ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 03:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Άκουσα το Whispers often bleat και το βρήκα πάρα πολύ καλό.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 07:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Άκουσα το Whispers often bleat και το βρήκα πάρα πολύ καλό.

Από που το άκουσες?
Από το link που είναι κάτω από την υπογραφή του φίλου Savaoth?
Ρωτάω επειδή σε αυτό το pc δε μπορώ να ακούσω κάποιο τραγούδι ή να δω βίντεο...

quote:
παίζαμε τρίτοι σε σειρά και πρίν τους Tsopana Rave

Φίλε μου Savaoth, αυτοί τι παίζουν?
Να υποθέσω rave?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 13:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Κατ'αρχήν φίλοι μου πρέπει να πω ότι το link Που εχω είναι το site μας,το οποίο τελειώνει σε 1-2 βδομάδες και θα είναι έτοιμο....Αν μπείτε στο site τώρα θα βρείτε ελάχιστα πράγματα,γιατί είναι ο ορισμός της προχειρότητας.....Έχει 1-2 mp3,μάλλον εκεί το άκουσε ο φίλος Kircher Και τον ευχαριστώ για τα καλά του σχόλια!Εκτός και αν το άκουσε στη συναυλία μας..

Σύντομα θα ολοκληρωθεί το Site Με βιντεακια,τα κανονικά mp3(επιτέλους..),φωτογραφίες κτλ......


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 17:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Oι Τσοπανα Rave παίζουν ελληνικό ροκ με σατυρικούς-χαβαλετζίδικους στίχους...βέβαια τωρα σοβαρεψανε...


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 07:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αν σου πω οτι ούτε εχθές πρόλαβα να μπω τι θα πεις?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 14:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Μαλλον θα υποθεσω οτι εισαι πολυασχολος.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 19:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Savaoth, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Την ερώτηση αυτή την κάνω εντελώς καλοπροαίρετα και δεν θέλω να την παρεξηγήσεις.
Η ερώτηση λοιπόν που σου κάνω είναι η εξής: Από τη στιγμή που το συγκρότημά σου συγκαταλέγεται στο Black Metal (οι πεντάλφες και τα τραγοκέφαλα δίνουν και παίρνουν όπως είναι φυσικό) τότε ποιος ο λόγος που βάφτισες το συγκρότημα… SAVAOTH ; ; ; Όπως θα ξέρεις αυτό δεν είναι παρά ένα από τα ονόματα του υποτιθέμενου «καλού» και «φιλεύσπλαχνου» θεούλη των εβραιοχριστιανών.
Δεν είναι λίγο αντιφατικό;

Κάπου είδα στο βιογραφικό σου ότι μισείς τους χριστιανούς. Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να τους μισείς, αλλά να τους ευγνωμονείς, γιατί αν δεν ήταν αυτοί να παραμυθιάζουν τον κόσμο με την ύπαρξη ενός «Σατανά» (Τους ήταν αναγκαίος ο αντίποδας του δικού τους θεού για διάφορους λόγους) τότε ίσως και να μην υπήρχε καν BLACK Μetal.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία με το συγκρότημα.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 19:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Σήμερα διάβαζα στο Hammer τις πέρα για πέρα «φιλοσοφικότατες» δηλώσεις εκείνου του ΠΑΝηλίθιου Glenn Benton των DEICIDΕ.

Θαυμάστε τον :

«Ερ. Για πες μου τώρα που είσαι νηφάλιος, για τον «δικό σου» Σατανά…»

«Απ. Δεν είναι θρησκεία. Οι οργανωμένοι να πάνε να γαμηθούν. Είναι ο Αντάρτης, αυτός που φτύνει στα μούτρα την Δημιουργία μαζί με το Δημιουργό της…» που σημαίνει ότι το ίδιο κάνει φυσικά και ο Benton.

Τον «Δημιουργό» (Γιαχβέ) καλά κάνει και τον φτύνει. Ούτως ή άλλως δεν είναι αυτός ο δημιουργός αλλά ούτε και υπάρχει δημιουργός του Σύμπαντος. Η Δημιουργία όμως, δηλ. το Σύμπαν τι του φταίει; Αυτός δεν είναι κομμάτι του Σύμπαντος; Αλλά εκεί φαίνεται το πόσο ΑΝΑΓΚΗ έχουν όχι μόνο τα «σατανιστικά» συγκροτήματα, αλλά και οι υποτιθέμενοι «σατανιστές» τις μεταφυσικές ιουδαιοχριστιανικές αντίληψεις περί ενός «εξωσυμπαντικού, υπερφυσικού Δημιουργού».

Πάμε παρακάτω:

G.B «Κάθε άλμπουμ είναι αφιερωμένο στον πνευματικό μου πατέρα, τον Εωσφόρο».

Αν άνοιγε την Ελληνική Μυθολογία, ίσως μάθαινε ο «σατανιστής» μας, τι είναι πραγματικά ο Εωσφόρος. Αλλά να, που και πάλι, καταφεύγουμε – που αλλού; - στις «θεόπνευστες» εβραϊκές γραφές:

«Πώς έπεσες από τον ουρανό, Εωσφόρε, τέκνο της αυγής! Πάνω στη γή συντρίφτηκες εσύ, που υπέταξες λαούς. Έλεγες μέσα σου στον ουρανό θα ανέβω, το θρόνο μου να υψώσω πάνω από τα άστρα του Θεού. Θα πάρω θέση πάνω στο βουνό, στο μακρινό βορρά που οι θεοί συνάζονται. Θα ανέβω πάνω από τα σύννεφα και με τον Ύψιστο θα είμαι ίσος, μα έπεσες στον Άδη, στης Αβύσσου το βυθό».» (Ησ.14,12-15)

Αυτό ερμηνεύεται από πολλούς ως κάποια αναφορά στο Σατανά με το εβραϊκό όνομα Χελέλ (Helel). Αυτό μεταφράστηκε σαν Εωσφόρος (Lucifer) ή Πρωινό Άστρο. Με μια φευγαλέα ματιά, το εν λόγω απόσπασμα μοιάζει σαφέστατα με μια περιγραφή ανταρσίας του Σατανά. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου έτσι για τον λόγο ότι το εδάφιο 4 δηλώνει ξεκάθαρα ότι το απόσπασμα αυτό αναφέρεται στην πραγματικότητα, στο ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΑ. Ο Ησαΐας απλώς εξέφραζε την σαρκαστική περιφρόνηση του προς τον υπερήφανο μονάρχη της Βαβυλώνας που είχε πέσει εξαφανιζόμενος όπως το Πρωινό Άστρο από τον ουρανό.

Λεπτομέρειες…

Συνεχίζουμε.

G.B: «Ο Σατανάς υπήρχε πρίν τα χριστιανικά δόγματα».

Ναι υπήρχε, στα κούφια μυαλά των «μυστικιστών» της Ανατολής. Αν αυτοί είναι τα πρότυπά του, εύγε του.

G.B: «Είναι (ο Σατανάς) η δύναμη του χάους σε αντιπαράθεση με τη δύναμη της τάξης».

Αν άνοιγε πάλι τα στραβά του να διαβάσει την Θεογονία του Ησίοδου ίσως να είχε μια ορθολογιστική αντίληψη για το Χάος.

Μα θα μου πείτε, μόνο ο Benton είναι που τα λέει αυτά; Όχι βέβαια, αλλά αυτή είναι η πικρία μου με το Death/Black Metal. Ενώ πρόκειται για μια ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ μουσική, γεμάτη έμπνευση, οι στίχοι τους και γενικά οι όποιες αντιλήψεις τους είναι για τη χωματερή.
Μα γιατί βρε παιδιά βρίζετε τον καημένο τον Χριστούλη και προσπαθείτε να τον ταπεινώσετε φορώντας ανάποδους σταυρούς; Αφού χάρις σ’ αυτόν υπάρχει ο δικός σας Σατανάς! Ξέρετε πως λέγεται αυτό; Α-ΧΑ-ΡΙ-ΣΤΙ-Α!

Και μια ερώτηση κρίσεως: Πως θα ήταν άραγε το Metal αν δεν υπήρχε χριστιανισμός; Εννοώ, από τη στιγμή που το 70% περίπου των συγκροτημάτων (από τα 70’s μέχρι και σήμερα καταπιάνονται αποκλειστικά με το δίπολο Χριστός – Σατανάς) (δεν εξετάζουμε εδώ αν το έκαναν – κάνουν για εμπορικούς λόγους) ποια θα ήταν η θεματολογία τους; Θα υπήρχαν οι Black Sabbath, οι Slayer, οι Venom, οι Bathory, το «σατανικό» Death/Black γενικότερα; Και αν υπήρχαν, γιατί πράγματα πιστεύετε ότι θα μιλούσαν;

Ποιοι χριστοί κι αντίχριστοι…λίγη Ελληνική Παιδεία δεν βλάπτει.

Παρεμπιπτόντως ακούστε και τους Θεσσαλονικείς ARRYAN PATH. Έχουν βγάλει ένα μόνο δίσκο το ROAD TO MACEDONIA!!! Αρκετά καλοί, μόνο που μας τα χαλάει η παραγωγή. Η ευρύτερη θεματολογία του άλμπουμ όμως είναι ένα φως στα σκοτάδια του ιουδαιοχριστιανικού μεσαίωνα.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 04:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε Νταβέλη666,
συμφωνώ και επαυξάνω στην αντίδραση σου με τα λεγόμενα του Benton τον οποίο και έχω γνωρίσει προσωπικά και σχημάτισα την ιδέα ότι δεν έχει ιδέα για πολλά πράγματα που λέει (αν τα πιστεύει που δεν το νομίζω).

Κοίτα τι είπε ο Quorthon (RIP) για τότε που οι Bathory σταμάτησαν να παίζουν "σατανικό" metal και άρχισαν να παίζουν Viking (αντιγράφω από την συζήτηση που έχουμε με τον crucifire και τον Dying Incubus σε άλλο θέμα):

"Ήταν σαν να επιτιθόμαστε στον Χριστιανισμό χωρίς να χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο του Χριστιανισμού δηλαδή τον Διάβολο και τον Σατανισμό. Ήταν σαν να χτυπάμε τον Χριστιανισμό από μια διαφορετική μεριά, και χρησιμοποιώντας την δική μας ΚΑΤΑΓΩΓΗ ως όπλο."

"Ο Διάβολος είναι ένα χριστιανικό προιόν. Επομένως γιατί να χρησιμοποιούμε ένα χριστιανικό προιόν για να κλωτσίσουμε τον Χριστιανισμό στην κοιλιά; Τα πρώτα χρόνια δεν σκεφτόμαστε όμως αρκετά πάνω σ'αυτό. Απλά θεωρούσαμε τα σκοτεινά και evil θέματα ως μια καλή κουρτίνα για τους στίχους. Και με την ελπίδα ότι θα τσαντίζαμε ένα δύο χριστιανούς με την ευκαιρία"

Η Ελλάδα έχει πραγματικά τρομερά συγκροτήματα στο χώρο του black μέταλ. Τους Arryan Path δεν τους είχα ξανακούσει. Θα τους ψάξω όμως.

Infinitum Finitum Producit

Edited by - A. Kircher on 04/10/2006 04:10:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 07:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου Ntavelis666, όπως αναφέρεις ο Benton φαίνεται να αγνοεί την φύση του Εωσφόρου, την ετυμολογία του αλλά και τον συμβολισμό του.
Αγνοεί επίσης τον παραλληλισμό του Εωσφόρου με τον Απόλλωνα αλλά ακόμα και το τι σημαίνει η λέξη καθεαυτή.

Είναι όμως πιο εμπορικό να προβάλλεις την πίστη σε έναν Εωσφόρο ο οποίος εκπροσωπεί το χάος και το κακό.
Αλήθεια, θα ήταν ενδιαφέρον να άκουγα τον άνθρωπο αυτόν πως ερμηνεύει το Χάος...

Τι τα θέλεις όμως?
Ο μόνος είναι ή ο τελευταίος?
Και μετά λέμε γιατί συνδέουν το Metal με τον Σατανισμό (αυτό που προβάλλεται μάλλον ως Σατανισμός).

Κατά την γνώμη μου ένας φανατικός που πολεμάει κάτι με πάθος δεν έχει καμία διαφορά με έναν φανατικό που το υποστηρίζει.
Στην ουσία είναι το ίδιο και το αυτό!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 12:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
γαμωτο, αυτο το τποκι-ακι το ξεχασα τελειως. συγγνωμη αδερφια.
να κανω μια γρηγορη ανασκοπηση των δυο προηγουμενων σελιδων και να επανερθω
-- kircher,μη με βαζεις σε διαδικασια επιλογης.
σιγουρα θα επερνα therion, maiden, old man's child, arryan path, nightwish, the vision bleak, blind guardian... the list could go on forever, και να μην αναφερω και παγκοσμιως αγνωστα συγκροτηματα, που μονο εγω θα μπορουσα να ακουω [να ειμαι ψυχακιας...].... manowar ξεχασα...

οποτε ασ'το...

-- kerry, πως θα τον βγαλεις το γιγαντα; συμβουλη: αποφυγε χριστιανικο ονομα και βαφτησια αν μπορεις... προτιμησε κατι αρχαιοπρεπες... απολλων, διονυσος.... εωσφορος!

--gretel, που ειδες την αρρωστια στο question? με εξαιρεση το σκηνικο με τη σφεντονα, μου βγαζει εντονη κυρηλα και αθωοτητα...

--savaoth, αυτα τα γραφουμε σε νεο τοπικ η στον πινακα ανακοινωσεων... αν το ειχα δει θα ερχομουν σιγουρα... λησε μου μια απορια [η τεσσερις...]... ποιος σας σπονσοραρει και εχετε τετοιο εξοπλισμο;
ποτε ειναι η επομενη;
πως εννοιωθες που θα επαιζες πριν απο τους τσοπαναραιους;!
ποιο ειναι το κινητο της ιωαννας;! πλακα κανω...

--ntavelis: ριχ'τα! που πηγες να μας φας το βαργκ... εγω διαβασα οτι εχει μπροστε του τουλαχιστον δεκαετια... πλακα-πλακα σιγα μη βγει ζωντανος...

--dying, αναρωτηθηκες ποτε γιατι ειναι εωσφορος, και οχι φωσφορος;;; θα μπορουσαμε να τον συμβολιζουμε οπως το χημικο στοιχειο! [ο σαβαωθ που εχουμε την ιδια ηλικια, θα καταλαβει τι εννοω...]

αυτα... καιρος να λαβει τελος η λαμακια! φευγω.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 12:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
σορρυ κατι ασχετο.
βασιλη, προσεξε στην ανακαινιση τα ορθογρ. λαθη [ποιος μιλαει τωρα...] mempers, beatiful κλπ.

αντε, βιντεο, βιντεο... α, και εχεις μειλ...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 14:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Κατ αρχην παιδιά οσον αφορά το όνομα του συγκροτηματος δε θα ήθελα να επεκταθώ γιατί είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με κάποιους στίχους απο τραγουδια που δεν εχω δημοσιευσει.Πάντως εχει να κανει με τη σχέση Θεου και Σατανα και την εικονα που εχουν οι ανθρωποι για το Θεο.....μπορει να πιασατε και κατι.....Τώρα αυτο για το μισος των Χριστιανων μαλλον ειναι μια cult-στερεοτυπη black metal εκφραση...

Να λύσω και τις απορίες του crucifire:
-Κατ αρχην τι εννοεις ποιος μας σπονσοραρει...???.....Και που ξερεις τον εξοπλισμο μας.........
-Η επομενη συναυλία πιθανον είναι σε 1 μηνα περιπου στο underworld σε ενα black metal festival Με διαφορα groups...δεν εχει κανονιστει σιγουρα ομως..
-Την Ιωαννα επρεπε να τη δεις στο Live....
-Η αίσθηση που ειχα πριν παιξω απο τους Τσοπανα rave ηταν μεγαλος ενθουσιασμος γιατι ηξερα οτι μαλλον θα το ακυρωσουν(οπως εγινε) και θα κλεισουμε εμεις την συναυλια...Οποτε καταλαβαινεις ειμασταν τυχεροι και ειχαμε τον περισσοτερο κοσμο.....Εννοειται οτι ειμασταν αγχωμενοι...

Αυτο για τα ορθογραφικα θα διορθωθει οπωσδηποτε.....το site εξαλλου δεν εχει φτιαχτει ακομα...απλα δοκιμαζαμε τα ftp...Βλέπω ξερεις και το ονομά μου....Οπότε θα με εχεις δει κιολας


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 17:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Φίλε crucifire δε βλεπω καποιο Mail....που το εστειλες??


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 18:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Ntavelis666

Και μια ερώτηση κρίσεως: Πως θα ήταν άραγε το Metal αν δεν υπήρχε χριστιανισμός;



να πω εγω?

θα υπηρχε κοντρα γιν γιανγκ σταϊλ...


ΥΓ. τον εχω διπλα μου τον Νταβελη11880 παιδια, αλλά δεν μπορει να αντιδρασει...


quote:

Savaoth

Πάντως εχει να κανει με τη σχέση Θεου και Σατανα και την εικονα που εχουν οι ανθρωποι για το Θεο.....



ποιον Θεο αν επιτρεπεται?

ή σωστοτερα, ποιας αντιληψης???

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 01:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παιδιά,

μήπως κανένας σας έχει ακούσει ένα συγκρότημα από την Ιταλία με το όνομα Holy Martyr;
Έχουνε κυκλοφορίσει ένα EP το 2003 (ανεξάρτητο) με τον τίτλο Hail to Hellas
Μου έκανε εντύπωση ο τίτλος και η λίστα των τραγουδιών.

1. The Call To Arms
2. Molon Labe (Into Glory They Shall Ride)
3. Defenders In The Name Of Hellas (Leading Three Hundred Heroes Through The Pass Of Thermopiles)
4. The Lion Of Sparta
5. Ta Deilina (Traditional Hellas)

Να και το εξώφυλο

Να και οι τυπάδες

Είδα στο site τους ότι μόλις υπέγραψαν με την ιταλική εταιρία dragonheart και το πρώτο cd τους θα βγει σύντομα.

Πάντως, αν τους ξέρετε ή αν δείτε το CD σε κανά δισκάδικο στην Αθήνα να μου πείτε

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 07:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όχι, φίλε μου crucifire!

Δεν έπρεπε να δαιμονοποιηθεί ο φώσφορος αλλά ο Εωσφόρος...

Φίλε A. Kircher, πρώτη φορά τους ακούω τους Holy Martyr.
Αν δω όμως σε τίποτα Εξάρχεια τίποτα δικό τους θα στο πω.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 09:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Holy Martyr τους έχω ακουστά, είναι από τη Σαρδηνία, αν δεν κάνω λάθος και τρελλαμένοι με την αρχαία Ελληνική Ιστορία.

Αρχικά λεγόταν Hell Forge. Το 1997 άλλαξαν όνομα.

Μάλιστα διασκεύασαν πέρυσι αν θυμάμαι καλά μία συλλογή με ελληνικά τραγούδια που κυκλοφόρησε η λύρα, που τα τραγούδησαν ξένοι καλλιτέχνες, έχουν διασκεύασει «Τα δειλινά» του Γιώργου Ζαμπέτα.!!!!!!

Θα ψάξω και θα ενημερώσω.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 13:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
kerry, πως θα τον βγαλεις το γιγαντα; συμβουλη: αποφυγε χριστιανικο ονομα και βαφτησια αν μπορεις... προτιμησε κατι αρχαιοπρεπες... απολλων, διονυσος.... εωσφορος!

Φίλε crucifire όλη μου την ζωή προσπαθούσα να βρω την τέλοια γυναίκα που θα μου γεννήσει τον γιό μου και να τον βγάλω Αλέξανδρο. Όλα πηγαίνουν σύμφωνα με το πλάνο . Βέβαια κάθε τι καλό έχει και το τίμημά του και ήδη αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα γιατί έσπασα την παράδοση και δεν έδωσα το όνομα του πατέρα μου...

Ας είναι, ο μικρός έχει ήδη όνομα, το να θα βαπτιστεί ή όχι θα γίνει καθαρά για λόγους "διπλωματίας" (και σίγουρα σε στενότατο κύκλο σε κάποιο παραμεθώριο εκκλησάκι) και ελπίζω να τιμησει το όνομα που κουβαλάει - όσο βέβαια και αυτά που κουβαλάει ανάμεσα από τα ποδαράκια του....

Αν θα ξανακάνω γιό πάντως, θα γούσταρα πολύ να τον βγάλω Ιουλιανό. Και το Φοίβος είναι φοβερό όνομα, το έχει ξεφτιλίσει όμως ο γνωστός αντιγραφέας - που παριστάνει τον συνθέτη.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 14:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και κάτι άσχετο με το θέμα, αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα....

Δεν είναι πλέον απαραίτητο να βαπτίσεις το παιδί σου προκειμένου να πάρει όνομα. Κάθε μαιευτήριο έχει παράρτημα του ληξιαρχίου της περιοχής, αλλά (άκουσον - άκουσον) η φόρμα που έχουν στον υπολογιστή δεν έχει θέση για το όνομα του παιδιού !!!!! Οπότε υπάρχουν δύο λύσεις :

1) Πάτε οργανωμένοι στο μαιευτήριο και μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά που θα έχετε για το ληξιαρχείο (φωτ/πιες ταυτοτήτων και αντίγραφο της πράξης γάμου), θα έχετε και μία υπέυθηνη δήλωση της μητέρας, όπου θα αναγράφεται το όνομα και το επώνυμο του παιδιού (ή του πατέρα στην περίπτωση που θα πάει να το δηλώσει η μητέρα). Όταν λοιπόν θα κάνετε την δήλωση, θα απαιτήσετε να συμπεριλάβουν και την υπεύθηνη δήλωση έτσι ώστε την άλλη μέρα που θα έρθουν τα χαρτιά από το ληξιαρχείο, να είναι συμπληρωμένο και το όνομα του παιδιού.

2) Πάτε αργότερα οι δύο γονείς (η ο ένας με την υπεύθηνη δηλωση του άλλου - πάντα να αναφέρεται το όνομα) στο ληξιαρχείο της περιοχής του μαιευτήριου και συμπληρώνετε το όνομα του παιδιού.

Μετά, κάνετε και το χατήρι των γονιών σας και το βαπτίζετε με ότι όνομα γουστάρουν. Ότι και να πει ο παπάς, το παιδί θα έχει ήδη όνομα και για ν'αλλάξει αυτό θα πρέπει να πάτε στα δικαστήρια.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 18:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
προς σαβαωθ.... που ξερω τον εξοπλισμο και το ονομα σου...; ελα ντε; μηπως το ειδα απ' το site; χε χε
σορρυ για το μειλ, αλλα τελικα ξεχασα να το στειλο ο μλκς... ερχεται!

quote:
ΥΓ. τον εχω διπλα μου τον Νταβελη11880 παιδια, αλλά δεν μπορει να αντιδρασει...

το νεο ψευδωνυμο κατοχηρωθηκε!!!!

θα ψαξω τους holy martyr αυριο που θα κατεβω κι εγω εξαρχεια. αν τους βρω θα τους ριπαρω και θα σας πω και εντυπωσεις... αλλα κατι μου λεει πως μονο η στιχουργικη θεματολογια τους θα εχει σχεση με αρχαια ελλαδα...
τωρα αμ χωσανε κανα διαυλο η καμια αρπα... τι να πω... μας προλαβανε...
σωστα... 11880;


kerry, σιγουρο αυτο;
καλα, εγω απεχω ακομα απο απογονους, αλλα με ενδιαφερει πολυ...
ασχετο- οι πολιτικοι γαμοι δεν εχουν καμια σχεση με τη θρησκεια, ετσι;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 07:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ωραίο όνομα διάλεξες, φίλε μου KERRY KING!

Σχετικά με αυτό που είπες για την βάπτιση ενός παιδιού (οτι δεν είναι υποχρεωτική να γίνει στην εκκλησία αλλά μπορεί απλά να δηλωθεί το όνομα του) το είχα ξανακούσει.
Μάλιστα είχα ανοίξει κι ένα τέτοιο θέμα εδώ παλιά που αφορούσε ακριβώς το αν είναι υποχρεωτική η βάπτιση ενός παιδιού από την εκκλησία.

Πάντως, κι εγώ θέλω πολύ να δώσω στα παιδιά μου αρχαιοελληνικά ονόματα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 10:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα φίλοι μου,

Sorry που θα ξαναξεφύγω από το θέμα....

Φίλε crucifire ότι έγραψα είναι αυτά που βίωσα τις τελευταίες δύο εβδομάδες - οπότε είναι καρατσεκαρισμένο.

Οι πολιτικοί γάμοι σαφώς και δεν έχουν καμμία σχέση με την θρησκεία (σου μιλάω πάλι εκ πείρας). Το μόνο που μένει να διαπιστώσω είναι όταν - και αν - αποφασίσουμε τελικά να βαπτίσουμε τον πιτσιρικά, τι ζόρι θα τραβήξει η εκκλησία μας δεδομένου ότι δεν έχουμε κάνει ορθόδοξο γάμο και έχουμε ήδη ονοματίσει το παιδί. Θα έχει πλάκα....

Φίλε D_I έχουμε τόσο τέλεια ονόματα οι Έλληνες που προσωπικά θεωρώ την ύψιστη μ@@@@@α να περιοριζόμαστε στα ονόματα του στένού οικογενειακού κύκλου και να ακούμε συνέχεια τα ίδια ονόματα ανα γενεά....

Αλήθεια, δεν είναι ειρωνία οι Βραζιλιάνοι να θεωρούν τιμή τους να κουβαλάνε αρχαίο ελληνικό όνομα και εμείς να γυροφέρνουμε τα ίδια και τα ίδια ονόματα ????

Τέλως πάντων, για να μην καταναλώνουμε χώρο στο θέμα μας, όποιος θέλει άλλες λεπτομέρειες ας μου στείλει e-mail, ή ας μεταφέρουμε την κουβέντα μας σε κάποιο ήδη ανοιγμένο θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 11:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Agnostic παιδεύομαι αφάνταστα να φτιάξω αυτή την ρημάδα την λίστα. Ακούω metal απο το 1985 και στα 21 αυτά χρόνια υπήρξαν έντονες πορώσεις και αλλάγές στα ακούσματα. Από τα αρχικά soft metal group τύπου Cinderella - Bon Jovi και Pretty Maids, στο thrash metal των Metallica και των Flotsam & Jetsam, στο black metal των Venom (έτσι απλά γιατί όλοι τους μισούσαν), στους ψαγμένους ήχους των Celtic Frost και των Voivod, στο industrial metal των Ministry και των Fear Factory, στο ατμοσφαιρικό black metal των Dimmu Borgir και των Samael, για να καταλήξουμε στα πρόσφατα ακούσματα των Nightwish και των λοιπόν symphonic και gothic metal συγκροτημάτων.

Για να μπορέσω να κάνω μία λίστα, κατέληξα να ξεκινήσω ημερολογιακά από το παλαιότερο στο νεότερο και πήρα σαν κριτήριο τα αλμπουμ που έφτασα στο σημείο να ακούω κάθε μέρα - για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Βέβαια και αυτό σχετικό έίναι, γιατί στις αρχές ειδικά με το χαρτζιλίκι που έδινε την δυνατότητα να αγοράζω ένα δίσκο κάθε 15 ημέρες και δεδομένου του αποκλεισμού της μεταλ μουσικής από τα ελληνικά ΜΜΕ, θέλοντας και μη άκουγα τον ίδιο δίσκο συνέχεια....

Πάμε λοιπόν :

PRETTY MAIDS - Red Hot and Heavy
METALLICA - Ride The Lightning
FLOTSAM AND JETSAM - No Place For Disgrace
MINISTRY - The Mind Is A Terrible Thing To Taste
KREATOR - Endorama
FEAR FACTORY - Obsolete
TYPE O NEGATIVE - Bloody Kisses
PARADISE LOST - Icon
AMORPHIS - Tuonela
SCAR SYMMETRY - Pitch Black Progress

Τα παραπάνω άλμπουμ τα έχω σίγουρα ακούσει πάνω από 20 φορές ολόκληρα. Αυτό ήταν και το κριτήριο επιλογής. Τα τελευταία χρόνια δεν έχω πιά αυτή την πολυτέλεια, καθώς κάθε εβδομάδα έχω γύρω στα 10 νέα μεταλ άλμπουμ στην συλλογή μου. Γι'αυτό και μόνο οι Scar Symmetry είναι το πιό καινούργιο αλμπουμ στην λίστα, καθώς για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει, είχα πάθει πολύ χοντρή πλάκα όταν το κατέβασα αυτό το άλμπουμ....

Δυστυχώς πρέπει να είναι μόνο 10 και από το ευρύτερο φάσμα της metal σκηνής. Θα μου ήτανε πολύ πιό εύκολο να φτιάξω top-10 για thrash metal, για industrial metal, για symponic metal, για black metal (που απουσιάζει ΑΔΙΚΑ από την παραπάνω λίστα μιας και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιος εκπρόσωπος της καφρίλας με εκφράζει καλύτερα...). Απλά τα πήρα ημερολογιακά και όποιος πρόλαβε μπήκε.

Ευτυχώς στην εποχή του mp3 δεν έχουμε ποιά το δίλλημα ποιούς 10 δίσκους θα πέρναμε μαζί μας σε ένα ερημονήσι. Θα παίρναμε έναν δίσκο και καλό. Με έναν 200αρι σκληρό, θα βάζαμε όλη μας την συλλογή και θα καθαρίζαμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 14:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
quote:

προς σαβαωθ.... που ξερω τον εξοπλισμο και το ονομα σου...; ελα ντε; μηπως το ειδα απ' το site; χε χε
σορρυ για το μειλ, αλλα τελικα ξεχασα να το στειλο ο μλκς... ερχεται!



Παρεξήγηση....νόμιζα ότι έλεγες για τον εξοπλισμό της συναυλίας.....
Γιατί ρωτάς ποιος μας σπονσοράρει???....Πρέπει να έχουμε σπόνσορες...??....Ποιοί είμαστε οι Metallica...



Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 14:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
http://www.youtube.com/results?search_query=savaoth

Να το το βιντεάκι....σπαρταράει!!!
Ανέβασα το Mother North.
Μ@λ@κία ήχος βέβαια αλλά τί να κάνουμε.....
Από Δευτέρα θα έχω τις καλύτερες λήψεις μάλλον.

Όλα τα σχόλια δεκτά,αλλά μη βαράτε,το πρώτο μας Live Ηταν.....


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 19:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Γιατί ρωτάς ποιος μας σπονσοράρει???

ελα ρε, σε δουλευω, απλα βλεπω οτι γενικα τα οργανα [κυριως] και τα λοιπα συστηματα σας ειναι πολυ καλα.

το βιντεακι θα το σχολιασω μολις το δω, αλλα γενικα ειμαι πολυ ψειρας και δε χρωσταω καλο λογω, οποτε μαλλον θα σου πω τι δεν λειτουργουσε για να το προσεξεις την επομενη φορα...

και μη σε απασχολει η πρωτη φορα. αν ολοι βγαιναμε κατευθειαν μαστορες, οι... metallica π.χ. δε θα πουλαγαν!

καλη σας συνεχεια!

---> πεθαμενε, ιδεα: ανοιξε τοπικ, πες μας τον αριθμο και το φυλο των παιδιων σου και θα ψηφισουμε ονοματα! παντως αν εχεις γιο, προτεινω... προκρουστη! τι; αρχαιο δεν ειναι;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 03:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε KERRY KING,
αν και καθυστερημένα, ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ, κι από μένα.

Χαίρομαι που είδα τους Flotsam and Jetsam στην λίστα, νομίζω ότι είναι λίγο παραγνωρισμένοι.

Α ρε Savaoth, τι μου θύμησες με το κλιπάκι! Είναι πολλά χρόνια από τότε που έχω να πάω σε συναυλία στην Ελλάδα και η ατμόσφαιρα έφερε πίσω αναμνήσεις (γερνάω μαμά!). Πάντως παιδιά, επειδή είδα και την ηλικία σας στο site, ένα έχω να πω: ΑΞΙΟΙ!

Crucifire περιμένω να δω και σένα εκεί πάνω (μέσω YouTube εκτός και αν καταφέρω και τελειοποιήσω την αστρική προβολή μου).

Πάντως από ότι κατάλαβα άρπες και διαύλους οι Holy Martyr δεν έχoυν οπότε συνεχίζεις κανονικά.

Dying Incubus, τους Canaan (gothic από την Ιταλία) τους ξέρεις ή τους έχετε αναφέρει στο topic έδώ; Αν ναι πες μου αν σου άρεσε το τελευταίο The Unsaid Words, γιατί το ακούω συνέχεια την τελευταία εβδομάδα. Αν όχι, θα γράψω κάποια πράγματα στη συνέχεια.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 12:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
εγω φιλε kircher εχω παρει διαζυγιο με τις συναυλιες. επαιξα καποια live στο λυκειο [με καθαρα δικη μας οργανωση και χρηματοδοτηση, αν εξαιρεσουμε τις δωρεαν μπυρες που εβαλε ο γυμναστης] και τελος.

δε θελω σε καμια περιπτωση να ρισκαρω να κατακρεουργησω στη σκηνη αυτο που τοσο προσεκτικα δημιουργω στο στουντιο... μαλλον δεν εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου... ο,τι κι αν κανω μπροστα σε κοσμο μου ξυνιζει... προτμω να βλεπω αλλους ζωντανα και να γουσταρω [η να γιουχαρω αν ειναι ασχετοι!]

γι' αυτο θαυμαζω τον σαβαωθ. και ολους τους μεταλαδες που στηριζουν και ζωντανα αυτο που κανουν...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 18:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, τους Canaan τους ακούω πρώτη φορά!

Απ' ό,τι θυμάμαι δεν πρέπει να έχει αναφερθεί ποτέ το συγκεκριμένο συγκρότημα σε αυτό το topic ή στο πρώτο μέρος.

Όποτε μπορείς γράψε λίγα πράγματα για το συγκρότημα, τι φωνητικά έχουν, πότε δημιουργήθηκαν και φυσικά δισκογραφία.

Άντε, να αρχίσουμε να ψάχνουμε τίποτα κι εμείς!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy