ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Προς τι όλη αυτή η ανθρωπολογία αν ο πίθηκος με τον γορίλα ή άλλον προπάππου είναι το ίδιο;


Στα ελληνικά παρακαλώ; Ο γορίλας είναι πίθηκος, δεν είναι όμως ο κάθε πίθηκος γορίλας... Ευρύτερο σύνολο,υποσύνολο κτλ... Ξεκαθάρισε τα λίγο στο μυαλό σου...


quote:
Απλά ανέφερα ότι σε ένα μικρό μήνυμα σου ανέφερες δυο φορές τους προγόνους σου, αν πιστεύεις ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο

Επίσης στα ελληνικά σε παρακαλώ γιατί δεν καταλαβαίνω... Η υποθετική πρόταση που ξεκινάει με αν πρέπει να ακολουθείται από μία άλλη που να περιγράφει τι θα γίνει αν ικανοποιηθεί η συνθήκη "αν". Οπότε πριν με ρωτήσεις μάθε ελληνικά...Δημοτικό γυμνάσιο κτλ


Εγώ κατάγομαι από τον πίθηκο αλλά μάλλον το δικό σου καλούπι το έφτιαξε βιαστικά ο Θεός... Δεν εξηγείται αλλιώς να μιλάει καλύτερα ελληνικά ο "πιθηκάνθρωπος" από το θείο "τέκνο".


quote:
Ανέφερα και κραυγές πιθήκου,(διάφορες εκφράσεις) και εδώ έχεις δίκιο ότι όλοι έχουμε ζωικά ένστικτα, αλλά ας μη το παρακάνουμε.

Πόθεν το ζωικό ένστικτο; Γιατί το φύτεψε εκεί ο Θεός; Γιατί υπάρχει;Τι εξυπηρετούσε; Τι εξυπηρετεί; Βλέπεις πόσο ανεπαρκής είναι η εξήγηση "GodDidIt";


quote:
Και κλείνεις την απάντησή σου με ορισμένες βρισιές προς χριστιανούς.

Βρίσε αλλά να ξέρεις ότι κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά τον πιθηκισμό.


Δε βρίζω τους Χριστιανούς αλλά ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ Χριστιανούς... Ξέρεις υπάρχουν και διακρίσεις....

Δεν παίρνεις στα σοβαρά αλλά τσούζουν αυτά που γράφω έτσι; Πονάει η αλήθεια...Τι να κάνουμε


Πριν πεις οποιαδήποτε μαλακία

δες λίγο αυτά

http://www.youtube.com/watch?v=4o6sT2xxUZc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=cE4zFSYDDkU

Και πείσε τον εαυτό σου ότι δεν είμαστε ΚΑΘΟΛΟΥ ίδιοι...

quote:
αυτό που μου αρέσει με τους χριστιανούς είναι ότι είναι τόσο ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν τίποτα από την εξέλιξη και προσπαθούν να ειρωνευτούν με βάση αυτήν

Έλα μου ντε...Σωστός άθεε. Και η άγνοια είναι πασιφανής. Όταν αγνοούν τη στοιχειώδη βιολογία (άσε κατά μέρος τον εξελικτικό κλάδο) μιλάμε ταξινομική,οικολογία(τον κλάδο της βιολογίας εννοώ όχι το κίνημα),κυτταρική θεωρία, DNA...

Σε φόρουμ στο εξωτερικό έχω διαβάσει ότι αφού το DNA είναι οξύ τότε έπρεπε να διαβρωθούμε άρα δεν υπάρχει DNA άρα έκανε λάθος ο Δαρβίνος... Μιλάμε για epic fail...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Σε φόρουμ στο εξωτερικό έχω διαβάσει ότι αφού το DNA είναι οξύ τότε έπρεπε να διαβρωθούμε άρα δεν υπάρχει DNA άρα έκανε λάθος ο Δαρβίνος... Μιλάμε για epic fail...

λολ

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:23:30  Εμφάνιση Προφίλ
τα δεοντα ητοι αυτα που αρμοζουν!
τωρα ο μακεντονας παρεκτραπηκε λιγο,παπαδοπαιδι και επιστημων να λεει σκ.τοφτυαρο και σκ,τα τσ τσ τσ!κοπρανα και κοπροφτυαρο!!
Α!μιας και ανεφερα τον μακεντονα...
industrial,το μισος το θεωρεις ενστικτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:31:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μη βρίζετε ρε παιδιά

Τι νέα ρε γείτονα;

Δε βρίζουμε προσωπικά, μόνο τις ιδέες του άλλου. Αυτές δεν προστατεύονται. Και αν ένας χαρακτηρισμός γίνει προσωπικός γίνεται εκ παραδρομής... Είσαι γουρούνι=συμπεριφέρεσαι/σκέφτεσαι σα γουρούνι, ας πούμε... Με πιάνεις; Οπότε μην ταράζεσαι... Όταν κάποιος λέει κάτι, έχω κάθε δικαίωμα να το χαρακτηρίσω μαλακία. Δημοκρατία δεν έχουμε;

geostat

quote:
τωρα ο μακεντονας παρεκτραπηκε λιγο,παπαδοπαιδι και επιστημων να λεει σκ.τοφτυαρο και σκ,τα τσ τσ τσ!κοπρανα και κοπροφτυαρο!!

xexexe

quote:
industrial,το μισος το θεωρεις ενστικτο;

Βεβαίως... Μίσος είναι η τάση/επιθυμία να καταστρέψεις αυτό που σου στερεί την ευτυχία(φροϋδικά μιλώντας πάντα)... Προφανής η χρησιμότητα του μίσους, προφανές και το γιατί το έχουμε...

Εγώ δε μισώ κανέναν άνθρωπο όμως. Μισώ τις ιδέες και τις πρακτικές ορισμένων. Και εκφράζομαι αναλόγως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:36:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τα δεοντα ητοι αυτα που αρμοζουν!
τωρα ο μακεντονας παρεκτραπηκε λιγο,παπαδοπαιδι και επιστημων να λεει σκ.τοφτυαρο και σκ,τα τσ τσ τσ!κοπρανα και κοπροφτυαρο!!
Α!μιας και ανεφερα τον μακεντονα...
industrial,το μισος το θεωρεις ενστικτο;

Τι είναι το μίσος Geo..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrial
quote:
Τι νέα ρε γείτονα;


Καλά ρε κούκλε.. εδώ..

quote:
Δε βρίζουμε προσωπικά, μόνο τις ιδέες του άλλου. Αυτές δεν προστατεύονται. Και αν ένας χαρακτηρισμός γίνει προσωπικός γίνεται εκ παραδρομής... Είσαι γουρούνι=συμπεριφέρεσαι/σκέφτεσαι σα γουρούνι, ας πούμε... Με πιάνεις; Οπότε μην ταράζεσαι... Όταν κάποιος λέει κάτι, έχω κάθε δικαίωμα να το χαρακτηρίσω μαλακία. Δημοκρατία δεν έχουμε;


εε... ναί δημοκρατία έχουμε.
Αχ αυτή η δημοκρατία.
Δεν είναι έτσι ομως.
Οταν ο αλλος λέει κάτι, κάτι που πιστεύει, κάτι που μπορεί να είναι λάθος μπορεί ομως και να είναι σωστό.
Εγώ προσωπικά αναθεωρώ τις απόψεις μου για το τι θεωρώ λάθος και τι θεωρώ σωστό πολλές φορές και πραγματικά με πιάνουν τα γέλια.
Πώς μπορώ λοιπόν να πώ σε κάποιο οτι κάνει λάθος οταν μαζί με αυτόν κάνει λάθος ο μισός πληθυσμός του πλανήτη. Ετσι λοιπόν αποφεύγω να λέω στον αλλον οτι κάνει λάθος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε Δήμο.. σε έχασα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 22:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Όταν το 1 από τα 3 είναι λάθος είναι λάθος το σύνολο τους...Απλή λογική, απλά ελληνικά...

"Η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το ψέμα".....απλή σοφία.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν το είπα εγώ βρε ΓΚΑΣΜΑ, το λένε άλλοι ΕΓΚΥΡΟΤΕΡΟΙ από εσένα... άθεοι, σατανιστές και κομουνιστές ταυτόχρονα φαντάζομαι, όπως ο Δαρβίνος.

Και αυτό που λένε είναι ότι μπορούν να περάσουν γνώση από το ένα στο άλλο, που είναι συστατικό στοιχείο του πολιτισμού...



Μου φαίνεται ότι από τον πολιτισμό τους λείπει ένας βασικός κρίκος...."εσύ"....καραγκιοζάκο..

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ήταν αυτά τα παραδείγματα...Ξέρω ότι μιλάς σπαστά ελληνικά, ζήτα από κάποιον ΕΛΛΗΝΑ να σου τα εξηγήσει....

Με την ίδια λογική ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνει ο άνθρωπος τον βοηθάει να επιβιώσει...


Ναι.....ειδικά όταν τρώει πασατέμπο......μα τόσο ούφο είσαι?

quote:
IndustrialAngel:
ΤΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ. Θες να σου δείξω τι έχεις γράψει;Να σε κάνω ρεζίλι; Πες μου αν θες...

Επίσης, ακριβώς αυτό που λες, ότι ΔΕΝ έχουν αποδεικνύεται ότι ΕΧΟΥΝ... Από σοβαρούς ανθρώπους όχι από άσχετους



Άντε βρε ούφο.....ανέβα εκεί στον Όλυμπο μπας και σε βρει κανένας και σε μαζέψει....

quote:
IndustrialAngel:
Τα κινητά φυτρώνουν στα δέντρα και ο Έλβις ζει

Τα πολιτισμένα γουρούνια θα τα έβαλαν εκεί.....κάτι θα ξέρεις....έχεις παρτίδα με τον πολιτισμό τους!

quote:
IndustrialAngel:
Δικαιολόγησε τη διάκριση...Τι πάει να πει εκκολαπτόμενος; ΔΥΝΗΤΙΚΑ:

Ουστ!

quote:
IndustrialAngel:
Άμα είσαι άσχετος....Ξέρεις δεν υπήρχαν τα αρχαία χρόνια αυτοκίνητα, εργοστάσια, σχολεία, πόλεις κτλ... Οι άνθρωποι των σπηλαίων στην καλύτερη περίπτωση είχαν κοινωνική οργάνωση επίπεδου λύκων (δηλαδή μια ευρύτερη οικογένεια-αγέλη) και ακόμα πιο παλιά ίσως ήταν ακόμα πιο απομονωμένοι όπως οι γορίλες...

Κι άμα πας ακόμη πιο πίσω.....δεν υπήρχαν!

quote:
IndustrialAngel:
Αυτό που έχουν τα μυρμήγκια και οι μέλισσες με τον καταμερισμό των καθηκόντων, τους εργάτες, τους στρατιώτες κτλ κτλ... Υπήρχε ΠΡΙΝ τον άνθρωπο, ΠΟΛΥ πριν τον άνθρωπο, μη σου πω από την εποχή των δεινοσαύρων. Αυτά τα έντομα έχουν ένα χαρακτηριστικό που λέγεται συλλογική συνείδηση (hive mind)... Όταν οι άνθρωποι κυνηγάγανε μπουλούκι τα μυρμήγκια είχαν καταμερισμό εργασίας... Πολύ μπροστά. Μόλις πρόσφατα κάναμε ακριβώς το ίδιο. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου το ότι παρομοιάζουν πολλοί τη σύγχρονη ζωή ακριβώς με μια αποικία τέτοιων εντόμων.

A!! και στο τέλος τα καπελώσαμε ε?.....είδες τι σου είναι ο άνθρωπος τελικά?.....με ξένα κόλλυβα ζούμε.....

quote:
IndustrialAngel:
Αυτά είναι γνωστά και όποιος έχει διαβάσει ανθρωπολογία τα βρίσκει... Αλλά η μαλακία του Χριστιανού...

Τι να κάνουμε!...... η δική μας η μαλακία δεν φτάνει μέχρι το ταβάνι....η δική σου όμως και των ομοίων σου, ικανή να περάσει με σοφά ακόμη και τον πύργο του Άιφελ είναι.

quote:
IndustrialAngel:
Ότι ικανοποιεί μια ανθρώπινη ανάγκη, είναι δηλαδή τόσο ανθρωπόμορφος, σαν να είναι φτιαχτός..

Καλά όταν τον έφτιαχναν να μοιάζει με τον λύκο και τον τράγο....πάλι την ανθρώπινη ανάγκη ικανοποιούσαν?

Ο Θεός είναι άυλος. Τον Λόγο Του όμως τον έστειλε ως άνθρωπο και όχι ως λύκο η αρκούδα.
Αυτό που ο άνθρωπος έχει ανάγκη το ζητάει. Και ο άνθρωπος από την πρώτη στιγμή ζήτησε τον Θεό....όπως το βρέφος από την πρώτη στιγμή ψάχνει τη ρόγα της μάνας του για να θηλάσει.

quote:
IndustrialAngel:
Και αυτό που είπε ο Ιησούς ερχόταν σε αντίθεση ΟΧΙ μόνο με ότι ξέρουμε σήμερα για τα μικρόβια αλλά ΚΑΙ το τι έλεγε το Λευτικόν

Και επαναλαμβάνω ότι είσαι ψεύτης και συκοφάντης. Επίσης απευθύνεσαι σε αφελής αμόρφωτους και τους ομοίους σου.

quote:
IndustrialAngel:
Ναι παληκάρι μου. Έτσι βγάλε το μαύρο άσπρο... Η πόλη είναι χωριό, Ο γκρεμός σκαλί,και τελικά το συμπέρασμα είναι ότι ο Κόρακας ΔΕΝ αποθηκεύει αφού δε χτίζει αποθήκες...

Υπάρχουν ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΑ ζώα, που ΔΕΝ αποθηκεύουν. Θα μπορούσε να διαλέξει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ από αυτά, διάλεξε το λάθος...ΓΙΑΤΙ άραγε;


Κανένα λάθος δεν έκανε, έκοψες ως παραχαράκτης στο 1/3 την πρότασή Του και προσπαθείς να πουλήσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες.....


quote:
IndustrialAngel:
Η ερώτηση είναι γενική

Γενική κι αόριστη σαν τις λοιπές παπαριές σου!

quote:
IndustrialAngel:
Ου ναι. Εγώ λέω για δελφίνια και εσύ καταλαβαίνεις για καρδερίνες...

Τόσο σου κόβει τόσο καταλαβαίνεις.

quote:
IndustrialAngel:
Το θέμα είναι ότι είχε φτιάξει τον κόσμο και έπρεπε να ξέρει τι είχε φτιάξει...Εκτός αν τα έκανε στο βρόντο

Τον έκανε ελεύθερο.

quote:
IndustrialAngel:
Πολύ πλήρης απάντηση... Αν σου πω ότι είσαι γυναίκα, λογίστρια και Κορίνθια κάνω λάθος ΜΟΝΟ στο ένα αλλά θα διαφωνήσεις με το ΣΥΝΟΛΟ της πρότασης όχι μόνο με τη λέξη... Δηλαδή με τη δικιά σου λογική, η σωστή διόρθωση είναι είσαι "άντρας, λογίστρια και Κορίνθια". Το μέρος δηλαδή δεν καθιστά λάθος το όλον... Επομένως θα σε φωνάζω Χριστιανή από εδώ και στο εξή καθώς στο μέρος είμαι σωστός (ως προς το θρήσκευμα) αλλά όχι ως προς το υπόλοιπο (το γένος)

Είσαι τόσο βλάκας που το άκουσα και αυτό!

Καλά κάνε εσύ προξενιό στην κόρη σου ένα άντρα από την Κόρινθο που είναι λογιστής.....και όταν η κόρη σου συναντήσει μία γυναίκα.....πες της ότι στα άλλα δύο έπεσες μέσα.....ανόητε!

quote:
IndustrialAngel:
Στο εξής να σε φωνάζω Χριστιανή επειδή έχεις βαφτιστεί;;;;

Στο εξής να βγεις στη γύρα για να σοβατίζεις ταβάνια.....θα τα οικονομήσεις μπαγάσα!

quote:
IndustrialAngel:
Ότι να ναι... Έχει βραχυκυκλώσει ο εγκεφαλός σου και στήνεις αντιφάσεις σε πράγματα που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι λέω... Άλλα ντ άλλων...

Δεν τον έχω κάνει εγώ σφεντόνα για να υπάρχει ο κίνδυνος του βραχυκυκλώματος.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ξέρουν όλοι γραμματική αλλά όταν τους διορθώνω το δέχονται, δε μου λένε "ναι μπορεί να μην ξέρω γραμματική αλλά ξέρω ιστορία/να φυτεύω ραπανάκια/να ρίχνω γκόμενες/να ταΐζω τις κότες". Η γνώση σε ένα τομέα (λέμε τώρα ότι ξέρεις ιστορία, υπόθεση εργασίας) δε σε καθιστά αλάθητοσ στους υπόλοιπους...

Δεν έχω γράψει ποτέ ότι είμαι αλάνθαστος στη γραμματική.....έχω γράψει ότι αδιαφορώ αν κάνω λάθη ή όχι, επειδή εδώ το site δεν ασχολείται με τη γραμματική αλλά με άλλα θέματα. Αν τα θέματα περιστρεφόντουσαν γύρω από την ορθογραφία να 'σαι σίγουρος ότι δε θα έμπαινα, γιατί δε θα με ενδιέφερε.

Αλλά δεν ξέρω ακόμη ποιος είναι το μεγαλύτερο γίδι, εσύ ή οι ομοϊδεάτες σου χριστιανομάχοι από αυτούς που κάνουν το ένα γραμματικό λάθος μετά το άλλο και απλά ακούνε τις μπαρούφες σου περί ορθογραφίας?

quote:
IndustrialAngel:
Και το θέμα είναι ότι όσοι δεν ξέρουν γραμματική ΔΕΝ το παίζουν "σοφοί". Δεν μπορεί ρε φίλε να διαβάζεις και μην ξέρεις γράμματα. Copy paste από σάιτ στο internet κάνεις και νομίζεις ότι χάφτουμε

Ναι και οι σελίδες που σκανάρω με τις υπογραμμίσεις μου....και αυτές copy-paste είναι.
Τι με πέρασες τα μούτρα σου? να έχω ως μοναδική πηγή το internet?

quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή άμα σου αποδείξω ότι συμβαίνει στην πράξη θα παραδεχτείς δημοσίως ότι ΛΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ; Πρόσεξε τι θα απαντήσεις γιατί το έπαιζε έξυπνος και ο τρέχα και μετά το φυσούσε και δεν κρύωνε...

Σου ζήτησα κάτι με σαφήνεια.....αν δεν μπορείς....δεν πειράζει.....δε θα είναι η πρώτη φορά.

quote:
IndustrialAngel:
Μαλακίες λες εσύ... Εγώ μιλάω με στοιχεία...Δεν κατεβάζω ούτε νούμερα, ούτε έννοιες από το στομάχι μου

Αν σου πω ότι οι πίθηκοι δείχνουν σεβασμό στους νεκρούς, κάτι σαν κηδεία τι θα πεις;;;; Θα παραδεχτείς ότι λες μαλακίες; Και πάλι πρόσεχε για να μην πάθεις τα ίδια με τον τρέχα


Να βλέπεις περισσότερα ντοκιμαντέρ γιατί αυτό το κάνουν τώρα χρόνια οι Ελέφαντες.
Μα τόσο βλήμα είσαι?

Έχεις δει τους πιθίκους πως σχίζουν ο ένας τον άλλον (της ίδιας κοινωνικής ομάδας) και τον κάνουνε μετά μαμ!.....δε μου λες?....μετά την κηδεία προσφέρουν και καφέ?


Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 09/09/2010 23:21:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:02:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

τα δεοντα ητοι αυτα που αρμοζουν!
τωρα ο μακεντονας παρεκτραπηκε λιγο,παπαδοπαιδι και επιστημων να λεει σκ.τοφτυαρο και σκ,τα τσ τσ τσ!κοπρανα και κοπροφτυαρο!!
Α!μιας και ανεφερα τον μακεντονα...
industrial,το μισος το θεωρεις ενστικτο;

Τι είναι το μίσος Geo..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Τι να σου πω...νερακι!
Γιατι ποτιζει,και γεμιζεις και λασπες!Αν κρινω τη διαφορα απο τα πρωτα σου μηνυματα ξεχειλησες!διαλεξες στρατοπεδο οπως τα πιτσιρικια θελουν να ειναι στην ομαδα του καλυτερου μπαλαδορου!
Ε!υπαρχει και ο γεροπαραξενος που αμα του πεσει η μπαλα στο μπαλκονι περνει ενα μαχαιρακι και φσσσσ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:18:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

τα δεοντα ητοι αυτα που αρμοζουν!
τωρα ο μακεντονας παρεκτραπηκε λιγο,παπαδοπαιδι και επιστημων να λεει σκ.τοφτυαρο και σκ,τα τσ τσ τσ!κοπρανα και κοπροφτυαρο!!
Α!μιας και ανεφερα τον μακεντονα...
industrial,το μισος το θεωρεις ενστικτο;

Τι είναι το μίσος Geo..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Τι να σου πω...νερακι!
Γιατι ποτιζει,και γεμιζεις και λασπες!Αν κρινω τη διαφορα απο τα πρωτα σου μηνυματα ξεχειλησες!διαλεξες στρατοπεδο οπως τα πιτσιρικια θελουν να ειναι στην ομαδα του καλυτερου μπαλαδορου!
Ε!υπαρχει και ο γεροπαραξενος που αμα του πεσει η μπαλα στο μπαλκονι περνει ενα μαχαιρακι και φσσσσ!

Θα μπορούσα να σου πώ , ότι είναι "επιλογή"...να σου πώ , ότι είναι και "αυτοκτονία"...ή ενδεχομένως και η "αυτοκαταστροφή" του ανθρώπου ή ακόμα και η "έλευση του θανάτου" εντός μας....

Ενδεχομένως και όλα μαζί ή ακόμα περισσότερα...

Ο "γερο-παράξενος" είναι μια "παρωδία" μιας ευτελούς "ύπαρξης" ενδεχομένως και "ξέπνοης" ύπαρξης , ένα πάντα τον θάνατο...ίσως ο ίδιος ο θάνατος....!!!

Θα σου έλεγα να μην εμπιστεύεσαι ότι "βλέπεις και αισθάνεσαι"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2010, 23:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
άθεος:
μα τι λένε αυτοί οι άθεοι-σατανιστές; τα μερμήγκια καλλιεργούν σιτηρά και μύκητες και εκτρέφουν άλλα έντομα με σκοπό να συλλέγουν τους σακχαρώδεις χυμούς που εκκρίνουν αφού τα <<αρμέξουν>>

Σατανιστές ή άθεους, μπορεί να βλέπεις εσύ παντού.
Εγώ προς το παρόν βλέπω εδώ στο φόρουμ χριστιανομάχους που είναι όχι μόνο άσχετοι με θέματα χριστιανισμού αλλά και με αυτά που κομπάζουν ότι είναι.

Τα μυρμήγκια πέρα από τα παραπάνω, απαγάγουν ξένα αυγά λίγο πριν την εκκόλαψη.
Όταν αυτά γεννηθούν τα προσέχουν σαν παιδιά τους ώσπου να μεγαλώσουν. Μόλις μεγαλώσουν τα χρησιμοποιούν ως δούλους. Τα στέλνουν για αναζήτηση τροφής και για ότι αγγαρεία υπάρχει....πάντως ούτε p/c μέχρι στιγμής έχουν, ούτε σε συνέδρια παίρνουν μέρος.

Για να φτάσουν τα ζώα ποτέ τις ικανότητες του ανθρώπου, όχι απλά δε θα φτάσουν εκατομμύρια χρόνια, αλλά μέχρι το τέλος της γης, η μοναδική τους πρόοδος θα είναι η ορισμένη.

quote:
macedon:
Ανάλογα με τα σκ...ά παίρνεις και το σκ...τόφτυαρο (Λαϊκή παροιμία)

Ειδικά όταν είσαι γεμάτος με αυτά, όπως εσύ!

quote:
IndustrialAngel:
Το πρόβλημα είναι ότι ο εγωισμός και η ΕΓΩΛΑΤΡΙΑ των Χριστιανών της δικιάς σας συνομοταξίας, οι οποίοι ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχουν με ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟΥΣ ευφυέστατους και ταπεινούς πιστούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει, σε συνδυασμό με ένα ξεπερασμένο ανθρωποκεντρισμό (από τότε που ο άνθρωπος δεν ήξερε ότι ξέρει τώρα) σας έχει κάνει να νομίζετε ότι είστε ανώτεροι και ότι τα ξέρετε όλα. Εντάξει παληκάρι μου... Ο Έλβις ζει και εμείς με τους πιθήκους δεν είμαστε συγγενείς... Κατά λάθος είμαστε κατά 98.6% ίδιοι... Η' μάλλον "GodDidIt", έτσι γούσταρε ο "αποπάνω"

Να πάρεις για νύφη θηλυκό χιμπατζή τότε! ...θα χετε πολλά να πείτε!!

quote:
άθεος:
αυτό που μου αρέσει με τους χριστιανούς είναι ότι είναι τόσο ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν τίποτα από την εξέλιξη και προσπαθούν να ειρωνευτούν με βάση αυτήν

Τι να καταλάβουμε? ότι κατά μεγάλη κωλοφαρδία όταν η φύση έβρεχε μυαλό όλοι οι άλλοι στεκόντουσαν κάτω από το πρεβάζι....εκτός από τον άνθρωπο?...ε όχι δεν το καταλαβαίνουμε αυτό!

quote:
allzzaro:
Μη βρίζετε ρε παιδιά

Από συγκεκριμένη ομάδα πιθηκοειδών δημιουργείται το κλίμα.
Άρχισαν να βρίζουν και εξακολουθούν....έχει allzzaro και η υπομονή όρια, εφόσον δεν τρέχει κάστανο με το βρωμόστομά τους, θα τ' ακούνε τα πιθηκοειδή.
Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 09/09/2010 23:25:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 02:56:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα στέλνουν για αναζήτηση τροφής και για ότι αγγαρεία υπάρχει....πάντως ούτε p/c μέχρι στιγμής έχουν, ούτε σε συνέδρια παίρνουν μέρος.


Αυτό είναι πρόσφατο επίτευγμα σε σχέση με το πόσα χρόνια υπάρχει ο άνθρωπος


quote:
Για να φτάσουν τα ζώα ποτέ τις ικανότητες του ανθρώπου, όχι απλά δε θα φτάσουν εκατομμύρια χρόνια, αλλά μέχρι το τέλος της γης, η μοναδική τους πρόοδος θα είναι η ορισμένη.

Προφητείες και επιστήμη του κατηχητικού... ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ; Από ΚΑΜΙΑ έρευνα. Έτσι ΠΙΣΤΕΥΕΙ ο ευρωπαίος... άρα σωστό... Τελεία και παύλα...


Α και μη κομπάζεις πολύ για την ανθρωπότητα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουμε για πάντα. Τα έντομα "γελάνε" με όλους μας. Είδαν τους δεινόσαυρους να εμφανίζονται και να γιγαντώνονται και τους έθαψαν. Πρώτα αυτά πάτησαν στεριά πριν τα ψαρόποδα. Μπορεί σε λίγα χρόνια να έχουμε αυτοκαταστραφεί και οι κατασαρίδες να επιζούν τρώγοντας τα κουφάρια μας...


Και για να καταλαβαινόμαστε, τα μυρμήγκια ΔΕΝ ήταν πάντα έτσι... Εξελίχθηκαν σε αυτό το επίπεδο... Δεν είναι στατικά και σχεδιασμένα... Οπότε τα επιχειρήματα σου είναι της πλάκας


quote:
Να πάρεις για νύφη θηλυκό χιμπατζή τότε! ...θα χετε πολλά να πείτε!!

Χαχαχα ναι αγορίνα μου. Ο Έλβις ζει

quote:
Τι να καταλάβουμε? ότι κατά μεγάλη κωλοφαρδία όταν η φύση έβρεχε μυαλό όλοι οι άλλοι στεκόντουσαν κάτω από το πρεβάζι....εκτός από τον άνθρωπο?...ε όχι δεν το καταλαβαίνουμε αυτό!

Μέχρι εκεί καταλαβαίνεις, μαλακίες θα λες...Τι να καταλάβεις δηλαδή που εδώ δε μιλάς ελληνικά. Επιστημονικές θεωρίες περιμένουμε να καταλάβεις;

quote:
Η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το ψέμα

Σε αυτά την αποκλειστικότητα την έχει ο τρέχα


quote:
Μου φαίνεται ότι από τον πολιτισμό τους λείπει ένας βασικός κρίκος...."εσύ"....καραγκιοζάκο..

Καταλαβαίνεις ότι θες (λάθος) δίνεις αντεπιχειρήματα (λάθος) σε αυτό το λάθος που κατάλαβες και μετά το παίζεις και έξυπνος...Τρομάρα σου...

quote:
Ναι.....ειδικά όταν τρώει πασατέμπο......μα τόσο ούφο είσαι?

Πω, τι βάθος επιχειρημάτων... Μας τάπωσες όλους.


quote:
Άντε βρε ούφο.....ανέβα εκεί στον Όλυμπο μπας και σε βρει κανένας και σε μαζέψει


Μην ανησυχείς, εργαλείο search υπάρχει στο φόρουμ...Στο επόμενο ποστ θα ψάχνεσαι...

quote:
A!! και στο τέλος τα καπελώσαμε ε?.....είδες τι σου είναι ο άνθρωπος τελικά?.....με ξένα κόλλυβα ζούμε.

Δεν είναι σίγουρο ότι τα καπελώσαμε... Πχ τις κατσαρίδες τις κυνηγάμε εδώ και χρόνια και οι ρουφιάνες ζουν... Τα φτάσαμε ναι, αλλά για να τα καπελώσουμε, θέλει ΑΛΛΟ επίπεδο προόδου

quote:
Τι να κάνουμε!...... η δική μας η μαλακία δεν φτάνει μέχρι το ταβάνι....η δική σου όμως και των ομοίων σου, ικανή να περάσει με σοφά ακόμη και τον πύργο του Άιφελ είναι.


Ναι παληκάρι μου. Ο Έλβις ζει...


quote:
Καλά όταν τον έφτιαχναν να μοιάζει με τον λύκο και τον τράγο....πάλι την ανθρώπινη ανάγκη ικανοποιούσαν?

Και κάποια περίοδο δεν ήταν καν άντρας. Ήταν Θεά-Μητέρα-Τροφός. Τότε οι κοινωνίες ήταν ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΕΣ. Τυχαίο; Δε νομίζω...

Οι ανάγκες αλλάζανε και αναλόγως οι Θεοί... Δημογραφικά, ιστορικά και φροϋδικά... Τώρα θέλουμε alpha male. Σήμερα ο μέσος άνθρωπος θεωρεί ότι το κοντυνότερο πράγμα στο Θεό είναι το...google... Πολύ πιθανόν να αλλάξουν και οι Θεοί


quote:
Ο Θεός είναι άυλος. Τον Λόγο Του όμως τον έστειλε ως άνθρωπο και όχι ως λύκο η αρκούδα.
Αυτό που ο άνθρωπος έχει ανάγκη το ζητάει. Και ο άνθρωπος από την πρώτη στιγμή ζήτησε τον Θεό....όπως το βρέφος από την πρώτη στιγμή ψάχνει τη ρόγα της μάνας του για να θηλάσει

Τι μαλακίες ακούμε... Οι πρώτοι που σκέφτηκαν το Θεό ήταν οι Νέατερνταλ(που τους εξαφανίσαμε ή εξαφανίστηκαν). Ο homo erectus, μάλλον δεν είχε θρησκευτικές δοξασίες...


quote:
Και επαναλαμβάνω ότι είσαι ψεύτης και συκοφάντης. Επίσης απευθύνεσαι σε αφελής αμόρφωτους και τους ομοίους σου.

Δηλαδή το Λευιτικό ΔΕ λέει να πλένουν τα χέρια τους; Έτσι λες;


quote:
Καλά κάνε εσύ προξενιό στην κόρη σου ένα άντρα από την Κόρινθο που είναι λογιστής.....και όταν η κόρη σου συναντήσει μία γυναίκα.....πες της ότι στα άλλα δύο έπεσες μέσα.....ανόητε

ανόητος είσαι εσύ γιατί έχεις ήδη πει

quote:
Κανένα λάθος δεν έκανε, έκοψες ως παραχαράκτης στο 1/3 την πρότασή Του και προσπαθείς να πουλήσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Θα αποφασίσεις ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ μου αν το λάθος μέρος καθιστά λάθος το όλον; Τελικά άμα σε λέω χριστιανή λογίστρια λέω αλήθεια για τη θρησκεία και το επάγγελμα άρα ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να απομονώσεις το 1/3 που είναι το γένος και να πεις ότι λέω ψέμματα...

Επομένως στο εξής Χριστιανή θα σε φωνάζουμε...Γιατί είναι αλήθεια ως προς τη θρησκεία


quote:
Δεν έχω γράψει ποτέ ότι είμαι αλάνθαστος στη γραμματική.....έχω γράψει ότι αδιαφορώ αν κάνω λάθη ή όχι, επειδή εδώ το site δεν ασχολείται με τη γραμματική αλλά με άλλα θέματα. Αν τα θέματα περιστρεφόντουσαν γύρω από την ορθογραφία να 'σαι σίγουρος ότι δε θα έμπαινα, γιατί δε θα με ενδιέφερε.

Αλλά δεν ξέρω ακόμη ποιος είναι το μεγαλύτερο γίδι, εσύ ή οι ομοϊδεάτες σου χριστιανομάχοι από αυτούς που κάνουν το ένα γραμματικό λάθος μετά το άλλο και απλά ακούνε τις μπαρούφες σου περί ορθογραφίας?


Τέτοιος εγωισμός... jesus!... Το να προσπαθείς να καλύψεις την ανεπάρκεια σου σε ένα ζήτημα με την και καλά ικανότητα σου σε άλλο είναι ΠΑΙΔΙΚΟ...

quote:

Σου ζήτησα κάτι με σαφήνεια.....αν δεν μπορείς....δεν πειράζει.....δε θα είναι η πρώτη φορά.

Βρε θα παραδεχτείς ότι λες μαλακίες; Απλό το ερώτημα...Για να έχει ενδιαφέρον...

quote:
Να βλέπεις περισσότερα ντοκιμαντέρ γιατί αυτό το κάνουν τώρα χρόνια οι Ελέφαντες.
Μα τόσο βλήμα είσαι?

Βεβαίως είναι και οι ελέφαντες (και δεν είναι τώρα βλάκα, το κάνουν εδώ και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια)

quote:
Έχεις δει τους πιθίκους πως σχίζουν ο ένας τον άλλον (της ίδιας κοινωνικής ομάδας) και τον κάνουνε μετά μαμ!.....δε μου λες?....μετά την κηδεία προσφέρουν και καφέ?

Και οι άνθρωποι σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Μια ακόμη απόδειξη ότι είμαστε συγγενείς. Πότε είμαστε φονιάδες που προστατεύουν εδάφη ή θυληκά και πότε αλτρουιστές...

Έχεις δει ποτέ ανθρώπους να σκοτώνουν; Έχεις δει ποτέ ανθρώπους να κηδεύουν; Το ένα δεν αναιρεί το άλλο... Ξύπνα από το Χριστιανικό λήθαργο. Και έχω την εντύπωση ότι η βία στρέφεται ΚΥΡΙΩΣ προς τους ξένους χιμπατζήδες που παραβιάζουν την περιοχή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 03:14:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ας δώσουμε λίγα ακόμα στοιχεία στα ελληνικά...

Οι πηγές δεν είναι έγκριτες αλλά είναι στα ελληνικά. Όποιος επιθυμεί μπορεί να βρει τα αντίστοιχα και στα αγγλικά

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=330137&dt=07/05/2010

Οι πίθηκοι μπονόμπο λένε όχι με... νεύματα
Παρασκευή 7 Μαΐου 2010

ΛΟΝΔΙΝΟ. Επιστήμονες του Ινστιτούτου Μαξ Πλανκ στη Γερμανία διαπίστωσαν ότι πίθηκοι μπονόμπο (οι οποίοι θεωρούνται οι κοντινότεροι συγγενείς του ανθρώπου) κάνουν νεύματα ανάλογα με εκείνα που κάνουμε και εμείς. Οταν θέλουν να πουν «όχι» κουνούν το κεφάλι τους με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και ο άνθρωπος.

Οι ερευνητές είδαν μπονόμπο να κάνουν τη χαρακτηριστική κίνηση άρνησης με το κεφάλι και υπολόγισαν ότι τη χρησιμοποιούν σε 13 διαφορετικές περιπτώσεις. Το νεύμα άρνησης ή αποδοκιμασίας οι μπονόμπο το κάνουν όταν θέλουν να πουν σε κάποιο μέλος της ομάδας τους ότι δεν εγκρίνουν τις ενέργειές του και ότι πρέπει να τις σταματήσει. Νεύματα άρνησης κάνουν οι μητέρες μπονόμπο στα μικρά τους όταν αυτά πάνε να κάνουν κάτι απαγορευμένο (π.χ. να ανεβούν σε ένα δέντρο), αλλά και όταν βλέπουν κάποιο μέλος της κοινότητάς τους να προσπαθεί να πλησιάσει και να κλέψει την τροφή τους. Αν και έχουν παρατηρηθεί στο παρελθόν διάφορα είδη πιθήκων να κάνουν νεύματα, είναι η πρώτη φορά που παρατηρείται σε πιθήκους η εκδήλωση αρνητικής απόκρισης με κάποιο νεύμα και μάλιστα με κίνηση αντίστοιχη με αυτή που κάνει και ο άνθρωπος

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=330137&dt=07/05/2010#ixzz0z54ww1nZ


http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=858210

Ουάσινγκτον
Οι πίθηκοι τα καταφέρνουν εξίσου καλά με τους μαθητές, όταν πρόκειται να κάνουν αριθμητικές προσθέσεις, υποστηρίζει μελέτη που δόθηκε στη δημοσιότητα στις ΗΠΑ τη Δευτέρα. Η σχετική έρευνα δημοσιεύεται στην αμερικανική επιστημονική επιθεώρηση PLoS Biology.
Παλαιότερες έρευνες είχαν δείξει ότι άνθρωποι και ζώα έχουν τη δυνατότητα να ξεχωρίζουν τα μεγέθη και τις ποσότητες. Τα ζώα, για παράδειγμα, διακρίνουν τη διαφορά μεταξύ τεσσάρων και οκτώ αντικειμένων. Δεν υπήρχε όμως απόδειξη ότι μπορούν να κάνουν υπολογισμούς.

«Γνωρίζαμε ότι τα ζώα αναγνωρίζουν τα μεγέθη, αλλά δεν ήταν σαφές εάν είναι σε θέση να κάνουν αριθμητικούς υπολογισμούς, όπως η πρόσθεση. Η έρευνά μας δείχνει ότι μπορούν» υποστηρίζει η Τζέσικα Κάντλον, εκ των συντακτών της μελέτης.

Η Κάντλον και η συνεργάτιδά της, Ελίζαμπεθ Μπράνον, μελέτησαν τις αντιδράσεις μακάκων πιθήκων, στους οποίους έδειχναν αρχικά, στην οθόνη του ηλεκτρονικού υπολογιστή, ένα συγκεκριμένο αριθμό από κουκκίδες.

Κατόπιν η οθόνη έσβηνε και εμφανιζόταν μια άλλη με διαφορετικό σύνολο κουκκίδων, η οποία, με τη σειρά της, έδινε τη θέση της σε μια τρίτη, που όμως ήταν χωρισμένη στη μέση: Στη μια πλευρά της εμφανιζόταν το άθροισμα των κουκκίδων των δύο πρώτων, ενώ στην άλλη ένα άλλο άθροισμα. Οι μακάκοι επιβραβεύονταν εάν άγγιζαν την πλευρά της οθόνης με το σωστό άθροισμα. Το 76% των πιθήκων πέρασε με επιτυχία το τεστ.

Το ίδιο τεστ δόθηκε και σε μαθητές που έπρεπε να υπολογίσουν το άθροισμα των κουκκίδων χωρίς χαρτί και μολύβι. Το 94% των μαθητών πέρασε το τεστ. Κατά μέσο όρο, μαθητές και πίθηκοι «απάντησαν» μέσα σε διάστημα ενός δευτερολέπτου.


http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=158460&ct=33&dt=18/04/2004


Πίθηκοι, ανθρωπίδες, άνθρωποι
Ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε απευθείας από τους σημερινούς πιθήκους, με τους οποίους είχε κοινό πρόγονο. Εχει όμως πολλά κοινά σημεία και μια πολύ σημαντική διαφορά. Ας δούμε το γενεαλογικό μας δέντρο...
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ν. ΑΛΑΧΙΩΤΗΣ | Κυριακή 18 Απριλίου 2004

H αυτογνωσία του ανθρώπου, το μεγάλο αυτό δώρο της φύσης, έχει και το αντίδωρό της, την ευθύνη του ανθρώπου. Γι' αυτό ο Homo Sapiens, ακόμη και πριν από την έλευση του πολιτισμού, προσπαθούσε σε απλοϊκό τόνο να προβληματιστεί για την καταγωγή του και τη φύση του. Σήμερα τα πράγματα προσεγγίζουν μια περισσότερο ήρεμη και ώριμη αντιμετώπιση της βιολογικής ύπαρξής του. Αυτός είναι και ο λόγος που καταπιανόμαστε με ένα τέτοιο θέμα το οποίο στο παρελθόν προκαλούσε ασύλληπτες αντιπαραθέσεις, όπως λ.χ. εκείνη του Χάξλεϊ, σύγχρονου του Δαρβίνου, φίλου και υποστηρικτή του, και του επισκόπου του Wilberforce, ο οποίος ζητούσε προκλητικά «να μάθει» αν ο Χάξλεϊ συγγενεύει με τον πίθηκο από τη γιαγιά του ή από τον παππού του. Ο Δαρβίνος είχε αποφύγει επιμελώς το 1859 στο βιβλίο του «H καταγωγή των ειδών» να αναπτύξει τις προεκτάσεις της εξέλιξης στον άνθρωπο, καθώς είχε μείνει σε μια επιφυλακτική πρόταση που προστέθηκε στις επόμενες εκδόσεις και αναφερόταν στο ότι «η προέλευση του ανθρώπου και η ιστορία του θα διασφαλιστούν». H πρόταση αυτή δημιούργησε το 1871 το βιβλίο του «H καταγωγή του ανθρώπου» το οποίο προκάλεσε τις μεγαλύτερες αντιδράσεις. Στο εν λόγω βιβλίο, που βασιζόταν σε θεωρητικές σκέψεις, καθώς εκείνη την εποχή δεν είχε βρεθεί κανένα αρχαίο ανθρώπινο απολίθωμα εκτός από εκείνα του Νεάντερταλ από την Ευρώπη, προβλέπονταν σημαντικές απόψεις που επιβεβαιώθηκαν στη συνέχεια. Π.χ. είχε προβλέψει ότι το λίκνο του ανθρώπινου είδους ήταν η Αφρική και ακόμη σπουδαιότερο ότι οι σημερινοί μεγάλοι πίθηκοι και ο άνθρωπος είχαν κοινό πρόγονο. «Σε κάθε μεγάλη περιοχή του κόσμου τα ζώντα θηλαστικά σχετίζονται στενά με τα εξελιγμένα είδη της ίδιας περιοχής. Συνεπώς είναι πιθανόν η Αφρική να κατοικήθηκε στο παρελθόν από ανθρωποειδείς πιθήκους που έχουν εκλείψει και συγγένευαν με τον γορίλα και τον χιμπαντζή. Και αφού τα δύο αυτά είδη είναι σήμερα οι στενότεροι συγγενείς του ανθρώπου, είναι πολύ πιθανόν οι αρχαίοι πρόγονοί μας να έζησαν μάλλον στην Αφρική» έγραφε ο Δαρβίνος.

Σήμερα είναι αποδεκτό ότι οι πιο κοντινοί συγγενείς μας είναι δύο οικογένειες πιθήκων: οι Πογκίδες στους οποίους ανήκουν ο ουραγκουτάγκος, ο χιμπαντζής και ο γορίλας, και οι Υαλοβατίδες που ανήκουν ο γίββονας και ο σιαμάγκ. Οι οικογένειες αυτές μαζί με την οικογένεια των Ανθρωπιδών, στην οποίαν ανήκουν ο αυστραλοπίθηκος και ο άνθρωπος, απαρτίζουν την υπεροικογένεια των Ανθρωποειδών. Ενας κοινός πρόγονος των σημερινών πιθήκων (Πογκίδες) και των Ανθρωπιδών φαίνεται να ήταν μια υποοικογένεια των Δρυοπιθήκων (17-22 εκατ. χρόνια πριν), τα είδη της οποίας είχαν πολλά πρωτόγονα χαρακτηριστικά ανθρωποειδών.

Πριν από 8-17 εκατ. χρόνια ζούσε στην Ινδία ο Ραμαπίθηκος, ο οποίος διέφερε από τους Δρυοπιθήκους και από τον οποίον φαίνεται να προήλθαν πριν από 15 περίπου εκατομμύρια χρόνια οι ασιατικοί πίθηκοι (γίββονας, σιαμάγκ, ουρακοτάγκος) και πριν από 5-7 εκατομμύρια χρόνια περίπου, ύστερα από μια άλλη διάσπαση, οι αφρικανικοί πίθηκοι (γορίλας, χιμπαντζής) και οι Ανθρωπίδες. Ο ουραγκουτάγκος διαφέρει περισσότερο από τον άνθρωπο, τον χιμπαντζή και τον γορίλα από ό,τι αυτοί διαφέρουν μεταξύ τους και λιγότερο από τους Υαλοβατίδες· γι' αυτό θεωρείται ότι βρίσκεται σε μια ενδιάμεση εξελικτική θέση.

Και ενώ ο Ραμαπίθηκος εθεωρείτο για αρκετό καιρό ανθρωποειδές, μια άλλη άποψη, βασισμένη σε μοριακά δεδομένα (ανοσοβιολογικές αποστάσεις, αμινοξικές αλληλουχίες, χρωμασωμοτικές ζωνώσεις) που αποκάλυψαν οι Γουίλσον και Σάριχ, υποστηρίζει ότι το πρώτο είδος δίποδου ανθρωποειδούς πιθήκου, το ιδρυτικό μέλος των Ανθρωπιδών, είχε εξελιχθεί σχετικά πρόσφατα, πριν από περίπου 7 εκατομμύρια χρόνια κατά γενική ομολογία. Ο άνθρωπος πάντως δεν εξελίχθηκε απευθείας από τους σημερινούς πιθήκους, με τους οποίους είχε κοινό πρόγονο.

Σήμερα γίνεται όλο και πιο σαφές ότι η γενετική ομοιότητα μεταξύ του ανθρώπου και των αφρικανικών πιθήκων είναι μεγαλύτερη σε σχέση με των ασιατικών. Ο άνθρωπος και ο χιμπαντζής λ.χ. διαφέρουν μόνο σε 1,2% του DNA τους και σε 1% των αμινοξέων των πρωτεϊνών τους· οι άνθρωποι μεταξύ τους διαφέρουν σε 0,1% στο DNA τους, με τον καθένα μας να διαφέρει από τον άλλον σε περίπου 3 εκατομμύρια βάσεις-μεταλλάξεις.

Αλλες μελέτες έχουν δείξει επίσης ότι οι α και β αλυσίδες της αιμοσφαιρίνης του ανθρώπου και του γορίλα διαφέρουν μόνο σε ένα αμινοξύ η καθεμία. Το σύστημα των ομάδων αίματος (AB0) είναι κοινό στοιχείο του ανθρώπου και των μεγάλων πιθήκων (χιμπαντζή, γορίλα). Οι αλβουμίνες και οι τρανσφερίνες του ορού καθώς και το DNA δείχνουν περισσότερη ομοιότητα μεταξύ του ανθρώπου και των μεγάλων πιθήκων παρά μεταξύ οποιουδήποτε από αυτούς και των άλλων πιθήκων. H κοινή ψείρα ζει μονάχα πάνω στους ανθρώπους και στους πιθήκους· ιλαρά μπορούν να πάθουν μόνο ο πίθηκος και ο άνθρωπος.

Τα χρωμοσώματα του ανθρώπου και του χιμπαντζή είναι ουσιαστικά παρόμοια, ζώνη προς ζώνη, εκτός από μερικές χρωμοσωματικές ανακατατάξεις που οδήγησαν στη μείξη δύο χρωμοσωμάτων χιμπαντζή προς ένα χρωμόσωμα ανθρώπου, με αποτέλεσμα ο χιμπαντζής να έχει 48 χρωμοσώματα και ο άνθρωπος 46. Πέραν βέβαια των φαινοτυπικών και ανατομικών διαφορών μεταξύ ανθρώπου και πιθήκων, λ.χ. ως προς το ύψος, το βάρος, τη διατροφή, την ηλικία της σεξουαλικής ωριμότητας, τη διάρκεια κυοφορίας, το πόσο ζουν κ.ά., ιδιαίτερη σημασία έχει η διαφορά στο μέγεθος της κρανιακής κοιλότητας που είναι πολύ μικρότερη στους πιθήκους (100 κυβικά εκατοστά στον γίββονα, 500 στον γορίλα, 1.400 στον άνθρωπο. Και ενώ ο χιμπαντζής έχει λ.χ. κατασκευή λάρυγγα και φωνητικές χορδές που μοιάζουν αρκετά με του ανθρώπου, δεν μπορεί παρά να μάθει λίγες μόνο λέξεις· ο περιοριστικός παράγοντας αναμφίβολα είναι ο εγκέφαλος.

Αυτός ο εγκέφαλος της αυτογνωσίας και του πολιτισμού είναι «θείο» δώρο της φύσης· είναι «νυστέρι» το οποίο ως εργαλείο προεκτείνει τη δύναμη του ανθρώπου, αλλά ως φονικό όργανο φέρνει την καταστροφή. Αυτός ο εγκέφαλος ανατροφοδοτείται από τον πολιτισμό που ο ίδιος δημιουργεί. Μια διαλεκτική σχέση που διαμορφώνει προσωπικότητες και κοινωνίες, που καθοδηγεί τον άνθρωπο στο παρελθόν, στο παρόν και στο μέλλον. Για να γνωρίζει την ιστορία του και να διαμορφώνει την πορεία του στο μεγάλο ταξίδι της καθημερινότητας αλλά και της εξέλιξης, της προόδου και της υπέρβασης των καταβολών του. H γνώση λοιπόν είναι η δύναμη της θέλησης για την επιτυχή πορεία μας, είναι η πυξίδα της επιτυχίας μας, αλλά και η θέληση της δύναμής μας. Γι' αυτό οποιαδήποτε παρερμηνεία των επιστημονικών ανακαλύψεων για τη φύση του ανθρώπου και τη σχέση του με την υπόλοιπη ζωή δεν συμβάλλει στην προσέγγιση της αλήθειας την οποία πρέπει να υπηρετεί ο άνθρωπος· για να 'ναι άνθρωπος.

* Στο προηγούμενο άρθρο «Οι αποκαλύψεις του απολιθωμένου DNA» (4 Απριλίου 2004), οι σιαμάγκ κατατάχθηκαν στους Πογκίδες ενώ κατατάσσονται στους Υαλοβατίδες.

Ο κ. Σταμάτης N. Αλαχιώτης είναι καθηγητής Γενετικής και πρώην πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=158460&ct=33&dt=18/04/2004#ixzz0z55EVgFt


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 14:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Αυτό είναι πρόσφατο επίτευγμα σε σχέση με το πόσα χρόνια υπάρχει ο άνθρωπος

Ποιος σου είπε ότι είναι πρόσφατο?

quote:
IndustrialAngel:
Προφητείες και επιστήμη του κατηχητικού... ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ; Από ΚΑΜΙΑ έρευνα. Έτσι ΠΙΣΤΕΥΕΙ ο ευρωπαίος... άρα σωστό... Τελεία και παύλα...

Σωστά, τράβα τώρα εσύ στη ζούγκλα να μαζέψεις τα κινητά των ζώων....από τα δέντρα.

quote:
IndustrialAngel:
Α και μη κομπάζεις πολύ για την ανθρωπότητα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουμε για πάντα. Τα έντομα "γελάνε" με όλους μας. Είδαν τους δεινόσαυρους να εμφανίζονται και να γιγαντώνονται και τους έθαψαν. Πρώτα αυτά πάτησαν στεριά πριν τα ψαρόποδα. Μπορεί σε λίγα χρόνια να έχουμε αυτοκαταστραφεί και οι κατασαρίδες να επιζούν τρώγοντας τα κουφάρια μας...

Όταν το τιμόνι της ανθρωπότητας βρίσκεται σε λάθος χέρια, αυτό είναι επόμενο.....για νέο όμως μας το λες?...ξέρεις πήγαμε και στη σελήνη.

quote:
IndustrialAngel:
Και για να καταλαβαινόμαστε, τα μυρμήγκια ΔΕΝ ήταν πάντα έτσι... Εξελίχθηκαν σε αυτό το επίπεδο... Δεν είναι στατικά και σχεδιασμένα... Οπότε τα επιχειρήματα σου είναι της πλάκας

Θα έχεις καμιά στατιστική του 30.000 π.Χ. φαίνεται.....

quote:

Μέχρι εκεί καταλαβαίνεις, μαλακίες θα λες...Τι να καταλάβεις δηλαδή που εδώ δε μιλάς ελληνικά. Επιστημονικές θεωρίες περιμένουμε να καταλάβεις;

Ε...βέβαια.....η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

quote:
IndustrialAngel:
Σε αυτά την αποκλειστικότητα την έχει ο τρέχα

Εσύ δηλαδή που λες τη μισή αλήθεια τι είσαι?

quote:
IndustrialAngel:
Καταλαβαίνεις ότι θες (λάθος) δίνεις αντεπιχειρήματα (λάθος) σε αυτό το λάθος που κατάλαβες και μετά το παίζεις και έξυπνος...Τρομάρα σου...

Γιατί? θα σου έπεφτε άσχημα να ξαναγυρίσεις στα δέντρα?

quote:
IndustrialAngel:
Πω, τι βάθος επιχειρημάτων... Μας τάπωσες όλους.

Δε χρειάζεται και πολύ προσπάθεια.

quote:
IndustrialAngel:
Μην ανησυχείς, εργαλείο search υπάρχει στο φόρουμ...Στο επόμενο ποστ θα ψάχνεσαι...

Καλό ταξίδι πίθηκε!

quote:
IndustrialAngel:
Δεν είναι σίγουρο ότι τα καπελώσαμε... Πχ τις κατσαρίδες τις κυνηγάμε εδώ και χρόνια και οι ρουφιάνες ζουν... Τα φτάσαμε ναι, αλλά για να τα καπελώσουμε, θέλει ΑΛΛΟ επίπεδο προόδου

Τι! υπάρχουν και άλλα σχέδια που η ΝASA δεν κατάφερε να κλέψει από τη φάρμα των ζώων για το διάστημα?

quote:
IndustrialAngel:
Και κάποια περίοδο δεν ήταν καν άντρας. Ήταν Θεά-Μητέρα-Τροφός. Τότε οι κοινωνίες ήταν ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΕΣ. Τυχαίο; Δε νομίζω...

Οι ανάγκες αλλάζανε και αναλόγως οι Θεοί... Δημογραφικά, ιστορικά και φροϋδικά... Τώρα θέλουμε alpha male. Σήμερα ο μέσος άνθρωπος θεωρεί ότι το κοντυνότερο πράγμα στο Θεό είναι το...google... Πολύ πιθανόν να αλλάξουν και οι Θεο


Άρα ο χριστιανισμός κατά τα λεγόμενά σου, είναι ένα βήμα μετά το δωδεκάθεο ως εξέλιξη, έτσι δεν είναι?

quote:
IndustrialAngel:
Τι μαλακίες ακούμε... Οι πρώτοι που σκέφτηκαν το Θεό ήταν οι Νέατερνταλ(που τους εξαφανίσαμε ή εξαφανίστηκαν). Ο homo erectus, μάλλον δεν είχε θρησκευτικές δοξασίες...

?
Και ο homo erectus, πρέπει να είχε θρησκευτικές δοξασίες, γιατί έχουν βρεθεί αντικείμενα θαμμένα μαζί τους, που σημαίνει ότι είναι πιθανόν να πίστευαν σε μια άλλη ζωή-ταξίδι.

Αυτά δείχνουν ότι ο άνθρωπος από αρχής αναζητούσε το Θεό!, αυτό λέει το ένστικτό του.

quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή το Λευιτικό ΔΕ λέει να πλένουν τα χέρια τους; Έτσι λες;


Δε μου λες είσαι τόσο χαζός? ή τον χαζό παριστάνεις?

quote:
IndustrialAngel:
Θα αποφασίσεις ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ μου αν το λάθος μέρος καθιστά λάθος το όλον; Τελικά άμα σε λέω χριστιανή λογίστρια λέω αλήθεια για τη θρησκεία και το επάγγελμα άρα ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να απομονώσεις το 1/3 που είναι το γένος και να πεις ότι λέω ψέμματα...

Επομένως στο εξής Χριστιανή θα σε φωνάζουμε...Γιατί είναι αλήθεια ως προς τη θρησκεία



Θηλυκού γένους είσαι ως επιθυμείς...... "μαϊμού" δε λέμε ο μαϊμούς.....λέμε η μαϊμού!

Είδες ότι δεν βγαίνουν οι μαϊμουδιές σου....αλλά συνεχίζεις να μαϊμουδίζεις.

Να στο πω αλλιώς μπας και το συνειδητοποιήσεις.
Όταν ο κόρακας στη μεγάλη του πλειοψηφία, δεν αποθηκεύει, γιατί δε χρειάζεται να κάνει κάτι τέτοιο, τότε δεν μπορείς να πεις ότι γενικά ο κόρακας αποθηκεύει.
Αυτό γίνεται από ελάχιστα κοράκια γιατί ακριβώς δε χρειάζεται.
Όπως γίνεται και από πολλά άλλα ζώα που μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, όπως οι λεοπαρδάλεις για παράδειγμα.

Η τροφή ειδικά για τον κόρακα είναι τόσο εύκολο να βρεθεί, που καθιστά το παράδειγμα του Ιησού ιδανικό. Πέρα από αυτό ο Ιησούς με το υπόλοιπο 2/3 των λόγων του που έκρυψες δεν αφήνει κανένα περιθώριο για λάθος.


quote:
IndustrialAngel:
Τέτοιος εγωισμός... jesus!... Το να προσπαθείς να καλύψεις την ανεπάρκεια σου σε ένα ζήτημα με την και καλά ικανότητα σου σε άλλο είναι ΠΑΙΔΙΚΟ...

Εξακολουθώ να μη γνωρίζω ποιο είναι το μεγαλύτερο γίδι...εσύ που το λες? ή κάποιος από τους ανορθόγραφους που τ' ακούει και συνεχίζει να αφήνει να περνάνε στο ντούκου οι ανόητες παρατηρήσεις σου περί ορθογραφίας κ.λ.π.? και το λέω αυτό γιατί τα λάθη τα δικά μου περί γραμματικής κ.λ.π. είναι ελάχιστα, εν αντίθεσή με άλλους, φαίνεται όμως ότι σε συμμερίζονται!

quote:
IndustrialAngel:
Βρε θα παραδεχτείς ότι λες μαλακίες; Απλό το ερώτημα...Για να έχει ενδιαφέρον...

Βρε άντε σοβάτισε κανά ταβάνι....ή μάλλον κανά δέντρο....πίθηκε!

quote:
IndustrialAngel:
Βεβαίως είναι και οι ελέφαντες (και δεν είναι τώρα βλάκα, το κάνουν εδώ και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια)

Για να απαντήσεις σε αυτό που είπα: "Να βλέπεις περισσότερα ντοκιμαντέρ γιατί αυτό το κάνουν τώρα χρόνια οι Ελέφαντες."

quote:
IndustrialAngel:
Και οι άνθρωποι σκοτώνουν ο ένας τον άλλο. Μια ακόμη απόδειξη ότι είμαστε συγγενείς. Πότε είμαστε φονιάδες που προστατεύουν εδάφη ή θυληκά και πότε αλτρουιστές...

Έχεις δει ποτέ ανθρώπους να σκοτώνουν; Έχεις δει ποτέ ανθρώπους να κηδεύουν; Το ένα δεν αναιρεί το άλλο...



Ναι αλλά δεν τρώμε το νεκρό μας!

quote:
IndustrialAngel:
Ξύπνα από το Χριστιανικό λήθαργο. Και έχω την εντύπωση ότι η βία στρέφεται ΚΥΡΙΩΣ προς τους ξένους χιμπατζήδες που παραβιάζουν την περιοχή..

Σε λήθαργο βρίσκεσαι εσύ ως χριστιανομάχος και όχι εγώ.

Εγώ αδιαφορώ για το αν κάποιος είναι βουδιστής ή μωαμεθανός ή άθεος. Γούστο του και καπέλο του.

Εσύ όμως όχι μόνο δεν αδιαφορείς, επιτίθεσαι με μανία κατά των χριστιανών νομίζοντας ότι έτσι επιτίθεσαι κατά του Χριστού! μα δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να Τον φτάσεις? γιατί λυσσάς τόσο?

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 15:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Οι πίθηκοι μπονόμπο λένε όχι με... νεύματα
Παρασκευή 7 Μαΐου 2010

ΛΟΝΔΙΝΟ. Επιστήμονες του Ινστιτούτου Μαξ Πλανκ στη Γερμανία διαπίστωσαν ότι πίθηκοι μπονόμπο (οι οποίοι θεωρούνται οι κοντινότεροι συγγενείς του ανθρώπου) κάνουν νεύματα ανάλογα με εκείνα που κάνουμε και εμείς. Οταν θέλουν να πουν «όχι» κουνούν το κεφάλι τους με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και ο άνθρωπος.

Οι ερευνητές είδαν μπονόμπο να κάνουν τη χαρακτηριστική κίνηση άρνησης με το κεφάλι και υπολόγισαν ότι τη χρησιμοποιούν σε 13 διαφορετικές περιπτώσεις. Το νεύμα άρνησης ή αποδοκιμασίας οι μπονόμπο το κάνουν όταν θέλουν να πουν σε κάποιο μέλος της ομάδας τους ότι δεν εγκρίνουν τις ενέργειές του και ότι πρέπει να τις σταματήσει. Νεύματα άρνησης κάνουν οι μητέρες μπονόμπο στα μικρά τους όταν αυτά πάνε να κάνουν κάτι απαγορευμένο (π.χ. να ανεβούν σε ένα δέντρο), αλλά και όταν βλέπουν κάποιο μέλος της κοινότητάς τους να προσπαθεί να πλησιάσει και να κλέψει την τροφή τους. Αν και έχουν παρατηρηθεί στο παρελθόν διάφορα είδη πιθήκων να κάνουν νεύματα, είναι η πρώτη φορά που παρατηρείται σε πιθήκους η εκδήλωση αρνητικής απόκρισης με κάποιο νεύμα και μάλιστα με κίνηση αντίστοιχη με αυτή που κάνει και ο άνθρωπος


Kαι τι μ' αυτό?...μπορείς να μας πεις?

quote:
IndustrialAngel:
Ουάσινγκτον
Οι πίθηκοι τα καταφέρνουν εξίσου καλά με τους μαθητές, όταν πρόκειται να κάνουν αριθμητικές προσθέσεις, υποστηρίζει μελέτη που δόθηκε στη δημοσιότητα στις ΗΠΑ τη Δευτέρα. Η σχετική έρευνα δημοσιεύεται στην αμερικανική επιστημονική επιθεώρηση PLoS Biology.
Παλαιότερες έρευνες είχαν δείξει ότι άνθρωποι και ζώα έχουν τη δυνατότητα να ξεχωρίζουν τα μεγέθη και τις ποσότητες. Τα ζώα, για παράδειγμα, διακρίνουν τη διαφορά μεταξύ τεσσάρων και οκτώ αντικειμένων. Δεν υπήρχε όμως απόδειξη ότι μπορούν να κάνουν υπολογισμούς.

«Γνωρίζαμε ότι τα ζώα αναγνωρίζουν τα μεγέθη, αλλά δεν ήταν σαφές εάν είναι σε θέση να κάνουν αριθμητικούς υπολογισμούς, όπως η πρόσθεση. Η έρευνά μας δείχνει ότι μπορούν» υποστηρίζει η Τζέσικα Κάντλον, εκ των συντακτών της μελέτης.

Η Κάντλον και η συνεργάτιδά της, Ελίζαμπεθ Μπράνον, μελέτησαν τις αντιδράσεις μακάκων πιθήκων, στους οποίους έδειχναν αρχικά, στην οθόνη του ηλεκτρονικού υπολογιστή, ένα συγκεκριμένο αριθμό από κουκκίδες.

Κατόπιν η οθόνη έσβηνε και εμφανιζόταν μια άλλη με διαφορετικό σύνολο κουκκίδων, η οποία, με τη σειρά της, έδινε τη θέση της σε μια τρίτη, που όμως ήταν χωρισμένη στη μέση: Στη μια πλευρά της εμφανιζόταν το άθροισμα των κουκκίδων των δύο πρώτων, ενώ στην άλλη ένα άλλο άθροισμα. Οι μακάκοι επιβραβεύονταν εάν άγγιζαν την πλευρά της οθόνης με το σωστό άθροισμα. Το 76% των πιθήκων πέρασε με επιτυχία το τεστ.

Το ίδιο τεστ δόθηκε και σε μαθητές που έπρεπε να υπολογίσουν το άθροισμα των κουκκίδων χωρίς χαρτί και μολύβι. Το 94% των μαθητών πέρασε το τεστ. Κατά μέσο όρο, μαθητές και πίθηκοι «απάντησαν» μέσα σε διάστημα ενός δευτερολέπτου.



?

Άφησε μία αλεπού να διαλέξει ανάμεσα σε ένα κοτέτσι με 2 κότες και σε ένα με περισσότερες, εάν δεν προτιμήσει το δεύτερο έλα να μου τρυπήσεις τη μύτη.....αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτά?

quote:
IndustrialAngel:
Πίθηκοι, ανθρωπίδες, άνθρωποι
Ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε απευθείας από τους σημερινούς πιθήκους, με τους οποίους είχε κοινό πρόγονο. Εχει όμως πολλά κοινά σημεία και μια πολύ σημαντική διαφορά. Ας δούμε το γενεαλογικό μας δέντρο...
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ν. ΑΛΑΧΙΩΤΗΣ | Κυριακή 18 Απριλίου 2004

H αυτογνωσία του ανθρώπου, το μεγάλο αυτό δώρο της φύσης, έχει και το αντίδωρό της, την ευθύνη του ανθρώπου. Γι' αυτό ο Homo Sapiens, ακόμη και πριν από την έλευση του πολιτισμού, προσπαθούσε σε απλοϊκό τόνο να προβληματιστεί για την καταγωγή του και τη φύση του. Σήμερα τα πράγματα προσεγγίζουν μια περισσότερο ήρεμη και ώριμη αντιμετώπιση της βιολογικής ύπαρξής του. Αυτός είναι και ο λόγος που καταπιανόμαστε με ένα τέτοιο θέμα το οποίο στο παρελθόν προκαλούσε ασύλληπτες αντιπαραθέσεις, όπως λ.χ. εκείνη του Χάξλεϊ, σύγχρονου του Δαρβίνου, φίλου και υποστηρικτή του, και του επισκόπου του Wilberforce, ο οποίος ζητούσε προκλητικά «να μάθει» αν ο Χάξλεϊ συγγενεύει με τον πίθηκο από τη γιαγιά του ή από τον παππού του. Ο Δαρβίνος είχε αποφύγει επιμελώς το 1859 στο βιβλίο του «H καταγωγή των ειδών» να αναπτύξει τις προεκτάσεις της εξέλιξης στον άνθρωπο, καθώς είχε μείνει σε μια επιφυλακτική πρόταση που προστέθηκε στις επόμενες εκδόσεις και αναφερόταν στο ότι «η προέλευση του ανθρώπου και η ιστορία του θα διασφαλιστούν». H πρόταση αυτή δημιούργησε το 1871 το βιβλίο του «H καταγωγή του ανθρώπου» το οποίο προκάλεσε τις μεγαλύτερες αντιδράσεις. Στο εν λόγω βιβλίο, που βασιζόταν σε θεωρητικές σκέψεις, καθώς εκείνη την εποχή δεν είχε βρεθεί κανένα αρχαίο ανθρώπινο απολίθωμα εκτός από εκείνα του Νεάντερταλ από την Ευρώπη, προβλέπονταν σημαντικές απόψεις που επιβεβαιώθηκαν στη συνέχεια. Π.χ. είχε προβλέψει ότι το λίκνο του ανθρώπινου είδους ήταν η Αφρική και ακόμη σπουδαιότερο ότι οι σημερινοί μεγάλοι πίθηκοι και ο άνθρωπος είχαν κοινό πρόγονο. «Σε κάθε μεγάλη περιοχή του κόσμου τα ζώντα θηλαστικά σχετίζονται στενά με τα εξελιγμένα είδη της ίδιας περιοχής. Συνεπώς είναι πιθανόν η Αφρική να κατοικήθηκε στο παρελθόν από ανθρωποειδείς πιθήκους που έχουν εκλείψει και συγγένευαν με τον γορίλα και τον χιμπαντζή. Και αφού τα δύο αυτά είδη είναι σήμερα οι στενότεροι συγγενείς του ανθρώπου, είναι πολύ πιθανόν οι αρχαίοι πρόγονοί μας να έζησαν μάλλον στην Αφρική» έγραφε ο Δαρβίνος.

Σήμερα είναι αποδεκτό ότι οι πιο κοντινοί συγγενείς μας είναι δύο οικογένειες πιθήκων: οι Πογκίδες στους οποίους ανήκουν ο ουραγκουτάγκος, ο χιμπαντζής και ο γορίλας, και οι Υαλοβατίδες που ανήκουν ο γίββονας και ο σιαμάγκ. Οι οικογένειες αυτές μαζί με την οικογένεια των Ανθρωπιδών, στην οποίαν ανήκουν ο αυστραλοπίθηκος και ο άνθρωπος, απαρτίζουν την υπεροικογένεια των Ανθρωποειδών. Ενας κοινός πρόγονος των σημερινών πιθήκων (Πογκίδες) και των Ανθρωπιδών φαίνεται να ήταν μια υποοικογένεια των Δρυοπιθήκων (17-22 εκατ. χρόνια πριν), τα είδη της οποίας είχαν πολλά πρωτόγονα χαρακτηριστικά ανθρωποειδών.

Πριν από 8-17 εκατ. χρόνια ζούσε στην Ινδία ο Ραμαπίθηκος, ο οποίος διέφερε από τους Δρυοπιθήκους και από τον οποίον φαίνεται να προήλθαν πριν από 15 περίπου εκατομμύρια χρόνια οι ασιατικοί πίθηκοι (γίββονας, σιαμάγκ, ουρακοτάγκος) και πριν από 5-7 εκατομμύρια χρόνια περίπου, ύστερα από μια άλλη διάσπαση, οι αφρικανικοί πίθηκοι (γορίλας, χιμπαντζής) και οι Ανθρωπίδες. Ο ουραγκουτάγκος διαφέρει περισσότερο από τον άνθρωπο, τον χιμπαντζή και τον γορίλα από ό,τι αυτοί διαφέρουν μεταξύ τους και λιγότερο από τους Υαλοβατίδες· γι' αυτό θεωρείται ότι βρίσκεται σε μια ενδιάμεση εξελικτική θέση.

Και ενώ ο Ραμαπίθηκος εθεωρείτο για αρκετό καιρό ανθρωποειδές, μια άλλη άποψη, βασισμένη σε μοριακά δεδομένα (ανοσοβιολογικές αποστάσεις, αμινοξικές αλληλουχίες, χρωμασωμοτικές ζωνώσεις) που αποκάλυψαν οι Γουίλσον και Σάριχ, υποστηρίζει ότι το πρώτο είδος δίποδου ανθρωποειδούς πιθήκου, το ιδρυτικό μέλος των Ανθρωπιδών, είχε εξελιχθεί σχετικά πρόσφατα, πριν από περίπου 7 εκατομμύρια χρόνια κατά γενική ομολογία. Ο άνθρωπος πάντως δεν εξελίχθηκε απευθείας από τους σημερινούς πιθήκους, με τους οποίους είχε κοινό πρόγονο.

Σήμερα γίνεται όλο και πιο σαφές ότι η γενετική ομοιότητα μεταξύ του ανθρώπου και των αφρικανικών πιθήκων είναι μεγαλύτερη σε σχέση με των ασιατικών. Ο άνθρωπος και ο χιμπαντζής λ.χ. διαφέρουν μόνο σε 1,2% του DNA τους και σε 1% των αμινοξέων των πρωτεϊνών τους· οι άνθρωποι μεταξύ τους διαφέρουν σε 0,1% στο DNA τους, με τον καθένα μας να διαφέρει από τον άλλον σε περίπου 3 εκατομμύρια βάσεις-μεταλλάξεις.

Αλλες μελέτες έχουν δείξει επίσης ότι οι α και β αλυσίδες της αιμοσφαιρίνης του ανθρώπου και του γορίλα διαφέρουν μόνο σε ένα αμινοξύ η καθεμία. Το σύστημα των ομάδων αίματος (AB0) είναι κοινό στοιχείο του ανθρώπου και των μεγάλων πιθήκων (χιμπαντζή, γορίλα). Οι αλβουμίνες και οι τρανσφερίνες του ορού καθώς και το DNA δείχνουν περισσότερη ομοιότητα μεταξύ του ανθρώπου και των μεγάλων πιθήκων παρά μεταξύ οποιουδήποτε από αυτούς και των άλλων πιθήκων. H κοινή ψείρα ζει μονάχα πάνω στους ανθρώπους και στους πιθήκους· ιλαρά μπορούν να πάθουν μόνο ο πίθηκος και ο άνθρωπος.

Τα χρωμοσώματα του ανθρώπου και του χιμπαντζή είναι ουσιαστικά παρόμοια, ζώνη προς ζώνη, εκτός από μερικές χρωμοσωματικές ανακατατάξεις που οδήγησαν στη μείξη δύο χρωμοσωμάτων χιμπαντζή προς ένα χρωμόσωμα ανθρώπου, με αποτέλεσμα ο χιμπαντζής να έχει 48 χρωμοσώματα και ο άνθρωπος 46. Πέραν βέβαια των φαινοτυπικών και ανατομικών διαφορών μεταξύ ανθρώπου και πιθήκων, λ.χ. ως προς το ύψος, το βάρος, τη διατροφή, την ηλικία της σεξουαλικής ωριμότητας, τη διάρκεια κυοφορίας, το πόσο ζουν κ.ά., ιδιαίτερη σημασία έχει η διαφορά στο μέγεθος της κρανιακής κοιλότητας που είναι πολύ μικρότερη στους πιθήκους (100 κυβικά εκατοστά στον γίββονα, 500 στον γορίλα, 1.400 στον άνθρωπο. Και ενώ ο χιμπαντζής έχει λ.χ. κατασκευή λάρυγγα και φωνητικές χορδές που μοιάζουν αρκετά με του ανθρώπου, δεν μπορεί παρά να μάθει λίγες μόνο λέξεις· ο περιοριστικός παράγοντας αναμφίβολα είναι ο εγκέφαλος.

Αυτός ο εγκέφαλος της αυτογνωσίας και του πολιτισμού είναι «θείο» δώρο της φύσης· είναι «νυστέρι» το οποίο ως εργαλείο προεκτείνει τη δύναμη του ανθρώπου, αλλά ως φονικό όργανο φέρνει την καταστροφή. Αυτός ο εγκέφαλος ανατροφοδοτείται από τον πολιτισμό που ο ίδιος δημιουργεί. Μια διαλεκτική σχέση που διαμορφώνει προσωπικότητες και κοινωνίες, που καθοδηγεί τον άνθρωπο στο παρελθόν, στο παρόν και στο μέλλον. Για να γνωρίζει την ιστορία του και να διαμορφώνει την πορεία του στο μεγάλο ταξίδι της καθημερινότητας αλλά και της εξέλιξης, της προόδου και της υπέρβασης των καταβολών του. H γνώση λοιπόν είναι η δύναμη της θέλησης για την επιτυχή πορεία μας, είναι η πυξίδα της επιτυχίας μας, αλλά και η θέληση της δύναμής μας. Γι' αυτό οποιαδήποτε παρερμηνεία των επιστημονικών ανακαλύψεων για τη φύση του ανθρώπου και τη σχέση του με την υπόλοιπη ζωή δεν συμβάλλει στην προσέγγιση της αλήθειας την οποία πρέπει να υπηρετεί ο άνθρωπος· για να 'ναι άνθρωπος.

* Στο προηγούμενο άρθρο «Οι αποκαλύψεις του απολιθωμένου DNA» (4 Απριλίου 2004), οι σιαμάγκ κατατάχθηκαν στους Πογκίδες ενώ κατατάσσονται στους Υαλοβατίδες.

Ο κ. Σταμάτης N. Αλαχιώτης είναι καθηγητής Γενετικής και πρώην πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών.


Ο άνθρωπος δεν έχει τον ίδιο "ορισμό" με τον πίθηκο, ούτε την ίδια πορεία. Είναι τελείως ξένοι μεταξύ τους και ξένοι θα μείνουν. Για άλλο λόγο πλάστηκε ο ένας και για άλλο ο άλλος.

Καλύτερα να κάτσεις και να αναρωτηθείς, ποια είναι αυτή η "Δύναμη" που
όρισε με τόση σοφία την εξέλιξη και γιατί άφησε μόνο τον άνθρωπο να εξελιχθεί ως "τέτοιος".

Ίσως το πρώτο κεφάλαιο της Γένεσις να σου λύσει τις απορίες.

Αντ' αυτού και αντί να θαυμάσεις τη Δημιουργία και τη δύναμη-ενέργεια της πλάσης κάθεσαι και ψάχνεις για το αν ο πρώτος πρώτος άνθρωπος, προήλθε από αυτόν που προήλθε και ο πίθηκος κ.λ.π. νομίζοντας ότι έτσι θα καταργήσεις το Θεό, αδιαφορώντας για την ουσία των πραγμάτων.



Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 15:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
η διαφορα αναμεσα στον ανθρωπο και στον πιθηκο δεν εγκειται τοσο σε μεγαλες διαφορες χρωματοσωματων...

αλλα στη διαφορα αναμεσα στα αορατα σωματα...

το αορατο σωμα του ανθρωπου ειναι ιδιαιτερα οργανωμενο και με περιοχες και οργανα που δεν υπαρχουν στον πιθηκο...

τα ανωτερα θηλαστικα εχουν μονο ζωικη ψυχη, ο ανθρωπος περα απο το οτι εχει σαφεστατα πιο εξελιγμενη ζωικη ψυχη απο ενος γοριλλα εχει και την πνευματικη ψυχη...

οι διαφορες αναμεσα στο DNA ενος χιμπατζη και ενος ανθρωπου δεν μπορουν να αναδειξουν γιατι ο χιμπατζης δεν μπορει να δημιουργησει τεχνη, επιστημη, φιλοσοφια και θρησκεια ενω ο ανθρωπος μπορει...

οι διαφορες αναμεσα στα αορατα σωματα ενος χιμπατζη και ενος ανθρωπου μπορουν να αποδειξουν ευγλωττα το γιατι..

απο αυτη τη σκοπια η εξελικτικη θεωρια του Δαρβινου ειναι κουτσουρεμενη γιατι απλα ασχολειται με την εξελιξη του σωματος και οχι με την εξελιξη της ψυχης, η αναπτυξη της οποιας ειναι υπευθυνη για αρκετες απο τις "μεταλλαξεις" που επηρρεασαν την εξελιξη του ανθρωπου, καθως πρωτα ενα χαρακτηριστικο εμφανιζεται στο αορατο σωμα και μετα (ισως και μετα απο γεννιες) αποτυπωνεται και στο υλικο σωμα...

για να εχουμε μια πληρη εξελικτικη θεωρια θα επρεπε να γνωριζαμε την φυσιολογια και τη χαρτογραφηση του αορατου σωματος και κυριως τις αλληλεπιδρασεις του μαζι με το υλικο σωμα...

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 15:43:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
η αναπτυξη της οποιας ειναι υπευθυνη για αρκετες απο τις "μεταλλαξεις" που επηρρεασαν την εξελιξη του ανθρωπου,

οπως ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 17:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
γνωριζω δυο βασικες "μεταλλαξεις"

πρωτον την εμφανιση της ατομικης συνειδησης ενω πριν υπηρχε η αγελαια συνειδηση..

δευτερον την εισοδο της πνευματοψυχης που ουσιαστικα τελειοποιησε το αορατο σωμα του ανθρωπου...

ουσιαστικα ο χομο σαπιενς δεν ειναι σαπιενς αν δεν του εχει συμβει τουλαχιστον η πρωτη "μεταλλαξη" που ξεκιναει απο την εισοδο στο αορατο σωμα του μιας εξωτικης ουσιας η οποια τοποθετηθηκε απο μακροκοσμικα οντα-εποπτες της γηινης εξελιξης..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 18:29:06  Εμφάνιση Προφίλ
και τα δυο υποθετικα παντα σωστα? ειδικα το δευτερο, καθως για το πρωτο υπαρχει και αλλου ειδους εξηγηση και δεν απαιτει τιποτα το "αορατο" ... γιατι οπως εθεσες το θεμα θεωρησα μεταλαξεις στο σωμα μας (ορατο) που ειναι αποδειξιμο - επαληθευσιμο ...

οκ !!! ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 18:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
στο προηγουμενο νημα για την προελευση του ανθρωπου παρουσιασα ενα σωρο επιχειρηματα για την υπαρξη του αορατου σωματος...φαινομενα δηλαδη που δεν θα μπορουσαν να εξηγηθουν αν αυτο δεν υφισταται..

επισης εκανα αναφορες σε συγκεκριμενες αρχαιες παραδοσεις που αναφερουν το θεμα των επεμβασεων απο μη ανθρωπινα οντα στην εξελιξη του ανθρωπου...αυτες τις μερες εντοπισα κι αλλες...

τελος σε καθε εποχη υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν με τις αισθησεις τους η αισθανονται με αλλους τροπους το αορατο σωμα, καποιοι εχουν μαθει να το χρησιμοποιουν...ετσι κι αλλιως ολοι εχουμε καποια αισθηση του, ειναι το λεπτοφυες σωμα στο οποιο περναμε στη διαρκεια του υπνου με ονειρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 22:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :
quote:
στο προηγουμενο νημα για την προελευση του ανθρωπου παρουσιασα ενα σωρο επιχειρηματα για την υπαρξη του αορατου σωματος...φαινομενα δηλαδη που δεν θα μπορουσαν να εξηγηθουν αν αυτο δεν υφισταται..

Κάνε αν θέλεις μία περίληψη για να το συζητήσουμε , επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τι έχεις γράψει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2010, 22:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
την εχω κανει την περιληψη, διατυπωσα δεκα σημεια στα οποια δεν απαντησες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2010, 02:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
την εχω κανει την περιληψη, διατυπωσα δεκα σημεια στα οποια δεν απαντησες...

Δεν πειράζει....σε δουλειά να βρισκόμαστε!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 11:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ?

quote:
προς Think_Math


1) συνεχεια της συνειδησης δε σημαινει και αντιληψη του περιβαλλοντος που βρισκεται γυρω απο το σωμα, στον υπνο η συνειδηση ονειρευεται και βλεπει ενα περιβαλλον διαφορο αυτου που θα βλεπε με τις φυσικες αισθησεις, στο κωμα η συνειδηση ειτε αχνοονειρευεται ασχετα πραγματα ειτε εχει βγει εκτος σωματος και το παρατηρει απο ψηλα, ο θανατος σε καποια χρονικα σημεια ειναι σαν την συνειδηση ονειρου (και σε καποια αλλα αμεση αντιληψη ενος νεου περιβαλλοντος)..

2) οι Αγγελοι σαφως και δεν χρειαζονται υλικο εγκεφαλο, τιποτα ομως δεν τους εμποδιζει να εχουν καποιο αιθεριο οργανο που να ειναι ο συντονιστης των νοητικων τους λειτουργιων, αρα αυτο που αρνουμαι στην εξωσωματικη συνειδηση ειναι η χρηση ενος υλικου εγκεφαλου, ενα αιθεριο οργανο αντιστοιχο του εγκεφαλου ειναι πιθανο οτι υπαρχει τοσο στο αορατο σωμα του ανθρωπου οσο και σ'αυτο των Αγγελων...

3) κι ομως το υποσυνειδητο μετεχει εμμεσα της συνειδησης...πρωτον στα ονειρα οπου εμφανιζει μεταμφιεσμενα καποια αντικειμενα επιθυμιων του, δευτερον στην καθημερινη συνειδηση οταν ξερω γω νοιωθουμε καποιο φοβο χωρις λογο, προφανως η αιτια του ειναι το υποσυνειδητο, και σ' αυτη την περιπτωση λοιπον επηρρεαζει εμμεσα τη συνειδηση...

4) οι διαστασεις που ανεφερες ειναι καποια νουμερα σε ενα χαρτι η σε μια οθονη εκτυπωτη, ουδεις επιστημων πηγε σ'αυτες και ουδεις γνωριζει τους νομους και τα χαρακτηριστικα που τις διεπουν, μια ακομη θεωρια της φυσικης ορθη η διορθωσιμη προσεχως χωρις καμια ομως συνδεση με την ανθρωπινη εμπειρια...οι αρχαιοι δεν γνωριζαν τις εξισωσεις ομως η εμπειρια σε αναλογους τομεις τους περισσευε...

5) το ονειρο μου δεν μπαινει στη στατιστικη των ονειρων που αφορουν δυστυχηματα, ηταν κατι πιο συνθετο...

ειδα λοιπον οτι ειχα παει με την παρεα μου σε ενα μερος στην εξοχη που πηγαιναμε μια φορα το διμηνο στατιστικα και οτι ξαφνικα επιασε δυνατη βροχη, μετα απο λιγο ηρθε μια παρεα μεγαλων ανθρωπων με αμαξια και μας προτεινε ο ενας να μας παρει στο σπιτι του που ηταν δυο τρια χιλιομετρα κοντα μεχρι να περασει η μπορα, ετσι εγινε γιατι εμεις κιολας στο συγκεκριμενο μερος πηγαιναμε με λεοφορειο και μετα πεζη (ειμαστε τοτε φοιτητες)...

ετυχε λοιπον μετα απο δεκαπεντε μερες και ειχε μια Κυριακη με πολυ καλο καιρο οποτε πεσαν τα τηλεφωνα και τελικα πηγαμε την εκδρομη, στο δρομο τους ειπα και για το ονειρο που ειχα δει δυο βδομαδες πριν...φτανουμε, κανουμε τις βολτες και τις εξερευνησεις μας και ξαφνου πιανει βροχη που εξελισσεται σε μπορα (δεν μας ειχε ξανατυχει), μετα απο κανα εικοσαλεπτο ερχονται δυο αμαξια, στο ενα ηταν ενας ηλικιωμενος, στο αλλο ενας φιλος του με τα παιδια του (υποψιν οτι το συγκεκριμενο μερος ειναι αγρια ερημια και δεν ερχεται ευκολα κοσμος ποσο μαλλον με βροχη), μετα απο τις καλημερες και λιγες κουβεντες ο ηλικιωμενος μας προτεινε να μας παει σπιτι του γιατι "θα γινετε μουσκεμα και θα ταλαιπωρηθειτε στο γυρισμο", φυσικα δεχτηκαμε και μολις ακουσα την προταση ανατριχιασα γιατι θυμηθηκα το ονειρο..πηγαμε οντως σπιτι του που ηταν πραγματι σχετικα κοντα, ειχε εκει πολυ κοσμο μαζεμενο, μας περιποιηθηκαν με τσαγια, γλυκα και κονιακ και τελικα φυγαμε με μια πολυ ωραια αισθηση...

οι φιλοι μου επισης θυμηθηκαν το ονειρο που τους ειχα διηγηθει και ειχαν κουφαθει οπως εγω...ειχε καποιο ιδιαιτερο νοημα για τη ζωη μου το συγκεκριμενο ονειρο; δε νομιζω..απλα φαινεται καποιο βραδι ενω ονειρευομουνα η ψυχη μου ηταν πολυ χαλαρη και κρυφοκοιταξε πισω απο την κουρτινα που βοσκει το μελλον, οποτε επιασε μια φλασια και μου την εδειξε...

6) δε σχολιασες την περιπτωση της γνωστης μου που προαισθανθηκε απο μακρια το θανατο του πρωην της νοιωθοντας ενα κρυο και τη βεβαιοτητα οτι ο ταδε χανεται, σε φαση μαλιστα που ηταν χαρουμενη και περιδιαβαινε ξενοιστη σε ενα τοπικο πανηγυρι με μια φιλη της...

7) μαλλον δεν εχεις διαβασει λαογραφια τοσο ελληνικη οσο και ξενη για περιπτωσεις φαινομενων πολτεργκαιστ, βαμπιρισμου, στοιχειωμενων σπιτιων κλπ...πολλες φορες οι μαρτυριες δεν αφορουν ενα μονο ατομο αλλα επιβεβαιωνονται απο πολλα ατομα καμια φορα και απο ολοκληρα χωρια...στα νοσηρα αυτα φαινομενα εντασσεται και το βουντου των Αιτινων..υπαρχει λογος που οι διαφορες θρησκειες κανουν τελετες υπερ αναπαυσεως των ψυχων γιατι καποιες ευτυχως ελαχιστες υποφερουν και παγιδευονται στη γη φοβουμενες να αναχωρησουν για αλλου μηπως κριθουν...

8) ο φιλος σου ο χειρουργος δεν το εχει ψαξει το θεμα, οι αναφορες ανθρωπων σε κωμα που οταν συνηλθαν ειπαν οτι εβλεπαν το σωμα τους απο πανω και δεν αισθανοντουσαν καποιο πονο ειναι σχετικα συχνες στη διεθνη βιβλιογραφια και αρκετες επιβεβαιωμενες απο στοιχεια νοσοκομειων (κρατηθηκε συνεντευξη του ασθενη)..θα ηταν ενδιαφερον καποιος να εκανε μια ερευνα γι'αυτο το ζητημα...

9) τα αστρικα ταξιδια ειναι μια πραγματικοτητα σχεδον καθημερινη για σαμανους και μαγους διαφορων πρωτογονων φυλων σε Ασια, Αφρικη, Νοτια Αμερικη, Ειρηνικο, αυτοι πετυχαινουν εξωσωματωση χρησιμοποιοντας καποιες σαφως μαγικες τεχνικες και κανουν βολτες με το αστρικο τους σωμα (που ειναι το σωμα της ζωικης ψυχης) εχοντας πληρη αντιληψη...θεωρω την ολη φαση ιδιαιτερα επικινδυνη τοσο για τους μαγους οσο και για αλλους ανθρωπους που τυχον οι μαγοι θελουν να επηρρεασουν μεσω του αστρικου τους σωματος...δεν παυει ομως να θεωρειται κατ'εμε ενδειξη αν οχι αποδειξη της κανονικοτατης εξωαισθητηριας αντιληψης χωρις τη χρηση του υλικου εγκεφαλου...

10) σαφως και υπαρχουν θαυματα και περιπτωσεις που ολοι μας ακουσαμε για ανθρωπους που εγιναν αυτοματα καλα ενω η επιστημη τους ειχε ξεγραμμενους, εκτος κι αν πιστευετε πως υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες σπειρες που περιφερονται ξεγελοντας τους γιατρους και τις εφημεριδες με στοχο τη δημοσιοτητα...το ευρος των γεγονοτων καθιστα την ερμηνεια οτι ολοι ειναι απατεωνες μαλλον ισχυρογνωμοσυνη...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 03/09/2010 16:09:54


Αν αναφέρεσαι σε αυτά , δεν νομίζω οτι κάποιο απο τα παραπάνω αποτελεί αποδειξη της υπαρξης αορατου σώματος .

τα 1 και 2 είναι καθαρά ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ υποθέσεις .

Το 3 δεν έχει σχέση με αυτο που συζητάμε .

Το 4 επίσης δεν έχει σχέση με αυτο που συζητάμε .

τα 5 και 6 μπορεί να είναι κάλλστα συμπτώσεις η εκτεταμένη παραμνησία . Δεν αποτελούν αποδειξη για την ύπαρξη αορατου σώματος .

Το 7 είναι παραμύθια της Χαλιμάς .

το 8 όπως σου εξήγησα μπορεί να έχει πολλες εναλακτικές ερμηνείες .

Το 9 δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ψευδαισθήσεις που παράγονται υπο την επήρια φαρμάκων η ναρκωτικών , ψυχολογικής εκστασης , και μπολικης φαντασίας .

Το 10 είναι καθαρά θέμα υποκειμενικής ερμηνείας ενος φαινομένου .

Για να αποδειχθεί οτι κάτι είναι θαυμα πρέπαι να καταρρίπτει τους νόμους της φύσης κάτω απο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ συνθήκες . ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί .
Το οτι θεραπευθηκε κάποιος απο ανιατη ασθένεια δεν συνιστά θαυμα . Μπορεί να εξηγηθεί στατιστικά .
Απο τους ασθενείς με καρκίνο του πνευμονα ας πουμε υπάρχει ένα μικρό ποσοστο γύρω στο 5% που ζούν περισσότερο απο 5 χρόνια . Μερικοί μπορεί να ιαθούν εντελώς , επειδή για κάποιο βιολογικό λόγο ο οργανισμός τους αντέδρασε σωστά , η γιατί η μορφή της ασθένειας δεν είναι τόσο επιθετική .
Αυτο το ποσοστό μπορεί να είναι 0,001 % , δηλαδή ένας στους 100.000 ασθενείς .
Εσύ μπορεί αυτο αν το εξετάσεις ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ να το θεωρήσεις Θαυμα .
Αν όμως δεις τη ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικόνα , δηλαδή πόσοι ζούν σε σχέση με το πόσοι πεθαίνουν θα καταλαβεις οτι είναι απλα στατιστική σύπτωση και τίποτα περισσότερο .

Θεωρησες ποτέ σου θαυμα , το να πιασει κάποιος το Τζοκερ ?
Προφανώς οχι .
Γιατί τοτε θεωρεις θαυμα την ιαση κάποιου απο ανίατη ασθενεια , την στιγμή που οι πιθανότητες να συμβεί αυτο είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ απο το να πιάσεις το Τζόκερ ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 20:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
τα 1 και 2 είναι καθαρά ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ υποθέσεις .

Το 3 δεν έχει σχέση με αυτο που συζητάμε .

Το 4 επίσης δεν έχει σχέση με αυτο που συζητάμε .

τα 5 και 6 μπορεί να είναι κάλλστα συμπτώσεις η εκτεταμένη παραμνησία . Δεν αποτελούν αποδειξη για την ύπαρξη αορατου σώματος .

Το 7 είναι παραμύθια της Χαλιμάς .

το 8 όπως σου εξήγησα μπορεί να έχει πολλες εναλακτικές ερμηνείες .

Το 9 δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ψευδαισθήσεις που παράγονται υπο την επήρια φαρμάκων η ναρκωτικών , ψυχολογικής εκστασης , και μπολικης φαντασίας .

Το 10 είναι καθαρά θέμα υποκειμενικής ερμηνείας ενος φαινομένου .



με αφορισμους χωρις επιχειρηματα δεν γινεται συζητηση..

quote:
Για να αποδειχθεί οτι κάτι είναι θαυμα πρέπαι να καταρρίπτει τους νόμους της φύσης κάτω απο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ συνθήκες . ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί .



τα θαυματα δεν γινονται κατα παραγγελια, δεν ειναι βιολιτζης καποιος που εχει ψυχικες δυναμεις να τον φωναξουν σε εκπομπη της τουβου, να του κολλησουν εκατοευρα στο μετωπο και να του πουν "θελουμε θαυματα οε οε οε οε"...

το θαυμα θα γινει αν οι περιστασεις το απαιτουν και ο ψυχικος ειναι σε εγρηγορση και με μεγαλο αποθεμα καθαρης ενεργειας...και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα γινει, καποιες φορες μπορει, καποιες οχι...

quote:
Για να αποδειχθεί οτι κάτι είναι θαυμα πρέπαι να καταρρίπτει τους νόμους της φύσης κάτω απο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ συνθήκες . ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί .
Το οτι θεραπευθηκε κάποιος απο ανιατη ασθένεια δεν συνιστά θαυμα . Μπορεί να εξηγηθεί στατιστικά .
Απο τους ασθενείς με καρκίνο του πνευμονα ας πουμε υπάρχει ένα μικρό ποσοστο γύρω στο 5% που ζούν περισσότερο απο 5 χρόνια . Μερικοί μπορεί να ιαθούν εντελώς , επειδή για κάποιο βιολογικό λόγο ο οργανισμός τους αντέδρασε σωστά , η γιατί η μορφή της ασθένειας δεν είναι τόσο επιθετική .
Αυτο το ποσοστό μπορεί να είναι 0,001 % , δηλαδή ένας στους 100.000 ασθενείς .
Εσύ μπορεί αυτο αν το εξετάσεις ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ να το θεωρήσεις Θαυμα .
Αν όμως δεις τη ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικόνα , δηλαδή πόσοι ζούν σε σχέση με το πόσοι πεθαίνουν θα καταλαβεις οτι είναι απλα στατιστική σύπτωση και τίποτα περισσότερο .


οταν η επιστημη σου εχει δωσει λιγους μηνες η λιγες μερες και υπαρξει αυτοματη ιαση δεν παιζει το οτι ο οργανισμος λειτουργησε σωστα και συμβαινει βασει στατιστικης...

αυτο το λειτουργησε σωστα σε βαρος των επιστημονικων αξιολογησεων ειναι απλα θαυμα και οχι φυσιολογικη λειτουργια...

δεν μπορεις τη μια να δεχεσαι το τι λεει η επιστημη και την αλλη οταν γνωμοδοτει τελεσιδικα για την εξελιξη μιας αρρωστειας και μετα εχουμε αυτοματη ιαση να το παιρνεις πισω..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 21:14:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


...δεν μπορεις τη μια να δεχεσαι το τι λεει η επιστημη και την αλλη οταν γνωμοδοτει τελεσιδικα για την εξελιξη μιας αρρωστειας και μετα εχουμε αυτοματη ιαση να το παιρνεις πισω..




Έχουν υπάρξει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις όντως αλλα έχω την αίσθηση ότι ΚΑΙ οι γιατροί και η επιστημονική κοινότητα έχουν δικαίωμα στο λάθος...

Μην ξεχνάμε ότι η επιστήμη -Ιατρική- σε συνεργασία με άλλους τομείς της επιστήμης συνεχώς διερευνά και αξιολογεί νεα στοιχεία απο τα οποια προκύπτουν νέες γνωσεις - μέθοδοι που προστίθενται στις ήδη υπάρχουσες με αποτέλεσμα καλύτερες διαγνώσεις και θεραπείες!

Γιατί φίλε μου θα έπρεπε να το αποδώσουμε αυτό -την αυτόματη ίαση , όπως την αναφέρεις- εκεί που αφήνεις να εν-νοηθεί???

Κι'αν ακόμα έτσι συνέβαινε , μπορούμε να το αποδείξουμε..ούτως ώστε να πούμε ότι έτσι είναι..???

Ασφαλώς "όχι"...και ας είμαστε επιφυλακτικοί...

Ίσως στο εγγύς μέλλον δοθούν τεκμητιωμένες απαντησεις και σε αυτό , μη αφήνοντας κανένα περιθώριο για προσωπικές ερμηνείες που στο κάτω-κάτω δεν εχουν και καμμιά εγκυρότητα...

Την καλησπέρα μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 22:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
με αφορισμους χωρις επιχειρηματα δεν γινεται συζητηση..

Φίλε μου δεν είμαι εγώ αυτός που πρεπει να φέρει επιχειρήματα αλλα εσύ .

Δεν ισχυρίστηκα εγώ οτι υπάρχει αορατο σώμα , βρυκολακες και ξωτικά αλλα εσύ .

Δεν ισχυρίστηκα εγώ οτι γίνονται αστρικα ταξίδια η οτι υπάρχουν άγγελοι αλλα εσύ .

ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΣΥ πρεπει να μου φέρεις αποδείξεις , και να γράψεις επιχειρήματα.

Το "ακουσα ότι" η το "μου είπε κάποιος" η το "ειδα στον ύπνο μου" δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα για να συζητήσουμε.

quote:
τα θαυματα δεν γινονται κατα παραγγελια, δεν ειναι βιολιτζης καποιος που εχει ψυχικες δυναμεις να τον φωναξουν σε εκπομπη της τουβου, να του κολλησουν εκατοευρα στο μετωπο και να του πουν "θελουμε θαυματα οε οε οε οε"...

το θαυμα θα γινει αν οι περιστασεις το απαιτουν και ο ψυχικος ειναι σε εγρηγορση και με μεγαλο αποθεμα καθαρης ενεργειας...και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα γινει, καποιες φορες μπορει, καποιες οχι...


Δικαιολογίες εν αμαρτιες .
Μολις μπαινουν σε εργαστήριο όλοι αυτοί , χάνουν ξαφνικά τις δυνάμεις τους .
Λες και το εργαστήριο διώχνει τα κακα πνεύματα και τους αγγελους .
Ρε είμαστε σοβαροί τωρα που συζητάμε τέτοια πράγματα ?

quote:
οταν η επιστημη σου εχει δωσει λιγους μηνες η λιγες μερες και υπαρξει αυτοματη ιαση δεν παιζει το οτι ο οργανισμος λειτουργησε σωστα και συμβαινει βασει στατιστικης...

αυτο το λειτουργησε σωστα σε βαρος των επιστημονικων αξιολογησεων ειναι απλα θαυμα και οχι φυσιολογικη λειτουργια...


Οχι φίλε μου .
Εχεις υπερεκτιμήσει την επιστήμη υπερβολικά .
Κανείς επιστήμονας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει απόλυτα την φυσιολογία των ασθενών του , ουτε καν την φυσιολογία και την εξέλιξη μιάς ασθένειας .

Αν ρωτήσεις οποιονδήποτε ογκολόγο ας πούμε , θα σου πεί οτι κάθε καρκίνος είναι διαφορετικός .
η ασθένεια προσαρμόζει την εξελιξή της στο υπόστρωμα , που είναι το σώμα του ασθενούς .
Γιαυτό ενώ άλλοι πεθαίνουν απο μία ασθενεια άλλοι επιζούν κόντρα σε ολες τις προβλέψεις .

Ενα κλασικό παράδειγμα τέτοιου είδους είναι ο γνωστός Αστροφυσικός Στηβεν Χώκινγκ , ο οποιος πάσχει απο μυοατροφική σκλήρυνση , μία ασθένεια η οποια του διεγνώσθει το 1962 και οι γιατροί τον πληροφόρησαν ότι του απέμεναν μόνο 2 χρόνια ζωής. Ωστόσο, εκείνος έγινε ένας εξαίρετος ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ και ζει και βασιλευει για σχεδόν 50 χρονια απο τότε που του εγινε η διαγνωση .

Τι πρέπει να πουμε τώρα ?
Οτι η επιβιωση του είναι Θαυμα ?
Οχι φίλε μου . Κανένας γιατρός δεν έχει πει κάτι τέτοιο και ουτε φυσικά το λέει και ο ίδιος .

Απλά η θέληση του για ζωή , και πιθανώς ιδιομορφίες του οργανισμόυ του , του επέτρεψαν να επιβιώσει κόντρα στις προβλέψεις .
Δεν ξέρουμε τι είδους αμυνες μπορεί να προβάλει το ανθρώπινο σώμα οταν θέλει να επιβιώσει , και πόσες ακόμα είναι κρυμμένες μέσα στα γονιδια του .

quote:
δεν μπορεις τη μια να δεχεσαι το τι λεει η επιστημη και την αλλη οταν γνωμοδοτει τελεσιδικα για την εξελιξη μιας αρρωστειας και μετα εχουμε αυτοματη ιαση να το παιρνεις πισω..

Στις αρρωστιες δεν υπάρχει ποτέ τιποτα τελεσίδικο .
Δεν είναι μαθηματικά η ιατρική .

Η επιβίωση απο μία ανίατη ασθένεια μπορεί να έχει πιθανότητες που είναι μικρές , αλλα δεν είναι ποτέ μηδενικές .

Το αν εσύ αρεσκεσαι να ονομάζεις την ελάχιστη πιθανότητα να συμβεί κάτι θαυμα , είναι προσωπικό σου θέμα , αλλα για τους επιστήμονες δεν είναι τίποτα περισσότερο απο μια απίθανη εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 04:09:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίος


quote:
Ποιος σου είπε ότι είναι πρόσφατο?

Η ψιλικατζού της γειτονιάς μου,ποιος άλλος; Καλά είσαι λοβοτομημένος... Ξέρεις υπάρχουν και άλλα βιβλία και άλλες πηγές εκτός από την Αγία Γραφή. Πχ η αρχαιολογία και η παλαιοντολογία, η πυρηνική φυσική με τις ραδιοχρονολογήσεις...


quote:
Σωστά, τράβα τώρα εσύ στη ζούγκλα να μαζέψεις τα κινητά των ζώων....από τα δέντρα.

Ναι ότι πεις παληκάρι μου

quote:
Όταν το τιμόνι της ανθρωπότητας βρίσκεται σε λάθος χέρια, αυτό είναι επόμενο.....για νέο όμως μας το λες?...ξέρεις πήγαμε και στη σελήνη.

Άσχετη απάντηση... Το θέμα είναι άλλο. Ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει αποδείξει ότι είναι βιώσιμος. Ακόμα το ψάχνει. Όταν θα έχει υπάρξει πετυχημένα η ανθρωπότητα τόσα χρόνια όσα και οι κατσαρίδες για παράδειγμα τότε να μιλάμε για καπέλωμα


quote:
Θα έχεις καμιά στατιστική του 30.000 π.Χ. φαίνεται.

Πώς είναι δυνατόν σε μία πρόταση να λες 2 μαλακίες; Τι σχέση θα μπορούσε να έχει η στατιστική με κάτι τέτοιο; Και τι σχέση έχει αυτή η χρονική κλίμακα με την κλίμακα των γεωλογικών αιώνων (εκατομμύρια χρόνια) που πραγματεύομαι εγώ; Τα μυρμήγκια εξελίχθηκαν περίπου στη Μέση Κρητιδική περίοδο (130-110 εκ. χρόνια πριν) αφού εμφανίστηκαν τα φυτά με λουλούδια... Έχουμε βρει απολιθώματα της εξέλιξής τους (τον κοινό πρόγονο με τις σφήκες) κτλ κτλ... Άμα δεν είσαι ηλίθιος και κλειστόμυαλος ψάχνεις, βρίσκεις, μαθαίνεις και δεν εκτίθεσαι

quote:
Εσύ δηλαδή που λες τη μισή αλήθεια τι είσαι?

Εγώ λέω μισές αλήθειες Χριστιανή μου; Εσύ επιμένεις καλή μου κυρία ότι το μέρος δεν καθιστά λάθος το όλον. Και ότι δεν πρέπει να απομονώνουμε προτάσεις. Στο εξής λοιπόν δεν έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς που θα σε φωνάζω με γυναικείο όνομα( Σάντρα; Σουζάνα που είναι και απο την Αγία Γραφή; Δεν έχω αποφασίσει ακόμα) γιατί απομονώνεις ΕΝΑ μέρος της πρότασης μου ενώ το υπόλοιπο (το θρήσκευμά σου) είναι αληθές...


quote:
Γιατί? θα σου έπεφτε άσχημα να ξαναγυρίσεις στα δέντρα?

Ως μέλος της ανθρώπινης φυλής συμμετέχω στην εξέλιξη που μας κατέβασε από τα δέντρα και προσπαθώ να βελτιώνομαι και πνευματικά. Το ανάποδο από αυτό που λες. Αντιθέτως εσύ θες να γυρίσουμε στην εποχή που πιστεύανε στο Θεό του κεραυνού, που όντως είναι μια καλή προσπάθεια να οδηγήσεις την ανθρωπότητα στα δέντρα από εκεί όπου ξεκίνησε. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ αποδέχομαι την αλήθεια ενώ εσύ την πολεμάς... Η λογική μου είναι γνωρίζω την ιστορία μου, την προέλευση μου, πατάω γερά στα πόδια μου και προοδεύω. Ενώ εσύ θες το Θεό του Κεραυνού, Χριστιανέ- Ζουλού. Δε μας είπες τελικά. ΠΟΙΟΣ έφτιαξε το Γκραν Κάνυον, η διάβρωση ή ο Θεός; Ποιος ρίχνει τη βροχή; Τα σύννεφα ή ο Θεός


quote:
Άρα ο χριστιανισμός κατά τα λεγόμενά σου, είναι ένα βήμα μετά το δωδεκάθεο ως εξέλιξη, έτσι δεν είναι?


Όχι το δωδεκάθεο ήταν ΗΔΗ πατριαρχική θρησκεία. Αφού είχε το Δία. Αντιθέτως, οι Θεές των Μινωιτών και των Κυκλαδιτών ήταν μητριαρχικές... Η αλλαγή των κοινωνικών δομών, συμπίπτει με αλλαγές στη θρησκεία... Τυχαίο; Δε νομίζω


quote:
Και ο homo erectus, πρέπει να είχε θρησκευτικές δοξασίες, γιατί έχουν βρεθεί αντικείμενα θαμμένα μαζί τους, που σημαίνει ότι είναι πιθανόν να πίστευαν σε μια άλλη ζωή-ταξίδι.
Αυτά δείχνουν ότι ο άνθρωπος από αρχής αναζητούσε το Θεό!, αυτό λέει το ένστικτό του.

Όχι...αυτά ακριβώς που λες έχουν βρεθεί με Νέατερνταλ ΟΧΙ με erectus... Αλλά εδώ υπάρχει και μια άλλη πεπονόφλουδα... Υπήρξε Homo erectus; Για κάτσε...Αποδέχεσαι την αλήθεια των πολυάριθμων απολιθωμάτων και απορρίπτεις την εξέλιξη....Γιατί; Για εξηγησέ μας τις διαφορές του κρανίου του, του μεγέθους του εγκεφάλου του, της στάσης του κτλ από τότε στου σημερινούς απογόνους. Και πριν πεις καμιά μαλακία για εξέλιξη ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ και όχι των ειδών, ο άνθρωπος ο όρθιος(Homo erectus στα ελληνικά) ήταν ΑΛΛΟ είδος αλλά άνηκε στο ίδιο ΓΕΝΟΣ με την ίδια λογική που λιοντάρι και τίγρης ανήκουν σε ΑΛΛΟ είδος αλλά στο ίδιο γένος ( γένος Ηomo και γενος Panthera αντίστοιχα)


quote:
Θηλυκού γένους είσαι ως επιθυμείς...... "μαϊμού" δε λέμε ο μαϊμούς.....λέμε η μαϊμού!
Είδες ότι δεν βγαίνουν οι μαϊμουδιές σου....αλλά συνεχίζεις να μαϊμουδίζεις

Μαϊμουδιά είναι να προσπαθείς να βγάλεις το άσπρο μαύρο


quote:
Να στο πω αλλιώς μπας και το συνειδητοποιήσεις.
Όταν ο κόρακας στη μεγάλη του πλειοψηφία, δεν αποθηκεύει, γιατί δε χρειάζεται να κάνει κάτι τέτοιο, τότε δεν μπορείς να πεις ότι γενικά ο κόρακας αποθηκεύει.

Είπε ο βοηθός λογιστή... Κρίμα που διαφωνούν μαζί του οι ζωολόγοι


quote:
Αυτό γίνεται από ελάχιστα κοράκια γιατί ακριβώς δε χρειάζεται.

Έκανε και στατιστική... Από το μυαλό του φυσικά. Τη φαντάστηκε...

quote:
Όπως γίνεται και από πολλά άλλα ζώα που μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο, όπως οι λεοπαρδάλεις για παράδειγμα.

Το αναφέρεις για να σου πω μπράβο; Άσχετο με το θέμα είναι. Μείνε σε αυτά που συζητάμε...

quote:
Η τροφή ειδικά για τον κόρακα είναι τόσο εύκολο να βρεθεί, που καθιστά το παράδειγμα του Ιησού ιδανικό. Πέρα από αυτό ο Ιησούς με το υπόλοιπο 2/3 των λόγων του που έκρυψες δεν αφήνει κανένα περιθώριο για λάθος.


Πού έκρυψα ρε τρικαράγκιοζα; ΟΛΟ το χωρίο έδωσα... Ελληνικά δεν ξέρεις;

quote:
Εξακολουθώ να μη γνωρίζω ποιο είναι το μεγαλύτερο γίδι...εσύ που το λες? ή κάποιος από τους ανορθόγραφους που τ' ακούει και συνεχίζει να αφήνει να περνάνε στο ντούκου οι ανόητες παρατηρήσεις σου περί ορθογραφίας κ.λ.π.? και το λέω αυτό γιατί τα λάθη τα δικά μου περί γραμματικής κ.λ.π. είναι ελάχιστα, εν αντίθεσή με άλλους, φαίνεται όμως ότι σε συμμερίζονται!

Αυτή είναι η μαλακία σου... Κάνεις λάθη και νομίζεις ότι δεν κάνεις...Εδώ το συνήθη δεν κατάλαβες ότι ήταν λάθος και έκανες και τον έξυπνο... Πλήρη γάλα πίνεις ή πλήρες γάλα;


quote:
Βρε άντε σοβάτισε κανά ταβάνι....ή μάλλον κανά δέντρο....πίθηκε!

Γιατί φοβάσαι ρε Χριστιανέ... Άμα τα λες όλα σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα... Πες μου αν θα παραδεχτείς ΔΗΜΟΣΙΩΣ ότι λες μαλακίες


quote:
Για να απαντήσεις σε αυτό που είπα: "Να βλέπεις περισσότερα ντοκιμαντέρ γιατί αυτό το κάνουν τώρα χρόνια οι Ελέφαντες."

Ναι και ξαναλέω ότι έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να λες ότι το ανακάλυψαν τη δεκαετία του 50


quote:
Ναι αλλά δεν τρώμε το νεκρό μας!

Βασικά η ασχετοσύνη σου δεν έχει όρια... Πρώτον... Η λέξη ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ στα ελληνικά σου λέει τίποτα; Δεν είναι σχήμα λόγου ξέρεις... ΕΧΕΙ συμβεί, και συμβαίνει ακόμα και στις μέρες μας ακόμα και στο δυτικό κόσμο (βλέπε την ιστορία από τη Γερμανία το 2004, με τον κανίβαλο). Για να μην πούμε για τους ομόθρησκούς σου Ζουλού...


Δεύτερον.... Για να μιλάμε με ακρίβεια... Οι χιμπατζήδες κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κάνουν και οι άνθρωποι... Φρουρούν περιοχές και σκοτώνουν τους εισβολείς... Τα ίδια ακριβώς... Έχουν βρει τραυματισμένους πιθήκους (με συχνό τραυματισμένο σημείο τα γεννητικά όργανα και τα μάτια) αλλά δεν έχω υπόψιν μου να βρήκαν φαγωμένο. Εξάλλου είναι λιγότερο σαρκοφάγοι από εμάς...


quote:
Σε λήθαργο βρίσκεσαι εσύ ως χριστιανομάχος και όχι εγώ.

Ότι πεις εσύ μικρέ

quote:
Εγώ αδιαφορώ για το αν κάποιος είναι βουδιστής ή μωαμεθανός ή άθεος. Γούστο του και καπέλο του

Τι ανεκτικός που είσαι... Βέβαια άμα χρειαστεί σε κανένα θρησκευτικό πόλεμο δε θα λυπηθείς κανένα (στο όνομα του Θεού πάντα)

quote:
Εσύ όμως όχι μόνο δεν αδιαφορείς, επιτίθεσαι με μανία κατά των χριστιανών νομίζοντας ότι έτσι επιτίθεσαι κατά του Χριστού! μα δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να Τον φτάσεις? γιατί λυσσάς τόσο?

Δεν είναι έτσι... Είπα ότι ο Χριστός είπε μαλακίες. Και μετά είπα ότι εσύ λές μαλακίες επειδή υπερασπίζεσαι τις μαλακίες που είπε αυτός. Δεν επιτέθηκα σε εσένα επειδή είσαι Χριστιανός αλλά επειδή λές μαλακίες.


Όσο αν θέλω να τον φτάσω να σου πω... Ο Βούδας είναι πιο μάγκας. Εκτός του ότι περπατούσε στο νερό (ναι και αυτός το έκανε) μπορούσε να βυθίζεται στη γη σα να είναι νερό (το ανάποδο δηλαδή). Οπότε αν είναι να θελήσω να φτάσω κάποιον θεάνθρωπο μάλλον θα ασχοληθώ με το Βούδα που είχε πιο κουλ σούπερ δυνάμεις. Η΄ με τον Spiderman


quote:
Kαι τι μ' αυτό?...μπορείς να μας πεις?

Αυτές οι έρευνες μελετούν τα ζώα για να βγάλουν συμπεράσματα. Έμμεσα ψάχνουν να βρουν το κάτι παραπάνω του ανθρώπου. Διαπιστώνουν λοιπόν ότι η γλωσσική επικοινωνία ως σπέρμα υπάρχει στους συγγενείς μας...Ανθρωπολογικά αυτό παρουσιάζει ενδιαφέρον... Πού να καταλάβεις όμως γιατί


quote:
Άφησε μία αλεπού να διαλέξει ανάμεσα σε ένα κοτέτσι με 2 κότες και σε ένα με περισσότερες, εάν δεν προτιμήσει το δεύτερο έλα να μου τρυπήσεις τη μύτη.....αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτά?

Είπε ο Ζωολόγος ευρωπαίος... Είσαι εντελώς ηλίθιος ή δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τη διαφορά των εννοιών σύγκριση και πρόσθεση με τη δεύτερη να είναι δυσκολότερη; Μαθηματικά δεν κάνατε στο ΤΕΙ; Άλλο οι τελεστές >,<,= και άλλο ο τελεστής +. Άσε που και για την αλεπού μαλακίες λες

quote:
Ο άνθρωπος δεν έχει τον ίδιο "ορισμό" με τον πίθηκο, ούτε την ίδια πορεία. Είναι τελείως ξένοι μεταξύ τους και ξένοι θα μείνουν. Για άλλο λόγο πλάστηκε ο ένας και για άλλο ο άλλος.

Δόγμα... Από που προκύπτει; Έτσι πιστεύεις... Από που αποδεικνύεται; Από ΠΟΥΘΕΝΑ...


quote:
Καλύτερα να κάτσεις και να αναρωτηθείς, ποια είναι αυτή η "Δύναμη" που
όρισε με τόση σοφία την εξέλιξη και γιατί άφησε μόνο τον άνθρωπο να εξελιχθεί ως "τέτοιος".

Εσύ κάτσε να αναρωτήθεις αν την ίδια ακριβώς σκέψη κάνουν οι Ζούλου, που λένε για το Θεό της βροχής. Ποια είναι αυτή η "Δύναμη" που με τόση σοφία ρίχνει τη βροχή για να ξεδιψάμε και να ποτίζουμε; Και σκέψου πόσο λίγο απέχεις από αυτούς... Αυτοί στο Θεό της Βροχής και εσύ στο Θεό της εμφάνισης του ανθρώπου

quote:
Ίσως το πρώτο κεφάλαιο της Γένεσις να σου λύσει τις απορίες.

Ξέρεις κατά καιρούς έχω θέσει ΠΛΕΙΑΔΑ ερωτημάτων, στα οποία ΟΥΔΕΠΟΤΕ εσείς οι μελετητές απαντήσατε... Οπότε... άστο...Δεν πουλάς... Αν θες να πείσεις δώσε ΕΠΑΡΚΕΙΣ απαντήσεις εκτός από την πρωτόγονη σκέψη "GodDidIt"

quote:
Αντ' αυτού και αντί να θαυμάσεις τη Δημιουργία και τη δύναμη-ενέργεια της πλάσης κάθεσαι και ψάχνεις για το αν ο πρώτος πρώτος άνθρωπος, προήλθε από αυτόν που προήλθε και ο πίθηκος κ.λ.π. νομίζοντας ότι έτσι θα καταργήσεις το Θεό, αδιαφορώντας για την ουσία των πραγμάτων.

Ποιος καταργεί το Θεό; Εγώ; Η αλήθεια της εξέλιξης είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ της ύπαρξης Θεού εν γένει ως οντότητας. Άλλο ο Θεός των σοβαρών Χριστιανών (αλήθεια δε μας εξήγησες ποτέ, πώς γίνεται Χριστιανοί, όλων των δογμάτων, ακόμα και ένας Ορθόδοξος δεσπότης να αποδέχονται την εξέλιξη και να παραμένουν πιστοί) και άλλο ο Θεός της Εμφάνισης του ανθρώπου στον οποίο πιστεύετε εσύ και οι άλλοι ηλίθιοι. Αυτή είναι η διαφορά.


Μπορώ να συνταχθώ και να νιώσω μέλος ενός σώματος θρησκευτικού που αποδέχεται την αλήθεια όπως αυτή διαπιστώνεται από την επιστήμη και η οποία αποτελεί θεολογική πρόκληση για το πώς θα συμβιβαστεί και θα ενταχθεί στη διαδασκαλία. Άνθρωποι τέτοιοι, αποκαθιστούν την εικόνα της πίστης, της σκεπτόμενης και ορθής και όχι τυφλής. Αντιθέτως σε ηλίθιους που θέλουν να επιβάλλουν τη θεοκρατική τους αντίληψη, να μας κάνουν Ιράν ή ακόμα χειρότερα, φυλή Ζουλού, μόνο αντίθεση και διαφωνία μπορώ να προβάλω.


Α και το κείμενο ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ έχει υπογραφή καθηγητή πανεπιστημίου. Δεν είναι δικό μου.

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 04:13:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 11:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και μετά απο τις επιστηνομικότατες, βρισιές, ας περάσουμε σε κάτι
πιο λαικό....Όπως ας πούμε, το φόρουμ, έιναι για να ξεχαρμανιάζει
το κάθε ...αφιονισμένο ίντιγκο, ή για να συζητάνε όσοι θέλουν κάποια θέματα που τους ενδιαφέρουν;...
Ειναι ερώτηση κρίσεως, που λέμε...
Μπορεί το κάθε 20χρόνο, να πιστεύει, ότι μπορεί να ασχοληθέι και μόνο με κείμενα που δεεν κατανοεί, μόνο και μόνο γιατί παπαγάλισε, ότι του μάθανε σε κάποια ασχολή και να παίρνει να βρίζει τον όποιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ; Αυτό το επιπεδο της επιστήμης θέλουμε;...
Αναρχία και χάος το λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 12:44:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και μετά απο τις επιστηνομικότατες, βρισιές, ας περάσουμε σε κάτι
πιο λαικό.

Έχουμε δει πώς εκφράζεσαι και εσύ, άστο δε σε συμφέρει με τη φωλιά που έχεις να κριτικάρεις εσύ


quote:
πως ας πούμε, το φόρουμ, έιναι για να ξεχαρμανιάζει
το κάθε ...αφιονισμένο ίντιγκο, ή για να συζητάνε όσοι θέλουν κάποια θέματα που τους ενδιαφέρουν;

Τσούζουν αυτά που γράφω και προσπαθείς να με μειώσεις; Σημασία τι λέω και τι λένε οι πηγές που επικαλούμααι όχι ποιος είμαι εγώ. Όσο για το αν σε ενδιαφέρει το θέμα, ΔΕ σε ενδιαφέρει, πληρώνεσαι για να ασχολείσαι...


quote:
Μπορεί το κάθε 20χρόνο, να πιστεύει, ότι μπορεί να ασχοληθέι και μόνο με κείμενα που δεεν κατανοεί, μόνο και μόνο γιατί παπαγάλισε, ότι του μάθανε σε κάποια ασχολή

Σε μία πρόταση 3 μάλακίες. High score. Ξεπέρασες τον Ευρωπαίο. 1. Δε μιλάς για την ταμπακιέρα, δεν έχει σημασία η ηλικία αλλά το τι λέω. 2. Εγώ δεν κατανοώ κείμενα; Εσύ ρε τρικαράγκιοζα νόμιζες ότι ο Αυστραλοπίθηκος είναι από την Αυστραλία και από ένα κείμενο που μιλούσε για αβιοτική σύνθεση βιολογικών μορίων κατάλαβες για εξωγήινους. Το ποιος καταλαβαίνει λιγότερο είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ. Α, και εμένα οι πηγές μου δεν είναι το μπλογκ του Βατοπεδίου... 3. Μηχανικός σπουδάζω όχι βιολόγος, με τη βιολογία ασχολούμαι από χόμπυ γιατί γουστάρω. Μόνος μου ασχολήθηκα. Δε με δίδαξαν ούτε οι Νεφελίμ ούτε οι σατανιστές/άθεοι/κομουνιστές κτλ. Όσο για την παπαγαλία, άμα εγώ παπαγαλίζω εσύ τι κάνεις ρε φερέφωνο;


quote:
να παίρνει να βρίζει τον όποιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ;

Άμα αυτός λέει μαλακίες ΤΟΣΟ χοντρές όσο εσείς, κάποιος πρέπει να το πει. Το ότι είναι μεγαλύτερος τον καθιστά αλάθητο δηλαδή; Ή μήπως το γεγονός ότι είναι ΚΑΙ Χριστιανός ΚΑΙ μεγαλύτερος τον καθιστά αλάθητο;

quote:
Αυτό το επιπεδο της επιστήμης θέλουμε;.

Έπεσες λίγο... Μόνο μία μαλακία, αλλά ήταν μικρή πρόταση. Εγώ δεν είμαι η επιστήμη. Είμαι ένας χομπύστας της γνώσης όπως προείπα, που απλώς υπερασπίζεται την αλήθεια και τον ορθό λόγο απέναντι στις προσπάθειες ιρανοποίησης και ζουλοποίησης της πατρίδας μου από Χριστιανούς Ταλιμπάν σαν και του λόγου σου. Στην προσπάθεια αυτή μπορεί να οργιστώ, αλλά αυτό ΔΕ χαρακτηρίζει την επιστήμη, αλλά το ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ εμένα...

Edited by - IndustrialAngel on 18/09/2010 12:46:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3574219
Maintained by Digital Alchemy