ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φιλαράκια ρίχτε λίγο τους τόνους σας παρακαλώ…

Μην ξεχνάτε ότι και εμείς που σας διαβάζουμε είμαστε και μιας ηλικίας κρίσιμης και δεν αντέχουμε τις εντάσεις…

Θέλετε να έχετε το κρίμα στο λαιμό σας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:15:43  Εμφάνιση Προφίλ
Γείτονα
Δεν είναι ζήτημα παιχνιδιού, δεν περιμένω υποστήριξη από κάνενα, ούτε νομίζω ότι θα με υποστηρίζεις ιδιαίτερα...απλώς μιας και είδα ότι μπαίνεις στο θέμα μάλλον ενδιαφέρεσαι αλλά το κλίμα εδώ είναι εμπόλεμο και δε διευκολύνει να καταλάβει ο άλλος τι θέλω να πω.


Αν μπεις στο άλλο θέμα που κρατάμε καλό κλίμα με τον Κηφέα θα δεις ότι η εξέλιξη είναι τόσο βέβαιη όσο και η βαρύτητα.


Πόσο χρονών είσαι ελό;

Edited by - IndustrialAngel on 07/06/2010 23:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πόσο χρονών είσαι ελό;

Ρε μανία με τις ηλικίες..
Αφού σου λέει ο άνθρωπος δεν τα αντέχει τα ιδια και εγώ..
Ελεος πιά εσείς οι νέοι δεν μας καταλαβαίνετε έλεος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Γείτονα
Δεν είναι ζήτημα παιχνιδιού, δεν περιμένω υποστήριξη από κάνενα, ούτε νομίζω ότι θα με υποστηρίζεις ιδιαίτερα...απλώς μιας και είδα ότι μπαίνεις στο θέμα μάλλον ενδιαφέρεσαι αλλά το κλίμα εδώ είναι εμπόλεμο και δε διευκολύνει να καταλάβει ο άλλος τι θέλω να πω.

Eμένα ποιός θα με στηρίξει ρεεεε...

Tα ίδια έλεγε και ο τρεχαγύρευε.
Το κλίμα είναι εμπόλεμο έλεγε και ζητούσε διάλογο.
Ρε σείς μπας και το κάνετε επίτηδες, μπάς και είσαστε συννενοημένοι για να μας μουρλάνετε..

Edited by - allzzaro on 07/06/2010 23:33:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αν μπεις στο άλλο θέμα που κρατάμε καλό κλίμα με τον Κηφέα θα δεις ότι η εξέλιξη είναι τόσο βέβαιη όσο και η βαρύτητα.

Βρε η εξέλιξη είναι βέβαιη αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, με τη δημιουργία του ανθρώπου τι γίνεται?
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:39:16  Εμφάνιση Προφίλ
Άντε ρε γείτονα... Σαν το πατέρα μου κάνεις. Όταν είναι να γλυτώσεις καμιά υποχρέωση γίνεσαι γερόντι άμα θες τίποτα άλλο γίνεσαι παληκαράκι...


Η κάθε γενιά οφείλει λίγη καζούρα στην προηγούμενη, ήδη σκέφτομαι το τι θα μου λένε τα παιδιά μου (όταν κάνω). Θα με κοροϊδεύουν ότι οι φωτό μου από τα παιδικά μου χρόνια είναι σε φιλμ και όχι φηφιακές, όπως σου λέω εσένα ότι ήταν μαυρόασπρες... Αυτό είναι ομορφιά της ζωής, να σου τη λένε οι νέοι...


Λοιπόν, η πρόταση για το άλλο θέμα ισχύει γείτονα, έχεις αρκετά ανοιχτό μυαλό για να ανταπεξέλθεις από εκεί και πέρα εσύ ξέρεις τι να κάνεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:43:02  Εμφάνιση Προφίλ
ο άνθρωπος είναι ένα ζωντανό ον αυτού του κόσμου... Όπως η βαρύτητα ισχύει για τους ανθρώπους, όπως η φωτιά ισχύει για τους ανθρώπους, όπως κάθε νόμος της φύσης ισχύει μέσα και γύρω από τον άνθρωπο έτσι ισχύει η εξέλιξη... Γιατί από όλους τους άλλους νόμους της φύσης να διαφέρουμε μόνο σε αυτό; Επειδή το λένε οι γραφές;


Οι σύγχρονοι βιολόγοι θα δεις ότι λένε ότι ο Δαρβίνος μάσαγε τα λόγια του. Δεν προερχόμαστε από τον πίθηκο....Ανήκουμε στους μεγάλους πιθήκους της Αφρικής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δεν είναι ακριβώς έτσι οπως το λές.

Διαφορετικά βλέπετε εσείς τη ζωή και τον κόσμο και διαφορετικά εμείς.
Το πως τον βλέπετε εσείς, εμείς το γνωρίζουμε γιατί περάσαμε απο εκεί και σας καταλαβαίνουμε, εσείς ομως δεν γνωρίζετε γιατί δεν έχετε περάσει απο εδώ και αυτό μας κάνει να οπισθοχωρούμε αλλά μην το εκμεταλλεύεσαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2010, 23:58:35  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιοι εμείς και ποιοι εσείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 00:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
IndustrialAngel- Πόσο χρονών είσαι ελό;

40...

Αλλά με όλα αυτά με γεράσατε πριν την ώρα μου…!!!
Κοντεύω να φτάσω στην ηλικία του allzzaro…

quote:
allzzaro -Ελεος πιά εσείς οι νέοι δεν μας καταλαβαίνετε έλεος

Πέστα φιλαράκι μου, συνομήλικο φιλαράκι…
Χα, Χα, το διόρθωσα με πλάγιο τρόπο το παραπάνω μήνυμα μου…

Ανεξάρτητα από την πλάκα φίλε Industrial Α. και trexagireve πρέπει να καταλάβουμε πως ο σκοπός τον φόρουμ δεν είναι το να επιβάλουμε στον άλλον να δεχτεί αυτό που θεωρούμε εμείς σωστό, ακόμα και αν αυτό που υποστηρίζουμε είναι πράγματι το σωστό, αλλά το να μπορέσουμε να δώσουμε την ευκαιρία (γνώση) στο μέλος/οι που συνομιλούμε ή και αυτούς που μόνο μας διαβάζουν χωρίς να συμμετέχουν ενεργά, να γνωρίσουν, ερευνήσουν, κάτι παραπάνω από αυτά που γνωρίζουν, να τους ποτίσουμε με το μικρόβιο της έρευνας (γνώση),από εκεί και πέρα το τι θα δεχτούν ως προσωπική αλήθεια ή το κατά πόσο μπορούν να δεχτούν (αντέξουν) την αλήθεια, είναι κάτι που αφορά μόνο αυτούς.

Και το ποιο σημαντικό να καταλάβουμε πως η γνώση και ο φανατισμός είναι δυο εντελώς διαφορετικοί, αντίθετοι, δρόμοι…!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 00:44:21  Εμφάνιση Προφίλ
ότι και να κάνετε, όπου και να τα κρύψετε τα χρόνια σας πάλι μικρότερος σας βγαίνω

Ζητώ συγγνώμη από τους αναγνώστες που ταράζονται αλλά δεν μπορώ την υπεροψία, ειδικά όταν συνδυάζεται με άγνοια... απλά δεν μπορώ. Αντιδράω πολύ βίαια όταν κάποιος μου πλασάρει την άγνοια του ως γνώση και μου δίνει και συμβουλές να μην είμαι επιπόλαιος...

Ζητώ από όσους διαφωνούν μαζί μου να το δεχτούν αυτό ως αδυναμία μου. Ας κάνουν αυτό που έκανε ο allzzaro. Να μου λένε που διαφωνούν και να μου δίνουν τα στοιχεία που το στηρίζουν. ΜΟΝΟ αυτό. Συμβουλές με υπεροπτικό ύφος για δήθεν νεανική επιπολαιότητα, υφάκια ξερόλα και κρίσεις για την ευφυία μου ή για τη μόρφωση μου να μη γίνονται. Αν τηρηθούν αυτά εγώ δε θα ξεφεύγω από τα πλαίσια... Επίσης θεμελιώδες χαρακτηριστικό της συζήτησης είναι να κλείνει το ένα θέμα πριν κλείσει το άλλο και όχι να ανοίγουμε πολλά ταυτόχρονα και να πελαγοδρομούμε...


Γιατί να μη γίνεται συζήτηση αποκλειστικά επιχειρημάτων και στοιχείων ;Γιατί πρέπει να ζητάω τα αυτονόητα;


Και μόνο το γεγονός ότι ένας 23χρονος άνθρωπος κάθεται και ψάχνεται και διαβάζει αυτά τα πράγματα αντί να ασχολείται με κλαμπάκια και προφυλακτήρες θα έπρεπε να δημιουργεί ένα στοιχειώδες κλίμα κοσμιότητας όποια και αν είναι η άποψη μου...


Ελπίζω στο εξής να γίνουμε ΟΛΟΙ καλύτεροιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 08:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εντάξει Βιομηχανικέ μου...Σε συγχωρούμε...
Απλά, στο μέλλον, να προσέχεις τα υφάκια που παιρνεις...
Γιατί,έχουν γέλιο....Στα 23 σου, ακόμη παίζεις;;
Και μάθε, ότι ο πλανήτης γή, υπάρχει εδώ και καιρό..Δεν είναι ζούγκλα άγνωστη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 11:18:42  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε προηγουμένως δεν έγραψα για υφάκια και εξυπνάδες; Ελληνικά δεν καταλαβαίνεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 11:26:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Και το ποιο σημαντικό να καταλάβουμε πως η γνώση και ο φανατισμός είναι δυο εντελώς διαφορετικοί, αντίθετοι, δρόμοι…!!!




Αναρωτιέμαι πολλές φορές , πως ορίζεται αυτή η "γνώση" και σε τι αναφέρεται....!

Και στην συνέχεια αναρωτιέμαι ... τι να την κάνει κανείς την όποια γνώση , αν δεν μπορεί να επικοινωνήσει και να θεμελιώσει την "καθιέρωση του εμείς" δηλαδή την εμπιστοσύνη αλλα και τον σεβασμό στις σχέσεις του , που αποτελεί -για μένα- τον ακρογωνιαίο λίθο για την οποιαδήποτε μορφή σχέσης!!!

Πίσω απο κάθε φανατικό και φανατισμό κρύβεται μια εσωτερικευμένη φοβία , απο την οποία ο άνθρωπος κυριαρχείται και κατευθύνεται , ορίζοντας ξεκάθαρα την αν-ελευθερία του ή τον εγκλωβισμό του -αν θέλεις-...

Όσο μορφωμένος και γνώστης να είναι ένας άνθρωπος -Ακαδημαϊκή/Πανεπιστημιακής μόρφωσης- ποτέ δεν θα μπορέσει να "συνευρεθεί" με τους υπολοίπους συνανθρώπους του και πάντα η καχυποψία και ο φόβος θα είναι παρόντα...!

Ένοιωσα την ανάγκη να τα πώ αυτά...και ειδικότερα προς τα νέα παιδιά , που μπορούν να ορίσουν ένα άλλο τρόπο παρατήρησης/νοηματοδότησης και προσέγγισης των πραγμάτων..επιφέροντας στην ζωή τους θεματικές αλλαγές!!!

Αρκετά "υποφέραμε"...μπορούμε και αλλοιώς..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 13:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrial
quote:
Ποιοι εμείς και ποιοι εσείς;

Εμείς οι .. κάπως μεγαλύτεροι δλδ εμείς οι μεγάλοι δλδ εγώ

elo

quote:

40...
Αλλά με όλα αυτά με γεράσατε πριν την ώρα μου…!!!
Κοντεύω να φτάσω στην ηλικία του allzzaro…

quote:
Πέστα φιλαράκι μου, συνομήλικο φιλαράκι…

Πές μου που μένεις να σου στείλω λουλούδια


40 και κοντεύεις να με φτάσεις?
ειμαι άφταστος

Edited by - allzzaro on 08/06/2010 13:47:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 13:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
elo
quote:
Και το ποιο σημαντικό να καταλάβουμε πως η γνώση και ο φανατισμός είναι δυο εντελώς διαφορετικοί, αντίθετοι, δρόμοι…!!!

Συμφωνώ απόλυτα με τον elo.
Κανείς φανατισμένος δεν θα μπορέσει ποτέ του να προχωρήσει στα άδυτα της γνώσης. Πάρτε παράδειγμα εμένα
Οποιος γελάσει την έβαψε

Εαρινός

quote:
Αναρωτιέμαι πολλές φορές , πως ορίζεται αυτή η "γνώση" και σε τι αναφέρεται....!

elo εδώ θέλω απάντηση

Edited by - allzzaro on 08/06/2010 13:53:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 14:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
quote:
Κανείς φανατισμένος δεν θα μπορέσει ποτέ του να προχωρήσει στα άδυτα της γνώσης. Πάρτε παράδειγμα εμένα

quote:
Οποιος γελάσει την έβαψε

Εγώ δεν πιάνομαι γιατί με αγαπάς allzzarako μου και θα μου την χαρίσεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 16:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
μμ.. γέλασες δηλαδή εε..
Ας έχει χάρη που σε αγαπάω..
Ολους σας αγαπάω δηλαδή κακίες δεν άκουσα ομως..
Μάτς μούτς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 16:32:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

μμ.. γέλασες δηλαδή εε..
Ας έχει χάρη που σε αγαπάω..
Ολους σας αγαπάω δηλαδή κακίες δεν άκουσα ομως..
Μάτς μούτς..

Γειά σου Φώτη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 19:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου Δήμο φίλε μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 20:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Αρχαιολόγοι ανακάλυψαν το 1999 στο Μπασκίρ μία μεγάλη πλάκα, ηλικίας 120 εκατομμύριων ετών, με τον ανάγλυφο χάρτη της περιοχής των Ουραλίων.
Ο χάρτης περιέχει πολλά έργα: ένα σύστημα καναλιών με μήκος περίπου 12.000 χιλιόμετρα, υδατοφράκτες, ισχυρά φράγματα, πολυγωνικές περιοχές με άγνωστη χρησιμότητα και πολυάριθμες επιγραφές με ιερογλυφικά.
Η πέτρα αποτελείται από τρία στρώματα. Το πρώτο είναι από σκληρό δολομίτη με πάχος 14 εκατοστά. Το δεύτερο είναι και το πιο ενδιαφέρον. Αποτελείται από «Διοψιδία ύαλο». Πρόκειται για ορυκτό γυαλί που παράγεται με πίεση και υψηλή θερμοκρασία ανάμεσα στα πετρώματα. Σε αυτό το στρώμα είναι χαραγμένος ο χάρτης.
Το τρίτο στρώμα έχει 2 χιλιοστά πάχος και είναι φτιαγμένο από πορσελάνη(!) που προστατεύει την επιφάνεια από την φθορά.
Η επιφάνεια του χάρτη δεν έχει κατασκευαστεί με σφυρί και καλέμι. Είναι απλά αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο. Είναι οφθαλμοφανές ότι η πέτρα έχει υποστεί επεξεργασία από μηχανήματα. Οι φωτογραφίες ακτίνων X επιβεβαίωσαν ότι η πλάκα ήταν τεχνητής προέλευσης και έχει γίνει με εργαλεία ακρίβειας.
Τα ιερογλυφικά κείμενα δεν είχαν σχέση με τα κινεζικά και ο ειδικοί κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι το είδος της πορσελάνης, που καλύπτει την πλάκα, δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ στην Κίνα.
Στον χάρτη υπήρχε ένα γιγαντιαίο αρδευτικό σύστημα: εκτός από τους ποταμούς, υπάρχουν δύο συστήματα καναλιών με πλάτος 500 μέτρα, 12 φράγματα από 300 μέχρι 500 μέτρα φαρδιά και μήκος περίπου 10 χιλιόμετρα. Για να δημιουργήσει κανείς τέτοιες κατασκευές θα πρέπει να μετακινήσει τουλάχιστον 4 δισεκατομμύρια κυβικά μέτρα χώματος! Σύμφωνα δε με τον χάρτη, ο ποταμός Μπέλαγια έχει τεχνητή κοίτη.
Οι επιστήμονες κατέληξαν σε δύο ηλικίες, 500 εκατομμύρια έτη η πρώτη και προτίμησαν την δεύτερη 120 εκατομμύρια έτη.
Οι Αμερικανοί εξέτασαν επίσης τον χάρτη, στο κέντρο ιστορικής χαρτογραφίας στο Ουισκόνσιν των ΗΠΑ. Σύμφωνα με δηλώσεις τους τέτοιος τρισδιάστατος χάρτης θα μπορούσε να κατασκευαστεί μόνο με αεροδιαστημική τεχνολογία. Επιπλέον, τώρα στις ΗΠΑ, δουλεύουν στην δημιουργία ενός παγκόσμιου τρισδιάστατου χάρτη παρόμοιου με αυτόν! Για την κατασκευή απαιτούνται υπερ-υπολογιστές και έρευνα από δορυφόρο!
Οι ερευνητές που ανακάλυψαν τον χάρτη έδωσαν στον κατασκευαστή του το όνομα «Ο Δημιουργός»!
Κάποιος ανεπτυγμένος πολιτισμός υπήρξε και ήταν υπεύθυνος για την κατασκευή του χάρτη.
Τώρα οι ερευνητές είναι βέβαιοι ότι υπάρχουν περίπου άλλα 348 κομμάτια όπως αυτό. Από δείγματα χώματος που πήραν, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ο χάρτης ήταν κάποτε τοποθετημένος πάνω στο όρος Σοκολίναγια. Όμως οι παγετώνες που ακολούθησαν έσπασαν την πλάκα και την διασκόρπισαν στην περιοχή. Θεωρητικά θα πρέπει να έχει μία επιφάνεια περίπου 500 τετραγωνικά μέτρα!
Ο χάρτης αυτός προκαλεί σοβαρά και αναπάντητα ερωτήματα:
-Ποιος ήταν ο κατασκευαστής, αφού εκείνη την εποχή υπήρχαν μόνο δεινόσαυροι;
-Πως μπορεί να υπάρχει διαστημική τεχνολογία πριν 150 εκατομμύρια χρόνια;
-Σε τι χρησιμεύει ένας πέτρινος χάρτης σε ανθρώπους που έχουν διαστημόπλοια;
-Γιατί έγινε τόσος κόπος για έναν χάρτη που ήξεραν ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί;
-Ο χάρτης κατασκευάστηκε για να τον χρησιμοποιήσουν οι ίδιοι, σαν «σημάδι» για κάποιους άλλους ή σαν μήνυμα για τους μεταγενέστερους πολιτισμούς; -

http://visaltis.blogspot.com/2009/05/o-x.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 20:28:26  Εμφάνιση Προφίλ
Oπότε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 20:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Εαρινός
quote:
οπότε

Εδώ φίλε Δήμο θα αναλάβουν οι ειδικοί
aspeti..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 21:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
mimoza
quote:
Αρχαιολόγοι ανακάλυψαν το 1999 στο Μπασκίρ μία μεγάλη πλάκα, ηλικίας 120 εκατομμύριων ετών, με τον ανάγλυφο χάρτη της περιοχής των Ουραλίων.


http://news.pathfinder.gr/periscopio/248785.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 22:20:51  Εμφάνιση Προφίλ
Ax αυτοί οι Ρώσοι επιστήμονες τι κάνουν...Μετά την κόλαση ανακάλυψαν και χάρτη 120 000 000 ετών...Ήλπιζα να βρουν κανά παράδεισο


Το συγκεκριμένο γεγονός γυρίζει τον κόσμο από τότε που πρωτοδημοσιεύθηκε το 2002 στην Pravda
"map of the creator"

http://english.pravda.ru/main/2002/04/30/28149.html Ημερομηνία 30/4/2002

πάμε να δούμε άλλα "έγκυρα" δημοσιεύματα αυτής της "έγκυρης" ιντερνετικής εφημερίδας (που ιδρύθηκε από πρώην υπαλλήλους της γνωστής εφημερίδας


Εξωγήινοι κλέβουν σπέρμα από γήινους

http://english.pravda.ru/science/19/94/378/13623_aliens.html

Συνέντευξη από το παιδί από τον Άρη

http://english.pravda.ru/science/19/94/377/12257_Martian.html


Και άλλα ενδιαφέροντα...

Α και το αγαπημένο μου, που δεν έχει δημοσιευθεί στην Πράβδα αλλά γυρίζει τον κόσμο εξίσου πολλά χρόνια

http://www.amightywind.com/hell/aboutsounds.htm

Ρώσοι επιστήμονες κάνουν γεώτρηση που φτάνει ως την κόλαση (κυριολεκτικά)


Για αυτό φωνάζω για έγκυρες πηγές... Ο καθένας γράφει ότι να'ναι στο ίντερνετ...

Α και παρεπιπτόντως

Να και μία φωτό του "χάρτη"



Εγώ βλέπω ένα βράχο με ραγάδες... Εσείς τι βλέπετε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 22:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
allzzaro
quote:
Εδώ φίλε Δήμο θα αναλάβουν οι ειδικοί
aspeti..

χεχε.. τι σας έλεγα?
Ο ειδικός..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 22:28:25  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινέ, θα ήθελα τι βοήθεια σου, μιας και φαίνεσαι να μη θες το φανατισμό...


Πώς μπορείς να κάνεις διάλογο και να μην εκνευριστείς όταν ο συνομιλητής σου αρνείται πεισματικά να εξετάσει τα στοιχεία που του δίνεις;

Πώς μπορείς να κάνεις διάλογο όταν ο συνομιλητής σου δεν έχει καταλάβει τι υποστηρίζεις και διαφωνεί με κάτι άλλο άσχετο παρουσιάζοντας το ως άποψη σου;


Πώς μπορείς να αντιμετωπίσεις έναν άνθρωπο που του συστήνεις ΟΧΙ να σε πιστέψει αλλά να διαβάσει βιβλία και αυτός σου λέει ότι δεν είμαστε σχολείο για να τον εξετάσεις;


Πώς μπορείς να κάνεις διάλογο με έναν άνθρωπο που δεν αναζητά την αλήθεια αλλά έχει ήδη μια θεμελιωμένη αλήθεια στο μυαλό του και ψάχνει κομματάκια πληροφορίας που συμφωνούν με αυτή; Ενώ είναι γνωστό ότι ο σωστός τρόπος σκέψης είναι να βγάζεις συμπεράσματα από τα στοιχεία που έχεις... Για να λέμε τα αυτονόητα


Πώς μπορείς να κάνεις διάλογο με άνθρωπο που δε θέλει επιστημονική αναζήτηση αλλα εξουσία μέσω της καλλιέργειας ορισμένων αντιλήψεων;


Πώς κάνεις διάλογο με κάποιον που έχεις διαπιστώσει πολλές φορές ότι παραπληροφορεί;

Θα ήθελα ειλικρινά τη συμβουλή σου...


Όσο για το τι είναι γνώση, έχω γράψει στη "γνώση", στο θέμα για την εξέλιξη αρκετά πράγματα... το πώς ορίζεται και πώς αποκτάται...

Edited by - IndustrialAngel on 08/06/2010 22:31:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 22:30:18  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είμαι ειδικός, απλώς εκθέτω τις σκέψεις μου και την έρευνά μου...

Διαφωνείς με κάτι από αυτά που γράφω, γείτονα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 22:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
γώ βλέπω ένα βράχο με ραγάδες... Εσείς τι βλέπετε ;

μμ.. εγώ βλέπω κάτι σαν μπακλαβά..


quote:
Διαφωνείς με κάτι από αυτά που γράφω, γείτονα;

Γιατί με ρωτάς? για τον μπακλαβά?

quote:
Θα ήθελα ειλικρινά τη συμβουλή σου...

έχεις αρχίσει να με ανησυχείς πάντως..

Edited by - allzzaro on 08/06/2010 22:54:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 22:55:56  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι ρώτησα για να δω αν συμφωνείς ή όχι; Εσύ τι λες δηλαδή, είναι σοβαρό εύρημα ή όχι;


Έλα ντε... τι χάρτης είναι αυτός ο μπακλαβάς;


Σε αυτά που έγραψα στον εαρινό μιλάω πολύ σοβαρά

Edited by - IndustrialAngel on 08/06/2010 22:56:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy