ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 23:26:44  Εμφάνιση Προφίλ
katarakths,

Λες:
«στη συζητηση (περι αθανασια τησ ψυχης...)το ερωτημα ηταν τι συμβενει στη ψυχη ΚΑΤΑ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ...
δεν σε ειδα να λεσ εσυ τι συμβενει στη ψυχη συμφωνα με τα ευαγκελια αν θεσ μπεσ στο συγκεκριμενο τοπικ και διατυποσε την αποψη σου.»

Φίλτατε εάν κρίνω από το πόσο προσέχεις ή αντιλαμβάνεσαι το θέμα του κάθε topic που επισκέπτεσαι…….τίποτα δεν με εκπλήσσει πλέον!

ΠΟΥ είδες δηλαδή του λόγου σου να τίθεται ως ερώτημα από τον συντάκτη το «τι συμβαίνει στη ψυχή σύμφωνα με τα ευαγγέλια»? Το ερώτημα ήτανε λοιπόν, εάν αναφέρεται στην Π.Δ. ή στη Κ.Δ. οτιδήποτε που να επιβεβαιώνει ότι η ψυχή είναι ΑΘΑΝΑΤΗ, και όχι αόριστα «..τι συμβαίνει στη ψυχή κατά τη χριστιανική πίστη». Και μάλιστα, ο συντάκτης ζητούσε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΔΑΦΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ.

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω το ερώτημα του συντάκτη.

nitro912gr:
«αφορμη λοιπον για το θεμα αυτο ηταν το βιβλιο παραδεισος και κολαση που διαβαζω αυτη την περιοδο.
σε καποιο κεφαλαιο αναφερει οτι στη καινη και στην παλια διαθηκη δεν αναφερει πουθενα για αθανασια της ψυχης, εγω δεν βρηκα τον χρονο μεχρι τορα να διαβασω ολη την βιβλο, μπορει καποιος να μου το επιβεβεοσει η να το διαψευσει αυτο?(αναφεροντας σιγεκριμενα σημεια της βιβλου ενοητε οχι στον αερα)»

Αυτό που εσύ όμως «απάντησες» (δηλαδή παπαγάλισες..) ήτανε οι γνωστές φοβέρες του χριστιανισμού περί νεκραναστάσεων και τιμωριών, κόλαση και παράδεισο, Δευτέρα παρουσία, και γενικά όλα τα σχετικά ματζούνια του τιμωρού Γιαχβέ!

Εάν προσέξεις λοιπόν φίλτατε ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ στο συγκεκριμένο topic, τότε θα δεις και ότι τα όσα έχω πει ή ερωτήσει είναι ΕΠΙ του θέματος και όχι ΠΕΡΙ του θέματος. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τις διαφορές……..

Εξάλλου, το ίδιο συνέβη και όταν σε ρώτησα ΠΟΥ στηρίζεις την «σιγουριά» που κόπτεσαι: απάντησες πως «αυτά λέει η χριστιανική πίστη…..»

Και ο νοών νοείτω φίλτατε.

Ο παραλογισμός των «ενσαρκώσεων», των προσωπικών Θεών, και γενικότερα της μισαλλόδοξης πνευματοκρατίας, απαντάται ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ αγαπητέ καταρράκτη, ΚΑΙ ΟΧΙ με τη χρήση της λογικής και του ορθού Λόγου.

Μπορείς να σκεφτείς και να απαντήσεις σε μια μικρή σειρά ερωτημάτων?

Για δες λοιπόν, και ξανασκέψου ΤΙ προσπαθείς να πεις, και ίσως καταλάβεις το γιατί ΠΡΕΠΕΙ να πιστέψεις για να είσαι χριστιανός:

1)Θεός υπάρχει αλλά δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον. Τι αποδεικνύει το αντίθετο?

2)Ο Θεός σκέφτεται διαφορετικά δια την τιμωρία και τιμωρεί αυτούς που πιστεύουν σε αυτόν μόνο λόγο του πλεονεκτήματος (παράδεισος). Παιχνιδιάρης Θεός?

3)Τον Θεό δεν τον ενδιαφέρει εάν πιστεύω σε αυτόν η όχι αλλά με κρίνει σύμφωνα με της πράξεις μου και όχι με την πίστη μου. Βολική εξήγηση?

4)Ο Θεός υπάρχει αλλά το Ισλάμ έχει δικιο, μια και πιστεύω στην λάθος θρησκεία θα πάω στην κόλαση. Γιατί όχι άραγε?

5)Θεός υπάρχει αλλά τιμωρεί αυτούς που πιστεύουν σε αυτόν διότι δεν κάνουν χρήση του μεγάλου του δώρου, την λογική. (Το μόνο σίγουρο!)

6)Ο Θεός τιμωρεί αυτούς που θεωρεί ότι τον υβρίζουν διότι ότι κάνουν λένε ότι το κάνουν στο όνομα του! Το ΑΠΟΛΥΤΟ σίγουρο.

7)Ο Θεός υπάρχει αλλά δεν τον ενδιαφέρει τι κάνουν και τι πιστεύουν οι άνθρωποι.

8)Δεν υπάρχει κόλαση και όλοι πάνε στον παράδεισο. Τι αποδεικνύει το αντίθετο?

9)Υπάρχει κόλαση και όλοι πάνε εκεί.

10)Προσβάλω τον Θεό με το να πιστεύω σε αυτόν διότι με την πίστη μου τον διαμορφώνω κατ εικόνα μου! (Πιστεύεις ότι ως χριστιανός κάνεις κάτι το διαφορετικό?)

11)Ο Θεός δεν ενδιαφέρεται δια το σύμπαν και έχει αφήσει την διαχείριση στον σατανά. Ναι αλλά αυτός δεν γουστάρει αυτούς που πιστεύουνε στον Θεό…..

12)Η πίστη στον Θεό δεν επαρκεί για να κερδίσω την αιώνια ζωή, πρέπει να εκπληρωθούνε κάποιοι όροι τους οποίους εγώ δεν γνωρίζω. Αδικία ή εμπορική πλεονεξία?

13)Ο Θεός ρίχνει ζάρια ποιος θα πάει στην κόλαση και ποιος όχι..

Ο «θεός» που τα ΧΥ ιερατεία εμπορεύονται και έχουνε πλάσει, δεν είναι ταυτόσημος με το ΘΕΟ που μας «έπλασε».

Αυτά φίλτατε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 23:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

athakandr, athakandr!

Είπαμε, μιας και κάνεις την προσπάθεια, γράψε τουλάχιστον καμιά καλή ατάκα αδερφάκι μου, διότι ειδάλλως θα καταντήσεις ΚΑΙ γραφικός!

Και που’σαι, χαλάρωσε λίγο, γιατί το στυλάκι που προσπαθείς να περάσεις…ΓΙΟΚ σου πάει μεγάλε. Με το συμπάθιο δηλαδή……..


Το Γιουσουφάκι της ΑΘΕΪΑΣ μπορεί να μην έχει χιούμορ, αλλά δεν έχει και τρόπους. Δεν άνοιγει το στόμα του, παρά μόνο για να εκστομίσει φαιδρότητες.

Τι συναρπαστικό θέαμα κι αυτό του θιάσου επί σκηνής! Ο πατριάρχης της φαιδρότητας Schwabe, με χρεοκοπημένα και αξιοθρήνητα επιχειρήματα γεμάτα από τσιρότα δήθεν «λογικής τεκμηρίωσης», να κραυγάζει «κι εγώ, κι εγώ», και να ψάλλει σε όλους τους τόνους, το χιλιοτραγουδισμένο τροπάρι της προβοκάτσιας ενάντια στον ελληνισμό και την ορθοδοξία.

Όσες φορές κι αν ζήτησα από το Γιουσουφάκι να παραθέσει θετική επιχειρηματολογία για την μη ύπαρξη Θεού και την μη ύπαρξη ψυχής, αυτός με ιδιαίτερη φαιδρότητα, αλλά και ειλικρίνεια και τη γνωστή του άνεση ανέλαβε το ρόλο του Κάτωνα (Κάτωνας Μάρκος Πόρκιος, γνωστός για την µεγάλη ρητορική του ικανότητα) και απεφάνθη με αφοπλιστικό τρόπο: "Η μήπως βρήκες….προς τα που συναθροίζονται αυτές οι ψυχές που οραματίζεσαι?"

Αχ, έρημη Ελλάδα που σούμελε να δεις το Γιουσουφάκι Κάτωνα!

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 08:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλτατοι,

Μπορείτε να παραθέσετε ιστορικές πηγές που να αποδεικνύουν/αναφέρουν πως ξεκίνησε αυτή η ιστορία με το φως, πως την πήραν οι ανατολικοί, κλπ.?
Το πότε θα τα εξετάσει ο καθένας είναι μια προσωπική υπόθεση.
Καλό όμως είναι όταν αναφέρουμε ιστορικά στοιχεία να λέμε και τις πηγές.

Όσο για τον athakandr λυπάμαι αλλά έχει ξεπεράσει προ πολλού τα όρια. Δεν πρόκειται να τον ακολουθήσω. Ας μείνει στην μοναξιά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 10:27:24  Εμφάνιση Προφίλ
αthakandr, athakandr, τέκνον του Αβραάμ!

(καθότι σύμφωνα με ότι θεωρείς «Θεόσταλτο», και για να μην ξεχνάμε ΤΙ πρεσβεύουμε ο καθένας μας: «ει δε υμείς Χριστού, άρα του Αβραάμ σπέρμα ετέ και κατ'επαγγελίαν κληρονόμοι»)

Αυτά τα ολίγα για να μην μπερδεύεις στο θολωμένο σου μυαλό την εξ ανατολών ιουδαϊκή μήτρα σου με τον τόπο που ζεις, δηλαδή τον φωτοδότη ελληνισμό. Και αν αγαπάς, το πιάνουμε το θέμα ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ. Alles klar?

Κατά τα άλλα, και επειδή δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα που δέχθηκε τα γελοία σου «πονήματα», απλά θα σε παρακαλέσω να συνεχίσεις τις φοβερές «ατάκες» σου. Την έννοια του γραφικού θρησκόληπτου την έχεις νομίζω επάξια διεκδικήσει. Συνέχισε λοιπόν, ΧΑΡΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!

Όσον αφορά την έννοια της λέξης ΑΘΕΟΣ, θα σου υπενθυμίσω το αδιέξοδο σου μπας και κατανοήσεις ΠΟΙΟΣ χαριεντίζεται μέσα από αυταπάτες θεουργίας:

Α) ΕΝΘΕΟΣ λοιπόν και ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΕΟΤΗΤΑ. (Με λίγα λόγια, έννοιες και δράσεις που είναι ΑΝΑΘΕΜΑ και απαγορευμένος καρπός στο ιουδαιόφερτο δόγμα που προσκυνάς και περιφέρεις)

Β) ΑΘΕΟΣ και ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην δογματική πίστη ενός παραδοσιακού θεού-μύθου κάποιας θρησκείας, την οποία ΟΥΤΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ αλλά ούτε και ερευνά. (Με λίγα λόγια, χαρακτηριστικά και κοσμοθεώρηση που συνάδει ΠΛΗΡΩΣ με την ιουδαιοχριστιανική αίρεση που κομπάζεις)

Και κάτι ακόμα: θέλεις να δεις ΤΙ ΕΣΤΙ ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ του ελληνικού πνεύματος, που το πιάνεις και στο στόμα σου τρομάρα σου? Απόλαυσε λοιπόν!

Ο Ένας και Μοναδικός Θεός (πατέρας) έστειλε τον Ένα και Μοναδικό Θεό (υιό) να σταυρωθεί για ηθική αυτουργία του Ενός και Μοναδικού Θεού (πατεροϋιού!) στην διάπραξη αμαρτημάτων…….

Αϊντε, αϊντε καημένε athakandr, αυτά παθαίνει όποιος τάσσεται τάχα και δήθεν με το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ, και συνάμα βάλλεται το μυαλουδάκι του από εσχατολογικές αηδίες και ζόμπι-νεκραναστάσεις!

Βλέπεις, κάτι παραπάνω από του λόγου σου ήξεραν οι «Πατέρες» της ορθοδοξίας όταν κυνηγούσαν ανηλεώς την ελληνική σοφία και αναθεμάτιζαν όσους διέσπειραν την γνώση της. Του λόγου σου είσαι ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ………

Στον Γολγοθά ΔΕΝ σταυρώθηκε κάποιος Θεός φίλτατε, αλλά Η ΛΟΓΙΚΗ!

Shalom!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 02:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

Στον Γολγοθά ΔΕΝ σταυρώθηκε κάποιος Θεός φίλτατε, αλλά Η ΛΟΓΙΚΗ!

Το γιουσουφάκι ξαναχτυπά!

Διατύπωσα σε παλαιότερα μηνύματα την άποψη ότι το γιουσουφάκι χρησιμοποιεί συστηματικά την λογική του παραλόγου για να υποστηρίξει τις αστείες θέσεις του.

Τώρα θα δώσω ένα απλό παράδειγμα για να γίνει κατανοητό.

Έστω ότι κάποιος ισχυρίζεται ότι σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο ισχύει το Πυθαγόρειο θεώρημα (ή ότι Ο Ελληνο-Χριστιανισμός αρχίζει με την γέννηση του Ιησού). Το γιουσουφάκι για λόγους δικούς του, θέλει να φαιδρολογήσει και να παραποιήσει την αλήθεια.

Χρειάζεται όμως και κάτι που να μοιάζει με συζήτηση, ώστε να είναι αληθοφανής η αντιπαράθεσή του. Τι κάνει λοιπόν; Παρουσιάζει επιχειρήματα περισσότερο ή λιγότερο άσχετα με τον ισχυρισμό και γράφει με κεφαλαία γράμματα «Ο τάδε (athakandr) ισχυρίζεται ότι σε κάθε τρίγωνο (και όχι Ορθογώνιο τρίγωνο) ισχύει το Πυθαγόρειο θεώρημα» (δηλ. ότι εγώ ισχυρίζομαι ότι ο Χριστιανισμός αρχίζει με τον Ιησού), δηλ. χτυπάει στο κύριο σημείο.

Το διαβάζω εγώ και λέω δεν είναι δυνατόν, θα παρανόησε το γιουσουφάκι, εγώ είπα Ελληνορθοδοξία, Ελληνικός Χριστιανισμός και όχι γενικά "Χριστιανισμός".

Ξαναγράφω λοιπόν ο αφελής ότι σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο κλπ. κλπ., ότι δηλ. με την γέννηση του Ιησού, την Καινή διαθήκη, την Ελληνική Ορθόδοξη παράδοση ξεκινά και συνεχίζεται η Ελληνορθοδοξία!

Τι κάνει τώρα το γιουσουφάκι; Παραθέτει τις απόψεις, μέσα σε εισαγωγικά (βλ. παλαιότερο μήνυμα του Schwabe, "έλπιζα να έχεις τουλάχιστον βασικές γνώσεις. Δυστυχώς ΚΑΙ εδώ ΚΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ. Καταφεύγεις σε λαϊκισμούς και αερολογίες προκειμένου να καλύψεις την ημιμάθεια σου αλλά και να αποφύγεις να τοποθετηθείς. Ίσως στη θέση σου να έκανα και’γω το ίδιο, αλλά τουλάχιστο θα έπρεπε να έχεις περισσότερο θάρρος όταν (υποτίθεται) κόπτεσαι περί του «χριστιανισμού»") — για να δείξει ότι δεν τις διαστρεβλώνει— και συνεχίζει μετά υπογραμμίζοντας: «Έχω δίκαιο, αφού κι εσύ το λες ρητά —γράφεις τρίγωνο (Χριστιανισμός)— ότι σε κάθε τρίγωνο ισχύει το Πυθαγόρειο θεώρημα»!!!

Πρόκειται για έναν φοβερό διάλογο, με ένα λαμπρό γιουσουφάκι, που ανοίγει νέους ορίζοντες στο χώρο της ανθρώπινης σκέψης.

Το γιουσουφάκι όμως δεν σταματάει εδώ! Κάνει και το απίστευτο, αναλύει δια μακρών στο φουκαρά κουμπούρα ότι είναι λάθος η άποψη του ότι σε "κάθε τρίγωνο ισχύει το Πυθαγόρειο θεώρημα"!!! (και για όσους δεν κατάλαβαν, θέτει ως αποψή μου ότι ο Χριστιανισμός ξεκινά με τον Ιησού, (ενώ εγώ έχω πει Ελληνορθόδοξη παράδοση) και μου λέει ότι έχω λάθος!!!)

Και αυτό δεν αρκεί, είναι ακούραστος στην φαιδρότητα και θέλοντας να προχωρήσει πιο πέρα από τις πρωτοποριακές του φαιδρότητες, με κατηγορεί για το αντίθετο ακριβώς πράγμα ξεπερνώντας βέβαια με άνεση που ταιριάζει στις λαμπρές μεγαλοφυίες τη φαινομενική μόνο αντίφαση (βλ. Schwabe, "Αυτά τα ολίγα για να μην μπερδεύεις στο θολωμένο σου μυαλό την εξ ανατολών ιουδαϊκή μήτρα σου με τον τόπο που ζεις, δηλαδή τον φωτοδότη ελληνισμό. Και αν αγαπάς, το πιάνουμε το θέμα ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΒΗΜΑ. Alles klar?")

Έτσι με κατηγορεί ότι ισχυρίζομαι ότι στο ορθογώνιο τρίγωνο δεν ισχύει το Πυθαγόρειο θεώρημα (ότι δηλ. η Ελληνορθοδοξία δεν ξεκινά με την γέννηση του Ιησού) και μου δίνει βέβαια νέο μάθημα, αναπτύσσωντας το δικό του Πυθαγόρειο Θεώρημα, λέγωντας..

"-- Α) ΕΝΘΕΟΣ λοιπόν και ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΕΟΤΗΤΑ. (Με λίγα λόγια, έννοιες και δράσεις που είναι ΑΝΑΘΕΜΑ και απαγορευμένος καρπός στο ιουδαιόφερτο δόγμα που προσκυνάς και περιφέρεις)

Β) ΑΘΕΟΣ και ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην δογματική πίστη ενός παραδοσιακού θεού-μύθου κάποιας θρησκείας, την οποία ΟΥΤΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ αλλά ούτε και ερευνά. (Με λίγα λόγια, χαρακτηριστικά και κοσμοθεώρηση που συνάδει ΠΛΗΡΩΣ με την ιουδαιοχριστιανική αίρεση που κομπάζεις)--"

Σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο λοιπόν δεν ισχύει το Πυθαγόρειο θεώρημα!!

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 27/04/2004 02:59:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 10:39:56  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr,

μιας και συνεχίζεις τον κατήφορο που’χεις ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΕΙ, ας κάνω τον κόπο να σου υπενθυμίσω ορισμένους από τους παραλογισμούς που χαριεντίζεσαι. Που ξέρεις, μπορεί και αντιληφθείς την κατάσταση σου…….

Αλήθεια, το Ταυροαββάς σου αρέσει? Νομίζω ότι σου πάει γάντι!

Λοιπόν φίλτατε Ταυροαββά, να σημειώσουμε κατ’αρχάς ότι αν και συνεχίζεις να κουράζεις με την θρησκόληπτη σου παρουσία ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.

Και για να έχουνε οι αναγνώστες μας μια ξεκάθαρη εικόνα τόσο της «ευρυμάθειας» σου αλλά όσο και των λόγων που σε οδηγούν στο…..Πυθαγόρειο θεώρημα (!) ας επισυνάψω μια από τις πολλές ερωτήσεις που μείνανε και θα μείνουνε αναπάντητες:

Α) ΕΝΘΕΟΣ λοιπόν και ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΕΟΤΗΤΑ. (Με λίγα λόγια, έννοιες και δράσεις που είναι ΑΝΑΘΕΜΑ και απαγορευμένος καρπός στο ιουδαιόφερτο δόγμα που προσκυνάς και περιφέρεις)

Β) ΑΘΕΟΣ και ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην δογματική πίστη ενός παραδοσιακού θεού-μύθου κάποιας θρησκείας, την οποία ΟΥΤΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ αλλά ούτε και ερευνά. (Με λίγα λόγια, χαρακτηριστικά και κοσμοθεώρηση που συνάδει ΠΛΗΡΩΣ με την ιουδαιοχριστιανική αίρεση που κομπάζεις)

Και αν ποτέ σου θελήσεις να ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΣ εδώ θα βρίσκομαι φίλτατε.

Ενώ λοιπόν ξεγελάς τον εαυτό σου με σοφιστείες, τρίγωνα και το Πυθαγόρειο θεώρημα, φαντάζεσαι ότι μπορείς να αποπροσανατολίσεις με την προκρούστια «λογική» σου από την αδυναμία που σε χαρακτηρίζει.

Λυπάμαι, αλλά λάθος τακτική επέλεξες Αβρααμικόν τέκνο!

Είναι πασιφανές ότι η μακρόχρονη επαφή σου με τις χαλδαϊκές θεουργικές πλάνες, καθώς και η χρήση διαφόρων «εξ αποκαλύψεως» ίδεο-πειθαναγκασμών αποδοχής υπέρτατης εξουσίας και θεοκρατίας (δηλαδή ΚΑΙ ρατσιστικά φαινόμενα) έχουνε διαποτίσει το θολωμένο πλέον μυαλό σου, και ότι αφαιρεί έστω και ένα κομματάκι από το μεσσιανικό πάζλ του ιδεατού «Χριστού»…….ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ!

Συνέχισε λοιπόν μιας και δεν έχουμε και πολύ συχνά τούτη την ευκαιρία εδώ μέσα!


Αλληλούια!
(hallelujah=αινείτε τον Γιαχβέ…)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 03:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis
Μήπως μέρες που έρχονται είναι καιρός να επαναφέρουμε αυτό το θέμα περί του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ???

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xatzin2004
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 11:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xatzin2004
Γεια σε όλους. Νομίζω ότι είμαι ο πρώτος μέσα στο 2005 που θίγει το θέμα. Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω έχει λεχθεί από άλλους. (Μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω και τις 25 σελίδες του θέματος. Κάποια εκπομπή στο Mega πριν 3-5 χρόνια, νομίζω του δημοσιογράφου Κώστα Βαξεβάνη (τώρα στην κρατική τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος) είχε δείξει ένα video-ντοκουμέντο από τη στιγμή της αφής του αγίου φωτός. Το video αυτό το είχε δώσει κάποιος πιστός που ήθελε να κρατήσει την ανωνυμία του (έτσι φαίνεται η πραγματική ευσέβεια πολλών ανθρώπων).
Στο video αυτό, ενώ ο ορθόδοξος Πατριάρχης βρισκόταν ακόμα στον Πανάγιο Τάφο, μία μπάλλα φωτιάς εθεάθη να πλανάται πάνω από τα κεφάλια των πιστών έξω από τον Τάφο, να αντανακλάται πάνω στους τοίχους και να ανάβει τα κεριά πολλών πιστών. Στην εκπομπή αυτή μίλησαν και αρκετοί άνθρωποι που ήταν παρόντες μπροστά στο γεγονός αυτό (δεν θυμάμαι αν ήταν εκείνη τη συγκεκριμένη χρονιά ή κάποια άλλη) και το επιβεβαίωσαν. Όσο για το ερώτημα γιατί ο Θεός δεν κάνει κάποιο θαύμα για να σταματήσει τις αιματοχυσίες Ισραηλινών-Παλαιστηνίων στην γύρω περιοχή, η άποψη μου είναι ότι ο Θέος έχει ήδη κάνει γνωστό το θέλημα του για ειρήνη μεταξύ των ανθρώπων , τόσο ο Ίδιος όσο ήταν πάνω στη Γη (μακάριοι οι ειρηνοποίοί είπε), όσο και διαμέσω των Αποστόλων Του και των κατοπινών Αγίων Του. Δεν μπορεί να μας αναγκάσει να δεχτούμε το θέλημά του. Ο Θεός έδωσε ελεύθερη βούληση στους ανθρώπους να ενεργούν κατά το δοκούν. Άποψή μου είναι ότι σίγουρα θλίβεται για αυτά που γίνονται όχι μόνο εκεί, αλλά και σε όλο τον κόσμο, και περιμένει απ'όλους τη μετάνοία μας.
Το παράδοξο της αφής του φωτός δεν είναι το μόνο. Θα αναφέρω μόνο πρόσφατη περίπτωση όπου ένας καταδικασμένος σε αναπηρία από τους γιατρούς Ελληνοκύπριος εκ Γερμανίας, κατάφερε να περπατήσει μέσα σε μία Εκκλησία στην Κύπρο. Είχε προηγηθεί όνειρό του, όπου είδε τον Απόστολο Βαρνάβα να του λέει ότι σύντομα θα περπατήσει.
Τελειώνω λέγοντας ότι θλίβομαι πολύ για αυτά που γίνονται τόσο στην ελληνική Εκκλησία όσο και στο Πατριαρχείο των Ιεροσολύμων. Και περιμένω με αγωνία να δω τί θα συμβεί την ημέρα της Αναστάσεως σε σχέση με το Άγιο Φως. Είθε να βγει ξανά, και να δώσει σε όλο τον κόσμο το χαρμόσυνο μήνυμα της δική Του Αναστάσεως και ελπίδα για για ανάσταση των ανθρώπων στη μέλουσα ζωή. Μακάρι επίσης να φωτίσει το πνεύμα όλων των ανθρώπων και ίδιως των αρχηγών των κρατών ώστε να επικρατήσει παντού ομόνοια. Καλή Ανάσταση σε όλους!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:37:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και περιμένω με αγωνία να δω τί θα συμβεί την ημέρα της Αναστάσεως σε σχέση με το Άγιο Φως. Είθε να βγει ξανά, και να δώσει σε όλο τον κόσμο το χαρμόσυνο μήνυμα της δική Του Αναστάσεως και ελπίδα για για ανάσταση των ανθρώπων στη μέλουσα ζωή. Μακάρι επίσης να φωτίσει το πνεύμα όλων των ανθρώπων και ίδιως των αρχηγών των κρατών ώστε να επικρατήσει παντού ομόνοια. Καλή Ανάσταση σε όλους!

Aν μετά από όσα έγιναν στην Ορθόδοξη ελληνική εκλησία και στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων δεν γίνει το ανάλογο "μποϋκοτάζ" από Εκείνον και ανάψει πάλι η φωτιά σα να μην τρέχει τίποτα... κάτι σίγουραδεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά ...

Schwabe ρίξε μια ματιά εδώ στο τελευταίο μου μήνυμα... νομίζω θα το βρεις ιδιαίτερα ενδιαφέρον...και αν μπορείς να εκφέρεις και γνώμη είσαι ευπρόσδεκτος... http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5762&whichpage=4&ARCHIVE=


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 14:20:08  Εμφάνιση Προφίλ
Πρίν κανά δίμηνο, Σάββατο ή Κυριακή, ο Μαμανέας (αν θυμάμαι καλά) στον ΑΝΤ1 το πρωί, είχε σε παράθυρο κάποιον που θα έλεγε κάτι για τον Γκέλερ.
Ο τύπος αυτός, με το που άνοιξε το παραθυρο, είχε δύο κεριά στημένα μπροστά του (σβηστά), και ξεκίνησε λέγοντας ότι αυτά τα κεριά ήταν ποτισμένα σε κάποια ουσία και όπου να 'ναι θα ανάψουν μόνα τους, λέγοντας για κάποιους απατεώνες που μας δουλεύουν.
Και ω! Ανάψανε μόνα τους!
Είναι περιττό να σας πω για πότε του έκλεισε το παράθυρο ο Μαμανέας και του έβαλε και λουκέτο;

"...(μακάριοι οι ειρηνοποίοί είπε), όσο και διαμέσω των Αποστόλων Του και των κατοπινών Αγίων Του."

Που ακριβώς το είπε αυτό, φίλε xatzin2004, διότι έψαξα να το βρώ και το μόνο που βρήκα ήταν αυτό:
"Μη νομίσητε ότι ήλθον βαλείν ειρήνην επί την γην.
Ουκ ήλθον βαλείν ειρήνην, αλλά ΜΑΧΑΙΡΑΝ."
(ΜΑΤ ι' 34)

Επίσης αυτό:
"...αγάγετε ώδε και ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ αυτούς έμπροσθέν μου."
(ΛΟΥΚ ιθ'27)

Επίσης βρήκα την περιγραφή δυο φόνων για το χρήμα.
Ειρηνικοί όμως, δεν λέω...
ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ κεφ. ε' εδάφια 1-12.

Καμία εξήγηση ίσως;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 17:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy
Αίολε,

εδώ μπορείς να βρείς περισσότερες πληροφορίες για τον τύπο με τα κεριά... http://www.greatlie.com/

momy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 18:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Δέν το είχα καθόλου υπόψιν μου το θέμα, ευχαριστώ τον/την dryos pesousis για την επανακκίνηση, διάβασα τροχάδιν τις 25 σελίδες και έβγαλα μερικά συμπεράσματα.
Το κυριότερο συμπέρασμα είναι οτι ένα θαύμα το οποίο βρίσκει επιστημονική εξήγηση παύει πλέον να θεωρείται θαύμα. Και όσον αφορά την αυτο-ανάφλεξη η εξήγηση με το διάλυμα φωσφόρου με διθειάνθρακα, απο το οποίο στο τέλος μένει μόνο ο φώσφορος μετά την εξάτμιση του διθειάνθρακα θεωρείται επαρκής.
Για να μείνει μόνος του ο φώσφορος και να συμβεί το άναμμα απο την στιγμή που έρθει σε επαφή με το Οξυγόνο της ατμόσφαιρας απαιτείται κάποιος ΧΡΟΝΟΣ για την εξάτμιση. Ο χρόνος αυτός καθορίζεται απο τον Πατριάρχη με την αντίστοιχη αναλογία στο διάλυμα με το οποίο έρχονται σε επαφή τα κεριά. Γι'αυτό άλλωστε ο Πατριάρχης δέν δέχεται άλλα κεριά εκτός απο εκείνα που κρατάει ο ίδιος και κανέναν έλεγχο!!
Και άν εμποτιστούν στο ίδιο διάλυμα πολλά άλλα κεριά τα οποία μοιράζονται στους πιστούς έξω απο το Πατριαρχείο είναι δυνατόν να ανάψουν όλα μαζί την ίδια ώρα, γεγονός που συμβαίνει απο ότι διάβασα.
Οπωσδήποτε απαιτούνται δυνατές και εξειδικευμένες χημικές γνώσεις, αλλά δέν είδα καμιά επιστημονική εξήγηση όσον αφορά το γαλάζιο φώς και την ακαία. Αυτά μπορεί να ερμηνευτούν μόνο βάση των χημικών ιδιοτήτων του Φωσφόρου! Επειδή ο Φώσφορος αναφλέγεται σε χαμηλή θερμοκρασία (60 βαθμούς C), πιθανώς θα μπορεί να υπάρξει κάποιος μικρός χρόνος στον οποίο η φλόγα του δέν θα προκαλέσει κάψιμο, αλλά το γεγονός χρειάζεται περισσότερη Χημική έρευνα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 19:47:00  Εμφάνιση Προφίλ
momy

Ο Μάνεσης ήταν τελικά.
Θυμόμουν το άσπρο τσουλούφι, τα γυαλιά και το Μα.

Krisna

Δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέριες.
Έτσι κι αλλιώς, αυτό που προσδιορίζει το θαύμα είναι ο βαθμός της αμάθειας του καθενός.
Μερσί.

Edited by - Αίολος on 01/04/2005 19:52:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Euphoriwn
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Euphoriwn
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.θα ήθελα να προσθέσω κάτι για το ΄Αγιο Φως.Είχα ρωτησει τον μεγαλο ερευνητη και ντεντέκτιβ Β.Γκιόκα αλλά και τον Γ.Πάλμο για αυτό το θέμα.Μου είπε πως γίνεται Επικλισις εις τον Απόλλωνα και τον Ιησούν για να έρθει το φως
Οσο για τον κεράκια ,κον Καλόπουλο ακόμη και ο ίδιος ο Αριστοτέλης θα αγανακτούσε με την κακεντρέχεια του.Αυτό πια δεν είναι σκεπτικισμός .Πως και δεν έχει αμφισβητήσει την ύπαρξη του ίδιου του του εαυτού.Δεν παράγει έργο ο άεργος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 06:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25
quote:
Aν μετά από όσα έγιναν στην Ορθόδοξη ελληνική εκλησία και στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων δεν γίνει το ανάλογο "μποϋκοτάζ" από Εκείνον και ανάψει πάλι η φωτιά σα να μην τρέχει τίποτα... κάτι σίγουραδεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά ...

Γειά σας και από μένα. Δεν έχω διαβάσει ακόμα αρκετά από το θέμα αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση στη φίλη Avallon:

Το φως πέρυσι δεν εγνώριζε περι ατασθαλιών??? Άρα γιατί να κάνει απεργία φέτος? Επειδή τα άκουσε στις ειδήσεις?

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 08:12:49  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερίζω τα αγαπητά μέλη...

quote:
Το φως πέρυσι δεν εγνώριζε περι ατασθαλιών??? Άρα γιατί να κάνει απεργία φέτος? Επειδή τα άκουσε στις ειδήσεις?

Oχι βέβαια...ΟΜΩΣ τώρα που όλοι ξέρουν απλά δεν μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια και θα πρέπει να πάρει ανοιχτά θέση... Αλλωστε ποιός "εργοδότης" θέλει να εμπλέκονται σε σκάνδαλα και ατασθαλίες οι υπάλληλοί του?(τα εν οίκω μη εν δήμω)



"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 11:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
quote:
Δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέριες.
Έτσι κι αλλιώς, αυτό που προσδιορίζει το θαύμα είναι ο βαθμός της αμάθειας του καθενός.
Μερσί.

Εγώ είμαι πολύ δύσπιστος με τα ανεξήγητα θαύματα στις μέρες μας και ιδιαίτερα σε σταθερή και μόνιμη βάση την ίδια μέρα τον χρόνο. Το κόλπο με τον φώσφορο πιστεύω οτι δέν είναι σύγχρονη ανακάλυψη αλλά είναι κάτι γνωστό απο τα πανάρχαια χρόνια, γνώσεις τις οποίες κληρονόμησε το Πατριαρχείο των Ιεροσολύμων. Τα ίδια συνέβαιναν με τα Αρχαιοελληνικά μυστήρια (Ελευσίνια, Καβείρια).
Όσον αφορά την επίκλιση του Πατριάρχη στον Χριστό οι πρόσφατες ανακαλύψεις έδειξαν και οτι ο Πατριάρχης ακόμα είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος όπως εμείς. Δέν είναι ούτε Άγιος, ούτε θαυματοποιός, ούτε έχει άμεση επικοινωνία με τον Ιησού Χριστό!! Γιατί λοιπόν να έχει μόνο αυτός το προνόμιο να ανάβει φωτιές απο το πουθενά, και προπαντώς μόνο όταν ο ίδιος θέλει?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 11:57:31  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΑΝΑ ΨΟΥΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΒΟΥΝ ΑΝ ΤΑ ΑΝΑΒΕ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΝ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ?
ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΕΡΙ ΑΤΑΣΘΑΛΙΩΝ
ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΣΦΟΡΟ ΑΓΓΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ
ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 13:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ελεος ρε παιδιά!
Δεν είναι δυνατόν να πιστεύουμε σοβαρά ότι το Απειρο αυτό σύμπαν, ο Θεός, παρότι συμβαίνουν τόσες αδικίες στον κόσμο, το μόνο που κάνει είναι ν' ανάβει κεριά και να δροσίζει χρωμματιστά κομμάτια ξύλου, αντί να ρίξει φωτία και να κάψει τους κακούς, όπως έχει κάνει και στο παρελθόν.
Αυτά χρειάζονται οι άνθρωποι;

Edited by - Αίολος on 02/04/2005 13:37:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 14:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
DEN ΡΙΧΝΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ:
www.greatlie.gr/

EGVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 14:10:16  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν σου βγαίνει ΖΟΙΡΟΣ

Πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που επισύναψε ο momy
λίγο πιό πάνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 20:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Κάποιο λάθος έκανε ο άνθρωπος στο site.
Πιστεύω οτι θα επανορθώσει

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 12:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
Αν είναι θαύμα η αφή του αγίου φωτός , υποχρεούται η χριστιανική ηγεσία , να διαφωτίσει το νεφελώδες τοπίο.


Πρέπει να αφήσει μια αρμόδια επιστημονική ομάδα , να εξερευνήσει το φαινόμενο αυτό .

Αν αποδειχθεί θαύμα, θα πλημμυρίσει ο πλανήτης μας με νεοβάπτιστους χριστιανούς.
Για φαντασθείτε τον φίλο Schwabe , να κάνει τον σταυρό του ??
Ο χριστιανισμός θα εδραιωθεί επάνω σε αυτό και η βάση του θα είναι πανίσχυρη.

Αν όμως είναι , ένα προμελετημένο εμπορικό πανηγύρι θρησκευτικού και πολιτικού περιεχομένου , τότε ορθώς δεν το πράττει.


Θα χάσει και αυτούς τους πιστούς , που απόμειναν ακόμη.

Ποιος ξέρει καμιά φορά όλα γίνονται , ακόμη και τα ποιο απίστευτα πράγματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 12:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
quote:
Αν είναι θαύμα η αφή του αγίου φωτός , υποχρεούται η χριστιανική ηγεσία , να διαφωτίσει το νεφελώδες τοπίο.

Άν ήταν πραγματικά θαύμα είμαι πέρα για πέρα σίγουρος οτι δέν θα υπήρχε κανένα νεφελώδες πεδίο. Θα είχε διαφωτιστεί προ πολλού!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 14:02:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άν ήταν πραγματικά θαύμα είμαι πέρα για πέρα σίγουρος οτι δέν θα υπήρχε κανένα νεφελώδες πεδίο. Θα είχε διαφωτιστεί προ πολλού!!

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ... ας φύτρωνε κανένα χέρι σε κουλό και τότε μάλιστα... θα ήταν ξεκάθαρο το τοπίο...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 14:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream
• Muslim historian al-Biruni, 1000 Α.C The Christians have extinguished their lamps and torches already prior to this and wait, until they see a pure white fire, which causes a lamp to ignite. From this fire, the lamps in the mosques and in the churches are lit. Then a report is written to the Caliph about the time, at which the fire descended. If it occurred soon after the noon hour, a fertile year is expected, but if it is delayed until the evening or later, then an infertile one is expected. The same source also tells that a governor brought a copper wire instead of a wick, in order that it won't ignite and the whole thing would fail to occur. But as the fire descended, the copper burned. The descent of this fire from above on a day, which recurs after a specified time span, gives us occasion to be astounded..Krachkovsky I. Y. "Holy Fire" according narration of al-Biruni and other muslim writers of X-XIII c. - Christian East. V. 3. Ed. 3. 1915 (in Russian). Chronology of the Muslim scholar Al-Biruni (973 - 1048). Al Biruni / In the Garden of Science / Reklam - Leipzig 1991. English translation

Τα παραπάνω είναι απο μουσουλμάνο ιστορικό, απο άτομο που τίποτα δεν έχει να κερδίσει απο το να αποδείξει ότι το Άγιο Φώς είναι αλήθεια.
Αν αμφισβητείτε και αυτή την πηγή, εθελοτυφλείτε.


PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 15:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream
Schwabe "Άνθρωπος ονομάζεται η ύπαρξη που τοποθετεί πάνω απο αυτή κάποιο Θεό. Έλληνας ονομάζεται ο άνθρωπος που τοποθετεί πάνω απ'τους Θεούς ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ"

Ποια ελευθερία αναφέρεις ρε?Αυτήν για την οποία αυτομαστιγώνονταν στο ναό της Άρτεμης για να χορταίνει η θεά απο το αίμα που έτρεχε στο ναό?

«Εις το μέρος που ονομάζεται Λιμναίον υπάρχει το ιερό της Ορθίας Αρτέμιδος. Το άγαλμα της Ορθίας Αρτέμιδος που έχουν οι Λακεδαιμόνιοι προήλθε από τους βαρβάρους.Αυτοί που βρήκαν αυτό, ο Αστράβακος και ο Αλώπεκος γυιοί του Ίρβου, όταν βρήκαν το άγαλμα αμέσως τρελάθηκαν. Επίσης οι κάτοικοι των συνοικιών της Σπάρτης θυσιάζοντες εις την θεά για να λύσουν διαφορά την οποία είχαν, όχι μόνο δεν την έλυσαν, αλλά και κατέληξαν να σκοτωθούν μεταξύ τους και πολλοί φονεύτηκαν κατά την συμπλοκή γύρω από τον βωμό της θεάς, ενώ όσοι έζησαν πέθαναν όλοι από φοβερή ασθένεια. Και υπάρχει παράδοση ότι έπειτα από το γεγονός αυτό, έκαναν ανθρωποθυσίες στον βωμό και θυσιαζόταν εκείνος στον οποίο έπεφτε ο κλήρος. Ο Λυκούργος κατήργησε το έθιμο αυτό και το αντικατέστησε με μαστιγώσεις εφήβων γύρω από τον βωμό και έτσι γεμίζει με αίμα όταν γίνονται οι μαστιγώσεις. Έτσι εκπληρώνεται η θέληση της θεάς, αφού ο βωμός γεμίζει με ανθρώπινο αίμα.» (Παυσανίας, Ελλάδος Περιήγησης Λακωνικά, 16. 7-11 ):

Ποια ελευθερία?Που πίστευαν σε θεό που για να τιμωρήσει κάποιες γυναίκες που δεν τον πίστεψαν,τις ανάγκασε να κανιβαλίζουν τα μωρά τους?

«Ο Διόνυσος έριξε τη μανία στο Λυκούργο. Αυτός λοιπόν στην τρέλα του επάνω δίνει μια τσεκουριά και σκοτώνει το γιο του Δρύαντα. Κι επειδή η γή έμεινε άκαρπη ο θεός χρησμοδότησε ότι θα ξανακαρπίσει όταν θανατωθεί ο Λυκούργος. Μόλις τ άκουσαν οι Ηδωνοί τον έσυραν στο Παγγαίο όρος όπου σύμφωνα με την επιθυμία του Διόνυσου πέθανε από τις κλωτσιές των αλόγων. Αφού ο Διόνυσος πέρασε τη Θράκη ήρθε στη Θήβα και ανάγκασε τις γυναίκες να αφήσουν τα σπίτια τους και να επιδίδονται σε βακχικά όργια στον Κιθαιρώνα. Ο Πενθεύς, βασιλιάς της Θήβας εμπόδιζε να γίνονται όλα αυτά. Όταν όμως πήγε στον Κιθαιρώνα να κατασκοπεύσει τις Βάκχες, έγινε κομματάκια από την ίδια του τη μάνα την Αγαυή. Κι αφού έδειξε στους Θηβαίους ο Διόνυσος ότι είναι θεός, ήρθε στο Άργος. Κι εκεί, επειδή δεν τον τιμούσαν, έκανε τις γυναίκες μαινάδες να παίρνουν τα βουνά με τα μωρά στο βυζί και να τρέφονται από τις σάρκες των ίδιων των μωρών τους. (..) Έτσι οι άνθρωποι πίστεψαν ότι είναι θεός και τον τιμούσαν.» (ΠΗΓΗ: Απολλοδώρου Βιβλιοθήκη, εκδ. Αφών Τολίδη).

Ποια ελευθερία?Αυή για την οποία έκαναν ανθρωποθυσίες και ο Λυκάωνας έτρωγε μωρά?

«Λυκάων δε επί τον βωμόν του Λυκαίου Διός βρέφος ήνεγκεν ανθρώπου και έθυσε το βρέφος και έσπεισεν επί του βωμού το αίμα, και αυτόν αυτίκα επί τη θυσία γενέσθαι λύκον φασίν αντί ανθρώπου.» (Παυσανίας, Αρκαδικά 2,3)


«Θεμιστοκλεί δε παρά την ναυαρχίδα τριήρη σφαγιαζομένω τρεις προσήχθησαν αιχμάλωτοι, κάλλιστοι μεν ιδέσθαι την όψιν, εσθήτι δε και χρυσώ κεκοσμημένοι διαπρεπώς. Ελέγοντο δε Σανδάκης παίδες είναι της βασιλέως αδελφής και Αρταϋκτου. Τούτους ιδών Ευφραντίδης ο μάντις, ως άμα μεν ανέλαμψεν εκ των ιερών μέγα και περιφανές πυρ, άμα δε πταρμός εκ δεξιών εσήμηνε, τον Θεμιστοκλέα δεξιωσάμενος εκέλευσε των νεανίσκων κατάρξασθαι και καθιερεύσαι πάντας Ωμηστή Διονύσω προσευξάμενον· ούτω γαρ σωτηρίαν και νίκην έσεσθαι τοις Έλλησιν. Εκπλαγέντος δε του Θεμιστοκλέους ως μέγα το μάντευμα και δεινόν, οίον είωθεν εν μεγάλοις αγώσι και πράγμασι χαλεποίς, μάλλον εκ των παραλόγων ή των ευλόγων την σωτηρίαν ελπίζοντες οι πολλοί τον θεόν άμα κοινή κατεκαλούντο φωνή, και τους αιχμαλώτους τω βωμώ προσαγαγόντες ηνάγκασαν, ως ο μάντις εκέλευσε, την θυσίαν συντελεσθήναι. Ταύτα μεν ουν ανήρ φιλόσοφος και γραμμάτων ουκ άπειρος ιστορικών Φανίας ο Λέσβιος είρηκε.» (Πλούταρχος, Θεμιστολής, 13)

Στην «Εκάβη»(535), του Ευριπίδη περιγράφεται με έναν ιδιαίτερο εναργή τρόπο η φοβερή τελετουργία του εναγισμού με ανθρωποθυσία. Ο Νεοπτόλεμος, υιός του Αχιλλέα, οδηγεί την Πολυξένη (την παρ’ ολίγον μητριά του) από το χέρι -ως ο κοντινότερος συγγενής της!- προς την κορυφή του Τύμβου (όπου βρισκόταν ο τάφος του πατέρα του), για την θυσία προς εξευμενισμό του νεκρού Αχιλλέα φωνάζοντας: «Έλα και πιές της κόρης το μαύρο αίμα το αγνό»! Σε διάφορα αγγεία που έχει απεικονιστεί η σκηνή ο τάφος του Αχιλλέα όπου θυσιάζεται η Πολυξένη παρουσιάζεται ως ΟΜΦΑΛΟΣΧΗΜΟΣ τάφος - βωμός…(Πηγή: Οι απόκρυφες επιστήμες στην ελληνική αρχαιότητα», Διαμαντής Κούτουλας, κεφάλαιο Α «Εναγισμοί», Εκδόσεις Έσοπτρον, Αθήνα 2002, σελίδα 34)

Αυτά τα διάβασα πρόσφατα και σας έχω σιχαθεί ακόμα περισσότερο.Και μη με προκαλείς άσχετε, γιατί έχω κι'άλλα!!!


PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 19:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
καθε τι λαθος που υπηρξε τοτε grom,και καθε τι δεισιδαιμονικο!
ειναι σιγουρα κατακριτεο!

ειναι περαν αυτου!ομως !αδιαμφησβητητη η πνευματικη προσφορα των προγονων μας ,ελευθερη και φιλοσοφικη, αποτελεσε και αποτελει για τον ανθρωπο υψιστο πνευματικο οδηγο,με πολυ μεγαλο "ζουμι" χρησιμο για ολα τα σταδια διανοησης!

τραγικα ανωτερο απο τα χριστιανικα κενα ιδεολογηματα!!

την αληθεια υπηρετουμε ολοι αγαπητε!
και αυτη ειναι μια και φανερη!!

φιλικα!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 19:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater
Ποια ειναι αυτη η αληθεια που την ανακαλυψες μονο εσυ,ειναι ολοφανερη και παλι τοσος κοσμος την αγνοει;Φωτισε μας σακη και θα στο χρωσταμε για πολλες ζωες.
Ποια ειναι τα χριστιανικα κενα ιδεολογηματα;πες μας ακριβως που αναφερεσαι,γιατι εξ οσον γνωριζω η βαση των χριστιανικων ιδεολογηματων ειναι η ανιδιοτελης Αγαπη.
Παρατηρω οτι οταν αναφερουν τα αρνητικα της αρχαιας Θρησκειας δικαιολογειστε με στυλ "ενταξει ειναι κατακριταιο,αλλα ο Χριστιανισμος..."
δλδ ενταξει,εγιναν ασχημα πραγματα στο παρελθον αλλα ξεπεραστηκαν,ενω αυτα που εκαναν οι χριστιανοι ειναι χειροτερα απο καννιβαλισμους κλπ ε;
αν οι δικοι σου ηταν θρησκοληπτοι και ψυχολογικα διαταραγμενοι και σε εκαναν και εσενα ετσι,δεν ειναι σφαλμα της θρησκειας αλλα σφαλμα του εαυτου σου και των δικων σου..μαθε λοιπον τα προβληματα σου να τα εστιαζεις σωστα και οχι αλλα αντ αλλων..
Η "ελευθερη και φιλοσοφικη "προσφορα των προγονων μας δεν ηταν προσφορα ολων των προγονων μας αλλα καποιων φωτισμενων εγκεφαλων,οπως συνεβη σε καθε σπουδαιο πολιτισμο και σε καθε σπουδαια θρησκεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 20:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream
Sakh πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να θεωρείς κενες τις ιδεολογίες του χριστιανισμού.Κάθε άλλο παρά κενές είναι.Πιο πλήρεις απο κάθε άλλης θρησκείας,αν και ο χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία αλλά αλήθεια. Τέλοσπάντων.Στην αρχαία Ελλάδα σοφοί δεν ήταν οι απλοί πολίτες αλλά οι φιλόσοφοι.Γι'αυτό και ο Πλάτωνας στο μύθο του σπηλαίου κατηγορεί για την απάθειά τους τους υπόλοιπους πολίτες.
Η ειδωλολατρική θρησκεία δεν έχει τίποτε απολύτως να προσφέρει.
Μόνο τα γραπτά των φιλοσόφων.Και η πλάκα είναι ότι αποδεδειγμένα,οι πιο σοφοί φιλόσοφοι ήταν μονοθειστές.

PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy