ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 17:05:57  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel, ενα θα σου πω , στο ειχα πει ξανα πριν κανα χρονο ... ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ρε φιλε .... εαν ειμουν θρησκευομενος και παπας θα σε προτεινα για ΑΓΙΟ !!! ο αγιος της υπομονης που μαρτυρησε επι τρεχαγυρεουπολεως του μεγα !!!!!

αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι εξηγεις τα αυτονοητα (και καλα κανεις γιατι διαβαζουν πολλοι) και μαλιστα οταν οι πληρφοριες αυτες υπαρχουν παντου στο ιντερνετ ... τι να πω !!!!

νασαι καλα !!!!!! ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 17:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
΄Αφες αυτοίς, αγαπητέ μου skartados, ού γαρ ίδασιν, τι...πηδούσιν....
Για τη λούση,πάντως, απο 1,4 εκατομμύρια έτη,που είχε πρωτοειπωθεί, ότι έζησε, πάμε στα 3,5,τώρα, όπως κια άλλα είδη, ενώ απο μαύρη, γίνεται λευκή..
Και το άπειρο παραμύθι ,ξεκινά...Κι έπειτα, λες για το αν εγώ ξέρω, ποιά είναι η Λούση και ο αυστραλοπίθηκος...Δεν παιζεσαι, όπως κι άλλοι,βέβαια....
Μα το αν ήταν στην Αφρική,στην Αυστραλία, ή οπου άλλου, ξαναγράφω, ή αν στέκει βρε ακατοίκητε;...
Αλήθεια, ρε παιδιά, όταν έβρεχε μυαλό, εσείς ,γιατί κρατούσατε ομπρέλα;...
Ότι θέλουν λένε μερικοί, ΚαραΛΛΛΛΛΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!
Και φυσικά, Σκαρτάδε μου, ποτέ μην νομίσεις, ότι το ήθος, η
καλλιέργεια, η γνώση, έχουν ύφος συγκεκριμένο και ανάλογη συμπεριφορά..Γελιέσαι....Υπάρχει καμουφλάζ...Φέρονται σαν .. οπαδοί, οι ... γνώστες....
Στο γήπεδο με τους χούλιγκαν κατεβαίνουν, να ασκήσουν τη ...ρητορική του πισινού τους....
ΚαραΛΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!
Αγαπητέ μου Dying, ειδικά τώρα, που είσαι στο ...στρατό,είναι καλύτερα να μην θέτεις θέματα λογικής...
Υποτίθεται ότι είσαι ..εκτός συνόρων...
Κατα το " εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει ο στρατός"....
Ε;.....
Τι λέει, περνάς καλά;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 18:03:42  Εμφάνιση Προφίλ
Μακφόρ,
σε ευχαριστώ


Σκαρτάδος.

Θυμάσαι αν ποτέ έχουμε διαφωνήσει εμείς οι 2; Θυμάσαι αν έχω διαφωνήσει ποτέ με κάποιον άλλο στο φόρουμ, πχ τον allzzaro; Θυμάσαι αν έχω βρίσει ποτέ κανέναν εκτός από τον τρέχα, που σε πληροφορώ ΑΥΤΟΣ ήταν που ξεκίνησε να με βρίζει και να με απειλεί από το μέρος 1, και αν θες ΨΑΞΤΟ για να δεις; Ο λόγος που στο δικό μου σύστημα αξιών ο τρέχα αξίζει το βρίσιμο δεν είναι η διαφωνία μαζί μου. Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αμφισβητεί όχι μόνο εμένα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ο λόγος είναι η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ. Η έπαρση που δείχνει ότι ΔΗΘΕΝ γνωρίζει τα πάντα ενώ αποδεικνύεται ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα και να θεωρεί ότι εμείς είμαστε τα "χαζά" και επιπόλαια παιδιά είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ. Και όταν προκαλείς έτσι, είναι λογικό να δεχθείς επίθεση. Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αμφισβητεί μεν, αλλά ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει και τη στοιχείωδη ταπεινότητα να μην το παίζει Θεός και παντογνώστης. Πες μου εσύ, από τα ελληνικά που ξέρεις, μια λέξη που να περιγράφει αυτόν ο οποίος νομίζει και συμπεριφέρεται σαν να είναι ο παντογνώστης και κάνει ΛΑΘΗ τόσο χοντρά όσο το να πεις ότι η ρώσικη σαλάτα φτιάχνεται στη Ρωσία. Μαλάκας λέγεται αυτός στα ελληνικά που γνωρίζω εγώ. Πες μου εσύ κάποια άλλη λέξη που να μη σε προκαλεί. Σκέψου και κάτι τελευταίο. Αν δεν έπαιρνες λεφτά θα καθόσουν, όντας 45 χρονών οικογενειάρχης, να τρως τάπες και να ξεφτιλίζεσαι από έναν με τη μισή σου ηλικία, όπως κάνει ο τρέχα;


Όσο για τα χαρακτηρισμό που μου απέδωσες, δεν έχω μακρύ μαλλί για να κουρέψεις αλλά συνήθως αφήνω αξύριστο λουκ οπότε αν θες να εφαρμόσεις το νόμο 4000 μπορείς να με...ξυρίσεις. Στα σοβαρά, εγώ ΔΕ σε χαρακτήρισα προσωπικά. Όταν το κάνω σε ΣΕΝΑ τότε να το κάνεις εσύ σε ΜΕΝΑ. Νομίζω είναι δίκαιο έτσι; Εξάλλου ΔΕ με γνωρίζεις προσωπικά και δεν ξέρεις ποιος είμαι στην πραγματική ζωή έξω από το ίντερνετ. Το κακομαθημένος δε μου ταιριάζει καθόλου.


Αρχιβλάκας, ξεφτιλισμένος και δειλός του φόρουμ

quote:
Αφες αυτοίς, αγαπητέ μου skartados, ού γαρ ίδασιν, τι...πηδούσιν....

χαχα, γελάσαμε πάλι. Ρε σάπιε Χριστιανέ, δεν ντρέπεσαι να παραφράζεις το Χριστό;... Ποιον ακριβώς πηδάμε όμως; Μήπως τις σάπιες ιδέες της σέκτας σου;

quote:
Για τη λούση,πάντως, απο 1,4 εκατομμύρια έτη,που είχε πρωτοειπωθεί, ότι έζησε, πάμε στα 3,5,τώρα, όπως κια άλλα είδη, ενώ απο μαύρη, γίνεται λευκή..

Και; Τι σημαίνει αυτό; Και γιατί έγινε αυτή η αλλαγή; Και πώς ακριβώς διαψεύδεται η εξέλιξη; Για γράψε έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό και άσε τα non-sequitur. Τις είδαμε τις τεχνικές και τις ξεμπροστιάσαμε, δεν μπορείς να κοροϊδέψεις ΚΑΝΕΝΑΝ.

quote:
Κι έπειτα, λες για το αν εγώ ξέρω, ποιά είναι η Λούση και ο αυστραλοπίθηκος...Δεν παιζεσαι, όπως κι άλλοι,βέβαια....
Μα το αν ήταν στην Αφρική,στην Αυστραλία, ή οπου άλλου, ξαναγράφω, ή αν στέκει βρε ακατοίκητε;.

Είναι σίγουρο ότι για να κριτικάρεις κάτι πρέπει ΠΡΩΤΑ να το γνωρίζεις. Πώς είναι δυνατόν να ασκείς κριτική όταν ΔΕΝ ξέρει ΚΑΝ τι λέει η θεωρία με την οποία διαφωνείς;


Είσαι τόσο ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ που επιμένεις στην Αυστραλία; Τόσο πια; Και τι ακριβώς στέκει ή δε στέκει; Και με ποιανού τα κριτήρια;


quote:
Και φυσικά, Σκαρτάδε μου, ποτέ μην νομίσεις, ότι το ήθος, η
καλλιέργεια, η γνώση, έχουν ύφος συγκεκριμένο και ανάλογη συμπεριφορά..Γελιέσαι....Υπάρχει καμουφλάζ...Φέρονται σαν .. οπαδοί, οι ... γνώστες....
Στο γήπεδο με τους χούλιγκαν κατεβαίνουν, να ασκήσουν τη ...ρητορική του πισινού τους....

Εγώ ΜΟΝΟ στοίχεια δίνω. Εσύ κάνεις κάτι ψευδοθεολογικές και ψευδοεπιστημονικές ρητορικές για να ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ και να κερδίσεις ΟΠΑΔΟΥΣ. Ολόκληρη έκθεση ιδέων κάνεις για την "αφθαρσία" (και εκεί λάθος το είπες) του ζώου. Είπαμε, επιχειρήματα της κατρακύλας/του πανικού. Τα δείξαμε όλα. Την ξέρουμε τη γραμμή σου.


Η ρητορικές είναι ΔΙΚΙΑ σου τακτική ΑΡΧΙΕΡΕΑ της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ και ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΕ της σέκτας.

Edited by - IndustrialAngel on 19/08/2010 18:04:35

Edited by - IndustrialAngel on 19/08/2010 18:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 20:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Και ξαφνικά μέσα στην απόλυτη ησυχία ακούω το όνομα μου..
Ποιός με μνημονεύει λέω .. μμ.. ο industrialangel εκτός αυτού κάτι άκουσα και για ηλικίες.. έτσι άφησα τους ουρανούς και ξανακατέβηκα στη γή..
και τι να δώ.. ο αιώνιος καυγάς.. trexagireve και industrialangel..
Τα βρήκα οπως τα άφησα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 21:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε trexagireve, μήπως δεν είσαι δημοσιογράφος τελικά κι είσαι μέσα στον Στρατό;
Όπως και να 'χει πάντως, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός καθώς η δουλειά σου σου επιτρέπει να είσαι stand by στις Συζητήσεις όλη την ώρα συνεχόμενα.
Έχω κοιτάξει τόσα θέματα σήμερα και το όνομα σου είναι το πρώτο που "φιγουράρει" σε κάθε θέμα σχεδόν, σε οποιαδήποτε Κατηγορία Συζητήσεων...

Φίλε IndustrialAngel, έχοντας δει τον τρόπο γραφής σου, την επιχειρηματολογία που χρησιμοποιείς συνδιαλλεγόμενος στις Συζητήσεις με τους συνομιλητές σου, θεωρώ πως οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί που αποδίδεις στον trexagireve - ο οποίος δεν είναι και τόσο άμοιρος ευθυνών... - δεν ωφελούν σε κάτι.
Αντιθέτως, μπορεί να λειτουργούν αρνητικά απέναντι σε κάποιον ο οποίος ενδιαφέρεται να λάβει πληροφορίες από τα στοιχεία που παρατίθενται κι ο οποίος μπορεί να ταυτίζεται με θέσεις κι απόψεις που εκφράζονται από όλους μας...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 21:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου DI..
Πώς πάει το στρατιωτικό?

Φτύστον να μην τον ματιάσουμε. Εγώ θαυμάζω την διάθεση του και οχι την προσβασιμότητα του στο δίκτυο.
Εγώ προσωπικά εχω πολύ περισσότερη προσβασιμότητα απο τον trexagireve αλλά δεν έχω διάθεση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 22:35:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και ξαφνικά μέσα στην απόλυτη ησυχία ακούω το όνομα μου..
Ποιός με μνημονεύει λέω .. μμ.. ο industrialangel εκτός αυτού κάτι άκουσα και για ηλικίες.. έτσι άφησα τους ουρανούς και ξανακατέβηκα στη γή..
και τι να δώ.. ο αιώνιος καυγάς.. trexagireve και industrialangel..

Πουσαι ρε γείτονα! τι νέα; χάθηκες! Γιατί δεν έχεις διάθεση; Τι έγινε; Η...ηλικία τα φταίει;.


DI

quote:
Φίλε IndustrialAngel, έχοντας δει τον τρόπο γραφής σου, την επιχειρηματολογία που χρησιμοποιείς συνδιαλλεγόμενος στις Συζητήσεις με τους συνομιλητές σου, θεωρώ πως οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί που αποδίδεις στον trexagireve - ο οποίος δεν είναι και τόσο άμοιρος ευθυνών... - δεν ωφελούν σε κάτι.
Αντιθέτως, μπορεί να λειτουργούν αρνητικά απέναντι σε κάποιον ο οποίος ενδιαφέρεται να λάβει πληροφορίες από τα στοιχεία που παρατίθενται κι ο οποίος μπορεί να ταυτίζεται με θέσεις κι απόψεις που εκφράζονται από όλους μας...

Το δέχομαι απόλυτα αυτό που λες... Ομολογώ όμως ότι δεν ξέρω αν μπορώ να το καταφέρω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 23:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πουσαι ρε γείτονα! τι νέα; χάθηκες! Γιατί δεν έχεις διάθεση; Τι έγινε; Η...ηλικία τα φταίει;.


μμ.. ναί.. δεν έχω διάθεση.
Δεν βρίσκω κάτι το ενδιαφέρον δλδ, παρακολουθώ τη συζήτηση αλλά απο τη μία δεν βρίσκω κάτι το ενδιαφέρον και απο την αλλη σβήνω οτι γράφω. Η ηλικία μπα.. δεν νομίζω, μπορεί να φταίει ομως το οτι είμαι πολύ μικρός ακόμα.
Πού ήμουν? είχα πεταχεί μέχρι το Σείριο στα πατρώα εδάφη

Edited by - allzzaro on 19/08/2010 23:13:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 01:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

quote:
Πουσαι ρε γείτονα! τι νέα; χάθηκες! Γιατί δεν έχεις διάθεση; Τι έγινε; Η...ηλικία τα φταίει;.


μμ.. ναί.. δεν έχω διάθεση.
Δεν βρίσκω κάτι το ενδιαφέρον δλδ, παρακολουθώ τη συζήτηση αλλά απο τη μία δεν βρίσκω κάτι το ενδιαφέρον και απο την αλλη σβήνω οτι γράφω. Η ηλικία μπα.. δεν νομίζω, μπορεί να φταίει ομως το οτι είμαι πολύ μικρός ακόμα.
Πού ήμουν? είχα πεταχεί μέχρι το Σείριο στα πατρώα εδάφη

Edited by - allzzaro on 19/08/2010 23:13:29


Τι νεα εκει απο τους συντεκνους...ποτε υπολογιζουν να μας ξαναρθουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 10:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Γειά σου DI..
Πώς πάει το στρατιωτικό?

Καλά πάει, φίλε μου.
Τσουλάει σιγά - σιγά, σε λίγο καιρό θα έχει φύγει η μισή θητεία.

quote:
Το δέχομαι απόλυτα αυτό που λες... Ομολογώ όμως ότι δεν ξέρω αν μπορώ να το καταφέρω...

Μια προσπάθεια είναι, φίλε IndustrialAngel.
Στο κάτω - κάτω, οι "προκλήσεις" που αναδύονται στον δρόμο μας μπορούν να μας βοηθήσουν στο να επιβληθούμε στον εαυτό μας λίγο περισσότερο, να μάθουμε κάτι καινούριο για εμάς και να τιθασεύσουμε τα πάθη μας...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 11:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το κακό, πάντως, ξεκινάει,όταν κάποιοι νομίζουν ότι όσα συζητάμε,
δεν έχουν ξανασυζητηθεί,σαν να ανακαλύπτουν κάτι νέο και άρα, μπορούν να λένε, ότι θέλουν,με κύρος τουλάχιστον ...5 ντοκτορά..
Τοσο ψώνισμα με την πάρτη του,για τον καθένα,είναι ανησυχητικό ...
Κι ότι και να τους πεις, δεν καταλαβαίνουν ,ότι προυπήρχε η γνώση,νομίζουν, ότι ,μυστικά, σε αυτούς αποκαλύφθηκε....
Αυτό που εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση, είναι η έλλειψη σεβασμού,
η έλλειψη ικανότητας διαλόγου, ο παιδικός εγωισμός, η εμπάθεια,
η ανικανότητα αντίληψης των λεγομένων του άλλου...
Να τα σκίσεις τα πτυχία σου, αγόρι μου Βιομηχανικέ, γιατι σε κάνανε ψώνιο,σου κάνανε ζημιά,ζεις εκτός πραγματικότητας, σε μια φυλακή δικής σου επινοήσεως, που έλεγε κι ο Μόρισσον..
Αγόρι μου, όσο κι αν διαβάσεις, πέρα απο το μυαλό σου, δεν θα πας...
Θα ζεις για πάντα στο δωματιάκι του μυαλού σου, φυλακισμένος ενός βιβλίου, που θα ΣΟΥ δίνουν....Γιατι, μόνος σου να καταλάβεις τιποτε αποκλείεται...
Πέραν ,αυτού, παιδιά, επιμενω,πρέπει να πλήττουν πολλοί, με ότι γράφουν, ή για να γράφουν...
Καλό χειμώνα...
Απο κει κι έπειτα,αν ο Βιομηχανικούλης, νομίζει,οτι έχει ..θεία αποστολή, να σταματήσει εμένα, απο το να λέω την άποψη μου,θυμηθειτε τον Δόν Κιχώτη, με τον Πάτζο μαζί..Δυο σε ένα, το αγόρι μου....
Και φυσικά,αν ο κάθε ηλίθιος που βριζει,δεν επιπλήτεται,πάει να πει,
είναι μιλημένο το παιχνίδι..
Πόσοι ακόμη πιστεύετε, χρειάζεστε, για να με αντιμετωπίσετε;...
Και καλά, σας πάω που είστε ακόμη ζωντανοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 13:29:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το κακό, πάντως, ξεκινάει,όταν κάποιοι νομίζουν ότι όσα συζητάμε,
δεν έχουν ξανασυζητηθεί,σαν να ανακαλύπτουν κάτι νέο και άρα, μπορούν να λένε, ότι θέλουν,με κύρος τουλάχιστον ...5 ντοκτορά..
Τοσο ψώνισμα με την πάρτη του,για τον καθένα,είναι ανησυχητικό


Τα μούτρα σου τα έχεις δει στον καθρέπτη; Όταν αραδιάζεις ΧΟΝΤΡΑ ΛΑΘΗ αποδεικνύοντας την ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ και το παίζεις γνώστης δεν είσαι ψωνισμένος;

quote:
Κι ότι και να τους πεις, δεν καταλαβαίνουν ,ότι προυπήρχε η γνώση,νομίζουν, ότι ,μυστικά, σε αυτούς αποκαλύφθηκε....

Το αντίθετο. ΠΡΟΤΡΕΠΩ τον καθένα να ΔΙΑΒΑΣΕΙ και να μελετήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να τα κοιτάξει και να τα διπλοτσεκάρει και να τα αμφισβητήσει ΟΛΑ. Εσύ ΦΟΒΑΣΑΙ να γίνει αυτό. Θέλεις να σε πιστέψουν οι άνθρωποι. Δε νιώθω ΔΙΟΛΟΥ κοινωνός κάποιος ιδιαίτερης γνώσης. Όπως είπε και ο Μακφόρ αυτά υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ. Το θέμα είναι ότι εσύ και οι όμοιοι σου φοβάστε να μη συμβεί αυτό που είπαν ήδη από τον καιρό του Επίκουρου, ότι αν καταλάβουμε τον κόσμο ΠΛΗΡΩΣ η θρησκεία είναι περιττή. Κάθε φορά που καταλαβαίνουμε και κάτι βγάζουμε ένα δόντι από σέκτες σαν τη δική σου... Και αυτό το τρέμεις μήπως συμβεί, ή μάλλον το φοβούνται οι εργοδότες σου


quote:
Αυτό που εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση, είναι η έλλειψη σεβασμού,
η έλλειψη ικανότητας διαλόγου, ο παιδικός εγωισμός, η εμπάθεια,
η ανικανότητα αντίληψης των λεγομένων του άλλου.

Δεν είναι σεβασμός να συζητάς με τη στοιχειώδη ταπεινότητα του ανθρώπου που ΔΕΝ τα ξέρει ΟΛΑ; Δεν είναι ασέβεια να χαρακτηρίζεις τελούντες ΥΠΟ ΑΦΑΣΙΑ ανθρώπους που έχουν παρουσιάσει ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ στοιχεία σε σχέση με εσένα;


Από πού και ως πού μιλάς εσύ για ΔΙΑΛΟΓΟ. Όταν σε ρωτάνε κάτι οφείλεις να ΑΠΑΝΤΑΣ. Εσύ όμως, όταν ΔΕ σε συμφέρει η ερώτηση ή το επιχείρημα κάνεις τον τυφλό. Για ποιους κανόνες διαλόγου μιλάς; Ποιοι είναι ακριβώς οι κανόνες;


Όσο για τα αν καταλαβαίνω τι λες...Βεβαίως και καταλαβαίνω. Εκτός από τις περιπτώσεις πού τρως τα ρήματα και τα αντικείμενα των προτάσεων οπότε τα ελληνικά σου δε διαβάζονται. Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα περισσότερα αν όχι όλα τα επιχειρήματά σου είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Αυτό που έδειξα είναι ότι ακολουθάς ΓΡΑΜΜΗ και δεν αμφισβητείς ΕΝΤΙΜΑ. Εσύ αμφιβάλλω αν καταλαβαίνεις όταν λες το γονιδίωμα γονίδιο, το δορυφόρο πλανήτη κτλ,που διάβασες ένα κείμενο που μιλάει για οργανικά μόρια από το διάστημα και κατάλαβες ότι μιλάει για αρειανούς και ΕΤ. Είναι γνωστές οι μπούρδες που έχεις πει. Ακόμα και τα γεγονότα της μεγαλοβδομάδας είπες λάθος όπως υπέδειξε ο Μακεδών.Αν έχεις το Θεό σου δηλαδή, ακόμα και σε αυτό το θέμα ΠΑΛΙ λάθος τα λες. Θες να σου κάνω ένα μίνι αφιέρωμα και να σε κάνω ρεζίλι των σκυλιών;


quote:
Να τα σκίσεις τα πτυχία σου, αγόρι μου Βιομηχανικέ, γιατι σε κάνανε ψώνιο,σου κάνανε ζημιά,ζεις εκτός πραγματικότητας, σε μια φυλακή δικής σου επινοήσεως, που έλεγε κι ο Μόρισσον.

Αυτός είναι ο ΕΥΣΕΒΗΣ ΠΟΘΟΣ; Να μην έχουν οι άλλοι ΤΕΚΜΗΡΙΑ της μόρφωσης τους για να είναι όλοι ΕΞΙΣΟΥ έγκυροι με εσένα τον ημιμαθή που ΔΗΛΩΝΕΙ δημοσιογράφος;

Όσο για το αν ζω εκτός πραγματικότητας...Όταν αυτό το λέει ένας άνθρωπος που νομίζει ότι τα δέντρα υπήρχαν χωρίς ήλιο, ότι δεν υπάρχει εξέλιξη των ειδών, ότι το Ολοκαύτωμα ΔΕΝ έγινε... Πραγματικά, αποτελεί ΤΙΜΗ μου να ζω έξω από τις ζοφέρες και αντιδημοκρατικές "πραγματικότητες" της σέκτας σου και άλλων παρόμοιων. Πράγματι. Δε ζώ στην πραγματικότητα του "Ο Θεός το έκανε". Δε ζω στην εποχή των ζουλού που είχαν Θεό της βροχής...

quote:
Αγόρι μου, όσο κι αν διαβάσεις, πέρα απο το μυαλό σου, δεν θα πας

Άκου τι λέει ο άνθρωπος... το διάβασμα ΔΙΕΥΡΥΝΕΙ τους πνευματικούς σου ορίζοντες. Το διάβασμα όχι μόνο πέρα από το μυαλό, αλλά πέρα από τον χρόνο και τον χώρο μπορεί να σε πάει. Βέβαια τι να περιμένει κάποιος από κάποιον που ΔΕ διαβάζει...


quote:
Θα ζεις για πάντα στο δωματιάκι του μυαλού σου, φυλακισμένος ενός βιβλίου, που θα ΣΟΥ δίνουν

ΜΟΥ δίνουν; Ποιοι; Οι Νεφελίμ; Νεαρέ (γιατί στη σοφία και στο μυαλό έχεις τα μισά μου χρόνια) έχω διαβάσει από Icke και Νταίνικεν μέχρι πανεπιστημιακά συγγράμματα. Δε φοβάμαι κανένα βιβλίο σε αντίθεση με εσένα... Εσένα ΣΟΥ έδωσαν ένα βιβλίο και ένα μισθό για να το υπερασπίζεσαι.


quote:
Πέραν ,αυτού, παιδιά, επιμενω,πρέπει να πλήττουν πολλοί, με ότι γράφουν, ή για να γράφουν

Εσύ όμως καθόλου... Μάλλον πληρώνεσαι για αυτό...

quote:
Απο κει κι έπειτα,αν ο Βιομηχανικούλης, νομίζει,οτι έχει ..θεία αποστολή, να σταματήσει εμένα, απο το να λέω την άποψη μου,θυμηθειτε τον Δόν Κιχώτη, με τον Πάτζο μαζί..Δυο σε ένα, το αγόρι μου....

Και όμως όντας 45 χρονών οικογενειάρχης ασχολείσαι με τι λέει αυτός ο Δον Κιχώτης... Γιατί άραγε; Γιατί σε τσούζουν αυτά που λεω; Γιατί φοβάσαι αυτά που συστήνω να διαβάσει ο καθένας και δεν τα διαβάζεις; Γιατί δε συστήνεις στους ανθρώπους να τα διαβάσουν και να έρθουν μετά σε εσένα να τα "ανατρέψεις"; Μήπως επειδή δε θα μπορείς;

quote:
Και φυσικά,αν ο κάθε ηλίθιος που βριζει,δεν επιπλήτεται,πάει να πει,
είναι μιλημένο το παιχνίδι..

Για το αν είναι μιλημένο το παιχνίδι αφήνω να σε αναλάβουν οι διαχειριστές.


Αν εσύ έχεις το δικαίωμα να αρνείσαι γνωστά πράγματα χωρίς ΚΑΝ να τα κατέχεις, όπως την εξέλιξη και το ολοκαύτωμα ΑΛΛΟ τόσο δικαίωμα έχω εγώ να σε βρίζω. Και ξαναλέω ΟΧΙ επειδή διαφωνείς μαζί μου αλλά επειδή δε συμπεριφέρεσαι σωστά


quote:
Πόσοι ακόμη πιστεύετε, χρειάζεστε, για να με αντιμετωπίσετε;

Οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι οπότε όσοι και να έρθουν ΔΕ φτάνουν για να τα βάλουν μαζί σου. Εξάλλου εσύ πληρώνεσαι για να τα λες αυτά που λες ενώ οι άλλοι είμαστε χομπύστες. Εσύ νεαρέ δεν πείθεσαι με τίποτα όμως ψάχνεις ΟΠΑΔΟΥΣ. Δε χρειάζεται λοιπόν να πείσω εσένα αλλά να σου στερήσω οπαδούς, να δυσαρεστήσω τον εργοδότη, να πελακήσω το οικοδόμημα του ψεύδους...


Edited by - IndustrialAngel on 20/08/2010 13:33:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 13:40:41  Εμφάνιση Προφίλ
Να σημειώσω και κάτι άλλο.

Αυτή είναι η 5η φορά που ο τρέχα αλλάζει θέμα σε 5 ποστ. Σκοπός του; Προφανής:Να αποπροσανατολίσει τη συζήτηση ώστε να μη φανούν τα κενά της ψευδεπιστημονικής μπαρούφας που πλασάρει. Το τελευταίο ποστ του είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ad hominem επιχείρημα. Και αυτό ακόμα μέσα στη γραμμή. Κατά γράμμα την ακολουθάει..


Ερώτηση: Αν θες να αμφισβητήσεις μια άκρως επιτυχημένη θεωρία με διάρκεια 150 ετών δεν οφείλεις να τη γνωρίζεις ΑΡΙΣΤΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 14:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που σου γράφω Βιομηχανικούλη,εδώ και καιρό,είναι, ότι όταν
δεν καταλαβαίνεις, ότι δεν μπορείς να με κρίνεις, δεν μπορείς να
κάνεις κάν διάλογο...
Και δεν μου λες, εσύ που με είδες, με πέρασες για νούμερο σαν εσενα;
Για τα μούτρα μου λέω, που αναφέρεις αν τα κοίταξα...Γιατί, εγώ
και τα κοίταξα και ξέρω, πως δείχνω...Εσύ, τα κοίταξες;...
Πίστεψε με, θα σε αλλάξει...
Όσον αφορά τη γνώση, που γράφω, ότι είναι μακρυά απο σενα, είναι γιατί διαβάζεις, ότι σου λένε,όχι ότι θα σε βοηθούσε να καταλάβεις
κι έτσι, δεν μπορείς να κάνεις διάλογο...
Σχετικά με το πόσο γρήγορα γράφω και κάνω λάθη, απροσεξίας,πίστεψα, ότι κατάλαβες πως αυτά τα κάνεις κι εσύ και πολλά...
Θέλεις να διαβάσεις παλιά σου πόστ;...
Απο κει κι έπειτα, πτυχίο ....κριτικού δεν έχεις, πρέπει να το καταλάβεις...Άρα, ότι κάνεις, σε γελοιοποιεί...Για αρχές,για τις θέσεις τις ίδιες, δεν έχεις άποψη, δεν μιλάς,παρά
μόνο για μένα...Καψούρα, ή αβυσσαλέο μίσος;....
Για να διαβάζει κανείς, πρέπει να...διαβάζει, όχι να μαθάινει παπαγαλία, όπως εσύ...Δεν έχεις έτσι και αντίληψη....Ή τουλάχιστον,
δεν ειναι απαραίτητο, ότι υπάρχει αντίληψη, μόνο με την ανάγνωση...
Επι της ουσίας, λέμε εδώ και καιρό, ότι όλα όσα λέει η θεωρία σου
και οτυ Δαρβίνου, έχουν αλλάξει, έχουν ανασκευστεί,μακρύνει, κοντύνει,αλλάξει...
Όσο για το να πληρώνομαι, πρέπει να είσαι όντως, ανόητος...Είναι εύκολο να το βρεις...
Αλλά, για σενα, για να έχει λογική κάποιος, πάει να πει,οτι πληρώνεται...Για να μην δέχεται κανείς, ότι νεωτερίζον, απο πλευράς προφύλαξης, γελοιοποιησης του ίδιου του ανθρώπου,πρέπει να πληρώνεται,αφού δεν αδιαφορεί, όπως εσύ...
Θα σε απογοητεύσω, αλλά, εκτός απο τους ...γορίλες σου, υπάρχουν και άνθρωποι, σε αυτόν τον πλανήτη....Με τα ανάλογα δικαιώματα, που
εσύ, με τη γνωση σου, έχεις ξεχάσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 16:22:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που σου γράφω Βιομηχανικούλη,εδώ και καιρό,είναι, ότι όταν
δεν καταλαβαίνεις, ότι δεν μπορείς να με κρίνεις, δεν μπορείς να
κάνεις κάν διάλογο..

Τι να μην καταλάβω; Ότι παλεύεις μάταια να υπερασπιστείς ένα σάπιο κουφάρι ενός "θεού της εμφάνισης των ζώντων οργανισμών" που σε λίγο θα το θάψει η ανθρωπότητα δίπλα στα πτώματα του "θεού της βροχής" και του "θεού του κεραυνού"; Ότι λες ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ;

quote:
Και δεν μου λες, εσύ που με είδες, με πέρασες για νούμερο σαν εσενα;
Για τα μούτρα μου λέω, που αναφέρεις αν τα κοίταξα...Γιατί, εγώ
και τα κοίταξα και ξέρω, πως δείχνω...Εσύ, τα κοίταξες;...

Τι ξέρεις; Γιατί στα σφάλματα που περιγράφεις ΕΣΥ ο ίδιος πέφτεις ΑΠΑΝΩΤΕΣ φορές... Τι είδες δηλαδή; Ότι είσαι ο αναμάρτητος και ο αλάνθαστος;

quote:
Όσον αφορά τη γνώση, που γράφω, ότι είναι μακρυά απο σενα, είναι γιατί διαβάζεις, ότι σου λένε,όχι ότι θα σε βοηθούσε να καταλάβεις
κι έτσι, δεν μπορείς να κάνεις διάλογο

Κανένα βιβλίο δε φοβάμαι να διαβάσω σε αντίθεση με εσένα τον ξεφτιλισμένο και δειλό άντρα, τον έμμισθο υπάλληλο μιας ολιγάριθμης σέκτας που ΦΟΒΑΤΑΙ την αλήθεια. Που θέλει να Ιρανοποιήσει την πατρίδα μας. Που θέλει να οδηγήσει την ανθρώπινη σκέψη 2600 χρόνια πριν στην εποχή των ζουλού.


Για πες μας; Ποιο βιβλίο θα με βοηθούσε να καταλάβω; Γιατί αν εννοείς την Αγία Γραφή την έχω διαβάσει


quote:
Σχετικά με το πόσο γρήγορα γράφω και κάνω λάθη, απροσεξίας,πίστεψα, ότι κατάλαβες πως αυτά τα κάνεις κι εσύ και πολλά...

Δεν είναι λάθος απροσεξίας όταν ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ τη χοντρομαλακία, όπως όταν είπες ότι η σελήνη είναι πλανήτης γιατί πλανάται στο σύμπαν όταν σε διόρθωσα. Απλώς δεν έχεις γνώσεις και λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ και μάλιστα δεν έχεις ΟΥΤΕ την παλικαριά να τα παραδεχτείς. Αν εγώ κάνω ορθογραφικό λάθος δεν έχω πρόβλημα να μου το πει κάποιος. Εσύ ακόμα υπερασπίζεσαι τη χοντρομαλακία ότι υπάρχει η λέξη κοινότΥπος. Σε ποιο λεξικό την είδες άραγε;


Και δεν είναι λάθος απροσεξίας όταν έχεις αλλάξει 3 γνώμες για το τι είναι ο αυστραλοπίθηκος. Τη μια λες ότι είναι πίθηκος την άλλη ψεύτικος και την άλλη λες ότι υπάρχει αλλά διαψεύδει την εξέλιξη γιατί είχε ακόμα ένα ανθρώπινο χαρακτηριστικό, τη χρήση εργαλείων, που στην πραγματικότητα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ την αλήθεια της συγγένειάς του με εμάς. Αυτό δεν είναι απροσεξία. Αυτό δείχνει ότι λες μπούρδες με συγκεκριμένο σκοπό. ΑΚΟΜΑ να απαντήσεις τι είναι τελικά ο αυστραλοπίθηκος...


quote:
Απο κει κι έπειτα, πτυχίο ....κριτικού δεν έχεις, πρέπει να το καταλάβεις...Άρα, ότι κάνεις, σε γελοιοποιεί...Για αρχές,για τις θέσεις τις ίδιες, δεν έχεις άποψη, δεν μιλάς,παρά
μόνο για μένα


Κάτι έλεγες για δικαιώματα...Δεν έχω δικαίωμα να κρίνω αυτά που γράφεις; Η' μήπως ρε φασισταριό ΔΕ θέλεις να σε κρίνουμε; Αυτό θα σε βόλευε εσένα και τον εργοδότη ομολογουμένως. Απόψεις έχω αρκετές και δεν είσαι ο μοναδικός με τον οποίο έχω διαφωνήσει. Ακόμα και με το Σεσόστρις και το Μακεδόνα έχω διαφωνήσει... Μη νομίζεις ότι είσαι το κέντρο του κόσμου... Απλώς τυχαίνει λόγω ηλιθιότητας και μισθού να λες εσύ τις περισσότερες μπούρδες


quote:
Για να διαβάζει κανείς, πρέπει να...διαβάζει, όχι να μαθάινει παπαγαλία, όπως εσύ...Δεν έχεις έτσι και αντίληψη....Ή τουλάχιστον,
δεν ειναι απαραίτητο, ότι υπάρχει αντίληψη, μόνο με την ανάγνωση...

Είπε ο μεγάλος δάσκαλος...Τι έχεις καταφέρει εσύ στη ζωή σου για να μου δίνεις εσύ συμβουλές; Ως τι μου τις δίνεις; Ως επιτυχημένος ρουφιάνος δημοσιογράφος (που αμφιβάλλω ότι είσαι καν αυτό; Τι είσαι εσύ και συμβουλεύεις; Όσο για το ποιος καταλαβαίνει τι άστο φίλε... Όταν διαβάζοντας ένα κείμενο νομίζεις ότι ο Αυστραλοπίθηκος είναι από την Αυστραλία και ότι το γονιδίωμα λέγεται γονίδιο... Άστο...


ΠΟΤΕ στους διαλόγους που έχουμε κάνει στο φόρουμ δεν έγραψες έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό. Το μόνο που κάνεις είναι να αντιγράφεις πληροφορίες αδιακρίτως, σωστές ή λάθος, για να διαψεύσεις την εξέλιξη.


quote:
Επι της ουσίας, λέμε εδώ και καιρό, ότι όλα όσα λέει η θεωρία σου
και οτυ Δαρβίνου, έχουν αλλάξει, έχουν ανασκευστεί,μακρύνει, κοντύνει,αλλάξει

ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ. Πρώτον, δεν ξέρεις τι λέει η θεωρία του Δαρβίνου γιατί δεν την έχεις διαβάσει. Δεύτερον, αγνοείς πλήρως έννοιες και φαινόμενα της σύγχρονης βιολογίας. Τρίτον η βελτίωση επιμέρους σημείων που δεν είναι όμως ο πυρήνας της εξελικτικής θεωρίας δηλαδή "φυσική επιλογή" και "μεταλλάξεις" αποτελεί ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ της γνώσης ώστε να αποκτήσουμε πληρέστερη εκδοχή της αλήθειας και όχι ανατροπή...

quote:
Όσο για το να πληρώνομαι, πρέπει να είσαι όντως, ανόητος...Είναι εύκολο να το βρεις...
Αλλά, για σενα, για να έχει λογική κάποιος, πάει να πει,οτι πληρώνεται

Ενδείξεις του ότι το κάνεις αυτό κατ'επάγγελμα: Γράφεις σε πολλά υποφόρουμ, σε πολλά τα θέματα και μπαίνεις 3 φορές τη μέρα. Υπάρχουν πολλές φορές που έχουμε μπει στο μύθος και θρησκεία και έχεις το τελευταίο ποστ σε όλα τα θέματα του υποφόρουμ. Αυτό το έχουν προσέξει ΟΛΟΙ,και οι συνομιλητές και οι διαχειριστές. Και μάλιστα πολλές φορές λες τα ίδια και τα ίδια, τις ψευδοθεολογικές ρητορικές της σέκτας. Μπαίνεις στο διάλειμμα από την τεκμηριωμένη γνώση και γράφεις ΠΑΛΙ για την εξέλιξη του ανθρώπου που θέλει να κάνει τον άνθρωπο ζώο. Το ίδιο και σε άλλα θέματα. Διαφημίζεις Θεό ή όχι; Τέτοια επιμονή πώς να την εξηγήσω αλλιώς; Επίσης, αυτά που γράφεις πολλές φορές ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ λογικής, αλήθειας ή είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα σου. Γιατί όταν σου ζήτησα να μου πεις πού τα λέει αυτά που του βάζεις στο στόμα ο Δαρβίνος, σιώπησες; Και επίσης, γιατί ακολουθάς, όπως απέδειξα, ΓΡΑΜΜΗ η οποία έρχεται από την Αμερική για να προωθήσει μια ψευδεπιστημονική αερολογία; Ακριβώς επειδή αυτά που λες έχουν ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ και όχι ΛΟΓΙΚΗ θεωρώ ότι ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ για να τα λες. Και αυτό είναι ελαφρυντικό. Αν τα λες αυτά εθελοντικά τότε είσαι πραγματικά λοβοτομημένος


Ένα άλλο θέμα είναι το γιατί ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ερωτήσεις; Γιατί; Θες να σου φέρω ΠΟΣΕΣ φορές σε έχω ρωτήσει κάτι και ΜΟΥΓΚΑ;

Πχ 800 φορές ρώτησα ΓΙΑΤΙ υπάρχουν θεολόγοι και βιολόγοι που θεωρούν συμβατή την έννοια του Θεού με την εξέλιξη και ΜΟΥΓΚΑ. Γιατί; Γιατί αν υπάρχει Θεός και στην αντίπαλη μεριά τότε δε θα μπορείτε να τρομάζετε τον κόσμο με κολάσεις; Και μετά γιατί όταν ανέφερε ο Εαρινός το δεσπότη Περγάμου τον Ιωάννη Ζηζιούλα και το σημείωσα έκανες τον πολυξερόπουλο ότι τον ήξερες από πριν, ΧΩΡΙΣ πάλι να πεις τίποτα για την ταμπακέρα; εγώ ρωτούσα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν αυτό ακριβώς που πιστεύει ο εν λόγω μητροπολίτης, δηλαδή περίμενα μια θετική απάντηση. Μήπως γιατί αν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι χαλάει ο ψευδής διχασμός ότι ή με το Θεό και το δημιουργισμό ή με τους άθεους στην εξέλιξη ενώ η κατάσταση δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα αφού υπάρχουν ακόμα και ιερείς που αποδέχονται την εξέλιξη; Γιατί δε μιλούσες για το Ζηζιούλα ενώ είπες ότι ήξερες όταν ρώταγα περί συμβατότητας εξέλιξης και θεϊσμού; Γιατί αποκρύπτεις αλήθειες που πρακτικά είναι σαν να λες ΜΕΓΑΛΑ ψέμματα;


Θα πρέπει να κάνεις ΜΕΓΑΛΗ προσπάθεια για να πείσεις ότι η συγκεκριμένη σου συμπεριφορά δεν εξυπηρετούσε μια σκοπιμότητα, που εγώ θα χαρακτήριζα αν όχι ΕΜΜΙΣΘΗ τουλάχιστον ύποπτη. Και ότι αυτή η σκοπιμότητα είναι να βρεις οπαδούς, να προωθήσεις τα πιστεύω της σέκτας. Αν έκανες ΕΝΤΙΜΟ διάλογο, για λόγους πληρότητας της συζήτησης και μόνο, θα έψαχνες το ζήτημα και θα έδινες στοιχεία. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα στοιχεία δε συμφέρουν για αυτό και το βούλωσες. Άσε λοιπόν τα κόλπα που πας να το παίξεις και υπεράνω. Αργά η γρήγορα οι λαμογιές στις συζητήσεις θα στρέφονταν εναντίον σου.


Προκαλώ και παρακαλώ τον οποιοδήποτε να κάνει μια αναδρομή στο ιστορικό των συζητήσεων και να διαπιστώσει την αλήθεια αυτού του ισχυρισμού. Ότι παρά τις επίμονες ερωτήσεις μου ο τρέχα ΔΕΝ απαντούσε ενώ αργότερα δήλωνε ότι τελικά ήξερε τις απαντήσεις, οι οποίες όμως μάλλον ΔΕΝ τον συνέφεραν,αυτόν ή τον εργοδότη του, να ακουστούν.

quote:
Για να μην δέχεται κανείς, ότι νεωτερίζον, απο πλευράς προφύλαξης, γελοιοποιησης του ίδιου του ανθρώπου,πρέπει να πληρώνεται,αφού δεν αδιαφορεί, όπως εσύ...
Θα σε απογοητεύσω, αλλά, εκτός απο τους ...γορίλες σου, υπάρχουν και άνθρωποι, σε αυτόν τον πλανήτη....Με τα ανάλογα δικαιώματα, που
εσύ, με τη γνωση σου, έχεις ξεχάσει...

Τι κακό έχει το νεωτερίζον; Έπρεπε να είμαστε με λάμπες πετρελαίου αντί για ρεύμα δηλαδή; Και γιατί γελοιποιείται ο άνθρωπος; Γελοιοποιείται όταν η υπογραμμίζεται η συγγένεια του με τη φύση τη στιγμή που η ΕΞΑΡΤΗΣΗ του από αυτήν είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ; Γιατί η τροφός του να μην είναι και μητέρα του; Φιλοσοφικά το θέτω, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να ΞΑΝΑπαρουσιάσω τα συντριπτικά στοιχεία που έχουμε υπερ της εξέλιξης. Εξάλλου αυτό είναι ΑΛΛΟ ένα επιχείρημα ΠΑΝΙΚΟΥ και καλλιέργειας ψευδούς διχασμού.


Όσο για τα δικαιώματα είπαμε. Έχεις ελευθερία να πιστεύεις ότι μπούρδα θες. Και στην τσαγιέρα που περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο. Αρκεί να σέβεσαι τα δικαιώματα των άλλων. Εσύ όμως δεν αρκείσαι σε αυτό. Θες να επιβάλεις μέσω της φίμωσης το άκουσμα μόνο μίας άποψης που αυτή, εντελώς τυχαίως, είναι δική σου. Θες να τελματώσει η ανθρώπινη σκέψη. Θες να διδάσκουμε στα παιδιά μας την απάντηση "έτσι το έκανε ο Θεός". Αν αυτό δεν είναι καταπάτηση δικαιωμάτων τότε ποιο είναι;


Και πότε έγινε η ελευθερία της γνώμης καταπίεση δικαιωμάτων; Σε πειράζει η γνώμη μου στο να πιστεύεις ότι μπούρδα θες; Είανι τόση σαθρή η πίστη σου; Η' μήπως δε θέλεις να μιλάω γιατί ΔΕ συμφέρει να ακούγονται άλλες απόψεις που αντιβαίνουν στη ΓΡΑΜΜΗ που έχεις πάρει;


Και θα κλέψω κάτι που είπε ο Think Math, τα μόνα σου επιχειρήματα όταν στριμώχνεσαι είναι η δημοκρατία και η ηλικία σου...Άμα τα βρεις σκούρα και δεν έχεις στοιχεία να αντιτάξεις για να μην αναγκαστείς να αναγνωρίσεις τη ΣΥΝΤΡΙΒΗ της ψευδοθεωρίας της σέκτας το γυρίζεις σε ζητήματα δημοκρατίας. Δημοκρατία στην επιστήμη είναι να ακούγονται όλοι ναι, αλλά τελικά επικρατεί αυτός που έχει ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Edited by - IndustrialAngel on 20/08/2010 16:25:45

Edited by - IndustrialAngel on 20/08/2010 16:27:54

Edited by - IndustrialAngel on 20/08/2010 16:29:30

Edited by - IndustrialAngel on 20/08/2010 16:38:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 16:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Επι της ουσίας, λέμε εδώ και καιρό, ότι όλα όσα λέει η θεωρία σουκαι οτυ Δαρβίνου, έχουν αλλάξει, έχουν ανασκευστεί,μακρύνει, κοντύνει,αλλάξει...

Επειδή στα τελευταία 400 μηνύματα που έχεις γράψει , αναφέρεις ξανά και ξανά το ίδιο "επιχείρημα " , θα σου κάνω μιά απλή ερώτηση για να καταλάβουν όλοι αλλη μια φορά το IQ σου :

Ποια άποψη είναι πιο κοντά στην αλήθεια :

1)Αυτή που αλλάζει σε ορισμένα σημεία με την πάροδο του χρόνου γιατί προσπαθεί να προσαρμοστεί σε καινούρια δεδομένα , νέες ανακαλύψεις , νέα ευρήματα .

ή

2) Αυτη που είναι η ίδια εδώ και 4000 χρόνια και διαμορφώθηκε απο ανθρώπους με ελάχιστες γνώσεις , και χωρίς να λαμβάνει υπόψη της καμμία ανακάλυψη , κανένα δεδομένο και κανένα ευρημα .

Δώσε μας μία ξεκάθαρη απάντηση εστω και για ΜΙΑ ΦΟΡΑ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 17:51:15  Εμφάνιση Προφίλ
Think_Math

quote:
Δώσε μας μία ξεκάθαρη απάντηση εστω και για ΜΙΑ ΦΟΡΑ .

Τώρα... έρχεται...!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 21:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου think math,σε ευχαριστώ πολύ που θέλεις να με
γνωρίσεις στον κόσμο,όπως με βλέπεις εσύ, αλλά, είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να καταλάβεις εσύ τι γράφω και ότι το κάνω απο καθαρή απλότητα;...
Σαφώς, στις δυο απόψεις σου,..ξέχασες την υπάρχουσα των εξελικτών, που προανέφερα, όπως και την ιδανική, ή καλύτερη...Για τους εξελικτές, κάποιοι που αλλάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ σε όλα,δνε είναι εξέλιξη, αλλά, στου καραγκιόζη τον γάμο....Όπως και ότι,εκτός της διορθωμένης, υπάρχει και η εξελιγμένη, ή όπως είναι, η επομενη, μιας θρησκείας, που όσο αναπτύσσεται το πνεύμα, τοσο περισσότερο γίνεται αντιληπτό το νόημα της.....
Η άποψη της αλήθειας, για να τελειώνω με το ποιά άποψη είναι η
σωστή, μονο αποκαλύπτεται, δεν αλλάζει...Κάθε αλλο,δεν ειναι η αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 22:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Αγαπητέ μου think math,σε ευχαριστώ πολύ που θέλεις να με
γνωρίσεις στον κόσμο,όπως με βλέπεις εσύ,

quote:
αλλά, είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να καταλάβεις εσύ τι γράφω και ότι το κάνω απο καθαρή απλότητα;...

Για να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω πολλές φορές τι γράφεις , αλλα δεν νομίζω οτι φταίω εγώ .

quote:
Σαφώς, στις δυο απόψεις σου,..ξέχασες την υπάρχουσα των εξελικτών, που προανέφερα, όπως και την ιδανική, ή καλύτερη...Για τους εξελικτές, κάποιοι που αλλάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ σε όλα,δνε είναι εξέλιξη, αλλά, στου καραγκιόζη τον γάμο.


Δεν μπορείς να γράφεις τέτοια πράγματα .
Τι σημαίνει αλλάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ?
Στο παράδειγμα που ανέφερες πρίν με τον Αυστραλοπίθηκο υπάρχει η υποψία , οτι οι πρωτοι άνθρωπιδες χρησιμοποιούσαν εργαλεία νωρίτερα απο ότι υποπτευόμασταν μέχρι σήμερα .

Και λοιπόν ?
Ανατρέπει αυτο όλη την εξέλιξη ?
ΠΛΑΚΑ μας κάνεις ?

Υπάρχει κανένας εξελικτικός που υποστηρίζει οτι ο κοντινότερος συγγενής μας είναι τα σαλιγκάρια και όχι ο πίθηκος ?

Ποθεν προκύπτουν οι ισχυρισμοί σου οτι οι εξελικτικοί επιστήμονες αλάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ απόψεις για την εξέλιξη ?

Είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις σε ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ζητήματα που αφορούν την εξέλιξη τα οποία όμως είναι λεπτομέρειες που δεν αμφισβητούν την γενική θεωρία .

Η εξέλιξη δεν είναι μόνο αποδεκτή κατά 99,99% απο όλη την επιστημονική κοινότητα , αλλα είναι πλέον αποδεκτή και απο τις περισσότερες θρησκείες παγκοσμίως , γιατι τα στοιχεία που την συνοδευουν είναι απλά ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ .

Το να θέλεις να ζεις στον κόσμο σου , και να πιστευεις σε ψέμματα και συνομοσίες , είναι προσωπικό σου θέμα , αλλα πρέπει να καταλάβεις οτι οσα γράφεις δεν πείθουν κανένα .

Απλά προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου και μόνο , οτι όλα είναι συνομοσία της νέας τάξης πραγμάτων , οπως υποδεικνύουν αυτοί που σου κάνουν πλύση εγκεφάλου .
Καλο το παραμύθι τους , αλλα δεν έχει δράκο .


quote:
Η άποψη της αλήθειας, για να τελειώνω με το ποιά άποψη είναι η
σωστή, μονο αποκαλύπτεται, δεν αλλάζει...Κάθε αλλο,δεν ειναι η αλήθεια...

Νομίζω τα ξεκαθάρισες όλα τώρα .
Εδώ προκύπτει το που εστιάζεται το πρόβλημα σου .
Πιστεύεις οτι η αλήθεια είναι κάτι που μόνο αποκαλύπτεται και ποτέ δεν ανακαλύπτεται .
Καθε συζήτηση μαζί σου καθισταται περιττή μετα απο αυτό .
Ζουμε σε διαφορετικό κόσμο και κάθε επικοινωνία είναι αδύνατη .

Αν αυτό που λές ήταν γεγονός τότε όλη η ανθρώπινη επιστήμη , η φιλοσοφία και η τέχνη θα ήταν για τα σκουπίδια , κατι που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ισχύει .
Αυτα που ισχυρίζεσαι καταργούν την ανθρώπινη νόηση , και ρίχνούν τον άνθρωπο στο ίδιο επίπεδο με τα υπόλοιπα ζώα , αφου δεν είναι σε θέση να ανακαλύψει τίποτα και όλα πρέπει να του προσφερθούν ώς μασημένη τροφή .

Εσύ που θεωρείς ντροπή να κατάγεσαι απο τους πιθήκους , είσαι ο ίδιος πίθηκος και ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ .

Λυπάμαι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 22:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν μιλάω, σε καμία περιπτωση, για μικροαλλαγές, ή διορθώσεις, αγαπητέ μου think math...Μιλάω, για επανάσταση, κσθημερινή με τις ανακαλύψεις, που αλλάζουν εντελώς, ότι ξέρουμε, ότι διδάσκει η θεωρία της εξέλιξης...
Έχουμε γράψει πολλές φορές,δεν είναι θέμα..εξέλιξης της θεωρίας της εξέλιξης,αλλά αναδιάρθωση της,συνεχώς και διχως τέλος, πράγμα που καθιστά ερωτηματικο την ανάγκη ύπαρξης της.....
Πόσο να πιστεύεις, κάτι που αλλάζει διαρκώς;
Κι αν αποδειχτέι μετά λάθος;Τι θα λες, ακολουθούσα μια ιδεα,που πίστεψα, πιο πολύ;
Μα το ίδιο είναι η θρησκεία... Τυφλή πίστη;...
Απλά, ένας άλλος θεός, που εντέχνως περνάνε;..
Τώρα περί ..πιθήκου, αν σου επιστρέψω, τον χαρακτηρισμό, θα το θεωρήσεις τιμητικό, ή ύβρις;...Να ξέρω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 23:13:04  Εμφάνιση Προφίλ
Έτσι μπράβο, έμμισθε, χτύπα την κάρτα σου... Το βούλωμα που έφαγες δεν αντιμετωπίζεται για αυτό κάνεις ότι δεν είδες το ποστ μου.

quote:
.Για τους εξελικτές, κάποιοι που αλλάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ σε όλα,δνε είναι εξέλιξη, αλλά, στου καραγκιόζη τον γάμο

Μπούρδες και αστήρικτες ανοησίες. Οι αρχές της εξελικτικής θεωρίας ΟΥΔΕΠΟΤΕ αμφισβητήθηκαν. Τα γεγονότα προκύπτουν από την Παλαιοντολογία η οποία αργά και σταθερά μας πληροφορεί όλο και πληρέστερα


Α...Και δεν υπάρχει λέξη "εξελικτές." Είσαι αγράμματος το ξέρουμε... Μην το διαφημίζεις


quote:
Η άποψη της αλήθειας, για να τελειώνω με το ποιά άποψη είναι η
σωστή, μονο αποκαλύπτεται, δεν αλλάζει...Κάθε αλλο,δεν ειναι η αλήθεια

Κάθε θρησκεία στον κόσμο έχει μια τέτοια αλήθεια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από τη δική σου. Είναι όλες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ αλήθεια; Ασφαλώς όχι γιατί είναι αμοιβαία αποκλειόμενες


quote:
...Όπως και ότι,εκτός της διορθωμένης, υπάρχει και η εξελιγμένη, ή όπως είναι, η επομενη, μιας θρησκείας, που όσο αναπτύσσεται το πνεύμα, τοσο περισσότερο γίνεται αντιληπτό το νόημα της.

Εσύ είσαι το ανεπτυγμένο πνεύμα δηλαδή; Που κάνει ορθογραφικά λάθη και φτιάχνει λέξεις που δεν υπάρχουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 23:23:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
εν μιλάω, σε καμία περιπτωση, για μικροαλλαγές, ή διορθώσεις, αγαπητέ μου think math...Μιλάω, για επανάσταση, κσθημερινή με τις ανακαλύψεις, που αλλάζουν εντελώς, ότι ξέρουμε, ότι διδάσκει η θεωρία της εξέλιξης.


Μα τα μόνα που έχεις προσκομίσει ότι συνέβησαν μέχρι τώρα είναι ΜΙΚΡΟΑΛΛΑΓΕΣ. Το ότι οι αυστραλοπίθηκοι είχαν εργαλεία είναι ζήτημα της παλαιοντολογίας αλλά και επιβεβαίωση της συγγένειας τους με τον σύγχρονο άνθρωπο.


Άσχετο που για να ξέρεις τι αλλάζει πρέπει να ξέρεις τι διδάσκει και εσύ έχει συλληφθεί απανωτά να λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ και να αγνοείς ΠΑΝΤΕΛΩΣ το περιεχόμενο της


quote:
Έχουμε γράψει πολλές φορές,δεν είναι θέμα..εξέλιξης της θεωρίας της εξέλιξης,αλλά αναδιάρθωση της,συνεχώς και διχως τέλος, πράγμα που καθιστά ερωτηματικο την ανάγκη ύπαρξης της.

Γιατί εξηγεί ΠΛΗΘΩΡΑ φαινομένων και βοηθάει τους επιστήμονες να καταλάβουν τη φύση και να βοηθήσουν τον άνθρωπο. Είναι μια απόλυτα επιτυχημένη θεωρία που διδάσκεται σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια. Πιάσε και ψάξε της Ελλάδας αν τολμάς...

quote:
Πόσο να πιστεύεις, κάτι που αλλάζει διαρκώς;

Και οι ταχύτητες στο ίντερνετ αλλάζουν συνεχώς. Αυτό σημαίνει ας πούμε ότι το ίντερνετ ή τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα είναι ψεύτικα; Τα νούμερα αλλάζουν αλλά οι αρχές λειτουργίας μένουν ίδιες...


quote:
Κι αν αποδειχτέι μετά λάθος;Τι θα λες, ακολουθούσα μια ιδεα,που πίστεψα, πιο πολύ;

Έλα ντε... Για πες μας εσύ τι λες όταν αποδεικνύεται ΛΑΘΟΣ η Αγία Γραφή.

quote:
Μα το ίδιο είναι η θρησκεία... Τυφλή πίστη;...
Απλά, ένας άλλος θεός, που εντέχνως περνάνε;

Για πείσε 1, μόνο 1 Μουσουλμάνο, ότι ο δικός σου Θεός διαφέρει και θα μας πείσεις όλους. Τυφλή πίστη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έχεις, σημειωτέον.

quote:
Τώρα περί ..πιθήκου, αν σου επιστρέψω, τον χαρακτηρισμό, θα το θεωρήσεις τιμητικό, ή ύβρις;...Να ξέρω...

Οι σύγχρονοι βιολόγοι λένε ότι οι μεγάλοι πίθηκοι της Αφρικής είναι 4, ο γορίλας, ο χιμπατζής ο κοινός, ο χιμπατζής Bonobo και ο άνθρωπος. Με άλλα λόγια ο Δαρβίνος μασούσε τα λόγια του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 23:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

quote:
Δεν μιλάω, σε καμία περιπτωση, για μικροαλλαγές, ή διορθώσεις, αγαπητέ μου think math...Μιλάω, για επανάσταση, κσθημερινή με τις ανακαλύψεις, που αλλάζουν εντελώς, ότι ξέρουμε, ότι διδάσκει η θεωρία της εξέλιξης...
Έχουμε γράψει πολλές φορές,δεν είναι θέμα..εξέλιξης της θεωρίας της εξέλιξης,αλλά αναδιάρθωση της,συνεχώς και διχως τέλος, πράγμα που καθιστά ερωτηματικο την ανάγκη ύπαρξης της.....
Πόσο να πιστεύεις, κάτι που αλλάζει διαρκώς;


ΜΙΛΑΣ , ΜΙΛΑΣ και ξαναμιλάς και λές συνεχώς ανοησίες .
Καμμία συγχρονη βιολογική ανακαλυψη δεν αμφισβητεί την εξέλιξη .
ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ .
Κάνε μας επιτελους μία παράθεση σε κάποια σύγχρονη εργασία , δώσε μας ένα ΛΙΝΚ στο διαδικτυο που να αναφέρει αυτα που ισχυρίζεσαι .

Δεν μπορεί να γράφεις οτι κατεβάσει η κούτρα σου και να απαιτείς να σε πιστέψουμε .
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟ ?

Δωσε μας ένα παράδειγμα ΜΙΑΣ εργασίας η ανακάλυψης που έχει γίνει πρόσφατα (ας πούμε μετά το 2000) και αντιβαινει στην εξελιξη .
Στο φωνάζουμε εδώ και 400 μηνύματα .

Εχεις έστω ένα στοιχείο για όσα γράφεις ?

quote:
Απλά, ένας άλλος θεός, που εντέχνως περνάνε;..

Προφανώς πάσχεις απο συνομωσιολαγνεία , γιατί βλέπεις παντού συνομωσίες . Ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν .

quote:
Τώρα περί ..πιθήκου, αν σου επιστρέψω, τον χαρακτηρισμό, θα το θεωρήσεις τιμητικό, ή ύβρις;...Να ξέρω...

Η θρησκεία σου υποβιβάζει τον άνθρωπο σε ζώο .
Αυτη είναι η αλήθεια .
Σου αρέσει δεν σου αρέσει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 23:29:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η θρησκεία σου υποβιβάζει τον άνθρωπο σε ζώο .
Αυτη είναι η αλήθεια .
Σου αρέσει δεν σου αρέσει

Χειρότερο από ζώο. Ένας άνθρωπος χωρίς γνώσεις, χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς αντίληψη της συγγένειας και της εξάρτησής του από τη φύση που ταυτόχρονα νομίζει ότι είναι ο "εικόνα Θεού επι γης" είναι ΑΚΡΩΣ επικίνδυνος.

Είναι καλύτερο να έχεις ένα λευκό πίνακα στον εγκέφαλο παρά να σου φυτέψουν την αντίληψη "ο Θεός το έκανε". Είναι το τέρμα της ελευθερίας του ανθρώπου αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2010, 10:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το να αποκαλείς τις ιδέες που πιστεύω, ανοησίες, είναι τουλάχιστον προσβλητικό άγαπητέ μου think math κι αυτό το ξέρεις...Αυτά πιστεύω κι επειδή δεν δέχεσαι την πίστη μου, γι αυτό εσύ είσαι ο αγράμματος και απολίτιστος,δεν συδιαλλέγεσαι, γιατί δεν μπορείς να μπεις στην
παγίδα, να πολεμάς, ότι λέει ο χριστιανισμός, καθώς, κάπου τα πιστεύεις και εσύ και ο καθένας....
Το ότι κάθε άνθρωπος, όταν γράφει δεν χρησιμοποιεί και βιλβιογραφία,
θα μποερούσε κάλλιστα να σημαίνει, ότι υπολογίζει πως γνωρίζετε
που αναγράφονται όσα αναφέρω και θα μου πείτε τι δεν καταλαβαίνετε,
για να φέρω σε απόδειξη...Αλλά, όλα όσα λέει ο χριστιανισμός,είναι λάθος;...Εκεί,δεν απαντάς,γιατί ξέρεις, πως εφόσον η κυρίαρχη θρησκεία είναι αυτή, όλοι θα την ακολουθήσουν και θα προσπαθήσουμε απλά, να την κάνουμε καλύτερη...Πράγμα, που δεν θέλουν οι εχθροί του χριστιανισμού....
Σας αφήνω, για διακοπές, ελπίζω, να σας βρώ....ευτυχέστερους...
Εσένα Βιομηχανικούλη, σε αφήνω ,στην...βλακεία σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2010, 21:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Το να αποκαλείς τις ιδέες που πιστεύω, ανοησίες, είναι τουλάχιστον προσβλητικό άγαπητέ μου think math κι αυτό το ξέρεις.

Δεν συζητάμε για ιδέες εδώ .
Η άρνηση απο μέρους σου της εξέλιξης , και της επιστήμης γενικότερα , δεν είναι ιδέα .
Μάθε επιτέλους να ξεχωρίζεις τις έννοιες .
Παρεπιπτόντως το να χαρακτηρίζω ανοησίες τα εντελώς αστήριχτα πράγματα που γράφεις , είναι αποτελεσμα της παντελους ανυπαρξίας επιχειρημάτων να τα υποστηρίξουν .
Δεν είναι θέμα εμπάθειας.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλεσαι .
Προσβεβλημένοι νιώθουμε και ολοι οι υπόλοιποι που υποτιμάς την νοημοσύνη μας με τα απίθανα που γράφεις .


quote:
Αυτά πιστεύω κι επειδή δεν δέχεσαι την πίστη μου, γι αυτό εσύ είσαι ο αγράμματος και απολίτιστος,δεν συδιαλλέγεσαι, γιατί δεν μπορείς να μπεις στην παγίδα, να πολεμάς, ότι λέει ο χριστιανισμός, καθώς, κάπου τα πιστεύεις και εσύ και ο καθένας....

Να δεχτώ την πίστη σου με ποια έννοια ?
Δεν σε υποχρέωσα να την αλλάξεις.
Ο καθε ένας πιστευει οτι αναλογεί με το μυαλό που κουβαλάει .
Αν αυτή σου ταιριάζει , με γεια και με χαρά σου .

Οσο για το δευτερο που γράφεις δεν μπαίνω σε πολεμική λογική με αυτά που γράφεις γιατί είναι ανάξια σχολιασμού .
Τι να σχολιάσω δηλαδή ?
Απόψεις ενός ΑΣΧΕΤΟΥ με το θέμα , που έμαθε οτι έμαθε απο τον παππά στο κατηχητικό ?

Τώρα απο κει και πέρα για το αν πιστευω αυτά που λέει ο Χριστιανισμός , είναι ευσεβείς πόθοι σου .
Μάθε επιτελούς οτι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ αλλα έχουν μάθει να ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ .

quote:
Το ότι κάθε άνθρωπος, όταν γράφει δεν χρησιμοποιεί και βιλβιογραφία,
θα μποερούσε κάλλιστα να σημαίνει, ότι υπολογίζει πως γνωρίζετε
που αναγράφονται όσα αναφέρω και θα μου πείτε τι δεν καταλαβαίνετε,
για να φέρω σε απόδειξη.

Μήπως νομίζεις οτι είμαστε η Εγκυκλοπαίδεια Μπριτανικά και ξέρουμε οτιδήποτε έχει ειπωθεί , απο ποίον και ποτε ?
Πλάκα μας κάνεις ?
Εκτός αν είσαι εσύ η ανθρώπινη εγκυκλοπαίδεια και δεν μας το έχεις πεί ...
Μα είναι ΣΟΒΑΡΑ αυτα που γράφεις τώρα ?
Και μετα αναρωτιέσαι γιατί σε ειρωνεύομαι ?
Το αστείο είναι οτι ενώ εσυ δεν καταλαβαίνεις τίποτα απο εξέλιξη , θέλεις να μας λύσεις και τις απορίες μας ...
Δεν είσαι καλά .


quote:
Αλλά, όλα όσα λέει ο χριστιανισμός,είναι λάθος;...Εκεί,δεν απαντάς,γιατί ξέρεις, πως εφόσον η κυρίαρχη θρησκεία είναι αυτή, όλοι θα την ακολουθήσουν και θα προσπαθήσουμε απλά, να την κάνουμε καλύτερη

Δεν συζητάμε αυτο το θέμα εδώ .
Ολες οι θρησκειες λένε κάποια σωστά πράγματα .
Στο θέμα της Εξέλιξης όμως έχουν κάνει ΛΑΘΟΣ , και το έχουν παραδεχτεί .
Ο μόνος που δεν το παραδεχεται είσαι εσύ , και ο παππάς της γειτονιάς σου .
Οσο για το αν ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία , άστο .
Στα χαρτια υπάρχουν δισεκατομμύρια χριστιανοί , αλλα στην πράξη δεν γεμίζουν ταξί .

Η προσπαθεια δε να γίνει η θρησκεία καλύτερη ειναι άτοπη .
Η θρησκεία είναι κάτι παγιωμένο και μισεί την εξέλιξη .
Τι να αλλαξεις δηλαδή στον χριστιανισμό ?
Το αν οι παππάδες θα έχουν μούσια ή οχι ?

quote:
Πράγμα, που δεν θέλουν οι εχθροί του χριστιανισμού....

Κανεις λάθος .
Αυτό δεν το θέλεις εσύ και όσοι είναι σαν εσένα .
Ακόμα και η πιθανή ΑΠΟΔΟΧΗ της εξέλιξης απο το "ορθόδοξο" δόγμα , σας τρομοκρατεί ακόμα και ως σκέψη .
Δεν θέλετε να εξελιχθείτε . Δεν μπορείτε .
Και ως εκ τούτου , σύμφωνα με τον Δαρβίνο , οτι δεν εξελίσεται στην φύση , εξαφανίζεται.
Δεν είναι τυχαίο οτι τόσες και τόσες θρησκείες εξαφανίστηκαν μεχρι σήμερα .

quote:
Σας αφήνω, για διακοπές, ελπίζω, να σας βρώ....ευτυχέστερους...

Επίσης .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 00:32:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ότι κάθε άνθρωπος, όταν γράφει δεν χρησιμοποιεί και βιλβιογραφία,
θα μποερούσε κάλλιστα να σημαίνει, ότι υπολογίζει πως γνωρίζετε
που αναγράφονται όσα αναφέρω και θα μου πείτε τι δεν καταλαβαίνετε,
για να φέρω σε απόδειξη.

Εδώ γελάμε... Πόσες φορές έχω ζητήσει στοιχεία, αυθεντική πηγή στην αυθεντική γλώσσα, έρευνα κτλ... Για κάποιο λόγο ΔΕΝ το είδες...

quote:
Εκεί,δεν απαντάς,γιατί ξέρεις, πως εφόσον η κυρίαρχη θρησκεία είναι αυτή, όλοι θα την ακολουθήσουν και θα προσπαθήσουμε απλά, να την κάνουμε καλύτερη

Για να βάλουμε λίγα νούμερα κάτω... 2.1 δις είναι ο Χριστιανισμός, με την πολλαπλή του "προσωπικότητα",του διάφορους κλάδους, από παλαιοημερολογίτες και ιεχωβάδες μέχρι ορθόδοξους και καθολικούς και προτεστάντες και 1.5 δις είναι οι Μουσουλμάνοι. Αν λόγω υπογεννητικότητας από τη μία και πολλών γεννήσεων από την άλλη γίνουν περισσότεροι οι Μουσουλμάνοι σε κάποιες δεκαετίες, λέμε τώρα, θα αρχίσεις να προσεύχεσαι στο Κοράνι; Η να το πάμε αλλιώς, οι Καθολικοί είναι πιο πολλοί...γιατί δεν είσαι Καθολικός;

quote:
.Πράγμα, που δεν θέλουν οι εχθροί του χριστιανισμού

Mια ζωή προσπάθεια καλλιέργειας του ΨΕΥΔΟΥΣ διχασμού... Αφού είναι τόσο "εχθρική" η εξέλιξη στο Χριστιανισμό γιατί υπάρχουν άτομα του κλήρου πού την αποδέχονται; ΟΕΟ;

quote:
Εσένα Βιομηχανικούλη, σε αφήνω ,στην...βλακεία σου

Η δημοκρατία ισχύει μόνο όταν μιλάς εσύ έτσι; Αν σου πω εγώ ότι λες βλακείες παραβιάζω τη δημοκρατία. Αν το πεις εσύ, είναι ελευθερία λόγου. Αν νοιάζεσαι πραγματικά για τη δημοκρατία ΔΙΝΕΙΣ το σωστό παράδειγμα...

Edited by - IndustrialAngel on 23/08/2010 02:13:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

periplanomenos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 19:35:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ως περιπλανώμενος έπεσα πάνω στο forum σας και δεδομένου το θέμα της παρούσας συζήτησης πάντα με ιντριγκάρει, είπα να πω δυο κουβέντες και γώ.
Καταρχήν κάτι γενικό : έχω την εντύπωση ή συζήτηση τουλάχιστον όσον αφορά κάποιους συμμετέχοντες έχει καταλήξει σε νεκρό σημείο καθώς διεξάγεται σε επίπεδο του τύπου: εσύ είσαι έτσι, ναι αλλά κι εσύ είσαι αλλιώς. Δεν έχει νόημα, να προσπαθεί κάποιος ντε και καλά να κάνει τους άλλους να αποδεχθούν την άποψή του. Όλοι έχουμε από μια κι όταν σε μια αντιπαράθεση εξαντλούνται τα εκατέρωθεν επιχειρήματα δεν έχει νόημα η κόντρα, το ποιος έχει τελικά δίκιο θα φανεί στην "νεκροψία".
Ειδικά τώρα δεδομένου ότι είμαι από εκείνους που αντιμετωπίζουν την θεωρία της εξέλιξης, με.....επιφύλαξη, για το πω ήπια , πάντα έχω την απορία, γιατί οι της εξέλιξης, θεωρούν ως μόνη εναλλακτική την θεωρία της δημιουργίας της Βίβλου και γιατί θεωρούν επιστημονικό την αποκλειστική υποστήριξη μιας θεωρίας που όπως και να το κάνεις τις τρυπούλες της τις έχει.

Edited by - periplanomenos on 23/08/2010 19:39:30

Edited by - periplanomenos on 23/08/2010 19:48:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 23:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ως περιπλανώμενος έπεσα πάνω στο forum σας και δεδομένου το θέμα της παρούσας συζήτησης πάντα με ιντριγκάρει, είπα να πω δυο κουβέντες και γώ

Καλά έκανες και καλωσήρθες. Και όντως είναι συναρπαστικό θέμα... Προσωπικά, ομολογώ ότι έχω ασχοληθεί αρκετά.

quote:
Καταρχήν κάτι γενικό : έχω την εντύπωση ή συζήτηση τουλάχιστον όσον αφορά κάποιους συμμετέχοντες έχει καταλήξει σε νεκρό σημείο καθώς διεξάγεται σε επίπεδο του τύπου: εσύ είσαι έτσι, ναι αλλά κι εσύ είσαι αλλιώς

χεχε...σωστό!

quote:
. Δεν έχει νόημα, να προσπαθεί κάποιος ντε και καλά να κάνει τους άλλους να αποδεχθούν την άποψή του. Όλοι έχουμε από μια κι όταν σε μια αντιπαράθεση εξαντλούνται τα εκατέρωθεν επιχειρήματα δεν έχει νόημα η κόντρα, το ποιος έχει τελικά δίκιο θα φανεί στην "νεκροψία".

Επίσης σωστό με τη διαφορά ότι εγώ διαχωρίζω την έντιμη και γόνιμη αμφισβήτιση από τη ΣΚΟΠΙΜΗ παραπληροφόρηση και την προσπάθεια αποπροσανατολισμού ώστε να καλλιεργηθούν συγκεκριμένες αντιλήψεις

quote:
Ειδικά τώρα δεδομένου ότι είμαι από εκείνους που αντιμετωπίζουν την θεωρία της εξέλιξης, με.....επιφύλαξη, για το πω ήπια

Η θεωρία της εξέλιξης είναι μια θεωρία της επιστήμης. Αν εννοείς ότι την αντιμετωπίζεις με κριτικό μάτι, με το ΙΔΙΟ ακριβώς κριτικό μάτι που οφείλουμε να αντιμετωπίζουμε ΚΑΘΕ επιστημονική θεωρία έχει καλώς. Αν εννοείς ότι ΕΙΔΙΚΑ τη συγκεκριμένη θεωρία δεν τη δέχεσαι, από όλες τις θεωρίες πρέπει να επανεξετάσεις το τι δέχεσαι και γιατί...


quote:
γιατί οι της εξέλιξης, θεωρούν ως μόνη εναλλακτική την θεωρία της δημιουργίας της Βίβλου

Δεν υπάρχει "θεωρία" με τον επιστημονικό όρο στη Βίβλο... Να επανάλαβω τον επιστημονικό ορισμό της θεωρίας όπως τον έγραψα σε άλλο θέμα

quote:
Θεωρία

Η πιο πονεμένη ιστορία από όλες...Ο μέσος άνθρωπος εννοεί τη μαντεψιά ή το ψυχανέμισμα...

Μια θεωρία φτιάχνεται ως ένα σύνολο προτάσεων οι οποίες είναι απολύτως αληθείς και αφορούν ένα συγκεκριμένο θέμα. Η αλήθεια των προτάσεων είναι σχετική με τη θεωρία στο σύνολό της. Μια πρόταση αληθής σε μία θεωρία είναι λάθος σε μία άλλη. Οι αληθείς προτάσεις πρέπει να είναι κατανοητές και συνεκτικές και να περιγράφουν ένα φαινόμενο της φύσης με τέτοιο τρόπο ώστε να υποστηρίζεται από την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των στοιχείων. Δηλαδή μια θεωρία που εξηγεί 999 παραμέτρους ή εκφράσεις ενός φαινομένου και αποτυγχάνει να εξηγήσει 1 παράμετρο ή έκφραση θεωρείται καλή θεωρία. Ασφαλώς και αν βρεθεί μια θεωρία που να εξηγεί 1500 εκφράσεις+τη μία που δεν εξηγεί η προηγούμενη θα αντικαταστήσει την πρώτη. ΌΜΩΣ μια θεωρία που εξηγεί τη μία και μοναδική ασυνέπεια και αποτυγχάνει στις υπόλοιπες 999 δεν αξίζει να αντικαταστήσει την αρχική.

Μια θεωρία σύμφωνα με την Εθνική Ακαδημία Επιστημών των ΗΠΑ περιέχει "στοιχεία,νόμους, επαληθευμένες υποθέσεις και τις μεταξύ τους λογικές αλληλεπιδράσεις". Η θεωρία ΕΞΗΓΕΙ τη σύνδεση μεταξύ των φαινομένων(αίτιο και αιτιατό)

Για την ακρίβεια η σειρά αξίας στη σύγχρονη επιστήμη είναι ξεκινώντας από το πιο σημαντικό

Θεωρίες
Νόμοι
Υποθέσεις
Πειραματικά δεδομένα και παρατηρήσεις(στοιχεία)

Ο λόγος είναι ότι τα πειραματικά δεδομένα αν και αδιάψευστα(όχι απαραίτητα όμως, καμιά φορά υπάρχουν διαψεύσεις δεδομένων) δεν πληροφορούν για το πώς δουλεύει ο κόσμος. Αντίθετα οι θεωρίες εξηγούν τον κόσμο στηριζόμενες στα στοιχεία. Για αυτό τις έχουμε ανάγκη. Την επιστήμη λοιπόν την χρειαζόμαστε για να μας φτιάχνει θεωρίες. Τίποτα παραπάνω δεν μπορεί να φτιάξει, μέχρι το επίπεδο της θεωρίας φτάνει, αυτή είναι η ύψιστη γνώση...

Δουλεύει; Ότι βλέπουμε γύρω μας(τηλεόραση, διαδίκτυο, αεροπλάνο, αυτοκίνητο κτλ κτλ) φτιάχτηκε με την εφαρμογή "ταπεινών" θεωριών και
όχι της "απόλυτης" αλήθειας.


Είδες πουθενά στη βίβλο κάτι που να πλησιάζει έστω σε αυτόν τον ορισμό;

quote:
γιατί θεωρούν επιστημονικό την αποκλειστική υποστήριξη μιας θεωρίας που όπως και να το κάνεις τις τρυπούλες της τις έχει.


Καθόλου αποκλειστική. Η εξελικτική θεωρία είναι η μοναδική που μπορεί να σταθεί και να εξηγήσει τον κόσμο. Αν βρεθεί άλλη που να ικανοποιεί τα κριτήρια ώστε να χαρακτηριστεί "θεωρία" και έχει υποστήριξη από σωρεία πειραμάτων και ευρημάτων τότε δε θα έχει την αποκλειστική υποστήριξη η εξελικτική θεωρία...


Στο ζήτημα της ΝΑΤΟΥΡΑΛΙΣΤΙΚΗΣ εξήγησης του κόσμου που ξεκινάει από τους φιλοσόφους της αρχαίας Ελλάδας τι έχεις να πεις;


"
the job of science is to provide plausible natural explanations for natural phenomena"

"

Εσύ πώς προτείνεις να εξηγούμε τα φαινόμενα; Με τη φράση "ο Θεός το έκανε";
Πχ
Γιατί το τσακάλι, ο λύκος και ο σκύλος μοιάζουν; "Ο Θεός τους έκανε έτσι".

Γιατί τα θηλαστικά έχουν κοινά στοιχεία ;" Ο Θεός τα έκανε έτσι".

Γιατί δεν υπάρχουν δεινόσαυροι; "Ο Θεός τους εξαφάνισε"

κτλ κτλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 23:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

Νομίζω ότι η συζήτηση έμεινε στη μέση

Αντιγράφω το εισαγωγικό μήνυμα του φίλου Schwabe

Αλήθεια, αναρωτηθήκατε ποτέ απο πού προέρχεται το ανθρώπινο γένος?
Δεχόμενος κάποιος την Αγία Γραφή ως Θέσφατο και Θεόπνευστο κείμενο που περιέχει μονάχα Αλήθειες και Σοφίες (όπως οφείλει να το βλέπει κάθε πιστός), τότε βρίσκεται σύντομα προ ενός εξοργιστικού διλλήματος:

ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?

Άν όχι, ποιές οι αποδέιξεις?
Με ποιόν τρόπο έδιξε ο θεός την Σοφία του ως προς την δημιουργία των λαών μές απο την Βίβλο?

Διότι, ο Αδάμ και η Εύα είχανε δυο παιδιά, τον Κάιν και τον Άβελ (δυο αρσενικά..), όπου μετά την θανάτωση του Άβελ απο τον Κάιν μένει μονάχα ένας απόγονος των πρωτόπλαστων.

Τι μας διδάσκει λοιπόν η Σοφία της Αγίας Γραφής ως προς την απαρχή δημιουργίας του ανθρώπινου γένους?

Επίσης, η Αγία Γραφή μας πληροφορεί ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν κάνανε ξανά άλλα παιδιά. Οπότε, μας μένει μονάχα ο Κάιν για να στηρίξει στους ώμους του την δημιουργία ολάκερου του ανθρώπινου πληθυσμού. Με ποιό θηλυκό άραγε.....

Όμως, η συνέχεια της εσχατολογικής «σοφής» τσουλήθρας είναι ακόμα πιο εξοργιστική: Ο Κάιν τιμωρείται με εξορία για το κακό που έκανε.

Και ας θυμηθούμε λιγάκι καλύτερα το Ιουδαϊκό παραμύθι περί Δημιουργίας.

Ο Κάιν κατα την πορεία της εξορίας του βρίσκει μήπως τίποτα άλλους ανθρώπους?

Και εφόσον συνάντησε και άλλους ανθρώπους, τότε ΤΙ ΣΤΑ ΣΚ..Α ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΗΣΕ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ.......ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΗΔΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???

Και αλήθεια, ΠΟΙΟΙ ΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ «ΑΛΛΟΙ» ΑΝΘΡΩΠΟΙ, εφόσον όλοι έχουμε μάθει ότι ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ είναι ο Αδάμ και η Εύα και κανείς άλλος??

Τελικά, γνωρίζουνε οι ίδιοι οι χριστιανοί τι γράφει η Αγία Γραφή περί δημιουργίας του ανθρώπινου γένους ή απλά έχουνε αναλωθεί και καταναλωθεί απο εξαρτημένους ρασοφόρους και προφήτες της δυστυχίας?

Μια γενική αρχή είναι να μην περιμένεις να σε ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ «ΘΕΟΣ», εκτός οπό ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Μη αφήνεις ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΘΕΟ, διότι θα βρεθείς είτε στο δρόμο είτε να βλέπεις ανάποδα τα ρεπανάκια.

Πάρτε για παράδειγμα την εκκλησία ή τους παπάδες όταν αρρωστήσουνε.

Ωστόσο, ας μας διαφωτίσουνε οι φωστήρες, πόθεν λοιπόν η προέλευση σας/μας κύριοι?


link για το πρώτο μέρος
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10460
Edited by - IndustrialAngel on 15/04/2010 22:07:20

Edited by - IndustrialAngel on 15/04/2010 22:24:32



1) ο Αδαμ και η Ευα απεκτησαν και τριτο παιδι, τον Σηθ, και ετσι ο Καιν δεν απεμεινε μονος του...ομως ο Αβελ δεν ηταν γιος αλλα ανθρωπολογικος τυπος, οπως εξαλλου και ο Καιν και ο Σηθ..υπαρχουν οι ανθρωποι τυπου Αβελ (ψυχικοι), οι ανθρωποι τυπου Καιν (χοικοι, ακολουθουντες τα ενστικτα και μονο) και οι ανθρωποι τυπου Σηθ (πνευματικοι)...

2) οι αλλοι ανθρωποι που συνανταει ο Καιν υποννοουν το μεγα μυστικο που κρυβεται στους στιχους της Γεννεσης το οποιο εν ολιγοις ειναι οτι υπηρχαν δυο ανθρωποτητες, η μια εξελισοταν φυσικα δια μεσου της δαρβινειας εκδοχης αλλα ουσιαστικα δεν ειχε καταφερει να αναπτυξει πολιτισμο και υψηλη νοηση καθως βρισκοταν βυθισμενη στο ζωικο σταδιο...και η αλλη ετυχε βοηθειας απο καποιους Αγγελους οι οποιοι αποφασισαν να βοηθησουν καποιους απο τους αγριους ανθρωπους ωστε να αναπτυξουν γρηγοροτερα υψηλη νοημοσυνη...αυτη η βοηθεια περα απο τη Γεννεση αναφερεται και στο μυθο του Προμηθεα ο οποιος αποτελει συλλογικο ονομα για εκεινους απο τους Αγγελους που βοηθησαν τμημα της ανθρωποτητας να ξεπερασει το ζωικο σταδιο..στους Κηπους των Ελοχιμ που υπηρχαν επι της Γης πηγε και διδαχθηκε μονο η αδαμικη ανθρωποτητα (υπηρχαν πολλες χιλιαδες απο Αδαμ και Ευες) και οχι το υπολοιπο μερος της ανθρωποτητας...

3) αρα η Γεννεση δε λεει ψεματα απλα δε φωναζει την αληθεια γιατι αρκετοι δεν ειναι ωριμοι να τη δεχτουνε και επειδη θα δημιουργηθουν τεραστιες αντιδρασεις απο οσους θιγονται απο μια τετοια αποκαλυψη, οποιος ομως εχει ματια βλεπει πως ο Καιν συναντησε και αλλους ανθρωπους που προφανως δεν περασαν απο κανενα προπατορικο αμαρτημα, το προπατορικο αμαρτημα ηταν πολυτελεια της εξελιξης της αδαμικης ανθρωποτητας, αποτελεσε χειραφετηση των ανθρωπων τυπου ΑδαμκαιΕυα, ομως χειραφετηση που περιειχε και τιτανικο στοιχειο εγωικοτητας...συν τω χρονω η αδαμικη ανθρωποτητα μεγαλωσε γιατι ολο και περισσοτεροι πηγαιναν στους Κηπους ανεξαρτητα αν καποιοι αποχωρουσαν γιατι θελαν να ακολουθησουν το δικο τους δρομο μακρια απο την αγκαλιτσα των Ελοχιμ (ισως ηταν κι αυτο μεσα στο αρχικο προγραμμα)..τελικα πως μπορουμε σημερα να ξερουμε αν καποιος ειναι απογονος Αδαμικων η οχι; απλα με το κριτηριο του πολιτισμου, οι Αδαμικοι ειναι ικανοι για πολιτισμο, επιστημη, υψηλου επιπεδου θρησκεια, υπαρξιακη φιλοσοφια και υψηλου επιπεδου τεχνη, οι απογονοι της υπολοιπης ανθρωποτητας δεν καταφεραν ποτε να δημιουργησουν πολιτισμο και αφορουν τις αγριες φυλες που ακομη παραμενουν διασπαρτες σε αρκετα σημεια του πλανητη (Υποσαχαρια Αφρικη, Αμαζονιος, Σιβηρια, καποια νησια του Ειρηνικου και νησια του Ινδικου)..βεβαιως εχουμε και εξαιρεσεις μη Αδαμικων αναμεσα στους Αδαμικους οπως και σπανιες εξαιρεσεις Αδαμικων μεσα στις αγριες φυλες...φυσικα και ενας μεγαλεμπορας ναρκωτικων δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι Αδαμικος οπως δεν μπορει να ειναι καποιος σηριαλ κιλερ η καποιος μεγαλεμπορας οπλων μαζικης καταστροφης...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 26/08/2010 23:17:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy