ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 14:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
οντως ψιλογαμησαμε το τοπικ, οποτε δυο πραγματα θα σου πω και θα κλεισω.

πρωτον, οταν ειπα "ολες", ηταν ως απαντηση στη δηλωση σου οτι με πας! αρα εσυ συγκαταλεγεσαι στις ολες. ... ου γαρ ερχεται μονο του!

επισης εχω να πω οτι τα αγγλικα ειναι η πιο γαματη γλωσσα!

gretel, πιστεψες οτι θα ειχα samples απο το νεο δισκο και δε θα σου τα ειχα στειλει; για ποιον με περασες; ωραια καρεκλα by the way!

devilish, δε μασαω απο βασανηστηρια. πετρου is my middle name... ξερεις φανταζομαι ποιος ειναι ο πετρου. της εποχης σου ηταν!

οντως παιδες οι korpiklaani ειναι πολυ καλοι, αλλα ψιλοdeathαρουν και δεν ειναι του στυλ μου.

και τωρα ενα γκαλοπ. σε ποιον αρεσει η angela gossow των arch enemy; και δεν εννοω σαν γυναικα, ενταξη, εκει δεν μπορεις να πεις ττιποτα. εννοω σαν στυλ...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 11:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σε όλους με Bauhaus & Bela Lugosi's dead!

Φίλε μου KERRY KING, από Chandeen βρήκα μόνο 3 albums (κι αυτά με δυσκολία):

Jutland, The walking dream, Red letter days.

Θα τα ακούσω όταν βρω ευκαιρία και θα σου πω εντυπώσεις.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 13:27:34  Εμφάνιση Προφίλ
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ SCORPIONS ΗΧΟΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟ CD,ΣΤΟ LOS ANGELES,KAI ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.ΔΕΙΤΕ Κ ΤΟ SITE TΟΥΣ:

www.the-scorpions.com

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 18:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γειά σας φίλοι μου,
μου λείψατε

λοιπόν αυτή τη βδομάδα είχαμε πενθήμερη αργία εδώ λόγω του thanksgiving και είπαμε να εκμεταλευτούμε την ευκαιρία με το να πάμε να δούμε τους Incantation.
Οι Ιncantation είναι ένα αμερικάνικο death metal συγκρότημα που ιδρύθηκαν το 1989 και συνεχίζουν μέχρι σήμερα με την βλάσφημη μουσική τους να δημιουργούν ηχητικά και στιχουργικά μνημεία στο χώρο της ακραίας μουσικής. Τα πιο σημαντικά άλμπουμ τους μέχρι στιγμής είναι τα Mortal Throne of the Nazarene (1994), Diabolical Conquest (1998) και το Decimate Christendome (2004).

Για να τους δούμε οδηγήσαμε 15 ώρες (μιάς και έπρεπε να πάμε από την Φλόριντα στο Άρκανσα -την πολιτεία του Κλιντον-Πλύντον) αλλά χαλάλι τους. Μαζί τους έπαιζαν οι Internal Suffering ένα πολύ καλό γκρούπ από την Κολομβία και οι άγνωστοι για μένα Year of Desolation.

Στο κλαμπ είμαστε γύρω στα 150 άτομα όμως η ατμόσφαιρα ήταν πολύ δυναμική, ο ήχος τρομερά δυνατός και η παρουσία των Incantation εντυπωσιακή όπως την περίμενα. Βγήκαμε από το κλαμπ με μώλοπες και μου σκίσαν και την αγαπημένη μου μπλούζα των Nile αλλά άξιζε.

Τα λέμε αύριο, δυστυχώς τώρα πρέπει να προετοιμαστώ για αυτά που με περιμένουν αύριο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 07:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Και σ' εμάς έλειψες, φίλε μου A. Kircher, οπότε χαιρόμαστε που σε ξαναβλέπουμε!

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει ποτέ τι είναι οι Ευχαριστίες για τους Καθολικούς αλλά δεν το ψάχνω...
Χεχε!

Παιδιά, να αναφέρω οτι έχουν βγει 2 καινούρια albums από 2 μεγάλα συγκροτήματα:

Tristania - Illumination
Therion - Gothic Kaballah

Αν κι οι κριτικές που έχω ακούσει δεν είναι κι οι καλύτερες και για τα 2 albums (για το Illumination θα συμφωνήσω, για το άλλο δεν ξέρω) θεώρησα σκόπιμο να το αναφέρω.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 11:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ωπα!!! που είδες ότι κυκλοφόρησε το kaballah? εγώ ξέρω ότι θα κυκλοφορήσει το φεβρουάριο.... μολόγα! ξέρνα το! γρήγορα! κρατάω... τυρόπιτα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 12:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όντως, φίλε μου!
Κάτι τέτοιο παίζει...
Πες απλά οτι έχω τις άκρες μου!
Χεχε!

Μπορώ να το μοιραστώ ξέρεις, αν κάποιος θέλει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 16:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Seek and Ye Shall Find!

(να δεις ποιός το'πε...στο στόμα μου το έχω)

Το Gothic Kaballah το άκουσα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να του δώσω την προσοχή που του χρειάζεται για να έχω κατασταλαγμένη άποψη. Πάντως το Theli δύσκολα ξεπερνιέται αν και το Lemuria έφτασε αρκετά κοντά.

crucifire επειδή σε αγαπάω σου έστειλα e-mail.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 20:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μπήκα πριν από λίγο στο site των Therion και τι διαβάζω;

Στην συναυλία που θα δώσουν με συμφωνική ορχήστρα στο Βουκουρέστι στις 9 Δεκέμβρη εμφανίζεται μαζι τους...............................(αγωνία)......
...............(μπαμ!...μπαμ!..)........

ο ΜΕΓΑΛΟΣ Uli Roth!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν και όσοι δεν κατάλαβαν να μου πουν να κάνω παρουσίαση)

Είναι κανείς για Ρουμανία;;;;;

(Πλάκα κάνω πάντως αν ήμουν Ελλάδα και είχα τα φράγκα θα το σκεφτόμουνα. Αυτό θα είναι εμπειρία ζωής).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 07:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, αν είχα λεφτά θα πήγαινα κι εγώ στη Ρουμανία.
Και μετά θα πήγαινα μια εκδρομούλα προς Καρπάθια...
Χεχε!

Σχετικά με το Gothic Kaballah, ακούγοντας το εχθές κατάλαβα οτι δε μπορεί να συγκριθεί καν με το Lemuria & ειδικά με το Theli.
Γενικά προσπαθώ να αποφεύγω να συγκρίνω κάποιο album με προηγούμενες δουλειές ενός συγκροτήματος - αν και πολλές φορές το κάνω...
Κάθε συγκρότημα έχει τις "καλές" του στιγμές και τις "λιγότερο καλές".

Το συγκεκριμένο album όμως δε με χάλασε, μπορώ να πω οτι το άκουσα μια χαρά.
Ευτυχώς γιατί μετά το Illumination ήθελα κάτι καλό...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 22:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
όποιος καρ****ης τολμήσει και σχολιάσει το ανωτέρω άλμπουμ πριν κυκλοφορήσει επισήμως στα δισκοπωλεία, θα φάει μπαλάκι του γκολφ στη μάπα, από την υπερηχητική tiger-wood-ική μπαστουνιά μου! και το μπαλάκι θα έχει άρωμα λεμόνι!

άντε μπράβω, πειρατές όλοι εδώ μέσα. χούλιγκανς! [με το ΛΙ αλλα αμαΛΙα!!!]

γαμώ την τεχνολογία σας και το κατηραμένο διαδίκτυό σας!!!!

"κι όποιος με ευλάβια αγόραζε cd από τα δισκοπωλεία, θα καθήσει εκ δεξιών μου, και θα του χαρίσω την αιώνια ζωή και μια τσιχλόφουσκα. κι όποιος κατεβάζει τα cd με το κιλό από το ίντερνετ, θα του κατεβάσω τα βρακιά και θα τον παραδώσω στο βελζεβούλη!!!!"
-παλαία του μεταλά διαθήκη, κατά crucifire ερμηνεία, 2006, επί άρχοντος dying incubus... μεγάλη η χάρη του!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 22:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
κατά τ'άλλα, kircher κι εγώ σε αγαπάω, και γι' αυτό το λόγο ακριβώς δε θα σου δώσω "χαπάκια" να την ακούσεις, γιατί, αν και θα σ'αρέσει, δε θέλω να σε διαφθείρω!!!!

πωπω τι γράφω ο τρελός.... δάκρυσα!

by the way, επειδή είμαι κρεβατομένος [κυκλοφορούν γρύπες!] ας πάει κάποιος να μου πάρει εισητήρια για τη ρουμανία, και θα του δώσω τα λεφτά εκεί!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 00:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
κατά τ'άλλα, kircher κι εγώ σε αγαπάω, και γι' αυτό το λόγο ακριβώς δε θα σου δώσω "χαπάκια" να την ακούσεις, γιατί, αν και θα σ'αρέσει, δε θέλω να σε διαφθείρω!!!!

Η διαφθορά έχει επέλθει χρόνια τώρα οπότε.....

quote:
υπερηχητική tiger-wood-ική μπαστουνιά μου

Καλά τον tiger woods πως τον ξέρεις; Δεν πιστεύω να είσαι γκολφατζής; Το γκολφ είναι το μόνο σπορ που βαριέμαι ασύστολα. Και δυστυχώς εδώ στην τηλεόραση παίζει πολύ.

Τα λέμε.

Προς Dying Incubus.

To Bela Lugosi's Dead μήπως θυμάσαι σε ποιό δίσκο των Bauhaus υπάρχει; Νομίζω ότι ήταν single αλλά μήπως υπάρχει και σε καμιά συλλογή ή CD; Από Bauhaus δεν ξέρω πολλά αλλά θα ήθελα να το ακούσω μιας και o Bela Lugosi είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 05:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Λοιπόν θυμάστε αυτό που έγραψε ο φίλος kerry king δύο σελίδες πρίν;

quote:
Metal musical έχετε ακούσει ποτέ σας ???

Αν όχι, κοπιάστε να ακούσετε το Days of Rising Doom των ΑΙΝΑ


Είμουν πριν από λίγο σε ένα δισκάδικο με μεταχειρισμένα CD και εκεί που χάζευα βλέπω και ένα cd με τίτλο

Tobias Sammet's Avantasia-The Metal Opera για 7 δολλάρια.

Κοιτάτε να δείτε τώρα ποιοι είναι μέσα:

Tobias Sammet - Vocals, Keys, Orchestration (Edguy)
Henjo Richter - Guitars (Gamma Ray)
Markus Grosskopf - Bass (Helloween)
Alex Holzwarth - Drums (Rhapsody of Fire)

Επίσης συμμετέχουν οι Kai Hansen (Gamma Ray, Helloween) φωνή σε δύο τραγούδια και Timo Tolkki (Stratovarius) φωνή σε ένα τραγούδι και ένα κάρο άλλοι.

Το CD το ακούω αυτή την στιγμή και ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ!!!!!!!!!!!Πραγματική power metal όπερα!!!!!

Συγνώμη για τον ενθουσιασμό αλλά πως μπορεί να ακούω αυτήν την μουσική τόσα χρόνια και αυτό το project να μην το ξέρω;

Αν κάποιος από εδώ το έχει ακούσει ας μου πει έχω δίκιο να είμαι τρελαμένος ή άδικο;

Να και το εξώφυλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 07:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
crucifire, κάπου εδώ πέρα ψάχνω μια σανίδα...
Φρόνιμα, παιδί μου!

quote:
To Bela Lugosi's Dead μήπως θυμάσαι σε ποιό δίσκο των Bauhaus υπάρχει; Νομίζω ότι ήταν single αλλά μήπως υπάρχει και σε καμιά συλλογή ή CD; Από Bauhaus δεν ξέρω πολλά αλλά θα ήθελα να το ακούσω μιας και o Bela Lugosi είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.

Φίλε μου, το Bela Lugosi's dead βγήκε ως single το 1979 αλλά έχει συμπεριληφθεί σε αρκετά albums, collections κτλ.
Αν δεν το έχεις ακούσει, σου συστήνω να το κάνεις άμεσα!!!
Θα σου στείλω e-mail να σου προτείνω κάποια χαρακτηριστικά τραγούδια των Bauhaus...

Υ.Γ. Χρησιμοποιείς το e-mail που υπάρχει στο προφίλ σου?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 16:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε μου Dying Incubus σε ευχαριστώ και να σαι καλά.

Ναι το e-mail είναι αυτό που υπάρχει στο προφίλ.

Γράψε μου αν μπορείς και κάποια καλά άλμπουμ γιατί έχω δει αρκετά να κυκλοφορούνε αλλά δεν ξέρω τι να πάρω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 17:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Καλά τον tiger woods πως τον ξέρεις; Δεν πιστεύω να είσαι γκολφατζής; Το γκολφ είναι το μόνο σπορ που βαριέμαι ασύστολα. Και δυστυχώς εδώ στην τηλεόραση παίζει πολύ.

προφανώς βλέπω πού αμερικανική τηλεόραση. κι αφού δε βλέπω να εκτιμάς το πραγματικό μεγαλεείο της, είσαι να αλάξουμε χώρες;
ζήτω η αμερικανική tv. το λίκνο του πολιτισμού! η μητέρα του spongebob squarepants!!!!!!

quote:
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ!!!!!!!!

NAI ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!!!!
αλλιώς τι κάνουμε εδώ, μπρίκια κολλάμε;
έχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα, ή απλά είναι "tobias sammet and friends για τα παιδάκια του τρίτου κόσμου;"

quote:
Φρόνιμα, παιδί μου!

συγγνώμη γιαγιά! ο πυρετός είναι που μου φέρνει υπερένταση!!!!
γκουχπου να σου ανέβει κι εσένα 45 κωλόπαιδογκουχ τα σέβη μου κύριε διαχειριστά!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 19:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Αν κάποιος από εδώ το έχει ακούσει ας μου πει έχω δίκιο να είμαι τρελαμένος ή άδικο;

Tο έχω ακούσει, είναι παλιό, μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 08:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Γράψε μου αν μπορείς και κάποια καλά άλμπουμ γιατί έχω δει αρκετά να κυκλοφορούνε αλλά δεν ξέρω τι να πάρω.

Θα σου αναφέρω, φίλε μου, την δισκογραφία τους και θα σου κάνω μερικές προτάσεις για τα πιο γνωστά τους τραγούδια...
Ενδεικτικά πάντως θα σου πρότεινα να αγοράσεις ό,τι κι αν βρεις από τους Bauhaus!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 19:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
θα σου πρότεινα να αγοράσεις ό,τι κι αν βρεις από τους Bauhaus!

ώρες-ώρες αναρωτιέμαι αν ο D_I τα παίρνει από καμιά γκόθικ δισκογραφική...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 23:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ώρες-ώρες αναρωτιέμαι αν ο D_I τα παίρνει από καμιά γκόθικ δισκογραφική...

Μπα!
Ο D_I έχει χαλάσει του κόσμου τα λεφτά σε CDs...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 03:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλό μήνα σε όλους!

Λοιπόν η μύηση στην πρώτη βαθμίδα του goth εκπληρώθηκε με επιτυχία
Με τους Bauhaus με βλέπω να κολλάω για καιρό. Μπαίνω λίγο αργά στο παιχνίδι αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. Θα αναφέρω λίστα με τραγούδια που μου κάναν εντύπωση σύντομα. Πάντως το Bela Lugosi's Dead είναι μοναδικό κομμάτι, αν δεν το 'χετε ακούσει τρέχτε να το βρείτε!

Επανέρχομαι στο Avantasia του Tobias Sammet.

Λοιπόν όπως είπε και η gretel ο δίσκος κυκλοφόρησε το 2001.
Δεν είναι όπερα με την κλασσική σημασία του όρου, δηλαδή δεν έχει χοντρές σοπράνες και τενόρους (αυτό πιστεύω να το καταλάβατε από την αρχή) αν και έχει πολλά συμφωνικά στοιχεία, ορχηστρικά και χορωδιακά.
Η ιστορία έχει να κάνει με ένα μοναχό ο οποίος διαβάζει ένα βιβλίο αποκρυφισμού και ταξιδεύει σε μια άλλη διάσταση, στον κόσμο της Avantasia. Εκεί συναντά διάφορα φανταστικά όντα όπως ξωτικά και νάνους που του λένε για ένα πόλεμο ενάντια στις δυνάμεις του κακού και τα λοιπά και τα λοιπά......

Η ουσία τώρα:

Έχω ακούσει αρκετά power metal άλμπουμ, αυτό είναι από τα λίγα που με εντυπωσίασε από το πρώτο άκουσμα.
10/10 για σύνθεση, τεχνική κ.α.

Πάω τώρα να ακούσω το In the Flat Field

Για τον crucifire...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 11:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Λοιπόν η μύηση στην πρώτη βαθμίδα του goth εκπληρώθηκε με επιτυχία
Με τους Bauhaus με βλέπω να κολλάω για καιρό. Μπαίνω λίγο αργά στο παιχνίδι αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. Θα αναφέρω λίστα με τραγούδια που μου κάναν εντύπωση σύντομα. Πάντως το Bela Lugosi's Dead είναι μοναδικό κομμάτι, αν δεν το 'χετε ακούσει τρέχτε να το βρείτε!

Είδες που στο έλεγα?
Το Bela Lugosi's dead πάντως είναι το πιο γνωστό τραγούδι του συγκροτήματος και θα το ακούσεις σε διάφορα καλά παρτάκια ακόμη και τώρα, μετά από 27 χρόνια...

quote:
Πάω τώρα να ακούσω το In the Flat Field

Άσε, εσύ πας για την δεύτερη βαθμίδα μύησης κατευθείαν!
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 11:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ωραίος ο kircher! το avantasia ακούγεται φοβερό. θα ψάξω να το βρω... σιγά μην το βρω, αλλά τέλος πάντων...

θα ποσταρω το εξώφυλλο του fear of the sponge! όταν βρω χρόνο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 16:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τσακώστε και μια αφιέρωση έτσι επειδή έχω κέφια!

_______________________________________________________________



Mission U.K. - Dying room



My mommy don't want me, daddy don't want me too
Nobody wants me, left me in the dying room
I ain't seen sunshine, never felt the rain
Never tasted joy, but I know pain
So please don't leave me, in this god forsaken hole
Please believe me, don't wanna die here alone
You stand accused, wish I'd never been born
Feel so abused, no one to mourn, the dying room
My mommy don't love me, daddy don't love me too
Nobody loves me, dying in the dying room
You turn away, and you shield your eyes
Feel so betrayed, feel so despised, in the dying room



_______________________________________________________________



Υ.Γ. Φίλε μου A. Kircher λες μετά τους Bauhaus να σε ρίξω στους Mission U.K.?
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 14:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Αφού η παρέα το έριξε στο gothic, λέω λοιπόν να μην παρεκλείνω της πορείας και να σας παρουσιάσω ένα γκρουπ που κινείται στο symphonic-gothic metal

DELAIN

Άλλη μια ολλανδική μπάντα (μετά τους Epica και τους Within Temptation) που κινείται στο ίδιο ακουστικά ύφος, δηλαδή συνδιασμός metal και ορχηστρικών (εγχόρδων κυρίως) ήχων με καθαρά γυναικία φωνητικά (όχι απαραίτητα οπερετικά). Φαίνεται πως μετά τους αξιόλογους trance djs, οι ολλανδοί βρήκανε άλλο ένα είδος προς μουσική εξαγωγή (ευτυχώς γιατί πέρα από τα τυριά τους και την trance σκηνή τους, όλα τα άλλα μου είναι αρκετά αντιπαθή σε αυτή την χώρα....).

Οι DELAIN αποτελούνται από τον Martijn Westerholt (Songwriter & Synths - πρώην κημπορντίστας των Within Temptation) και την Charlotte Wessels (φωνητικά).

Στο project συμμετέχουν και οι Jan Yrlund (κιθάρες - ex Lacrimosa), Ariën van Weezenbeek (ντραμς - God Dethroned), Ad Sluyter (κιθάρες - Epica), George Oosthoek (φωνητικά - ex Orphanage), Guus Eikens (κιθάρες - ex Orphanage), Sharon den Adel (φωνητικά - Within Temptation), Marko Hietala (μπάσο - Nightwish, Tarot) και Liv Kristine (φωνητικά - ex Theatre of Tragedy, Leaves' Eyes).

Έχουνε κυκλοφορήσει ένα άλμουμ, το Lucidity (2006) το οποίο έχει αποσπάσει πολύ εκγωμιαστικά σχόλια. Αν σας αρέσουν τα γκρουπ που προαναφέρθηκαν, σίγουρα θα σας αρέσει.

Περισσότερα για τους DELAIN στο http://www.delain.nlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 15:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου KERRY KING, απέκτησα σχετικά πρόσφατα το εν λόγω album κι ομολογώ πως είναι μια πολύ καλή δουλειά από ένα συγκρότημα το οποίο μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα!

Συμβουλεύω κι εγώ λοιπόν με την σειρά μου να τους ψάξετε....

Υ.Γ. Για να είμαι ελικρινής σκεφτόμουν μάλιστα πως θα έπρεπε να παρουσιαστεί κάποια στιγμή κι εδώ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 16:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Στο ίδιο ύφος (symphonic-goth metal) κινούνται και οι LEAVES' EYES

Αποτελούνται από τους

Liv Kristine Espenæs Krull - Vocals
Mathias Röderer - Guitar
Thorsten Bauer - Guitar
Chris Lukhaup - Bass
Moritz Neuner - Drums & Percussion
Alexander Krull - Vocals, Programming

Την Liv την αναφέραμε και σαν guest στους Delain (μου κίνησε το ενδιαφέρον η κοπελιά και άρχισα να ψάχνω....). Η τύπισα είναι από την Νορβηγία, το υπόλοιπο γκρουπ είναι από την Γερμανία.

Άκουσα τις τελευταίες δύο δουλειές τους και είναι πραγματικά αξιόλογες. Η δισκογραφία τους είναι η παρακάτω :

Legend Land (EP, 2006)
Vinland Saga (2005)
Elegy (EP, 2005)
Lovelorn (2004)
Into Your Light (MCD, 2004)

Το Vinland Saga είναι δισκάρα και οι φαν του είδους πιστεύω πως θα το λατρέψουν.

Ότι άλλο θέλετε να μάθετε γι'αυτούς, στο http://www.leaveseyes.deΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 17:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ο δημιουργικός οραματισμός είναι μια πολύ χρήσιμη πρακτική τόσο για τους εσωτεριστές όσο και για τον κάθε ένα που θέλει να έρθει σε επαφή με άγνωστα στοιχεία του εαυτού του και της δημιουργίας.

Γιαυτό αν οραματίζεστε αυτό.....

Πρέπει να ακούσετε επειγόντως αυτό....

Πρόκειται για τον καινούργιο δίσκο των Cruachan με τίτλο The Morrigan's Call

Οι Ιρλανδοί επέστρεψαν μετά από δύο χρόνια με μια ακόμα μοναδική δημιουργία (κανένας δεν είχε αμφιβολία για αυτό ούτως η άλλως). Ο δίσκος περιέχει και πολλά black metal στοιχεία έτσι για να μην ξεχνάμε πως οι Cruachan ξεκίνησαν την καριέρα τους ως black συγκρότημα. Τα περισσότερα τραγούδια είναι uplifting και η ατμόσφαιρα θυμίζει Κέλτες γύρω από φωτιά στο δάσος με μπύρες guinness να τραγουδούν την φύση και τους πλάσματα του δάσους. Αξιοπρόσεκτα κομμάτια μετά από το πρώτο άκουσμα τα The Great Hunger, Teir Abhaile Riъ, και το The Old Woman in the Woods-Ungoliant.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 17:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Kerry King, αυτά τα συγκροτήματα δεν τα ήξερα. Ειδικά οι Leaves Eyes φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντες, θα τους ψάξω.

Dying Incubus, Sisters of Mercy και Mission UK θα είναι το επόμενο βήμα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy