ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 19:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Συγνώμη , δεν μπορώ να διαβάσω και τις 46 σελιδες αλλα εμεινα με μια απορία.

Υπαρχουν ανθρωποι ανάμεσά μας , που ξερουν πως ανοιγει και πως κλεινει ενα PC (για να ειναι γραμμένοι σε φορουμ κατι ξερουν απο πισι)
και πιστευουν οτι καθε χρόνο γινεται ενα θαυμα στην Ιερουσαλήμ με
αγιο φως ?? καλα , ειναι δυνατόν... ??

Και γιατι ο θεός να κανει ενα τετοιο θαυμα. Ποιος ο λόγος ??
Ας θεραπευσει τον καρκίνο , ας θεραπευσει μια αρρωστια τοσες υπάρχουν,
ας σταματησει τους πολέμους ...

Οποιος πιστευει οτι υπαρχει θεός επειδη αναβει φωτιτσες καθε Πασχα
στην Ιερουσαλημ , δεν ειναι πιστός ,δεν ειναι νοήμων.
Πασχει απο διανοητική καθίζηση ή εχει επενδύσει στα θεουργικά και κερδιζει χρήματα.


Φιλικά
R


Λοιπόν φίλη/ε, αν και με καθυβρίζεις, χωρίς να με γνωρίζεις, να απαντήσω στο ερώτημά σου αν υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν να ανοίγουν το PC και πιστεύουν στα θαύματα, εγώ είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός (μηχ Η/Υ δηλαδή) και πιστεύω στα θαύματα. Γνωρίζω δε αρκετούς συναδέλφους που πιστεύουν, όπως και αρκετούς που δεν πιστεύουν.
Με αδικείς όμως, γιατί καλή μου φίλη; Έχω βιώσει θαύματα, και είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος (αν και όχι καλός Χριστιανός), και πιστεύω σε αυτά, ειδικά όταν είναι να σου αλλάξουν ολόκληρη την ζωή, όπως εμμένα.
Σε παρακαλώ πάρα πολύ, για πες μου, τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις πως πάσχω απο εγκεφαλική καθίζηση (σκληρός ο χαρακτηρισμός σου για το μυαλό μου...); Έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τις επιστήμες, η λογική είναι το κατεξοχήν αντικείμενό μου, ωστόσο η θρησκεία μου δεν αποτέλεσε ουδέποτε πρόβλημα για εμμένα, αντίθετα μάλλον θα έλεγα, μου έδινε ελπίδα και κουράγιο να προχωρήσω στην ζωή χωρίς φόβο, και να μαζεύω τα κομμάτια μου μετά από κάθε μου αποτυχία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 19:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Δεν νομιζω να εχω τοποθετηθει στο παρελθον,
και μια και ολοι μα ολοι εχουν πει αποψη, λεω να
γραψω και εγω τη δικη μου για να επιβεβαιωσω το ρητο
του Dirty Harry.

Λοιπν, για να δεχτουμε οτι κατι ειναι θαυμα πρεπει να
αποκλειστει περαν καθε αμφιβολιας καθε πιθανοτητα να προκεται
για σφαλμα, απατη, ταχυδακτυλουργια, ραδιο-αρβυλα, φυσικο φαινομενο
κ.τ.λ.

ειναι καπως οπως στις δικαστικες διαμαχες.
Η λογικη επιβαλει να υιοθετησουμε το παρακατω σκεπτικο.

"Ολα ειναι φυσικα φαινομενα μεχρι αποδειξεως του εναντιου"

(το αντιθετο, δηλαδη "ολα ειναι θαυματα μεχρι αποδειξεως του εναντιου"
αποτελει πληρη παραλογισμο που αγγιζει τα ορια της θρησκοληψιας)

Νομιζω οτι η πολιτικη αγωγη δεν καταφερε να μας πεισει για την
ενοχη του κατηγορουμενου, ε... εννοω για τη θεικη προλευση του
αγιου φωτος. Οι "αποδειξεις" της εχουν να κανουν με θαμπες
φωτογραφιες, προσωπικες μαρτυριες μεροληπτουντων μαρτυρων
και συγκινησιακα επιχειρηματα.

Αντιθετα η υπερασπιση παρουσιασε πολλα στοιχεια που συνηγορουν σε
σοβαρες αμφιβολιες σχετικα με τη θεικη προελευση.

Η ετυμηγορια μου ειναι οτι κατα συντριπτικη πιθανοτητα ΔΕΝ
προκειται για θαυμα, και το φαινομενο χαρακτηριζεται μη-θεικο
εστω και λογω αμφιβολιων.


Αγγελος.


οκ. τωρα κλειδωστε το.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 20:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Λοιπόν φίλη/ε, αν και με καθυβρίζεις, χωρίς να με γνωρίζεις, να απαντήσω στο ερώτημά σου αν υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν να ανοίγουν το PC και πιστεύουν στα θαύματα, εγώ είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός (μηχ Η/Υ δηλαδή) και πιστεύω στα θαύματα. Γνωρίζω δε αρκετούς συναδέλφους που πιστεύουν, όπως και αρκετούς που δεν πιστεύουν.
Με αδικείς όμως, γιατί καλή μου φίλη; Έχω βιώσει θαύματα, και είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος (αν και όχι καλός Χριστιανός), και πιστεύω σε αυτά, ειδικά όταν είναι να σου αλλάξουν ολόκληρη την ζωή, όπως εμμένα.
Σε παρακαλώ πάρα πολύ, για πες μου, τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις πως πάσχω απο εγκεφαλική καθίζηση (σκληρός ο χαρακτηρισμός σου για το μυαλό μου...); Έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τις επιστήμες, η λογική είναι το κατεξοχήν αντικείμενό μου, ωστόσο η θρησκεία μου δεν αποτέλεσε ουδέποτε πρόβλημα για εμμένα, αντίθετα μάλλον θα έλεγα, μου έδινε ελπίδα και κουράγιο να προχωρήσω στην ζωή χωρίς φόβο, και να μαζεύω τα κομμάτια μου μετά από κάθε μου αποτυχία.


WWalker
Κανεις δεν σου ζήτησε να αποκαλυψεις την ιδιότητά σου εκτος εαν πιστεύεις οτι επειδη
εισαι (μηχ Η/Υ) εχει μεγαλυτερη βαρυτητα η γνωμη σου. (λαθος αυτο)
Ουτε εχει σημασία ποσους συναδέλφους εχεις με τις ιδιες πεποιθησεις περι θαυμάτων διοτι
δεν μπορεις μεσα εδω να το αποδείξεις.
Τριτον , δεν μιλησα περι θαυμάτων γενικά αλλα περι ενος θαυματος που γινεται
με ραντεβού και μεσα σε ελεγχόμενο χώρο παρουσία ανθρωπων που οι περισσοτεροι
εχουν αρρωστημένη ψυχική υγεία.

Ρωτω το εξής
Ποιά η σκοπιμότητα του Θεού να ειναι τοσο επιμελής σε αυτό το θαύμα?? Ποια λογική καταλαβαίνεις εσυ πες μας.
Ποσο πιστος ειναι ενας πιστός που εντυπωσιάζετε απο τετοια θαύματα ?
Για να πιστεψει περισσότερο μήπως ?? Αν δεν ειχε θαύματα δεν θα πιστευε δηλαδή??
Γιατι να αλαξει η ζωή μας απο ενα θαυμα ??


----------
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.

Edited by - Rumyana on 19/07/2005 20:45:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 20:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
WWalker
Κανεις δεν σου ζήτησε να αποκαλυψεις την ιδιότητά σου εκτος εαν πιστεύεις οτι επειδη
εισαι (μηχ Η/Υ) εχει μεγαλυτερη βαρυτητα η γνωμη σου. (λαθος αυτο)
Ουτε εχει σημασία ποσους συναδέλφους εχεις με τις ιδιες πεποιθησεις περι θαυμάτων διοτι
δεν μπορεις μεσα εδω να το αποδείξεις.
Τριτον , δεν μιλησα περι θαυμάτων γενικά αλλα περι ενος θαυματος που γινεται
με ραντεβού και μεσα σε ελεγχόμενο χώρο παρουσία ανθρωπων που οι περισσοτεροι
εχουν αρρωστημένη ψυχική υγεία.

Φίλη Rumyana,
την ιδιότητά μου την έχω αποκαλύψει προ πολλού, εξάλλου φαίνεται από τον λογαριασμό mail του παλιού μου account, δεν έχω πρόβλημα να το δηλώνω. Απλώς το ανέφερα γιατί έφερες το παράδειγμα με το "πάτημα του κουμπιού" για να ανοίξει το PC.
Έχω οδηγηθεί στο να πιστεύω πως όντως γίνεται το θαύμα αυτό, αν και επιφυλλάσομαι αρκετά, κατά συνέπεια η γενίκευσή σου πως όποιος πιστεύει σε αυτό το θαύμα πάσχει από εγκεφαλική καθίζηση με ακουμπάει και εμένα. Δεν με ενοχλεί όμως αυτό που είπες.
Σαφέστατα και δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι αρκετοί συνάδελφοι που πιστεύουν, όπως και αυτοί που δεν πιστεύουν, ωστόσο είναι λογικό να το συμπεράνει κανείς, δεν χρειάζεται ειδική απόδειξη. Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας αυτό.

Τώρα στα ερωτήματά σου, θα σου δώσω την προσωπική μου αντίληψη, μιας και δεν νομίζω να μπορεί να υπάρξει κάποια "σωστή" απάντηση, ο καθένας έχει διαφορετική άποψη.

quote:
Ρωτω το εξής
Ποιά η σκοπιμότητα του Θεού ??

Κατ'εμέ, λοιπόν, αν ρωτάς γιατί να υπάρχει Θεός (είναι κάπως διφορούμενη η ερώτησή σου, αν έχεις την καλοσύνη, αν την έχω παρερμηνεύσει να την διασαφηνίσεις), προσωπική μου άποψη είναι πως χρειάζεται κάτι "έξω" από τους νόμους του σύμπαντος, για να προκαλέσει την δημιουργία απ'το τίποτα, μιας και οι νόμοι της φύσης προκαλλούν την δημιουργία χρησιμοποιώντας κάτι που προυπάρχει. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτος, ελπίζω πάντως να είμαι σαφής σε αυτό που λέω.

quote:
Ποσο πιστος ειναι ενας πιστός που εντυπωσιάζετε απο τετοια θαύματα ?

Δεν νομίζω πως είναι θέμα πίστης το αν εντυπωσιάζεται από τέτοια θαύματα, είναι απλά θέμα χαρακτήρα, το πόσο εύκολα εντυπωσιάζεται, αν του αρέσει να βλέπει θαύματα, αν πιστεύει πως οι Νόμοι της Φύσης μπορούν να καταρριφθούν κλπ. Παίζουν αρκετοί παράγοντες ρόλο.

quote:
Για να πιστεψει περισσότερο μήπως ?? Αν δεν ειχε θαύματα δεν θα πιστευε ?

Στο πρώτο, ναι. Είναι η επικύρωση της πίστης το θαύμα.
Στο δεύτερο, ίσως ναι.

quote:
Γιατι να αλαξει η ζωή μας απο ενα θαυμα ??

Γιατί εμείς οι ίδιοι το ζητήσαμε να γίνει. Αν δεν το θέλαμε, δεν θα γινόταν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 21:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Wwalker
Την επαναδιατυπωσα την πρωτη ερωτηση

Ποιά η σκοπιμότητα του Θεού να ειναι τοσο επιμελής σε αυτό το θαύμα?? (Ραντεβου προμελετημένο)
Ποια λογική καταλαβαίνεις εσυ πες μας.

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 22:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Ποιά η σκοπιμότητα του Θεού να ειναι τοσο επιμελής σε αυτό το θαύμα?? (Ραντεβου προμελετημένο)
Ποια λογική καταλαβαίνεις εσυ πες μας.

Οκ, τώρα βγάζει καλύτερο νόημα σχετικά με το θέμα.
Ποια λογική βρίσκω; Την λογική της επιβεβαίωσης. Είναι μια τυπική επικύρωση της αλήθειας της Ορθοδοξίας. Είναι σαν να βροντοφωνάζει ο Θεός από εκεί ψηλά: "εδώ είμαι, σας ακούω και χαίρομαι που γιορτάζετε την Ανάστασή του Υιού Μου, γι'αυτό και σας ευλογώ με αυτό το θαύμα." Αυτή την λογική βρίσκω, και το θεωρώ και ως μια ακόμα ένδειξη της Αγάπης Του, της αγάπης που κυρήσσει η Ορθοδοξία πως ο Θεός έχει για τους ανθρώπους, ειδικά για αυτούς που πιστεύουν σε Αυτόν.

Νομίζω μια χρονιά είχε γίνει σούσουρο μεγάλο, όταν ο Πατριάρχης επιχείρησε να βγάλει το Άγιο Φως με το νέο ημερολόγιο, και αυτό δεν έβγαινε, γι'αυτό και η γιορτή του Πάσχα (το μεγαλοβδόμαδο δηλαδή) συμβαδίζει και στα δύο ημερολόγια, κρατώντας το παλιό. Μπορεί να είναι και ραδιο-αρβύλα βέβαια, έτσι.


Edited by - WWalker on 19/07/2005 22:37:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 22:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files
Λοιπον ενταξει ,απο ο,τι αποδεικνυεται απο τον αριθμο των σελιδων και των απαντησεων το "ΦΛΕΓΟΝ" θεμα των ημερων ειναι η ΜΕΓΙΣΤΗ απορια:"ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ ΘΑΥΜΑ;
Επαναπροσδιοριζω τη θεση μου και προτεινω την μετατροπη της μορφης του θεματος σε ...δημοσκοπιση.
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΗΣ :(ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΛΛΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΚΕΙΡΩΝΕΤΑΙ)

α)ΝΑΙ
β)ΟΧΙ
γ)ΙΣΩΣ
δ)ΔΕΝ ΞΕΡΩ /ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
ε)EGO DEN MILAEI ELINIKOS
στ)ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ;;

ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ .ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ...ΚΛΕΙΔΙΑ !!!!ΗΔΗ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ ...ΜΕ ΒΗΜΑ ΓΟΡΓΟ ΜΙΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΜΟΡΦΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ...ΤΑ ΦΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΑ...
ΚΑΙ ΜΕΤΑ....@@@@ΣΙΩΠΗ....

ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ.ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΕ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΟΡΙΟ(ΤΙ ΟΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΡΕΚΟΡ ...ΣΕΛΙΔΩΝ!!!)ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΝΕΙ.....

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΝΟΧΛΩ...
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ 1,2,3 ΠΑΜΕ!
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΥΛΑ,ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ!

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 23:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

quote:
Ποιά η σκοπιμότητα του Θεού να ειναι τοσο επιμελής σε αυτό το θαύμα?? (Ραντεβου προμελετημένο)
Ποια λογική καταλαβαίνεις εσυ πες μας.

Οκ, τώρα βγάζει καλύτερο νόημα σχετικά με το θέμα.
Ποια λογική βρίσκω; Την λογική της επιβεβαίωσης. Είναι μια τυπική επικύρωση της αλήθειας της Ορθοδοξίας. Είναι σαν να βροντοφωνάζει ο Θεός από εκεί ψηλά: "εδώ είμαι, σας ακούω και χαίρομαι που γιορτάζετε την Ανάστασή του Υιού Μου, γι'αυτό και σας ευλογώ με αυτό το θαύμα." Αυτή την λογική βρίσκω, και το θεωρώ και ως μια ακόμα ένδειξη της Αγάπης Του, της αγάπης που κυρήσσει η Ορθοδοξία πως ο Θεός έχει για τους ανθρώπους, ειδικά για αυτούς που πιστεύουν σε Αυτόν.

Νομίζω μια χρονιά είχε γίνει σούσουρο μεγάλο, όταν ο Πατριάρχης επιχείρησε να βγάλει το Άγιο Φως με το νέο ημερολόγιο, και αυτό δεν έβγαινε, γι'αυτό και η γιορτή του Πάσχα (το μεγαλοβδόμαδο δηλαδή) συμβαδίζει και στα δύο ημερολόγια, κρατώντας το παλιό. Μπορεί να είναι και ραδιο-αρβύλα βέβαια, έτσι.


Edited by - WWalker on 19/07/2005 22:37:48



Σκεφτηκες ποτε οτι μονο ενας θεός που ειναι ανθρώπινο δημιουργημα εχει αναγκη
απο τετοιες φτηνιαρικες και ταχυδακτυλουργικές επιβεβαιωσεις ??
Εδω και ο ποιο τελευταίος αρχαριος ταχυδακτυλουργος μια φωτίτσα θα την ανάψει.
Δεν μπαινω στην λογικη να αρχισω να ερευνω πως και γιατι με τις σπιθες
Νομιζω εχει εξαντληθει απο τις προηγουμενες σελίδες.

Ακου WWalker
Η πιστη ειναι ενα πλοίο , το καυσιμο του πλοιου ειναι το θαυμα.
Προορισμός του πλοιου η ελπίδα.
Ο Καπετανιος (ιερατειο) ανεφοδιαζει το σκαφος του πολυ τακτικά για να μην εχει απρόοπτα.
Για αυτό εχουμε πηξει στα καθε λογης θαυματα εδω και κει.
Σε οποιο χωριο και να πας ελλαδα βουλγαρια Σκοπια , ολο για θαυματα ακους.
Απλα το λεγομενο θαυμα στην Ιερουσαλήμ το ξεκινησανε οι αθλιοι ιεραρχες
πριν περιπου 1000 χρονια αν δεν κανω λάθος και επειδη κανανε καλη εισπραξη
το συνεχισαν μεχρι της μερες μας και τωρα δεν μπορουν να κάνουν πισω.
Ειδες ποσο αθλιοι και κομπιναδοροι ηταν και ειναι οι ιεραρχες εκει στην ιερουσαλημ
και πως μαλιοτραβιοντουσαν.
Ε Αν υπάρχει θεός επρεπε να ειχε σταματησει την φωτιτσα για μια δυο χρονιές
για να τον παραφεχτω (και να του βγάλω το καπέλο)
Δεν μπορω να φανταστω οτι ο παναγαθος θεος συνεργαζετε στο θεμα της φωτιας με
αυτους του γεροτσιφουτηδες και δεν εριξε ενα κεραυνο να τους καψει .

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 00:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Φίλη Rumyana, δεν θα πω πως οι συλλογισμοί σου είναι προιόντα ενός εγκεφάλου που πάσχει από καθίζηση φαιάς ουσίας, όπως είπες εσύ πριν για τους ανθρώπους που πιστεύουν πως η αφή του Αγίου Φωτός είναι θαύμα. Για να πω την αλήθεια, δεν έχει αξία να μπω και εγώ σε μια τέτοια διαδικασία, ούτε με εσένα συγκεκριμένα ούτε με κανένα άλλο μέλος του forum, δηλαδή να απαντώ σε μια προσβλητική κρίση με προσβολή, να πολεμώ την φωτιά με την φωτιά. Έχω μπεί σε τέτοιες διαδικασίες στο παρελθόν, και δεν κατάφερα τίποτα. Ούτε εμένα με ευεργέτησε, αλλά κυρίως δεν ευεργέτησε τον συνομιλητή μου.

Θέτεις κάποια ερωτηματικά. Τα περισσότερα τα έχουν θέσει άλλοι στην θέση σου στο παρελθόν. Μόνο αδιέξοδα προκαλλούν.

Αυτό όμως το οποίο θα κάνω, είναι να σου θυμίσω πως το να καταδικάσεις την Εκκλησία ολόκληρη επειδή οι ιερείς (όχι όλοι) είναι διεφθαρμένοι, θα ήταν το ίδιο ορθό με το να καταδικάσει κανείς την Ελληνική Αστυνομία επειδή οι αρχιφύλακες ή οι υπαστυνόμοι είναι αυταρχικοί ή ορισμένοι από αυτούς χρηματίζονται.
Και ο Θεός δηλαδή, αφού είναι παντοδύναμος και δίκαιος, γιατί δηλαδή να καταδικάσει ολόκληρη την Εκκλησία, ανάμεσά τους ανθρώπους καλούς, τίμιους και άγιους, με το να μην μας δώσει μια χρονιά το Άγιο Φώς; Μήπως δεν ξέρει πως έτσι θα τιμωρήσει ανθρώπους που δεν έφτεξαν;

Έχω χίλιους άλλους πιο σοβαρούς λόγους για να απορρίψω τον Θεό, τους έχω εξετάσει, άλλοι μου φαντάζουν σωστοί, άλλοι όχι. Άλλοι φαντάζουν αλλοπρόσαλλοι, προιόντα αρρωστημένης φαντασίας που προσπαθεί να ξεφύγει απ'τον Θεό πάση θυσία. Άλλοι φαντάζουν απλώς χαζοί. Άλλοι με μια πρώτη ματιά φαντάζουν λογικοί, αλλά με προσεκτική εξέταση αποδεικνύονται παράλογοι, και ξεσκεπάζεται ο σκοπός αυτού που τους έγραψε. Δεν το έχω κάνει. Και καλά έπραξα.

Δεν θεωρώ πως ο δρόμος για την αλήθεια βρίσκεται στο να πολεμάω τους ιεράρχες της Εκκλησίας, ακόμα και αν αυτοί θέλουν να με εξαπατήσουν...

Θα απουσιάσω για μερικές μέρες (ως συνήθως), οπότε θα αργήσω να απαντήσω.

Edited by - WWalker on 20/07/2005 00:29:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 00:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
WWalker
Περιοριστηκες μονοι στρο θεμα που σε βολευει και αυτο ειναι
οτι οι λιγοι κακοι ιεράρχες και οι πολλοι καλοι ιεραρχες και να μην τους μπερδευουμε
και δεν φταίει η εκκλησία.
ΛΑΘΟΣ
Τετοια ειναι η αθλιότητα της θρησκειας τετοιοι και οι ιεράρχες που παράγει.
Τετοιοι ποταποι και εγκληματίες ειναι οι ηρωές της θρησκειας τετοιοι και οι κληρικοι
που συνεχίζουν 2000 χρονια το παραμύθι.

Σε ξαναρωτάω
Για ποιο λογο χρειάζετε μια τοσο λαμπρή θρησκεία φτηνιαρικα κολπάκια με φωτιτσες
για να επιβεβαιωθει .
Εδω ο Ιησους μπορεσε και μας ειπε στα λιγα χρονια που εδρασε ποση ειναι η αποσταση
της γης απο τον ηλιο , μας ανελυσε το λαθος του γεωκεντρικου συστηματος και μας
υπεδιξε το ηλιοκεντρικο σαν σωστότερο, μας μιλησε για την μεγαλη αγνωστη ηπειρο,την Αμερικη, μας ειπε και μερικά πραγματα για θεραπείες ασυενειών....
Αυτά μάλιστα , ειναι θαυματα , εδω οποιος εχει αντίρηση ειναι πραγματικα γεννημένος βλακας αλλα τωρα αυτες οι φωτιές , ειναι υποβιβασμος .

Καλα , και μια μικρή τιμωρία , ενα θεικο σημάδι δεν μπορουσε να στειλει ο Γιαχωβας
να καταλαβουμε οτι κατι παιζει στο πατριαρχειο με black business ??
Επρεπε να ερθει ο Μακης να τα βγάλει στη φορα ??


Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 01:47:43  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Ποια λογική βρίσκω; Την λογική της επιβεβαίωσης. Είναι μια τυπική επικύρωση της αλήθειας της Ορθοδοξίας. Είναι σαν να βροντοφωνάζει ο Θεός από εκεί ψηλά: "εδώ είμαι, σας ακούω και χαίρομαι που γιορτάζετε την Ανάστασή του Υιού Μου..»

Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!!!

Και για ποιο λόγο αγαπητέ χρειάζεται ο Θεός μια……..επιβεβαίωση????? Από ΠΟΙΟΝ να την έχει ανάγκη???? Από αυτούς που…πέταξε από τον οίκο του? Από αυτούς που ούτως ή άλλως δεν έχουνε κάτι άλλο σε τελική ανάλυση για να πιστέψουνε??

Η μήπως τον έχεις φανταστεί τον Θεό σαν κάποιο…..εραστή των εορτασμών????

Εάν σκεφτείς κάποιες λογικές απαντήσεις, και όχι την ηχώ της θρησκευτικής αυθυποβολής, τότε θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως.

WWalker:
«Νομίζω μια χρονιά είχε γίνει σούσουρο μεγάλο, όταν ο Πατριάρχης επιχείρησε να βγάλει το Άγιο Φως με το νέο ημερολόγιο, και αυτό δεν έβγαινε…..Μπορεί να είναι και ραδιο-αρβύλα βέβαια, έτσι.»

Το «μπορεί» τι το έβαλες δηλαδή???

Για ποιόν λόγο αγαπητέ μου επί 9 αιώνες και εκατοντάδες οδοιπορικά, που ονομάστηκαν «Προσκυνητάρια», δεν αναφέρουν τίποτα για ένα τόσο σημαντικό αλλά και επαναλαμβανόμενο «θαύμα»?? Μήπως….δεν το βλέπανε??

Για ποιόν λόγο οι κατά τα άλλα πολυγραφότατοι πατέρες της εκκλησίας, μέχρι τον 9ο αιώνα, δεν αναφέρονται ΚΑΘΟΛΟΥ στο «άγιο φως»? Λες να το θεωρούσανε….ΑΣΗΜΑΝΤΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ???

Και άντε οι πατέρες το…..ξέχασαν (!), άντε να φάμε και λίγο από το κουτόχορτο που σερβίρουνε, υπάρχει όμως και μία άλλη παράμετρος: ΟΙ ΑΜΕΤΡΗΤΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΟΙ! Υπάρχουνε φίλτατε ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ βυζαντινοί χρονογράφοι έως τον 9ο αιώνα, που ευχαρίστως θα έδιναν και…….το ένα τους χέρι, για να περιγράψουν λεπτομερώς την ετήσια θαυματουργική εμφάνιση του «ουρανόσταλτου» φωτός στην Ιερουσαλήμ.

ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΠΙ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥΣ…….(που δεν..)

Καμία εξήγηση??

Και για να χαλαρώσουμε: για ανέλυσε μου σε παρακαλώ το ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ «ΘΕΪΚΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ» ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΣΕ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ………ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΧΡΟΝΟ!

ΠΩΣ, γίνεται λοιπόν το αποκαλούμενο «θαύμα» να συμπεριφέρεται σαν υποτακτικός των αγιοταφιτών, δεμένο στις ημερολογιακές προτιμήσεις των λεγόμενων παλαιοημερολογιτών (!), κάνοντας την εμφάνιση του ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΗΙΝΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ!!

Και ξεκαθαρίζουμε: στις 10 Μαρτίου 1924 εγκαταλείφθηκε το Ιουλιανό (παλαιό) ημερολόγιο γιατί υπήρξε ανάγκη να μετακινηθεί διορθωτικά ο ετήσιος ημερολογιακός κύκλος κατά 13 ολόκληρες μέρες. Έτσι, η ίδια ημέρα μετονομάσθη σε 23η Μαρτίου σύμφωνα με το ακριβέστερο Γρηγοριανό (νέο) ημερολόγιο.

Αντί λοιπόν, ως θα’πρεπε, το «ουρανόσταλτο» φως να γίνει αφορμή ενός τέλειου ημερολογιακού κύκλου, αυτό…ακολουθεί ευχαρίστως ΣΑΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΚΟΜΠΑΡΣΟΣ ένα ελλειμματικό, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ, με κίνδυνο ο…βιβλικός θεός ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΤ’ΕΤΟΣ 13 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (!), και σε διάστημα χιλιετιών να ανασταίνεται περισσότερες φορές από ότι ορίζει ο πραγματικός ετήσιος γήινος κύκλος!!!

Καμία εξήγηση? Καμία απάντηση για την ανυπαρξία του «βροντόφωνου Θεού» επί 900 χρόνια κατά την εορτή του γιόκα του??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 03:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Οι φωτογραφίες που μου παρέθεσες είναι πολύ ανώτερης ποιότητας, όπως και εσύ εύστοχα επισημαίνεις, μόνο που βέβαια φαίνεται ότι είναι τραβηγμένες από επαγγελματία και είναι κατά παραγγελία (ας πούμε ο Βαρθολομαίος έχει πάρει πόζα).

Μα ακριβώς επειδή η ποιότητα της πρώτης φωτογραφίας δεν είναι καλή, συμβαίνει αυτό που βλέπουμε. Αυτό προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε και εγώ και ο fokaias αλλά εσύ δεν το δέχεσαι. Εγώ ότι είχα να πω το είπα, σε τελική ανάλυση ζήτα την γνώμη ενός φωτογράφου που είναι και ο πιό ειδικός να απαντήσει. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχω δει και έχω παραβρεθεί στην διόρθωση πολλών τέτοιων χρωματικών λαθών σε φιλμ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 11:38:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Rumyana
Τετοια ειναι η αθλιότητα της θρησκειας τετοιοι και οι ιεράρχες που παράγει.
Τετοιοι ποταποι και εγκληματίες ειναι οι ηρωές της θρησκειας τετοιοι και οι κληρικοι
που συνεχίζουν 2000 χρονια το παραμύθι.

Άθλια είσαι εσύ και ο κόσμος που έχεις δημιουργήσει γύρω σου. Εσύ είσαι εγκληματίας διότι συσωρεύεις τον πλούτο γύρω σου, την ίδια στιγμή που βλέπεις παιδάκια και ανήμπορους ανθρώπους να πεθαίνουν δίπλα σου χωρίς να κάνεις τίποτα. Η εκκλησία φταίει για την κατάντια σου;

Διόρθωσε πρώτα τον ευατό σου καλή μου και ύστερα, μα πολύ πιο ύστερα, έλα να μας κάνεις μαθήματα περί αθλιότητας της εκκλησίας.

Δεν ανέχομαι η/ο κάθε κομπλεξικός/ή να γράφει ότι του τσαμπουνάει η κούτρα του και να προσβάλλει ιερά και όσια. Ο καθένας μας, πριν ανοίξει το στόμα του, καλό είναι να βουτά πρώτα τη γλώσσα του στο μυαλό του (αν έχει φυσικά).

Λόγια σαν και αυτά που λες Rumyana, αλλά και χαρακτηρισμούς σαν και αυτούς που χρησιμοποιείς, κράτα τους για τον ευατό σου και τον κύκλο σου.

****Αμαλία, συγχώρα με για τον χαρακτηρισμό μου προς την Rumyana αλλά το έχει παρατραβήξει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 11:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Αμα ειναι να θυμώνεις Ψηλέ ...

Ναι,ειμαι άθλια , αλλα δεν το παιζω θεός ουτε μασάω...
Ναι ειμαι αθλια ,
αμα σε ικανοποιει να το ξαναπώ == ** Ναι ειμαι αθλια ** ==
αλλα λιγοτερο αθλια απο οτι βλέπω στην τηλεόραση το Πατριαρχείο Ιερουσαλημ
και απο οσους παρατρεχάμενους ιερουργους συνοστίζονται στα ιερα
καθε κυριακή
και ουτε εχω σφάξει ποτε κανενα για λογους πιστης
ουτε εχω βαλει δάκτυλο να διαπιστωσω ποια κοπελα ειναι παρθενα
για να την κρατήσω "δια ημάς" (οπως εκανε ο Μωησης στην γη Μαδιαμ δηλαδη) και τις μη παρθένες να τις εκτελέσουμε ,ουτε εστειλα μανα με μωρο εξωρία στην ερημια χωρις νερο και φαί , ουτε με απαφτωσε ποτε
ο πατερας μου σε σπηλιά , ουτε ουτε ουτε ....

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
wwalker
"GDS1: Τα ίδια προβλήματα προκύπτουν και σε άλλους μεικτούς γάμους. Ίδια περίπτωση ακριβώς είναι.
Ούτως ή άλλως, ο σοφός λαός μας το λέει: «Αν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός…». Δεν μπορώ να δεχθώ πως η αγάπη μεταξύ δυο ανθρώπων σταματάει όταν βρεθούν τέτοια εμπόδια μπροστά τους. Εξάλλου, εμπόδια σε έναν γάμο υπάρχουν πολλά και τα ζευγάρια καταφέρνουν να τα ξεπεράσουν ώστε να παντρευτούν – οικονομικά, ενστάσεις πεθερικών, διαφορετικά υπόβαθρα των δύο συζύγων. Ένα σωρό κολλήματα υπάρχουν. Αν αγαπιούνται οι άνθρωποι θα καταλάβει ο ένας το κόλλημα του άλλου να παντρευτεί στην Εκκλησία και θα κάνει μια παραχώρηση."

Το θέμα δεν είναι αν θα παντρευτούν γιατί σίγουρα όπως λες αν θέλουν να παντρευτούν θα παντρευτούν. Το ΠΩΣ θα παντρευτης είναι άλλη υπόθεση... (τουλάχιστον για εμένα)

Ψηλός
"Εσύ είσαι εγκληματίας διότι συσωρεύεις τον πλούτο γύρω σου, την ίδια στιγμή που βλέπεις παιδάκια και ανήμπορους ανθρώπους να πεθαίνουν δίπλα σου χωρίς να κάνεις τίποτα. Η εκκλησία φταίει για την κατάντια σου;"

Αυτό δεν κάνουμε όλοι μας βρε Ψηλέ;

x-files
"ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΗΣ :(ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΛΛΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΚΕΙΡΩΝΕΤΑΙ)

α)ΝΑΙ
β)ΟΧΙ
γ)ΙΣΩΣ
δ)ΔΕΝ ΞΕΡΩ /ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
ε)EGO DEN MILAEI ELINIKOS
στ)ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ;;"

ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ;;

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Ωπ, αυτό δεν το είχα δει

wwalker
"Ας το επιθυμούν όσο θέλουν. Οι κανονισμοί της Εκκλησίας είναι κανονισμοί και δεν είναι ευέλικτοι ούτε ελαστικοί για να τους κάνουμε ότι θέλουμε. Αν οι γονείς επιθυμούν να βαφτίσουν το παιδάκι τους, θα το κάνουν όπως ορίζει η Εκκλησία, διαφορετικά η Εκκλησία δεν θα το βαφτίσει. Αυτοί είναι οι κανόνες, αν σας αρέσουν τους ακολουθείτε. Αν δεν σας αρέσουν δεν τους ακολουθείτε. Ας το βαφτίσουν στο δημαρχείο αν θέλουν έναν μη Χριστιανό Ορθόδοξο για νονό οι γονείς."

Αφού αναφέρω και την λύση ... 100 ευρουλάκια και κολοντούπες στο πρόγραμμα προς τέρψι του ΠΑΙΔΙΟΥ...

wwalker
"Τέλος πάντων ξεφεύγουμε απ’ την αφή του αγίου φωτός,"

Απ, εγώ απάντησα

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:35:38  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα να δεις Rumyana,
Όλα όσα μας λες, αν ανατρέξεις σε παλαιότερα μηνύματα θα δεις ότι τα έχουν ήδη αναμασήσει αρκετοί ομοϊδεάτες σου.
Ανώφελο να ξαναμπούμε πάλι στον ίδιο φαύλο κύκλο.
Αν πραγματικά το ήθελες, θα μπορούσες να βρεις πλήθος απαντήσεων στα όσα ανυπόστατα καταλογίζεις στη θρησκεία μου.

Δεν έχω ούτε εγώ, αλλά ούτε και άλλοι χριστιανοί, ποτέ πει ότι δεν έχουν διαπραχθεί, ανά τους αιώνες, μεμονωμένες ακρότητες στο όνομα του Ιησού.
Πρέπει γι΄ αυτό το λόγο να καταδικάσουμε Τον Ίδιο;;

Βρες μου ένα σημείο στο λόγο του Ιησού όπου ο Ίδιος παρακινεί τους ανθρώπους να διαπράξουν το κακό;;;

Κάθε μέρα διαπράττονται πλήθος εγκλημάτων από ανθρώπους βαπτισμένους χριστιανούς.
Θα καταλογίσουμε ευθύνες στο Χριστό, μια που οι εγκληματίες αυτοί είναι χριστιανοί, και θα σπιλώσουμε την εκκλησία;;
Για δες το λίγο διαφορετικά το θέμα!!

Δηλαδή θα πρέπει, εσαεί, να απολογούμαστε στους Κούρδους γιατί η άθλιά μας κυβέρνηση πούλησε τον Οτσαλάν στους Τούρκους;;
Φταίνε όλοι οι Έλληνες γι’ αυτό;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Εγω δεν βλέπω μεμονομενα περιστατικά
Εγω βλέπω μαγάλης εκτασης σηψη και υποκρισία.
Η μισή Ελλαδα την εχει στην ιδιοκτησία του το παπαδαριό

Οσοι δεν ειναι μετ εμου ειναι κατ εμου .

Πες το αυτό σε εναν μισσαλόδοξο καθυστερημένο πιστό
δωστου και μια πέτρα ή ενα μαχαίρι και μετα πες στου οτι η Ρουμιάνα
ειναι με τους αλλους....Αυτο μόνο...

Αν καταλήξω σε νοσοκομείο και δεν αποδημήσω εις κύριον θα ειμαι τυχερή

Φιλικά
R

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:53:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GDS1
Ψηλός
"Εσύ είσαι εγκληματίας διότι συσωρεύεις τον πλούτο γύρω σου, την ίδια στιγμή που βλέπεις παιδάκια και ανήμπορους ανθρώπους να πεθαίνουν δίπλα σου χωρίς να κάνεις τίποτα. Η εκκλησία φταίει για την κατάντια σου;"

Αυτό δεν κάνουμε όλοι μας βρε Ψηλέ;


Ακριβώς!
Δυστυχώς αυτό κάνω και εγώ φίλε GDS1. Πώς μπορώ λοιπόν να κρίνω τον συνάνθρωπο μου, τον αδελφό μου για κάτι που εγώ ο ίδιος είμαι ο πρώτος που το κάνω;;;

"Ας βγάλω λοιπόν το παλούκι που είναι καρφωμένο στο μάτι μου, και ύστερα θα πω και σε σένα για την ακίδα που έχεις στο μάτι σου."


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Ψηλέ συμφωνούμε αλληλουια....

άλλο πράγμα ο Jesus, άλλο το παπαδαριό και άλλο η αφή του αγιου φωτος

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Ψηλέ συμφωνούμε αλληλουια....

άλλο πράγμα ο Jesus, άλλο το παπαδαριό και άλλο η αφή του αγιου φωτος

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα


Αλλο η χωριάτικη σαλάτα αλλο οι ντομάτα αλλο το αγγούρι
Βιωμα θέλει να το καταλάβεις αυτο και γω η φτωχιά τα μπερδευω.
Ας ελπισω οτι ολο και καποιο θαύμα θα συμβεί και σε μένα , εχω περιθώρια

Φιλικα
R

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
ξέχασες την φετούλα, το ελαιόλαδο, το κρομμυδάκι κτλ κτλ

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:05:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Rumyana
Εγω δεν βλέπω μεμονομενα περιστατικά
Εγω βλέπω μαγάλης εκτασης σηψη και υποκρισία.
Η μισή Ελλαδα την εχει στην ιδιοκτησία του το παπαδαριό

Φταίει ο Χριστός γι' αυτό;
Φταίει Αυτός που σου έδωσε την ελευθερία να κάνεις το καλό αλλά και το κακό;
Φταίει Αυτός για το ότι εσύ προτιμάς να πράττεις το κακό και όχι το καλό;
Δηλαδή, αν σε είχε κάνει να γνωρίζεις μόνο το ένα, και χωρίς δική σου θέληση, θα ήσουν ευχαριστημένη;

Σε ρώτησα και πριν, βρες μου στο Λόγο Του ένα σημείο που να παροτρύνει τον άνθρωπο σε κακές πράξεις;
Το αντίθετο συμβαίνει, μας προτρέπει ως και τη ζωή μας να δώσουμε για το συνάνθρωπό μας.
Για τις αθλιότητές μας, ας μην Τον αναμιγνύουμε και ας δούμε κατάματα τα σφάλματά και τις ενοχές μας.


quote:
Οσοι δεν ειναι μετ εμου ειναι κατ εμου .

Πες το αυτό σε εναν μισσαλόδοξο καθυστερημένο πιστό
δωστου και μια πέτρα ή ενα μαχαίρι και μετα πες στου οτι η Ρουμιάνα
ειναι με τους αλλους....Αυτο μόνο...


Μην πέφτεις στην καλοστημένη παγίδα.
Κανένας πόλεμος δεν έγινε, πραγματικά, για θρησκευτικούς λόγους. Οι θρησκείες ήταν και είναι ακόμη και σήμερα το πρόσχημα. Η εξουσία, ο πλούτος και η ισχύς είναι οι πραγματικοί λόγοι για τους οποίους αλληλοεξοντωνόμαστε.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Με ολο το συμπαθειο δηλαδήςς
Εχω πεσει πανω σε αγιορίτες ??

Αν ,λεω αν, τοτε πρεπει να αλάξω ...Σαν ιδέα πέρασε απο το μυαλό μου anyway

Εγραψες ...
Κανένας πόλεμος δεν έγινε, πραγματικά, για θρησκευτικούς λόγους. Οι θρησκείες ήταν και είναι ακόμη και σήμερα το πρόσχημα. Η εξουσία, ο πλούτος και η ισχύς είναι οι πραγματικοί λόγοι για τους οποίους αλληλοεξοντωνόμαστε.
...
Συμφωνω στους πραγματικους λόγους ,
οι θρησκείες ειναι το προσχημα και το μέσω για τους πιστούς.
Πως να πεις σε ενα κοιμησμένο να οπλισθεί, να ντυθεί βομβα και
να πάει να παρει αλλους 50 στον λαιμό του.
Με λογική αυτό δεν γινετε
Του λες για θρησκεια , τον μαστουρωνεις, του λες για παραδεισο
με πολυ σεξ , κλπ κλπ.

Οι θρησκείες λοιπόν ειναι το εξουσιαστικό οργανο , και για αυτό
θα σωθει η ανθρωπότητα ΜΟΝΟ αν τις απομυθοποιησουμε

Οι μεν εξουσιαστές ζητανε εξουσία, πλούτο και η ισχύς
οι δε πιστοί υποσχέσεις και θαυματακια .
Και ο Ιησους με τους υπόλοιπους Ραβίνους το ειχαν καταλάβει αυτο .
Και μεις τωρα κολυμπαμε στην δυστηχία

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
Και για να το επαναδιατυπώσω κάπως καλυτερα (μου ειρθε εμπνευση...)

Για να παει ο εξουσιαστής στην εξουσία και τον πλουτο και την δύναμη
πρεπει να περπατήσει πανω απο μια γεφυρα που λέγεται πιστη.

(και εχει επτα κολωνες αυτη η γεφυρα και καθε κολωνα εχει επτα
κεφαλες λιονταριων με επτα δοντια το καθε λιονταρι,δηλαδη 7 εις την τρίτη)

Και για να μην γκρεμιστεί αυτη η γεφυρα την ωρα που περνάει πρεπει να
υπαρχει παπαδαριο, θαυματα, ναρκωτικα , ιερά κείμενα ,προφήτες,
προφητείες, παρατρεχάμενοι . κλπ κλπ.

Αυτα
Δεν ξερω πως σας φάνηκε ?

Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 13:50:17  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχεις πέσει σε Αγιορείτες. Άνθρωποι σαν και εσένα, το Δημήτρη και το Χρήστο είμαστε και εμείς (αυτοί που εσύ αναρωτιέσαι για Αγιορείτες).

Πρόσεξε, αν και δεν μου αρέσει ο όρος θρησκεία για το Χριστιανισμό, δεν έχει ανάγκη ο Θεός εσένα ή τον πιστό γενικότερα.
Ο άνθρωπος έχει ανάγκη το Θεό, μην σου φαίνεται παράξενο.

Ο Πιστός δεν έχει ανάγκη τα θαύματα για να πιστέψει. Το ένα και μοναδικό "θαύμα" της Ανάστασης του Θεανθρώπου αρκεί για τον πιστό Χριστιανό.

Ο Θεός, όμως, βλέπει τις αδυναμίες μας και τις συνεχείς πτώσεις μας, ως χριστιανοί και παιδιά του, και καταφεύγει στο "τρυκ" των θαυμάτων για να ενισχύσει την πίστη μας.

Με αυτόν τον τρόπο κάνει αισθητή την παρουσία του σε κάτι εξασθενημένα, καταδικασμένα στη φθορά και γεμάτα εγωισμό ανθρωπάκια που ενώ προορίστηκαν να γίνουν καθ' εικόνα και ομοίωση σαν και Αυτόν, αυτά επέλεξαν την οδό της ανταρσίας νομίζοντας ότι έτσι κάτι παραπάνω θα κερδίσουν.

Τα θαύματα γίνονται με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μην χωράνε στην ανθρώπινη λογική και ο άνθρωπος να μην δύναται να τα εξηγεί, διότι αν μπορούσε μα τα εξηγεί (τουλάχιστον στο παρόν στάδιο), θα φούσκωνε ακόμη περισσότερο η έπαρση και ο εγωισμός του.

Κοίτα να δεις τι γίνεται στην πλάση λόγω του εγωισμού και του άκρατου συμφέροντός μας.
ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ!!
Αν κατείχαμε περισσότερα μέσα ή και "θαυματουργικές δυνάμεις", αναλογίζεσαι σε τι κατάσταση θα είχαμε φτάσει σήμερα τον κόσμο μας;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 14:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:

Ο Πιστός δεν έχει ανάγκη τα θαύματα για να πιστέψει. Το ένα και μοναδικό "θαύμα" της Ανάστασης του Θεανθρώπου αρκεί για τον πιστό Χριστιανό.

Ψηλέ,θα αντέξεις μια σοβαρή αντιπαράθεση πανω στο θαυμα της ανάστασης ?
Δηλαδή , εγω η φτωχιά , του πεζοδρομίου, διαβάζω και ξαναδιαβάζω
τα ευαγγέλια και θαύμα ΔΕΝ μπορώ να δω. Μια φτηνή ανθρώπινη σκευωρία βλεπω no joke.
Και έλα τωρα , μη μου λές τι ειναι τα θαύματα εκτος αμα εισαι καμμια αιρεση.
Ο Παυλος μας εξηγησε τι ειναι το θαύμα ...
Το βραδάκυ θα σου αφιερώσω ενα ποστ .
Αλλα θελω σοβαρή αντιπαράθεση . Οχι σουξου μουξου μανταλάκια .
Και μοναδικό εγγραφο τα ευαγγέλια.
Μην αρχισεις με συναξάρια γιατι θα φορτώσω και δεν με σταματάει τιποτις μετα ... οκ ??

Φιλικότατα
R


Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 14:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η
quote:

Μην πέφτεις στην καλοστημένη παγίδα.
Κανένας πόλεμος δεν έγινε, πραγματικά, για θρησκευτικούς λόγους. Οι θρησκείες ήταν και είναι ακόμη και σήμερα το πρόσχημα. Η εξουσία, ο πλούτος και η ισχύς είναι οι πραγματικοί λόγοι για τους οποίους αλληλοεξοντωνόμαστε.

Γιατί οι θρησκείες (για την ακρίβεια οι ηγέτες αυτών) δεν αποζητούν την εξουσία, τον πλούτο και την ισχύ ?
Μην τρελαθούμε τώρα.

Ε λοιπόν όχι η αφή δεν είναι θαύμα. Γιατί αν ήταν θαύμα δεν θα έπρεπε να ανάβει σε αυτους τους σάπιους που μολύνουν τον χώρο που υποτίθεται οτι διαδραματίζεται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 14:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Πρόσεξε, αν και δεν μου αρέσει ο όρος θρησκεία για το Χριστιανισμό, δεν έχει ανάγκη ο Θεός εσένα ή τον πιστό γενικότερα.

Δεν έχει λες; Και τι θα συμβεί αν κάποια στιγμή ο Χριστιανισμός πάψει να είναι η κυριαρχούσα θρησκεία; Δεν υπάρχει κίνδυνος να σβήσει όπως έσβησαν τόσες άλλες στο παρελθόν; Υπάρχει Θεός χωρίς πιστούς; Αμφιβάλλω...

quote:

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη το Θεό, μην σου φαίνεται παράξενο.
Ο Πιστός δεν έχει ανάγκη τα θαύματα για να πιστέψει.

Ας υποθέσουμε ότι ξαφνικά εμφανίζεται μία νέα θρησκεία που λέει ότι πιό σωστό και όμορφο έχει ακουστεί ποτέ, αλλά δεν υπόσχεται τίποτα στους πιστούς της. Ούτε θαύματα, ούτε ιάσεις, ούτε μετά θάνατον ζωή... με μόνη επιβράβευση ότι θα μνημονεύεται ο καθένας τους στο μέλλον ως ένας από τους τελειότερους ανθρώπους που περπάτησαν πάνω στην γη...
Πόσους πιστούς λες ότι θα προσελκούσε;


quote:

Το ένα και μοναδικό "θαύμα" της Ανάστασης του Θεανθρώπου αρκεί για τον πιστό Χριστιανό.


Το ένα και μοναδικό "θαύμα" που όπως παρουσιάζεται μπάζει από παντού. Εχουμε έναν νεκρό που δεν ξέρουμε αν ήταν όντως νεκρός, έναν τάφο που δεν φυλασσόταν αρχικά, έναν αναστημένο Ιησού ο οποίος κρυβόταν, εμφανιζόταν μεταμφιεσμένος ώστε να μην αναγνωρίζεται με την πρώτη ματιά για να ελέγχει κρυφά την πίστη των μαθητών του σε αυτόν, και βέβαια δεν εμφανίστηκε ποτέ όντας αναστημένος στο πλήθος των πιστών του...


quote:

Ο Θεός, όμως, βλέπει τις αδυναμίες μας και τις συνεχείς πτώσεις μας, ως χριστιανοί και παιδιά του, και καταφεύγει στο "τρυκ" των θαυμάτων για να ενισχύσει την πίστη μας. .

Σαν να λέμε ότι πέφτει στο επίπεδο μας για να μας πείσει...


quote:

Κοίτα να δεις τι γίνεται στην πλάση λόγω του εγωισμού και του άκρατου συμφέροντός μας.
ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ!!
Αν κατείχαμε περισσότερα μέσα ή και "θαυματουργικές δυνάμεις", αναλογίζεσαι σε τι κατάσταση θα είχαμε φτάσει σήμερα τον κόσμο μας;;

Χριστιανός και οικολόγος, μου αρέσεις


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 20/07/2005 14:46:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 14:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

quote:

Μην πέφτεις στην καλοστημένη παγίδα.
Κανένας πόλεμος δεν έγινε, πραγματικά, για θρησκευτικούς λόγους. Οι θρησκείες ήταν και είναι ακόμη και σήμερα το πρόσχημα. Η εξουσία, ο πλούτος και η ισχύς είναι οι πραγματικοί λόγοι για τους οποίους αλληλοεξοντωνόμαστε.

Γιατί οι θρησκείες (για την ακρίβεια οι ηγέτες αυτών) δεν αποζητούν την εξουσία, τον πλούτο και την ισχύ ?
Μην τρελαθούμε τώρα.

Ε λοιπόν όχι η αφή δεν είναι θαύμα. Γιατί αν ήταν θαύμα δεν θα έπρεπε να ανάβει σε αυτους τους σάπιους που μολύνουν τον χώρο που υποτίθεται οτι διαδραματίζεται




Πες τα βρε Stavro.
Εχω βαρεθεί να ακούω ότι άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο οι εκπρόσωποί του. Είναι σαν να λέμε ότι εγώ έχω μία σχολή και δεν ελέγχω τους καθηγητές που διδάσκουν τα παιδιά και παρόλο που δεν είναι ικανοί δάσκαλοι, ούτε παράδειγμα σωστού χαρακτήρα, εγώ συνεχίζω να τους ανέχομαι στην σχολή μου και μάλιστα τους δίνω και αύξηση!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy