ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 22:27:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ενα σημείο όπου ενδεχομένως να μπορούσανε οι....ερμηνευτές των θαυμάτων (!), π.χ. οι ειδικοί θαυματολόγοι hrismig & pisteuon, να μας "διαφωτίσουνε" σχετικά, είναι το εξής:

Μας μιλάνε για την δύναμη της πίστης, για τα νερά που τα βλέπουνε να σταματούν ΜΟΝΟ οι πιστοί (!), για τα ψωμιά που φουσκώνουνε ΧΩΡΙΣ μαγιά (!!), καθώς και για ενα σωρό άλλα θεουργικά "σημάδια". Ως εδώ καλά.

Ας μας εξηγήσουνε όμως ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΑΓΙΟΥΣ" ΠΑΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.

Και συγκεκριμένα: ενώ απο την μία την πλευρά βγάζουνε στο παζάρι (το λένε και..."λαϊκό προσκύνημα") ΟΛΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ (εικόνες, εναπομείναντα οστά, μουμιοποιημένα μέλη και άλλα εργαλεία...τοτεμισμού!) προκειμένου να γιατρευτούνε οι...... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΟΙ απο την χάρη του Α ή του Β θαυματουργού ξύλου, οστού κτλ.(!) την ίδια στιγμή οι ΙΔΙΟΙ, ΟΙ ΚΑΤ'ΕΞΟΧΗΝ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ, ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ, ΜΟΝΑΧΟΙ, ΜΟΝΑΧΕΣ, ΠΑΠΑΔΕΣ και κάθε λογής πιστός Του, καταφεύγουνε...ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ!!!!!

Άραγε να.....μήν πιάσανε και αυτοί το νόημα?? Μήπως ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ δέν....είναι πραγματικά πιστοί?? Η ΜΗΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟ "ΝΟΗΜΑ".....ΑΦΗΝΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ..ΠΙΣΤΟ (και..της μετρητοίς!) ΠΟΙΜΝΙΟ?? Τί λέτε?

Διότι, ΤΙ τον θέλει τον χειρούργο ο "εκπρόσωπος" Του επι της γης, όταν μπορεί (μιάς και ΣΙΓΟΥΡΑ δέν έχει και ουρά αναμονής!) όχι απλά να περάσει βιαστικά κάτω απο την "θαυματουργή εικόνα" της γοργοτάδε, αλλά να............ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ???

ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ ΑΡΑΓΕ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 23:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas
quote:

Ενα σημείο όπου ενδεχομένως να μπορούσανε οι....ερμηνευτές των θαυμάτων (!), π.χ. οι ειδικοί θαυματολόγοι hrismig & pisteuon, να μας "διαφωτίσουνε" σχετικά, είναι το εξής:

Μας μιλάνε για την δύναμη της πίστης, για τα νερά που τα βλέπουνε να σταματούν ΜΟΝΟ οι πιστοί (!), για τα ψωμιά που φουσκώνουνε ΧΩΡΙΣ μαγιά (!!), καθώς και για ενα σωρό άλλα θεουργικά "σημάδια". Ως εδώ καλά.

Ας μας εξηγήσουνε όμως ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΑΓΙΟΥΣ" ΠΑΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.

Και συγκεκριμένα: ενώ απο την μία την πλευρά βγάζουνε στο παζάρι (το λένε και..."λαϊκό προσκύνημα") ΟΛΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ (εικόνες, εναπομείναντα οστά, μουμιοποιημένα μέλη και άλλα εργαλεία...τοτεμισμού!) προκειμένου να γιατρευτούνε οι...... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΟΙ απο την χάρη του Α ή του Β θαυματουργού ξύλου, οστού κτλ.(!) την ίδια στιγμή οι ΙΔΙΟΙ, ΟΙ ΚΑΤ'ΕΞΟΧΗΝ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ, ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ, ΜΟΝΑΧΟΙ, ΜΟΝΑΧΕΣ, ΠΑΠΑΔΕΣ και κάθε λογής πιστός Του, καταφεύγουνε...ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ!!!!!

Άραγε να.....μήν πιάσανε και αυτοί το νόημα?? Μήπως ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ δέν....είναι πραγματικά πιστοί?? Η ΜΗΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟ "ΝΟΗΜΑ".....ΑΦΗΝΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ..ΠΙΣΤΟ (και..της μετρητοίς!) ΠΟΙΜΝΙΟ?? Τί λέτε?

Διότι, ΤΙ τον θέλει τον χειρούργο ο "εκπρόσωπος" Του επι της γης, όταν μπορεί (μιάς και ΣΙΓΟΥΡΑ δέν έχει και ουρά αναμονής!) όχι απλά να περάσει βιαστικά κάτω απο την "θαυματουργή εικόνα" της γοργοτάδε, αλλά να............ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ???

ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ ΑΡΑΓΕ??



Γεια σε όλους,
φίλε schwabe, δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την έντονη κριτική που ασκείς σε όλους και σε όλα. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην δύναμη της πίστης. Σου παραθέτω μία αληθινή ιστορία
Κάποτε ήταν ένας ναυτικός και ταξίδευε στην σε όλον τον κόσμο, ένας φίλος του λέει όταν θα πας στους Άγιους Τόπους φέρε μου και λίγο Άγιο ξύλο, πάει ο ναυτικός στους Άγιους Τόπους και επιστρέφει του λέει ο φίλος του μου έφερες αυτό που σου ζήτησα, ο ναυτικός το είχε ξεχάσει αλλά του υποσχέθηκε ότι την επόμενη φορά δεν θα το παράληψη, την δεύτερη φορά που πήγε στους Άγιους Τόπους το ξέχασε πάλι, αλλά για να μην το πει στον φίλο του πάει και κόβει λίγο ξύλο από ένα δένδρο και το παρουσιάζει στον φίλο του ως τίμιο ξύλο, ο φίλος του το πήρε και τον ευχαρίστησε θερμά, μετά από χρόνια ο φίλος του ναυτικού αρρώστησε βαριά και όλοι είχαν μαζευτεί σπίτι του γιατί σε λίγο θα πέθαινε, παίρνει τότε ο άρρωστος το τίμιο ξύλο και αρχίζει να προσεύχεται, ως εκ θαύματος την επόμενη ημέρα ήταν τελείως καλά, τότε λέει στον ναυτικό σε ευχάριστο που μου έφερες τότε το τίμιο ξύλο που σου ζήτησα γιατί αυτό με έσωσε, ο ναυτικός τότε του λέει αυτό το ξύλο δεν είναι από τους Άγιους Τόπους και δεν είναι τίμιο ξύλο, αυτό το ξύλο το έκοψα από τον κήπο μου γιατί και την δεύτερη φορά που είχα πάει στους Άγιους Τόπους σε είχα ξεχάσει και για να μην θυμώσεις σου έφερα αυτό.

Δεν σε σώζουν λοιπόν ούτε τα ματσούνια, ούτε και τα κόκαλα όπως λες αλλά η πίστη σου.

Όσο για αυτά που λες περί γιατρών που τρέχουν οι ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ, ΜΟΝΑΧΟΙ, ΜΟΝΑΧΕΣ, ΠΑΠΑΔΕΣ και κάθε λογής πιστός, δηλαδή εσύ τι ήθελες να κάνουν, να αυτοθαραπέυονται ή να μην αρρωσταίνουν ποτέ;;;!!!

Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που τις αρρώστιες και τις ταλαιπωρίες τους τις θεωρούν όχι τιμωρία από τον Θεό αλλά δώρο. Υπάρχουν άνθρωποι, ακόμα και στις μέρες μας, που είναι φωτισμένοι από τον Θεό και το Άγιο Πνεύμα, που γνωρίζουν το παρελθόν, το παρόν, το μέλλον και κάνουν θαύματα.

Προτείνω σε εσένα αλλά και σε όλους τους άλλους να διαβάσουν ένα βιβλίο αναφορά στον ΓΕΡΩΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟ, έχει τίτλο
Ο ΓΕΡΩΝ ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ Μαρτυρίες και εμπειρίες
Συγγραφέας είναι ο Κλείτος Ιωαννίδης
Σε αυτό το βιβλίο δεν μιλάει για τον θάνατο και την μεταθανάτια ζωή αλλά μιλάνε άνθρωποι που γνώρισαν τον γέροντα, και μέσα από αυτές τις αναφορές παρουσιάζονται και οι απόψεις του ίδιου του γέροντα για την ζωή, τον άνθρωπο, τον θάνατο, τον θεό.
Ο γέροντας ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ ήταν τόσο πολύ φωτημένος από τον θεό και το άγιο πνεύμα, που μπορούσε να ξέρει τι σκέφτεσαι, τι έχεις περάσει στην ζωή σου, τι πρόκειται να περάσεις στο μέλλον, τι σε απασχολεί, γνώριζε ακόμα και το πότε θα πεθάνει ο ίδιος και περίμενε με λαχτάρα την στιγμή εκείνη που θα βρισκόταν κοντά σε εκείνων που αγαπούσε τόσο σε όλη του την ζωή. Μπορούσε να πάει από την άλλη μεριά και να δει πράγματα, και όλα αυτά χωρίς να προσπαθήσει καθόλου (όπως προσπαθούν πολλοί), το μόνο που έκανε ήταν να κάθετε απέναντι σου και να σου λέει τα πάντα.

Εγώ λέω να ψάχνουμε την πραγματική αλήθεια στην θρησκεία μας και όχι να την κατακρίνουμε βλέποντας μόνο την μία πλευρά, γιατί η άλλη πλευρά είναι η απόλυτη πίστη.

Edited by - iasonas on 29/10/2003 23:47:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 23:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
Απορω που μερικοι ακομα ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΝΤΑΙ....
Ειναι δυνατον να αμφβαλλουν καποιοι για τον τιμιο σταυρο, οταν υπαρχουν κομματια απο αυθεντικο τιμιο ξυλο σε 1173 εκκλησιες και σε αρκετα μοναστηρια, συνολικης ποσοτητας 157 περιπου τονων, ποσοτητα αρκετη για 300αρια περιπου σταυρους και ακομα καποιοι δεν δεχονται ουτε εναν;

Υπαρχουν 412 καρφια απο την σταυρωση, σε διαφορες εκκλησιες στην Ευρωπη,ενω αρκουσαν 4 καρφια και ενω εχουμε περισσευμα αλλα 408 καρφια, μερικοι αρνουνται ακομα να ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ!!!

Τι να πεις....ΑΠΙΣΤΟΙ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 23:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas
Φίλε Πασχάλη, μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς λέω.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
quote:
Για το ποταμό Ιορδάνη την ημέρα της γιορτής της βάπτισης του Χριστού γνωρίζετε ότι τα νερά του σταματάνε και όποιος έχει αγνή ψυχή τα βλέπει να πηγαίνουν προς τα πίσω ?

Μηπως ο Ιησους περασε και απο τα νερα στην γεφυρα της Χαλκιδας???

quote:
Το πρόσφορο πως φουσκώνει χωρίς μαγιά μόνο με το σταύρωμα ? και το προζύμι με τοΝ Αγιασμό ?


Καλα υπαρχει τετοια μαγκια και η Αλλατινη καθετε με δεμενα χερια?
Με λιγο αγιασμο και "ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ".

Σε αυτο εχω απαντησει και μαλιστα για παραδειγμα εχω αντιδωρο το οποιο φερνει η μανα μου καθε Κυριακη απο την εκκλησια και το οποιο δεν πρεπει να μπαγιατευει και αν μουχλιαζει αντιθετα εχει τωρα 3 μερες που οχι μονο δεν τρωγετε αλλα αρχιζει να περνει και ενα χρωμα σαν μαρουλι ενα πραγμα.
Λες να το μολυνα εγω ο απιστος μολις το επιασα?

Οσο για τα χιλιαδες θαυματα που γινονται να μου πεις ποια ειναι αληθεια και ποια τεχνασματα?
Γιατι ξερω ανθρωπο που ειχε καρκινο και ετρεχε στους γιατρους 5 χροννια και οταν οι γιατροι ειχανε φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο την θεραπεια ο ανθρωπος περασε μια βολτα απο ενα μοναστηρι πηρε τα μαντοζυνια του και μετα απο 3 μηνες που συνεχιζε την θεραπεια αρχισε να γινετε καλα.Αυτο τι σημαινει ρε Χριστιανομαχοι?Οτι επεδρασαν τα μαντζουνια η τον εσωσαν οι γιατροι που πολεμαγαν 5 χροννια?Το θεμα ειναι το τι θελεις να πιστεψεις!

Εδω ακουσα λεει οτι μια γυναικα της πηγαιναν ολα χαλια και ειχε να λιβανησει λεει σπιτι της πανω απο χρονο και οταν την συμβουλεψε ο Ιερεας να λιβανησει για να λυθουν τα προβληματα της ξαφνικα λεει στο σπιτι της εσπασε ενα πολυφωτο 20 χρονων.Οταν το ειπε αυτο στον Ιερεα της απαντησε ο Ιερεας οτι ητανε λεει ο διαολος που τσαντιστηκε απο το κακο του που λιβανησανε μεσα στο σπιτι και εσπασε το πολυφωτο.
Το λυπηρο σε αυτο το γεγονος δεν ειναι το συμπερασμα του ιερεα αλλα το οτι η γυναικα πιστεψε οτι το πολυφωτο το εσπασε ο διαολος πραγματικα.
Με τετοιες αντιληψεις λοιπον που παιρνανε μονο σε αγραμματους και θρησκοληπτους περιμενετε ο Χριστιανισμος ναι ειναι θρησκεια και σε 100 η 200 χροννια ετσι οπως εξελισετε σημερα η επιστημη και η τεχνολογια?
Θα σας προσπεραει η εποχη και δεν θα το παρετε χαμπαρι.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Οσο για τον γεροντα Πορφυριοεχω ακουσει και μαλιστα οσα λες ειναι αληθη μιας και τον εχει επισκεφθει και συγγενικο μου προσωπο και το εχει διαπιστωσει αλλα και τι με αυτο φιλε μου?
Ο ανθρωπος καλιεργησε μια απο τις αισθησεις που ο καθε απο εμας εχει αλλα την εχουμε "κοιμισμενη".
Αυτος την εβγαλε στην επιφανεια με χροννια περισυλογης επανω στο βουνο που ζουσε και την καλιεργησε μεσω της θρησκειας.
Γιατι αν δεχεσε τον γεροντα Πορφυριο δεξου και ολους αυτους που μπορουνε να σου πουνε το μελλον η να ξερουνε το παρελθον σου χωρις καν να σε ξερουνε αλλα δεν εχουνε καμμια σχεση με την θρησκεια.
Αυτο που ειχε ο γεροντας Πορφυριος δεν ειναι θειο χαρισμα ειναι δωρο της φυσης το οποιο δυσκολα καλλιεργητε στην σημερινη ζωη που ζουμε,με το αγχος να μας τρωει καθε μερα.
Για παραδειγμα το ενστικτο της μανας για το παιδι της ειναι μια αρχη.
Αυτο πως το εξηγεις?
Πως μπορει η μανα να ξερει ποτε κινδυνευει το παιδι της ενω ανηκει σε αλλη θρησκεια?
Ειναι και αυτο ενα μικρο παραδειγμα ενορασης φιλε μου και πιστεψε με το εχω ζησει επανηλημενα οχι απο την μανα μου μονο αλλα και απο τον ιδιο μου τον ευατο για αγαπημενα μου προσωπα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas
Φίλε ο Γέροντας Πορφύριος, ξέρεις πότε έζησε; Ξέρεις πόσο xρονών ήταν όταν είχε αυτό το xάρισμα; Aν ναι τότε πως λες ότι το καλλιέργησε με τα χρόνια;;;;;;!!!!

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas
Και για ποιά βουνά μιλάς....στην Αθήνα έζησε.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:59:14  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλο λοιπόν η πίστη (με την ευρύτερη έννοια), και άλλο Η ΣΤΥΓΝΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΛΗΤΩΝ "ΠΑΤΕΡΩΝ" ΚΑΙ "ΑΓΙΩΝ" ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ!

ΑΥΤΟ είναι λοιπόν το θέμα για μένα. Η αποχαύνωση και η αποβλάκωση που εμπεδώνουνε στον ανήδεο κοσμάκη, διαβρώνοντας του και το τελευταίο γραμμάριο λογικής που του έχει απομείνει, με Ιουδαιόφερτες αηδίες θεουργίας.

Είναι μία ΚΟΣΜΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ, η οποία, απο θέση ισχύος, καταπατάει παράφορα κάθε προσπάθεια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑΣ και ελεύθερου λόγου. Και αυτό, ΕΔΩ ΚΑΙ 1700 χρόνια!

Αρκετά δέν τράβηξε η παρωδία των χαλδαίων θεουργών?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

O Pisteuon
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 02:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O Pisteuon
ΡΕ ΣΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΚΑΡΦΙΑ ΤΣΑΜΠΟΥΝΑΤΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ 4 ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΡΦΙΑ 2 ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΡΦΑΚΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΦΙΛΕ ΤΥΑΝΕΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΦΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ Π.Χ. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΤΕ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΜΑΤΟΥΧΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΤΟΣΗ ΠΙΣΤΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΞΥΛΟ ΩΣΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΕΣΩΣΕ ΩΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΙΜΙΟ ΞΥΛΟ Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙ. Η ΠΙΣΤΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΛΟΓΕΙ.
ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΙΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ. ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΛΟΓΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΑΓΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΙΕΡΑ ΛΟΓΙΑ. ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΕΣ ΔΙΟΤΙ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΟ ΘΕΟ. Ο ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ. Η ΠΙΣΤΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΕΚΑΛΥΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΓΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΤΑ ΔΙΔΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΩΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΕΜΠΟΥΝ ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟ ΘΕΟ. Η ΠΙΣΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΣΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΑΝ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΥΨΗ. Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΘΕΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

O Pisteuon
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 02:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O Pisteuon
Αλλά δεν μου λύσατε τόσο καιρό μια απορία γιατί τόση λύσσα να αποδείξετε κάποιοι τι δεν είναι θαύμα ? μήπως θέλετε την καθαρότητα και θέλετε την ειλικρίνια των ανθρώπων που θέλουν να λέγονται της εκκλησίας ? ή μήπως κάτι άλλο ? τι θα καταλάβετε επιτέλους τι θα πετύχετε ? Άν είναι κάτι γνήσιο και αληθινό σας επαινώ αλλιώς άδικος κόπος και οι προσπάθειες. Προπαντώς μην αντιγράφετε απορριφθήσες ψευτοθεωρίες που ενδυνάμωσαν περισσότερο την θέση της Εκκλησίας όταν απέτυχαν να αποδείξουν ενάντιες θέσεις για την Εκκλησία. Όσο πολεμήται η Εκκλησία τόσο ισχυροποιείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 07:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΕΓΩ,ΠΑΡΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 10:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
quote:
Και για ποιά βουνά μιλάς....στην Αθήνα έζησε.

Ιασονα εχεις δικιο.
Εκ παραδρομης τον μπερδεψα με τον Γεροντα Παισιο ο οποιος μονασε στο Α.Ορος και ειχε τις ιδιες ιδιοτητες.
Για τον Πορφυριο δεν εχω ακουσει αλλα αν ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις τοτε η απαντηση μου παλι ιδια θα ειναι οσον αφορα το "χαρισμα" του.Απο τι πεθανε ο Πορφυριος?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 10:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
quote:
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΕΓΩ,ΠΑΡΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ ...


Beyond σε αυτο εχεις μεγαλο δικιο.
Μιλας για φιλοσοφια και οσον αφορα το τιτλο φιλοσοφος κανεναν δεν τον αμφισβητει για τον Ιησου αν οντως καποτε αποδειχτουν αληθη τα Ευαγγελια(κομματακι δυσκολο το βλεπω) και δειξουν οτι αυτα ητανε τα λογια του Ισηου και οχι τα λογια που θελανε να περασουνε καποιοι Πατερες της Εκκλησιας στο ποιμνιο.

Εχω ξαναπει οτι κατα τη γνωμη μου ο Ιησους των Ευαγγελιων εχει διαβασει πολυ Σωκρατη και αλλους Ελληνες φιλοσοφους πριν κανει το κυρηγμα του.
Σαν φιλοσοφο και σε αυτη τη βαση να συζηταμε ωρες εγω σαν θεο ομως δεν μπορω να τον αποδεχτω.
Ο Θεος πρεπει να ειναι τελειος και ο Ιησους εχει αφησει πολλα ψεγαδια πισω του για να ειμαστε σιγουροι σημερα οτι ειναι θεος.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 10:45:32  Εμφάνιση Προφίλ
Pisteuon,

θέλεις να σου λυθεί η απορία λοιπόν. Όσο πολεμείται η Εκκλησία τόσο ισχυροποιείται λές. ΑΠΟ ΠΙΑ ΑΠΟΨΗ? Μήπως απο την άποψη της ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ?

Τούς ζυγούς λύσατε λοιπόν, και μετά ας δούμε ΠΟΣΟ αλλά και ΠΩΣ θα συνεχίσετε να είστε φιλοξενούμενοι στον ιερό τούτο τόπο. Αυτή την καραμέλα να την πουλάτε στο κατηχητικό. Εκεί "λάμπει" και το άστρο σας.....

"Πολλοί Ελληνες επιχείρησαν να φιλοσοφήσουν, οι πρώτοι Ελληνες, σάν ηθοποιοί που παίζουν δράμα στη σκηνή, στόλισαν τον εαυτό τους με ξένη προσωπίδα. Υποδύθηκαν δηλαδή ενα κούφιο όνομα, στερημένοι ουσιαστικά την αληθινή σοφία. Εδειχναν πολλή φροντίδα για το σώμα και υπηρετούσαν τις επιθυμίες τους σαν αφέντισσες τους, γιατί ήτανε δούλοι της κοιλιάς τους και δέχονταν τις υπογάστριες ηδονές ως εργο της φύσεως.....το να είναι βέβαια κανένας σκλάβος ανθρώπων ισως δέν βλάπτει εκείνον, που ζή με τον σωστό (χριστιανικό) τρόπο. Το να υπηρετεί όμως κανένας τις ηδονές με αφεντικά τα πάθη, ντροπιάζει κσι γελοιοποιεί πολύ."

"...υπάρχουν λοιπόν ανάμεσα τους κάποιοι, που εχουν παραμελήσει εντελώς την πράξη, επιχειρώντας οπως νομίζουν, τη θεωρητική (λογική) φιλοσοφία. Ομως ουσιαστικά φλυαρούν για τα ουράνια φαινόμενα και εξηγούν τα αναπόδεικτα.....ασχολούνται δηλαδή με πράγματα, όπου άφταστη είναι η αλήθεια κι ο στοχασμός επικίνδυνος. Και οι ίδιοι ζούν με τρόπον, που είναι πιο ατιμωτικός απο τον τρόπο ζωής των γουρουνιών, που κυλιούνται στον βόρβορο.."

Επομένως, πείτε την αλήθεια! "Εξηγείστε" στον Ελληνα ΓΙΑΤΙ είναι άφταστη η αλήθεια. "Εξηγείστε" του ΓΙΑΤΙ ο στοχασμός είναι επικίνδυνος! "Εξηγείστε" του ΓΙΑΤΙ οι Ελληνες φιλόσοφοι ζούσανε στον βόρβορο!

"Εξηγείστε" του ΓΙΑΤΙ έπρεπε να έρθουνε απο την ασιατική έρημο οι αλλοεθνείς τσοπαναρέοι, προκειμένου να.....ΜΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝΕ ΠΙΑ!

"Εξηγείστε" του ΓΙΑΤΙ ζούσανε σε πλάνη, εξηγείστε του ΓΙΑΤΙ πρέπει να...τρέξουνε να βαπτιστούνε ωστε να σωθούνε!

(τα παραπάνω "φιλοσοφήματα" είναι παρμένα απο την έκδοση της Αποστολικής Διακονίας, 1992, και είναι το έργο του Νείλου του Βυζαντινού με τίτλο "Άσκητικόν Λόγον")

Και (βεβαίως!)....η μνήμη του, για την μεταξύ άλλων "φιλοσοφική ευθυγράμμιση των πλανεμένων Ελλήνων" εορτάζεται απο την Εκκλησία στις 12 Νοεμβρίου!

Τα σχόλια περιττεύουν νομίζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 22:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Φίλε fokaia

quote:

ΕΛ

Παρουσίασα τις πηγές , σχετικά με αυτά που με ρώτησες, τώρα το πώς θα τις κρίνει ο καθένας είναι δικό του θέμα.



Συμφωνώ απόλυτα , το κριτήριο του καθενός δεν είναι το ίδιο , ο κάθε ένας μας έχει διαφορετικά βιώματα , αντίληψη , μόρφωση , λογική.

quote:

Λόγω το ότι δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι, και να δίνω απαντήσεις που έχω ξαναδώσει, αν διάβαζες ίσως πιο προσεχτικά ………...

Δεν το κατάλαβα αυτό που λες , μάλλον υπεκφυγή το βλέπω εκ μέρους σου.

quote:

Από εκεί και πέρα κάποιες τελευταίες διευκρινήσεις.

Ο Εφραίμ τέλεσε Πατριάρχης από το 1766 – 1771 μ.Χ. Έργα του Πατριάρχη εξέδωσε ο Νεόφυτος Καυσοκαλυβίτης το 1768.



Ξανακάνω την ερώτηση αν και μάλλον δεν γνωρίζεις σε βάθος για να μην την απάντησες. Την συγκεκριμένη αναφορά του Νεοφύτου την έκανε πριν τον θάνατο του Πατριάρχη ?

quote:

Ο Νικηφόρος Θεοτόκης δεν ήταν Ρώσος αλλά Έλληνας. Αλλά βλέπεις δεχόμαστε μόνο την μαρτυρία του Ρώσου Ηγούμενου …..


Το ότι ήταν έλληνας δεν σημαίνει τίποτα εάν ανήκει στο Πατριαρχείο Ρωσίας , τα συμφέροντα του είναι με το συγκεκριμένο Πατριαρχείο. Όσο ποιο ψηλά στην κλίμακα τόσο περισσότερο μπλεγμένος.

Αντίθετα ο μοναχός (και οχι ηγούμενος) είναι πιο αξιόπιστος γιατί αυτά που περιγράφει δεν τα λέει μόνο αυτός αλλά και άλλοι , και τα υποστηρίζει με φυσικά ευρήματα (σχισμένη κολώνα , μυρωμένο λείψανο του μουσουλμάνου μάρτυρα ) Επίσης μια ακόμα διόρθωση ο μοναχός είναι ΜΟΛΔΑΒΟΣ.


quote:

Η πυρίτιδα δεν παίζει μόνη της, αλλά αυταναφλέγεται με την κατάλληλη διεργασία. Τρίψιμο ή χτύπημα .


Είπα δεν παίζει γιατί περνάνε από εξονυχιστικό έλεγχο από εβραίους και από άραβες και τούρκους πιο παλιά. Δεν νομίζω να άφηναν ούτε μύγα να περάσει , έχω εξήγηση τον λόγο αρκετές φορές (δεν θα γούσταραν τίποτα περισσότερο από το να ξεφτιλιστούμε)

quote:

Ποιος άλλος εκτός από τον Πατριάρχη, έχει το δικαίωμα να εμφανίσει το Άγιο Φως;
Παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι να εμφανίζει το Φως μόνο ο Ορθόδοξος Πατριάρχης και κανένας άλλος. Ο οποίος την εποχή την εποχή που ο Καθολικός Πατριάρχης βρίσκονταν στην Ιερουσαλήμ αυτός είχε έδρα την Κωνσταντινούπολη.
Συνεπώς ελλείψει Ορθόδοξου Πατριάρχη ουδείς Ορθόδοξος άρα ….. Καθολικός ή οτιδήποτε άλλο.


Πρόπερσι όταν ήταν ετοιμοθάνατος ο πρώην Πατριάρχης , είχε λάβει το φως αντικαταστάτης . Οπότε άκυρο αυτό που λες , αν λοιπόν δεν υπάρχει η δυνατότητα να το λάβει ο Πατριάρχης το παίρνει αντικαταστάτης του.

Αλλά ας πούμε ότι όλα πήγαν στραβά και δεν υπήρχε ελλήνο-ορθόδοξος εκπρόσωπος του πατριάρχη. Σημαίνει αυτό ότι το πείρε καθολικός η οτιδήποτε άλλο όπως λες ????
Φυσικά όχι , γιατί εάν είχε γίνει κάτι τέτοιο ο ‘άλλος’ και οι ‘άλλοι’ θα το είχαν κάνει ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ κοινός ΒΟΥΚΙΝΟ , και θα μου έλεγες εσύ τώρα ορίστε να εδώ το λέει ότι το πήραν αυτοί το Φως , αλλά φυσικά δεν υπάρχει τίποτα. Απλή λογική φίλε μου.

quote:

Όσο για την κολώνα, έχω δώσει απάντηση.


Θα μου ξέφυγε


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 23:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Φίλοι Tyaneas , beyond , O Pisteuon , Schwabe , Πασχαλης , Avallon

Θα σας παρακαλούσα να πείτε αυτά που λέτε σε άλλο φόρουμ καθότι εδώ μιλάμε για το Άγιο Φως.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 23:34:54  Εμφάνιση Προφίλ
Mα και μεις γι'αυτό μιλάμε...για το ΦΩΣ που δεν ξέρουμε κατά πόσο είναι ΑΓΙΟ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
O Pisteuon
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 02:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O Pisteuon
Ρε σεις ότι και να σας πουν τελικά πνεύμα αντιλογίας τίποτα δεν πιστεύετε όλα τα ξέρετε εσείς!
Ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός δεν βάζει κανένα με το ζόρι να πιστέψει ούτε σκοτώνει κι αν κάποιος το κάνει τότε είναι λάθος και είναι εκτός Εκκλησίας διότι θέτει ευατόν εκτός Εκκλησίας με τα σφάλματα που πράττει στο όνομα αν είναι ΔΥΝΑΤΟΝ της Εκκλησίας και του Θεού!!!
Όποιος θέλει λοιπόν έρχεται και πιστεύει στο Χριστό και δεν σφάζεται άμα δεν θέλει και η καθαρότητα και η παράδοση της Εκκλησίας δεν βλάπτεται από μερικούς θερμοκέφαλους μα ούτε η διδασκαλια αλλοιώνεται άσχετα το πιστεύει ο καθένας ατομικά και προσωπικά.
Αλλά δεν έχει κανείς δικαίωμα να αφαιρέσει ή να προσθέση και ειλικρινά σας πληροφορώ ότι μέχρι της σήμερον κανείς δεν κατάφερε να το κανει διότι διατηρείται αναλοίωτο το περιέχομενο της πίστεως κι ας πράττει ο καθένας ότι θέλει. Όμως το σωστό το ορθό είναι να εφαρμόζει την Ορθόδοξη Χριστιανική διδασκαλία εφόσον θέλει και επιθυμεί να ανήκει και να βρίσκεται στο χώρο της Εκκλησίας του Ιησού Χριστού

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

O Pisteuon
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 02:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O Pisteuon
Το Άγιον Φως είναι μια από τις ευλογίες του Θεού όχι αυτοσκοπός. Που μέσω του Αγίου Φωτός υπενθυμίζει την ημέρα της λαμπρής Αναστάσεως στο Ιερό τούτο μέρος του Ναού της Αναστάσεως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

O Pisteuon
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 02:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους O Pisteuon
Εκείνο που μετράει είναι το νόημα της πίστεως και όχι τόσο το θαύμα' Τα θαύματα χρειάζονται για να ενδυναμώνονται οι ασθενείς τη πίστη.
Πρώτα από όλα η ουσία η εφαρμογή της διδασκαλίας του Ιησού

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 03:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
ΕΛ
Δύο ερωτήσεις μόνο ή τρεις αν θέλεις.

Τι εστί αντικαταστάτης;

Ο Ειρηναίος τι ήταν δηλαδή έναντι του Διόδωρου;

Και δεύτερον , σε όλα τα στοιχεία που παρέθεσα προσπάθησες να τα εξηγήσεις με την απλή λογική, κοίτα όμως η απλή λογική τι λέει:

Γιατί για 1000 και χρόνια δεν είχε γίνει ΒΟΥΚΙΝΟ από τους Χριστιανούς Ορθόδοξους; Βέβαια την απάντηση την έδωσες εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 10:07:01  Εμφάνιση Προφίλ
pisteuon,

για ποιόν "άγιο ναό" μιλάς? Εννοείς τον "ναό" που θέλανε-δέν θέλανε έπρεπε να......"βρεθεί" για να δοξαστεί ΚΑΙ η μαμάκα του σφαγέα Φλάβιου Βαλέριου??

ΓΙΑΤΙ για 300 χρόνια και κάτι, ΟΙ ΚΑΤ'ΕΞΟΧΗΝ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ ΤΩΝ "ΑΓΙΩΝ ΤΟΠΩΝ", δέν βρήκανε κανέναν........."άγιο τάφο" ή "ναό"?
Να τους έλειπε άραγε η πίστη ή..........ΤΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΡΕΥΣΤΟ?

Η μήπως αρκεί στο (τυφλό και κουφό απ'οτι φαίνεται..) ποίμνιο η εξήγηση της...."ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑΣ ΕΥΧΗΣ" που έκαναν στα ξαφνικά οι τοποτηρητές για χάρη της χρηματοδότησης της Ελενίτσας καθώς και της ΑΜΕΣΗΣ έρευσης του "τόπου"?

Ρε για σοβαρευτείτε. Δέν μιλάτε με θρησκόληπτους του βυζαντίου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 20:49:04  Εμφάνιση Προφίλ
Δεδομένου ότι οι συνομιλητές μας οπαδοί της χριστολογίας, ΔΕΝ παραθέτουνε τα "αδιαμφισβήτητα" ιστορικά στοιχεία του λεγομένου "αγίου φωτός" (τώρα, συζήτηση να γίνεται δηλαδή...) να τους υπενθυμίσουμε λοιπόν ορισμένα ενδιαφέροντα εδάφια των "θεόπνευστων κειμένων"....

Έχουμε και λέμε: ΕΑΝ διαβάσετε χωρίς "θρησκευτικό τρέμουλο" την Βίβλο, θα διαπιστώσετε λοιπόν οτι, Η ΙΔΙΑ Η ΒΙΒΛΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ" ΤΩΝ ΑΥΤΟΑΝΑΦΛΕΞΕΩΝ! (καλό έ?)

Εάν πάτε λοιπόν στα δύο "θαύματα" του Ηλία (Α'Βασ.18-38) και του Νεεμία (Β'Μακκαβαίων 1.20-36), θα δείτε ότι η Βίβλος είναι.....ιδιαιτέρως ενημερωτική!

Βέβαια, οι αυτοαναφλέξεις δέν είναι ΜΟΝΟ εβραϊκός "άθλος", αλλά υπήρχε ΚΑΙ στην αρχαία ελλάδα ("..το ιερόν και θείον πυρ εκ Διός εστίν").

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ: εφόσον η Βίβλος (ο....οδηγός των Ιουδαιοχριστιανών) ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ την υπαρξη μηχανισμού αυτοανάφλεξης, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ" ΑΥΤΟΑΝΑΦΛΕΞΕΩΝ??


Ελα ντέ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 22:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

ΕΛ
Δύο ερωτήσεις μόνο ή τρεις αν θέλεις.

Τι εστί αντικαταστάτης;

Ο Ειρηναίος τι ήταν δηλαδή έναντι του Διόδωρου;


Ήταν ο αντικαταστάτης του Πατριάρχη όταν είχε κώλυμα. Απλά πράγματα.

quote:

Και δεύτερον , σε όλα τα στοιχεία που παρέθεσα προσπάθησες να τα εξηγήσεις με την απλή λογική, κοίτα όμως η απλή λογική τι λέει:

Γιατί για 1000 και χρόνια δεν είχε γίνει ΒΟΥΚΙΝΟ από τους Χριστιανούς Ορθόδοξους; Βέβαια την απάντηση την έδωσες εσύ.


Είναι απλή η απάντηση και την έχω δώσει σε παραπάνω γράμμα μου , που μάλλον σου ξέφυγε.

Ο ΕΛΛΗΝ και πόσο μάλλον Ο ΕΛΛΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ , ΔΕΝ ΚΑΥΧΑΤΑΙ .
ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ.

Όλοι οι χριστιανοί ανεξάρτητου δόγματος γνωρίζουν για το Άγιο Φως και τι συμβαίνει στην Ιερουσαλήμ , από εκεί και πέρα είναι δικό τους θέμα , ο κάθε ένας μας παίρνει τις αποφάσεις του. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ .

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 22:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Schwabe

quote:

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ: εφόσον η Βίβλος (ο....οδηγός των Ιουδαιοχριστιανών) ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ την υπαρξη μηχανισμού αυτοανάφλεξης, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ" ΑΥΤΟΑΝΑΦΛΕΞΕΩΝ??
Ελα ντέ.....

Γιατί τότε θα είσαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ , πράγμα το οποίο είναι μέγιστο λάθος.

Κάτσε σκέψου λίγο τον παραλογισμό που πέταξες έτσι αβίαστα.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 23:24:51  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε ΕΛ,

λές λοιπόν ότι "πέταξα εναν παραλογισμό". Μάλιστα. Η αλήθεια φίλτατε, είναι ενα πικρό πιοτό. Και σε κάποιους, ακόμα και παραλογισμό φέρνει όταν ακουστεί. Ας είναι...

Εάν πάντως πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει σοβαρή συζήτηση με ματζούνια τοτεμισμού και θεουργικές αυτοαναφλέξεις, τότε μαλλον πρέπει να αναζητήσεις κανένα "χριστιανικό forum" (!), διότι εδώ δέν μπορώ να φανταστώ ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΟΥΣ ΘΑ ΣΥΜΠΡΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΘΕΟΚΑΠΗΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ.

Όσο για το ΑΠΟΛΥΤΟ που μου προσάπτεις, ως σαν να'ναι κάτι το απολύτως μεμπτό, θα σου πώ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΣΗ στο θέμα αυτο, και όχι την ΧΡΥΣΩΜΕΝΗ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΕΛΛΗΝΩΝ (!!).

Ελληνική αρχή είναι λοιπόν ότι, τα άτομα ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για την αναντίρρητη ιδέα ότι ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ είναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ.
Το ένα οδηγεί χωρίς έλεγχο στην υπερβολή, ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΗΘΙΚΗ ΚΕΝΟΤΗΤΑ!!

Μείνε λοιπόν στα δεσμά που σου χάρισαν, και ζήσε την "ηθική" του σχετικού που επαίρεσαι.

Βλέπεις, τα λόγια μας, κρύβουνε ενίοτε και βαθύτερες αλήθειες των θέσεων μας........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 00:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Schwabe

Ο παραλογισμός σου δεν είναι αλήθεια μην έχεις αυταπάτες . Άσε τα περί χριστιανισμού δεν περνάνε και μην πας να κρύψεις την δική σου ανασφάλεια και μειωμένη αντίληψη όπως και την ανικανότητα σου να παραδεχτείς το λάθος σου.

Επειδή θες βοήθεια όμως να καταλάβεις αυτό που σου είπα περί παραλογισμού της υπόθεσης που εσύ έκανες πάρε ένα απλό παράδειγμα.

Μια γυναίκα για να εξηγήσει το τέλμα των σχέσεων μεταξύ των δυο φύλων είπε ότι όλοι οι άντρες είναι μ.....ς . Συνεπάγεται ότι αφού το είπε αυτή άρα να υποθέσουμε ότι και όλες οι άλλες γυναίκες το λένε, και αφού το λένε αυτές άρα να υποθέσουμε ότι όντως όλοι οι άνδρες είναι μ.....ς.

ΑΥΤΑ ΕΙΠΕΣ

Όταν θες να είσαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ κοιτά να έχεις ΣΤΟΙΧΕΙΑ !!!! ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΝΕ ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΑΣΚΟΥΝ ΚΡΙΤΙΚΗ.

Οι Έλληνες ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΑΝ , εσύ πετάς ΦΟΥΣΚΕΣ , είσαι ένας ‘κακός’ Έλλην.

Φιλικά

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 10:07:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΛ

Είναι πραγματικά κωμική η ευκολία, με την οποία προσπαθούν οι υποστηρικτές του εν Ελλάδι δικτατορεύοντος χριστιανικού δόγματος να «πείσουνε» για τα βαθύτερα «μηνύματα» που ευαγγελίζονται. Θα έλεγα, ότι δεν διαφοροποιείσαι ΚΑΘΟΛΟΥ φίλτατε…..

Οι άναρθρες κραυγές, οι αφορισμοί («κακός Έλλην» κτλ) και το υποτιμητικό ύφος, είναι τα συνηθισμένα «επιχειρήματα» αποπροσανατολισμού που χρησιμοποιούν από την ουσία του πολύ σοβαρού προβλήματος που αντιμετωπίζουν: ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΣΚΛΗΡΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Τα στοιχεία που σκούζεις ΕΛ, έχουνε δοθεί έως τώρα σε αφθονία! Αν δεν διαβάζεις, στο ξαναλέω: ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Διάβασε λοιπόν πρώτα, διάβασε και τους άλλους που μετέχουνε στο forum, και μετά ξεδίπλωσε την….σοφιστική σου φαρέτρα!

Αν πάλι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ (..το πιο πιθανό στην περίπτωση σου) τότε μην κουράζεις τους υπολοίπους, σείοντας την σημαιούλα της μισαλλοδοξίας και του δογματικού φανατισμού που σας έχει διαποτίζει και το τελευταίο κομματάκι του εγκεφάλου σας.

Τα «διλήμματα» που υπαινίσσεσαι καθώς και τα «συνεπάγεται» που προσπαθείς να περάσεις, ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ. Το μόνο που ………….«συνεπάγεται» από τα γραφόμενα σου είναι η ελαφρότητα και η ευκολία που αντιμετωπίζεται ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ. Ας είναι, ΜΑΘΑΤΕ ΕΤΣΙ.

Επομένως, η δήθεν «πνευματικότητα» (!) των απόψεων σου καταλήγει θα έλεγα στις γνωστές «θέσεις» των οπαδών της Θρησκείας της ερήμου. Τί άλλο!

Να’σαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 12:02:13  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή μερικοί «φορτωμένοι» οπαδοί της Χριστολογίας προβάλουνε δικαιολογίες του τύπου «…δεν αφήνουνε οι Εβραίοι ούτε μύγα να περάσει μέσα στο κουβούκλιο», ας ενημερωθούνε λοιπόν λίγο ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Κάθε χρόνο λοιπόν, και προκειμένου να διασφαλιστεί η…..αυθεντικότητα του θαύματος (!), δίνουν οι αποκαλούμενοι αγιοταφίτες στους αλλόθρησκους (ή και «χριστικτόνους» όπως οι ίδιοι τους αποκαλούν…) Ισραηλίτες το ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ, πριν αυτός εκκινήσει τις θαυματουργές δεήσεις και λοιπές διαδικασίες…..ON-LINE σύνδεσης!! (sorry αλλά…δεν μπορώ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΗ σοβαρότητα…………..)

Μία απλή ερώτηση (που όμως παραμένει ΕΡΩΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ) που έχουνε υποβάλει πολλοί ως τώρα είναι, ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΥΤΟ ΠΝΕΥΜΑ «ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ»,δεν δίνεται το δικαίωμα σε ανεξάρτητη ομάδα επιστημόνων, όχι να κάνουνε την γελοία σωματική έρευνα στον Πατριάρχη, ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΚΕΡΙΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΤΗΣΙΑΣ ΤΕΛΕΤΗΣ???

Και ενώ το αποχαυνωμένο ποίμνιο παρακολουθεί την θεατρικότητα πανηγυρικής φιέστας, ο Πατριάρχης δεν αρνείται να…….σηκώσει σαν ένας δεύτερος Μωυσής τα χέρια του ψηλά, για να τον ψάξουνε επιδεικτικά (!) για……..κρυμμένο αναπτήρα! ΕΛΕΟΣ!!!

Στο ίδιο λοιπόν πνεύμα, και προπάντων ΧΩΡΙΣ ΘΕΑΤΡΙΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ…..ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ, γιατί ΔΕΝ δέχονται ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ την απλή αντικατάσταση των ΚΕΡΙΩΝ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΗΣ??? Έλα ντε!

Έτσι, αντί να «παλεύουνε» με τους «άπιστους Θωμάδες» και τους αντιφρονούντες ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, θα μπορέσουνε μέσα σε λίγα λεπτά να ξεκαθαρίσουνε ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ μία θεολογική παρωδία χιλίων ετών, και να αποδείξουνε ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΟΓΜΑΤΑ την μοναδικότητα του ΔΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥ καθώς και…….την πλάνη των 2/3 της υφηλίου ολόκληρης!!

Μα, τι καλύτερη ευκαιρία για να αποδείξουνε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΑΣΜΑ αλλά…..Θεϊκή παρέμβαση. Και μάλιστα…..παρέμβαση ΜΟΝΟ προς……….ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ!!!!!!!!!!

Όχι, όχι ΔΕΝ το τοποθετούνε με ρατσιστική διάθεση…..και φυσικά….ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΙΙΙΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝΕ!

Άντε ρε καημένη Ελλάδα! Σε κατάντησαν σε άβουλο προσκυνηματικό τοτέμ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.453125
Maintained by Digital Alchemy