ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 15:56:07  Εμφάνιση Προφίλ
Το γεγονός ότι το ελληνικό κράτος όπως και τα περισσότερα κράτη στον κόσμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ τη χρήση ναρκωτικών, και τα λίγα που την επιτρέπουν, περιορίζονται μόνο στα λεγόμενα "ελαφριά" ναρκωτικά, σας διαφεύγει μήπως;

Ρε τρέχα σοβαρέψου μπορεί να μας διαβάζει κανένα παιδί, πάρε πίσω τις μπαρούφες που λες για την πρέζα και ξανακρύψου στην τρύπα που ήσουν. Τι θέλεις να νομίζει δηλαδή το παιδάκι; Ότι με το λίγο δεν κινδυνεύει; Όλοι έτσι ξεκινάνε καημένε, με το λίγο και για δοκιμή


allzzaro, εμπιστεύομαι τις γνώσεις σου. Ισχυρίζεσαι ότι σε συγκεντρώσεις που απαντώνται στη φύση ΚΑΝΕΝΑ φυτό δεν είναι επικίνδυνο; Άμα σου κάνω πχ το τραπέζι με μανιτάρια που μάζεψα από το δάσος μετά τη βροχή θα κάτσεις να φας; Άσε κατά μέρος τη συμπύκνωση ή την επεξεργασία. Οποιοδήποτε φυτό αν το φας είναι ΑΚΙΝΔΥΝΟ; Δεν υπάρχουν φυτά των οποίων η βρώση μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα, να σε αρρωστήσει ή να σε σκοτώσει;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον μανιχαϊσμό, έχω πρόβλημα με τον ταυτόχρονο ισχυρισμό της "χριστιανικής πίστης" και του μανιχαϊσμού. Αυτά τα δύο δεν πάνε πακέτο... Για αυτό απευθυνόμουν στον τρέχα με αυτήν την ερώτηση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κάποιον που πιστεύει στο δυϊσμό της ύλης(το νερό μπορεί να σε ξεδιψάσει μπορεί και να σε πνίξει πχ)και να βλέπει και ένα δίπολο θεοτήτων πίσω από αυτό. Το θέμα είναι ότι μετά δεν μπορεί να δηλώνει Χριστιανός...Απλά και ξεκάθαραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 16:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro, εμπιστεύομαι τις γνώσεις σου. Ισχυρίζεσαι ότι σε συγκεντρώσεις που απαντώνται στη φύση ΚΑΝΕΝΑ φυτό δεν είναι επικίνδυνο; Άμα σου κάνω πχ το τραπέζι με μανιτάρια που μάζεψα από το δάσος μετά τη βροχή θα κάτσεις να φας; Άσε κατά μέρος τη συμπύκνωση ή την επεξεργασία. Οποιοδήποτε φυτό αν το φας είναι ΑΚΙΝΔΥΝΟ; Δεν υπάρχουν φυτά των οποίων η βρώση μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα, να σε αρρωστήσει ή να σε σκοτώσει;

Υπάρχει ενα ψαράκι το ``ψάρι κλόουν`` Clown Anemonefish.
Το ψαράκι αυτό εχει ανοσία στο δηλητήριο της ανεμώνης.
Εγώ προσωπικά έχω ανοσία στα δηλητήρια όπως και στις ασθένειες.
Εχω μια εξειδικευμένη διατροφή παίρνω και το ελιξήριο της νεότητας οπότε θα πρέπει να βρείς κάποιον αλλον να δοκιμάσει τα μανιτάρια σου
Η ασθένεια είναι και ευχή και κατάρα.. φίλε μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κάποιον που πιστεύει στο δυϊσμό της ύλης(το νερό μπορεί να σε ξεδιψάσει μπορεί και να σε πνίξει πχ)και να βλέπει και ένα δίπολο θεοτήτων πίσω από αυτό.

Ακριβώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 17:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
allzzaro θα σου κάνω το τραπέζι μαζί με τον IndustrialAngel και θα σου φτιάξω μια σαλάτα με 20 διαφορετικά φυτά αυτά http://purpleslinky.com/trivia/science/20-deadliest-plants-on-the-planet/
θα γλείφεις και τα δάχτυλά σου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 18:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Προσπαθούμε εδώ και καιρό,να δείτε τι γράφετε, allzzaro και τι διακρισεις κάνετε εσείς,αλλά, η προκατάλειψη, προκατάλειψη..Δηλαδή εγώ ειμαι πρεζάκι, κατά σε....
Δεν σε έβρισα φίλε και πρόσεξε την επόμενη που θα με βρίσεις....
Και λέω εσένα allzzaro,γιατί το άλλο νούμερο, δεν υποκρίνεται τόσο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 18:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν δεν αντέχετε την ιδια με σας συμπεριφορά,allzzaro,καθειστε σπίτι σας....Δεν γινεται κατα πως εσείς βολεύεστε...Υπηρέτες ψάχνετε, ή κομπάρσους;
Συνελθετε επιτέλους,δεν θέλετε να ακούτε ότι άλλο εκτός του τι πιστεύετε, η σοβαροφάνεια σας, μοιάζει γελοία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 18:09:55  Εμφάνιση Προφίλ
Με πρόλαβε ο άθεος...

allzzaro μην υπεκφεύγεις με απαντήσεις τύπου στο Χ εξωτικό ψάρι αυτό το φυτό δεν είναι δηλητήριο. Και η κανέλα είναι μεταλαξογόνος ουσία στα βακτήρια αλλά στον άνθρωπο είναι ακίνδυνη.


Εγώ σε ρώτησα να μου πεις αν υπάρχουν φυτά των οποίων η βρώση απλώς χωρίς κάποια προηγούμενη επεξεργασία (πχ απόσταξη ώστε να αυξηθεί η συγκέντρωση) μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στο μέσο άνθρωπο... Και δεν είδα απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Ο άθεος μου απάντησε αυτό που περίμενα επομένως δεν ήταν ασαφής απλώς δε μου απαντάς


quote:
Εγώ προσωπικά έχω ανοσία στα δηλητήρια όπως και στις ασθένειες

Μετά τον τρέχα που βλέπει αγγέλους και διαφημίζει την πρέζα και τον άλεξ22 που μαθαίνει την αλήθεια (την πραγματικά πραγματική αλήθεια της αληθινά αληθινής πραγματικότητας, αυτήν την αλήθεια όχι αστεία) μέσω διαλογισμού, το άκουσα και αυτό ανοσία σε όλα.. Δεν το περίμενα από σένα γείτονα, με στεναχωρείς...Πραγματικά σκέφτομαι να σου κάνω το τραπέζι με τον άθεο τώρα, προηγουμένως το έλεγα για πλάκα. Θα προτείνω και στον εαρινό να είναι stand by που είναι παλικάρι να σε κουβαλήσει στο νοσοκομείο όταν πέσεις κάτω...

quote:
Η ασθένεια είναι και ευχή και κατάρα.. φίλε μου

Ορίστε;;; Δε σε πιάνω. Με ποιον τρόπο είναι ευχή; Την κατάρα την καταλαβαίνω την ευχή όχι

Edited by - IndustrialAngel on 04/05/2010 18:14:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 18:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Ορίστε;;; Δε σε πιάνω. Με ποιον τρόπο είναι ευχή; Την κατάρα την καταλαβαίνω την ευχή όχι

ευχή για τον θεραπευτή,κατάρα για τον ασθενή

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 18:19:38  Εμφάνιση Προφίλ
Διαβάζεις τι γράφει ο άνθρωπος allzzaro? Τον έβρισες! Δεν ντρέπεσαι λιγάκι;;;;;; Μα είπαμε να διαφωνείς όχι και να βρίζεις!Ντροπή σου ρε γείτονα! (χαχαχαχαχαχα)

Ειλικρινά ρε τρέχα που είδες να σε βρίζει ο allzzaro; Είναι ο μόνος που σε υπερασπίζεται έλεος! Ο άνθρωπος πάει να κάνει τον πυροσβέστη και θα βρει και τον μπελά του!

άθεος

Το ξέρεις το ανέκδοτο;
- Έχω καλά και κακά νέα, σύμφωνα με τις εξετάσεις σου.
- Ποια είναι τα καλά,γιατρέ;
-Τα καλά είναι ότι πάρω καινούριο αμάξι
-Και τα κακά;
-Θα το πληρώσεις εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 18:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
χαχαχαχαχαχα καλό

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 19:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ειλικρινά ρε τρέχα που είδες να σε βρίζει ο allzzaro; Είναι ο μόνος που σε υπερασπίζεται έλεος! Ο άνθρωπος πάει να κάνει τον πυροσβέστη και θα βρει και τον μπελά του!

Τα μυαλά στα κάγκελα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 19:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ορίστε;;; Δε σε πιάνω. Με ποιον τρόπο είναι ευχή; Την κατάρα την καταλαβαίνω την ευχή όχι

Κάτσε και σκέψου αρχίζοντας απο τον πόνο και μετά κάτσε και σκέψου για ποιό λόγο να κάνουμε τα εμβόλια.

quote:
Δεν το περίμενα από σένα γείτονα, με στεναχωρείς...Πραγματικά σκέφτομαι να σου κάνω το τραπέζι με τον άθεο τώρα, προηγουμένως το έλεγα για πλάκα. Θα προτείνω και στον εαρινό να είναι stand by που είναι παλικάρι να σε κουβαλήσει στο νοσοκομείο όταν πέσεις κάτω...

χεχε.. Λοιπόν ακου να δείς.
Εχω κάποιες περίεργες αντιλήψεις.
Ας το αφήσουμε γιατί θα έρθει ο ELO και με το δίκιο του θα μας πλακώσει στις σφαλιάρες. Ξεφύγαμε απο το νόημα και το ρίξαμε στις σαλάτες και τη βοτανολογία.
Το μόνο που θα σου πώ, ξέρω θα διαφωνήσεις, δικαίωμα σου και εσένα και όλων.
Ηρθαμε απο το πουθενά και θα πάμε στο πουθενά.
Παρόλα αυτά σε αυτό το σύντομο διάστημα που ζούμε τα θεωρούμε όλα δικά μας. Δενείμαστε ζώα αλλά συμπεριφερόμαστε πολύ χειρότερα απο τα ζώα. Πιστεύω οτι αυτό το σύντομο διάστημα που θα ζήσουμε πάνω στη γή θα πρέπει να σεβαστούμε πάρα πολλά. Ενα απο αυτά είναι όλα τα αλλα πλάσματα που πιστεύω οτι έχουν νοημοσύνη. Ετσι λοιπόν θα πρέπει να προσέχουμε τι τρώμε. ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 20:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
αθεος
quote:
allzzaro θα σου κάνω το τραπέζι μαζί με τον IndustrialAngel και θα σου φτιάξω μια σαλάτα με 20 διαφορετικά φυτά αυτά http://purpleslinky.com/trivia/science/20-deadliest-plants-on-the-planet/
θα γλείφεις και τα δάχτυλά σου

Αυτή να την δώσεις στον τρεχαγύρευε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 20:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Βαγγέλη γιατί πειράχτηκες ρε όμορφε.
Απλά σου είπα να κόψεις το κακό ελάττωμα που έχεις να θεωρείς τους αλλους άρρωστους. Δεν μπορείς ρε φίλε να λές στον αλλον οτι χρειάζεται γιατρό επειδή δεν συμφωνεί.
Και εγώ δεν συμφωνώ με τον industrialangel θα τον πώ άρρωστο?
Ελεος ρε φίλε..

Edited by - allzzaro on 04/05/2010 20:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 21:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Να διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι πρώτα φίλε allzzaro και μετά να δίνεις νουθεσίες....Δείχνεις κι εσύ εκτός πραγματικότητας, όταν, βρίζει ο ένας, απαντάει ο άλλος και επιμένεις να βλέπεις τον δεύτερο,γιατί είσαι ...,γείτονας του άλλου....
Εκτός απο παρείστικο, δεν γινεται να είναι και διαλεκτικό το φόρουμ;...
Βιομηχανικέ μου, εσένα υπερασπίζεται ο allzzaro,όχι εμένα...Τόση..στραβομάρα;
Περί βοτάνων, όμως, ε! κάτι ξέρω πιο πολύ απο σάς,σαν 30 χρόνια χορτοφάγος....
Αλλα, υπάρχει καλύτερος απο σας σε τίποτε;...
Στον σύλλογο μετριοφρόνων, αμέσως!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 21:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
τρεχαγυρευε
quote:
ιομηχανικέ μου, εσένα υπερασπίζεται ο allzzaro,όχι εμένα...Τόση..στραβομάρα;

Δηλαδή με κατηγορείς οτι υπερασπίζομαι τον industrialangel επειδή είναι γείτονας μου.
Εγώ παροτι αγαπώ πολύ τους γείτονες μου μπήκα στη διαδικασία να του κάνω την παρατήρηση, που δεν είχα καμμία απολύτως δουλειά να επέμβω.
Το παληκάρι δέχτηκε την παρατήρηση και συμμορφώθηκε απο σεβασμό και μόνο και το εκτιμώ αφάνταστα αυτό.
Παρότι είναι τσαμπούκι συμμορφώθηκε.
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10523

Nα υποθέσω οτι δεν το έχεις δεί και λές αυτές τις μαλακίες.
Αν ομως το έχεις δεί και παρ`ολα αυτά λές μαλακίες .. τότε..
Tόση στραβωμάρα ρε Βαγγέλη?

Edited by - allzzaro on 04/05/2010 22:09:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:00:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι πρώτα φίλε allzzaro και μετά να δίνεις νουθεσίες....Δείχνεις κι εσύ εκτός πραγματικότητας, όταν, βρίζει ο ένας, απαντάει ο άλλος και επιμένεις να βλέπεις τον δεύτερο,γιατί είσαι ...,γείτονας του άλλου....
Εκτός απο παρείστικο, δεν γινεται να είναι και διαλεκτικό το φόρουμ;...
Βιομηχανικέ μου, εσένα υπερασπίζεται ο allzzaro,όχι εμένα...Τόση..στραβομάρα;
Περί βοτάνων, όμως, ε! κάτι ξέρω πιο πολύ απο σάς,σαν 30 χρόνια χορτοφάγος....
Αλλα, υπάρχει καλύτερος απο σας σε τίποτε;...
Στον σύλλογο μετριοφρόνων, αμέσως!!!!!

Φίλε Βαγγέλη "συνελήφθης κλέπτων οπώρας"...μεταφορικά να κάνεις λάθος...

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους ... κάποιοι στο φόρουμ , όντως δεν είμαστε μετριόφρονες και αυτό διότι δεν είμαστε μέτριοι αλλα άριστοι...εσύ καλά κάνεις και είσαι μετριόφρων..

Απο την άλλη , περί χορτοφαγίας και γνώσης των βοτάνων , έχω να ρωτήσω το εξής:"Δηλαδή όλα τα ζώα που τρώνε και μηρυκάζουν απο την ώρα που γεννιούνται...είναι ειδικοί επι/περι των βοτάνων"...???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:01:57  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Περί βοτάνων, όμως, ε! κάτι ξέρω πιο πολύ απο σάς,σαν 30 χρόνια χορτοφάγος....

Τα έχεις φάει με το κουτάλι αυτά που έφερε ο άθεος, εσύ!!!

Εδώ αντέχεις το λιβάνι βρε, στα τοξικά φυτά θα κολλήσεις;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Παιδιά, έχετε ένα βασικό πρόβλημα...Πάτε αλλού συνέχεια τη συζήτηση....Σας το είπε ποτέ κανείς;Φίλε allzzaro,ας έχει ο καθείς τον λόγο του,ας του αναγνωρίζεται, τουλάχιστον,το τι λέει..
Όσο για τα βότανα, συνεχίστε να τρώτε την χημεία του κρέατος...
Το πολύ πολύ να πεθάνετε,απο αυτά πριν πεθάνετε κανονικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε allzzaro,ας έχει ο καθείς τον λόγο του,ας του αναγνωρίζεται, τουλάχιστον,το τι λέει..

Εγώ σε ρώτησα ενα πράγμα.
Αυτό το ρημάδι που σου παρέθεσα το έχεις διαβάσει ή δεν το έχεις διαβάσει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι ρε allzzaro, το ειδα, εσύ δεν το είδες, λέω εδώ και καιρό...
Εσύ,βλέπεις, ποιός κανει διάλογο;Κι όχι αν κρίνεις..Αν μπορείς να δεις.....
Γιατί, εκεί υπάρχει η παρανόηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 22:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γάμησε το διάλογο ρε Βαγγέλη.
Με κατηγορείς οτι μεροληπτώ είς βάρος σου και μάλιστα με συγκεκριμένο μέλος.
Εαν μεροληπτούσα εις βάρος σου θα ενεργούσα με αυτόν τον τρόπο.
Ρε πουλάκι μου πιωμένος είσαι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 23:20:46  Εμφάνιση Προφίλ
Πω, ρε τρέχα είσαι μεγάλος. Κατάφερες να κάνεις ένα από τα πιο "καλά" παιδιά του φόρουμ να τα πάρει στο κρανίο με τη συμπεριφορά σου. Σε παραδέχομαι, πραγματικά.

Για να σοβαρευτούμε, τον allzzaro ΔΕΝ τον γνωρίζω προσωπικά, αν και δε θα με χάλαγε να τα πούμε κάποια στιγμή δια ζώσης. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον αβαντάρω σε οτιδήποτε, ούτε και αυτός εμένα. Επίσης, οποισδήποτε παρακολουθεί το θέμα από το πρώτο του μέρος ξέρει ότι από τα 10 που λέει ο allzzaro εγώ διαφωνώ στα 9. Μπορεί και παραπάνω... Αν ήμασταν παρεάκι δε θα τον κοντράριζα τόσο. Απλώς, ο άνθρωπος μιλάει κόσμια και κινούμαι και εγώ στο ίδιο μήκος κύματος, διαφωνώντας και συζητώντας ανθρώπινα.


allzzaro

Θυμάσαι που έλεγα για ανθρωποφάγους; Να πάρε μια ιδέα τώρα από τη συμπεριφορά του...Πάντως γούσταρα τρελά που γκάζωσες, να σου πω την αμαρτία μου...

quote:
Παρόλα αυτά σε αυτό το σύντομο διάστημα που ζούμε τα θεωρούμε όλα δικά μας. Δενείμαστε ζώα αλλά συμπεριφερόμαστε πολύ χειρότερα απο τα ζώα. Πιστεύω οτι αυτό το σύντομο διάστημα που θα ζήσουμε πάνω στη γή θα πρέπει να σεβαστούμε πάρα πολλά. Ενα απο αυτά είναι όλα τα αλλα πλάσματα που πιστεύω οτι έχουν νοημοσύνη. Ετσι λοιπόν θα πρέπει να προσέχουμε τι τρώμε. ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Συμφωνώ απόλυτα... εξακολουθεί να ισχύει το επιχείρημα σου περί "ευφυούς σχεδίασης των φυτών ώστε να βοηθιέται ο άνθρωπος";

quote:
Ηρθαμε απο το πουθενά και θα πάμε στο πουθενά.

Όχι απαραίτητα, εγώ πιστεύω(πρόσεξε το ρήμα) ότι υπάρχει ύπαρξη μετά το θάνατο

Edited by - IndustrialAngel on 04/05/2010 23:29:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 23:22:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ρε πουλάκι μου πιωμένος είσαι?

όχι ρε γείτονα δεν πίνει. Κάτι χόρτα "περίεργα" που μαζεύει στο βουνό καπνίζει αλλά με μέτρο και έλεγχο...Το είπε και μόνος του. 30 χρόνια χόρτο...

Edited by - IndustrialAngel on 04/05/2010 23:23:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 23:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Συμφωνώ απόλυτα... εξακολουθεί να ισχύει το επιχείρημα σου περί "ευφυούς σχεδίασης των φυτών ώστε να βοηθιέται ο άνθρωπος";

Για κάποιο λόγο οι ουσίες αυτές υπάρχουν.
Το φυτό δεν τις έχει ανάγκη.
Το φυτό τις ουσίες αυτές δεν τις απομυζά απο το χώμα.
Μεγαλώνοντας μόνο σε νερό χωρίς χώμα το φυτό εχει τις ίδιες ουσίες.
Αυτό οφείλεται στη γεννετική σχεδίαση του φυτού.
Σήμερα έχουμε επέμβει γεννετικώς σε ολα τα φυτά.
Σόγια, καλαμπόκι, ντομάτες τριαντάφυλλα που μυρίζουν φράουλα και οτι φανταστεί κανείς. Ολα αυτά μέσα στο υβρίδιο που του έχουμε προσθέσει γονίδια απο αλλα φυτά, ζώα κλπ.
Δεν είναι διόλου παράξενο το να τροποποιηθει γεννετικώς ενα φυτό.

Ομως ρωτάς αν σχεδιάστηκε για να βοηθηθεί ο άνθρωπος.
Σχεδιάστηκε για να προσφέρει τις φαρμακευτικές αυτές ουσίες σε κάθε ζωντανό πλάσμα που το έχει ανάγκη αν, λέω αν, αυτά τα φυτά προυπήρξαν το χόμο σάπιενς, ή αυτά τα φυτά δημιουργήθηκαν παράλληλα με αυτόν.
Αυτό είναι ενα μεγάλο ερώτημα.

quote:
Αν ήμασταν παρεάκι δε θα τον κοντράριζα τόσο.

Edited by - allzzaro on 04/05/2010 23:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 00:24:14  Εμφάνιση Προφίλ
Και όμως, γείτονα,μπορεί να σου πει κάποιος ότι ακόμα και αυτά τα χαρακτηριστικά των φυτών προκύπτουν με εξελικτικές διαδικασίες.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα...
Γιατί η πιπερία είναι καυτερή;
Η πιπεριά καίει λόγω μια χημικής ουσίας που λέγεται καψακαΐνη

http://en.wikipedia.org/wiki/Capsaicin

Συμφωνούμε ότι αυτή κωδικοποιείται από γονίδιο (δηλαδή είναι προϊόν βιολογικών διαδικασιών μέσα στο κύτταρο);

Στο άρθρο της wiki διαβάζουμε τα εξής

The seeds of Capsicum plants are predominantly dispersed by birds. Birds do not have the receptor to which capsaicin binds, so it does not function as an irritant for them. Chili pepper seeds consumed by birds pass through the digestive tract and can germinate later, but mammals have molars, which destroy seeds and prevent them from germinating. Thus, natural selection may have led to increasing capsaicin production because it makes the plant less likely to be eaten by animals that do not help it reproduce. However, there is evidence that capsaicin first evolved as an anti-fungal agent

Γιατί να αναπτύξει ένα τέτοιο χαρακτηριστικό; Για να αποθαρρύνει τα θηλαστικά να το τρώνε των οποίων το πεπτικό σύστημα διαλύει τους σπόρους ενώ αντίθετα τα πουλιά δεν νιώθουν το κάψιμο και τρώνε τους σπόρους τους οποίους "απορρίπτουν" ανέπαφους από το πεπτικό τους σύστημα και έτσι ευνοούν την επέκταση του είδους. Ένα φυτό το "συμφέρει" να απλώνει τους σπόρους του, τα νεώτερα στελέχη του είδους του σε ευρύτερη περιοχή. Αυτό είναι προφανές.


Δηλαδή η φυσική επιλογή λειτούργησε ως εξής. Οι πιπεριές που ΔΕΝ έκαιγαν γίνονταν τροφή από τα θηλαστικά και καταστρέφονταν οι καρποί τους στο πεπτικό τους σύστημα. Άρα είχαμε λιγότερους (ή και μηδενικούς) απογόνους στην επόμενη γενιά. Αντίθετα αυτές που έκαιγαν γίνονταν τροφή από τα πτηνά(που δεν καίγονταν αλλά ταυτόχρονα το πεπτικό τους σύστημα ΔΕΝ κατέστρεφε τους σπόρους) άφηναν περισσότερους απογόνους. Εκεί που κουτσουλούσε το πουλί υπήρχε λειτουργικός σπόρος πιπεριάς.Άρα είχαμε περισσότερους απογόνους. Δηλαδή έχουμε ένα κλασσικό φαινόμενο "survival of the fittest"


Με ένα αντίστοιχο μηχανισμό και με τη γνώση ότι ΔΕΝ καταστρέφονται όλων των φυτών οι σπόροι στο πεπτικό σύστημα ενός θηλαστικού μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι κάποια ΑΛΛΑ φυτά(ας πούμε αυτά τα θεραπευτικά) τα συμφέρει να φαγωθούν από θηλαστικά(μεταξύ αυτών και τον άνθρωπο) ώστε να τα θηλαστικά αυτά να βοηθήσουν άθελα τους πρακτικά την αναπαραγωγή και τη διασπορά των σπόρων του φυτού αυτού.


Το θεραπευτικό φυτό δηλαδή είχε κέρδος να φαγωθεί από θηλαστικό...

Edited by - IndustrialAngel on 05/05/2010 00:25:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 00:34:06  Εμφάνιση Προφίλ
Να ξαναπώ ότι οτιδήποτε χαρακτηριστικό έχει ένας άνθρωπος, ζώο ή φυτό αυτό είναι αποτέλεσμα δραστηριότητας των γονιδίων. Τα γονίδια μέσω της μεταγραφής και της μετάφρασης δημιουργούν πολυπεπτίδια(πρωτεΐνες) και αυτές δίνουν ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ χαρακτηριστικό του ζωντανού οργανισμού.

Τα γονίδια έχει θεμελιωθεί ότι υπόκεινται σε εξελικτικές διαδικασίες. Δηλαδή το κάθε γονίδιο μπορεί να είναι ωφέλιμο ή αρνητικό ή ουδέτερο σε δεδομένο περιβάλλον. Αυτό το παραδέχονται ακόμα και δημιουργιστές (φαντάσου πόσο θεμελιωμένος νόμος είναι, τόσο που ούτε αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κωλοτούμπες). Εντάσσεται,μάλιστα, στα πλαίσια της μίκρο-εξέλιξης.


Ελπίζω να σε έκανα να ξανασκεφτείς τον ισχυρισμό "το φυτό δεν τις έχει ανάγκη". Σου έδειξα πρακτικά ότι έχει ανάγκη να προτιμηθεί να φαγωθεί έναντι άλλων φυτών από δεδομένη ομάδα ζώων η οποία θα συμβάλλει θετικά στη διαδικασία αναπαραγωγής του.

Για ένα αντίστοιχο λόγο τα λουλούδια έχουν χρώματα. Δεν έχουν για να τα βάζουμε στα βάζα. Έχουν για να προσελκύουν τις μέλισσες οι οποίες με τη γύρη και το γεγονός ότι πετάνε από λουλούδι σε λουλούδι ευνοούν την αναπαραγωγή..Το φυτό δεν έχει "ανάγκη" να είναι κόκκινο για παράδειγμα έχει όμως εξελικτικό πλεονέκτημα έναντι κάποιου με λιγότερο έντονο χρώμα γιατί σε αυτό θα πάει η μέλισσα,αυτό θα δώσει απογόνουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 01:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
allzzaro -Ας το αφήσουμε γιατί θα έρθει ο ELO και με το δίκιο του θα μας πλακώσει στις σφαλιάρες. Ξεφύγαμε απο το νόημα και το ρίξαμε στις σαλάτες και τη βοτανολογία.

....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 10:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άρε Βιομηχανικέ,επιτέλους, ειπες και μια σωστή κουβέντα, στις χιλιάδες άσχετες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 11:59:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καταξιώθηκα! Συμφώνησε μαζί μου ο τρέχα αυτό και αν είναι επίτευγμα. Με τι συμφώνησες ακριβώς όμως τρέχα;

Ελό
Θεωρώ ότι το argument from design και ο σχολιασμός του ταιριάζουν με το θέμα. Δεν είναι απαραίτητο το μποξ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy