ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 12:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Πραγματικά, παιδιά!
Αν ψάξει κάποιος στις παλιότερες σελίδες του θέματος θα θυμηθεί πάρα πολλά πράγματα που έχουμε πει, πολλά συγκροτήματα, χιουμοριστικά μηνύματα, απόψεις που ανταλλάζαμε, πως γράφαμε κτλ...

Κι αν αποφασίσουμε να κάνουμε το ίδιο και για το 1ο μέρος του θέματος - το οποίο περιλαμβάνει παρουσιάσεις δισκογραφιών σε 10 σελίδες το πολύ - θα θυμηθούμε ακόμη περισσότερα πράγματα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 15:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
λοιπόν, για σήμερα, μια εναλακτική πρόταση!

σήμερα το πρωί που καθόμουν στην καφετέρια της σχολής μου, πίνοντας τον 3ο φραπέ και χάζευα τηλεόραση με τους συμφοιτητές μου, ακούω από πίσω μου ένα:

"άμα σας πω που είναι το πριόνι θα πάτε να το πάρετε;!"

και μπαίνει ο εξής τύπος, με το εξής τραγούδι, με αποτέλεσμα να γίνει στην καφετέρια πανικός!

http://www.youtube.com/watch?v=VNixOV0VO7U

πάω στοίχημα ότι είναι το καλύτερο κλιπ που έχει προταθεί εδώ μέσα!
industrial horror metal!

να παρουσιάσω επιτέλους τους turisas να ησυχάσω;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 17:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher

Βάλτο στο θέμα του Απέριττου για την Πάνια!

quote:
να παρουσιάσω επιτέλους τους turisas να ησυχάσω;!

Άντε ντε, τι περιμένεις; Το είδα να κυκλοφορεί αλλά δεν το κατέβασα ακόμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 19:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
κι ούτε να το κατεβάσεις. ούτε να το αγοράσεις, φυσικά. μάπα! Μ. Α. Π. Α. !

η πλάκα είναι ότι οι ίδιοι λένε ότι είναι τόσο καλό, που σχεδόν ντρέπονται για το προηγούμενο... αν είναι δυνατόν! τέλος πάντων, το battle metal ήθελα να παρουσιάσω, έτσι κι αλλιώς, μιας και είναι το πρώτο μεγάλου μήκους άλμπουμ της μπάντας, και το καλύτερο μέχρι στιγμής, δεδομένου του ότι το cd που κράζω από πάνω είναι το 2ο επίσημό τους.

λίγα λόγια για την μπάντα. βασικά οι turisas παίζουν ένα περίεργο κράμα απ' όλα σχεδόν τα είδη μέταλ που έχουν βγει [!] και παρ'όλα αυτά υπάρχει χόρος για κανά acid jazz πέρασμα, ή μία απαγγελεία, χωρίς όμως όλα αυτά να είναι κουραστηκά, ή να μακρυγορούν, αλλά για την ακρίβεια σε πιάνουν στον ύπνο!

πάμε να δούμε ένα-έναι τα κομμάτια για να καταλαβετε περί τίνος πρόκειται, και γιατί δεν μπορώ να σταματήσω να τους ακούω.

-victoriae & triumphi dominus. εντάξη, μια κλασσική, ψιλο-low-budget εισαγωγή, που σε προετοιμάζει για κάτι επικό, αλλά όχι γι'αυτό που έρχεται! δώστε βάση στα ψαρωτικά φωνητικά!

-as torches rise. old school epic metal για να γουστάρουμε! υψίτονα μπρούταλ φωνητικά, και ξαφνικά στη μέση μπαίνει μία όμορφη φολκιά, που ούτε εγώ δεν την περίμενα. ο ντράμερ κάνει παπάδεςστα μετρήματα.

-battle metal. η αρχική μελωδία πρέπει να πω ότι με δυσαρέστησε απίστευα [θα καταλάβετε γιατί] αλλά μεριά δευτερόλεπτα μετά... απογειώθηκα! εις μάχιν! πραγματικά ψαρωτικό, πολεμικό βίκινγκ μέταλ, με την ορχηστρική μελωδία τώρα να φαντάζει ύμνος!

-land of hope and glory. το αγαπημένο μου! μπαίνει industrialιάρικα, και θυμίζει 300! κι όμως στα επόμενα δευτερόλεπτα γίνονται τα απίστευτα [μη σας το χαλάσω!] χωροδιακά κυρίως, με τα κουπλέ να απαγγέλονται από καθαρά φωνητικά, με τρομερή βαρύτητα! το βιολί του δίνει αρκετά από φολκ, χωρίς όμως να γίνεται γραφικό. κι εδώ περνάει κάτι περίεργο με πλήκτρα που θυμίζει λίγο παλιά τζαζ, και εξαφανίζεται όσο γρήγορα μπήκε! απίστευτο! και στο 3ο λεπτό το τραγούδι πέρνει μια πολύ πιο θεατρική τροπή! λαι λαι λαι από τη χωροδία, απαγγελεία, και ψιλομπρούταλ τύπου grave digger φωνητικά ταυτόχρονα! θέλει πολλές φορές για να καταλάβεις τι άκουσες!

the messanger. ανυψωτική εισαγωγή, με τα horns να αντιχούν και να σημαίνουν την επίθεση! σιγή, και χώσιμο! δώστε βάση στη φωνή που ακούγεται απ'τα τρίσβαθα! έπος! κι όμως, σε λίγο, τόσο αιθέριο! λόγω γυναικείων φωνητικών φυσικά! μία εικόνα του πεδίου μάχης σε slow motion, και συνεχίζουμε, μέχρ να μη μείνει κανείς ζωντανός!

one more. μπαίνει γλυκά, και θυμίζει κάτι από rhapsody. κι ενώ ηρεμείς, και νομίζεις ότι ξέφυγες απ΄τον κίνδυνο, ιαχές ξανά! και πάλι βιολιά! ό,τι πρέπει για να μνημονεύσεις αδερφούς που έπεσαν στη μάχη! ακούστε καλά στη μέση την ένταση καθώς ξαναμεταφερόμαστε ξανά στο πεδίο της μάχης, που αυτή τη φορά είναι ένα δάσος! και πάλι ένα γλετζέδικο φόλκ! ρε λες να 'ναι σε καμιά ταβέρνα και να αφηγούνται ιστοριές απ' τον πόλεμο; πρέπει να τσεκάρω τα lyrics!

midnight sunrise. η εισαγωγή ακούγεται λίγο παρανοηκή, και μπαίνει μία φωνή τύπου saggrath για να επιβεβαιώσει την παράνοια του θέματος! κι όμως, απ'το πουθενά μία μελωδικότατη γυναικεία φωνή, καιμετά μία απίστευτη χωροδία. δεν έχει νόημα να περιγράψω τι συμβαίνει σε αυτό το τραγούδι, καθώς κάθε 10 δευτερόλεπτα, κάτι διαφορετικό συμβαίνει, που σε κάνει να αναρωτιέσαι, πόσα χρόνια τους πήρε για να συναρμολογήσουν κάτι τέτοιο;! τα βιοίά κλέβουν πάλι την παράσταση δίνοντας κάτι από μπαρόκ, πριν ξαναμπεί η επικίλα, που κάθε φορά σε εξαντλεί όλο και περισσότερο! η δημιουργικότητά τους δεν έχει όρια! 8.15 διάρκεια, και θα τα δείτε όλα. οι δύσπιστοι ας ακούσουν μόνο αυτο το τραγούδι, και θα καταλάβουν! στο τέλος υπάρχει μία παύση που σε οδηγεί απίθανα στο επόμενο τραγούδι!

among ancestors. όλη η βαλχάλα τραγουδάει! πιο έπος απ'τα έπη! σου δίνεται η ενύπωση, πως αν είχαν σε εκείνη τη φάση περισσότερα λεφτά, τους πάταγαν άνετα τους rhaspody! και σε μουσική [και τι μουσική! μιούζικαλ!], και σε οικιλία φωνητικών, που κοντεύει να ξεπεράσει και τους Therion! ...και τελειώνοντας το τραγούδι, μεταφερόμαστε σε ένα πανδοχείο, όπου οι φίλοι μας κουρδίζουν τα όργανά τους, κι ετοιμάζονται για το...

sahti waari! το καλύτερο φολκ τραγούδι όλων των εποχών! αυτό έψαχνα τόσο καιρό που σας έπρηζα με το φολκ! τώρα δε χρειάζεται να ψάχνω άλλο! πιάνω μία μπύρα, ανεβαίνω στο τραπέζι κι όποιον πάρει ο όντιν! για κάτι τέτοιο αξίζει να ανεβείς στο τραπέζι άλλωστε! έχει νόημα!

prologue for R.R.R. μία αφήγηση πουθ αρχικά σε κάνει να νομίζεις ότι κάποιος σε παρακολουθεί! ο τύπος πραγματικά σε βάζει μέσα στο σκηνικό, με τη φωνή του, τους ήχους, το ύφος του! σου δίνει πραγματικά ένα λόγο να ταξιδέψεις πίσω σε εκείνη την εποχή! την εποχή που τα σπαθιά μιλούσαν! η καρδιά σου σε οδηγεί διαμέσου της ιστορίας, στο θρύλο...

rex regi rebellis. μία κατάλληλη εισαγωγή για να σκοτεινιάσουν όλα, να μεταφερθείς στο μακρινό βορρά, να ακονίσεις το σπαθί σου, και να πεις ένα τελευταίο τραγούδι πριν τη μάχη! και τ οπερατικά περάσματα δίνουν τη σκυτάλη σε απαλές μελωδίες του δάσους! μου φέρνει στο μυαλό μία σκηνή του τύπου, γευματήστε καλά, και γλεντήστε, γιατί απόψε θα πεθάνουμε! [όχι, ΔΕ θα δειπνήσουμε στην κόλλαση!] και πάλι επική μουσική, τόσο που κοντεύει να ξεφύγει απ'τα όρια του μέταλ, αλλά έτσι κι αλλιώς, η έννοια "όρια" έχει καταριφθεί προ πολλού! τα μπρούταλ φωνητικά εναλάσονται ταχύτατα με τη φωνή ενός μοναχικού βίκινγκ, με ατελείωτη χωρητικότητα στα πνευμόνια του! και μετά από μία προσορινή κορύφωση, κάτι που θυμίζει παλιά νουάρ ταινία, παράσσιτο από πικ-απ [!] ξυλόφωνο, και μία ομάδα πολεμιστών που φαίνεται να θρηνεί, κι όμως μπαίνου ταχύτατα στη μάχη με ένα βιολί, που πρέπει να κάθεσαι για να το ακούσεις! και τελικά, κρεσέντο!

katuman kaiku. ένα πραγματικά μαγευτικό μοιρολόι για τους πεσόντες αδερφούς, που αν και το αίμα τους βρέχει τη γη, οι ίδιοι ανεβαίνουν στη βαλχάλα, μαζί με τον μπαλντρ, περιμένοντας το ράγκναροκ!

...ένα ράγκναροκ, που αν και μας το υποσχέθηκαν οι turisas δε μας το χάρισαν τελικά... πραγματικά, πάντος, μου κάνει εντύπωση πως ένα τέτοιο απίστευτο άλμπουμ πέρασε απαρατήρητο!

είναι ένα πραγματικό διαμάντι, που θα ευχαρηστήσει ακόμα και τον D_I ! μη σας πω ότι θα πάρουν τη θέση των ensiferum στις καρδιές των γκρέτελ και νταβέλη! ρίχ'τε του οποσδήποτε και μία και δυο αφτιές! ποτέ δε με έχει εθουσιάσει τόσο ένα άλμπουμ, και είμαι πολύ δύσκολος! ή τελικά έχω πολύ κακό γούστο και δεν το 'χω καταλάβει!

...και θα δώσω και το καιούριο τους μια ακόμα ευκαιρία!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 20:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Πολύ καλή παρουσίαση, εύγε νέε μου!

Turisas δεν έχω ακούσει ποτέ αν και τους ξέρω σαν όνομα και το battle metal έχω δει πως πήρε καλές κριτικές. Κρίμα πάντως που το The Varangian Way είναι πατάτα.

Πάντως θα τους κοιτάξω και το The Varangian Way με ενδιαφέρει σαν θεματολογία αφου οι Varangians (πως τους λένε στα ελληνικά κανείς;)ήταν Βίγκινκς που είχαν γίνει μισθοφόροι στον Βυζαντινό στρατό. Τους ονόμαζαν "Μεγάλη Εταιρεία" (ούπς αποκρυφιστικό μου ακούγεται αυτό) και είχαν πολεμήσει μαζί με τον Κωνσταντίνο τον Πορφηρογέννητο και τον Βασίλειο τον Βουλγαροκτόνο.

Cool!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 22:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
why, thank you!

quote:
πως τους λένε στα ελληνικά κανείς;

βαρανγιανούς;! κατά τους αρειανούς...

βίκινγκς που πολέμησαν με χριστιανούς/για πάρτη των χριστιανών, να μου λείπουν... τι ήθελες και το 'πες αυτό ρε brother...;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 23:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Xαιρετώ την παρέα.

Να πω ότι οι Vision of Atlantis μου άρεσαν πάρα μα πάρα πολύ.

Και πριν το πάρει το ποτάμι, υπάρχει κάποιος άλλος να πει μια γνώμη για το κουιζ?

Επαναλαμβάνω:

Τί κοινό έχουν τα παρακάτω παλλικάρια?



Τί κοινό έχουν οι: Paul Dianno, Paul Vinie, Paul d'Amour, Paul Romanko?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 23:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Ασχετο. Να ρωτήσω κάτι τους χρήστες του my space. Πώς φτιάχνουμε τη σελίδα με το χρώμα που θέλουμε και πώς προσθέτουμε φωτογραφίες στο άλμπουμ?



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 01:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Και πριν το πάρει το ποτάμι, υπάρχει κάποιος άλλος να πει μια γνώμη για το κουιζ?

Gretel, τι θέλεις να πεις δηλαδή πως δεν το βρήκα;

quote:
Τί κοινό έχουν οι: Paul Dianno, Paul Vinie, Paul d'Amour, Paul Romanko?

Μήπως ότι έχουνε το ίδιο πρώτο όνομα;;;

quote:
Πώς φτιάχνουμε τη σελίδα με το χρώμα που θέλουμε και πώς προσθέτουμε φωτογραφίες στο άλμπουμ?

O Savaoth θα ξέρει σίγουρα. Ίσως και ο cricifire. Την δικιά μας δεν την έφτιαξα εγώ οπότε....

quote:
βίκινγκς που πολέμησαν με χριστιανούς/για πάρτη των χριστιανών, να μου λείπουν... τι ήθελες και το 'πες αυτό ρε brother...;

"Για τα λεφτά τα κάνεις όλα" όπως είπε και ο μεγάλος underground καλλιτέχνης Αντύπας (όσοι δεν τον ξέρετε να κάνετε μια βόλτα κατά Γλυφάδα μεριά αμέσως).

Πάντως crucifire έτσι είναι η ιστορία δεν έχει ιδανικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 02:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
quote:Και πριν το πάρει το ποτάμι, υπάρχει κάποιος άλλος να πει μια γνώμη για το κουιζ?

Gretel, τι θέλεις να πεις δηλαδή πως δεν το βρήκα;

quote: Τί κοινό έχουν οι: Paul Dianno, Paul Vinie, Paul d'Amour, Paul Romanko?

Μήπως ότι έχουνε το ίδιο πρώτο όνομα;;;



Το ίδιο πρώτο όνομα? Δεν το είχα παρατηρήσει. Απλή σύμπτωση καλέ μου.!!!!!!

AND THE WINNER IS:

A. Kircher:

Στο Σαν Φραντσίσκο έγινε αφιέρωμα με αφορμή τον θάνατο του Dimme με πρωτεργάτες τα παραπάνω παλλικάρια για τους μουσικούς που δολοφονήθηκαν, με οικοδεσπότες τον ZAKK WILDE και τον DAVE MUSTAINE στενους φίλους του DIMME που με δάκρυα αναφέρθηκαν σε όλους, που πήγαν άδικα δολοφονημένοι από κάποιον σάλτα, από τον JOHN LENNON μέχρι τον DIMME.

Παρεπιπτόντως αν δεν έχετε δει ακόμα το video clip του Zakk Wilde "In this river" αφιερωμένο στον DIMME δείτε το ... έχει πολύ συγκίνηση το θέμα.

καλό τους ταξίδι...!!

υ.γ. A. Kircher κερδίσες. Το τρόπαιο είναι σουτζουκ-λουκούμ από ξάνθη!!! Ή αλλιώς επιλέγεις το σιροπιαστό μια και εδώ έχουμε πληθώρα !!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 04:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Λέω και εγώ.....

Ναι, όταν σκοτώθηκε ο Dimebag είδα γνωστούς μου αμερικάνους να κλαίνε, ακόμα και αυτοί που δεν συμπαθούσανε πολύ τους Pantera.

Το βίντεο του In this River εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=fsndG__EIVU

quote:
Το τρόπαιο είναι σουτζουκ-λουκούμ από ξάνθη!!! Ή αλλιώς επιλέγεις το σιροπιαστό μια και εδώ έχουμε πληθώρα !!!

Μούρλια!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 07:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε crucifire, το Battle metal το απέκτησα πρόσφατα αλλά δεν το έχω ακούσει ακόμα!!!

Σύμπτωση, ε?


Υ.Γ. Πειράζει που μου ήρθε μια μικρή αναγούλα με τα γλυκά πρωί πρωί?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 12:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
αγαπητή gretel.

για να βάλεις backround πρεπει πρώτα να ανεβάσεις τη φωτογραφία που θες σε καποιο site που κανει hosting

πχ http://www.imagehosting.com/

μετα για να φτιαξεις τη σελίδα σου στο mycpace πρεπει να πας σε καποιο Myspace editor site

πχ http://www.myspaceeditor.org/

εκει δίνεις το link της φωτογραφιας που ανεβασες και ρυθμίζεις τα χρώματα,τις γραμματοσειρες κτλ..το site θα δημιουργησει εναν κωδικα τον οποίο κάνεις copy-paste στη σελίδα σου(έχει πληροφορίες το site).



Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 13:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τί κοινό έχουν οι: Paul Dianno, Paul Vinie, Paul d'Amour, Paul Romanko?

πω ρε, πως έγινε έτσι ο κοκάκιας ο ντι άννο! έχω να δω τη φάτσα του απ' τα χρόνια των maiden!

may dimebag r.i.p.
κι εγώ είχα τσαντιστεί, αν και δεν είμαι μεγάλος φαν των pantera...

τι στο διάολο είναι το σουτζούκ-λουκούμ;

quote:
Φίλε crucifire, το Battle metal το απέκτησα πρόσφατα αλλά δεν το έχω ακούσει ακόμα!!!

άκου το αμέσως αρχηγέ!! είπαμε, μέχρι κι εσένα θα σου αρέσει!

πάρτε και μερικές φωτό!

άφησα τελευταίο τον κιθαρίστα GEORG LAAKSO, ο οποίος είχε πέρσυ ένα ατύχημα, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί η σπονδυλική του στύλη, και τα χέρια του να είναι σχεδόν άχρηστα. καθηλομένος σε αναπηρική καρέκλα, δηλώνει πως απλά θα πρέπει να αναθεωρήσει κάποιες λειτουργίες του, και ότι δε χάνει το ενδιαφέρον του για ζωή, μιας και οι μάχες υπάρχουν για να κερδίζονται... σωστός βίκινγκ.

ίσως λόγοω της απουσίας του το varangian way να μην είναι τόσο καλό όσο το battle metal.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 13:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
επειδή, έχω την εντύπωση ότι οι φωτογραφίες δε φαίνονται, D_I μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό; αλλιώς να δώσω λινκ...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 14:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
τι στο διάολο είναι το σουτζούκ-λουκούμ;

Λουκούμι συνήθως από μούστο με καρύδι στη μέση, μήκους περίπου 40-50 εκατοστά. Τα καρύδια είναι περασμένα με κλωστή στο κέντρο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 18:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πωπω, όλο βλακείες τρώνε αυτοί οι έλληνες! δεν πάνε οι ξηροί καρποί μέσα στα γλυκά! δε μπορείς να βάζεις σκληρά πράγματα μέσα σε μαλακά. κόβουν την ταχύτητα του σαγονιού, μπαίνουν ανάμεσα στα δόντια... τέλος πάντων, λάθος τόπικ!

άκουσε κανείς άλλος το battle metal;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 03/05/2007 18:50:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 22:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
πωπω, όλο βλακείες τρώνε αυτοί οι έλληνες! δεν πάνε οι ξηροί καρποί μέσα στα γλυκά! δε μπορείς να βάζεις σκληρά πράγματα μέσα σε μαλακά. κόβουν την ταχύτητα του σαγονιού, μπαίνουν ανάμεσα στα δόντια... τέλος πάντων, λάθος τόπικ!

Δεν πειράζει, κάνεις κι εκγύμναση στα ούλα...
Όχι να τα γυμνάζουμε μόνο με πιτόγυρα κτλ!
Επειδή έχω φάει σουτζούκ λουκούμ - ίσως κάποια άλλη "εκδοχή" του - ομολογώ ότι είναι αρκετά νόστιμο!

Όσον αφορά το Battle metal, δεν το άκουσα αρκετά προσεκτικά γιατί σήμερα πνιγόμουν λίγο...
Από μια πρώτη ιδέα που πήρα όμως, μου φάνηκε ενδιαφέρον!
Μερικά κομμάτια έχουν κάτι γυρίσματα που προσωπικά μου άρεσαν.

Με τις συγκεκριμένες φωτογραφίες δε μπορώ να κάνω κάτι γιατί δε μου ανοίγουν τα links για κάποιον ανεξήγητο λόγο.
Οπότε ή ανεβάζεις κατευθείαν κάποιο link ή πας εκεί που τις βρήκες, τις σώζεις στον υπολογιστή σου και μετά τις ανεβάζεις στο www.imageshack.us για να πάρεις καινούριο link.

Προσωπικά ανεβάζω εκεί κάθε φωτογραφία που παραθέτω σε κάποιο μήνυμα μου γιατί είναι και πολύ πιο ασφαλές αλλά κι επειδή μειώνονται αρκετά οι πιθανότητες αντί για φωτογραφίες να βλέπεις το τετραγωνάκι με το κόκκινο X που βλέπεις τώρα στην θέση τους!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 00:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Δεν πειράζει, κάνεις κι εκγύμναση στα ούλα...
Όχι να τα γυμνάζουμε μόνο με πιτόγυρα κτλ!

Δεν θέλω να βρίζετε να ελληνικά γλυκά γιατί θα σας ρίξω κατάρα να έρθετε εδώ στην Αμερική και να τρώτε μόνο μούς και τάρτες.....

quote:
άκουσε κανείς άλλος το battle metal;

Τώρα το ακούω, είμαι στο Land of Hope and Glory. Με το πρώτο άκουσμα μου φαίνεται αρκετά καλό!!!Θέλω όμως να το ακούσω κανα δυο φορές.

Δεν μου λέτε ρε παληκάρια και η baroness gretel να σας κάνω μια ερώτηση. Τα καινούργια CD τα ακούτε δυο τρεις φορές μονοκοπανιά την μία μετά την άλλη όπως κάνω εγω ή το αφήνετε να σιτέψει και το ακούτε σιγά σιγά; Από περιέργεια ρωτάω.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 14:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μερικά κομμάτια έχουν κάτι γυρίσματα που προσωπικά μου άρεσαν.

καλά, δεν είπα ότι θα σε τρελάνει βέβαια, αλλά όπως είπες, μερικά γυρίσματα είναι πολύ ενδιαφέροντα!

quote:
Δεν πειράζει, κάνεις κι εκγύμναση στα ούλα...
Όχι να τα γυμνάζουμε μόνο με πιτόγυρα κτλ!

είναι μία άποψη κι αυτή!

quote:
ή πας εκεί που τις βρήκες, τις σώζεις στον υπολογιστή σου και μετά τις ανεβάζεις στο www.imageshack.us

ήλπιζα ότι μπορούσα να αποφύγω αυτή τη βαβούρα! μάλλον τα λινκ που παρέθεσα είναι συμβατά μόνο με firefox... τέσ'πα, αυτό θα κάνω...

quote:
θα σας ρίξω κατάρα να έρθετε εδώ στην Αμερική και να τρώτε μόνο μούς και τάρτες.....

new york cheesecake αγόρι μου! μετά απ'αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλο γλυκό!

quote:
Τα καινούργια CD τα ακούτε δυο τρεις φορές μονοκοπανιά την μία μετά την άλλη όπως κάνω εγω ή το αφήνετε να σιτέψει και το ακούτε σιγά σιγά; Από περιέργεια ρωτάω.

βασικά, κι εγώ ακόμα δεν έχω βρει την τέλεια τεχνική. συνήθως έχω ήδη ακούσει κάποιο τραγούδι απ'το άλμπουμ, και ξεκινάω απ' αυτό, περιστρεφόμενος μετά πάνω κάτω απ' αυτο, μέχρι να τ'ακούσω όλα μια φορά, και να διακρίνω κάποια favorites. αλλιώς, μία φορά μονοκοπανιά, κι αν δε μου κάνει τρελή εντύπωση, τ'αφήνω για άλλη στιγμή.

επίσης αν προκειται περί άλμπουμ που ξέρω ότι ΠΡΕΠΕΙ να μου αρέσει [πχ κάποιο καινούργιο άλμπουμ των maiden] το αφήνω να παίζει ενώ κάνω άλλα πράγματα [διάβασμα, σέρφινγκ στο ιντερνετ κλπ] μέχρι να αποτυπωθεί στο υποσηνείδητό μου, αναγκάζοντας έτσι το μυαλό μου να του αρέσει αυτό που ακούει, κι ας είναι μάπα [ίσως γι'αυτό έφαγα κόλλημα με το battle metal, και την ίδια τακτική εφαρμόζω και στο varangian!]

οι φωτογραφίες λοιπόν!

και ο georg που λέγαμε:

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 15:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Παντως οι TURISAS live είναι πολυ καλοι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 10:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ε, τώρα άμα μου πεις ότι τους έχεις δει κι αυτούς live θα πλακωθούμε!!!

πάρτε κι ένα ωραίο! αν και δε με συμφέρει γιατί είμαι κιθαρίστας... αλλά κεντάει!

http://www.youtube.com/watch?v=mGs_kcnswW4

γεια σου ρε olli !

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 12:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
ε, τώρα άμα μου πεις ότι τους έχεις δει κι αυτούς live θα πλακωθούμε!!!

Xε χε!! Φυσικά αγαπητέ, πέρυσι στο bloodstock fest. μαζί με τους ENSIFERUM.

Ηταν πάρα πολύ καλοί, και στο τέλος βγήκαν οι ENSIFERUM στη σκηνή και τραγούδησαν μαζί τους αλλά με περιβολή μία πετσέτα μπάνιου!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 13:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Δεν μου λέτε ρε παληκάρια και η baroness gretel να σας κάνω μια ερώτηση. Τα καινούργια CD τα ακούτε δυο τρεις φορές μονοκοπανιά την μία μετά την άλλη όπως κάνω εγω ή το αφήνετε να σιτέψει και το ακούτε σιγά σιγά; Από περιέργεια ρωτάω.

Αν το album είναι από συγκρότημα το οποίο γνωρίζω και μου αρέσει αρκετά, τότε το ακούω μονοκοπανιά όχι 2 - 3 φορές αλλά 10!
Αν προέρχεται από συγκρότημα το οποίο είτε δεν γνωρίζω είτε δε με τρελαίνει ιδιαίτερα, τότε το ακούω με την ησυχία μου.

quote:
επίσης αν προκειται περί άλμπουμ που ξέρω ότι ΠΡΕΠΕΙ να μου αρέσει [πχ κάποιο καινούργιο άλμπουμ των maiden] το αφήνω να παίζει ενώ κάνω άλλα πράγματα [διάβασμα, σέρφινγκ στο ιντερνετ κλπ] μέχρι να αποτυπωθεί στο υποσηνείδητό μου, αναγκάζοντας έτσι το μυαλό μου να του αρέσει αυτό που ακούει, κι ας είναι μάπα [ίσως γι'αυτό έφαγα κόλλημα με το battle metal, και την ίδια τακτική εφαρμόζω και στο varangian!]

Μπα!
Δεν ακούω ποτέ ένα album επειδή θα πρέπει να μου αρέσει επειδή μου φαίνεται περιττό αυτό το πρέπει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 14:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Μονοκοπανιά τουλάχιστον πέντε φορές!!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 17:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
GRETEL ΣΕ ΜΙΣΩ ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ EMOTICON ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ!!!

και, όσο γι' αυτό που λέει η μισαρή γκρέτελ...

http://www.youtube.com/watch?v=54OJdMVjIA4

sauna session!!!


η μέταλ πρόταση για σήμερα:

Paracoccidioidomicosisproctitissarcomucosis - Lynphatic Descomposition Esquistosomiasis

καλύτερο κομμάτι του άλμπουμ: Promiscuidad Con Carne De Puta En Avanzado Estado De Descomposicion

καλά, προφανώς αστειεύομαι, δε θα έχανα το χρόνο μου με ένα συγκρότημα Goregrind από το μεξικό, πόσο μάλλον αν έχουν τέτοιο όνομα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 09:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Σήμερα θα παρουσιαστούν 2 συγκροτήματα τα οποία είχαμε συζητήσει παλιότερα με τον KERRY KING σε αυτό το θέμα, παρόλο που δεν έγινε κάποια "λεπτομερέστερη" παρουσίαση τους.
Αυτά δεν είναι άλλα από τους Ordo Funebris και τους Narsilion.



=====================================================



Οι Ordo Funebris δημιουργήθηκαν το 2002 από την Βαρκελώνη κι αποτελούνταν από 3 μέλη:
Τη Lady Nott (βιολί), τον Sathorys Elenorth (πλήκτρα) και την Lady Morte (φωνητικά).

Η μουσική τους είναι "μυστηριώδης", με πολλά στοιχεία medieval, neoclassic, dark και gothic ενώ μερικά τραγούδια τους σε κάνουν να αισθάνεσαι πως βρίσκεσαι σε κάποιο δάσος και παρακολουθείς μια σύναξη μαγισσών ενώ κάποια άλλα - ειδικά το "Maellus malleficarum - σε κάνει να νιώθεις πως βρίσκεσαι στη Μεσαιωνική Ισπανία όπου αρχίζει το κυνήγι μαγισσών και το κάψιμο τους υπό τον ήχο καμπανών και ψιθύρων που είτε σε ανατριχιάζουν είτε σε γοητεύουν...

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • Cantar a la morte (demo, 2002)
  • Cantar a la morte (2002)
  • Songs from the enchanted garden (2003)

Δυστυχώς το συγκρότημα διαλύθηκε λίγο μετά από την κυκλοφορία του δεύτερου album τους, όμως "μετενσαρκώθηκε" αφού 2 μέλη του δημιούργησαν το συγκρότημα Narsilion.


Περισσότερες πληροφορίες για τους Ordo Funebris μπορείτε να βρείτε στο site τους:

http://ordofunebris.webcindario.com/home.htm

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 09:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Οι Narsilion δημιουργήθηκαν το 2003 στην Ισπανία από τους Lady Nott (φωνητικά και βιολί), τον Sathorys Elenorth (πλήκτρα και φωνητικά) μετά από την διάλυση του συγκροτήματος τους Ordo Funebris, προκειμένου να συνεχίσουν το έργο που ήθελαν να κάνουν.
Αργότερα εισχώρησε κι ο Dark Wind (φλάουτο).

Το όνομα του συγκροτήματος στην γλώσσα των ξωτικών σημαίνει το "Τραγούδι του φεγγαριού και του ήλιου".
Τα τραγούδια τους πλέον έχουν φύγει από τον ήχο και την έντονη "οσμή" του Μεσαίωνα που είχαν τα τραγούδια τους παλιότερα κι έχουν δώσει την σειρά τους σε μια σύναξη ξωτικών, νεραϊδών και πλασμάτων που επιτρέπουν κατά κάποιον τρόπο στον ακροατή να διεισδύσει για λίγο στον κόσμο τους...

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • Return to the silver forest (demo, 2003)
  • Nelbereth (2004)
  • Arcadia (2006)

Ο τίτλος Nelbereth σημαίνει "δύση, βράδιασμα" ενώ ο τίτλος Arcadia αναφέρεται σε μια χώρα μαγική με όμορφα δάση και λίμνες το φθινόπωρο, όπου οι κάτοικοι τους κρυφοκοιτάνε με προσμονή αυτόν που πλησιάζει...

Υπάρχουν 3 ακόμη demo τα οποία αποτελούν προσωπική εργασία του Sathorys Elenorth, προτού δημιουργηθεί το συγκρότημα:

  • Lacrima profundere (1999)
  • Ancient medieval times (2000)
  • Autumnal caress (2000)

Περισσότερες πληροφορίες για τους Narsilion μπορείτε να βρείτε στο site τους:

http://www.narsilion.com/


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 12:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ρε 'συ D_I, για πρώτη φορά μου κίνησες πραγματικά πολύ την περιέργια! όχι ότι δεν είναι καλές οι άλλες παρουσιάσεις που έχεις κάνει, αλλά εδώ χτύπησες χορδή!

ειδηκά με τους narsilion [πάω να τσεκάρω την ετοιμολογία της λέξης στην quenia, να δω αν έχει καμιά σχέση με το narsil !]

λέω να τσεκάρω αρχικά το arcadia, κάνω καλά;

πάντος έχω την εντύπωση, έτσι όπως τους βλέπω, ότι τους λείπει ένα καίριο στοιχείο... το φολκ, χεχε!

πάω να τους τσεκάρω τώρα κιόλλας!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 12:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ρε 'συ D_I, για πρώτη φορά μου κίνησες πραγματικά πολύ την περιέργια! όχι ότι δεν είναι καλές οι άλλες παρουσιάσεις που έχεις κάνει, αλλά εδώ χτύπησες χορδή!

ειδηκά με τους narsilion [πάω να τσεκάρω την ετοιμολογία της λέξης στην quenia, να δω αν έχει καμιά σχέση με το narsil !]

λέω να τσεκάρω αρχικά το arcadia, κάνω καλά;

πάντος έχω την εντύπωση, έτσι όπως τους βλέπω, ότι τους λείπει ένα καίριο στοιχείο... το φολκ, χεχε!

πάω να τους τσεκάρω τώρα κιόλλας!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy