ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 15:34:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπηοτοί, scar_face, hrismig, και Κυνικέ,
χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι άνρωποι που διαπιστώνουν +/- το ίδιο πράγμα με εμένα όσον αφορά την πρόθεση και πολιτική του Σβάμπε.

Δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση αυτό, να θεωρηθεί ως συνωμοσία και επίθεση κατά του Σβάμπε (δηλαδή τι ωραία τι καλά υπάρχουν και άλλοι και τώρα γίναμε πολλοί), όχι.

Ελπίζω πως κάποια στιγμή, θα θελήσει να δει τα πράγματα λίγο διαφορετικά ξεφεύγοτας από τη συνήθη τακτική του.
Εύχομαι, σε Αυτόν που εγώ πιστεύω, να φωτίσει το νου του και να τον βοηθήσει να αποβάλει τον φανατισμό. (φίλε Σβάμπε μην βιαστείς να σχολιάσεις τα λόγια μου, ότι λέω το λέω με ειλικρίνεια και όχι ειρωνικά.)


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 16:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Βρε Ostria,

Εκείνη την γραμμή με το λινκ - μακρυνάρι που χάλασε την προηγούμενη σελίδα, εσύ την έβαλες;;

Shock, horror! Δεν φαντάζομαι να μην ξέρεις πώς φτιάχνεται ένα βραχύ λινκ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 17:23:23  Εμφάνιση Προφίλ
scar face:
«Εσύ, φίλτατε, είσαι αυτός που προσπαθεί να αποδείξει πως η θρησκεία της Αγάπης δεν είναι τίποτα παραπάνω από Θρησκεία του φόβου και του μίσους.
Και απλά έχεις διαλέξει λάθος χώρο για να κάνεις τα παραπάνω.»

Μάλλον…αλλιώς έχουνε τα πράγματα φίλτατε!

Εγώ σχολιάζω και αναδεικνύω τα όσα ΕΣΕΙΣ δεν θέλετε να βλέπετε και να ακούτε. Ταυτόχρονα, ΕΣΕΙΣ κόπτεστε για αγάπη και θεάρεστο έργο.

Επομένως, και εφόσον έχεις/έχετε δίκαιο, προφανώς και θα φανεί. Επομένως, τι σκοτίζεσαι?

scar face:
«Βέβαια δεν είναι δικαίωμά μου, όπως και κανενός άλλου, να σου απαγεορεύσω να εκφράζεις αυτά που θέλεις όπου εσύ θες, αλλά σου πρότεινα τα παραπάνω για να κάνεις και κάτι άλλο εκτός από του να καταστρέφεις τα θέματα, κατευθύνοντας πάντα την κουβέντα εκεί που εσύ θέλεις.»

Το θέμα σπάνια είναι τόσο μονοδιάστατο φίλτατε. Εξάλλου, εφόσον κάτι υπηρετεί την αλήθεια περί των όσων το δόγμα πραγματεύεται, τότε άραγε ΠΟΥ έγκειται η «καταστροφή»?

Εάν έχεις την αλήθεια, την ιστορική αλήθεια φίλτατε με το μέρος σου, τότε δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

Είναι έτσι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 17:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Βρε Ostria,

Εκείνη την γραμμή με το λινκ - μακρυνάρι που χάλασε την προηγούμενη σελίδα, εσύ την έβαλες;;

Shock, horror! Δεν φαντάζομαι να μην ξέρεις πώς φτιάχνεται ένα βραχύ λινκ!



Κυνικέ! Σε παρακαλώ πολύ μην μου χαλάς τα μακρινάρια μου! Τους έχω αδυναμία...

Το πιό καλό των τελευταίων σελίδων το έγραψε ο/η hrismig

quote:
Μην ξεχνάς τη συνέβει την πρώτη ημέρα της δημιουργίας..."και εγέννετο ΦΩΣ!" τι έπρεπε δηλαδή να λέει..."και εγέννετο big bang?!!!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 17:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Πώς ονομάζεται, σήμερα, κάποιος "άγιος" από την Ορθόδοξη εκκλησία;

Γιατί απ' ότι διάβασα, για την Καθολική, θα πρέπει να έχει κάνει και κανα δύο θαυματάκια...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:01:37  Εμφάνιση Προφίλ
hrismig:
« Eπειδή βαρέθηκα να το βλέπω σε 500 διαφορετικά θέματα από 500 φορές σε κάθε ένα από αυτά να σου πω ότι θα είχε σημασία αν έλεγε κάπου ότι ο Παύλος ΔΕΝ εβαπτίσθη. Οπότε θα είχες κάθε λόγο να εκφράσεις την επιφυλακτικότητά σου. Αν λοιπόν ΔΕΝ έλεγε ότι εβαπτίσθη ΔΕΝ θα αποτελούσε συνάμα και απόδειξη ότι δεν εβαπτίσθη. Για κακή σου τύχη όμως ΛΕΕΙ ότι βαφτίστηκε...στις πράξεις 9-17...»

Για δες λοιπόν φίλτατε τι σου είναι ο άνθρωπος!

Το διάβασες, όπως λες, πάνω από 500 φορές (τιμή μου?) και τελικά πάλι δεν το κατανόησες. Η «βάπτιση» για την οποία ομιλεί ο ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΣ ΤΟΥ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ ΣΑΟΥΛ ΛΟΥΚΑΣ, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την βάπτιση την οποία άφησε παρακαταθήκη ο Ιησούς λέγοντας «19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τὰ ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτοὺς εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ ῾Αγίου Πνεύματος».

Να ενημερώσουμε ότι τα όσα διαβάζεις στις Πράξεις Των Αποστόλων, αναφέρονται κυρίως στα όσα «θαυμαστά» έπραξε ο Παύλος (και λιγότερο ο Πέτρος..), αλλά και ότι μας τα μεταφέρει ο Λουκάς, ο οποίος ας σημειωθεί ΕΠΙΣΗΣ ουδέποτε αντίκρισε τον Ιησού και την διδασκαλία του, παρά ήταν η σκιά του Φαρισαίου Παύλου.

Με άλλα λόγια, η «εγκυρότητα» της…..παράξενης «βάπτισης» που περιγράφει ο Λουκάς προέρχεται από έναν πιστό ακόλουθο του ίδιου του Παύλου ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΣΩΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΚΑΙ ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ!

Ρώτα τον φίλο μου να σου πει ποιος είμαι…...

Η βάπτιση που εννόησε ο Ιησούς, προφανώς δεν ήτανε αυτή κατά την οποία κάποιος…θέτει τα χέρια του στους ώμους του άλλου (!), ωστόσο για τέτοια «βάπτιση» κάνει λόγο ο Λουκάς. Κατά τον ίδιο τρόπο, βλέπουμε να προέρχεται από την ίδια την «θεόπνευστη» παρέα (Λουκάς & Παύλος) και η απόρριψη της περιτομής που έκανε ο Ιησούς, και που ουδέποτε ο ίδιος του απέρριψε ή άφησε να εννοηθεί.

Αυτά, ως προς το ΠΟΙΟΣ γράφει και περιγράφει την…βάπτιση δίχως ύδωρ!

((βάπτιση=βυθίζω-βουτώ- εξ ου και η σύσταση του χριστιανικού βαπτίσματος, όπου βυθίζω κάποιον στο νερό και τον καθιστώ μέλος της χριστιανικής εκκλησίας)

Αλλά είπαμε, ο νόθος χριστιανισμός του Παυλισμού έχει πολλά «καλά»: βάπτιση δίχως…νερό, αγάπη προς τους δουλοκτήτες, προσφορά ψυχής προς την εξουσία, και άλλα πολλά «χριστιανικά»………Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:09:03  Εμφάνιση Προφίλ
Kynikos,

Είπες φίλτατε, ως συνήθως, μια σειρά από ανακρίβειες και έωλες φαντασιώσεις.

Δεν παραξενεύομαι, εξάλλου μου είσαι «γνωστός».

Θα επανέλθω, μιας και θα’θελα να…..ανάψω και κα’να πουράκι για να σε απολαύσω!!

Και πάλι, ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
quote:

scar face:
«Εσύ, φίλτατε, είσαι αυτός που προσπαθεί να αποδείξει πως η θρησκεία της Αγάπης δεν είναι τίποτα παραπάνω από Θρησκεία του φόβου και του μίσους.
Και απλά έχεις διαλέξει λάθος χώρο για να κάνεις τα παραπάνω.»

Μάλλον…αλλιώς έχουνε τα πράγματα φίλτατε!

Εγώ σχολιάζω και αναδεικνύω τα όσα ΕΣΕΙΣ δεν θέλετε να βλέπετε και να ακούτε. Ταυτόχρονα, ΕΣΕΙΣ κόπτεστε για αγάπη και θεάρεστο έργο.

Επομένως, και εφόσον έχεις/έχετε δίκαιο, προφανώς και θα φανεί. Επομένως, τι σκοτίζεσαι?

scar face:
«Βέβαια δεν είναι δικαίωμά μου, όπως και κανενός άλλου, να σου απαγεορεύσω να εκφράζεις αυτά που θέλεις όπου εσύ θες, αλλά σου πρότεινα τα παραπάνω για να κάνεις και κάτι άλλο εκτός από του να καταστρέφεις τα θέματα, κατευθύνοντας πάντα την κουβέντα εκεί που εσύ θέλεις.»

Το θέμα σπάνια είναι τόσο μονοδιάστατο φίλτατε. Εξάλλου, εφόσον κάτι υπηρετεί την αλήθεια περί των όσων το δόγμα πραγματεύεται, τότε άραγε ΠΟΥ έγκειται η «καταστροφή»?

Εάν έχεις την αλήθεια, την ιστορική αλήθεια φίλτατε με το μέρος σου, τότε δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

Είναι έτσι?


1oν. Εγω σου απευθύνθηκα στον ενικό και εσύ στον πληθυντικό. Α ξέχασα σε ρώτησα ποιοί είσαστε εσείς σε κάποιο σημείο. Αλήθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΑΤΣΕ?

2ον Ούτε σκοτίζομαι ούτε φοβάμαι τίποτα.

Απλά σου λέω πως θα ήταν καλύτερο να φτιάξεις ένα θέμα, κάτι σαν και αυτό που μιλάει ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ας πούμε (είδες τι ωραία σχεδιάκια που έχει κάνει?), και να αρχίσεις να αναλύεις την θεωρία σου.
Και αυτός το ίδιο κάνει. Οπως δεν έχω το δικαίωμα να απαγορεύσω σε εκείνον να παρουσιάσει την θεωρία του(όχι μόνο εδώ αλλά και πουθενά), το ίδιο λέω και σε εσένα.
Αλλά αλήθεια γιατί δεν το κάνεις?
Δεν είναι καλό να ευλογάς μόνος σου τα γένια σου μήπως?
Οσον αφορά το "καταστρέφεις τα θέματα των άλλων" που είπα, και λέω, εννοώ πως ΟΔΗΓΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ.
Θέμα για την αφή το έφτασες στον Παύλο!!!!!!!!
Εσυ, φίλτατε, και σε θέμα για τους Ιωαννίτες να συμμετάσχεις, πάλι στον Παύλο θα το πας.

υ.γ. Αλήθεια το αγαπημένο σου απόφθεγμα πάει και ανάποδα?
Όποιος είναι λογικός είναι και κακός?



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 19:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
Εσυ, φίλτατε, και σε θέμα για τους Ιωαννίτες να συμμετάσχεις, πάλι στον Παύλο θα το πας.
Είναι "βολικός" ο Παύλος, βλέπεις, αγαπητέ scar_face.

Όλοι γράφουμε την γνώμη μας (και εγώ κάποτε εξέφρασα την γνώμη οτι η "Αφή" μάλλον για απάτη πρόκειται, με υπέρ του δέοντος χιούμορ μάλιστα),

αλλά δεν καθόμαστε να γεμίζουμε 30 σελίδες (x300 τοπικ) με το ίδιο ουσιαστικά copy-paste για τον "φριχτό Εβραίο Σαούλ", και το Άθλιο Εξ Ανατολών Υποκεινούμενο Δόγμα του.

Αλλά είπαμε, στο eso αυτό δεν αποτελεί κατάχρηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 20:46:20  Εμφάνιση Προφίλ
Kynikos:
«Ευτυχώς, όμως, εμφανίστηκε ο Σβάμπε, και σωθήκατε!! Σωτήρ, ο άνθρωπος, Σωτήρ...»

Ε, αφού το λες εσύ……κάτι θα ξέρεις, δεν μπορεί……..

Kynikos:
«Τόσον καιρό που είμαι εδώ μέσα, μου έχει δημιουργηθεί δυνατά η εντύπωση οτι τον αγαπητό Schwabe, ποσώς τον ενδιαφέρουν τα θρησκευτικά ζητήματα.»

Δεν είσαι ο μόνος φίλτατε, δεν είσαι ο μόνος. Όλοι όσοι αισθάνονται ότι κάτι ενοχλητικό εισβάλει στη σφαίρα τους, ο καθένας για τόσο διαφορετικούς λόγους, προβάλλουν παρόμοια «προπαγανδιστικά» σενάρια.

Τίποτα άλλο?

Kynikos:
«Του χρησημεύουν απλά σαν ένας βολικός αχυράνθρωπος, για να καταφερθεί τελίκα (πάντα και χωρίς εξαίρεση) ενάντια σε αυτό που αληθινά τον κόπτει, το ζήτημα της Αθάνατης, εξελίξιμης, ανθρώπινης ψυχής στην πορεία προς την Θέωση (ασχέτως δόγματος).»

Α, καλά, εσύ μιλάμε έχεις….ξεφύγει εντελώς αδερφέ!!!

Μωρέ, μήπως θα’πρεπε να αρχίσεις να προσφέρεις……ομαδική ψυχοθεραπεία??

Το οντολογικό θέμα αγαπητέ ήταν και παραμένει άλυτο. Εάν δεν σου αρέσουνε τα όσα επιχειρήματα προβάλλω, είχες και έχεις την ευκαιρία να αντικρούσεις. Εάν πάλι αισθάνεσαι να….προσβάλλεται η εξελίξιμη ψυχή σου (!), τότε απλά κλείσε τα μάτια.

Kynikos:
«Τα Ορφικά, τα Καβείρια, τα Ελευσίνια, οι Δελφοί, ο Πυθαγόρας, κλπ, για αυτόν βασικά είναι είτε "Ανθελληνικά" είτε "ανύπαρκτα".»

Αυτό είναι ένα δικό σου ΑΘΛΙΟ ΨΕΜΑ. Εάν αναζητάς τρόπους να καπελώσεις και να δειχθείς, τότε σκέψου κάτι καλύτερο φίλτατε.

Ποτέ δεν είπα κάτι παρόμοιο, ποτέ δεν υποστήριξα παρόμοιες απόψεις. Και καλά θα κάνεις να προσκομίσεις τα στοιχεία πάνω στα οποία βασίζεσαι. (Μωρέ μήπως πειράζει τελικά η υγρασία??)

Kynikos:
«Ο δε Πλάτων και Σωκράτης κουρκούτεψαν και... εξεβραΐστηκαν, σύμφωνα με τον φίλο. Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση, δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ Ελληνικό που να μιλάει για την Πορεία της Ψυχής, ήταν όλα Φριχτο-Ανατολίτικα!»

Όταν σχολίασα παρόμοια θέματα, εάν θυμάσαι από την βιασύνη σου να πληκτρολογήσεις, τότε ανέλυσα τι και πως εννοούσα. Με τον ισοπεδωτικό τρόπο που χαριεντίζεσαι ουδέποτε έγραψα.

Δεν είμαι της άποψης ότι όλα και όλοι ήσαν άμεμπτοι και τέλειοι, και αυτή την γνώμη έχω και το θάρρος να την εκφράζω. Ωστόσο, ΟΥΔΕΠΟΤΕ καταφέρθηκα για τον οποιοδήποτε φιλόσοφο με τις λέξεις που επινόησε το τελικά ολίγον τι ασταθές μυαλό σου.

Kynikos:
«η παρουσία του αγαπητού φίλου Schwabe σε αυτόν τον χώρο, υποκίνειται από τα Πολιτικά πιστεύω του, και όχι από οποιαδήποτε Εσωτερική αναζήτηση.»

Όπαααααα!!!!! Τώρα θα δούμε και……ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ!!!

Γεια σου ρε Κυνικέ, ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΜΠΑΓΑΣΑ!

Kynikos:
«(το νόμιζα, γιατι αρνούμουν να πιστέψω οτι κάποιος - απο μόνος του - μπορούσε να ήταν ΤΟΣΟ αφόρητα ανιαρά μονόχνωτος, αλλά άλλαξα γνώμη!)»

Ε καλά, θέλεις τώρα να σου υπενθυμίσω τις φαγωμάρες αλλά και τις φάπες που ενίοτε έχεις φάει αγαπητέ από τα πλέον παλαιά και συμπαθή μέλη του φόρουμ?

Ξέρεις κάτι Κυνικέ? ΤΙΜΗ ΜΟΥ να συμπορεύεσαι με τους όποιους ζηλωτές του δόγματος, ΤΙΜΗ ΜΟΥ να είμαι εγώ ο μονόχνωτος για τα δικά σου αυτιστικά γούστα.

Εφόσον είναι ακόμη έτσι τα πράγματα, τότε δεν υπάρχει και λόγος να αρχίσω να ανησυχώ.

Kynikos:
«Εφόσον οι παράγωντες του ίδιου του χώρου δεν ενοχλούνται απο αυτήν την ταχτική, και δεν θεωρούν οτι παραβιάζει κανέναν κανονισμό του χώρου, σε εμάς δεν πέφτει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος.»

Εάν θυμάσαι, οι παράγοντες (με Ο παρακαλώ) του χώρου που φιλοξενούμαστε έως τώρα ενοχλήθηκαν ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΑΚΤΙΚΗ, για την δική σου άποψη περί διαλόγου και επιχειρημάτων.

Αλλά, τι λέω ο ανόητος, μάλλον θα είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ μονόχνωτοι……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 21:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
Ε καλά, θέλεις τώρα να σου υπενθυμίσω τις φαγωμάρες αλλά και τις φάπες που ενίοτε έχεις φάει αγαπητέ από τα πλέον παλαιά και συμπαθή μέλη του φόρουμ?
Μπα; Ωστε έφαγα και "φάπες" και δεν το κατἀλαβα; Κοίτα να δείς χοντροπετσιά...

quote:
Εάν θυμάσαι, οι παράγοντες (με Ο παρακαλώ) του χώρου που φιλοξενούμαστε έως τώρα ενοχλήθηκαν ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΤΑΚΤΙΚΗ, για την δική σου άποψη περί διαλόγου και επιχειρημάτων.
Σοβαρά; Κοίτα να δεις τί χαζός είμαι, που από τα γραφόμενα τους κατάλαβα εντελώς το αντίθετο. Κάτσε να τα ξαναδιαβάσω. Τελικα, δεν υπάρχει ελπίδα για εμένα, μου φαίνεται...

quote:
Με τον ισοπεδωτικό τρόπο που χαριεντίζεσαι ουδέποτε έγραψα.
Χμ, τί να κάνεις; Αντίθετα με εσένα, είμαι ισοπεδωτικός και και ολοκληρωτικός.

Οπότε μην στέκεις μπροστά μου, και δεν θα πατηθεις. Τώρα αν πατήθηκες και πονάει, ελπίζω να σου ήταν μάθημα for next time.

Το οποίο next time, αγαπητέ, θα είναι σε κανα χρόνο πάλι.
Φέτος, δυστυχώς, και πάλι δεν περνάτε...

Άντε καληνύχτα, κουτάβια...

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 01:12:28  Εμφάνιση Προφίλ
Kynikos:
«Μπα; Ωστε έφαγα και "φάπες" και δεν το κατἀλαβα; Κοίτα να δείς χοντροπετσιά...»

Χμμμμ, δεν θα το’λεγα φίλτατε. Απλά, «αδύναμη» μνήμη…..

Kynikos:
«Σοβαρά; Κοίτα να δεις τί χαζός είμαι, που από τα γραφόμενα τους κατάλαβα εντελώς το αντίθετο. Κάτσε να τα ξαναδιαβάσω.»

Μόλις εντοπίσεις το αντίθετο, τότε ευχαρίστως να το αναγνώσουμε όλοι μας φίλτατε. Εξάλλου, πότε θα έχουμε ξανά την ευκαιρία….

Kynikos:
«Τώρα αν πατήθηκες και πονάει, ελπίζω να σου ήταν μάθημα for next time.»

Αυτό κατάλαβες δηλαδή φίλτατε? Ότι……«πατήθηκα και πονάει»?

Γεια σου ρε……οδοστρωτήρα Κυνικέ!

Kynikos:
«Φέτος, δυστυχώς, και πάλι δεν περνάτε...»

Ενώ εσύ….περνάς ε? Έ ρε γέλια…….

Kynikos:
«Άντε καληνύχτα, κουτάβια...»

Αν και καθόλου δεν θα μου λείψεις, ωστόσο να’σαι καλά.

Καληνύχτα λοιπόν…..γάτε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 01:26:02  Εμφάνιση Προφίλ
scar face:
«Α ξέχασα σε ρώτησα ποιοί είσαστε εσείς σε κάποιο σημείο. Αλήθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΑΤΣΕ?»

Τι εννοείς φίλτατε «εσείς»? Διευκρίνισε παρακαλώ για να σου απαντήσω.

scar face:
«Απλά σου λέω πως θα ήταν καλύτερο να φτιάξεις ένα θέμα, κάτι σαν και αυτό που μιλάει ο ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ας πούμε, και να αρχίσεις να αναλύεις την θεωρία σου.»

Αρκεί αγαπητέ που αναλύει ο χριστιανισμός την θεωρία του, δεν βρίσκεις?

Ωστόσο, έχω έως τώρα ανοίξει αρκετά θέματα στο forum τα οποία και είχανε συγκεκριμένη θεματολογία. Εκεί, ανέπτυξαν πολλοί τις απόψεις τους και ο εκάστοτε αναγνώστης μπόρεσε να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Το ίδιο αγαπητέ γίνεται και τώρα, και μάλλον το ίδιο θα συνεχίσει να γίνεται. Όσον αφορά τον ΜΕΛΕΤΗΤΗ, αυτός φίλτατε είναι «δικός σας». Δόγμα εκφράζει και αυτός, απλά με άλλη ερμηνεία και περίγραμμα.

scar face:
«Θέμα για την αφή το έφτασες στον Παύλο!!!!!!!!»

Εάν ανατρέξεις στην μεγάλη πορεία αυτού του topic, θα διαπιστώσεις ότι δεν είμαι εγώ που για πρώτη φορά σχολίασα κάτι έξω από το αρχικό θέμα. Αυτό ως μια πρώτη επιπόλαια σου διαπίστωση.

Κατά τα άλλα, και επειδή ο λαός λέει ότι με ένα χέρι δεν χτυπάς παλαμάκια, σκέψου απλά ότι εάν δεν ερωτηθώ για τα όσα εκφράζω, τότε είναι ηλίου φαεινότερο ότι ανταλλαγή μηνυμάτων δεν πρόκειται να υπάρξει.

Η έχεις εντοπίσει κανένα….μονόλογο μου?

scar face:
«Όποιος είναι λογικός είναι και κακός?»

Αυτό πάλι από πού προκύπτει? Ανέλυσε το παρακαλώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 01:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
scar face:
«Α ξέχασα σε ρώτησα ποιοί είσαστε εσείς σε κάποιο σημείο. Αλήθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΑΤΣΕ?»

Schwabe
Τι εννοείς φίλτατε «εσείς»? Διευκρίνισε παρακαλώ για να σου απαντήσω

ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΣ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΚΙΣΤΡΙ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis

teolaz
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΡΩΤΑΩ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΑΥΡΟΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ
--------------------------------------------------------------------------------


Και αυτα.Δεν εχω παραδειγμα να σου πω,ειναι η αληθεια.Αλλα η εκκλησια αυτο υποστηριζει.Και η συγκεκριμενη κυρια επαθε οτι επαθε οταν ηταν μικρη σε ηλικια.

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ; ΚΑΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ;

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟΝ AXILMAR ΒΕΒΕΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΔΙΧΩΣ ΑΡΧΗ ΚΤΙΣΗΣ

--------------------------------------------------------------------------------


Συμφωνω οτι στο μελλον θα καταριφθει.Αλλα εγειρονται πολλα προβληματα αν υποστηρικτει η θεωρεια σου.Οπως για παραγειγμα η αρχη διατηρησης της υλης και την ενεργειας.Αυτα ειναι αξιωματα.Αν καταργηθουν καταργουμε την μιση Φυσικη.Επισης αν ισχυει αυτο μιλαμε για ενα συμπαν με νοημοσυνη.Αφου δημιουργησε τοσο αρμονικες συνθηκες,αλλα προεβλεψε και τη δημιουργια ζωης.Ειναι λιγο δυσκολη η θεωρεια σου αλλα παντα μιλαμε για θεωρειες και τιποτα επιβεβαιομενο.

ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ;
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΣΦΑΧΤΙΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΤΟΜΑ

--------------------------------------------------------------------------------


Δυστυχως.Δυστυχως.Αλλα πρεπει να πεις οτι και πολλοι Χριστιανοι και πτοσφατα-βλεπε Σταλιν-εκαναν το ιδιο.Ενας πραγματικος Χριστιανος το ''χειροτερο'που μπορει να κανει για τον εχθρο του ειναι προσευχη.Οτιδηποτε αλλο ειναι εκ του πονηρου.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΕΤΕ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ
ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΕΤΕ ΕΦΤΙΑΞΕ

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΑΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΙΘΗΚΑΝ)ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΦΑΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ
--------------------------------------------------------------------------------


Απο την τελεια δικαιοσυνη πανω απο ολα του Θεου.Ολοι πεθαινουν.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΣΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΙΛΟ ΣΑΣ

--------------------------------------------------------------------------------


Διαφωνω σε αυτο.Οχι μονο εγω αλλα και η επισημη εκκλησια μεσω των φωτισμενων Πατερων της.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ; ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ Η ΟΧΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ;
ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:16:27  Εμφάνιση Προφίλ
Προς τον Kyniko (και δευτερευόντως προς λοιπούς δογματικούς).

ΜΗ ΠΙΝΕΤΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ. ΕΧΩ ΥΠΟΨΙΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 08:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ Kynikos, Scarface.
ENA ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ ΣΤΟΝ ΒΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Η ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ, Η ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, Η ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 10:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Λοιπόν συμφωνώ με τους (βάλτε όλα τα παραπάνω ονόματα) ότι καλό θα είναι να μην ξεφεύγουμε πολύ από το αρχικό θέμα του κάθε τόπικ, αλλά αυτό είναι ένα γενικό φαινόμενο που δεν μπορούμε να το αποφύγουμε σε μιά "συζήτηση", πάμε εκεί που αυτή μας πάει. Τώρα αν νομίζετε ότι κάποιος ή κάποιοι κατευθύνουν πάντα την συζήτηση προς τα εκεί που θέλουν, τότε μην τσιμπάτε και μην απαντάτε, είναι πολύ απλό. Ο Schwabe δεν έκανε ποτέ μονόλογο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 10:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
Schwabe έχει γράψει τα quotes.

quote:
Τι εννοείς φίλτατε «εσείς»? Διευκρίνισε παρακαλώ για να σου απαντήσω.

Τα παρακάτω είναι από δικό σου μήνυμα. Κοίτα τα τονισμένα.

quote:
Το ότι ο Σενέκας ανηκε στην χριστιανική οργάνωση του Σαούλ, πιστοποιείται από το σύνολο σχεδόν των «πατέρων» της χριστιανικής «εκκλησίας». Όσοι αναφέρονται σε αυτόν τον θεωρούν κρυπτοχριστιανο. Ο Τερτυλλιανός τον προσφωνεί «Seneca noster» (Σενέκας ο δικός μας), το ίδιο κι ο Ιερώνυμος και ο Αυγουστίνος. Εντύπωση προκαλεί η καταπληκτική ομοιότητα των επιστολών του Σαούλ και του Σενέκα σε βαθμό που κάποιοι ερευνητές έφτασαν να τους θεωρούν το ένα και αυτό πρόσωπο, εκτίμηση βέβαια με την οποία διαφωνούμε ριζικά.

Και αν θές τώρα που ξαναέγινα σαφής μου απαντάς.

Τώρα να σε πληροφορήσω πως καμία σχέση δεν έχω με δογματισμούς και λοιπά.

Τα λεγόμενα του ΜΕΛΕΤΗΤΗ δεν θέλω να τα κουβεντιάσω μιας και δεν με ενδιαφέρουν, αλλά από εκεί και μετά έχει κάνει κάποια δουλειά ο άνθρωπος και κανένας δεν μπορεί να του πει να μην την κάνει. Με αυτή την λογική ανέφερα τον ΜΕΛΕΤΗΤΗ, όχι ότι εγκρίνω αυτά που λέει που όπως γράφω δεν με ενδιαφέρουν.

Όπως δεν με ενδιαφέρουν και αυτά που γράφεις εσύ. Όχι απαραίτητα γιατί δεν συμφωνώ μαζί σου ή γιατί μου είσαι αδιάφορος, αλλά γιατί από αλλού θα βρω την προσωπική μου ηρεμία και τον δρόμο στην ζωή μου. Και δεν εννοώ την θρησκεία μου. Αυτή απλά κάποια ερεθίσματα μου έχει δώσει και κάποιες αμφιβολίες μου έχει δημιουργήσει, αλλά η πορεία μου στην ζωή έχει και άλλα πράγματα και άλλες θεάσεις της ζωής.

Αν θυμάσαι παλαιότερα, συμφώνησα μαζί σου, παρά τις αρχικές μου διαφωνίες. Τα παραπάνω σου τα λέω για να σου θυμίσω πως δεν έχω πρόβλημα να συμφωνήσω μαζί σου, οπότε τα περί δογματικών και αγκιστριών ή μαντριών δεν με αγγίζουν.
Α και κάτι άλλο, αυτά που λέω τα λέω εγώ και δεν έχω διάθεση να δημιουργήσω ή να συμμαχήσω σε κανένα κύμα αντιδράσεων εναντίων σου.

Μόλις είδα το μήνυμα της Ostria και θα συμφωνήσω, ότι μονόλογους δεν κάνει ο Schwabe, αλλά αν το γράφει για αυτό που είπα για τα γένια κλπ. τότε να εξηγήσω πως ήθελα να πω πως, σε μια κουβέντα με συγκεκριμένο θέμα αν δεν υπάρχει κανένας να τσιμπίσει τότε καταντά μονόλογος.

υ.γ.

quote:

scar face:
«Όποιος είναι λογικός είναι και κακός?»

Αυτό πάλι από πού προκύπτει? Ανέλυσε το παρακαλώ.



Αγαπητέ στο ΠΡΟΦΙΛ ΜΕΛΟΥΣ έχεις
quote:
Αγαπημένο Απόφθεγμα : Η ΚΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ

Αν το πάς ανάποδα βγαίνει «Ο λογικός δεν είναι κακός» αλλά δεν νομίζω πως είναι αμφίδρομη η σχέση. Ασχετο, απλά κάτι έψαχνα και έπεσα στο προφίλ σου.
Άρα λάθος ήταν το προηγούμενο συμπέρασμα που έβγαλα.
Το παίρνω πίσω
Αλλά και πάλι ο μη λογικός δεν είναι πάντα κακός.
Αλήθεια θα έχει ενδιαφέρων να ανοιχτεί ένα θέμα με αντικείμενο το απόφθεγμά σου.


The love is like a ball. Ul c
.|.

Edited by - scar_face on 21/05/2005 11:19:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 15:41:32  Εμφάνιση Προφίλ
scar face:
«Και αν θές τώρα που ξαναέγινα σαφής μου απαντάς.»

Εκ παραδρομής. Συμβαίνουν……

scar face:
«Όχι απαραίτητα γιατί δεν συμφωνώ μαζί σου ή γιατί μου είσαι αδιάφορος, αλλά γιατί από αλλού θα βρω την προσωπική μου ηρεμία και τον δρόμο στην ζωή μου.»

Μα αγαπητέ, κανείς δεν φαντάζομαι να πιστεύει ότι μέσα από τα διάφορα topics θα βρει τον δρόμο τον σωστό. Απλά, υπάρχουνε ερεθίσματα για έρευνα και ευρύτερη κατανόηση του Συγκρητισμού και των παραγώγων του.

scar face:
«Α και κάτι άλλο, αυτά που λέω τα λέω εγώ και δεν έχω διάθεση να δημιουργήσω ή να συμμαχήσω σε κανένα κύμα αντιδράσεων εναντίων σου.»

Η άποψη των μελών, όσο και εάν δεν μας βολεύει κάποιες φορές, φρονώ ότι είναι δημιουργική για τον διάλογο. Οπότε, καλό είναι να υπάρχουνε οι διαφωνίες, διότι με ευχολόγια δεν βγαίνουνε και πολλά.

scar face:
«Αλλά και πάλι ο μη λογικός δεν είναι πάντα κακός.»

Σπάνια υπάρχουνε θέσφατα σε τέτοια ερωτήματα. Ωστόσο, μπορούμε να προσεγγίζουμε λιγότερο ή περισσότερο μια πραγματικότητα με τα λόγια μας.

Η αίθρια λογική σκέψη μπορεί να διακρίνει ως καλό το ότι συμβαίνει μεταξύ των ανθρώπων και τη Μητέρα Φύση, πράγμα το οποίο εξυπηρετεί την γνώση, την προστασία, την διάδοση και την προαγωγή του ανθρώπου, του Πολιτισμού, και τέλος της Φύσης.

Ως αποτέλεσμα αυτής της προσέγγισης, οτιδήποτε ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ τα ανωτέρω, είναι ΚΑΚΟ και αποδίδεται στην έλλειψη λογικής.

Σε τελική ανάλυση βέβαια, το τι θα αναγνωσθεί ως καλό και κακό, συνήθως κρίνεται εκ του αποτελέσματος.

Και τα αποτελέσματα ορισμένων ιδεολογιών-δογμάτων δεν έχουνε και τα καλύτερα αποτελέσματα……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 03:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Ο Αγιασμός των Υδάτων υπό το Φώς της Λογικής


Μία από τις σπουδαιότερες γιορτές του χριστιανισμού είναι τα Θεοφάνεια. Υπερφυσικές ιδιότητες αποδίδονται από τούς χριστιανούς στα νερά πού αγιάζονται από τούς παπάδες κάθε χρόνο την ημέρα των Θεοφανείων. Σε αυτό το θέμα είχε αναφερθεί κι ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, ο οποίος δήλωσε από άμβωνος, ότι το νερό, πού έχει αγιαστεί, δεν χαλάει, σε αντίθεση με το κοινό -μη αγιασμένο- νερό. Ας εξετάσουμε τι πραγματικά συμβαίνει κάνοντας κατ' αρχήν ορισμένες παρατηρήσεις:


Στο αγιασμένο νερό αποδίδονται ιδιότητες «κολλητικές». Αν αδειάσουμε, δηλαδή, μία μικρή φιάλη αγιασμένου νερού σε μία μεγάλη δεξαμενή, τότε και τα νερά της δεξαμενής αγιάζονται. Δεν αναφέρεται όμως η ταχύτητα διάδοσης του αγιάσματος, οπότε πρέπει μάλλον να θεωρήσουμε, ότι γίνεται σε χρόνο μηδέν. Όταν επομένως αγιάζεται κάποια ποσότητα νερού, ο αγιασμός μεταδίδεται αστραπιαία σε κάθε άλλη ποσότητα νερού με την οποία έρχεται αυτή σ' επαφή.


Κάθε χρόνο την ημέρα των Θεοφανείων αγιάζονται τα νερά δεξαμενών, λιμνών, ποταμών και θαλασσών. Όλα αυτά όμως επικοινωνούν και καταλήγουν στη θάλασσα και στα πελάγη κι αυτά με τη σειρά τους καταλήγουν στους ωκεανούς, οπότε αμέσως αγιάζονται όλες οι θάλασσες, τα πελάγη κι οι ωκεανοί του πλανήτη. Θα αρκούσε ένας μόνον αγιασμός σε ένα ποτάμι, προκειμένου να παραχθεί το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.


Με τη διαδικασία της εξάτμισης παράγονται αγιασμένοι υδρατμοί, αγιασμένα σύννεφα και αγιασμένη βροχή κι έτσι σύντομα σε κάθε απομονωμένο σημείο της γης (λίμνη, σπηλιά κ.τ.λ.) φθάνει το αγιασμένο νερό οπότε αγιάζονται όλα τα νερά της Γης. Παίρνοντας επομένως νερό από την βρύση της οικίας μας είναι κι αυτό έμμεσα αγιασμένο και δεν έχει καμία διαφορά από το νερό πού αγιάστηκε άμεσα από τον παπά.


Δεν αναφέρεται επίσης ο χρόνος πού το νερό διατηρεί την αγιασμένη του ιδιότητα. Είναι δυνατόν να χάνει την αγιαστική του δύναμη με την πάροδο του χρόνου; Αδιανόητο για τούς χριστιανούς. Εφ' όσον όμως δεν την χάνει, γιατί το νερό πού αγιάστηκε φέτος πρέπει να ξανά-αγιαστεί και του χρόνου; Θα αρκούσε ένας αγιασμός άπαξ κι έκτοτε όλα τα νερά της Γης θα ήταν για πάντα αγιασμένα.


(Η2Ο)+


Σπαζοκεφαλιά: Τι παριστάνει η ανωτέρω παράσταση;


Απάντηση: Τον χημικό τύπο του αγιασμού!


Είναι όμως γεγονός, ότι εάν πάρετε μία φιάλη νερού από την εκκλησία και μία φιάλη νερού από τη βρύση του σπιτιού σας το νερό της «αγιασμένης» φιάλης μπορεί να διατηρηθεί περισσότερο. Τι συμβαίνει λοιπόν; Ποίο κόλπο χρησιμοποιεί η εκκλησία για την εξαπάτηση του ποιμνίου της; Η απάντηση είναι απλούστατη: Στο αγιασμένο νερό οι παπάδες βουτούν βασιλικό. Ο βασιλικός έχει αντισηπτικές ιδιότητες, γνωστές ήδη από την αρχαιότητα. Οι Αιγύπτιοι χρησιμοποιούσαν βασιλικό στις ταριχεύσεις. Το βάπτισμα των φύλλων του βασιλικού μέσα στο νερό το κάνει να διατηρείται περισσότερο κι όχι οι ψαλμωδίες κι οι αγιασμοί των παπάδων. Αυτός είναι ο λόγος πού η εκκλησία διάλεξε το συγκεκριμένο αυτό φυτό για τον αγιασμό των υδάτων κι όχι επειδή, όπως παραδίδεται, η αγία Ελένη μυρίζοντας δήθεν το άρωμα βασιλικού πού είχε φυτρώσει στον τόπο πού είχε ταφεί ο σταυρός, τον «ανακάλυψε» 300 χρόνια μετά τη σταύρωση.


Στο επάνω μέρος της τοιχογραφίας από το ναό Πρωτάτου των Καρυών του Αγίου Όρους υπάρχει ένα χέρι πού ευλογεί· κάτω απ' αυτό εικονίζεται το άγιο Πνεύμα “εν είδει περιστεράς” και αμέσως μετά ο Ιησούς να βαπτίζεται στα νερά του Ιορδάνη από τα χέρια του «αγίου, τιμίου, ενδόξου, προφήτου, προδρόμου και βαπτιστού Ιωάννου».Ο Ιωάννης έχει στραμμένο το βλέμμα του στον ουρανό, απ' όπου ακούει τή φωνή του Γιαχβέ να λέει: «ούτος εστίν ο υιός μου ο αγαπητός, εν ω ευδόκησα» [«κατά Ματθαίο» (γ΄ 13-17), «κατά Μάρκο» (α΄ 9-11) και «κατά Λουκά» (γ΄ 21-22)]. Όλο το σκηνικό είναι κατασκευασμένο και γραμμένο εκ των υστέρων, καθ' ότι, παρά το ότι ο Ιωάννης αναγνώρισε τον Ιησού, του ζήτησε μάλιστα να βαπτισθεί απ' αυτόν και παρ' όλα τα υπερφυσικά, πού, υποτίθεται, ότι έγιναν κατά τη βάπτιση (άνοιγμα ουρανού, περιστέρι, φωνή Γιαχβέ) στα οποία ήταν αυτόπτης μάρτυρας ο Ιωάννης, ο ίδιος ο Λουκάς γράφει, ότι όταν ο Ιωάννης ήταν στη φυλακή, φώναξε δύο από τούς μαθητές του και τούς έστειλε να ρωτήσουν τον Ιησού: «συ ει ο ερχόμενος ή έτερον προσδοκώμεν;» (ζ΄ 18-19).


Τα ψεύδη, οι δεισιδαιμονίες, οι παραλογισμοί κι οι ψυχολογικοί -και όχι μόνον- εκβιασμοί είναι τα κύρια μέσα, πού έχουν κατά κόρον χρησιμοποιηθεί από τούς χριστιανικούς μηχανισμούς επιβολής κι επιβίωσής του τούς 17 αιώνες της ιστορίας του.


Ο αγιασμός των υδάτων είναι σχετικά απλό θέμα κι η συζήτησή του «δεν σηκώνει πολύ νερό». Δεν πρέπει να μας εμπλέκουν λοιπόν οι ελληνορθόδοξοι κατηχητές, οι παπάδες και το ποίμνιόν τους, τούς οποίους μπορούμε να αφήσουμε να πνίγονται σε μια κουταλιά νερό («αγιασμένου» η μη).


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 13:14:46  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακολούθησα τη λογική σου σχετικά με τον Αγιασμό των υδάτων, και είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις.
Συμφωνώ επίσης ότι θα αρκούσε ο Αγιασμός των υδάτων να γίνει μια φορά και να μην υπάρχει ανάγκη να επαναλαμβάνεται ο Αγιασμός.

Ωραία η όλη σου στιχομυθία, αλλά παραβλέπεις κάτι το πολύ σημαντικό.

Το όλο σκηνικό που ανέφερες θα ίσχυε αν έλλειπε κάτι το πολύ σημαντικό και κακό από τον κόσμο και τον πλανήτη μας.

Αυτό είναι ο άρχων του κόσμου ετούτου, που κατά σύμπτωση, φέρει το όνομα του ψευδωνύμου σου.
Αν δεν σε-μας κυβερνούσε ο ακατονόμαστος, δεν θα υπήρχε η ανάγκη επαναλαμβανόμενων Αγιασμών. Βλέπεις είναι μια συνεχόμενη πάλη.

Ωραίο το κόλπο με το βασιλικό.
Κοπανάς μια τόσο εύκολη ερμηνεία περί βασιλικού και καθάρισες.
Ανακατεύεις και κάποια ονόματα ή λαούς όπως Αιγύπτιοι, Ίνκας, .... και έτοιμη η συνταγή προς ανάλωση.

Λες να είναι τόσο εύκολη η συντήρηση με το βασιλικό και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι οι επιστήμονες και χάνουν το χρόνο τους και ξοδεύουν ένα σωρό χρήματα για να εφευρίσκουν τρόπους και μηχανήματα συντήρησης;;; Μάλλον πρέπει να τους κάνουμε κάποια νύξη να στραφούν προς την καλύτερη χρησιμοποίηση του βασιλικού.

Μπορεί και να είναι όπως τα λες, ποιος ξέρει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 13:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
quote:

scar face:
«Και αν θές τώρα που ξαναέγινα σαφής μου απαντάς.»
Εκ παραδρομής. Συμβαίνουν……

Φίλτατε Schwabe, θα δεχτώ την απάντησή σου σαν υπόθεση εργασίας, αλλά συγνώμη δεν με πείθεις.


The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:30:24  Εμφάνιση Προφίλ
scar face:
«Φίλτατε Schwabe, θα δεχτώ την απάντησή σου σαν υπόθεση εργασίας, αλλά συγνώμη δεν με πείθεις.»

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα περαιτέρω, από το να πω τα πράγματα όπως έχουνε.

Εξάλλου, δεν μου είναι καινούργιο το φαινόμενο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BillSeeker
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 13:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BillSeeker
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Θα ήθελα να πάρω θέση για κάποια από τα σχόλια που έχουν ειπωθεί εδώ.
1) Μερικοί νομίζουν ότι ο Χριστιανισμός έβλαψε τον αρχαίο Ελληνισμό. Διαφωνώ. Αντίθετα πιστεύω ότι αν δεν ήταν ο Χριστιανισμός να μπαλώσει τα στραβά των αρχαίων Ελλήνων, δεν θα τους εκτιμούσαμε τόσο πολύ πια σήμερα. Γιατί ξεχνάτε ότι οι αρχαίοι Αθηναίοι είχαν τις γυναίκες κάτι σαν κατοικίδια, και για να τύχει γυναίκα εκτίμησης έπρεπε να είναι εταίρα (=πόρνη); Ξεχνάτε ότι οι Σπαρτιάτες πετάγανε τα αδύναμα παιδιά στον Καιάδα;
Ο Απόστολος Παύλος που τόσο πολύ τον κατηγορήσανε ορισμένοι, είπε "ουκ ένι άρσεν ου θήλυ, ιουδάιος ου έλλην, δούλος ή ελεύθερος". Ίσα και όμοια λοιπόν ο άντρας και η γυναίκα, οι Ιουδαίοι και οι Έλληνες, αφεντικά και δούλοι!! Αυτό το έχετε για λίγο; Για τις ιδέες του αυτές τον Παύλο τον δολοφόνησαν!
Επίσης, στην αποστολή του να εκχριστιανίσει τον κόσμο, (κατά την οποία μαστιγώθηκε, φυλακίστηκε και δολοφονήθηκε) έβαλε συνεργάτες γυναίκες. Λυδία, Πρίσκιλλα, Φοίβη (διακόνισσα Φοίβη παρακαλώ- τεράστια τιμή). Λοιπόν- εκείνα τα χρόνια να γυρνάει μιά γυναίκα , να τα "χώνει" στους πάντες και να τους λέει να αλλάξουν μυαλά, να απαρνηθόύν δηλαδή τις μούρλιες των αρχαίων μύθων και να πιστέψουν στο Ευαγγέλιο ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι; Εδώ μιλάμε για γυναίκες που περπατούσαν και έτρεμε οι γη.
Ξεχάσατε το δωδεκάθεο, με τους θεούς που ζηλεύουν και εκδικούνται τους θνητούς; Υπάρχει σύγκριση με τους αγίους, με τη σοφία και την γλυκύτητα, που μας βοηθούν σαν αδέρφια μας σε κάθε δυσκολία;
Όταν ο Παύλος είπε στους Αθηναίους για Ανάσταση αυτοί γέλασαν, δεν το δέχτηκαν. Τόσο μυαλό είχαν... Ανάσταση σημαίνει ότι πέθανε ο Χάρος, και από τη γη πάμε στα ουράνια. Ενώ ο κάτω κόσμος των αρχαίων...πολύ αισιόδοξη διδασκαλία΄.


2) Κάποιοι εδώ είπαν ότι τα θαύματα είναι μύθοι. Ωραία, τότε αμα αρρωστήσετε και δεν μπορεί να σας βοηθήσει η επιστήμη και καταλάβετε τι πάει να πει αφόρητος πόνος, εκεί να δω αμα θυμηθείτε τον Θεό, που μόνο ένα θαύμα σώζει. Αναπηρία, καρκίνος, γάγγραινα, τύφλωση, χωρίς τη βοήθεια του Θεού δεν αντέχονται. Μακάρι όμως να μας ανοίξουν τα μάτια έστω και αργά, και ας έχουμε σπάσει το κεφαλάκι μας!
Επιστήμονες και γιατροί μελέτησαν το άφθαρτο λείψανο του αγίου Γερασίμου στην Κεφφαλονιά. Το συμπέρασμά τους...ανεξήγητο φαινόμενο. Ούτε μπόρεσαν να εξηγήσουν γιατί εκεί πέρα οι τρελοί γιατρεύονται, χάρη στη βοήθεια του αγίου.
Μπορείτε να εκπαιδεύσετε ένα σκυλί έχοντας το τελείως ελεύθερο, να μπαίνει σε μία εκκλησία μία φορά το χρόνο μόνο; Δύσκολο. Τότε πώς εξηγείτε που στο Μαρκόπουλο Κεφφαλονιάς κάθε χρόνο στις 15 Αυγούστου μπαίνουν στην Εκκλησία κάτι ακίνδυνα φιδάκια με σταυρό και τα παίρνει ο κόσμος αγκαλιά; Στην ίδια τοποθεσία, πριν αιώνες, επιτέθηκαν πειρατές αλλά οι καλόγριες που έμεναν εξαφανίστηκαν ανεξήγητα...
ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
BillSeeker
Αντίθετα πιστεύω ότι αν δεν ήταν ο Χριστιανισμός να μπαλώσει τα στραβά των αρχαίων Ελλήνων, δεν θα τους εκτιμούσαμε τόσο πολύ πια σήμερα.

Πολύ καλό. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 14:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ΜΕΡΙΚΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ

· Α’ Κορ. 11/ια 3: «θέλω δέ υμάς ειδέναι ότι παντός ανδρός η κεφαλή ο Χριστός εστι, κεφαλή δέ γυναικός ο ανήρ, κεφαλή δέ Χριστού ο Θεός.»
· Α’ Κορ. 14/ιδ 34-35: «Ως εν πάσαις ταίς εκκλησίαις τών αγίων, αι γυναίκες υμών εν ταίς εκκλησίαις σιγάτωσαν΄ ου γάρ επιτέτραπται αυταίς λαλείν, αλλ’υποτάσσεσθαι, καθώς καί ο νόμος λέγει. ει δέ τι μαθείν θέλουσιν, εν οίκω τούς ιδίους άνδρας επερωτάτωσαν΄ αισχρόν γάρ εστι γυναιξίν εν εκκλησία λαλείν.»
· Εφεσ. 5/ε 22-24: «Αι γυναίκες τοίς ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθαι ως τώ Κυρίω. ότι ο ανήρ εστι κεφαλή τής γυναικός, ως καί ο Χριστός κεφαλή τής εκκλησίας, καί αυτός εστι σωτήρ τού σώματος. αλλ’ ώσπερ η εκκλησία υποτάσσεται τώ Χριστώ, ούτω καί αι γυναίκες τοίς ιδίοις ανδράσιν εν παντί.»
· Εφεσ. 5/ε 33: «...η δέ γυνή ίνα φοβήται τόν άνδρα.»
· Κολ. 3/γ 18: «Αι γυναίκες υποτάσσεσθε τοίς άνδρασιν, ως ανήκεν εν Κυρίω.»
· Α’ Τιμ 2/β 11-14: «Γυνή εν ησυχία μανθανέτω εν πάση υποταγή΄ γυναικί δέ διδάσκειν ουκ επιτρέπω, ουδέ αυθεντείν ανδρός, αλλ’είναι εν ησυχία. Αδάμ γάρ πρώτος επλάσθη, είτα Εύα΄καί Αδάμ ουκ ηπατήθη, η δέ γυνή απατηθείσα εν παραβάσει γέγονε.»
· Τιτ. 2/β 5: «[Πρεσβύτιδας] σώφρονας, αγνάς, οικούρους, αγαθάς, υποτασσομένας τοίς ιδίοις ανδράσιν, ίνα μή ο λόγος τού Θεού βλασφημήται.»
· Α’ Πετρ. 3/γ 1: «Ομοίως αι γυναίκες υποτασσόμεναι τοίς ιδίοις ανδράσιν, ίνα καί εί τινες απειθούσι τώ λόγω, διά τής τών γυναικών αναστροφής άνευ λόγου κερδηθήσονται»

· Α΄ Πρός Κορινθίους 11/ια 5-12: «πάσα δέ γυνή προσευχομένη ή προφητεύουσα ακατακαλύπτω τή κεφαλή καταισχύνει τήν κεφαλήν εαυτής εν γάρ εστιν καί τό αυτό τή εξυρημένη. ει γάρ ου κατακαλύπτεται γυνή, καί κειράσθω΄ ει δέ αισχρόν γυναικί τό κείρασθαι ή ξυράσθαι, κατακαλυπτέσθω. ανήρ μέν γάρ ουκ οφείλει κατακαλύπτεσθαι τήν κεφαλήν, εικών καί δόξα Θεού υπάρχων΄ γυνή δέ δόξα ανδρός εστιν. ου γάρ εστιν ανήρ εκ γυναικός, αλλά γυνή εξ ανδρός΄ καί γάρ ουκ εκτίσθη ανήρ διά τήν γυναίκα, αλλά γυνή διά τόν άνδρα. διά τούτο οφείλει η γυνή εξουσίαν έχειν επί τής κεφαλής διά τούς αγγέλους. πλήν ούτε ανήρ χωρίς γυναικός ούτε γυνή χωρίς ανδρός εν Κυρίω΄ ώσπερ γάρ η γυνή εκ τού ανδρός, ούτω καί ο ανήρ διά τής γυναικός, τά δέ πάντα εκ τού Θεού.»

«Και δεν εδημιουργήθηκε ο άνδρας δια την γυναίκα, αλλά η γυναίκα δια τον άνδρα. Δια τούτο πρέπει η γυναίκα να έχη επάνω είς την κεφαλήν της κάποιο σύμβολον ότι τελεί υπο εξουσίαν, και τούτο δια τους αγγέλους» (Κορινθ.Α’11-3,16)

ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΟΣ BillSeeker

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΙΕΡΙΕΣ;
ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΚΑΘΑΡΤΕΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟ;
ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΚΑΘΑΡΤΕΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ 80 ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟΥ;

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΑΔΑ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΣΑΝΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 25/05/2005 14:51:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 15:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Στην ίδια τοποθεσία, πριν αιώνες, επιτέθηκαν πειρατές αλλά οι καλόγριες που έμεναν εξαφανίστηκαν ανεξήγητα..."

ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ "ΓΕΓΟΝΟΤΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ...


"Επιστήμονες και γιατροί μελέτησαν το άφθαρτο λείψανο του αγίου Γερασίμου στην Κεφφαλονιά. Το συμπέρασμά τους...ανεξήγητο φαινόμενο"
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΜΑ ΠΑΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ (ΓΝΩΣΤΩΝ) ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ..
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥΜΙΕΣ ΑΦΘΑΡΤΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ,ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ..

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΙΔΑΚΙΑ ΑΚΙΝΔΥΝΑ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΦΟΒΑΣΑΙ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
ΘΑΥΜΑ Ε;ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ ΟΜΩΣ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ--------->


Μας θλίβει βαθεία να βλέπομε τέτοια νεολιθικής προέλευσης δεισιδαιμονία να κυριαρχεί ανενόχλητη και να διαδίδεται από κρατικά μέσα (δηλαδή και με δικά μας έξοδα) στην χώρα που κάποτε γέννησε τη φιλοσοφία και τις Επιστήμες.


Κι όμως στο παρελθόν υψώθηκαν κάποιες θαρραλέες φωνές που κατήγγειλαν το 'θαύμα' της Ιερουσαλήμ, διατυπώνοντας σοβαρές επιφυλάξεις για τις εκεί θρησκευτικές τελετές και θεουργίες. (Θεουργία- υποτιθέμενη παρέμβαση του Θεού στα ανθρώπινα πράγματα) Ο Διδάσκαλος του Γένους και πρωτεργάτης της απελευθέρωσης της Ελλάδος από τον Οθωμανικό ζυγό, Αδαμάντιος Κοραής (1748-1833) κατήγγειλε το Άγιο Φως' ως απάτη και προέτρεψε την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία να διακόψει αυτές τις τελετές υποστηρίζοντας ότι " η αληθής θρησκεία όχι μόνο δεν διασφαλίζεται με την απάτην αλλά και τρέχει μέγαν κίνδυνον να καταφρονηθεί παντάπασι και να συναριθμηθεί με τας ψευδείς θρησκείας όπότε μεταχειρίζεται αυτά εκείνα μέσα- (δηλαδή όταν χρησιμοποιεί απάτες)...", ονόμαζε το 'Αγιο Φως' "ονειδος και αίσχος στρατηγούμενον από θρασύτατους θαυματοπλάστες" και δήλωνε κατηγορηματικά ότι "αληθής θρησκεία δεν έχει χρεία τοιούτων θαυμάτων"... Με βαθειά θλίψη ο Έλλην σοφός διαπιστώνει ότι , ενώ οι Έλληνες έχουν προς φωτισμόν μόνο το '΄Αγιο Φως' οι Ευρωπαίοι "ζουν μεταξύ αληθινων σοφών , περικυκλωμένοι από Ακαδημίες και Λύκεια από πάσης Τέχνης και Επιστήμης διδακτήρια. Έχουν ανοιχτές λαμπρές, δημόσιες βιβλιοθήκες και τα πιεστήρια των τυπογραφείων τους βουϊζουν καθημερινά και ασταμάτητα".

Παίρνοντας κουράγιο από την τοληρή στάση του μεγάλου διανοητή και πατριώτη Κοραή, αλλά και εξοργισμένος από την συστηματική και ηθελημένη απόκρυψη των θέσεών του από τους σύγχρονους Έλληνες, αποφάσισα να μελετήσω προσεκτικά το 'θαύμα' και τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να 'στηθεί' κάτι τέτοιο. Πως θα μπορούσε να εξηγηθεί η αυτόματη εμφάνιση πυρός με αυστηρά ανθρώπινους όρους και παραμέτρους αφού δεν υπάρχει εμφανής ανθρώπινη παρέμβαση στα δρώμενα στην εκκλησία;

Η έρευνά μας γρήγορα προσανατολίστηκε στην κατεύθυνση της χρήσης κάποιας αυτόματα αναφλεγόμενης ουσίας η οποία να αναφλέγεται από μόνη της όταν έρθει σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα. Με τη συνδρομή του Εργαστηρίου Χημείας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προσδιορίσαμε ότι η καταλληλότερη ουσία για μια τέτοια χρήση είναι ο λευκός φωσφόρος.

Πως όμως θα μπορούσε κανείς να καθυστερήσει αυτή την αυτόματη ανάφλεξη ώστε να συμβεί με ελεγχόμενο τρόπο σε προκαθορισμένη στιγμή; Απλά, εάν ο φωσφόρος που συνήθως φυλάγεται κάτω από νερό για να μην αναφλεγεί, διαλυθεί σε κάποιο κατάλληλο οργανικό διαλύτη και μετά ένα πανί η κερί βουτηγμένο στο διάλυμα αυτό εκτεθεί στον ατμοσφαιρικό αέρα, η αυτοανάφλεξη δεν γίνεται αμέσως αλλά καθυστερεί εως ότου εξατμιστεί σχεδόν τελείως ο διαλύτης. Στη συνέχεια το υλικό αρχίζει πρώτα να καπνίζει και τέλος αναφλέγεται, με ζωηρή φλόγα. Σημειώστε τη λεπτομέρεια της αργής προοδευτικής ανάφλεξης που ταιριάζει με τις περιγραφές των αυτοπτών μαρτύρων: "φωτιές ανάβουν σποραδικά αυτόματα σε κεριά και σε καντήλια, με 'θεία' παρέμβαση, αφού αρχίσουν να καπνίζουν πριν για λίγη ώρα." Αν όμως ο ίδιος ο παντοδύναμος Θεός άναβε θαυματουργικά κάθε χρόνο τα κεριά και τις καντήλες τι ανάγκη είχε να τα κάνει να καπνίζουν για ώρα μέσα στην κατάμεστη από πιστούς, ασφυκτικά γεμάτη εκκλησία και δεν τα ανάβει δια μιάς; Τα πειράματά μας έδειξαν ότι η αυτόματη ανάφλεξη των κεριών μπορεί να επέλθει με ελεγχόμενη χρονοκαθυστέρηση ημίσειας ώρας και άνω εξαρτώμενης από την πυκνότητα του διαλύματος του φωσφόρου και του τύπου του οργανικού διαλύτη που χρησιμοποιεί κανείς.

Επιδείξαμε κατ' επανάληψη με επιτυχία το πείραμα με τα κεριά, προς κατάπληξη των παρευρισκομένων εκπροσώπων της Ελληνικής Ορθοδόξου Εκκλησίας. Η αμηχανία τους ήταν έκδηλη, παρόλο που δεν προφασιστήκαμε κάποια ανταγωνιστική υπερφυσική δύναμη αλλά ξεκαθαρίσαμε άμεσα και ευθέως τη φυσική βάση της διαδικασίας. Σε πρόσφατη μάλιστα επίδειξη που μεταδόθηκε από το EXTRA την Παρασκευή 16 Απριλίου, ένας εκ των εκπροσώπων της Εκκλησίας διάβαζε την ώρα του πειράματος... τους εξορκισμούς του Αγίου Βασιλείου.. ανεπιτυχώς.



Τα αποτελέσματα της μελέτης μας έχουν δημοσιευτεί με τον τίτλο "Θαύμα ή Απάτη: Το 'Άγιον' Φως της Ιερουσαλήμ" τον 4/2003 και βρίσκονται ήδη στη δεύτερη έκδοση. Αποδεικνύεται σύντομα από τη μελέτη μας ότι τα αυτοαναφλεγόμενα υλικά και η θρησκευτική πυροτεχνουργία ήταν γνωστή στην αρχαιότητα καθώς καταγράφονται περιστατικά από αρχαίους έλληνες συγγραφείς . Ακόμη πιό ενδιαφέρον όμως είναι ότι τέτοια αυτοαναφλεγόμενα υλικά περιγράφονται στη Βίβλο σε δύο περιστατικά στην Ιστορία του Ηλία (Α Βασιλέων 18.21-40) και στην περίπτωση του Νεεμία που περιχύνει με ένα διαυγές καλά φυλαγμένο υλικό το θυσιαστήριο το οποίο στη συνέχεια αναφλέγεται αυτόματα (Μετάφραση των Εβδομήκοντα Β Μακαβαίων 1.17-23).

Στους αναγνώστες εκείνους που θα υποστήριζαν ότι η ύπαρξη και η χρήση τέτοιων υλικών ήταν άγνωστη την αρχαιότητα θα αναφέρομε μόνο το ακόλουθο χωρίο του Στράβωνος: Στη Βαβυλώνα (Χαλδαία) υπάρχουν δύο είδη πηγών νάφθας , λευκή (άχρωμη διαυγής)και μελανή (αργό πετρέλαιο). Η λευκή νάφθα είαι που αναφλέγεται με πυρ. (Στράβων Γεωγραφικά 16.1.15.1-24)


Η πηγή προέλευσης του λευκού φωσφόρου στην αρχαιότητα μπορεί να ήταν αρκετά απλή. Ένας κατάλογος από τα πιθανά διαθέσιμα υλικά για την παραγωγή φωσφόρου μας εισάγει κατευθείαν στο βασίλειο της Μαγείας και μάλιστα της Μαύρης καθώς η συνήθης πηγή για την παραγωγή φωσφόρου είναι τα... κόκκαλα, τα κόπρανα και τα ούρα. Και που αλλού μπορείτε να φανταστείτε ότι θα βρίσκαμε τέτοιες δυσώδεις αλχημιστικές συνταγές μαγειρικής παρά στο... Ιερό βιβλίο της Βίβλου:

"Ούτω λέγει ο Κύριος: Στήσον τον λέβητα και βάλλε εις αυτόν ύδωρ και κομμάτια (ζώων) καλά , τον μηρόν και τον ώμον γέμισον (δε) αυτόν (τον λέβητα) υπό των εκλεκτών οστέων . Λάβε δε και εκ του ποιμνίου και στίβασον έτι οστά , βράσον αυτά καλώς και ας εψηθώασι και αυτά τα οστά εν αυτώ ... λέβητα του οποίου η σκωρία είναι εν αυτώ και δεν εξήλθε από αυτού... και εγώ θέλει μεγαλύνει την πυράν. Επισώρευσον ξύλα, άναψον το πυρ, κατανάλωσον τα κρέατα και διάλυσον αυτά, ας καώσι τα οστά (προφανώς αφού τελειώσει το νερό). Τότε στήσον αυτόν το λέβητα επί τους άνθρακας αυτού δια να πυρωθεί ο χαλκός αυτού και να καταναλωθεί η σκωρία αυτού" Ιεζεκιήλ 24.3-11

Σε άλλο σημείο ο ίδιος ο Κύριος λαλεί προς τον Μωϋσή και τον Ααρών τα εξής: "και θέλουσι κατακαύσει την δάμαλιν και το δέρμα και το κρέας και το αίμα αυτής, μ ε τ ά τ η ς κ ό π ρ ο υ α υ τ ή ς θέλουσι κατακαύσει αυτήν..." (Αριθμοί 19.5)

Φαίνεται λοιπόν ότι πολύ νωρίς κάποιοι από τους πρώτους αλχημιστές ανακάλυψαν πράγματι τη μυθική συνταγή της 'φιλοσοφικής λίθου' που θα τους επέτρεπε να μετατρέψουν τα σκουπίδια τους και την ευπιστία των συνανθρώπων τους κυριολεκτικά σε χρυσό. Σήμερα οι επίγονοί τους νέμονται τη μισή περίπου ακίνητη περιουσία και ένα μεγάλο μέρος των κεφαλαίων της Ελλάδος αλλά και διεθνώς.


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BillSeeker
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 09:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BillSeeker
Αγαπητέ gigenis
Ενδιαφέροντα τα σχόλια σου, θα ήθελα να σου απαντήσω τα εξής:
1) Τα πάντα εξηγούνται με φυσικούς νόμους και λογικές εξηγήσεις. Άλλο νόημα έχουν οι λέξεις σήμερα και άλλο τότε στον καιρό του Παύλου.
Ο δε Παύλος ήταν τόσο νορμάλ, που είχε πει να μην βιάζονται οι χήρες να γίνονται διακόνισσες γιατί μπορεί να πάθουν σεξουαλική στέρηση. Άριστος ψυχολόγος λοιπόν.

Όταν πήγε ο Παύλος να κηρύξξει στους λαούς, απαίτησε την ισότητα της γυναίκας με τον άνδρα (ουκ ένι άρσεν ου θήλυ). Δεν ήθελε όμως να διαλύσει τους γάμους παρακινώντας τις γυναίκες να κάνουν ανταρσία εναντίων των ανδρών. Είπε λοιπόν ότι στο γάμο, κεφαλή είναι ο άνδρας και καρδιά η γυναίκα. Δεν εννόησε ποτέ δουλική υποταγή , αλλά υπακοή με σεβασμό.
Όταν δε είπε να μην "σηκώνουν γλώσσα" οι γυναίκες στην Εκκλησία, αναφερόταν στις παθολογικές καταστάσεις. Για φαντάζου να ήταν ανεξέλεγκτες οι κατίνες, οι κυράτσες και οι γλωσσούδες στη λειτουργία!!
Ο δε παραλληλισμός άνδρας-γυναίκα, Χριστός-Εκκλησία είναι απόλυτα τιμητικός. Όπως ο Χριστός δωρίζει στην Εκκλησία φώτιση, αθανασία, σοφία, πνοή ζωής, χαρίσματα, θαύματα, έτσι πρέπει και ο άνδρας να τιμά την γυναίκα. Λοιπόν;
Όσο για το κάλλυμα της κεφαλής, ο Παύλος αναφερόταν σε συνήθεια της εποχής. Ήδη είχε διαταράξει πολλά πράγματα στην κοινωνία, θέλησε να σεβαστεί κάποια έθιμα για να μην τα κάνει όλα λαμπόγυαλο!! Άμα ζόυσε στις μέρες μας δεν θα το έλεγε.

1)Δεν νομίζω ότι καμιά νορμάλ γυναίκα στενοχωριέται που δεν μπορεί να γίνει παπάς- ιέρεια! Αν έχει τέτοιους καημούς, ας πάει να τα λύσει τα ψυχολογικά της με κανάν ψυχολόγο. Υπάρχουν γυναίκες που μπαίνουν στο ιερό, υπάρχουν καλόγριες που υπηρετούν στο ναό.
2) Ποιός είπε ότι η γυναίκα είναι ακάθαρτη αν έχει περίοδο! ιατί, η Παναγία δεν είχε περίοδο; Αυτά τα λένε κάποιοι φανατικοί που εκπροσωπούν μόνο τη μούρλια τους, και όχι την επίσημη Εκκλησία.
3) 40 μέρες γέννα αρσενικού και 80 θηλυκού; Ποιός μωρέ τα λέει αυτά; Τίποτα κατίνες και αφελείς τύποι. Επισήμως δεν υπάρχει πουθενά τέτοια θέση. Δυσιδαιμονίες πολλές υπάρχουν, όπως υπάρχουν και πολλοί παλαβοί!

4) ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ Η Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ; ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ, ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΕΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΠΟΡΝΕΥΘΟΥΝ...

BillΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy