ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2012, 15:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να πω..
Είστε όλοι σας.. ένας και ένας..
Άντε καλή τύχη στα δικαστήρια θαρραλέοι πολεμιστές μου.

Dr Jekyll Mr Hyde ελπίζουμε με το "όλοι σας" να μην εννοείς πράγματι, όλους μας.
Θα πρέπει να διευκρινίσεις σχετικά με αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2012, 16:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυρμιδόνας

quote:
Ήσασταν ποτέ εσύ η Αμαλία Τσακίρη και ο Μιχάλης Βίνος μέλη στις Ζωντανές Δυνάμεις της Νέας Ακρόπολης (ή και απλά μέλητης Νέας Ακρόπολης) ή δεν ήσασταν;

Τι έγινε ρε παιδιά; Διορίστηκαν έκτακτοι ανακριτές στο esoterica;

quote:
Θέλω να μάθω, γι' αυτό και ρωτάω.

Α, δεν πρόκειται να απαντήσει, την ξέρω εγώ. Συνιστώ φάλαγγα και βραστά αυγά στις μασχάλες.

quote:
Κάνεις μεγάλο λάθος, εσείς μπορεί να μην είστε Δικαστήριο αλλά ως δικαστήριο λειτουργείτε κατά του Γαρατζωτη Γιάννη και υπέρ της Ν.Α και του Αιόλου.

Για κάτσε ρε μάστορα. Από πότε έχει ποινικοποιηθεί η συμμετοχή σε σωματεία αναγνωρισμένα από το νόμο (για να μη ρωτήσω "από πότε έχει ποινικοποιηθεί ... ο Αίολος"). Τι ύφος είναι αυτό;

Προσπαθείτε δήθεν να "αποκαλύψετε" τους σκοπούς και τους στόχους της ΝΑ και δεν κάνετε τίποτε άλλο από το να προσπαθήσετε να δημιουργήσετε ένα κλίμα τρομοκρατίας για το συγκεκριμένο σωματείο και -ακόμη χειρότερο- να στοχοποιήσετε ανθρώπους που υποψιάζεστε ότι ανήκουν ή έχουν σχέση ή επισκέφτηκαν ή μένουν απέναντι από τη Ν.Α., με ανακριτικού τύπου ερωτήσεις και ολοκληρωτικού τύπου απειλές.

Ναι ρε σεις, και γω είχα πάει πριν χρόνια σε μια συγκέντρωση της ΝΑ στη Θεσσαλονίκη, και επίσης σε δύο συγκεντρώσεις των Ροδόσταυρων στη Νέα Υόρκη και σε μία συγκέντρωση των Γιαχωβάδων στη Θεσσαλονίκη επίσης και σε μια γενική συνέλευση του ΠΑΟΚ και σε ένα παιδικό χορό ενός σχολείου.

Για δείτε, όλα μαζί πόσα χρόνια εξορία μου δίνουν;

Έχετε γεμίσει 40 σελίδες με ένα σωρό μαλακίες ανοησίες χωρίς να λέτε τίποτε ουσιαστικά γι'αυτό που υποτίθεται ότι θα λέγατε, αλλά ασχολείστε με χαζομάρες του τύπου "τι δείχνει αυτή η εικόνα;", "γιατί αυτός είναι όρθιος κι όχι ξαπλωτός;", "διακρίνετε πως ο τύπος μπροστά στην εικόνα βάφει τα μαλλιά του;"...

Κι όταν όλοι σας πήρανε στο μεζέ (γιατί μόνον για χαβαλέ είστε), αρχίσατε τις απειλές με δικαστήρια και δικηγόρους, επιβεβαιώνοντας απόλυτα το παραπάνω.

Έχω δει τενεκέδες στο φόρουμ αυτό αλλά εσείς είστε μοναδική περίπτωση!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2012, 16:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

[...] να στοχοποιήσετε ανθρώπους που υποψιάζεστε ότι ανήκουν ή έχουν σχέση ή επισκέφτηκαν ή μένουν απέναντι από τη Ν.Α., με ανακριτικού τύπου ερωτήσεις και ολοκληρωτικού τύπου απειλές.


Στο filosofia.gr στην αντίστοιχη συζήτηση, η αυτόματη παράθεση διαφημίσεων από το google (ads by google) έτυχε και εμφάνισε μια διαφήμιση για τα σεμινάρια μιας εταιρίας, της οποίας ο διευθυντής κατά τον Γαραντζώτη είχε κι αυτός σχέση με τη Νέα Ακρόπολη.

Αυτό και μόνον έφτασε, ώστε να εκτοξευθούν κατηγορίες περί μεροληψίας εναντίον του συντονιστή της συζήτησης (και των υπευθύνων του forum γενικότερα) από τον Γαραντζώτη!
Η έλλειψη σοβαρότητας είναι πραγματικά ασύλληπτη και ακαταμάχητη...

Σχετικό λινκ ΕΔΩ

(Μηνύματα: Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 27, 2011 7:15 pm και Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 28, 2011 11:47 am


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 00:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα γράψει στο μήνυμά μου (Απεστάλη: 25/02/2012, 15:42:54) της προηγούμενης σελίδας:
quote:
Μέχρι νεωτέρας ενημέρωσης, ο παραπλανητικός λογαριασμός Μυρμιδόνας - pantelis1, κ.λπ. έχει απενεργοποιηθεί ώστε να μη μπορεί να κάνει edit και να αλλάξει το περιεχόμενο των μηνυμάτων που έγραψε.

Να εξηγήσουμε, σχετικά με την παραπάνω αναφορά για το edit:
Ως pantelis1, ο άνθρωπος (ή οι άνθρωποι) που χρησιμοποίησε και τον λογαριασμό Μυρμιδόνας, στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος είχε γράψει εκβιαστικό μήνυμα στο οποίο επίσης διέσπειρε φημολογίες που αφορούσαν υποτιθέμενα και μη, προσωπικά δεδομένα. Λίγο μετά την συγκεκριμένη ανάρτηση, για την οποία μας ενημέρωσαν συνεργάτες και φίλοι από τα forums, έκανε edit και έσβησε το εν λόγω κείμενο. Η άμεση απενεργοποίηση του λογαριασμού του, "Μυρμιδόνας", είχε ως σκοπό να αποφευχθεί η δυνατότητα να αλλάξει και πάλι αυτά, που ήδη είχε δημοσιεύσει.

Κατά τα άλλα, ο λογαριασμός Μυρμιδόνας απενεργοποιείται οριστικά και η συμμετοχή στα forums του ανθρώπου που χρησιμοποιεί τον λογαριασμό αυτό δεν είναι αποδεκτή. Μπήκε με σκοπό να παραπλανήσει, τη στιγμή που ο προηγούμενος λογαριασμός του (pantelis1) είχε χαρακτηριστεί ως ανεπιθύμητος, για λόγους που φτάσανε και μέχρι τον εκβιασμό. Ως Μυρμιδόνας μπήκε εκ νέου, υποδυόμενος έναν άλλο χαρακτήρα, αφηγούμενός μας ένα εντελώς διαφορετικό παρελθόν από αυτό που είχε παρουσιάσει ως pantelis1, προσπαθώντας έτσι να παραπλανήσει την κοινότητα. Όπως και με την προηγούμενη ενσάρκωσή του ως pantelis1, προσπαθεί να διασπείρει φήμες παρουσιάζοντάς τις ως δήθεν έγκυρες πληροφορίες, κάνοντας και επίθεση σε προσωπικό επίπεδο.

Άνθρωπε που "κρύβεσαι" πίσω από τους λογαριασμούς Μυρμιδόνας, pantelis1, κ.λπ.:
Είναι προφανές ότι αυτό που έχεις σκοπό να κάνεις είναι να υποστηρίξεις τον Γαραντζώτη και να παίξετε μαζί διάφορα παιχνίδια. Εμάς όλα αυτά μας φέρνουν στο μυαλό τακτικές συμμορίας.
Να σκεφτεί κανείς, ότι ο ίδιος ο Γαραντζώτης Γιάννης, ουκ ολίγες φορές μας έχει κουράσει με τα κηρύγματά του περί κουκουλοφόρων...

Δεν έχει κλείσει η υπόθεση εδώ.
Περί του γαραντζώτης γιάννης, οψόμεθα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 00:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia

quote:
Ως Μυρμιδόνας μπήκε εκ νέου, υποδυόμενος έναν άλλο χαρακτήρα, (...) προσπαθώντας έτσι να παραπλανήσει την κοινότητα.

Να δεις που ως ένα σημείο τα κατάφερε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 01:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμαλία, το θράσος σου είναι πολύ μεγάλο. Όλοι μας βλέπουμε την τεράστια αδυναμία σου να απαντήσεις σε λογικά επιχειρήματα.
Επειδή δεν τα καταφέρνεις, προσπαθείς με κάθε τρόπο να υποβιβάσεις τον συνομιλητή σου.
Εφευρίσκετε, κάθε τόσο, κανόνες και λογικές, τις οποίες όπως έχω αποδείξει, τις χρησιμοποιείτε, όποτε νομίζετε πως σας βολεύει, για να ελέγξετε την κατάσταση.

Το μεγάλο όμως ερώτημα παραμένει...
Γιατί θέλετε να σταματήσω να μιλάω?

Εγώ, αντίθετα με όλους εσάς, δεν έχω στοχοποιήσει κανένα για να τον γελοιοποιήσω.
Το μόνο που κάνω είναι να σχολιάζω πολύ αναλυτικά όλα όσα η ΝΑ βγάζει προς τα έξω.
Η αλήθεια είναι πως έχω αποκαλύψει πολύ λίγα από αυτά τα οποία γνωρίζω και αυτό επειδή εγώ δεν βιάζομαι καθόλου.
Περιμένω, την στιγμή που, η ΝΑ θα αναγκαστεί να συρθεί σε διάλογο. Τότε, θα τα πούμε όλα, έξω από τα δόντια.
Μέχρι τότε, θα είμαι απλά... άμμος στα μάτια τους.
Λίγο σήμερα, λίγο αύριο, αλλά ποτέ χωρίς να νιώθουν την ανάσα μου, χωρίς να αισθάνονται την παρουσία μου...

Αυτό ακριβώς είναι που δεν αρέσει. Το ξέρω.

Καταλαβαίνω καλά την δύσκολη θέση που βρίσκεστε οι υπεύθυνοι του φόρουμ.
Απ τη μια ο συνεργάτης σας (κατά δήλωσή σας) η Νέα Ακρόπολη.
Απ την άλλη εγώ, ένα μέλος του φόρουμ, με την ιδιαιτερότητά μου (γράφω, ουσιαστικά, μόνο στο θέμα της ΝΑ, δικαίωμά μου φυσικά) και εσείς στη μέση.
Από πάνω βέβαια, υπάρχουν και τα άλλα μέλη του φόρουμ, που μας βλέπουν πολύ προσεκτικά.Τέλος, υπάρχουν και τα μέλη της ΝΑ, άλλα μέσα από το φόρουμ, άλλα απ έξω.
Το μείγμα είναι πολύ εκρηκτικό. Μου θυμίζει την μεγάλη διάλεξη που έδωσα αφού είχα φύγει από την ΝΑ.
Υπήρχαν, φανατικοί χριστιανοί (π.χ μοναχοί παλαιοημερολογίτες), μέλη από πάρα πολλές ομάδες της Νέας Εποχής (όλη η πρώτη σειρά, ήταν γεμάτη από στελέχη του Πανελλήνιου Κέντρου Γνωστικών Σπουδών), αναρχικοί, εθνικιστές, πάνω από 500 άτομα...

Ευτυχώς για μένα, δεν τραβάω κανένα ζόρι με την όλη κατάσταση. Το διασκεδάζω, δημιουργικά.
Το πρόβλημα, όπως και φαίνεται, το έχουν όλοι οι άλλοι.
Ευτυχώς για μένα, έχω συμμετάσχει σε πάρα πολλά συμβούλια, ασχολούμενος με τα κοινά και γράφοντας την δική μου προσωπική ιστορία, και γι αυτό έχω μάθει να αντέχω σε πραγματικές επιθέσεις, για υποθέσεις οι οποίες θα έκριναν την διαχείριση μεγάλων οικονομικών ποσών καθώς επίσης και διαχείριση θέσεων εξουσίας.
Μιλάω δηλαδή για αληθινές συγκρούσεις, με αληθινούς ανθρώπους και για μεγάλα συμφέροντα. Έξω, στην πραγματική ζωή. Όχι σε μια εικονική πραγματικότητα..., στον μικρόκοσμο ενός οποιοδήποτε φόρουμ.

Ξέρω πολύ καλά πως, όπου υπάρχει εξουσία, εκεί θα συναντήσω και τους λακέδες της εξουσίας και τους τραμπούκους (άτομο που προσπαθεί να επιβάλει τις απόψεις του χρησιμοποιώντας βία).

Η βία στο διαδίκτυο, που δεν υπάρχει φωνή, χρησιμοποιεί, σαν μέσο, την χρήση μεγάλων γραμμάτων και το κόκκινο χρώμα. ( αυτά δηλαδή που, δεν χρησιμοποίησα, ούτε μια φορά στο φόρουμ. Άλλοι τα χρησιμοποίησαν και εντελώς παράλογα)
Η βία επίσης εκφράζεται με την επίθεση, πολλών μαζί, σε έναν που έχει διαφορετική άποψη.

Στόχο, πάντα, έχει το να ποδηγετήσει τον φορέα αντίθετων απόψεων, στην αφάνεια. να τον κάνουν δηλαδή να μην μιλάει. Αυτό δηλαδή που κάνανε και στον Σωκράτη οι πολλοί, μόνο και μόνο γιατί όπως έλεγαν...εισήγαγε κενά δαιμόνια...

Δυστυχώς, λοιπόν για σένα αμαλία, όπως βλέπεις, όλα όσα συνάντησα ή θα συναντήσω εδώ μέσα, έχω μάθει να μην τους δίνω μεγαλύτερη αξία από αυτή που πραγματικά έχουν. Γι αυτό και δεν εκνευρίζομαι αλλά απαντάω με την ίδια σταθερότητα πάντοτε.

Σου το είχα πει και παλαιότερα...έπρεπε να με είχατε εξαφανίσει πριν αρκετούς μήνες, τώρα...ρίζωσα για τα καλά και άσε κατά μέρος τα ..."οψόμεθα" και τις αρλουμπολογίες που στην ουσία τους δεν αξίζουν να ασχοληθεί κάποιος ούτε λίγα δευτερόλεπτα για να καταλάβει που αποσκοπούν. Είναι ολοφάνερο...

Ψάχνετε, με κάθε τρόπο να με κατασυκοφαντήσετε , γελοιοποιήσετε,και τελικά να με διαγράψετε μόνο και μόνο επειδή έχω διαφορετικές απόψεις από τις δικές σας. Το μόνο που σας κρατάει είναι πως δεν θέλετε να τσαλακώσετε την μάσκα της δημοκρατικότητας σας.
Ξέρετε, πολύ καλά, πως τα μάτια όλων είναι καρφωμένα επάνω σας...

Εσείς, όμως, την δουλειά σας και εγώ την δική μου.
Από αύριο θα συνεχίσω με τον σχολιασμό της υπόλοιπης συνέντευξης με τον δικό μου, ανεπανάληπτο τρόπο.

Κατάλαβε το αμαλία, όσο και αν μου την πέφτουν στην προσπάθεια φίμωσής μου, εγώ και όλοι οι άλλοι, γνωρίζουμε πολύ καλά πως,αυτοί που μου την πέφτουν, δεν είναι παρά ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αυτή είναι η πραγματικότητα.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 03:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω, μα πόσο εντυπωσιακό!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 08:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γαραντζώτη, θα σου πω τη γνώμη μου και άμα θέλεις άκουσέ την. Το ίδιο και οι διαχειριστές βέβαια.

Γνωρίζουμε, ότι το esοterica κάποτε συνεργάστηκε με τη Ν. Ακρόπολη.
Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι αυτό συνέβει γιατί κάποιο τότε μέλος της διαχειριστικής ομάδας (μιλάμε για δέκα χρόνια πριν) ήταν μέλος της εν λόγω οργάνωσης. Δεν το γνωρίζω. Είναι εξίσου και περισσότερο πιθανόν να συνέβη και για καθαρά εμπορικους λόγους. Μου είναι άγνωστο, και δεν με απασχολεί.

Η ουσία είναι η εξής: Δεν θεωρώ ότι προσπαθεί κάποιος να σε φιμώσει.

Επομένως προτείνω εσύ να ασχοληθείς με το θέμα, να σταματήσεις να ρίχνεις λάδι στη φωτιά στο διάλογο σου με τη διαχείριση με πομπώδεις δηλώσεις, και η διαχείριση να πάψει και αυτή να ασχολείται μαζί σου, απ' τη στιγμή που εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ σας.
Είτε κάποιος απο εσάς θα ρίξει τον εγωισμό του (και οι δύο κατα προτίμηση) είτε θα σπαταλάτε τον χρόνο σας, και τον δικό μας. Ξεκάθαρο αυτό;
Τον δικό μου χρόνο δεν τον σπαταλάτε, γιατί εγώ όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος δεν κάθομαι να διαβάσω αυτά που λέτε. Προσπαθώ να διαβάζω μόνο τα λίγα, ελάχιστα, ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν ειπωθεί και σχετίζονται με το θέμα.

Μπορούμε, από αυτή τη στιγμή, να ασχοληθούμε με το θέμα και ΜΟΝΟ με το θέμα, χωρίς υπαινιγμούς και χωρίς ανούσιες κουβέντες;
Μπορεί να λήξει κάθε ζήτημα με τη διαχείριση, απλά με το να κρατήσετε και οι δύο σιωπή;
Αν ναι, αν μπορείτε να το κάνετε αυτό, κάντε το.

Ευχαριστώ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/02/2012 09:04:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 08:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λαλίστατος μέχρι τώρα Admin...

Ξεκίνησε με ολόκληρα "σεντόνια" και κατέληξε...
"Ω, μα πόσο εντυπωσιακό!"

Αυτό και αν δεν είναι κατάντια..

Απόλυτη έλλειψη επιχειρημάτων

Επίπεδο μικρού και ανώριμου παιδιού.
Ολόκληρος Διαχειριστής, να παίζει με τις φατσούλες και το χειρότερο, να πιστεύει ότι κάτι κάνει.

Admin, μην κοροϊδευόμαστε. Γνωρίζουμε όλοι το γιατί των παράλογων ενορχηστρωμένων επιθέσεων εναντίον μου.

Κανείς σας, τόσες δημοσιεύσεις τώρα, δεν ασχολήθηκε με το να προσπαθήσει, με εργαλείο την λογική, να ανατρέψει κάτι από αυτά που είπα.
Το μόνο που κάνετε... είναι γελοίες και αναίτιες επιθέσεις.
Συνεχίστε. Όπως βλέπετε όχι μόνο αντέχω, αλλά και το διασκεδάζω ακόμα.

Το κακό για εσάς, είναι πως, δεν το διασκεδάζω μόνο εγώ.
Από τα e-mail που λαμβάνω, φαίνεται πως το απολαμβάνουν και πολλά άλλα μέλη του φόρουμ.
Μπορεί να μην θέλουν να στοχοποιηθούν και γι αυτό δεν γράφουν,αλλά όμως, απ ότι φαίνεται, παίρνουν το αίμα τους πίσω για πλήθος παράλογων εξουσιαστικών συμπεριφορών που υπέστησαν μέχρι τώρα.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανατρέξω στα άλλα θέματα για να σας τις δείξω.
Αρκεί η άγαρμπη και πρωτόγονη επίθεση της αμαλίας, σε αυτό το θέμα, στον ahlobar.

ahlobar... "Αντι να τσακωνεστε δεν πατε σε καμια πορεια?"

Τι του απάντησε η αμαλία?

"ahlobar,Σε όρισε μήπως κανείς κριτή για το τι κάνουν οι άλλοι ή "ινστρούκτορα" για το τι θα έπρεπε να κάνουν;
Από που το αντλείς το δικαίωμα αυτό;

Πετάχτηκες (χωρίς να σε έχει σπείρει κανείς) και αναφέρεις το εντελώς άσχετο (και φυσικά, προσβλητικό) "τσακώνεστε".
Γιατί; Για να δείξεις ότι είσαι ο πιο έξυπνος ή ότι είσαι καλύτερος από τους άλλους;"

Αναρωτηθήκατε ποτέ, το πως αισθάνθηκε αυτό το μέλος μετά από αυτή την αναίτια και εξουσιαστική επίθεση?

Το ίδιο το μέλος βγήκε μετά, σε ένδειξη υποταγής και είπε... "amalia

OK "

Έτσι ακριβώς είναι που φτιάχνονται όλοι οι μηχανισμοί εξουσίας.
Στην αρχή, υπάρχει μόνο ο ένας εξουσιαστικός τύπος. Στη συνέχεια, ανακαλύπτει κάποια ανάγκη που έχουν κάποιοι άλλοι. Στην συνέχεια την χρησιμοποιεί για να τους έλξει κοντά του, σαν κάθε επίδοξο μεσσία.
Αφού τους φέρει κοντά του, στη συνέχεια τους αντιμετωπίζει με πολύ σκληρό τρόπο.
Όσοι κάτσουν και υποστούν τον εξευτελισμό τους, δεν ξανασηκώνουν κεφάλι απέναντι στην εξουσία.
Οι υπόλοιποι, απλά σπάνε.

Έτσι δημιουργείτε η "αυλή" του βασιλιά-κόκορα.

Κανένα εξουσιαστικό περιβάλλον, δεν μπορεί χωρίς αυλικούς-λακέδες της εξουσίας.

Αυτί οι αυλικοί είναι που θα κληθούν να κάνουν την "βρόμικη", παρόμοια δουλειά στους επόμενους.
Αν δεν τα καταφέρνουν, να σπάσουν δηλαδή όσους δεν σκύβουν το κεφάλι στην εξουσία, τότε είναι που επεμβαίνουν "οι από πάνω".
Τι να κάνουμε..."μερικές δουλειές πρέπει να τις κάνεις μόνος σου"

Έτσι βέβαια συνεχίζουν να έχουν και τα διαπιστευτήρια πως είναι τα μόνα άξια κοκόρια στην αυλή.

Δυστυχώς, έτσι συνεχίζουν να έχουν τα πράγματα στις διάφορες ομάδες των κοινωνιών μας. Μέχρι που, κάποια μέρα, εμφανίζεται κάποιος που, ούτε λουφάζει, ούτε σκύβει το κεφάλι. Αυτός τότε ή γίνεται μάρτυρας και δικαιώνεται από την ιστορία, ή, εάν οι συγκυρίες είναι κατάλληλες, μαζί με άλλους, ξεκινάει την επανάσταση.

Η επανάσταση βέβαια, μπορεί να αποτύχει (όπως ακριβώς έγινε και με την πρώτη επανάσταση κατά των Τούρκων), το βίωμα όμως είναι σημαντικό και είναι αυτό ακριβώς που θα είναι η σπίθα της μεγάλης αλλαγής.

Κάπως έτσι φίλοι μου, προχωράει η ιστορία και γεννιούνται οι θεσμοί. Τρόποι έκφρασης του πολιτισμού, που θεωρούνται από τους περισσότερους αποδεκτοί και με τους οποίους λειτουργούν από εκεί και ύστερα.

Η δυστυχία, για εμάς τους Έλληνες είναι πως ιδρύσαμε αυτό που αργότερα αποκαλέσαμε "Ελληνικό κράτος", ύστερα από ένα εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα. Στο μυαλό των περισσοτέρων Ελλήνων, τότε, δεν υπήρχε παρά μόνο το μοντέλο διοίκησης της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, το γνωστό Δοβλέτι.

Το Δοβλέτι ήταν καθαρά εξουσιαστικός μηχανισμός που η εξουσία ήταν απόλυτη και πήγαζε από την κορυφή.

Έτσι λοιπόν η πιο κοντινή του έκφραση ήταν αυτό που στην ελληνική γλώσσα λεγόταν "κράτος", κάτι δηλαδή που, κρατεί, ελέγχει.

Αν σκεφτούμε λίγο θα δούμε πως... αυτό που εμείς αποκαλούμε...Γαλλικό κράτος, οι Γάλλοι το λένε... Γαλλική Δημοκρατία και αυτό επειδή είναι διαποτισμένο με τις αρχές της Γαλλικής Επανάστασης υπέρ της Δημοκρατίας και κατά της Βασιλείας.

Τόσο πολύ, αυτή η επανάσταση κατά των Αριστοκρατών της εποχής εκείνης, επηρέασε τον μέσο άνθρωπο και την καθημερινότητά του, που δεν μπορούμε ούτε να το φανταστούμε.
Σκεφτείτε πως, το ότι κυκλοφορούμε στους δρόμους στη δεξιά πλευρά είναι αποτέλεσμα της Γαλλικής Επανάστασης.
Γι αυτό τον λόγο και στην Αγγλία και σε μερικές χώρες της επιρροής της, κυκλοφορούν στα αριστερά, επειδή δηλ. στην Αγγλία δεν είχαμε επανάσταση κατά της Βασιλείας.

Μέχρι την Γαλλική επανάσταση, όλοι κυκλοφορούσαν στα αριστερά και αυτό επειδή οι στρατιώτες -ιππείς έπρεπε να μπορούν να αντιμετωπίσουν κάποιον άλλο ιππέα πολεμώντας με το δεξί χέρι και καταλαμβάνοντας έτσι την αριστερή πλευρά του δρόμου. Το ίδιο φυσικά τρόπο κυκλοφορίας συνέχισαν και οι άμαξες.
Μετά την Γαλλική Επανάσταση, κανείς έφιππος δεν κυκλοφορούσε στην αριστερή πλευρά γιατί αυτό θα έδειχνε στους δημοκράτες επαναστάτες πως επρόκειτο για στρατιώτη του βασιλικού καθεστώτος. Το ίδιο φυσικά έκαναν και οι άμαξες.

Εμείς, οι σύγχρονοι Έλληνες, είμαστε, σε ότι κάνουμε, ακόμα εξαρτημένοι από το μοντέλο του Οθωμανικού Δοβλέτι. Αυτή είναι και η πηγή της σημερινής δυστυχίας μας.

Έτσι ακριβώς συμβαίνει και στα διάφορα φόρουμ στο διαδίκτυο.
Αυτό πρέπει να αλλάξει.
Ξεσπαθώστε λοιπόν. Μην σκύβετε άλλο το κεφάλι.
Εσείς και μόνο εσείς είστε αυτοί που θα φτιάξουν το δικό τους μέλλον ακόμα και μέσα στο διαδίκτυο.
Μην πείτε άλλα Ο.Κ. Βάλτε τους στη θέση τους. Αυτή που πραγματικά τους αξίζει. Από εσάς μόνο εξαρτάτε και μόνο από εσάς.
Όταν υπάρχει ζήτηση για κάτι, τότε όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να σας το δώσει. Πιστέψτε το ...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 10:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γαραντζώτης γιάννης

Το μεγάλο όμως ερώτημα παραμένει... Γιατί θέλετε να σταματήσω να μιλάω?


Κι ένα άλλο μεγάλο ερώτημα παραμένει :

Γιατί δεν σε πετάνε έξω με τις κλωτσιές ;;;
[ άνευ πλάκας ]

quote:
γαραντζώτης γιάννης

Ευτυχώς για μένα, δεν τραβάω κανένα ζόρι με την όλη κατάσταση.


Το βλέπουμε.

quote:
γαραντζώτης γιάννης

Το διασκεδάζω, δημιουργικά.


Κι αυτό τo βλέπουμε.


quote:
γαραντζώτης γιάννης

Το πρόβλημα, όπως και φαίνεται, το έχουν όλοι οι άλλοι.


Ναι ... έχουν χάσει τον ύπνο τους από σένα βρε, δεν κοιμούνται τα βράδυα και δεν τρώνε ... Ρε Admin, πότε έφαγες την τελευταία φορά βρε αγόρι μου ; Τι στενοχώρια είναι αυτή ... τι νταλγκάς ... πω, πω, πω ... χάλια έγινες ... να τρως ...

Edited by - zip on 26/02/2012 10:34:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 10:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
καταλαβαίνεις άραγε, ότι το μήνυμά σου είναι άκρως προσβλητικό για εμάς;
Μάλλον δεν το αντιλαμβάνεσαι κι αυτό είναι λυπηρό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 11:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλια
Όπως και με την προηγούμενη ενσάρκωσή του ως pantelis1

Χαχαχα

Είναι και avatar οι τύποι?

Γαρατζώτη Γιάννη
Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου,να μας πείσεις ότι διατελούμε υπο καθεστώς "δικτατορίας",εδω στο esoterica.
Σε κάλεσε κανείς να κάνεις τον απελευθερωτή Ζορό?
Δεν μπορείς να αποδεχθείς το γεγονός ότι η διαχείρηση έχει το μαχαίρι και το πεπόνι?

Τόσο δύσκολο είναι?Αν γουστάρεις κάθεσαι και συμμετέχεις.Αν όχι..σου είπε ο Αίολος τι να πάρεις μαζί σου φεύγοντας!!

Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν επιθυμούμε "αναμορφωτές" στο φόρουμ?
και ψεύτες?

Ακου έχεις λές πληθώρα e-mail,απο τα μέλη εναντίον της διαχείρησης!!!
Μα καλά για μαλακες μας περνάς?
Αμαν!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θέση των υπευθύνων των forums του esoterica.gr σε σχέση με την συνεργασία τους με τον οργανισμό "Νέα Ακρόπολη", νομίζω έχει διευθετηθεί και έχει διευκρινισθεί σε αρκετά παλιότερα μηνύματα με έναν αξιοπρεπή τρόπο. Όποια κι αν ήταν αυτή η σχέση, με όποιον τρόπο κι αν υπήρχε, από όποιον συνεργάτη των forums κι αν υπήρχε, αυτό δεν αφορά τα ίδια τα μέλη, καθώς αυτό δεν επηρρεάζει τον τρόπο συμπεριφοράς τους στην δημόσια συμμετοχή τους ούτε λειτουργεί ως μέσο περιορισμού των όποιων ελευθεριών τους στο μέτρο του δυνατού και του λογικού.

Ακόμη και να υποθέσουμε πως τα forums του esoterica.gr είναι ... παρακλάδι της "Νέας Ακρόπολης", το μέλος είναι ελεύθερο να εκφράζει τις απόψεις του, τις σκέψεις του και τους προβληματισμούς του στα μέτρα της δημοκρατίας, των κανονισμών του forum και της λογικής.

Εμένα προσωπικά, τώρα [ γιατί παλιότερα με ενοχλούσε, αλλά κακώς με ενοχλούσε ] δεν με απασχολεί ακόμη κι αν η amalia π.χ κάθε μέρα τρώει μεσημεριανό με τον Πλάνα. Δεν με νοιάζει. Εφ' όσον η amalia εμένα δεν με ενοχλεί, δεν έρχεται να με ... πλησιάσει να γίνω μέλος της οργάνωσής της ας πούμε, ας τρώει με όποιον γουστάρει, απ' όπου κι αν είναι αυτός και ότι κι αν αυτός εκπροσωπεί. Δεν με νοιάζει. [ amalia, ως παράδειγμα αναφέρω το όνομά σου ] Εγώ αν είχα ένα forum αθλητικό για όλες τις ομάδες αλλά κάθε μέρα έτρωγα με τον πρόεδρο του ΠΑΟΚ, θα ενδιέφερε αυτό τα μέλη του ; Κάποια μέλη ναι, μπορεί να τα ενδιέφερε, αλλά αν εγώ δεν είχα δώσει κανένα δικαίωμα ώστε να τα ενδιαφέρει, τότε γιατί να τα ενδιέφερε ;

Προσωπικά [ και γι' αυτό είπα πριν την λέξη "αξιοπρέπεια" ], δεν νομίζω πως οι υπεύθυνοι του forum έχουν δώσει κανένα τέτοιο δικαίωμα στα μέλη τους, τουλάχιστον όσον αφορά αυτά που δημοσιεύουν στο forum. Δεν ξέρω ασφαλώς τι κάνουν οι άνθρωποι στην προσωπική τους ζωή, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν. Τουλάχιστον στο forum κρατούν μια αξιοπρεπέστατη στάση. Έπειτα, εγώ τουλάχιστον δεν πιστεύω πως ακόμη ασχολούνται με την "Νέα Ακρόπολη", αλλά κι αν ασχολούνται ... δεν με απασχολεί. Δεν ήρθαν ποτέ να μου πουν "Ρε zip, έλα ρε ... αφού είσαι μέλος του esoterica, έλα να γίνεις και μέλος της N.A". Ε, εφ' όσον δεν με ενόχλησαν ποτέ κατ' αυτόν τον τρόπο, εφ' όσον δεν με πλησίασαν ποτέ με τέτοιους ... σκοπούς, τι με νοιάζει ακόμη κι αν τρώνε κάθε μεσημέρι με τον Πλάνα ;;;

γαραντζώτης γιάννης,

ξέρεις ποιος σου τα λέει αυτά ; Σου τα λέω εγώ, ένα μέλος που διαγράφτηκε στο παρελθόν γι' αυτό που προσπαθείς να κάνεις εσύ τώρα. Εγώ αγόρι μου, το 2005 έγραφα στο forum :

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7228

Αρνούνται κατηγορηματικά η διαχειρίστρια Amalia & o συντονιστής morent11 του Esoterica, οποιαδήποτε συμμετοχή & ανάμειξη του φόρουμ σε οργανώσεις ή ομάδες που λειτουργούν εξυπηρετώντας κάποιους σκοπούς. Σε ερώτηση που δέχτηκαν αν το Esoterica συνδέεται με την οργάνωση "ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ", απάντησαν πως ουδέποτε το φόρουμ ανέπτυξε κάποιους ιδιαίτερους δεσμούς με την εν λόγω ομάδα πλην αυτών που έχουν πληροφοριακό & ενημερωτικό χαρακτήρα & πως το Esoterica παραμένει "ανοιχτό" σε όλους όσους ενδιαφέρονται με τον Εσωτερισμό.

Παρά τούτο, στo φόρουμ του Esoterica δημοσιεύεται "κλειδωμένη" από την 20/4/2004, μία και μοναδική συνέντευξη με φορείς της οργάνωσης "ΝΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ".


Εγώ βέβαια, καλαμπούρι έκανα τότε, με χιουμοριστικό τρόπο το παρουσίαζα ... ωστόσο διαγράφτηκα γι' αυτόν τον λόγο : Επειδή τόλμησα να πω στο forum την λέξη ... "Νέα Ακρόπολη". Για αυτό το καλαμπούρι. Παρ' όλα αυτά όμως, διαπίστωσα με την πάροδο των χρόνων πως αυτό το καλαμπούρι, έστω ρε παιδί μου, αυτό το καλαμπούρι ... πάλι από την μεριά μου, ήταν μια ... εντελώς αψυχολόγητη κίνηση. Δεν υπήρχε λόγος να το κάνω. Δεν μου έδωσαν ποτέ εμένα τα παιδιά το δικαίωμα να το κάνω.

Λοιπόν, κόψε τις μαλακίες ! Δεν μασάμε, ούτε τρώμε κουτόχορτο. Εγώ, πολύ πιο μπροστά από σένα μιλούσα για την σχέση του esoterica με την "Νέα Ακρόπολη". Την όποια σχέση, των όποιων συνεργατών. 'Ντάξει ; Το κατάλαβες ;

Και τώρα έρχομαι και σου λέω : κόψε τις μαλακίες και ρωτάω γιατί δεν σε πετάνε έξω με τις κλωτσιές. Με θεωρείς εμένα τόσο βλάκα, να κάθομαι και να σου λέω τώρα, ότι σου λέω ;

Λοιπόν ... τα παιδιά του esoterica.gr είναι αξιοπρεπέστατα σε ότι αφορά αυτό το θέμα. Και εγώ, ειλικρινά, απορώ γιατί δεν σε διαγράφουν ... Ειλικρινά, απορώ.

Edited by - zip on 26/02/2012 12:35:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντόκτορα γεια σου.
Εγώ, ποτέ πρώτος δεν βγήκα εναντίον της διαχείρισης. Απλά απαντάω μετά από κάθε προσπάθεια φίμωσης.
Μην ξεχνάς πως εγώ ήμουν που είχα πει...Το φόρουμ είναι πολύ πιο δημοκρατικό από πολλά άλλα φόρουμ. Σε άλλα, δεν θα μου επέτρεπαν, με τίποτα, να σχολιάσω αυτά που κάνει η Διαχείριση. Εδώ, το επέτρεψαν και γι αυτό είναι που τους είχα πει πως, όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο δύσκολο θα ήταν να με διαγράψουν.
Εμένα μου αρκεί που η αμαλία θεωρεί άκρως προσβλητικό να την συνδέουν με την Νέα Ακρόπολη.
Γι αυτό διέγραψε τον Μυρμιδόνα και γι αυτό σου απάντησε, όπως σου απάντησε εσένα.
Το σίγουρο πάντως είναι πως, τόση οργή κάτι κρύβει από πίσω της.

Εγώ, από μεριά μου, ποτέ δεν επιτίθεμαι πρώτος, παρά μόνο όταν με ενοχλούν.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γαραντζώτης γιάννης,

quote:
Εδώ, το επέτρεψαν και γι αυτό είναι που τους είχα πει πως, όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο δύσκολο θα ήταν να με διαγράψουν.

Το να σε διαγράψουν φίλε είναι ένα κουμπί ... ένα κλικ. Ένα κλικ κι έφυγες.

quote:
Εμένα μου αρκεί που η αμαλία θεωρεί άκρως προσβλητικό να την συνδέουν με την Νέα Ακρόπολη.

Ωραία. Αφού σου αρκεί αυτό ... τότε ποιο το πρόβλημά σου ρε αγόρι μου ;

quote:
Το σίγουρο πάντως είναι πως, τόση οργή κάτι κρύβει από πίσω της.

Τι σε νοιάζει εσένα ρε φίλε ; Τι σε νοιάζει ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ‘πα να λέτε ότι θέλετε, ξέρετε πόσοι πριν από σας προσπάθησαν να επιβάλλουν την αρνητική εστίαση με τον εδώ χώρο και τους ανθρώπους που τον δημιούργησαν και τον συντηρούν?

Όλες οι προσπάθειές σας, ξέρετε εσείς ποιοι είστε, πέφτουν στο κενό γιατί το esoterica υποστηρίζει εμπράκτως τον φιλοσοφικό τρόπο διαλόγου και την ελευθερία του ατόμου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Όλες οι προσπάθειές σας, ξέρετε εσείς ποιοι είστε, πέφτουν στο κενό γιατί το esoterica υποστηρίζει εμπράκτως τον φιλοσοφικό τρόπο διαλόγου και την ελευθερία του ατόμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας λιγο τι γράφει ο Γ.Γ στο φόρουμ που έβαλε το link η Αμαλία, μου έκανε εντύπωση ένα ποστ Ζιπ, που μας γράφει, λίγα και για αυτόν.

Πριν τρεις σελίδες του εξήγησα πως δεν τίθεται θέμα απο εμάς για τους ιθύνοντες του εσωτερικα, πως δεν μας πειράζει ( οτι και να ειναι το παρελθόν τους), αφου με μας ( και σε αυτον) είναι και φέρονται άκρως δημοκράτικα.

Η απάντηση του Γ.Γ ήταν πως απο όσα του έγραψα, κράτησε μονο πως είμαι μαζυ του.

Αν διαβσεις λοιπόν προσεχτικα το πόστ που προανέφερα, στο τέλος θα δεις γιατι είναι ξεκάθαρο, πόσο του στοίχισε η ιστορία με τη Ν.Α., και τι τον ενδιαφέρει πλέον με τους ανθρώπους.

........

Γ.Γ απο το λινκ της αμαλιας, σελίδα 6.

Ας μιλήσω όμως και λίγο για μένα έτσι λοιπόν σας λέω πως προέρχομαι από ένα αδιάφορο και προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον με μόνη διέξοδο την ενασχόληση μου, σε επίπεδο πρωταθλητισμού, με την ποδηλασία, άθλημα μοναχικό και λίαν κοπιαστικό, που απαιτούσε πολλές ώρες καθημερινή προπόνηση. Γνώρισα τη Ν.Α. έχοντας παντελή άγνοια από πολιτική. Στην αρχή δεν δεχόμουνα να αναλάβω καμία υπευθυνότητα, αλλά σιγά σιγά όταν γνώρισα όλα αυτά που λέει η Ν.Α. άρχισα να νοιώθω την μικρότητά μου και το άπειρο ύψος της αποστολής μου και του καθήκοντός μου. Ξαφνικά ένοιωσα να αναστατώνεται όλη η ζωή μου και να αιχμαλωτίζεται η ύπαρξή μου από ένα δυνατό σκίρτημα, από την καινούρια ιδέα και την νέα πραγματικότητα. ¨άρχισε να με συνεπαίρνει ένας καινούργιος τρόπος ζωής, μια νέα επιτυχία, ένα καινούργιο πρόσωπο, που μπήκε στη ζωή μου αναπάντεχα και μου συγκλόνισε ολόκληρη την ύπαρξή μου. Νέα κύματα άρχισαν να με δονούν συθέμελα. Μέρα, νύχτα, δεν μπορούσα να ζήσω και να σκεφτώ τίποτε άλλο έξω από την νέα πραγματικότητα. Το εσωτερικό μου όλο απορροφήθηκε από τη νέα έλξη της νέας ζωής. Δεν υπήρχα πια εγώ, αλλά η νέα πραγματικότητα, το νεοανακαλυφθέν ιδεώδες. Ζούσα και κινούμουνα μηχανικά, γιατί είχα απορροφηθεί ολοκληρωτικά. Σκέψη, φαντασία, βούληση ήταν όλα αιχμαλωτισμένα από τη νέα γοητεία. Έτσι σιγά σιγά ο χρόνος περνά χωρίς να συνειδητοποιείς από που ήλθες, που είσαι και που πας. Αρχίζεις να δέχεσαι το ένα μετά το άλλο άκριτα και να μαθαίνεις να τα υπερασπίζεσαι γιατί έχουν γίνει οι δικές σου αλήθειες, τα δικά σου όνειρα, τα δικά σου οχυρά. Και έρχεσαι σήμερα κάποιος και μου λέει... καλά, δεν τα γνώριζες όλα αυτά νωρίτερα? δηλ. στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα. Αν είναι δυνατόν! Για όλα υπήρχε μια προκατασκευασμένη απάντηση που την μάθαινες σε σεμινάρια δημοσίων σχέσεων. Δεν υπήρχε ερώτηση που να έκανε κάποιος τρίτος και να μη γνώριζα την κλισέ απάντηση. Έτσι πορευόμουνα, ώσπου ένα γεγονός με συγκλόνισε ανεπανόρθωτα. Κάποια μέρα του Απρίλη του 1990 μας ειδοποίησαν από τη Ν.Α. της Αθήνας πως ο Ροζ Ντέιλι, οργανοπαίχτης παραδοσιακής μουσικής και φίλος της Ν.Α. θα ερχόταν στη Θεσσαλονίκη και θα είχαμε την ευκαιρία να διοργανώσουμε μια βραδιά με έθνικ μουσικής, πράγμα που ήταν η ιδανική ευκαιρία για να εγκαινιάσουμε την μισοτελειωμένη αίθουσα Αβαλον. Στην οργανωτική συγκέντρωση εκείνης της εβδομάδας που έκανα σαν αρχηγός του παραρτήματος, εν αντιθέσει με όλες τις προηγούμενες συγκεντρώσεις στις οποίες καθόριζα τις εργασίες που θα αναλάμβανε κάθε ένας από τους γραμματείς μου, τους είπα πως δεν τους αναθέτω καμία εργασία για τις επόμενες δέκα ημέρες και ότι εγώ θα βρισκόμουνα διαρκώς στην αίθουσα, δουλεύοντας νύχτα, μέρα και όποιος ήθελε μπορούσε να έλθει να βοηθήσει μιας και όλοι είχαμε συμφωνήσει να επισπεύσουμε τις εργασίες για να είναι η αίθουσα έτοιμη ταυτόχρονα με την άφιξη του Ρόζ Ντέιλι στη Θεσσαλονίκη. Σας πληροφορώ πως δεν ήλθε κανένας, εκτός από κάποιον που την τελευταία ημέρα στις 5 το πρωί, περνώντας τυχαία με την παρέα του και βρίσκοντάς με να δουλεύω, προσφέρθηκε να βοηθήσει, για να κοιμηθώ λίγο. Για μένα η όλη κατάσταση ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία. Ανακάλυπτα πως δεν υπήρχε ούτε αγάπη, ούτε φιλότιμο. Προς τι όλες αυτές οι διδασκαλίες? Αν έδινα εντολές, ξέρω πως όλοι θα τις εφάρμοζαν. Εθελοντικά όμως? Τι φτιάχναμε με τόσο κόπο, τόσα χρόνια? ανθρώπους ρομπότ, στρατιωτάκια χωρίς εσωτερική ώθηση, χωρίς αγάπη , γιατί?... Αυτή ήταν και η στιγμή που άλλαξα το στυλ της αρχηγίας μου. Τα έκανα όλα εθελοντικά. Εξηγούσα το γιατί πρέπει να γίνουν τα πράγματα και αν ήθελαν τα έκαναν ή δεν τα έκαναν, χωρίς να έχουν επιπτώσεις όπως γινόταν προηγουμένως. Δεν λειτουργούσε τίποτα, κάθε μέρα τα πράγματα γινόντουσαν και χειρότερα. Τον Μάρτιο του 1991 παραιτήθηκα από αρχηγός λόγω του ότι όπως είπα, απέτυχα να κάνω τους μαθητές μου, να κάνουν τα πράγματα με τον δικό μου τρόπο. Είχα κάνει ήδη το πρώτο βήμα της αναθεώρησης τόσων χρόνων θυσίας της προσωπικότητάς μου για το καλό του ιδεώδους (θα μιλήσουμε αργότερα για αυτή τη μπαρούφα) και της ανθρωπότητας (και αυτή την έννοια θα χρειαστεί να την επαναπροσδιορίσουμε αργότερα). Έψαξα με πάθος να βρω που ήταν το λάθος. Χρειάστηκε να απομονωθώ ψυχολογικά, να πάω κόντρα στο ρεύμα της σκέψης των άλλων που με περιέβαλλαν. Να μπω σε χώρους που στην αρχή ούτε που τους υποψιαζόμουν. Ήταν ένα γλυκό βασανιστήριο. Ερχόντουσαν έτσι κάποιες στιγμές που ζήλευα αυτούς που δεν σκεφτόντουσαν βαθιά. Σ εκείνη τη φάση της ζωής μου ήταν που ήλθε ένα διάταγμα του Λιβράγκα. Το διάταγμα διέταζε όλους τους πελεκυφόρους, τα ηγετικά στελέχη δηλαδή, να βρίσκονται στις 8 Μαΐου, στη κεντρική δομή της χώρας τους για να παρευρεθούν σε μια τελετή για τα 100 χρόνια από το θάνατο της Μπλαβάτσκι, αλλιώς θα έπαυαν από πελεκυφόροι. Αυτό όμως ερχόταν σε αντίθεση με την πρώτη αρχή της Ν.Α., η οποία έλεγε πως στον πυρήνα της μπορούν να είναι όλοι οι άνθρωποι αδιακρίτως θρησκείας, χρώματος, φυλής, φύλου (στο σημείο αυτό πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας λίγο πάρα πάνω και να αντιληφθούμε την δυνατότητα ύπαρξης άλλων διακρίσεων, γιατί αν ήταν αλλιώς , τότε η πρώτη αρχή της Ν.Α. θα έλεγε απλά... χωρίς διακρίσεις.) και στον όρκο που έδωσα με όλη μου την ψυχή, στην υπηρεσία της ανθρωπότητας και όχι στο να κάνω επιμνημόσυνες τελετές για μια γυναίκα σαν την Μπλαβάσκι. Το πάρα πάνω γεγονός στάθηκε η αφετηρία του ψαξίματος μου στη προϊστορία της οργάνωσης στον κόσμο, που είχε σαν αποτέλεσμα να αποχωρήσω από αυτήν και να ταχθώ ανοιχτά απέναντί της. Εξ αιτίας όλων αυτών είναι που γράφω τώρα εδώ, γνωρίζοντας τώρα πια τι πραγματικά είναι ο φασισμός και τι ο ναζισμός. Που μοιάζουν και που διαφέρουν. Τότε όμως ειλικρινά δεν γνώριζα. Αυτός είναι και ο λόγος που δέχομαι την αυθεντικότητά σου φίλη μου ακροπολιτανή. Περιμένω νέα σου γιατί απ ότι αντιλήφθηκα πρέπει να πιστεύω σε σένα. Τώρα πια ξέρω από τι μέταλλο είσαι φταγμένη.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 26/02/2012 12:46:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 13:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γαραντζώτης γιάννης και λοιποί,

σας επαναλαμβάνω : εγώ πολύ πιο μπροστά από εσάς μιλούσα για την ... "σχέση" του esoterica.gr με την Ν.Α. Εγώ λοιπόν που πιο μπροστά μιλούσα γι' αυτό που μιλάτε εσείς τώρα, έρχομαι τώρα και σας λέω : κόψτε τις μαλακίες!

Δεν αναρρωτιέσαι γιατί το λέω αυτό ; Δεν είναι περίεργο ; Τι έγινε μετά από 6 χρόνια και 'γω τώρα λέω αυτό ; Τι μου έκαναν εμένα τα παιδιά και ... άλλαξε ρε παιδί μου η στάση μου ;

Επειδή φίλε μου, στη ζωή υπάρχει η έννοια της

αξιοπρέπειας

και τα παιδιά του esoterica.gr μου έδειξαν με την στάση τους, ακριβώς αυτό, εγώ αυτή την στιγμή, ακόμη και ο Admin να είναι ηγετικό στέλεχος της Νέας Ακρόπολης,

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα!

Δικαίωμά του! Δικαίωμά τους! Με γεια τους με χαρά τους, γούστο τους και καπέλο τους. Κι εγώ είμαι μέλος της Ένωσης Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης.

'Ντάξει κ. Γαραντζώτη ; Το κατάλαβες ;;;

Admin,

σε παρακαλώ, γράψ' του ένα από 'κείνα τα σεντονάκια σου [ γιατί φαίνεται του 'χουν λείψει και τα πεθύμησε ] και στείλτ' τον από 'κει που 'ρθε, για να τελειώνει το παραμύθι.


Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις ...


Edited by - zip on 26/02/2012 14:40:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 22:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip, εσύ σε ποιον Θεό ορκίστηκες στην Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης?
Στον Ποσειδώνα ή σε κάποιον άλλο?
Έχετε και ναούς,στους οποίους λατρεύετε τον Θεό σας?
Δίνετε και άλλους όρκους και υποσχέσεις, σε γοργόνες, νηρηίδες ή και σε άλλα πλάσματα της θάλασσας?
Θεωρείτε μήπως προδότη , κάποιον που σταμάτησε τις καταδύσεις και άρχισε την ορειβασία?
Μήπως φαντάζεστε τους ανθρώπους του μέλλοντος, να απαρτίζουν μια νέα φυλή που να έχει και βράγχια?
Έχετε δικό σας χαιρετισμό,κάτι δηλαδή σαν αυτό της ταινίας το κύμα?
Βάζετε πρόστιμα σε αυτούς που δεν τα κάνουν όλα σωστά στις καταδύσεις?
Κάνετε, ετήσιο προγραμματισμό, για το πόσους ανθρώπους θα φέρετε σε επαφή με το υγρό στοιχείο κάθε χρόνο?
Μιλάτε μεταξύ σας, για όλους εκείνους τους βέβηλους που, αντί να κάνουν καταδύσεις, ασχολούνται με άλλα πράγματα?

Σύνελθε Zip, άνοιξε τα μάτια σου και μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Όσο , για το άλλο που λες, μάλλον παραλογίζεσαι.
Εγώ δεν ήμουν που έγραψα πως είμαι σίγουρος ότι οι της Διαχείρισης δεν έχουν σχέση με την ΝΑ? Το ξέχασες?
Είδες πουθενά να λέω πως οι της Διαχείρισης είναι μέλη της Νέας Ακρόπολης? Ίσα-ίσα, η οργή της αμαλίας αποδεικνύει ακριβώς το αντίθετο.
Είναι εντελώς ξεκάθαρο πως, η αμαλία δεν θέλει καμιά , ακόμα και σκιά σχέσης με την Νέα Ακρόπολη.
Αλλιώς, πως εξηγείς την τόση οργή της?
Λες , να παίζει τόσο θέατρο?
Δεν το νομίζω.

Πάντως, πέρα από όλα τα άλλα, χαίρομαι το πάθος σου.
Τόση ορμή,τέτοια μαχητικότητα, μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 22:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή προέκυψε και πάλι το ζήτημα ανάμειξης ή μη των μελών της ομάδας συνεργατών ή/και υπευθύνων του ESOTERICA σε εσωτερικές ομάδες, κ.λπ. παραθέτω ξανά το σχετικό τμήμα από το μήνυμα που είχε γράψει ο Admin στο "Νέα Ακρόπολη... Νο.1".
Ελπίζουμε να μη χρειαστεί να το ξανα-επαναλάβουμε!

Admin - Απεστάλη: 29/11/2011, 22:36:18

quote:

Δεν γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι να προσπαθούμε να αποδείξουμε τα προφανή: ότι δηλαδή το ESOTERICA είναι αυτό ακριβώς που δηλώνει. "Ένας ανοικτός, ελεύθερος και ανεξάρτητος φορέας που έχει ως βασικό του αντικείμενο την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ."

Τέλος πάντων όμως, και περισσότερο το κάνουμε αυτό για τους παλιούς μας φίλους, Μέλη και Αναγνώστες, για να επαναλάβουμε:
φυσικά η απάντηση είναι ΟΧΙ και στις δύο ερωτήσεις.

Απαντούμε με αυτό στην ερώτηση(διόρθωσα την κατάληξη χώρας επί το ορθόν): "Είναι αυτή η σελίδα (Esoterica.gr) ιδιοκτησία της ΝΑ ή όχι. Δηλαδή είναι αυτοί που την διαχειρίζονται μέλη της ΝΑ;"

Για την ακρίβεια, από όλα τα Μέλη της Ομάδας του Esoterica αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει κανείς απολύτως που να συμμετέχει σε κάποια ομάδα (εσωτεριστική, αποκρυφιστική κ.ο.κ.) -όχι βέβαια ότι θα ήταν κακό κάτι τέτοιο- απλά τα τελευταία χρόνια κανείς από τους Συνεργάτες δε συμμετέχει αλλού. Μάλιστα νομίζω ότι οι περισσότεροι δε συμμετείχαν και ποτέ κάπου.

Το ESOTERICA δεν ανήκει πουθενά, παρά μόνον στο ESOTERICA.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το Esoterica ανήκει σε όλους εμάς που το αγαπάμε, συνεργαζόμαστε γι'αυτό, συμμετέχουμε στις οποιεσδήποτε δράσεις του -Forums, Εργαστήριο Φιλοσοφικού/Μεταφυσικού Διαλόγου, Ημερίδες, Συνέδρια κ.λπ.- είτε απλά επισκεπτόμαστε τη διαδικτυακή του παρουσία(την κύρια ή οποιονδηπότε άλλον χώρο βρίσκεται υπό τη διαχείρισή μας ή τη φροντίδα μας όπως το X-Paths του Pathfinder) από καιρό εις καιρό για να διαβάσουμε απλά άρθρα, νέα ή συζητήσεις στα Forums.

Παρολαυτά, για να δοθεί επιτέλους ένα τέρμα σ'αυτή την γελοιότητα περί "παράδοσης" κ.λπ.(ναι, αυτό είναι όντως γελοίο Dr Jekyll Mr Hyde) και επειδή το ανθρώπινο μυαλό πάντα σχεδόν ψάχνει να βρει συγκεκριμένα μοτίβα, σταθερά σημεία, κάτι συγκεκριμένο απ'όπου να πιαστεί και να "πορευτεί" θα ήταν αληθές και το εξής:
Το ESOTERICA ανήκει εκτός όλων των προηγουμένων και στον Ιδρυτή του και Συνολικά Υπεύθυνο του χώρου, εξ αρχής και έως τώρα, Μιχάλη Βίνο.

Ξαναείπα όμως και προηγουμένως: κάτι τέτοιο δεν θα ήταν και δύσκολο για κάποιον να το βρει, εάν έκανε τον κόπο να ψάξει λίγο...
Δεν το είχαμε εξάλλου ποτέ και κρυφό.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 22:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σημειώσω κάτι περί της απάντησής μου (Απεστάλη: 26/02/2012, 10:49:17) στο μήνυμα του Dr Jekyll Mr Hyde:
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
καταλαβαίνεις άραγε, ότι το μήνυμά σου είναι άκρως προσβλητικό για εμάς;
Μάλλον δεν το αντιλαμβάνεσαι κι αυτό είναι λυπηρό...

Η φράση αυτή αναφέρεται στο γεγονός ότι με το μήνυμά του ο Dr Jekyll Mr Hyde ανήγαγε όλο το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί εδώ και 3+ μήνες με τις επιθέσεις που έχουμε δεχθεί από τον γαραντζώτης γιάννης και τη "στρατιά" των κλώνων σε ένα απλό πρόβλημα επικοινωνίας, συνιστώντας να ρίξει... κάποιος από εμάς τον εγωϊσμό του!

Η παραπάνω κρίση, εκτός από επιφανειακή ήταν προσβλητική για εμάς προσωπικά (που έχουμε συμμετάσχει στο παρόν θέμα) αλλά και για τον χώρο esoterica, γενικότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 23:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, ρε νταλγκάς το άτομο με την amalia ... ε, ρε, ντέρτι ...

γαραντζώτης γιάννης,

quote:
Εγώ δεν ήμουν που έγραψα πως είμαι σίγουρος ότι οι της Διαχείρισης δεν έχουν σχέση με την ΝΑ? Το ξέχασες?

Ναι ; το έγραψες ; Μπράβο ... τότε ποιο το πρόβλημά σου ;;; Σε ξαναρωτάω ...

quote:
Είδες πουθενά να λέω πως οι της Διαχείρισης είναι μέλη της Νέας Ακρόπολης? Ίσα-ίσα, η οργή της αμαλίας αποδεικνύει ακριβώς το αντίθετο. Είναι εντελώς ξεκάθαρο πως, η αμαλία δεν θέλει καμιά , ακόμα και σκιά σχέσης με την Νέα Ακρόπολη. Αλλιώς, πως εξηγείς την τόση οργή της?

Δεν την εξηγώ. Δεν με νοιάζει ρε φίλε να την εξηγήσω. Δεν μπαίνω σε μια τέτοια διαδικασία. Παλιότερα έμπαινα. Τώρα δεν με νοιάζει. Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό ρε αγόρι μου, δεν το καταλαβαίνεις ; Αλίμονο αν έναν χρήστη τον απασχολούν τα συναισθήματα των συνομιλητών του όταν postάρει σε ένα forum ανοιχτού διαλόγου, αλίμονο ...

quote:
Λες , να παίζει τόσο θέατρο?

Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει.

quote:
Πάντως, πέρα από όλα τα άλλα, χαίρομαι το πάθος σου. Τόση ορμή,τέτοια μαχητικότητα, μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει...

Ναι ; τι σημαίνει ; για πες μας ... Κατ' αρχήν, γιατί δεν έχεις τα guts να μιλήσεις ξεκάθαρα ; Γιατί μιλάς με υπονοούμενα ; Ό,τι έχεις να πεις, πεσ' το ... τι φοβάσαι ;

***

quote:
Zip, εσύ σε ποιον Θεό ορκίστηκες στην Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης? [ Στον Θεό των Καταδύσεων ]
Στον Ποσειδώνα ή σε κάποιον άλλο? [ σου απάντησα ]
Έχετε και ναούς,στους οποίους λατρεύετε τον Θεό σας? [ Φυσικά, έχουμε ναό τον βυθό. Όταν μπαίνουμε στον βυθό, είναι σαν να μπαίνουμε σε ναό ]
Δίνετε και άλλους όρκους και υποσχέσεις, σε γοργόνες, νηρηίδες ή και σε άλλα πλάσματα της θάλασσας? [ Εννοείται αυτό. ]
Θεωρείτε μήπως προδότη , κάποιον που σταμάτησε τις καταδύσεις και άρχισε την ορειβασία? [ Και βέβαια! Προδόταρο, όχι απλώς προδότη ]
Μήπως φαντάζεστε τους ανθρώπους του μέλλοντος, να απαρτίζουν μια νέα φυλή που να έχει και βράγχια? [ Φυσικά! Ξέρεις πόσες φορές ευχήθηκα να είχα βράγχια για να παραμείνω λίγο περισσότερο στον βυθό ; ]
Έχετε δικό σας χαιρετισμό,κάτι δηλαδή σαν αυτό της ταινίας το κύμα? [ Ναι. Όχι έναν. Πάρα πολλούς. Όταν είμαστε στον βυθό. ]
Βάζετε πρόστιμα σε αυτούς που δεν τα κάνουν όλα σωστά στις καταδύσεις? [ Το πρόστιμο το βάζει η ίδια η θάλασσα ]
Κάνετε, ετήσιο προγραμματισμό, για το πόσους ανθρώπους θα φέρετε σε επαφή με το υγρό στοιχείο κάθε χρόνο? [ Ασφαλώς. Ρίξε μια ματιά στο http://www.thessalonikidiveclub.gr/core/ και θα δεις και τους προγραμματισμούς μας και τις εκδηλώσεις μας και τα σεμινάριά μας ]
Μιλάτε μεταξύ σας, για όλους εκείνους τους βέβηλους που, αντί να κάνουν καταδύσεις, ασχολούνται με άλλα πράγματα? [ Πάντα! Και το σύνθημά μας είναι "DIVE OR ... DIE!"

Dive OR Die!

γαραντζώτης γιάννης,

Get a life φίλε ... get a life!

Edited by - zip on 26/02/2012 23:44:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 23:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορώ ... ήσουν αρχηγός τόσα χρόνια σε έναν φιλοσοφικό οργανισμό και δεν έχεις μάθει / δεν ξέρεις να μιλάς για την ουσία των πραγμάτων. Στέκεσαι μόνο στα ονόματα, στους χαρακτηρισμούς, σ' αυτό που φαίνεται!

Βλέπεις έναν ναό και νομίζεις πως ναοί υπάρχουν μόνο ως κτίσματα, με τσιμέντο, με αψίδες ή με κολώνες. Δεν έχεις μάθει / δεν ξέρεις την έννοια της μεταφοράς. Στέκεσαι στα πράγματα και τα βλέπεις μόνο ως αντικείμενα. Οι ιερείς έχουν ναούς, ο ΠΑΟΚ έχει ναό το γήπεδο της Τούμπας και οι αυτοδύτες έχουν ναό τον βυθό της θάλασσας. Η ουσία της έννοιας "ναός" δεν αλλάζει φίλε. Αλλάζει μόνο αυτό που βλέπεις. Και αυτό που βλέπεις, είναι μονάχα αυτό που βλέπεις εσύ! Ο ΠΑΟΚτζής βλέπει άλλον ναό. Ναό όμως πάλι βλέπει. Ασχέτως αν δεν έχει αψίδες ή κολώνες ή τι άλλο έχει τέλος πάντων αυτός ο ναός που βλέπεις εσύ.

Τα μέλη της Ν.Α μπαίνουν σε έναν ναό και οι παοκτζήδες μπαίνουν στον δικό τους ναό : στο γήπεδο της Τούμπας. Νομίζεις πως ο ΠΑΟΚτζής και το μέλος της Ν.Α την στιγμή που μπαίνουν στους ναούς τους, αισθάνονται ή εννοούν κάτι διαφορετικό για την έννοια "ναός" ; Νομίζεις ότι εγώ όταν βουτάω και βρίσκομαι μέσα στον βυθό, δεν είναι για μένα ο βυθός ένας ναός ; Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα! φίλε. Και αυτό, θα έπρεπε τουλάχιστον να το ξέρεις.

Αυτά που εσύ χαρακτηρίζεις ανόμοια, είναι ανόμοια μόνο επειδή φαίνονται ως ανόμοια. Στην ουσία τους, είναι ίδια. Αλλάζει μόνο η όψη, η εκδήλωσή τους, τα λόγια, οι λέξεις με τις οποίες εκφράζονται ή βγαίνουν προς τα έξω. Άλλάζει ο τρόπος με τον οποίο τα προσεγγίζουμε, αλλάζει το όνομα, η ταμπέλα ή η συσκευασία πώλησής τους ή ... η μάρκα τους. Άλλος έχει ναό το σπίτι του, άλλος έχει ναό την θάλασσα, άλλος το γήπεδο της Τούμπας.

Σου υπογραμμίζω τις έννοιες / λέξεις που χρησιμοποιείς :

"Θεός, Ναός, Όρκος, Υπόσχεση, Προδότης / Προδοσία, Χαιρετισμός, Πρόστιμο, Ετήσιος προγραμματισμός"

Όλες αυτές οι έννοιες φίλε, εμφανίζονται με εκατοντάδες τρόπους μπροστά σου, με εκατοντάδες μορφές. ΕΣΥ επιλέγεις ποια μορφή θα χρησιμοποιήσεις, ποια μορφή θα ερμηνεύσεις, ποια μορφή θα υιοθετήσεις. Όποια μορφή όμως κι αν επιλέξεις, η ουσία τους ΔΕΝ αλλάζει!

Στέκεσαι στους ναούς της Νέας Ακρόπολης, στους χαιρετισμούς των μελών της κτλ. Γιατί δεν κατηγορείς και τους ΠΑΟΚτζήδες που έχουν ναό τους το γήπεδο της Τούμπας ; Νομίζεις πως κάποιος που ήταν παλιότερα ΠΑΟΚτζής, αν αλλάξει ομάδα, δεν θα χαρακτηρισθεί προδότης ; Φίλε, όχι απλώς προδότης θα χαρακτηριστεί αλλά έτσι και τον πετύχουν πουθενά οι παλιοί του φίλοι, θα τον κάνουν ασήκωτο.

γαραντζώτης γιάννης,

δεν είναι λοιπόν τίποτε απ' όσα λες. Εγώ σου είπα φίλε από την αρχή τι συμβαίνει με την πάρτη σου. Σου 'χει κάνει τόσο μεγάλο κακό στην ψυχή σου η Νέα Ακρόπολη, μάλλον καλύτερα, άφησες να σου κάνει τόσο μεγάλο κακό [ γιατί ότι συνέβει, ΕΣΥ το επέτρεψες να συμβεί ] που τώρα δεν μπορείς να την βγάλεις από μέσα σου! Την έχεις αφήσει να μπει τόσο βαθιά μέσα σου, τόσο πολύ βαθιά, που προσπαθείς τώρα γράφοντας εδώ και σε άλλα forums να την ξεφορτωθείς απεγνωσμένα.

Και να σου πω και κάτι ; Δεν είναι κακό αυτό. Με κάποιον τρόπο θέλεις να απαλλαχθείς από αυτό το βάρος σου, από αυτήν την βρωμιά σου. Ok, κανένα πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω όμως ΤΙ ΣΟΥ ΦΤΑΙΝΕ τα υπόλοιπα μέλη. Τι σου φταίει η amalia, τι σου φταίει το forum ;

Κι άμα είσαι μάγκας και σωστός, μίλα για τον εαυτό σου! ,μίλα για τα τραύματά σου, για τα λάθη σου, για τις αστοχίες σου. Σου επαναλαμβάνω : Η Νέα Ακρόπολη - και η κάθε Νέα Ακρόπολη - δεν σου φταίει. ΕΣΥ επέτρεψες να κάνει ότι έκανε. Και τώρα προσπαθείς να ρίξεις όλη την ευθύνη ... που αλλού ; Στους άλλους!

Στρέψε την προσοχή σου στον εαυτό σου και πάρε τον δρόμο προς τα μέσα σου. Εκεί που κοιτάς και στο μονοπάτι που είσαι, δεν υπάρχει τίποτε. Μόνο καυγάδες, φασαρίες, διαπληκτισμοί, εξώδικα και δικαστήρια. Αν θες η ζωή σου να συνεχιστεί κατ' αυτόν τον τρόπο, φίλε ok ... τι άλλο να σου πω ; Στο forum το καρπούζι και το μαχαίρι μπορεί να το έχουν οι amalia και ο Admin,

αλλά στη ζωή σου το καρπούζι και το μαχαίρι το έχεις ΕΣΥ!

Edited by - zip on 27/02/2012 00:31:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 00:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φράση αυτή αναφέρεται στο γεγονός ότι με το μήνυμά του ο Dr Jekyll Mr Hyde ανήγαγε όλο το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί εδώ και 3+ μήνες με τις επιθέσεις που έχουμε δεχθεί από τον γαραντζώτης γιάννης και τη "στρατιά" των κλώνων σε ένα απλό πρόβλημα επικοινωνίας, συνιστώντας να ρίξει... κάποιος από εμάς τον εγωϊσμό του

Αρχικά θα ήθελα να πω ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί στοιχεία που να ταυτίζουν τους λογαριασμούς "κλώνους" με τον λογαριασμό Γαραντζώτης Γιάννης. Αν υπάρχουν, τα περιμένουμε.
Απο κει και πέρα, εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου στους κλώνους, αναφέρθηκα
μόνο στον Γαραντζώτη Γιάννη και τη σχέση του με τη διαχείριση. Συνεπώς ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η διαχείριση είχε απλό πρόβλημα ασυμφωνίας χαρακτήρων, με τους κλώνους.

Αν με τον Γαραντζώτη Γιάννη δεν έχετε απλή ασυμφωνία χαρακτήρων αλλά έχετε πόλεμο, ή κάποια προσωπική βεντέτα ενδεχομένως, τότε συναντηθείτε και λύστε το απο κοντά. Όπως αρμόζει, σε άνδρες (και γυναίκες ενίοτε). Μέσα από ένα φόρουμ, δεν λύνονται αυτά τα πρόβληματα. Αν ο Γαραντζώτης Γιάννης έχει κάτι προσωπικό μαζί σας, ας συναντηθεί μαζί σας να το λύσει. Εμένα δεν με αφορά το τι έχει ή δεν έχει μαζί σας, ή το αν εσείς έχετε ή δεν έχετε κάτι μαζί του. Αν πάλι μπορείτε να μας εγγυθείται, (και η διαχείριση και ο Γαραντζώτης Γιάννης) ότι μέσω του φόρουμ και μέσα στις επόμενες σελίδες, θα λυθεί το ζήτημα, χωρίς την ανάγκη προσωπικής επαφής, πείτε το μας, και θα το δούμε στη πράξη...

Συμπέρασμα: Αν αποδεδειγμένα, δέχεστε, συκοφαντικά και άδικα, εσκεμένη επίθεση από το μέλος Γαραντζώτη Γιάννη, τότε διαγράψτε τον.
Αν έχετε απλή ασυμφωνία χαρακτήρων, τότε αφήστε τον να υπάρχει.

Αυτά...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/02/2012 00:38:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 02:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde:
quote:
(...) τότε συναντηθείτε και λύστε το απο κοντά. Όπως αρμόζει, σε άνδρες (και γυναίκες ενίοτε).

Να υποθέσω άραγε πως εσύ τότε δεν ανήκεις ούτε στην μία ούτε στην άλλη κατηγορία;
Έτσι απλά, επειδή μου θύμησες πως σου είχαμε ζητήσει κι εμείς να συναντηθούμε από κοντά κάποια στιγμή και το αρνήθηκες σθεναρά θα έλεγα! Εξαιτίας της εμπλοκής σου σε κάποιες "περίεργες" καταστάσεις, για κάποιους διπλούς λογαριασμούς κ.λπ. ... Και δεν ήταν εξάλλου και η μοναδική περίοδος που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ενεπλάκεις ή υποδαύλισες προβληματικές καταστάσεις.

Θα το έβρισκα επίσης εξαιρετικά αντιαισθητικό(τουλάχιστον) το να επιχειρείς κιόλας να μας κάνεις μάθημα.
Μήπως είναι έτσι Dr Jekyll Mr Hyde;

Πολύ θράσος και μεγάλη αλαζονεία διακρίνω για ακόμη μία φορά...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 07:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin, για άλλη μια φορά αλλάζεις θέμα και αποφεύγεις να απαντήσεις, επί της ουσίας, σε όλα αυτά που σε ρωτάει ο Ντόκτορας.
Το σίγουρο είναι πως, δεν μπορεί να έχεις την απαίτηση να φέρνονται με τον ίδιο τρόπο,πάντα, οι άνθρωποι.
Καλά, δεν έχεις αντιληφθεί κάτι το τόσο απλό?
Τι πιο φυσικό, για ένα άνθρωπο, κάτι που σήμερα το βρίσκει σαν σωστό, μετά από κάποια χρόνια να το βρίσκει σαν λάθος.
Είναι μεγάλη χοντράδα, το να αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους, σαν ρομπότ, που δεν εξελίσσονται και λειτουργώντας, εντελώς βρόμικα, μόνο και μόνο επειδή έτσι μας βολεύει, να ανασύρουμε από το παρελθόν, πιθανά λάθη τους και να τους τα προσάπτουμε στο σήμερα.

Απάντησε, αν μπορείς, στα ίσια σε αυτό που σε ρωτάει ο Ντόκτορας...
υπάρχουν στοιχεία που να ταυτίζουν τον δικό μου λογαριασμό με κάποιον άλλο?

Αν δεν υπάρχουν, σταματήστε το παραμύθι και εξηγείστε σε όλους μας, τους λόγους της επίθεσης εναντίον μου.

Μη ξεχνάτε πως, εγώ δεν βγήκα ποτέ στα ξαφνικά και να επιτεθώ εναντίον σας.
Ακόμα και την τελευταία, αυτή, φορά, η αμαλία ήταν που εντελώς χωρίς λόγο, βγήκε στα ξαφνικά και με πρόσβαλε ή μήπως δεν είναι έτσι.

Δώστε μας, επιτέλους, κάποιες λογικές εξηγήσεις για τους λόγους της επίθεσής σας εναντίον μου.

Αν δεν μπορείτε, σταματήστε...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 07:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip, συνεχίζεις να ουρλιάζεις.
Μήπως νομίζεις πως είσαι κάτω στον βυθό και πνίγεσαι και δεν μπορούν να σε ακούσουν οι άλλοι?

Από την εμπειρία μου, γνωρίζω πολύ καλά πως, έτσι παρατεταμένα και απρόκλητα, ουρλιάζουν μόνο όσοι με την βία θέλουν να επιβάλουν τους παραλογισμούς τους.

Μήπως, νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε κάποιο ριάλιτι και προσπαθείς να στρέψεις την προσοχή επάνω σου, για να σε ψηφίσουν.

Προς τι άλλο, αυτή η ακατάσχετη μπουρδολογία?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 07:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμαλία, επιτίθεσαι στον Ντόκτορα και λες..."Η παραπάνω κρίση, εκτός από επιφανειακή ήταν προσβλητική για εμάς προσωπικά (που έχουμε συμμετάσχει στο παρόν θέμα) αλλά και για τον χώρο esoterica, γενικότερα."

Θέλω να σε ενημερώσω πως, σαν μέλος του esoterica, εγώ προσβάλλομαι με την παρουσία σου και μόνο, στις σελίδες του φόρουμ.
Η προσβολή όμως που νιώθω, δεν είναι αβάσταχτη. Μπορώ να την αντέξω.

Αν εσύ δεν μπορείς να αντέξεις την δική σου,(σου το λέω επειδή σε βλέπω, πολύ εκνευρισμένη),θα σε συμβούλευα να έβλεπες το τέλος της ταινίας "ο τελευταίος Σαμουράι". κάποια λύση θα μπορούσες να σκεφτείς τότε.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2012, 08:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γαραντζώτης γιάννης

Zip, συνεχίζεις να ουρλιάζεις.
Μήπως νομίζεις πως είσαι κάτω στον βυθό και πνίγεσαι και δεν μπορούν να σε ακούσουν οι άλλοι?

Από την εμπειρία μου, γνωρίζω πολύ καλά πως, έτσι παρατεταμένα και απρόκλητα, ουρλιάζουν μόνο όσοι με την βία θέλουν να επιβάλουν τους παραλογισμούς τους.

Μήπως, νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε κάποιο ριάλιτι και προσπαθείς να στρέψεις την προσοχή επάνω σου, για να σε ψηφίσουν.

Προς τι άλλο, αυτή η ακατάσχετη μπουρδολογία?


Κλασική περίπτωση. Κάποιος αντίλογος σε όσα λέω ; Υπάρχει ; Κάποια απάντηση σε όσα ρωτάω ; Υπάρχει ; Μπααα ... δεν νομίζω.

Σε λυπάμαι. Αν νομίζεις πως οι σελίδες των forums του esoterica.gr είναι κάτι σαν το ντιβάνι του ψυχολόγου σου, τότε be my gest και κάνε την ψυχοθεραπεία σου. Αλλά δεν σου φταίνε τα υπόλοιπα μέλη. Δεν σου φταίει η amalia και δεν σου φταίει ούτε και ο Admin.

*[ Αν εσύ ήσουν αρχηγός της Νέας Ακρόπολης, τότε καταλαβαίνω γιατί η Νέα Ακρόπολη είναι αυτή που είναι ... ]

Σου επαναλαμβάνω λοιπόν τις ερωτήσεις που σου έκανα και οι οποίες έμειναν αναπάντητες :

01/12/2011 - γαραντζώτης γιάννης, γνωρίζεις τα παιδιά του esoterica.gr ; Μήπως έχετε τίποτε "προηγούμενα" ; [ βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=25&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3351 ]

quote:
zip, 01/12/2011 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=27&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3351

1) Γνωρίζεις τους υπεύθυνους των forums του www.esoterica.gr ; Και αν ναι, ποιους ; [ τα nick's τους θέλω να μου πεις, έτσι ; όχι τα ονοματεπώνυμά τους ]

2) Έχεις "πρoηγούμενα" μαζί τους ; [ Με τους υπεύθυνους του esoterica.gr εννοώ. Ένα "ναι" ή ένα "όχι" μου αρκεί, δεν με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες στην συγκεκριμένη περίπτωση ]

3) Τι σου έκανε εσένα η Ν.Α ; Σου έκανε κάτι "κακό" ; Σε πείραξε ; Σου δημιούργησε κατάθλιψη ; Σου σκότωσε τη μάνα και τον πατέρα σου ; Τι ;

4) Με το ζόρι ήσουν εκεί 8 χρόνια ; Σε κρατούσαν αιχμάλωτο δηλ. ; Δεν μπορούσες να φύγεις ;

5) Γιατί αγαπητέ μου ήσουν 8 χρόνια σε ένα σπίτι που ήταν [ κατ' εσένα ] βρώμικο ; Δηλ. μετά από 8 χρόνια είδες την βρωμιά του ; Και αφού την είδες που την είδες την βρωμιά του, έστω και μετά από 8 χρόνια, γιατί δεν την καθάρισες ; Γιατί δηλ. δεν έκανες κάτι να το διορθώσεις αυτό ; [ εννοώ όσο ήσουν ακόμη αρχηγός, έτσι ; ]


3/12/2011 - Θα μας πεις ποια από τα μέλη του παρόντος forum είναι μέλη της Ν.Α. που "πιάστηκαν στις παγίδες σου" ; [ βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=28&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3351 ]

Edited by - zip on 27/02/2012 09:29:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy