ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:34:27  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλιστα !

Και έρχομαι τώρα εγώ ο βουνίσιος ο απολίτιστος λύκος και κάνω συνειρμούς.
Κάποιος που πιστεύει στο θεό, αλλά έχει ελεύθερη σκέψη, δέχεται πως σαν Πανάγαθος που είναι Εκείνος και Πατέρας το μόνο που επιθυμεί είναι να διδάξει το παιδί Του ούτως ώστε αυτό να φτάσει στην Θέωση διαμέσου της βίωσης και όσων στον φαινομενικό κόσμο του αποκαλύπτονται πού ανήκει ;
Στους Χριστιανούς ;
Στους Μουσουλμάνους ;
Στους Ινδουιστές ;
Στους Εβραίους ;
Στους Έλληνες ;

Μα όλοι μιλάνε για το Ανώτερο Ον και όλοι το ονομάζουν πανάγαθο και πατέρα, όλοι μιλάνε για την πορεία προς τα άνω, όλοι μιλάνε για το μάθημα της βίωσης.
Μου χρειάζεται ένα «θαύμα» για να πειστώ και να πιστέψω ;
Μα όταν παρά – καλέσω να μου δοθεί και Εκείνη μου δώσει χρειάζομαι το «θαύμα» ;
Όταν Αυτός θέλει μοι αποκαλυφθεί θα πρέπει να ψάξω να βρω το γιατί θέλησε να αποκαλυφθεί σε μένα ή να βιώσω την αυτή αποκάλυψη ;
Μα αφού εγώ κατά την πτώση μου έχω μέσα μου το Πνεύμα του, σε ποιόν να αντισταθώ ;

Σας μπέρδεψα ;
Ελπίζω πως όχι , αν ναι μην ασχοληθείτε με το παραλήρημα μου απλά προσπεράστε το.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:38:04  Εμφάνιση Προφίλ
Καλέ μου συνομιλητή Σβάμπε είμαστε ακόμα ζωντανοί στη σκηνή ……… συνέχισε αυτό το Rock, πάντα η ανατροπή έφερνε αποτέλεσμα και ζωή.

Άνοιξη Γαρ !

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 10:22:50  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε athakandr,

κατανοητό το άγχος που δημιουργείται στις χριστιανικές κοινότητες περί του εκφυλιστικού φαινομένου που έντονα παρατηρείται (αποχριστιανισμός-επιφανειακή τυπολατρία), αλλά οι λόγοι βρίσκονται, κατά την ταπεινή μου άποψη, όχι εκτός αλλά ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.


Λες:
«Βέβαια όλοι αυτοί που λένε τα παραπάνω, δεν μας εξηγούν γιατί τα υπόλοιπα δόγματα (αρμένιοι, κλπ) δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια κολπάκια! Μάλλον δεν είναι παπατζήδες, ε;»

Μήπως βιάζεσαι να στέψεις (πάλι) με δάφνες το κατ’επίφαση «θαύμα»?

Για να δούμε λοιπόν αγαπητέ ΠΟΙΟΣ είναι ο παπατζής στη όλη ιστορία.

Ως πρώτο και βασικό, ας σημειώσουμε το ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ πως το αποκαλούμενο «θαύμα του αγίου φωτός» δεν εθαυματουργείτο κατά τους χρόνους των Αποστόλων. Απάντηση?

Μετά τους Αποστόλους, ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ από σειρά Πατέρων της εκκλησίας (Ανατολικής και Δυτικής). Απάντηση?

Κατά τα έτη της «ανακάλυψης» του Παναγίου τάφου από την περίφημη «Αγία Ελένη», ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ περί του «αγίου φωτός». Ούτε η ίδια η Ελένη αλλά ούτε και η Ευδοκία λένε έστω και το παραμικρό για «άγιο φως». Λες να το θεωρούσανε τόσο ασήμαντο? Λες να άφηνε η φιλόδοξη Ελένη το κερασάκι στη τούρτα για…άλλους «αγίους»? Απάντηση?

ΟΜΩΣ: πρώτη ιστορική αναφορά περί ενός θαυματουργού φωτός έχουμε κατά το έτος 569μ.χ. Όχι όμως από Ανατολικούς Μοναχούς της Ιερουσαλήμ, αλλά ούτε και κατά το Μέγα Σάββατο (!) αλλά…κατά την Μεγάλη Παρασκευή από ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ στην Γαλλία. Η αναφορά περιγράφει την πόλη «Πικταύϊον», και ένα μοναστήρι καλογραιών χτισμένο από τη Βασίλισσα της Γαλλίας…….

Κατά το έτος 622μ.χ. πήραν οι Σαρακηνοί από τους Γραικορωμαίους Αυτοκράτορες την Ιερουσαλήμ και την ερήμωσαν ολοκληρωτικά. Οι ιστορικοί θρηνούν την άλωση ταύτη, καθώς και την αναγκαστική παύση των προσκυνητών, αλλά και πάλι ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΜΕΛΑΝΙ ΔΕΝ ΧΑΡΑΜΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ «ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ». Απάντηση?

Κατά το έτος 800μ.χ. λαμβάνει ο Αυτοκράτορας της δύσης Μέγας Κάρολος την άδεια από τον Καλιφά των Σαρακηνών να στολίσει και πάλι την Ιερουσαλήμ με ναούς και μοναστήρια. Οι περιγραφές των χριστιανών της εποχής πολλές, αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ απουσιάζει η παραμικρή αναφορά για την ύπαρξη του «αγίου φωτός» ή το οποιοδήποτε τελετουργικό του. Απάντηση?

Κατά το έτος 814μ.χ. πεθαίνει ο φίλος του Καρόλου Καλιφάς (ο Κάρολος πέθανε το 809μ.χ.) και οι Άραβες μη σεβόμενοι τις προϋπάρχουσες συμφωνίες άρχισαν να ενοχλούνε και να ληστεύουνε τους προσερχόμενους προσκυνητές. Ο Αριθμός, ένεκα των μεγάλων βιαιοτήτων, των προσκυνητών μειώνεται δραματικά και στις επόμενες δεκαετίες παραπαίει περαιτέρω.

ΤΟ ΕΤΟΣ 870μ.χ. ακούγεται ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ η ύπαρξη ενός «θαύματος» στον Πανάγιο τάφο. Η αναφορά γίνεται από ΔΥΤΙΚΟ ΜΟΝΑΧΟ, από τον Γάλλο Βερνάρδο, ο οποίος επιστρέφοντας από την Ιερουσαλήμ (όπου το ενδιαφέρον του προσκυνήματος έχει σχεδόν εξαφανισθεί…) διαδίδει την φήμη του «αγίου φωτός».

Κατά το έτος 1007μ.χ. καταστρέφουν οι Σαρακηνοί το μεγαλύτερο μέρος των όσων ναών οικοδόμησε ο Κάρολος, ακολουθούν αναταραχές, και για αρκετές δεκαετίες παύει να εκτελείται το «θαύμα».

ΤΟ έτος 1095μ.χ. έχοντας ως αφορμή οι δυτικοί Σταυρικοί τα προαναφερθέντα εκκινούν πολέμους για την ανακατάληψη της Ιερουσαλήμ, κερδίζουν και κρατάν την εξουσία ως το 1187μ.χ. Κατά το διάστημα της παραμονής τους στην Ιερουσαλήμ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ ΤΟ «ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ». Προσοχή: Από τους ΔΥΤΙΚΟΥΣ εκτελείται, οι οποίοι στα κάτω κάτω έδωσαν και τις μάχες.

Κατά το έτος 1187μ.χ. ξεκινούν και πάλι πόλεμο οι Σαρακηνοί και παίρνουν πίσω την Ιερουσαλήμ (υπό την ηγεμονία του Σαλαδινού). Ο Σαλαδινός παραδίδει τους υπάρχοντες χριστιανικούς ναούς και μοναστήρια ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ! Παραλαμβάνοντας οι Ανατολικοί ορθόδοξοι τον έλεγχο των ιερών τόπων, παραλαμβάνουν ΚΑΙ ΤΟ «ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ», το οποίο και φυσικά εκτελούνε (όπως και οι εφευρέτες δυτικοί) μέχρι και σήμερα……….

Λοιπόν φίλτατε athakandr, ΠΟΙΟΣ εκτελεί «κολπάκια» και ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που συμβάλλει με τη στάση του στη διαιώνιση της θεουργίας με στυλ ιεροπρέπειας και κατάνυξης??

Ας είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι λοιπόν, διότι εάν δούμε και το πως έγινε η..."ανακάλυψη" του "παναγίου τάφου" απο την οικογένεια των γνωστών θαυματοποιών Αυτοκρατόρων (ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ και δέν συμμαζεύεται..) τότε μάλλον θα....ΜΑΣ ΠΕΣΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 14:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Αγαπητέ Schwabe,

Καλή η ιστορική αναφορά που κάνεις -- δεν είμαι ειδικός να ελέγξω τα όσα λες -- αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν αυτή η ουσία της σκέψης μου.

Εγώ υπογράμμισα τρία (3) πράγματα και θα ήθελα να τα επαναλάβω:

1. Δεν έχει τόση σημασία αν η αφή είναι θαύμα ή όχι. Η ουσία του Χριστιανισμού -- κατά τη γνώμη μου -- δεν βρίσκεται στα θαύματα, αλλά στην ουσία του Λόγου του Ιησού. Υπό αυτή την έννοια το θαύμα δεν βρίσκεται τόσο στην αφή του Αγίου Φωτός, όσο στο Άγιο Φως per se, ως φορέας και σύμβολο και φωτοδότης του Χριστιανισμού και των Χριστιανών.

2. Ανεξαρτήτως λοιπον αν πρόκειται για θαύμα ή όχι, είναι φτηνά και άσχετα τα αντι-επιχειρήματα που χρησιμοποιούνται για να υποστηρίξουν την άποψη ότι η αφή είναι κοροϊδία. Η Καντιανή λογική που επικαλούνται οι υποστηρικτές της "κοροϊδίας" έχει καταρεύσει.
Για να αποδείξουν ότι η αφή δεν είναι θαύμα ξεκινούν a priori από την εξής αρχή .. ότι η αφή δεν είναι θαύμα!!!! Και συνεχίζουν , ΑΦΟΥ (όπως έχουν εκ των προτέρων δεχτεί) η αφή δεν είναι θαύμα, τότε κάτι άλλο συμβαίνει .. χημικά, αναπτήρες, κλπ κλπ. Ένας τέτοιος τρόπος σκέψης όμως δεν συνιστά λογική κατά την Αριστοτέλεια θεώρηση. Συνιστά απλοϊκότητα και πλάνη. Θα ήταν διαφορετικό αν μας έλεγαν .. ξέρετε κάτι, εγώ έχω υπάρξει μάρτυς ότι ο Πατριάρχης έχει αναπτήρα, ή ότι έχω αποδείξεις ότι υπάρχουν χημικά, ΑΡΑ η αφή δεν είναι θαύμα. Ελπίζω να έγινα σαφής..

3. Υποστήριξα την άποψη ότι υπάρχει μία συστηματική προσπάθεια από το κατεστημένο για την πλήρη αποδυνάμωση των φωνών που δεν είναι συμβατές με τις αρχές του συστήματος παραγωγής-κατανάλωσης. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο μπορεί κανείς να κατανοήσει πλήρως τις προσπάθειες αποχριστιανοποίησης που πραγματοποιούνται. Χαρακτήρισα όλους εκείνουν που μετέχουν αυτών των προσπαθειών όχι με θρησκευτικούς όρους ως πλανημένους, αλλά με κοινωνικούς όρους ως αλλοτριωμένους από το ΣΥΣΤΗΜΑ. Δεν χρησιμοποιούνται επιχειρήματα, αλλά συνθήματα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει δυνατότητα εύκολου αντίλογου. (Γιατί όταν ο άλλος σου λεει .. αναπτήρας, αναπτήρας, αναπτήρας ... χωρίς να προσθέτει τίποτα άλλο, έχει ήδη σπείρει την αμφιβολία δίχως δυνατότητα αντιπαράθεσης με επιχειρήματα). Υποστήριξα επίσης, ότι τέτοιου είδους προσπάθειες επενδύονται με το μανδύα του νεοθετικισμού που πρεβεύει την πλήρη δυνατότητα νοησιαρχίας και κυριαρχίας του ανθρώπου στη φύση. Το συμπέρασμα που κατέληξα --και αυτό είναι το πιο σημαντικό -- ήταν ότι αυτοί οι άνθρωποι νομίζουν πως οι απόψεις τους είναι δικές τους και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι απλά επαναλαμβάνουν τις απόψεις του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, το οποίο με διάφορους τρόπους τους έχει εντάξει στους δικούς του μηχανισμούς προσαρμογής (και μίμησης) αφαιρώντας τους ουσιαστικά τη δυνατότητα κριτικής και αντικομφορμιστικής σκέψης.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 14/04/2004 14:02:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 14:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
athakandr, ΛΕΣ:
"1. Δεν έχει τόση σημασία αν η αφή είναι θαύμα ή όχι. Η ουσία του Χριστιανισμού -- κατά τη γνώμη μου -- δεν βρίσκεται στα θαύματα, αλλά στην ουσία του Λόγου του Ιησού. Υπό αυτή την έννοια το θαύμα δεν βρίσκεται τόσο στην αφή του Αγίου Φωτός, όσο στο Άγιο Φως per se, ως φορέας και σύμβολο και φωτοδότης του Χριστιανισμού και των Χριστιανών"

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΗΣ "ΦΩΤΙΣΗΣ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ


"Για να αποδείξουν ότι η αφή δεν είναι θαύμα ξεκινούν a priori από την εξής αρχή .. ότι η αφή δεν είναι θαύμα!!!! Και συνεχίζουν "

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ..


"Υποστήριξα την άποψη ότι υπάρχει μία συστηματική προσπάθεια από το κατεστημένο για την πλήρη αποδυνάμωση των φωνών που δεν είναι συμβατές με τις αρχές του συστήματος παραγωγής-κατανάλωσης. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο μπορεί κανείς να κατανοήσει πλήρως τις προσπάθειες αποχριστιανοποίησης που πραγματοποιούνται. Χαρακτήρισα όλους εκείνουν που μετέχουν αυτών των προσπαθειών όχι με θρησκευτικούς όρους ως πλανημένους, αλλά με κοινωνικούς όρους ως αλλοτριωμένους από το ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ..) ΕΦΕΥΡΙΣΚΕΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΟΡΟΥΣ,ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ,ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ,ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΘΕΛΕΙ ΜΑΚΑΡΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΤΩΧΟΥΣ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΙΝΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ...


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος

Edited by - beyond on 14/04/2004 14:47:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 15:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Αγαπητέ beyond λες,

quote:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΗΣ "ΦΩΤΙΣΗΣ" ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Εγώ ήμουν σαφής. Είπα .. των Χριατιανών, όχι όλων των ανθρώπων

quote:

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ..

Θα ήθελα να επισημάνω ότι άλλο αμφισβήτηση, και άλλο να δεχόμαστε a priori το ζητούμενο. Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω να κατανοούμε με ακρίβεια τις θέσεις των άλλων πριν απαντήσουμε με ευκολία.

quote:

ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ..) ΕΦΕΥΡΙΣΚΕΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΟΡΟΥΣ,ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΑ,ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ,ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΘΕΛΕΙ ΜΑΚΑΡΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΤΩΧΟΥΣ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΙΝΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ...

Εγώ δεν μίλησα για παγκοσμιοποίηση, ούε κανένα δόγμα απειλείται. Πάλι θα πω και λυπάμαι που το λέω, υπάρχει μία μεγάλη τάση απλοποίησης και απλοϊκότητας.

Στην προβιομηχανική εποχή της ειδωλολατρίας και του Μεσαίωνα, ο αντικονφορμισμός εκδηλωνόταν από όσους είχαν μία γενικότερη ευμάρεια, ως αντίσταση στο σύστημα καταπίεσης (πατριαρχικές οικογένειες, αυταρχικά καθεστώτα, κλπ). Στην Άννα Καρένινα του Ντοστογιέφσκι, υπάρχει μία θαυμάσια ανάλυση του τρόπου σκέψης και δράσης ενάντια στο σύστημα, από την Άννα Καρένινα, μία γυναίκα που ήταν πλήρης ερωτικά και γενικά.

Με τους ίδιους όρους πρέπει να ερμηνεύσουμε και το σήμερα; Όχι βέβαια. Γιατί σήμερα δεν υπάρχει αυτό το καταπιεστικό σύστημα, σήμερα η πληρότητα μέσα από την κατανάλωση αποτελεί το αναγκαίο υπνωτικό του συστήματος.

Σήμερα στην μεταβιομηχανική εποχή, ανέλυσα τον τρόπο δράσης του συστήματος. Βασικός του άξονας είναι η εξυπηρέτηση των δικών του οικονομικών συμεφόντων. Σε αυτό το πλαίσιο υπάρχει μία προσπάθεια αδρανοποίησης της σκέψης, αποΧριστιανοποίησης, κλπ. Όσοι δεν μπορούν να κατανοήσουν το τι συμβαίνει και απλοποιούν λέγοντας ότι το Χριστιανικό δόγμα θέλει μακάριους τους πτωχούς τω πνεύματι, έχω να τους πω ... κούνια που τους κούναγε!! Κοιμούνται ύπνο βαθύ, ενώ το σύστημα επιχαίρει για την επιτυχία του.

Να σας φέρω ένα παράδειγμα απλό. Ας πουμε ότι είμαστε 5 άνθρωποι στην Ελλάδα, 5 στην Γερμανία, 10 στην Αμερική κλπ, εκπρόσωποι μεγάλων πολυεθνικών και μαζευόμαστε μια μέρα να συζητήσουμε για το πως θα υποστηρίξουμε καλύτερα τα συμφέροντα μας που δεν είναι παρά οικονομικά αλλά και κυριαρχικά.

Είμαστε πολυεθνικές επιχειρήσεις και συζητάμε σε ποιο άξονα πρέπει να κινηθούμε ώστε να εγκαθιδρύσουμε ένα σύστημα που να εξυπηρετεί τις επιδιώξεις μας.

Να καταπιέσουμε άραγε, αυτούς που αντιστέκονται στο σύστημα; Και αυτό (βλ. Κύπρος, Παλαιστίνη, κλπ)

Να παραπλανήσουμε άραγε; Βέβαια, με τα ελεγχόμενα μέσα ενημέρωσης.

Να αποβάλλουμε τις αξίες που απομακρύνουν τα άτομα από το σύστημα μας; Ασφαλώς (Χριστιανισμός, Πατριωτισμός, κλπ)

Να ποδηγετήσουμε τα άτομα; Ναι, υποβαθμίζοντας την γλωσσική τους παιδεία και τον τρόπο έκφρασης, άρα και σκέψης.

Μπορούμε να τα εφαρμόσουμε όλα αυτά; Ασφαλώς, αφού ελέγχουμε τις κυβερνήσεις και τα μέσα προπαγάνδας.

Πρόκειται για ένα σύνθετο σύστημα, που όποιος δεν το κατανοεί, απλώς λέει παραμυθάκια για πτωχούς τω πνεύματι, ενώ ο ίδιος είναι πτωχότατος στην κατανόσηση και ανάλυση του σημερινού status quo.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 14/04/2004 15:22:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 16:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"Εγώ ήμουν σαφής. Είπα .. των Χριατιανών, όχι όλων των ανθρώπων"

ΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ..ΝΟΜΙΖΩ ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΠΙΣΤΙΑ ΜΟΥ..ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΩΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ ? ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ..

"Θα ήθελα να επισημάνω ότι άλλο αμφισβήτηση, και άλλο να δεχόμαστε a priori το ζητούμενο."
ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ,ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΩ ..ΕΣΥ ?

Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ , ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ , ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ..ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ..ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΑΨΟΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΗΣ..

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ,ΚΑΙ ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Κ.Κ.Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ "ΣΥΣΤΗΜΑ" (ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ..ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ..)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ,ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΩΡΑ ΠΙΑ Η ΦΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟΥ ΝΙΡΒΑΝΑ,ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΚΟΛΠΟ..ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΗΔΟΝΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ,ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΝ,ΤΟΥΣ ΦΥΤΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΖΩΗ ..ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 16:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Athakandr έγραψες

Ανεξαρτήτως λοιπον αν πρόκειται για θαύμα ή όχι, είναι φτηνά και άσχετα τα αντι-επιχειρήματα που χρησιμοποιούνται για να υποστηρίξουν την άποψη ότι η αφή είναι κοροϊδία. Η Καντιανή λογική που επικαλούνται οι υποστηρικτές της "κοροϊδίας" έχει καταρεύσει.


Ας δούμε και την άλλη πλευρά της λογικής. Η ορθοδοξία είναι το ορθότερο δόγμα του Χριστιανισμού. Γιατί; Γιατί είναι η αιτία έλευσης του Αγίου Φωτός. Και; Και γιατί το Άγιο Φως είναι θαύμα.
Ο καθολικισμός δεν είναι το ορθότερο δόγμα του Χριστιανισμού; Γιατί; Γιατί δεν είναι η αίτια έλευσης του Αγίου Φωτός. Και; Και γιατί σε μία αντίθετη περίπτωση το Άγιο Φως δεν θα ήταν θαύμα. Αυτό δεν μας λέει η Ορθόδοξη η εκκλησία;(Λογικό συμπέρασμα αλλά και καντιανή λογική)
Ότι μόνο αυτή δικαιούται να χαρακτηρίζει τι είναι θαύμα και τι όχι στη παρούσα φάση; Για ποια λογική μιλάς; Μπορεί η λογική να προσδιορίσει την έννοια του θαύματος αλλά όχι το ίδιο το θαύμα. Καταπληκτικό!!!

Επίσης έγραψες

Είμαστε πολυεθνικές επιχειρήσεις και συζητάμε σε ποιο άξονα πρέπει να κινηθούμε ώστε να εγκαθιδρύσουμε ένα σύστημα που να εξυπηρετεί τις επιδιώξεις μας.


Η <<δική>> μας λογική δεν ανταποκρίνεται στη παραπάνω φράση; Η επιδίωξη μας δεν είναι να ορίσουμε που πρέπει να αρχίζει η λογική και που πρέπει να σταματάει; Αυτό δεν κάνεις και εσύ παραπάνω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 16:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ,ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΩ ..ΕΣΥ ?

Εγώ δεν μπαίνω σε αυτή τη συλλογιστική του θαύματος.

quote:

Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ , ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ , ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ..ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ..ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΑΨΟΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΗΣ..

Η Αμερική έχει σημασία όχι τι λέει, αλλά τι πράττει.

quote:

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ,ΚΑΙ ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Κ.Κ.Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ "ΣΥΣΤΗΜΑ" (ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ..ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ..)

Το ΚΚΕ είναι πια ένα μεταρυθμιστικό και διεθνιστικό κόμμα που δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από την υγειϊνή "δίαιτα" του συστήματος. Καμία αντίσταση στο σύστημα δεν φέρνουν, το υπηρετούν κανονικά. Δεν είναι ότι πρόδωσαν τις μαρξιστικές τους αξίες, απλά η λαϊκή τους μάζα μεταλλάχθηκε από εργάτες σε αστούς. Δεν διεκδικούν πια την ανατροπή του συστήματος, αλλά την καλύτερη διανομή του Εθνικού Προϊόντος με καλύτερες συμβάσεις εργασίας, κλπ. Τα γνωστά δηλαδή...


Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ntina
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ntina
Καταρχην ως καινουριο μελος στο esoterica και στην παρεα σας θα ηθελα να σας καλησπερησω,δεν ξερω που αλλου θα μπορουσα να το κανω[:i], πριν μπω κι εγω στο θεμα.Αν και δεν καταφερα να διαβασω και τισ 20 σελιδες του ερωτηματος θα σας πω την δικη μου αποψη επι του θεματος.Θεωρω οτι και η ορθοδοξη χριστιανικη θρησκεια οπως και πολλες αλλες κατεχουν μυστικα,ειτε αυτα ειναι δοξασιες,ευχες,θαυματα..
Εχουμε πληθωρα αναφορων θαυματων στη χριστιανικη θρησκεια(και οχι μονο),το θεμα μας ειναι παντα το πως!Ολα πρεπει να γινονται απτα και κατανοητα,μασαμε και αναμασαμε,θεωριες και ικασιες,τιποτα το αποδεδηγμενο και αποδεκτο απο ολους.θεωρω πως εινα καταληλες προσευχες,πιστη σε αυτο που κανεις,γνωση,μαγεια και μυστικισμος,επικληση στον Θεο που πιστευει ο καθενας μας.Κι Εκεινος με την σειρα του σε ανταμοιβει δειχνοντας σου πως ειναι κι αυτος εκει μαζι σου.Ελπιζω να μην βγηξα εκτος θεματος .
Με εκτιμηση
Nτινα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 17:39:05  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr,

Λες:
«Καλή η ιστορική αναφορά που κάνεις -- δεν είμαι ειδικός να ελέγξω τα όσα λες -- αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν αυτή η ουσία της σκέψης μου.»

Όταν φίλτατε προβάλλεις ως επιχείρημα (ξανά και ξανά!) το ότι οι Αρμένιοι ή οποιαδήποτε άλλη κοινότητα δεν έχει να παρουσιάσει παρόμοιου «κύρους» δήθεν θαύμα, παρά μόνο η ορθοδοξία, ΜΕ ΠΟΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙΣ?

Τουλάχιστον ας έχουμε το θάρρος να παραδεχόμαστε τα λάθη μας, μιας και το συγκεκριμένο «θαύμα» το ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ οι ορθόδοξοι από την θαυματουργή φαρέτρα των δυτικών. Άρα, όπως αντιλαμβάνεσαι, όλα τα περί «μοναδικότητας» κ.α. είναι ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΠΟΘΟΙ, μιας και την…πατρότητα της εφεύρεσης την καταχώρησαν οι δυτικοί!

Λες:
«Δεν έχει τόση σημασία αν η αφή είναι θαύμα ή όχι.»

Έτσι νομίζεις αγαπητέ? Δεν έχει σημασία το ότι ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ γίνονται θύματα μιας προσκυνηματικής παρωδίας? Δεν έχει σημασία το ότι ΑΠΟΚΡΥΒΟΥΝ ΕΠΙΜΕΛΩΣ την ιστορική διαδρομή και προχωρούν σε μια σκηνοθετημένη θεουργική πλάνη προσδίδοντας ιεροπρέπεια και μυστικισμό μέσω…..μακράς παραμονής σε ένα κουβούκλιο?

ΤΙ είναι αυτό που έχει σημασία εκτός από την ΑΛΗΘΕΙΑ? Τα παραισθησιογόνα του μυαλού?

Λες:
«Η ουσία του Χριστιανισμού -- κατά τη γνώμη μου -- δεν βρίσκεται στα θαύματα, αλλά στην ουσία του Λόγου του Ιησού. Υπό αυτή την έννοια το θαύμα δεν βρίσκεται τόσο στην αφή..»

Ποια τα ευεργετήματα φίλτατε έως σήμερα για την ανθρωπότητα? Πως πιστοποιείται το έλλειμμα της απουσίας Του από τους Κινέζους π.χ.

Όσον αφορά τώρα τους λόγους και τη προσπάθεια αποχριστιανοποίησης που εσύ εντοπίζεις στο «σύστημα», θα σου πω πολύ απλά πως πρόκειται για την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Είναι επόμενο να μην βολεύει τα χριστιανικά συμφέροντα.

Αυτό όμως που αξίζει να αναδείξουμε, πέραν των όποιων ανασφαλειών αισθάνεται το δόγμα του χριστιανισμού, είναι η διαφορετικότητα που αναδύει η περιχαρακωμένη αυστηρότητα της συνείδησης του ιουδαιοχριστιανισμού σε σύγκριση με τον αυθορμητισμό της συνείδησης του Ελληνισμού.
Και από αυτό το σημείο εκκίνησης δεν θα πρέπει να λιγοψυχήσουμε ένεκα κάποιας αφηρημένης εξωκόσμιας «δοτής αλήθειας» και των τυπολατρικών «παραδόσεων».

Οι υπεραπλουστεύσεις που εκπορεύονται από την ιουδαϊκή μήτρα του χριστιανικού μηνύματος, αφήνουνε στην άκρη ΖΩΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, όπως η ιστορία του και οι διδακτικοί μύθοι. Αντί της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, υπεραπλουστεύονται όλα, προτρέποντας σε φυγή από τα ανθρώπινα δεινά μέσω των «εξ αποκαλύψεως» προφητειών.

Είναι προφανές ότι απόρροια αυτής της ασυμβατότητας είναι Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ στη συνειδητή παράδοση του Εγώ μας, και η συνέχιση της αδιέξοδης συνήθειας ενός ΜΟΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΝΟΥ που μαντρώνει την ενότητα της κοσμοαντίληψης του με ενοχικές κατασκευές και νουθεσίες αυτοβελτίωσης.

Επομένως, ο προορισμός μας θα πρέπει να είναι η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Και αυτό δεν κατάφερε να το επιτύχει ο Έλληνας τουλάχιστον τα τελευταία 1700 χρόνια από την εγκατάσταση του Ρωμαϊκού καισαροπαπισμού. Πες το και χριστιανισμό αν θέλεις, το «μήνυμα» είναι το ίδιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 19:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Αγαπητέ Schwabe ,

Μου φαίνεται πως συγχέεις πάλι την Ελληνική παράδοση και φιλοσοφία με την Ελληνορθόδοξη Χριστιανική πίστη και θρησκεία.

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί αυτά τα δύο αξιακά συστήματα θα έπρεπε να είναι αντιμαχόμενα.

Αυτό που εσύ ονομάζεις προσκυνηματική παρωδία είναι η αποδοχή απο εκκατομύρια ανθρώπων της αλήθειας που πρεσβεύει το Χριστιανικό σύστημα αξιών. Ας είμαστε επομένως πιο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μας.

Αλλά και πάλι υπάρχει μία ασυνέπεια σε ένα μεγάλο μέρος της σκέψης σου. Από τη μία πλευρά υμνείς την Ελληνική παράδοση, όπου τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι εκφραστές τους και κυρίως ο Πλάτων ομιλούν για την φύση της ψυχής και την ανεξάρτητη ύπαρξή της, και από την άλλη τίθεσαι ενάντια στην ύπαρξη ψυχής και επομένως αντιμάχεσαι οτιδήποτε έχει να κάνει με τα επέκεινα.

Η θέση σου επομένως είναι άκρως υλιστική και νεοθετικιστική, πλήρως κομφορμιστική, ρασιοναλιστική και μηχανιστική και δεν στηρίζεται πουθενά αλλού παρά μόνο στην άρνηση.

Κάτω από το αυτό το μειωπικό πρίσμα, του ανθρώπου δίχως ψυχή, δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει και η πίστη σου σε οτιδήποτε άλλο που μας κάνει ανθρώπινα όντα, π.χ. στην τέχνη, την ηθική, την λογοτεχνία κλπ.

Αν νομίζεις ότι όλη η ανθρώπινη ιστορία της ανθρωπότητας είναι η ιστορία μιας κοινωνίας από μηχανές δίχως πίστη σε αξιακά συστήματα, που καθόλου δεν έχουν επιβληθεί μιας και τα άτομα διαθέτουν ελεύθερη βούληση, τότε θα πρέπει να σου πω, ότι ουδείς αισθάνεται τόσο μόνος στον κόσμο, όσο εκείνος που αρνείται την ίδια του την ψυχή. Και η τιμωρία του βέβαια δεν είναι ότι οι άλλοι δεν πιστεύουν αυτόν, αλλά ότι ο ίδιος δεν πιστεύει στον άνθρωπο.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 01:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Ομολογώ τέτοιο επίπεδο συζήτησης δεν το περίμενα, έχει και το "μπουρδόλοτζυ" ένα όριο, σε σοβαρές συζητήσεις.

Aγαπητέ athakandr η σοβαρότητα όπως και η αλήθεια είναι υποκειμενική…
Εάν κάποιος θεωρεί ότι ο θεος/οι θεοί δεν έχουν άλλη δουλεία να κάνουν από το να ασχολούνται με τα εγκόσμια, και να μοιράζουν θαύματα αυτό είναι δική τους υπόθεση, και δική τους αλήθεια.
Επέτρεψε και στους άλλους όμως να έχουν άποψη..


Ο αθεϊσμός μου, σαν του Σπινόζα, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους.
Τζ. Σανταγιάμα

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 02:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
quote:

quote:
Ομολογώ τέτοιο επίπεδο συζήτησης δεν το περίμενα, έχει και το "μπουρδόλοτζυ" ένα όριο, σε σοβαρές συζητήσεις.

Aγαπητέ athakandr η σοβαρότητα όπως και η αλήθεια είναι υποκειμενική…
Εάν κάποιος θεωρεί ότι ο θεος/οι θεοί δεν έχουν άλλη δουλεία να κάνουν από το να ασχολούνται με τα εγκόσμια, και να μοιράζουν θαύματα αυτό είναι δική τους υπόθεση, και δική τους αλήθεια.
Επέτρεψε και στους άλλους όμως να έχουν άποψη..



Αγαπητέ Πλωτίνε,

Παρακαλώ πολύ μην διαστρεβλώνεις τα όσα είπα. Εγώ δεν χαρακτήρισα τις απόψεις που αντιτίθενται, αλλά τις σαχλαμάρες για αναπτήρες, χημικά κλπ.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 15/04/2004 02:29:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 09:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Μια λογική ερώτηση φίλοι μου.

Όπου και να πάει κανείς σε μοναστήρια κλπ. βλέπει να πωλείται και ένα βιβλιαράκι με την ιστορία, με φωτογρφίες και άλλα παρόμοια.

Στην περίπτωση του φωτός στον 'πανάγιο τάφο' κάποιος επισκέπτης θα βρει κάτι ανάλογο? Θα λέει για παράδειγμα ότι για κάτι δεκαετίες το φως το είχαν δυτικοί?

Βέβαια το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό. Στο 'κατά Ιωάννη' ο Ιησούς σταυρόθηκε σε ιδιωτικό κήπο και ετέθη σε μνημείο, ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΤΑΦΗ.
Φυσικά ένας που εκτελείται δημοσίως ΔΕΝ κηδεύεται σε δημόσιο μνημείο.

Ο Ιησούς ΔΕΝ ετάφη, αλλά ετέθη, κάτι που δείχνει ότι το μνημείο ήταν υπέργειο, ΟΧΙ υπόγειο. Προσέξτε τέλος στο ίδιο ευαγγέλιο που μιλά για
το "σώμα" και όχι το "πτώμα". Βέβαια κάποιος που ξέρει ελληνικά καταλαβαίνει και την διαφορά των δυο λέξεων.
Αυτά τα λίγα για την δήθεν ταφή σε ένα ανύπαρκτο τάφο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 09:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Και μια ακόμη λεπτομέρεια.

Ο Ιησούς δεν σταυρώθηκε σε κανένα Γολγοθά (Golgotha) δηλαδή κρανίου τόπο. Γιατί? Στην εβραϊκή η λέξη κρανίο είναι Gulgoleth και όχι Golgotha.
Κάποιος που θα έπαιρνε μόνο τα σύμφωνα θα μπορούσε να κάνει λάθος αν ΔΕΝ ήξερε την εβραϊκή γλώσσα. Όμως οι συγγραφείς των ευαγγελίων υποτίθεται ότι την γνώριζαν…

Άλλη μια γκάφα αποκαλύπτεται…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 10:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Pete τι ψαχνεις να βρεις τωρα?Το εχουμε τονισει οτι τα ιστορικα στοιχεια "μπαζουν" απο παντου και αν πιασουμε τα Ευγγέλια τοτε χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.

quote:
Το ΚΚΕ είναι πια ένα μεταρυθμιστικό και διεθνιστικό κόμμα που δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από την υγειϊνή "δίαιτα" του συστήματος. Καμία αντίσταση στο σύστημα δεν φέρνουν, το υπηρετούν κανονικά. Δεν είναι ότι πρόδωσαν τις μαρξιστικές τους αξίες, απλά η λαϊκή τους μάζα μεταλλάχθηκε από εργάτες σε αστούς. Δεν διεκδικούν πια την ανατροπή του συστήματος, αλλά την καλύτερη διανομή του Εθνικού Προϊόντος με καλύτερες συμβάσεις εργασίας, κλπ. Τα γνωστά δηλαδή...

Μου αρεσει που εχουμε και πολιτικες κουβεντες αναμεσα σε Αγιο Φως και θαυματα.Κατι σαν διαλλειμα για να χαλαρωσουμε.


Παντως πριν καποιοι μες πουν οτι θεωρουνε μπουρδολογια τα ερωτηματα και τις αντιρησεις μας για το "θαυμα" του Α.Φωτος καλο θα ητανε να πεισουνε το ιερατειο τους που τους εχει πλασαρει αυτο το "θαυμα" να δεχτει τις επιστημονικες ομαδες στο ναο της Αναστασεως και να βγει ενα πορισμα που να μας δειχνει τι ειναι τελικα "θαυμα" και τι απατη.
Οσο δεν δεχονται τους επιστημονες τοσο εμεις θα εχουμε τις αντιρησεις μας.Ας μην ξεχναμε και το "θαυμα" της ιερας σινδονης που οταν η επιστημη το μελετησε αποδειχτηκε περιτρανα οτι ειναι απατη.Τουλαχιστον οι δυτικοι ειχανε την τολμη να αποδεχτουνε την αποφαση της επιστημης και να τις δωσουνε το δικαιωμα να μελετησει αυτο το "θαυμα".Απορω γιατι και η Ανατολικη Ορθοδοξη Εκκλησια δεν πρατει το ιδιο.
Η μοναδικη απαντηση που βρισκω ειναι ο φοβος?

Αλλα εαν μιλαμε για "θαυμα" μπορει ο ανασταντας Ιησους να φοβατε την επιστημη?


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 10:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλε μου,

Να σου υπενθυμίσω την μεγάλη αντίρρηση της δυτικής εκκλησίας στον επιστημονικό έλεγχο της συνδόνης με C14.

Όταν έγινε και αποκαλύφθηκε το πράγμα, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που έθεσαν την μέθοδο χρονολόγησης υπό αμφισβήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 10:41:24  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr,

Λες:
«Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί αυτά τα δύο αξιακά συστήματα θα έπρεπε να είναι αντιμαχόμενα.»

Διότι η αποκαλούμενη «χριστιανική» (Μεσσιανική) ερμηνεία του ιουδαϊσμού υπήρξε ΠΑΝΤΟΤΕ πολέμια του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ! Και το χειρότερο: θα συνεχίσει να είναι. Θέλεις να δούμε τις ΧΑΟΤΙΚΕΣ αντιφάσεις των δυο κοσμοθεωριών? Θέλεις να δούμε τον λυσσώδη πόλεμο που συνεχίζει εδώ και 1700 χρόνια ο ιουδαιοχριστιανισμός?

Μπορείς να μου πεις ΠΟΙΟΣ φρόντισε ώστε ένα ΝΟΣΗΜΑ (αφροδισιακά νοσήματα) να λάβει το όνομα μιας ΘΕΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ??

Λες:
«Αυτό που εσύ ονομάζεις προσκυνηματική παρωδία είναι η αποδοχή απο εκκατομύρια ανθρώπων της αλήθειας που πρεσβεύει το Χριστιανικό σύστημα αξιών. Ας είμαστε επομένως πιο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μας.»

Σου έχω προσκομίσει όλα τα ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουνε την τραγελαφική πορεία του «αγίου φωτός» στο χρόνο. Ας πούνε πρώτα στον κοσμάκη ότι δεν ανάβει με «Θεϊκό χέρι» η φλόγα και μετά συζητάμε ποιοι και πόσοι θα προσέλθουνε. Όσο για το ότι προσέρχονται (υποτίθεται..) στον «Πανάγιο τάφο» φίλτατε…….εάν θέλεις το συζητάμε ευχαρίστως!

Λες:
«Από τη μία πλευρά υμνείς την Ελληνική παράδοση, όπου τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι εκφραστές τους και κυρίως ο Πλάτων ομιλούν για την φύση της ψυχής και την ανεξάρτητη ύπαρξή της, και από την άλλη τίθεσαι ενάντια στην ύπαρξη ψυχής και επομένως αντιμάχεσαι οτιδήποτε έχει να κάνει με τα επέκεινα.»

Φίλτατε ΠΟΙΑ είναι η ασυνέπεια της σκέψης μου? «Το νοείν ταυτόν εστίν και είναι» μας φωνάζει ο Παρμενίδης. Γιατί θα πρέπει να συμφωνώ δηλαδή με τον Πλάτων? Γιατί θα πρέπει να συμφωνήσω με τη Φιλωνική θέση που υιοθέτησε ο χριστιανισμός? Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς ΓΙΑΤΙ σώθηκαν σχεδόν όλα τα έργα του Πλάτων και όχι άλλων προσωκρατικών??

Λες:
«Αν νομίζεις ότι όλη η ανθρώπινη ιστορία της ανθρωπότητας είναι η ιστορία μιας κοινωνίας από μηχανές δίχως πίστη σε αξιακά συστήματα, που καθόλου δεν έχουν επιβληθεί μιας και τα άτομα διαθέτουν ελεύθερη βούληση, τότε θα πρέπει να σου πω, ότι ουδείς αισθάνεται τόσο μόνος στον κόσμο, όσο εκείνος που αρνείται την ίδια του την ψυχή.»

Κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΦΑΛΜΑ αγαπητέ εάν νομίζεις ότι ο ενισμός δεν πρεσβεύει ανθρώπινες αξίες. Τα αποτελέσματα της πνευματοκρατίας τα ζει η ανθρωπότητα αιώνες τώρα μέσω των δογματικών πολέμων περί της «σωστής ερμηνείας» του που και πως «κινείται» η ψυχή.
Όσον αφορά δε την υποτιθέμενη πίστη που πρεσβεύει το πνευματικό υπόστρωμα του ιουδαιοχριστιανισμού, έχε υπ’οψιν σου πως πρόκειται για ΣΤΥΓΝΗ ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΑ.

Και μιλάω για την θρησκευτικότητα του κάθε ανθρώπου και τη σχέση του με το Θείον, όχι απαραίτητα του συγκεκριμένου δόγματος.

Προσπαθούμε (μέσω διαφόρων απομυθοποιήσεων) να ρίξουμε άπλετο φως στις «παραδόσεις» που κατασκεύασαν τα ιερατεία ώστε να κατανοήσουμε την διαφοροποίηση της θρυλούμενης «πίστης» από την θρησκευτικότητα. Όπως βλέπουμε όμως, αυτή την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ την προσπερνά με «ελαφρά πηδηματάκια» το κατεστημένο, διότι η άγνοια της ύπαρξης της από το ποίμνιο εξασφαλίζει και σε μεγάλο ποσοστό την επιβίωση στην ίδια την χριστιανική Εκκλησία.

Επομένως, θα πρέπει να διαχωρίσουμε την φυσική ανάγκη της θρησκευτικότητας του κάθε ανθρώπου καθώς και την πίστη μέσα από τον χριστιανικό βίο. Διότι, είναι πασιφανέστατο, ότι π.χ. ο εκχριστιανισμένος Έλληνας γίνεται ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ, μέσω της τυπολατρίας και εν πολλοίς της χριστιανικής ειδωλολατρίας και του τοτεμισμού, ακριβώς λόγω του ότι έχει ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΘΡΗΣΚΕΥΕΤΑΙ.

Αυτή η κατάσταση είναι προφανής, δεδομένου ότι η σχέση του Έλληνα με την Ορθοδοξία είναι καθαρά τυπολατρική και εξωτερική. Η επιβληθείσα αυτή σχέση δεν αφορά ούτε τα κίνητρα της κοινωνικής συμπεριφοράς του αλλά ούτε και την κοινωνική ζωή καθ’αυτού. Αφορά μόνο ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ και ΤΙΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.

Αρκεί να ρίξουμε μία ματιά στην καθημερινή ζωή του ώστε να αντιληφθούμε την έκταση της υποτιθέμενης του «πίστης στον χριστιανισμό».

Μία εκμετάλλευση που διαχρονικά τον έχει οδηγήσει στον μεσαίωνα και τον πνευματικό εγκλεισμό σε ΞΕΝΑ ΙΔΕΩΔΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.

Αυτό είναι μια ΤΙΜΩΡΙΑ φίλτατε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 12:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:

Φίλε μου,

Να σου υπενθυμίσω την μεγάλη αντίρρηση της δυτικής εκκλησίας στον επιστημονικό έλεγχο της συνδόνης με C14.

Όταν έγινε και αποκαλύφθηκε το πράγμα, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που έθεσαν την μέθοδο χρονολόγησης υπό αμφισβήτηση.



Το Μ.Σάββατο στην κρατική τηλεόραση είχε ένα ντοκυμανταίρ, όπου ελέχθη ότι οι επιστήμονες δεν έχουν καταλήξει ακόμα σε ασφαλή συμπεράσματα και λένε ότι μπορεί να είναι πιθανό να είναι ορθός ο ισχυρισμός ότι τα καψίματα αλλιώνουν το αποτέλεσμα του ελέγχου με άνθρακα.

quote:
Ο Ιησούς ΔΕΝ ετάφη, αλλά ετέθη, κάτι που δείχνει ότι το μνημείο ήταν υπέργειο, ΟΧΙ υπόγειο.


Είπε κάποιος ότι ήταν υπόγειος τάφος;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 13:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
pete, (ή ίσως ξεpete)
quote:

Στο 'κατά Ιωάννη' ο Ιησούς σταυρόθηκε σε ιδιωτικό κήπο και ετέθη σε μνημείο, ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΤΑΦΗ. Φυσικά ένας που εκτελείται δημοσίως ΔΕΝ κηδεύεται σε δημόσιο μνημείο.

Ο Ιησούς ΔΕΝ ετάφη, αλλά ετέθη, κάτι που δείχνει ότι το μνημείο ήταν υπέργειο, ΟΧΙ υπόγειο. Προσέξτε τέλος στο ίδιο ευαγγέλιο που μιλά για το "σώμα" και όχι το "πτώμα". Βέβαια κάποιος που ξέρει ελληνικά καταλαβαίνει και την διαφορά των δυο λέξεων.
Αυτά τα λίγα για την δήθεν ταφή σε ένα ανύπαρκτο τάφο.


και επίσης,

quote:

Και μια ακόμη λεπτομέρεια.

Ο Ιησούς δεν σταυρώθηκε σε κανένα Γολγοθά (Golgotha) δηλαδή κρανίου τόπο. Γιατί? Στην εβραϊκή η λέξη κρανίο είναι Gulgoleth και όχι Golgotha.
Κάποιος που θα έπαιρνε μόνο τα σύμφωνα θα μπορούσε να κάνει λάθος αν ΔΕΝ ήξερε την εβραϊκή γλώσσα. Όμως οι συγγραφείς των ευαγγελίων υποτίθεται ότι την γνώριζαν…

Άλλη μια γκάφα αποκαλύπτεται


"Ο θανατός μου θα 'ναι να πεθάνω από τα γέλια", Φ. Νίτσε

Το ελληνικό έθνος έχει το μοναδικό προνόμιο αν δεν κάνω λάθος η Αγ. Γραφή να έχει γραφεί στην Ελληνική. Ποιό Golgotha μας λες; Μήπως το μπέρδεψες με την Golgate;; Για το ευαγγέλιο μιλάμε, όχι για οδοντόκρεμες!

Όσο για το Κατά Ιωάννη ευαγγέλιο, θα μπορούσε σε παρακάλω να μεταφέρεις ακριβώς το χωρίο που λέει αυτά που ισχυρίζεσαι; Αν δεν το κάνεις, είσαι απλώς συκοφάντης, για να μην πως τίποτα περισσότερο.

Όσο για τον μέγα επιστήμονα Tyaneas, ας ασχοληθεί με την επιστήμη του, ώστε να μάθει να ταξιδεύει με όλους τους καιρούς!! Θα έχει βέβαια ένα μικρό προβληματάκι, όταν φυσήξει αντίθετος άνεμος (ψυχή) γιατί τότε η επιστήμη και ο Νίτσε δεν μπορούν να τον βοηθήσουν. Αν ωστόσο μπορεί δίχως παραπομπές στον Νίτσε, να αρθρώσει κανένα σοβαρό λόγο, ώστε να συζητήσουμε, έχει καλώς. Αλλιώς αυτά τα φλιναφήματα περί απάτης και επιστήμης ας τα εξετάσει μόνος του. Διαφορετικά, καλά θα κάνει να κάτσει να διαβάσει λιγάκι την Κριτική του Καθαρού Λόγου, IMMANUEL KANT, και ιδιαίτερα το σημείο όπου αναφέρεται στην αντιπαράθεση του ζητούμενου με το αιτιατό. Γιατί μπορεί κάτι να φαίνεται λογικό, αλλά να μην είναι πραγματικό.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 13:52:21  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα της γνησιότητας ή όχι της αποκαλούμενης «ιεράς συνδόνης» είναι πολύ πιο σκοτεινό από τα «καψίματα» αγαπητή Zadok.

Υπάρχει σχετικά ένα βιβλίο, μία έρευνα της επιστημονικής διαδρομής που πέρασε η συνδόνη ουσιαστικά, των Holger Kersten & Elmar R. Gruber (DAS JESUS KOMPLOTT) το οποίο καταγράφει ΟΛΑ τα στάδια των ερευνών. Το βιβλίο αυτό αποτελεί μια ΜΠΟΥΝΙΑ στο στομάχι πολλών!

Στο βιβλίο αναλύονται τα συμπεράσματα που κατέληξαν τα διάφορα επιστημονικά κέντρα, τα οποία και στο μεγαλύτερο τους μέρος αποσιωπώνται.

Το βιβλίο καταλήγει σε ένα εξόχως αποκαλυπτικό συμπέρασμα: Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΔΟΝΗ ΕΊΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ. Το συγκεκριμένο ύφασμα περιέχει όλα αυτά τα στοιχεία που αποδεικνύουνε μια ηλικία περίπου 2000 χρόνων. Έχουνε εντοπιστεί μάλιστα ιχνοστοιχεία από μύρο και άλλα έλαια καθώς και από την χλωρίδα της συγκεκριμένης περιοχής.

Η συγκεκριμένη συνδόνη δεν κρατήθηκε τυχαία γα τόσους αιώνες από χριστιανικούς κύκλους. Υπήρχε η παράδοση που την συνόδευε, που όμως δεν μεταφέρθηκε όπως αρχικά είχε διαφυλαχθεί.

Οι προσεγγίσεις που γίνανε με Radiokarbon είναι λάθος. Οι αποδείξεις περί του λάθους προέρχονται από σειρά επιστημονικών ερευνών που ΑΠΟΣΙΩΠΗΘΗΚΑΝ.

Γεννάται λοιπόν το ερώτημα ΓΙΑΤΙ να αποσιωπήθηκε η γνησιότητα της συνδόνης και να αφέθηκε το όλο θέμα μέσα σε ένα πέπλο μυστηρίου? Γιατί σιωπούν οι εκκλησιαστικοί κύκλοι και δεν ανασύρουν στην επιφάνεια τα όσα γνωρίζουν περί της γνησιότητας και αποσιωπούν?

Εδώ σε θέλω αγαπητή μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 14:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Αγαπητέ Athakandr,

δεν θα απαντούσα στο ειρωνικό σου και συν τοις άλλοις ένα αποδεδειγμένα άσχετο άτομο αν δεν υπήρχαν και άλλοι αναγνώστες.

Να διαβάσεις καλά λοιπόν το 19:41 που λέει:

Ήταν στον τόπο όπου σταυρώθηκε ΚΗΠΟΣ και μέσα στον ΚΗΠΟ υπήρχε νέο ΜΝΗΜΕΙΟΝ (μαυσωλείο) άδειο όπου κανείς δεν είχε τεθεί μέχρι τότε.
Λόγω της Παρασκευής των Ιουδαίων και επειδή ήταν κοντά το ΜΝΗΜΕΙΟΝ έθεσαν τον Ιησού.

Αυτά για τον δήθεν κρανίου τόπο, άσχετε φίλε.

Και τώρα επί της ουσίας.

Ξέρεις την έννοια ΚΗΠΟΣ και τι σημαίνει? Ήταν περιφραγμένοι με τοιχίο ΝΑΙ η ΟΧΙ? Μάθε και μετά έλα να γράψεις.
Υπάρχει υπόγειο μνημείο?
Θα ‘έθαβες’ ποτέ δημόσια εκτελεσθέντα σε δημόσιο μνημείο?
Τι σημαίνει ‘θέτω’ και τι ‘θάβω’?
Στον τάφο ‘θάβεις’ η ‘θέτεις’?

Σίγουρα γελούν πολλοί με την ασχετοσύνη σου.

Όσο για το κρανίο να μάθεις ότι στην Εβραϊκή ΔΕΝ είναι Γολγοθάς όπως σου λέει το παπαδαριό. Είτε σου αρέσει είτε όχι.

Αυτά τα λίγα και να μην είσαι στο μέλλον τόσο ειρωνικός αν δεν ξέρεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 15:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Και για να σε κάνω να αρχίσεις να το σκέφτεσαι παραπάνω φίλτατε,

Θα δεχόσουν ποτέ ένας δημόσια εκτελεσμένος να τεθεί (όχι βέβαια για λίγες μέρες) στο δικό σου αχρησιμοποίητο ιδιόκτητο μνημείο (και ΟΧΙ τάφο αφού ΔΕΝ υπάρχει κάτι τέτοιο) κάποιος που δεν γνωρίζεις?

Φυσικά ΟΧΙ.

Άρα ο ιδιοκτήτης του κήπου ΜΕΣΑ στον οποίο σταυρώθηκε ο Ιησούς και του μνημείου μέσα σε αυτόν ήταν γνωστός η φίλος του (να σταματήσω εκεί προς το παρόν).

Αυτά τα λίγα για τον υποτιθέμενο τάφο. Μαυσωλείο φίλε μου ήταν ο δήθεν τάφος για τον οποίο μιλάνε όλοι σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 16:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Αγαπητέ ξεpete,

Έχω ξαναμιλήσει για τα διάφορα "χαμαιτυπεία της σκέψης", που συστηματικά παραποιούν την ιστορική αλήθεια με ιδιαίτερα κουτοπόνηρο ύφος.

Στο μήνυμα σου με παραπλανητικό "τίτλο" ... "δεν θα απαντούσα στο ειρωνικό σου και συν τοις άλλοις ένα αποδεδειγμένα άσχετο άτομο αν δεν υπήρχαν και άλλοι αναγνώστες"...καθώς και όλα όσα λες, το να πω ότι αποτελούν εμπαιγμό και απάτη εις βάρος των αναγνωστών του forum θα ήταν κοινοτυπία.

Το να πω ότι όσα ψεύτικα ισχυρίζεσαι έχουν κάποια απήχηση και ότι η ουσία των όσων λες μόνο γέλια θα προκαλούσε, είναι πάλι κοινοτοπία.

Γι' αυτό και παρ' ότι πιο αρμόδια για να απαντήσουν στο μήνυμά σου θάταν τα νηπιαγωγεία παρά η κριτική, θα προσπαθήσω όχι ν' απαντήσω αράδα αράδα -όπου είναι οι συνειδητές ψευδολογίες σου- αλλά επί της ουσίας σε ορισμένα απ' τα ζητήματα που διαστρεβλώνονται.

Λέει στην Αγία Γραφή ,

"..και λαβών το σώμα ο Ιωσήφ ενετύλιξεν αυτο συνδόνι καθαρά και έθηκεν αυτό εν τω καινώ αυτού μνημείω ο ελατόμησεν εν τη πέτρα και προσκυλίσας λίθον μέγαν τη θύρα του μνημνείου απήλθεν." Κατά Ματθαίον 27.60-61

Το ίδιο λέει και το Κατά Μάρκον 15.46

Αυτά λεει η Αγία Γραφή και ο καθένας καταλαβαίνει.

Επειδή όμως ο ξεpete πέρα από τον αντι-Δογματικό παριστάνει και τον αγωνιστή ευρέσεως της αλήθειας και ξεπετάει μέσα σε δυο σειρούλες όλη την αλήθεια του Χριστιανισμού θα του πω δυο λογάκια.

Αν θέλει ο κύριος ξεpete να τον πάρουμε στα σοβαρά, θα πρέπει να λειτουργεί με διαδικασίες σοβαρής αντιπαράθεσης δίχως ύβρεις, με διαδικασίες λογικής ακολουθίας δίχως δικές του ερμηνείες και παραποιήσεις, διαφορετικά η ηχηρή του λογοκοπία μόνο γέλια μπορεί να προκαλεί.

Όσα λέει, βρίσκονται σε πλήρη αντίφαση με την κεντρική ιδέα και ουσία της Χριστιανικής πίστης.

Λέει: " Μαυσωλείο φίλε μου ήταν ο δήθεν τάφος " , "Δεν ετάφη, αλλά ετέθη" .. και συγκρίνει την εβραϊκή λέξη "Gulgoleth και όχι Golgotha", ενώ η Αγ. Γραφή έχει γραφεί στην Ελληνική.

Πρόκειται δηλαδή για μια καθαρή εξαπάτηση-μανιπουλάτσια των αναγνωστών, που δεν ανταποκρίνεται σε τίποτε παρά μόνο στην παραπληροφόρηση.

Άλλωστε ακόμη κι ο ίδιος αντιλαμβάνεται ότι όσα λέει για να δικαιολογήσει το μένος του ηχούν τελείως κάλπικα και σπεύδει να προσθέσει .. "Θα δεχόσουν ποτέ ένας δημόσια εκτελεσμένος να τεθεί (όχι βέβαια για λίγες μέρες) στο δικό σου αχρησιμοποίητο ιδιόκτητο μνημείο (και ΟΧΙ τάφο αφού ΔΕΝ υπάρχει κάτι τέτοιο) κάποιος που δεν γνωρίζεις?"

Τώρα αν αναρωτηθεί κανείς από που προκύπτουν όλα αυτά, η απάντηση θα ήταν απλή: από το αρρωστημένο μυαλό του ξεpete.

Όλα λοιπόν είναι ξεκάθαρα, ο ξεpete όντας μέχρι τα μπούνια μέσα στην χειρότερη μορφή αθείας κάνει κριτική μεταφέροντας εκφράσεις του πεζοδρομίου. Δεν χρειάστηκε να πρωτοτυπήσει. Πήρε τις ταμπέλες, τις κόλλησε στην Αγ. Γραφή και τελείωσε.

Και για να μην χρειάζεται να ξανακουραστεί μελλοντικά, για άλλες εξηγήσεις, έριξε την κοτσάνα του, ότι .. "Άρα ο ιδιοκτήτης του κήπου ΜΕΣΑ στον οποίο σταυρώθηκε ο Ιησούς και του μνημείου μέσα σε αυτόν ήταν γνωστός η φίλος του (να σταματήσω εκεί προς το παρόν)."" και ξεμπέρδεψε.

Ο λαμπρός αυτός νέος έδωσε ένα μάθημα άτεγκτης επιχειρηματολογίας, ένα μάθημα λογικής και ήθους, ένα αξεπέραστο δείγμα διαλεκτικού εσωτερισμού και στοχασμού και ιδεολογικής καθαρότητος.

Την απάντησή μου την κέρδισε πράγματι επάξια.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 15/04/2004 16:26:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 20:27:55  Εμφάνιση Προφίλ
Δεδομένου ότι η λέξη "άθεοι" εμφανίζεται ολοένα συχνότερα, ως κάτι το επιλήψιμο, καλά είναι να είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι όταν απευθύνουμε σε συνομιλητές μας τέτοιου είδους κριτική, μιας και το επιχείρημα είναι ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ.

Ως συνήθως, οι θρησκείες που πρεσβεύουν έναν προσωπικό Θεό ονομάζουν υποτιμητικά "άθεο" αυτόν που πιστεύει σε μια άλλη εκδοχή της έννοιας του Θεού. Και ονομάζουν "άθρησκο" τον άπιστο ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ. Έτσι διαστρέφουν πλήρως την αλήθεια.

Μια κοινή πρακτική ιδιαίτερα των Αβρααμικών δογμάτων.

Σε αυτό το σημείο να τονίσουμε το γεγονός πως εάν ο "αληθινός Θεός" ήταν ο θεός κάποιας απο τις θρησκείες που διακηρύσσει την μονοπώληση του, τότε ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ θα έβρισκε τον τρόπο αυτός ο Θεός να είναι ένας και ο ίδιος για όλες τις θρησκείες της γης.

ΕΝΘΕΟΣ και συνάμα οπαδός της ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ, είναι όμως αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ θρησκείες την αληθινή Θεότητα.

ΑΘΕΟΣ και οπαδός της ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην πίστη ενός παραδοσιακού Θεού-μύθου κάποιας θρησκείας, της οποίας μάλιστα την απο σκοτεινές διαδρομές παραληφθείσα "θεόπνευστη παρακαταθήκη" ποτέ του δέν αμφισβητεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 21:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Όλα τα απροκατάληπτα σκεπτόμενα άτομα νομίζω πως καταλαβαίνουν ότι η βάφτιση (από τον Schwabe) της πίστης στις αρχές του Χριστιανισμού ως "Αθείας" αποτελεί μέρος του όλου εμπαιγμού και της εξαπάτησης των αναγνωστών.

Οι χυδαιότητες που εκτοξεύονται από διαφόρους -οι οποίοι δεν διστάζουν πια μπροστά σε τίποτα- ενάντια στην Χριστιανική θρησκεία είναι άνευ προηγουμένου.

Τίποτε πια δεν μένει που να μπορούμε να υποστηρίξουμε, που νάχει για εμάς κάποια αξία, σύμφωνα με τη γνώμη τους. Και βέβαια οι παλινωδίες και η αυτογελοιοποίηση έρχονται η μία μετά την άλλη.

Σύμφωνα λοιπον με τον Schwabe "ΕΝΘΕΟΣ και συνάμα οπαδός της ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ, είναι όμως αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ θρησκείες την αληθινή Θεότητα".

Ενώ όμως αυτές οι απόψεις υποστηρίζονται απ' το σύνολο σχεδόν της αθείας, εν τούτοις δεν περνάνε στη βάση του Ελλ. λαού, όπως το διαπιστώνει ο καθένας στις απειράριθμες συζητήσεις που γίνονται απανταχού της χώρας αλλά και τη συμμετοχή. Γιατί όλος αυτός ο κόσμος έχει απόλυτη συνείδηση ότι η «αποσύνθεση του κοινωνικού ιστού» είναι ο πρωταρχικός στόχος όλων αυτών των απόψεων, που συστηματικά διατυπώνονται όντας μέσα σε ένα ευρύτερο σχέδιο αλλοτρίωσης της συνείδησης των ατόμων για την επίτευξη συγκεκριμένων σκοπών.

Ό,τι και να λένε όμως οι πολέμιοι του Χριστιανισμού δεν μας αγγίζει. Οι άνθρωποι είναι φαιδροί, μας διασκεδάζουν, μας ρηλαξάρουν, το γλεντάμε, αφού οι ίδιοι αναλαμβάνουν να αποπροσανατολίσουν με τις φαιδρότητές τους τους διώκτες του Χριστιανισμού με τον καλύτερο τρόπο.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 22:32:49  Εμφάνιση Προφίλ
athakandr,

ότι σπείρεις…….θα θερίσεις φίλτατε! Δεν το’χεις ξανακούσει? Να σου ενθυμίσω ότι την μισαλλόδοξη και προκατειλημμένη σημαία της «αθεΐας» ΠΡΩΤΟΣ σήκωσες κατά των συνομιλητών σου. Τώρα, σε ποια «απροκατάληπτα» άτομα απευθύνεσαι?

Λες:
«Τίποτε πια δεν μένει που να μπορούμε να υποστηρίξουμε, που νάχει για εμάς κάποια αξία, σύμφωνα με τη γνώμη τους. Και βέβαια οι παλινωδίες και η αυτογελοιοποίηση έρχονται η μία μετά την άλλη.»

Όποιος αμφισβητεί ένα καθεστώς και μια εξουσία, όπως αυτό για το οποίο ο πανικός σου, σίγουρα διατρέχει τον κίνδυνο να γίνει αντικείμενο χλευασμού. Το θέμα είναι ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ! Καλύτερα λοιπόν να εισπράξω την ειρωνεία και τον χλευασμό του καισαροπαπισμού και των φερέφωνων του, παρά να διαιωνίζω τα ιουδαϊκά συμπιλήματα με τον μανδύα της «εξ αποκαλύψεως» θεωρίας.

Εξάλλου, ο ανοικτός διάλογος σίγουρα θα γονιμοποιήσει αργά η γρήγορα τις όποιες αλήθειες έχουμε να πούμε. Θέλει δεν θέλει η όποια αντιπαλότητα και όξυνση.

Λες:
«Ενώ όμως αυτές οι απόψεις υποστηρίζονται απ' το σύνολο σχεδόν της αθείας, εν τούτοις δεν περνάνε στη βάση του Ελλ. λαού, όπως το διαπιστώνει ο καθένας στις απειράριθμες συζητήσεις που γίνονται απανταχού της χώρας αλλά και τη συμμετοχή.»

Μην στηρίζεσαι σε δεκανίκια παρωχημένα φίλτατε. Μιλάς για μια ΚΡΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ που το μόνο που έχει καταφέρει, πέρα του εκτρώματος της ρωμιοσύνης, είναι ο τοτεμισμός και η ειδωλολατρία. Η……χριστιανική ειδωλολατρία! Η τυπολατρία και η ολοένα αυξανόμενη αποχριστιανοποίηση θα έπρεπε να σε είχανε κάνει πιο συνετό. Να΄σαι σίγουρος πως με τη στάση σου δεν βοηθάς πάντως το δόγμα σου.

Λες:
«Γιατί όλος αυτός ο κόσμος έχει απόλυτη συνείδηση ότι η «αποσύνθεση του κοινωνικού ιστού» είναι ο πρωταρχικός στόχος όλων αυτών των απόψεων, που συστηματικά διατυπώνονται όντας μέσα σε ένα ευρύτερο σχέδιο αλλοτρίωσης της συνείδησης των ατόμων για την επίτευξη συγκεκριμένων σκοπών.»

Αυτοί που έμαθαν (μιας και το ζητάει το πετσί σου!) στον υπερήφανο Ελληνικό λαό πως οι προπάτορες του είναι ο χαλδαίος θεουργός Αβραάμ και η «πιστή» γυναίκα του Σάρα, αυτοί που έδωσαν στις….ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ τα ονόματα τιμωμένων προσώπων Ελληνικών θεοτήτων όπως η Αφροδίτη (Αφροδίσιο νόσημα!), αυτοί που καταδίκασαν με την ποινή του θανάτου τους «Ελληνίζοντες», αυτοί που απαγγέλλουν μέσα από τα ιερά τους ΚΑΤΑΡΕΣ κατά του Ελληνισμού, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!

Ακόμη και ο πλέον ανυποψίαστος μπορεί να καταλάβει πως μια (δήθεν) θεολογία που υποστηρίζει ότι «ου γαρ έστιν εξουσία ει μη από Θεού» (Προς Ρωμαίους ιγ’Ι), δηλαδή μια ψευδεπίγραφη θεολογία που ΚΑΘΑΓΙΑΖΕΙ την εξουσία ως…ΘΕΟΣΤΑΛΤΗ, αδυνατεί (εκ πεποιθήσεως και μόνο!) να αποτελέσει παράγοντα δημοκρατίας και ελευθερίας.

Το αντίθετο ακριβώς πρεσβεύει ο ιουδαιοχριστιανισμός από αυτά τα ιδεώδη του ΕΛΛΗΝΑ. Η θεολογία η συγκεκριμένη δύναται να συντάσσεται με τον εξουσιασμό, όποιος αυτός και εάν είναι, αποτρέποντας τις προθέσεις των κινημάτων των πολιτών για περισσότερη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Μια ματιά στην πορεία της στο χρόνο ΘΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ!

Ως εκ τούτου, είναι γελοίο και φαιδρό να ομιλείς φίλτατε περί «κοινωνικού ιστού», όταν ο ιουδαιοχριστιανισμός ΔΕΝ ΔΙΑΠΝΕΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΕΙ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ και δημοκρατικές λογικές που πηγάζουν μέσα από τα σπλάχνα του Ελληνισμού, αλλά υποδαυλίζει διαρκώς με την εθνοκτόνο δογματική παράδοση του τις ρίζες των λαών και εν τέλει την ίδια του τη συνείδηση!

Αν έχεις λοιπόν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ κόπιασε φίλτατε. Αν όχι μην ζαλίζεις με τους παλιμπαιδισμούς σου και τις τετριμμένες ατάκες του "φιλοξενούμενου" κατεστημένου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 01:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Ενώ όμως αυτές οι απόψεις υποστηρίζονται απ' το σύνολο σχεδόν της αθείας, εν τούτοις δεν περνάνε στη βάση του Ελλ. λαού, όπως το διαπιστώνει ο καθένας στις απειράριθμες συζητήσεις που γίνονται απανταχού της χώρας αλλά και τη συμμετοχή. Γιατί όλος αυτός ο κόσμος έχει απόλυτη συνείδηση ότι η «αποσύνθεση του κοινωνικού ιστού» είναι ο πρωταρχικός στόχος όλων αυτών των απόψεων, που συστηματικά διατυπώνονται όντας μέσα σε ένα ευρύτερο σχέδιο αλλοτρίωσης της συνείδησης των ατόμων για την επίτευξη

Όταν ο Θεόφιλος της Αλεξάνδρειας πρότεινε στον Συνέσιο της Κυρήνης να γίνει επίσκοπος, ο Συνέσιος απάντησε:

«Η φιλοσοφική νοημοσύνη, ενώ κοιτάει προς την αλήθεια, παραδέχεται την ανάγκη να ψεύδεται. Το φως έχει να κάνει με την αλήθεια, αλλά το μάτι έχει περιορισμένη όραση και δεν μπορεί να κοιτάξει κατευθείαν στο φως χωρίς να τραυματισθεί. Καθώς το μισόφωτο είναι πιό υποφερτό για το μάτι, έτσι πιστεύω, είναι και το ( οφέλημο ) ψέμα για τους απλούς ανθρώπους.
Η αλήθεια βλάπτει εκείνους που δεν μπορούν να κοιτάξουν προς την πραγματικότητα. Εάν οι κανονισμοί της ιεροσύνης μου επιτρέπουν να διατηρήσω μία τέτοια θέση, τότε δέχομαι την χειροτόνηση, εφόσον μπορώ να κρατώ την φιλοσοφία μου ως ιδιωτική υπόθεση στο σπίτι μου και να κηρύττω παραμύθια όταν βρίσκομαι έξω»

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 02:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Επειδή το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν, δεν έχω να πω πολλά.

Ο Πλωτίνος κατά την προσφιλή του συνήθεια παπαγαλίζει την άγνοιά του την οποία στο μότο του διακηρύττει.

Ο Schwabe, με την "αχρωματοψία" που μόνιμα τον διακρίνει, αναπτύσσει μία συλλογιστική την οποία μόνο ο ίδιος καταλαβαίνει.

Έχω όμως ξαναπαεί, τα σκυλιά γαβγίζουν, η άμαξα περνά.

Η διαφωνία στο βάθος της δεν είναι θρησκευτική, αλλά φιλοσοφική. Οι θιασώτες της αθεΐας είναι στο βάθος τους αιθεροβάμμωνες, που πιστεύουν σε ένα αποστεωμένο φιλοσοφικό σύστημα δίχως την ύπαρξη ψυχής. Ξεκινώντας λοιπόν από αυτή την παραδοχή, μπορεί κανείς εύκολα να κατανοήσει την στάση τους σε όλα τα άλλα θέματα.

Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο όσο αφορά την Ελληνο-Χριστιανική παράδοση. Η θέση μου είναι σαφής.

Όσο αφορά όμως την φιλοσοφική & επιστημονική διάσταση του θέματος ευχαρίστως να συζητήσουμε. Κάποτε όμως που επιχειρήθηκε κάτι τέτοιο πάλι διαπίστωσα να διατυπώνονται "θρησκευτικές" θέσεις. Διαπίστωσα πλήρη άγνοια γύρω από την επιστημονική προβληματική του θέματος και αυτό είναι κάτι που με λυπεί.

Αν θέλουν κάποιοι να μπορούν να συζητάνε γύρω από τέτοια πολύπλοκα θέματα θα πρέπει να μάθουν να μελετούν και να εκφράζουν την προβληματική τους με επιχειρήματα δηλαδή να σκέπτονται. Θα ήταν πολύ χρήσιμο να ακούσουμε όλοι πρωτότυπες ιδέες γύρω από αυτά τα θέματα στο πλαίσιο της προσπάθειας συγκερασμού των απόψεων θρησκείας-επιστήμης ή αλλιώς ψυχής&πνεύματος-ύλης και όχι τα γνωστά θρησκευτικά αναμασήματα του παρελθόντος που δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα.

Αν θέλει ο Schwabe και οι υπόλοιποι να προσφέρουν κάτι, αυτό δεν είναι η παράθεση της ιστορίας όπως αυτοί την αντιλαμβάνονται, αλλά ο γόνιμος και τεκμηριωμένος προβληματισμός για το τι ισχύει από εδώ και πέρα.

Ο γέγοναι, γέγοναι, το θέμα είναι να προχωρήσουμε πέρα από την υπάρχουσα φιλοσοφική θεώρηση ... "προς νέα ακρογιάλια", όπως θα έλεγε και ο Γκαίτε.

Φιλικά,

Edited by - athakandr on 16/04/2004 02:39:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy