ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 13:34:48  Εμφάνιση Προφίλ
Να τι λέγαμε, για εξόντωση της λογικής:


Ψηλάρας

quote:
Τα βιβλία θέλουν μελέτη και όχι τυφλή πίστη. Μάλλον, τα έχεις μπερδέψει λιγάκι

Λογικό σφάλμα νο 1

Αδικαιολόγητη γενίκευση. Τα επιστημονικά βιβλία ή τα λογοτεχνικά που έχουν κανένα βαθύτερο νόημα αξίζουν να μελετηθούν και όντως μελετώνται. Υπάρχει και μια λογική πορεία,πραγματεύονται κάτι τέλος πάντων. Επίσης, το περιεχόμενό τους είναι ανοιχτό σε αμφισβήτηση


Ένα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ βιβλίο περιέχει εξ αποκαλύψεως "αλήθειες". Ο χ Θεός μας λέει ή μάλλον είπε σε κάποιους "ιδιαίτερους" ανθρώπους ότι ΕΤΣΙ έχουν τα πράγματα. Τι ακριβώς μπορείς να "μελετήσεις" σε αυτό; Μπορεί κατόπιν μελέτης να καταλήξεις σε ριζική ή μερική διαφωνία με το περιεχόμενο του;

Εσύ δηλαδή τι "μελετάς" (αν "μελέτησες" ποτέ) σε ένα τέτοιο βιβλίο. Και τι σημαίνει μελετάω...

quote:
Το τι σημαίνει πίστη ……. είναι μακριά ιστορία

Και φυσικά μην περιμένεις από την ψηλό να σου την πει αυτήν την ιστορία. Ακόμα περιμένω να μου δώσει τον ορισμό της λέξης αυτής. Όταν κάνεις ερωτήσεις χριστιανούς.Μάλλον κάποιος έσκισε τη σελίδα στο λεξικό του....


quote:
Ποιος είναι για σένα «ο πιο καλός χριστιανός ορθόδοξος»

Ούτε οι χριστιανοί οι ίδιοι δεν ξέρουν. Το ερώτημα που έθεσε ο άνθρωπος είναι άλλο όμως και αποπροσανατολίζεις από αυτό

quote:
Μήπως πρέπει να τα ξεκαθαρίσεις λιγάκι. Γιατί πιστός και φανατισμένος;

Πάρε παράδειγμα την αγέλη για να καταλάβεις... Πάλι αποπροσανατολίζεις το ερώτημα

quote:
Όχι δεν είναι έτσι. Πέρα από το μπέρδεμα περί πίστης και φανατισμού που κάνεις, δεν ισχύει αυτό που λες.


Μπα τι λες... Τυχαίο είναι ότι όσοι γεννιούνται από μουσουλμανική οικογένεια γίνονται στη συντριπτική τους πλειονότητα (Ω ΤΙ ΕΚΠΛΗΞΗ) Μουσουλμάνοι; Το ίδιο δεν ισχύει σε κάθε θρησκεία;

quote:
Και εμείς ήμασταν ειδωλολάτρες πριν το Χριστιανισμό.
Παρότι οι πρόγονοί μας γεννήθηκαν σε ειδωλολατρικό και άκρως απολυταρχικό θρησκευτικό καθεστώς, και με κίνδυνο τη ζωή τους, ασπάστηκαν μια άλλη θρησκεία.


Το "εμείς" δεν το πολυκατάλαβα... Την έχεις δει "αρχαίος Έλληνας Χριστιανός";;;;


Ναι και κάποιοι άλλοι, πχ οι κάτοικοι των βυζαντινών επαρχιών της Αιγύπτου το Μεσαίωνα έγιναν από Χριστιανοί Μουσουλμάνοι.Άρα;

λογικό σφάλμα νο 2

Και κάποιος άλλος λαός σε κάποιο άλλο μέρος του κόσμου άλλαξε ή δεν άλλαξε τη θρησκεία του σε ιστορική κάποια περίσταση,βαριέμαι να δώσω παραδείγματα... Άρα;


Τι σχέση έχει η ιστορική αναδρομή με αυτό που σε ρωτάει;;;;

quote:
Και πριν αρχίσουν οι γνωστοί να μιλάνε περί βίαιης επικράτησης του Χριστιανισμού, θα πω πως και οι Οθωμανοί για 400 χρόνια, αλλά και πριν από αυτούς οι Δυτικοί, προσπάθησαν να επιβάλουν με τι βία τις θρησκείες τους, αλλά δε τις ασπαστήκαμε.


Πάλι αυτό το "εμείς". Είσαι τόσο σίγουρος ψηλάρα ότι αν εσένα σε έβαζαν στα λιοντάρια(δέχομαι ΠΛΗΡΩΣ όπως βλέπεις την ιστορία των διωγμών) ή αν σου έκαναν άλλα που έκαναν οι Τούρκοι ΔΕ θα άλλαζες θρησκεία;;;;... Τέτοια βεβαιότητα εκ του ασφαλούς!!!


Άσε τα παχιά λόγια, ΒΡΩΜΕΡΕ πολιτικάντη, και ΜΗΝ προσπαθείς να ταυτίσεις τον εαυτό σου με άλλους που θυσιάστηκαν ή που είχαν το θάρρος να κρατήσουν την πίστη τους.


Ο ithaca σου έκανε μια ΑΠΛΗ, απλούστατη ερώτηση, η οποία είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ότι ισχύει και εσύ την παζαρεύεις και κολλάς στις εκφράσεις του.

Επαναδιατυπώνω:


Αρνείσαι το γεγονός ότι το κοινωνικό και οικογενειακό περιβάλλον καθορίζει σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό τη θρησκεία που ασπάζεται κάποιος; Πόσοι Ινδουιστές γεννιούνται από Ινδουιστές και θα γεννήσουν ινδουιστές σε ποσοστά;

Πώς είναι δυνατόν κάποιος να μιλάει για αλήθεια, όταν αυτή είναι 1)πολλαπλή (πολυάριθμες θρησκείες κομμένες σε ακόμα περισσότερα κομμάτια) 2)αποτέλεσμα του ΤΥΧΑΙΟΥ γεγονότος της γέννησής του στο χ και όχι στο ψ οικογενειακό/κοινωνικό περιβάλλον;

Με λίγα λόγια ψηλάρα, αν εσύ είχες γεννηθεί Τούρκος θα μας έλεγες αυτές τι μπούρδες που λες τώρα ή θα έλεγες ΑΛΛΕΣ μπούρδες, αυτές που λένε στην άλλη άκρη του Αιγαίου;

Αυτό είναι το ερώτημα. Και άσε το παιχνίδι με τις λέξεις και τις ατυχείς διατυπώσεις γιατί ΟΥΤΕ εσύ πηγαίνεις πίσω σε αυτά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 13:51:24  Εμφάνιση Προφίλ
Να εξηγήσω γιατί επιμένω σε αυτό το σημείο, που έθιξε ο Ithaca:


Μας πουλάνε οι διάφοροι μεγαλοχριστιανοί το παραμύθι της "αλήθειας" που αντιτίθεται στα "ψέμματα" των "κακών" επιστημόνων, ενώ ΞΕΧΝΑΝΕ ότι η δικιά τους "αλήθεια" είναι ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ αποτυχημένη αφού ο καθένας πιστεύει τα δικά του.


Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει αυτό δε σημαίνει ότι έχει δίκιο σε αυτά που υποστηρίζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 13:02:54  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ithaca έχεις σκεφτεί σε βάθος, το συλλογισμό που σου παρέθεσε ο φίλος IndustrialAngel , για την σχέση της εντοπιότητας με την επικρατούσα θρησκεία ?

Έχω την αίσθηση πως αν ακολουθήσεις τον συλλογισμό, χωρίς προκατάληψη, θα συμφωνήσεις τουλάχιστον πως είναι περίεργη σύμπτωση το γεγονός, στην Τουρκία το 95% του πληθυσμού να είναι μουσουλμάνοι, στην Ιαπωνία Βουδιστές, στη Βραζιλία Καθολικοί και στην Ελλάδα Ορθόδοξοι.

Σε κάθε μία ξεχωριστή περίπτωση, ΟΛΟΙ οι “πιστοί” είναι σίγουροι για την ορθότητας της πίστη τους.

Τυχαίο?
Δεν νομίζω......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 18:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Δεδομένου ότι το παρόν θέμα έχει ήδη καταλάβει τις 50 σελίδες μηνυμάτων, θα ήταν καλύτερο να περάσουμε στο 4ο μέρος του θέματος και το παρόν να απενεργοποιηθεί και να παραμείνει ανοιχτό μόνο για ανάγνωση πλέον.

Μπορεί λοιπόν κάποιος από τους συνομιλητές να αναλάβει την πρωτοβουλία να ανοίξει το 4ο μέρος, περιλαμβάνοντας στο εισαγωγικό μήνυμα το link από την πρώτη σελίδα αυτού εδώ του θέματος ώστε να είναι εύκολη η αναζήτηση του από τον οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.
Επιπλέον, θα ήταν καλό να παραθέσει σε αυτό το θέμα το link από το νέο θέμα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 14:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia

IndustrialAngel

quote:

quote:
Ποιος είναι για σένα «ο πιο καλός χριστιανός ορθόδοξος»

Ούτε οι χριστιανοί οι ίδιοι δεν ξέρουν.


Την παρασκευή (προχτές) είχα κάτι επισκέψεις σπίτι. Μπροστά στο σπίτι μου υπάρχει μία εκκλησία. Καθόμαστε στην βεράντα και κάποια στιγμή χτυπά η καμπάνα (άρχιζαν οι χαιρετισμοί).Η μία από τις επισκέπτριες θεούσα και γνωστή για την κακία της και το κουτσομπολιό της, με το που ακούει την καμπάνα, σηκώνεται όρθια και με πολύ μεγάλη ευλάβια αρχίζει να σταυροκοπιέται....
Χτες αναφέρω το περιστατικό στην μάνα μου γελώντας και λεγοντάς της, πως γίνεται να είναι θεούσα από την μία και από την άλλη μέσα στην κακία...?
Και η απάντηση της μάνας μου:
Ti σχέση έχει το ένα με το άλλο?
Δεν το συνέχισα, δεν υπήρχε νόημα.......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 14:39:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς την Ar_ia....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2011, 18:17:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

IndustrialAngel
quote:

quote:
Ποιος είναι για σένα «ο πιο καλός χριστιανός ορθόδοξος»

Ούτε οι χριστιανοί οι ίδιοι δεν ξέρουν.



ar_ia
Την παρασκευή (προχτές) είχα κάτι επισκέψεις σπίτι. Μπροστά στο σπίτι μου υπάρχει μία εκκλησία. Καθόμαστε στην βεράντα και κάποια στιγμή χτυπά η καμπάνα (άρχιζαν οι χαιρετισμοί).Η μία από τις επισκέπτριες θεούσα και γνωστή για την κακία της και το κουτσομπολιό της, με το που ακούει την καμπάνα, σηκώνεται όρθια και με πολύ μεγάλη ευλάβια αρχίζει να σταυροκοπιέται....
Χτες αναφέρω το περιστατικό στην μάνα μου γελώντας και λεγοντάς της, πως γίνεται να είναι θεούσα από την μία και από την άλλη μέσα στην κακία...?
Και η απάντηση της μάνας μου:
Ti σχέση έχει το ένα με το άλλο?
Δεν το συνέχισα, δεν υπήρχε νόημα.......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4

ΑΜΗΝ



Λες ότι είσαι Ελληνίδα, αλλά βλέπεις τους διπλανούς σου, τους συν-Έλληνες π.χ. να ζουν μέσα στη φτώχεια και στη δυστυχία. Τους έδωσες από αυτά που σου περισσεύουν για να μη δυστυχούν; Είναι η ζωή σου άμεμπτη όσον αφορά τις σχέσεις σου με τους άλλους ανθρώπους;
Μοίρασες τα υπάρχοντά σου για το καλό των συν-Ελλήνων ή μήπως μια τέτοια κίνηση πρέπει να την απαιτούμε μόνο από τους κατ’ όνομα Χριστιανούς;
Μόνο το όνομα αρκεί; Ή μήπως επειδή έτυχε να γεννηθείς στο χώρο αυτό που λέγεται Ελλάδα και έμαθες να μιλάς τη γλώσσα του τόπου, γίνεσαι και αυτόματα Ελληνίδα ar_ia;

Όχι μόνο εσύ, αλλά και όλοι εμείς. Όλοι εμείς που φέραμε τον τόπο αυτό σε τούτο το χάλι. Όλοι οι παρτάκηδες και οι ρουσφετολάγνοι.

Οπότε, σύμφωνα με το σκεπτικό σου και την "αγανάκτηση" που βγαίνει μέσα από αυτό ..... ας μη το συνεχίσω και εγώ "γιατί δεν βγαίνει νόημα".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 00:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ar_ia
Την παρασκευή (προχτές) είχα κάτι επισκέψεις σπίτι. Μπροστά στο σπίτι μου υπάρχει μία εκκλησία. Καθόμαστε στην βεράντα και κάποια στιγμή χτυπά η καμπάνα (άρχιζαν οι χαιρετισμοί).Η μία από τις επισκέπτριες θεούσα και γνωστή για την κακία της και το κουτσομπολιό της, με το που ακούει την καμπάνα, σηκώνεται όρθια και με πολύ μεγάλη ευλάβια αρχίζει να σταυροκοπιέται....
Χτες αναφέρω το περιστατικό στην μάνα μου γελώντας και λεγοντάς της, πως γίνεται να είναι θεούσα από την μία και από την άλλη μέσα στην κακία...?
Και η απάντηση της μάνας μου:
Ti σχέση έχει το ένα με το άλλο?

Όταν ήμουν μικρός μου άρεσε να συζητώ με τον παππού μου , που ήταν άνθρωπος πολυταξιδεμένος και με μεγάλες εμπειρίες στη ζωή του , διάφορα θέματα . Μέσα λοιπόν σ' αυτές τις συζητήσεις πολλές φορές μου έδινε και συμβουλές , ανάμεσα στις οποίες κάποια μου την επαναλάμβανε πολλές φορές .

- Όταν βλέπεις άνθρωπο με πολλά σταυροκοπήματα , εκκλησιασμούς και μετάνοιες , να είσαι επιφυλακτικός απέναντί του γιατί τις περισσότερες φορές κρύβει μέσα του πολλή κακία , και τυχόν συναλλαγή σου με τέτοιον άνθρωπο μπορεί να είναι επιζήμια .

Αυτά τα λόγια του φίλη ar_ia , τα θυμήθηκα πάρα πολλές φορές στη ζωή μου .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 15:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
  ψηλός
quote:

Λες ότι είσαι Ελληνίδα, αλλά βλέπεις τους διπλανούς σου, τους συν-Έλληνες π.χ. να ζουν μέσα στη φτώχεια και στη δυστυχία.


Tι σημασία έχει αυτό δεν σε καταλαβαίνω.....αν δω δλδ κάποιον που έχει ανάγκη και είναι άλλης εθνικότητας από εμένα να του γυρίσω την πλάτη δλδ????

quote:

Τους έδωσες από αυτά που σου περισσεύουν για να μη δυστυχούν;


Εννοείται!

quote:

Είναι η ζωή σου άμεμπτη όσον αφορά τις σχέσεις σου με τους άλλους ανθρώπους;

Άμεμπτη εντελώς δεν μπορώ να το πω, αλλά το παλεύω πάρα μα πάρα πολύ!

quote:

Μοίρασες τα υπάρχοντά σου για το καλό των συν-Ελλήνων ή μήπως μια τέτοια κίνηση πρέπει να την απαιτούμε μόνο από τους κατ’ όνομα Χριστιανούς;


Όταν και όπου μπορώ βοηθάω ναι.
Αλλά το κάνω επειδή είμαι άνθρωπος και πονάω τον συνανθρωπό μου ( συνάνθρωπος δεν είναι ΜΟΝΟ ο συν-Έλληνας) όταν έχει ανάγκη.

Ρε άνθρωπε μου γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις...?
1ον Το άτομο που ανέφερα είπα πως είναι γνωστό για την κακία του και το κουτσομπολιό του. Δλδ και να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις και να το κάνεις φίλο από πίσω πάντα θα σε σχολιάζει και θα σε βρίζει (αποδεδειγμένα).

2ον Εγώ το να βοηθάω τον συνάνθρωπό μου, δεν το κάνω επειδή μου το λέει κάποια θρησκεία αλλά επειδή εγώ το θεωρώ σωστό. Ποτέ μου δεν χρειάστηκα κάποια θρησκεία να μου πει τα αυτονόητα, και ούτε το κάνω για να σώσω την ψυχή μου.
Αυτού του είδους οι "καλοί χριστιανοί" όπως η κυρία που είπα, το μόνο που τους νοιάζει είναι να "σώσουν" την ψυχή τους, πηγαίνοντας στην εκκλησία και κάνοντας "μεγάλους σταυρούς" ακολουθώντας επιλεκτικά πάντα αυτά τους τους λέει η θρησκεία τους, Το να νοιώσουν πραγματικά συναισθήματα για τον συνανθρωπό τους είναι ψιλά γράμματα.......
Αυτόι οι άνθρωποι για εμένα είναι υποκριτές με ΟΛΑ. ΚΑΙ με τον πλησίον τους, ΚΑΙ με την πίστη τους ΚΑΙ με τον ευατό τους.


3ον Δεν απαιτεί ΤΙΠΟΤΑ και κανείς από ΚΑΝΕΝΑΝ.
Δεν μπορείς όμως να με διδάξεις την πίστη σου, ή να μου μιλάς απλά για κάτι που "πιστεύεις" σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, από την στιγμή που ο ίδιος δεν την ακολουθείς.

quote:

Μόνο το όνομα αρκεί; Ή μήπως επειδή έτυχε να γεννηθείς στο χώρο αυτό που λέγεται Ελλάδα και έμαθες να μιλάς τη γλώσσα του τόπου, γίνεσαι και αυτόματα Ελληνίδα ar_ia;


Σαφώς και ΜΟΝΟ γι αυτό έγινα αυτόματα Ελληνίδα.
Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω τι σχέση έχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ με την καταγωγή....

quote:

Όχι μόνο εσύ, αλλά και όλοι εμείς. Όλοι εμείς που φέραμε τον τόπο αυτό σε τούτο το χάλι. Όλοι οι παρτάκηδες και οι ρουσφετολάγνοι.

Να μιλάς ΜΟΝΟ για τον εαυτό σου.
Προσωπικά δεν έκανα ποτέ ΤΙΠΟΤΑ για το χάλι του τόπου και ούτε παρτάκιας υπήρξα ποτέ, ούτε ρουσφετολάγνα.

quote:

Οπότε, σύμφωνα με το σκεπτικό σου και την "αγανάκτηση" που βγαίνει μέσα από αυτό ..... ας μη το συνεχίσω και εγώ "γιατί δεν βγαίνει νόημα".



Σαφώς και δεν θα βγει νόημα ΠΟΤΕ γιατί ΠΟΤΕ δεν θα συμφωνήσεις με κάποιον που δεν είναι χριστιανός από εγωισμό.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 15:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Εαρινός
quote:

Καλώς την Ar_ia....



Γειά σου και σένα Εαρινέ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2011, 15:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Sesostris
quote:

- Όταν βλέπεις άνθρωπο με πολλά σταυροκοπήματα , εκκλησιασμούς και μετάνοιες , να είσαι επιφυλακτικός απέναντί του γιατί τις περισσότερες φορές κρύβει μέσα του πολλή κακία , και τυχόν συναλλαγή σου με τέτοιον άνθρωπο μπορεί να είναι επιζήμια .


Aυτό είναι σχεδόν ΝΟΜΟΣ.
Τον χριστιανό που απλά πιστεύει και δεν τα κάνει αυτά μην τον φοβάσαι....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 29/03/2011 15:50:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 12:58:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ψηλός
quote:

Είναι η ζωή σου άμεμπτη όσον αφορά τις σχέσεις σου με τους άλλους ανθρώπους;


ar_ia
Άμεμπτη εντελώς δεν μπορώ να το πω, αλλά το παλεύω πάρα μα πάρα πολύ!


Ετούτη εδώ η απάντησή σου είναι όλα τα λεφτά.

Όπως, είπες, το παλεύεις, και πολύ καλά κάνεις.

Σκέφτηκες όμως, πως κάποιος τρίτος που σε παρατηρεί, το "πάρα μα πάρα πολύ" για σένα, γι' αυτόν να μην είναι τίποτα ή να είναι "πάρα μα πάρα πολύ λίγο";;;

Το πόσο πολύ ή το πόσο λίγο, είναι, πολλές φορές, υποκειμενικό και εξαρτάται από τη θέση στην οποία βρίσκεται εκείνος που σε παρατηρεί ar_ia.

Όπως και εσύ το παλεύεις, έτσι και αυτή η γυναίκα, που εσύ την παρατηρείς και τη σχολιάζεις, μπορεί να το παλεύει και, για την ίδια, αυτό που κάνει, μπορεί να είναι "πάρα μα πάρα πολύ".
Ενώ για σένα, από τη θέση στην οποία βρίσκεσαι και την ελέγχεις, να φαντάζει πολύ λίγο ή και καθόλου.

Το να είσαι, λοιπόν, Έλληνας, Χριστιανός, καλός άνθρωπος, ..... είναι στάση ζωής, καθημερινή προσπάθεια, αγώνας ως και την τελευταία αναπνοή. Το όνομα από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 16:40:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι Ψηλε,ετσι ειναι,οπως τα λες.
Μονο μεσα απο τον Χριστο θα βρουμε την σωτηρια της ψυχης μας.
Ειναι ο μοναδικος αγωνας στον οποιο πρεπει να λαμβανουμε μερος.
Αλλοιως αντιο αιωνιος ζωη.
Πρεπει και εμεις να δωσουμε το παρον στον ανισο,αυτο αγωνα της
χριστιανοσυνης,μη αναγνωριζοντας το καλο σε ανθρωπους,που δεν
εχουν ενστερνισθει την Θεια Διδασκαλια του Ιησου μας!
Ας ειναι οσο καλοι θελουν,μακρυα απο τον Ιησου,ομως ειναι το ιδιο
απιστοι και κολασιμοι,οπως καθε αλλο προβατο που απωλεσε την
προστασια του Μεγαλου Ποιμενα Ιησου Χριστου.
Πιστευω πως οσο καλος και εναρετος κι αν ειναι ενας ανθρωπος,
αν ειναι μακρυα απο την σκεπη της εκκλησιας και εξω απο την
καθοδηγηση των Αγιων Πατερων ημων,ειναι ενα αβουλο και διαβολικο ον.
Εγω προσωπικα,θα πεταξω απο την ζωη μου και θα καψω,καθε βιβλιο και
χειρογραφο που πεφτει στα χερια μου,θα αρνηθω καθε επιστημονικη
αληθεια,θα αποκηρυξω καθε αρχαιο συγγραφεα,φιλοσοφο,ρητορα,ιστορικο
καθως και ολα τα συγχρονα κειμενα,πλην οσων αναφερονται στους Βιους
Αγιων και τα Πατερικα κειμενα.
Ελπιζω ετσι,να σωθω και να κληρονομησω την Βασιλειαν των Ουρανων!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 16:55:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι Ψηλε,ετσι ειναι,οπως τα λες.
Μονο μεσα απο τον Χριστο θα βρουμε την σωτηρια της ψυχης μας.
Ειναι ο μοναδικος αγωνας στον οποιο πρεπει να λαμβανουμε μερος.
Αλλοιως αντιο αιωνιος ζωη.
Πρεπει και εμεις να δωσουμε το παρον στον ανισο,αυτο αγωνα της
χριστιανοσυνης,μη αναγνωριζοντας το καλο σε ανθρωπους,που δεν
εχουν ενστερνισθει την Θεια Διδασκαλια του Ιησου μας!
Ας ειναι οσο καλοι θελουν,μακρυα απο τον Ιησου,ομως ειναι το ιδιο
απιστοι και κολασιμοι,οπως καθε αλλο προβατο που απωλεσε την
προστασια του Μεγαλου Ποιμενα Ιησου Χριστου.
Πιστευω πως οσο καλος και εναρετος κι αν ειναι ενας ανθρωπος,
αν ειναι μακρυα απο την σκεπη της εκκλησιας και εξω απο την
καθοδηγηση των Αγιων Πατερων ημων,ειναι ενα αβουλο και διαβολικο ον.
Εγω προσωπικα,θα πεταξω απο την ζωη μου και θα καψω,καθε βιβλιο και
χειρογραφο που πεφτει στα χερια μου,θα αρνηθω καθε επιστημονικη
αληθεια,θα αποκηρυξω καθε αρχαιο συγγραφεα,φιλοσοφο,ρητορα,ιστορικο
καθως και ολα τα συγχρονα κειμενα,πλην οσων αναφερονται στους Βιους
Αγιων και τα Πατερικα κειμενα.
Ελπιζω ετσι,να σωθω και να κληρονομησω την Βασιλειαν των Ουρανων!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Τι να σου κάνω,
δεν έχω εκείνο το πολύ ωραίο εικονίδιο του ευρωπαίου .... ξέρεις, εκείνο εκεί με το παλλόμενο χέρι που συνήθιζε να βάζει όταν κάποιος του απαντούσε όπως και εσύ τώρα .....

Ας είναι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 17:30:53  Εμφάνιση Προφίλ
Μη με απογοητευεις Ψηλε στα πρωτα μου βηματα
για την επιστροφη στο μαντρι!
Δεν σου αρεσει η δηλωση της αποδοχης του Ιησου?
Συνεβαλες και εσυ τα μεγιστα σε αυτο.
Ισως και για χαρη του ορθου σου λογου να μετανοησα!
Μαλιστα θα γινω και φανατικοτερος απο εσενα,θα πολεμησω
καθε αντιχριστο μεχρι τελευταιας ρανιδας του αιματος μου.
Θα λαβω μερος σε οσες Σταυροφοριες γινουν απο εδω και μπρος
και θα παρω κεφαλια απιστων,στο ονομα Του Κυριου Ημων!!
Ειναι και για μενα η θεση εκ δεξιων του Πατρος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 18:28:16  Εμφάνιση Προφίλ
Τι γίνεται φίλε Νικόμαχε , όλα καλά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 22:48:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ολα καλα φιλε Εαρινε!
Γιατι ανησυχησες??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 12:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
geostat
quote:

Παρε εδω μελος με προσφορα στο φορουμ!
Κατι τετοιες ειναι τα δημιουργηματα σας σωτηρη και κωστακη!


ΑΜΗΝ
από εμένα, τον Σωτήρη και τον Κωστάκη.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 31/03/2011 12:25:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 14:34:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όπως, είπες, το παλεύεις, και πολύ καλά κάνεις.

Σκέφτηκες όμως, πως κάποιος τρίτος που σε παρατηρεί, το "πάρα μα πάρα πολύ" για σένα, γι' αυτόν να μην είναι τίποτα ή να είναι "πάρα μα πάρα πολύ λίγο";;;

Το πόσο πολύ ή το πόσο λίγο, είναι, πολλές φορές, υποκειμενικό και εξαρτάται από τη θέση στην οποία βρίσκεται εκείνος που σε παρατηρεί ar_ia.



Όταν λέω ότι η ηθική σου, ΨΗΛΕ, μου προκαλεί εμετό λέω λίγα....

Όλα είναι ζήτημα προοπτικής δηλαδή ε; Αυτό θες να μας πεις; Ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό και όλοι έχουμε δίκιο και άδικο ταυτόχρονα; Δηλαδή υπάρχει κάποια λογική όπου το να κάνεις ΜΕΓΑΛΟΥΣ σταυρούς και να είσαι απαίσιος άνθρωπος στη ζωή σου είναι...σωστός χριστιανικός βίος...ΟΥΑΙ ΥΜΙΝ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΑΙ!!!!


Και Χίτλερ με τα τσιράκια του πίστευαν ότι επιτελούσαν θεάρεστο έργο με το Ολοκαύτωμα... Ζήτημα προοπτικής και αυτό να φανταστώ έτσι;

quote:
Όπως και εσύ το παλεύεις, έτσι και αυτή η γυναίκα, που εσύ την παρατηρείς και τη σχολιάζεις, μπορεί να το παλεύει και, για την ίδια, αυτό που κάνει, μπορεί να είναι "πάρα μα πάρα πολύ".
Ενώ για σένα, από τη θέση στην οποία βρίσκεσαι και την ελέγχεις, να φαντάζει πολύ λίγο ή και καθόλου.

Το να είσαι, λοιπόν, Έλληνας, Χριστιανός, καλός άνθρωπος, ..... είναι στάση ζωής, καθημερινή προσπάθεια, αγώνας ως και την τελευταία αναπνοή. Το όνομα από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.



Δηλαδή και ο Μπους που έκανε 2 πολέμους αλλά ΔΗΛΩΝΕΙ ότι παλεύει να βρει το Χριστό είναι...αξιέπαινος...Μάλιστα.


quote:
Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.


Εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ κάνω που σιχαίνομαι τη δήθεν ηθική σου και τις δήθεν δημοκρατικές σου απόψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Oταν ημουν μικρος,προσευχομουν καθε μερα για ενα ποδηλατο,μετα που καταλαβα πως δουλευει ο Κυριος,το εκλεψα και του ζητησα να με συγχωρεσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 09:21:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαρτία που ξομολογιέται, αμαρτία δεν λογιέται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 10:17:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Όπως, είπες, το παλεύεις, και πολύ καλά κάνεις.

Σκέφτηκες όμως, πως κάποιος τρίτος που σε παρατηρεί, το "πάρα μα πάρα πολύ" για σένα, γι' αυτόν να μην είναι τίποτα ή να είναι "πάρα μα πάρα πολύ λίγο";;;

Το πόσο πολύ ή το πόσο λίγο, είναι, πολλές φορές, υποκειμενικό και εξαρτάται από τη θέση στην οποία βρίσκεται εκείνος που σε παρατηρεί ar_ia.



Όταν λέω ότι η ηθική σου, ΨΗΛΕ, μου προκαλεί εμετό λέω λίγα....

Όλα είναι ζήτημα προοπτικής δηλαδή ε; Αυτό θες να μας πεις; Ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό και όλοι έχουμε δίκιο και άδικο ταυτόχρονα; Δηλαδή υπάρχει κάποια λογική όπου το να κάνεις ΜΕΓΑΛΟΥΣ σταυρούς και να είσαι απαίσιος άνθρωπος στη ζωή σου είναι...σωστός χριστιανικός βίος...ΟΥΑΙ ΥΜΙΝ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΑΙ!!!!


Και Χίτλερ με τα τσιράκια του πίστευαν ότι επιτελούσαν θεάρεστο έργο με το Ολοκαύτωμα... Ζήτημα προοπτικής και αυτό να φανταστώ έτσι;

quote:
Όπως και εσύ το παλεύεις, έτσι και αυτή η γυναίκα, που εσύ την παρατηρείς και τη σχολιάζεις, μπορεί να το παλεύει και, για την ίδια, αυτό που κάνει, μπορεί να είναι "πάρα μα πάρα πολύ".
Ενώ για σένα, από τη θέση στην οποία βρίσκεσαι και την ελέγχεις, να φαντάζει πολύ λίγο ή και καθόλου.

Το να είσαι, λοιπόν, Έλληνας, Χριστιανός, καλός άνθρωπος, ..... είναι στάση ζωής, καθημερινή προσπάθεια, αγώνας ως και την τελευταία αναπνοή. Το όνομα από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.



Δηλαδή και ο Μπους που έκανε 2 πολέμους αλλά ΔΗΛΩΝΕΙ ότι παλεύει να βρει το Χριστό είναι...αξιέπαινος...Μάλιστα.


quote:
Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.


Εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ κάνω που σιχαίνομαι τη δήθεν ηθική σου και τις δήθεν δημοκρατικές σου απόψεις.



Σου το είπα, αλλά και σου το ξαναλέω παλικάρι μου.

Να βρεις έναν τρόπο, είτε σε γιατρό, είτε σε κάποιον ψυχοτέτοιο, να σου γιατρέψουν τις πληγές και τα απωθημένα γιατί έχεις μεγάλο πρόβλημα και όσο μεγαλώνεις, μάλλον θα επιδεινώνεται η κατάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 08:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όπως είχε ανακοινωθεί πριν λίγες ημέρες, το 3ο μέρος του θέματος έφτασε στο τέλος του οπότε ήρθε η στιγμή η συζήτηση να συνεχιστεί στο 4ο μέρος του θέματος το οποίο είναι το (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):


Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 4



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3120117
Maintained by Digital Alchemy