.

Βάλε κι εσένα μέσα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 13:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μη δίνετε σημασία.

λες και σου δίνουμε ποτέ! χεχε

πάντως έχει δίκιο... αν και το τόπικ δεν έχει να κάνει ακριβώς με εσωτερισμό, άρα δεν κολλάει εδώ, είναι υπόδειγμα τόπικ!

λοιπόν τι είπαμε ότι πρέπει να πεις για τη μάνα του jari για να σου δώσω το gothic kabbalah;!

και δεν το καέβασα πειρατόνια μου! για να μη μου την πείτε κατ' ευθείαν! το αγόρασα!

είμαι ο μόνος πο αυτό το cd μου ακούγεται κάπως; τουλάστιχον [!] τα τρία πρώτα τρακς παραπάνε... το ρίξανε στη γκοθικ τελικά;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 18:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τι;;;Πως;;;;Που;;;;

Πάντως για το CD υπάρχει σε exlusive pre-listening section εδώ:

http://www.nuclearblast.de/events/therion/

Μερικά δευτερόλεπτα μόνο

Πάντως το CD είναι κάπως διαφορετικό όντως.

quote:
To τόπικ αυτό, το οποίο άνοιξε ο φίλος μας ο Dying Incubus, αλλά και το Νο1 το οποίο κλειδώθηκε, είναι, αν όχι το πιο φιλικό σίγουρα από τα πιο φιλικά τόπικ σε σύγκριση με όλο το Esoterica.

quote:
Μου έχει κάνει εντύπωση κι εμένα το γεγονός όχι μόνο το πόσο ήρεμα κι ευχάριστα κυλούν οι συζητήσεις μας αλλά κι η έλλειψη διαμαχών σε έντονα πλαίσια.
Αυτό, φίλε μου, σίγουρα κάνει τα μέλη που συμμετέχουν σε ένα θέμα να νιώθουν πιο οικεία, πιο άνετα ο ένας με τον άλλον και καταθέτοντας κομμάτια δικά του μέσω της μουσικής να έρχεται πιο κοντά με τους υπόλοιπους.

BROTHERS IN METAL!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 23:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
πάντως έχει δίκιο... αν και το τόπικ δεν έχει να κάνει ακριβώς με εσωτερισμό, άρα δεν κολλάει εδώ, είναι υπόδειγμα τόπικ!

Χμμμ!
Η μουσική με τον εσωτερισμό μήπως έχει σχέση?

quote:
είμαι ο μόνος πο αυτό το cd μου ακούγεται κάπως; τουλάστιχον [!] τα τρία πρώτα τρακς παραπάνε... το ρίξανε στη γκοθικ τελικά;

Ναι, το έχουν ψιλορίξει στο gothic, δε μπορώ να πω οτι με χαλάει!
Χεχε!
Απλά μου λείπει το στίγμα των Therion από το συγκεκριμένο άλμπουμ...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 07:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Πάντως οφείλω να σας δώσω συγχαρητήρια.

Διαβάζω εδώ και καιρό το θέμα, αλλά δεν συμμετέχω, καθότι τα ακούσματά μου είναι κάπως πιο dark. Παρόλα αυτά, μου άρεσαν ανέκαθεν οι Die Verbanten Kinder Evas, οι Lacrimosa, οι Therion, οι Nightwish, οι Elane, καθώς επίσης και πολλά medieval και folk συγκροτήματα όπως οι Arcana, οι Forseti, οι Corvus Corax, και οι In Extremo.

Πάντως, από περιέργεια, έβαλα στο e-mule και κατέβασα κάποια κομμάτια που προτείνετε, όπως οι Tyr, οι Canaan, οι Ordo Funebris και πραγματικά ξετρελάθηκα.

Αφενός να σας ευχαριστήσω, και αφετέρου να σας ζητήσω αν έχετε να μου προτείνετε άλλα παρόμοια συγκροτήματα (προς Θεού, όχι καφρίλες).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 11:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς την Brie Boy!

Θα μπορούσες να μας πεις μερικά από τα ακούσματα σου?
Λόγω του οτι είναι πιο dark, όπως αναφέρεις, ίσως μας ρίξεις καμιά ιδέα αλλά ίσως γνωρίζουμε κάποια από αυτά ώστε να συζητήσουμε επάνω τους.

Από τα συγκροτήματα που αναφέρεις δεν γνωρίζω καθόλου τους Forseti, τα υπόλοιπα όμως που αναφέρεις είναι πραγματικά πολύ καλά συγκροτήματα.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο τους Dark Sanctuary, Narsilion, Sopor Aeternus, Autumn Tears, Penumbra, Ataraxia, The Sins Of Thy Beloved, Rajna, Ophelia's Dream.

Αν θέλεις κάποια περαιτέρω στοιχεία για τα συγκροτήματα, εδώ είμαστε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 16:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλησπέρα στην παρέα

Για να πω κι εγώ την άποψή μου σε αυτά που ανέφερε ο φίλος Ntavelis666, πιστεύω πως η φιλική ατμόσφαιρα εδώ μέσα έχει να κάνει με το γεγονός ότι γίνεται μια ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων χωρίς να υπάρχει η ανάγκη της αυτοβεβαίωσης που υπάρχει σε άλλα θέματα. Όταν πχ παρουσιάζω ένα καινούργιο άκουσμα, νιώθω όπως τα παλαιότερα χρόνια που έρχονταν οι φίλοι μου στο δωμάτιό μου για να ακούσουμε κανένα νέο CD. Υπάρχει η αίσθηση της φιλοξενίας, όπου είτε είσαι οικοδεσπότης, είτε είσαι καλεσμένος κρατάς ένα επίπεδο....

Πλάκα-πλάκα έχουμε φτιάξει μια πολύ όμορφη δυκτιακή παρέα.
ΒΤW, φίλε Ntavelis666 όταν ξαναδείς τον JBG πες του να σου πει για το e-mail που του έστειλα - και πες μου την γνώμη σου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 17:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Λοιπόν, από αυτούς που αναφέρεις, έχω σχεδόν τα πάντα από Sopor και Ataraxia.
Μου αρέσουν και οι Dark Sanctuary.

Τώρα, για να καταλάβεις το στιλ της μουσικής που μου αρέσει..νομίζω περιλαμβάνει ό,τι ένας μεταλάς, με τα ακούσματα πχ του Νταβέλη, θα κρίνει ως λίγο μονότονα και βαρετά. Ενδεχομένως και καμμένα. (Δεν τα λέω εγώ, οι άλλοι τα λένε).

Π.χ. μου αρέσουν πολύ οι Clair Obscur, οι Der Blutarch, οι Blood Axis, οι Death in June, οι Current 93, οι Swans, οι Black Tape for a Blue Girl .... Αλλά και το παλιό καλό Dark Wave της δεκαετίας του '80.

Αρκετά ετερόκλητα μεταξύ τους. Και δεν ξέρω καν αν θα τα πρότεινα σε μεταλλά.

Οι Forseti είναι Γερμανοί, και παίζουν ένα αρκετά απλοϊκό folk (τόσο απλοϊκό που ίσως σας φανούν και λίγο βλάχοι.

Θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα που μου προτείνεις Dying και θα επανέλθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy