ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 12:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κοίταξε να δείς Βιομηχανικέ,το ότι μας κάνεις να χτυπάμε τα κεφάλια
στον τοίχο με τις υπερβολές σου,είναι άλλο, απο το να τσούζουν...Δεν έχω ξανακούσει να τσούζουν κεφάλια..Πονάνε, απο τα καρούμπαλα για τις κοτσάνες σου...
Βόμβες, είναι που πέφτουν αδιακρίτως κι όποιον πάρει η μπάλα..Κρυβόμαστε, μην μας πάρει η μπορα...
Απο κει και έπειτα, το να λες βλακείες, δογματίζοντας, και με ύφος βλάχου,που φαίνεται, απο την έπαρση των γραφομένων ΣΟΥ,
δεν πειράζει εμένα...Εσένα προσβάλει, όπως μιλάς, σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν να καταλάβεις, ότι η ζωή, δεν είναι αστειο και
θέλει ανάλογη αντιμετώπιση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:01:56  Εμφάνιση Προφίλ
Χαχαχαχαχαχαχα.


Έχεις πλάκα ρε γιδοβοσκέ. Εγώ δογματίζω με ύφος βλάχου;;; Μήπως με μπερδεύεις με τον εαυτό σου; Το ότι επικαλείσαι ένα πανάρχαιο βιβλίο για εξηγήσεις τον κόσμο δεν είναι δογματισμός ενώ το να ερευνάς και να προσκομίζεις αποδείξεις, στοιχεία (απολιθώματα, ραδιοχρονολογήσεις κτλ) είναι δογματισμός. Πρωτοφανές... Και μάλιστα με ύφος βλάχου... Αυτό είναι δικιά αποκλειστικότητα γιατί εγώ είμαι Κρητικός και βλάχος Λαρισαίος σαν και σένα δε γίνομαι ποτέ.

ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ όπως ότι ο αυστραλοπίθηκος είναι από την Αυστραλία εγώ δεν δεν έχω πει. Το ότι δε συμφωνεί η ηλίθια ερμηνεία που δίνουν στην Αγία Γραφή οι ηλίθιοι σαν και σένα που θέλουν να γίνουμε Ιράν με την επιστήμη (που παρουσιάζω εγώ) σημαίνει ότι κάνω ΕΓΩ λάθος.


quote:
Εσένα προσβάλει, όπως μιλάς, σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν να καταλάβεις, ότι η ζωή, δεν είναι αστειο και
θέλει ανάλογη αντιμετώπιση...


Άστο "σοφέ". Έχω αντιμετωπίσει ΠΟΛΥ σοβαρά προβλήματα στη ζωή μου για να την παίρνω για αστείο. Πολύ σοβαρά την παίρνω για αυτό και παθιάζομαι....


Και τελικά θα απαντήσεις επιτέλους πώς εξηγείται το φαινόμενο να αποδέχονται την εξέλιξη πιστοί άνθρωποι; Ή δεν είναι συμβατό με τη γυναικουλίστικη τακτική της έμμισθης παραπληροφόρησης που ακολουθείς;

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 13:05:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειναι γιατι εσύ δεν καταλαβαίνεις, ότι η θρησκεία σου, η εξέλιξη, αποτελεί τμήμα του κόσμου, που εγώ αποδέχομαι ότι έρχεται απο τον Θεό, που τα έφτιαξε ....
Έτσι απλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:08:37  Εμφάνιση Προφίλ
Θρησκεία; Η εξέλιξη;

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα;

(Να προτείναμε τον Think_Math για αρχιεπίσκοπο και τον Industrial Angel για Μητροπολίτη;)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά ,τρέχα,το ότι είσαι ΜΑΛΑΚΑΣ είναι γνωστό. Μην το αποδεικνύεις με κάθε πρόταση.


Θρησκεία η εξέλιξη με τι ιερατείο; Τι δόγμα; Ποιες εντολές; Ποια θαύματα να τη στηρίζουν; Μίλησα εγώ για πέτρα που έπεσε από τον ουρανό ή για αναστάσεις;


Είναι κομμάτι της προπαγάνδας την οποία ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ να κάνεις; Να δημιουργήσεις τον ψευδή διχασμό, μεταξύ πίστης σε Θεό και αποδοχής της εξέλιξης ενό η πραγματικότητα είναι ότι είναι ΣΥΜΒΑΤΑ ως ένα βαθμό;

Η εξέλιξη είναι μια επιστημονική ΘΕΩΡΙΑ, με στοιχεία ΥΠΑΡΚΤΑ και προβλέψεις επιτυχημένες που βοηθάει τον άνθρωπο


quote:
τμήμα του κόσμου, που εγώ αποδέχομαι ότι έρχεται απο τον Θεό, που τα έφτιαξε

GodDidIt. Τόσο απλό... ΣΑΠΙΟΣ τρόπος σκέψης εδώ και 2600 χρόνια. Και τη βροχή τη ρίχνει ο Θεός...


quote:
Να προτείναμε τον Think_Math για αρχιεπίσκοπο και τον Industrial Angel για Μητροπολίτη;

Πατριάρχης σε παρακαλώ.

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 13:25:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ Βιομηχανικέ μου λέω ότι είσαι απλά ..μακάκας..Τιποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Εγώ προτείνω λίγη προσοχή με τις κακές λεξούλες και ψυχραιμία γενικότερα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 13:50:04  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά λες ρε agnostic. Δεν αξίζει να ασχολείσαι με Χριστιανούς- Ζουλού.


Ας ασχοληθώ με κάτι άλλο

Με τις υπολειμματικές δομές του ανθρώπινου σώματος. Οι δομές αυτές είναι ΟΜΟΛΟΓΕΣ με διάφορα ζώα και αποτελούν ΚΑΤΑΛΟΙΠΟ της εξέλιξης μας. Στην πορεία των χρόνων εκφυλίστηκαν ή άλλαξα λειτουργικότητα...


Παραδείγματα

Μύες του αφτιού

Στο αφτί έχουμε μυ για να το κινεί με τη διαφορά ότι η συντριπτική πλειονότητα ΔΕΝ μπορούμε να το κουνήσουμε (είναι πολύ αδύναμος). Το ίδιο και οι υπόλοιποι μεγάλοι πίθηκοι. Όμως οι μαϊμούδες και άλλα ζώα μπορούν με τον ίδιο ακριβώς μυ να κουνάνε τα αφτιά τους. Το χαρακτηριστικό της κίνησης των αφτιών εκφυλίστηκε όταν αναπτύξαμε την ικανότητα (για την ακρίβεια ο κοινός πρόγονος των μεγάλων πιθήκων) να γυρίζει το κεφάλι....


Ερώτηση. Ο τέλειος κατασκευαστής, έφτιαξε το τέλειο σώμα και έκανε μαντάρα το αφτί... Γιατί; Γιατί σχηματίζουμε μυ, ξοδεύοντας ενέργεια χωρίς να μπορούμε να τον χρησιμοποιήσομε;


Σκωληκοειδής απόφυση...

Επίσης κατάλοιπο από εποχές που είχαμε πιο πλούσια σε φυτικές ίνες διατροφή. Η κρεοφαγία την οδηγεί σε εκφυλισμό. Ήδη ένα σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού γεννιέται χωρίς αυτήν. Πρέπει να σημειώσουμε όμως ότι η σκωληκοειδής απόφυση ΙΣΩΣ να διατηρεί μια περιορισμένη λειτουργικότητα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από αυτή που είχε στους προγόνους μας...


Θα συνεχίσω αργότερα...

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 13:50:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολλές φορές, ο άνθρωπος, δημιούργησε, διαστρεβλώσεις του Θεικού σχεδίου και της εφαρμογής του,αλλά, πάντα, έμεινε στην ιστορία,
σαν παρένθεση...Μονο η αλήθεια προχωράει μόνη της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:20:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πολλές φορές, ο άνθρωπος, δημιούργησε, διαστρεβλώσεις του Θεικού σχεδίου και της εφαρμογής του,αλλά, πάντα, έμεινε στην ιστορία,
σαν παρένθεση...Μονο η αλήθεια προχωράει μόνη της.

Πήγε δηλαδή ο άνθρωπος και ξεβίδωσε τα αφτιά του για να διαψεύσει το Θεό... Και αυτό το έκαναν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι, πριν τη γέννηση τους...Μάλιστα...Σε πόσα επίπεδα κάνεις λάθος; 2, 3, 4;


Οι όμοιοι σου λέγανε ότι η γη είναι επίπεδη και κυνήγησαν το Γαλιλαίο... Πέρασαν στην ιστορία με αρνητικό πρόσημο

Οι όμοιοι σου κυνηγούσανε τους πρώτους ανατόμους της ιστορίας των οποίων οι ανακαλύψεις μας βοήθησαν να προοδεύσουμε στην ιατρική. Τους μεν τους θυμόμαστε ως ανόητους τους δε ως ήρωες

Οι όμοιοι σου λέγανε ότι είναι ανίερο να βάλεις αλεξικέραυνο στην εκκλησία και ότι οι προσευχές θα σώζουν τους κωδωνοκρούστες από τους κεραυνούς. Δεκάδες άνθρωποι σκοτώθηκαν γιατί κάποιοι θεωρούσαν ότι ο Θεός θα προστατέψει τον οίκο του. Μέχρι που ο Φρανκλίνος έβαλε αλεξικέραυνα και μηδενίστηκαν οι κεραυνοπληξίες. Ακόμα και τότε λέγανε κάποιοι ότι δεν μπορείς να σταματήσεις το "πυροβολικό του Ουρανού". Αυτών η ανοησία ξεπερνάει κάθε προηγούμενο


Αυτή είναι η αλήθεια που πρεσβεύεις. Μια σάπια ιδέα εδώ και 2600 χρόνια που σιγά σιγά ξεδοντιάζεται όλο και περισσότερο... Για να γελάνε οι νέες γενιές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:23:47  Εμφάνιση Προφίλ
Περισσότερες πληροφορίες για την "αλήθεια" τύπου τρέχα και το πόσες φορές έχει καπελωθεί από την επιστήμη

Αλεξικέραυνο σε εκκλησίες
http://www.cscs.umich.edu/~crshalizi/White/air/rod.html


Ιστορία της ανατομίας
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_anatomyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μια φορά, βρε Βιομηχανικέ, να καταλάβαινες τι γράφεις,όλα τα λεφτά!!!!!
Κάτι που ζει τόσους αιώνες,που μπορεί να είναι ισχυρό και εκπρόσωπο του ανθρώπου,πόσο νεκρό σου μοιάζει;..Έχεις κάτι ...ανθεκτικότερο;.....
Μας κούφανες πάλι με την αντράνταχτη λογική σου...
Έλα μια φορά στα συγκαλά σου..Ακόμη κι εσύ, ξέρεις πως έχουν τα πράγματα, σε ποιόν πουλάς σαν καινούργια, ότι όλοι μας ξέρουμε,
με έγκλημα μας, ότι δεν τα εφαρμόζουμε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 15:50:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μια φορά, βρε Βιομηχανικέ, να καταλάβαινες τι γράφεις,όλα τα λεφτά!


Εσύ δεν ξέρεις τι γράφεις και νομίζεις ότι απευθύνεσαι στα βόδια της σέκτας που σε θεωρούν έξυπνο. Γράφεις εκεί μια ανούσια γενικότητα για να νομίζουμε ότι ΔΗΘΕΝ απάντησες και για να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙΣ από τα επιχειρήματα της συζήτησης. Η ΔΕΙΛΙΑ αντιμετώπισης των ερωτημάτων μου είναι προφανής.


quote:
Κάτι που ζει τόσους αιώνες,που μπορεί να είναι ισχυρό και εκπρόσωπο του ανθρώπου,πόσο νεκρό σου μοιάζει;.

Για πολλά χρόνια οι άνθρωποι πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη. Πολλοί περισσότεροι άνθρωποι από τους Χριστιανούς για πολλά περισσότερα από όσα υπάρχει ο Χριστιανισμός. Το γεγονός ότι κάτι το πιστεύουν δις για χιλιάδες χρόνια ΔΕΝ το καθιστά σωστό. Δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω με τις ανόητες δοξασίες ηλιθίων της ιστορίας.


quote:
Μας κούφανες πάλι με την αντράνταχτη λογική σου...
Έλα μια φορά στα συγκαλά σου..Ακόμη κι εσύ, ξέρεις πως έχουν τα πράγματα, σε ποιόν πουλάς σαν καινούργια, ότι όλοι μας ξέρουμε,
με έγκλημα μας, ότι δεν τα εφαρμόζουμε;...


Τι πρόταση είναι αυτή; Συγγνώμη ρε φίλε αλλά στα αλήθεια είσαι δημοσιογράφος; Τι σύνταξη είναι αυτή; Είναι δυνατόν να μην μπορείς να χειριστείς το μακροπερίοδο λόγο σωστά; Υπάρχουν άνθρωποι που σε πληρώνουν για να γράφεις τέτοιου επιπέδου ελληνικά;;;;;


Τι θες να πεις ακριβώς; Ότι ξέρεις ότι οι διάφορες θρησκείες (και ειδικά οι εξ Ιουδαίας ερχόμενες) έχουν ταπωθεί ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ φορές από την επιστήμη; Και σε αυτό τι έχεις να πεις; Γιατί αποκλείεις να είσαι ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ τέτοια περίπτωση;


Και επιτέλους ΠΟΤΕ θα δώσεις απαντήσεις στο ερώτημα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν συμβατή την εξέλιξη την οντότητα του Θεού;


Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 15:50:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 20:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε Βιομηχανικέ,σου γράφω, ότι για νεκρό και σάπιο ,που κατηγορείς, ότι πιστεύω( ξέρω κι εσύ χριστιανός, αλλά, έξυπνος, εγώ χαζός)
πολύ καλά το πάει μέσα απο την ιστορία και μέχρι σήμερα..Οι αποδείξεις είναι οι πιστοί...
Τι θέλεις να σου μεταφράσω;.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

Καλά λες ρε agnostic. Δεν αξίζει να ασχολείσαι με Χριστιανούς- Ζουλού.


Ας ασχοληθώ με κάτι άλλο

Με τις υπολειμματικές δομές του ανθρώπινου σώματος. Οι δομές αυτές είναι ΟΜΟΛΟΓΕΣ με διάφορα ζώα και αποτελούν ΚΑΤΑΛΟΙΠΟ της εξέλιξης μας. Στην πορεία των χρόνων εκφυλίστηκαν ή άλλαξα λειτουργικότητα...


Παραδείγματα

Μύες του αφτιού

Στο αφτί έχουμε μυ για να το κινεί με τη διαφορά ότι η συντριπτική πλειονότητα ΔΕΝ μπορούμε να το κουνήσουμε (είναι πολύ αδύναμος). Το ίδιο και οι υπόλοιποι μεγάλοι πίθηκοι. Όμως οι μαϊμούδες και άλλα ζώα μπορούν με τον ίδιο ακριβώς μυ να κουνάνε τα αφτιά τους. Το χαρακτηριστικό της κίνησης των αφτιών εκφυλίστηκε όταν αναπτύξαμε την ικανότητα (για την ακρίβεια ο κοινός πρόγονος των μεγάλων πιθήκων) να γυρίζει το κεφάλι....


Ερώτηση. Ο τέλειος κατασκευαστής, έφτιαξε το τέλειο σώμα και έκανε μαντάρα το αφτί... Γιατί; Γιατί σχηματίζουμε μυ, ξοδεύοντας ενέργεια χωρίς να μπορούμε να τον χρησιμοποιήσομε;


Σκωληκοειδής απόφυση...

Επίσης κατάλοιπο από εποχές που είχαμε πιο πλούσια σε φυτικές ίνες διατροφή. Η κρεοφαγία την οδηγεί σε εκφυλισμό. Ήδη ένα σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού γεννιέται χωρίς αυτήν. Πρέπει να σημειώσουμε όμως ότι η σκωληκοειδής απόφυση ΙΣΩΣ να διατηρεί μια περιορισμένη λειτουργικότητα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από αυτή που είχε στους προγόνους μας...


Θα συνεχίσω αργότερα...

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 13:50:27



οσο ταυτιζεις τον ανθρωπο με το σωμα του θα χανεις τη γενικη εικονα, η διαφορα του ανθρωπου με τους εξελιγμενους πιθηκους δεν ειναι τοσο η σωματικη διαπλαση η το DNA αλλα οι διαφορες στο αορατο σωμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 00:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Η ψιλικατζού της γειτονιάς μου,ποιος άλλος; Καλά είσαι λοβοτομημένος... Ξέρεις υπάρχουν και άλλα βιβλία και άλλες πηγές εκτός από την Αγία Γραφή. Πχ η αρχαιολογία και η παλαιοντολογία, η πυρηνική φυσική με τις ραδιοχρονολογήσεις...

Δε σε ρώτησα αυτό.
Πρέπει να στηρίξεις αυτό που λες...θες μήπως να πεις ότι η φυσική με τις ραδιοχρονολογήσεις, ή η αρχαιολογία, ή η παλαιολογία αποδεικνύουν ότι η συμπεριφορά αυτή των μυρμηγκιών που περιέγραψα με το μήνυμα μου, είναι πρόσφατο επίτευγμα σε σχέση με το πόσα χρόνια υπάρχει ο άνθρωπος?
-ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ?

quote:
IndustrialAngel:
Άσχετη απάντηση... Το θέμα είναι άλλο. Ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει αποδείξει ότι είναι βιώσιμος. Ακόμα το ψάχνει. Όταν θα έχει υπάρξει πετυχημένα η ανθρωπότητα τόσα χρόνια όσα και οι κατσαρίδες για παράδειγμα τότε να μιλάμε για καπέλωμα

Προτιμώ να πεθάνω αύριο το πρωί, παρά να ζω όπως η κατσαρίδα.

quote:
IndustrialAngel:
Μέχρι εκεί καταλαβαίνεις, μαλακίες θα λες...Τι να καταλάβεις δηλαδή που εδώ δε μιλάς ελληνικά. Επιστημονικές θεωρίες περιμένουμε να καταλάβεις;

Λέω μαλακίες?......καλά πες μας τότε εσύ που σφίζεις από σοβαρότητα και στιβαρές απόψεις, πόσα άλλα ζώα έχουν αναπτύξει πολιτισμό και διανόηση όπως ο άνθρωπος!!
Θα έχεις φαντάζομαι εκατοντάδες επιλογές από τα εκατομμύρια των ζώων, πτηνών, εντόμων ζωυφίων και ψαριών.

quote:
IndustrialAngel:
Πώς είναι δυνατόν σε μία πρόταση να λες 2 μαλακίες; Τι σχέση θα μπορούσε να έχει η στατιστική με κάτι τέτοιο; Και τι σχέση έχει αυτή η χρονική κλίμακα με την κλίμακα των γεωλογικών αιώνων (εκατομμύρια χρόνια) που πραγματεύομαι εγώ; Τα μυρμήγκια εξελίχθηκαν περίπου στη Μέση Κρητιδική περίοδο (130-110 εκ. χρόνια πριν) αφού εμφανίστηκαν τα φυτά με λουλούδια... Έχουμε βρει απολιθώματα της εξέλιξής τους (τον κοινό πρόγονο με τις σφήκες) κτλ κτλ... Άμα δεν είσαι ηλίθιος και κλειστόμυαλος ψάχνεις, βρίσκεις, μαθαίνεις και δεν εκτίθεσαι

Σε τι να εκτεθώ? Άλλα σου λένε άλλα καταλαβαίνεις και άλλα απαντάς!!
Να στο πω ποιο απλά. Πως γνωρίζεις εσύ ότι η συμπεριφορά των μυρμηγκιών δεν ήταν από την αρχή έτσι?......αλλά αυτή έγινε έτσι μετά από εκατομμύρια χρόνια?

quote:
IndustrialAngel:
Εγώ λέω μισές αλήθειες Χριστιανή μου; Εσύ επιμένεις καλή μου κυρία ότι το μέρος δεν καθιστά λάθος το όλον. Και ότι δεν πρέπει να απομονώνουμε προτάσεις. Στο εξής λοιπόν δεν έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς που θα σε φωνάζω με γυναικείο όνομα( Σάντρα; Σουζάνα που είναι και απο την Αγία Γραφή; Δεν έχω αποφασίσει ακόμα) γιατί απομονώνεις ΕΝΑ μέρος της πρότασης μου ενώ το υπόλοιπο (το θρήσκευμά σου) είναι αληθές...

Τέικ μάι πουτσ παραμασχάλ και γκόου.....πιθικάνθρωπε!

quote:
IndustrialAngel:
Ως μέλος της ανθρώπινης φυλής συμμετέχω στην εξέλιξη που μας κατέβασε από τα δέντρα και προσπαθώ να βελτιώνομαι και πνευματικά.


quote:
IndustrialAngel:
Το ανάποδο από αυτό που λες. Αντιθέτως εσύ θες να γυρίσουμε στην εποχή που πιστεύανε στο Θεό του κεραυνού, που όντως είναι μια καλή προσπάθεια να οδηγήσεις την ανθρωπότητα στα δέντρα από εκεί όπου ξεκίνησε. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ αποδέχομαι την αλήθεια ενώ εσύ την πολεμάς... Η λογική μου είναι γνωρίζω την ιστορία μου, την προέλευση μου, πατάω γερά στα πόδια μου και προοδεύω. Ενώ εσύ θες το Θεό του Κεραυνού, Χριστιανέ- Ζουλού. Δε μας είπες τελικά. ΠΟΙΟΣ έφτιαξε το Γκραν Κάνυον, η διάβρωση ή ο Θεός; Ποιος ρίχνει τη βροχή; Τα σύννεφα ή ο Θεός

Η ειμαρμένη που έλεγαν και οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι!.....πιθηκάνθρωπε!

quote:
IndustrialAngel:
Όχι το δωδεκάθεο ήταν ΗΔΗ πατριαρχική θρησκεία. Αφού είχε το Δία. Αντιθέτως, οι Θεές των Μινωιτών και των Κυκλαδιτών ήταν μητριαρχικές... Η αλλαγή των κοινωνικών δομών, συμπίπτει με αλλαγές στη θρησκεία... Τυχαίο; Δε νομίζω

Αυτό μπόρεσες και κατάλαβες....μπράβο....μπράβο!

quote:
IndustrialAngel:
Όχι...αυτά ακριβώς που λες έχουν βρεθεί με Νέατερνταλ ΟΧΙ με erectus... Αλλά εδώ υπάρχει και μια άλλη πεπονόφλουδα... Υπήρξε Homo erectus; Για κάτσε...Αποδέχεσαι την αλήθεια των πολυάριθμων απολιθωμάτων και απορρίπτεις την εξέλιξη....Γιατί; Για εξηγησέ μας τις διαφορές του κρανίου του, του μεγέθους του εγκεφάλου του, της στάσης του κτλ από τότε στου σημερινούς απογόνους. Και πριν πεις καμιά μαλακία για εξέλιξη ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ και όχι των ειδών, ο άνθρωπος ο όρθιος(Homo erectus στα ελληνικά) ήταν ΑΛΛΟ είδος αλλά άνηκε στο ίδιο ΓΕΝΟΣ με την ίδια λογική που λιοντάρι και τίγρης ανήκουν σε ΑΛΛΟ είδος αλλά στο ίδιο γένος ( γένος Ηomo και γενος Panthera αντίστοιχα)

Και με erectus.

Έγραψα εγώ κάπου ότι απορρίπτω την εξέλιξη γενικά και αόριστα?
Αυτό που λέω είναι ότι δεν καταγόμαστε από τους πιθήκους. Γιατί πολύ απλά θα είχαν κρατήσει και αυτοί λίγο μυαλό.

quote:
IndustrialAngel:
Μαϊμουδιά είναι να προσπαθείς να βγάλεις το άσπρο μαύρο

Όπως εσύ δηλαδή.

quote:
IndustrialAngel:
Είπε ο βοηθός λογιστή... Κρίμα που διαφωνούν μαζί του οι ζωολόγοι

Οι ζωολόγοι ασχολούνται με την αποθήκη του κόρακα?......οι πτηνολόγοι με τι ασχολούνται?
με την αποθήκη του ελέφαντα?
Δε μας είπες όμως....φτιάχνει μεγάλη αποθήκη ο κόρακας? μπορείς να μας φέρεις μια φωτό?....δεν μπορεί όλο και κάποια τέτοια σαν ανήσυχο πνεύμα που είσαι, θα έχεις.

quote:
IndustrialAngel:
Έκανε και στατιστική... Από το μυαλό του φυσικά. Τη φαντάστηκε...

Ενώ εσύ!!!....μας έφερες και το σχετικό βίντεο.

quote:
IndustrialAngel:
Το αναφέρεις για να σου πω μπράβο; Άσχετο με το θέμα είναι. Μείνε σε αυτά που συζητάμε...

Δεν είναι άσχετο.....έχεις δει κάτι αποθήκες που έχουν οι λεοπαρδάλεις.....λίγο ποιο μεγάλες από αυτές του κόρακα.
quote:
IndustrialAngel:
Πού έκρυψα ρε τρικαράγκιοζα; ΟΛΟ το χωρίο έδωσα... Ελληνικά δεν ξέρεις;
...πότε? κατόπιν εορτής?
quote:
IndustrialAngel:
Αυτή είναι η μαλακία σου... Κάνεις λάθη και νομίζεις ότι δεν κάνεις...Εδώ το συνήθη δεν κατάλαβες ότι ήταν λάθος και έκανες και τον έξυπνο... Πλήρη γάλα πίνεις ή πλήρες γάλα;

Εσύ πλήρης μαλάκας είσαι?...ή πλήρες?

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί φοβάσαι ρε Χριστιανέ... Άμα τα λες όλα σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα... Πες μου αν θα παραδεχτείς ΔΗΜΟΣΙΩΣ ότι λες μαλακίες

Τι δε σοβατίζεις τα ταβάνια?....τζάμπα τόσο υλικό?

quote:
IndustrialAngel:
Ναι και ξαναλέω ότι έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να λες ότι το ανακάλυψαν τη δεκαετία του 50

Πότε το ανακάλυψαν γνωρίζεις?

quote:
IndustrialAngel:
Βασικά η ασχετοσύνη σου δεν έχει όρια... Πρώτον... Η λέξη ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ στα ελληνικά σου λέει τίποτα; Δεν είναι σχήμα λόγου ξέρεις... ΕΧΕΙ συμβεί, και συμβαίνει ακόμα και στις μέρες μας ακόμα και στο δυτικό κόσμο (βλέπε την ιστορία από τη Γερμανία το 2004, με τον κανίβαλο). Για να μην πούμε για τους ομόθρησκούς σου Ζουλού...

Θες να πεις ότι επειδή υπήρξε ο ζόντιακ για παράδειγμα....αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι κανίβαλος?.....θα μας πάρει όλους η μπάλα δηλαδή?

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερον.... Για να μιλάμε με ακρίβεια... Οι χιμπατζήδες κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κάνουν και οι άνθρωποι... Φρουρούν περιοχές και σκοτώνουν τους εισβολείς... Τα ίδια ακριβώς... Έχουν βρει τραυματισμένους πιθήκους (με συχνό τραυματισμένο σημείο τα γεννητικά όργανα και τα μάτια) αλλά δεν έχω υπόψιν μου να βρήκαν φαγωμένο. Εξάλλου είναι λιγότερο σαρκοφάγοι από εμάς...

Έχω δει σε ντοκιμαντέρ να μην αφήνουν παρά τα κόκαλα!....εσύ έχεις ακούσει ποτέ όταν ήρθαν οι Πέρσες ή οι Ιταλοί να τους τρώγαμε τα μάτια ή τα γεννητικά τους όργανα?


quote:
IndustrialAngel:
Δεν είναι έτσι... Είπα ότι ο Χριστός είπε μαλακίες.

Ε! μα κι αυτός ο χριστιανός....να μην είχε φροντίσει να σε διαβάσει ποτέ του?

quote:
IndustrialAngel:
Όσο αν θέλω να τον φτάσω να σου πω... Ο Βούδας είναι πιο μάγκας. Εκτός του ότι περπατούσε στο νερό (ναι και αυτός το έκανε) μπορούσε να βυθίζεται στη γη σα να είναι νερό (το ανάποδο δηλαδή). Οπότε αν είναι να θελήσω να φτάσω κάποιον θεάνθρωπο μάλλον θα ασχοληθώ με το Βούδα που είχε πιο κουλ σούπερ δυνάμεις. Η΄ με τον Spiderman

Παραμύθια της χαλιμάς......με την ευκαιρία, ο Βούδας δήλωσε κάπου ότι είναι Θεός?

quote:
IndustrialAngel:
Αυτές οι έρευνες μελετούν τα ζώα για να βγάλουν συμπεράσματα. Έμμεσα ψάχνουν να βρουν το κάτι παραπάνω του ανθρώπου. Διαπιστώνουν λοιπόν ότι η γλωσσική επικοινωνία ως σπέρμα υπάρχει στους συγγενείς μας...Ανθρωπολογικά αυτό παρουσιάζει ενδιαφέρον... Πού να καταλάβεις όμως γιατί

Επικοινωνία έχουν και τα σαλιγκάρια.....και?

quote:
IndustrialAngel:
Είπε ο Ζωολόγος ευρωπαίος... Είσαι εντελώς ηλίθιος ή δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τη διαφορά των εννοιών σύγκριση και πρόσθεση με τη δεύτερη να είναι δυσκολότερη; Μαθηματικά δεν κάνατε στο ΤΕΙ; Άλλο οι τελεστές >,<,= και άλλο ο τελεστής +. Άσε που και για την αλεπού μαλακίες λες

Άσε τους τελεστές και πες μου για την αλεπού.....

quote:
IndustrialAngel:
Δόγμα... Από που προκύπτει; Έτσι πιστεύεις... Από που αποδεικνύεται; Από ΠΟΥΘΕΝΑ...

Εκ του αποτελέσματος.....τα δικά σου τα αποτελέσματα τι λένε?....ότι ο χιμπατζής είναι χειριστής ανυψωτικών μηχανημάτων ας πούμε?

quote:
IndustrialAngel:
Εσύ κάτσε να αναρωτήθεις αν την ίδια ακριβώς σκέψη κάνουν οι Ζούλου, που λένε για το Θεό της βροχής. Ποια είναι αυτή η "Δύναμη" που με τόση σοφία ρίχνει τη βροχή για να ξεδιψάμε και να ποτίζουμε; Και σκέψου πόσο λίγο απέχεις από αυτούς... Αυτοί στο Θεό της Βροχής και εσύ στο Θεό της εμφάνισης του ανθρώπου

Εγώ δεν έχω για Θεό τη βροχή, αλλά Αυτόν που δημιουργήσε την πλάση όλη και τα φαινόμενα της...μεγάλη διαφορά δε νομίζεις?


quote:
IndustrialAngel:
Ξέρεις κατά καιρούς έχω θέσει ΠΛΕΙΑΔΑ ερωτημάτων, στα οποία ΟΥΔΕΠΟΤΕ εσείς οι μελετητές απαντήσατε... Οπότε... άστο...Δεν πουλάς... Αν θες να πείσεις δώσε ΕΠΑΡΚΕΙΣ απαντήσεις εκτός από την πρωτόγονη σκέψη "GodDidIt"

Για κάνε παιχνίδι.

quote:
IndustrialAngel:
Ποιος καταργεί το Θεό; Εγώ; Η αλήθεια της εξέλιξης είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ της ύπαρξης Θεού εν γένει ως οντότητας. Άλλο ο Θεός των σοβαρών Χριστιανών (αλήθεια δε μας εξήγησες ποτέ, πώς γίνεται Χριστιανοί, όλων των δογμάτων, ακόμα και ένας Ορθόδοξος δεσπότης να αποδέχονται την εξέλιξη και να παραμένουν πιστοί) και άλλο ο Θεός της Εμφάνισης του ανθρώπου στον οποίο πιστεύετε εσύ και οι άλλοι ηλίθιοι. Αυτή είναι η διαφορά.

Γιατί πολύ απλά η εξέλιξη είναι θεϊκή επινόηση.

quote:
IndustrialAngel:
Μπορώ να συνταχθώ και να νιώσω μέλος ενός σώματος θρησκευτικού που αποδέχεται την αλήθεια όπως αυτή διαπιστώνεται από την επιστήμη και η οποία αποτελεί θεολογική πρόκληση για το πώς θα συμβιβαστεί και θα ενταχθεί στη διαδασκαλία. Άνθρωποι τέτοιοι, αποκαθιστούν την εικόνα της πίστης, της σκεπτόμενης και ορθής και όχι τυφλής. Αντιθέτως σε ηλίθιους που θέλουν να επιβάλλουν τη θεοκρατική τους αντίληψη, να μας κάνουν Ιράν ή ακόμα χειρότερα, φυλή Ζουλού, μόνο αντίθεση και διαφωνία μπορώ να προβάλω.

Ποια θεοκρατική αντίληψη προσπαθείται να επιβληθεί και από ποιους?

quote:
IndustrialAngel:
Α και το κείμενο ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ έχει υπογραφή καθηγητή πανεπιστημίου. Δεν είναι δικό μου.

Πανίβλακας είναι το φερέφωνο στερημένου δικής του φωνής.....κάτι σαν κι εσένα δηλαδή, που το μόνο που κάνεις είναι να ψαρεύεις ότι βρίσκεις και να το φέρνεις μή έχοντας δική σου άποψη επί του θέματος.

Έτσι διαπιστώνουμε τα εξής:
-Bρήκες κάτι για τους κόρακες και το έφερες......τουλάχιστον να ήταν κάτι για τον χρυσαετό πάει στα κομμάτια...μα ειδικά οι κόρακες αφθονούν στην Ελλάδα και δη, στις αγροτικές της περιοχές.
-Δεν έχεις ιδέα για τα οικόσιτα ζώα και αρκέστηκες στο ότι δεν βρήκες να έχουν πει κάτι γι΄ αυτά οι επιστήμονες.

Για πες μου λοιπόν εσύ με τις πολλές τις γλώσσες και τα πολλά μολύβια.....τα σαλιγκάρια πανικοβάλλονται? και αν ναι! πως ενεργούν σε κατάσταση πανικού?....για τα μπορμπόλια ας πούμε.....τι λένε τα ξένα site? τι η πυρηνική φυσική?, τι η αρχαιολογία και τι η παλαιοντολογία επί του θέματος?.....για να σε δω! πολυμαθή!!!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 01:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Μύες του αφτιού
Στο αφτί έχουμε μυ για να το κινεί με τη διαφορά ότι η συντριπτική πλειονότητα ΔΕΝ μπορούμε να το κουνήσουμε (είναι πολύ αδύναμος). Το ίδιο και οι υπόλοιποι μεγάλοι πίθηκοι. Όμως οι μαϊμούδες και άλλα ζώα μπορούν με τον ίδιο ακριβώς μυ να κουνάνε τα αφτιά τους. Το χαρακτηριστικό της κίνησης των αφτιών εκφυλίστηκε όταν αναπτύξαμε την ικανότητα (για την ακρίβεια ο κοινός πρόγονος των μεγάλων πιθήκων) να γυρίζει το κεφάλι....

Ερώτηση. Ο τέλειος κατασκευαστής, έφτιαξε το τέλειο σώμα και έκανε μαντάρα το αφτί... Γιατί; Γιατί σχηματίζουμε μυ, ξοδεύοντας ενέργεια χωρίς να μπορούμε να τον χρησιμοποιήσομε;



Έχεις δει κανά σκυλί να μην μπορεί να γυρίσει το κεφάλι του?

quote:
IndustrialAngel:
Σκωληκοειδής απόφυση...

Επίσης κατάλοιπο από εποχές που είχαμε πιο πλούσια σε φυτικές ίνες διατροφή. Η κρεοφαγία την οδηγεί σε εκφυλισμό. Ήδη ένα σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού γεννιέται χωρίς αυτήν. Πρέπει να σημειώσουμε όμως ότι η σκωληκοειδής απόφυση ΙΣΩΣ να διατηρεί μια περιορισμένη λειτουργικότητα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από αυτή που είχε στους προγόνους μας...



Και? ποιο είναι το θέμα σου?

Ο άνθρωπος εξελίχτηκε και κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.
Αυτό όμως που δε γνωρίζουμε και που ίσως να μη μάθουμε ποτέ, είναι το κάτω από ποιες συνθήκες εμφανίστηκε ακριβώς και από ποιο πρωτεύον.
Ένα άλλο που γνωρίζουμε ακόμη είναι ότι, μόνο ο άνθρωπος γνώρισε αυτή την τεράστια και αλματώδη εξέλιξη, ενώ η επιστήμη δεν μπορεί να αιτιολογήσει το γιατί αυτό συνέβη μόνο στον άνθρωπο.

Έτσι ο άνθρωπος δεν έχει καμία πνευματική ή νοητική συγγένεια με τα άλλα ζώα του πλανήτη.
Πράγμα, που από μόνο του οδηγεί στο ασφαλές συμπέρασμα, ότι δεν υπάρχει συγγένεια με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο πλην φυσικά αυτής του ότι όλοι δημιουργηθήκαμε ως πλάσματα του ίδιου οικοσυστήματος, με αποτέλεσμα να είναι φυσικό να υπάρχουν κοινά σωματικά χαρακτηριστικά (όπως με τους πιθήκους), ή οργανικά (όπως με τους πιθήκους πάλι, ή τα γουρούνια κ.λ.π.).

Το ερώτημα έτσι παραμένει πάντα το ίδιο! "ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?"

Μέχρι στιγμής λοιπόν, η θρησκεία είναι ο ποιο πλήρης οδηγός σε αυτόν τον τομέα.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 02:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Φίλε europaios2 λες...

quote:
Η ειμαρμένη που έλεγαν και οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι!.....πιθηκάνθρωπε!

quote:
Τέικ μάι πουτσ παραμασχάλ και γκόου.....πιθικάνθρωπε!

quote:
Εσύ πλήρης μαλάκας είσαι?...ή πλήρες?

Δεν χρειάζονται τα μπολνταρισμένα νομίζω. Μπορείς να γράψεις και σε πιο ήπιο ύφος. Δεν χρειάζεται περαιτέρω ένταση ούτε παραπανήσιες εκφράσεις.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 14:22:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δε σε ρώτησα αυτό.
Πρέπει να στηρίξεις αυτό που λες...θες μήπως να πεις ότι η φυσική με τις ραδιοχρονολογήσεις, ή η αρχαιολογία, ή η παλαιολογία αποδεικνύουν ότι η συμπεριφορά αυτή των μυρμηγκιών που περιέγραψα με το μήνυμα μου, είναι πρόσφατο επίτευγμα σε σχέση με το πόσα χρόνια υπάρχει ο άνθρωπος?
-ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ?


Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ του ανθρώπου είναι πρόσφατος σε σχέση με το ΠΟΣΟ υπάρχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ στη γη. Με το να συνδέεις πολιτισμό και άνθρωπο απορρίπτεις ως ΜΗ ανθρώπους πολυάριθμούς προγόνους μας. Όταν λες ο άνθρωπος έκανε αυτό και ο άνθρωπος έκανε το άλλο μιλάς ΜΟΝΟ για τα τελευταία 10 000 χρόνια της ύπαρξης μας που είναι σα να λέμε στην ανθρώπινη ιστορία "χτες" και στην ιστορία της γης συνολικά "πριν από ένα λεπτό" (αναλογία με τον χρόνο κάνω). Και το κεντρικό επιχείρημα μου είναι ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αποδίδεις στον άνθρωπο ή στη δήθεν θεϊκή του καταγωγή δεν είναι κάτι που είχε εξαρχής αλλά κάτι που ανέπτυξε ο ίδιος ΧΩΡΙΣ καμία βοήθεια, εκτός αν θες να μας πεις ότι ο Θεός του δίδαξε την επεξεργασία των μετάλλων ή της πέτρας ή τη γραφή. Θα καταλάβεις επιτέλους ότι οι άμεσοι πρόγονοι μας ΕΛΑΧΙΣΤΑ διέφεραν από τους λύκους ή τους γορίλες πριν από 100000 χρόνια; Ο άνθρωπος που έφτιαξε ο Θεός σου δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ΕΝΑ ακόμα ζώο. Ο ΙΔΙΟΣ ο άνθρωπος εξελίχθηκε και ανέπτυξε πολιτισμό μέσα από μια θετικά ανατροφοδοτούμενη διαδικασία (δηλαδή έφτιαχνε πολιτισμό και ο πολιτισμός τον πίεζε να εξελιχθεί περισσότερο, για παράδειγμα η φωτιά επέτρεψε τη βιωσιμότητα σε ανθρώπους με μικρότερα σαγόνια και μεγαλύτερο εγκέφαλο οι οποίοι οδήγησαν σε ακόμα περισσότερες ανακαλύψεις αργότερα). Η διαδικασία είναι απλή.


Και για τα μυρμήγια καλό είναι να ψάξεις κανένα βιβλίο, να μη λες μπούρδες. Στο amazon έπεσε το μάτι μου στο "social evolution in ants" που έχει ακριβώς το τι συνέβη στην εξέλιξη του μυρμηγκιού τα τελευταία 140 εκ. χρόνια περίπου, που το οδήγησε στη θαυμαστή μορφή του σημερινού "κοινωνικού εντόμου".


quote:
Προτιμώ να πεθάνω αύριο το πρωί, παρά να ζω όπως η κατσαρίδα

Αυτό κατάλαβες; Εξαρτάται πώς ορίζεις την ανωτερότητα. Για τη φύση ανωτερότητα είναι η ικανότητα επιβίωσης...


quote:
Λέω μαλακίες?......καλά πες μας τότε εσύ που σφίζεις από σοβαρότητα και στιβαρές απόψεις, πόσα άλλα ζώα έχουν αναπτύξει πολιτισμό και διανόηση όπως ο άνθρωπος!!
Θα έχεις φαντάζομαι εκατοντάδες επιλογές από τα εκατομμύρια των ζώων, πτηνών, εντόμων ζωυφίων και ψαριών.

Βλέπε απάντηση στην αρχή


quote:
Σε τι να εκτεθώ? Άλλα σου λένε άλλα καταλαβαίνεις και άλλα απαντάς!!
Να στο πω ποιο απλά. Πως γνωρίζεις εσύ ότι η συμπεριφορά των μυρμηγκιών δεν ήταν από την αρχή έτσι?......αλλά αυτή έγινε έτσι μετά από εκατομμύρια χρόνια?

Πώς το ξέρω; Διαβάζοντας... Ξεστραβώσου, ψάξε, μάθε ή μείνε όπως είσαι ξύλο απελέκητο. Ηδη συνέστησα ένα βιβλίο. Παραγγειλέ και και διαβασέ το...


quote:
Η ειμαρμένη που έλεγαν και οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι!.....πιθηκάνθρωπε!


Δε μου απάντησες. Η διάβρωση ή ο Θεός; Τα σύννεφα ή ο Θεός;


quote:
Και με erectus.

ΟΧΙ από πουθενά δεν προκύπτει αυτό


quote:
Έγραψα εγώ κάπου ότι απορρίπτω την εξέλιξη γενικά και αόριστα?
Αυτό που λέω είναι ότι δεν καταγόμαστε από τους πιθήκους. Γιατί πολύ απλά θα είχαν κρατήσει και αυτοί λίγο μυαλό.


Πσσσ. Καλά πολύ φοβερή απάντηση. Αυτή η λογική σου είναι τρομερή.

1. Ποια εξέλιξη υιοθετείς εσύ και πού τη βρήκες; Την κατέβασες από το μυαλό σου; Ποια στοιχεία τη στηρίζουν; Ποιοι την υιοθετούν; Γιατί οι επιστήμονες στη ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ τους πλειοψηφία ΔΕ δέχονται μια τέτοιας μορφής εξέλιξη; Πρέπει να ξεκαθαρίσεις ΠΟΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ υποστηρίζεις και με ποια διαφωνείς. Εσείς οι "δημουργιστές" είστε οι ΑΡΧΟΝΤΕΣ της κωλοτούμπας. Δέχεστε ή δε δέχεστε στοιχεία κατά το δοκούν. Χωρίς κάποιο κριτήριο ή λόγικη. Τόσο καιρό επί 2χ50 σελίδες+3 σελίδες εδώ ΔΕΝ έχει παρουσιαστεί ΟΥΤΕ μια φορά μια ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΗ άλλη άποψη. Η μόνη θεωρία που παρουσιάζει συνέπεια είναι η εξελικτική. Το μόνο που παρουσιάζεται είναι μια ΣΤΕΙΡΑ διαφωνία, εκτός αν παρουσιαστούν ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ στοιχεία οπότε παρατηρούμε μια υποχώρηση τύπου:"αυτό το δέχομαι, αλλά αυτό δε δικαιολογεί την αποδοχή της εξέλιξης/αντιστοιχεί σε μια περιορισμένη εκδοχή της εξέλιξης". Τελικά παρουσίασε μας αντρικά ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ, ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ δέχεσαι και ΠΟΙΑ ΟΧΙ. Η μία μπούρδα πάνω στην άλλη για να στηρίξει μια ΣΤΕΙΡΑ διαφωνία γιατί ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.

2.Αν δεν καταγόμαστε από τον κοινό πρόγονο πιθήκων και ανθρώπων από πού καταγόμαστε; Κάναμε ένα ΠΛΟΠ και εμφανιστήκαμε; Ο πρόγονος δεν πρέπει να είχε ένα πρόγονο;

3. Και πώς εξηγείς τα αυξημένα πιθηκόμορφα χαρακτηριστικά του Homo erectus σε σχέση με το σημερινό άνθρωπο; Και πώς εξηγείς ότι το υπέθεσε αυτό ο Δαρβινος την εποχή που ΜΟΝΟ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ είχαν ανακαλύψει; Πώς μπόρεσε και το πρόβλεψε; Μήπως επειδή έφτιαξε μια σωστή θεωρία;

4. Όταν δέχεσαι τον Homo erectus ως πρόγονο του ανθρώπου, δέχεσαι και τον Homo ergaster; Και τον homo habilis; Και δέχεσαι ότι αυτοί παρουσιάζουν όσο πάμε πιο πίσω περισσότερο πιθηκόμορφα χαρακτηριστικά; Και πώς τα εξηγείς αυτά; Γιατί τα έκανε έτσι ο Θεός;

5. Και αφού έφτασες στο homo habilis, δεν πρέπει υποχρεωτικά να αποδεχθείς τον άμεσο πρόγονο του, τον Australopithecus afarensis, ο οποίος είναι ένα κλαδάκι πιο πίσω στην εξέλιξη; Και αφού έφτασες ως εδώ συμφωνείς ή δε συμφωνείς τελικά με την εξελικτική θεωρία;


6. Θα το πω για πολλοστή φορά. Είναι αδιάφορο τι δέχεσαι ΕΣΥ, ο ΤΡΕΧΑ, ο ΨΗΛΟΣ, και οι υπόλοιποι ΗΛΙΘΙΟΙ. Το γεγονός ότι δε συμφωνείτε με μια ΤΟΣΟ καλά θεμελιωμένη επιστημονική θεωρία θα σας εντάξει ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτήν τη σειρά ηλιθίων που ξεκινάει από την εποχή του Γαλιλαίου, του Φρανκλίνου κτλ κτλ. Για χιλιάδες χρόνια, ΔΙΣ ανθρώπων ΠΙΣΤΕΥΑΝ ότι η γη είναι επίπεδη. Μη μου ζητάς λοιπόν να ασχολούμαι με το πιστεύεις εσύ ή ο κάθε ΗΛΙΘΙΟΣ αλλά ΜΟΝΟ με το τι λένε τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ.


7. Δέχεσαι την καταγωγή της τίγρης και του λιονταριού από κοινό πρόγονο; Δηλαδή για να καταλάβω. Η εξέλιξη ΙΣΧΥΕΙ για όλα τα ζώα ΠΛΗΝ του ανθρώπου;


8. Όσο για το επιχείρημα του μυαλού, θα σου εξηγήσω μία ακόμη φορά γιατί είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ. Το κριτήριο και ο σκοπός στη φύση ΔΕΝ είναι να γίνεις ΕΞΥΠΝΟΣ ούτε πας στον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ. Είναι να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ. Επομένως,κάθε ζώο από γενιά σε γενιά εμφανίζει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ χαρακτηριστικά που συμβάλλουν ή ΟΧΙ σε αυτό.Η κατσαρίδα έτσι όπως είναι ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ γεγονός που καθιστά την ανάπτυξη ευφυΐας πέρα από ένα σημείο (γιατί έχει και αυτή κάποια κοινωνικότητα και συντονισμό) ΑΧΡΗΣΤΗ και ΣΠΑΤΑΛΗ ενέργειας. Για παράδειγμα ο ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΣ εγκέφαλος του ανθρώπου αποτελεί το 2% του βάρους και ξοδεύει το 18% της ενέργειας, γεγονός που μπορεί να τον καταστήσει αρνητικό χαρακτηριστικό σε περιόδους ΠΕΙΝΑΣ. Κάθε ζώο που επιβίωσε έφτασε ως εδώ αναπτύσσοντας διαφορετικά χαρακτηριστικά. Ο γορίλας λοιπόν δεν έχει καμία ανάγκη να γίνει εξυπνότερος από ότι είναι γιατί έχει κάτι πολύ περισσότερο από εσένα. ΔΥΝΑΜΗ. Ενάντια σε ένα θυμωμένο γορίλα, λίγα μπορεί να κάνει ο προικισμένος, δήθεν θεϊκός, εγκέφαλος σου( παρεμπιπτόντως,η ανορθογραφία είναι και στα επιτεύγματα του Θεού;)

quote:
Δε μας είπες όμως....φτιάχνει μεγάλη αποθήκη ο κόρακας? μπορείς να μας φέρεις μια φωτό?....δεν μπορεί όλο και κάποια τέτοια σαν ανήσυχο πνεύμα που είσαι, θα έχεις.

Ο Χριστός δεν είπε ΧΤΙΖΟΥΝ αποθήκες ,ψεύτη, είπε αποθηκεύουν σε αποθήκες. Μπορείς να αποθηκεύσεις και σε φυσικό κατασκεύασμα, ηλίθιε

οὐδὲ συνάγουσιν εἰς ἀποθήκας

είπε. Δεν είπε χτίζουν. αποθήκη μπορεί να είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ όχι μόνο το υπόγειο του σπιτιού ή κάτι κτιστό...

quote:
Ενώ εσύ!!!....μας έφερες και το σχετικό βίντεο.

Βίντεο θέλεις αγορίνα μου;

Ορίστε:
http://www.youtube.com/watch?v=mEaV6l6n1RA

Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα

quote:
Θες να πεις ότι επειδή υπήρξε ο ζόντιακ για παράδειγμα....αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι κανίβαλος?.....θα μας πάρει όλους η μπάλα δηλαδή?

Γιατί, για να παίξω το παιχνίδι των ευρωπαϊκών στατιστικών του κώλου, έχεις δει ΟΛΟΥΣ τους πιθήκους να το κάνουν; ΚΑΠΟΙΟΙ στους μεν, ΚΑΠΟΙΟΙ στους δε. Ξαναλέω, κάνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια. Σκοτώνουμε εισβολείς.

quote:
Έχω δει σε ντοκιμαντέρ να μην αφήνουν παρά τα κόκαλα!....εσύ έχεις ακούσει ποτέ όταν ήρθαν οι Πέρσες ή οι Ιταλοί να τους τρώγαμε τα μάτια ή τα γεννητικά τους όργανα?

Οι Ζουλού, οι ομόθρησκοί σου, τρώγανε πάνως. Όπως επίσης και οι πρόγονοι ΟΛΩΝ μας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κανιβάλιζαν του Νεάτερνταλ(έχουν βρει οστά παιδιών και γυναικών με εμφανή σημάδια εργαλείων, τα οποία τα χρησιμοποιούσαν για να ξεχωρίσουν τη σάρκα από το οστό). Και τι ακριβώς έχεις δει; Έχεις δει ΜΕΓΑΛΟΥΣ πιθήκους της Αφρικής ή μαϊμούδες; Γιατί εγώ έχω διαβάσει ότι παλαιότερα υπερεκτιμήθηκε η βιαιότητα που παρουσιάζουν


quote:
Παραμύθια της χαλιμάς......με την ευκαιρία, ο Βούδας δήλωσε κάπου ότι είναι Θεός?

Ούτε ο Spiderman δήλωνε. Για αυτόν γιατί δε ρώτησες; Ο Βούδας θεωρείται ενσάρκωση του Βισνού από τους Ινδουιστές, αλλά νομίζω ο ίδιος δεν είχε δηλώσει Θεός. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα κανένα Βουδιστή...

Όσο για τα παραμύθια της Χαλίμας. Το ότι ο Βούδας περπατούσε στο νερό είναι το ΙΔΙΟ παραμύθι για σένα όσο ότι ο Χριστός περπατούσε στο νερό για ένα Βουδιστή... Οπότε...


quote:
Επικοινωνία έχουν και τα σαλιγκάρια.....και

Σου είπα να μη γράφεις ηλιθιότητες. Να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα.


quote:
Άσε τους τελεστές και πες μου για την αλεπού

Γιατί να τους αφήσω; Αφού βάζεις στο ΙΔΙΟ καζάνι την ΠΡΟΣΘΕΣΗ με τη σύγκριση ΠΟΥ ΔΕΝ είναι το ίδιο δύσκολες. Καλά στο ΤΕΙ δε σας μάθανε πρόσθεση; Η αλεπού ΔΕΝ μπορεί να προσθέσει. Τα πρωτεύοντα μπορούν


Για την αλεπού λες μαλακίες γιατί τα ζώα κοιτάνε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να επιβιώσουν. Από τα 2 κοτέτσια το πιθανότερο είναι να προτιμήσει αυτό που είναι πιο εύκολο να μπει...


quote:
Εκ του αποτελέσματος.....τα δικά σου τα αποτελέσματα τι λένε?....ότι ο χιμπατζής είναι χειριστής ανυψωτικών μηχανημάτων ας πούμε?

Αν εκπαιδευτεί και πάκμαν μπορεί να τερματίσει...


quote:
Εγώ δεν έχω για Θεό τη βροχή, αλλά Αυτόν που δημιουργήσε την πλάση όλη και τα φαινόμενα της...μεγάλη διαφορά δε νομίζεις?

Μα και αυτοί δεν είχαν Θεό τον Κεραυνό αλλά αυτόν που στέλνει τον Κεραυνό. Το Δία. Μικρή η διαφορά δηλαδή...

Edited by - IndustrialAngel on 19/09/2010 14:44:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:00:01  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχα
quote:
Βρε Βιομηχανικέ,σου γράφω, ότι για νεκρό και σάπιο ,που κατηγορείς, ότι πιστεύω( ξέρω κι εσύ χριστιανός, αλλά, έξυπνος, εγώ χαζός)
πολύ καλά το πάει μέσα απο την ιστορία και μέχρι σήμερα..Οι αποδείξεις είναι οι πιστοί...
Τι θέλεις να σου μεταφράσω;.....


Οι πιστοί υπάρχουν ΟΧΙ επειδή η θρησκεία σου (ή κάθε θρησκεία) διδάσκει καλή βιολογία, μαθηματικά ή φυσική αλλά επειδή μιλάει για ΑΛΛΑ πράγματα (μεταφυσικές ανησυχίες δηλαδή). Είναι σαθρός ο συλλογισμός ότι "επειδή έχουμε πιστούς έχουμε ΣΕ ΟΛΑ δίκιο". ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ να έχουν δίκιο στο ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ και ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. Εξάλλου ΔΕΝ είδα πουθένα στο σύμβολο της πίστεως να λέει ότι "πιστεύω ότι τα είδη είναι στατικά"


Και θα ξαναπώ για εκατομμυριοστή φορά: Κάτι που το πιστεύουν ΠΟΛΛΟΙ για ΠΟΛΥ καιρό, ΔΕΝ είναι κατ'ανάγκην ΣΩΣΤΟ.. Αν δεν είναι έτσι πρέπει να συνεχίσουμε να πιστεύουμε στην επίπεδη γη, γιατί το πιστεύανε ΠΟΛΛΟΙ για χιλιάδες χρόνια.


Χαίρομαι πάντως που κατάλαβες την αξία της πίστης και της ευφυΐας σου.


Όσο για το τι θέλω να μου μεταφράσεις... Ας το ξαναγράψω ΑΛΛΗ ΜΙΑ φορά για να τις χιλιάσουμε ΜΠΑΣ ΚΑΙ αποφασίσει κανένας μεγαλο-Χριστιανός να τιμήσει τα παντελόνια που φοράει και δώσει απάντηση


Πώς εξηγείται το γεγονός ότι υπάρχουν ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟΙ, Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Ινδουιστές κτλ κτλ επιστήμονες ακόμα ΚΑΙ ιερωμένοι που ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ την εξέλιξη ως γεγονός παραμένοντας πιστοί; Τι είναι αυτοί; Ηλίθιοι;


Βέβαια, αν απαντήσετε θα πρέπει να το αποδεχθείτε ως γεγονός (που είναι αληθές βέβαια). Φυσικά η αποδοχή του και μόνον αποτελεί θανατική ποινή στο πιο ισχυρό επιχείρημα που διαρκώς προβάλετε:"Η εξέλιξη είναι των άθεων, άμα συμφωνήσεις θα πας στην κόλαση".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:33:00  Εμφάνιση Προφίλ
Συνεχίζω στον ευρωπαίο

quote:
Για κάνε παιχνίδι


Εγώ; Εσύ πρέπει να δώσεις...


quote:
Γιατί πολύ απλά η εξέλιξη είναι θεϊκή επινόηση.


Κάτι τέτοιο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ συμβατό ΚΑΙ με την πίστη στο Θεό ΚΑΙ με την αποδοχή της επιστήμης. Με κάτι τέτοιο θα μπορούσα να συμφωνήσω.Αν τώρα μας πεις και για ποια εξέλιξη μιλάς... Αν αναφέρεσαι σε αυτήν που ξεικινάει από τον Austarolopithecus afarensis (και πιο πριν από τα θηριόποδα ερπετά) και φτάνει στο σημερινό άνθρωπο συμφωνούμε απόλυτα....


quote:
Ποια θεοκρατική αντίληψη προσπαθείται να επιβληθεί και από ποιους?


Είπαμε να μη λες ηλιθιοτητες. Όταν θες να βάλεις ένα ιερό βιβλίο σε θέση ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ αυθεντίας αυτό είναι θεοκρατία. Όσο για το ποιοι θέλουν να το επιβάλλουν είναι προφανές, αυτοί που ωφελούνται. Άλλοι μαζεύουν πελάτες άλλοι παίρνουν μισθουλάκι, όλο και κάτι κερδίζουν..


quote:
Πανίβλακας είναι το φερέφωνο στερημένου δικής του φωνής.....κάτι σαν κι εσένα δηλαδή, που το μόνο που κάνεις είναι να ψαρεύεις ότι βρίσκεις και να το φέρνεις μή έχοντας δική σου άποψη επί του θέματος

Τι σημαίνει "δική " άποψη; Εσύ που ΧΑΦΤΕΙΣ ότι σου λένε οι παπάδες έχεις δικιά σου άποψη; Εγώ ΜΕΛΕΤΗΣΑ εκτενώς όλες τις απόψεις και κατέληξα στην ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΗ. Εσύ αντιθέτως από σοβαρό βιβλίο βιολογίας δεν έχεις διαβάσει ΟΥΤΕ τα εξώφυλλα. Και αυτά που έλεγε στο άρθρο ο καθηγητής τα ήξερα τα περισσότερα ΚΑΙ ΕΓΩ (άραγε το διάβασες; ή το απέρριψες από την αρχή) απλώς προτίμησα να το βάλω σε μια πιο συγκροτημένη μορφή και με το κύρος κάποιου αρμοδιότερου από εμένα...


quote:
Έτσι διαπιστώνουμε τα εξής:
-Bρήκες κάτι για τους κόρακες και το έφερες......τουλάχιστον να ήταν κάτι για τον χρυσαετό πάει στα κομμάτια...μα ειδικά οι κόρακες αφθονούν στην Ελλάδα και δη, στις αγροτικές της περιοχές.
-Δεν έχεις ιδέα για τα οικόσιτα ζώα και αρκέστηκες στο ότι δεν βρήκες να έχουν πει κάτι γι΄ αυτά οι επιστήμονες.


Είναι διασταυρωμένη επιστημονική αλήθεια αυτό... Η παρατήρηση θέλει μερόνυχτα. Εσύ νομίζεις ότι επειδή περνάς με το αμάξι απέξω από ένα χωράφι και βλέπεις τα κοράκια νομίζεις ότι ξέρεις τις συνηθειές τους; Η' ήταν μάθημα στο ΤΕΙ λογιστικής να παρακολουθείτε τους κόρακες; Για τα οικόσιτα ζώα έλεγες μαλακίες...Να το λέω κάθε φορά;

quote:
Για πες μου λοιπόν εσύ με τις πολλές τις γλώσσες και τα πολλά μολύβια.....τα σαλιγκάρια πανικοβάλλονται? και αν ναι! πως ενεργούν σε κατάσταση πανικού?....για τα μπορμπόλια ας πούμε.....τι λένε τα ξένα site? τι η πυρηνική φυσική?, τι η αρχαιολογία και τι η παλαιοντολογία επί του θέματος?.....για να σε δω! πολυμαθή!!!


Το πιθανότερο είναι να είναι εξυπνότερα από εσένα πάντως...


quote:
Έχεις δει κανά σκυλί να μην μπορεί να γυρίσει το κεφάλι του?

Είπαμε να ΜΗ γράφεις μαλακίες... Όταν γράφεις μαλακίες, αργά η γρήγορα θα χαρακτηριστείς μαλάκας.

Άλλο έγραψα εγώ άλλο κατάλαβες εσύ. Είπα ότι τα 2 χαρακτηριστικά επιτελούσαν τον ΙΔΙΟ σκοπό και το ένα εκφυλίστηκε ως περιττό στους μεγάλους πιθήκους και (Ω! τι σύμπτωση) στον άνθρωπο.


Τα σκυλιά γιατί τα έμπλεξες; Τι σχέση έχουν;

Αν έχεις προσέξει, μιας και ξέρεις από οικόσιτα ζώα, τα περισσότερα φυτοφάγα ναι μεν κινούν το κεφάλι τους αν θέλουν αλλά προτιμούν να μην το κάνουν όταν τρώνε και να ανιχνεύουν το περιβάλλον τους κουνώντας τα αφτιά. Σκέψου τα αφτιά μιας κατσίκας όταν τρώει... Αυτό το χαρακτηριστικό το είχαν οι πρόγονοι μας και έχει εκφυλιστεί...


Το θέμα είναι άλλο. Προσπαθείς με ένα άσχετο συγκυριακό επιχείρημα να δημιουργήσεις σύγχυση ώστε να καπελώσεις το επιχείρημα.


Το θέμα είναι ότι ΕΧΟΥΜΕ ένα μυ ο οποίος ΔΕΝ είναι αρκετά δυνατός να ώστε να κουνήσει το αφτί. Και ρωτάμε ΓΙΑΤΙ. Η εξελικτική θεωρία δίνει μια ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΗ και λογική εξήγηση. Εσύ ποια δίνεις; Γιατί υπάρχει εκεί; Ο Θεός σου είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ που ΔΕΝ το έφτιαξε σωστά;

quote:
Και? ποιο είναι το θέμα σου?
Ο άνθρωπος εξελίχτηκε και κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

Από ποιον,πότε και πώς; Ισχύει η φυσική επιλογή;

quote:
Αυτό όμως που δε γνωρίζουμε και που ίσως να μη μάθουμε ποτέ, είναι το κάτω από ποιες συνθήκες εμφανίστηκε ακριβώς και από ποιο πρωτεύον.

Έτσι λες εσύ... Κάθε τόσο μαθαίνουμε ΟΛΟ και περισσότερα


quote:
Ένα άλλο που γνωρίζουμε ακόμη είναι ότι, μόνο ο άνθρωπος γνώρισε αυτή την τεράστια και αλματώδη εξέλιξη, ενώ η επιστήμη δεν μπορεί να αιτιολογήσει το γιατί αυτό συνέβη μόνο στον άνθρωπο.

Αν διάβαζες λίγη ανθρωπολογία δε θα έλεγες τέτοιες μαλακίες...


quote:
Έτσι ο άνθρωπος δεν έχει καμία πνευματική ή νοητική συγγένεια με τα άλλα ζώα του πλανήτη.

Όχι καλέ καμία... Μόνο που και τα ζώα γελάνε, γαργαλιούνται, αγαπάνε, στεναχωριούνται, μισούν, σκέφτονται, θυμούνται, εκπαιδεύονται,προσθέτουν, προετοιμάζουν το μέλλον κτλ κτλ... Και τα κοντυνότερα στον άνθρωπο συγκεντρώνουν τα περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά...Τυχαίο έτσι; Εντελώς...


quote:
Πράγμα, που από μόνο του οδηγεί στο ασφαλές συμπέρασμα, ότι δεν υπάρχει συγγένεια με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο πλην φυσικά αυτής του ότι όλοι δημιουργηθήκαμε ως πλάσματα του ίδιου οικοσυστήματος, με αποτέλεσμα να είναι φυσικό να υπάρχουν κοινά σωματικά χαρακτηριστικά (όπως με τους πιθήκους), ή οργανικά (όπως με τους πιθήκους πάλι, ή τα γουρούνια κ.λ.π.).

Τα ίδια χαρακτηριστικά μπορεί να εξηγηθούν κάπως έτσι ΟΧΙ όμως το ΚΟΙΝΟ DNA. Άλλο ανάλογη και άλλο ΟΜΟΛΟΓΗ δομή.


quote:
Το ερώτημα έτσι παραμένει πάντα το ίδιο! "ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?"

Μέχρι στιγμής λοιπόν, η θρησκεία είναι ο ποιο πλήρης οδηγός σε αυτόν τον τομέα.


Και μετά λες γιατί λέω για θεοκρατία... Αυτή είναι η ερώτηση που θέτει ο μέσος άνθρωπος στον παπά της ενορίας του; Ή μήπως "πες μου αν θα συναντήσω το νεκρό παιδί μου στον άλλο κόσμο"


Το "γιατί μόνο ο άνθρωπος" έχει μια σαφέστατη ανθρωπολογική, βιολογική και εξελικτική εξήγηση. Αρκεί να θες να τη βρεις. Αυτές είναι αρμόδιες να απαντήσουν σε αυτό΄το γιατί... ΟΧΙ η θρησκεία...

Edited by - IndustrialAngel on 19/09/2010 15:50:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:36:26  Εμφάνιση Προφίλ
Αριστοτέλης

quote:
οσο ταυτιζεις τον ανθρωπο με το σωμα του θα χανεις τη γενικη εικονα, η διαφορα του ανθρωπου με τους εξελιγμενους πιθηκους δεν ειναι τοσο η σωματικη διαπλαση η το DNA αλλα οι διαφορες στο αορατο σωμα.

Όταν φτιάξεις κάμερα "ειδική" για να δω αυτό το "αόρατο"σώμα τότε θα σε πάρω στα σοβαρά...


Έχει πλάκα ο κόσμος... Του δείχνεις δεκάδες απολιθώματα και σου λέει"είναι ψεύτικα" ή στην καλύτερη "στοιχειοθέτησες ΑΠΛΩΣ μια θεωρία ανάμεσα στις άλλες". Ενώ ένα εύληπτο παραμυθάκι που χαϊδεύει αφτιά είναι γνώση και προϊόν μελέτης, όχι αστεία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

Αριστοτέλης

quote:
οσο ταυτιζεις τον ανθρωπο με το σωμα του θα χανεις τη γενικη εικονα, η διαφορα του ανθρωπου με τους εξελιγμενους πιθηκους δεν ειναι τοσο η σωματικη διαπλαση η το DNA αλλα οι διαφορες στο αορατο σωμα.

Όταν φτιάξεις κάμερα "ειδική" για να δω αυτό το "αόρατο"σώμα τότε θα σε πάρω στα σοβαρά...


Έχει πλάκα ο κόσμος... Του δείχνεις δεκάδες απολιθώματα και σου λέει"είναι ψεύτικα" ή στην καλύτερη "στοιχειοθέτησες ΑΠΛΩΣ μια θεωρία ανάμεσα στις άλλες". Ενώ ένα εύληπτο παραμυθάκι που χαϊδεύει αφτιά είναι γνώση και προϊόν μελέτης, όχι αστεία...



καποιοι βλεπουν αυτο το αορατο σωμα, αλλοι το αισθανονται και αλλοι εχουν μαθει να το χρησιμοποιουν, γι' αυτους δεν ειναι παραμυθακι, το ψαρι του ενυδρειου νομιζει οτι ο κοσμος ειναι αυτο το γυαλινο κουβουκλιο, αν του πει ενα αλλο ψαρι στη ψαρισια διαλεκτο οτι πριν ερθει στο ενυδρειο θυμοταν που κολυμπαγε σε μια μεγαλη θαλασσα με πολυ μεγαλυτερα αλλα και μικροτερα ψαρια, το πρωτο ψαρι θα το περασει για τρελλο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 16:21:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
καποιοι βλεπουν αυτο το αορατο σωμα, αλλοι το αισθανονται και αλλοι εχουν μαθει να το χρησιμοποιουν, γι' αυτους δεν ειναι παραμυθακι

και κάποιοι βλέπουν μωβ δράκους μετά από 2 τσιγαριλίκια... Το πιστεύουν ότι τους είδαν και είναι απόλυτα ειλικρινείς αλλά δεν τους παίρνω στα σοβαρά...εσύ του παίρνεις;


Θεμελιώδους σημασίας είναι μια παρατήρηση να είναι επαναλαμβανόμενη από αμερόληπτη ερευνητή... Δηλαδή πρέπει εν ολίγοις να μπορούν να το δουν ΟΛΟΙ όχι ΚΑΠΟΙΟΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 17:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ του ανθρώπου είναι πρόσφατος σε σχέση με το ΠΟΣΟ υπάρχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ στη γη. Με το να συνδέεις πολιτισμό και άνθρωπο απορρίπτεις ως ΜΗ ανθρώπους πολυάριθμούς προγόνους μας. Όταν λες ο άνθρωπος έκανε αυτό και ο άνθρωπος έκανε το άλλο μιλάς ΜΟΝΟ για τα τελευταία 10 000 χρόνια της ύπαρξης μας που είναι σα να λέμε στην ανθρώπινη ιστορία "χτες" και στην ιστορία της γης συνολικά "πριν από ένα λεπτό" (αναλογία με τον χρόνο κάνω). Και το κεντρικό επιχείρημα μου είναι ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αποδίδεις στον άνθρωπο ή στη δήθεν θεϊκή του καταγωγή δεν είναι κάτι που είχε εξαρχής αλλά κάτι που ανέπτυξε ο ίδιος ΧΩΡΙΣ καμία βοήθεια, εκτός αν θες να μας πεις ότι ο Θεός του δίδαξε την επεξεργασία των μετάλλων ή της πέτρας ή τη γραφή. Θα καταλάβεις επιτέλους ότι οι άμεσοι πρόγονοι μας ΕΛΑΧΙΣΤΑ διέφεραν από τους λύκους ή τους γορίλες πριν από 100000 χρόνια; Ο άνθρωπος που έφτιαξε ο Θεός σου δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ΕΝΑ ακόμα ζώο. Ο ΙΔΙΟΣ ο άνθρωπος εξελίχθηκε και ανέπτυξε πολιτισμό μέσα από μια θετικά ανατροφοδοτούμενη διαδικασία (δηλαδή έφτιαχνε πολιτισμό και ο πολιτισμός τον πίεζε να εξελιχθεί περισσότερο, για παράδειγμα η φωτιά επέτρεψε τη βιωσιμότητα σε ανθρώπους με μικρότερα σαγόνια και μεγαλύτερο εγκέφαλο οι οποίοι οδήγησαν σε ακόμα περισσότερες ανακαλύψεις αργότερα). Η διαδικασία είναι απλή.


Και για τα μυρμήγια καλό είναι να ψάξεις κανένα βιβλίο, να μη λες μπούρδες. Στο amazon έπεσε το μάτι μου στο "social evolution in ants" που έχει ακριβώς το τι συνέβη στην εξέλιξη του μυρμηγκιού τα τελευταία 140 εκ. χρόνια περίπου, που το οδήγησε στη θαυμαστή μορφή του σημερινού "κοινωνικού εντόμου".



Γιατί έγραψα εγώ κάπου ότι ο Θεός του έκανε μαθήματα ευρεσιτεχνίας?
Ο Θεός δεν έκανε παρά να του δώσει τη νόηση για να μπορέσει ο άνθρωπος να πράξει τα όσα έπραξε.
Θες να μας πεις ότι, γνωρίζει κάποιος επιστήμονας εάν πριν από 1.000.000 χρόνια τα μυρμήγκια δεν έκλεβαν τα αυγά άλλων φυλών για να τα χρησιμοποιήσουν αργότερα ως δούλους τους?

quote:
IndustrialAngel:
Πώς το ξέρω; Διαβάζοντας... Ξεστραβώσου, ψάξε, μάθε ή μείνε όπως είσαι ξύλο απελέκητο. Ηδη συνέστησα ένα βιβλίο. Παραγγειλέ και και διαβασέ το...

Τι λες άνθρωπέ μου? εδώ δεν γνωρίζουμε καλά καλά την κοινωνική συμπεριφορά του είδους μας πριν από 20.000 χρόνια και κάνουμε υποθέσεις.....και μας λες ότι διαβάζοντας γνωρίζουμε την κοινωνική συμπεριφορά των μυρμηγκιών πριν από εκατομμύρια χρόνια?
Ότι δηλαδή διαβάζεις εσύ κάπου το ασπάζεσαι με τη μία? Δεν το επεξεργάζεσαι καθόλου?

quote:
IndustrialAngel:
Δε μου απάντησες. Η διάβρωση ή ο Θεός; Τα σύννεφα ή ο Θεός;

Απάντησα αλλά δεν το είδες.....και πάλι.

quote:
IndustrialAngel:
1. Ποια εξέλιξη υιοθετείς εσύ και πού τη βρήκες; Την κατέβασες από το μυαλό σου; Ποια στοιχεία τη στηρίζουν; Ποιοι την υιοθετούν; Γιατί οι επιστήμονες στη ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ τους πλειοψηφία ΔΕ δέχονται μια τέτοιας μορφής εξέλιξη; Πρέπει να ξεκαθαρίσεις ΠΟΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ υποστηρίζεις και με ποια διαφωνείς. Εσείς οι "δημουργιστές" είστε οι ΑΡΧΟΝΤΕΣ της κωλοτούμπας. Δέχεστε ή δε δέχεστε στοιχεία κατά το δοκούν. Χωρίς κάποιο κριτήριο ή λόγικη. Τόσο καιρό επί 2χ50 σελίδες+3 σελίδες εδώ ΔΕΝ έχει παρουσιαστεί ΟΥΤΕ μια φορά μια ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΗ άλλη άποψη. Η μόνη θεωρία που παρουσιάζει συνέπεια είναι η εξελικτική. Το μόνο που παρουσιάζεται είναι μια ΣΤΕΙΡΑ διαφωνία, εκτός αν παρουσιαστούν ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ στοιχεία οπότε παρατηρούμε μια υποχώρηση τύπου:"αυτό το δέχομαι, αλλά αυτό δε δικαιολογεί την αποδοχή της εξέλιξης/αντιστοιχεί σε μια περιορισμένη εκδοχή της εξέλιξης". Τελικά παρουσίασε μας αντρικά ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ, ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ δέχεσαι και ΠΟΙΑ ΟΧΙ. Η μία μπούρδα πάνω στην άλλη για να στηρίξει μια ΣΤΕΙΡΑ διαφωνία γιατί ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ.

Την εξέλιξη του ανθρώπου από το είδος του και όχι από το είδος των πιθήκων.-
Διαφωνώ ότι ο άνθρωπος προήλθε από εκεί που προήλθε και η μαϊμού, γιατί η διανοητική τους κατάσταση δεν επιτρέπει μια τέτοια σκέψη.
Εάν όμως όντως έτσι είναι τα πράγματα, τότε η μόνη λογική εξήγηση που μένει είναι ότι τότε ακριβώς ο Θεός επενέβησε ώστε να δημιουργηθεί ο άνθρωπος.

Ως εκ τούτου, δεν πιστεύω ότι τα διάφορα πιθηκοειδή έχουν την ίδια κοινή ρίζα με τον άνθρωπο, γιατί θα είχαν και αυτά εξελιχθεί.....άρα κάτι άλλο συνέβη.
Ή δεν έχουν καμία μεταξύ τους σχέση παρά μόνο αυτή της γειτνίασης, και ως γειτόνοι που μοιράζονται το ίδιο οικοσύστημα έχουν και ίδια μεταξύ τους χαρακτηριστικά ή
εφόσον όντως έχουν σχέση, αυτή ορίστηκε αυστηρά από παρέμβαση, αλλιώς δε θα είχε περιοριστεί η νόηση μόνο στον άνθρωπο.

quote:
IndustrialAngel:
2.Αν δεν καταγόμαστε από τον κοινό πρόγονο πιθήκων και ανθρώπων από πού καταγόμαστε; Κάναμε ένα ΠΛΟΠ και εμφανιστήκαμε; Ο πρόγονος δεν πρέπει να είχε ένα πρόγονο;

Γιατί να είναι ντε και καλά μόνο ένας ο πρόγονος αυτού του κόσμου?
Εάν δηλαδή είχαμε έαν πρόγονο από τον οποίο ξεπετάχτηκαν τα αιλουροειδή, έναν άλλον από τον οποίο τα πιθηκοειδή, έναν άλλον από τον οποίο τα ανθρωποειδή, έναν άλλον από τον οποίο τα πτηνά, έναν άλλον από τον οποίο τα έρποντα.....κ.ο.κ.....και μάλιστα όχι έναν ....αλλά 50 για τα πιθηκοειδή, 50 για τα ανθρωποειδή κ.ο.κ.......θα σε χάλαγε?

Γιατί πρέπει ντε και καλά να ήταν μόνο ένας?

quote:
IndustrialAngel:
3. Και πώς εξηγείς τα αυξημένα πιθηκόμορφα χαρακτηριστικά του Homo erectus σε σχέση με το σημερινό άνθρωπο; Και πώς εξηγείς ότι το υπέθεσε αυτό ο Δαρβινος την εποχή που ΜΟΝΟ ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ είχαν ανακαλύψει; Πώς μπόρεσε και το πρόβλεψε; Μήπως επειδή έφτιαξε μια σωστή θεωρία;

Εσύ περιορίζεσαι αυστηρά και μόνο στα βιολογικά τους χαρακτηριστικά. Εγώ έχω πάει κάτι βήματα ποιο κάτω σε αυτά του πνεύματος και της διανόησης.
Ο Homo erectus, για να επιβιώσει θα έπρεπε να έχει περισσότερη δύναμη από τον σημερινό άνθρωπο, περισσότερο τρίχωμα, ποιο δυνατά σαγόνια κ.λ.π.
Καθώς όμως εξελισσόταν και αναπτυσσόταν ο εγκέφαλός του, αυτά περιορίστηκαν έναντι των νέων όπλων διαβίωσης που ανέπτυξε ο άνθρωπος.
quote:
IndustrialAngel:
4. Όταν δέχεσαι τον Homo erectus ως πρόγονο του ανθρώπου, δέχεσαι και τον Homo ergaster; Και τον homo habilis; Και δέχεσαι ότι αυτοί παρουσιάζουν όσο πάμε πιο πίσω περισσότερο πιθηκόμορφα χαρακτηριστικά; Και πώς τα εξηγείς αυτά; Γιατί τα έκανε έτσι ο Θεός;

Με σιγουριά δε δέχομαι τίποτα. Υποθέσεις κάνω. Ο Θεός δεν ξέρω γιατί τα έκανε έτσι....προφανώς και κρίνοντας από το αποτέλεσμα, αυτός ήταν ο ενδεδειγμένος τρόπος επιβίωσης.

quote:
IndustrialAngel:
5. Και αφού έφτασες στο homo habilis, δεν πρέπει υποχρεωτικά να αποδεχθείς τον άμεσο πρόγονο του, τον Australopithecus afarensis, ο οποίος είναι ένα κλαδάκι πιο πίσω στην εξέλιξη; Και αφού έφτασες ως εδώ συμφωνείς ή δε συμφωνείς τελικά με την εξελικτική θεωρία;

Όχι δεν πάω ποιο πίσω. Συμφωνώ με την εξέλιξη που αφορά το είδος και όχι διαφορετικά είδη.....αν το πάμε έτσι πίσω πίσω πίσω....κ.ο.κ. ο άνθρωπος δεν ήταν παρά τίποτα, μετά χώμα, μετά λάσπη, μετά....κ.ο.κ.

quote:
IndustrialAngel:
6. Θα το πω για πολλοστή φορά. Είναι αδιάφορο τι δέχεσαι ΕΣΥ, ο ΤΡΕΧΑ, ο ΨΗΛΟΣ, και οι υπόλοιποι ΗΛΙΘΙΟΙ.

Πιθικάνθρωπε μαζέψου!

quote:
IndustrialAngel:
Το γεγονός ότι δε συμφωνείτε με μια ΤΟΣΟ καλά θεμελιωμένη επιστημονική θεωρία θα σας εντάξει ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτήν τη σειρά ηλιθίων που ξεκινάει από την εποχή του Γαλιλαίου, του Φρανκλίνου κτλ κτλ. Για χιλιάδες χρόνια, ΔΙΣ ανθρώπων ΠΙΣΤΕΥΑΝ ότι η γη είναι επίπεδη. Μη μου ζητάς λοιπόν να ασχολούμαι με το πιστεύεις εσύ ή ο κάθε ΗΛΙΘΙΟΣ αλλά ΜΟΝΟ με το τι λένε τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Δε μας είπες όμως....τι λένε τα στοιχεία για τη νόηση? γιατί οι πίθηκοι δεν εξελίχθησαν όπως οι άνθρωποι.....στο πηγάδι κατούρησαν αυτοί?
Τις φανφάρες σου λοιπόν κράτησετες για τον εαυτό σου! γιατί εμείς οι χριστιανοί σε αντίθεση με εσένα την έχουμε την απάντηση.


quote:
IndustrialAngel:
7. Δέχεσαι την καταγωγή της τίγρης και του λιονταριού από κοινό πρόγονο; Δηλαδή για να καταλάβω. Η εξέλιξη ΙΣΧΥΕΙ για όλα τα ζώα ΠΛΗΝ του ανθρώπου;

Γιατί να μην τη δεχτώ? Έχει αναπτύξει διαφορετική νόηση το λιοντάρι από τον τίγρη?
Αυτή είναι η διαφορά μας βιοχημανικέ!, ότι εγώ βάζω το ρημάδι και σκέφτεται ενώ εσύ λειτουργείς σαν μηχανή.

quote:
IndustrialAngel:
8. Όσο για το επιχείρημα του μυαλού, θα σου εξηγήσω μία ακόμη φορά γιατί είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ. Το κριτήριο και ο σκοπός στη φύση ΔΕΝ είναι να γίνεις ΕΞΥΠΝΟΣ ούτε πας στον ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ. Είναι να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ. Επομένως,κάθε ζώο από γενιά σε γενιά εμφανίζει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ χαρακτηριστικά που συμβάλλουν ή ΟΧΙ σε αυτό.Η κατσαρίδα έτσι όπως είναι ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ γεγονός που καθιστά την ανάπτυξη ευφυΐας πέρα από ένα σημείο (γιατί έχει και αυτή κάποια κοινωνικότητα και συντονισμό) ΑΧΡΗΣΤΗ και ΣΠΑΤΑΛΗ ενέργειας. Για παράδειγμα ο ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΣ εγκέφαλος του ανθρώπου αποτελεί το 2% του βάρους και ξοδεύει το 18% της ενέργειας, γεγονός που μπορεί να τον καταστήσει αρνητικό χαρακτηριστικό σε περιόδους ΠΕΙΝΑΣ. Κάθε ζώο που επιβίωσε έφτασε ως εδώ αναπτύσσοντας διαφορετικά χαρακτηριστικά. Ο γορίλας λοιπόν δεν έχει καμία ανάγκη να γίνει εξυπνότερος από ότι είναι γιατί έχει κάτι πολύ περισσότερο από εσένα. ΔΥΝΑΜΗ. Ενάντια σε ένα θυμωμένο γορίλα, λίγα μπορεί να κάνει ο προικισμένος, δήθεν θεϊκός, εγκέφαλος σου( παρεμπιπτόντως,η ανορθογραφία είναι και στα επιτεύγματα του Θεού;)

Δεν μπορεί να είσαι τόσο βλάκας!!!!
Ενάντια στο θυμωμένο γορίλα λες να παρατάξω τον εγκέφαλό μου ή την καραμπίνα μου?
Πάντως να τα πεις αυτά στο ρινόκερο που έχει κηρυχτεί είδος προς εξαφάνιση.....να του πεις ότι δεν κατάφερε να αναπτύξει τα κατάλληλα χαρακτηριστικά επιβίωσης!!....και πρότεινέ του να γίνει κατσαρίδα!

quote:
IndustrialAngel:
Ο Χριστός δεν είπε ΧΤΙΖΟΥΝ αποθήκες ,ψεύτη, είπε αποθηκεύουν σε αποθήκες. Μπορείς να αποθηκεύσεις και σε φυσικό κατασκεύασμα, ηλίθιε
οὐδὲ συνάγουσιν εἰς ἀποθήκας
είπε. Δεν είπε χτίζουν. αποθήκη μπορεί να είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ όχι μόνο το υπόγειο του σπιτιού ή κάτι κτιστό...

?
Ώστε οι κόρακες αποθηκεύουν τα τρόφιμα σε σπηλιές!!!...κάτι σαν τον Αλή Μπαμπά δηλαδή.....

Που αποθηκεύουν τα τρόφιμα λοιπόν? γιατί δε μας λες εσύ που τα ξέρεις καλύτερα?

quote:
IndustrialAngel:
Βίντεο θέλεις αγορίνα μου;

Ορίστε:
http://www.youtube.com/watch?v=mEaV6l6n1RA



Τι είναι αυτό βρε μποουνταλά?......Βρε εντελώς άσχετε με τον κόρακα?
Για πες μας λοιπόν τι κάνει εκεί ο "αρσενικός" κόρακας?

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί, για να παίξω το παιχνίδι των ευρωπαϊκών στατιστικών του κώλου, έχεις δει ΟΛΟΥΣ τους πιθήκους να το κάνουν; ΚΑΠΟΙΟΙ στους μεν, ΚΑΠΟΙΟΙ στους δε. Ξαναλέω, κάνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια. Σκοτώνουμε εισβολείς.

Πολλές φορές, σε διάφορα ντοκιμαντέρ. Σκοτώνουμε τους εισβολείς, αλλά δεν τους τρώμε. Ενώ ο πίθηκος που έγινε γεύμα από τους άλλους, δεν ήταν εισβολέας, αλλά της ίδιας ομάδας.

quote:
IndustrialAngel:
Οι Ζουλού, οι ομόθρησκοί σου, τρώγανε πάνως. Όπως επίσης και οι πρόγονοι ΟΛΩΝ μας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κανιβάλιζαν του Νεάτερνταλ(έχουν βρει οστά παιδιών και γυναικών με εμφανή σημάδια εργαλείων, τα οποία τα χρησιμοποιούσαν για να ξεχωρίσουν τη σάρκα από το οστό). Και τι ακριβώς έχεις δει; Έχεις δει ΜΕΓΑΛΟΥΣ πιθήκους της Αφρικής ή μαϊμούδες; Γιατί εγώ έχω διαβάσει ότι παλαιότερα υπερεκτιμήθηκε η βιαιότητα που παρουσιάζουν

Οι Ζουλού ομόθρησκοί μου?....δεν πας να σε δει κανάς κτηνίατρος?
-Έχω δει χιμπατζήδες, μαϊμούδες και μπαμπουίνους.

quote:
IndustrialAngel:
Ούτε ο Spiderman δήλωνε. Για αυτόν γιατί δε ρώτησες; Ο Βούδας θεωρείται ενσάρκωση του Βισνού από τους Ινδουιστές, αλλά νομίζω ο ίδιος δεν είχε δηλώσει Θεός. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα κανένα Βουδιστή...

Όσο για τα παραμύθια της Χαλίμας. Το ότι ο Βούδας περπατούσε στο νερό είναι το ΙΔΙΟ παραμύθι για σένα όσο ότι ο Χριστός περπατούσε στο νερό για ένα Βουδιστή... Οπότε...



Βρε ο Βούδας ο ίδιος τι είπε! Αυτό είναι που μετράει!

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί να τους αφήσω; Αφού βάζεις στο ΙΔΙΟ καζάνι την ΠΡΟΣΘΕΣΗ με τη σύγκριση ΠΟΥ ΔΕΝ είναι το ίδιο δύσκολες. Καλά στο ΤΕΙ δε σας μάθανε πρόσθεση; Η αλεπού ΔΕΝ μπορεί να προσθέσει. Τα πρωτεύοντα μπορούν
Για την αλεπού λες μαλακίες γιατί τα ζώα κοιτάνε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να επιβιώσουν. Από τα 2 κοτέτσια το πιθανότερο είναι να προτιμήσει αυτό που είναι πιο εύκολο να μπει...

Κατ' αρχάς η αλεπού ποτέ δε θα μπει σε ένα κοτέτσι, εάν δεν έχει εξασφαλίσει πρώτα την έξοδο από αυτό....και κατά δεύτερον θα προτιμήσει αυτό με τις πολλές κότες.

quote:
IndustrialAngel:
Αν εκπαιδευτεί και πάκμαν μπορεί να τερματίσει...

Και τι κάθεσαι? εκπαίδευσε έναν και φέρτον μας!

quote:
IndustrialAngel:
Μα και αυτοί δεν είχαν Θεό τον Κεραυνό αλλά αυτόν που στέλνει τον Κεραυνό. Το Δία. Μικρή η διαφορά δηλαδή...

Σου έγραψα κάτι για την ειμαρμένη. Ο Θεός έθεσε τις βάσεις και τους κανόνες και η φύση κινείται σύμφωνα με αυτές.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 17:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Εγώ; Εσύ πρέπει να δώσεις...

Εσύ το είπες.

quote:
IndustrialAngel:
Κάτι τέτοιο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ συμβατό ΚΑΙ με την πίστη στο Θεό ΚΑΙ με την αποδοχή της επιστήμης. Με κάτι τέτοιο θα μπορούσα να συμφωνήσω.Αν τώρα μας πεις και για ποια εξέλιξη μιλάς... Αν αναφέρεσαι σε αυτήν που ξεικινάει από τον Austarolopithecus afarensis (και πιο πριν από τα θηριόποδα ερπετά) και φτάνει στο σημερινό άνθρωπο συμφωνούμε απόλυτα....

Απάντησα προηγουμένως.

quote:
IndustrialAngel:
Είπαμε να μη λες ηλιθιοτητες. Όταν θες να βάλεις ένα ιερό βιβλίο σε θέση ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ αυθεντίας αυτό είναι θεοκρατία. Όσο για το ποιοι θέλουν να το επιβάλλουν είναι προφανές, αυτοί που ωφελούνται. Άλλοι μαζεύουν πελάτες άλλοι παίρνουν μισθουλάκι, όλο και κάτι κερδίζουν..

? Για κάντο ποιο λιανά.
Εγώ ούτε βιβλία γράφω για να ψάξω για πελάτες, ούτε ιστοσελίδα διατηρώ, ούτε ψάλτης είμαι ούτε ιερωμένος. Ούτε κάποια επιβολή μου έχουν κάνει ποτέ, ούτε κάποια επιβολή προσπαθώ να κάνω!....άρα είσαι τελείως λάθος.

quote:
IndustrialAngel:
Τι σημαίνει "δική " άποψη; Εσύ που ΧΑΦΤΕΙΣ ότι σου λένε οι παπάδες έχεις δικιά σου άποψη; Εγώ ΜΕΛΕΤΗΣΑ εκτενώς όλες τις απόψεις και κατέληξα στην ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΗ. Εσύ αντιθέτως από σοβαρό βιβλίο βιολογίας δεν έχεις διαβάσει ΟΥΤΕ τα εξώφυλλα. Και αυτά που έλεγε στο άρθρο ο καθηγητής τα ήξερα τα περισσότερα ΚΑΙ ΕΓΩ (άραγε το διάβασες; ή το απέρριψες από την αρχή) απλώς προτίμησα να το βάλω σε μια πιο συγκροτημένη μορφή και με το κύρος κάποιου αρμοδιότερου από εμένα...

Είδα τη σοβαρότητά σου από το βίντεο με τον κόρακα!!!!

quote:
IndustrialAngel:
Είναι διασταυρωμένη επιστημονική αλήθεια αυτό... Η παρατήρηση θέλει μερόνυχτα. Εσύ νομίζεις ότι επειδή περνάς με το αμάξι απέξω από ένα χωράφι και βλέπεις τα κοράκια νομίζεις ότι ξέρεις τις συνηθειές τους; Η' ήταν μάθημα στο ΤΕΙ λογιστικής να παρακολουθείτε τους κόρακες; Για τα οικόσιτα ζώα έλεγες μαλακίες...Να το λέω κάθε φορά;

Αν βάλεις αυτή τη στιγμή να επαναλαμβάνεται συνεχώς εδώ και πάνω από τριάντα χρόνια.........θα καταλάβεις γιατί σπάω μαζί σου πλάκα με τον κόρακα που μας έφερες.....αλήθεια το βιντεάκι αυτό γιατί ανέβηκε στο youtube? γνωρίζεις?

quote:
IndustrialAngel:
Το πιθανότερο είναι να είναι εξυπνότερα από εσένα πάντως...

Κατάλαβα....δε βρήκες κάτι γι΄ αυτά!

quote:
IndustrialAngel:
Είπαμε να ΜΗ γράφεις μαλακίες... Όταν γράφεις μαλακίες, αργά η γρήγορα θα χαρακτηριστείς μαλάκας.
Άλλο έγραψα εγώ άλλο κατάλαβες εσύ. Είπα ότι τα 2 χαρακτηριστικά επιτελούσαν τον ΙΔΙΟ σκοπό και το ένα εκφυλίστηκε ως περιττό στους μεγάλους πιθήκους και (Ω! τι σύμπτωση) στον άνθρωπο.

Τα σκυλιά γιατί τα έμπλεξες; Τι σχέση έχουν;
Αν έχεις προσέξει, μιας και ξέρεις από οικόσιτα ζώα, τα περισσότερα φυτοφάγα ναι μεν κινούν το κεφάλι τους αν θέλουν αλλά προτιμούν να μην το κάνουν όταν τρώνε και να ανιχνεύουν το περιβάλλον τους κουνώντας τα αφτιά. Σκέψου τα αφτιά μιας κατσίκας όταν τρώει... Αυτό το χαρακτηριστικό το είχαν οι πρόγονοι μας και έχει εκφυλιστεί...

Το θέμα είναι άλλο. Προσπαθείς με ένα άσχετο συγκυριακό επιχείρημα να δημιουργήσεις σύγχυση ώστε να καπελώσεις το επιχείρημα.

Το θέμα είναι ότι ΕΧΟΥΜΕ ένα μυ ο οποίος ΔΕΝ είναι αρκετά δυνατός να ώστε να κουνήσει το αφτί. Και ρωτάμε ΓΙΑΤΙ. Η εξελικτική θεωρία δίνει μια ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΗ και λογική εξήγηση. Εσύ ποια δίνεις; Γιατί υπάρχει εκεί; Ο Θεός σου είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ που ΔΕΝ το έφτιαξε σωστά;



Έγραψες: Το χαρακτηριστικό της κίνησης των αφτιών εκφυλίστηκε όταν αναπτύξαμε την ικανότητα (για την ακρίβεια ο κοινός πρόγονος των μεγάλων πιθήκων) να γυρίζει το κεφάλι....""

Για αυτό σου έγραψα για τον σκύλο.
Γιατί υπάρχει εκεί ο μυς?....για να ρωτάς εσύ!
Δε μου λες το σπουργίτι έχει μυ στ' αυτιά του?...ξέρεις?


quote:

IndustrialAngel:Αν έχεις προσέξει, μιας και ξέρεις από οικόσιτα ζώα, τα περισσότερα φυτοφάγα ναι μεν κινούν το κεφάλι τους αν θέλουν αλλά προτιμούν να μην το κάνουν όταν τρώνε και να ανιχνεύουν το περιβάλλον τους κουνώντας τα αφτιά. Σκέψου τα αφτιά μιας κατσίκας όταν τρώει... Αυτό το χαρακτηριστικό το είχαν οι πρόγονοι μας και έχει εκφυλιστεί...

Λογικό είναι να έχει εκφυλιστεί, αφού τώρα που τρώμε δε φοβόμαστε μήπως έρθει κάποιο αρπακτικό και γίνουμε βορά σε αυτό....έτσι κάθε τόσο τεντώναμε τ΄ αυτιά, τώρα δε χρειάζεται και ο μυς ατόνισε λόγο γυμναστικής? και?

quote:
IndustrialAngel:
Το θέμα είναι άλλο. Προσπαθείς με ένα άσχετο συγκυριακό επιχείρημα να δημιουργήσεις σύγχυση ώστε να καπελώσεις το επιχείρημα.
Το θέμα είναι ότι ΕΧΟΥΜΕ ένα μυ ο οποίος ΔΕΝ είναι αρκετά δυνατός να ώστε να κουνήσει το αφτί. Και ρωτάμε ΓΙΑΤΙ. Η εξελικτική θεωρία δίνει μια ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΗ και λογική εξήγηση. Εσύ ποια δίνεις; Γιατί υπάρχει εκεί; Ο Θεός σου είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ που ΔΕΝ το έφτιαξε σωστά;

Ο Θεός λοιπόν δεν είναι μαλάκας....εσύ όμως είσαι αφού κάνεις συνεχώς ανόητες ερωτήσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Από ποιον,πότε και πώς; Ισχύει η φυσική επιλογή;

Από το πρωτεύον του!...το πότε δεν το γνωρίζω, το πως...ίσως σιγά σιγά ίσως και όχι!...δεν μπορώ να πως με βεβαιότητα.....δεν ήμουν παρόν και η επιστήμη μέχρι στιγμής έχει ενδείξεις και όχι αποδείξεις.

quote:
IndustrialAngel:
Αν διάβαζες λίγη ανθρωπολογία δε θα έλεγες τέτοιες μαλακίες...

Ε! για πες μας εσύ τότε που έχεις διαβάσει!

quote:
IndustrialAngel:
Όχι καλέ καμία... Μόνο που και τα ζώα γελάνε, γαργαλιούνται, αγαπάνε, στεναχωριούνται, μισούν, σκέφτονται, θυμούνται, εκπαιδεύονται,προσθέτουν, προετοιμάζουν το μέλλον κτλ κτλ... Και τα κοντυνότερα στον άνθρωπο συγκεντρώνουν τα περισσότερα από αυτά τα χαρακτηριστικά...Τυχαίο έτσι; Εντελώς...

Δεν αναφέρομαι σε συναισθήματα, αλλά στη νόηση....γιατί κάνεις συνέχεια τον χαζό?....ή τελικά χαζοφέρνεις?

quote:
IndustrialAngel:
Τα ίδια χαρακτηριστικά μπορεί να εξηγηθούν κάπως έτσι ΟΧΙ όμως το ΚΟΙΝΟ DNA. Άλλο ανάλογη και άλλο ΟΜΟΛΟΓΗ δομή.

Λεπτομέρειες, που όμως δεν κάνουν τη διαφορά.


quote:
IndustrialAngel:
Και μετά λες γιατί λέω για θεοκρατία... Αυτή είναι η ερώτηση που θέτει ο μέσος άνθρωπος στον παπά της ενορίας του; Ή μήπως "πες μου αν θα συναντήσω το νεκρό παιδί μου στον άλλο κόσμο"
Το "γιατί μόνο ο άνθρωπος" έχει μια σαφέστατη ανθρωπολογική, βιολογική και εξελικτική εξήγηση. Αρκεί να θες να τη βρεις. Αυτές είναι αρμόδιες να απαντήσουν σε αυτό το γιατί... ΟΧΙ η θρησκεία...

Ε! για πες μας εσύ που τη βρήκες,....

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 19/09/2010 17:40:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 17:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

quote:
καποιοι βλεπουν αυτο το αορατο σωμα, αλλοι το αισθανονται και αλλοι εχουν μαθει να το χρησιμοποιουν, γι' αυτους δεν ειναι παραμυθακι

και κάποιοι βλέπουν μωβ δράκους μετά από 2 τσιγαριλίκια... Το πιστεύουν ότι τους είδαν και είναι απόλυτα ειλικρινείς αλλά δεν τους παίρνω στα σοβαρά...εσύ του παίρνεις;


Θεμελιώδους σημασίας είναι μια παρατήρηση να είναι επαναλαμβανόμενη από αμερόληπτη ερευνητή... Δηλαδή πρέπει εν ολίγοις να μπορούν να το δουν ΟΛΟΙ όχι ΚΑΠΟΙΟΙ.




αν εχω πολλες παρομοιες εξιστορησεις απο διαφορες εποχες και απο μακρυνους μεταξυ τους λαους που συμφωνουν σε καποια πραγματα που ειδαν η βιωσαν ανθρωποι χωρις να ειναι μαστουρωμενοι (καποιοι απ' αυτους τους ανθρωπους επωνυμοι) τοτε νομιζω πως το πραγμα αρχιζει και σοβαρευει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 19:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάτσε κι εσύ μωρέ, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ,αυτό ΔΕΝ το ανακάλυψε ακόμη η επιστήμη, πως περιμένεις τον...καρδινάλιο της, τον Βιομηχανικό, να
το προωθεί;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 21:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
αν εχω πολλες παρομοιες εξιστορησεις απο διαφορες εποχες και απο μακρυνους μεταξυ τους λαους που συμφωνουν σε καποια πραγματα που ειδαν η βιωσαν ανθρωποι χωρις να ειναι μαστουρωμενοι (καποιοι απ' αυτους τους ανθρωπους επωνυμοι) τοτε νομιζω πως το πραγμα αρχιζει και σοβαρευει...

Εσύ προσωπικά έχεις τέτοιες εξιστορήσεις?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 21:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχω εγώ, αγαπητέ μου Ευρωπαίε και ξέρω άλλους που έχουν, επίσης...
Όπως επίσης, ότι κοινή ιστορία, υπάρχει, όταν λαοί, που απέχουν
μεγάλες αποστάσεις,λένε ίδιες ιστορίες,γιατί, δεν μπορούν να έχουν κοινές μνήμες, αν δεν ήταν κάποτε μαζί, ή δεν έχουν κοινή ιστορία, το ίδιο δλδ....
Στην ουσία,συζητάμε, αν υπήρξε κοινή καταγωγη όλων των ανθρώπων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.5546875
Maintained by Digital Alchemy