ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 23:36:41  Εμφάνιση Προφίλ
franandy2001:
«Και εγω πηγα το πασχα φιλεμου και ειδα το αγιο φως και δεν ειναι καθολου απατη. εκτος αυτου φιλοι μου λογο πολοικοσμιας ηταν στον ναο του αγιου κον/νου και ελενης. Και ειδαν που αναψαν κεργια πιστων. Τωρα γιατι το διαψευδης εσυ δεν γνωριζω..»

Τι «είδες» αγαπητέ μου? Μήπως «είδες» τον παπά απλά να βγαίνει από το κουβούκλιο και τίποτα περισσότερο?

Εκεί που βρισκόμουν εγώ, δίπλα μου βρίσκονταν μια μεγάλη παρέα από την Αθήνα, όπως θυμάμαι, και φυσικά και εκείνοι δεν είδαν τίποτα το «θαυματουργό».

Ωστόσο, τα μάτια του πιστού και πίσω από ένα κεράκι που σχεδόν έσβησε από τον άνεμο και ξανά άναψε, και πάλι θα δούνε ένα «θαύμα».

Μάλλον κάπου εκεί σε βρίσκω αγαπητέ….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 23:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Καλησπέρα el-elyon .
quote:
Επίσης θα πρέπει να είσαι περήφανος που προσπαθείς να βγάλεις ψεύτες ανθρώπους που δεν έχουν την δυνατότητα να απολογηθούν! Μπράβο Think Math, είσαι σε καλό δρόμο!

Νομίζω οτι μετά απο αυτό κάθε επικοινωνία μας είναι πρακτικά αδύνατη .
ΕΓΩ τους έβγαλα ΨΕΥΤΕΣ ή εσύ ?
Εσύ δεν είπες οτι το 4000 π.χ. είναι λάθος με βάση την Αγία Γραφή ή όχι ?

Είπες :
<<ΜΠΟΥΡΔΑ ήταν αυτό που είπες ότι η Άγια Γραφή λέει ότι η ηλικία της γης είναι περίπου 6000 – 6500 χρόνια! >>

Οι παραπάνω άνθρωποι με ΒΑΣΗ τιε χρονολογίες της Αγίας Γραφής ΥΠΟΛΟΓΙΣΑΝ την παραπάνω χρονολόγηση .
ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΕΙ ΨΕΥΤΕΣ ? ΕΣΥ Η ΕΓΩ .
Εγω είπα οτι κάνουν ΛΑΘΟΣ γιατι έρχονται σε κόντρα με αποδεδειγμένα επιστημονικά δεδομένα .
Δεν χρησιμοποιώ την ίδια πηγη με αυτούς για να τους βγάλω ΨΕΥΤΕΣ. Απλά , τόσα ήξεραν τόσα έγραφαν .
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ την διαφορά του ΨΕΜΜΑΤΟΣ απο το ΛΑΘΟΣ ??


quote:
Όλοι οι παραπάνω δεν λένε καμία μπουρδα, γιατί η μπουρδα ανήκει αποκλειστικά σε σένα! Προσπάθησαν με βάση τις χρονολογίες της Άγιας Γραφής και με τα ιστορικά δεδομένα να προτείνουν την αρχή της δημιουργίας, στην πραγματικότητα την αρχή της αναδημιουργίας! Όλοι οι παραπάνω στηριχθήκαν και σε μια μεγάλη θεολογική αλήθεια ότι, ο Θεός δημιουργεί με παρελθόν!

Απο το μυαλό σου τα βγάζεις αυτά η κάπου τα διάβασες ??
ΟΙ άνθρωποι αυτοί δεν ομιλούν ΠΟΥΘΕΝΑ περί ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.
Καταρχήν , τι εννοείς όταν λές αναδημιουργία ??
Τι σημαίνει οτι ο Θεός δημιουργεί με παρελθόν ??

quote:
Το εν αρχή προσδιορίζει ότι η γη και ο ουρανός υπήρχανε πριν από τη πρώτη μέρα αλλά δεν προσδιορίζει από πότε υπήρχανε!

Ασε τον Ουρανό και τη Γή και πές μου απο πότε χρονολογεί η Αγία Γραφή την εμφάνιση του ανθρώπου . Εμφανίζεται το ανθρώπινο είδος με τον ΑΔΑΜ ή όχι ?
Πόσα χρόνια έχουν περάσει απο τον Αδάμ μέχρι σήμερα ??
Εδώ υπάρχουν συγκεκριμένες χρονολογίες .

quote:
Think Math αφού σου άνοιξα την όρεξη και το ενδιαφέρον για το λαό Ισραήλ, θα σου απαντήσω στο επόμενο μήνυμα μου που θα αφόρα μόνο το Ισραήλ, σαρκικό και πνευματικό!

ΔΕΝ με ενδιαφέρει το θέμα αυτό .
Μάθε να μην κατευθύνεις την συζήτηση όπου σου αρέσει .

quote:
Think Math όλοι οι βιολόγοι είναι μη- χριστιανοί και Άθεοι? Όλοι οι επιστήμονες είναι μη – χριστιανοί και Άθεοι?

Αυτό τι κουφό είναι πάλι ?
Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν βιολόγοι που πιστεύουν οτι το ανθρώπινο είδος έχει ηλικία 6000 χρόνια ?
ΓΙΑ ΠΕΣΜΟΥ ΕΝΑΝ .
Η μήπως πιστεύεις οτι υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν οτι ο Δαρβίνος κάνει λάθος ?
Μετρημένοι είναι. Αποτελούν το 0,015 % περίπου στην ΑΜΕΡΙΚΗ.
Στην Ευρώπη τείνουν στο μηδέν .
Αλλα πέρα απο αυτό , υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν στο Θεό .

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι δέχονται ΑΜΑΣΗΤΗ ότι ασυναρτησία γράφει η Αγία Γραφή όπως ΕΣΥ .

quote:
Μπορεί η βιολογία να μας πει αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός?

Οχι. Μπορεί όμως να μας πεί οτι το ανθρώπινο είδος δεν υπάρχει μόνο 6000 χρόνια , και ότι ο ανθρωπος έχει εξελιχθεί απο απλούστερες μορφές ζωής .
Τουτέστιν τα περισσότερα απο αυτά που γράφει η Αγία γραφή στην ΓΕΝΝΕΣΗ είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ .
Αυτό για μένα είναι αρκετό για να μην την παίρνω στα σοβαρά .
Για κάποιον άλλο ίσως δεν είναι .
( Οχι οτι δεν γράφει και άλλες ασυναρτησίες ...).


quote:
Μπορεί η βιολογία να απαντήσει σε φιλοσοφικές ερωτήσεις?

Μπορεί η βιολογία να απαντήσει σε ηθικές ερωτήσεις?


Φυσικά και μπορεί .
Η βιολογία είναι η μελέτη της ανθρώπινης κατασκευής και της κατασκευής όλου του εμβιου κόσμου .
Αρα μπορεί να απαντήσει η να βοηθήσει να απαντηθούν φιλοσοφικά ερωτήματα που αφορούν την δημιουργία της ζωής και τον σκοπό της .
Επίσης μπόρει να απαντήσει και σε ηθικές ερωτήσεις , όπως η ευθανασία , η αμβλωση και ότι άλλο ανήκει στο πεδίο της .

ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να απαντήσει επι παντός επιστητου .
Αυτό μόνο η θρησκεία το "μπορεί" γιαυτό και πάμε απο το καλό στο καλύτερο .
Βλέπεις μόνο ο κλήρος έχει το προνόμιο να τα "ξέρει" όλα.
Ειδικά στο Ελλαδιστάν .

quote:
Πες ποιανού απόγονοι είμαστε αφού δεν είμαστε του Νώε?

Είμαστε απόγονοι ενός πλάσματος που ήταν ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στον άνθρωπο και στον πίθηκο .
Βλέπε :
http://www.physics4u.gr/news/2005/scnews1895.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hrtha_gia_ligo
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 00:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hrtha_gia_ligo
Γεια σας
Ελπίζω να μην είναι προσωπική η κόντρα και να μπορώ να πω τη γνώμη μου . Λοιπόν για να εξηγήσεις κάτι δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος. Δεν είναι απαρέτητο η όποια θρησκεία να έχει δίκιο ή ο όποιοσ επιστήμονας να τα λέει καλά. Το ενδεχόμενο να κάνουν λάθος και οι 2 δεν παίζει?
Για την μεν θρησκεία αν παραδεχτεί ότι ο άνθρωπος έγινε από τον πίθικο χάνει όλο το κέρδος. Αυτόματα όλο το οικοδόμημα τον εβραίων πάει κατά διαόλου και από οικονομικής άποψης και από άποψης έλεγχο ανθρώπων. Ίσως να με πείτε αντίχρηστο αλλά εγώ θα με πω Έλληνα. Στα αρχαία ελληνικά κείμενα δεν υπάρχει πουθενά θεός - γιαχβέ -αλαχ - βουδας κτλ. Αντιθέτως υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για κάποιον που θέλει να μάθει την καταγωγή του. Ξαφνικά εμφανίζεται το πακέτο του Θεού και αμέσως αμέσως <<κάποιοι>> αποκτούνε τον έλεγχο τον ανθρώπων. Όπως είχα διαβάσει σε ενα βιβλίο τον έναν σκεπτόμενο δεν τον ελεγχεις, τον όχλο όμως εύκολα Και αυτό ακριβώς κάνουν όλες οι θρήσκειες. Η μία είναι παραλαγή της άλλης και απλά έλεγχουν τις μάζες .
Όσο για την επιστήμη πιστεύω ότι εκεί που πάνε να <<το πιάσουν το χάνουν κι όλας>> . Ότι δεν μπορούνε να εξηγήσουν πετάνε μια θεωρία και καλή σας όρεξη . Άκου από τον πίθηκο Πριν από λίγα χρόνια δεν πίστευαν ούτε στα UFO. Και φυσικά δεν υπάρχουν, αλλά μήπως πήγε κανεις να κανει διανυκτέρευση στο νησί Δήλος??? Άντε να πάει κανείς. Δεν έχουν τις γώσεις να φτάξουν ένα βασιλικό πολτό θα έχουν την ικανοτητα να εξηγήσουν το ποιοί είμαστε? Από πότε υπάρχει η γη?
Έχει σκεφτεί κανείς (και είμαι σίγουρος ότι είναι πάρα πολλοί) ότι η αλήθεια μπορεί να είναι άλλη? Μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσουμε το ξερόλα που έχουμε όλοι μας και να κοιτάξουμε λίγο πιο πίσω? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 01:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Ελπίζω το "ligo", να κρατήσει λίγο παραπάνω .


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 12:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα αγαπητέ μου Schwabe.


quote:
Schwabe: Ας έχουμε υπ’όψιν μας ότι οι προφητικές προβλέψεις για τον ερχομό του «Μεσσία» (ο οποίος σύμφωνα με τις προφητείες θα ήτανε ένας ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και όχι «θεάνθρωπος»…) ως αιώνιου βασιλιά στις «έσχατες ημέρες», γίνονταν πάντοτε δεκτές από τους δοκιμασμένους ιουδαίους ως υποσχέσεις του Θεού τους για σωτηρία, λύτρωση και παγκόσμια κυριαρχία τους.
Θαρρείς ότι μας λες κάτι καινούργιο αγαπητέ?
Οι προβλέψεις των προφητών όμως…ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ!
Οι έσχατες ημέρες με τους Ασσύριους, τους Πέρσες, τους Βαβυλώνιους και ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ήλθαν και παρήλθαν αλλά ο περίφημος «Μεσσίας» ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ!
Ποτέ και καμία προφητεία ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΗΚΕ έστω και στο απειροελάχιστο.

Δεν επαληθεύθηκε από ποιους?

Μιχαιάς 5,
«2 Και συ, Βηθλεέμ Εφραθά, η μικρά ώστε να ήσαι μεταξύ των χιλιάδων του Ιούδα, εκ σου θέλει εξέλθει εις εμέ ανήρ διά να ήναι ηγούμενος εν τω Ισραήλ• του οποίου αι έξοδοι είναι απ' αρχής, από ημερών αιώνος.»

Ησαίας 9,

«Διότι παιδίον εγεννήθη εις ημάς, υιός εδόθη εις ημάς• και η εξουσία θέλει είσθαι επί τον ώμον αυτού• και το όνομα αυτού θέλει καλεσθή Θαυμαστός, Σύμβουλος, Θεός ισχυρός, Πατήρ του μέλλοντος αιώνος, Άρχων ειρήνης.»

Ησαίας 7,

«14 Διά τούτο ο Κύριος αυτός θέλει σας δώσει σημείον ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει και γεννήσει υιόν, και θέλει καλεσθή το όνομα αυτού Εμμανουήλ.»

quote:
Schwabe: Ομοίως και ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΗΚΑΝ οι προβλέψεις του Ιωάννη για παραδεισένια χιλιετία, αλλά ούτε και η υπόσχεση του Ιησού ότι «έρχεται ταχέως»….
Σε αυτό το σημείο αξίζει να επιστήσουμε την προσοχή των αναγνωστών σε μια σημαντική πτυχή του θέματος: ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», ΠΑΡΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ «ΕΡΧΟΜΟ»! Και, για να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει.
Τυχαίο?
Μέχρι και τον 6ο αιώνα ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ (325, 382, 431, 451, 553μχ) ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΝΑ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΣΤΟΝ «ΚΑΝΟΝΑ» ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ……..
Δηλαδή, φίλτατε el.elyon, αυτόν τον «ερχομό» που εσύ χαριεντίζεσαι.
Αυτά περί της εβραϊκής Αποκάλυψης (..και νυν, «δική μας»!)

Αγαπητέ Schwabe, σου είναι δύσκολο να αφήσεις τα πυροτεχνήματα και να ανοίγεις πολλά θέματα μαζί. Γιατί το να υποστηρίζεις ότι μόνο η Αποκάλυψη μιλάει για τον ερχομό του Αναστημένου Ιησού Χριστού είναι πυροτέχνημα. Γιατί φίλτατε εγώ δεν μίλησα αποκλειστικά για την Αποκάλυψη αλλά για την Άγια Γραφή.

Η Άγια Γραφή δεν λέει πουθενά ούτε την λέξη χριστιανός.

Επειδή η Αποκάλυψη δεν λέει για ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ θα πει ότι ο Ιησούς Χριστός θα έρθει για πρώτη φόρα?

Φίλτατε αυτό το πυροτέχνημα δεν κρατάει ούτε δευτερόλεπτο! Εσύ έχεις πολλές δυνατότητες. Περιμένω ποιο εντυπωσιακά πυροτεχνήματα φίλτατε, αφού σου είναι δύσκολο να τα αφήσεις.......


quote:
Schwabe: el.elyon:
«Από την Άγια Γραφή δεν πηγάζει κανένα μίσος!»
Έτσι σου μάθανε?
Για να καταλάβεις καλύτερα ΤΙ συμβαίνει όταν αναμασάμε μια ΞΕΝΗ μυθολογία που την υφαρπάξανε και μας την μεταδώσανε:
1) «Όποιος θυσιάζει σε άλλους Θεούς, εκτός από τον Κύριο και μόνο, θα τιμωρείται με θάνατο» (Εξ. 22,19)

Αγαπητέ τι έπαθες? Σου τέλειωσαν τα πυροτεχνήματα?

Που είναι το μίσος? Μίσος στον περιούσιο λαό Του? Τι έπρεπε να πει στο λαό Ισραήλ?

Φίλτατε ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν πρέπει να αναμασάς ότι σου σερβίρουν οι Αντί – Χριστιανοί οι όποιοι μισούν την Άγια Γραφή!

quote:
Schwabe: 2) «να καταστρέψετε τα θυσιαστήρια τους, να συντρίψετε τις λίθινες και ξύλινες λατρευτικές τους στήλες» ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ. Ως εθνικοί εννοούνται κυρίως οι Έλληνες (Εξ.34,12-13)


Ας δούμε τι λέει: «12 Προσέχε εις σεαυτόν, μη κάμης συνθήκην μετά των κατοίκων της γης εις την οποίαν υπάγεις, μήποτε γείνη παγίς εν τω μέσω σου•
13 αλλά τους βωμούς αυτών θέλεις καταστρέψει και τα είδωλα αυτών θέλεις συντρίψει και τα άλση αυτών θέλεις κατακόψει.
14 Διότι δεν θέλεις προσκυνήσει άλλον θεόν• επειδή ο Κύριος, του οποίου το όνομα είναι Ζηλότυπος, είναι Θεός ζηλότυπος•
15 μήποτε κάμης συνθήκην μετά των κατοίκων της γης, και όταν πορνεύσωσι κατόπιν των θεών αυτών και θυσιάσωσι προς τους θεούς αυτών, σε προσκαλέση τις και φάγης από της θυσίας αυτού•»

Αγαπητέ μου Schwabe έχω αρχίσει να ανησυχώ για σένα γιατί τα πυροτεχνήματα σου αρχίζουν και χάνουν την λάμψη!

Τους Έλληνες και τους Θεούς τους που τους είδες? Στην Καινή Διαθήκη? Ναι εκεί υπάρχουν και οι Έλληνες και οι Θεοί τους αλλά στην Έξοδο που τους είδες? Όταν γράφτηκε η Έξοδος, ο Όμηρος και ο Ησίοδος δεν είχανε δημιουργήσει ακόμα τους Έλληνες Θεούς!

Το μίσος που το είδες? Ο Θεός μιλάει στο λαό Του! Στον Ισραήλ λέει να μην προσκυνήσει άλλο Θεό! Στον Ισραήλ λέει ότι δεν πρέπει να έχει καμία μα καμία σχέση με τους Θεούς των Εθνών! Τι έπρεπε να πει στο λαό Του?


quote:
Schwabe: 3) «Μην τους λυπηθείς. Θα εξοντώσεις άντρες, γυναίκες, παιδιά και βρέφη, από νηπίου ως θηλάζοντος», βόδια και πρόβατα, καμήλες και γαϊδούρια (Α’Σαμ.15,3)


Φίλτατε αυτά που παρουσιάζεις από την Άγια Γραφή τα διάβαζες ποτέ?
Για να δούμε τι λέει: «2 Ούτω λέγει ο Κύριος των δυνάμεων• Θέλω εκδικήσει όσα έκαμεν ο Αμαλήκ εις τον Ισραήλ, ότι αντεστάθη εις αυτόν εν τη οδώ, ότε ανέβαινεν εξ Αιγύπτου•
3 ύπαγε τώρα και πάταξον τον Αμαλήκ, και εξολόθρευσον παν ο, τι έχει και μη φεισθής αυτούς• αλλά θανάτωσον και άνδρα και γυναίκα και παιδίον και θηλάζον και βουν και πρόβατον και κάμηλον και όνον.»

Εσύ το δεύτερο εδάφιο το ξέχασες γιατί δεν σε ενδιαφέρει τι έκανε ο Αμαλήκ στον Ισραήλ, γιατί ότι και να έκανε, το έκανε από αγάπη για τον Ισραήλ!!!!!!!


quote:
Schwabe: Νομίζω ότι είναι ΑΡΚΕΤΑ για να καταλάβουμε βάση ΠΟΙΟΥ πνευματικού υποστρώματος χτίστηκε η αίρεση του χριστιανισμού ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ.
Υπάρχουνε ΑΠΕΙΡΑ τόσα παραδείγματα, όπως ανελέητη βία, λεηλασίες, βιασμοί, μοιχείες, και άλλα αποτρόπαια «Θεϊκά» παραγγέλματα, τα οποία αποτελούνε σήμερα…….την λεγόμενη Παλαιά Διαθήκη του χριστιανισμού. Την Παλαιά Διαθήκη που παρέδωσε Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ……….

Ελπίζω να έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ πυροτεχνήματα φίλτατε, με περισσότερη λάμψη και διάρκεια…….


quote:
Schwabe: Το δηλώνει ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ο ίδιος ο Ιησούς: «Δεν ήρθα για να τα καταργήσω, αλλά για να τα πραγματοποιήσω» (Ματθ.5,17) «Νομίζετε πως ήρθα για να επιβάλω αναγκαστική ομόνοια μεταξύ των ανθρώπων? Κάθε άλλο. Σας βεβαιώνω πως ο ερχομός μου θα φέρει διαιρέσεις.» (Λουκ.12,51)
ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ……..ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ!! Μία ματιά στην ιστορική διαδρομή θα πείσει τον καθένα.
Άρα, φίλτατε, οι επαίσχυντες πράξεις του «πατέρα» Γιαχβέ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ, και μάλιστα από τους κατέχοντες την εξουσία. Από μια εξουσία που ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ ο μετονομασθείς πλέον ως «χριστός».
Κοίτα γύρω σου, όποιος επικαλέστηκε το όνομα του, ΔΙΑΙΡΕΘΗΚΕ, ΣΙΧΑΘΗΚΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ. Οι ίδιο οι χριστιανοί χωρίστηκαν σε εκατοντάδες αιρέσεις, σφαγιάστηκαν μεταξύ τους αλλά και συνεχίζουνε έως τις μέρες μας να τρώγονται σαν τα σκυλιά.
Αυτή είναι η κουλτούρα σας φίλτατε, δυστυχώς.

Εγώ σε κοιτάζω αλλά εσύ δεν με κοιτάς!


quote:
Schwabe: el.elyon:
«Αγαπητέ μου Schwabe αν υπήρχανε αποδείξεις για όλα και για όλους τότε δεν θα υπήρχε η πίστη! Ο δίκαιος δια πίστεως θα ζήσει!»
Το κακό με σας είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ! Ότι σας είπανε πιστεύετε από συνήθεια, διότι εάν είχες φίλτατε γεννηθεί στο Ιράν τα ίδια θα μας έλεγες σήμερα για το Ισλάμ. Αντιλαμβάνεσαι τι σου συμβαίνει?


Αγαπητέ μου Schwabe σου αφιέρωσα παραπάνω χρόνο και έψαξα στη βιβλιοθήκη μου. Σαν και σένα που να θεωρούνε μύθο την Άγια Γραφή υπήρχανε ανέκαθεν.
Και αυτοί σαν και σένα ζητούσανε αρχαιολογικά ευρήματα που θα αποδείξουν ότι η Άγια Γραφή δεν είναι μύθος. Η Ανώτερη Κριτική έλεγε ότι ήταν αδύνατον η Πεντάτευχος να είχε γραφτεί από τον Μωύση πριν 1500 προ Χριστού γιατί πολύ απλά λέγανε ότι η γραφή τότε δεν ήταν γνωστή! Έλα ντε που το 1929 οι ανασκαφές στην Ούρ των Χαλδαίων έφεραν στο φως βιβλιοθήκες με παρα πολλά βιβλία!

Στην Γένεση 14 λέει για μια μάχη που έγινε περίπου το 2000 προ Χριστού μεταξύ 4 Βαβυλωνίων Βασιλιάδων και 5 Βασιλιάδες της Χαναάν. Το 1869 κάποιος Noldeke είπε ότι όλη η αφήγηση είναι μύθος και τα ονόματα των Βασιλιάδων. Έλα ντε που λίγα χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα το 1903 οι ανασκαφές στην Βαβυλωνία έφεραν στο φως επιγραφές με τα ονόματα των βασιλιάδων όπως τα παρουσιάζει η Γένεση 14. Επίσης βρέθηκε και επιγραφή που εξιστορεί την εκστρατεία των τεσσάρων βασιλιάδων των Βαβυλωνίων εναντίον της Χαναάν!


Αυτά τα λίγα με την Πεντάτευχο θα ήθελα να σου πω και κάτι από τον Ησαία.
Στον Ησαίας 20 λέει: «1 Εν τω έτει καθ' ο ο Ταρτάν ήλθεν εις την Άζωτον, ότε απέστειλεν αυτόν ο Σαργών βασιλεύς της Ασσυρίας και επολέμησε κατά της Αζώτου και εκυρίευσεν αυτήν,
2 κατά τον αυτόν καιρόν ελάλησεν ο Κύριος προς Ησαΐαν τον υιόν του Αμώς, λέγων, Ύπαγε και λύσον τον σάκκον από της οσφύος σου και έκβαλε τα σανδάλια σου από των ποδών σου. Και έκαμεν ούτω, περιπατών γυμνός και ανυπόδητος.
3 Και είπε Κύριος, Καθώς ο δούλός μου Ησαΐας περιεπάτει γυμνός και ανυπόδητος τρία έτη, διά σημείον και τεράστιον κατά της Αιγύπτου και κατά της Αιθιοπίας,
4 ούτως ο βασιλεύς της Ασσυρίας θέλει απαγάγει τους Αιγυπτίους δεσμίους και τους Αιθίοπας αιχμαλώτους, νέους και γέροντας, γυμνούς και ανυποδήτους, με γυμνά μάλιστα τα οπίσθια αυτών, προς καταισχύνην της Αιγύπτου.
5 Και θέλουσι τρομάξει και εντραπή διά την Αιθιοπίαν, το θάρρος αυτών• και διά την Αίγυπτον, το καύχημα αυτών.
6 Και οι κάτοικοι του τόπου τούτου θέλουσι λέγει εν εκείνη τη ημέρα, Ιδού, τοιούτον είναι το καταφύγιον ημών, εις το οποίον καταφεύγομεν προς βοήθειαν, διά να ελευθερωθώμεν από του βασιλέως της Ασσυρίας• και πως ημείς θέλομεν σωθή;»


Η Ανώτερη Κριτική φώναζε ότι ο Σαργών, ο βασιλιάς της Ασσυρίας είναι μύθος. Αυτό το φώναζαν μέχρι τη στιγμή που έγιναν οι ανασκαφές και βρέθηκε ένα μεγαλοπρεπές παλάτι που άνηκε στον Σαργών! Επίσης βρέθηκε και το όνομα του Ταρτάν!

quote:
Schwabe: el.elyon:
«Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης!»
Μόνο που θα πρέπει να μάθεις και να προχωράς, και εσύ φίλτατε δεν προχωράς. Επίσης, θα πρέπει να μάθεις ότι ο σπόρος που θα γονιμοποιήσει το ταξίδι της ζωής, είναι Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.
Κάτι που για σένα, είναι άγνωστη λέξη και σημασία.

Κάθε μέρα προχωρώ στο να γνωρίζω τον Κύριο μου και την δύναμη της Ανάστασης! Η ζωή είναι αιώνια και εγώ έχω αιώνια ζωή γιατί αυτό είναι το δώρο του Θεού για μένα. Δεν έχω καμία αμφιβολία για τον Θεό μου!


Η συνεχομένη αμφισβήτηση παύει να είναι αμφισβήτηση, είναι άρνηση! Η συνεχομένη Αμφισβήτηση μόνο του Χριστιανισμού δεν είναι αμφισβήτηση αλλά άρνηση μόνο του Χριστιανισμού! Εσύ ονομάζεις την άρνηση σου αμφισβήτηση!

Αυτά, δεν θα ήθελα να πω κάτι άλλο για σένα γιατί δεν θέλω να είναι μια κόντρα ποιος είναι καλύτερος.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 26/07/2007 12:44:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 14:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλησπέρα Think Math.


quote:
Think Math: Καταρχήν , τι εννοείς όταν λές αναδημιουργία ??

Γένεση 1,

«1 Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γην.»


Εδώ είναι η δημιουργία!

Γένεση 1,

«2 Η δε γη ήτο άμορφος και έρημος• και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων.»

Εδώ η γη για κάποιο λόγω, που δεν αναφέρει η Γένεση, κατάντησε να είναι χωρίς ζωή.

Γένεση 1,

«3 Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω φώς• και έγεινε φώς•
4 και είδεν ο Θεός το φως ότι ήτο καλόν• και διεχώρισεν ο Θεός το φως από του σκότους•
5 και εκάλεσεν ο Θεός το φως, Ημέραν• το δε σκότος εκάλεσε, Νύκτα. Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα πρώτη.»

Και εδώ αρχίζει η αναδημιούργημα!


quote:
Think Math: Τι σημαίνει οτι ο Θεός δημιουργεί με παρελθόν ??

Ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος! Ο Αδάμ δεν γεννήθηκε αλλά έγινε!
Ο Θεός δημιουργεί με παρελθόν θα πει ότι δεν περιορίζεται από το χρόνο – ηλικία του δημιουργήματος! Το δημιούργημα του Θεού μπορεί να έχει παρελθόν στην ηλικία του. ο Αδάμ! ο Ήλιος! Όλα τα δημιουργήματα του Θεού μπορούν να έχουν παρελθόν!


quote:
Think Math: Ασε τον Ουρανό και τη Γή και πές μου απο πότε χρονολογεί η Αγία Γραφή την εμφάνιση του ανθρώπου . Εμφανίζεται το ανθρώπινο είδος με τον ΑΔΑΜ ή όχι ?
Πόσα χρόνια έχουν περάσει απο τον Αδάμ μέχρι σήμερα ??
Εδώ υπάρχουν συγκεκριμένες χρονολογίες .

Το Ανθρώπινο είδος εμφανίζεται στην αναδημιουργία και όχι στην δημιουργία! Για την δημιουργία έχουμε άγνοια!

Οι συγκεκριμένες χρονολογίες δεν δοθήκαν για να υπολογίσουμε από πότε υπάρχει το ανθρώπινο είδος αλλά είναι μια αλυσίδα που οδηγεί στον Χριστό!
Για αυτό δεν νομίζω ότι το αποτέλεσμα που θα βγει θα είναι ασφαλές!


quote:
Think Math: ΔΕΝ με ενδιαφέρει το θέμα αυτό .
Μάθε να μην κατευθύνεις την συζήτηση όπου σου αρέσει .

Μια σου ανοίγει η όρεξη και μια σου κλίνει!

Καλά αφήνω σε σένα την κατεύθυνση της ζήτησης αφού δεν μπορείς να ακολουθήσεις κάποιον άλλον! Όταν και αν σου ανοίγει η όρεξη θα σου δώσω “τροφή”!

quote:
Think Math: Αυτό τι κουφό είναι πάλι ?
Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι υπάρχουν βιολόγοι που πιστεύουν οτι το ανθρώπινο είδος έχει ηλικία 6000 χρόνια ?
ΓΙΑ ΠΕΣΜΟΥ ΕΝΑΝ .
Η μήπως πιστεύεις οτι υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν οτι ο Δαρβίνος κάνει λάθος ?
Μετρημένοι είναι. Αποτελούν το 0,015 % περίπου στην ΑΜΕΡΙΚΗ.
Στην Ευρώπη τείνουν στο μηδέν .
Αλλα πέρα απο αυτό , υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν στο Θεό .

Πιστεύουν στον Θεό και τον Δαρβίνο???????

Άρα όλοι η Αμερική και η Ευρώπη πιστεύουν τον Δαρβίνο? Και ο Πάπας?

Και η Θεοσοφία και οι Θεοσοφιστές πιστεύουν τον Δαρβίνο?

quote:
Think Math: ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι δέχονται ΑΜΑΣΗΤΗ ότι ασυναρτησία γράφει η Αγία Γραφή όπως ΕΣΥ .

Μια Ασυναρτησία της Άγιας Γραφής είναι όταν λέει ότι ο Θεός πρώτα δημιούργησε το φως και μετά τον Ήλιο! Για πες μου επιστήμονα αυτό είναι ασυναρτησία η μια μεγάλη επιστημονική Αλήθεια?


quote:
Think Math: ________________________________________
Μπορεί η βιολογία να μας πει αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός?
________________________________________

Οχι. Μπορεί όμως να μας πεί οτι το ανθρώπινο είδος δεν υπάρχει μόνο 6000 χρόνια , και ότι ο ανθρωπος έχει εξελιχθεί απο απλούστερες μορφές ζωής .
Τουτέστιν τα περισσότερα απο αυτά που γράφει η Αγία γραφή στην ΓΕΝΝΕΣΗ είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ .
Αυτό για μένα είναι αρκετό για να μην την παίρνω στα σοβαρά .
Για κάποιον άλλο ίσως δεν είναι .
( Οχι οτι δεν γράφει και άλλες ασυναρτησίες ...).


Για να καταλάβω λίγο τι λες γιατί με μπέρδεψες, τι εννοείς όταν λες ότι η Άγια Γραφή γραφεί στην Γένεση????????

Μα πως μπορεί η Βιολογία να μας πει τι υπήρχε και τι δεν υπήρχε απόλυτα χωρίς να μας πει αν υπάρχει Θεός?
Μα πως μπορεί η Βιολογία να περιορίζει τον Παντοδύναμο Θεό?

Μόνο το DNA Φωνάζει και μαρτυρεί τον Παντοδύναμο Θεό!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μπορεί η βιολογία να απαντήσει σε φιλοσοφικές ερωτήσεις?
Μπορεί η βιολογία να απαντήσει σε ηθικές ερωτήσεις?
________________________________________
Φυσικά και μπορεί .
Η βιολογία είναι η μελέτη της ανθρώπινης κατασκευής και της κατασκευής όλου του εμβιου κόσμου .
Αρα μπορεί να απαντήσει η να βοηθήσει να απαντηθούν φιλοσοφικά ερωτήματα που αφορούν την δημιουργία της ζωής και τον σκοπό της .
Επίσης μπόρει να απαντήσει και σε ηθικές ερωτήσεις , όπως η ευθανασία , η αμβλωση και ότι άλλο ανήκει στο πεδίο της .

Ωραία, ποια πρέπει να είναι η ηθική του Ανθρώπου?


quote:
Think Math: ΦΥΣΙΚΑ δεν μπορεί να απαντήσει επι παντός επιστητου .
Αυτό μόνο η θρησκεία το "μπορεί" γιαυτό και πάμε απο το καλό στο καλύτερο .
Βλέπεις μόνο ο κλήρος έχει το προνόμιο να τα "ξέρει" όλα.
Ειδικά στο Ελλαδιστάν .

Δεν μπορεί να μας πει αν υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει!

Δεν μπορεί να μας πει τι γίνεται μετά το θάνατο!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει το κακό και το καλό!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει Αλήθεια και Ψέμα!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει σωστό και λάθος!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει αδικία και δικαιοσύνη!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει δυστυχία και ευτυχία!
Αλήθεια, εσύ τι λες για όλα αυτά?

quote:
Think Math: ________________________________________
Πες ποιανού απόγονοι είμαστε αφού δεν είμαστε του Νώε?
________________________________________
Είμαστε απόγονοι ενός πλάσματος που ήταν ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στον άνθρωπο και στον πίθηκο .

Πριν σου φάνηκε παράλογο ότι είμαστε απόγονοι 6 ανθρώπων και τώρα σου φαίνεται λογικό ότι είσαι απόγονος ενός πιθήκου!!!!!!!???????

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 14:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλησπέρα φίλε Hrtha_gia_ligo.


quote:
Hrtha_gia_ligo: Γεια σας
Ελπίζω να μην είναι προσωπική η κόντρα και να μπορώ να πω τη γνώμη μου .


Δεν υπάρχει προσωπική κόντρα. Μπορεί να φαίνεται ότι υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά στην πραγματικότητα γίνεται μια προσπάθεια για διάλογο. Σαφώς και μπορείς να πεις και να ξαναπείς τη γνώμη σου. Αυτό είναι και το ζητούμενο όλοι να μπορούν και να θέλουν να πουν τη γνώμη τους! Ελπίζω να μην ήρθες για λίγο…….


quote:
Hrtha_gia_ligo: Έχει σκεφτεί κανείς (και είμαι σίγουρος ότι είναι πάρα πολλοί) ότι η αλήθεια μπορεί να είναι άλλη? Μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσουμε το ξερόλα που έχουμε όλοι μας και να κοιτάξουμε λίγο πιο πίσω?


Ποια είναι η αλήθεια για σένα?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 15:07:20  Εμφάνιση Προφίλ
Schwabe,
Βλέποντας κανείς τις ερμηνείες που δίνεις στα πετσοκομμένα εδάφια της Γραφής που χρησιμοποιείς για την προπαγάνδα σου, σου δίνεται η εντύπωση πως οι Ευαγγελιστές κάθε άλλο παρά με το μέρος του Ιησού ήταν.
Όπως και να έχει, αλίμονο αν βασιζόμασταν στις δικές σου παρ-ερμηνείες.

Ερμηνείες σαν και τις δικές σου, αλλά και ορισμένων άλλων εδώ μέσα, μόνο από αφέλεια ή/και εκ του πονηρού προέρχονται.

Καθώς δεν σε θεωρώ αφελή, μάλλον το δεύτερο ισχύει.

Πάμε παρακάτω τώρα να διαπιστώσουμε τα "τόσο φοβερά στοιχεία" που χρησιμοποιείς για να επιχειρηματολογήσεις.

quote:

Ψηλός:
«Εσύ, από το γραφείο σου και εμπρός στον Υπολογιστή σου μπορείς να γράφεις ό, τι θες. Όσοι όμως μαρτυρούν το θαυμαστό, καταθέτουν την εμπειρία τους.»

Ψηλέ, τζάμπα μην μας ζαλίζεις καλοκαιριάτικα.

Σου είπα ότι ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ «ΘΑΥΜΑ», και φυσικά τίποτα από όλα αυτά τα τραγελαφικά που περιγράφονται δεν έλαβε χώρα. Τώρα εσύ, τραγούδα όσο θες τις νότες της εσχατολογικής φάκας….



Είναι άσχημο πράγμα να μην στερείσαι, το δώρο του Θεού, την όραση, και να μην βλέπεις.
Αυτού του είδους η τύφλωση είναι ό, τι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο.


quote:

Ψηλός:
«Αγ. Γρηγόριος Νύσσης (+394). Στο «Δεύτερος λόγος περί Αναστάσεως» γίνεται αναφορά στον Απόστολο Πέτρο (1ος αι.) ο οποίος είδε το Άγιο Φως. (Δεύτερος Λόγος περί Αναστάσεως, 4ος αι.)»

Οι γνωστές ΑΠΑΤΕΣ του ανώνυμου Απολογητή σας.

Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ επίσημα καταγραφή που να αποδίδεται στον Απόστολο Πέτρο (!!), και ο οποίος να………………..μιλάει για το Άγιο Φώς! Απλά ΠΟΥΘΕΝΑ.

Κάνε μας την χάρη με τις μπαρούφες αυτού του ανώνυμου χέστη, και εάν θέλεις να μας πεις κάτι τότε δώσε μας τις πρωτότυπες πηγές ή ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΗΓΕΣ.



Ό, τι δεν σε συμφέρει είναι απάτες.
Γνώριμη αυτή η τακτική σου.


quote:

Ψηλός:
«Στα πρακτικά του ιστορικού της Εκκλησίας Ευσέβιου (4ος αι.) αναφέρεται πως, παρουσία του Πατριάρχου Ναρκίσσου (2ος αι.), δεν υπήρχε επάρκεια ελαίου στο λυχνάρι της εικόνας.»

Τι λες βρε αθεόφοβε παπαγάλε!

Κατ αρχάς, ΑΣΧΕΤΕ ΨΗΛΕ, τον δεύτερο αιώνα………………..ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ Ο (δήθεν..) ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ, πράγμα που σημαίνει ότι στο σημείο εκείνο βρίσκονταν άλλο κτίσμα!!!!!!!!!

Και επειδή ο κλασικός ψεύτης Ευσέβιος (αυτός που ανακήρυξε «Άγιο» το κάθαρμα τον Κωνσταντίνο..) προφανώς και δεν αναφέρεται στον Πανάγιο Τάφο, φρόντισε άλλη φορά να διαβάζεις καλύτερα τι γράφεις!



Εδώ το αλλάζεις λίγο και ονομάζεις τον Ευσέβιο ψεύτη.
Αν δεν απατώμαι, κατά καιρούς, έχεις χρησιμοποιήσει τις πληροφορίες του Ευσέβιου (εννοείται με το κατάλληλο κόψε-ράψε) για να "επιχειρηματολογήσεις".
Γνωστή και αυτή η τακτική σου.


quote:

Ψηλός:
«Ο Μέγας Θεοδόσιος (+395), σύμφωνα με την παράδοση, κάποτε επισκέφθηκε κρυφά την Ιερουσαλήμ, και αμέσως μετά, ΟΛΑ τα λυχνάρια των εικόνων άναψαν.»

Να αφήσεις την «παράδοση» (δηλαδή τα λαϊκά παραμύθια) και να μας προσκομίσεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Ο Μέγας σας Θεοδόσιος ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΟ ΤΑΦΟ, και φυσικά καμία επίσημη πηγή δεν αναφέρεται στον Θεοδόσιο.



Ούτε τη σημασία της λέξης "παράδοση" δεν γνωρίζεις. Πώς είναι δυνατόν να κάνει κάποιος διάλογο μαζί σου;


quote:

Ψηλός:
«Σίλβια της Ακουιτανίας, 385. Συνέγραψε το "Pilgrimage of Silvia"»

Ρε συ, τι πίνεις καλοκαιριάτικα και σε πείραξε??

Πια…..Σίλβια άνθρωπε μου και πράσινα άλογα μας κοπανάς, ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ή ΑΛΛΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΠΕΡΙΗΓΗΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟ «ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗΣ», ναι ή όχι??



Τα επίσημα στοιχεία, για ανθρώπους με ανοιχτό μυαλό, υπάρχουν και είναι στη διάθεση του καθενός.
Για σένα, δυστυχώς, δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξουν.


quote:

Ψηλέ, πάρτο χαμπάρι ότι πριν τον 100 αιώνα δεν υπάρχει ούτε «θαύμα» ούτε τίποτα άλλο. Το κόλπο το επινόησαν δυτικοί μοναχοί και οι δικοί σας απλά το κληρονόμησαν. Τελεία και παύλα!

Για ποιόν λόγο επί 9 αιώνες και εκατοντάδες οδοιπορικά, που ονομάστηκαν «Προσκυνητάρια», δεν αναφέρουν τίποτα για ένα τόσο σημαντικό αλλά και επαναλαμβανόμενο θαύμα??



Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες. Εγώ παρέθεσα μερικές μόνο από την "πρώιμη Χριστιανική περίοδο".


Όλα τα άλλα που λες είναι άνευ σημασίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 22:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman
quote:
Ψηλός: Συμφωνώ πως αν πάρω ένα κεράκι και το ανάψω και το βάλω στα μαλλιά μου, πριν ακόμη η φλόγα ακουμπήσει τα μαλλιά θα "λαμπαδιάσει" η κεφαλή μου. Εδώ ακριβώς συνίσταται το θαυμαστό του Αγίου Φωτός, ότι αυτό, για τις πρώτες τουλάχιστον στιγμές, σύμφωνα με τις μαρτυρίες, ζεσταίνει αλλά δεν καίει, έχει τη θερμαντική ιδιότητα αλλά όχι την καυστική.

quote:
ΨηλόςΣύμφωνα με τα όσα μαρτυρούν όσοι παρευρέθηκαν στον Πανάγιο Τάφο, η φλόγα ζεσταίνει αλλά δεν καίει. Θα μου πεις πώς γίνεται αυτό ...... εμ εδώ σε θέλω. Η ιδιότητα αυτή της φλόγας είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα.


Ενδιαφέρον παρουσιάζει η αυθαίρετη προϋπόθεση που θέτεις, ότι η ακαΐα παρουσιάζεται «για τις πρώτες τουλάχιστον στιγμές» - κάτι που δεν αναφέρεται στη βιβλική διήγηση περί της καιόμενης βάτου. Αλήθεια, πόσα δευτερόλεπτα κρατούν οι λεγόμενες «πρώτες στιγμές»; Ενδιαφέρει κανέναν από εσάς – ή χάβουμε ό,τι λένε «οι μαρτυρίες»;

Έστω όμως ότι οι «μαρτυρίες» λένε την αλήθεια. Ποια η διαφορά ανάμεσα στις παραδόσεις ακαΐας των αναστενάρηδων (που κι αυτοί κουβαλούν την εικόνα του Αγίου Κωνσταντίνου και της Αγίας Ελένης) και της ακαΐας των χατζήδων; Με ποια επιχειρήματα η Εκκλησία καταδικάζει τις πρώτες και ευλογεί τη δεύτερη; Στο κάτω-κάτω, το θαύμα των αναστενάρηδων, κρατά για περισσότερο από «λίγες στιγμές»!

quote:
Ψηλός: Όσοι όμως μαρτυρούν το θαυμαστό, καταθέτουν την εμπειρία τους. Πιστεύω πως στην εμπειρία δεν χωρά και πολύ συζήτηση, στα λόγια σου όμως ………………

Εγώ πάλι, νομίζω πως περισσότερη συζήτηση χωρά στην «εμπειρία». Είδε κανείς από τους επιμαρτυρούντες, το πώς ανάβει τη λαμπάδα του ο Πατριάρχης; Το συνέκρινε μήπως, με το πώς άναβε τη λαμπάδα του ο καθολικός Πατριάρχης πριν από τον δικό μας; Αναλογίστηκε κανείς, με τι προϋποθέσεις αξιώνει ο Αρμένιος μονοφυσίτης Πατριάρχης να μπει εκείνος πρώτος στο ιερό κουβούκλιο και μάλιστα με τόση ζέση, ώστε να χρειάζεται ο Πατριάρχης bodyguards, Βαβύληδες και εβραίους αστυνομικούς για να τον σταματήσει; Μήπως είναι τρελός ο άνθρωπος να επιθυμεί να ρεζιλευτεί δημόσια;

quote:
Ψηλός: Αγ. Γρηγόριος Νύσσης (+394). Στο «Δεύτερος λόγος περί Αναστάσεως» γίνεται αναφορά στον Απόστολο Πέτρο (1ος αι.) ο οποίος είδε το Άγιο Φως. (Δεύτερος Λόγος περί Αναστάσεως, 4ος αι.)

Καλό θα ήταν, όταν κατηγορείς κάποιον άλλον πως κακοποιεί τα εδάφια που χρησιμοποιεί, να παραθέτεις τα δικά σου, ή να αξιώνεις από την ΟΟΔΕ να παραθέτει τα δικά της. Φυσικά, η ΟΟΔΕ δεν πρόκειται από μόνη της να το πράξει, καθώς κανένας από εσάς δεν νοιώθει την ανάγκη να υποβάλλει τις εξηγήσεις της στη βάσανο της κριτικής.

Εγώ θα σε ρωτούσα: Οι πύρινες γλώσσες που έπεφταν στα κεφάλια των αποστόλων την ημέρα της Πεντηκοστής, άναβαν κεριά; Μήπως ήταν κι αυτές αβλαβείς «τις πρώτες στιγμές» και μετά τσουρούφλιζαν το δέρμα των αποστόλων; Ποια δογματική εξήγηση, ή έστω, διδαχή της Ιεράς Παραδόσεως, συνδέει το «Άγιο Φως που είδε ο Απόστολος Πέτρος» με το «Άγιο Φως που ανάβει τη λαμπάδα του Πατριάρχη;»

quote:
Ψηλός: Στα πρακτικά του ιστορικού της Εκκλησίας Ευσέβιου (4ος αι.) αναφέρεται πως, παρουσία του Πατριάρχου Ναρκίσσου (2ος αι.), δεν υπήρχε επάρκεια ελαίου στο λυχνάρι της εικόνας. Κάποιος άνδρας το γέμισε το λυχνάρι με νερό από την πηγή Σιλωάμ. Το λυχνάρι άναψε με το Άγιο Φως και παρέμενε αναμένο, καθ’ όλη την διάρκεια της Πασχάλιας Λειτουργίας. (Ευσέβιος Παμφυλίας, Ιστορία της Εκκλησίας, Βιβλίο ΣΤ’, κεφ. 9, 1-3)

Ας υποθέσουμε ότι όντως συνέβη το εν λόγω θαύμα, δηλαδή, η εξαιρετική παραβίαση των νόμων της φύσεως. Πού βρίσκεται η κανονικότητα του να ανάβει το καντήλι θεσμικώς κάθε χρόνο κατ’ απαίτηση της Εκκλησίας; Και αν το θείο συναινεί στην κανονικότητα αυτή, γιατί να μην χρησιμοποιηθεί η θεμελιώδης αυτή σχέση και για άλλα ζητήματα – π.χ. για να δούμε, ποιον από τους δύο Πατριάρχες που διεκδικούν το θρόνο των Ιεροσολύμων, αναγνωρίζει ο Ύψιστος;

quote:
Ψηλός: Ο Μέγας Θεοδόσιος (+395), σύμφωνα με την παράδοση, κάποτε επισκέφθηκε κρυφά την Ιερουσαλήμ, και αμέσως μετά, ΟΛΑ τα λυχνάρια των εικόνων άναψαν. «Το θαύμα αυτό εξέπληξε τον Πατριάρχη, αλλά άγγελος του αποκάλυψε πως αυτός που προσευχόταν δεν ήταν απλός άνθρωπος, αλλά ο άγιος βασιλέας Θεοδόσιος» (Επίσκοπος Πορφύριος (Ουσπένσκυ), «Το βιβλίο του είναι μου», Μέρος 3, S-Pb., 1896, σελ. 299-300. (στα Ρώσσικα)

«Άγιος άνθρωπος» ο σφαγέας της Θεσσαλονίκης, τόσο ώστε ν’ ανάβουν ΟΛΑτα καντήλια στο διάβα του, όπως ωραία θριαμβολογείτε! Ωραίες παραδόσεις επικαλείστε Ψηλέ!

Σε περίπτωση πάντως που δεν γνωρίζεις την ιστορία του Θεοδοσίου, σε παραπέμπω στην ιστοσελίδα του «Απολογητή», (http://www.apologitis.com/gr/ancient/ambrosioi.htm#ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ_ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ) όπου επαινείται η στάση του Αμβροσίου Μεδιολάνων απέναντι στον «άγιο βασιλέα Θεοδόσιο»!

Όταν συνεννοηθεί η ΟΟΔΕ με τον «Απολογητή», ειδοποιείστε μας…

quote:
Ψηλός: Ούτε τη σημασία της λέξης "παράδοση" δεν γνωρίζεις. Πώς είναι δυνατόν να κάνει κάποιος διάλογο μαζί σου;

Ποια η σχέση της παράδοσης με την Ιερά Παράδοση; Κι από πότε και κατά πόσον τα στοιχεία της πρώτης συνιστούν αποδείξεις για λογαριασμό της δεύτερης;

quote:
Ψηλός: Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες. Εγώ παρέθεσα μερικές μόνο από την "πρώιμη Χριστιανική περίοδο". Όλα τα άλλα που λες είναι άνευ σημασίας.

Ας δούμε λοιπόν μαζί μερικές ακόμη μαρτυρίες, από την ίδια ιστοσελίδα:

quote:
Πηγή Ψηλού: «Ο γνωστός Άραβας νομομαθής, Ahmed ibn al-Kassa (απεβίωσε το 936 μ.Χ.) στο έργο του "Signs of Quibla" (Σημεία του Κίμπλα) έγραψε: «Οι άνθρωποι πηγαίνουν έξω, σε ένα τόπο με τάφο από πέτρα το Μεγάλο Σάββατο, που τριγύρω του είναι στοές. Παραμένοντας εκεί, παρακολουθούν τον τόπο του τάφου, γονατίζουν και προσεύχονται ενώπιον του Θεού του Υψίστου, από την εωθινή προσευχή μέχρι την δύση του ηλίου. Ο εμίρης και ο ιμάμης ενός τεμένους χαιρετώνται. Ο κυβερνήτης κλείνει την θύρα του τάφου, και κάθεται λίγο πιο πέρα. Όλοι τους μένουν κατ’ αυτόν τον τρόπο, μέχρι το Φως, που είναι σαν λευκή φωτιά, να εμφανισθεί μέσα από τον τάφο. Στην συνέχεια, ο κυβερνήτης ανοίγει την θύρα και μπαίνει μέσα. Κρατά ένα κερί, το οποίο έχει ανάψει από την φωτιά αυτή, στο χέρι του..... Το δίνει στον ιμάμη, ο οποίος μεταφέρει το κερί και ανάβει τα λυχνάρια μέσα στο τέμενος.... Η αναφορά η σχετική με αυτό γράφεται προς τον κυβερνήτη, ενημερώνοντάς τον πως φωτιά εμφανίστηκε την τάδε ώρα, της τάδε ημέρας. Εάν το Φως εμφανιστεί μέχρι την εωθινή προσευχή, θεωρείται σημάδι πως η χρονιά θα είναι καρποφόρα, και χωρίς ξηρασία. Αν εμφανιστεί το μεσημέρι, είναι ένδειξη πως η χρονιά θα είναι χωρίς καρπούς».

Έχουμε λοιπόν και λέμε: Ο εμίρης (ο οποίος μάλλον ταυτίζεται στο κείμενο με την έννοια του «κυβερνήτη», αλλά ίσως και όχι), μπαίνει μέσα στον τάφο και ανάβει το κερί. Στη συνέχεια δε, το δίνει στον ιμάμη, ο οποίος ανάβει τα λυχνάρια μέσα στο «τέμενος».

Αναρωτιέμαι, τι θρησκεύματος ήταν «ο εμίρης και ο ιμάμης», καθώς δεν γνωρίζω στη χριστιανική θρησκεία, ή στα πολιτεύματα που άνθισαν σε χριστιανικά κράτη, να εμφανίζονται τα εν λόγω αξιώματα. Αναρωτιέμαι επίσης, για την έννοια του «τεμένους». Πόσα χριστιανικά «τεμένη» γνωρίζεις; Ή μήπως ο «γνωστός Άραβας νομομαθής» αγνοούσε την έννοια του «χριστιανικού ναού»; Μπορείς άραγε να με βοηθήσεις στην απορία μου;

Ακόμα περισσότερο αναρωτιέμαι, πώς οι άνθρωποι «πηγαίνουν έξω σε έναν τόπο με τάφο από πέτρα». Εάν δεν κάνω λάθος, ο Ναός της Αναστάσεως οικοδομήθηκε από τον Μεγάλο Κωνσταντίνο, κατά τον 4ο αιώνα μ.Χ. Πώς εμφανίζεται λοιπόν ο τάφος να βρίσκεται μετά από πέντε αιώνες, έξω; Κι ας υποθέσουμε ότι ο ναός δεν ήταν ολόκληρος μετά από 500 χρόνια. Αν υπήρχε έστω και ένα πρόπλασμά του, δεν ήξερε ο «γνωστός Άραβας νομομαθής» ότι στον τόπο εκείνο ήταν ο τάφος του Ιησού; Τι συνδέει τελικά τον τάφο του Ιησού, τον Πατριάρχη και τους χριστιανούς, με τον τάφο από πέτρα εκεί έξω, με τον εμίρη και τον ιμάμη;

Τελευταίο και ήσσονος σημασίας ερώτημα: Αν το «τέμενος» είναι το Πατριαρχείο, ή κάποιος χριστιανικός ναός και ο «ιμάμης» είναι ο Πατριάρχης, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις πώς χρησιμοποιείτο το Άγιο Φως για λόγους μαντικής (όπως αναφέρεται στην τελευταία φράση του κειμένου) και πώς η δεισιδαιμονία αυτή είχε την επίσημη κάλυψη του Πατριαρχείου, αλλά και του ιδίου…του Αγίου Φωτός;

quote:
Πηγή Ψηλού: Ο Abu l-'Abbas Ahmad (απεβίωσε το 947 μ.Χ.) – σύγχρονος πολέμιος των Ελλήνων του 10ου αι. – διηγείται πως ο Μουσουλμάνος κυβερνήτης της Ιερουσαλήμ σφραγίζει την πόρτα του Τάφου ΠΡΙΝ την εμφάνιση της φωτιάς και, όταν το λευκό φως της φωτιάς εμφανιστεί μέσα στον Τάφο, ξεκλειδώνει την πόρτα του και μπαίνει μέσα στον Τάφο και ανάβει ένα κερί από την φωτιά αυτή. (Σχετ. : Zsolt (EDT) Hunyadi, Jozsef (EDT) Laszlovszky, The Crusades and the Military Orders: Expanding the Frontiers of Medieval Latin Christianity - History – (Οι Σταυροφορίες και τα Στρατιωτικά Τάγματα: Επεκτείνοντας τα Σύνορα της Μεσαιωνικής Λατινικής Χριστιανοσύνης – Ιστορία), 2002 - 606 σελίδων. Σελ. 90.)

Εδώ έχουμε κάτι ακόμα πιο στέρεο: Το άγιο Φως δεν το λαμβάνει ο Πατριάρχης, αλλά… ο Μουσουλμάνος κυβερνήτης της Ιερουσαλήμ!

Τα ερωτήματα, είναι φυσικά, εύλογα:

1) Πώς ο μουσουλμάνος κυβερνήτης δεν μετεστρέφετο θρησκευτικώς, μπροστά στο θαύμα;

2) Πώς ο χριστιανός Πατριάρχης άφηνε τον μουσουλμάνο κυβερνήτη να του πάρει…τη φωτιά; Τον άφηνε οικειοθελώς; Γιατί; Τον άφηνε με το στανιό; Πώς δεν αντιδρούσε…η φωτιά;

quote:
Πηγή Ψηλού: Fulcher (Fulk) της Σαρτρ – στρατιωτικός ιερέας του πρώτου βασιλέα της Ιερουσαλήμ Βαλδουίνου (11ος – 12ος αι.) – έγραψε για ένα ατύχημα, όταν το Άγιο Φως δεν εμφανίστηκε μέχρι να απομακρυνθούν οι Λατίνοι μοναχοί και κληρικοί από την εκκλησία του Αγίου Κουβουκλίου. Avdulovsky F.M. Holy Fire Coming From Holy Sepulchre of Our God and Savior Jesus Christ on The Great Saturday in Jerusalem. (Το Άγιο Φως το Προερχόμενο από τον Πανάγιο Τάφο του Θεού και Σωτήρος Ημών Ιησού Χριστού κατά το Μεγάλο Σάββατο) Μόσχα, 1887, σελ. 37-41. (στα Ρώσσικα).

Απ’ ό,τι φαίνεται, το Άγιο Φως αποστρέφεται τους Λατίνους, αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα με τους μουσουλμάνους, ήδη από τον 11ο-12ο αιώνα. Πώς το λέγαμε κάποτε εμείς οι Ρωμιοί; «Κάλλιο φέσι τούρκικο…»

Αν το καλοσκεφτείς, και πολύ άντεξε η Αυτοκρατορία, Ψηλέ. Απορώ με τον Παλαιολόγο, με το κουράγιο του…

quote:
Πηγή Ψηλού: Πάπας Ουρβανός Β’ Σε ομιλία του (υπάρχει γραπτή) πριν από τις Σταυροφορίες, στην πόλη Κλερμόν το 1095: «Και όμως, σε εκείνο το μέρος (σας λέω βέβαια κάτι που ήδη το γνωρίζετε) αναπαύθηκε ο Κύριος. Εκεί πέθανε για μας. Εκεί ετάφη. Πόσο πολύτιμος θα ήταν εκείνος ο πολυπόθητος και ασύγκριτος τόπος ταφής του Κυρίου, ακόμα και αν ο Θεός παρέλειπε να τελέσει εκεί το ετήσιό Του θαύμα! Διότι, κατά τις ημέρες του Πάθους Του, όλα τα φώτα μέσα στο Άγιο Κουβούκλιο και γύρω από τον ναό τα οποία έχουν σβηστεί ανάβουν ξανά, με θεϊκή προσταγή. Ποιά καρδιά, αδελφοί μου, είναι τόσο πέτρινη ώστε να μην αγγίζεται από ένα τέτοιο θαύμα;» (Baldricus, in Gesta Dei per Francos. σελ. 87.)

«Ποια καρδιά είναι τόσο πέτρινη, ώστε να μην αγγίζεται από ένα τέτοιο θαύμα;» Η όποια καρδιά αρνήθηκε να μετάσχει στη Σταυροφορία που δρομολόγησε ο περίφημος Πάπας Ουρβανός Β’ με την εν λόγω ομιλία, απόσπασμα της οποίας παραθέτει η ΟΟΔΕ! Όποιος αρνήθηκε να κραυγάσει “Deus lo vult” – Το θέλει ο Θεός! (http://en.wikipedia.org/wiki/Deus_vult)

Ο Ουρβανός χρησιμοποίησε τις δοξασίες περί του «ετησίου θαύματος» για να ξεκινήσει την πρώτη Σταυροφορία. Τι γνώμη έχει η Εκκλησία μας για τις Σταυροφορίες, Ψηλέ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 00:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε Hrtha_gia_ligo καλώς ήρθες .
Φυσικά και δεν υπάρχει προσωπική κόντρα και η συζήτηση είναι ανοιχτή σε όλους .
Ομως έχω να σου κάνω μία παρατήρηση :
quote:
Όσο για την επιστήμη πιστεύω ότι εκεί που πάνε να <<το πιάσουν το χάνουν κι όλας>> . Ότι δεν μπορούνε να εξηγήσουν πετάνε μια θεωρία και καλή σας όρεξη . Άκου από τον πίθηκο

Απλά θα σου πώ να μην σχολιάζεις ότι δεν κατέχεις .

Φίλε el-elyon :

quote:
Το Ανθρώπινο είδος εμφανίζεται στην αναδημιουργία και όχι στην δημιουργία! Για την δημιουργία έχουμε άγνοια!

Οι συγκεκριμένες χρονολογίες δεν δοθήκαν για να υπολογίσουμε από πότε υπάρχει το ανθρώπινο είδος αλλά είναι μια αλυσίδα που οδηγεί στον Χριστό!
Για αυτό δεν νομίζω ότι το αποτέλεσμα που θα βγει θα είναι ασφαλές!


Απο την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα .
Αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα ?
Γιατί οι μελετητές της βίβλου που σου ανέφερα , δεν μιλούν πουθενά περι αναδημιουργίας , και δίνουν συγκεκριμένες ημερομηνίες .

Γιαυτό λοιπόν βρείτε τα πρώτα μεταξύ σας εσεις οι χριστιανοί "μελετητές" και αφού καταλήξετε σε κάποιο τελικό συμπέρασμα τότε μπορούμε να συζητήσουμε .

Πιπιλάτε συνεχώς μία καραμέλα όπως "αναδημιουργία" , "δημιουργία με παρελθόν" και πράσινα άλογα , και ο λόγος είναι οτι θέλετε να θολώσετε τα νερά και να κουκουλώσετε οτι κοτσάνα γράφει η βίβλος .
Το κρυφτούλι βεβαια αυτό πιάνει στα "πρόβατα" , αλλά όχι στους σκεπτόμενους ανθρώπους .
Γιαυτό θα σου προτείνω να σταματήσεις να υποτιμάς την νοημοσύνη μου , και αν έχεις να πείς κάτι , να μην το κάνεις με αυθαίρετες ερμηνείες .
Εντάξει ?

quote:
Πιστεύουν στον Θεό και τον Δαρβίνο???????

Άρα όλοι η Αμερική και η Ευρώπη πιστεύουν τον Δαρβίνο? Και ο Πάπας?


Καταρχήν ο Δαρβίνος δεν είναι θρησκεία για να την πιστέψεις .
Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια .
Κατά δεύτερον , μίλησα για τους βιολόγους και όχι για τα " πρόβατα ".
Ελπίζω να διαβάζεις τι γράφω .
Κατα τρίτον , που βρίσκεις το παράδοξο κάποιος να αποδέχεται την εξέλιξη των είδών , και ταυτόχρονα να πιστεύει στον Θεό ?
Ξέρεις , δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να πιστεύουν τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ Θεό , ούτε τον Θεό της βίβλου .
Νομίζω το αντιλαμβάνεσαι .
Εχετε όλοι οι φανατικοί μία τάση να θέλετε να έχετε την αποκλειστικότητα της έννοιας "Θεός" λές και ο Θεός είναι το σπίτι η το αυτοκίνητο σας .
Ελεος πιά .

quote:
Και η Θεοσοφία και οι Θεοσοφιστές πιστεύουν τον Δαρβίνο?

Αυτό που κολλάει τώρα ?
Γνωρίζεις αν υπάρχουν βιολόγοι θεοσοφιστές να το συζητήσουμε ?

quote:
Μια Ασυναρτησία της Άγιας Γραφής είναι όταν λέει ότι ο Θεός πρώτα δημιούργησε το φως και μετά τον Ήλιο! Για πες μου επιστήμονα αυτό είναι ασυναρτησία η μια μεγάλη επιστημονική Αλήθεια?

Ναι . Επίσης λέει οτι πρώτα έγινε η Γή και μετά ο Ηλιος .
Μεγάλη επιστημονική αλήθεια και αυτή .
ΧΑ ΧΑ ΧΑ .
Ασε μας βρε el-elyon .
Μαζί μου τά χεις βάλει βραδιάτικα ?

quote:
Για να καταλάβω λίγο τι λες γιατί με μπέρδεψες, τι εννοείς όταν λες ότι η Άγια Γραφή γραφεί στην Γένεση?

Η "Γενεση" είναι κεφάλαιο της Αγίας γραφής . Τι δεν κατάλαβες ?

quote:
Μα πως μπορεί η Βιολογία να μας πει τι υπήρχε και τι δεν υπήρχε απόλυτα χωρίς να μας πει αν υπάρχει Θεός?
Μα πως μπορεί η Βιολογία να περιορίζει τον Παντοδύναμο Θεό?

Ξερείς κάτι ?
Πληροφοριακά δηλαδή .
Η υπόθεση του Θεού ΔΕΝ είναι απαραίτητη στα συμπεράσματα της Βιολογίας.
Ουτε στόχος της βιολογίας είναι να μας πεί αν υπάρχει η δεν υπάρχει Θεός .
Ουτε φυσικά στόχος της είναι να "περιορίσει" το υποθετικό Ον που αναφέρεις .

quote:
Μόνο το DNA Φωνάζει και μαρτυρεί τον Παντοδύναμο Θεό!

ΩΡΙΣΤΕ ?
Πληροφοριακά και πάλι να σου τονίσω ουτι το DNA δουλεύει με βάση την οργανική χημεία .
Ουτε με "Θαύματα" , ούτε με το "Αγιο Φώς" .
Εχεις μπερδευτεί .

quote:
Ωραία, ποια πρέπει να είναι η ηθική του Ανθρώπου?

Σου είπα . Σε αυτά τα ερωτήματα απαντούν μόνο οι παντογνώστες παππάδες .


quote:
Δεν μπορεί να μας πει αν υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει!

Δεν μπορεί να μας πει τι γίνεται μετά το θάνατο!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει το κακό και το καλό!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει Αλήθεια και Ψέμα!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει σωστό και λάθος!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει αδικία και δικαιοσύνη!

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει δυστυχία και ευτυχία!


Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει απόλυτο μέτρο σε όλα τα παραπάνω ?
Οσο για τις απαντήσεις που υποτίθεται δίνει η θρησκεία :

1) Οι περισσότερες είναι παιδαριώδης ή ανεφάρμοστες .
2) Δεν υπάρχουν 2 Θρησκείες που να συμφωνούν στα περισσότερα απο τα παραπάνω .

Αφου λοιπόν εσύ γνωρίζεις τις απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα , ( αλοίμονο άλλωστε !) πες μου τες και μένα να τις μάθω , και πείσε με οτι κάνω λάθος σε αυτά που είπα.

quote:
Αλήθεια, εσύ τι λες για όλα αυτά?

Εγώ λέω οτι όλα αυτά είναι σχετικά , η είναι ερωτήσεις χωρίς νόημα .
Εσύ τι λές ?

quote:
Πριν σου φάνηκε παράλογο ότι είμαστε απόγονοι 6 ανθρώπων και τώρα σου φαίνεται λογικό ότι είσαι απόγονος ενός πιθήκου!!!!!!!???????

Η άγνοια σου είναι τραγική , αλλα παρεπιπτόντως πιπιλίζεις και περι DNA .
Που είπα εγώ οτι ο άνθρωπος είναι απόγονος κάποιου πίθηκου ?
Απλά είπα οτι τα δύο είδη έχουν κοινό πρόγονο , και αυτό είναι αποδεδειγμένο 101 % είτε σου αρέσει είτε όχι .
Μάθε τα στοιχειώδη τουλάχιστον ...

Εσένα παρεπιπτόντως σου φαίνεται πιο λογικό να γίναμε απο τα σάλια του Γιαχβέ και κοκκινόχωμα .
Εντάξει ότι πείς ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 12:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα Think Math.

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Το Ανθρώπινο είδος εμφανίζεται στην αναδημιουργία και όχι στην δημιουργία! Για την δημιουργία έχουμε άγνοια!
Οι συγκεκριμένες χρονολογίες δεν δοθήκαν για να υπολογίσουμε από πότε υπάρχει το ανθρώπινο είδος αλλά είναι μια αλυσίδα που οδηγεί στον Χριστό!
Για αυτό δεν νομίζω ότι το αποτέλεσμα που θα βγει θα είναι ασφαλές!
________________________________________
Απο την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα .
Αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα ?
Γιατί οι μελετητές της βίβλου που σου ανέφερα , δεν μιλούν πουθενά περι αναδημιουργίας , και δίνουν συγκεκριμένες ημερομηνίες .


Να σε ρωτήσω, θες διάλογο μαζί μου ή με τους μελετητές?

Γιατί αν θες διάλογο μαζί μου θα πρέπει να προσέχεις και να σχολιάζεις αυτά που λέω εγώ και όχι τι είπανε οι μελετητές! Δεν είμαι εκπρόσωπος κανενός!


quote:
Think Math: Γιαυτό λοιπόν βρείτε τα πρώτα μεταξύ σας εσεις οι χριστιανοί "μελετητές" και αφού καταλήξετε σε κάποιο τελικό συμπέρασμα τότε μπορούμε να συζητήσουμε .
Πιπιλάτε συνεχώς μία καραμέλα όπως "αναδημιουργία" , "δημιουργία με παρελθόν" και πράσινα άλογα , και ο λόγος είναι οτι θέλετε να θολώσετε τα νερά και να κουκουλώσετε οτι κοτσάνα γράφει η βίβλος .
Το κρυφτούλι βεβαια αυτό πιάνει στα "πρόβατα" , αλλά όχι στους σκεπτόμενους ανθρώπους .
Γιαυτό θα σου προτείνω να σταματήσεις να υποτιμάς την νοημοσύνη μου , και αν έχεις να πείς κάτι , να μην το κάνεις με αυθαίρετες ερμηνείες .
Εντάξει ?

Think Math δεν υποτιμώ την νοημοσύνη κανενός!

Το αν έχω κάτι να πω θα το πω με το τρόπο μου!

Θα σε παρακαλούσα όταν μιλάς μαζί μου να αφήσεις το πληθυντικό, για άλλη μια φόρα σου τονίζω ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν! Και δεν έχω να βρω με κανέναν τίποτα. Τα συμπεράσματα τα βγάζω πάντα μόνος μου!
Για αυτό Think Mathκ καλό είναι να αφήσεις την καραμέλα που άρχισες να πιπιλάς!

Αν είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος πάρε και μελέτησε την Άγια Γραφή και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα και μη μιλάς με συμπεράσματα που βγάλανε άλλοι!

Αν σε ενοχλεί ότι η Γένεση δεν προσδιορίζει το χρόνο της δημιουργίας του ουρανού και της γης, αν σε ενοχλεί η αναδημιουργία, αν σε ενοχλεί ότι ο Θεός είναι Παντοδύναμος και δημιουργεί με παρελθόν, αν σε ενοχλεί ότι δεν περίμενες εκ μέρος μου αυτές τις απαντήσεις και νόμιζες ότι θα αποδείξεις ότι η Άγια Γραφή είναι μύθος, λυπάμαι αλλά μαζί μου δεν έχεις καμία πιθανότητα! Εσύ νομίζεις επειδή παίζω χωρίς βασίλισσα θα χάσω! Φίλε Think Math εγώ πάντα παίζω χωρίς βασίλισσα, γιατί θέλω βασίλισσα να βγάλω στο τέλος και όχι στην αρχή! Και μερικές φόρες βγάζω πάνω από μια…….

quote:
Think Math: Καταρχήν ο Δαρβίνος δεν είναι θρησκεία για να την πιστέψεις .
Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια .
Κατά δεύτερον , μίλησα για τους βιολόγους και όχι για τα " πρόβατα ".
Ελπίζω να διαβάζεις τι γράφω .
Κατα τρίτον , που βρίσκεις το παράδοξο κάποιος να αποδέχεται την εξέλιξη των είδών , και ταυτόχρονα να πιστεύει στον Θεό ?

Θα πρέπει να ρωτήσεις τον φίλο σου τον Δαρβίνο!

Ποια είναι η εξέλιξη των ειδών?

Ποιος είναι ο Θεός που πιστεύουν?

Ποια είναι η σχέση του Θεού με την εξέλιξη?

Think Math αν το “μάθημα” δεν μπορείς να το πεις με τα λόγια σου, δεν πειράζει πες το “παπαγαλία”!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Και η Θεοσοφία και οι Θεοσοφιστές πιστεύουν τον Δαρβίνο?
________________________________________

Αυτό που κολλάει τώρα ?
Γνωρίζεις αν υπάρχουν βιολόγοι θεοσοφιστές να το συζητήσουμε ?


Η Θεοσοφία και οι Θεοσοφιστές “κολλάνε” παντού! Άραγε γνώριζε ο Δαρβίνος τα Θεϊκά Όντα?

Προς το παρόν δεν γνωρίζω κανέναν Θεοσοφιστή! Μπορεί να έχουν συνάντηση με τα Θεϊκά Όντα…….

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μια Ασυναρτησία της Άγιας Γραφής είναι όταν λέει ότι ο Θεός πρώτα δημιούργησε το φως και μετά τον Ήλιο! Για πες μου επιστήμονα αυτό είναι ασυναρτησία η μια μεγάλη επιστημονική Αλήθεια?
________________________________________
Ναι . Επίσης λέει οτι πρώτα έγινε η Γή και μετά ο Ηλιος .
Μεγάλη επιστημονική αλήθεια και αυτή .
ΧΑ ΧΑ ΧΑ .
Ασε μας βρε el-elyon .
Μαζί μου τά χεις βάλει βραδιάτικα ?

Γιατί δεν απαντάς? Για πες μου, τι λένε σήμερα οι επιστήμονες, ότι ο Ήλιος είναι η μόνη πηγή του φωτός? Αν δεν υπάρχει ο Ήλιος δεν θα υπάρχει και φως?

Όταν αυτήν τη μεγάλη επιστημονική αλήθεια ο Μωύσης την έγραψε 1500 χρόνια προ Χριστού οι υπόλοιποι “σοφοί” δεν λατρεύανε τον Ήλιο και τον θεωρούσανε πηγή του φως?

Σε παρακαλώ απάντησε σε αυτά που σε ρωτώ.

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Για να καταλάβω λίγο τι λες γιατί με μπέρδεψες, τι εννοείς όταν λες ότι η Άγια Γραφή γραφεί στην Γένεση?
________________________________________
Η "Γενεση" είναι κεφάλαιο της Αγίας γραφής . Τι δεν κατάλαβες ?

Ότι η Γένεση είναι ένα βιβλίο της Άγιας Γραφής είναι κατανοητό αλλά ότι η Άγια Γραφή γράφει στην Γένεση δεν είναι κατανοητό! Γιατί η Άγια Γραφή δεν γράφει αλλά γράφτηκε!


quote:
Think Math:
quote:
________________________________________
Μα πως μπορεί η Βιολογία να μας πει τι υπήρχε και τι δεν υπήρχε απόλυτα χωρίς να μας πει αν υπάρχει Θεός?
Μα πως μπορεί η Βιολογία να περιορίζει τον Παντοδύναμο Θεό?
________________________________________
Ξερείς κάτι ?
Πληροφοριακά δηλαδή .
Η υπόθεση του Θεού ΔΕΝ είναι απαραίτητη στα συμπεράσματα της Βιολογίας.
Ουτε στόχος της βιολογίας είναι να μας πεί αν υπάρχει η δεν υπάρχει Θεός .
Ουτε φυσικά στόχος της είναι να "περιορίσει" το υποθετικό Ον που αναφέρεις .

Αυτό επειδή δεν θέλει ή επειδή δεν μπορεί???????

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Μόνο το DNA Φωνάζει και μαρτυρεί τον Παντοδύναμο Θεό!
________________________________________
ΩΡΙΣΤΕ ?
Πληροφοριακά και πάλι να σου τονίσω ουτι το DNA δουλεύει με βάση την οργανική χημεία .
Ουτε με "Θαύματα" , ούτε με το "Αγιο Φώς" .
Εχεις μπερδευτεί .

Και ποιος δημιούργησε το DNA, η Βιολογία και οι Βιολόγοι?


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Ωραία, ποια πρέπει να είναι η ηθική του Ανθρώπου?
________________________________________
Σου είπα . Σε αυτά τα ερωτήματα απαντούν μόνο οι παντογνώστες παππάδες .

Παντογνώστης είναι μόνο ο Παντοδύναμος και ο Πανταχού παρόν Θεός!

Μήπως μπορεί να πει ποια πρέπει να είναι η ηθική του πυθικού, του προγονού σας!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Δεν μπορεί να μας πει αν υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει!
Δεν μπορεί να μας πει τι γίνεται μετά το θάνατο!
Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει το κακό και το καλό!
Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει Αλήθεια και Ψέμα!
Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει σωστό και λάθος!
Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει αδικία και δικαιοσύνη!
Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει δυστυχία και ευτυχία!
________________________________________
Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι υπάρχει απόλυτο μέτρο σε όλα τα παραπάνω ?
Οσο για τις απαντήσεις που υποτίθεται δίνει η θρησκεία :
1) Οι περισσότερες είναι παιδαριώδης ή ανεφάρμοστες .
2) Δεν υπάρχουν 2 Θρησκείες που να συμφωνούν στα περισσότερα απο τα παραπάνω .

Μάλλον δεν πρέπει να γράφεις τα βράδια, φίλε μου.


Ποιες είναι παιδαριώδης ανεφάρμοστες? Η πραγματικότητα είναι παιδαριώδης?

Η πραγματικότητα είναι ανεφάρμοστη?

Γιατί αυτά που σου παρουσιάζω είναι η πραγματικότητα! Αλλά μια πραγματικότητα που την αγνοείς!

Ποια θρησκεία αμφισβητεί την πραγματικότητα που παρουσιάζω?

Μήπως θες πεις ότι η κάθε θρησκεία ερμηνεύει διαφορετικά το κάθε μέρος της πραγματικότητας?


quote:
Think Math: Αφου λοιπόν εσύ γνωρίζεις τις απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα , ( αλοίμονο άλλωστε !) πες μου τες και μένα να τις μάθω , και πείσε με οτι κάνω λάθος σε αυτά που είπα.

Φίλε Think Math επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα! Δεν μπορώ να προσβάλω τον εαυτό μου και τον Θεό μου! Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει ή να μη πιστεύει! Εγώ θέλω να κάνω διάλογο μαζί σου, ένα ελεύθερο διάλογο που ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματα του!


quote:
Think Math:
quote:
________________________________________
Αλήθεια, εσύ τι λες για όλα αυτά?
________________________________________

Εγώ λέω οτι όλα αυτά είναι σχετικά , η είναι ερωτήσεις χωρίς νόημα .
Εσύ τι λές ?


Εγώ σου ξαναλέω ότι είναι η Πραγματικότητα!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Πριν σου φάνηκε παράλογο ότι είμαστε απόγονοι 6 ανθρώπων και τώρα σου φαίνεται λογικό ότι είσαι απόγονος ενός πιθήκου!!!!!!!???????
________________________________________
Η άγνοια σου είναι τραγική , αλλα παρεπιπτόντως πιπιλίζεις και περι DNA .
Που είπα εγώ οτι ο άνθρωπος είναι απόγονος κάποιου πίθηκου ?
Απλά είπα οτι τα δύο είδη έχουν κοινό πρόγονο , και αυτό είναι αποδεδειγμένο 101 % είτε σου αρέσει είτε όχι .
Μάθε τα στοιχειώδη τουλάχιστον ...

Εγώ σε ρώτησα ποιος είναι ο πρόγονος του ανθρώπου και εσύ μου παρουσίαζες τον πίθηκο. Και τώρα με αλλά λόγια το ίδιο λες! θα ήθελα να το δω αυτό που είναι αποδεδειγμένο! Θα ήθελα να δω και το αποδεδειγμένο DNA του προγόνου αλλά και του απογόνου!

quote:
Think Math: Εσένα παρεπιπτόντως σου φαίνεται πιο λογικό να γίναμε απο τα σάλια του Γιαχβέ και κοκκινόχωμα .
Εντάξει ότι πείς ...

Σαφώς και μου είναι ποιο λογικό ένα ανώτερο Ον, Παντοδύναμος, Παντογνώστης, Πανταχού παρόν να δημιουργεί ένα κατώτερο Ον αλλά κατά την εικόνα Του! Να δημιουργεί ένα Ον που θα έχει κοινωνία μαζί του και θα είναι μαζί στην αιωνιότητα!
Σαφώς και μου είναι ποιο λογικό γιατί αυτό υποστηρίζει και η Πραγματικότητα που σου παρουσίασα, την οποία αγνοείς!

Αλλά, επιστήμονα, φίλε μου πες μου υπάρχει κάποιος στην Αρχαιότητα που να πίστευε ότι ένας πίθηκος είναι ο πρόγονος του ανθρώπου?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 27/07/2007 12:39:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 18:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Καλησπέρα el-elyon.

quote:
Να σε ρωτήσω, θες διάλογο μαζί μου ή με τους μελετητές?
Γιατί αν θες διάλογο μαζί μου θα πρέπει να προσέχεις και να σχολιάζεις αυτά που λέω εγώ και όχι τι είπανε οι μελετητές! Δεν είμαι εκπρόσωπος κανενός!

Εδώ φίλε μου βρίσκεται το πρόβλημα.
Κάθε χριστιανός είναι και μία αίρεση .
Ο καθένας λέει ότι του κατέβει , και εμείς πρέπει να να τον πάρουμε στα σοβαρά .
Πιο πάνω μίλησες περί "αναδημιουργίας" γράφοντας :

quote:
«3 Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω φώς• και έγεινε φώς•
4 και είδεν ο Θεός το φως ότι ήτο καλόν• και διεχώρισεν ο Θεός το φως από του σκότους•
5 και εκάλεσεν ο Θεός το φως, Ημέραν• το δε σκότος εκάλεσε, Νύκτα. Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα πρώτη.»

Και εδώ αρχίζει η αναδημιούργία!


Αρα η "αναδημιουργία" ξεκινά την δεύτερη μέρα της δημιουργίας κατα τα λεγόμενά σου.

Ψάχνοντας στο Δίκτυο βρήκα το παρακάτω κείμενο στην σελίδα :
http://www.imd.gr/html/gr/section01/media/plirophorisis/2002/1112.htm

<<Οικονομία του Χριστού δεν είναι μόνο ο θάνατος, αλλά και η πρόσληψη της ταπεινής και θνητής σάρκας του ανθρώπου. Η κατάβαση του Θεού στη γη γίνεται για το έργο της αναδημιουργίας του κόσμου. Ο Θεός έρχεται χωρίς να αλλάξει ο ίδιος, έρχεται στη φύση μας την ανθρώπινη και παραμένει κοντά μας.>>

Αυτός εδώ ισχυρίζεται οτι η "αναδημιουργία" ξεκίνησε με την ενσάρκωση του Θεού .

Στην παρακάτω σελίδα :
http://www.gonia.gr/gonia.php?article=1441&PHPSESSID=
2a41cac3d2b412191a02dce55f52d49e&page=5&PHPSESSID=2a41cac3d2b412191a02dce55f52d49e

γράφει :
<<Ο Χριστός μετά το βάπτισμα και μετά το Σαραντάρειο Όρος όπου επειράσθη επί 40 ημέρες, αρχίζει να κηρύττει και να λέει. «Μετανοείτε, ήγγικε γαρ η βασιλεία των ουρανών». Από εκείνη την στιγμή αρχίζει η αναδημιουργία του κόσμου.>>

Αυτός ισχυρίζεται οτι η "αναδημιουργία" ξεκινά με την έναρξη του κυρήγματος του Χριστού .

Παρακάτω :
http://www.oodegr.com/oode/epistimi/fthora1.htm

<<Προ ενός έτους, δημοσιεύσαμε μια μελέτη στο Ίντερνετ, για τη διατροφή των προαδαμιαίων ζώων. Εκεί δείξαμε, ότι στον παράδεισο επιτελέσθηκε από το Θεό, μια αναδημιουργία σε περιορισμένο επίπεδο, που έδωσε στα ζώα και τα φυτά του Παραδείσου, κάποια νέα χαρακτηριστικά, μιας «μεταβατικής» κατάστασης, μεταξύ «φθοράς» και «αφθαρσίας». Αυτή η τοπικότητα, εξηγεί τα παραπάνω ερωτήματα.>>

Εδώ γίνεται "αναδημιουργία" και μέσα στον παράδεισο !

ΛΟΙΠΟΝ ...
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΚΑΘΕ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ .
Πως να σε πάρω βρε el-elyon στα σοβαρά ???
Εδώ ο ίδιος ο Θεός σας και δεν ξέρει τι του γίνεται και κάθε τόσο κάνει "αναδημιουργία".
Εσείς τι να ξέρετε ???

quote:
Αν είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος πάρε και μελέτησε την Άγια Γραφή και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα και μη μιλάς με συμπεράσματα που βγάλανε άλλοι!

Οι σκέπτομενοι άνθρωποι έχουν σοβαρότερες ασχολίες .
Απο την Αγία γραφή δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για τίποτα , γιατί είναι γεμάτη αντιφάσεις .
Ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία με τις περισσότερες αιρέσεις παγκοσμίως .
Εχεις μήπως αναρωτηθεί γιατί συμβαίνει αυτό ??

quote:
Αν σε ενοχλεί ότι η Γένεση δεν προσδιορίζει το χρόνο της δημιουργίας του ουρανού και της γης, αν σε ενοχλεί η αναδημιουργία, αν σε ενοχλεί ότι ο Θεός είναι Παντοδύναμος και δημιουργεί με παρελθόν, αν σε ενοχλεί ότι δεν περίμενες εκ μέρος μου αυτές τις απαντήσεις...

Μου αρέσει που είσαι και περήφανος για τις απαντήσεις σου .
Φαντάσου να απάνταγες κιόλας δηλαδή...
"αναδημιουργία" και " δημιουργία με παρελθόν " ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
Τελικά η δημιουργία του κόσμου διήρκεσε 6 μέρες η όχι ?

quote:
λυπάμαι αλλά μαζί μου δεν έχεις καμία πιθανότητα! Εσύ νομίζεις επειδή παίζω χωρίς βασίλισσα θα χάσω! Φίλε Think Math εγώ πάντα παίζω χωρίς βασίλισσα, γιατί θέλω βασίλισσα να βγάλω στο τέλος και όχι στην αρχή! Και μερικές φόρες βγάζω πάνω από μια…….

Nα σου τονίσω οτι εδώ δεν παίζουμε σκάκι .
Απόψεις ανταλλάσουμε .
Aν θέλεις να παίξουμε σκάκι μπες στο site της Chessbase .
Βασικά επειδή πιστέυω οτι είσαι άσχετος και στο σκάκι μην υπερηφανεύεσαι άδικα .

quote:
Ποια είναι η εξέλιξη των ειδών?
Ποιος είναι ο Θεός που πιστεύουν?
Ποια είναι η σχέση του Θεού με την εξέλιξη?

Δεν ξέρω απο που κατέβηκες , αλλα δεν φταίς υποχρεωτικά εσύ .
Οταν έχεις ακούσει στην ζωή σου μόνο για τον Θεό και την μυθολογία των Εβραίων ,είναι λογικό να έχεις τέτοιες απορίες.

quote:
Think Math αν το “μάθημα” δεν μπορείς να το πεις με τα λόγια σου, δεν πειράζει πες το “παπαγαλία”!


quote:
Η Θεοσοφία και οι Θεοσοφιστές “κολλάνε” παντού! Άραγε γνώριζε ο Δαρβίνος τα Θεϊκά Όντα?

quote:
Γιατί δεν απαντάς? Για πες μου, τι λένε σήμερα οι επιστήμονες, ότι ο Ήλιος είναι η μόνη πηγή του φωτός? Αν δεν υπάρχει ο Ήλιος δεν θα υπάρχει και φως?

Χα χα χα .
Τελικά είσαι αστείος.
Δηλαδή μεγάλη σοφία μας λέει εδώ η γραφή .
Φαίνεται οταν γράφτηκε δεν υπήρχαν άλλα άστρα στον ουρανό παρα μόνο ο Ηλιος . Χα χα χα .
Για το οτι η γή φτιαχτηκε πριν τον Ηλιο μουγκαμάρα βλέπω .
Δεν μας συμφέρει εεεε ??

quote:
Αυτό επειδή δεν θέλει ή επειδή δεν μπορεί

Προφανώς και δεν μπορεί .
Οπως και συ αλλα και και η βίβλος δεν μπορείτε να αποδείξετε οτι ο Δίας ο Θώρ Και η Θεά Κάλι δεν υπάρχουν .

quote:
Ποιες είναι παιδαριώδης ανεφάρμοστες? Η πραγματικότητα είναι παιδαριώδης?
Η πραγματικότητα είναι ανεφάρμοστη?
Γιατί αυτά που σου παρουσιάζω είναι η πραγματικότητα! Αλλά μια πραγματικότητα που την αγνοείς!
Ποια θρησκεία αμφισβητεί την πραγματικότητα που παρουσιάζω?

Ποια πραγματικότητα ?
Απάντησε στα ερωτήματα που έθεσες να το συζητήσουμε , για να δουμε τελικά τι είναι πραγματικότητα και τι δεν είναι ...

quote:
Και ποιος δημιούργησε το DNA, η Βιολογία και οι Βιολόγοι?
Μήπως μπορεί να πει ποια πρέπει να είναι η ηθική του πυθικού, του προγονού σας!

Τωρα με τα παραπάνω πουλάς πνεύμα ?

quote:
Εγώ σε ρώτησα ποιος είναι ο πρόγονος του ανθρώπου και εσύ μου παρουσίαζες τον πίθηκο. Και τώρα με αλλά λόγια το ίδιο λες! θα ήθελα να το δω αυτό που είναι αποδεδειγμένο! Θα ήθελα να δω και το αποδεδειγμένο DNA του προγόνου αλλά και του απογόνου!

Ανοιξε κανένα βιβλίο μήπως και ξεστραβωθείς .
Μήπως περιμένεις να βρείς την απόδειξη στην Βίβλο ?
Λέω , μήπως ...

Η απόδειξη πράγματι βρίσκεται μέσα στο ίδιο το DNA .

1) 99% Ομοιότητα στο DNA ανθρώπου πιθήκου δείχνει την στενή συγγένεια των ειδών .
Αντίστοιχο ποσοστό ομοιότητας έχουν μεταξύ τους διαφορετικές ανθρώπινες φυλές .
Τόσο κοντά είμαστε .

2) Ο πίθηκος έχει 24 ζεύγη χρωμοσωμάτων και ο άνθρωπος 23 .
Ανακαλύφθηκε όμως οτι το 24ο χρωμόσωμα των πιθικοειδών βρίσκεται ενσωματωμένο απο κάποια λάθος αντιγραφή μέσα σε ένα απο τα υπόλοιπα 23 .

3)Η ακολουθία των αμινοξέων στις πρωτείνες που κατασκευάζει το ανθρώπινο σώμα είναι με ελάχιστες εξαιρέσεις ακριβώς η ίδια και στους πιθήκους .
Χαρακτηριστικά παραδείγματα : Η αιμοσφαιρίνη Και το Κυτοχρωμα C που είναι πανομοιοτυπα .

4)Τα κινητά γονίδια του ανθρώπινου DNA είναι σχεδόν ταυτόσημα με των πιθήκων ( Παρότι υπαρχουν χιλιάδες διαφορετικές εκδοχές τους ) και μετακινούνται σε αντοίστοιχες θέσεις στο γονιδίωμα .
Παράδειγμα το τμήμα a-globin του γονιδιώματος εμφανίζει τις ίδιες ακριβώς θέσεις ανάγνωσης και στους πιθήκους ανάμεσα σε εκατομύρια πιθανές .

5)Ανθρωποι και πίθηκοι μοιράζονται μεγάλο αριθμό απο κοινά , ψευδογονίδια , δείγμα της κοινής τους καταγωγής .

Θες να συνεχίσω ??
...
6)Τμήματα απο DNA ενδογενών ρετροιών που μπορούν να προσκοληθούν στο DNA του ξενιστή , έχουν ανακαλυφθεί στις ίδιες ακριβώς θέσεις , στο DNA των πιθήκων και των ανθρώπων .
Η πιθανότητα να συμβεί αυτό κατα τύχη είναι 1 / 1 δις .

... Βαρέθηκα .

Θα μπορούσα να σου γράψω άλλα τόσα για το DNA , χωρίς να αναφερθώ στο αρχείο απολιθωμάτων , στην παρόμοια φυσιολογία των ειδών , στις παρόμοιες συνήθειες ... και ο κατάλογος δεν έχει τέλος .

ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ?
Την "αναδημιουργία" και τα σάλια του Γιαχβέ ??
Α ! όχι έχεις το παρακάτω :

quote:

Αλλά, επιστήμονα, φίλε μου πες μου υπάρχει κάποιος στην Αρχαιότητα που να πίστευε ότι ένας πίθηκος είναι ο πρόγονος του ανθρώπου?

Σωστός . Εγώ θα έλεγα να ρωτήσουμε Τον Περικλή να μας πεί.
Οχι Οχι . Νομίζω καλύτερα είναι να ρωτήσουμε τους τσομπάνηδες της ερήμου τους προγόνους σου .

ΑΣΕ ΜΑΣ βρε el-elyon , και έχει και ζέστη ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 00:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Ξαναφέρνω την φωτο για να τη δούμε καλύτερα.
Γιατί κάποιος είπε ότι η γυναίκα είχε βάλει τα κεριά ένα μίλι μακρυά απ΄τα μαλλιά της και ο Σβάμπε κόπτεται ότι πήγε στα ιεροσόλυμα με όλη την καλή του πίστη και βγήκε κουρεμένος γιατί σε αυτόν δεν ήταν δροσίζουσα η φλόγα αλλά θερμαίνουσα και έχει δίκιο ο άνθρωπος να ζητά και τα ρέστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 06:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Μία ερώτηση στον φίλτατο Δημήτρη :
Εσυ πόσο υπολογίζεις οτι είναι η απόσταση ανάμεσα στα κεριά και τα μαλλιά της Κυρίας που βλέπουμε στην φωτογραφία ?
Για κάνε μας μία εκτίμηση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 06:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Και άλλες 2 ερωτήσεις για το Δημήτρη .
1) Πως εξηγείται οτι η "δροσίζουσα" φλόγα ΛΙΩΝΕΙ το κερί ?
2) Πως εξηγείται οτι η "δροσίζουσα" φλόγα ΜΑΥΡΙΖΕΙ και ΚΑΙΕΙ το φυτίλι του κεριού , όπως φαίνεται στην φωτογραφία , αλλα (υποτίθεται) δεν καίει τα μαλλιά των πιστών που αποδεδειγμένα καιγονται ευκολότερα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 10:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
Think_Math
Και άλλες 2 ερωτήσεις για το Δημήτρη.

Μου επιτρέπεις ;

quote:
Think_Math
1) Πως εξηγείται οτι η "δροσίζουσα" φλόγα ΛΙΩΝΕΙ το κερί ?
2) Πως εξηγείται οτι η "δροσίζουσα" φλόγα ΜΑΥΡΙΖΕΙ και ΚΑΙΕΙ το φυτίλι του κεριού , όπως φαίνεται στην φωτογραφία , αλλα (υποτίθεται) δεν καίει τα μαλλιά των πιστών που αποδεδειγμένα καιγονται ευκολότερα ?

1) είναι μάπα το κερί.
2) είναι μάπα το φυτίλι.

Ελπίζω να σε αποστόμωσα...

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 11:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα φίλε Think Math!

quote:
Think Math: Εδώ φίλε μου βρίσκεται το πρόβλημα.
Κάθε χριστιανός είναι και μία αίρεση .
Ο καθένας λέει ότι του κατέβει , και εμείς πρέπει να να τον πάρουμε στα σοβαρά .
Πιο πάνω μίλησες περί "αναδημιουργίας" γράφοντας :
quote:
________________________________________
«3 Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω φώς• και έγεινε φώς•
4 και είδεν ο Θεός το φως ότι ήτο καλόν• και διεχώρισεν ο Θεός το φως από του σκότους•
5 και εκάλεσεν ο Θεός το φως, Ημέραν• το δε σκότος εκάλεσε, Νύκτα. Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα πρώτη.»
Και εδώ αρχίζει η αναδημιούργία!
________________________________________
Αρα η "αναδημιουργία" ξεκινά την δεύτερη μέρα της δημιουργίας κατα τα λεγόμενά σου.

Κατά την Άγια Γραφή και τα λεγόμενα μου, η αναδημιουργία ξεκινά την πρώτη μέρα!


quote:
Think Math: Ψάχνοντας στο Δίκτυο βρήκα το παρακάτω κείμενο στην σελίδα :
http://www.imd.gr/html/gr/section01/media/plirophorisis/2002/1112.htm
<<Οικονομία του Χριστού δεν είναι μόνο ο θάνατος, αλλά και η πρόσληψη της ταπεινής και θνητής σάρκας του ανθρώπου. Η κατάβαση του Θεού στη γη γίνεται για το έργο της αναδημιουργίας του κόσμου. Ο Θεός έρχεται χωρίς να αλλάξει ο ίδιος, έρχεται στη φύση μας την ανθρώπινη και παραμένει κοντά μας.>>
Αυτός εδώ ισχυρίζεται οτι η "αναδημιουργία" ξεκίνησε με την ενσάρκωση του Θεού .
Στην παρακάτω σελίδα :
http://www.gonia.gr/gonia.php?article=1441&PHPSESSID=
2a41cac3d2b412191a02dce55f52d49e&page=5&PHPSESSID=2a41cac3d2b412191a02dce55f52d49e
γράφει :
<<Ο Χριστός μετά το βάπτισμα και μετά το Σαραντάρειο Όρος όπου επειράσθη επί 40 ημέρες, αρχίζει να κηρύττει και να λέει. «Μετανοείτε, ήγγικε γαρ η βασιλεία των ουρανών». Από εκείνη την στιγμή αρχίζει η αναδημιουργία του κόσμου.>>
Αυτός ισχυρίζεται οτι η "αναδημιουργία" ξεκινά με την έναρξη του κυρήγματος του Χριστού .
Παρακάτω :
http://www.oodegr.com/oode/epistimi/fthora1.htm
<<Προ ενός έτους, δημοσιεύσαμε μια μελέτη στο Ίντερνετ, για τη διατροφή των προαδαμιαίων ζώων. Εκεί δείξαμε, ότι στον παράδεισο επιτελέσθηκε από το Θεό, μια αναδημιουργία σε περιορισμένο επίπεδο, που έδωσε στα ζώα και τα φυτά του Παραδείσου, κάποια νέα χαρακτηριστικά, μιας «μεταβατικής» κατάστασης, μεταξύ «φθοράς» και «αφθαρσίας». Αυτή η τοπικότητα, εξηγεί τα παραπάνω ερωτήματα.>>
Εδώ γίνεται "αναδημιουργία" και μέσα στον παράδεισο !
ΛΟΙΠΟΝ ...
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΚΑΘΕ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ .
Πως να σε πάρω βρε el-elyon στα σοβαρά ???
Εδώ ο ίδιος ο Θεός σας και δεν ξέρει τι του γίνεται και κάθε τόσο κάνει "αναδημιουργία".
Εσείς τι να ξέρετε ???

Think Math άρχισες το βιολί, της προπαγάνδας?


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Αν είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος πάρε και μελέτησε την Άγια Γραφή και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα και μη μιλάς με συμπεράσματα που βγάλανε άλλοι!
________________________________________
Οι σκέπτομενοι άνθρωποι έχουν σοβαρότερες ασχολίες .
Απο την Αγία γραφή δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για τίποτα , γιατί είναι γεμάτη αντιφάσεις .
Ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία με τις περισσότερες αιρέσεις παγκοσμίως .
Εχεις μήπως αναρωτηθεί γιατί συμβαίνει αυτό ??

Όταν θα μελετάς την Άγια Γραφή θα μάθεις και το γιατί!

Μα που είναι αυτές αντιφάσεις?


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Αν σε ενοχλεί ότι η Γένεση δεν προσδιορίζει το χρόνο της δημιουργίας του ουρανού και της γης, αν σε ενοχλεί η αναδημιουργία, αν σε ενοχλεί ότι ο Θεός είναι Παντοδύναμος και δημιουργεί με παρελθόν, αν σε ενοχλεί ότι δεν περίμενες εκ μέρος μου αυτές τις απαντήσεις...
________________________________________
Μου αρέσει που είσαι και περήφανος για τις απαντήσεις σου .
Φαντάσου να απάνταγες κιόλας δηλαδή...
"αναδημιουργία" και " δημιουργία με παρελθόν " ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
Τελικά η δημιουργία του κόσμου διήρκεσε 6 μέρες η όχι ?

Think Math είναι λογικό να απορείς γιατί όταν χρειαστήκαν 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια στον Πίθηκο να γίνει εσύ θα σου χρειαστούνε αλλά 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια για να καταλάβεις αυτό που λέω! Η εξέλιξη σας κρατάει εκατομμύρια χρόνια! Αυτό μπορεί ο Πίθηκος αυτό και κάνει! Αλλά φαντάζεσαι μετά από πολλά εκατομμύρια χρόνια το επόμενο βήμα της εξέλιξης να είναι, ξανά Πίθηκος!

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
λυπάμαι αλλά μαζί μου δεν έχεις καμία πιθανότητα! Εσύ νομίζεις επειδή παίζω χωρίς βασίλισσα θα χάσω! Φίλε Think Math εγώ πάντα παίζω χωρίς βασίλισσα, γιατί θέλω βασίλισσα να βγάλω στο τέλος και όχι στην αρχή! Και μερικές φόρες βγάζω πάνω από μια…….
________________________________________
Nα σου τονίσω οτι εδώ δεν παίζουμε σκάκι .
Απόψεις ανταλλάσουμε .
Aν θέλεις να παίξουμε σκάκι μπες στο site της Chessbase .
Βασικά επειδή πιστέυω οτι είσαι άσχετος και στο σκάκι μην υπερηφανεύεσαι άδικα

Μάλιστα, αφού βλέπεις ότι δεν μπορείς να νικήσεις μόνο με την προπαγάνδα, ότι δήθεν εγώ δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου και αλλά περί απολογητών , και επειδή δεν έχεις επιχειρήματα και δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, αποφάσισες τώρα να μου τονίσεις ότι δεν παίζουμε σκάκι. Μη φοβάσαι, δεν θα βγάλω βασίλισσα γιατί με σένα δεν χρειάζεται, έχεις πολλά να μάθεις. Αλλά το σημαντικότερο είναι να αφήσεις την προπαγάνδα και τα χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Να μην βάζεις όλους τους ανθρώπους στο ίδιο τσουβάλι. Ούτε στιγμή δεν σεβάστηκες την δήλωση μου, ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν! Ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, ένας επιστήμονας, αυτό που έχει για να προχωρήσει είναι ο διάλογος και η ερευνα. Και σε έναν διάλογο πάντα υπάρχει σεβασμός του αντιπάλου. Το σκάκι που παίζω είναι, το ξαναλέω, φιλικό και ειρηνικό. Φίλε Think Math το σκάκι είναι πολύ παραπάνω από το site της Chessbase. Και εδώ, το ESOTERICA, φιλοξενεί το σκάκι…….

Ίσως στο σκάκι που εσύ παίζεις να είμαι άσχετος. Ευχαριστώ για την πρόσκληση, ίσως κάποια στιγμή να δεχτώ την πρόσκληση σου και για αυτό το σκάκι. Αλλά τώρα δεν έχω χρόνο γιατί υπάρχουν πολλά παιχνίδια στη μέση…….

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Ποια είναι η εξέλιξη των ειδών?
Ποιος είναι ο Θεός που πιστεύουν?
Ποια είναι η σχέση του Θεού με την εξέλιξη?
________________________________________
Δεν ξέρω απο που κατέβηκες , αλλα δεν φταίς υποχρεωτικά εσύ .
Οταν έχεις ακούσει στην ζωή σου μόνο για τον Θεό και την μυθολογία των Εβραίων ,είναι λογικό να έχεις τέτοιες απορίες.

Αγαπητέ μου Think Math πόσες φόρες μου έχεις πει ότι δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου, παρόλο που λάμβανες απαντήσεις που δεν σου αρέσανε. Αλλά εδώ πες μου σε παρακαλώ, είναι αυτές απαντήσεις? Είναι αυτός ο διάλογος που εσύ θέλεις? Να απαιτείς μόνο να απαντάνε στις ερωτήσεις σου?

Ποια είναι η εξέλιξη των ειδών?

Ποιος είναι ο Θεός που πιστεύουν?

Ποια είναι η σχέση του Θεού με την εξέλιξη?

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Γιατί δεν απαντάς? Για πες μου, τι λένε σήμερα οι επιστήμονες, ότι ο Ήλιος είναι η μόνη πηγή του φωτός? Αν δεν υπάρχει ο Ήλιος δεν θα υπάρχει και φως?
________________________________________
Χα χα χα .
Τελικά είσαι αστείος.
Δηλαδή μεγάλη σοφία μας λέει εδώ η γραφή .

Μάλιστα εγώ είμαι αστείος γιατί δεν βλέπω πουθενά απάντηση στην ερώτηση μου!
Αστείο ήταν αυτό που υποστήριζαν οι εχθροί της Άγιας Γραφής που πιστεύανε ότι ο Ήλιος είναι η μόνη πηγή του φωτός και ότι η Άγια Γραφή είναι λέει ψέματα! Σαφώς και δεν μπορείς να παραδεχτείς την πραγματικότητα αλλά δεν μπορείς να την αναιρείς! Πριν από 3500 χρόνια ο Μωύσης έγραψε αυτήν τη μεγάλη επιστημονική αλήθεια που για σένα δεν είναι μεγάλη σοφία! Για πες μου για τους τότε σοφούς λαούς, ποια ήταν η σοφία τους να λατρεύουν τον Ήλιο και να πιστεύουν ότι είναι η μόνη πηγή του φωτός? Πριν 3500 χρόνια ο Μωύσης το έγραψε, από πού το ήξερε?

quote:
Think Math: Φαίνεται οταν γράφτηκε δεν υπήρχαν άλλα άστρα στον ουρανό παρα μόνο ο Ηλιος . Χα χα χα .
Για το οτι η γή φτιαχτηκε πριν τον Ηλιο μουγκαμάρα βλέπω .
Δεν μας συμφέρει εεεε ??

Ποιος απαντάει σε αυτά που μόνο του συμφέρει το είδαμε παραπάνω!

Παρόλο που έχω απαντήσει, θα απαντήσω ξανά.


Η Γη και ο ουρανός δημιουργηθήκαν εν αρχή!

Για κάποιο λόγω η γη κατάντησε έρημη, άμορφη, χωρίς ζωή.

Μετά από αυτό έχουμε την αναδημιουργία.

Ο Ήλιος δεν είναι η το Φως αλλά φωστήρας για να εξουσιάζει την μέρα!

Γένεση 1,

«3 Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω φώς• και έγεινε φώς•
4 και είδεν ο Θεός το φως ότι ήτο καλόν• και διεχώρισεν ο Θεός το φως από του σκότους•
5 και εκάλεσεν ο Θεός το φως, Ημέραν• το δε σκότος εκάλεσε, Νύκτα. Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα πρώτη.
6 Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω στερέωμα αναμέσον των υδάτων, και ας διαχωρίζη ύδατα από υδάτων.
7 Και εποίησεν ο Θεός το στερέωμα, και διεχώρισε τα ύδατα τα υποκάτωθεν του στερεώματος από των υδάτων των επάνωθεν του στερεώματος. Και έγεινεν ούτω.
8 Και εκάλεσεν ο Θεός το στερέωμα, Ουρανόν. Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα δευτέρα.
9 Και είπεν ο Θεός, Ας συναχθώσι τα ύδατα τα υποκάτω του ουρανού εις τόπον ένα, και ας φανή η ξηρά. Και έγεινεν ούτω.
10 Και εκάλεσεν ο Θεός την ξηράν, γήν• και το σύναγμα των υδάτων εκάλεσε, Θαλάσσας• και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν.
11 Και είπεν ο Θεός, Ας βλαστήση η γη χλωρόν χόρτον, χόρτον κάμνοντα σπόρον, και δένδρον κάρπιμον κάμνον καρπόν κατά το είδος αυτού, του οποίου το σπέρμα να ήναι εν αυτώ επί της γης. Και έγεινεν ούτω.
12 Και εβλάστησεν η γη χλωρόν χόρτον, χόρτον κάμνοντα σπόρον κατά το είδος αυτού, και δένδρον κάμνον καρπόν, του οποίου το σπέρμα είναι εν αυτώ κατά το είδος αυτού• και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν.
13 Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα τρίτη.
14 Και είπεν ο Θεός, Ας γείνωσι φωστήρες εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να διαχωρίζωσι την ημέραν από της νυκτός• και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς•
15 και ας ήναι διά φωστήρας εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης. Και έγεινεν ούτω.
16 Και έκαμεν ο Θεός τους δύο φωστήρας τους μεγάλους, τον φωστήρα τον μέγαν διά να εξουσιάζη επί της ημέρας, και τον φωστήρα τον μικρόν διά να εξουσιάζη επί της νυκτός• και τους αστέρας•
17 και έθεσεν αυτούς ο Θεός εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης,
18 και να εξουσιάζωσιν επί της ημέρας και επί της νυκτός και να διαχωρίζωσι το φως από του σκότους. Και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν.
19 Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα τετάρτη.»


quote:
Think Math:
quote:
________________________________________
Αυτό επειδή δεν θέλει ή επειδή δεν μπορεί
________________________________________
Προφανώς και δεν μπορεί .


Think Math αφού δεν μπορεί να απόδειξει ότι δεν υπάρχει Θεός τότε γιατί Θεοποιήσατε τον Πίθηκο???????

quote:
Think Math: Οπως και συ αλλα και και η βίβλος δεν μπορείτε να αποδείξετε οτι ο Δίας ο Θώρ Και η Θεά Κάλι δεν υπάρχουν .

Θες να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει αυτό που δεν υπάρχει???????!!!!!!!

Τα Θεϊκά Όντα είναι η απόδειξη!

Η Ανώτερη Θεότητα είναι η απόδειξη!

Παρακολουθείς αλλά θέματα στο ESOTERICA?

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Ποιες είναι παιδαριώδης ανεφάρμοστες? Η πραγματικότητα είναι παιδαριώδης?
Η πραγματικότητα είναι ανεφάρμοστη?
Γιατί αυτά που σου παρουσιάζω είναι η πραγματικότητα! Αλλά μια πραγματικότητα που την αγνοείς!
Ποια θρησκεία αμφισβητεί την πραγματικότητα που παρουσιάζω?
________________________________________
Ποια πραγματικότητα ?
Απάντησε στα ερωτήματα που έθεσες να το συζητήσουμε , για να δουμε τελικά τι είναι πραγματικότητα και τι δεν είναι ...

Στην αρχή δεν έθεσα καμία ερώτηση. Έθεσα την πραγματικότητα! Στην συνεχεία αφού είδα ότι αγνοείς την πραγματικότητα έθεσα τις ερωτήσεις μου, που για άλλη μια φόρα δεν απάντησες! Και όχι μόνο αυτό αλλά θες να απαντήσω στην θέση σου, να απαντήσω για τα λεγόμενα σου! Think Math εκτος από τα μαθηματικά και την βιολογία κατέχεις κάτι άλλο???????

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Και ποιος δημιούργησε το DNA, η Βιολογία και οι Βιολόγοι?
Μήπως μπορεί να πει ποια πρέπει να είναι η ηθική του πυθικού, του προγονού σας!
________________________________________
Τωρα με τα παραπάνω πουλάς πνεύμα ?

Δεν έχω τίποτα για να πουλήσω!

Αλλά σκέψου, ο Πίθηκος, πρόγονο σου, χρειάστηκε 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια για να γίνει Εσύ. Άρα μιλάμε για 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια Ηθικής του Πιθήκου! Άρα μελετώντας τον Πίθηκο πρόγονο σας, θα βρείτε και την Ηθική σας!!!!!!!


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Εγώ σε ρώτησα ποιος είναι ο πρόγονος του ανθρώπου και εσύ μου παρουσίαζες τον πίθηκο. Και τώρα με αλλά λόγια το ίδιο λες! θα ήθελα να το δω αυτό που είναι αποδεδειγμένο! Θα ήθελα να δω και το αποδεδειγμένο DNA του προγόνου αλλά και του απογόνου!
________________________________________
Ανοιξε κανένα βιβλίο μήπως και ξεστραβωθείς .
Μήπως περιμένεις να βρείς την απόδειξη στην Βίβλο ?
Λέω , μήπως ...

Στην Άγια Γραφή ο Πίθηκος είναι Πίθηκος και ο Άνθρωπος είναι Άνθρωπος!!!!!!!


quote:
Think Math: Η απόδειξη πράγματι βρίσκεται μέσα στο ίδιο το DNA .
1) 99% Ομοιότητα στο DNA ανθρώπου πιθήκου δείχνει την στενή συγγένεια των ειδών .
Αντίστοιχο ποσοστό ομοιότητας έχουν μεταξύ τους διαφορετικές ανθρώπινες φυλές .
Τόσο κοντά είμαστε .

Τι θα πει Ομοιότητα στο DNA ανθρώπου και Πιθήκου? Δεν εξελίχθηκε ο Πίθηκος σε Άνθρωπο?

Τι θα πει τόσο κοντά είμαστε? Δεν είσαστε ο Πίθηκος πριν από 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια?

Τι έγινε με αυτό το 1%? Τελικά ο Πίθηκος πάρα τις προσπάθειες του για 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια δεν τα κατάφερε να γίνει Άνθρωπος αλλά παρέμεινε Πίθηκος!

Καλή η Προσπάθεια του Πιθήκου, έφτασε πολύ κοντά, μόλις 1% του DNA Ανθρώπου αλλά παρέμεινε Πίθηκος!

Παρόλα αυτά βρέθηκε ο Δαρβίνος και οι ακόλουθοι του να κάνουν το Πίθηκο άνθρωπο! Και τι έγινε που ο Πίθηκος έφτασε μόλις 1% μακριά από το DNA του ανθρώπου, θα πούμε ότι ο άνθρωπος στην αρχή πριν από πολλά εκατομμύρια χρόνια ήταν Πίθηκος! Και με το 1% του DNA…….???????!!!!!!!

Για πες μου ακόλουθε του Δαρβίνου και απόγονε του Πιθήκου τι είναι αυτό το 1% διαφορά που έχεις με τον πρόγονο σου?


quote:
Think Math: Θα μπορούσα να σου γράψω άλλα τόσα για το DNA , χωρίς να αναφερθώ στο αρχείο απολιθωμάτων , στην παρόμοια φυσιολογία των ειδών , στις παρόμοιες συνήθειες ... και ο κατάλογος δεν έχει τέλος .

Θα μπορούσες να μου πεις για το 1%?

Από πότε υπάρχει αυτό το 1%?

Θα παραμείνει αυτό το 1%?

Πως ο Πίθηκος έγινε Άνθρωπος αφού παρέμεινε το 1%?

quote:
Think Math: ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ?
Την "αναδημιουργία" και τα σάλια του Γιαχβέ ??
Α ! όχι έχεις το παρακάτω :

Σου είχα πει αλλά το ξεπέρασες!
«Σαφώς και μου είναι ποιο λογικό ένα ανώτερο Ον, Παντοδύναμος, Παντογνώστης, Πανταχού παρόν να δημιουργεί ένα κατώτερο Ον αλλά κατά την εικόνα Του! Να δημιουργεί ένα Ον που θα έχει κοινωνία μαζί του και θα είναι μαζί στην αιωνιότητα!
Σαφώς και μου είναι ποιο λογικό γιατί αυτό υποστηρίζει και η Πραγματικότητα που σου παρουσίασα, την οποία αγνοείς!»


quote:
Think Math: quote:
________________________________________

Αλλά, επιστήμονα, φίλε μου πες μου υπάρχει κάποιος στην Αρχαιότητα που να πίστευε ότι ένας πίθηκος είναι ο πρόγονος του ανθρώπου?
________________________________________
Σωστός . Εγώ θα έλεγα να ρωτήσουμε Τον Περικλή να μας πεί.
Οχι Οχι . Νομίζω καλύτερα είναι να ρωτήσουμε τους τσομπάνηδες της ερήμου τους προγόνους σου .
ΑΣΕ ΜΑΣ βρε el-elyon , και έχει και ζέστη ...


Ναι με τη ζέστη μπορεί ο Άνθρωπος να γίνει Πίθηκος…….

Να ρωτήσουμε και τον Περικλή, και όλους τους λαούς και τις Θρησκείες τους!

Να ρωτήσουμε και τα Θεϊκά Όντα!

Αλλά καλυτέρα να ρωτήσουμε τον Πίθηκο!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 12:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
el.elyon το οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα για την εξελιξη φαινεται απο το μπερδεμα που γινετε στο χριστιανικο σου μυαλο στον κοινο προγονο πιθηκου ανθρωπου που εσυ ερμηνευεις καταγωγη ανθρωπου απο τον πιθηκο

ας το κανω πολυ πολυ πολυ απλο για να το καταλαβεις

εσυ με τον τριτο σου ξαδερφο εχεις εναν κοινο προγονο (προπαππου)
αυτο λεει και η εξελιξη
ο ανθρωπος και ο πιθηκος εχουν εναν κοινο προγονο

αν ερθει καποιος και σου πει οτι καταγεσε απο τον ξαδερφο σου πως θα τον χαρακτησησεις;;

σκεψου το και τοτε θα καταλαβεις τι βλακειες λες οταν ρωτας για την καταγωγη του ανθρωπου απο τον πιθηκο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


__________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΤΑΜΠΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
28/07/2007
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 13:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
gigenis: ας το κανω πολυ πολυ πολυ απλο για να το καταλαβεις
εσυ με τον τριτο σου ξαδερφο εχεις εναν κοινο προγονο (προπαππου)

Εγώ και ο ξάδερφος μου που έχουμε κοινό πρόγονο τον προπάππου μας είμαστε όλοι άνθρωποι!!!!!!!

quote:
gigenis: αυτο λεει και η εξελιξη
ο ανθρωπος και ο πιθηκος εχουν εναν κοινο προγονο

Και ποιος είναι αυτός ο κοινός πρόγονος που βγάζει Πιθηκούς και ανθρώπους με διαφορά DNA 1%??????? Τι είναι, Πιθηκάνθρωπος?????? Και αυτός ο Πιθηκάνθρωπος ποιον είχε πρόγονο? Τον Ανθρωποπίθηκο? Και ο Ανθωποπίθηκος ποιον έχει πρόγονο???????

quote:
gigenis: αν ερθει καποιος και σου πει οτι καταγεσε απο τον ξαδερφο σου πως θα τον χαρακτησησεις;;

Όταν έρθει θα το μάθεις!

quote:
gigenis: σκεψου το και τοτε θα καταλαβεις τι βλακειες λες οταν ρωτας για την καταγωγη του ανθρωπου απο τον πιθηκο

Απάντησε πρώτα στις ερωτήσεις μου για να έχω κάτι για να σκεφτώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 28/07/2007 13:16:33

Edited by - el.elyon on 28/07/2007 13:17:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 13:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Πως σας φαίνεται η λύση, ο Θεός να δημιουργεί τον άνθρωπο με σάλια και με χώμα, αλλά να μοιάζει περισσότερο με πίθηκο (αφού και τα υλικά δεν ήταν ότι καλύτερο) και με την πάροδο των χρόνων αυτός να ομορφαίνει και να φτάνουμε στη σημερινή μας μορφή ;

Είναι μια μέση λύση πιστεύω που βολεύει... κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ...

Έτσι κι αλλιώς η Αγία Γραφή δεν έχει φωτογραφίες.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 15:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Μία ερώτηση στον φίλτατο Δημήτρη :
Εσυ πόσο υπολογίζεις οτι είναι η απόσταση ανάμεσα στα κεριά και τα μαλλιά της Κυρίας που βλέπουμε στην φωτογραφία ?
Για κάνε μας μία εκτίμηση .


Δεν βλέπω η κυρία να έχει παρατεταμένη την χείρα μπροστά στην κάμερα.
Αν έχει 3 μέτρα χέρι ...
quote:
1) Πως εξηγείται οτι η "δροσίζουσα" φλόγα ΛΙΩΝΕΙ το κερί ?
2) Πως εξηγείται οτι η "δροσίζουσα" φλόγα ΜΑΥΡΙΖΕΙ και ΚΑΙΕΙ το φυτίλι του κεριού , όπως φαίνεται στην φωτογραφία , αλλα (υποτίθεται) δεν καίει τα μαλλιά των πιστών που αποδεδειγμένα καιγονται ευκολότερα ?

Πως εξηγείται ...
Αν εξηγείται δεν είναι θαύμα.
θαύμα ονομάζουμε κάτι που αντιβαίνει τους χώρους της επιστήμης και της λογικής απόδειξης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 15:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
29/07/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 16:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
τελικα ειναι πολυ πολυ δυσκολο για το μυαλουδακι σου ετσι;

ας το παμε σε ποιο ευκολο

εχουμε το αλογο την ζεβρα τον ονο ολα αυτα εχουν κοινο προγονο

ακομη εχουμε τα σκιουρο,κουνελι,ποντικι να εχουν κοινο προγονο

καταλαβαινω οτι τωρα θα κοντευει να εκραγει ο εγκεφαλος σου με ολες αυτες τις αποκαλυψεις γιατι ειναι πολυ πολυ πολυ πολυ πιο ευκολο ναδεχτεις οτι ο γιαχβε με σαλια και με χωμα εφτιαξε τα ζωα και τον ανθρωπο παρα να κατσεις και να ακολουθησεις την πορεια της εξελιξης



Έχει καθορίσει η επιστήμη σχετικά με τα συγγενή μεταξύ τους ζώα που έχουν έναν κοινό πρόγονο.
Ο άνθρωπος με τους πίθηκους και τους χιμπαντζήδες έχουν κοινό πρόγονο.
Τα αιλουροειδή όπως οι γάτες με τις τίγρες έχουν κοινό πρόγονο γιατί το ένα αποτελεί εξέλιξη του άλλου.
Οι λύκοι, οι σκύλοι και γενικά τα κυνώδη έχουν κοινό πρόγονο ο σκύλος αποτελεί μιά εξημερωμένη μορφή του λύκου.
Τώρα άν ο παραπάνω συνομιλητής μας δέν το καταλαβαίνει και θέλει να μας σπάσει τα νεύρα ας τα λέει για να τα ακούει μόνος του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 17:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Γειά σου el-elyon .
quote:
Κατά την Άγια Γραφή και τα λεγόμενα μου, η αναδημιουργία ξεκινά την πρώτη μέρα!

Δηλαδή εγινε ολόκληρη δημιουργία την μηδενική μέρα και την πρώτη μέρα άρχισε η αναδημιουργία ? .
Λυπάμαι αλλα δεν καταλαβαίνω τίποτα .

quote:
Think Math άρχισες το βιολί, της προπαγάνδας?

Εκτός απο αυτή την τετριμμένη απάντηση έχεις να πεις τίποτα ουσιαστικό ?
Οταν σε στριμώχνει κάποιος αμέσως πιπιλάς την καραμέλα της "προπαγάνδας".
Ξέρεις τι σημαίνει άραγε η λέξη αυτή ?
Αναρωτιέμαι ...


quote:
Think Math είναι λογικό να απορείς γιατί όταν χρειαστήκαν 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια στον Πίθηκο να γίνει εσύ θα σου χρειαστούνε αλλά 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια για να καταλάβεις αυτό που λέω! Η εξέλιξη σας κρατάει εκατομμύρια χρόνια! Αυτό μπορεί ο Πίθηκος αυτό και κάνει! Αλλά φαντάζεσαι μετά από πολλά εκατομμύρια χρόνια το επόμενο βήμα της εξέλιξης να είναι, ξανά Πίθηκος!

Βασικά αυτά που λές ουδείς τα καταλαβαίνει γιατί δεν βγάζουν νόημα .

quote:
Μάλιστα, αφού βλέπεις ότι δεν μπορείς να νικήσεις μόνο με την προπαγάνδα, ότι δήθεν εγώ δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου και αλλά περί απολογητών , και επειδή δεν έχεις επιχειρήματα και δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, αποφάσισες τώρα να μου τονίσεις ότι δεν παίζουμε σκάκι. Μη φοβάσαι, δεν θα βγάλω βασίλισσα γιατί με σένα δεν χρειάζεται, έχεις πολλά να μάθεις.

Εγώ να μάθω απο σένα ??
Τι να μάθω απο σένα καημένε ??
Οσο για το ποιός κάνει προπαγάνδα και δημιουργεί εντυπώσεις φαίνεται απο το παραπάνω σχόλιο σου .

quote:
Ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, ένας επιστήμονας, αυτό που έχει για να προχωρήσει είναι ο διάλογος και η ερευνα.

Μάλιστα . ο επιστήμονας πρέπει να κάνει ερευνα , για να έρθει να συζητήσει με τον el-elyon και να μείνει καραφλός .
Εσύ τι ερευνάς αλήθεια ? Τους βίους Αγίων φαντάζομαι ...

quote:
Αγαπητέ μου Think Math πόσες φόρες μου έχεις πει ότι δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου, παρόλο που λάμβανες απαντήσεις που δεν σου αρέσανε. Αλλά εδώ πες μου σε παρακαλώ, είναι αυτές απαντήσεις? Είναι αυτός ο διάλογος που εσύ θέλεις? Να απαιτείς μόνο να απαντάνε στις ερωτήσεις σου?

Είπε ο γαίδαρος τον πετεινό κεφάλα .
Αν ψάξω τις απαντήσεις που έχεις στείλει σε αυτό το Forum ,το 80% αποτελούνται απο ερωτήσεις .
Μάρτυρες όλοι οι συμφορουμίτες .
Για χθεσινό με πέρασες εδω μέσα ??
Οσο για τις ερωτήσεις σου , θα σου πρότεινα να ξαναπάς σχολείο.
Την εξέλιξη των είδών την ξέρουν και οι μαθητές του γυμνασίου .
Δεν θα σου κάνω και μάθημα εδω πέρα .
Οσο για τις άλλες δύο ερωτήσεις που έθεσες δεν είμαι ο κατάλληλος για να απαντήσω .
Ρωτα κάποιον που δέχεται την εξέλιξη και ταυτόχρονα πιστεύει και στο Θεό .

quote:
Μάλιστα εγώ είμαι αστείος γιατί δεν βλέπω πουθενά απάντηση στην ερώτηση μου!

Δεν βλέπεις απάντηση ?
Τελικά εθελοτυφλείς ολοκληρωτικά.

Το οτι ο Ηλιος δεν είναι η μοναδική πηγή φωτός το βλέπει ο κάθένας σε κάθε ανέφελη νύχτα .
Ποιά σοφία κομίζει εδώ η Αγία γραφή ?

Να μου πείς οτι είναι μεγάλη σοφία και τεράστια διαισθητική σύλληψη η ατομική θεωρία του Δημόκριτου να το καταλάβω .
Μήπως και ο Δημόκριτος συζήταγε με τον Γιαχβέ ??
Οχι άλλες κοτσάνες . Ελεος .

quote:
Παρόλο που έχω απαντήσει, θα απαντήσω ξανά.

Η Γη και ο ουρανός δημιουργηθήκαν εν αρχή!
Για κάποιο λόγω η γη κατάντησε έρημη, άμορφη, χωρίς ζωή.
Μετά από αυτό έχουμε την αναδημιουργία.
Ο Ήλιος δεν είναι η το Φως αλλά φωστήρας για να εξουσιάζει την μέρα!


Σε τι απαντάς με τα παραπάνω μόνο εσύ το καταλαβαίνεις .
Λοιπον για να τελειώνουμε .
Ο Ηλιος δημιουργήθηκε πρίν την γή , δηλαδή για να είμαι ακριβής , το μισό σύμπαν δημιουργήθηκε πριν τη γή .
Αυτά γνωρίζουμε απο την Αστροφυσική .
Συνεπώς η Βίβλος γράφει στην Γέννεση κουταμάρες .

quote:
Think Math αφού δεν μπορεί να απόδειξει ότι δεν υπάρχει Θεός τότε γιατί Θεοποιήσατε τον Πίθηκο???????

quote:
Θες να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει αυτό που δεν υπάρχει???????!!!!!!!

Οχι δεν έχω ψευδαισθήσεις .
Αλλά για σκέψου :
1 δισεκατομμύριο άνθρωποι πιστεύουν στην Θεά Κάλι .
τόσο Μα..κες είναι αυτοί και τόσο πονηρός εσύ ?

quote:
Στην αρχή δεν έθεσα καμία ερώτηση. Έθεσα την πραγματικότητα! Στην συνεχεία αφού είδα ότι αγνοείς την πραγματικότητα έθεσα τις ερωτήσεις μου, που για άλλη μια φόρα δεν απάντησες! Και όχι μόνο αυτό αλλά θες να απαντήσω στην θέση σου, να απαντήσω για τα λεγόμενα σου! Think Math εκτος από τα μαθηματικά και την βιολογία κατέχεις κάτι άλλο???????

Αντε πάλι .
Σου είπα οτι οι ερωτήσεις αυτές είναι είτε αδύνατον να απαντηθούν είτε είναι εντελώς σχετικές .
Γράφεις , και απο κάτω σειμειώνω τις παρατηρήσεις μου:

Δεν μπορεί να μας πει αν υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει!

Ποιός μπορεί να το πεί αυτό ?

Δεν μπορεί να μας πει τι γίνεται μετά το θάνατο!

Ποιος το ξέρει αυτό ?

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει το κακό και το καλό!

Ουδεν καλόν αμιγές κακού .

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει Αλήθεια και Ψέμα!

Γιατί κάτι , η γίνεται , ή δεν γίνεται.

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει σωστό και λάθος!

Απολύτως σχετικές έννοιες .

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει αδικία και δικαιοσύνη!

Εντελώς σχετικές εννοιες .

Δεν μπορεί να μας πει γιατί υπάρχει δυστυχία και ευτυχία!

Αισθήματα που δημιουργούνται απο τις ορμόνες του υποθαλάμου και έχουν εξελικτική βάση.

Πες μου τώρα εσύ την άποψη σου.


quote:
Στην Άγια Γραφή ο Πίθηκος είναι Πίθηκος και ο Άνθρωπος είναι Άνθρωπος!!!!!!!

Ελεος βρε el-elyon .
Η Αγία Γραφή δεν είναι βιβλίο βιολογίας .
Διάβασε και τίποτα άλλο ...

quote:
Τι θα πει Ομοιότητα στο DNA ανθρώπου και Πιθήκου? Δεν εξελίχθηκε ο Πίθηκος σε Άνθρωπο?
Τι θα πει τόσο κοντά είμαστε? Δεν είσαστε ο Πίθηκος πριν από 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια?
Τι έγινε με αυτό το 1%? Τελικά ο Πίθηκος πάρα τις προσπάθειες του για 6 με 7 εκατομμύρια χρόνια δεν τα κατάφερε να γίνει Άνθρωπος αλλά παρέμεινε Πίθηκος!

Οι ανοησίες που γράφεις εδώ δεν δέχονται σχολιασμό .
Αν θές να μάθεις τι σημαίνει εξέλιξη διάβασε ένα βιβλίο βιολογίας .
Σου εξήγησα οτι τα πιθηκοείδή και ο άνθρωπος έχουν κοινό πρόγονο . Δεν προέκυψε το ένα απο το άλλο .
Τι άλλο να πώ ?

quote:
Σαφώς και μου είναι ποιο λογικό γιατί αυτό υποστηρίζει και η Πραγματικότητα που σου παρουσίασα, την οποία αγνοείς!

Ποιά πραγματικότητα ?
Αυτή που βλέπεις με τα παραμορφωτικά γυαλιά της πίστης ?

quote:
Και ποιος είναι αυτός ο κοινός πρόγονος που βγάζει Πιθηκούς και ανθρώπους με διαφορά DNA 1%??????? Τι είναι, Πιθηκάνθρωπος?????? Και αυτός ο Πιθηκάνθρωπος ποιον είχε πρόγονο? Τον Ανθρωποπίθηκο? Και ο Ανθωποπίθηκος ποιον έχει πρόγονο???????

Δες το γενετικό δέντρο των ανθρωπιδών τα τελευταία 7 εκατομμύρια χρόνια , μήπως καταλάβεις :



quote:
Εγώ και ο ξάδερφος μου που έχουμε κοινό πρόγονο τον προπάππου μας είμαστε όλοι άνθρωποι!!!!!!!

Φίλε Γηγενή άστο .
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει ούτε τα παραδείγματα .
Δεν γνωρίζει καν τι σημαίνει παρομοίωση .
Εγώ τα παρατάω .

quote:
Think Math εκτος από τα μαθηματικά και την βιολογία κατέχεις κάτι άλλο?

Εσύ εκτός απο το να ξέρεις να σπάς τα νευρα των άλλων με την ασχετοσύνη σου , κατέχεις κάτι άλλο ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 18:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Γειά σου φίλε Δημήτρη .

quote:
Δεν βλέπω η κυρία να έχει παρατεταμένη την χείρα μπροστά στην κάμερα.
Αν έχει 3 μέτρα χέρι ...

Σου είπα να κάνεις μία εκτίμηση .
Εγώ εκτιμώ οτι η φλόγα είναι σε αρκετά ασφαλή απόσταση .
10 εκατοστά η και περισσότερο .

quote:
Πως εξηγείται ...
Αν εξηγείται δεν είναι θαύμα.
θαύμα ονομάζουμε κάτι που αντιβαίνει τους χώρους της επιστήμης και της λογικής απόδειξης.

Κοίτα .
Η φλόγα αυτή Η θα καίει , Η θα δροσίζει .
Δεν μπορεί να καίει το φυτιλι και να ... δροσίζει τα μαλλιά .
Μην τρελαθούμε κιόλας ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 19:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
EPAITHS,Think_Math
δυστηχως οταν καποιος φοβατε να κοιταξει εξω απο αυτα που του εχουν μαθει οι ποιμεναρχες του οτι ειναι σωστα παντα θα μηδενιζεται η αντιλυψη του και η κατανοηση για αυτα τα θεματα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 20:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
Φιλε think math για να λυθη η απορια σου με το αγιο φως. Το πως δεν φλεγουν τα μαλια ειμουν αυτοπτης μαρτυρας το πασχα που μας περασε. Λυπαμε εαν καπιους απογοητευω. Αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Ειτε μας αρεσει η οχι. Τωρα οσο για το DNA και την θεωρια δαρβινου ειναι αλλο κεφαλαιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 20:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
quote:

EPAITHS,Think_Math
δυστηχως οταν καποιος φοβατε να κοιταξει εξω απο αυτα που του εχουν μαθει οι ποιμεναρχες του οτι ειναι σωστα παντα θα μηδενιζεται η αντιλυψη του και η κατανοηση για αυτα τα θεματα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Δυστηχως οταν καποιος ειναι εγωιστης γραφη μα....ες και πυροβολη το καιφαλητου.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 21:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
29/07/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 22:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
gigenis: quote:
________________________________________
Απάντησε πρώτα στις ερωτήσεις μου για να έχω κάτι για να σκεφτώ!
________________________________________
λες για αυτες;
quote:
________________________________________
Ποια είναι η εξέλιξη των ειδών?
Ποιος είναι ο Θεός που πιστεύουν?
Ποια είναι η σχέση του Θεού με την εξέλιξη?
________________________________________
οκ ας το κανω

gigeni, αυτές ήταν για τον Think Math και όχι για σένα. να σου ξαναπαρουσιάζω τις ερωτήσεις που ήταν για σένα: Και ποιος είναι αυτός ο κοινός πρόγονος που βγάζει Πιθηκούς και ανθρώπους με διαφορά DNA 1%??????? Τι είναι, Πιθηκάνθρωπος?????? Και αυτός ο Πιθηκάνθρωπος ποιον είχε πρόγονο? Τον Ανθρωποπίθηκο? Και ο Ανθωποπίθηκος ποιον έχει πρόγονο???????


quote:
gigenis: απο την στιγμη που η κριτικη σκεψη βαφτιζετε απο τους γιαχβεδολατρες εγωισμος και μαλακια ολοι οσοι εχουν κριτικη σκεψη μπορουν να καταλαβουν που οδηγει η θρησκεια της "αγαπης"

Ποιανού κριτική σκέψη του Πιθήκου? Του Πιθηκάνθρωπου? Του Ανθρωποπίθηκου?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.40625
Maintained by Digital Alchemy