ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Εχεις εξερευνήσει τόσο εξονυχιστικά το θέμα της εξέλιξης.
Ικανός είσαι στην εξερεύνηση ή είσαι ικανός μόνο εκεί που θέλεις?
Ισως εάν δεν το θεωρήσεις ``μπακλαβά`` να το ψάξεις εκτενέστερα, λέω, ίσως Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:27:48  Εμφάνιση Προφίλ
Γείτονα, τα πράγματα είναι απλά...Στην επιστήμη έχουμε αυτό που λέγεται peer review...


Υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός journals, αρκετά για κάθε επιστήμη ή ειδικότητα, πχ για την ανθρωπολογία, για την οφθαλμολογία, για τη ρομποτική, για τον προγραμματισμό κτλ κτλ. Σε αυτά δημοσιεύονται εργασίες επιστημόνων ανά τον κόσμο. Για να δημοσιευθούν όμως ΠΡΕΠΕΙ να περάσουν από κριτές... Τα κριτήρια είναι 2 για να δημοσιευθούν. Πρέπει να έχουν κάτι καινούριο να πουν(κάτι που δεν ξέρουμε ήδη) και επίσης να υποστηρίζονται από πειράματα, μαθηματικά, λογική κτλ.

Για να γίνει κάτι αποδεκτό στην επιστήμη περνάει από 40 κύματα...Το ότι έκανες μια έρευνα δε λέει τίποτα... Αν όμως το αποδεχθούν είσαι μεγάλος μάγκας, κερδίζεις φήμη και υποστήριξη...


Η επιστήμη ενθαρρύνει την ανακάλυψη, την καινοτομία ακόμα και την ανατροπή της υπάρχουσας γνώσης... Όμως για να γίνει αυτό ΠΡΕΠΕΙ να προσκομίσεις ΕΠΑΡΚΗ στοιχεία...


Ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τις κινήσεις των σωμάτων άλλαξε πχ όταν ο Einstein μιλήσε για τη σχετικότητα, ανέτρεψε την ισχύ της κλασσικής μηχανικής του Γαλιλαίου... Αντίστοιχα το μοντέλο της κίνησης των τεκτονικών πλακών έγινε αποδεκτό μετά από πολύ έντονη διαμάχη αλλά λόγω των στοιχείων επιβλήθηκε και πλέον όλοι το αποδέχονται...


Το τι κυκλοφοράει σε φήμες, urban legends, το τι γράφει η Pravda είναι αδιάφορο... Το τι αποδεικνύεται μετά από σοβαρή εξέταση έχει αξία...


Αν δεν υπάρχει paper δημοσιευμένο σε journal όλα αυτά είναι μύθοι, όσο και το ότι βρήκαν την κόλαση σε γεώτρηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:

Εαρινός
quote:
οπότε

Εδώ φίλε Δήμο θα αναλάβουν οι ειδικοί
aspeti..



Νόμιζα οτι εννοούσες αυτούς που εξέτασαν την "πέτρα".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
mimoza
quote:
Νόμιζα οτι εννοούσες αυτούς που εξέτασαν την "πέτρα".

Ναί αυτούς εννοούσα δλδ τον insdustrialangel.. και το πόρισμα είναι πως πρόκειται περί μπακλαβά..

Edited by - allzzaro on 08/06/2010 23:37:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αν δεν υπάρχει paper δημοσιευμένο σε journal όλα αυτά είναι μύθοι, όσο και το ότι βρήκαν την κόλαση σε γεώτρηση...

Εκτός αν για κάποιους λόγους δεν πρέπει να δημοσιευτούν..

Edited by - allzzaro on 08/06/2010 23:38:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
http://news.pathfinder.gr/periscopio/248785.html

Αυτό έχει δημοσιευθεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:47:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε γείτονα όλα αυτά αποκλείονται. Οι επιτροπές είναι άγνωστες μεταξύ τους και με το συγγραφέα και είναι ανά τον κόσμο.


Θέλεις για παράδειγμα να δημοσιεύσεις μια έρευνα για βακτήρια που παράγουν μια χρήσιμη ουσία... Η διαδικασία είναι η εξής:


Τη στέλνεις στο συντάκτη του περιοδικού ΑΝΩΝΥΜΑ. Αν δεν είναι ανώνυμη απορρίπτεται εκ προοιμίου. Η συνενόηση γίνεται ας πούμε με κωδικούς. Η εργασία στέλνεται σε διάφορους επιστήμονες ανά τον κόσμο και αυτοί την επιστρέφουν με τα σχόλια τους. Απαράδεκτη, χρειάζεται διορθώσεις, πολύ καλή κτλ. Εσύ ενημερώνεσαι αναλόγως. Στην πρωτή περίπτωση απέτυχες, στη δεύτερη μπορεί να σου συστήσουν να κάνεις παραπάνω πειράματα για να εξερευνήσεις και άλλες παραμέτρους που σου διέφυγαν. Αν τελικά γίνει αποδεκτή δημοσιεύεται και μπορούν να τη διαβάσουν όλοι όσοι έχουν πρόσβαση στο journal(είναι και ακριβά τα ρημάδια)


Για να γίνει αυτό που λες πρέπει να ξέρουν ποιος είσαι, να έχουν εντολή να σε απορρίψουν, πράγμα που δε συμβαίνει. Επίσης πρέπει να μπορούν να συνενοηθούν μεταξύ τους, τις περισσότερες φορές δε γνωρίζονται μεταξύ τους και επίσης ποτέ δεν ξέρουν ποιοι άλλοι έχουν λάβει την εργασία προς αξιολόγηση. Τα πράγματα είναι πολύ διάφανα και αξιοκρατικά για να γίνει οποιαδήποτε λαμογιά....

Η γνώση που δημοσιεύεται εκεί είναι στην πιο έγκυρη μορφή της...


Να σε ρωτήσω όμως κάτι

quote:
Εκτός αν για κάποιους λόγους δεν πρέπει να δημοσιευτούν.

Γιατί δε σε χαρακτηρίζει η ίδια καχυποψία για πηγές όπως η Pravda;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Για μην παρουσιάζομαι ως κυνικός.

Διαφωνώ ως εξής:
Είσαι πορωμένος και φανατισμένος στο όνομα της επιστήμης οπως και πάρα πολλοί. Η αυτή σου αντίληψη δεν σε αφήνει να εξετάσεις σε βάθος πράγματα που για κάποιους λόγους δεν βγαίνουν στην επιφάνεια.
Θεωρώ οτι ανήκεις στην ίδια κατηγορία ακριβώς που ανήκει και ο τρεχαγύρευε.
Εγώ αντιθέτως εξετάζω τα πάντα. Γνωρίζω οτι αρκετά απο αυτά είναι μυθεύματα αλλά γνωρίζω επίσης οτι μέσα σε ενα μύθο κρύβονται και αλήθειες. Δεν πορώνομαι δεν φανατίζομαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 23:59:11  Εμφάνιση Προφίλ
mimosa, δεν έχω πρόσβαση σε όλα τα journals του κόσμου. Δεν έχω ιδέα τι λέγεται. όμως διαβάζω κάτω πηγή: supernatural.gr. Αυτό με κάνει να υποθέτω ότι δεν έχει δημοσιευθεί πουθενά...

ρε γείτονα σου λέω το εξής απλό... Πρώτον, στην επιστήμη δε λέμε:"έχω έτοιμο το συμπέρασμα, βρες μου στοιχεία να το στηρίζουν", αντίθετα πάμε:"αυτά είναι τα στοιχεία, σε τι συμπεράσματα μας οδηγούν". Ακολούθως ξαναερευνούμε, "τα καινούρια στοιχεία συμφωνούν με τα προηγούμενα συμπεράσματα;;;;;; μήπως να αναθεωρήσουμε;". Εσύ βρίσκεις κάτι το μεμπτό σε αυτή τη διαδικασία; Ποιο άλλο μοντέλο προτείνεις να χρησιμοποιήσουμε;

Το ότι τα γραφόμενα ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ από κριτική επιτροπή δίνει ΑΞΙΑ στα γραφόμενα. Ένα οποιδήποτε βιβλίο ή σάιτ στο ίντερνετ δεν περνάει από τέτοια διαδικασία εξέτασης, διασταύρωσης κτλ κτλ. Είναι προτιμότερο να εμπιστευόμαστε αυτά και όχι τα journals;


Και ξαναλέω, η γνώση στην επιστήμη ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ όχι συνέχεια, αλλά μια στο τόσο γίνονται έρευνες που μας ανοίγουν νέους δρόμους για να προσεγγίσουμε την αλήθεια...


Και τέλος, ας μη γινόμαστε χαζοί. Αν πραγματικά κάποιος δεν ήθελε κάτι να γίνει γνωστό δε θα φρόντιζε ΜΟΝΟ να απορριφθεί από την επιστημονική κοινότητα και θα άφηνε ελεύθερα σάιτ και βιβλία να αναφέρονται σε αυτό... Μια πραγματική συνωμοσία θα εξαφάνιζε την πληροφορία από παντού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 00:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Είναι προτιμότερο να εμπιστευόμαστε αυτά και όχι τα journals;


Τα journals είναι κάτι σαν Αγ. Γραφή για εσένα;

Αυτά τα σενάρια μυστηρίου είναι πάντα ενδιαφέροντα. Δεν νομίζω ότι απειλουμε την επιστήμη διαβάζοντάς τα και συζητώντας τα. Επίσης νομίζω ότι η επιστήμη δεν χρειάζεται 'πολέμαρχους' σαν μερικούς μερικούς. Βάλε το σπαθί πάλι μέσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 00:51:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα journals είναι κάτι σαν Αγ. Γραφή για εσένα;

Προς Θεού όχι...

2 σημεία διαφορετικά

1. Δεν είναι αλήθειες εξ' αποκαλύψεως. Οι άνθρωποι κάνουν έρευνες για να διαπιστώσουν την αλήθεια γύρω από το φυσικό κόσμο. Κάνουν πειράματα, μετρήσεις, επιστημονικές παρατηρήσεις... Δε μας λέει κανένας Θεός μέσα σε μια νεφέλη τι να πούμε. Εξετάζουμε μόνοι μας. Πολλά πειράματα μπορείς να κάνεις και εσύ η ίδια σπίτι σου. Και με χαρά να διαπιστώσεις ότι όντως τα λέει καλά η επιστήμη...


2. Είναι ανοιχτά σε αμφισβήτηση από τον καθένα. Έχουν αναθεωρηθεί και συμπληρωθεί πάρα πολλά σημεία πολλές φορές. Το θέμα είναι ότι πρέπει η αμφισβήτηση να είναι τεκμηριωμένη με πειράματα και με ευρήματα. Είναι απλό, κανόνες παιχνίδιού. Ο καθένας έχει ελευθερία λόγου και μπορεί να γράψει ένα βιβλίο ή ένα σάιτ που να λέει το οτιδήποτε. Όμως αυτό δεν πρέπει να γίνει ασυδοσία και παραπληροφόρηση. Για αυτό για να υιοθετηθεί κάτι ως επιστημονική θέση ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αποδεκτώ από επιτροπή. Με άλλα λόγια να κρίνουν κάποιοι ειδήμονες τα γραφόμενα.

Ως παραδείγματα αναθεωρήσεων και συμπληρώσεων αναφέρω για πολλοστή φορά τη σχετικότητα και την κίνηση των τεκτονικών πλακών

quote:
Αυτά τα σενάρια μυστηρίου είναι πάντα ενδιαφέροντα. Δεν νομίζω ότι απειλουμε την επιστήμη διαβάζοντάς τα και συζητώντας τα. Επίσης νομίζω ότι η επιστήμη δεν χρειάζεται 'πολέμαρχους' σαν μερικούς μερικούς. Βάλε το σπαθί πάλι μέσα.


Δεν είπα ότι απειλείτε. Απλώς ενημέρωσα για την ποιότητα της πηγής και για την όλη μυθολογία για τους "επιστήμονες από τη Ρωσία" που ανακαλύπτουν από κρύα σύντηξη μέχρι κόλαση μέχρι χάρτες την εποχή των δεινοσαύρων... Έπρεπε να συμφωνούμε όλοι; Δεν είναι βαρετός ο κόσμος έτσι; Δεν είπα κακή κουβέντα για κανένα ούτε έκανα κανένα χαρακτηρισμό ή κατηγορία. Είπα απλώς ότι ο καθένας πρέπει να εξετάζει 2 φορές πιο επιφαλακτικά την πληροφορία όταν αυτή προέρχεται από αναξιόπιστη πηγή.


Να σε ρωτήσω όμως και εγώ κάτι

Ποιον τρόπο προτείνεις για εντοπίζουμε την αλήθεια; Η' μήπως θες να μένουμε ο καθένας με την αποψάρα του σε μια Βαβέλ όπου τίποτα δε θα προχωράει και σε τίποτα δε θα συμφωνούμε;


Κοίταξες τα υπόλοιπα δημοσιεύματα που έδωσα από την Pravda; Παραμένει εξίσου έγκυρη πηγή στα μάτια σου, τη στιγμή που έχει πχ συνέντευξη από το παιδί από τον Άρη;


Κατά τη γνώμη σου οτιδήποτε γράφεται στο νετ είναι αληθές; Αν όχι πώς διασταυρώνουμε την αλήθεια του;


Σε ενδιαφέρει η προσέγγιση της αλήθειας ή απλώς να έχει ο καθένας την άποψη του;


Διατάξεις της τεχνολογίας βασίζονται σε papers τέτοιου τύπου που αναφέρω. Για παράδειγμα το ποντίκι βασίζεται σε έρευνα του...1957!!!! Σχεδόν προφητικός ο επιστήμονας του ΜΙΤ... Και ρωτάω, αμφιβάλλεις ποτέ για το ποντίκι του υπολογιστή σου; Για την τηλεόραση; Για την πυρηνική ενέργεια; Δεν εννοώ την παράμετρο την ηθική αλλά μόνο τη λειτουργική. Αμφέβαλλες ποτέ ότι δουλεύουν; Η επιστημονική μέθοδος κρύβεται πίσω από όλα, είναι ο κοινός παρονομαστής...

Edited by - IndustrialAngel on 09/06/2010 00:53:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Με συγχωρεις, μου θύμισες λίγο τον τρέχα σε παλιές αξέχαστες στιγμές. Κι εγώ παιδί της επιστήμης είμαι.

quote:
Αν όχι πώς διασταυρώνουμε την αλήθεια του;

Βασική προϋπόθεση να είμαστε αρχαιολόγοι και να εξετάσουμε την πέτρα, τους δίσκους της φυλής στο Θιβέτ κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 02:14:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι να είμαστε αρχαιολόγοι...


Όμως δεν μπορούμε να είμαστε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ γιατροί, αρχαιολόγοι, μηχανικοί, κομμωτές, υδραυλικοί, βιολόγοι, φυσικοί, κομπιουτεράδες κ.ο.κ. (εξαίρεση βέβαια είναι οι δημοσιογράφοι που είναι παντογνώστες, όπως ο τρέχαγυρευε, επίσης ο Τσάκ Νόρις και ο Κιλήφης ίσως και κανά 2 άλλοι που συμφωνούν με τον τρέχα).


Ακριβώς επειδή δεν είμαστε όλα ταυτόχρονα, το αναθέτουμε στους ειδικούς... Προκύπτει το ζήτημα όμως, κάποιος που είναι ειδικός, λέει όντως αλήθεια; Δηλαδή αν πάρω ένα πτυχίο τότε ότι λέω είναι σωστό, έστω πάνω στο αντικείμενο μου;


ΟΧΙ...Ούτε τότε. Δεν υπάρχουν αυθεντίες στην επιστήμη. Ούτε ο Δαρβίνος, ούτε ο Einstein, ούτε ο Κίρκοφ, ούτε ο Maxwell, ούτε κανένας από τους σπουδαίους αυτούς δεν είναι αυθεντία και δεν έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο και αλάθητο... Για εμάς του ασήμαντους ούτε λόγος βέβαια...


Αυτό που μετράνε στη θεωρία είναι τα πειράματα, τα ευρήματα και οι παρατηρήσεις και το πώς συσχετίζονται αυτά με πληρέστερο τρόπο μέσω μιας θεωρίας. Και που μπορούμε να διαβάσουμε έγκυρες θεωρίες; Αυτές που περνάνε 40 κύματα για να επιβεβαιωθούν;


Στα journals φυσικά! Και στα επιστημονικά βιβλία που βασίζονται σε αυτά.


Ο επιστήμονας επιτρέπεται να χρησιμοποιεί την ήδη υπάρχουσα γνώση, η οποία για την ώρα θεωρείται αληθής. Επίσης μπορεί αν θέλει να κυνηγήσει να αποδείξει οποιαδήποτε καινούρια θεωρία. Αυτό δε συνεπάγεται επιτυχία πάντα βεβαίως αλλά υπάρχει η δυνατότητα


Επίτρεψε μου όμως να προσθέσω κάτι στο προηγούμενο...


Και εγώ βρίσκω αυτά τα μυστήρια ενδιαφέροντα, με διασκεδάζουν πολύ. Ίσα που νομίζω ότι ξέρω περισσότερα από πολλούς ακόμα και από αυτούς που είναι ένθερμοι υποστηρικτές τέτοιων ιστοριών. Μια φορά έλεγα ότι κυκλοφορεί η ιστορία ότι οι πίθηκοι είναι προϊόν αντίστροφης εξέλιξης ανθρώπων ενός πανάρχαιου εξελιγμένου πολιτισμού (της εποχής των δεινοσαύρων πχ για αυτό βρήκανε και το χάρτη...). Αυτός ο πολιτισμός βέβαια καταστράφηκε πολύ παλιά (κλασσική ιστορία). Ο γείτονας ο allzzaro με ρώταγε πού τα βρίσκω αυτά!


Η΄ας πούμε έχω μπει στα σάιτ αυτών των "ψευδεπιστημόνων" του δημιουργισμού που λένε ότι οι κρατήρες στη Σελήνη είναι αποτέλεσμα της μάχης του Μιχαήλ με τον Εωσφόρο ή ότι τα ζώα που βγήκαν από την κιβωτό στο Αραράτ μπήκαν στα ηφαίστεια και βγήκαν στους τόπους που είναι τώρα(μέσα από την κούφια γη). Αυτό για να δικαιολογήσουν το πώς αν ο κατακλυσμός ήταν παγκόσμιος βρίσκουμε ζώα πχ στην Αυστραλία που δε συνδέεται με την Ευρασία... Η' μπορεί να πήγαν περπατώντας πάνω σε παγετώνες...


Ψάξε στο νετ και θα δεις διάφορα...


Το θέμα είναι ποιον εμπιστευόμαστε και γιατί! Εγώ ακούω πολλά, δε λέω διασκεδάζω και με ορισμένα αλλά κρατάω μικρό καλάθι


Edited by - IndustrialAngel on 09/06/2010 02:17:38

Edited by - IndustrialAngel on 09/06/2010 03:21:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 10:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Εδώ βέβαια, μπαίνει η ψυχολογία, όπου λέει,οτι καποιος που βρίσκεται σε μια θέση, δεν μπορεί παρά να κατοχυρώνει την ανωτερότητα της, συνεχώς, γεγονός, φυσικά, που τον βγάζει απο τον διαλογο και αντιπαρατίθεται, ως ο ....Πάπας με έναν απλό άνθρωπο....
Χάνεται η ελευθερία στην άποψη,το δικαίωμα λόγου,οι ισορροπίες, η αλήθεια γίνεται χάος...
Εδώ, η μόνη άξια λόγου αναφορά είναι στην υπόσταση του ατόμου,
στην ελευθερία,που έχτισε, στον σεβασμό της μονάδας,κι όλα αυτά, που ο άνθρωπος, αγωνίστηκε, έχυσε αίμα, για να ρθεί ο κάθε Βιομηχανικός, να νομίζει,οτι κληρονόμησε τη ...γή και θα πει αυτός πως έχουν τα πράγματα, δεν ξέρουν οι άλλοι, αλλά και τι θα γίνει...
Ότι αυτός θα μας εξηγήσει....
Αντιθετα με ότι ξέρουμε οι υπόλοιποι, ο Βιομηχανικός ξέρει καλύτερα....Η επιστήμη, έχει απαντηση, που ξέρει μόνο αυτός, εννοείται,για όλα....
Κόμπλεξ είναι αυτό...23 χρονών παλικάρι και λές τέτοιες κοτσάνες;
Πολυ ψυχανάλυση θέλεις.....
Γιατί,μέχρι τώρα, η ανθρωπότητα, δεν έκανε μόνο καλά, έκανε κι άσχημα, με τις γνώσεις και την πρόοδο του,αλλά, με την υψηλή τεχνολογία και την καταστροφική επιστήμη, των όπλων, που διαθέτει, σήμερα, μπορεί άνετα, να αυτοκαταστραφεί...
Εσύ τι λές;Να δοκιμάσουμε;
Γιατί, παρα πάνω εξουσία επι της γής, δεν πρόκειται να έχετε ποτέ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 10:57:10  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχεις τίποτα να πεις και άρχισες πάλι προσωπικές επιθέσεις...

Εγώ γράφω για αναζήτηση της αλήθειας και εσύ γράφεις άσχετα πράγματα


quote:
Αντιθετα με ότι ξέρουμε οι υπόλοιποι, ο Βιομηχανικός ξέρει καλύτερα....Η επιστήμη, έχει απαντηση, που ξέρει μόνο αυτός, εννοείται,για όλα....
Κόμπλεξ είναι αυτό...23 χρονών παλικάρι και λές τέτοιες κοτσάνες;

Εγώ λέω στους ανθρώπους να μη με πιστεύουν αλλά να κάνουν οι ίδιοι την έρευνα τους. Κάποιοι τολμάνε να αναζητήσουν, κάποιοι τολμάνε να διαβάσουν. Άλλοι αφήνουν τον Κιλήφη να διαβάσει αντί για αυτούς και τον εμπιστεύονται τυφλά στα συμπεράσματά του... Ποιότητες κριτικής σκέψης, ποιότητες ανθρώπων.


Ξαναλέω για πολλοστή φορά, συστήνω στον καθένα να ψάξει για εικόνες, να κατεβάσει βιβλία από το ίντερνετ (τζάμπα είναι) να δει μόνος του τα στοιχεία ώστε να οδηγηθεί αβίαστα και αμερόληπτα σε συμπεράσματα. Εγώ αντίθετα με εσένα τρέχαγυρευε ΔΕ φοβάμαι την άλλη άποψη. Δεν έχω πρόβλημα να διαβάσουν και αυτούς τους γκασμάδες που πιστεύεις αρκεί να διαβάσουν ΚΑΙ αυτά που συστήνω εγώ. Να ζυγίσουν μόνοι τους τα πράγματα...


Δε σε άκουσα ποτέ να συστήνεις να διαβάσει ο κόσμος βιολογία. Δε σ ε άκουσα ποτέ να λες ότι έχεις διαβάσει εσύ ο ίδιος βιολογία. Πάντα υπεκφεύγεις. Τα μόνα που έχεις διαβάσει στη ζωή σου είναι αυτά που δε διαφωνούν με τα πιστεύω σου... Γιατί; Γιατί φοβάσαιτην αλήθεια. Γιατί η αλήθεια απελευθερώνει και άνθρωποι σαν και σένα ΔΕ θέλουν τον άνθρωπο ελεύθερο. Τον θέλουν φοβισμένο από ένα βιβλικό παντοδύναμο Θεό για να μπορούν να έχουν εξουσία πάνω του όπως ομολόγησες. Φοβάσαι και εσύ ο ίδιος την αλήθεια γιατί θα έχεις φτιάξει ένα ωραία γυάλινο κόσμο ψεμμάτων και αν την αντιμετωπίσεις και δεις ΠΟΣΟ συντριπτική είναι μπορεί να μην έχεις το κουράγιο μετά να λες τα ίδια ψέμματα. Είπαμε...εξουσία και εργοδοσία πάνω από όλα...

quote:
Γιατί,μέχρι τώρα, η ανθρωπότητα, δεν έκανε μόνο καλά, έκανε κι άσχημα, με τις γνώσεις και την πρόοδο του,αλλά, με την υψηλή τεχνολογία και την καταστροφική επιστήμη, των όπλων, που διαθέτει, σήμερα, μπορεί άνετα, να αυτοκαταστραφεί...
Εσύ τι λές;Να δοκιμάσουμε;


Το ότι είναι καταστρεπτικά ξαναλέω ΔΕΝ αναιρεί το ότι δουλεύουν... Και έρχεται το ερώτημα. Έφτιαξες ποτέ εσύ στη ζωή σου κάτι που να δουλεύει; Κάποια συσκευή; Πρόσφερες ποτέ κάτι στην ανθρωπότητα; Εκτός από αναμάσημα πληροφοριών που παράγουν άλλοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 11:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αφου συμφωνείς για διάλογο,Βιομηχανικέ, γίνου πιο καλόπιστος,
σε ότι δέχεται ο απλός πολίτης,δες τις άλλες αλήθειες, όχι μόνο
τη δική σου και όλοι μαζι προχωράμε καλύτερα..
Η πορεία του ανθρώπου, συντελείται...Το βλέπουμε στις νέες γενιές, στη δική σου γενιά,Βιομηχανικέ..Για μένα, είστε καλύτεροι απο τη γενιά μου..Έχετε πιο εξελιγμένο το γονίδιο που θα καταλήξει σε ένα ανώτερο όν, απο ότι η δική μου, ας πούμε....Με σωστή παιδεία, γίνονται μεγαλύτερα βήματα προόδου...Αλλά, δίχως τυπολατρεία...
Αυτό ψάχνουμε,όλοι και ας το κάνουμε, με γνώμωνα να δούμε που πάει ο άνθρωπος,αλλά και το απο που έρχεται...Για να είναι μια φυσική πορεία, προς αυτο που ειναι,δυνητικά ο άνθρωπος και θα γίνει, ούτως, ή άλλως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 11:59:07  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν απάντησες σε καμία από τις τοποθετήσεις μου. Δεν είμαι καλόπιστος ούτε κακόπιστος. Εγώ θέλω ο κάθε άνθρωπος να εξετάσει τα στοιχεία με κριτικό μάτι, δεν εξαρτάται από εμένα. Εσύ θες να δώσεις "αλήθειες" εγώ θέλω να ψαχτούν μόνοι τους.

quote:
Αφου συμφωνείς για διάλογο,Βιομηχανικέ, γίνου πιο καλόπιστος,
σε ότι δέχεται ο απλός πολίτης,δες τις άλλες αλήθειες, όχι μόνο
τη δική σου και όλοι μαζι προχωράμε καλύτερα..


Δεν υπάρχουν αυτές και άλλες αλήθειες. Υπάρχει μία αλήθεια. Όσο για τον απλό πολίτη...μιλάμε για τον ίδιο απλό πολίτη που ήθελε τη γη να είναι επίπεδη ή να είναι στο κέντρο του κόσμου; Επικαλούμενος μάλιστα την "αλήθεια" της Βίβλου;


Σου είπα συγκεκριμένα πράγματα. Γιατί δε διαβάζεις την εξέλιξη από τις πηγές της και κυριότερα γιατί δεν προτρέπεις τον κόσμο να κάνει το ίδιο. Αφού είναι "ψέμματα", τι φοβάσαι; Παραδέξου ότι φοβάσαι την αλήθεια και μην υπεκφεύγεις...

Edited by - IndustrialAngel on 09/06/2010 12:00:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 12:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ποιον τρόπο προτείνεις για εντοπίζουμε την αλήθεια; Η' μήπως θες να μένουμε ο καθένας με την αποψάρα του σε μια Βαβέλ όπου τίποτα δε θα προχωράει και σε τίποτα δε θα συμφωνούμε;

http://www.open-mind.name/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 17:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Στην ηλικία σου Βιομηχανικούλη μου, δεν μιλούσαμε έτσι στους μεγαλύτερους,ασχέτως τι κάνανε αυοτί ή τι νομίζαμε εμείς..Ήταν θέμα
σοβαρότητας και σωστής συμπεριφοράς, που ποτέ δεν δικαιολογούτανε η ασέβεια...
Απο την άλλη, η επιπολαιότητα, ειναι ίδιον της νεότητας, αλλά, εσύ είσαι 23,μεγάλωσες....Έχω γιό σαν εσένα και δεν λέει τέτοιες κοτσάνες...
Μην ξεκινάς να σώσεις τον κόσμο...Προσπάθησε να μάθεις να ζεις σε αυτον, γι αρχή,γιατί έγινε, πριν απο σένα και κάτι ξέρει...
Εσύ,εγώ, θα περάσουμε, ο κόσμος θα μεινει....
Μην φέρεσαι ακόμη ,σαν νεόπλουτος της γνώσης....
Δείχνεις χωρικός και δεν το καταλαβαινεις...
Λες ψέματα, για να δικαιολογήσεις την άγνοια και ανωριμότητα σου....Δεν πειράζει...Αλλα, προσπάθησε να καταλάβεις, τα λάθη σου...
Μην τα κάνεις συνέχεια...
Μοιάζεις σαν...ιεραπόστολος, με το πάθος που έχεις....Εσύ είσαι ο άγριος, που ανακαλυψε τώρα την επιστήμη, όχι εγώ...Μην ενθουσιάζεσαι τόσο...
Υπάρχουν έννοιες, που ειναι σταθερές, ότι και να λες εσύ....
Μην το ξεχνάς..Εσύ θα χαρακτηριστείς λάθος,όχι αυτές οι έννοιες...
Και προπάντων, δεν λές τιποτε νέο,ρε παιδί μου....
Απλά διεκδικείς, ότι λέγαμε αιώνες....
Έ, θράσσος που το έχεις, έχετε!!!!!
Θα περάσετε, ρε κακομοίρη μου και πάλι θα ξεχαστείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 20:27:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στην ηλικία σου Βιομηχανικούλη μου, δεν μιλούσαμε έτσι στους μεγαλύτερους,ασχέτως τι κάνανε αυοτί ή τι νομίζαμε εμείς..Ήταν θέμα
σοβαρότητας και σωστής συμπεριφοράς, που ποτέ δεν δικαιολογούτανε η ασέβεια...

Μάλλον με παρεξήγησες... Ποτέ μου δεν ενδιαφέρθηκα να γίνω σαν τα μούτρα σου. Το τι έκανες εσύ στα νιάτα σου επομένως με αφήνει ΠΑΓΕΡΑ αδιάφορο...

quote:
Απο την άλλη, η επιπολαιότητα, ειναι ίδιον της νεότητας, αλλά, εσύ είσαι 23,μεγάλωσες....Έχω γιό σαν εσένα και δεν λέει τέτοιες κοτσάνες.


Ούτε με το γιο σου θέλω να μοιάσω... Και γενικώς άσε τις οικογένειες και τα παραδείγματα γιατί δε θα κρατηθώ και θα ακούσεις χοντράδα

quote:
Μην ξεκινάς να σώσεις τον κόσμο...Προσπάθησε να μάθεις να ζεις σε αυτον, γι αρχή,γιατί έγινε, πριν απο σένα και κάτι ξέρει...
Εσύ,εγώ, θα περάσουμε, ο κόσμος θα μεινε

Η αλήθεια ξαναλέω απελευθερώνει. Και άνθρωποι σαν και εσένα τη φοβούνται. Ο κόσμος μπορεί να μη "σωθεί"(άραγε τι εννοείς σωθεί; Να πάει στον παράδεισο;), τουλάχιστον όμως θα έχω βάλει το λιθαράκι μου στο να πληροφορηθεί

quote:
Μην φέρεσαι ακόμη ,σαν νεόπλουτος της γνώσης....
Δείχνεις χωρικός και δεν το καταλαβαινεις...
Λες ψέματα, για να δικαιολογήσεις την άγνοια και ανωριμότητα σου....Δεν πειράζει...Αλλα, προσπάθησε να καταλάβεις, τα λάθη σου...
Μην τα κάνεις συνέχεια.

Ψέμματα εγώ δεν είπα ποτέ. Όποιον γιατρό ή βιολόγο ρωτήσεις θα σου πει τα ίδια. Και για το σύνδρομο ντάουν που έλεγες τις μπαρούφες και για ότι άλλο γράφω.


Εσύ έκανες ποτέ σου λάθος τρέχα;

quote:
Μοιάζεις σαν...ιεραπόστολος, με το πάθος που έχεις....Εσύ είσαι ο άγριος, που ανακαλυψε τώρα την επιστήμη, όχι εγώ...Μην ενθουσιάζεσαι τόσο


Εσύ ποτέ σου δεν ανακάλυψες την επιστήμη συμφωνώ. Για αυτό και είσαι ημιμαθής. Όσο για το πάθος... για τσέκαρε τα μούτρα σου... Που λες ψέμματα μέχρι και στον ίδιο σου τον εαυτό και αρνείσαι πεισματικά να εξετάσεις τα στοιχεία...

quote:
Και προπάντων, δεν λές τιποτε νέο,ρε παιδί μου....
Απλά διεκδικείς, ότι λέγαμε αιώνες....
Έ, θράσσος που το έχεις, έχετε!!!!!


Τι λέγατε εδώ και αιώνες; Ότι η γη είναι επίπεδη γιατί αυτό συμφωνεί με το αυξάνεστε και πληθύνεστε ενώ μια πεπερασμένη σφαιρική γη δεν είναι το θέλημα του Θεού για άπειρους ανθρώπους; Ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη; Ότι το φεγγάρι είναι αστέρι που φωτίζει; Η' μήπως τα καινούρια μαργαριτάρια; Ότι ο ουρανός και η γη είναι τα πάνω και τα κάτω του σύμπαντος και ότι η Σελήνη είναι πλανήτης; Αυτά λέγατε εδώ και αιώνες; Δεν τα υιοθέτησα ποτέ μου...χάρισμά σου...


quote:
Θα περάσετε, ρε κακομοίρη μου και πάλι θα ξεχαστείτε

Μην προβάλεις τους ευσεβείς πόθους σου και τις φοβίες σου σε εμένα. Η αλήθεια θα παραμείνει και ανθρώπους σαν και εσένα θα τους βρίζουν και θα τους κοροϊδεύουν όπως κοροϊδεύουν αυτούς που κυνήγησαν το Γαλιλαίο


Όμως η ερώτηση παραμένει. Γιατί επιμένεις να μη διαβάζεις την εξέλιξη από τις πηγές της αλλά μόνο από τους εντεταλμένους πολέμιούς της; Γιατί δε συστήνεις στον κόσμο να την κοιτάξει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 20:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι βρε Βιομηχανικέ μου, δεν σε παρεξήγησα...
Δεν θεώρησα απαραιτητο το να είσαι ευγενικός, αφού δηλώνεις μορφωμένος...Εσύ,τι δηλωνεις σε θέματα, ηθικής, σεβασμού;
Εντελώς ..εξελικτικά το θέμα:Ο δυνατός επιβιώνει;....
Ότι δεν κραιτέσαι αγόρι μου κι είσαι ταύρος εν υαλοπωλείο, το έχω αντιληφθεί εδώ και καιρό,αλλά, έλεγα, μήπως τη γλυτώναμε....
Πρώτον,αν δούμε, ότι διαβάζεται απο ότι γράφεις, εσύ δεν απαντάς
στα θέματα, αλλάζεις συνέχεια αντικείμενο και σ αυτο μην το παίζεις τρελίτσα....
Που είναι η θεωρία του Δαρβίνου και τι νέο,δικό της προσφέρει, για να έχει δικαίωμα λόγου,αλλά και ....ύπαρξης;
Ποτέ δεν έφερες, ούτε μια περίπτωση, που να αποδειχτει λάθος, η Αγία Γραφή....Όλο υπεκφευγεις και βρίζεις μετά, για επιβεβαίωση...Τονίζοντας, ότι τις πράξεις σου κανουν άλλοι...
Ρε συ, ακόμη στη ζούγκλα είσαι, ή πας για πολιτικός;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 21:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Τρώω πίτσα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 22:32:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρώτον,αν δούμε, ότι διαβάζεται απο ότι γράφεις, εσύ δεν απαντάς
στα θέματα, αλλάζεις συνέχεια αντικείμενο και σ αυτο μην το παίζεις τρελίτσα

Μάλλον με μπερδεύεις με εσένα...Εκνευριστική άρνηση να απαντήσεις σε ερωτήσεις μέχρι του σήμειου που έπρεπε να σε προκαλέσω φραστικά για να απαντήσεις και πάλι να δώσεις μισές απαντήσεις...

quote:
Δεν θεώρησα απαραιτητο το να είσαι ευγενικός, αφού δηλώνεις μορφωμένος...Εσύ,τι δηλωνεις σε θέματα, ηθικής, σεβασμού;
Εντελώς ..εξελικτικά το θέμα:Ο δυνατός επιβιώνει;.

Άλλο ένα σημείο άγνοιας. Η λέξη δεν είναι survival of the strongest αλλά survival of the fittest. Fit σημαίνει καλύτερα προσαρμοσμένος στο περιβάλλον, εξού και τα παντελόνια που εφαρμόζουν καλά στο σώμα (φιτ). Γιατί ρε άνθρωπε ενώ έχεις συμφωνήσει ότι τα κείμενα πρέπει να τα διαβάζουμε στο πρωτότυπο εμπιστεύεσαι τη μετάφραση τρίτων και μάλιστα άσχετων με το θέμα που μόνος τους σκοπός είναι ΟΧΙ η αναζήτηση της αλήθειας αλλά η προάσπιση των θρησκευτικών τους πιστεύω

Η ηθική με την αλήθεια δεν είναι πάντα μαζί. Η ειλικρίνεια είναι ηθική συμπεριφορά αλλά η αλήθεια δεν είναι πάντα ηθική. Για παράδειγμα σε ένα υιοθετημένο παιδί μπορεί η γνώση του ότι οι πραγματικοί του γόνεις το εγκατέλειψαν να προκαλέσει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Μπορεί να μην είναι ηθικό να το πληροφορήσουμε για την αλήθεια, τουλάχιστον μέχρι κάποια ηλικία... Αλλά αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι η αλήθεια είναι αυτή και υπάρχει πάντα η ίδια.


Η ατομική βόμβα δεν είναι κάτι ηθικό, αυτό δε σημαίνει ότι αμφισβητείται η επιστημονικότητα της λειτουργίας της. Οι αρχές που τη διέπουν είναι γνωστές στους φυσικούς και είναι αληθείς...

quote:
Που είναι η θεωρία του Δαρβίνου και τι νέο,δικό της προσφέρει, για να έχει δικαίωμα λόγου,αλλά και ....ύπαρξης;


Άλλη πάλι μυθολογία των δημιουργιστών. Μπράβο είσαι καλό φερέφωνο... Πληροφοριακά, "δημοσιογράφε", δεν έπρεπε να ρωτάς εμένα αλλά να ψάξεις και να διαβάσεις.

Αλλά επειδή είσαι τεμπελάκος θα σου απαντήσω

http://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_support_for_evolution

47 από τα 50 Νόμπελ ιατρικής ή φυσιολογίας αφορούσαν σε έρευνες σχετικές με την εξέλικτική θεωρία(βασιζόμενες στην αποδοχής της)

Η βιομηχανία των φαρμάκων, εφαρμόζει συνεχώς εξελικτικές θεωρήσεις για να φτιάξει καινούρια φάρμακα.

Η εξέλιξη θεωρείται αναπόσπαστο τμήμα της βιολογίας και κεντρικότερος άξονας των εξηγήσεων που δίνει στον κόσμο


Και εν πάσει περιπτώσει... Όταν η ανθρωπότητα ρωτάει "από πού έρχομαι;" η επιστήμη οφείλει να δώσει μια αληθή απάντηση.

quote:
Ποτέ δεν έφερες, ούτε μια περίπτωση, που να αποδειχτει λάθος, η Αγία Γραφή....Όλο υπεκφευγεις και βρίζεις μετά, για επιβεβαίωση...Τονίζοντας, ότι τις πράξεις σου κανουν άλλοι...
Ρε συ, ακόμη στη ζούγκλα είσαι, ή πας για πολιτικός;.


Το ότι η Αγία Γραφή μιλάει για επίπεδη γη και ήλιο να γυρίζει γύρω από αυτήν σου φτάνει;

Επίσης, αν δεν αμφισβητείται ποτέ γιατί ο κάθε χριστιανός καταλαβαίνει τα δικά του; Γιατί οι καθολικοί από το ίδιο βιβλίο βγάζουν άλλα συμπεράσματα; Γιατί οι προτεστάντες βγάζουν άλλα συμπεράσματα; Οι ίδιοι οι Χριστιανοί δεν έχουν συμφωνήσει ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΕΙ η Αγία Γραφή και ζητάς να σου απαντήσω στο αν διαψεύδεται; Συνενοήσου με τους υπόλοιπους και πες μου ΤΙ ΛΕΕΙ πρώτα και μετά θα σου απαντήσω αν διαψεύδεται. Αν δεν ξέρεις καλά καλά τι πιστεύεις μην περιμένεις ο άλλος να λάβει και θέση...


Είναι η τρίτη φορά που θα ρωτήσω... για να φανεί ποιος δεν απαντάει σε ερωτήσεις... Γιατί δε διαβάζεις την εξέλιξη από τις πηγές της; Γιατί δε συστήνεις στο μέσο αναγνώστη να εξετάσει ΌΛΑ τα δεδομένα;

Edited by - IndustrialAngel on 09/06/2010 22:37:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 22:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
Όσο για το ζεν που πρότεινε ο γείτονας, έχω να ρωτήσω το εξής...τι έχει καταφέρει μέχρι σήμερα ο κόσμος που το χρησιμοποιεί; Σε πρακτικό επίπεδο...ανακάλυψε ας πούμε τη θεραπεία κάποιας αρρώστιας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 23:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 23:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Απο που θες να αρχίσω,Βιομηχανικέ μου;...
Βρε αγόρι μου, εγώ σου απαντάω, σου λέω, ότι δεν τα διαβάζεις,δεν απαντάς κι ο εγωισμός σου σου λέει, ότι δεν απαντάω;
Βρε ...βλέπουν κι άλλοι..΄Εστω κάποιοι, που δεν θέλουν να τους περνάνε για χαζούς....
Μην ζορίζεις την τύχη σου...
Το ο δυνατός επιβιώνει,είναι γνωστό ρητό,για τον κόσμο, λέω, εκτος της γυάλινης μπάλας σου...τώρα, αν βρήκες κανένα επιστημονικό όρο
για να το ....κατοχυρώσεις πάλι, τι να πω, είσαι ..καπιταλιστής των εννοιών....Καλά, ρε όλα δικά σου τα θέλεις;
Σε ρωταω αν θεωρείς τον εαυτό σου ηθικό , σοβαρό και με αρχές, τι αλαμπουρνέζικα, μου τσαμπουνάς;; Δεν έχεις τρόπους και αρχές, σου γράφω, τι ανάλυση των εννοιών, επιχειρείς;;
Τα χεις χάσει εντελώς;
Για τους δαρβινιστές, σου λέω, τι πρόσφεραν, πέραν του γνωστού και έρευνες πάνω σε γνωστά αντικειμενα;Δικό τους πεδίο, όχι υπάρχων, έκαναν κανένα;
Μπορείς να απαντήσεις καμιά φορά;
Η Αγία Γραφή, δεν λέει πουθενά, ότι η γή είναι ακίνητη και ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω της....Δεν έχει βγει πουθενά, που η επιστήμη, να την έβγαλε λάθος....
Τελεία και παύλα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 23:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ή ο γιαλός είναι στραβός ή εμείς στραβά αραμενίζουμε..
Ιδού η απορία Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 23:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 23:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2010, 23:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy