ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 08:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
_____________________________
IndustrialAngel
Μπορείς να μας την ονομάσεις και να την ξέρουμε και εμείς την πηγή αυτή που λέει για τρίτη ζωή?
____________________________________
Φίλε μου δεν θα την ονομάσω, γιατί σίγουρα θα την αμφισβητήσετε από την μια μεριά και από την άλλη δεν θα την καταλάβετε.
Δεν έχει καμιά σημασία όμως το ποια είναι η πηγή. Σημασία έχει το αν μπορούμε να αποδώσουμε τέτοιες τεράστιες κατασκευές σε Γήινους άγνωστους πολιτισμούς με τεχνολογικά άγνωστη προηγμένη τεχνολογία και όχι στους εξωγήινους.
Στην ερώτησή μου αυτή δεν απάντησε ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ απ ότι είδα.
Και να προσθέσω δυο ακόμη δείγματα υπερμεγεθών κατασκευών. Η μία είναι μια γιγάντια κατασκευή που υπάρχει βυθισμένη στα ανοικτά της Ιαπωνίας (την έχω δει στην
Τηλεόραση ) και μια άλλη ακόμα πιο τεράστια στο βάθος του Ατλαντικού με κεντρικό στίγμα της: 31 μοίρες 26 πρώτα 45 δεύτερα Β, και 24 μοίρες 29 πρώτα 19 δεύτερα Δ.
Μπορείτε να την δείτε και εσείς στο Google earth.
Εφ όσον δεν μπορούμε ??? με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα να εξηγήσουμε την τεχνολογία των κατασκευών αυτών και την προέλευσή τους γιατί να μαλώνουμε με εμμονή επάνω στο θέμα αυτό?
Και επί πλέον σας ερωτώ: Ποια η σχέση αυτών με τον τίτλο του θέματος το οποίο έχει τραβήξει 40 σελίδες. Δεν νομίζετε ότι είναι εκτός?
Εκτός αυτού η ζωή δεν προχωράει ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.
Υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε, αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ όμως και δεν μπορούμε να τα απορρίπτουμε επειδή δεν τα γνωρίζουμε. Μπορούμε να είμαστε περισσότερο ελαστικοί και να έχουμε περισσότερο ανοικτό μυαλό. Μπορούμε να απορρίψουμε κάτι μόνο εφ όσον ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ με ΟΛΑ τα στοιχεία στα χέρια μας ότι δεν υπάρχει.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 09:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
IndustrialAngel
έχεις και τύπους ακριβείς που σου δίνουν πχ αν ξέρεις την αντοχή του ενός νηματίου πόσο αντέχουν τα 10 ή τα 50;

Κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκoλο να υπάρξει, γιατί εξαρτάται από το υλικό, την κατεργασία του και την τοποθέτηση του (π.χ. πόσα βρίσκονται σε μία αρμαθιά..) Για μεγάλες κατασκευές ζητάνε πάντα διαπίστευση εργαστηρίου... Τύπους έχω μόνο για τα καλώδια και αυτό από την σχολή. Δεν τα χρησιμοποίησα σχεδόν ποτέ – μόνο μία φορά χρειάστηκε για μία ανύψωση και πήρα τους τύπους ( και δη την αντοχή) από τα βιβλία...

quote:
IndustrialAngel
Τι κατεύθυνση μηχανολόγου είσαι;

Κατασκευαστής...
Πρώην σχεδιαστής μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής προϊόντων...
Τον τελευταίο χρόνο απλός σχεδιαστής και εργοδηγός για μία μικρή εταιρεία – τι να κάνουμε, δεν υπάρχει πλέον δουλειά στην Ελλάδα για σχεδιαστές μηχανημάτων...

quote:
allzzaro
Συγνώμη ρε φίλε εσύ θα φτάσεις στο σημείο να με μαστιγώσεις

Αυτή είναι η τελική πρόθεση μου....

quote:
Το κανονίζουμε αν θέλεις παίρνουμε και παρέα τον Εαρινό που είναι ``νταμάρι`` 200 κιλά σηκώνει ο άνθρωπος φαντάσου πόσα θα σέρνει.

Μμμμμ – ίσως τον καταφέρω να σύρει μέχρι 800 κιλά...

quote:
Εαρινός
Χίλιοι τόνοι για να συρθούν φίλε μου σε έδαφος -μ' όλα όσα συνεπάγεται αυτό...και το ελάχιστο εξόγκωμα ή σαθρότητα του εδάφους (π.χ) αλλάζουν άρδην όλα τα δεδομένα και αρχίζουν πολύ δύσκολες εξισώσεις..δεν θα βάλω άλλες παραμέτρους...

Όχι...
Βλέπεις υπάρχει πάντα η μικροκλίμακα και η κλίμακα μεγάλων όγκων.
Παράδειγμα: η πέτρα που ξέρεις είναι στερεό. Σε πολύ μεγάλους όγκους όμως έχει την συμπεριφορά ρευστού (έστω και σε πολύ πιο χρόνους)
Άρα αυτό που εσένα θα σε εμποδίσει να μετακινήσεις 1000 κιλά μπορεί να σε βοηθήσει να μετακινήσεις 700 τόννους και το αντίθετο φυσικά...
Είναι αυτό που έλεγε ένας καθηγητής μου: η σκουριά στο σίδερο είναι πάρα πολύ σκληρή και μας παιδεύει στην κατεργασία, όμως είναι ένα τέλειο λιπαντικό, εάν δεν έχεις κάτι άλλο...

quote:
γιάπετ
Α… ναι, ξέχασα ότι είσαι και… μηχανολόγος!!!!

Δεν ξεχνιούνται αυτά darling....
Και εάν όλα πάνε καλά, στο τέλος του καλοκαιριού θα έχω και πτυχίο νοσοκόμου...

quote:
Τι λες ρε θηρίο, τώρα εξηγείται, με δέκα σαν κι εσένα παίζανε πεντόβολα με τους ογκόλιθους…

Καρ, καρ (καλέ ευθυμήσαμε και πάλι)...
Το έχω ξαναγράψει: 8,5 τόνοι, 6 άνθρωποι με παλετοφόρα χειρός....
Προχτές στην δουλειά π.χ. ένας εργάτης μετέφερε 1,5 τόννους με ένα παλετοφόρο χειρός...
Το παλετοφόρο χειρός έχει μόνο τρεις μικρούς τροχούς...

quote:
Φίλε μου δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην επίσημη αρχαιολογία."

Εκεί είναι το πρόβλημα γιαπέτ...
Μην έχοντας την δυνατότητα να ελέγξεις την αρχαιολογία, δεν της έχεις εμπιστοσύνη...
Επίσης δεν έχεις μπει και στην φιλοσοφία της μηχανολογίας για να μπορέσεις να καταλάβεις την αλληλοεπίδραση ανθρώπου και τεχνολογίας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 11:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Φίλε μου δεν θα την ονομάσω, γιατί σίγουρα θα την αμφισβητήσετε από την μια μεριά και από την άλλη δεν θα την καταλάβετε.
Δεν έχει καμιά σημασία όμως το ποια είναι η πηγή. Σημασία έχει το αν μπορούμε να αποδώσουμε τέτοιες τεράστιες κατασκευές σε Γήινους άγνωστους πολιτισμούς με τεχνολογικά άγνωστη προηγμένη τεχνολογία και όχι στους εξωγήινους.
Στην ερώτησή μου αυτή δεν απάντησε ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ απ ότι είδα.
Και να προσθέσω δυο ακόμη δείγματα υπερμεγεθών κατασκευών. Η μία είναι μια γιγάντια κατασκευή που υπάρχει βυθισμένη στα ανοικτά της Ιαπωνίας (την έχω δει στην
Τηλεόραση ) και μια άλλη ακόμα πιο τεράστια στο βάθος του Ατλαντικού με κεντρικό στίγμα της: 31 μοίρες 26 πρώτα 45 δεύτερα Β, και 24 μοίρες 29 πρώτα 19 δεύτερα Δ.
Μπορείτε να την δείτε και εσείς στο Google earth.
Εφ όσον δεν μπορούμε ??? με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα να εξηγήσουμε την τεχνολογία των κατασκευών αυτών και την προέλευσή τους γιατί να μαλώνουμε με εμμονή επάνω στο θέμα αυτό?
Και επί πλέον σας ερωτώ: Ποια η σχέση αυτών με τον τίτλο του θέματος το οποίο έχει τραβήξει 40 σελίδες. Δεν νομίζετε ότι είναι εκτός?
Εκτός αυτού η ζωή δεν προχωράει ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.
Υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε, αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ όμως και δεν μπορούμε να τα απορρίπτουμε επειδή δεν τα γνωρίζουμε. Μπορούμε να είμαστε περισσότερο ελαστικοί και να έχουμε περισσότερο ανοικτό μυαλό. Μπορούμε να απορρίψουμε κάτι μόνο εφ όσον ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ με ΟΛΑ τα στοιχεία στα χέρια μας ότι δεν υπάρχει.

Απο την άλλη όμως,ο καθένας έχει το δικαίωμα να κοιμάται βαθιά και να ονειρεύεται.Τί ανοιχτό μυαλό τους λές, τί για πράγματα που μπορεί να υπάρχουν ακόμα και αν δέν γνωρίζουμε,εκεί αυτοί,θα πούν:"αφού δέν έχει αποδειχθεί δέν υπάρχει,τέλος"! "Παραμυθάς" ο ένας,"ψευδοεπιστήμονας" ο άλλος,και όσο για τις υπερφυσικές δυνάμεις είναι απλά τρίκ.Μόνο αυτοί τα ξέρουν όλα.Άν δέν ήταν τόσο ηλίθιοι και κλειστόμυαλοι μέχρι αηδίας οι περισσότεροι,θα είχαμε έναν καλύτερο κόσμο.

IndustrialAngel,έχεις την εντύπωση οτι τα ξέρεις όλα,αυτό βγάζεις προς τα έξω.Περιττό να σου πώ πόσο λάθος είναι αυτό.Κανένας,και να το θυμάσαι αυτό,δέν έγεινε μεγάλος επιστήμονας έχοντας τόσο κλειστούς ορίζοντες και όντας δογματικός.

Edited by - alex22 on 01/05/2010 11:10:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 11:08:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Χίλιοι τόνοι για να συρθούν φίλε μου σε έδαφος -μ' όλα όσα συνεπάγεται αυτό...και το ελάχιστο εξόγκωμα ή σαθρότητα του εδάφους (π.χ) αλλάζουν άρδην όλα τα δεδομένα και αρχίζουν πολύ δύσκολες εξισώσεις..δεν θα βάλω άλλες παραμέτρους...

Όχι...
Βλέπεις υπάρχει πάντα η μικροκλίμακα και η κλίμακα μεγάλων όγκων.
Παράδειγμα: η πέτρα που ξέρεις είναι στερεό. Σε πολύ μεγάλους όγκους όμως έχει την συμπεριφορά ρευστού (έστω και σε πολύ πιο χρόνους)
Άρα αυτό που εσένα θα σε εμποδίσει να μετακινήσεις 1000 κιλά μπορεί να σε βοηθήσει να μετακινήσεις 700 τόννους και το αντίθετο φυσικά...
Είναι αυτό που έλεγε ένας καθηγητής μου: η σκουριά στο σίδερο είναι πάρα πολύ σκληρή και μας παιδεύει στην κατεργασία, όμως είναι ένα τέλειο λιπαντικό, εάν δεν έχεις κάτι άλλο...


Θα το ξαναπώ φίλε μου..."επί χάρτου" όλα εμφανίζονται πολύ όμορφα , στην πράξη είναι εντελώς -μα εντελώς-....διαφορετικά και σε σημείο πολλές φορές απελπιστικό..!

Απόψή μου ...απόψή σου ... και όλα καλά...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 11:54:31  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ,

Αν βρει τον τάφο η κ. Σουβαλτζή, θα τους στείλει όλους αυτούς κανονικά. Το ίδιο έγινε με αυτόν που πρότεινε το μοντέλο της κίνησης των ηπείρων και των τεκτονικών πλακών, τον βρίζανε μέχρι που απέδειξε ότι έχει δίκιο, και πλέον η επιστήμη ασπάζεται την άποψη του... Για αυτό λέω, όποιος έχει απόψεις να τις βάλει κάτω, να κάνει πειράματα, να βρει στοιχεία να μου αποδείξει ότι κάνω λάθος, και πιστέψτε με, είναι τόσοι ανοιχτόμυαλοι στην επιστήμη, που αν δώσετε επαρκή στοιχεία θα γίνει αποδεχτή η άποψη σας. Δεν εννοώ να πουν απλώς είναι και η δικιά σου άποψη καλή(όπως διαλακτικά κάνει ας πούμε ο εαρινός στη συζήτηση), εννοώ να πάρουν την παλιά θεωρία και να την στείλουν στον κάλαθο των αχρήστων... Μόνη προϋπόθεση είναι να παίξεις με τους κανόνες του παιχνιδιού.

Η "επίσημη" αρχαιολογία είναι επιστήμη in my book. Και η επιστήμη είναι ο καλύτερος τρόπος για να προσεγγίσεις την αλήθεια του φυσικού κόσμου. Ρωτάω λοιπόν γιατί η αρχαιολογία δεν είναι επιστήμη και ,ξαναρωτάω, γιατί δεν την εμπιστεύεσαι;


glinaaea

Το ίδιο ρώτησε και ο Εαρινός

quote:
Αποκλείεται δηλαδή , να υπήρχε γήινος-ανθρώπινος πολιτισμός με υψηλή τεχνογνωσία και για την οποία -για διαφόρους λόγους- δεν γνωρίζουμε οτιδήποτε"...???

και του απάντησα

quote:
Και αυτό το ενδεχόμενο παίζει ρε Δήμο. Το θέμα είναι, και αυτό που λέω συνέχεια, να ψάχνουμε την αλήθεια με το σωστό εργαλείο. Είδες κανένα να βρίζει και να κοροϊδεύει αυτούς που είναι στο SETI ή αυτούς που ψάχνουν τον τάφο του Μεγαλέξανδρου; Το θέμα είναι ότι οι διάφοροι βιβλιοέμποροι (ξένοι και εγχώριοι) δεν εφαρμόζουν την επιστημονική μέθοδο...

Γιατί δε σε καλύπτει αυτή η απάντηση; Παίζουν όλα τα ενδεχόμενα ΑΛΛΑ για την ώρα, εκτός αν βρεθούν συντριπτικές αποδείξεις, το ξυράφι του Όκαμ κόβει και τους εξωγήινους και τους γίγαντες( και όποιους άλλους) και αφήνει μόνο κάποιους αρχαίους αλλά εφευρετικούς ανθρώπους...


Η σχέση του με τον τίτλο του θέματος είναι να δούμε πόσο όμοια είναι τα επιχειρήματα των δημιουργιστών με των διάφορων ουφολόγων... Για μένα είναι σκόπιμο να τα βάλουμε στο ίδιο καζάνι για λόγους πληρότητας. Εκεί που ο άλλος σου λέει είναι πολύ πολύπλοκο πρέπει να το έφτιαξε ο Θεός,ο άλλος σου λέει είναι πολύ βαρύ πρέπει να το σήκωσε ούφο... Καταπληκτική συμμετρία πράγματι...


Ρε άλεξ22
μην αρπάζεσαι ρε παλικάρι μου... Σου έδειξα ότι το κόλπο με το στατικό ηλεκτρισμό πωλείται στα καταστήματα... Είναι πολύ απλό ο μάγος να έχει τον ίδιο μηχανισμό στο ρολόι του ή στο εσώρουχό του πχ και να κάνει το ίδιο... Το βιντεάκι δε μου έδειξε κανένα να θεραπεύεται, εκτός να δεν το πρόσεξα καλά... Εγώ σου είπα στην αρχή ότι με βάση της γνώσεις μας ΙΣΩΣ η ψυχή του ανθρώπου να μπορεί να θεραπεύσει το σώμα του, αυτό δεν είναι αρκούντως ανοιχτό παράθυρο στο μεταφυσικό;;;Αλλά τους μάγους γιατρούς δεν τους παραδέχομαι,ούτε αυτόν που έδειξες ούτε κανένα άλλο. Είναι τσαρλατάνοι για μένα...

Και πες ότι 1 στους 10 000 000 ψεύτες λέει αλήθεια. Πάλι είναι αδιέξοδο, πόσους ανθρώπους θα μπορεί να σώσει;;;; Το θέμα είναι να υπάρξει τεχνική διαθέσιμη στον κάθε γιατρό, όχι σε ένα μάγο κάπου κάπως κάποτε....

Με αυτό απευθύνομαι σε όλους

Ο glinaaea είπε

quote:
Υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε, αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ όμως και δεν μπορούμε να τα απορρίπτουμε επειδή δεν τα γνωρίζουμε. Μπορούμε να είμαστε περισσότερο ελαστικοί και να έχουμε περισσότερο ανοικτό μυαλό. Μπορούμε να απορρίψουμε κάτι μόνο εφ όσον ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ με ΟΛΑ τα στοιχεία στα χέρια μας ότι δεν υπάρχει


Υπάρχουν 3 σύνολα. Το υπερσύνολο είναι αυτά που υπάρχουν, 2 υποσύνολα είναι αυτά που πιστεύουμε και αυτά που γνωρίζουμε. Τα 2 αυτά σύνολα δε συμπίπτουν πολλές φορές... Έτσι λειτουργεί ο άνθρωπος, κανένα πρόβλημα....

Το πρόβλημα είναι αλλού. Στο "πρέπει να αποδείξουμε ότι ΔΕΝ υπάρχει". ΚΛΑΣΣΙΚΗ τεχνική της ψευδεπιστήμης, μεταφορά της υποχρέωσης να αποδείξεις ΟΧΙ στον ισχυριζόμενο (όπως είθισται) αλλά στο σκεπτικιστή. Αντί αποδείξει κάποιος αυτά που λέει, λέει μία μπαρούφα στον κόσμο και μετά ρωτάει " δείξτε μου που κάνω λάθος"... Αυτό είναι που λέω ΔΕΝ παίζουν με τους κανόνες του παιχνιδιού....


Συγγνωμή αλλά, in my book, όταν λες κάτι πρέπει εσύ ο ίδιος να υποστηρίζεις και να το αποδεικνύεις, παρουσιάζοντας ΘΕΤΙΚΑ στοιχεία....


Edited by - IndustrialAngel on 01/05/2010 11:58:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 12:03:20  Εμφάνιση Προφίλ
Α και glinaaea, τι σόι πηγή είναι αυτή που παρεξηγιέται άμα την ονομάσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 12:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Μπορείς φίλε sesostris να μου δώσεις πηγές για όλα αυτά τα ευρήματα; Ονόματα, δημοσιεύσεις κτλ; Νομίζω ότι εσύ στρέφεσαι στην "ancient astronaut" ψευδεπιστήμη με πατριάρχη τον Νταίνικεν. Αν και η πρώτη πηγή της όλης υπόθεσης(και όχι θεωρίας) είναι επιστημονική (ότι δηλαδή θα πρέπει να έχουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο στο πίσω μέρος του μυαλού μας), οι ίδιοι οι πρώτοι επιστήμονες που τη διατύπωσαν είπαν ότι ακόμα είναι αστήριχτο.

Ζητάω πηγές γιατί τις ιστορίες από "Ρωσία με αγάπη" δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου. Μου λέγανε παλιά ότι είχανε ανακαλύψει και την κόλαση με γεώτρηση "Ρώσοι επιστήμονες". Και το εντυπωσιακό είναι ότι κυκλοφορεί ακόμα αυτή η ιστορία στο ίντερνετ και με ηχογράφηση κιόλας!!!!!!(Οι ηχογραφήσεις μάλλον από κανά μπαρ της γειτονιάς είναι, ψαξτο και θα μείνεις έκπληκτος)

Θα περίμενα πάντως από κάποιον που είναι των αρχαίων (όπως εσύ και ο γιάπετ) να μου πει για τον υπολογιστή των Αντικυθήρων, που έχει γρανάζια και αποδεικνύει ότι οι αρχαίοι ήταν πιο εξελιγμένοι και έξυπνοι από όσο νομίζουμε...



Είδες εσύ πουθενά μέσα στην απάντησή μου φίλε IndustrialAngel, να αναφέρομαι στον Νταίνικεν και τους αρχαίους αστροναύτες ??
Εγώ , αν μπήκες στον κόπο να διαβάσης την απάντησή μου , έγραψα ότι όλα αυτά είναι μια σοβαρή ένδειξη ότι το παρελθόν της ανθρωπότητας και του πλανήτη μας γενικότερα, κρύβει αινίγματα τα οποία πιθανώς να βρίσκονται στα βάθη των θαλασσών ή κάτω από τους πάγους της Ανταρκτικής .

Και επειδή είμαι όντως των «αρχαίων» , και έχω διαβάσει αρκετή από την διασωθείσα ελληνική γραμματεία , αλλά και μεταφράσεις από αρχαία κείμενα άλλων λαών , πιστεύω ότι ο σύγχρονος τεχνολογικός πολιτισμός μας ίσως να μην είναι απαραίτητα ο υψηλότερος που κατοίκησε τη Γη , αλλά να προϋπήρξαν ανώτεροι πολιτισμοί που χάθηκαν λόγω κοσμογονικών καταστροφών .
Τώρα αν εσύ έχεις αποδείξεις ότι όλες αυτές οι αναφορές των Ρώσων και όχι μόνο , γιατί υπάρχουν διάσπαρτες σε όλο τον κόσμο κατασκευές που αρκετές από αυτές απαιτούν μηχανολογικό εξοπλισμό που δεν διαθέτουμε σήμερα , είναι παραμύθια , θα σε παρακαλούσα να μου δώσης τις δικές σου πηγές που στηρίζουν τις απόψεις σου .

Όσο για τον υπολογιστή των Αντικυθήρων που γράφεις , αν μπης στο http://www.davlos.gr/ , και κατεβάσης σε PDF το τεύχος 319 Δεκέμβριος 2008 θα δης τμήμα γραναζιού του 3ου παχχ αιώνα όχι με την τριγωνική οδόντωση όπως αυτή του υπολογιστή των Αντικυθήρων , αλλά με καμπύλη εξειλιγμένης επί κύκλου όπως αυτή των συγχρόνων οδοντωτών τροχών , που σημαίνει ότι όχι μόνο γνώριζαν όλα τα στοιχεία υπολογισμού των οδοντωτών τροχών , modul , αρχική διάμετρο , ύψος οδόντος κλπ , αλλά είχαν και τον τρόπο να τους κατασκευάσουν , πράγμα καταπληκτικό για την εποχή εκείνη .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 13:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Ποια η εξήγηση σου για τους τάφους των εργατών δίπλα στις πυραμίδες γιάπετ; Τι να τους κάνεις τους εργάτες αν έχεις αντιβαρύτητα;

Φίλε IndustrialAngel , επειδή γεννήθηκα και μεγάλωσα μέχρι τα 20 μου χρόνια στην Αίγυπτο , σε πληροφορώ ότι στην Γκίζα εκτός από τις τρεις πυραμίδες και τη σφίγγα , ο τρόπος και ο χρόνος κατασκευής των οποίων παραμένει αινιγματικός μέχρι σήμερα , όπως και η χρήση τους , υπάρχουν διάσπαρτες πάρα πολλές κατασκευές ήσσονος σημασίας , οι οποίες ήταν δυνατόν να κατασκευαστούν με τα μέσα της εποχής εκείνης . Οι τάφοι λοιπόν των εργατών που βρέθηκαν εκεί πιθανότατα ανήκαν στους εργάτες αυτών των κατασκευών και όχι των πυραμίδων .

Το 1978, κοντά στις πυραμίδες της Γκίζας, μια Ιαπωνική αποστολή , κατάφερε να κατασκευάσει μία πυραμίδα που το ύψος της άγγιζε μόλις τα 10 μέτρα.
Αρχιτέκτονες, Αρχαιολόγοι, Μηχανικοί, διάφοροι Τεχνικοί και 200 ντόπιοι εργάτες, άρχισαν το 1977 να εργάζονται χρησιμοποιώντας παλιές τεχνικές, παίρνοντας υπ΄ όψη τους τις εξιστορήσεις του Ηρόδοτου.
Από τις πρώτες κιόλας ημέρες άρχισαν να παρουσιάζονται τεχνικές δυσκολίες οι οποίες τους ανάγκασαν να χρησιμοποιήσουν μοντέρνα μηχανήματα, γιατί δεν θα κατάφερναν να τελειώσουν το έργο σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που είχαν θέσει.
Τα χάλκινα εργαλεία, που υποτίθεται χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, αποδείχτηκαν άχρηστα για την κατεργασία του γρανίτη.
Τα έλκηθρα, οι τροχαλίες και οι κορμοί των δέντρων αποδείχτηκαν ανίκανα να ξεπεράσουν τις διάφορες δυσκολίες για την μεταφορά των ογκολίθων.
Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν το να τοποθετηθεί η τελευταία πέτρα στην κορυφή της πυραμίδας. Αυτή η πέτρα ζύγιζε μόνο 1000 κιλά. Θέλοντας να χρησιμοποιήσουν τις ίδιες, υποθετικά, τεχνικές που χρησιμοποίησαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι χρησιμοποίησαν την τεχνική των κεκλιμένων επιπέδων, με 200 άντρες να τραβάνε και να σπρώχνουν. Το μόνο που κατάφεραν είναι να εξαντληθούν και να μην έχουν καμία πρόοδο παρ όλο που ο λίθος που προσπάθησαν να τοποθετήσουν ήταν κατά πολύ μικρότερος από τον πραγματικό, της μεγάλης Πυραμίδας.
Σαν τελευταία λύση αποφασίστηκε να χρησιμοποιήσουν σκαλωσιές από κορμούς δέντρων και σχοινιά από φυτικές ίνες. Με τη βοήθεια τροχαλιών άρχισαν να ανεβάσουν τον τελευταίο λίθο αναπαριστάνοντας, σύμφωνα με τις επιστημονικές υποθέσεις, τον τρόπο που χρησιμοποίησαν οι Αρχαίοι.
Μόλις ο λίθος έφτασε σε ύψος 10 μέτρων, η σκαλωσιά δεν άντεξε, σπάσανε οι κορμοί και διαλύθηκε όλη κατασκευή προκαλώντας τον τραυματισμό πολλών εργαζόμενων. Ο ίδιος ο Διευθυντής των εργασιών τραυματίστηκε σοβαρά και μόλις ανάρρωσε έκανε την ακόλουθη δήλωση.

«Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πώς δεν χτίστηκαν οι Πυραμίδες»

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 13:13:16  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε ρε Sesostris γιατί με μπερδεύεις

Τελικά υπήρξε προηγμένος πολιτισμός(όσο προηγμένος είναι ο δικός μας ή και περισσότερο) ή απλώς υπήρξαν οι αρχαίοι περισσότερο εφευρετικοί και έξυπνοι από όσο νομίζουμε;;;


Δηλαδή λες από τη μία οι αρχαίοι ημών είχαν άλογα και σπαθιά όχι αεροπλάνα και πολυβόλα αλλά είχαν καταφέρει να φτιάξουν γρανάζια. Άρα είχαν πολιτισμό, προχωρημένο, αλλά όχι τόσο όσο ο σημερινός και ήταν ιδιαίτερα εφευρετικοί.


Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα, η ηχητική της Επιδαύρου είναι ασύγκριτη και δεν ξέρουμε πώς την καταφέρανε...


Τελικά συζητάμε αν οι αρχαίοι Έλληνες είχαν καταφέρει αρκετά περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουμε εκ πρώτης όξεως ή συζητάμε για τον υποθετικό πολιτισμό που ήταν πιο προηγμένος από το δικό μας;


Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που αγνοεί ότι τα βαριά και τα ελαφριά πέφτουν μέ την ίδια επιτάχυνση προς τα κάτω (ξέρεις ποιος το είχε πει αυτό ε;) να είναι σε θέση να αναπτύξει αντιβαρύτητα. Δε συνάδει να αποτυγχάνουν στα απλά και να καταφέρνουν τα ακατόρθωταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 13:24:58  Εμφάνιση Προφίλ
Να γιατί λέω ότι οι μισές αλήθειες είναι τα μεγαλύτερα ψέμματα...


Για ρίχτε φίλοι μου ένα βλέφαρο εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_pyramid_construction_techniques

"
NOVA pyramid building experiment
In 1997 Mark Lehner and Roger Hopkins, a stonemason from Sudbury, Massachusetts, teamed up to conduct a pyramid building experiment for a NOVA television episode. They built a pyramid 6 meters high by 9 meters square. A total of 162 cubic meters or about 405 tons. It was made out of 186 stones weighing an average of 2.2 tons each. They had a total of just over 3 weeks to build it due to their filming schedule. 12 quarrymen carved 186 stones in 22 days. They were able to erect it using 44 men. They used iron hammers, chisels and levers (this is a modern short-cut, the ancient Egyptians were limited to using copper and wood). But they did experiments with copper tools, noting that they were adequate for the job in hand, only provided that additional manpower was available to constantly re-sharpen the ancient tools. They estimated they would have needed around 20 extra men for this maintenance. Another short-cut taken was the use of a front end loader or fork-lift truck. However, modern machinery were not and could not be used to finish the construction, they used levers to lift the capstone to a height of 20 feet (6.1 m). Four or five men were able to use levers on stones less than 1 ton to flip them over and transport them by rolling them. For the larger stones they had to tow them. They found that by putting the stones on wooden sledges and sliding the sledges on wooden tracks they were able to tow a 2 ton stone with 12 to 20 men. The wood for these sledges and tracks would have to have been imported from Lebanon at great cost since there was little, if any, wood in ancient Egypt. While the builders failed to duplicate the precise jointing created by the ancient Egyptians, Hopkins was confident this could have been achieved with more practice."

405 τόνους σε 3 βδομάδες;;;; Μήπως και αυτοί λένε ψέμματα και είχανε τον ΕΤ μαζί τους;

Και ένα βλέφαρο ακόμα εδώ

http://www.catchpenny.org/howbuilt.html
"
How the massive blocks were raised to the height of the rising pyramid is not understood for certain. Earthen ramps were used at least in the initial stages of construction. Extant ramps have been found at the pyramids of Amenemhat I and Senwosret I at Lisht (see photos below), as well as at several other sites. Traces of disassembled ramps at pyramid sites are even more common. The ramps were made of brick or earth and rubble dressed with brick for strength. They were built up as the pyramid progressed upward, and removed as the pyramid was finished downward.

The ramps likely took the form of an inclined plane at the beginning of work, but the configuration in later stages has long been a matter of conjecture. Some Egyptologists propose a straight, gently sloping, linear ramp, some propose a steep staircase ramp, and others propose a ramp that spiraled up the four sides of the pyramid. In most ramp scenarios, the volume of the ramp exceeds the volume of the pyramid structure itself, raising the possibility that the stones of the upper reaches were placed using levers, or perhaps a modified ramp of some sort. In the case of the Great Pyramid at Giza, the upper half of the total vertical pyramid height represents only 12.5% of the mass of the entire pyramid. The mass of the top quarter of the pyramid's height is a mere .0386% of the whole. Thus the mass of the ramp is in inverse proportion to the mass of building material it is meant to convey. Extending a ramp to the upper reaches of a pyramid to service such a small volume of stone would appear to be inexpedient.

But whatever the configuration of the ramps, the fact remains that the Egyptians successfully completed the most massive building projects in all of history. There is nothing magical or supernatural in the means by which they achieved their goals. By all indications, they retained their knowledge of construction throughout their history, but they were limited after the Fourth Dynasty not by the lack of technology but rather by the lack of the abundant resources that were previously available. More than two thousand years later, the Romans would move huge stones, some weighing nearly 1,000 tons, using similar techniques at Baalbek."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 16:40:43  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel


quote:
Η "επίσημη" αρχαιολογία είναι επιστήμη in my book. Και η επιστήμη είναι ο καλύτερος τρόπος για να προσεγγίσεις την αλήθεια του φυσικού κόσμου.

Η αρχαιολογία είναι, σαφώς, επιστήμη, in or out of your book...

Και συμφωνώ ότι η επιστήμη είναι ο καλλίτερος τρόπος προσέγγισης της αλήθειας του φυσικού κόσμου.

Απλά, συμπληρώνω του γνωστού φυσικού κόσμου......


quote:
Ρωτάω λοιπόν γιατί η αρχαιολογία δεν είναι επιστήμη και ,ξαναρωτάω, γιατί δεν την εμπιστεύεσαι;

Πρόσεχε τι διαβάζεις, φίλε μου.
Δεν διαχώρισα την επίσημη αρχαιολογία ως προς την επιστημονικότητά της, αλλά ως προς την πρακτική πληροφόρησης της κοινής γνώμης, διότι όπως εξήγησα, θεωρώ ότι δεν παρουσιάζει όλα τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή της.

Επί πλέον, γνωρίζει πολύ λίγα για το παρελθόν και μερικές φορές δογματίζει...

Εσύ θεωρείς ότι μαθαίνουμε τα πάντα και δεν υπάρχει σκοπιμότητα στην πληροφόρηση;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 18:24:12  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ

Τι πάει να πει γνωστός φυσικός κόσμος; Η επιστήμη δε μας πληροφορεί για τα γνωστά αλλά και για τα άγνωστα, αυτά που δεν ξέραμε μέχρ πρότινος. Πχ, πριν το μικροσκόπιο ο μικρόκοσμος ήταν άγνωστος, έκτοτε έγινε γνωστός. Η επιστήμη είναι ο μόνος σωστός και συγκροτημένος τρόπος τρόπος να κάνεις τα άγνωστα, γνωστά

Δηλαδή, τι υποστηρίζεις; ότι υπάρχει μια συνωμοσία με συνενόχους χιλιάδες αρχαιολόγους και ιστορικούς ώστε να μας αποκρύπτουν στοιχεία; Και που είναι αυτά τα στοιχεία κλειδωμένα και δεν μπορούμε να πάμε να τα δούμε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 20:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrialangel
quote:
Δηλαδή, τι υποστηρίζεις; ότι υπάρχει μια συνωμοσία με συνενόχους χιλιάδες αρχαιολόγους και ιστορικούς ώστε να μας αποκρύπτουν στοιχεία; Και που είναι αυτά τα στοιχεία κλειδωμένα και δεν μπορούμε να πάμε να τα δούμε;

Συγνώμη το ``κώδικας Ντα Βίντσι`` δεν το έχεις διαβάσει?
Το ``ξυράφι του Όκαμ`` το οποίο σου χαιδεύει τα αυτιά χρησιμοποιώντας το σύμφωνα με την δική σου υποκειμενική κρίση το ξέρεις.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 20:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
οαννησεα
quote:

---------------------------------------------------------------------
allzzaro
Συγνώμη ρε φίλε εσύ θα φτάσεις στο σημείο να με μαστιγώσεις
---------------------------------------------------------------------Αυτή είναι η τελική πρόθεση μου....


Ακουσον άκουσον να μας πάει στο νταμάρι να μας βάλει να σέρνουμε για να ευχαριστηθεί το μαστίγωμα. Φαντάσου να ζούσες σε εποχή που το μαστίγωμα επιτρεπόταν..

Αυτό λοιπόν με τον βράχο ενός τόννου που τον σέρνει ενα άτομο θέλω να το δώ.. Πρόσεξε χωρίς κατρακύλια και χωρίς βαρούλκα.. Μόνο σχοινί και μαστίγιο..

Edited by - allzzaro on 01/05/2010 20:45:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 22:18:01  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Δηλαδή, τι υποστηρίζεις; ότι υπάρχει μια συνωμοσία με συνενόχους χιλιάδες αρχαιολόγους και ιστορικούς ώστε να μας αποκρύπτουν στοιχεία; Και που είναι αυτά τα στοιχεία κλειδωμένα και δεν μπορούμε να πάμε να τα δούμε;

Περίπου..........


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 22:27:11  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Αν βρει τον τάφο η κ. Σουβαλτζή, θα τους στείλει όλους αυτούς κανονικά.

Ισχυρίζεται ότι τον βρήκε...

Γιατί δεν την άφησαν να... κάνει λάθος;;

Γιατί απαγόρευσαν την συνέχιση της ανασκαφής, λέγοντας ότι δεν είναι αυτός ο τάφος του Αλέξανδρου;;;

Γιατί ο τότε υπουργός πολιτισμού, ο Θάνος Μικρούτσικος () πίεσε τις Αιγυπτιακές αρχές να σταματήσουν την ανασκαφή, όπως και έγινε, υελικά;;;

Γιατί δεν την άφησαν να "εξευτελιστεί" αφού την αποκάλεσαν από τρελλή μέχρι κλέφτρα;;;

Και όλα αυτά τα έκαναν "συναδέλφοι" της, αρχαιολόγοι.

Καλό είναι να πιστεύει κανείς, αλλά καλλίτερο, να σκέφτεται....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 22:30:04  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro

quote:
Αυτό λοιπόν με τον βράχο ενός τόννου που τον σέρνει ενα άτομο θέλω να το δώ.. Πρόσεξε χωρίς κατρακύλια και χωρίς βαρούλκα..

Φίλε μου allzzaro, μη ξεχνάς τον Τζίμη τον τίγρη και τον Σαμψών...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 23:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε μου allzzaro, μη ξεχνάς τον Τζίμη τον τίγρη και τον Σαμψών

Φίλε Γιαπετ ο Σαμψών είναι γείτοντας μου.
Εχει γεράσει ο φουκαράς και εχει μείνει ο μισός.
Αν δεν απατώμαι κάπου στα 90 είναι αλλά πάει βολίδα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 23:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σε οτι αφορά τον τάφο του Μ. Αλεξάνδρου διαβάστε εδώ..http://archive.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=13.05.2002,id=67976008Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 00:56:27  Εμφάνιση Προφίλ
Έλα ρε allzzaro, δεν το ήξερα ότι έχουμε γείτονα έναν από τους λαϊκούς ήρωες των περασμένων δεκαετιών...

Ελπίζω να αστειεύεσαι για τον κώδικα Ντα Βίντσι και το ξυράφι του Όκαμ


Γιάπετ, στην Ελλάδα ζούμε, όλα στραβά γίνονται, στραβά θα κάνουμε και επιστήμη. Τα ίδια κάνουν και οι σεισμολόγοι.Δεν πρέπει να παρουσιάζουμε όμως αυτά τα εγχώρια ως γενική εικόνα. Τα θέματα που θίγω δεν εξαρτιόνται από Έλληνες επιστήμονες οπότε η μικρότητα ή ο κομπλεξισμός δεν υπάρχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 00:58:45  Εμφάνιση Προφίλ
Όσο για το αν είναι δυνατόν να υπάρχει ένα μυστικό που να το γνωρίζουν μερικές χιλιάδες, είναι τόσο γελοία μια τέτοια εικασία που δεν αξίζει ούτε να τη σχολιάσει κάποιος.


Και ξαναρωτάω που είναι κλειδωμένη η (και καλά) χαμένη γνώσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 02:04:39  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Γιάπετ, στην Ελλάδα ζούμε, όλα στραβά γίνονται, στραβά θα κάνουμε και επιστήμη.

Δε νομίζω ότι αυτό που λέω είναι Ελληνικό φαινόμενο...

quote:
Τα θέματα που θίγω δεν εξαρτιόνται από Έλληνες επιστήμονες οπότε η μικρότητα ή ο κομπλεξισμός δεν υπάρχει...

Τι σε κάνει να θεωρείς ότι αυτά είναι "προνόμια" ΜΟΝΟ των Ελλήνων;;;

Η τελευταία κατάσταση (και όχι μόνο) που ζούμε, έχει καταδείξει το μέγεθος του κομπλεξισμού και της απατεωνιάς των, για σένα, άτεγκτων ξένων...

quote:
Όσο για το αν είναι δυνατόν να υπάρχει ένα μυστικό που να το γνωρίζουν μερικές χιλιάδες, είναι τόσο γελοία μια τέτοια εικασία που δεν αξίζει ούτε να τη σχολιάσει κάποιος.

Πουθενά δεν ανέφερα ότι υπάρχουν κοινά μυστικά τα οποία μοιράζονται "μερικές χιλιάδες".
Το αντίθετο...

quote:
Και ξαναρωτάω που είναι κλειδωμένη η (και καλά) χαμένη γνώση

Τα σίγουρα μέρη είναι τα υπόγεια του Βατικανού, του πατριαρχείου Κωνσταντινούπολης, αλλά και άλλων πατριαρχείων, στα μπουντρούμια μονών του "αγίου όρους", σε υπόγεια μουσείων και σε άλλα μέρη που αγνοώ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 10:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
___________________________
IndustrialAngel
Α και glinaaea, τι σόι πηγή είναι αυτή που παρεξηγιέται άμα την ονομάσεις;
______________________________
Φίλε μου, δεν μπορεί να παρεξηγηθεί η ίδια η πηγή, αλλά εσύ δεν θα μπορούσες να την καταλάβεις.
Σαν να σου έλεγα ΠΧ ότι η πηγή είναι υπερφυσική. Τι θα καταλάβαινες???????????
__________________________________
glinaaea
και μια άλλη ακόμα πιο τεράστια στο βάθος του Ατλαντικού με κεντρικό στίγμα της: 31 μοίρες 26 πρώτα 45 δεύτερα Β, και 24 μοίρες 29 πρώτα 19 δεύτερα Δ.
___________________________________________
Έλεγξε κάποιος αυτές τις συντεταγμένες στο google earth Να ακούσω την γνώμη του??????
___________________________________________
IndustrialAngel
Τελικά υπήρξε προηγμένος πολιτισμός(όσο προηγμένος είναι ο δικός μας ή και περισσότερο) ή απλώς υπήρξαν οι αρχαίοι περισσότερο εφευρετικοί και έξυπνοι από όσο νομίζουμε;;;

Δηλαδή λες από τη μία οι αρχαίοι ημών είχαν άλογα και σπαθιά όχι αεροπλάνα και πολυβόλα αλλά είχαν καταφέρει να φτιάξουν γρανάζια. Άρα είχαν πολιτισμό, προχωρημένο, αλλά όχι τόσο όσο ο σημερινός και ήταν ιδιαίτερα εφευρετικοί.

Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα, η ηχητική της Επιδαύρου είναι ασύγκριτη και δεν ξέρουμε πώς την καταφέρανε...

Τελικά συζητάμε αν οι αρχαίοι Έλληνες είχαν καταφέρει αρκετά περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουμε εκ πρώτης όξεως ή συζητάμε για τον υποθετικό πολιτισμό που ήταν πιο προηγμένος από το δικό μας;
Φίλε μου, δεν συζητάμε μόνο για τους αρχαίους Έλληνες , αλλά για όλους τους πολιτισμούς του παρελθόντος, γνωστούς και αγνώστους.
Ξέρουμε για τους πολιτισμούς των Βαβυλωνίων , Ασσυρίων, Σουμερίων, Αιγυπτίων, Ίνκας, Μάγια, Κελτών, Χιττίτων, Άτλαντων, και πολλούς άλλους που ήλθαν και απήλθαν.
Όταν ξεκινάει ένας πολιτισμός, ο σκοπός της ύπαρξής του χρονικά, έχει να κάνει με την απόδοση των στοιχείων του στην ανθρωπότητα.
Ολοκληρώνει τον κύκλο ζωής του ξεκινώντας από το μηδέν σχεδόν μέχρι το απόγειό του – το ζενίθ του που αυτό αγγίζει το μηδέν του ξεκινήματός του.
Όταν λοιπόν δώσει όλα όσα έχει να δώσει και δεν του μένει τίποτα άλλο για την εποχή του και τον χώρο του να δώσει, τότε ο πολιτισμός αυτός καταστρέφεται.
Η καταστροφή του κάθε πολιτισμού οφείλεται ΚΥΡΙΩΣ στην λάθος χρήση των επιτευγμάτων του. Αλλά ανεξάρτητα από τον λόγο, εφ όσον ολοκλήρωσε τον κύκλο του, τον κύκλο ζωής του, έπρεπε να καταστραφεί.
Μαζί όμως με την καταστροφή του καταστρέφονται και τα επιτεύγματά του αφήνοντας ελάχιστα ίχνη των επιτευγμάτων του και κυρίως μόνο αποτελέσματα τα οποία δημιουργούν απορίες.
Κανένας πολιτισμός δεν δημιουργείται για να κρατήσει αενάως. Όλοι έχουν τον χρόνο ύπαρξής τους-ζωής τους.
Όλα αυτά τα ίχνη από τα αποτελέσματα τους δεν βοηθούν κανέναν να καταλάβει το ύψος των γνώσεών τους και των επιτευγμάτων του κάθε πολιτισμού. Και φυσικά υποθέσεις και μόνο δεν μετράνε και πολύ περισσότερο όταν προσπαθούμε να τις προσαρμόσουμε στα δικά μας μέτρα και σταθμά.
Έτσι μπορούμε να πούμε ότι πολιτισμοί υπήρχαν αρκετοί, και το πιθανότερο ακόμα και εντελώς άγνωστοι.
Και δεν ξέρουμε αν μπορούμε (και μάλλον δεν μπορούμε) να κάνουμε σύγκριση του δικού μας πολιτισμού με οποιονδήποτε άλλον.


Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 10:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea


Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
___________________________
IndustrialAngel
Α και glinaaea, τι σόι πηγή είναι αυτή που παρεξηγιέται άμα την ονομάσεις;
______________________________
Φίλε μου, δεν μπορεί να παρεξηγηθεί η ίδια η πηγή, αλλά εσύ δεν θα μπορούσες να την καταλάβεις.
Σαν να σου έλεγα ΠΧ ότι η πηγή είναι υπερφυσική. Τι θα καταλάβαινες???????????
__________________________________
glinaaea
και μια άλλη ακόμα πιο τεράστια στο βάθος του Ατλαντικού με κεντρικό στίγμα της: 31 μοίρες 26 πρώτα 45 δεύτερα Β, και 24 μοίρες 29 πρώτα 19 δεύτερα Δ.
___________________________________________
Έλεγξε κάποιος αυτές τις συντεταγμένες στο google earth Να ακούσω την γνώμη του??????
___________________________________________
IndustrialAngel
Τελικά υπήρξε προηγμένος πολιτισμός(όσο προηγμένος είναι ο δικός μας ή και περισσότερο) ή απλώς υπήρξαν οι αρχαίοι περισσότερο εφευρετικοί και έξυπνοι από όσο νομίζουμε;;;

Δηλαδή λες από τη μία οι αρχαίοι ημών είχαν άλογα και σπαθιά όχι αεροπλάνα και πολυβόλα αλλά είχαν καταφέρει να φτιάξουν γρανάζια. Άρα είχαν πολιτισμό, προχωρημένο, αλλά όχι τόσο όσο ο σημερινός και ήταν ιδιαίτερα εφευρετικοί.

Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα, η ηχητική της Επιδαύρου είναι ασύγκριτη και δεν ξέρουμε πώς την καταφέρανε...

Τελικά συζητάμε αν οι αρχαίοι Έλληνες είχαν καταφέρει αρκετά περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουμε εκ πρώτης όξεως ή συζητάμε για τον υποθετικό πολιτισμό που ήταν πιο προηγμένος από το δικό μας;
___________________________________
Φίλε μου, δεν συζητάμε μόνο για τους αρχαίους Έλληνες , αλλά για όλους τους πολιτισμούς του παρελθόντος, γνωστούς και αγνώστους.
Ξέρουμε για τους πολιτισμούς των Βαβυλωνίων , Ασσυρίων, Σουμερίων, Αιγυπτίων, Ίνκας, Μάγια, Κελτών, Χιττίτων, Άτλαντων, και πολλούς άλλους που ήλθαν και απήλθαν.
Όταν ξεκινάει ένας πολιτισμός, ο σκοπός της ύπαρξής του χρονικά, έχει να κάνει με την απόδοση των στοιχείων του στην ανθρωπότητα.
Ολοκληρώνει τον κύκλο ζωής του ξεκινώντας από το μηδέν σχεδόν μέχρι το απόγειό του – το ζενίθ του που αυτό αγγίζει το μηδέν του ξεκινήματός του.
Όταν λοιπόν δώσει όλα όσα έχει να δώσει και δεν του μένει τίποτα άλλο για την εποχή του και τον χώρο του να δώσει, τότε ο πολιτισμός αυτός καταστρέφεται.
Η καταστροφή του κάθε πολιτισμού οφείλεται ΚΥΡΙΩΣ στην λάθος χρήση των επιτευγμάτων του. Αλλά ανεξάρτητα από τον λόγο, εφ όσον ολοκλήρωσε τον κύκλο του, τον κύκλο ζωής του, έπρεπε να καταστραφεί.
Μαζί όμως με την καταστροφή του καταστρέφονται και τα επιτεύγματά του αφήνοντας ελάχιστα ίχνη των επιτευγμάτων του και κυρίως μόνο αποτελέσματα τα οποία δημιουργούν απορίες.
Κανένας πολιτισμός δεν δημιουργείται για να κρατήσει αενάως. Όλοι έχουν τον χρόνο ύπαρξής τους-ζωής τους.
Όλα αυτά τα ίχνη από τα αποτελέσματα τους δεν βοηθούν κανέναν να καταλάβει το ύψος των γνώσεών τους και των επιτευγμάτων του κάθε πολιτισμού. Και φυσικά υποθέσεις και μόνο δεν μετράνε και πολύ περισσότερο όταν προσπαθούμε να τις προσαρμόσουμε στα δικά μας μέτρα και σταθμά.
Έτσι μπορούμε να πούμε ότι πολιτισμοί υπήρχαν αρκετοί, και το πιθανότερο ακόμα και εντελώς άγνωστοι.
Και δεν ξέρουμε αν μπορούμε (και μάλλον δεν μπορούμε) να κάνουμε σύγκριση του δικού μας πολιτισμού με οποιονδήποτε άλλον.


Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 11:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φιλαράκια συγγνώμη που θα σας χαλάσω την ενδιαφέρων κουβέντα που έχετε ξεκινήσει εδώ, αλλά καταλαβαίνετε πως το συγκεκριμένο θέμα αυτού του τοπικ δεν έχει καμιά σχέση με αυτά…

Τι θα λέγατε να συνεχίζατε την κουβέντα εδώ… Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 11:50:00  Εμφάνιση Προφίλ
elo

quote:
Φιλαράκια συγγνώμη που θα σας χαλάσω την ενδιαφέρων κουβέντα που έχετε ξεκινήσει εδώ, αλλά καταλαβαίνετε πως το συγκεκριμένο θέμα αυτού του τοπικ δεν έχει καμιά σχέση με αυτά…

Σωστό φίλε elo, προσπάθησα κι εγώ να μη μπω στον "πειρασμό" αλλά προφανώς παρασύρθηκα απ' τη συζήτηση, όπως οι περισσότεροι.

Το Θέμα που προτείνεις, επειδή το άνοιξα εγώ και εξηγώ στο εισαγωγικό μήνυμα το σκοπό του, θεωρώ ότι είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους αναλύσεις και σκέψεις, επειδή δεν βάζει τους "περιορισμούς" των στοιχείων και αφήνει το μυαλό μας να... ταξειδέψει!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 12:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Μα φίλοι μου το ζήτησα και εγώ αυτό σε προηγούμενο μήνυμά μου.
____________________
glinaaea
Και επί πλέον σας ερωτώ: Ποια η σχέση αυτών με τον τίτλο του θέματος το οποίο έχει τραβήξει 40 σελίδες. Δεν νομίζετε ότι είναι εκτός?
_____________________________________
Το μόνο που έκανα ήταν να δώσω κάποιες διευκρινήσεις.

Συγνώμη.

Φιλικότατα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 12:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrialangel
quote:
Έλα ρε allzzaro, δεν το ήξερα ότι έχουμε γείτονα έναν από τους λαϊκούς ήρωες των περασμένων δεκαετιών...

Ναί ο Γιάννης Κεσκιλίδης 86 χρόνων σήμερα με αρκετά προβλήματα ο φουκαράς διαβάστε εδώ http://stavrochoros.pblogs.gr/2008/08/sampswn-poios-ton-thymatai-.html.

Ο Σαμψών ήταν ενας απο τους δασκάλους μου τη δεκαετία του 70.
Να είναι καλά ο άνθρωπος μας έδειξε κάποια πραγματάκια την εποχή που σηκώναμε τα βάρη απο τσιμέντο και τα κουνούσαμε δεξιά αριστερά νομίζοντας οτι κάτι κάναμε.
Σήμερα ακόμα μας κάνει παρατηρήσεις οταν μας βλέπει να κάνουμε σκουώτ και παρόλη την εμπειρία μας σκύβουμε το κεφάλι σε αυτόν τον μεγάλο ήρωα.. ΜΕ πιάνεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 12:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
elo γιαπετ
quote:
Φιλαράκια συγγνώμη που θα σας χαλάσω την ενδιαφέρων κουβέντα που έχετε ξεκινήσει εδώ, αλλά καταλαβαίνετε πως το συγκεκριμένο θέμα αυτού του τοπικ δεν έχει καμιά σχέση με αυτά…

Το θέμα ``Σαμψών`` ναί όντως είναι εκτός θέματος.
Το θέμα με την ύπαρξη ενός προκατακλυσμιαίου πολιτισμού που διέθετε τεχνολογία δεν είναι εκτός θέματος.
Σήμερα η ύπαρξη ενός τέτοιου πολιτισμού ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας και των μύθων.
Ομως ή ύπαρξη ενός τέτοιου πολιτισμού μπορεί να φέρει να πάνω κάτω στην προέλευση του ανθρώπινου είδους μιας και κάποιες πηγές βασιζόμενες στους μύθους αυτούς θέλουν τον άνθρωπο να προέρχεται απο ενέργειες αυτού του πολιτισμού.
Δεν είναι εκτός θέματος, νομίζω..τώρα αν θέλετε το σταματάμε αλλά νομίζω οτι θα σταματήσει και η συζήτηση.
Η συζήτηση είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα, οι συμμετέχοντες δεν υποδαυλίζουν το νόημα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 12:50:17  Εμφάνιση Προφίλ
ελό

Ξαναέγραψα ότι για μένα οποιαδήποτε ψευδεπιστημονική προσέγγιση είτε θρησκευτική είτε ουφολογική μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι και αντιμετωπίζεται με τα ίδια πάνω κάτω επιχειρήματα. Δε θεωρώ επομένως σκόπιμο τον κατακερματισμό του θέματος αλλά αντιθέτως για λόγους πληρότητας είναι συμφερότερο να αναλυθεί εδώ.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχω διαβάσει σε ουφολογικού περιεχομένου σάιτ ότι οι πίθηκοι είναι προιόν αντίστροφης εξέλιξης, ότι δηλαδή υπήρξε την εποχή των δεινοσαύρων μια εξελιγμένη ανθρωπότητα η οποία καταστράφηκε και κάποιοι άνθρωποι για να επιζήσουν εξελίχθηκαν σε πιθήκους, ενώ άλλοι παρέμειναν ως έχουν. Αυτός ο ισχυρισμός είναι τόσο γελοίος όσο και ο δημιουργισμός. Παράλληλα, χαρακτηρίζεται από την ίδια ένδεια στοιχείων.

Για αυτό λέω ότι όλα μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι και καλό είναι να τα βλέπουμε μαζεμέναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy