ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 21:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 –
MAZEΨΤΕ ΤΟΝ.
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΚΑΤΝΗΛΙΑ

Όπως βλέπεις αγαπητέ ευρωπαίε η "επίπληξη" προς τον IndustrialAngel έγινε, ειδικά μετά από την προειδοποιήσει που μας έκανες πως θα αρχίσεις και εσύ τα καντήλια και επειδή καθημερινά μας κάνεις μαθήματα "υψηλού επίπεδου" στον διάλογο μέσα στα φόρουμ, και επειδή μέσα από τον τρόπο γραφής στο μήνυμα σου (Bold, 24 μεγ. γραμματοσειράς) διακρίνω τον φόβο και το άγχος που νοιώθεις, μήπως ξεφύγεις από τα όρια σου και παραφερθείς ( το ίδιο βέβαια νιώθει και ο libero που συμπάσχει μαζί σου…)…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 22:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
makfor:
Μπλα μπλα μπλα...... κριμα πραγματικα ... και οποιος περνει το μερος και δινει θαρρος στους συγκεκριμενους "ταλιμπαν" (που ειπε και καποιος φιλος) μοιραζετε τις ιδιες ευθυνες

γιατι τα γραφω τα παραπανω ? γιατι βαρεθηκα να διαβαζω αρλουμπες και επειδη στεναχωριεμαι να βλεπω ανθρωπους να μαλωνουν.


α στο καλό σου παλιόπαιδο....με συγκίνησες πάλι!

quote:
elo Υπάρχει μεγαλύτερη σπουδή απ΄το να σε διαβάζει κάποιος ευρωπαίε…

Ποια? ποια? πες μου είμαι φιλομαθής!
quote:
elo:
Όσα χρόνια και να φάει στα θρανία, όσα βιβλία και εργασίες και να διαβάσει, την περίπτωση την δίκη σου δεν θα την συναντήσει πουθενά γραμμένη…
Ειλικρινά περιμένω με ανυπομονησία να δω τι φατσούλες θα βάλεις ως απάντηση.

Καμία...ατύχησες!


quote:
πανεύκολο…
εκτύπωσε κάθε μήνυμα που έχεις γράψει και φτιάξε μια ωραία βιβλιοδεσία με "χοντρό" γυαλιστερό εξώφυλλο και γράψε απέξω "Τα άπαντα του Ευρωπαίου"…. Νο1, Νο2, Νο3, Νο4……..
Να είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη κληρονομία από αυτό για τις επόμενες γενιές.

Με κολακεύεις δεν λέω.....αλλά κάτι μου λέει ότι δε θέλεις να μου πεις....θέλεις άραγε να κρατήσεις τις γνώσεις σου ερμητικά κλειστές? ή τρέχει κάτι άλλο που ο νους μου δεν πηγαίνει?

Σημερον αλλος ουρανος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 22:16:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτο φιλε το θεωρω μεγαλη παπαρια.....Ο ανθρωπος προηλθε απο ενα συγκεκριμενο ειδος ζωου σε καποια περιοχη και απο εκει εξαπλωθηκε.Για αυτο ολες οι φυλες μπορουν να διασταυρωθουν μεταξυ τους


Το συγκεκριμένο είδος ζώου που λες είναι σχεδόν σίγουρα ο άνθρωπος ο όρθιος (Homo erectus). Το ερώτημα στο περίπου είναι αν ΠΡΩΤΑ ο erectus εξαπλώθηκε στον κόσμο και μετά από αυτόν προέκυψε ο σύγχρονος άνθρωπος ή αν εμφανίστηκε ΜΟΝΟ στην Αφρική και μετά εξαπλώθηκε.


Αν θέλεις τη γνώμη μου από όσα έχω διαβάσει, συμφωνώ μαζί σου ότι από μια περιοχή ξεκίνησαν τα πράγματα. Στα δικά μου μάτια η Αφρικανική προέλευση του ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ανθρώπου (όχι κατ'ανάγκην μαύρου) είναι πιο πιθανή. Εξάλλου, το εύρημα του idaltu και της μιτοχονδριακής Εύας είναι ισχυρότατα επιχειρήματα. Αλλά είπαμε, αν ακόμα υπάρχει ντιμπέητ πάνω στο ζήτημα (γιατί ΕΤΣΙ λειτουργεί η επιστήμη και ΚΑΛΑ κάνει, να αμφισβητείται εκ των έσω) τότε πρέπει να περιμένουμε να περατωθεί η διαδικασία αυτή στην επιστήμη (πιθανότατα με την εύρεση καινούριων στοιχείων ή καινούριων τεχνικών).

quote:
Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι δεν ισχυει αυτο το συγκεκριμενο.Εδω και αιωνες οι μαυροι στις αλλες ηπειρους που δεν εχουν μπασταρδευτει παραμενουν κατραμι.

Οι αιώνες είναι σαν δευτερόλεπτα στη χρονική κλίμακα που μελετάμε... Και έχω την εντύπωση ότι οι μαύροι σε χώρες όπως ΗΠΑ κτλ διαφέρουν αισθητά από αυτούς που είναι στην Αφρική.


Edited by - IndustrialAngel on 03/11/2010 22:20:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 22:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
1ον .Εχουν βρεθει ερεκτους εκτος αφρικης?

2ον,οι μαυροι της αμερικης ειναι το ιδιο μαυροι με τους αφρικανους,απλα ειναι πιο καλοζωισμενοι(φυσικα και καποιοι εχουν μπασταρδευτει).

3ον,ο χομο σαπιενς φιλε μακφορ,δεν ζει εκτος αφρικης 150.000 χρονια αλλα πολλυ λιγοτερα....

4ον,εμενα αν η επιστημη δεν μου πει πως ο μαυρος εγινε ασπρος θα μου επιτρεψετε να διατηρω τις αμφιβολιες μου για την αφρικη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 22:54:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
1ον .Εχουν βρεθει ερεκτους εκτος αφρικης?

Ναι.


quote:
2ον,οι μαυροι της αμερικης ειναι το ιδιο μαυροι με τους αφρικανους,απλα ειναι πιο καλοζωισμενοι(φυσικα και καποιοι εχουν μπασταρδευτει).

Το ίδιοι είναι σχετικό. Συγκεκριμένα γονίδια όπως πχ της μεσογειακής αναιμίας αλλάζουν συχνότητα εμφάνισης μετά από μόλις 3 γενιές επειδή δεν υπάρχει εξελικτική πίεση (αυτοί που έχουν το στίγμα λόγω διαφορετικής μορφολογίας των ερυθρών αιμοσφαιρίων είναι απρόσβλητοι από ελονοσία) επειδή στην Αμερική δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχει τέτοιο κουνούπι...


quote:
3ον,ο χομο σαπιενς φιλε μακφορ,δεν ζει εκτος αφρικης 150.000 χρονια αλλα πολλυ λιγοτερα.

Σωστό.


quote:
4ον,εμενα αν η επιστημη δεν μου πει πως ο μαυρος εγινε ασπρος θα μου επιτρεψετε να διατηρω τις αμφιβολιες μου για την αφρικη


Επιμένεις στο ίδιο ερώτημα... Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Ο σκύλος προέρχεται ή όχι από ΛΥΚΟΥΣ που εξημέρωσαν οι πρόγονοί μας εδώ και 10 000 χρόνια; Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν διαφορετικές ράτσες σκύλων; Νομίζεις πχ ότι τα σημερινά κανίς "κατάγονται" με κάποιο τρόπο από τους σημερινούς γερμανικούς ποιμενικούς που μοιάζουν περισσότερο με λύκους; Είναι εντελώς λάθος αυτή η προσέγγιση...


Σημείωσε ότι ο σκύλος είναι ένα ταχύτατα εξελισσόμενο είδος, γιατί τη θέση της φυσικής επιλογής έχει πάρει η ΤΕΧΝΗΤΗ επιλογή αφού ο άνθρωπος διαλέγει συγκεκριμένα άτομα για να αναπαραχθούν...

Edited by - IndustrialAngel on 03/11/2010 23:00:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λατρεύω το ....σουρεαλισμό ορισμένων...Και τη φαντασία τους, που κάνει απίθανους σχεδιασμούς,παραμυθιάρα ιδέα...
Κι όμως, αυτοί, που βριζουν, που ειρωνεύονται, νομίζουν, ότι είναι οι πολιτισμένοι...
Τοσο ......χάσιμο ,ρε παιδι μου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Το μόνο έγκλημα που ΣΙΓΟΥΡΑ έχει κάνει η επιστημη ξέρεις πιο είναι ψηλέ ?
Οτι έχει δώσει στον κάθε ΑΣΧΕΤΟ φανατικό , την δυνατότητα να λέει οτι του κατεβει χωρίς στοιχεία μέσω του διαδικτύου, και να παραπληροφορεί τους άλλους , γράφοντας ασυναρτησίες .


Πάρε για παράδειγμα εδώ σε αυτό το φόρουμ με ότι έχει να κάνει με την ιστορία....

quote:
Think_Math:
Ομολογώ οτι εσεις οι χριστιανοί στις δόξες σας , είχατε καλύτερες μεθόδους :
Πονάει κεφάλι , κόψει κεφάλι .

η επιστήμη είναι ποιο δημοκρατική γιαυτο καλά να πάθει , που πρέπει να φωνάζει καθημερινά οτι ο άνθρωπος δεν έγινε απο σάλια και χώμα και , και οτι η γή δεν είναι το κέντρο του κόσμου ,για να πείσει κατι ξεροκέφαλους σαν εσένα .



Το κληρονομήσαμε από εσάς τους εθνικούς.

Το ότι ο άνθρωπος έγινε από σάλια κ.λ.π. είναι εξίσου γελοίο με το ότι ο άνθρωπος προήλθε από τον πίθηκο....όταν ξαφνικά ένα γονίδιο πήρε δρόμο.....και ω του θαύματος!!
Ότι η γη είναι το κέντρο του κόσμου το υποστήριξε η Αριστοτελική φυσική...αυτός πλάνεψε τους καθολικούς.

quote:
Think_Math:
Υπάρχει μιά επιστημονική θέση περι προέλευσης του ανθρώπου θεμελιωμένη με ΧΙΛΙΑΔΕΣ αποδείξεις , και τα ίδια άτομα με τις ίδιες γνωστές ανόητες μεθόδους , και ανευ στοιχείων , προσπαθούν να την καταρρρίψουν .

Το ίδιο συνέβει και στην προηγούμενη συζήτηση .
Τα ίδια άτομα πιάνονται απο κάθε τι άσχετο , και χωρίς στοιχεια , προσπαθούν να βγάλουν τους επιστήμονες ΨΕΥΤΕΣ λες και αν καταρρίψουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου (που ούτε αυτο μπορούν) θα αποδείξουν οτι είναι λάθος και η θεωρία της εξέλιξης .

Το ίδιο βαρετο σκηνικό με τους ίδιους πρωταγωνιστές και με την ίδια κατάληξη .
δηλαδή ΜΠΑΡΟΥΦΟΛΟΓΙΑ και ΣΥΝΟΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑ χωρίς νοημα .



Ποιες αποδείξεις? Αν υπήρχαν χιλιάδες αποδείξεις δε θα συζητούσαμε τώρα.

Αλλά μέσα σε όλες αυτές που όπως λες ότι υπάρχουν....βλέπεις πουθενά την απόδειξη στο γιατί ο άνθρωπος πήρε από τον πρόγονό του όλη την ευφυΐα, αφήνοντας ρέστο το αδελφάκι του τον πίθηκο?...δεν μπορεί κάπου εκεί στις χιλιάδες αποδείξεις θα βρίσκεται....για ψάχτο λίγο.

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
θα σου απαντησω συμφωνα με την αξιολογηση που κανουν οι επιστημονες που λενε οτι η θεωρια υπερθερμανσης του πλανητη ειναι μπαρουφα..

ναι οι δραστηριοτητες του ανθρωπου επηρρεαζουν τη θερμοκρασια του πλανητη, σε ελαχιστο ομως βαθμο σε σχεση με αλλες αιτιες και σιγουρα οχι αρκετα για να εχει προκυψει καποιο φαινομενο θερμοκηπιου..



Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες φορές μεγαλύτερη είναι η δραστηριότητα ενός ηφαιστείου, από αυτήν του ανθρώπου στο ότι αφορά την υπερθέρμανση και το φαινόμενο του θερμοκηπίου?

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
η επιστημη εχει εκτροχιαστει απο το δρομο της και υπηρετει μια δρακα μεγαλοκαπιταλιστων και πολυεθνικων σε βαρος των συμφεροντων της ανθρωποτητας και σε βαρος του βιοσυστηματος του πλανητη...

δεν εχει χασει η επιστημη μονο τον ηθικο της προσανατολισμο που ηταν η ερευνα υπερ της ανθρωποτητας συλλογικα αλλα και την εγκυροτητα της, για παραδειγμα οταν στο θεμα της υπερθερμανσης καποιοι επιστημονες δουλευουν για τους τραπεζιτες που θελουν τον πρασινο φορο και οι αλλοι για τους πετρελαιαδες και τους βιομηχανους, τοτε ο απλος πολιτης βρισκεται αναμεσα στη Σκυλα και τη Χαρυβδη και υποψιαζεται οτι ουτε η Σκυλα ουτε η Χαρυβδη του λενε την αληθεια (αν και οσοι κατηγορουν την υπερθερμανση φαινονται πιο ορθολογικοι)...

για να αλλαξει ολο αυτο το σκηνικο πρεπει να διαμαρτυρηθουν οι λαοι, για να διαμαρτυρηθουν ομως οι λαοι πρεπει οι μορφωμενοι που εντοπιζουν το προβλημα να το καταγγειλουν με καθε τροπο..

κατα συνεπεια ο Αριστος που καταγγελει το προβλημα δεν ειναι αντιδραστικος, ουσιαστικα ζηταει η επιστημη να επιστρεψει στους αρχικους προσανατολισμους της...



Μια πρόσφατη σχετικά απόδειξη είναι το εμβόλιο κατά της δήθεν παγκόσμιας γρίπης.....πόσες φαρμακευτικές υπηρεσίες πλούτισαν από αυτό?

quote:
IndustrialAngel:
Μόνο που η εξέλιξη πρωτοδιατυπώθηκε το 1859...Δηλαδή οι φαρμακευτικές και οι πετρελαιάδες έχουν στήσει μια απάτη με εκατοντάδες χιλιάδες βιολόγους συνένοχους εδώ και 150 χρόνια; Και τα απολιθώματα; Τα φυτέψανε; Και οι έρευνες του DNA; Τυχαία ε;

Δεν καταδικάζεται συλλήβδην η επιστήμη, γενικά και αόριστα.
Κατ' αρχάς δεν υπάρχει κακή επιστήμη αλλά κακοί άνθρωποι και χυδαίοι που μέσω αυτής εκμεταλλεύονται τον άνθρωπο.

Ειδικά σήμερα, στις μέρες μας, η χυδαιότητα και η κακοήθεια αφθονεί, οπότε η επιστήμη βρίσκεται στο μέσο της ατυχής αυτής συγκυρίας.
Εκμετάλλευση και φιλαργυρία βρίσκονται στο ζενίθ και φυσικά δεν αφήνουν την επιστήμη εκτός σχεδίου.

quote:
IndustrialAngel:
Λάθος. Βεβαίως και μπορώ. Λάθος τα έχεις καταλάβει. Η ανεξιθρησκεία έχει να κάνει με την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του ανθρώπου να θρησκεύει. Εφόσον λοιπόν δε σε έχω εμποδίσει να πας την Κυριακή στην εκκλησία ΔΕΝ παραβιάζω κανένα δικαίωμα. Η κριτική που ασκώ σε αυτά που πιστεύεις, η υπόδειξη των πλανών, των ψευδών, των αποκρύψεων της αλήθειας που συστηματικά κάνεις είναι ΑΠΟΛΥΤΑ συμβατή με την ελευθερία του λόγου κα τη δημοκρατία.


Έχεις δικαίωμα να πιστεύεις σε ανοησίες. Έχω δικαίωμα να αποδείξω ότι αυτά είναι ανοησίες και να σε χαρακτηρίσω με βάση αυτό. Ακόμα και μετά όμως, διατηρείς το δικαίωμα να πιστεύεις τις ΙΔΙΕΣ ανοησίες. Απλά πράγματα,δημοκρατικά...



Άλλο ασκώ κριτική και άλλο συκοφαντώ και ψεύδομαι....έχει τεράστια διαφορά, εσύ όμως τα έχεις ταυτίσει.

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:22:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οι αιώνες είναι σαν δευτερόλεπτα στη χρονική κλίμακα που μελετάμε... Και έχω την εντύπωση ότι οι μαύροι σε χώρες όπως ΗΠΑ κτλ διαφέρουν αισθητά από αυτούς που είναι στην Αφρική...


Edited by - IndustrialAngel on 03/11/2010 22:20:19


Γιώργο καλησπέρα!!!
Κατ'αρχάς μπράβο που τα έκανες μαντάρα και "αποδόμησες" μόνος σου τον εαυτό σου ... μπράβο που σε συνεπήρε μια εσωτερική σου ανάγκη να πείσεις για όλα όσα θεωρείς ως σωστά και επιστημονικά αποδεδειγμένα...μπράβο για την όλη διαδικασία που επέλεξες ως την πλέον αρμόζουσα για την περίπτωση...ΕΙΣΑΙ "ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ" ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ..και έχω θυμώσει πάρα πολύ μαζί σου..ειδικά μαζί σου , διότι φρόντισες να αυτο-ευτελισθείς...τι να σου πώ τώρα..ΤΙ???

Προσωπικά απορώ για την στάση σου και μου προξενεί εντύπωση φίλε μου...τι στο καλό ρε γαμώτο..???

Μου θυμίζεις την 'γελάδα που γεμίζει την καρδάρα γάλα -διότι παράγει...- και της δίνει μια κλωτσιά και το χύνει όλο κάτω...
Και που παράγει...τελικά άδικος κόπος...!!!

Καλά ρε σύ Γιώργο..τι θεωρεις δηλαδή...σαν δεν θέλω να σε ακούσω και είμαι πεπεισμένος για τα όσα πιστεύω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΩΣ ΛΑΘΟς...έχεις την αίσθηση , ότι θα δώσω βήμα σε οποιαδήποτε γνώση-πληροφόρηση , που θα ακυρώσει όλα όσα πιστεύω και είμαι ταυτισμένος απόλυτα μαζί τους και μάλιστα αυτά συγκροτούν τον κώδικα πεποιθησεών μου..και επιπλέον "φαντάζουν" και ως το ίδιο μου το είναι...ε???

Οι κώδικες πεποιθήσεων των ανθρώπων φίλε μου , δεν αλλάζουν απο την μια μέρα στην άλλη και δεν πα'να λές εσύ και ο Βούδας ο ίδιος ότι θέλεις/ει...το γνωρίζεις αυτό...ασφαλώς "όχι"...!!!

Το κουβάρι που έχει υφάνει την ψυχολογία του καθενός μας αλλα και τον κώδικα πεποιθήσεών του , δεν άλλαξε ...ούτε θ'αλλάξει σε μια μέρα μέσα...ούτε σε λίγο χρόνο...σύ μιλάς για τα χρόνια που χρειάστηκαν για την εξέλιξη και θα'πρεπε αυτό να το γνωρίζεις..!!!

Ο άνθρωπος -ο κάθε άνθρωπος γενικά- προέρχεται ως ψυχολογική οντότητα μέσα απο πολλαπλές ταυτίσεις και κάθε διαφορετική θέση-τοποθέτηση -για την πλειοψηφία- εκλαμβάνεται ως προσπάθεια απόρριψης του ιδίου και όχι απλά ως απόρριψη μιας ιδέας του...πολύ δε περισσότερο για θέματα Θρησκευτικής πίστης....σε άλλα μέρη θα σε είχαν σκοτώσει το γνωρίζεις και κυριολεκτώ γι'αυτό που λέω...!!!

Οι διατυπώσεις των όσων λές/έμε...έχουν μεγάλη σημασία φίλε μου και χρειάζεται προσεκτική διατύπωση των όσων λέμε...διαφορετικά μπορείς -όπως και το έκανες- να νομιμοποιήσεις την "λάθος εντύπωση" που έχει κάποιος για σένα και να την καταστήσεις ως έγκυρη..!!!

Η αλήθεια δεν κρύβεται Γιώργο αλλα και ούτε επιβάλλεται απο κανέναν μας..."επιβάλλεται" μόνη της και στην ώρα της και κανένας δεν μπορεί να την ακυρώσει , στέκεται κεί "γυμνή" και ορατή στον καθένα....!!!

Συγγνώμη που σου τα είπα όλα αυτά αλλα έτσι ένοιωσα και έτσι έκανα....αγνόήσέ με...ειδικά μαζί σου , έχω "θυμώσει" πάρα πολύ και αυτό διότι σε θεωρώ ως άνθρωπο που έχει να δώσει...ΑΛΛΑ...αυτό το γ@@@@νο το αλλά....!!!

Θα μπορούσα να στο είχα στείλει με προσωπικό μήνυμα αλλα για πολλούς λόγους δεν το έκανα και επέλεξα εδώ στο "ξέφωτο" να σου μιλήσω...όπως εξάλλου πάντα κάνω και εγείρω συναισθήματα θυμού και άλλων "όμορφων συναισθημάτων"....και με φυλάνε πολλοί στην γωνιά..αλλα δεν θέλω να γίνουν συνασπισμοί έναντι άλλων συνδικτύων , δεν το θεωρώ ωφέλιμο και υγιές..άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με τις απόψεις σου..!!!

Ακόμα απορώ...τα κοσμητικά επίθετα αλήθεια σε τι χρησιμεύουν Γιώργο...????


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
elo:
Όπως βλέπεις αγαπητέ ευρωπαίε η "επίπληξη" προς τον IndustrialAngel έγινε, ειδικά μετά από την προειδοποιήσει που μας έκανες πως θα αρχίσεις και εσύ τα καντήλια και επειδή καθημερινά μας κάνεις μαθήματα "υψηλού επίπεδου" στον διάλογο μέσα στα φόρουμ, και επειδή μέσα από τον τρόπο γραφής στο μήνυμα σου (Bold, 24 μεγ. γραμματοσειράς) διακρίνω τον φόβο και το άγχος που νοιώθεις, μήπως ξεφύγεις από τα όρια σου και παραφερθείς ( το ίδιο βέβαια νιώθει και ο libero που συμπάσχει μαζί σου…)

Mόνο μαθήματα σας κάνω?
Όπως είδες όμως δεν άρχισα τίποτα καντήλια.....βλέπεις έχω γαλουχηθεί σε σπίτι με αρχές.

Φόβο ποτέ μου δεν έχω νιώσει. Ούτε όταν χαζά, κάποιοι νόμισαν ότι θα φοβηθώ απειλώντας με μηνύσεις κ.λ.π. ούτε άγχος.... αηδία όμως ναι!
Γι' αυτό και ένας λόγος που συνεχίζω να γράφω, είναι ότι δείχνω με τον δικό μου τρόπο, το τι πρεσβεύουν οι άνθρωποι που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο βάλλονται κατά της θρησκείας μας.
Όσο για τον libero, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.....

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 03/11/2010 23:29:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:38:04  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Αν εχουν βρεθει ερεκτους και εκτος αφρικης,τοτε αλλαζει το πραγμα.

Απο εκει και περα αγγελε,μην με πας στους σκυλους και μου αλλαζεις γηπεδο.Εγω για ενα συγκεκριμενο πραγμα ρωταω.Σου εχω ξαναπει οτι το εχω ρωτησει και στους πουλιανους.Ο γιος μου ειπε οτι ο μαυρος δεν γινεται ασπρος,ο πατερας οτι δεν ξερουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 23:48:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
elo:
Όπως βλέπεις αγαπητέ ευρωπαίε η "επίπληξη" προς τον IndustrialAngel έγινε, ειδικά μετά από την προειδοποιήσει που μας έκανες πως θα αρχίσεις και εσύ τα καντήλια και επειδή καθημερινά μας κάνεις μαθήματα "υψηλού επίπεδου" στον διάλογο μέσα στα φόρουμ, και επειδή μέσα από τον τρόπο γραφής στο μήνυμα σου (Bold, 24 μεγ. γραμματοσειράς) διακρίνω τον φόβο και το άγχος που νοιώθεις, μήπως ξεφύγεις από τα όρια σου και παραφερθείς ( το ίδιο βέβαια νιώθει και ο libero που συμπάσχει μαζί σου…)

Mόνο μαθήματα σας κάνω?
Όπως είδες όμως δεν άρχισα τίποτα καντήλια.....βλέπεις έχω γαλουχηθεί σε σπίτι με αρχές.

Φόβο ποτέ μου δεν έχω νιώσει. Ούτε όταν χαζά, κάποιοι νόμισαν ότι θα φοβηθώ απειλώντας με μηνύσεις κ.λ.π. ούτε άγχος.... αηδία όμως ναι!
Γι' αυτό και ένας λόγος που συνεχίζω να γράφω, είναι ότι δείχνω με τον δικό μου τρόπο, το τι πρεσβεύουν οι άνθρωποι που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο βάλλονται κατά της θρησκείας μας.
Όσο για τον libero, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.....

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 03/11/2010 23:29:24


Μπράβο ... ξαναδιάβασε τώρα τι και πως το έγραψες και μετά νοιώσε αηδία Συνδίκτυε...κάποιοι δεν μπορούμε να το νοιωσουμε αυτό το "πανέμορφο συναίσθημα- που εσυ όντως νοιώθεις γιατί είσαι αυτός που είσαι και για κανέναν συνανθρωπό μας...όποιος και αν είναι αυτός και οτι και αν έχει υιοθετήσει ως ιδέα..!!!

Με την ησυχία σου αηδίασε και νοιώσε το...πολύ "όμορφο συναίσθημα" που το νοιώθεις μέσα του κανείς..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 00:21:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απο εκει και περα αγγελε,μην με πας στους σκυλους και μου αλλαζεις γηπεδο.Εγω για ενα συγκεκριμενο πραγμα ρωταω.


Δεν είναι καθόλου άλλο γήπεδο. Οι αρχές που περιγράφω διέπουν ΟΛΟΥΣ τους ζωντανούς οργανισμούς. Εξάλλου και ο Δαρβίνος ΠΡΩΤΑ έγραψε την "Προέλευση των ειδών" και μετά το "Καταγωγή του ανθρώπου" (origin of species, the ascent of man). Αν καταλάβεις τι παίζει με το σκύλο, τη φάλαινα ή την αγελάδα το μόνο που μένει να σου πω είναι να κάνεις μια μεταφορά. "Ομοίως" είναι η λέξη κλειδί. Σου συστήνω να το σκεφτείς καλά αυτό που έγραψα για το σκύλο όπως και να κοιτάξεις τα λινκ που έδωσα... Ακόμα και αν είναι ΑΛΛΟ γήπεδο όπως νομίζεις, για κάνε μια προσπάθεια να εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ υπάρχουν τόσες ράτσες αλλά ταυτόχρονα μιλάμε για εξημέρωση του λύκου...


quote:
.Σου εχω ξαναπει οτι το εχω ρωτησει και στους πουλιανους.Ο γιος μου ειπε οτι ο μαυρος δεν γινεται ασπρος,ο πατερας οτι δεν ξερουμε

Και εγώ σου είπα ότι δε συμφωνώ...


Εαρινέ

Τις συμβουλές σου τις βλέπω σαν πατρικές αλλά δε μου είναι εύκολο να τις ακολουθήσω. Δες λίγο μαζί μου το ζουμί του παρόντος θέματος... Στην πορεία του έχω χαρακτηριστεί αποκρυφιστής,οπαδός θρησκείας "εξέλιξης", κτηνοβάτης, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΜΑΧΟΣ, έχω απειληθεί με ξυλοδαρμούς και έχουν αμφισβητηθεί ακόμα και οι σπουδές μου. Όλα αυτά γιατί; Γιατί υπερασπίζομαι με σθένος και στοιχεία μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ θεωρία που κάποιους απλά ΔΕ συμφέρει. Διάβασες φαντάζομαι την ανάλυση που έκανα περί κόσμου-προβάτου για γδάρσιμο και άρμεγμα. Γιατί δε θέλω να γίνει η πατρίδα μου Ιράν. Γιατί δε θέλω να πιστεύουν οι νέοι σε δοξασίες επιπέδου Ζουλού.


Οκ, έχεις δίκιο δεν πρέπει να οργίζομαι αλλά μερικές φορές ΑΠΛΩΣ δε συγκρατιέμαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 00:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Διότι σαν έννοιες είναι αντίθετες, όσο κι αν εσύ θέλεις να τις παντρέψεις για... θρησκευτικούς λόγους.

Προφανώς ερμηνεύεις κάθε όρο με δικό σου τρόπο προκειμένου να δικαιολογήσεις τα χριστιανικά αδικαιολόγητα.

Κάποτε για να μας πείσεις ότι το "κατακυριεύσατε", σαν όρος, δεν εμπεριέχει βία, μας είπες ότι το χρησιμοποιούμε κι εμείς στην καθημερινότητά μας σαν έκφραση και ήθελες να αποδεχτούμε ότι όλοι λέμε:"ελπίζουμε να κατακυριεύσει η λογική, σε ανάλογη περίπτωση.
Το ίδιο κάνεις τώρα τραβώντας σαν λάστιχο την λέξη "πίστη" και δίνεις πλείστα όσα "παραδείγματα" προκειμένου να μας πείσεις ότι οι εργαστηριακοί πειραματισμοί των επιστημόνων οι οποίοι θεωρούν σωστό, με βάση τις μέχρι τότε ενδείξεις, ότι πρέπει να συνεχίσουν κάποιο πείραμα, είναι πίστη.

Προσπαθείς να μας πεις ότι ερευνούμε το διάστημα για ζωή και άλλα νοήμονα όντα, επειδή πιστεύουμε ότι υπάρχουν, έτσι, χωρίς λόγο;

Ξύπνησαν ένα πρωί οι αστροφυσικοί (που λες κι εσύ) και είπαν: "από σήμερα πιστεύουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι κατοικημένοι πλανήτες" και δεν οδηγήθηκαν σ' αυτόν το δρόμο λόγω της έκτασης του σύμπαντος, που όλο ένα και "αυξάνεται" αφού εξελίσσονται τα μέσα παρατήρησης.

Η λογική σκέψη ότι μέσα σ' αυτό το αχανές σύμπαν, είναι αδύνατο να είμαστε ο μόνος κατοικημένος πλανήτης, γι σένα, δεν είναι λόγος περαιτέρω προσπάθειας...

Πρέπει να υπάρχει πίστη για να μας πεις σε λίγο ότι αφού υπάρχει παντού πίστη, είναι πολύ λογικό και φυσιολογικό να πιστεύουμε ότι ο δημιουργός του σύμπαντος εμφανίστηκε στους ξυπόλητους νομάδες που θεωρείς πατέρες σου και εναπόθεσε όλες τις "ελπίδες" του, πάνω τους.



Ο Ψηλός το έθεσε πολύ ωραία όταν είπε "Γιατί βάζεις τη γνώση και την πίστη σε δύο αντίπαλα στρατόπεδα; Ποιος σου δίνει αυτό το δικαίωμα;"

Ελπίδα σημαίνει προσμονή, ενώ η πίστη εμπεριέχει την πεποίθηση και την εμπιστοσύνη πράγματα πολύ βασικά για την θετική έκβαση του αποτελέσματος. Στην επιστήμη λοιπόν η πίστη έχει σαφώς μεγαλύτερο βάρος από την ελπίδα.

Τα μεγαλύτερα επιτεύγματα στην ανθρωπότητα προήλθαν από την πίστη στην έρευνα και όχι από την ελπίδα.
Όταν οι αστροναύτες για πρώτη φορά βγήκαν στο διάστημα, δεν έφυγαν με την ελπίδα να γυρίσουν ζωντανοί, αλλά με την πίστη ότι θα γυρίσουν ζωντανοί, αλλιώς δε θα έφευγαν ποτέ τους.

Το 1821 οι Έλληνες δεν επαναστάτησαν με την ελπίδα ότι θα τα καταφέρουν, αλλά με την πίστη ότι θα τα καταφέρουν.
Ήλπιζαν ότι οι μεγάλες δυνάμεις θα τους βοηθούσαν. Διαψεύστηκαν όμως και τις βρήκαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα περισσότερο εχθρικές παρά φιλικές.
Η πίστη τους όμως δεν τους απ-έλπισε, αλλά τους κράτησε ζωντανούς στον αγώνα.

quote:
IndustrialAngel:
Εσένα και τους υπόλοιπους ηλίθιους( ευρωπαίο, τρέχα, δημήτρη2)

quote:
IndustrialAngel:
Ναι αλλά αν επαρκούσε η πίστη ΔΕ θα κάνανε πειράματα ρεεε. Απλά πράγματα λέω. Αν ο Αϊνστάιν έβγαινε και έλεγε ΠΙΣΤΕΥΩ ότι ισχύει η σχετικότητα θα τον έπαιρνε κανένας στα σοβαρά;

ΓΙΑΤΙ κάνανε πειράματα αφού είχαν πίστη; Για να φτάσουν στη γνώση.



quote:
IndustrialAngel:
Κοίτα παράδειγμα που βρήκε. Εθνοπατριωτικό. Μου ήρθε να χειροκροτήσω. Ρε ψηλέ, δε μιλάς με ηλιθίους.

1. Για σκέψου γιατί η φιλική εταιρία να πείσει ότι υπάρχει η "μεγάλη δύναμη" που υποστηρίζει την Ελλάδα; Μήπως επειδή η πίστη χρειαζόταν και λίγο σπρώξιμο από μια έστω και χαλκευμένη γνώση;

2. Και στο λόττο κερδίζουν κάποιοι, δε σημαίνει ότι διαψεύστηκε η στατιστική



Καλά σου λέει ρε ψηλέ.....δεν είναι μέσα στον κατάλογο που έδωσε!

1.Χαλκευμένη γνώση? Δηλαδή ψιλογνώριζαν?

1. Χωρίς την πίστη δε θα γινόταν επανάσταση.
Εάν δεν πίστευαν ότι θα τα κατάφερναν, τίποτα δε θα έκαναν. Θα καθόντουσαν στ΄ αυγά τους.
Μία επανάσταση όμως πέρα από την πίστη χρειάζεται και ενθουσιασμό και αυτό τους έδινε η Φιλική Εταιρεία.

2. Αυτό μόνο εσύ πρέπει να το έχεις καταλάβει.....


quote:
IndustrialAngel:
Τι μαλακίες ρε ψηλέ. Αφού τα έχουμε πει

1. Όλοι οι χριστιανομάχοι είμαστε 1 άτομο
2. Μας πληρώνουν (Με πληρώνουν) οι Νεφελίμ, οι Σατανιστές, οι Εβραίοι κτλ.
3. Τι και αν είμαι βαφτισμένος ορθόδοξος, πρέπει να με βαφτίσεις ΠΑΛΙ χριστιανομάχο


Το πρώτο και το δεύτερο πρώτη φορά τα ακούω. Για το τρίτο....χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει.

quote:
IndustrialAngel:
Σίγουρα όχι η Αγία Γραφή και ο Ιησούς του Ναυί. Για πες εσύ την ιστορία από τον καιρό του Γαλιλαίου. Πρέπει να ψάξεις όμως στα σατανιστικά βιβλία που λέγονται εγκυκλοπαίδειες, δεν έχει η ΟΟΔΕ άρθρο.

Η Αγία Γραφή δεν ασχολείται με την ύλη, αλλά με το πνεύμα. Ο Θεός αδιαφορεί εάν ο άνθρωπος ταξιδέψει ή όχι στις γνωστές διαστάσεις....οι άλλες τον ενδιαφέρουν.
Ο Γαλιλαίος δεν έπεσε θύμα παρά της ανοησίας της Καθολικής Εκκλησίας.
Οι καθολικοί, φεύγοντας από τον ορθό δρόμο της Ορθοδοξίας κακόπεσαν σε πολλά.

Δεν φταίει ο Χριστός εάν ο πάπας απέκτησε ξαφνικά το αλάθητο. Ούτε η Ορθοδοξία για τα λάθη της Καθολικής εκκλησίας.

Δεν έχω δει κανέναν να ονομάζει τις εγκυκλοπαίδειες σατανικά βιβλία....παρά μόνο εσένα τώρα. Η συκοφαντία σου και η κακοήθειά σου άνετα θα χωρούσαν σε ένα σατανικό βιβλίο, οι γνώσεις και η επιστήμη σίγουρα όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Αν η πίστη έφτανε, δε θα ψάχνανε ρε ψηλέ. Μα καλά βλάκας είσαι; Θα λέγανε πιστεύουμε αυτό. Τέλος. Ισχύει. Ψάχνουν για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ την πίστη, να την κάνουν γνώση.

Ψηλέ όπως βλέπεις.....το πρόβλημα είναι μεγάλο....πρέπει να βρεις κάποιον να τα μεταφράζει στη γλώσσα του.

quote:
IndustrialAngel:
Το δυσμενείς το γράψανε με Η πόσοι ψυχολόγοι; Έχουν πτυχίο; EPIC FAIL η ορθογραφία σου...

Αν δει κανείς του ορισμούς θα καταλάβει γιατί γκαρίζω...



Δε χρειάζεται να δούμε κανέναν ορισμό, τα γαϊδούρια είναι γνωστό ότι γκαρίζουν.

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 04/11/2010 00:44:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 00:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:
Μπράβο ... ξαναδιάβασε τώρα τι και πως το έγραψες και μετά νοιώσε αηδία Συνδίκτυε...κάποιοι δεν μπορούμε να το νοιωσουμε αυτό το "πανέμορφο συναίσθημα- που εσυ όντως νοιώθεις γιατί είσαι αυτός που είσαι και για κανέναν συνανθρωπό μας...όποιος και αν είναι αυτός και οτι και αν έχει υιοθετήσει ως ιδέα..!!!

Με την ησυχία σου αηδίασε και νοιώσε το...πολύ "όμορφο συναίσθημα" που το νοιώθεις μέσα του κανείς..!!!



Πολύ αηδία....σνυδίκυτε....ειδικά με όσους αρέσκονται στον φαρισαϊσμό.

Μαθήματα ορθογραφίας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 04/11/2010 00:43:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 01:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo
europaie δεν έχει νόημα να διαπληκτίζεσαι με τον κόσμο, όποιοι δεν θέλουν να δεχτούν αυτό που λένε οι επιστήμες ας μη σώσουν να το δεχτούν, στο παρελθόν δεν δέχονταν ότι η γη είναι σφαιρική και ότι ο Ήλιος είναι το κέντρο του συστήματος , μετά από χρόνια η εκκλησία το δέχτηκε.
Στην συνέχεια δεν δέχονταν ότι ο κόσμος είναι ποιο παλιός από 5000 ετών , ενώ σήμερα και το ποιο άσχετο παιδάκι του δημοτικού ξέρει ότι η γη είναι δισεκατομμυρίων ετών ,
Τώρα κάνουν τους δύσκολους με την φυσική επιλογή , θα το δεχτούν οι εκκλησιές κι αυτό αργά η γρήγορα, ήδη η καθολική εκκλησία το αναγνώρισε το ίδιο και η Αγγλικανική .
Πολλοί ορθόδοξοι θεολόγοι επίσης αποδέχονται την εξελικτική επιστήμη (η εξελικτική επιστήμη δεν είναι μια απλή θεωρία είναι επιστήμη)γιατί υπάρχουν και πραγματικά μορφωμένοι θεολόγοι, την δέχονται και κληρικοί αλλά δεν τολμούν να το παραδεχτούν γιατί φοβούνται την αντίδραση του φανατισμένου και αγράμματου ποιμνίου, σιγά σιγά θα ξεθαρρέψουν οι ανοιχτόμυαλες φωνές μέσα στην ορθόδοξη εκκλησία και θα βγουν να μιλήσουν ανοιχτα για το θέμα, ήδη κάποιοι θεολόγοι κάνουν λόγο για πρόρρηση του μεγάλου Βασιλείου στα κείμενα του για την εξέλιξη των ειδών(ότι δηλαδή ο πρώτος που μίλησε για εξέλιξη των ειδών ήταν ο μέγας Βασίλειος).
Δεν υπάρχει ούτε ένα πανεπιστήμιο (σχολή) βιολογίας , ανθρωπολογίας, παλαιοντολογίας, γεωλογίας, γενετικής η άλλη συναφή επιστημονική σχολή στον κόσμο που να αρνείται την εξέλιξη των ειδών (και του ανθρώπου), για την ακρίβεια η πεμπτουσία των επιστημών αυτών είναι η εξέλιξη των ειδών .
Ακόμα και οι δημιουργηστες της Αμερικής( ναι και αυτοί) κατά βάση δεν διαφωνούν με την εξέλιξη των ειδών , απλά θεωρούν ότι την όλη εξελικτική διαδικασία την κατηύθυνε ο θεός , δηλαδή ο θεός είναι ο σεναριογράφος στην ιστορία της ζωής πάνω στην γη.


η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 04:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Think_Math - Απεστάλη: 03/11/2010, 03:24:48

IndustrialAngel :

quote:
ΡΕ πούστη άντρα, αυτά που λες είναι όλα ΜΠΟΥΡΔΕΣ που κατέβασες από το μυαλό σου ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ έχεις να απαντήσεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό.

Φίλε IndustrialAngel μην εκνευρίζεσαι και κυρίως μην βρίζεις , γιατί χανεις το δίκιο σου .
Το οτι ο συγκεκριμένος φίλος χριστιανός , δεν έχει επιχειρήματα για να αντικρούσει όσα σωστα λες , είναι κατανοητό απο τον κάθε στοιχειωδως λογικό ανθρωπο .

Το να τον προσβάλεις δεν οδηγεί πουθενα , και κυρίως διώχνει και τους άλλους που θελουν να παρακολουθήσουν το θέμα , και δεν θέλουν να παρακολουθήσουν συζήτηση οπαδικού και γηπεδικού χαρακτήρα .


Συμφωνώ με τα παραπάνω Think_Math και πολύ καλά κάνεις και τα επισημαίνεις. IndustrialAngel σε κάποια σημεία ξέφυγες και έχουν γίνει κάποιες επεμβάσεις σε μηνύματά σου στις προηγούμενες σελίδες.

Βέβαια, ούτε και ο europaios2 δεν είναι άμοιρος ευθυνών στην ένταση που είχε η μεταξύ σας διαφωνία. Άλλωστε, συνέβαλλε με τον ξεχωριστό του τρόπο στο να σε "βγάλει έξω από τα ρούχα σου" , αλλά πιστεύω πως ήταν και είναι λάθος να αφήνεις την οργή σου να λερώνει τα κατά τα άλλα εύλογα επιχειρήματα που παραθέτεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 08:28:21  Εμφάνιση Προφίλ
skartados , συνφωνω με το 150.000 αλλα το εδωσα ως παραδειγμα για το εαν μπορουμε να καταλαβουμε τι ειναι το 150.000 χρονια (120.000 για την ακριβεια , εαν εγραψα κατι αλλο ισως μου ξεφυγε αλλα δεν το βρηκα).

επισης οταν λες ο μαυρος δεν γινεται ασπρος τι εννοεις ? να γινει αυριο το πρωι? οχι δεν γινεται, αλλα εαν τους αναπαραγεις εντος σκοτους και δεν τους δει ποτε το φως ισως μεσα σε μερικες γενιες (δεν ξερω ποσες) θα εχεις αποτελεσμα ... μονο που δεν ξερω εαν θα ζεις εσυ και εμεις για να το δουμε ;)

δεν μου απαντησες ομως , μπορουμε να κατανοησουμε τι ειναι 120.000 χρονια ? τι ειναι 10.000 χρονια ? οχι ... και εδω βρισκεται το λαθος , το οτι ο μαυρος της αμερικης ειναι μαυρος τα τελευταια 300 χρονια που δεν ξερουμε ομως ΠΟΣΟ μαυρος ηταν ΤΟΤΕ και ποσο ΤΩΡΑ (σωστα? αρα πως ξερουμε οτι σημερα δεν ειναι εναν τονο ποιο ανοιχτοχρωμοι? εχουμε στοιχεια?) δεν μας λεει κατι και μονο σε λαθος συμπερασματα μπορει να μας οδηγησει λογο ελειψης στοιχειων ...

δεν μπορουμε να κρινουμε απο το ΤΩΡΑ ... απο το ΤΙ συμβαινει σημερα , οταν μια αλλαγη απαιτει 10 ή 20 χιλιαδες χρονια (φαντασου οτι υπαρχουν αλλαγες που απαιτηθηκαν 200.000 χρονια ή και πολυ περισσοτερο) , οκ και σου λεω εγω οτι οι μαυροι της αμερικης σε 15.000 χρονια θα ειναι λευκοι, μπορουμε να το δουμε ? οχι ... αλλα τα στοιχεια που εχουμε ΜΕΧΡΙ στιγμης μας δειχνουν οτι κατι τετοιο ειναι ΠΑΡΑ πολυ πιθανο.

αυτα ξερω εγω , τωρα εαν εσυ ξερεις κατι αλλο , οι οποιες πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες για να τις διαβασουμε

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 10:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

.Ο γιος μου ειπε οτι ο μαυρος δεν γινεται ασπρος,



Δείξτου φώτο του Μαικλ Τζάκσον ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 11:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

quote:

.Ο γιος μου ειπε οτι ο μαυρος δεν γινεται ασπρος,



Δείξτου φώτο του Μαικλ Τζάκσον ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ




O γιος του πουλιανου εννοουσα ......Τελος παντων ........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 11:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Σόρρυ λάθος.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 14:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Μακφορ
quote:
επισης οταν λες ο μαυρος δεν γινεται ασπρος τι εννοεις ? να γινει αυριο το πρωι? οχι δεν γινεται, αλλα εαν τους αναπαραγεις εντος σκοτους και δεν τους δει ποτε το φως ισως μεσα σε μερικες γενιες (δεν ξερω ποσες) θα εχεις αποτελεσμα ...

Πω πω ρε μαγκα εγραψες τωρα.....Εδωσες λυση.Αρα ηρθαν μαυροι απο την αφρικη,βρηκαν μια εισοδο στη κουφια γη,οπου εκατσαν στο σκοταδι για χιλιαδες χρονια με συνεπεια να ασπρισουν.Στη συνεχεια βγηκαν ξανα στην επιφανεια....

Υ.Γ.δεν πειραζει και λιγο τρολαρισμα,αλλωστε σημερα ειναι ημερα χαρας(προκρισης)..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 15:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo
makfor
Αγαπητέ makfor το μαύρο χρώμα του δέρματος δεν προέκυψε απλά επειδή οι άνθρωποι αυτοί κατοικούσαν σε πιο ηλιόλουστες περιοχές της γης σαν ηλιοθεραπεία δηλαδή , αυτό μου θυμίζει Λαμαρκισμό, σύμφωνα με τον Λαμάρκ, οι μαύροι που ζουν στις ΗΠΑ σε πιο βόρειες περιοχές δηλαδή, με λιγότερη ηλιοφάνεια, θα αρχίσουν να ασπρίζουν έτσι απλά …
Το σκούρο χρώμα προέκυψε γιατί αυτοί οι αρχαίοι άνθρωποι της Αφρικής , με το μαύρο αυτό χρώμα προστατεύονταν πιο αποτελεσματικά από την ακτινοβολία του Ήλιου η οποία προκαλεί καρκίνο του δέρματος και συνεπώς θάνατο , οπότε όποιου το χρώμα δεν ήταν σκούρο είχε λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης ,ενώ αντιθέτως όποιου το χρώμα ήταν σκούρο είχε περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης και διαιώνισης των γονίδιων του .
Σήμερα στις ΗΠΑ οι μαύροι θα εξελιχτούν σε περισσότερο ανοιχτόχρωμους μόνο αν το ανοιχτόχρωμο χρώμα αυτό δίνει κάποιο πλεονέκτημα επιβίωσης .
Όμως σήμερα που δεν τρέχουμε γυμνοί στις σαβάνες κάτω από τον καυτό ήλιο , σήμερα που υπάρχουν τα αντηλιακά , τα ρούχα κλπ και δεν κινδυνεύουμε από τον καρκίνο του δέρματος τόσο πολύ γιατί εν τω μεταξύ ο καρκίνος ήδη θεραπεύεται και στο μέλλον θα θεραπεύεται ακόμη πιο αποτελεσματικά , δεν έχει κόπια σημασία η σκουρότατα η μη του δέρματος ως προς την επιβίωση .
Προσωπικά πιο πιθανό βλέπω να αφομοιωθούν οι διάφορες φυλές μέσα από επιγαμίες και έτσι να επαλειφθεί η μαύρη φυλή στης ΗΠΑ η να πάψου να υπάρχουν και η λευκή φυλή και η μαύρη και να προκύψει μια μόνο μιγαδική , παρά να συμβεί αυτό που λες …


η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 15:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
homo:
europaie δεν έχει νόημα να διαπληκτίζεσαι με τον κόσμο, όποιοι δεν θέλουν να δεχτούν αυτό που λένε οι επιστήμες ας μη σώσουν να το δεχτούν, στο παρελθόν δεν δέχονταν ότι η γη είναι σφαιρική και ότι ο Ήλιος είναι το κέντρο του συστήματος , μετά από χρόνια η εκκλησία το δέχτηκε.
Στην συνέχεια δεν δέχονταν ότι ο κόσμος είναι ποιο παλιός από 5000 ετών , ενώ σήμερα και το ποιο άσχετο παιδάκι του δημοτικού ξέρει ότι η γη είναι δισεκατομμυρίων ετών ,
Τώρα κάνουν τους δύσκολους με την φυσική επιλογή , θα το δεχτούν οι εκκλησιές κι αυτό αργά η γρήγορα, ήδη η καθολική εκκλησία το αναγνώρισε το ίδιο και η Αγγλικανική .
Πολλοί ορθόδοξοι θεολόγοι επίσης αποδέχονται την εξελικτική επιστήμη (η εξελικτική επιστήμη δεν είναι μια απλή θεωρία είναι επιστήμη)γιατί υπάρχουν και πραγματικά μορφωμένοι θεολόγοι, την δέχονται και κληρικοί αλλά δεν τολμούν να το παραδεχτούν γιατί φοβούνται την αντίδραση του φανατισμένου και αγράμματου ποιμνίου, σιγά σιγά θα ξεθαρρέψουν οι ανοιχτόμυαλες φωνές μέσα στην ορθόδοξη εκκλησία και θα βγουν να μιλήσουν ανοιχτα για το θέμα, ήδη κάποιοι θεολόγοι κάνουν λόγο για πρόρρηση του μεγάλου Βασιλείου στα κείμενα του για την εξέλιξη των ειδών(ότι δηλαδή ο πρώτος που μίλησε για εξέλιξη των ειδών ήταν ο μέγας Βασίλειος).
Δεν υπάρχει ούτε ένα πανεπιστήμιο (σχολή) βιολογίας , ανθρωπολογίας, παλαιοντολογίας, γεωλογίας, γενετικής η άλλη συναφή επιστημονική σχολή στον κόσμο που να αρνείται την εξέλιξη των ειδών (και του ανθρώπου), για την ακρίβεια η πεμπτουσία των επιστημών αυτών είναι η εξέλιξη των ειδών .
Ακόμα και οι δημιουργηστες της Αμερικής( ναι και αυτοί) κατά βάση δεν διαφωνούν με την εξέλιξη των ειδών , απλά θεωρούν ότι την όλη εξελικτική διαδικασία την κατηύθυνε ο θεός , δηλαδή ο θεός είναι ο σεναριογράφος στην ιστορία της ζωής πάνω στην γη.

Πουθενά δεν έχω γράψει ότι είμαι κατά της εξελικτικής θεωρίας των ειδών.
Αυτό που κατ' επανάληψη έχω πει είναι δύο πράγματα:

1. Ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε από ένα ξεχωριστό πρόγονο σε σχέση με αυτόν του πιθήκου.
Έτσι εξηγείται και το γιατί ο πίθηκος δεν κατάφερε να αναπτύξει τη νόηση του στα επίπεδα του ανθρώπου.

2. Έχω πει, γιατί ντε και καλά να έχουν προέλθει τα ζώα από ένα και μόνο αρχικό πρόγονο.
Για παράδειγμα, πρέπει ντε και καλά όλα τα αιλουροειδή να είχαν έναν κοινό πρόγονο κάτω από τον οποίο να προήλθαν σταδιακά?
Το να κατάγεται ο πάνθηρας από εκεί που κατάγεται και το τσιτάχ, το βρίσκω εφικτό.
Το να έχει όμως η γάτα τον ίδιο πρόγονο με το λιοντάρι, αυτό το απορρίπτω βάση της λογικής.

Το να κατάγεται ο σκύλος από τον ίδιο πρόγονο που κατάγεται και ο λύκος ή το τσακάλι, το βρίσκω φυσιολογικό.
Το να κατάγεται όμως από εκεί που κατάγεται και ο ελέφαντας, δεν το βρίσκω φυσιολογικό.

Άλλο παράδειγμα η αρκούδα, από τον ίδιο πρόγονο, πρέπει να έχουν προέλθει σταδιακά τα διάφορα ήδη της αρκούδας, όμως από τον πρόγονο αυτόν, δεν μπορεί να έχει προκύψει και το λιοντάρι.

Είναι ποτέ δυνατόν το σπουργίτη να προήλθε από εκεί που προήλθε και ο αετός?

Άλλο εξέλιξη και άλλο παραμόρφωση, αυτό πιστεύω. Ναι στην εξελικτική διαδικασία, όχι όμως σε αυτήν της παραμόρφωσης.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 04/11/2010 15:41:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 15:56:21  Εμφάνιση Προφίλ
homo, δεν διαφωνω , ουτε το εδωσα ως επιστημονικη απαντηση ή ως προταση ουτε καν το υποστηριξα με καποια αποδεικτικα στοιχεια (σε γενικες γραμμες το μαυρο χρωμα οφειλετε στον ηλιο, δεν αναφερθηκα παντως σε ηλιοθεραπεια ουτε κατι αλλο), αλλωστε το εχω αναφερει οτι η αναφορα μου στο ολο θεμα ειναι αρκετα απλοϊκη ,,, φυσικα και καθε χαρακτηριστικο εχει να κανει με την φυσικη επιλογη ...

το μαυρο χρωμα τους προσφερε οπως σωστα λες την απαιτουμενη προστασια απο τον ηλιο, αρα ειναι ΠΙΘΑΝΟ στο νεο τους περιβαλλον αυτη η προστασια να μην κρινεται απαραιτητη και να υπαρχουν ΗΔΗ μεταβολες (το αποκλειεις? εαν υπαρχει καποια μελετη θα ηθελα πραγματι να την δω, οχι εγω δεν εχω καποια μελετη οπως ειπα το θεωρω πιθανο αλλιως θα μιλουσα με βεβαιοτητα), το εαν υπαρχουν δεν το ξερω , υποθετω οτι ΙΣΩΣ να υπαρχουν , οπως επισης υποθετω οτι θα ειναι ισως δυσκολο να παρατηρηθουν αυτες οι αλλαγες με το ματι .

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero Διεγραμμένoς Λογαριασμός
Διεγραμμένος Λογαριασμός


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 16:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero Διεγραμμένoς Λογαριασμός
quote:
Εαρινός:
Οι συντονιστές γνωρίζουν ότι δεν απευθύνονται σε παιδάκια αλλα σε ενήλικες ανθρώπους και φαντάζομαι αναμένουν να συμπεριφερθούν κάποια στιγμή , όπως αρμόζει σε ενήλικους ανθρώπους...ελπίζουν τουλάχιστον φαντάζομαι και δεν μπορεί να γίνεται μια συζήτηση με έναν μπαπούλα απο πάνω μας...αυτό πιστεύω..!!!

Ωραίο πράγμα η πίστη, μπορεί να κερδίσεις και καμιά θέση.... σ' ευχομαι να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες σου.

Ubi Dubium, Ibi Libertas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 18:33:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός:
Οι συντονιστές γνωρίζουν ότι δεν απευθύνονται σε παιδάκια αλλα σε ενήλικες ανθρώπους και φαντάζομαι αναμένουν να συμπεριφερθούν κάποια στιγμή , όπως αρμόζει σε ενήλικους ανθρώπους...ελπίζουν τουλάχιστον φαντάζομαι και δεν μπορεί να γίνεται μια συζήτηση με έναν μπαπούλα απο πάνω μας...αυτό πιστεύω..!!!

Ωραίο πράγμα η πίστη, μπορεί να κερδίσεις και καμιά θέση.... σ' ευχομαι να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες σου.

Ubi Dubium, Ibi Libertas


Πιστεύω στον Libero...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 19:10:12  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω οχι,τα'χει με την αμαλια μαλλον!
Δεν εννοω βεβαια οτι βγαινουν ραντεβουδακια!
Αλλα μου φανταζει αδιανοητο να περναει η μπαρουφολογια στην αγνη της μορφη,γουσταρουν λιγακι πιο συνθετη!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 19:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo
Φίλε ευρωπαίε, ,διαφωνώ με την άποψη σου ότι ο άνθρωπος και οι πίθηκοι δεν έχουν κοινη καταγωγή. Έχουν κοινή καταγωγή , το ότι έχεις ενδοιασμούς σε σχέση με την διαφορά στο επίπεδο νοημοσύνης είναι πολύ επιπόλαιη θέση , καταρχήν και μόνο το κοινό κατά 98 τις εκατό DNA είναι απόδειξη κοινής καταγωγής , η ανωτερότητα της νοημοσύνης του ανθρώπου είναι μόνο θέμα πολυπλοκότητας εγκεφάλου , ( και εκπαίδευσης)
Ναι οι άνθρωποι έχουν υψηλή νοημοσύνη και οι πίθηκοι όχι . αν συγκρίνεις όμως το μέγεθος των εγκεφάλων τους και την πολυπλοκότητα δεν θα δεις δραματικές διαφορές , αυτό σημαίνει ότι και ελάχιστη διαφορά στον εγκέφαλο μπορεί να προκαλέσει μεγάλη αναβάθμιση νοημοσύνης . απλά στους σημερινούς εν ζωή πιθήκους αυτή η αναβάθμιση του εγκεφάλου δεν συνέβη( η μάλλον δεν χρειαστικε να συμβεί)
Εν κατακλείδι ,όλοι οι οργανισμοί πάνω στην γη έχουν κοινό πρόγονο από το βακτηρίδιο μέχρι τον άνθρωπο και αυτό είναι κοινό συμπέρασμα της μοριακής γενετικής και της βιοχημείας.


η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2010, 19:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo
φίλε magfor καταλαβαίνω ότι δεν διαφωνούμε μεταξύ μας απλώς κάνω μια επισήμανση , πολλές φορές άθελα μας πέφτουμε στον λαμαρκισμό ασυναίσθητα.

η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2338867
Maintained by Digital Alchemy