ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Οι Darkwell είναι ένα συγκρότημα που κινείται στα πλαίσια του Gothic Metal κι έρχεται από την Αυστρία.
Δημιουργήθηκε το 1999, αποτελείται από 5 μέλη και τα φωνητικά είναι γυναικεία (1999 - 2003: Alexandra Pittracher, 2003 - σήμερα: Stephanie Luzie).

Αν κι ενδεχομένως να μην είναι ένα συγκρότημα ευρέως γνωστό στην Ελλάδα, παρόλα αυτά αξίζει να τους ψάξετε λίγο.
Αν το κάνετε θα θυμηθείτε γιατί σας το λέω.

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • Suspiria 2000
  • Conflict of interest 2002
  • Metat(r)on 2004

Τραγούδια όπως τα: Armageddon, Thy curse, Elisabetha, The beggining αξίζει να τα ακούσετε!

Περισσότερες πληροφορίες για τους Darkwell μπορείτε να βρείτε στο: www.darkwell.org

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Οι Canaan ιδρύθήκαν στο Μιλάνο της Ιταλίας το 1996 και παίζουν ατμοσφαιρικό Gothic. Αποτελούνται από πέντε μέλη, οι περισσότεροι από τους οποίους έπαιζαν πριν στους Ras Algethi, ένα όχι και τόσο γνωστό doom metal συγκρότημα. Από το 1996 μέχρι σήμερα οι Canaan έχουν βγάλει πέντε δίσκους με τελευταίο το The Unsaid Words. Οι άλλοι τους δίσκοι είναι:

  • Blue Fire 1996
  • Walk Into My Open Womb 1998
  • Brand New Babylon 2000
  • A Calling To Weakness 2002

Έχω ακούσει μόνο το The Unsaid Words το οποίο μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

Οι Canaan έχουν ένα πολύ σκοτεινό ήχο που θα τον περιέγραφα ως σκοτεινό ροκ. Ο δίσκος είναι μελαγχολικός και εσωστρεφής, μουσική κατάληλη για χειμώνιατικες κρύες νύχτες και ενδοσκόπηση. Πριν από κάθε τραδούδι υπάρχει ένα σύντομο ατμοσφαιρικό ορχηστρικό (μου έκανε εντύπωση το sterile που μου θύμησε μικρασιάτικο μυρολόγι και ακούγεται 100% ελληνικό). Τα περισσότερα τραγούδια είναι στα αγγλικά αλλά και υπάρχουν μερικά στα ιταλικά. Το αγαπημένο μου τραγούδι από τον δίσκο είναι το Never Fading Illusion με στίχους όπως

The world stands still in front of me
But I can't touch it

The world is flashing before my naked eyes
But I can't see it

The world is sounding loud like broken glass
But I can't hear it

The world is dancing around me
But I can't move

Bitter seed of a grown old utopia
Shadow on the mirrors of life
Wave in a burning red sea
The world spins around me
The world drowns in me

I can't move
And I don't care
where I am
And I don't care
what I have become
I don't care
No, I don't care

Για όσους θέλουν να προσεγγίσουν την ανθρώπινη θλίψη αλλά και την λύτρωση που προσφέρει η ενδοσκόπηση μέσα από την μουσική, το προτείνω ανεπιφύλακτα (μακρυά από τα ξυραφάκια παρακαλώ )

Για samples της μουσικής τους το site τους έχει αρκετά http://www.canaan.it/

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 07:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, έψαξα και βρήκα το The unsaid words αλλά δεν πρόλαβα καθόλου να το ακούσω εχθές.
Το άκουσα πολύ λίγο και βιαστικά λόγω έλλειψης χρόνου και μπορώ να σου πω οτι από αυτό που άκουσα, βρίσκω τους Canaan στα γούστα μου!

Θα τους ακούσω όμως προσεκτικότερα και θα ψάξω να βρω και τα παλιότερα albums τους ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα, οπότε θα ξαναγράψω για αυτούς.

Υ.Γ. Έκανες πολύ καλή παρουσίαση!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 18:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
http://www.youtube.com/watch?v=o4M3buNYUm0

http://www.youtube.com/watch?v=NjDPYcmNB6o

Δύο φρέσκα βιντεάκια από το live μας!
Τα καταστρέψαμε τα κομματια είναι η αλήθεια αλλα δεν πειράζει καλά να είμαστε...Ευτυχώς δεν ακούγεται καλά η φωνή μου



Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 05:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Οι Tyr κατάγονται από τα νησιά Faroe, στην θάλασσα της Δανίας, και ιδρύθηκαν το 1998. Παίζουν Viking μέταλ με στοιχεία κλασσικής μουσικής και με επιρροές από την μουσική παράδοση της χώρας τους. Σε αντίθεση με πολλά άλλα συγκροτήματα του χώρου έχουν καθαρά φωνητικά. Οι θεματολογία των τραγουδιών τους προέρχεται από την Βόρεια μυθολογία.

Ο Tyr είναι ο αρχαίος Γερμανικός θεός της δύναμης και της μάχης ανάλογος του δικού μας Άρη. Σύμφωνα με την παράδοση ο Tyr θα καταστραφεί την μέρα του Ragnarok όταν θα πολεμίσει τον λύκο Garm και στην μάχη θα αφανιστούν και οι δύο.

Η δισκογραφία των Tyr είναι η ακόλουθη:

  • How Far To Asgaard 2002
  • Eric the Red 2003
  • Ragnarok 2006

To Ragnarok, που μόλις κυκλοφόρησε
(σήμερα για την ακρίβεια και να μη σας βλέπω να χαμογελάτε πονηρά, αν και τον ακούω τον τελευταίο μήνα, μόλις τον παράγγειλα γιατί πραγματικά αξίζει),
είναι κατά την γνώμη μου, από τους καλύτερους δίσκους επικού Viking μέταλ των τελευταίων χρόνων. Σε κάνει πραγματικά να νοιώθεις σαν ένας αρχαίος ήρωας ή σαν πολεμιστής πριν την μάχη. Παρόλλα αυτά ο ήχος των Tyr είναι σχετικά ήπιος και σε συνδυασμό με τα καθαρά φωνητικά και την άψογη τεχνική των Tyr δημιουργεί μια μοναδική εμπειρία.

Συνιστάται ανεπιφύλακτα για τους οπαδούς του epic Viking μέταλ αλλά όχι μόνο.

Αγαπημένα τραγούδια το Hammer of Thor, Torsteins Kvaedi, και το Lord of Lies.

"Out of the Fire of Freedom
and out of the Forge of Dwarfs

I Bring you the Hammer of Thor!!!"

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 22:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, επειδή από epic viking metal δεν ξέρω και πολλά καθώς ποτέ δεν ψάχτηκα, λόγω της περιγραφής σου θα ψάξω το συγκεκριμένο album.

Οι Canaan πάντως είναι πολύ καλοί!!!
Αν δεν έχεις τις προηγούμενες δουλειές τους, σου προτείνω να τις ψάξεις.

Υ.Γ. Απίστευτο εξώφυλλο....

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 02:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, το τραγούδι Torsteins kvaedi είναι ύμνος!!!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 02:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Χαίρομαι φίλε Dying Incubus που σου άρεσαν οι Canaan.

Είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν και οι Tyr.

Ρε συ Savaoth, την φωνή σου δεν την άκουσα καθόλου.

Πάντως το logo σας πολύ καλό! I like it.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 02:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Φίλε μου A. Kircher, το τραγούδι Torsteins kvaedi είναι ύμνος!!!

Είδες που τα'λεγα. Είναι να μην φορέσεις προβιά, περικεφαλαία και σπάθα και να βγεις στους δρόμους;

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 07:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Είδες που τα'λεγα. Είναι να μην φορέσεις προβιά, περικεφαλαία και σπάθα και να βγεις στους δρόμους;

Φίλε μου, αν πάρω εγώ σπάθα και βγω στους δρόμους θα αρχίσω να παίρνω και κεφάλια.
Δε λέει να με μπουζουριάσουν...
Χεχε!

Πάντως, θα αρχίσω να ψάχνω για τις 2 παλιότερες δουλειές του συγκροτήματος.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 09:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Φίλε μου A. Kircher, το τραγούδι Torsteins kvaedi είναι ύμνος!!!

Θα συμφωνήσω απόλυτα, από χθές τόχω ακούσει 10 φορές και το ακούω και τώρα πρωι πρωι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 11:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
quote:

Ρε συ Savaoth, την φωνή σου δεν την άκουσα καθόλου.

Πάντως το logo σας πολύ καλό! I like it.




Μας σαμποτάρανε....μας κλείσανε το μικρόφωνο.....
Δεν μπορόυσαμε να το βαλουμε πιο δυνατα γιατί τσίριζε.(δεν ήθελα να ακούγομαι κιολας....)
Τhanks για το logo.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 07:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε μου A. Kircher, το τραγούδι Torsteins kvaedi είναι ύμνος!!!
--------------------------------------------------------------------------------


Θα συμφωνήσω απόλυτα, από χθές τόχω ακούσει 10 φορές και το ακούω και τώρα πρωι πρωι.


Εχθές το άκουγα πάλι κι εγώ.
Μετά το γύρισα στους Sopor Aeternus (καμία σχέση μεταξύ τους)!

quote:
Μας σαμποτάρανε....μας κλείσανε το μικρόφωνο.....
Δεν μπορόυσαμε να το βαλουμε πιο δυνατα γιατί τσίριζε.(δεν ήθελα να ακούγομαι κιολας....)
Τhanks για το logo.

Λες αυτοί οι Tsopana Rave να την κάναν την δουλειά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 14:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Όχι αποκλείεται.
Κοίτα τώρα αστειευόμαστε βέβαια, αλλά σοβαρά οι Τσοπάνα rave είναι από τα λίγα συγκροτήματα που βοηθούν τα μικρά-ανερχόμενα συγκροτήματα και σε θέματα ηχογραφήσεων και σε θέματα εξοπλισμού και με τη δισκογραφική τους εταιρεία.Δεν τους ξέρω καλά προσωπικά αλλά από ότι ξέρω τα περισσότερα ελληνικά συγκροτήματα έχουν περάσει απο το στούντιο τους.
Και είναι σχετικά γνωστό συγκρότημα στην Ελλάδα,μου κάνει εντύπωση που δεν τούς ήξερες.


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 18:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μου εξαψατε την περιεργεια, και σπευδω να ρωτησω:
μηπως οι tyr εχουνε καθολου φολκ μελωδιες;

και [ντα-νταν, ντανταααααααααααααανννν]
να παρουσιασω το TRIUMPH or AGONY των RHAPSODY OF FIRE
σημερα, αν δεν κανω λαθος χτυπησε ραφια....
σημειωση: ο rhapsody of fire ειναι οι γνωστοι rhapsody [θεμα πνευματικων δικαιωματων... τωρα το ανακαλυψαν]

και παμε:

ανατριχιλα.για οσους ξερουν το στορυ, ο khaas, η lothen,ο tarish και ο iras μπαινουν στις σπηλιες του dar-kunor. ενοιωσα να βλεπω την ιστορια μπροστα μου! θα τρελαθητε!

για τους υπολοιπους: οι rhapsody ειναι οι προτεργατες του συγκεκριμενου ειδους επικου μεταλ που ακολουθει μια συγκεκριμενη ιστορια, και λειτουργει σαν σαουντρακ σε ταινια... χωρις ταινια!

για το δισκο... τα κλασσικα.
τσεχικη συμφωνικη. μπαροκ οργανα απο τον manuel staropoli [αδερφο του alex], christopher lee ως μαγος βασιλιας, christina lee [η κορη του] ως πριγκιπισσα lothen, και πεντε-εξι ακομα ηθοποιοι... ψιλα πραγματα...

το παραξενο σε αυτο το αλμπουμ...

μαζι με το ονομα, η μπαντα αλλαξε και φιλοσοφια. οι κιθαρες πηγαν πολυ πισω, η ορχηστρα και τα φωνιτικα πολυ μπροστα, με τον fabio να τραβαει τις νοτες σε σημειο σπασαρχ**ισμου. ελειψη μιας ευκολης, απλης μελωδιας, να καταλαβαινουμε και ποιο τραγουδι ακουμε καθε φορα, με τη μουσικη καμια φορα να μετατρεπεται σε κουραστικο θορυβο, αν δεν ακουστει με την καταλληλη διαθεση.

προτεινω να παρετε τα δαση, τωρα που εχει και ωραιο καιρο κι ολα ειναι πρασινα, χωθειτε σε καμια σπηλια, και κλαψτε ελευθερα. αν και αυτος ο δισκος οριακα μπορει να θεωρηθει μεταλ, ξεχειλιζει απο συναισθηματα, εικονες και μαγεια...
δεν ειναι για ολες τις ωρες, δεν ειναι για λατρεις του απλου. ειναι για ψαγμενους ακροατες...

κατα τ'αλλα....

τσακιστητε και αγοραστε το! γ***ει!!!!!!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 12/10/2006 18:25:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 00:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Πάντως τους Τσοπάνα Rave τους ήξερα και εγώ σαν όνομα, από τότε που ήμουνα στην Ελλάδα, αν και δεν έχω ακούσει ποτέ την μουσική τους γιατί, κρίνοντας από το τσοπανα rave, νόμιζα ότι είναι κάτι σαν τα Ιμισκούμπρια, μάλλον όμως πρέπει να κάνω και λάθος.

quote:
μου εξαψατε την περιεργεια, και σπευδω να ρωτησω:
μηπως οι tyr εχουνε καθολου φολκ μελωδιες;

ΝΑΙ και θέλω να σε βλέπω να τρέχεις προς δισκάδικο μεριά crucifire.

To Torsteins kvaedi, που και σε μένα ρε παιδιά μου έχει κολλήσει, πρέπει να είναι βασισμένο σε κάποιο παραδοσιακό τραγούδι.

quote:
rhapsody of fire ειναι οι γνωστοι rhapsody [θεμα πνευματικων δικαιωματων... τωρα το ανακαλυψαν]

Δηλαδή το κλείσανε το μαγαζί ή είναι side project;

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 07:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου Savaoth, εννοείται πως αστειεύτηκα στο προηγούμενο μήνυμα μου...
Κι απ' ό,τι λες μάλιστα πρόκειται για ένα καλό συγκρότημα το οποίο έχει βοηθήσει αρκετά Ελληνικά.

quote:
Και είναι σχετικά γνωστό συγκρότημα στην Ελλάδα,μου κάνει εντύπωση που δεν τούς ήξερες.

Να μην σου κάνει, όπου να 'ναι προσεδαφίζομαι στη Γη!
Χεχε!

quote:
To Torsteins kvaedi, που και σε μένα ρε παιδιά μου έχει κολλήσει, πρέπει να είναι βασισμένο σε κάποιο παραδοσιακό τραγούδι.

Ό,τι και να 'ναι, έχω φτάσει στο σημείο μου να το ακούω τουλάχιστον μια φορά τη μέρα.
Αν δεν πάρω δόση από Tyr κάτι δε μου πάει καλά, βρε αδερφέ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 15:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Οι Τσοπαναραίοι απο μουσικής πλευράς δε μου αρέσουν, καθώς είναι κυρίως Ελληνικό ροκ..Απο στιχουργική άποψη......Το τραγούδι "Κορνηλία η μικρή τσοπάνα" τα λέει όλα.......


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 19:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ναι! η κορνηλια! ομορφη μικρη τσοπανα!!!

γκουχ γλουχ, εχμμμ, ννναι.

παω στο δισκοπωλειο.

οι rhapsody δεν το κλεισανε, ισα-ισα επανερχονατι καλυτεροι απο ποτε. απλα ονομα αλλαξαν. περνω πισω ολα τα κακα που ειπα. το cd δεν πιανεται.

για τους τσιγκουνηδες η τους δυσπιστους, κατεβαστε τα κομματια

1.Dar Kunor: echoes from the elvish woods
4.Old age of wonders
και για τρελλα κεφια
10.The mystic prophecy of the demonknight, μολις 16 λεπτα τραγουδι...

www.rhapsodyoffire.com για οσους δεν επεισα ακομα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 13:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult
Arene Of Pleasure + wild child + blind in texas,(live)=trello headbangin
prostheste The Idol+Sleeping In The Fire
In Wasp We TrustΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 23:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε παιδιά, ξέρει κανείς αν σχεδιάζουν να βγάλουν σύντομα νέο cd οι Xandria κι οι Within Temptation?

Μέσα στους επόμενους μήνες του 2006 πάντως αναμένεται να βγάλουν οι Dark Sanctuary το Exaudi vocem meam II!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
οι within temptation, μολις εβγαλαν το silent force tour dvd.
φευγουν για ιαπωνια τωρα. μεχρι να γυρησουν, να κωλοβαρεσουν και λιγο, και μετα να μπουν τα κεφαλια μεσα να γραψουν κατι, να το ηχογραφησουν... για πασχα το βλεπω...

αν βγαλουν κατι καλο χαλαλι η αναμονη!

γιατι το stand my ground πηγε να γινει μεγαλυτερο τρεντοτραγουδο κι απ' αυτα των evanescence...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 19:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για να είμαι ειλικρινής, βρε παιδιά, εμένα το The silent force δε με χάλασε!
Εντάξει, προτιμώ το Mother earth αλλά κι αυτό το ακούω άνετα...

Evanescence δεν άκουσα ποτέ μου πέρα από 2-3 τραγούδια που έχω στον υπολογιστή μου (όχι από τα γνωστά τους).

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 03:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
crucifire άκουσα επιτέλους το καινούργιο των Rhapsody of Fire και μου άρεσε αρκετά.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν έχει πολλά σόλο και είναι λίγο μαλακό (με έχει πιάσει τώρα τελευταία και ακούω πολύ βαβούρα) οπότε το Triumph or Agony μου φάνηκε πολύ ήρεμο. Μάλιστα ένας φίλος αμερικάνος που παίζει σε ένα death συγκρότημα εδώ μου έκανε πλάκα και με ρώταγε "ο παβαρόττι που είναι;"

Πάντως κλασσικός ήχος Rhapsody, εμένα όπως είπα και παραπάνω μου άρεσε πολύ.

Τους Within Temptation δεν τους ξέρω, και τους Evanescence τους μισώ γιατί εδώ τους ακούνε όλα τα δεκατετράχρονα. Τιποτα κακό με αυτό και για να πω και την αλήθεια δεν έχω ακούσει και πολλά για να μπορώ να κρίνω αλλά εμένα με χαλάει.


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 07:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, από WIthin Temptation ψάξε το The dance, ίσως σου αρέσει.
Εγώ πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα τους τραγούδια.

Το είχαν βγάλει και σε cd single αλλά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι χρονολογία.
Νομίζω το 1998.

Υ.Γ. Πρέπει πρώτα να αφυπνιστεί ο εγκέφαλος μου!
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 17:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
οντως απο σολακια πασχει....
τσεκαρε και το mother earth που σου ειπε ο incubus. το ομονυμο τραγουδι ειναι που με εμπασε στην κελτικη μουσικη.

κατα τ'αλλα βεβαια ειναι κυριως συμφωνικοι στο ομονυμο αλμπουμ, ενω στο silent force ποπ-ιζουν λιγο... ασ'το για αργοτερα!

παντως, απ'ο,τι βλεπω στην τηλεωραση, τα παιδια εκει νομιζουν οτι ακουνε ροκ, χωρις να ξερουν τι ακουνε η γιατι... χιλιες φορες οι μαυροι που τουλαστιχον [!] ξερουν γιατι ακουνε ραπ...

εσυ σε ποιο μερος μενεις αν επιτρεπεται;
[ειναι κουλο, ξερω απ'εξω το χαρτη της αμερικης, αλλα νομιζα οτι οι σερρες ειναι νησι...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 10:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
το ομονυμο τραγουδι ειναι που με εμπασε στην κελτικη μουσικη.

Στην Κέλτικη?
Χμμμ!
Δε νομίζω να έχει πολλά Κέλτικα στοιχεία, φίλε μου...
Εμένα δηλαδή δε μου έφερε στο νου κάτι το Κέλτικο.

quote:
παντως, απ'ο,τι βλεπω στην τηλεωραση, τα παιδια εκει νομιζουν οτι ακουνε ροκ, χωρις να ξερουν τι ακουνε η γιατι... χιλιες φορες οι μαυροι που τουλαστιχον [!] ξερουν γιατι ακουνε ραπ...

Κι εδώ τα ίδια δεν γίνονται?
Ξέρεις πόσα παιδιά λένε οτι ακούνε gothic επειδή ακούνε Marilyn Manson ή οτι ακούνε metal επειδή έχουν ακούνε HIM?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 02:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
crucifire και οι λοιποί brothers in metal,

σας γράφω από την Φλόριντα, είμαι μιάμιση ώρα από την Τάμπα το κέντρο του αμερικάνικου death και όχι μόνο. Από την Τάμπα είναι οι Morbid Angel , Death, Cannibal Corpse, Deicide, Obituary, Savatage, και πολλοί άλλοι.

quote:
παντως, απ'ο,τι βλεπω στην τηλεωραση, τα παιδια εκει νομιζουν οτι ακουνε ροκ, χωρις να ξερουν τι ακουνε η γιατι... χιλιες φορες οι μαυροι που τουλαστιχον [!] ξερουν γιατι ακουνε ραπ...

quote:
Κι εδώ τα ίδια δεν γίνονται?
Ξέρεις πόσα παιδιά λένε οτι ακούνε gothic επειδή ακούνε Marilyn Manson ή οτι ακούνε metal επειδή έχουν ακούνε HIM?

Όντως η κατάσταση είναι γενική. Πολλοί νέοι δεν έχουν προλάβει τα συγκροτήματα που γνωρίσαμε εμείς οι παλιοί (εγώ έχω περάσει τα τριάντα -να που με κάνατε να σας πω και την ηλικία μου βρε μπαγάσσες-) και ακούω metal από τα 15 μου δηλαδή από το 1986. Προσπαθώ να ανανεώνω τα ακούσματα μου με ότι νέο αξιόλογο υπάρχει αλλά τα νέα παιδιά πολλές φορές δεν έχουν γνώση των παλιών συγκροτημάτων.

Εδώ στην αμερική, πολλοί μπερδεύουν το μέταλ με το metalcore, με συγκροτήματα όπως Avenged Centerfold, Killswitch Engage, Nuclear Assault και τα λοιπά που εγώ δεν θεωρώ μέταλ.

Στην χειρότερη περίπτωση ακούνε ΗIM που λέει και ο Dying Incubus και νομίζουν ότι ακούνε μέταλ.

Σχετικά με το ραπ, το οποίο και δεν μου αρέσει, οι μαύροι το μαθαίνουν ο ένας από τον άλλο στις γειτονιές και τα πάρκα. Πολλές φορές έχω δει μαύρους να ραπάρουν στο δρόμο και να φτιάχνουν τραδούδια live. Είναι δηλαδή μια ζωντανή παράδοση. Από την άλλη, οι περισσότεροι λευκοί της αμερικής μαθαίνουν κυρίως μέσα από την τηλεόραση και τον κινηματογράφο οπότε οι περισσότεροι ότι βλέπουν αγοράζουν γιατί είναι τρέντυ.

Υπάρχουν όμως και αυτοί που ξέρουν. Για την αμερική ένα πράγμα ισχύει ευτυχώς ή δυστυχώς.

Απ' όλα έχει ο μπαξές.

Για τους WIthin Temptation θα επανέλθω μόλις ακούσω.


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 07:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλτατε A. Kircher, θεωρώ οτι πολλά πράγματα έχουν αλλάξει ακόμα και στα ίδια τα μουσικά είδη για τα οποία συζητάμε.
Το gothic πχ της δεκαετίας του '80 έχει διαφορά με το gothic του '90 κι αυτό πάλι έχει κάποια διαφορά από αυτό της σημερινής δεκαετίας.
Και το περίεργο που συμβαίνει (σε μένα τουλάχιστον) είναι οτι πολλές φορές νιώθω και διαφορετικά συναισθήματα όταν ακούσω κάποιο συγκρότημα του '80 από κάποιο σημερινό παρόλες τις ομοιότητες που μπορεί να έχουν.

quote:
Όντως η κατάσταση είναι γενική. Πολλοί νέοι δεν έχουν προλάβει τα συγκροτήματα που γνωρίσαμε εμείς οι παλιοί (εγώ έχω περάσει τα τριάντα -να που με κάνατε να σας πω και την ηλικία μου βρε μπαγάσσες-) και ακούω metal από τα 15 μου δηλαδή από το 1986. Προσπαθώ να ανανεώνω τα ακούσματα μου με ότι νέο αξιόλογο υπάρχει αλλά τα νέα παιδιά πολλές φορές δεν έχουν γνώση των παλιών συγκροτημάτων.

Νομίζω οτι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το από πότε ακούς ένα μουσικό είδος αλλά η διάκριση.
Σήμερα ακούω πολλές φορές να ακούει κάποιο άτομο ό,τι συγκρότημα άκουσε οτι είναι metal (χωρίς απαραίτητα να είναι) χωρίς να διακρίνει αν το ακούει επειδή θέλει να λέγεται metal-άς ή επειδή του αρέσει το συγκρότημα καθεαυτό.
Οπότε μετά επικρατεί ένας μικρός αχταρμάς...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 16:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
σας γράφω από την Φλόριντα, είμαι μιάμιση ώρα από την Τάμπα

τι ηθελα και ρωτησα...
tampa bay. ενα σωρο αγαπημενες μου ταινιες γυριστηκαν, η λαμβανουν χωρα εκει...
συγνωμη κι ολλας γι' αυτο που θα πω, αλλα τωρα μη μου πεις οτι εχει και η αμερικη μεταλ...
ενταξη, εχει καποια αξιολογα σχηματα, αλλα επειδη ειναι αμερικανοι, νομιζουν οτι η τεχνολογια ειναι το παν. αφου μπορει να παιξει ντραμς ο υπολογιστης, γιατι να υδρωσω εγω...
τα συγκροτηματα που αναφερεις [τουλαχιστον οι death,savatage,morbid,corpse] ειναι μαλλον φωτεινες εξαιρεσεις. αν δε μου το 'λεγες οτι ειναι αμερικανοι δεν θα το ηξερα. αντε και οι arch enemy, αν και η γκομενα με τρομαζει....

ασχετο,αλλα ειναι avenged sevenfold... and they suck big time.
αυτα τα αμερικανακια ειναι εντελως βλαμμενα και δυστυχως εχουν περασει τη φιλοσοφια ους και εδω. χθες ημουν σε μια παρεα με ενα τυπα με φουντοτο μαλλι, φαβοριτες πουτις ειχε κανει μπουκλα μεχρι το σαγονι, κατι κοτσιδακια απο πισω [jedi ο δικος σου] και οταν τον ρωτησα τι ακους μου λεει εμο, χαρντκορ, γκοθικ [και κατι αλλα που ουτε να τα προφερει δεν ηξερε.] σε μια φαση κοιταζα το mp3 του. το πιο heavy που ειχε ηταν ενα τις pink...

παντως οι εκει rappers ξερουν τι λενε στους στοιχους τους και γιατι. μπορει να περιγραφουν εκεινη τη στιγμη, μπορει να περιγραφουν μι ολοκληρη φιλοσοφια...
εδω ξερουν μονο να λενε οτι "γ***με, μονο εμεις αξιζουμε εδω, εισαι αχρηστος αλλα αν γινεις τελειος θα σε αφγησουμε να μας ακολουθησεις... και θα σου κανω δωρο συμβολαιο με το family"

ειχα δει αυτον τον... tns [ονομα δεν του δωσε η μανουλα του;] στο δρομο... μιλαμε για ενα λεμέ....

εν αντιθεσει οι μεταλαδες λενε κι ευχαριστω που εντασονται στο χεβι μεταλ [ακουστε το book of heavy metal]

α, και οι HIM ειναι παγανιστικο eath metal... δε θελω μ***κιες με τους θεους
να δεις που τελικα ολο και μερικα κοριτσια γοντε μεταλουδες [πεταλουδες...] λογω τετοιων συγκροτηματων...

quote:
Σήμερα ακούω πολλές φορές να ακούει κάποιο άτομο ό,τι συγκρότημα άκουσε οτι είναι metal (χωρίς απαραίτητα να είναι) χωρίς να διακρίνει αν το ακούει επειδή θέλει να λέγεται metal-άς ή επειδή του αρέσει το συγκρότημα καθεαυτό.

εξηγησε μου αδερφε, πως γινεται να αρεσουν σε καποιον πχ οι maiden, η εστω να τους αρεσαν οι lordi, και να μην ακουνε μεταλ...
στη μεταλ η ολα σου αρεσουν η κανενα [καλα, οχι ακριβως αλλα καταλαβαινετε περιππου τι εννοω...]

και τελος, η εισαγωγη του mother earth μου φερνει κατι κελτικο [ισως ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy