ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 12:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader
quote:
Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε

Λέμε τώρα...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 14:55:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Ότι κι αν σου πει και το τεκμηριώσει, εσύ του λες "όχι δεν είναι έτσι αλλά είναι όπως λέω εγώ".
Νομίζεις ότι κατ΄ αυτόν τον τρόπο συμμετέχεις σε εποικοδομητικό διάλογο;;;»

Όσα έχω ρωτήσει έμειναν αναπάντητα. Εάν βρεις απαντήσεις επί των ερωτήσεων που έχει οργιστεί, τότε να μου τις επισημάνεις.

Εφόσον κάποιος κομίζει συγκεκριμένα κατηγορήματα περί του Θείου, τότε υποθέτω πως θα μπορεί και να το τεκμηριώσει. Απλό είναι και τζάμπα μην μπερδεύεις τα πράγματα περαιτέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 15:05:27  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Να μην την ανεχτείς. Εμένα δεν με ενδιαφέρει. Έχω πάψει να σε θεωρώ άξιο διαλόγου απ΄την στιγμή που προσπάθησες να ακυρώσεις τον Μέντελ ως πατέρα της Γενετικής…»

Είσαι επιεικώς απαράδεκτος, αλλά το προσπερνάω δεδομένης της αυτοκριτικής που έχεις διατυπώσει: «Όντως έχω ξεφύγει…..Κατά τα άλλα λίγο συμμάζεμα όντως δεν θα μου έκανε κακό.»

WWalker:
«Εξάλλου, εσύ είσαι πολύ χειρότερος. Σε ένα άλλο topic αποκαλούσες τους Άγιους α*******ς, το οποίο και σε καθιστά αθλιότατο στους χαρακτηρισμούς σου.»

Εξάλλου….δεν ελέγχεις καν τι λες!!!

Εάν σε όρισε κάποιος ή κάτι…..νομικό εκπρόσωπο ανθρώπων που ουδέποτε γνώρισες και μελέτησες, τότε να μας το πεις. Ειδάλλως, δικαίωμα μου να σχολιάζω τον οποιοδήποτε «Άγιο».

Αυτό, δεν με καθιστά «χειρότερο» (μου άρεσε το «μέτρο» σύγκρισης..), διότι πολύ απλά δεν αφορά εσένα αλλά και δεν προσβάλλω το πρόσωπο σου.

Με υπεραπλουστεύεσεις, δεν καλύπτεται η προσωπική εμμονή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 15:22:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Προσπαθώ και εγώ, με τις λίγες, ομολογώ, γνώσεις μου, να δηλώνω παρόν και να εναντιώνομαι σε αυτήν την ανήθικη και ανήλεη προσπάθεια ορισμένων να σπιλώνουν με ασύστολα ψεύδη και παραχαράξεις Αυτόν, που αυτοί οι κύριοι, δεν είναι σε θέση, ούτε καν, τελείως επιδερμικά, να αισθανθούν ότι υπάρχει.»

Οι ηθικές αρχές δεν περιορίζονται από την διαφύλαξη απαρχαιωμένων ιδεοληψιών μιας κλειστής κάστας αυτόκλητων «Θεο-εκπροσώπων» και «ψυχο-σωτήρων», καθεστωτικές αντιλήψεις που μας παραπέμπουνε είτε στον δυσώδη μεσαίωνα του χριστιανισμού είτε σε θεοκρατικά συστήματα όπως το Ιράν, αλλά προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες και επιταγές της κοινωνίας των πολιτών.

Η ηθική που ευαγγελίζεσαι φίλτατε, και κατ’επέκταση η «ανήθικη επίθεση» που διαισθάνεσαι, είναι ένα ψευτοδίλλημα που σκοπό έχει την συσπείρωση γύρω από τα κεκτημένα του δόγματος ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Εάν κομίζεις πραμάτεια αληθείας, τότε δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς, καθώς το ψέμα έχει κοντά ποδάρια. Το ερώτημα όμως είναι, γιατί άραγε πάντα να αισθάνονται «κινδύνους» και «ανήθικες επιθέσεις» όταν ερωτώνται βαθύτερα οι θιασώτες του σχολαστικισμού?

Ψηλός:
«Αυτός ήταν και ο λόγος που σε προηγούμενο μήνυμά μου, είπα ότι επιβάλλεται να είμαστε εδώ στις «επάλξεις».»

Προσωπικά, με χαροποιεί ιδιαιτέρως αυτή σου η απόφαση. Έτσι, θα έχουνε πολλοί την ευκαιρία να κρίνουνε και να ερευνούνε αναλόγως, καθώς ουδείς θα πρέπει να θεωρείται ότι είναι επαΐων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 15:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker


quote:
Εάν σε όρισε κάποιος ή κάτι…..νομικό εκπρόσωπο ανθρώπων που ουδέποτε γνώρισες και μελέτησες, τότε να μας το πεις. Ειδάλλως, δικαίωμα μου να σχολιάζω τον οποιοδήποτε «Άγιο».

Τώρα άμα το τραβήξω το θέμα στον Αρχιεπίσκοπο και σε μηνύσει αυτός μετά, θα φταίω εγώ;

Όχι Schwabe, δεν έχεις δικαίωμα να καθυβρίζεις τους Αγίους. Αν θεωρείς ότι τους "σχολιάζεις" με το να τους λες α*******ς, πολύ απλά μέσα στο μυαλό σου δεν υπάρχει η διαχωριστική γραμμή μεταξύ ύβρης και σχολιασμού.

quote:
Αυτό, δεν με καθιστά «χειρότερο» (μου άρεσε το «μέτρο» σύγκρισης..), διότι πολύ απλά δεν αφορά εσένα αλλά και δεν προσβάλλω το πρόσωπο σου.

Γι'αυτό με νευριάζεις. Γιατί θεωρείς ότι με το να υβρίζεις την Εκκλησία δεν βρίζεις κάποιον προσωπικά, αλλά γενικότερα, οπότε δεν πιάνεται. Όχι, δεν ειναι έτσι. Εφόσον ανήκω σε μια Εκκλησία, όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να βρίζω το Ισλάμ και τον Μωάμεθ κι ας μας έκανε να τραβήξουμε τα πανδεινα για 400+ χρόνια, έτσι και εσύ δεν έχεις δικαίωμα να βρίζεις τα θεία τα δικά μου. Σεβάσου το επιτέλους, και μετρίασε τους χαρακτηρισμούς σου όταν κάνεις επίθεση στην Εκκλησία.


Και επιτέλους, έχουμε ποινικό κώδικα, τον οποίο οφείλεις να σεβαστείς πάνω σε αυτό το θέμα:

quote:
Άρθρο 198
Κακόβουλη βλασφημία
Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.
Όποιος, εκτός από τη περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Άρθρο 199
Καθύβριση θρησκευμάτων
Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.



Edited by - WWalker on 19/06/2005 15:33:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 15:48:46  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Τώρα άμα το τραβήξω το θέμα στον Αρχιεπίσκοπο και σε μηνύσει αυτός μετά, θα φταίω εγώ;»

Θα το υποστώ……….

Όχι τίποτα άλλο, αλλά θα αποκτήσω και…διεθνές προφίλ νέου κυνηγημένου θρησκευτικού καθεστώτος!!

Επί τη ευκαιρία, θα μπορούσε να συνδικαστεί και μια μήνυση που ενδεχομένως να κατέθετα αναφερόμενος στην ΕΚ ΤΟΥ ΑΜΒΩΝΟΣ ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, που απαγγέλλεται με…..περισσή ιεροπρέπεια την Κυριακή της Ορθοδοξίας……

WWalker:
«Όχι Schwabe, δεν έχεις δικαίωμα να καθυβρίζεις τους Αγίους. Αν θεωρείς ότι τους "σχολιάζεις" με το να τους λες α*******ς, πολύ απλά μέσα στο μυαλό σου δεν υπάρχει η διαχωριστική γραμμή μεταξύ ύβρης και σχολιασμού.»

Μάλλον μπερδεύεσαι. Η λέξη αυτή δεν είναι καν «βρισιά» για τα πρόσωπα που σχολιάζουμε αλλά ΤΙΤΛΟΣ ΤΙΜΗΣ! Η αποχή από τέτοια «ελεεινά δεινά της σάρκας» αποτέλεσε φάρο για την ζωή τους.

Και αυτό διότι βρισιά θεωρείται οποιαδήποτε λέξη ή φράση έχει ως σκοπό να μειώσει ηθικά αυτόν στον οποίο και απευθύνεται. Η αποχή ωστόσο από την ερωτική συνεύρεση, κάθε άλλο παρά «βρισιά» θεωρούνταν για τις τάξεις των Αγίων……..

WWalker:
«Γι'αυτό με νευριάζεις. Γιατί θεωρείς ότι με το να υβρίζεις την Εκκλησία δεν βρίζεις κάποιον προσωπικά, αλλά γενικότερα, οπότε δεν πιάνεται.»

Σου το΄χω ξαναπεί: «εκκλησία» ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ! Εκκλησία είναι όλοι όσοι συνεισφέρουνε με τους φόρους τους στην χρηματοδότηση της δημόσιας θρησκείας.

Έχεις μήπως δει ποτέ σου τις ύβρεις και τις ανυπόστατες κατηγορίες που απευθύνει η εκκλησία που αντιλαμβάνεσαι κατά της Ελληνικής κοσμοθέασης για παράδειγμα? Έχεις δει ποτέ σου τους τίτλους των κατάπτυστων συνεδρίων που οργανώνουνε οι αναβιωτές της μισαλλοδοξίας?

Κάνε μου την χάρη λοιπόν!

WWalker:
«..δεν έχω δικαίωμα να βρίζω το Ισλάμ και τον Μωάμεθ κι ας μας έκανε να τραβήξουμε τα πανδεινα για 400+ χρόνια..»

Το Ισλάμ γεννήθηκε υπό την ασφυκτική πίεση των Βυζαντινών και του μοντέλου θεού που πρέσβευαν. Έχεις αναρωτηθεί πόσα υπέφεραν πριν να γίνουνε Ισλάμ?

WWalker:
«..έτσι και εσύ δεν έχεις δικαίωμα να βρίζεις τα θεία τα δικά μου. Σεβάσου το επιτέλους, και μετρίασε τους χαρακτηρισμούς σου όταν κάνεις επίθεση στην Εκκλησία.»

Μπροστά στα όσα λένε και συνεχίζουνε να πράττουνε, μπροστά στα όσα έχει ο κοσμάκης υποστεί από την παρουσία τους, τα όσα καταγράφω είναι σταγόνα στον ωκεανό. Μπορεί εσύ να τα βλέπεις ως «ύβρεις», αλλά μάλλον τότε θα πρέπει να αναλογιστείς εάν τόσο απλά πια «βρίζουνε» εφημερίδες και περιοδικά, επιστήμονες και τηλεοπτικές εκπομπές, και ολοένα περισσότερος απλός κόσμος.

Κόσμος που πλέον έχει αρχίζει να βλέπει και λίγο…πίσω από την ιεροπρέπεια και τα πομπώδη λόγια περί της………«Δευτέρας Παρουσίας»…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 16:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Schwabe, σταμάτα. Το έχεις παρατραβήξει. Αποδέξου το επιτέλους ότι ο Ποινικός Κώδικας καθιστά την εξύβριση των Αγίων ποινικά κολάσιμο αδίκημα, και ανακάλεσε.

Όσο για το α********ς, στην κόσμια ελληνική το λένε "παρθένους". Χώρια που αρκετοί Άγιοι δεν ήταν παρθένοι, αλλά οικογενειάρχες άνθρωποι που κατέφυγαν στην μοναστική ζωή.

quote:
WWalker:
«Γι'αυτό με νευριάζεις. Γιατί θεωρείς ότι με το να υβρίζεις την Εκκλησία δεν βρίζεις κάποιον προσωπικά, αλλά γενικότερα, οπότε δεν πιάνεται.»

Σου το΄χω ξαναπεί: «εκκλησία» ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ! Εκκλησία είναι όλοι όσοι συνεισφέρουνε με τους φόρους τους στην χρηματοδότηση της δημόσιας θρησκείας.

Έχεις μήπως δει ποτέ σου τις ύβρεις και τις ανυπόστατες κατηγορίες που απευθύνει η εκκλησία που αντιλαμβάνεσαι κατά της Ελληνικής κοσμοθέασης για παράδειγμα? Έχεις δει ποτέ σου τους τίτλους των κατάπτυστων συνεδρίων που οργανώνουνε οι αναβιωτές της μισαλλοδοξίας?

Κάνε μου την χάρη λοιπόν!


Σταμάτα να με προκαλλείς.

quote:
WWalker:
«..δεν έχω δικαίωμα να βρίζω το Ισλάμ και τον Μωάμεθ κι ας μας έκανε να τραβήξουμε τα πανδεινα για 400+ χρόνια..»

Το Ισλάμ γεννήθηκε υπό την ασφυκτική πίεση των Βυζαντινών και του μοντέλου θεού που πρέσβευαν. Έχεις αναρωτηθεί πόσα υπέφεραν πριν να γίνουνε Ισλάμ?


Δεν με ενδιαφέρει καθόλου, και ούτε σε εμπιστεύομαι για να μου δώσεις πληροφορίες άξιες προσοχής.

Σταμάτα να προκαλείς. Τελεία και παύλα.

Edited by - WWalker on 19/06/2005 16:06:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 16:15:50  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Schwabe, σταμάτα. Το έχεις παρατραβήξει. Αποδέξου το επιτέλους ότι ο Ποινικός Κώδικας καθιστά την εξύβριση των Αγίων ποινικά κολάσιμο αδίκημα, και ανακάλεσε.»

Μήπως…το μπέρδεψες με ιερό δικαστήριο της διαρκούς συνόδου άνθρωπε μου??

WWalker:
«Όσο για το α********ς, στην κόσμια ελληνική το λένε "παρθένους".»

Είδες που λέμε τα ίδια? Η ουσία, ωστόσο, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

WWalker:
«Σταμάτα να με προκαλλείς.»

Παρομοίως.

WWalker:
«Δεν με ενδιαφέρει καθόλου, και ούτε σε εμπιστεύομαι για να μου δώσεις πληροφορίες άξιες προσοχής.»

Ποσώς με ενδιαφέρει εάν με εμπιστεύεσαι ή όχι. Ωστόσο, την αλήθεια θα την ακούς όσο παραμένεις εδώ.

WWalker:
«Σταμάτα να προκαλείς. Τελεία και παύλα.»

Στο έχω ξαναπεί: ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΑΛΕΞΕΣ…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 17:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Schwabe, σου το ξαναλέω: Μόνο να χάσεις έχεις, και τίποτα να κερδίσεις. Σταμάτα να με προκαλλείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 20:41:20  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Schwabe, σου το ξαναλέω: Μόνο να χάσεις έχεις, και τίποτα να κερδίσεις. Σταμάτα να με προκαλλείς.»

Μεγάλη ιδέα έχεις φίλτατε για τον εαυτό σου, και καλά θα κάνεις να κατέβεις από το άλογο σου πριν πέσεις.

Λεονταρισμούς και «προειδοποιήσεις», καλύτερα να απευθύνεις εκεί που σε παίρνει.

Άντε να δούμε…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Λεονταρισμούς και «προειδοποιήσεις», καλύτερα να απευθύνεις εκεί που σε παίρνει.

Μια ερώτηση: NTFS λειτουργικό έχεις;

Edited by - WWalker on 19/06/2005 20:56:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:21:33  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Μια ερώτηση: NTFS λειτουργικό έχεις;»

Δεν νομίζω να σε αφορά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Κοιτάω και γω να δω αν με παίρνει, βρε παιδάκι μου, μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα το πράγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:27:25  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Κοιτάω και γω να δω αν με παίρνει, βρε παιδάκι μου, μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα το πράγμα.»

Εδώ είμαστε αγαπητέ, εδώ…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Άσχετο. Αυτό που έγραψες τώρα που κολλάει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:58:10  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Άσχετο. Αυτό που έγραψες τώρα που κολλάει;»

Γιατί, η ερώτηση για NTFS που κόλλαγε??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 22:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Που ξέρεις, ίσως και να κόλλαγε. Απλώς θέλει λίγη σκέψη.

Edited by - WWalker on 19/06/2005 22:03:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 22:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Που ξέρεις, ίσως και να κόλλαγε. Απλώς θέλει λίγη σκέψη.»

Ωχ ρε WWalker, δεν σε πιάνω, για λέπτυνε το……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 22:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Μου είπες προειδοποιήσεις (λες και σου έριχνα προειδοποίηση, να σταματήσεις σου έλεγα) και παληκαρισμούς εκεί που με παίρνουν. Ε και εγώ, μιας και προσπαθώ να καταλάβω αν με παίρνει, ρώτησα τι λειτουργικό έχεις. Μα καλά, τόσο δυσνόητα είναι τα πράγματα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 09:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos
Φίλε WWalker
quote:
Μια ερώτηση: NTFS λειτουργικό έχεις;

Το NTFS είναι τρόπος διαμόρφωσης του σκληρού δίσκου, δεν είναι λειτουργικό σύστημα.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 09:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Ναι αυτό εννοώ. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει XP ή NT. Αν έχει λειτουργικό που λειτουργέι βάσει NTFS ή DOS με ενδιαφέρει, για να δω αν με παίρνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 14:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα σας.

Schwabe,
σέβομαι βεβαιότατα το γεγονός, πως ως ένα παλιό μέλος των forums,
έχεις συμμετάσχει σε ένα μεγάλο πλήθος συζητήσεων, υποστηρίζοντας πολλές φορές απόψεις, οι οποίες βρίσκονταν μέσα σε θέματα ιδιαίτερα θερμά και συχνά επικίνδυνα...
Παρόλα αυτά, δεν μας έχεις δώσει το δικαίωμα να επέμβουμε στα γραφόμενά σου, λόγω του ότι είχες τη διακριτική ευχέρεια, να ελέγξεις το γραπτό σου λόγο και να παραμείνεις σε μία διαλεκτική επιχειρηματολογίας - σκληρής κάποιες φορές - κι όχι ανταλλαγής προσβλητικών εκφράσεων.

Ωστόσο, θα συμφωνήσω στο παρόν θέμα με την ενόχληση του μέλους WWalker σχετικά με την επίμαχη φράση.
Το θέμα είναι ιδιαίτερα λεπτό.
Θα μπορούσε να είχε περάσει αυτή η φράση απαρατήρητη,
δεν έχει συμβεί όμως αυτό, και εφόσον έχει δημιουργηθεί θέμα, οφείλω να επισημάνω κι εγώ με τη σειρά μου την παρακάτω φράση, από τους κανόνες εγγραφής στα forums:

"Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες,"

Κατόπιν τούτου, θεωρώ Schwabe πως θα ήταν καλό να ανακαλέσεις.
Άλλωστε, από μόνη της αυτή η πράξη, θα ήταν δείγμα μεγαλοψυχίας...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 17:42:59  Εμφάνιση Προφίλ
amalia,

αποδέχομαι το κάλεσμα σου, σεβόμενος και το esoterica, και φυσικά ανακαλώ την επίμαχη φράση.

Πολλές φορές κάτι μας ξεφεύγει ή θεωρούμαι πως δεν θα «μετρήσει» τόσο πολύ.

Ας είναι.

Σε κάθε περίπτωση, με το μέλος WWalker έχει ομαλοποιηθεί πλέον ο διάλογος και θαρρώ ότι ξεπεράστηκαν οι αρχικές αψιμαχίες.

Να’σαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 19:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp
Όχι ότι ο φίλος Schwabe χρειάζεται υπεράσπιση, αλλά θέλω
να παρατηρήσω τα εξής :

Και ο φίλος WindWalker έχει ξεφύγει κατά καιρούς και ενώ
κατα μέσον όρο είναι ευγενής, μερικές φορές βγαίνει από
τα ρούχα του και ρίχνει και αυτός μπινελίκια (απίστευτα!!),
χωρίς μάλιστα να βάζει τελίτσες αυτολογοκρισίας.

Επίσης , διακρίνω (λάθος κάνω?) και απειλές έναντι της
προσωπικής ιδιοκτησίας του φίλου Schwabe
(όλη έκεινη η φιλολογία περί NTFS).
Μου σχηματίστηκε λοιπόν η εντύπωση ότι κατά την γνώμη του WindWalker
ο τύπος του filesystem του Schwabe είναι πιθανό σημείο αδυναμίας προς
εκμετάλευση.

Επειδή ο χώρος των forum είναι άυλος, θα προσπαθήσω να
το μεταφράσω σε "ανθρώπινους" όρους, πως θα ήταν δηλαδή αν το
forum ήταν ένα αληθινό καφενείο και εμείς θαμώνες του :

Schwabe : "Κατα την γνώμη μου <μπλα> <μπλα> <μπλα>"
Wwalker : "Schwabe, φοράς αλεξίσφαιρο κάτω από το πουκάμισο σου?"
Schwabe : "Γιατί???"
Wwalker : "Θα δεις σε λίγο...."

Νομίζω φίλε Wwalker ότι ούτε η δική σου συμπεριφορά είναι σωστή,
έστω και αν την έκανες για πλάκα. Οι απειλές είναι, όπως και να το κάνουμε,
πάντα άκομψες.


Με την ελπίδα να σας έχουμε και τους δύο,
πάντα στην παρέα μας,
χωρίς "πυροβολισμούς",
Ο φίλος σας,
Champ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 19:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Σε κάθε περίπτωση, με το μέλος WWalker έχει ομαλοποιηθεί πλέον ο διάλογος και θαρρώ ότι ξεπεράστηκαν οι αρχικές αψιμαχίες.

Φίλε Xchamp, νομίζω το θέμα έχει λείξει. Τώρα τι λες περί αλεξίσφαιρου...

quote:
Επίσης , διακρίνω (λάθος κάνω?) και απειλές έναντι της
προσωπικής ιδιοκτησίας του φίλου Schwabe

Ποιες απειλές;

Κοίταξε, δεν έχω δικαίωμα να πειράξω την ιδιοκτησία κάποιου άλλου, άσχετα απ'το αν ξέρω πως να το κάνω ή όχι. Εαν ο ίδιος ο Schwabe δεν παρατηρήσει κάτι στον υπολογιστή του και δεν βρει κάτι που να σημαίνει πως "ξένος δάκτυλος" πείραξε τον υπολογιστή του, νομίζω πως δεν μπορείς να με κατηγορείς ότι έχω κάνει κάτι τέτοιο.
Και δεν πρόκειται να βρει κάτι πειραγμένο στο PC του, γιατί πολύ απλά δεν έχω κάνει κάτι.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τον παραλληλισμό μεταξύ NTFS και αλεξίσφαιρου. Δηλαδή αν τον ρωτούσα τι μάρκα σκληρό δίσκο έχει θα είχε διαφορά; Μια άσχετη ερώτηση έκανα για να αποφύγω να ξαναπώ το γνωστό "Schwabe σταμάτα" χωρίς να καπελωθώ επειδή δεν απάντησα τίποτα.

Nομίζω το διευκρίνισα πως δεν τον απείλησα ποτέ.

Χώρια που το όλο θέμα ήταν μάλλον... κωμικοτραγικό, όπως αποδεικνύεται και από άλλο topic στο οποίο απαντούσαμε ταυτόχρονα.

Πάντως έχε κατά νου ότι τα άκουσα και εγώ τα δικά μου... in private.

Edited by - WWalker on 20/06/2005 22:18:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Schwabe,
Ευχαριστώ

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΕΥΤΩΝ
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 02:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΕΥΤΩΝ
Φοβερή αντικειμενικότητα υπάρχει τελικά...
Καποιος απειλεί σαφέστατα εναν συνομιλητή (πράγμα επιείκώς απαράδεκτο) και η συντονίστρια κάνει παρατήρηση στο <<θύμα>> για μια κουβέντα που είπε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 14:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Ναι, μου αρέσει που θα τον χάκευα και θα του το 'λεγα κιόλας για να ξέρει και ποιος το έκανε.
Για να σοβαρευτούμε καθόλου. Εδώ ο ίδιος δεν μου είπε κάτι τέτοιο, και ειλικρινά στο λέω, αν είχες δει τις απαντήσεις του ως τώρα μόνο <<θύμα>> δεν θα έλεγες τον Schwabe.

Edited by - WWalker on 22/06/2005 14:46:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 15:44:02  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΒΑΜΠΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩ ΣΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ.
ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΓΟΥΟΚΕΡ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΣ ΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΕΧΕΙ ?ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.
ΦΙΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 17:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Βασικά ναι, για να ξεφύγω απ'τον φαύλο κύκλο

WWalker:
-Schwabe Σταμάτα
Schwabe
-Όχι δεν σταματάω
...

Σκόπιμα διάλεξα την ερώτηση αυτή ώστε να είναι διφορούμενη.

Δεν νομίζεις και εσύ πως αν όντως ήθελα να τον χακέψω δεν θα τον ρώταγα τι λειτουργικό έχει; Αφού ούτως ή άλλως θα το έβλεπα κατευθείαν.

Edited by - WWalker on 22/06/2005 17:39:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy