ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 09:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

skartados, ΔΕΝ έχεις διαβάσει καθόλου τη θεωρία της εξέλιξης έτσι;Πρώτα πρώτα, οι μαύροι από τους άσπρους ΔΕΝ είναι διαφορετικό ΕΙΔΟΣ. Για το είδος υπάρχει ένας αυστηρός ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ορισμός. Καλό θα είναι να το ψάξεις, τον έχω ήδη γράψει και μετά να μου πεις. Ο Δαρβίνος για την εξέλιξη ξεκίνησε ακριβώς από εκεί από το "variation within a species", δηλαδή διαφορά χαρακτηριστικών ΜΕΣΑ στο ίδιο είδος. Όταν ψαχτείς και καταλάβεις (και ευχαρίστως να με ρωτήσεις αν κάτι σου φαίνεται περίεργο) τι είναι είδος μετά υπάρχουν οι εξής ερωτήσεις:


Τι προκαλεί το χρώμα στον άνθρωπο;
Πώς μπορεί να αλλάξει αυτό το χαρακτηριστικό;


Ψάξου σε αυτά και μετά το συζητάμε. Ψάξε επίσης και για τα αλμπίνο (αλπινισμός ή αλφισμός λέγεται η πάθηση)...


Kαι γενικώς να ξέρεις ότι ΕΧΕΙ απαντηθεί αυτή η απορία από τους επιστήμονες...

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2010 00:14:59


Και γενικως να ξερεις οτι τιποτα δεν εχει απαντηθει-αποδειχτει οσον αφορα αυτη την απορια μου.....

Οποιος γουσταρει ας παει στο σπηλαιο των πετραλονων.Εκει θα συναντησει σχεδον σιγουρα τον πατερα πουλιανο και ισως και το γιο.Ο πατερας πουλιανος καθεται και συζηταει με τις ωρες σε οποιον του το ζητησει.....Μαθε λοιπον βιομηχανικε ,οτι την ερωτηση αυτη,την εχω κανει και στους 2.Ο πατερας μου ειπε οτι τιποτα δεν εχει αποδειχτει.Ο γιος ηταν κατηγορηματικα αρνητικος.

Μην καταπινετε αμασητα αυτα που διαβαζετε-αντιγραφετε.Μαθετε να εχετε κριση και να ρωτατε.Δεν ειναι κακο,ουτε σας μειωνει σε τιποτα.Επειδη δε με ρωτησες τι πιστευω εγω θα σου πω σε επομενο μηνυμα μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φίλε Σκαρτάδε,θα τολμήσω, μια υποθεση, εκ πείρας...
Πρόσεξα, ότι όσοι Έλληνες, πήγανε Γερμανία, τα παιδιά που γέννησαν ,εκεί, ήταν όλα ξανθά, ή ξανθοκάστανα κι ας ήταν μελαχροινοί κι οι δυο γονείς...Απο την άλλη, εγώ κι η γυναίκα μου, ειμαστε καστανοί,ζώντες εν Ελλάδι, αλλά, και τα τρία μου παιδιά, είναι ξανθά...Βέβαια, η χορτοφαγία έχει επηρεάσει καθοριστικά αυτό το ζήτημα,μιλώντας δε για χρώμα ματιών,εμένα μου άλλαξε χρώμα ...
Απο καστανά, που ειχα, μέχρι 20 χρονών, έγιναν γκριζοπράσινα, μετά...Η ταυτοτητα μου, δεν λέει το σωστό χρώμα των ματιών μου, γιατί την έβγαλα μικρός..Και φωτογραφίες μου, δείχνουν, ότι είχα καστανά μάτια.....Τώρα, όμως, έχω γκριζοπράσινα..
Και κατανοώ, ότι αφορά, στις συνθήκες, που βρίσκεται η οικογένεια,ας πούμε, γεγονός που σημαίνει, ότι πέραν των κληρονομικών λόγων, υπάρχουν και άμεσα αντιδρούσες μεταλλακτικές
ιδιότητες του ανθρώπου,που αφορούν, πιστεύω, την εξελικτική του πρόοδο..
Σκέψου το λίγο,σε παρακαλώ..Δεν είναι ένας ο λόγος, που ο άνθρωπος,
αλλάζει, ή καλύτερα, εξελίσσεται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Ρε συ τρεχα για αυτο σε παω....Τη λεξη ξανθοκαστανα μονο εσυ μπορουσες να τη γραψεις....Εισαι 100 χρονια μπροστα ρε μαγκα και αυτο φανηκε και απο τη φωτογραφια σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 12:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ελπίζω καλέ μου skartados, να μην σου ειναι δύκσολο να ξεχωρίσεις τις αποχρώσεις, επειδή είσαι παόκι...
Ξέρεις, τα βλέπετε όλα άσπρο μαύρο και ίσως, να υπήρχε θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 13:45:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οποιος γουσταρει ας παει στο σπηλαιο των πετραλονων.Εκει θα συναντησει σχεδον σιγουρα τον πατερα πουλιανο και ισως και το γιο.Ο πατερας πουλιανος καθεται και συζηταει με τις ωρες σε οποιον του το ζητησει.....Μαθε λοιπον βιομηχανικε ,οτι την ερωτηση αυτη,την εχω κανει και στους 2.Ο πατερας μου ειπε οτι τιποτα δεν εχει αποδειχτει.Ο γιος ηταν κατηγορηματικα αρνητικος.

Tώωωωωωωρα... Από το 2005 έχω πάει φίλε μου. Και στο σπήλαιο μέσα μπήκα που έκανε ψύχρα καλοκαίρι καιρό (απίστευτο το κλίμα των σπηλαίων) και στο μουσείο. Η διαφορά μας όμως είναι ότι εγώ έχω πάει ΚΑΙ στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στη Νεά Υόρκη και Σμιθσόνιαν στην Ουάσινγκτον. Θα σου συνιστούσα ένα ταξιδάκι εκεί(αν δεν έχεις πάει ήδη). Πρώτον γιατί η Αμερική (όπως και η Γερμανία και η Ιαπωνία) είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ κόσμος...Το λέω με πλήρη συναίσθηση...Πας εκεί και νιώθεις ΑΝΘΡΩΠΟΣ, όχι ΖΩΟ, και αυτό είναι πάντα καλό να το θυμάσαι έστω και για λίγο. Ο δεύτερος λόγος είναι να επισκεφτείς αυτά τα μουσεία που έγραψα για να δεις και την άλλη άποψη...Είχανε για παράδειγμα σε ομοίωμα την πατημασιά του αυστραλοπιθήκου (που διπόδιζε, αλλά όχι όπως εμείς) και μπορούσες να πατήσεις απάνω,ακόμα και χωρίς παπούτσια για να δεις τη διαφορά, την εξέλιξη του ανθρώπινου πέλματος. Με την εξέλιξη έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια και φροντίζω σε αντίθεση με κάτι "δημοσιογράφους" να κάνω προσωπικές αυτοψίες και όχι να χάφτω ότι μου λένε οι παπάδες. Ο Πουλιανός έχει ένα καταπληκτικό εύρημα αλλά έχει κολλήσει σε μία άποψη για τη χρονολόγηση του ενώ έχουν γίνει άλλες που το εντάσσουν κανονικότατα και συμβατά με το ήδη γνωστό δέντρο της εξέλιξης του ανθρώπου και αυτό το κόλλημα τον έχει βάλει στο περιθώριο και έχει μπλέξει την κατάσταση... Προσπαθώ να θυμηθώ το όνομα ενός καθηγητή της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, που είναι σε μεγαλή διαφωνία με τον Πουλιανό αλλά δε μου έρχεται...


Το θέμα είναι αγαπητέ μου να μην ρωτάς ΕΝΑΝ και μόνο και να περιμένεις να ξέρει την αλήθεια, αλλά να ρωτάς και να διαβάζεις τα ΠΑΝΤΑ όπως κάνω εγώ... Εγώ δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω κανένα βιβλίο ακόμα και του πιο παλαβού δημιουργιστή...


Αλλά ακόμα και το εύρημα του Πουλιανού, στις φωτογραφίες που ΗΔΗ έδειξα παρουσιάζει ΣΟΒΑΡΕΣ διαφορές στην περιοχή των οστών ΠΑΝΩ από τις κόγχες των ματιών. Πώς εξηγούνται αυτές; Μέσα σε 200 000 χρόνια περίπου φτάσαμε από αυτόν τον σκελετό στο σημερινό... Για ψάξτα όλα αναλυτικά. Για ψάξε προσεκτικά ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ με το κρανίο...


Παρεμπιπτόντως έδωσα ήδη ένα άρθρο που μιλούσε για την εμφάνιση των φυλών..., το διάβασες; Το καταλάβες; Συμφωνείς; Διαφωνείς;


Συμπέρασμα...Πρώτα δες ΟΛΑ τα δεδομένα, μίλα με τον Πουλιανό, μίλα με ένα ανθρωπολόγο από την Αθήνα που λέει διαφορετικά πράγματα, πήγαινε σε μουσεία φυσικής ιστορίας, διάβασε βιβλία και μετά πες μου... Μη νομίζεις ότι με τα Πετράλωνα ανακάλυψες την Αμερική...

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2010 13:46:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 14:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ...Τζουράσικ πάρκ, όμως, οτ είδες, αφού είδες τόσα ζώα,
αλλά και ανθρώπους....Ότι τα κατασκευάζουν εκεί, για κάτι ...ευπειθείς,σαν εσένα, το έχεις σκεφτεί καθόλου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 14:18:25  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε ανίδεε, το Τζουράσικ πάρκ ήταν ταινία και αποτελεί και θεματικό πάρκο στα στούντιος της Universal.

Το Smithsonian είναι μουσείο, επιστημονικός χώρος. Έχει επιστημονικά εκθέματα σε ένα σύμπλεγμα πάνω από 10 κτίρια. Διευθύνεται από ειδικούς επιστήμονες, που διδάσκουν στα αμερικανικά πανεπιστήμια.

Τελικά, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω αν το να είσαι χριστιανός είναι αιτία ή αποτέλεσμα της εγκεφαλικής βλάβης...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 14:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Βιομηχανικος

quote:
Συμπέρασμα...Πρώτα δες ΟΛΑ τα δεδομένα, μίλα με τον Πουλιανό, μίλα με ένα ανθρωπολόγο από την Αθήνα που λέει διαφορετικά πράγματα, πήγαινε σε μουσεία φυσικής ιστορίας, διάβασε βιβλία και μετά πες μου... Μη νομίζεις ότι με τα Πετράλωνα ανακάλυψες την Αμερική...

Ρε συ αγγελε γιατι σου αρεσει να μιλας για να μιλας,χωρις να εχεις καταλαβει τι σου λεει ο αλλος.Ας τα παρουμε με τη σειρα.

Ο ανθρωπολογος που λες ,ειναι ο ξηροτυρης του πανεπιστημιου θρακης.Αυτος διαφωνει με τον πουλιανο,σε οτι αφορα την ηλικια των ευρηματων στα πετραλωνα και οχι μονο.Τι σχεση εχει τωρα η ηλικια των ευρηματων,με το αν ο ασπρος μπορει,η μαλλον εξηγειται επιστημονικα ,να γινει ασπρος.(Παρεπιμπτωντος και για οποιον ενδιαφερεται,μπορει για τα ευρηματα αυτα οι 2 τους να τρωγονται σαν τα σκυλια,αλλα για το θεμα των ινδοευρωπαιων και γενικα των δηθεν προιστορικων μεταναστευσεων αλλοφυλων προς την ελλαδα,συμφωνουν και οι 2 οτι ειναι μια μπουρδα και μιση).

Αρα αυτα τα διαφορετικα πραγματα,δεν εχουν καμμια σχεση με την αποροια μου....

Εχεις εσυ λοιπον να μου προτεινεις καποιο μουσειο ,οπου υπαρχει πειραματικη αποδειξη για το ασπρισμα του μαυρου....γιατι ως τοτε εγω θα ειμαι με τη λαικη σοφια που λεει "τον αραπη και αν τον πλυνεις ,το σαπουνι σου χαλας"Και μη βγει κανενας χαχας και μιλησει για ρατσισμο και παπαριες.....εδω μιλαμε αν εξηγειται επιστημονικα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 14:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άρε Κώστα ΜΟΥ κι εγώ που νόμιζα, ότι κατάλαβες, ότι για το χόλυγουντ μιλούσα....Εκει κατασκευάζουν προιστορικά ζώα...
Τώρα, με απογοήτευσες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 15:16:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αρα αυτα τα διαφορετικα πραγματα,δεν εχουν καμμια σχεση με την αποροια μου....

Εχεις εσυ λοιπον να μου προτεινεις καποιο μουσειο ,οπου υπαρχει πειραματικη αποδειξη για το ασπρισμα του μαυρου



Σου έδωσα ένα άρθρο ήδη...Το διάβασες; Το κατάλαβες; Διαφωνείς; Συμφωνείς; Δε μου απάντησες...


Το χρώμα ρώτησα από ποιους παράγοντες εξαρτάται;
Πώς μπορούν να αλλάξουν αυτοί οι παράγοντες;

Πρέπει να μπεις στη διακασία της συζήτησης. Με το να μένεις κολλημένος σε αυτό που είπε ο Πουλιανός δεν προχωράς...Σου δίνω έναυσμα για να σκεφτείς.

Και ξαναρωτάω...Τι είναι ο homo που βρήκε ο Πουλιανός; Έχεις προσέξει ΚΑΛΑ το κρανίο; Έχεις διαβάσει ένα βιβλίο ανατομίας; Ξέρεις πόσο σοβαρή είναι η διαφορά μεταξύ αυτού του ευρήματος και του σημερινού ανθρώπου στην περιοχή των ματιών; Και αν αυτή η μεταβολή συντελέστηκε σε 200 000 χρόνια, εύλογα σκέφτεται κάποιος ΠΟΣΟ μεγάλη θα είναι η αλλαγή μέσα 1000 000 ή σε 6 000 000 χρόνια...

Ναι τρέχα ΠΑΡΑΜΥΘΑΤΖΗ και ψεύτη...ΟΛΑ στημένα είνα, έτσι όπως τα λες... Mόνη αλήθεια είναι ο Λωτ που πηδούσε της κόρες του και ο άτρωτος παρθενικός υμένας της Παναγίας... Γιατί δεν πας ρε συ σε κανένα συνέδριο να το πεις; Έχουν ανάγκη τους γελωτοποιούς εκείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 15:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Σου έδωσα ένα άρθρο ήδη...Το διάβασες; Το κατάλαβες; Διαφωνείς; Συμφωνείς; Δε μου απάντησες...


Αυτο το αρθρο που ειναι στα αγγλικα?Ε ....ξερεις φιλε ειμαι ελληνας ,και το φορουμ ελληνικο.....αν δεν κανω λαθος.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 15:45:28  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να κάνουμε, εγώ σκέφτομαι και διαβάζω αγγλικά... Για να μαθαίνω με μεγαλύτερη πληρότητα και από περισσότερες πηγές... Αλλά δεν πειράζει


Σαλονική μένεις παληκάρι μου; την πόλη που διαβάζεται με 2 Λ και γράφεται με 2 σ; Έχει ιατρική εκεί και τμήμα βιολογίας...Για κάνε μια τσάρκα και μπες στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου, λογικά θα είναι ελεύθερη η είσοδος, δε θα μπορείς να δανειστείς όμως για αυτό βγάλε καμιά φωτοτυπία...Εκεί θα βρεις βιβλία στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να μορφωθείς...


Συστήνω το βιβλίο για την εξέλιξη του Futuyma, το οποίο σίγουρα είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά. Για μένα το καλύτερο σύγγραμμα, εικονογράφηση κτλ. Επίσης βρες εκεί και διάβασε ένα βιβλίο ανθρωπολογίας ή κάποιο παλαιοντολογίας...Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο ελληνικό να σου συστήσω αλλά υποθέτω ότι όποιο και να πάρεις καλό είναι για να πληροφορηθείς...


ΟΟΟΟταν με το καλό ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ στη γλώσσα που θες και ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τι παίζει έλα πάλι και πες μου... Γιατί μόνο με μια ερώτηση που έκανες στην Πουλιανό ΔΕ μορφώθηκες...Έτσι νομίζω εγώ... Ούτε μεταμόσχευση εγκεφάλου γίνεται ούτε να σου στείλω τηλεπαθητικά τα βιβλία που κυκλοφοράνε...

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2010 15:46:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 16:10:24  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=187995

με ένα απλό γκουγκλάρισμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Βιομηχανικέ, δεν αμφιβάλλω, ότι έχεις ξεφύγει με τις παρόλες σου,αλλά, προτιμώ να κάνω διάλογο, με κανέναν άνθρωπο, που δεν τον κοροιδεύουν, με κάτι τοσο οφθαλμοφανές...Τόσα κατασκευασμένα στοιχεία,όχι 2000 χρόνια πριν, όπως τολμάς και κατηγορείς την θρησκεία σου,αλλά πρόσφατα κι όμως, τα χάβεις..Έ, κοιμάσαι όρθιος ή όχι;
Γιατί, ο χόμο ερέκτους, σου έγραψα, έχει τέτοια διαφορά μεγέθους εγκεφάλου,σε σχέση με τους υποτιθέμενους προηγούμενους και επόμενους...,προγόνους σου,όχι δικούς μου...
Αρκετά έκατσες,απο τις εξετάσεις,το διάλλειμα τέλειωσε, τα κεφάλια μέσα..Μάθημα πάλι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 17:33:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατί, ο χόμο ερέκτους, σου έγραψα, έχει τέτοια διαφορά μεγέθους εγκεφάλου,σε σχέση με τους υποτιθέμενους προηγούμενους και επόμενους.

Και εγώ έγραψα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό... Για ψάξε σε ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ βιβλιογραφία και δώσε μου ΝΟΥΜΕΡΑ για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου...Συγκεκριμένα ΚΥΒΙΚΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ κρανιακής χωρητικότητας για κάθε κλάδο της εξέλιξης του ανθρώπου... Θα δεις ότι ΠΑΛΙ λες ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Εγώ δε χάφτω τίποτα εσύ χάφτεις


Θα φανείς μια φορά άντρας και θα τα ψάξεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 17:36:01  Εμφάνιση Προφίλ
Μπούρδες ο τρεχαγύρευε; Αυτός ρε είναι γνώστης της Καινής Διαθήκης βρε. Ξέρει με ακρίβεια τι λένε ... τα εξώφυλλα (παραμέσα δεν πήγε). Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες μάλιστα αναφέρουν πως μια μέρα, πριν πολλά χρόνια, άνοιξε κι ένα βιβλίο... αλλά τον πήρε ο ύπνος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 17:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Μπούρδες ο τρεχαγύρευε; Αυτός ρε είναι γνώστης της Καινής Διαθήκης βρε. Ξέρει με ακρίβεια τι λένε ... τα εξώφυλλα (παραμέσα δεν πήγε). Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες μάλιστα αναφέρουν πως μια μέρα, πριν πολλά χρόνια, άνοιξε κι ένα βιβλίο... αλλά τον πήρε ο ύπνος...

macedon


Bρε καθηστε καλα με τη τρελα σας ,ξερω γω να πουμε ,δηλαδη,δηλαδη ...που ελεγε και ο μονος ελληνας που μπορει να συγκριθει με το ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ σε στρατηγικες ικανοτητες,ο κυριος μαυρομιχαλης.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 18:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
http://www.youtube.com/watch?v=b-Mwc7J1c5A&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 18:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχει ή όχι ο χόμο ερέκτους,Βιομηχανικέ μου, μεγαλύτερο εγκέφαλο απο τον χόμο σάπιενς;Ειναι πολύ λογικό αυτό για σένα,ρωτάω;...
Το μάθημα άρχισε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 18:24:20  Εμφάνιση Προφίλ
Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου τρέχα... Στη μέση είναι μεταξύ παλιότερων και νεότερων είναι...Μήπως θες να πεις για το Νεάτερνταλ;


Βρες ρε σου λέω ΝΟΥΜΕΡΑ... Δείγμα τάδε χωρητικότητα τόση,συντελεστής χωρητικότητας εγκεφάλου-μεγέθους σώματος τόση...Άσε τα ποιοτικά τα δημοσιογραφίστικα. Μετρήσιμα μεγέθηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 18:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Bιομηχανικος
quote:
Τι να κάνουμε, εγώ σκέφτομαι και διαβάζω αγγλικά...

Και τι μας το λες,για να ψαρωσουμε, η να σου κανουμε τεμεναδες?Τετοια συμπτωματα....πεντε μετρα μακρια απο το κ... μου και οπου θελουν ας πανε....


quote:
ΟΟΟΟταν με το καλό ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ στη γλώσσα που θες και ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τι παίζει έλα πάλι και πες μου... Γιατί μόνο με μια ερώτηση που έκανες στην Πουλιανό ΔΕ μορφώθηκες...Έτσι νομίζω εγώ... Ούτε μεταμόσχευση εγκεφάλου γίνεται ούτε να σου στείλω τηλεπαθητικά τα βιβλία που κυκλοφοράνε...

Τιποτα δεν με εκνευριζει περισσοτερο ,απο την περιτη τρελα.Παρουσιαζεις μια θεωρια,καλα κανεις.Εγω δεν το παιζω ειδημων,απλως σου ειπα οσον αφορα την υποθεση της καταγωγης του ανθρωπου απο την αφρικη(που ειναι ενα βασικο κοματι της υποθεσης που παρουσιαζεις),με προβληματισε το γεγονος,του πως εξηγειται οτι ο μαυρος γινεται ασπρος.Αυτη την ερωτηση εκανα στους πουλιανους,ο ενας ειπε δεν ξερουμε,ο αλλος ειπε δεν γινεται.....Εσυ τι λες τωρα,οτι ο τροπος που γινεται αυτο,ειναι κοινη γνωση,αλλα δεν τον γνωριζουν οι 2 αυτοι ανθρωπολογοι?Πανε λοιπον ακομα μια φορα στα πετραλωνα να τους τον εξηγησεις,να σου ειναι και ευγνωμωνες....και να μαθεις στη ζωη σου ,εκτος απο το να αντιγραφεις,να σκεφτεσαι και λιγο,δεν ειναι κακο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:18:03  Εμφάνιση Προφίλ
Σκαρτάδε, τα αγγλικά είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ γλώσσα... Οι περισσότερες επιστημονικές δημοσιεύσεις και τα περισσότερα βιβλία είναι γραμμένα σε αυτά... Κάποτε αυτό ίσχυε για τα αρχαία ελληνικά, σήμερα δεν ισχύει... Δεν καταλάβαινω με τι δε συμφωνείς και θέλεις να κρατηθείς μακρύα; Από τη γνώση;

quote:
Εγω δεν το παιζω ειδημων,απλως σου ειπα οσον αφορα την υποθεση της καταγωγης του ανθρωπου απο την αφρικη(που ειναι ενα βασικο κοματι της υποθεσης που παρουσιαζεις)

Λάθος, υπάρχουν 2 θεωρίες... η multiregional (out of Africa) και η αυτή της Αφρικανικής...με τη δεύτερη να έχει κατά τη γνώμη μου την περισσότερη πιθανότητα...


quote:
.Αυτη την ερωτηση εκανα στους πουλιανους,ο ενας ειπε δεν ξερουμε,ο αλλος ειπε δεν γινεται.....Εσυ τι λες τωρα,οτι ο τροπος που γινεται αυτο,ειναι κοινη γνωση,αλλα δεν τον γνωριζουν οι 2 αυτοι ανθρωπολογοι?

Σου είπα εγώ να με πιστέψεις; Εγώ σου είπα να ΨΑΞΕΙΣ ΠΑΡΑΠΕΡΑ. Αυτοί με άλλα λόγια κάνανε επίκληση στην αυθεντία τους, εμείς είμαστε ανθρωπολόγοι εμείς ξέρουμε... Εγώ σου λέω ΠΡΩΤΑ να διαβάσεις ΟΛΕΣ τις απόψεις. Σου συνέστησα να διαβάσεις ΒΙΒΛΙΑ. Ποιοι νομίζεις ότι τα έχουν γράψει; Πατωματζήδες; Ταρίφες; Νταλικέρηδες; Ανθρωπολόγοι έχουν γράψει και τα άλλα...


Εγώ σου λέω το εξής απλό. ΜΗ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. ΕΞΕΤΑΣΕ ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. Αν θεωρείς ότι μορφώθηκες με μία ψιλο-κουβεντούλα που είχες με 2 ανθρωπολόγους τι να πω... Περίεργη αντίληψη έχεις για τη μόρφωση. Συγγνώμη γιατί να μη διαβάσεις και ΚΑΤΙ παραπάνω; Τι πρόβλημα υπάρχει;


quote:
και να μαθεις στη ζωη σου ,εκτος απο το να αντιγραφεις,να σκεφτεσαι και λιγο,δεν ειναι κακο....

Με όλο το σεβασμό, τις συμβουλές να τις δίνεις στα παιδιά και τα ανήψια σου, όχι σε μένα. Εντάξει; Το τι έχω κάνει εγώ στη ζωή μου, και το πόσο έχω διαβάσει πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν το ξέρεις. Ξέρω πολύ καλά να σκέφτομαι σε πολλές επιστήμες. Οι παραπομπές που κάνω δεν είναι αντιγραφές αλλά επικαλούμαι άλλους αρμοδιότερους του εαυτού μου και δεν κάνω επίκληση στην εαυτάρα μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:29:00  Εμφάνιση Προφίλ
Και επιτέλους κατάλαβε ότι δεν υπάρχει ΕΙΔΟΣ μαύρος και ΕΙΔΟΣ άσπρος άνθρωπος... Μαύροι, άσπροι και κίτρινοι ανήκουμε ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ. Γιατί; Ψάξε τον ορισμό του είδους και θα καταλάβεις. Το ότι διαφέρουμε οφείλεται στην αυταπόδεικτη διαφορά μεταξύ των στελεχών του ΙΔΙΟΥ είδους. Από εκεί ξεκίνησε ο Δαρβίνος. Ότι τα στελέχη του ΙΔΙΟΥ είδους ναι μεν μοιάζουν αλλά ΔΕΝ ταυτίζονται. Πχ όλοι έχουμε 5 δάχτυλα και σπονδυλική στήλη και κυνόδοντες αλλά δεν έχουμε όλοι το ίδιο ύψος, την ίδια ομάδα αίματος, το ίδιο χρώμα κτλ

Τα μαύρος και άσπρος αν το δεις στην ουσία του ως ερώτημα ΔΕ διαφέρει από το ερώτημα γιατί να υπάρχουν ψηλοί και κοντοί, γιατί να υπάρχουν γαλανομάτηδες και καστανοί, γιατί να υπάρχουν 4 ομάδες αίματος κτλ κτλ.

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2010 19:30:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Σκαρτάδε, τα αγγλικά είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ γλώσσα... Οι περισσότερες επιστημονικές δημοσιεύσεις και τα περισσότερα βιβλία είναι γραμμένα σε αυτά... Κάποτε αυτό ίσχυε για τα αρχαία ελληνικά, σήμερα δεν ισχύει... Δεν καταλάβαινω με τι δε συμφωνείς και θέλεις να κρατηθείς μακρύα; Από τη γνώση;

Aπο τον αγγλικο τροπο σκεψης που επικαλεστηκες εδω"Τι να κάνουμε, εγώ σκέφτομαι και διαβάζω αγγλικά... "


quote:
Εγώ σου λέω το εξής απλό. ΜΗ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. ΕΞΕΤΑΣΕ ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ


Τωρα μιλησες παληκαρισια.....δηλαδη για αυτο το σοβαρο θεμα κατα τη γνωμμη μου,υπαρχουν μονο αποψεις και οχι τεκμηριωμενη γνωση.....και αυτο σε συναρτηση με το επιπεδο που εχουν φτασει σημερα οι γνωσεις των ειδικων λεει πολα.

Και ρωταω ξανα.Πως θεωρουνται αυτα τα αφρικανικα ευρηματα προγονοι ολων των ανθρωπων,οταν δεν μπορουν να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ το πως?και απλως υποθετουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Και επιτέλους κατάλαβε ότι δεν υπάρχει ΕΙΔΟΣ μαύρος και ΕΙΔΟΣ άσπρος άνθρωπος... Μαύροι, άσπροι και κίτρινοι ανήκουμε ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ. Γιατί; Ψάξε τον ορισμό του είδους και θα καταλάβεις. Το ότι διαφέρουμε οφείλεται στην αυταπόδεικτη διαφορά μεταξύ των στελεχών του ΙΔΙΟΥ είδους. Από εκεί ξεκίνησε ο Δαρβίνος. Ότι τα στελέχη του ΙΔΙΟΥ είδους ναι μεν μοιάζουν αλλά ΔΕΝ ταυτίζονται. Πχ όλοι έχουμε 5 δάχτυλα και σπονδυλική στήλη και κυνόδοντες αλλά δεν έχουμε όλοι το ίδιο ύψος, την ίδια ομάδα αίματος, το ίδιο χρώμα κτλ

Τα μαύρος και άσπρος αν το δεις στην ουσία του ως ερώτημα ΔΕ διαφέρει από το ερώτημα γιατί να υπάρχουν ψηλοί και κοντοί, γιατί να υπάρχουν γαλανομάτηδες και καστανοί, γιατί να υπάρχουν 4 ομάδες αίματος κτλ κτλ.

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2010 19:30:18



Ρε αγγελε,δεν ρωταω γιατι υπαρχουν και μαυροι και ασπροι.ΡΩΤΑΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΟΝΟ ΜΑΥΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΣΠΡΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΟΝΟ ΑΣΠΡΟΙ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΣΕ ΜΑΥΡΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Από οτι καταλαβαινω, Βιομηχανικέ,δνε πρόκειται να μας πεις
τη διαφορά χωρητικότητας, εγκεφάλου, γι αυτό και μεγαλύτερο εγκέφαλο,
του χόμο ερέκτους, σε σχέση με τον κατοπινό του χόμο σάπιενς...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:48:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Aπο τον αγγλικο τροπο σκεψης που επικαλεστηκες εδω"Τι να κάνουμε, εγώ σκέφτομαι και διαβάζω αγγλικά.

Δε σκέφτομαι όπως οι άγγλοι, σκέφτομαι και πολλές φορές ονειρεύομαι στα αγγλικά. Οι έννοιες οι επιστημονικές στο μυαλό μου είναι πιο εύχρηστες στα αγγλικά...


quote:
δηλαδη για αυτο το σοβαρο θεμα κατα τη γνωμμη μου,υπαρχουν μονο αποψεις και οχι τεκμηριωμενη γνωση.

τώρα παίζεις με τις λέξεις... Αν κοιτάξεις όλες τις απόψεις θα δεις ποιες βγάζουν νόημα και ποιες έχουν στοιχεία που τις υποστηρίζουν...

quote:
Πως θεωρουνται αυτα τα αφρικανικα ευρηματα προγονοι ολων των ανθρωπων,οταν δεν μπορουν να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ το πως?και απλως υποθετουν?


Τι εννοείς απόδειξη... Η λέξη απόδειξη στις φυσικές επιστήμες δεν υπάρχει... Μόνο στα μαθηματικά έχουμε αποδείξεις. Στη βιολογία, φυσική κτλ λέμε για θεωρίες που υποστηρίζονται από ευρήματα και πειράματα. Είναι θεμελιώδεις έννοιες αυτές

Και για να καταλάβω ποια "απόδειξη" θα σε έπειθε; Να τους αναστήσουμε και να τους ρωτήσουμε;


Στην αρχή ο Δαρβίνος είπε για βαθμιαία αλλαγή των χαρακτηριστικών που σε συνδυασμό με κάποια άλλα φαινόμενα δημιουργεί 2 διαφορετικά είδη. Και είπε ότι εμείς σχετιζόμαστε με τους πιθήκους. Θα έπρεπε να βρούμε κάπου κάποια δείγματα, κάποιους σκελετούς οι οποίοι να είναι "ενδιάμεσοι" μεταβατικοί. Θα έχουν στοιχεία από το πατρικό είδος και προοδευτικά οι πιο πρόσφατοι θα μοιάζουν στο σύγχρονο.... Αυτά τα πράγματα ΔΕΝ υπήρχαν την εποχή του Δαρβίνου. ΥΠΕΘΕΣΕ ότι θα βρίσκαμε. Και πράγματι τα τελευταία 100 χρόνια ΜΟΝΟ αυτό κάνουμε. Τα αρχαιότερα μεταβατικά είδη είναι πιο πιθηκόμορφα και τα μεταγενέστερα είναι πιο ανθρωπόμορφα. Τα πιο αρχαία τα βρήκαμε στην Αφρική. ΕΥΛΟΓΑ υποθέτει κανείς, ότι από εκεί ξεκίνησε οι ανθρωπότητα. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο εσύ; Έχε όμως υπόψιν ότι ήδη από την εποχή του Erectus, οι άνθρωποι απλώνονται και στις 3 ηπείρους(Ευρώπη, Ασία, Αφρική) δηλαδή από εκεί και πέρα γίνεται χαμός από ανθρωπίδες στον κόσμο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:56:00  Εμφάνιση Προφίλ
Και δώσε λίγο προσοχή γιατί υπάρχουν παρανοήσεις... όταν λες για καταγωγή του ανθρώπου, μιλάς για το ΓΕΝΟΣ των homo ή το είδος το δικό μας το homo sapiens sapiens;

quote:
ΡΩΤΑΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΟΝΟ ΜΑΥΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΣΠΡΟΥΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΟΝΟ ΑΣΠΡΟΙ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΣΕ ΜΑΥΡΟΥΣ.


Και γιατί δε θα ρωτούσες αν υπήρχαν μόνο άσπροι; Να σε ρωτήσω πρώτα κάτι εγώ...Θεωρείς ΤΥΧΑΙΟ το ότι βρίσκουμε ΒΟΡΕΙΟΤΕΡΑ ξανθούς με αυξανόμενη συχνότητα και προς τον ισημερινό βρίσκουμε όλο πιο σκούρους και μαύρους;


quote:
Από οτι καταλαβαινω, Βιομηχανικέ,δνε πρόκειται να μας πεις
τη διαφορά χωρητικότητας, εγκεφάλου, γι αυτό και μεγαλύτερο εγκέφαλο,
του χόμο ερέκτους, σε σχέση με τον κατοπινό του χόμο σάπιενς...


Από το δικό σου εγκέφαλο είχε σίγουρα μεγαλύτερο ο Erectus. Από του μέσου σημερινού ανθρώπου ΟΧΙ...κατάλαβες; ΦΕΡΕ ΝΟΥΜΕΡΑ. Γιατί δε φέρνεις βρε δημοσιογράφε της συμφοράς; Θέλεις να φέρω εγώ και να σε ξεφτιλίσω ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ;

Edited by - IndustrialAngel on 21/07/2010 19:56:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 19:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Τι εννοείς απόδειξη... Η λέξη απόδειξη στις φυσικές επιστήμες δεν υπάρχει... Μόνο στα μαθηματικά έχουμε αποδείξεις. Στη βιολογία, φυσική κτλ λέμε για θεωρίες που υποστηρίζονται από ευρήματα και πειράματα. Είναι θεμελιώδεις έννοιες αυτές


Στη βασική στιβάδα, που υπάρχει μεταξύ της κερατίνης και του χορίου υπάρχουν τα μελανοκύτταρα (melanocytes) που παράγουν τη μελανίνη (melanin) στην οποία οφείλεται το χρώμα του δέρματος και όσο πιο πολύ μελανίνη περιέχει τόσο πιο μαύρο φαίνεται το δέρμα. Η μελανίνη είναι μια μη-πρωτεϊνική χρωστική ουσία πολυμερούς χαρακτήρα, προϊόν οξείδωσης του αμινοξέος τυροσίνη, π-HO-C6H4-CH2CH(NH2)COOH, υπό την επίδραση του ενζύμου τυροσινάση [Αναφ. 7]. Το μέγιστο της απορρόφησης της μελανίνης εμφανίζεται στα 335 nm [Αναφ. 8].

'Οταν η υπεριώδης ακτινοβολία (UV-A και UV-B) του ήλιου πέσει πάνω στο δέρμα μας διαπερνά και ερεθίζει το εσωτερικό του προκαλώντας τη μεγαλύτερη παραγωγή μελανίνης, στην αρχή σχηματίζεται κοκκίνισμα ή ερύθημα (erythema, sunburn), αλλά αργότερα παράγονται μελανοκύτταρα που ανεβαίνουν στο επάνω μέρος και προκαλείται μαύρισμα. Η μελανίνη αποτελεί φυσική ασπίδα του οργανισμού για την αντιμετώπιση των επιβλαβών ελευθέρων ριζών που παράγει η υπεριώδης ακτινοβολία.


Αποδειξη λοιπον θα θεωρουσα την αντιστοιχη ουσια για το ασπρισμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 20:03:59  Εμφάνιση Προφίλ
Έχεις μπλεχτεί σκαρτάδο...

quote:
Αποδειξη λοιπον θα θεωρουσα την αντιστοιχη ουσια για το ασπρισμα

Η έλλειψη μελανίνης; έχεις σκεφτεί ποτέ ότι το λευκό είναι η...απουσία χρώματος...;;;


Αυτό ήταν το ερώτημα σου; ΠΡΟΦΑΝΩΣ εμείς και οι μαύροι ΔΕΝ παράγουμε την ίδια ποσότητα μελανίνης... Συμβαίνει όμως σε μερικούς ανθρώπους και δεν παράγουν ΚΑθΟΛΟΥ τότε αυτοί είναι αλμπίνο... Λευκά μαλλιά και κόκκινα μάτια


Δεν υπάρχουν 3 χρώματα, ένα για τους μαύρους, ένα για τους άσπρους και ένα για τους Κινέζους... Μελανίνη βγάζουμε όλοι....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy