ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 22:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
29/07/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 22:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Φιλε think math για να λυθη η απορια σου με το αγιο φως. Το πως δεν φλεγουν τα μαλια ειμουν αυτοπτης μαρτυρας το πασχα που μας περασε. Λυπαμε εαν καπιους απογοητευω. Αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Ειτε μας αρεσει η οχι. Τωρα οσο για το DNA και την θεωρια δαρβινου ειναι αλλο κεφαλαιο.

Σώπα, τίποτα πιό έξυπνο δέν μπορούσες να βρείς να πείς για να μας πείσεις και εγώ κάνω κωλοτούμπες στις φλόγες και δέν παθαίνω τίποτα όπως οι αναστενάρηδες τί πάει να πεί αυτό?

quote:
Δυστηχως οταν καποιος ειναι εγωιστης γραφη μα....ες και πυροβολη το καιφαλητου.........

Και όποιος δέν είναι προσκυνά τον Ιαχωβά και τα Εβραικά παραμυθάκια.

Edited by - EPAITHS on 28/07/2007 23:18:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 22:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Γειά σου φίλε franady2001.

Το οτι ήσουν αυτόπτης μάρτυρας σε κάποιο φαινόμενο δεν σημαίνει οτι αυτό το φαινόμενο έγινε ετσι ακριβώς όπως το είδες .
Υπάρχουν και άλλες μαρτυρίες απο αυτόπτες μάρτυρες , που δεν παρατήρησαν τίποτα παράξενο ή υπερφυσικό .

Για το λόγο αυτό λοιπον και αφού είστε όλοι τόσο σίγουροι για το "Θαύμα" , ας καλέσει ο πατριάρχης μία επιστημονική επιτροπή να το μελετήσει , για να αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας .
Τι φοβάται και δεν το κάνει ??

Δεν σου κάνει επίσης εντύπωση οτι η επιστήμη έχει φτάσει στο σημείο να μελετά ακόμα και το πως κάνουν Σέξ τα σαλιγκάρια , αλλά ουδείς επιστήμονας μπαίνει στον κόπο να μελετήσει ένα τόσο καταπληκτικό και μοναδικό στα παγκόσμια χρονικά επαναλαμβανόμενο "Θαύμα" ??
Γιατί Αραγε ??
Σκέψου λίγο λογικά και θα βρείς μόνος σου την απάντηση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλησπέρα Think Math.

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Κατά την Άγια Γραφή και τα λεγόμενα μου, η αναδημιουργία ξεκινά την πρώτη μέρα!
________________________________________
Δηλαδή εγινε ολόκληρη δημιουργία την μηδενική μέρα και την πρώτη μέρα άρχισε η αναδημιουργία ? .
Λυπάμαι αλλα δεν καταλαβαίνω τίποτα .

Think Math, η δημιουργία έγινε εν αρχή, πριν ο χρόνος που γνωρίζουμε εμείς υπάρξει! Το εν αρχή δεν προσδιορίζει κάποιο χρονικό διάστημα της δημιουργίας!

Τώρα το τι περιείχε αυτή η εν αρχή δημιουργία η Γένεση δεν αναφέρει τίποτα.

Αυτό που αναφέρει είναι ότι για κάποιο λόγω η γη κατάντησε έρημη, άμορφη και χωρίς ζωή! Η αναδημιουργία και ο χρόνος ξεκινά μετά από αυτό το γεγονός!

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Think Math άρχισες το βιολί, της προπαγάνδας?
________________________________________
Εκτός απο αυτή την τετριμμένη απάντηση έχεις να πεις τίποτα ουσιαστικό ?
Οταν σε στριμώχνει κάποιος αμέσως πιπιλάς την καραμέλα της "προπαγάνδας".
Ξέρεις τι σημαίνει άραγε η λέξη αυτή ?
Αναρωτιέμαι ...

Think Math, να με στριμώχνει ποιος, με τι, με την προπαγάνδα?
Αφού δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στο διάλογο άρχισες να παρουσιάζεις διαφόρους μελετητές και απολογητές χριστιανούς υποστηρίζοντας ότι όλοι αυτοί διαφωνούν μαζί μου αλλά και μετάξι τους. Έτσι δεν θέλησες να σεβαστείς την δήλωση μου, ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν και λέω μόνο την άποψη μου!
Αυτό που αποφεύγω είναι η φτηνή προπαγάνδα!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Think Math είναι λογικό να απορείς γιατί όταν χρειαστήκαν 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια στον Πίθηκο να γίνει εσύ θα σου χρειαστούνε αλλά 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια για να καταλάβεις αυτό που λέω! Η εξέλιξη σας κρατάει εκατομμύρια χρόνια! Αυτό μπορεί ο Πίθηκος αυτό και κάνει! Αλλά φαντάζεσαι μετά από πολλά εκατομμύρια χρόνια το επόμενο βήμα της εξέλιξης να είναι, ξανά Πίθηκος!
________________________________________
Βασικά αυτά που λές ουδείς τα καταλαβαίνει γιατί δεν βγάζουν νόημα .

Μα αυτό σου λέω, θα σου χρειαστούνε αλλά 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια για να βγάζεις νόημα!!!!!!! Υπομονή, αφού Πίθηκος έγινε άνθρωπος, όλα είναι δυνατόν να γίνουν!!!!!!!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μάλιστα, αφού βλέπεις ότι δεν μπορείς να νικήσεις μόνο με την προπαγάνδα, ότι δήθεν εγώ δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου και αλλά περί απολογητών , και επειδή δεν έχεις επιχειρήματα και δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, αποφάσισες τώρα να μου τονίσεις ότι δεν παίζουμε σκάκι. Μη φοβάσαι, δεν θα βγάλω βασίλισσα γιατί με σένα δεν χρειάζεται, έχεις πολλά να μάθεις.
________________________________________
Εγώ να μάθω απο σένα ??
Τι να μάθω απο σένα καημένε ??
Οσο για το ποιός κάνει προπαγάνδα και δημιουργεί εντυπώσεις φαίνεται απο το παραπάνω σχόλιο σου .

Ο Πίθηκος δεν μπορεί να σου μάθει σκάκι…….

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, ένας επιστήμονας, αυτό που έχει για να προχωρήσει είναι ο διάλογος και η ερευνα.
________________________________________
Μάλιστα . ο επιστήμονας πρέπει να κάνει ερευνα , για να έρθει να συζητήσει με τον el-elyon και να μείνει καραφλός .
Εσύ τι ερευνάς αλήθεια ? Τους βίους Αγίων φαντάζομαι ...

Αυτή τη στιγμή ερευνώ πως ο Πίθηκος έγινε άνθρωπος!!!!!!!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Αγαπητέ μου Think Math πόσες φόρες μου έχεις πει ότι δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου, παρόλο που λάμβανες απαντήσεις που δεν σου αρέσανε. Αλλά εδώ πες μου σε παρακαλώ, είναι αυτές απαντήσεις? Είναι αυτός ο διάλογος που εσύ θέλεις? Να απαιτείς μόνο να απαντάνε στις ερωτήσεις σου?
________________________________________
Είπε ο γαίδαρος τον πετεινό κεφάλα .
Αν ψάξω τις απαντήσεις που έχεις στείλει σε αυτό το Forum ,το 80% αποτελούνται απο ερωτήσεις .
Μάρτυρες όλοι οι συμφορουμίτες .
Για χθεσινό με πέρασες εδω μέσα ??
Οσο για τις ερωτήσεις σου , θα σου πρότεινα να ξαναπάς σχολείο.
Την εξέλιξη των είδών την ξέρουν και οι μαθητές του γυμνασίου .
Δεν θα σου κάνω και μάθημα εδω πέρα .
Οσο για τις άλλες δύο ερωτήσεις που έθεσες δεν είμαι ο κατάλληλος για να απαντήσω .
Ρωτα κάποιον που δέχεται την εξέλιξη και ταυτόχρονα πιστεύει και στο Θεό .

Εγώ ρώτησα εσένα γιατί εσύ είπες μεγάλα λόγια για αυτούς τους δήθεν χριστιανούς βιολόγους που δέχονται και τον Πίθηκο και τον Θεό!!!!!!!
Όχι μόνο που είσαι ανίκανος να μου κάνεις μάθημα, αλλα δεν μπορείς να στηρίζεις τα λεγόμενα σου!!!!!!! Αν είσαι ανίκανος να στηρίξεις τα λεγόμενα σου, καλύτερα να μη πεις τίποτα!
Δεν γνωρίζω κανέναν που να πιστεύει στον Θεό και στον Πίθηκο! Εσύ τους ανέφερες…….


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μάλιστα εγώ είμαι αστείος γιατί δεν βλέπω πουθενά απάντηση στην ερώτηση μου!
________________________________________
Δεν βλέπεις απάντηση ?
Τελικά εθελοτυφλείς ολοκληρωτικά.
Το οτι ο Ηλιος δεν είναι η μοναδική πηγή φωτός το βλέπει ο κάθένας σε κάθε ανέφελη νύχτα .
Ποιά σοφία κομίζει εδώ η Αγία γραφή ?
Να μου πείς οτι είναι μεγάλη σοφία και τεράστια διαισθητική σύλληψη η ατομική θεωρία του Δημόκριτου να το καταλάβω .
Μήπως και ο Δημόκριτος συζήταγε με τον Γιαχβέ ??
Οχι άλλες κοτσάνες . Ελεος .

Τον Βολτέρο τον έχεις ακουστά, αυτός ο μεγάλος και τρανός όχι μόνο δεν το ήξερε αλλά έλεγε ότι η Άγια Γραφή είναι μύθος επειδή λέει ότι το φως έγινε πριν τον Ήλιο! Και σαν τον Βολτέρο άλλοι πολλοί για αιώνες αμφισβητούσανε την μεγάλη επιστημονική αλήθεια της Άγιας Γραφής! Πότε ανακάλυψε η επιστήμη ότι ο Ήλιος δεν είναι η μόνη πηγή του φωτός?
Τελικά εσύ εθελοτυφλείς ολοκληρωτικά! Μετά από τόσο μηνύματα παραδέχεσαι ότι η Άγια Γραφή πριν από 3500 χρόνια είπε μια μεγάλη επιστημονική αλήθεια! Ποιος άλλος πριν από 3500 χρόνια είπε αυτή την μεγάλη επιστημονική αλήθεια?
Αυτοί που λατρεύανε τον Ήλιο?

Και δεν μου απάντησες πως ήξερε ο Μωύσης πριν από 3500 χρόνια αυτή την μεγάλη επιστημονική Αλήθεια??????

Σε έχω ικανό να μου πεις ότι δεν βλέπω ξανά την απάντηση σου…….

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Παρόλο που έχω απαντήσει, θα απαντήσω ξανά.
Η Γη και ο ουρανός δημιουργηθήκαν εν αρχή!
Για κάποιο λόγω η γη κατάντησε έρημη, άμορφη, χωρίς ζωή.
Μετά από αυτό έχουμε την αναδημιουργία.
Ο Ήλιος δεν είναι η το Φως αλλά φωστήρας για να εξουσιάζει την μέρα!
________________________________________
Σε τι απαντάς με τα παραπάνω μόνο εσύ το καταλαβαίνεις .
Λοιπον για να τελειώνουμε .
Ο Ηλιος δημιουργήθηκε πρίν την γή , δηλαδή για να είμαι ακριβής , το μισό σύμπαν δημιουργήθηκε πριν τη γή .
Αυτά γνωρίζουμε απο την Αστροφυσική .
Συνεπώς η Βίβλος γράφει στην Γέννεση κουταμάρες .

Να τελειώνουμε, ο τι πεις!

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Θες να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει αυτό που δεν υπάρχει???????!!!!!!!
________________________________________
Οχι δεν έχω ψευδαισθήσεις .
Αλλά για σκέψου :
1 δισεκατομμύριο άνθρωποι πιστεύουν στην Θεά Κάλι .
τόσο Μα..κες είναι αυτοί και τόσο πονηρός εσύ ?

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις?


quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει αν υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει!
Ποιός μπορεί να το πεί αυτό ?

Έλα ντε, σχεδόν ολόκληρος ο πληθυσμός της γης, λέει ότι υπάρχει Θεός, εσύ ρωτάς ποιος μπορεί να το πει…….

quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει τι γίνεται μετά το θάνατο!
Ποιος το ξέρει αυτό ?

Η κάθε θρησκεία!

quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει το κακό και το καλό!
Ουδεν καλόν αμιγές κακού .

Άρα πως υπάρχει το κακό?

quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει Αλήθεια και Ψέμα!
Γιατί κάτι , η γίνεται , ή δεν γίνεται.

Δεν κατάλαβα?

quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει σωστό και λάθος!
Απολύτως σχετικές έννοιες .

Δεν κατάλαβα?

quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει αδικία και δικαιοσύνη!
Εντελώς σχετικές εννοιες .

Και πάλι δεν κατάλαβα?


quote:
Think Math: Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει δυστυχία και ευτυχία!
Αισθήματα που δημιουργούνται απο τις ορμόνες του υποθαλάμου και έχουν εξελικτική βάση.

Άρα μπορεί να σταματήσει την δυστυχία και να χαρίζει την ευτυχία???????

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Στην Άγια Γραφή ο Πίθηκος είναι Πίθηκος και ο Άνθρωπος είναι Άνθρωπος!!!!!!!
________________________________________
Ελεος βρε el-elyon .
Η Αγία Γραφή δεν είναι βιβλίο βιολογίας .
Διάβασε και τίποτα άλλο ...

Τίποτα άλλο που να λέει ότι ο Πίθηκος έγινε Άνθρωπος και ο Άνθρωπος μπορεί να ξαναγίνει Πίθηκος…….

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Τι θα πει Ομοιότητα στο DNA ανθρώπου και Πιθήκου? Δεν εξελίχθηκε ο Πίθηκος σε Άνθρωπο?
Τι θα πει τόσο κοντά είμαστε? Δεν είσαστε ο Πίθηκος πριν από 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια?
Τι έγινε με αυτό το 1%? Τελικά ο Πίθηκος πάρα τις προσπάθειες του για 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια δεν τα κατάφερε να γίνει Άνθρωπος αλλά παρέμεινε Πίθηκος!
________________________________________
Οι ανοησίες που γράφεις εδώ δεν δέχονται σχολιασμό .
Αν θές να μάθεις τι σημαίνει εξέλιξη διάβασε ένα βιβλίο βιολογίας .
Σου εξήγησα οτι τα πιθηκοείδή και ο άνθρωπος έχουν κοινό πρόγονο . Δεν προέκυψε το ένα απο το άλλο .
Τι άλλο να πώ ?
quote:
________________________________________
Και ποιος είναι αυτός ο κοινός πρόγονος που βγάζει Πιθηκούς και ανθρώπους με διαφορά DNA 1%??????? Τι είναι, Πιθηκάνθρωπος?????? Και αυτός ο Πιθηκάνθρωπος ποιον είχε πρόγονο? Τον Ανθρωποπίθηκο? Και ο Ανθωποπίθηκος ποιον έχει πρόγονο???????
________________________________________
Δες το γενετικό δέντρο των ανθρωπιδών τα τελευταία 7 εκατομμύρια χρόνια , μήπως καταλάβεις :


Συγνώμη αλλά στο δέντρο είδα μόνο Πιθήκους και όχι άνθρωπο!

Δεν πειράζει, δεν μπορείς να απαντήσεις!

Αυτό το 1% φταίει, που ο Πίθηκος δεν έγινε άνθρωπος! Δεν πειράζει σε 100000000000000000000000000χρονια προσπάθειας μαζί με σας μπορεί να τα καταφέρει!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Εγώ και ο ξάδερφος μου που έχουμε κοινό πρόγονο τον προπάππου μας είμαστε όλοι άνθρωποι!!!!!!!
________________________________________
Φίλε Γηγενή άστο .
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα παραδείγματα .
Δεν γνωρίζει καν τι σημαίνει παρομοίωση .
Εγώ τα παρατάω .

Τι ήθελες να πω ότι ο προπάππους μου ήταν Πίθηκος, αφού ήταν άνθρωπος! Και ο προπάππους του και όλοι οι πρόγονοι ήταν άνθρωποι και δεν έχουν καμία σχέση με τον Πίθηκο!

Γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει παρομοίωση, αλλά στην περίπτωση σας δεν υπάρχει παρομοίωση αλλά παραποίηση!

Το να τα παρατάς είναι το ποιο εύκολο, το δύσκολο είναι να δεις την πραγματικότητα!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Think Math εκτος από τα μαθηματικά και την βιολογία κατέχεις κάτι άλλο?
________________________________________
Εσύ εκτός απο το να ξέρεις να σπάς τα νευρα των άλλων με την ασχετοσύνη σου , κατέχεις κάτι άλλο ?


Αγαπητέ μου, θα το ήθελα πολύ να βρεθούμε από κοντά.

Δεν είναι η διάθεση μου να σπάζω τα νεύρα κανενός.

Η συζήτηση μαζί σου ήταν μια εμπειρία χρήσιμη για την συνέχεια.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
el.elyon
Ησαίας 9,
«Διότι παιδίον εγεννήθη εις ημάς, υιός εδόθη εις ημάς• και η εξουσία θέλει είσθαι επί τον ώμον αυτού• και το όνομα αυτού θέλει καλεσθή Θαυμαστός, Σύμβουλος, Θεός ισχυρός, Πατήρ του μέλλοντος αιώνος, Άρχων ειρήνης.»
Ησαίας 7,
«14 Διά τούτο ο Κύριος αυτός θέλει σας δώσει σημείον ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει και γεννήσει υιόν, και θέλει καλεσθή το όνομα αυτού Εμμανουήλ.»
Φίλε el.elyon , ο Ησαΐας στο Εβραϊκό κείμενο χρησιμοποιεί την λέξη halamah = νεαρή γυναίκα , και όχι την bethoulah= παρθένα , που σκοπίμως παραποιήθηκε αργότερα από τους πατέρες της εκκλησίας , προκειμένου να στηρίξουν την μεσσιανική ιδιότητα του Ιησού . Και φυσικά κανένας δεν του έδωσε και το όνομα Εμμανουήλ , που στα Εβραϊκά σημαίνει ο Θεός μαζί μας !!!!
Ο Ησαίας στο κείμενό του λέει :

«Να η νέα γυναίκα , θα γκαστρωθή
και θα γεννήση αγόρι
και θα του δωθή το όνομα Εμμανουήλ.»

Ο Ησαΐας όπως γνωρίζουμε ήταν όχι μόνο αυλικός και από μεγάλο σόι , μα και πάντρεψε τη κόρη του με τον γιο του βασιλιά . Ήταν η εποχή που έπαιζε μεγάλο ρόλο στα πράγματα της Ιουδαίας . Ήθελε λοιπόν να πιστεύη πως η θυγατέρα του θα γεννήση αγόρι και ο εγγονός του θα γίνη μεγάλος βασιλιάς .
Όλα όσα λέει λοιπόν (Ησ.7,14-15) , είναι κατά κάποιο τρόπο η πολιτική διαθήκη του , και παραγγέλνει στον εγγονό του να την εκτελέση , για να κάνη το Ιουδαϊκό κράτος μεγάλο και ισχυρό .

Ο Ησαΐας έπλαθε μεγάλα όνειρα για τον εγγονό του .Θα γινόταν μεγάλος και τρανός βασιλιάς και θα συνέχιζε την ένδοξη παράδοση του Δαβίδ .
Γι’ αυτό όταν γεννήθηκε ο εγγονός του όπως περίμενε ο Προφήτης , χάρηκε κι έγραψε κι άλλους στίχους :

«Παιδί γεννήθηκε σε μας ,
αγόρι αποχτήσαμε .
Η εξουσία θα είναι πάνω στους ώμους του
Και θα τον πούνε
Θαυμαστό σύμβουλο , Θεό ισχυρό ,
Πατέρα αιώνιο , άρχοντα ειρήνης .
Μεγάλη θα ‘ναι η εξουσία του,
ατέλειωτη η ειρήνη
πάνω στον θρόνο του Δαβίδ
και στο βασίλειό του
που με τη δίκαιη διαχείρηση
θα το στερεώνη
και θα το στηρίζη
από τώρα
και στον αιώνα τον άπαντα»
(Ησ. 9,5-10)

Είναι λοιπόν φανερό φίλτατε el.elyon ότι ο Ησαΐας εδώ μιλάει για ένα παιδί που γεννήθηκε , και όχι για τον Μεσσία που θα γεννηθή , και μιλάει σαν πολιτικός αρχηγός που έχει έτοιμο ολόκληρο πρόγραμμα , για να το αφήση στον εγγονό του σαν πολιτική διαθήκη , που αν εκτελεσθεί θα κάνη ευτυχισμένο τον λαό του .
Οι χριστιανοί όμως , (ο Ιουστίνος , ο Αθανάσιος, ο Γρηγόριος , και όλοι σχεδόν οι πατέρες της εκκλησίας) , στην πρώτη θεωρητική απολογητική τους εξόρμηση , επειδή σώνει και καλά ήθελαν να βρουν στα βιβλία της Παλαιάς διαθήκης «θεόπνευστες» πηγές που να πιστοποιούν την μεσσιανική αποστολή του Ναζωραίου , πιάστηκαν από το μεταφρασμένο κείμενο του Ησαΐα και υποστηρίξανε πως ο «μεγάλης βουλής άγγελος» , είναι ο Ιησούς . Τέτοιο όμως νόημα δεν υπάρχει , όχι μόνο στα χωρία αυτά , αλλά και σε ολόκληρο τον Ησαΐα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 00:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Το οτι ήσουν αυτόπτης μάρτυρας σε κάποιο φαινόμενο δεν σημαίνει οτι αυτό το φαινόμενο έγινε ετσι ακριβώς όπως το είδες .
Υπάρχουν και άλλες μαρτυρίες απο αυτόπτες μάρτυρες , που δεν παρατήρησαν τίποτα παράξενο ή υπερφυσικό .

Δηλαδή βγάζουμε τον αυτόπτη μάρτυρα νοκ άουτ και συνεχίζουμε το δικαστήριο με αυτούς που δεν είδαν.
Ο ένας λέει: είδα τον κλέφτη κύριοι δικαστές.
Ο άλλος λέει: δεν τον είδα.
Και ο δικαστής βαριεστημένος. Τι με νοιάζει εμένα που θέλω να τελειώνω με την υπόθεση?
Φυσικά αυτός που δεν είδε έχει πάντα δίκιο.

Ετσι και με τα multimedia.
Φέραμε εικόνα με 33 κεριά δίπλα από τα μαλλιά της κυρίας και έγινε θέμα αν η κυρία κρατούσε τα κεριά 5 εκ ή 10 εκατοστά απ΄το κεφάλι της.

Πάρε 33 κεριά και κράτατα 20 εκατοστά μακρυά από τα μαλλιά.



Αν θές περισσότερες αποδείξεις ρίξε μια ματιά στο βίντεο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 01:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
29/07/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 01:09:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Ενώ για τον Ψηλό, τον dimitris2, τον franandy2001 και τους υπόλοιπους χριστιανοταλιμπάν λέει:

Dying_Incubus
Θα παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες να αποφεύγουν την απόδοση υποτιμητικών χαρακτηρισμών προς τους συνομιλητές τους και - κυρίως - την ταμπελοποίηση τους λόγω των πιστεύω τους.


Οχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με τους "υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς" και την "ταμπελοποίηση" την οποία επικαλείται ο φίλτατος Γεώργιος, από διαλεκτική διάθεση μάλλον παρά από πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης.

Ας πάρουμε τον χαρακτηρισμό που απέδωσα στους εν λόγω συμμετέχοντες: "Χριστιανοταλιμπάν", δηλαδή Χριστιανοί με πρακτικές ταλιμπάν και ας δούμε το υποτιμητικό του θέματος.

Κατ'αρχήν ο όρος "χριστιανός", αν και είναι υποτιμητικός για έναν άνθρωπο κατά τη γνώμη μου (εγώ θα ντρεπόμουν να με αποκαλέσουν έτσι) εντούτοις δεν πιστεύω πως είναι υποτιμητικός για τα μέλη που ανάφερα αλλά μάλλον αποτελεί τίτλο τιμής γι'αυτούς. Εκτός κι αν δεν είναι έτσι, οπότε ο αγαπητός συντονιστής έχει δίκιο.

Οι ταλιμπάν τώρα είναι μια ομάδα φανατικών πιστών του Κορανίου οι οποίοι είναι οπαδοί της "σαρία", του ισλαμικού νόμου δηλαδή τον οποίο και εφαρμόζουν όπου τους επιτρέπεται. Παρόμοιοι κανόνες ισχύουν και για τους ορθόδοξους αντιστοίχους, οι οποίοι χρησιμοποιούν το "ΠΗΔΑΛΙΟ", ένα έργο με κανόνες εφάμιλλους της σαρία και φανατισμό αντίστοιχο των ταλιμπάν.

Οι Ταλιμπάν απαγορεύουν να κάνουν μπάνιο άντρες και γυναίκες μαζί, το ίδιο επιβάλλουν και οι Ορθόδοξοι.

Οι Ταλιμπάν φοράνε στις γυναίκες μπούργκα, οι ορθόδοξοι τις τυλίγουν σε μαύρες μαντίλες μην τυχόν και λιμπιστούν τα κάλλη τους.



Ορθόδοξες ντυμένες σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση


Μουσουλμάνες ντυμένες σύμφωνα με την ισλαμική παράδοση

Οι Ταλιμπάν κάνουν διαδηλώσεις και καίνε αντίγραφα της εφημερίδας που δημοσίευσε γελοιογραφίες για τον προφήτη. Οι Ορθόδοξοι κάνουν διαδηλώσεις έξω από τους κινηματογράφους και καίνε τα βιβλία του Ανδρουλάκη και του Καζαντζάκη.


Ταλιμπάν καίνε βιβλία που υποτίθεται ότι προσβάλλουν την πίστη τους


Θεσσαλονικείς καίνε το βιβλίο του Ανδρουλάκη που υποτίθεται ότι προβάλλει την πίστη τους

Πρόκειται για βίους παράλληλους που καθοδηγούνται από τον ίδιο φανατισμό και την ίδια αντικοινωνική θεώρηση.

Οσο για την ταμπελοποίηση φίλε Γιώργο... επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και εδώ. Ο όρος "χριστιανοταλιμπάν" δεν αποτελεί προσπάθεια ταμπελοποίησης (όπως για παράδειγμα το "νεοπαγανιστής" που χρησιμοποιούν οι εν λόγω για οποιονδήποτε δεν συμφωνεί με την πίστη τους και το οποίο δεν βλέπω να επισημαίνεις) αλλά για καθαρό αυτοπροσδιορισμό των ιδίων, λόγω και έργω.

Εν κατακλείδι ούτε υποτιμητικούς όρους χρησιμοποίησα, ούτε ταμπελοποίηση επεδίωξα. Απλά τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

Ερρωσθε και ευδαιμονείτε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 03:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
gigenis, φαίνεται πως οι κακές συνήθειες δεν αποβάλλονται εύκολα, πόσο μάλλον όταν κάποιος δεν καταβάλλει κάποια προσπάθεια για αυτό...

Φυσικά αναφέρομαι σε μια συμπεριφορά που έχεις επιδείξει αρκετές φορές και κατά το παρελθόν - όπως και στα τελευταία μηνύματα που απέστειλες σ' αυτό το θέμα και μεταφέρθηκαν στην Γενική "Σαλάτα" Μηνυμάτων - όπου αποδίδεις πλήθος υποτιμητικών χαρακτηρισμών στους συνομιλητές σου, προσβάλλεις τις ιδεολογίες και τα πιστεύω τους, ταμπελοποιείς συνανθρώπους σου και γενικότερα αποφεύγεις αυτό το οποίο σου έχει ζητηθεί επανειλημμένως:

Να μπορέσεις να συμμετάσχεις σε έναν γόνιμο διάλογο και να ανταλλάξεις τις απόψεις σου με τους συνανθρώπους σου μέσα σε ορθά πλαίσια.

Κι ειλικρινά το βρίσκω πολύ λυπηρό να μην καταβάλλεις προσπάθεια να συμμετάσχεις αλλά και να προωθήσεις μια τέτοια μορφή διαλόγου.
Σου έχουν γίνει αμέτρητες συστάσεις για αυτό, έχουν μεταφερθεί αρκετά μηνύματα σου στην Γενική "Σαλάτα" Μηνυμάτων όταν επιδεικνύεις την συμπεριφορά που σου περιέγραψα παραπάνω, έχουν γραφτεί αρκετά μηνύματα όπου σου ζητείται να επανεξετάσεις την συμπεριφορά σου κι έχουν γίνει 2 χρονικές απενεργοποιήσεις του λογαριασμού σου.
Την δεύτερη φορά μάλιστα για 1 μήνα, όπου ως ένδειξη καλής θελήσεως από την πλευρά μας αλλά και μια παρότρυνση προς εσένα να κάνεις μια προσπάθεια ώστε να βελτιώσεις την συμπεριφορά σου στις Συζητήσεις, ο λογαριασμός σου επανενεργοποιήθηκε χωρίς να έχεις στείλει κάποιο e-mail ώστε να μας εξηγείς τους λόγους που επιθυμείς να βρίσκεσαι κοντά μας, όπως σου είχαμε προτείνει να κάνεις.

Αντί όμως να εκμεταλλευτείς αυτή την ευκαιρία που σου δόθηκε προς όφελος σου, να εξετάσεις τα λάθη στα οποία είχες υποπέσει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και να τα αφήσεις πίσω σου, εσύ συνέχισες να επιδεικνύεις την ίδια συμπεριφορά με πριν - κι ίσως μάλιστα και σε μεγαλύτερο βαθμό!

Συνεπώς, δε μας αφήνεις άλλο περιθώριο, από το να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου για το χρονικό διάστημα του 1 μήνα.
Θα σε συμβουλεύαμε σε αυτό το χρονικό διάστημα να προσπαθήσεις να κατανοήσεις που εστιάζονται τα λάθη στην συμπεριφορά σου αλλά και να σκεφτείς όλες αυτές τις αιτίες που σε κάνουν να θέλεις να βρίσκεσαι κοντά μας.
Μετά την πάροδο του 1 μήνα κι εφόσον έχεις θεμιτούς λόγους που σε κάνουν να επιθυμείς την επανενεργοποίηση του λογαριασμού σου και την επιστροφή σου στις Συζητήσεις του Esoterica, μπορείς να στείλεις ένα e-mail σε κάποιον από την Ομάδα των Υπευθύνων εκθέτοντας μας τους λόγους αυτούς ώστε να εξεταστεί η πιθανότητα της εκ νέου συμμετοχής σου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 08:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Γειά σου el-elyon .
quote:
Think Math, να με στριμώχνει ποιος, με τι, με την προπαγάνδα?
Αφού δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στο διάλογο άρχισες να παρουσιάζεις διαφόρους μελετητές και απολογητές χριστιανούς υποστηρίζοντας ότι όλοι αυτοί διαφωνούν μαζί μου αλλά και μετάξι τους. Έτσι δεν θέλησες να σεβαστείς την δήλωση μου, ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν και λέω μόνο την άποψη μου!
Αυτό που αποφεύγω είναι η φτηνή προπαγάνδα!

Κοιτα . Αυτός που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στον διάλογο είναι αυτός που σε κάθε μήνυμα επαναλαμβάνει τις ίδιες μπουρδες χωρίς να αιτιολογεί τίποτα .

quote:
Εγώ ρώτησα εσένα γιατί εσύ είπες μεγάλα λόγια για αυτούς τους δήθεν χριστιανούς βιολόγους που δέχονται και τον Πίθηκο και τον Θεό!!!!!!!
Όχι μόνο που είσαι ανίκανος να μου κάνεις μάθημα, αλλα δεν μπορείς να στηρίζεις τα λεγόμενα σου!!!!!!! Αν είσαι ανίκανος να στηρίξεις τα λεγόμενα σου, καλύτερα να μη πεις τίποτα!
Δεν γνωρίζω κανέναν που να πιστεύει στον Θεό και στον Πίθηκο! Εσύ τους ανέφερες…….

Δηλαδή οσοι δέχονται την εξέλιξη των ειδών είναι όλοι άθεοι ?
Δηλαδή το 55% περίπου των Ελλήνων είναι άθεοι ?

Για δές εδώ :
Απο το National geographic εγινε έρευνα για το ποσοστό των ατόμων ανα χώρα που δέχονται την εξέλιξη .( Με μπλε χρώμα )

Σύμφωνα λοιπον με τον el-elyon το 70% περίπου των ευρωπαίων είναι άθεοι.
Γιατί εκτίθεσαι ετσι άλλη μία φορά ?

quote:
Τελικά εσύ εθελοτυφλείς ολοκληρωτικά! Μετά από τόσο μηνύματα παραδέχεσαι ότι η Άγια Γραφή πριν από 3500 χρόνια είπε μια μεγάλη επιστημονική αλήθεια! Ποιος άλλος πριν από 3500 χρόνια είπε αυτή την μεγάλη επιστημονική αλήθεια?

Τι παραδέχτηκα ??
Είσαι φτηνός προπαγανδιστής της Γκεμπελίστικης σχολής .
Σε όλα τα μυνήματα μου , έχω γράψει τα ίδια πράγματα , και είπα οτι δεν υπάρχει καμμία επιστημονική αλήθεια στα λεγόμενα της γραφής .
Δεν ντρέπεσαι λιγάκι ?
Σου ξαναλέω : Μην επαναλαμβάνεις τις κοτσάνες που λές γιατί εκτίθεσαι .
Θα σου πω επίσης κάτι που είπε ο Χριστός και σου ταιριάζει γάντι :
"Γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές ... Δυιλιζεται τον κόνωπα και καταπίνετε την Κάμηλο ...."

quote:
Τον Βολτέρο τον έχεις ακουστά, αυτός ο μεγάλος και τρανός όχι μόνο δεν το ήξερε αλλά έλεγε ότι η Άγια Γραφή είναι μύθος επειδή λέει ότι το φως έγινε πριν τον Ήλιο! Και σαν τον Βολτέρο άλλοι πολλοί για αιώνες αμφισβητούσανε την μεγάλη επιστημονική αλήθεια της Άγιας Γραφής!

Ποιά επιστημονική αλήθεια της Αγίας Γραφής Βρε κακομοίρη ?
Θέλεις να σε εκθέσω πάλι ?
Λοιπόν :
Μεγάλες επιστημονικές " αλήθειες " στην Γένεση :
1) Ο ήλιος έγινε μετά την Γή .
2) Το φώς (!) έγινε μετά την Γή .
3) Τα άστρα έγιναν μετά την Γή .
4) Το νερό δημιουργήθηκε πρίν το Φώς !
5) Τα φυτά δημιουργήθηκαν πριν τον ήλιο !
6) Τα πτηνά δημιουργήθηκαν πριν τα ερπετά.
...
Αυτά μόνο απο το Κεφάλαιο 1 της γέννεσης !
Κατάπιε τώρα την Κάμηλο , όπως συνηθίζεις ( γιατί δεν περιμένω να απαντήσεις ) και καλή χώνεψη ...

quote:
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις?

Δεν θέλεις να καταλάβεις .
Ισχυρίστηκες a-priori οτι η Θεά Κάλι δεν υπάρχει .
Πως έισαι τόσο σίγουρος ?

quote:
Έλα ντε, σχεδόν ολόκληρος ο πληθυσμός της γης, λέει ότι υπάρχει Θεός, εσύ ρωτάς ποιος μπορεί να το πει……

Οχι φίλε μου . Κατ'εσε ο μισός πληθυσμός της Γής έιναι Αθεοι γιατί δέχονται την εξέλιξη .
Αποφάσισε τι απο τα δύο συμβαίνει .

Επίσης τα 3/5 του πληθυσμού της γής ισχυρίζεται οτι ο Γιαχβέ δεν υπάρχει αλλά υπάρχει κάτι άλλο .
(Η Θεά κάλι , Ο Βισνού , Ο Βούδας , ο Κούδας και πάει λέγοντας )
Εγώ τώρα ποιόν να πιστέψω ?

quote:
Η κάθε θρησκεία!

Και πιά θρησκεία λέει την αλήθεια ?
Δηλαδή όλες οι θρησκείες συμφωνούν για το τι γίνεται μετά το θάνατο ??
Γνωρίζεις τι λέει , ας πούμε ο Βουδισμός για αυτό ?
Μην εκτίθεσαι ξανά ...

quote:
Συγνώμη αλλά στο δέντρο είδα μόνο Πιθήκους και όχι άνθρωπο!

Μεχρι ποιά τάξη πήγες στο σχολείο ?
Γνωρίζεις τι σημαίνει Homo sapiens ??
Αγγλικά γνωρίζεις ?
Εκει που λέει modern man στον πίνακα ?
Το βλέπεις , ή φοράς πάλι τις παρωπίδες ?

Και μετά απο κάτω γράφεις :

quote:
Δεν πειράζει, δεν μπορείς να απαντήσεις!

Ε , δεν καταντάς γελοίος ?

quote:
Αυτό το 1% φταίει, που ο Πίθηκος δεν έγινε άνθρωπος! Δεν πειράζει σε 100000000000000000000000000χρονια προσπάθειας μαζί με σας μπορεί να τα καταφέρει!

Το βιολί σου πάλι .
Εκτός απο τις κοτσάνες που γράφεις , στοιχεία να αντιπαραθέσεις έχεις ?
Σου παράθεσα παραπάνω 7 τρανταχτές αποδείξεις μόνο απο το DNA.
Εσύ απαντάς με επαναλαμβανόμενες κοτσάνες .
Σου ξαναλέω : Μην εκτίθεσαι άλλο .

quote:
Η συζήτηση μαζί σου ήταν μια εμπειρία χρήσιμη για την συνέχεια.

Η συνέχεια ποιά είναι ? Να γίνεις απολογητής με δίπλωμα φαντάζομαι .
Αφου ξεκίνησες ώς διασκεδαστής του Forum είσαι σε καλό δρόμο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 11:28:47  Εμφάνιση Προφίλ
Ε όχι και χριστιανοταλιμπάν,

Τι να πούμε τότε για τους ελληνοταλιμπάν που απειλούν θεούς και δαίμονες κάθε φορά που κάποιος τολμά να γυρίσει κάποια ταινία με θέμα κάποια προσωπικότητα της αρχαιότητας;
Ποιος δεν θυμάται τις αντιδράσεις τους;
Ακόμη και ομάδα δικηγόρων επιστράτευσαν για να φιμώσουν την ελευθερία έκφρασης.

Βέβαια, δεν γνωρίζω αν έγιναν τίποτα διαδηλώσεις με ασπίδες και ακόντια, αλλά μάλλον αυτό είναι πολύ φρέσκο φρούτο. Ίσως, προσεχώς, το δούμε να φουντώνει.


Τι θα μπορούσαμε να πούμε, επίσης, για τους ελληνοταλιμπάν, που απειλούν να προβούν στη λήψη αντιποίνων, σε διεθνές επίπεδο, αν το γειτονικό μας κράτος, ΠΓΔΜ, τολμήσει να βαφτίσει το αεροδρόμιό της Μέγας Αλέξανδρος.
Τι να πει κανείς για το φανατισμό με τον οποίο αντιμετωπίζουν οι ελληνοταλιμπάν την ονομασία της ΠΓΔΜ;

Αυτά και άλλα πολλά συμβαίνουν στο ελληνοταλιμπανοκρατούμενο ελλαδιστάν του 2007.

Αυτή η έρμη η Ορθοδοξία έχει απομείνει η μόνη φωνή αντίδρασης στη σαρωτική δύναμη της παγκοσμιοποίησης που έχει ξεριζώσει κάθε αξία και έχει μεταμορφώσει τους Έλληνες σε ελληνοταλιμπάν.
Οι ελληνοταμιμπάν καλό θα ήταν να σιωπούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Θα παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες - ίσως για τελευταία φορά - να επιδείξουν ψυχραιμία και να αποφεύγουν την απόδοση χαρακτηρισμών.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 12:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε macedon, δεν υπήρχε καμία διάθεση από την πλευρά μου για προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου, δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος λόγος άλλωστε.
Η σύσταση μου για ψυχραιμία αναφερόταν τόσο σε εσένα για τον χαρακτηρισμό "χριστιανοταλιμπάν" που χρησιμοποίησες όσο και προς όλους τους συμμετέχοντες, κάποιοι εκ των οποίων φαινόταν πως είναι σε μια "έξαρση"...

Στο μήνυμα που απέστειλες στις 23/07/2007, 07:18:30 έγραψες χαρακτηριστικά:

quote:
Ενώ για τον Ψηλό, τον dimitris2, τον franandy2001 και τους υπόλοιπους χριστιανοταλιμπάν λέει:

Αν αυτό δεν θίγει τους συγκεκριμένους ανθρώπους, βρε macedon, τότε τι κάνει?
Για εσένα και για πολλούς άλλους ανθρώπους μπορεί να είναι υποτιμητικό να είναι κάποιος Χριστιανός, για κάποιους άλλους όμως μπορεί να είναι τιμή.
Είναι δύο διαφορετικές θεάσεις μιας συγκεκριμένης κατάστασης αλλά κι ελεύθερης επιλογής κάποιων ανθρώπων όσον αφορά τα θρησκευτικά τους πιστεύω.
Οι συστάσεις που έχουν γίνει στην Κατηγορία του .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. για την αποφυγή της απόδοσης χαρακτηρισμών στους συνομιλητές μας είναι τόσες πολλές που χρειάζονται τα δάχτυλα από έναν Εκατόγχειρα για να τις μετρήσουμε!
Στις Συζητήσεις μπορούμε να εκφράσουμε τα πιστεύω μας, τις απόψεις μας, τις πεποιθήσεις μας, την αντίθεση μας με τις απόψεις των συνομιλητών μας αλλά γιατί να αποδώσουμε χαρακτηρισμούς?
Γιατί να προκαλέσουμε δυσφορία κι αρνητικά συναισθήματα στους συνομιλητές μας εξαιτίας των θρησκευτικών τους πιστεύω?
Δε μπορούμε να σεβαστούμε την αλήθεια των γύρω μας όταν εκφράζουμε την δική μας αλήθεια?
Όλο αυτό το κλίμα σύγκρουσης - το οποίο είναι αρκετά ψυχοφθόρο και χρονοβόρο όταν ισχύει για τόσο καιρό - γίνεται εξαιτίας των θρησκευτικών πιστεύω που έχει ο καθένας μας - ή που δεν έχει?
Θυμίζει Ιερά Εξέταση και την καύση μαγισσών, προσπαθήστε να το καταλάβετε λίγο αυτό...

Σχετικά με τους ταλιμπάν, χρησιμοποιούν εξτρεμιστικές μεθόδους, υποκινούμενες από τον φανατισμό και τη μισαλλαδοξία.
Για τους συμμετέχοντες στους οποίους απέδωσες τον χαρακτηρισμό "χριστιανοταλιμπάν", δεν έχω ακούσει σε κάποιο δελτίο ειδήσεων ότι έκαψαν κάποιο βιβλίο, ότι επέβαλαν στην γυναίκα τους να κυκλοφορεί με μπούργκα κτλ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 13:50:55  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Γιώργο νομίζω πως σου διαφεύγει η ουσία

Αλλωστε σε δυο μηνύματα πάνω από το δικό σου μπορείς ίσως να πάρεις μερικές απαντήσεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 14:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Μεχρι ποιά τάξη πήγες στο σχολείο ?
Γνωρίζεις τι σημαίνει Homo sapiens ??
Αγγλικά γνωρίζεις ?
Εκει που λέει modern man στον πίνακα ?
Το βλέπεις , ή φοράς πάλι τις παρωπίδες ?

Και μετά απο κάτω γράφεις :



Ερε μάγκα.
εσύ πρέπει να ήσουν τυχερός.
Μάλλον έχεις φοιτέψει όλες τις τάξεις δημοτικού και γυμνασίου.
μάλλον έχεις πάει και φροντιστήριο αγγλικών.
Homo?
homus είναι καλή αραβική σαλάτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 15:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math
Γειά σου ρε γίγαντα Δημήτρη .
Τελικά όλοι οι Χριστιανοί γουστάρετε να αυτοξεφτιλίζεστε .
Αφου είσαι άσχετος με το θέμα γιατί εκτίθεσαι ?

Θα κάνω και για σένα μιά προσπάθεια :
http://en.wikipedia.org/wiki/Homo_(genus)

Οσο για την Σαλάτα που είπες , μήπως είναι μέσα στο κεφάλι σου ?

Edited by - Think_Math on 29/07/2007 15:40:04


_____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΤΑΜΠΕΛΟΙΠΟΙΗΣΗΣ ΚΙ
ΥΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΩΝ.
31/07/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 19:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
quote:
Think_Math:
Ρωτα κάποιον που δέχεται την εξέλιξη και ταυτόχρονα πιστεύει και στο Θεό .

Όπως εγώ δηλαδή.
Θα πω πως αντιλαμβάνεται το χριστιανικό μου μυαλό την συμφωνία της εξέλιξης, με την θρησκεία στην προκειμένη περίπτωση.

Εγώ πιστεύω πως ο άνθρωπος (και απ’ ότι φαίνεται, έτσι είναι) ανήκει στην ίδια οικογένεια με τους πιθήκους, γορίλες, μαϊμούδες και άλλα είδη που ανήκουν σε αυτήν την οικογένεια.
Δεν νομίζω πως ο Θεός πήρε λάσπη και έπλασε τον άνθρωπο, όχι πως δεν μπορούσε αφού είναι Θεός (ο Γιος του έκανε κρασί το νερό), απλά τότε που γράφτηκε η Γένεση οι άνθρωποι δεν ήξεραν τι θα πει γενετική, εξέλιξη, έτσι κάπως έπρεπε να καταλάβουν πως είναι δημιούργημα του Θεού (όπως και όλο το σύμπαν).

Δεν έxω λόγο να διαφωνήσω με την επιστημονική εκδοχή, δηλαδή ότι όλα ξεκίνησαν από ένα κύτταρο (αυτό φαίνεται και από τον κοινό γενετικό κώδικα όλων των οργανισμών, το DNA) και αυτό δεν ακυρώνει τον Θεό. Μπορεί να μην έπλασε ένα, ένα τα διάφορα είδη των φυτών, ζώων άμεσα με τα χέρια του, αλλά το έκανε έμμεσα, με την δημιουργία του σύμπαντος και των κατάλληλων συνθηκών για δημιουργία ζωής στον πλανήτη μας. Εξάλλου η μέρες δεν είναι ανάγκη να συμπίπτον με της γήινες μέρες, αλλά με δισεκατομμύρια χρόνια για να φτάσουμε στα ανώτερα ζώα και τον άνθρωπο.

Αυτό που νομίζω ότι έγινε με τον άνθρωπο είναι πως, όταν δημιουργήθηκαν τα ζώα και τα διάφορα πιθηκοειδή μαζί με αυτά και ο σημερινός άνθρωπος, ο Θεός διάλεξε ένα είδος από αυτά (αυτό που έμοιαζε πιο πολύ με τον σημερινό άνθρωπο) επειδή του άρεσε, και του έδωσε ένα κομμάτι από τον εαυτό του, το πνεύμα ας πούμε, την συνείδηση, λογική …δεν ξέρω, κάτι τελοσπάντων και τον έφερε στον «παράδεισο». Με λίγα λόγια τον ξεχώρισε από τα υπόλοιπα δημιουργήματά του, και του έδωσε την ευκαιρία να ζει σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο.

Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την βιολογική εξέλιξη των ζωντανών οργανισμών απλά νομίζω πως ό Θεός έκανε κάποια παρέμβαση, στην περίπτωση του ανθρώπου .

Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.


__________________________________________________________
ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΑΜΠΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
29/07/2007
__________________________________________________________

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 20:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
quote:

quote:
macedon
Ενώ για τον Ψηλό, τον dimitris2, τον franandy2001 και τους υπόλοιπους χριστιανοταλιμπάν λέει:

Dying_Incubus
Θα παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες να αποφεύγουν την απόδοση υποτιμητικών χαρακτηρισμών προς τους συνομιλητές τους και - κυρίως - την ταμπελοποίηση τους λόγω των πιστεύω τους.


Οχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με τους "υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς" και την "ταμπελοποίηση" την οποία επικαλείται ο φίλτατος Γεώργιος, από διαλεκτική διάθεση μάλλον παρά από πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης.

Ας πάρουμε τον χαρακτηρισμό που απέδωσα στους εν λόγω συμμετέχοντες: "Χριστιανοταλιμπάν", δηλαδή Χριστιανοί με πρακτικές ταλιμπάν και ας δούμε το υποτιμητικό του θέματος.


Κατ'αρχήν ο όρος "χριστιανός", αν και είναι υποτιμητικός για έναν άνθρωπο κατά τη γνώμη μου (εγώ θα ντρεπόμουν να με αποκαλέσουν έτσι) εντούτοις δεν πιστεύω πως είναι υποτιμητικός για τα μέλη που ανάφερα αλλά μάλλον αποτελεί τίτλο τιμής γι'αυτούς. Εκτός κι αν δεν είναι έτσι, οπότε ο αγαπητός συντονιστής έχει δίκιο.

Να ντρεπεσε για το χαρακτηρασου κο..νε

Οι ταλιμπάν τώρα είναι μια ομάδα φανατικών πιστών του Κορανίου οι οποίοι είναι οπαδοί της "σαρία", του ισλαμικού νόμου δηλαδή τον οποίο και εφαρμόζουν όπου τους επιτρέπεται. Παρόμοιοι κανόνες ισχύουν και για τους ορθόδοξους αντιστοίχους, οι οποίοι χρησιμοποιούν το "ΠΗΔΑΛΙΟ", ένα έργο με κανόνες εφάμιλλους της σαρία και φανατισμό αντίστοιχο των ταλιμπάν.

Οι Ταλιμπάν απαγορεύουν να κάνουν μπάνιο άντρες και γυναίκες μαζί, το ίδιο επιβάλλουν και οι Ορθόδοξοι.

Οι Ταλιμπάν φοράνε στις γυναίκες μπούργκα, οι ορθόδοξοι τις τυλίγουν σε μαύρες μαντίλες μην τυχόν και λιμπιστούν τα κάλλη τους.



Ορθόδοξες ντυμένες σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση


Μουσουλμάνες ντυμένες σύμφωνα με την ισλαμική παράδοση


Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.


Οι Ταλιμπάν κάνουν διαδηλώσεις και καίνε αντίγραφα της εφημερίδας που δημοσίευσε γελοιογραφίες για τον προφήτη. Οι Ορθόδοξοι κάνουν διαδηλώσεις έξω από τους κινηματογράφους και καίνε τα βιβλία του Ανδρουλάκη και του Καζαντζάκη.

Αρρωστημενες προσωπικοτιτες σαν την αφεντια σου..


Ταλιμπάν καίνε βιβλία που υποτίθεται ότι προσβάλλουν την πίστη τους


Θεσσαλονικείς καίνε το βιβλίο του Ανδρουλάκη που υποτίθεται ότι προβάλλει την πίστη τους

Πρόκειται για βίους παράλληλους που καθοδηγούνται από τον ίδιο φανατισμό και την ίδια αντικοινωνική θεώρηση.

Κανε λιγω αυτοκριτικη...

Οσο για την ταμπελοποίηση φίλε Γιώργο... επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και εδώ. Ο όρος "χριστιανοταλιμπάν" δεν αποτελεί προσπάθεια ταμπελοποίησης (όπως για παράδειγμα το "νεοπαγανιστής" που χρησιμοποιούν οι εν λόγω για οποιονδήποτε δεν συμφωνεί με την πίστη τους και το οποίο δεν βλέπω να επισημαίνεις) αλλά για καθαρό αυτοπροσδιορισμό των ιδίων, λόγω και έργω.

Εν κατακλείδι ούτε υποτιμητικούς όρους χρησιμοποίησα, ούτε ταμπελοποίηση επεδίωξα. Απλά τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

Ερρωσθε και ευδαιμονείτε

macedon



Μηπως θελεις και συνχαρικια κυριε macedon?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 21:48:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
franandy2001
Μηπως θελεις και συνχαρικια κυριε macedon?

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι τα "συνχαρίκια" οπότε δε γνωρίζω αν θέλω απ'αυτά ή όχι.

Αυτό που θα επιθυμούσα είναι αφ'ενός να γράφεις στα ελληνικά γιατί τη μπουρδογλώσσα στην οποία γράφεις δεν την κατέχω και επίσης όταν κάνεις σχολιασμό σε ένα μήνυμα βάλε μόνο τα σημεία που θέλεις να σχολιάσεις, όχι όλο το μήνυμα μαζί με τις φωτογραφίες. Είναι ανόητο.

Τελικά έχει δίκιο ο Συνοδινός που σε χαρακτηρίζει όπως σε χαρακτηρίζει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 22:02:49  Εμφάνιση Προφίλ
Και μόλις πρόσεξα πως μέσα στο μήνυμά μου που υποτιθεται ότι σχολιάζει στο τέλος ο franandy2001 έχει παρενθέσει τέσσερις δικές του προτάσεις έτσι ώστε να φαίνεται ότι αποτελούν τμήμα του δικού μου μηνύματος (αν και η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι δηλωτική του γράφοντος)

"Να ντρεπεσε για το χαρακτηρασου κο..νε" (δεν ξέρω τι μπορεί να εννοεί)

"Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια."

"Αρρωστημενες προσωπικοτιτες σαν την αφεντια σου.."

"Κανε λιγω αυτοκριτικη..."

(Τα έντονα είναι αυτά που προκαλούν - ενίοτε - τους συντονιστές σε απενεργοποιήσεις λογαριασμών)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2007, 23:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Ψηλός
Τι να πούμε τότε για τους ελληνοταλιμπάν που απειλούν θεούς και δαίμονες κάθε φορά που κάποιος τολμά να γυρίσει κάποια ταινία με θέμα κάποια προσωπικότητα της αρχαιότητας;
Ποιος δεν θυμάται τις αντιδράσεις τους;
Ακόμη και ομάδα δικηγόρων επιστράτευσαν για να φιμώσουν την ελευθερία έκφρασης.

Βέβαια, δεν γνωρίζω αν έγιναν τίποτα διαδηλώσεις με ασπίδες και ακόντια, αλλά μάλλον αυτό είναι πολύ φρέσκο φρούτο. Ίσως, προσεχώς, το δούμε να φουντώνει.


Τι θα μπορούσαμε να πούμε, επίσης, για τους ελληνοταλιμπάν, που απειλούν να προβούν στη λήψη αντιποίνων, σε διεθνές επίπεδο, αν το γειτονικό μας κράτος, ΠΓΔΜ, τολμήσει να βαφτίσει το αεροδρόμιό της Μέγας Αλέξανδρος.
Τι να πει κανείς για το φανατισμό με τον οποίο αντιμετωπίζουν οι ελληνοταλιμπάν την ονομασία της ΠΓΔΜ;

Αυτά και άλλα πολλά συμβαίνουν στο ελληνοταλιμπανοκρατούμενο ελλαδιστάν του 2007.


Με αυτά που γράφεις Ψηλέ , δικαιώνεις αυτούς που σας χαρακτηρίζουν ότι είσαστε πρώτα Χριστιανοί και ύστερα Έλληνες , και τεκμηριωνουν και το μίσος κατά του Ελληνισμού που υπάρχει μέσα στα εκκλησιαστικά κείμενα .
Εάν το ελλαδιστάν του 2007 , όπως υποτιμητικά χαρακτηρίζεις Ψηλέ την πατρίδα μας είναι ελληνοταλιμπανοκρατούμενο , τότε τί απέγινε η συντριπτική πλειοψηφία των Ορθοδόξων Χριστιανών που ισχυρίζεστε ότι έχετε ;;;;;
quote:
Ψηλός
Αυτή η έρμη η Ορθοδοξία έχει απομείνει η μόνη φωνή αντίδρασης στη σαρωτική δύναμη της παγκοσμιοποίησης που έχει ξεριζώσει κάθε αξία και έχει μεταμορφώσει τους Έλληνες σε ελληνοταλιμπάν.
Οι ελληνοταμιμπάν καλό θα ήταν να σιωπούν.
Με ποιόν τρόπο Ψηλέ , όπως αυτόν που περιγράφεις πιό πάνω ;;; Συντασσόμενοι με αυτούς που αλοιώνουν την ιστορία μας και την καπηλεύονται ;;;
Πολύ περίεργο και πρωτότυπο είδος αντίδρασης αλήθεια .
Άμα έχουμε τέτοιους Έλληνες , τότε οι ανθέλληνες είναι εντελώς περιτοί !!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 00:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Τελικά όλοι οι Χριστιανοί γουστάρετε να αυτοξεφτιλίζεστε .
Αφου είσαι άσχετος με το θέμα γιατί εκτίθεσαι ?

Ποιό με το homo? Αυτά τα ξέρει και η κυρά κατίνα της γειτονιάς.
Τώρα το ανακάλυψες? Μας έφερες κάποια πληροφορία?
quote:
Οσο για την Σαλάτα που είπες , μήπως είναι μέσα στο κεφάλι σου ?

Ναι μέσα στο κεφάλι και συγκερκιμένα στη γλώσσα.
Εχω ζήσει σε άλλα κράτη και ξέρω τι γράφω.
Αλλά
Μιας και μιλάμε για μαγειρική,

όλο λάδι, λάδι σε βλέπω, μα τηγανίτες τίποτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 03:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood
Ακόμα σήμερα δεν έχει δειχθεί η θεωρία της αυτόματης γέννησης, που αποτελεί την οριακή συνθήκη της θεωρίας της εξέλιξης. Το αντίθετο μάλιστα έχει δειχτεί, ότι η ζωή προέρχεται μόνο από τη ζωή και όχι από ανόργανες ουσίες (βλ. Παστέρ).

Επομένως, η Δαρβινική θεωρία στο οριακό της σημείο δεν ισχύει και επομένως, παρότι η εξέλιξη αποτελεί αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα, η δαρβινική πορεία από την ανόργανη ύλη στην ζωή δεν είναι συνεπής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 08:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε Δημήτρη :

quote:
Ποιό με το homo? Αυτά τα ξέρει και η κυρά κατίνα της γειτονιάς.
Τώρα το ανακάλυψες? Μας έφερες κάποια πληροφορία?

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι θέλεις να πείς με αυτές τις ασυναρτησίες που γράφεις ?
Που βρίσκεται το πρόβλημα σου ?

quote:
Ναι μέσα στο κεφάλι και συγκερκιμένα στη γλώσσα.
Εχω ζήσει σε άλλα κράτη και ξέρω τι γράφω.
Αλλά
Μιας και μιλάμε για μαγειρική,
όλο λάδι, λάδι σε βλέπω, μα τηγανίτες τίποτα.

Τι θέλεις να πείς επιτέλους ?
Ακόμα δεν κατάλαβα .

Φίλε isNGood:
Οπως θα θυμάσαι έχουμε ξανασυζητήσει το Θέμα .

quote:
Ακόμα σήμερα δεν έχει δειχθεί η θεωρία της αυτόματης γέννησης, που αποτελεί την οριακή συνθήκη της θεωρίας της εξέλιξης. Το αντίθετο μάλιστα έχει δειχτεί, ότι η ζωή προέρχεται μόνο από τη ζωή και όχι από ανόργανες ουσίες

Οντως δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς ξεκίνησε η ζωή .
Αυτό ομώς δεν επηρεάζει σε τίποτα την ισχύ της εξελικτικής θεωρίας , η οποία είναι μία απο τις πιό καλά θεμελιωμένες φυσικές θεωρίες , με τόνους αποδείξεων.

quote:
Επομένως, η Δαρβινική θεωρία στο οριακό της σημείο δεν ισχύει και επομένως, παρότι η εξέλιξη αποτελεί αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα, η δαρβινική πορεία από την ανόργανη ύλη στην ζωή δεν είναι συνεπής.

Μην λες μπούρδες .
Το οτι υπάρχει άγνοια σε κάποιο σημείο δεν σημαίνει οτι η θεωρία δεν είναι συνεπής .
Δεν θα ήταν συνεπής αν αποδεικνύαμε οτι Η άβιοτική γέννεση ζωής είναι αδύνατη .
Κατι τέτοιο δεν έχει αποδειχτεί τελεσίδικα.
Τα δε πειράματα του Παστέρ είναι άσχετα με το πεδίο που ερευνούν οι βιολόγοι , διότι απουσιάζει ο παράγων γεωλογικός χρόνος , ο οποίος έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στην αβιοτική γένεση όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 10:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Think Math, καλημέρα!

quote:
Think Math: Είσαι φτηνός προπαγανδιστής της Γκεμπελίστικης σχολής .
Σύμφωνα λοιπον με τον el-elyon το 70% περίπου των ευρωπαίων είναι άθεοι.
Γιατί εκτίθεσαι ετσι άλλη μία φορά ?
Κοιτα . Αυτός που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στον διάλογο είναι αυτός που σε κάθε μήνυμα επαναλαμβάνει τις ίδιες μπουρδες χωρίς να αιτιολογεί τίποτα .

Δεν ντρέπεσαι λιγάκι ?
Σου ξαναλέω : Μην επαναλαμβάνεις τις κοτσάνες που λές γιατί εκτίθεσαι .

Ποιά επιστημονική αλήθεια της Αγίας Γραφής Βρε κακομοίρη ?
Θέλεις να σε εκθέσω πάλι ?

Μην εκτίθεσαι ξανά ...

Μεχρι ποιά τάξη πήγες στο σχολείο ?
Γνωρίζεις τι σημαίνει Homo sapiens ??
Αγγλικά γνωρίζεις ?
Εκει που λέει modern man στον πίνακα ?
Το βλέπεις , ή φοράς πάλι τις παρωπίδες ?
Ε , δεν καταντάς γελοίος ?
Το βιολί σου πάλι .
Εκτός απο τις κοτσάνες που γράφεις , στοιχεία να αντιπαραθέσεις έχεις ?
Σου παράθεσα παραπάνω 7 τρανταχτές αποδείξεις μόνο απο το DNA.
Εσύ απαντάς με επαναλαμβανόμενες κοτσάνες .
Σου ξαναλέω : Μην εκτίθεσαι άλλο .



Ευχαριστώ Think Math. Σχεδόν σε κάθε πρόταση δείχνεις το ενδιαφέρον σου για μένα! Ευχαριστώ!

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Η συζήτηση μαζί σου ήταν μια εμπειρία χρήσιμη για την συνέχεια.
________________________________________

Η συνέχεια ποιά είναι ? Να γίνεις απολογητής με δίπλωμα φαντάζομαι .
Αφου ξεκίνησες ώς διασκεδαστής του Forum είσαι σε καλό δρόμο .


Ευχαριστώ για άλλη μια φόρα για το ενδιαφέρον σου. Χαίρομαι που είμαι ο “ διασκεδαστής σου ” Think Math. Τα λόγια σου εκφράζουν το πόσο πολύ διασκέδασες μαζί μου!

quote:
Think Math: Κατάπιε τώρα την Κάμηλο , όπως συνηθίζεις ( γιατί δεν περιμένω να απαντήσεις ) και καλή χώνεψη ...

Ευχαριστώ φίλε μου!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 10:49:29  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon:
«14 Διά τούτο ο Κύριος αυτός θέλει σας δώσει σημείον ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει και γεννήσει υιόν, και θέλει καλεσθή το όνομα αυτού Εμμανουήλ.»

Δεν μου λες φίλτατε el.elyon, σου είπε εσένα κανείς ότι προφήτης υπονοούσε τελικά το όνομα……..Ιησούς??? Ρε συ μας δουλεύετε ή τα έχετε χάσει στην εσχατολογική σας απελπισία?

Βλέπεις πουθενά να κάνουνε λόγο οι προφήτες για Ιησού? Σοβαρέψου.

Πρώτον ο Ησαϊας ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟ» ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΠΛΟ ΘΝΗΤΟ, ενώ εσείς χαριεντίζεστε με……τον κρίνο!! Σύμφωνα με ην Ιουδαϊκή θεολογία και παράδοση ο Μεσσίας θα πρέπει να προέρχεται ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑ ΒΑΣΙΛΙΚΟ και όχι από τον κρίνο.

Δεύτερον η Ιουδαϊκή απόδοση δεν μιλάει για «παρθένο» αλλά για ΝΕΑΡΑ ΓΥΝΑΙΚΑ, άσχετα εάν εσείς χρειάζεστε μια «παρθένο» για τον μύθο σας.

Για οποιονδήποτε γνωρίζει έστω και ελάχιστα τις σχετικές αναφορές της Πεντατεύχου, αρκεί μια ματιά στον Ιεζεκιήλ (37) για να αντιληφθούμε ότι ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΣΑΦΕΣΤΑΤΩΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.

Με λίγα λόγια…….ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΤΕ.

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τις υπόλοιπες τις προφητείες που επιπόλαια σπεύσεις να καπηλευτείς, καθώς για παράδειγμα ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ «ΠΟΛΗ ΝΑΖΑΡΕΤ» ή πόσο δε μάλλον σε έναν «Ναζωραίο».

Μάθε φίλτατε ότι σύμφωνα με την θεολογία των προφητών ο Θεός ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΓΟΣ ΜΕ ΣΑΛΙΟ ΓΙΑ ΤΥΦΛΟΥΣ! Αυτά, είναι μυθεύματα της σέκτας την οποία εσείς καταλήξατε να ονομάζετε «χριστιανισμό».

Επειδή όμως ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ, ας δώσουμε ορισμένα επιπλέον στοιχεία για τις «προφητείες» για να αντιληφθεί και ο αναγνώστης την μπαρούφα της «προφητείας»!

Οι περίφημοι προφήτες Ησαϊας, Ιερεμίας και Ιεζεκιήλ, προφήτευσαν και εξαπέλυσαν διάφορες κατάρες εναντίων της Δαμασκού. Ο Ησαϊας προφητεύει πως πρέπει να "αρθήσεται από πόλεων και έσται εις πτώσιν "(Ησα 17:1).

Επίσης, ο Ιερεμίας προφήτευσε (τρομάρα του..) την καταστροφή της Δαμασκού από πυρκαγιά (Ιερ 49:27).Ωστόσο, και όπως γνωρίζουμε, η Δαμασκός στέκεται ακόμα μια χαρά. Έχει υποστεί τα λιγότερα από τις καταστροφές των πολέμων και άντεξε στο χρόνο σχεδόν περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη πόλη της ανατολής!! Στέκει αγέρωχη πάνω από τρείς χιλιάδες χρόνια δίχως να γίνει τίποτα απολύτως που να μοιάζει με έναν…..κατεστραμμένο σωρό που θέλουνε οι «προφήτες» της Αγίας Γραφής………….

Κατά τον ίδιο τρόπο, ο προφήτης Ιεζεκιήλ είχε πει πως ο Ναβουχοδονώσορας θα κατέστρεφε εντελώς την Τύρο και ότι δεν θα κτιζόταν ποτέ πάλι (Ιεζ 26:714, 21 27:36 28:19).

Ωστόσο, ξέρουμε πολύ καλά πως 250 χρόνια μετά τον Ναβουχωδονώσορα έρχεται ο Μέγας Αλέξανδρος να κυριέψει την πόλη, η οποία ήταν ακόμα μια ισχυρή εμπορική πόλη. Και ακόμα είναι!! Ο Ναβουχωδονώσορ είχε απλά εισχωρήσει και καταστρέψει μερικά τμήματα της Τύρου που ήταν στην ηπειρωτική χώρα, αλλά η πολιορκία της ακρόπολης απέτυχε όπως επίσης και η περίφημη «προφητεία» για την καταστροφή…….

Ο ίδιος προφήτης («προφήτης» να σου βγει..), ο Ιεζεκιήλ, προφήτεψε και την τη καταστροφή της Αιγύπτου. Τίποτα σχετικό φυσικά δεν συνέβη! Είπε επίσης πως ο Ναβουχωδονώσορας θα μετέτρεπε την Αίγυπτο σε έρημη γη. Συγκεκριμένα: « παντελή απόβλητα και μια θλίψη, από τη Μυγδώλ εως τη Συήνη και μέχρι τα σύνορα της Αιθιοπίας.»

Κανένα ανθρώπινο πόδι ή πόδι ζώου δεν θα περνούσε από μέσα της για 40 ολάκερα χρόνια. Μια πρόβλεψη που θα πρέπει να είχε αφήσει έστω και ένα ιστορικό σημάδι. Τίποτα δεν συνέβη και πάλι!! Η Αίγυπτος δεν έγινε ποτέ έρημη και ακατοίκητη για έναν τόσο μεγάλο διάστημα! 2.500 χρόνια τώρα η Αίγυπτος έχει κατακτηθεί αρκετές φορές αλλά πάντα παραμένει μεγαλύτερη και εποικημένη……

el.elyon:
«Γιατί το να υποστηρίζεις ότι μόνο η Αποκάλυψη μιλάει για τον ερχομό του Αναστημένου Ιησού Χριστού είναι πυροτέχνημα.»

Την Αποκάλυψη επικαλείστε για τον δήθεν «ερχομό» και άσε τα επικοινωνιακά κόλπα για κανέναν άλλο φίλτατε. Η θεολογία σας είναι ΣΥΜΠΙΛΗΜΑΤΑ, αυτός και ο λόγος για το ότι είστε διαιρεμένοι σε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ, διότι ο καθένας σας λέει ότι του κατέβει.

Η θεολογία της Πεντατεύχου όμως, με την θεολογία της λεγομένης Καινής Διαθήκης, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ. Η Καινή Διαθήκη είναι μια συλλογή θεολογικών θέσεων, με απώτερο σκοπό την εξάπλωση ενός κράματος πολιτικού και θρησκευτικού περιεχομένου.

Όλα τα άλλα είναι παραμύθια, τα οποία και θα δούμε λεπτομερώς.

el.elyon:
«Η Άγια Γραφή δεν λέει πουθενά ούτε την λέξη χριστιανός.»

Κακομοίρη el.elyon!

Η Αγία Γραφή δεν είναι μονάχα η λέξη χριστιανός που δεν αναφέρει, αλλά και πολλά άλλα δεν αναφέρει.

Έτσι, δεν αναφέρει για παράδειγμα ότι ο Μεσσίας θα είναι τάχα «θεάνθρωπος», δεν αναφέρει ότι όποιος χαρακτηριστεί ως Υιός Θεού σημαίνει και ότι…..είναι σημάδι θεότητας (!), δεν αναφέρει ότι το περίφημο προπατορικό αμάρτημα έχει τάχα ισχύ σε όλους τους μεταγενέστερους, και πάει λέγοντας ο κατάλογος των ψευδών σας ισχυρισμών.

Ωστόσο, εάν επιθυμείς ευχαρίστως να αναλύσουμε ένα προς ένα τα ψεύδη επάνω στα οποία οικοδομήσατε έναν μετά θάνατον «θεό».

el.elyon:
«Επειδή η Αποκάλυψη δεν λέει για ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ θα πει ότι ο Ιησούς Χριστός θα έρθει για πρώτη φόρα?»

Είπαμε, ότι η φράση «Δευτέρα Παρουσία» δεν υφίσταται πουθενά στην Αποκάλυψη. Τώρα, το τι έγραψε ο κάθε δύστυχος είναι άλλο θέμα….

el.elyon:
«Που είναι το μίσος? Μίσος στον περιούσιο λαό Του? Τι έπρεπε να πει στο λαό Ισραήλ?»

Δεν μου λες, ότι δεν είναι τυποποιημένο δεν έχεις μάθει να απαντάς?

Σου έδωσα εδάφια εκ των οποίων προκύπτει ΑΠΥΘΜΕΝΗ ΚΑΚΟΤΗΤΑ, ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΤΑ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, άσχετα εάν αυτοί ήσαν φιλειρηνικοί, άσχετα εάν ήσαν παιδιά άκακα. Και όλα αυτά ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ!

Λοιπόν, θα μας εξηγήσεις πόθεν δικαιολογείται τόσο μίσος από τον Θεό σας?

el.elyon:
«Εσύ το δεύτερο εδάφιο το ξέχασες γιατί δεν σε ενδιαφέρει τι έκανε ο Αμαλήκ στον Ισραήλ, γιατί ότι και να έκανε, το έκανε από αγάπη για τον Ισραήλ!!»

Ρε συ, ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ??

Σου είπανε εσένα ότι υπάρχει δικαιολογία για την μοχθηρία ενός δήθεν «θεού που μονάχα αγαπά»? Σου είπανε εσένα ότι το τι έκανε και το τι όχι ο Αμαλήκ είναι….λευκή επιταγή για να σκοτώνει ο Θεός σου??

Ορίστε και πάλι το αίσχος που εσύ θεωρείς…..πράξη αγάπης!!!!!!!!

1) «Μην τους λυπηθείς. Θα εξοντώσεις άντρες, γυναίκες, παιδιά και βρέφη, από νηπίου ως θηλάζοντος», βόδια και πρόβατα, καμήλες και γαϊδούρια (Α’Σαμ.15,3)


el.elyon:
«Αγαπητέ μου Schwabe σου αφιέρωσα παραπάνω χρόνο και έψαξα στη βιβλιοθήκη μου. Σαν και σένα που να θεωρούνε μύθο την Άγια Γραφή υπήρχανε ανέκαθεν.»

Κοίτα να δεις, εάν αυτά τα ελάχιστα και επιπόλαια που έγραψες είναι η βιβλιοθήκη σου, έ τότε να…….κάνουμε έρανο για να αγοράσεις κανένα βιβλίο φίλτατε!!

Τα όσα γράφεις δεν τα επιβεβαιώνεις με βάση την Πεντάτευχο (αν και συνέχεια σου το «υπενθυμίζω»..), τα όσα γράφεις δεν έχουνε θεολογική βάση (π.χ. αξίωμα «θεανθρώπου Μεσσία»..), και φυσικά δεν απαντάς σε σειρά αναφορών μου όπως για παράδειγμα αυτών της Αποκάλυψης.

Οι γνώσεις σου είναι εξόχως επιφανειακές αγαπητέ, φρόντισε να γνωρίζεις καλύτερα τα θέματα που εμπλέκεσαι διότι έτσι δεν προσφέρεις καμία απολύτως υπηρεσία στο δόγμα σου. Αντιθέτως!

el.elyon:
«Το 1869 κάποιος Noldeke είπε ότι όλη η αφήγηση είναι μύθος και τα ονόματα των Βασιλιάδων. Έλα ντε που λίγα χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα το 1903 οι ανασκαφές στην Βαβυλωνία έφεραν στο φως επιγραφές..»

Βλακείες δεν θέλω να ακούω ξανά και ξανά. Με κούρασες.

Έχεις για παράδειγμα να μας προσκομίσεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΗΜΗ «ΕΞΟΔΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ»??? Ναι ή Όχι?

Ξεκίνα λοιπόν από αυτό το απλό παράδειγμα, και μετά θα ακολουθήσει καταιγισμός άλλων αποδείξεων τα οποία και μας πιστοποιούν ότι Η ΔΗΘΕΝ «ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΥΘΕΥΜΑ ΑΠΟΣΧΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΗΣ ΣΕΚΤΑΣ ΣΗΜΙΤΙΚΩΝ ΝΟΜΑΔΩΝ.

Με άλλα λόγια, ΟΛΑΚΕΡΗ Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ «ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ» ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΧΤΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ- ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ 6ου ΚΑΙ 7ου ΑΙΩΝΑ π.χ.

Ωστόσο, εάν έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι αέρα κοπανιστό ορίστε να σε ακούσουμε.

el.elyon:
«Η συνεχομένη αμφισβήτηση παύει να είναι αμφισβήτηση, είναι άρνηση! Η συνεχομένη Αμφισβήτηση μόνο του Χριστιανισμού δεν είναι αμφισβήτηση αλλά άρνηση μόνο του Χριστιανισμού! Εσύ ονομάζεις την άρνηση σου αμφισβήτηση!»

Εσύ δεν δικαιούσαι να ομιλείς για «αμφισβήτηση», διότι δεν έχεις αμφισβητήσει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΦΥΣΗΣΕΙ ΩΣ «ΑΛΗΘΕΙΑ». Αυτά, να τα αφήσεις καλύτερα.

Ολάκερη η ιδεολογία σου φίλτατε, δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα επιχρυσωμένο βιβλίο με περιεχόμενο ένα πνευματικό δηλητήριο.

Και λέω συνειδητά πνευματικό δηλητήριο, καθώς οποιαδήποτε ιδεολογία καθιστά αχρείαστη τη γνώση και ανάθεμα την αμφισβήτηση ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.

Και ξέρεις και κάτι ακόμα, η τρόπος που ασκείται η χριστιανική διδασκαλία γειτνιάζει εξόχως επικίνδυνα με τον φασισμό. Τα κοινά σημεία πάμπολλα….

Φρόντισε λοιπόν καλύτερα φίλτατε το επίπεδο των γνώσεων σου, διότι εκεί που βρίσκεσαι βρέθηκαν και άλλοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 11:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα macedon.

quote:
macedon: Κατ'αρχήν ο όρος "χριστιανός", αν και είναι υποτιμητικός για έναν άνθρωπο κατά τη γνώμη μου (εγώ θα ντρεπόμουν να με αποκαλέσουν έτσι)


Άραγε δεν υπάρχει κανένας στην οικογένεια σου που να είναι ή να ήταν χριστιανός?

Άραγε όσοι χριστιανοί, θυσίαζαν την ζωή τους για να έχεις την ελευθέρια που απολαμβάνεις σήμερα, θα έπρεπε να ντραπούν που ήταν χριστιανοί?

Άραγε τους χριστιανούς που ψηφίζεις, θα πρέπει να ντρέπονται?


quote:
macedon: Ορθόδοξες ντυμένες σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση

Ποια από αυτές τις ντυμένες συμμετέχει στο ESOTERICA???????

quote:
macedon: Θεσσαλονικείς καίνε το βιβλίο του Ανδρουλάκη που υποτίθεται ότι προβάλλει την πίστη τους

Ποιος από τους Θεσσαλονικείς συμμετέχει στο ESOTERICA???????

quote:
macedon: Εν κατακλείδι ούτε υποτιμητικούς όρους χρησιμοποίησα, ούτε ταμπελοποίηση επεδίωξα. Απλά τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

Εν κατακλείδι macedon ο Καίσαρας δεν είναι στο ESOTERICA!


Εν κατακλείδι macedon στο ESOTERICA δεν υπάρχει κανένας από αυτούς που ταμπελοποιησες, γιατί το ESOTERICA δεν είναι ένα ξέφραγο αμπέλι! Όσοι επιχειρούν να γίνουν βλέπουν κόκκινη κάρτα!


Εν κατακλείδι macedon θα ήθελες οι χριστιανοί να είναι έτσι όπως τους παρουσιάζεις, αλλά δεν είναι!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 11:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε sesostris, καλημέρα.

quote:
sesostris: Είναι λοιπόν φανερό φίλτατε el.elyon ότι ο Ησαΐας εδώ μιλάει για ένα παιδί που γεννήθηκε , και όχι για τον Μεσσία που θα γεννηθή , και μιλάει σαν πολιτικός αρχηγός που έχει έτοιμο ολόκληρο πρόγραμμα , για να το αφήση στον εγγονό του σαν πολιτική διαθήκη , που αν εκτελεσθεί θα κάνη ευτυχισμένο τον λαό του .

Τον εγγονό του θα το πούνε: «Και θα τον πούνε
Θαυμαστό σύμβουλο , Θεό ισχυρό ,
Πατέρα αιώνιο , άρχοντα ειρήνης .»


Για πες μου τι έγινε με τον εγγονό του?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 11:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Schwabe: el.elyon:
«Το 1869 κάποιος Noldeke είπε ότι όλη η αφήγηση είναι μύθος και τα ονόματα των Βασιλιάδων. Έλα ντε που λίγα χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα το 1903 οι ανασκαφές στην Βαβυλωνία έφεραν στο φως επιγραφές..»

Βλακείες δεν θέλω να ακούω ξανά και ξανά. Με κούρασες.


Συγνώμη! Δεν ήξερα ότι για σένα οι ανασκαφές που υποστηρίζουν την Άγια Γραφή είναι βλακείες! Για αυτό και δεν είπες κουβέντα για τους ψεύτες φίλους σου!!!!!!

quote:
Schwabe: Ωστόσο, εάν έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι αέρα κοπανιστό ορίστε να σε ακούσουμε.

Όχι εσύ δεν θες να ακούσεις τι έπαθε η ανώτερη κριτική και όσοι αμφισβητούσανε την Άγια Γραφή! Στην πραγματικότητα έχεις βουλώσει τα αυτιά σου με την άρνηση σου!


«Και αυτοί σαν και σένα ζητούσανε αρχαιολογικά ευρήματα που θα αποδείξουν ότι η Άγια Γραφή δεν είναι μύθος. Η Ανώτερη Κριτική έλεγε ότι ήταν αδύνατον η Πεντάτευχος να είχε γραφτεί από τον Μωύση πριν 1500 προ Χριστού γιατί πολύ απλά λέγανε ότι η γραφή τότε δεν ήταν γνωστή! Έλα ντε που το 1929 οι ανασκαφές στην Ούρ των Χαλδαίων έφεραν στο φως βιβλιοθήκες με παρα πολλά βιβλία!
Στην Γένεση 14 λέει για μια μάχη που έγινε περίπου το 2000 προ Χριστού μεταξύ 4 Βαβυλωνίων Βασιλιάδων και 5 Βασιλιάδες της Χαναάν. Το 1869 κάποιος Noldeke είπε ότι όλη η αφήγηση είναι μύθος και τα ονόματα των Βασιλιάδων. Έλα ντε που λίγα χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα το 1903 οι ανασκαφές στην Βαβυλωνία έφεραν στο φως επιγραφές με τα ονόματα των βασιλιάδων όπως τα παρουσιάζει η Γένεση 14. Επίσης βρέθηκε και επιγραφή που εξιστορεί την εκστρατεία των τεσσάρων βασιλιάδων των Βαβυλωνίων εναντίον της Χαναάν!

Αυτά τα λίγα με την Πεντάτευχο θα ήθελα να σου πω και κάτι από τον Ησαία.
Στον Ησαίας 20 λέει: «1 Εν τω έτει καθ' ο ο Ταρτάν ήλθεν εις την Άζωτον, ότε απέστειλεν αυτόν ο Σαργών βασιλεύς της Ασσυρίας και επολέμησε κατά της Αζώτου και εκυρίευσεν αυτήν,
2 κατά τον αυτόν καιρόν ελάλησεν ο Κύριος προς Ησαΐαν τον υιόν του Αμώς, λέγων, Ύπαγε και λύσον τον σάκκον από της οσφύος σου και έκβαλε τα σανδάλια σου από των ποδών σου. Και έκαμεν ούτω, περιπατών γυμνός και ανυπόδητος.
3 Και είπε Κύριος, Καθώς ο δούλός μου Ησαΐας περιεπάτει γυμνός και ανυπόδητος τρία έτη, διά σημείον και τεράστιον κατά της Αιγύπτου και κατά της Αιθιοπίας,
4 ούτως ο βασιλεύς της Ασσυρίας θέλει απαγάγει τους Αιγυπτίους δεσμίους και τους Αιθίοπας αιχμαλώτους, νέους και γέροντας, γυμνούς και ανυποδήτους, με γυμνά μάλιστα τα οπίσθια αυτών, προς καταισχύνην της Αιγύπτου.
5 Και θέλουσι τρομάξει και εντραπή διά την Αιθιοπίαν, το θάρρος αυτών• και διά την Αίγυπτον, το καύχημα αυτών.
6 Και οι κάτοικοι του τόπου τούτου θέλουσι λέγει εν εκείνη τη ημέρα, Ιδού, τοιούτον είναι το καταφύγιον ημών, εις το οποίον καταφεύγομεν προς βοήθειαν, διά να ελευθερωθώμεν από του βασιλέως της Ασσυρίας• και πως ημείς θέλομεν σωθή;»

Η Ανώτερη Κριτική φώναζε ότι ο Σαργών, ο βασιλιάς της Ασσυρίας είναι μύθος. Αυτό το φώναζαν μέχρι τη στιγμή που έγιναν οι ανασκαφές και βρέθηκε ένα μεγαλοπρεπές παλάτι που άνηκε στον Σαργών! Επίσης βρέθηκε και το όνομα του Ταρτάν!»


quote:
Schwabe: Ολάκερη η ιδεολογία σου φίλτατε, δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα επιχρυσωμένο βιβλίο με περιεχόμενο ένα πνευματικό δηλητήριο.
Και λέω συνειδητά πνευματικό δηλητήριο, καθώς οποιαδήποτε ιδεολογία καθιστά αχρείαστη τη γνώση και ανάθεμα την αμφισβήτηση ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.
Και ξέρεις και κάτι ακόμα, η τρόπος που ασκείται η χριστιανική διδασκαλία γειτνιάζει εξόχως επικίνδυνα με τον φασισμό. Τα κοινά σημεία πάμπολλα….


Φρόντισε λοιπόν καλύτερα φίλτατε το επίπεδο των γνώσεων σου, διότι εκεί που βρίσκεσαι βρέθηκαν και άλλοι.


Φίλε μου Schwabe, με αυτό το πνεύμα της άρνησης δεν θα ήθελα να συνεχίσω.

Εκεί που είσαι ήμουνα αλλά εδώ που είμαι δεν ήσουνα ποτέ!!!!!!!


Καλημέρα φίλε Schwabe!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 14:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
libero στο μήνυμά σου - Απεστάλη: 29/07/2007, 19:59:43 - έχεις κάνει επέμβαση σε μία φράση σου (συγκεκριμένα στη φράση "χριστιανικό μου μυαλό") χρησιμοποιώντας τον τρόπο τον οποίο χρησιμοποιούμε οι υπεύθυνοι των forums για να κάνουμε επεμβάσεις σε μηνύματα. Δηλαδή με διαγράμμιση και κόκκινο χρώμα, καθώς επίσης με υποσημείωση κάτω από το μήνυμα, όπου αναγράφεται η ημερομηνία της επέμβασης και ο λόγος για τον οποίο έγινε.

Ποιο είναι το νόημα της παραποίησης των συντονιστικών παρεμβάσεων που έκανες στο μήνυμά σου;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy