ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 18:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΣΥ πρεπει να μου φέρεις αποδείξεις , και να γράψεις επιχειρήματα.

Το "ακουσα ότι" η το "μου είπε κάποιος" η το "ειδα στον ύπνο μου" δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα για να συζητήσουμε.


Mιά θεωρία μπορεί να πλανάται στην ατμόσφαιρα εκατοντάδες, χιλιάδες χρόνια μέχρι να αποδειχτεί πειραματικά. Στο διάστημα αυτό οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να μελετούν τις θεωρίες (ή φιλοσοφίες ή υποθέσεις), να τις συζητάνε, να τις εμπλουτίζουν. Ίσως κάποια στιγμή βρεθεί ο θεωρητικός επιστήμων που κατά διαβολική σύμπτωση θα είναι και πειραματικός και θα αποδείξει εργαστηριακά π.χ τον αιθέρα ή το ενεργειακό αόρατο σώμα. Ίσως όχι.
Από τις πρώτες θεωρίες-στοχασμούς-υποθέσεις των αρχαίων για τη σύσταση του αέρα μέχρι να πρώτα πειράματα και τις αποδείξεις πέρασαν πολλά χρόνια νομίζω.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μαλώνετε. Δεν απαγορεύετε η διατύπωση θεωριών, αν δεν αντέχεται να τις διαβάζετε μην το κάνετε. Η ζωή είναι μικρή και αποκλείεται να τα δούμε όλα.

Edited by - mimosa on 21/09/2010 18:52:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 20:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
αν εχω πολλες παρομοιες εξιστορησεις απο διαφορες εποχες και απο μακρυνους μεταξυ τους λαους που συμφωνουν σε καποια πραγματα που ειδαν η βιωσαν ανθρωποι χωρις να ειναι μαστουρωμενοι (καποιοι απ' αυτους τους ανθρωπους επωνυμοι) τοτε νομιζω πως το πραγμα αρχιζει και σοβαρευει...

Εσύ προσωπικά έχεις τέτοιες εξιστορήσεις?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



ετυχε να γνωρισω στα νιατα μου εναν ανθρωπο ηλικιωμενο που ηταν ενορατικος και εβλεπε τους λογους (την αορατη φυση) των οντων, εβλεπε και πιο περα απο τη δικη μας διασταση, αλλα ολα αυτα τα θεωρουσε φυσιολογικα οχι κατι ιδιαιτερο, τον πιστευα οχι μονο γιατι ηταν ιδιαιτερα μορφωμενος, πολυγλωσσος και συγγραφεας πολλων λογοτεχνικων εργων και δοκιμιων αλλα γιατι δεν το παιζε ουτε γκουρου ουτε ποτε του πηγε να βγαλει λεφτα απο το χαρισμα του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 21:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:

ετυχε να γνωρισω στα νιατα μου εναν ανθρωπο ηλικιωμενο που ηταν ενορατικος και εβλεπε τους λογους (την αορατη φυση) των οντων, εβλεπε και πιο περα απο τη δικη μας διασταση, αλλα ολα αυτα τα θεωρουσε φυσιολογικα οχι κατι ιδιαιτερο, τον πιστευα οχι μονο γιατι ηταν ιδιαιτερα μορφωμενος, πολυγλωσσος και συγγραφεας πολλων λογοτεχνικων εργων και δοκιμιων αλλα γιατι δεν το παιζε ουτε γκουρου ουτε ποτε του πηγε να βγαλει λεφτα απο το χαρισμα του...

Απο την στιγμή που κάποιος αρχίζει να διαλογίζεται,αρχίζει να ξυπνάει τις εσωτερικές του δυνάμεις με φυσικό τρόπο.Υπάρχουν άνθρωποι που διαλογίζονται χρόνια και είναι λογικό να βλέπουν αυτά που εμείς φανταζόμαστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 22:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Είπατε ότι ο άνθρωπος δεν κουνάει πλέον τα αφτιά γιατί ο μυς ατόνησε.
Ο Γάιδαρος τα κουνάει.
Σχηματικά ,σωματικά, ο γάιδαρος πρέπει να είναι προγενέστερος του πιθήκου.
Κάπου ο γάιδαρος εν εξελίξει κάθισε στα δυο του πόδια και έγινε πίθηκος, μετά άνθρωπος.
Δεν έχουμε όμως το ενδιάμεσο.
Γαιδαροπιθήκους ή πιθηκανθρώπους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 06:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

dimitris2:

quote:
Είπατε ότι ο άνθρωπος δεν κουνάει πλέον τα αφτιά γιατί ο μυς ατόνησε.
Ο Γάιδαρος τα κουνάει.
Σχηματικά ,σωματικά, ο γάιδαρος πρέπει να είναι προγενέστερος του πιθήκου.
Κάπου ο γάιδαρος εν εξελίξει κάθισε στα δυο του πόδια και έγινε πίθηκος, μετά άνθρωπος.
Δεν έχουμε όμως το ενδιάμεσο.
Γαιδαροπιθήκους ή πιθηκανθρώπους.


Αυτό , τι ανοησία είναι πάλι ?
Αντε παλικάρι μου να διαβάσεις πρώτα τι λέει η εξέλιξη και μετά ελα να την σχολιάσεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 06:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

quote:
ετυχε να γνωρισω στα νιατα μου εναν ανθρωπο ηλικιωμενο που ηταν ενορατικος και εβλεπε τους λογους (την αορατη φυση) των οντων, εβλεπε και πιο περα απο τη δικη μας διασταση, αλλα ολα αυτα τα θεωρουσε φυσιολογικα οχι κατι ιδιαιτερο, τον πιστευα οχι μονο γιατι ηταν ιδιαιτερα μορφωμενος, πολυγλωσσος και συγγραφεας πολλων λογοτεχνικων εργων και δοκιμιων αλλα γιατι δεν το παιζε ουτε γκουρου ουτε ποτε του πηγε να βγαλει λεφτα απο το χαρισμα του...

Ολο έτυχε να ακουσω ΚΑΤΙ να γνωρίσω ΚΑΠΟΙΟΝ , να διαβάσω ΚΑΠΟΥ και όλο αοριστολογίες περι αορατου σώματος είσαι Βρε Αριστοτέλη .
Αν όλα αυτά τα άτομα είχαν τις ψυχικές δυνάμεις που ισχυρίζεσαι θα έπρεπε να είχαν γίνει πλανητάρχες τουλάχιστον .

Αστρικά ταξίδια , άλλη διάσταση , και πράσινα άλογα .
Δειξε μας ένα ΣΤΟΙΧΕΙΟ που επαληθευει τα παραπάνω .

Π.Χ. Ενας που βλέπει την αόρατη φυση των όντων όπως λες , τι ακριβώς βλέπει ?
Δεν είναι σε θέση να το περιγράψει , και το κρατάει κρυφό ?

Γιατί δεν επιδεικνύει τις δυνάμεις αυτές , ώστε να χρησιμοποιηθούν για το καλό της ανθρωποτητας ?

Γιατί ΚΑΝΕΙΣ απο αυτούς που ισχυρίζονται οτι έχουν ψυχικες δυνάμεις δεν αποδέχεται την ΠΡΟΚΛΗΣΗ του JAMES RANDI ?

Είναι τόσο ΥΠΕΡΑΝΩ ολοι αυτοί που δεν μας καταδέχονται εμας τους απλούς ανθρώπους , ζωντας σε άλλες διαστάσεις ?

Ρε συ δεν κόβεις το ΔΟΥΛΕΜΑ λέω εγώ , που μας έχεις φλομώσει με ενα σωρό ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ χωρίς να προσκομίζεις ποτέ στοιχεία ?

Η ΖΩΗ είναι πολυ απλή φίλε μου .

Ολοι οι άνθρωποι αποτελούνται απο μόνο απο το υλικό τους σωμα που είναι πάνω κάτω το ίδιο , και διαφοροποιούνται ουσιαστικά απο το τι περιέχει ο εγκεφαλος τους .

Υπάρχουν κάποιοι που εχουν μάθει να αντιμετωπίζουν τα πράγματα με την λογική , η απλά υπερτερεί το αριστερό ημισφαίριο που είναι η βάση της λογικής , οπως οι περισσότεροι άντρες .
Και υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που βλέπουν μέσα στα πράγματα μεταφυσικές προεκτάσεις επειδή ετσι μεγάλωσαν , η επειδη υπερτερει το δεξί ημισφαίριο , που είναι η βάση της φαντασίας , όπως συμβαίνει με τις περισσοτερες γυναίκες .

Δεν ειναι τυχαίο ως αποδειξη των προηγούμενων οτι οι γυναίκες εχουν μεγαλύτερη ροπή προς το μεταφυσικό , πιστευουν στην διαίσθηση , είναι γενικότερα περισσότερο θρησκευόμενες απο τους άντρες και πιστευουν ευκολότερα σε παραμύθια σαν τα δικά σου .

Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με άντρες που ασχολούνται με τις τεχνες , οπου και εκεί υπερτερεί το δεξί ημισφαίριο .

Αντίθετα οσοι άντρες είναι Θετικοί επιστημονες η άνθρωποι της πιάτσας , σε μεγάλο ποσοστό θεωρούν ολα τα μεταφυσικά στην σφαιρα της φαντασίας ΟΣΟ δεν υπάρχει για αυτά αποδειξη .
Επειδη ολοι αυτοί είναι υποχρεωμένοι να ζουν στην πραγματικότητα και να είναι ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ .

Συνεπως για να τελειωνουμε , οποιαδήποτε ανθρωπινη εμπειρία δεν είναι τίποτα περισσότερο παρά προιον του ανθρώπινου εγκεφάλου και πως αυτός έχει μάθει να βλέπει τα ΠΡΑΓΜΑΤΑ .
ΓΙΑ το λόγο αυτό ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ η εμπειρία δεν μπορεί να σε οδηγήσει στην απολυτη αληθεια , και την γνωση του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ κοσμού .

Θα παραμένει πάντα μία ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ οπτική γωνία συμβατή με οτι έχει μέσα ο καθένας στο κεφάλι του , και σε πλήρη αρμονία με τον ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κόσμο που αντιλαμβάνεται το μυαλό του .

Τα αστρικά ταξίδια λοιπόν δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ταξίδια μεσα στο "συμπαν" που έχει κατασκευάσει ο καθε ένας μέσα στο μυαλό του απο την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ του εμπειρία .
Σε καμμία περίπτωση δεν είναι ταξίδια στο πραγματικό συμπαν γιατί τότε ΟΛΟΙ οι δήθεν ταξιδιώτες , θα γνώριζαν για το σύμπαν πράγματα που αγνοούν οι κοσμολόγοι και οι Αστροφυσικοί , και κάτι τέτοιο φυσικά ΔΕΝ συμβαίνει .

Εκτός αν όλοι αυτοί γνωρίζουν την θεωρία του ΠΑΝΤΟΣ , η γνωρίζουν τι συμβαίνει στο εσωτερικό μίας μαύρης τρύπας και δεν μας το λένε για να μην νιώσουμε άσχημα .

ΟΛΑ αυτα φίλε είναι παιχνίδια του μυαλού .
Δεν είναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ κόσμος που βρισκεται περα απο την ανθρώπινη εμπειρία .
Αυτον τον κόσμο , μόνο η ΕΠΙΣΤΗΜΗ μπορεί να προσεγγίσει , γιατί διαθέτει τα κατάλληλα αμερόληπτα ΕΡΓΑΛΕΙΑ , που δεν στηρίζονται στον υποκειμενισμό .

Σε προκαλώ με στοιχεία και επιχειρήματα να αντικρούσεις τα παραπάνω .
ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 09:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Γιατί δεν επιδεικνύει τις δυνάμεις αυτές , ώστε να χρησιμοποιηθούν για το καλό της ανθρωποτητας ?

Γιατί δέν μπορεί να επέμβει στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου,είναι ο βασικότερος κανόνας του θεού.Αυτός που το κάνει,πράτει αντιχριστικά,ακόμα και αν ο σκοπός του είναι καλός.Εκτός απο αυτό,μεγάλη δύναμη = μεγάλο ρίσκο.Η μεγάλη δύναμη χρειάζεται την ανάλογη στάση για προστασία.Σκέψου τί θα γινόταν άν όλλοι μάθαιναν οτι έχουν μυστικές υπερδυνάμεις και έκαναν τα πάντα για να τις αφυπνίσουν έτσι ώστε να κάνουν αυτό που θέλει το εγώ τους. Θα είχαμε εναν κόσμο που θα κυβερνούσε ο σατανάς σε όλα τα επίπεδα.Χρειάζεται λοιπόν η αγνότητα και οι γνώσεις για το καλό και το κακό.Οσοι τις έχουν αυτές τις γνώσεις και έχουν την απαιτούμενη αγνότητα,τους δίνεται η ευκαιρία.Είναι θέμα προστασίας λοιπόν.


quote:
Ολο έτυχε να ακουσω ΚΑΤΙ να γνωρίσω ΚΑΠΟΙΟΝ , να διαβάσω ΚΑΠΟΥ και όλο αοριστολογίες περι αορατου σώματος είσαι Βρε Αριστοτέλη .
Αν όλα αυτά τα άτομα είχαν τις ψυχικές δυνάμεις που ισχυρίζεσαι θα έπρεπε να είχαν γίνει πλανητάρχες τουλάχιστον .

Αυτά τα άτομα ώς πνευματικά εξελιγμένα που είναι,το τελευταίο πράγμα που θα ήθελαν είναι η εξουσία.Αναγνωρίζουν οτι όλα είναι ένα,και δρούν με βάση αυτό το πρωτόκολλο.Αυτό που λές θα μπορούσαν να το κάνουν(και το κάνουν,να είσαι σίγουρος για αυτό) οι σκοτεινοί ή οι έκπτωτοι που δέν υπηρετούν το σύνολο αλλά το εγώ τους.


quote:
Αστρικά ταξίδια , άλλη διάσταση , και πράσινα άλογα .
Δειξε μας ένα ΣΤΟΙΧΕΙΟ που επαληθευει τα παραπάνω .

Όσα στοιχεία και να σου δείξει,δέν μπορείς να καταλάβεις και να δεχτείς,επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.Τέλος.

quote:
Γιατί δεν επιδεικνύει τις δυνάμεις αυτές , ώστε να χρησιμοποιηθούν για το καλό της ανθρωποτητας ?

Όλα τα όντα εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ενέργεια σε όλες τους τις διαστάσεις,αυτή η ενέργεια μπορεί να είναι είτε μια γρήγορη συχνότητα(ανιδιοτέλεια,αγάπη,κλπ.) ή μια αργή συχνότητα(εγωισμός,χαμηλό eq,κλειστό μυαλό κλπ.)Οι Δάσκαλοι και οι άγγελοι,τέλος πάντων τα πιό εξελιγμένα όντα απο εμάς,εκπέμπουν την θετική ενέργεια με πολλή μεγάλη ένταση και βοηθάνε όλη την ανθρωπότητα.Περιλιπτικά στα λέω,αυτά που ξέρω δέν μπορώ να εκφράσω τόσο κάλά με τις λέξεις.

quote:
Είναι τόσο ΥΠΕΡΑΝΩ ολοι αυτοί που δεν μας καταδέχονται εμας τους απλούς ανθρώπους , ζωντας σε άλλες διαστάσεις ?

Υπεράνω είσαι εσύ και οι ομοίοι σου που χλευάζετε ιερά πράγματα,είναι το κάρμα σας το γεγονός οτι ζείτε στην άγνοια και στις χαμηλές δονήσεις.Αν επιλέξετε αγάπη και ανιδιοτέλεια,όλα θα αλλάξουν.

quote:
Ολοι οι άνθρωποι αποτελούνται απο μόνο απο το υλικό τους σωμα που είναι πάνω κάτω το ίδιο , και διαφοροποιούνται ουσιαστικά απο το τι περιέχει ο εγκεφαλος τους .

Υπάρχουν κάποιοι που εχουν μάθει να αντιμετωπίζουν τα πράγματα με την λογική , η απλά υπερτερεί το αριστερό ημισφαίριο που είναι η βάση της λογικής , οπως οι περισσότεροι άντρες .
Και υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που βλέπουν μέσα στα πράγματα μεταφυσικές προεκτάσεις επειδή ετσι μεγάλωσαν , η επειδη υπερτερει το δεξί ημισφαίριο , που είναι η βάση της φαντασίας , όπως συμβαίνει με τις περισσοτερες γυναίκες .

Δεν ειναι τυχαίο ως αποδειξη των προηγούμενων οτι οι γυναίκες εχουν μεγαλύτερη ροπή προς το μεταφυσικό , πιστευουν στην διαίσθηση , είναι γενικότερα περισσότερο θρησκευόμενες απο τους άντρες και πιστευουν ευκολότερα σε παραμύθια σαν τα δικά σου .

Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με άντρες που ασχολούνται με τις τεχνες , οπου και εκεί υπερτερεί το δεξί ημισφαίριο .

Αντίθετα οσοι άντρες είναι Θετικοί επιστημονες η άνθρωποι της πιάτσας , σε μεγάλο ποσοστό θεωρούν ολα τα μεταφυσικά στην σφαιρα της φαντασίας ΟΣΟ δεν υπάρχει για αυτά αποδειξη .
Επειδη ολοι αυτοί είναι υποχρεωμένοι να ζουν στην πραγματικότητα και να είναι ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ .

Συνεπως για να τελειωνουμε , οποιαδήποτε ανθρωπινη εμπειρία δεν είναι τίποτα περισσότερο παρά προιον του ανθρώπινου εγκεφάλου και πως αυτός έχει μάθει να βλέπει τα ΠΡΑΓΜΑΤΑ .
ΓΙΑ το λόγο αυτό ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ η εμπειρία δεν μπορεί να σε οδηγήσει στην απολυτη αληθεια , και την γνωση του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ κοσμού .


Ενωσε το αριστερο και το δεξί ημισφαίριο και θα φτάσεις στην σωστή θεώρηση του κόσμου,ισορροποία ανάμεσα στα δύο άκρα.

quote:
Θα παραμένει πάντα μία ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ οπτική γωνία συμβατή με οτι έχει μέσα ο καθένας στο κεφάλι του , και σε πλήρη αρμονία με τον ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κόσμο που αντιλαμβάνεται το μυαλό του .

Τα αστρικά ταξίδια λοιπόν δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ταξίδια μεσα στο "συμπαν" που έχει κατασκευάσει ο καθε ένας μέσα στο μυαλό του απο την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ του εμπειρία .
Σε καμμία περίπτωση δεν είναι ταξίδια στο πραγματικό συμπαν γιατί τότε ΟΛΟΙ οι δήθεν ταξιδιώτες , θα γνώριζαν για το σύμπαν πράγματα που αγνοούν οι κοσμολόγοι και οι Αστροφυσικοί , και κάτι τέτοιο φυσικά ΔΕΝ συμβαίνει .

Εκτός αν όλοι αυτοί γνωρίζουν την θεωρία του ΠΑΝΤΟΣ , η γνωρίζουν τι συμβαίνει στο εσωτερικό μίας μαύρης τρύπας και δεν μας το λένε για να μην νιώσουμε άσχημα .

ΟΛΑ αυτα φίλε είναι παιχνίδια του μυαλού .
Δεν είναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ κόσμος που βρισκεται περα απο την ανθρώπινη εμπειρία .
Αυτον τον κόσμο , μόνο η ΕΠΙΣΤΗΜΗ μπορεί να προσεγγίσει , γιατί διαθέτει τα κατάλληλα αμερόληπτα ΕΡΓΑΛΕΙΑ , που δεν στηρίζονται στον υποκειμενισμό .

Σε προκαλώ με στοιχεία και επιχειρήματα να αντικρούσεις τα παραπάνω .
ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ .


Βλέπεις μόνο ένα μικρό κομμάτι απο ένα πάζλ που αποτελείται απο μυριάδες κομμάτια.


Συγνώμη που απάντησα στην θέση σου Αριστοτέλη αλλά δέν κρατήθηκα.

Edited by - strangerz2 on 22/09/2010 09:33:22

Edited by - strangerz2 on 22/09/2010 09:34:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 10:17:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν επιλέξετε αγάπη και ανιδιοτέλεια,όλα θα αλλάξουν.

σωστος, οπως ζεις εσυ να υποθεσω ? "αγαπη και ανιδιοτελεια" που διαπερνα ολα σου τα μυνηματα οπως και των υπολοιπων με "υψηλες" συγνοτητες εδω μεσα !!!!

δασκαλε που διδασκες ... το ξερς αυτο? !!!!
τουλαχιστον φροντιζε να τηρεις τα οσα λες !!! γιατι εγω στα μυνημτα σου το μονο που "βλεπω" ειναι μισος !!!! και συγχωρα με εαν κανω λαθος !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 10:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
δασκαλε που διδασκες ... το ξερς αυτο? !!!!
τουλαχιστον φροντιζε να τηρεις τα οσα λες !!! γιατι εγω στα μυνημτα σου το μονο που "βλεπω" ειναι μισος !!!! και συγχωρα με εαν κανω λαθος !!!

Δέν είπα οτι είμαι μια ανώτερη οντότητα ρε τενεκέ.Άνθρωπος είμαι με ελλατώματα,επειδή γνωρίζω αυτά που γνωρίζω δέν σημαίνει οτι έχω γίνει τέλειος.Απλά λέω τί ισχύει και τί όχι.

Προσπαθώ να βελτιωθώ,αλλά όταν βλέπω άτομα σαν εσένα,είναι δύσκολο να κρατηθώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 10:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
Σχετικά με τις εσωτερικές δυνάμεις που λέγαμε.


http://www.esoterica.gr/articles/eastern/patanzali_02/patanzali_02.htm

Με λίγα λόγια η πανάρχαια επιστήμη της Γιόγκα.

Edited by - strangerz2 on 22/09/2010 11:01:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 11:04:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπεράνω είσαι εσύ και οι ομοίοι σου που χλευάζετε ιερά πράγματα,είναι το κάρμα σας το γεγονός οτι ζείτε στην άγνοια και στις χαμηλές δονήσεις.

επομενως εσυ ΖΕΙΣ στις υψηλες δονησεις ... αφου ΕΜΕΙΣ ζουμε στις χαμηλες !!! καταλαβαινεις τι γραφεις ? ή ζαλιστηες απο τις συχνοτητες ???!!!!

quote:
Προσπαθώ να βελτιωθώ

παντως εισαι σε καλο δρομο ... απο οσο δειχνουν τα μυνηματα σου εδω μεσα , πλυμμυριζεις απο αγαπη και κατανοηση για τον συνανθρωπο αλλα πανω απο ολα για ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ... ευγε !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 11:13:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
δασκαλε που διδασκες ... το ξερς αυτο? !!!!
τουλαχιστον φροντιζε να τηρεις τα οσα λες !!! γιατι εγω στα μυνημτα σου το μονο που "βλεπω" ειναι μισος !!!! και συγχωρα με εαν κανω λαθος !!!

Δέν είπα οτι είμαι μια ανώτερη οντότητα ρε τενεκέ.Άνθρωπος είμαι με ελλατώματα,επειδή γνωρίζω αυτά που γνωρίζω δέν σημαίνει οτι έχω γίνει τέλειος.Απλά λέω τί ισχύει και τί όχι.

Προσπαθώ να βελτιωθώ,αλλά όταν βλέπω άτομα σαν εσένα,είναι δύσκολο να κρατηθώ.


Stranger...ο κάθε άνθρωπος και με απλοϊκή σκέψη -δεν χρειάζεται ιδιαιτερη σκέψη- μπορεί εύκολα να δεί πίσω απο τα όσα λές -και ιδιαίτερα απο το πως τα λές- αυτά που σου ανέφερε ο φίλος και συνδίκτυος Makfor..ο Οποίος μάλιστα είναι ευθύς ως άνθρωπος και δεν κρύβεται πίσω απο Lu{m}pus προκειμένου να βγάλει τα εσώψυχά του..!!

Το τι ισχύει και αν αυτό ισχύει , αυτό επιβεβαιώνεται απο την εν γένει συμπεριφορά του καθενός μας και ασφαλώς ως άνθρωποι έχουμε δικαίωμα στο λάθος .... εσύ όμως βγάζεις προς τα έξω μια "μοχθηρία" να το έλεγα..???

Και ο Makfor το έθεσε πιο κομψά , επικαλούμενος μάλιστα και την περίπτωση να κάνει λάθος και γι'αυτό ζήτησε και "συγγνώμη" για την περίπτωση αυτή...

Επανήλθες όμως και τον αποκάλεσες "τενεκέ"...μη καταλαβαίνοντας ότι κατ'αυτόν τον τρόπο ... ο "εσωτερισμός" που επικαλείσαι αποδεικνύεται μια φούσκα του μυαλού σου και μόνο..!!

Προσωπικά δεν σε πάω ΔΙΟΛΟΥ...ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ...ωστόσο προσπαθώ να "συμβιώσω" μαζί σου και ενδεχομένως να "δώ" και καλά σου στοιχεία , που ελπίζω ότι θα έχεις ως άνθρωπος...και ενδεχομένως να δώσεις βήμα στην εμφάνισή τους...και έχε υπ'οψιν σου , ότι κανείς μας δεν αναζητάει τον τέλειο άνθρωπο...αλλα έναν καλό άνθρωπο απλά..!!!

Και γενικώς "κρατήσου" μην σου φεύγουν...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 11:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
.ο Οποίος μάλιστα είναι ευθύς ως άνθρωπος και δεν κρύβεται πίσω απο Lu{m}pus...

Δεν είμαι ο lupus,ο alex22 είμαι.xaxaxaxa.


Απλά δέν είμαι πλέον 22 για αυτό το άλλαξα.

quote:
Το τι ισχύει και αν αυτό ισχύει , αυτό επιβεβαιώνεται απο την εν γένει συμπεριφορά του καθενός μας και ασφαλώς ως άνθρωποι έχουμε δικαίωμα στο λάθος .... εσύ όμως βγάζεις προς τα έξω μια "μοχθηρία" να το έλεγα..???


Κοίτα να δείς,δέν ήξερα οτι βγάζω κάτι τέτοιο,είναι σημαντικό που το λές.


quote:
Και ο Makfor το έθεσε πιο κομψά , επικαλούμενος μάλιστα και την περίπτωση να κάνει λάθος και γι'αυτό ζήτησε και "συγγνώμη" για την περίπτωση αυτή...

Ο makfor το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να μηδενίζει τα πάντα με "κομψο" τρόπο όπως λές.

quote:
Προσωπικά δεν σε πάω ΔΙΟΛΟΥ...ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ...ωστόσο προσπαθώ να "συμβιώσω" μαζί σου και ενδεχομένως να "δώ" και καλά σου στοιχεία , που ελπίζω ότι θα έχεις ως άνθρωπος...και ενδεχομένως να δώσεις βήμα στην εμφάνισή τους...και έχε υπ'οψιν σου , ότι κανείς μας δεν αναζητάει τον τέλειο άνθρωπο...αλλα έναν καλό άνθρωπο απλά..!!!

χεχε,τα αισθήματα είναι αμοιβαία βλέπω.Και γώ το ίδιο αισθανομαι για σένα.

Σχετικά με τους καλούς τρόπους,είναι δύκολο όταν περπατάς σε έναν δρόμο που είναι γεμάτος απο λάσπη να μην λερωθείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 11:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

quote:
ετυχε να γνωρισω στα νιατα μου εναν ανθρωπο ηλικιωμενο που ηταν ενορατικος και εβλεπε τους λογους (την αορατη φυση) των οντων, εβλεπε και πιο περα απο τη δικη μας διασταση, αλλα ολα αυτα τα θεωρουσε φυσιολογικα οχι κατι ιδιαιτερο, τον πιστευα οχι μονο γιατι ηταν ιδιαιτερα μορφωμενος, πολυγλωσσος και συγγραφεας πολλων λογοτεχνικων εργων και δοκιμιων αλλα γιατι δεν το παιζε ουτε γκουρου ουτε ποτε του πηγε να βγαλει λεφτα απο το χαρισμα του...

Ολο έτυχε να ακουσω ΚΑΤΙ να γνωρίσω ΚΑΠΟΙΟΝ , να διαβάσω ΚΑΠΟΥ και όλο αοριστολογίες περι αορατου σώματος είσαι Βρε Αριστοτέλη .
Αν όλα αυτά τα άτομα είχαν τις ψυχικές δυνάμεις που ισχυρίζεσαι θα έπρεπε να είχαν γίνει πλανητάρχες τουλάχιστον .




αναρωτηθηκες γιατι δεν εδωσα το ονομα του τυπου ενω ηταν γνωστος σε αρκετους κυκλους και βραβευμενος λογοτεχνικα;

(παρεπιπτοντως ηταν φιλος του Ριτσου και του Καζαντζακη και πεθανε σε ηλικια ανω των 100 ετων)...

γιατι θελω να προστατευσω τη μνημη του στη ζουγκλα του διαδικτυου οπου θα βγει ο καθε ενας και θα σκιζει τα ρουχα του οτι ολα αυτα ειναι μπαρουφες και απατεωνιες...

απο κει και περα να σου θυμισω το δευτερο πειρασμο του Χριστου στην ερημο...

ηταν να κανει θαυματα φιγουρας...

και φυσικα τον αρνηθηκε...

ο γνωστος μου δεν εκανε θαυματα αλλα ειχε καποια χαρισματα, στα παλια χρονια θα τον ελεγαν ελαφροισκιωτο αλλα αυτος ηταν σουπερ μορφωμενος ενω κατα κανονα οι αλαφροισκιωτοι ειναι ανθρωποι μηδενικης παιδειας...

τελος παντων να εχεις υποψιν σου το εξης...

θαυματα δεν μπορουν να γινουν...

1) για λογους φιγουρας...

2) για λογους χρηματων...

3) για ψυλου πηδημα..

4) κατα παραγγελια...

το θαυμα μπορει να ερθει (και μπορει και να μην ερθει) σε καποιον που εχει τετοιες δυναμεις οταν βρισκεται σε εντονη εγρηγορση και παραλληλα υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος να βοηθησει καποιον η να σωσει τον εαυτο του απο κινδυνο...γενικοτερα οι δυναμεις που δινουν το θαυμα δεν ελεγχονται, συντονιζεται κανεις μ' αυτες σε σπανιες περιπτωσεις και για σοβαρο λογο...ακομη κι ο συντονισμος αυτος δεν επιτυγχανεται με τη βουληση μας, χρειαζεται αγαπη πρωτα απ' ολα και καθαρη ενεργεια και μετα το κυκλωμα μπορει να λειτουργησει απο μονο του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 11:58:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


χεχε,τα αισθήματα είναι αμοιβαία βλέπω.Και γώ το ίδιο αισθανομαι για σένα.

Σχετικά με τους καλούς τρόπους,είναι δύκολο όταν περπατάς σε έναν δρόμο που είναι γεμάτος απο λάσπη να μην λερωθείς.


Άρα έχουμε κάτι "κοινό" και κάτι που μας "ενώνει"...

Αναρρωτιέμαι αν άραγε θα μπορούσαμε αυτό να το μετατρέψουμε σε θετικό παράγοντα δουλεύοντας πάνω του , με αποτέλεσμα να έρθουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλο , με αμοιβαία εμπιστοσύνη και καλή διάθεση..!!!

Πως θα το έλεγες εσύ αυτό..."εκδήλωση δύναμης" ή "αδυναμίας" φίλε μου???

Και προκαταβολικά -αν σε έχω στενοχωρήσει- θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη και να σε διαβεβαιώσω , ότι δεν το είχα ποτέ σκοπό αυτό...αλλα βλέπεις καμμιά φορά με την "έπαρση" που διακατεχόμαστε , να εκτρεπόμαστε χωρίς να το καταλαβαίνουμε...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Και προκαταβολικά -αν σε έχω στενοχωρήσει- θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη και να σε διαβεβαιώσω , ότι δεν το είχα ποτέ σκοπό αυτό...αλλα βλέπεις καμμιά φορά με την "έπαρση" που διακατεχόμαστε , να εκτρεπόμαστε χωρίς να το καταλαβαίνουμε...!!!

Ναι σε καλά,και εγώ παρασύρομαι πολλές φορές απο τα πιστεύω ενω ξέρω οτι κάνω λάθος που αντιδράω έτσι.Είναι έλειψη πειθαρχίας.

quote:
Αναρρωτιέμαι αν άραγε θα μπορούσαμε αυτό να το μετατρέψουμε σε θετικό παράγοντα δουλεύοντας πάνω του , με αποτέλεσμα να έρθουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλο , με αμοιβαία εμπιστοσύνη και καλή διάθεση..!!!

Πως θα το έλεγες εσύ αυτό..."εκδήλωση δύναμης" ή "αδυναμίας" φίλε μου???


Αν το κάνεις με ειλικρινή πρόθεση τότε είναι δύναμη ενάντια στο εγώ,αν το κάνεις όμως για λόγους διπλωματίας,τότε είναι υποκρισία
Δέν μου αρέσει να υποκρίνομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:13:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:

quote:
ετυχε να γνωρισω στα νιατα μου εναν ανθρωπο ηλικιωμενο που ηταν ενορατικος και εβλεπε τους λογους (την αορατη φυση) των οντων, εβλεπε και πιο περα απο τη δικη μας διασταση, αλλα ολα αυτα τα θεωρουσε φυσιολογικα οχι κατι ιδιαιτερο, τον πιστευα οχι μονο γιατι ηταν ιδιαιτερα μορφωμενος, πολυγλωσσος και συγγραφεας πολλων λογοτεχνικων εργων και δοκιμιων αλλα γιατι δεν το παιζε ουτε γκουρου ουτε ποτε του πηγε να βγαλει λεφτα απο το χαρισμα του...

Ολο έτυχε να ακουσω ΚΑΤΙ να γνωρίσω ΚΑΠΟΙΟΝ , να διαβάσω ΚΑΠΟΥ και όλο αοριστολογίες περι αορατου σώματος είσαι Βρε Αριστοτέλη .
Αν όλα αυτά τα άτομα είχαν τις ψυχικές δυνάμεις που ισχυρίζεσαι θα έπρεπε να είχαν γίνει πλανητάρχες τουλάχιστον .




αναρωτηθηκες γιατι δεν εδωσα το ονομα του τυπου ενω ηταν γνωστος σε αρκετους κυκλους και βραβευμενος λογοτεχνικα;

(παρεπιπτοντως ηταν φιλος του Ριτσου και του Καζαντζακη και πεθανε σε ηλικια ανω των 100 ετων)...

γιατι θελω να προστατευσω τη μνημη του στη ζουγκλα του διαδικτυου οπου θα βγει ο καθε ενας και θα σκιζει τα ρουχα του οτι ολα αυτα ειναι μπαρουφες και απατεωνιες...

απο κει και περα να σου θυμισω το δευτερο πειρασμο του Χριστου στην ερημο...

ηταν να κανει θαυματα φιγουρας...

και φυσικα τον αρνηθηκε...

ο γνωστος μου δεν εκανε θαυματα αλλα ειχε καποια χαρισματα, στα παλια χρονια θα τον ελεγαν ελαφροισκιωτο αλλα αυτος ηταν σουπερ μορφωμενος ενω κατα κανονα οι αλαφροισκιωτοι ειναι ανθρωποι μηδενικης παιδειας...

τελος παντων να εχεις υποψιν σου το εξης...

θαυματα δεν μπορουν να γινουν...

1) για λογους φιγουρας...

2) για λογους χρηματων...

3) για ψυλου πηδημα..

4) κατα παραγγελια...

το θαυμα μπορει να ερθει (και μπορει και να μην ερθει) σε καποιον που εχει τετοιες δυναμεις οταν βρισκεται σε εντονη εγρηγορση και παραλληλα υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος να βοηθησει καποιον η να σωσει τον εαυτο του απο κινδυνο...γενικοτερα οι δυναμεις που δινουν το θαυμα δεν ελεγχονται, συντονιζεται κανεις μ' αυτες σε σπανιες περιπτωσεις και για σοβαρο λογο...ακομη κι ο συντονισμος αυτος δεν επιτυγχανεται με τη βουληση μας, χρειαζεται αγαπη πρωτα απ' ολα και καθαρη ενεργεια και μετα το κυκλωμα μπορει να λειτουργησει απο μονο του...



Αριστοτέλη...

Να κατηγορηθούμε άραγε μείς οι υπόλοιποι ή να θεωρήσουμε άτυχο τον εαυτό μας , που δεν είχαμε την τύχη να απαντήσουμε ανάλογους ανθρώπους και να βιώσουμε αντίστοιχες εμπειρίες..???

Μας καλείς φίλε μου να δεχθούμε όλα όσα λές...προσωπικά θα το ήθελα , αλλα δεν μπορώ...όπως και σύ δεν θα μπορέσεις -και ο καθένας-να βιώσει δικές μου εμπειρίες ή του καθενός συνδικτύου , εφόσον δεν ήταν παρών/όντες σε αυτές τις εμπειρίες...!!!

Ωστόσο δεν μπορώ και να σε διαψεύσω...

Κάπως έτσι έχουν τα πράματα..δυο παράλληλοι δρόμοι..που ίσως σε κάποιο σημείο συναντηθούν...ποιός ξέρει..???

Μπορούμε ωστόσο να μιλήσουμε για πράματα πιο συγκεκριμμένα και κοινά για όλους μας...και που θα μας βοηθήσουν στο σήμερα και στο "εδώ"...

Άποψή μου , με μια καλημέρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:14:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Και προκαταβολικά -αν σε έχω στενοχωρήσει- θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη και να σε διαβεβαιώσω , ότι δεν το είχα ποτέ σκοπό αυτό...αλλα βλέπεις καμμιά φορά με την "έπαρση" που διακατεχόμαστε , να εκτρεπόμαστε χωρίς να το καταλαβαίνουμε...!!!

Ναι σε καλά,και εγώ παρασύρομαι πολλές φορές απο τα πιστεύω ενω ξέρω οτι κάνω λάθος που αντιδράω έτσι.Είναι έλειψη πειθαρχίας.

quote:
Αναρρωτιέμαι αν άραγε θα μπορούσαμε αυτό να το μετατρέψουμε σε θετικό παράγοντα δουλεύοντας πάνω του , με αποτέλεσμα να έρθουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλο , με αμοιβαία εμπιστοσύνη και καλή διάθεση..!!!

Πως θα το έλεγες εσύ αυτό..."εκδήλωση δύναμης" ή "αδυναμίας" φίλε μου???


Αν το κάνεις με ειλικρινή πρόθεση τότε είναι δύναμη ενάντια στο εγώ,αν το κάνεις όμως για λόγους διπλωματίας,τότε είναι υποκρισία
Δέν μου αρέσει να υποκρίνομαι.


Δεν είμαι υποκριτής Άλεξ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

strangerz2 :

quote:
Γιατί δέν μπορεί να επέμβει στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου,είναι ο βασικότερος κανόνας του θεού.Αυτός που το κάνει,πράτει αντιχριστικά,ακόμα και αν ο σκοπός του είναι καλός.Εκτός απο αυτό,μεγάλη δύναμη = μεγάλο ρίσκο.Η μεγάλη δύναμη χρειάζεται την ανάλογη στάση για προστασία.Σκέψου τί θα γινόταν άν όλλοι μάθαιναν οτι έχουν μυστικές υπερδυνάμεις και έκαναν τα πάντα για να τις αφυπνίσουν έτσι ώστε να κάνουν αυτό που θέλει το εγώ τους. Θα είχαμε εναν κόσμο που θα κυβερνούσε ο σατανάς σε όλα τα επίπεδα.Χρειάζεται λοιπόν η αγνότητα και οι γνώσεις για το καλό και το κακό.Οσοι τις έχουν αυτές τις γνώσεις και έχουν την απαιτούμενη αγνότητα,τους δίνεται η ευκαιρία.Είναι θέμα προστασίας λοιπόν.

Λυπάμαι αλλα δεν με πείθεις .
Δεν μπορεις να λες οτι ναι μεν κάποιοι έχουν μεγάλες δυνάμεις , αλλα δεν τις χρησιμοποιούν γιατί αυτό είναι "αντιχρηστικό" και γίνεται για το καλό μας .
Αυτά είναι κοινές ανοησίες και προφάσεις εν αμαρτίες .
Και τότε τι νόημα έχουν οι δυνάμεις αυτές ?
Ποιον εξηπηρετούν ?
Την "σωτηρία" μόνο αυτού που τις έχει ?
Τότε ο καθε ένας μπορεί φαντάζεται οτι έχει μεγάλες δυνάμεις , χωρίς ποτε να υπάρχει τρόπος να το αποδείξει γιατι έτσι είναι καλύτερα , οπως λες .

Η κοινή λογική στην περίπτωση αυτη λέεει οτι απλως αυτός που τα ισχυρίζεται αυτά μας δουλεύει , και ψαρεύει απλά οπαδούς .

Οσο για τα άλλα περι γνώσεων του καλού και του κακού είναι επίσης ανυπόστατα γιατί το καλό και το κακό είναι σχετικά πράγματα , και είναι και τα 2 , όψεις του ιδιου νομίσματος .
Είναι ανθρωποκεντρισμοί που δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματική γνώση .

quote:
Αυτά τα άτομα ώς πνευματικά εξελιγμένα που είναι,το τελευταίο πράγμα που θα ήθελαν είναι η εξουσία.Αναγνωρίζουν οτι όλα είναι ένα,και δρούν με βάση αυτό το πρωτόκολλο.Αυτό που λές θα μπορούσαν να το κάνουν(και το κάνουν,να είσαι σίγουρος για αυτό) οι σκοτεινοί ή οι έκπτωτοι που δέν υπηρετούν το σύνολο αλλά το εγώ τους.

Και αυτά τα προικισμένα άτομα με τι ασχολούνται ?
Ζουν στην έρημο και προσεύχονται ?
Είναι αποκομμένα απο τον κόσμο ?
Τι κάνουν για να αφυπνίσουν τους υπολοιπους ?
Δώσε μας παραδείγνματα τέτοιων ανθρώπων.
Για να δούμε απο πρώτο χέρει τι τους ξεχωρίζει απο τους άλλους .
Οχι εχω εναν φίλο ΚΑΠΟΥ , και έναν γνωστο ΠΙΟ ΠΕΡΑ και ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ .

quote:
Όσα στοιχεία και να σου δείξει,δέν μπορείς να καταλάβεις και να δεχτείς,επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.Τέλος.

Το αν μπορώ να καταλάβω ή οχι ΔΕΝ μπορείς να το κρίνεις εσύ .
Ουτε με ξέρεις , ουτε ξέρεις με τι ασχολούμαι και τι γνώσεις έχω .
Τι γνώση είναι αυτή που a priori γνωρίζεις οτι δεν μπορώ να καταλάβω ?
Μήπως είναι θέμα ΠΙΣΤΗΣ και όχι ΓΝΩΣΗΣ ?

quote:
Όλα τα όντα εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ενέργεια σε όλες τους τις διαστάσεις,αυτή η ενέργεια μπορεί να είναι είτε μια γρήγορη συχνότητα(ανιδιοτέλεια,αγάπη,κλπ.) ή μια αργή συχνότητα(εγωισμός,χαμηλό eq,κλειστό μυαλό κλπ.)Οι Δάσκαλοι και οι άγγελοι,τέλος πάντων τα πιό εξελιγμένα όντα απο εμάς,εκπέμπουν την θετική ενέργεια με πολλή μεγάλη ένταση και βοηθάνε όλη την ανθρωπότητα.Περιλιπτικά στα λέω,αυτά που ξέρω δέν μπορώ να εκφράσω τόσο κάλά με τις λέξεις.

Η ηλεκτρομαγνητική ακτινονολία και ενέργεια είναι κομματι του φυσικού κοσμου μελετημενο σε μεγάλο βάθος απο την ΦΥΣΙΚΗ .
Ολα αυτά που γράφεις εδώ δεν βγάζουν νόημα .
Τι ενονείς με την λέξη "Συχνότητα" ας πουμε ?
Αυτο που εννοεί η φυσική που ξέρουμε η κάτι άλλο ?


quote:
Υπεράνω είσαι εσύ και οι ομοίοι σου που χλευάζετε ιερά πράγματα,είναι το κάρμα σας το γεγονός οτι ζείτε στην άγνοια και στις χαμηλές δονήσεις.Αν επιλέξετε αγάπη και ανιδιοτέλεια,όλα θα αλλάξουν.

Αυτό που έγραψες τώρα δεν είναι απόδειξη οτι το παίζεις ΥΠΕΡΑΝΩ ?
Παγιδευεσαι απο την ίδια την συμπεριφορά σου .

quote:
Βλέπεις μόνο ένα μικρό κομμάτι απο ένα πάζλ που αποτελείται απο μυριάδες κομμάτια.

Εσεις που βλέπετε και τα άλλα κομμάτια , απαντήστε μας σε θεμελιωδη ζητήματα που δεν ξέρουμε όπως :
1)Ποια είναι η φύση της σκοτεινής ενέργειας ?
2)Τι συμβαίνει μέσα στις μαυρες τρύπες ?
3)Υπάρχει το σωματίδιο Higgs ?
4)υπάρχει 5η δύναμη ?
5)Ισχύει η θεωρια χορδών ?
6)Υπαρχει ενιαία θεωρία για τις δυνάμεις ?

Αυτα τα κόμματια του παζλ τα ξέρετε ?
Γιατί αν δεν τα ξέρετε τότε τα ταξίδια που κάνετε είναι μόνο στην ΦΑΝΤΑΣΙΑ σας και δεν έχουν καμμία σχέση με τον πραγματικό κόσμο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Δεν είμαι υποκριτής Άλεξ...!!!


Μπορεί να φένεται λάθος και άσχημο πράγμα που μιλάμε έξω απο τα δόντια,αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερα απο το να τα κρατάμε μέσα μας και να βγάζουμε άλλον χαρακτήρα στον άλλον μόνο για το φαίνεσθαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:32:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτα τα κόμματια του παζλ τα ξέρετε ?
Γιατί αν δεν τα ξέρετε τότε τα ταξίδια που κάνετε είναι μόνο στην ΦΑΝΤΑΣΙΑ σας και δεν έχουν καμμία σχέση με τον πραγματικό κόσμο .



Think Math , καλή σου μέρα..!!!

Σήμερα -λόγω της μέρας??- με έχει πιάσει το "συναινετικό" μου..

Καθόμουν πριν λίγο -εδώ στο γραφείο- και έκανα μια αναδρομή στα όσα την τελευταία περίοδο έχουν διαμειφθεί αναμεσά μας...και αναρρωτήθηκα :"Και τελικά..τί??"

Η απάντηση -αβίαστα- που ήρθε ήταν:"Μια τρύπα στο νερό"

Γι'αλλη μια φορά "χωρισθήκαμε" για άλλη μια φορά αναδείξαμε όλοι μας "αδυναμίες" και "φοβίες"...ΟΛΟΙ ΜΑΣ..ελπίζω ότι δεν θα διαφωνήσεις...

Έχω την αίσθηση , ότι έχεις αντιληφθεί ... ότι προσωπικά συμφωνώ μαζί σου και γι'αυτόν τον λόγο και ποτέ δεν έχω πάρει θέση ενάντια στα όσα λές...αλλα τελικά αναρρωτιέμαι έτσι πρέπει να είναι???

Θα ομαδοποιούμαστε οι "μέν" και απο την άλλη μεριά θα υπάρχουν οι "δε"..???

Κάτι συμβαίνει εδώ φίλε μου και που σε άλλη περίπτωση -ενδεχομένως - δεν θα συνέβαινε...

Τι λές..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/09/2010 12:33:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:39:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Δεν είμαι υποκριτής Άλεξ...!!!


Μπορεί να φένεται λάθος και άσχημο πράγμα που μιλάμε έξω απο τα δόντια,αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερα απο το να τα κρατάμε μέσα μας και να βγάζουμε άλλον χαρακτήρα στον άλλον μόνο για το φαίνεσθαι.



Χάρηκα πολύ που μιλάω με τον Άλεξ και όχι με τον Stranger...
Toν Άλεξ τον γνώριζα...και όμορφη αίσθηση μου είχε δημιουργήσει...

Νά'σαι καλά Άλεξ και ξέχνα όσα έχω πεί για σένα κατα καιρούς...
Ένας είναι ο εσωτερισμός Άλεξ και αναδείχθηκε εδώ "σήμερα"...η "καρδιά" ..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 12:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
τελος παντων, για χαρη του θινκ μαθ ας αποκαλυψω για ποιον μιλαω...

http://genesis.ee.auth.gr/dimakis/mandragoras/26/man189.gif

http://www.skiathos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=415%3A2009-03-13-12-36-32&catid=44%3Abenefactors&Itemid=101&lang=el

http://www.ekebi.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=461&t=593

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 13:58:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σχετικά με τους καλούς τρόπους,είναι δύκολο όταν περπατάς σε έναν δρόμο που είναι γεμάτος απο λάσπη να μην λερωθείς.

γιατι αραγε περπατας σε δρομο με λασπες ? ή μηπως εισαι και εσυ μερος της λασπης ? και στο κατω κατω τι θες και ανακατευεσαι με τις λασπες ρε αδερφε ? αμα σε λασπες περπατας εεε με λασπες θα λερωθεις με τι ηθελετε δηλαδη με κρεμα σαντυγη? χμμμ απο την αλλη ομως κανεις δεν ζητησε να σωθει απο τις λασπες ... αμα χρειαστουμε λασποκαθαριστη ή λασποσωστη , σε φωναζουμε ΧΑΧΑΧΑΧΑ

quote:
Μπορεί να φένεται λάθος και άσχημο πράγμα που μιλάμε έξω απο τα δόντια,αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερα απο το να τα κρατάμε μέσα μας και να βγάζουμε άλλον χαρακτήρα στον άλλον μόνο για το φαίνεσθαι.

κρυβεσαι πισω απο μια λογικη αρλουμπα, αυτο που λες το λες για να δικαιολογεις την καθε ειδους ΑΓΕΝΗ συμπεριφορα σου ... αγενεστατος και κακομαθημενος εισαι ... και πολλα αλλα τα οποια ομως δεν λεγονται γιατι θα σε προσβαλουν και δεν μου αρεσει να προσβαλω ανθρωπους (σκεψου λιγο θα τα βρεις μονος σου ,τα ξερεις αλλωστε) ... μια συμπεριφορα που δεν συνδεετε με τα οσα λες και πιστευεις , αρα μονο τα λες και ουτε εσυ δεν τα πιστευεις !!!!

το μισος σου για τον ανθρωπο , τις γυναικες και αλλα οντα αυτου του κοσμου που ζουμε , δεν ξερω απο που πηγαζει και ποια η αιτια , αλλα σιγουρα δεν θα βρεις την λυση του προβληματο σου με το να βριζεις οποιον διαφωνει μαζι σου γιατι αργα ή γρηγορα θα ανακαλυψεις φιλε μου οτι ολοι θα διαφωνουν μαζι σου σε κατι , οπως κανουν και μαζι μου οπως κανουν με ολους (αφηνω το ενδεχομενο να σε βρισουν και αυτοι ... καλα καλα . δε σε βριζουν σου λενε αληθειες χαχαχα )... εδω μπανει η κατανοηση που σου ειπα ποιο πανω !!! και μη ξεγελας τον εαυτο σου με τις παραπανω λογικες αρλουμπες ... "δεν ειμαι κακομαθημενος απλα λεω την αληθεια" ... ΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!! το πραγματικο μας προσωπο φαινεται , ειτε μιλαμε , ειτε γραφουμε , ειτε λεμε αληθεια ειτε λεμε ψεματα , αυτα λειτουγρουν ως καθρεπτης ... το κακο ειναι οτι τον βλεπουν ολοι οι αλλοι εκτος απο εμας τους ιδιους ... σπανια καμια φορα μπορει να το παρουμε χαμπαρι και εμεις οι ιδιοι !!!!

και σορυ για το ποιο πανω (σου ειχα γραψει ακομη ενα μυνημα περι του "λεω την αληθεια" που ελπιζω οτι ειχες διαβασει..."ο μλακας με το σπασμενο ποδι") ο σκοπος μου ειναι να σε ταρακουνησω , οχι για να αλλαξεις ιδεες , αυτες να μην την αλλαξεις ποτε και να μην αφησεις κανεναν να στις αλλαξει ,μονο εσυ εχεις το δικαιωμα να το κανεις , αλλα γιατι πρεπει να μαθεις να σεβεσαι την γνωμη-αποψη του αλλου, ΟΠΟΙΑ και εαν ειναι αυτη ... !!!!


quote:
Δεν είμαι ο lupus,ο alex22 είμαι.xaxaxaxa.

εεε πεστο για και μας μπερδεψες ... γιατι αραγε ? ΧΑΧΑΧΑ

αντε και οσα ειπαμε , νερο και πιπερι !!

και μη σκας για μενα , εμενα δεν με αγγιζουν λεξεις και γραμματα ... λεγε οτι θες .... απλα με στεναχωρει να βλεπω νεα παιδια να χανονται(παρτο οπως θες αυτο) !!! και εχω δει πολλα !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 19:30:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατί έγραψα εγώ κάπου ότι ο Θεός του έκανε μαθήματα ευρεσιτεχνίας?
Ο Θεός δεν έκανε παρά να του δώσει τη νόηση για να μπορέσει ο άνθρωπος να πράξει τα όσα έπραξε.


Τι είναι νόηση; Αν είναι η ικανότητα σκέψης και απομνημόνευσης την έχουν και τα ζώα. Άρα δεν είναι ένα "χάρισμα" αλλά ένα χαρακτηριστικό σε μεγαλύτερο βαθμό. Και ξαναλέω αυτό που δεν απάντησες ότι η πρόοδος ήταν ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ γεγονός που μπορεί να εξηγήσει το ρυθμό της


quote:
Θες να μας πεις ότι, γνωρίζει κάποιος επιστήμονας εάν πριν από 1.000.000 χρόνια τα μυρμήγκια δεν έκλεβαν τα αυγά άλλων φυλών για να τα χρησιμοποιήσουν αργότερα ως δούλους τους?


και

quote:
Τι λες άνθρωπέ μου? εδώ δεν γνωρίζουμε καλά καλά την κοινωνική συμπεριφορά του είδους μας πριν από 20.000 χρόνια και κάνουμε υποθέσεις.....και μας λες ότι διαβάζοντας γνωρίζουμε την κοινωνική συμπεριφορά των μυρμηγκιών πριν από εκατομμύρια χρόνια?
Ότι δηλαδή διαβάζεις εσύ κάπου το ασπάζεσαι με τη μία? Δεν το επεξεργάζεσαι καθόλου?


Εγώ έχω μια διαφορά από εσένα. Δε διαλέγω ποιο μαγαζί θα πιστέψω στο ΒΡΟΝΤΟ. Κοιτάζω τα στοιχεία.Τα στοιχεία υπάρχουν αλλά πρέπει να ψάξεις. Δεν ασπάζομαι μια ατάκα ενός επιστήμονα αλλά το συμπέρασμα που προκύπτει από μελέτη ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΩΝ. Και έχουμε βρει απολιθώματα τέτοια. Εδώ βρίσκουμε απολιθώματα μικροβίων από δις χρόνια, τα μυρμήγκια θα μας γλύτωναν;


Η εξέλιξη λοιπόν του μυρμηγκιού σε ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ έντομο συντελέσθηκε επειδή μπόρεσε να αναπτύξει έναν αδένα, τον "μεταπλευρικό αδένα" στα πίσω πόδια ο οποίος έχει αντιβιοτική δράση ενάντια στα μικρόβια. Με άλλα λόγια, το μυρμήγκι μπόρεσε να συγκεντρωθεί σε μεγάλους αριθμούς και να φτιάξει κοινωνίες όταν η μετάδοση των μικροβίων ΕΠΑΨΕ να αποτελεί πρόβλημα. Και πριν πεις καμιά μαλακία σε προλαβαίνω...ΟΛΕΣ οι μορφές ζωής αρρωσταίνουν. Και τα έντομα και τα δέντρα και τα ψάρια ακόμα και τα βακτήρια προσβάλλονται από ιούς.


Αν λοιπόν ψάξεις, θα δεις ότι δεν έχει να κάνει με "αποδοχή" ή "επεξεργασία" (αν και εδώ που τα λέμε ποια η ικανότητα ενός λογιστή ΤΕΙ να επεξεργαστεί βιολογικές έννοιες;) αλλά με ΓΝΩΣΗ.

quote:
Απάντησα αλλά δεν το είδες.....και πάλι.

Η απάντηση μέσω υπεκφυγών δεν είναι απάντηση...

quote:
Την εξέλιξη του ανθρώπου από το είδος του και όχι από το είδος των πιθήκων


Ποιος "είδος" του και ποιο "είδος" των πιθήκων ρε άσχετε; Δεν καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι και ρεζιλεύεσαι με το να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα ενώ στην πράξη το μόνο που δείχνεις είναι η αμορφωσιά σου;


ΜΑΘΕ πρώτα βασικές αρχές ταξονομικής (βασίλειο, συνομοταξία, τάξη, ομοταξία, γένος, είδος κτλ κτλ) και μετά πες μου για "είδος". Δεν υπάρχει "είδος" των θηλαστικών για παράδειγμα αλλά TAΞΗ των θηλαστικών (μαζί με τα ερπετά κτλ). Δεν υπάρχει είδος των σπονδυλωτών αλλά ΦΥΛΟ των σπονδυλωτών. Δεν υπάρχει είδος των μεγάλων πιθήκων (ή ανθρωπιδών για την ακρίβεια) αλλά ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο η κάθε λέξη.


Πριν αρχίσεις λοιπόν ΠΑΛΙ τις μαλακίες, ΔΙΑΒΑΣΕ λίγο.


Επίσης... Ήδη με την αποδοχή της καταγωγής του ανθρώπου από τον Homo erectus, αποδέχεσαι την εξέλιξη των ΕΙΔΩΝ καθώς είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ είδος από εμάς. Ίδιο γένος μεν, άλλο είδος.


(Άσχετο, θα μας πεις επιτέλους από που προκύπτει ότι ο Erectus είχε θρησκεία ή θα συνεχίσουμε την κολοκυθιά, να λέω εγώ όχι και εσύ ναι, από ποιο εύρημα, πού και πότε συγκεκριμένα, γιατί όλο αυτό το ιστορικό που λες το έχω διαβάσει για τους Νεάτερνταλ)

quote:
Διαφωνώ ότι ο άνθρωπος προήλθε από εκεί που προήλθε και η μαϊμού, γιατί η διανοητική τους κατάσταση δεν επιτρέπει μια τέτοια σκέψη.

Ναι μόνο που ΑΚΟΜΑ και η ΑΓ λέει ότι προήλθαμε από το ΧΩΜΑ το ίδιο ΧΩΜΑ που γέννησε τα ζώα. Επομένως, διαφωνείς ΚΑΙ με την Αγία Γραφή...


Α και το ξαναλέω. Δε με νοιάζει με τι διαφωνείς εσύ ή ο Δημήτρης2 ή ο Τρέχα ή κάθε ΗΛΙΘΙΟΣ. Τι λένε τα στοιχεία με νοιάζει...


quote:
Εάν όμως όντως έτσι είναι τα πράγματα, τότε η μόνη λογική εξήγηση που μένει είναι ότι τότε ακριβώς ο Θεός επενέβησε ώστε να δημιουργηθεί ο άνθρωπος.

Θεός της δημιουργίας του ανθρώπου... Τι διαφέρει από το Θεό της πτώσης του κεραυνού, το Δία;


quote:
Ως εκ τούτου, δεν πιστεύω ότι τα διάφορα πιθηκοειδή έχουν την ίδια κοινή ρίζα με τον άνθρωπο, γιατί θα είχαν και αυτά εξελιχθεί

ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΑ. Τα "πιθηκοειδή" (λάθος ορολογία) εξελίχθηκαν. Εξελίχθηκαν από τον αρχαίο πρόγονο. Δηλαδή είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από αυτόν ακόμα και αυτά. Ανέπτυξαν όμως ΑΛΛΑ χαρακτηριστικά που θα επέτρεπαν την επιβίωση τους...Για παράδειγμα δύναμη...ΠΟΥΘΕΝΑ δε λέει η εξέλιξη ότι ΟΛΑ θα εξελίσσονται το ΙΔΙΟ με την ίδια ταχύτητα και προς τον ίδιο στόχο...


quote:
Ή δεν έχουν καμία μεταξύ τους σχέση παρά μόνο αυτή της γειτνίασης, και ως γειτόνοι που μοιράζονται το ίδιο οικοσύστημα έχουν και ίδια μεταξύ τους χαρακτηριστικά ή
εφόσον όντως έχουν σχέση, αυτή ορίστηκε αυστηρά από παρέμβαση, αλλιώς δε θα είχε περιοριστεί η νόηση μόνο στον άνθρωπο.


Ποιο κοινό οικοσύστημα; Ο άνθρωπος ζούσε στην Εδέμ και οι πίθηκοι στα δάση. Η΄μήπως εδώ θα μας πεις να μην ερμηνεύουμε κυριολεκτικά...γιατί μέχρι τώρα αυτό κάνεις εσύ... Και γιατί τα μυρμήγκια της Αφρικής δε γίνονται γορίλες αφού μοιράζονται το ίδιο οικοσύστημα; Και γιατί δε μοιάζουν καθόλου; Και γιατί συμβαίνει να μοιάζει με το γορίλα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ μία φάλαινα που ζει στις παγωμένες θάλασσες(θηλαστικά και τα 2) ΠΑΡΑ με ένα μυρμήγκι που ζει 2 δέντρα παρακάτω... Είναι προφανές ότι αυτή η αρχή της ομοιότητας (που δεν εξηγεί ΟΥΤΕ το κοινό DNA) είναι ανοησία...


quote:
Γιατί να είναι ντε και καλά μόνο ένας ο πρόγονος αυτού του κόσμου?
Εάν δηλαδή είχαμε έαν πρόγονο από τον οποίο ξεπετάχτηκαν τα αιλουροειδή, έναν άλλον από τον οποίο τα πιθηκοειδή, έναν άλλον από τον οποίο τα ανθρωποειδή, έναν άλλον από τον οποίο τα πτηνά, έναν άλλον από τον οποίο τα έρποντα.....κ.ο.κ.....και μάλιστα όχι έναν ....αλλά 50 για τα πιθηκοειδή, 50 για τα ανθρωποειδή κ.ο.κ.......θα σε χάλαγε?
Γιατί πρέπει ντε και καλά να ήταν μόνο ένας?


Τι να σου πω; Ότι είσαι αδιάβαστος; Ξέρεις ότι κρίνεις μια θεωρία για την οποία δεν έχεις διαβάσει ΤΙΠΟΤΑ; Αν διαβάσεις δε θα λες ανοησίες.Δεν υπάρχει χορτάρι της ζωής αλλά ΔΕΝΤΡΟ της ζωής με κοινή ρίζα. Έχεις εντελώς ΛΑΘΟΣ εικόνα. Εξάλλου τα απολιθώματα το λένε, η συγγένεια του γενετικού υλικού το λέει, η μορφή των εμβρύων, οι υπολειμματικές δομές το λένε, οι αταβισμοί το λένε...

quote:
Εσύ περιορίζεσαι αυστηρά και μόνο στα βιολογικά τους χαρακτηριστικά. Εγώ έχω πάει κάτι βήματα ποιο κάτω σε αυτά του πνεύματος και της διανόησης.
Ο Homo erectus, για να επιβιώσει θα έπρεπε να έχει περισσότερη δύναμη από τον σημερινό άνθρωπο, περισσότερο τρίχωμα, ποιο δυνατά σαγόνια κ.λ.π.
Καθώς όμως εξελισσόταν και αναπτυσσόταν ο εγκέφαλός του, αυτά περιορίστηκαν έναντι των νέων όπλων διαβίωσης που ανέπτυξε ο άνθρωπος.


quote:
Εσύ περιορίζεσαι αυστηρά και μόνο στα βιολογικά τους χαρακτηριστικά. Εγώ έχω πάει κάτι βήματα ποιο κάτω σε αυτά του πνεύματος και της διανόησης.
Ο Homo erectus, για να επιβιώσει θα έπρεπε να έχει περισσότερη δύναμη από τον σημερινό άνθρωπο, περισσότερο τρίχωμα, ποιο δυνατά σαγόνια κ.λ.π.
Καθώς όμως εξελισσόταν και αναπτυσσόταν ο εγκέφαλός του, αυτά περιορίστηκαν έναντι των νέων όπλων διαβίωσης που ανέπτυξε ο άνθρωπος.

Ναι με αυτό δε διαφωνώ όμως ΓΙΑΤΙ είχε το σαγόνι του είχε περισσότερα πιθηκόμορφα χαρακτηριστικά; Γιατί δεν είχε εντελώς δικά του; Βαριόταν ο Θεός και σχεδίασε τον άνθρωπο πάνω στο υπάρχον μοντέλο του πιθήκου;

Γιατί έκανε τα δόντια να έχουν τη δομή 2-1-2-3 (κοπτήρε,κυνόδοντας, προγομφίοι, γομφίοι) ακριβώς αυτή που έχουν οι μεγάλοι πίθηκοι οι οποίοι είναι το ζώο που μας μοιάζει και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά περισσότερο; Για να μας...παραπλανήσει; Τα αντίστοιχα νούμερα είναι διαφορετικά στα υπόλοιπα θηλαστκά...

quote:
Με σιγουριά δε δέχομαι τίποτα. Υποθέσεις κάνω. Ο Θεός δεν ξέρω γιατί τα έκανε έτσι....προφανώς και κρίνοντας από το αποτέλεσμα, αυτός ήταν ο ενδεδειγμένος τρόπος επιβίωσης

Τι έκανε ο Θεός δηλαδή; Έφτιαξε τον άνθρωπο με τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να εξελίσσεται ή παρένεβαινε κάθε τόσο και τον άλλαζε; Τόσο άχρηστος ήταν ο Θεός που δεν μπορούσε να φτιάξει ένα σωστό ζώο από την αρχή;


Και σόρρυ αλλά πώς εξηγείς το γεγονός ότι οι πρόγονοι του erectus είχαν ΚΑΙ αυτοί αναπτύξει χρήση εργαλείων, φωτιά κτλ. Τι ήταν αυτοί; Δεν ήταν άνθρωποι; Αν δεν ήταν τότε πρέπει να αποδεχθείς ότι υπήρξαν ζώα που ανέπτυξαν πολιτισμό... Εδώ μέχρι και ο αυστραλοπίθηκος όπως απέδειξε ο φίλος σου ο τρέχα χρησιμοποιούσε εργαλεία για ξεχωρίσει το οστό από τη σάρκα...


quote:
Δε μας είπες όμως....τι λένε τα στοιχεία για τη νόηση? γιατί οι πίθηκοι δεν εξελίχθησαν όπως οι άνθρωποι.....στο πηγάδι κατούρησαν αυτοί?
Τις φανφάρες σου λοιπόν κράτησετες για τον εαυτό σου! γιατί εμείς οι χριστιανοί σε αντίθεση με εσένα την έχουμε την απάντηση.


Ανοησία υπ'αριθμόν 38501: Τι είναι νόηση;

Ανοησία υπ'αριθμόν 38502: Η εξέλιξη δε λέει ότι ο σκοπός είναι να γίνεις έξυπνος αλλά να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ.

Ανοησία υπ'αριθμόν 38503: Αυτό είναι προβλήμα σου. Δε φτάνει που είσαι ηλίθιος, νομίζεις ότι "ως χριστιανός" έχεις την απάντηση. Πόσο ανόητος, εγωιστής και ξερόλας πρέπει να είσαι;


Ανοησία υπ'αριθμόν 38504: Αρνείσαι το γεγονός ότι ανόητοι χριστιανοί και σένα ξεφτίλισαν τη θρησκεία τους με το να έρθουν σε σύγκρουση με τους επιστήμονες για επιστημονικά ζητήματα; Γιατί σε λίγο θα μας πεις ότι ο Γαλιλαίος ήταν παπάς και αυτοί που τον κυνηγούσαν κακοί επιστήμονες. (Εδώ έβγαλες τον Αϊνστάιν Χριστιανό, βέβαια,οπότε όλα είναι ανοιχτά).

quote:
Γιατί να μην τη δεχτώ? Έχει αναπτύξει διαφορετική νόηση το λιοντάρι από τον τίγρη?
Αυτή είναι η διαφορά μας βιοχημανικέ!, ότι εγώ βάζω το ρημάδι και σκέφτεται ενώ εσύ λειτουργείς σαν μηχανή.

Δηλαδή έχουμε ένα νόμο της φύσης, που αυτός λέγεται εξέλιξη, ο οποίος ισχύει για ΟΛΑ τα ζώα πλην του ανθρώπου...Γιατί δεν μας έκανε έτσι και για την βαρύτητα; Γιατί να μην πετάμε; Γιατί να μην άφλεκτοι; Από όλους τους νόμους γιατί ΜΟΝΟ αυτός δεν ισχύει για τον άνθρωπο; GodDidIt να υποθέσω και εδώ


Όσο το τι βάζεις να σκέφτεται...Άστο καλύτερα, "έξυπνε" και "πληροφορημένε"


quote:
Δεν μπορεί να είσαι τόσο βλάκας!!!!
Ενάντια στο θυμωμένο γορίλα λες να παρατάξω τον εγκέφαλό μου ή την καραμπίνα μου?
Πάντως να τα πεις αυτά στο ρινόκερο που έχει κηρυχτεί είδος προς εξαφάνιση.....να του πεις ότι δεν κατάφερε να αναπτύξει τα κατάλληλα χαρακτηριστικά επιβίωσης!!....και πρότεινέ του να γίνει κατσαρίδα!

Είσαι τόσο σίγουρος ότι μια καραμπίνα μπορεί να σταματήσει με τη μία ένα θυμωμένο γορίλα; Μάλλον δεν έχεις αίσθηση για τι ζώο μιλάμε...


Όσο για το ρινόκερο...Αυτό ακριβώς ισχύει. Δεν κατάφερε να αναπτύξει χαρακτηριστικά με τα οποία θα επιβίωνε. Το ίδιο συνέβη στο 99% των ειδών που έζησαν στη γη. Μόνο τους δεινόσαυρους να σκεφτείς. Αλήθεια, τόσο βλάκας είναι ο Θεός σου που δεν κατάφερε να φτιάξει ζώα που να αντέχουν; Εκτός από ελάχιστα όπως την κατσαρίδα...


quote:
Ώστε οι κόρακες αποθηκεύουν τα τρόφιμα σε σπηλιές!!!...κάτι σαν τον Αλή Μπαμπά δηλαδή.....
Που αποθηκεύουν τα τρόφιμα λοιπόν? γιατί δε μας λες εσύ που τα ξέρεις καλύτερα?

Ότιδήποτε μπορεί να είναι σημείο αποθήκευσης... Η' είσαι εντελώς βλάκας ή δε μιλάς ελληνικά...


quote:
Τι είναι αυτό βρε μποουνταλά?......Βρε εντελώς άσχετε με τον κόρακα?
Για πες μας λοιπόν τι κάνει εκεί ο "αρσενικός" κόρακας?

Παίρνει φαγητό που βρήκε και το καλύπτει με φύλλα... Ακριβώς αυτό που είπες ότι δεν κάνει


quote:
Πολλές φορές, σε διάφορα ντοκιμαντέρ. Σκοτώνουμε τους εισβολείς, αλλά δεν τους τρώμε. Ενώ ο πίθηκος που έγινε γεύμα από τους άλλους, δεν ήταν εισβολέας, αλλά της ίδιας ομάδας.


Οι ομόθρησκοί σου οι Ζουλού τρώγανε όμως... Άστο ρε φίλε... Αποδεδειγμένο. Είμαστε το ίδιο φονιάδες... Τι παζαρεύεις; Το αν σκοτώνουμε με το γάντι ή όχι;


Την πιθανότητα να λιμοκτονούσαν οι υπόλοιποι και να φάγανε τον πιο αδύνατο την εξέτασες;


quote:
Οι Ζουλού ομόθρησκοί μου?....δεν πας να σε δει κανάς κτηνίατρος?
-Έχω δει χιμπατζήδες, μαϊμούδες και μπαμπουίνους.

Αυτοί πιστεύουν στο Θεό της βροχής, άρα ίδια θρησκεία με εσένα... Και τρώγανε ανθρώπους. Άρα μάλλον με τη λογική σου ήταν ζώα...

quote:
Βρε ο Βούδας ο ίδιος τι είπε! Αυτό είναι που μετράει!

Εγώ είπαμε ψηφίζω Βούδα ή Spiderman. Αν κάνανε Mortal Kombat οι διάφοροι θεάνθρωποι θα τον κέρδιζε χαλαρά το Χριστό


quote:
Κατ' αρχάς η αλεπού ποτέ δε θα μπει σε ένα κοτέτσι, εάν δεν έχει εξασφαλίσει πρώτα την έξοδο από αυτό....και κατά δεύτερον θα προτιμήσει αυτό με τις πολλές κότες.

Αμφιβάλλω αλλά το θέμα είναι άλλο. ΚΑΙ ΑΝ το κάνει αυτό ΔΕΝ είναι ΠΡΟΣΘΕΣΗ ανόητε λογιστή. Είναι ΣΥΓΚΡΙΣΗ. Απλά ελληνικά βλάκα.


quote:
Και τι κάθεσαι? εκπαίδευσε έναν και φέρτον μας!

Το έχουν κάνει και το τερματίζει κιόλας...


quote:
Σου έγραψα κάτι για την ειμαρμένη. Ο Θεός έθεσε τις βάσεις και τους κανόνες και η φύση κινείται σύμφωνα με αυτές.

Και ποιος απαγορεύει στο Θεό να θεμελιώσει ένα νόμο όπως αυτόν της εξέλιξης;


quote:
? Για κάντο ποιο λιανά.
Εγώ ούτε βιβλία γράφω για να ψάξω για πελάτες, ούτε ιστοσελίδα διατηρώ, ούτε ψάλτης είμαι ούτε ιερωμένος. Ούτε κάποια επιβολή μου έχουν κάνει ποτέ, ούτε κάποια επιβολή προσπαθώ να κάνω!....άρα είσαι τελείως λάθος.

Εσύ δεν είσαι αρκετά έξυπνος για να κάνεις επιβολή έχεις δίκιο. Απλώς ένας πελάτης είσαι που έχει επενδύσει συναισθηματικά στις μπούρδες και φοβάται μην γκρεμιστούν


quote:
Αν βάλεις αυτή τη στιγμή να επαναλαμβάνεται συνεχώς εδώ και πάνω από τριάντα χρόνια.........θα καταλάβεις γιατί σπάω μαζί σου πλάκα με τον κόρακα που μας έφερες.....αλήθεια το βιντεάκι αυτό γιατί ανέβηκε στο youtube? γνωρίζεις?

Παπαρολογίες


quote:
Έγραψες: Το χαρακτηριστικό της κίνησης των αφτιών εκφυλίστηκε όταν αναπτύξαμε την ικανότητα (για την ακρίβεια ο κοινός πρόγονος των μεγάλων πιθήκων) να γυρίζει το κεφάλι....""
Για αυτό σου έγραψα για τον σκύλο.

Ο κοινός πρόγονος των ανθρώπων και των μεγάλων πιθήκων δεν είναι πρόγονος του σκύλου. Ο σκύλος είναι μακρυνότερος συγγενής άρα λες μπούρδες

Ένα χαρακτηριστικό που ΔΕΝ είναι αρνητικό αλλά είναι ΟΥΔΕΤΕΡΟ μπορεί να διατηρηθεί μέσω μιας στοχαστικής διεργασίας (πιθανοτικά). Δηλαδή μπορεί να μείνει ή όχι. Στους σκύλους έμενε στον κοινό πρόγονο ανθρώπου και πιθήκου ΟΧΙ.Τι είπα τώρα; Να ψάξεις και να μάθεις...


quote:
Γιατί υπάρχει εκεί ο μυς?....για να ρωτάς εσύ!

Να γιατί λέω για θεοκρατία... ΜΗ ΡΩΤΑΣ μου λες. Ξέρει ο Θεός καλύτερα...


quote:
Δε μου λες το σπουργίτι έχει μυ στ' αυτιά του?...ξέρεις?

Όχι δεν έχει. Το θέμα δεν είναι αν έχουμε ή δεν έχουμε (έχουμε εμείς) αλλά το γιατί ΔΕΝ είναι λειτουργικός

quote:
Λογικό είναι να έχει εκφυλιστεί, αφού τώρα που τρώμε δε φοβόμαστε μήπως έρθει κάποιο αρπακτικό και γίνουμε βορά σε αυτό....έτσι κάθε τόσο τεντώναμε τ΄ αυτιά, τώρα δε χρειάζεται και ο μυς ατόνισε λόγο γυμναστικής? και?

Ποιας γυμναστικής ρε βλάκα... Γυμνάζει τα αφτιά της η κατσίκα και δεν τα γυμνάζει ο άνθρωπος; Είσαι εντελώς ανόητος... Ο μυς εκφυλίζεται...


quote:
Ο Θεός λοιπόν δεν είναι μαλάκας....εσύ όμως είσαι αφού κάνεις συνεχώς ανόητες ερωτήσεις.

Τότε γιατί έφτιαχνε μαλακίες; Γιατί ο ατροφικός μυς του αφτιού είναι μία από τις ΠΟΛΛΕΣ μαλακίες που έχει φτιάξει.

Δε συμφέρουν οι ερωτήσεις μου;


quote:
Από το πρωτεύον του!...το πότε δεν το γνωρίζω, το πως...ίσως σιγά σιγά ίσως και όχι!...δεν μπορώ να πως με βεβαιότητα.....δεν ήμουν παρόν και η επιστήμη μέχρι στιγμής έχει ενδείξεις και όχι αποδείξεις.


Παπαρολογίες...Η επιστήμη έχει θεμελιώσει μια επαρκέστατη θεωρία η οποία βρίσκει εφαρμογή σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλήθος θεμάτων....


quote:
Ε! για πες μας εσύ τότε που έχεις διαβάσει!

Μα εγώ θέλω να διαβάσεις εσύ. Μόνο ιστορία διαβάζεις δηλαδή; Τόσο πολύ καιρό στη βιβλιοθήκη...Θέλω να διαβάσεις εσύ. Δεν μπορεί. Έστω και μία φορά θα δεις κάτι και θα πεις "άρα έλεγα μαλακίες για αυτό". Θα γίνεις καλύτερος άνθρωπος και συζητητής αν γίνει αυτό.


quote:
Δεν αναφέρομαι σε συναισθήματα, αλλά στη νόηση....γιατί κάνεις συνέχεια τον χαζό?....ή τελικά χαζοφέρνεις?

Είσαι εγκεφαλικά νεκρός; Η πρόσθεση και η μνήμη είναι συναίσθημα;


quote:
Λεπτομέρειες, που όμως δεν κάνουν τη διαφορά.

Λεπτομέρειες ρε παιδί μου. Ναι. Άμα σου γεννηθεί το παιδί μαύρο..Λεπτομέρεια είναι το γενετικό υλικό... Τυχαίο φαινόμενο...

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και ΟΥΣΙΩΔΗΣ η διαφορά. Αν ήξερες βιολογία θα ήξερες ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να συμβεί αν δεν υπάρχει σε επίπεδο γονιδίων...
Και τα γονίδια κληρονομούνται

δημήτρης2

quote:

Είπατε ότι ο άνθρωπος δεν κουνάει πλέον τα αφτιά γιατί ο μυς ατόνησε.
Ο Γάιδαρος τα κουνάει.
Σχηματικά ,σωματικά, ο γάιδαρος πρέπει να είναι προγενέστερος του πιθήκου.
Κάπου ο γάιδαρος εν εξελίξει κάθισε στα δυο του πόδια και έγινε πίθηκος, μετά άνθρωπος.
Δεν έχουμε όμως το ενδιάμεσο.
Γαιδαροπιθήκους ή πιθηκανθρώπους.

Εντάξει σε παραδέχομαι με τάπωσες... Δεν ισχύει η εξέλιξη...Είσαι φοβερός, κούνα τα αφτιά σου τώρα και την Κυριακή πρωί πρωί για αντίδωρο. Τελικά ο τρέχα είναι έξυπνος για τα δεδομένα των Χριστιανών και τον είχα παραξηγήσει.

Edited by - IndustrialAngel on 22/09/2010 19:30:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 23:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
αναρωτηθηκες γιατι δεν εδωσα το ονομα του τυπου ενω ηταν γνωστος σε αρκετους κυκλους και βραβευμενος λογοτεχνικα;

(παρεπιπτοντως ηταν φιλος του Ριτσου και του Καζαντζακη και πεθανε σε ηλικια ανω των 100 ετων)...

γιατι θελω να προστατευσω τη μνημη του στη ζουγκλα του διαδικτυου οπου θα βγει ο καθε ενας και θα σκιζει τα ρουχα του οτι ολα αυτα ειναι μπαρουφες και απατεωνιες...


Για κατσε ρε Αριστοτέλη .
Δηλαδή αυτά που λές οτι πίστευε ο συγκεκριμένος άνθρωπος , είναι υπεράνω κριτικής ?
Για ποιο λόγο ?
Επίπλέον δεν θέλουμε εδω να βγάλουμε κάποιον απατεωνα , ούτε να τον χαρακτηρισουμε βλάκα .

Εγω όπως σου είπα δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο να βιώνει κάποιος υπερβατικές καταστάσεις και να τις πιστεύει .
Απορρίπτω το ενδεχόμενο να είναι αυτες οι καταστάσεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ πραγματικότητα .

Αν κάποιος μέσω της Γιόγκα η μέσω του διαλογισμού βλέπει το Α η το Β δεν είναι θέμα αμφισβήτησης .
Η αμφισβήτηση βρίσκεται στο αν αυτά είναι δημιουργήματα του μυαλού του η ο πραγματικός κόσμος .

Δεν με πείθεις λοιπόν οσο αφορά το τελευταιο γιατί ουδεις απο τους ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ σε τέτοιες καταστάσεις δεν έχει προσφέρει το παραμικρό σχετικά στο τι γνωρίζουμε για τον κόσμο .

Ολα όσα βλέπει είναι μία εσωτερική προβολή της πραγματικότητας όπως την αντιλαμβάνεται αυτός .
Αρα έχει αξία μόνο για αυτόν και είναι παντελώς αδιάφορη για τους υπόλοιπους .

quote:
απο κει και περα να σου θυμισω το δευτερο πειρασμο του Χριστου στην ερημο...

ηταν να κανει θαυματα φιγουρας...

και φυσικα τον αρνηθηκε...

ο γνωστος μου δεν εκανε θαυματα αλλα ειχε καποια χαρισματα, στα παλια χρονια θα τον ελεγαν ελαφροισκιωτο αλλα αυτος ηταν σουπερ μορφωμενος ενω κατα κανονα οι αλαφροισκιωτοι ειναι ανθρωποι μηδενικης παιδειας...


Τι χαρίσματα ειχε δηλαδή ?


quote:
τελος παντων να εχεις υποψιν σου το εξης...

θαυματα δεν μπορουν να γινουν...

1) για λογους φιγουρας...

2) για λογους χρηματων...

3) για ψυλου πηδημα..

4) κατα παραγγελια...

το θαυμα μπορει να ερθει (και μπορει και να μην ερθει) σε καποιον που εχει τετοιες δυναμεις οταν βρισκεται σε εντονη εγρηγορση και παραλληλα υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος να βοηθησει καποιον η να σωσει τον εαυτο του απο κινδυνο...γενικοτερα οι δυναμεις που δινουν το θαυμα δεν ελεγχονται, συντονιζεται κανεις μ' αυτες σε σπανιες περιπτωσεις και για σοβαρο λογο...ακομη κι ο συντονισμος αυτος δεν επιτυγχανεται με τη βουληση μας, χρειαζεται αγαπη πρωτα απ' ολα και καθαρη ενεργεια και μετα το κυκλωμα μπορει να λειτουργησει απο μονο του...


Δεν τα ξέρεις καλά .
Η Παναγία της τήνου (και πολλές άλλες) κάνει "θαυματα" και κατα παραγγελία , αλλα και για λόγους χρηματικούς .

Αποδειξη είναι τα μασούρια με τις βέρες και τα χρυσα στολίδια και τάματα που της δίνουν οι πιστοί .
Επιπλεον όλοι αυτοί που θεραπευτηκαν το ζήτησαν κατα παραγγελιά . Δεν πήγε η παναγία σε αυτούς . Το ανάποδο γίνετε .
Αρα η απορρίπτεις αυτα τα θαυματα , η δεν είσαι καλά πληροφορημένος .

Λες παρακάτω οτι το θαυμα γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις που δεν ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ απο την βουληση μας .
Και ΠΩΣ εσύ εισαι σίγουρος αν είναι ετσι , οτι δεν είναι απλά ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ?
Ουτε αυτες γίνονται κάθε μέρα , ουτε για ψύλου πήδημα , και δεν εξαρτωνται απο την βουλησή μας .

Που βρίσκεται η ΔΙΑΦΟΡΑ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 23:31:04  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν κάποιος κουτσός βγάλει καινούριο πόδι ή κάποιος κουλός καινούριο χέρι (κάτι που αποτελεί άμεση και φανερή καταστρατήγηση των φυσικών νόμων), τότε μπορούμε να μιλάμε με βεβαιότητα για θαύμα και εγώ προσωπικά δηλώνω πως θα βαφτιστώ την επόμενη μέρα και θα ακολουθήσω με φανατισμό το δόγμα του θεραπευμένου.

Μέχρι τότε όμως, μένουμε σ'αυτά που αναφέρει ο Think_Math τα οποία (δυστυχώς για τους θαυματολάγνους) αποτελούν την αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 00:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Φυσικά και υπάρχουν άνρθωποι με ιδιαίτερα χαρίσματα.

Υπάρχει η Γκέρτα στην Ελβετία για παράδειγμα, ετών περίπου 45 γόνος Δριύδη, θεραπεύτρια καρκίνου (όταν μπορεί να το κάνει, το λέει), με άγγιγμα.
Φιλόσοφος, γιατρός, ιδιαίτερα γνωστή για το φιλανθρωπικό της έργο και αγαπητή στην περιοχή παραγωγής Εμένταλ.
Τώρα ζει στον Καναδά αλλά άφησε άλλη στο πόδι της. Δεν τη γνωρίζεις εύκολα και φυσικά αν την γνωρίσεις δεν τη γελάς, αν πας να τη διαβάσεις δεν προλαβαίνει καν να φτάσει η ματιά σου στη δική της, σε έχει προλάβει και σε έχει βάλει στη θέση σου.

Κάποιο μέλος του φόρουμ εδώ (όχι εγώ), κάποτε πήγε στο Θιβέτ με κάποιον πολύ καλό φίλο του, που βρίσκεται μέσα στην πρώτη δεκάδα παγκοσμίως στην ιδιότητά του με τα ιδιαίτερα χαρίσματα, .....χριστιανός στο θρήσκευμα.

Πήγαινε για πρώτη φορά, οι ιερείς στο Θιβέτ όπου και εάν πήγαινε του έκαναν υπόκλιση, τον αναγνώριζαν, αν και φίλος ιδιαίτερα μυστικοπαθής σε σημείο εκνευρισμού, αλλά και κατανόησης.

Υπάρχουν χαρίσματα, υπάρχουν περίεργες δυνάμεις, υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν πολλά αλλά δε μιλούν...όπως για παράδειγμα στο Άγιο Όρος,
όταν φωτεινές μπάλες στρογγυλές μεγέθους καρπουζιού! εμφανίστηκαν σε μια παρέα και τις είδαν όλοι, αφού στροβίλιζαν για κάμποση ώρα και πέρασαν ακόμη και ανάμεσα από την παρέα.....όλοι τις είδαν.....εκτός από τον ξεναγό της περιοχής μοναχό!...που ακόμη και σήμερα ισχυρίζεται ότι δεν είδε τίποτα!

Τρεις άνθρωποι είδαν την ίδια στιγμή, το ίδιο ακριβώς φαινόμενο.
Γνώρισαν την φόβο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η αντίδραση τους ήταν ακριβώς ή ίδια......εκτός από τον ατάραχο μοναχό!....που έκανε σα να μη συνέβη τίποτα..... γιατί δεν είδε λέει τίποτα, αλλά η έκφρασή του ήταν τέτοια (με δυσκολία κρατούσε τα γέλια) που δεν έπειθε με τίποτα..

Υπάρχουν λοιπόν άνθρωποι με χαρίσματα και φωτισμένοι, αλλά για τους λόγους τους δεν μιλούν!....γούστο τους και καπέλο τους!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 23/09/2010 00:25:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 00:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
quote:
europaios2: Φυσικά και υπάρχουν άνρθωποι με ιδιαίτερα χαρίσματα.

Υπάρχει η Γκέρτα στην Ελβετία για παράδειγμα, ετών περίπου 45 γόνος Δριύδη, θεραπεύτρια καρκίνου (όταν μπορεί να το κάνει, το λέει), με άγγιγμα.
Φιλόσοφος, γιατρός, ιδιαίτερα γνωστή για το φιλανθρωπικό της έργο και αγαπητή στην περιοχή παραγωγής Εμένταλ.
Τώρα ζει στον Καναδά αλλά άφησε άλλη στο πόδι της. Δεν τη γνωρίζεις εύκολα και φυσικά αν την γνωρίσεις δεν τη γελάς, αν πας να τη διαβάσεις δεν προλαβαίνει καν να φτάσει η ματιά σου στη δική της, σε έχει προλάβει και σε έχει βάλει στη θέση σου.

Κάποιο μέλος του φόρουμ εδώ (όχι εγώ), κάποτε πήγε στο Θιβέτ με κάποιον πολύ καλό φίλο του, που βρίσκεται μέσα στην πρώτη δεκάδα παγκοσμίως στην ιδιότητά του με τα ιδιαίτερα χαρίσματα, .....χριστιανός στο θρήσκευμα.


Φανταστείτε φίλοι συνφορουμίτες τι τραβούσαν τα χρόνια του μεσαίωνα όσοι αμφισβητούσαν τις "αλήθειες" που περιγράφει ο europaios2.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 00:58:39  Εμφάνιση Προφίλ
Απλά εξαγνίζονταν μέχρι να δουν και να ομολογήσουν την αλήθεια ή μέχρι να πεθάνουν... ότι ερχόταν πρώτο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy