ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 19:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ότι είσαι βλάκας, το έχεις αποδειξει Βιομηχανικούλη μου,
αφού πιστεύεις, ότι θα μας πεις πως έχουν τα πράγματα, λές και χτές γίνανε όλα..
Μονο ένας βλάκας θα πίστευε, ότι μπορεί να πει στον άλλο απο
που βγαίνει ο ήλιος, ή τι λέει ένα απλό κείμενο, που μελέτησε, πριν τον άλλο...
Κι εσύ, είσαι αυτό το είδος του βλάκα...
Όσο για τα άλλα ...είδη,όπως τα βακτήρια,άσε να μιλάνε οι επιστήμονες, και να λένε σαφή πράγματα,που εσύ δεν μπορείς να μετατρέψεις σε ψέματα, για να αποδείξεις στον εαυτό σου, ότι μπορεις να κοροιδέψεις τον άλλο...Όπως ο Λένσκι, που παραδέχτηκε, ότι δεν ειδε μεταλλάξεις, όπως λέει η εξέλιξη του Δαρβίνου....Βγήκε,ομως, ο νεοδαρβινισμός και καθάρισε:Τα ενέταξε όλα, οποιαδήποτε εξέλιξη, στο δικό του δόγμα..
Κι εσύ ιερέας του ιερατείου του....
Δεν ξέρω ρε παιδί μου, τι γνώμη έχεις για την πάρτη σου, αλλά, αδικείς πάρα πολύ τους άλλους, πράγμα που θα σε απομονώσει απο την κοινωνία..Γίνεσαι πολυ ακραίος,χωρίς να το καταλαβαίνεις...
Κουλάρισε, θα παρεκτραπείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 19:56:14  Εμφάνιση Προφίλ
Τι θες να γίνει τώρα; Να κάνω quote και τις 42 σελίδες για να δείξω ότι είσαι βλάκας;


ΡΕ γράφει παρατηρήθηκαν ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ μεταλλάξεις, και είχαμε εξέλιξη των Ecoli ώστε να γίνουν πιο αποδοτικά στο να διασπούν τη γλυκόζη... Αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΗ επιτυχία της εξέλιξης ως θεωρίας.


Το λινκ της εργασίας το ανέβασα, σε ποια σελίδα λέει ότι δεν είδε μεταλλάξεις ρε βλαμμένε; Αφού αντέγραψα το συμπέρασμα και το λέει καθαρά, θες να πάμε λέξη λέξη να σου αποδείξω ότι είσαι βλάκας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 20:35:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ή τι λέει ένα απλό κείμενο, που μελέτησε,

Με τη διαφορά ότι εσύ δε μελέτησες το αυθεντικό κείμενο αλλά πειραγμένη μετάφραση από διάφορους δημιουργιστές, και επίσης το κείμενο δεν είναι απλό είναι επιστημονική εργασία, περιπτερά...


Γιατί δε στέλνουμε ένα μέηλ στον άνθρωπο τον ίδιο να τον ρωτήσουμε; Να δούμε τι θα πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 20:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχω πολύ καιρο, που σου λέω, ότι δεν είσαι σοβαρός,....
Γιατί το συνεχίζεις;....Πρέπει να γίνεις πολύ γελοίος;...
Βρίθει το διαδίκτυο, απο πληροφορίες,για το θέμα, διάβασε τιποτε....
Στο κράξιμο την έχουν....
Μόνο εσύ πιστεύεις διαβάζεις;
Ή τόσο λάθος εικόνα έχεις;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 20:52:34  Εμφάνιση Προφίλ
Το διαδίκτυο βρίθει ακριβώς... Μόνο που οι δημιουργιστές είναι αυτοί που προσπαθούν να βγάλουν λάθος την έρευνα του Λένσκυ και διαφωνούν με αυτήν και ο Dawkins είναι αυτός που την υιοθετεί

Την εργασία δεν την έχεις διαβάσει στην αυθεντική της μορφή εσύ πάντως...

Εγώ θα στείλω μέηλ προσωπικά στον Λένσκυ και θα ποστάρω την απάντηση του

Edited by - IndustrialAngel on 14/06/2010 20:53:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 21:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και στο συγκεκριμένο ζήτημα, για τους εξελικτές, η ρίζα του προβλήματος μαζί τους, βρίσκεται στο γεγονός ότι η «επιστήμη» τους έχει δυο ορισμούς της έννοιας επιστήμης:
Από την μία μεριά, με τον όρο «επιστήμη» λέμε την μέθοδο έρευνας, που μετρήσεις, πειράματα με δυνατότητα επανάληψης, και ιδιαίτερα μία ανοικτού πνεύματος κριτική διάθεση που θέλει,ολα να ελέγχονται, με μεγάλη προσοχή, πριν βγούν συμπεράσματα....
Έχουμε, όμως, και την άλλη, «επιστήμη»..Αυτή που έχει ταυτιστεί με μια φιλοσοφία γνωστή ως υλισμός ή επιστημονικός νατουραλισμός. Αυτή η φιλοσοφία υποστηρίζει, πως ο φυσικός κόσμος, η ύλη στις διάφορες μορφές της, είναι ό,τι υπάρχει, ή τουλάχιστον, το μόνο πράγμα γύρω από το οποίο μπορούμε να έχουμε κάποια γνώση. Σαν φυσική συνέπεια ακολουθεί ο συλλογισμός ότι, αφού η φύση είναι ό,τι υπάρχει, θα πρέπει η ίδια η φύση να μπορεί να δημιουργεί, και ότι στην διαδικασία της δημιουργίας του κόσμου ο Θεός δεν μπορεί να έχει καμία θέση. Το παράδοξο είναι ότι οι θιασώτες αυτής της φιλοσοφίας σχετικά με την προέλευση όσων υπάρχουν απαιτούν οι φοιτητές να μην την προσεγγίσουν με ανοικτού πνεύματος σκεπτικισμό, αλλά να την αποδεχτούν με πίστη.....
Πίστη, ή στην πυρά...
Ιερατείο κανονικό, που έχει και ιερά εξέταση...
Τόσο ελεύθερα, σκεπτόσαστε;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 21:21:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι με τη διαφορά ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πειράματα στο Θεό, οπότε για ποια επιστήμη μιλάμε τότε; Πώς μπορούμε να τσεκάρουμε το αίτιο αν αυτό είναι μια πανίσχυρη οντότητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 22:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν είναι πιο λογικοφανές, να έχει τέτοιες ικανότητες, δυνατότητες, ένα τέτοιο ανώτερο Όν,Βιομηχανικέ, απο την θεωρία του Δαρβίνου, πρόσεχε, όταν αυτή η δεύτερη, δεν είναι καν σταθερή και αλλάζει,δίχως να ξέρουμε, τι τελικά θα φτάσει να πρεσβεύει;...
Και θέλω μια φορά να με καταλάβεις, ότι το λεω προβληματισμένος, όχι απο κακία...
Ειμαι υπέρ των θεωριών,είναι πολύ καλό,να υπάρχουν, πάς το μυαλό
του ανθρώπου, παραπέρα,σκεφτεται περισσότερα, αλλά, όχι για να τα κάνει κανείς πίστη...Να τα ελέγξει,για να πάει παραπέρα, όχι για να μεινει σε αυτά...
Αλλά και μην βιαστεί κανεις να αντικαταστήσει κάτι που έχει, όσο τενεκεδένιο, ή λίγο, ή οπως θές πές το,με κάτι που δεν είναι βέβαιο, ότι στέκει....
Προσωπικά, δεν μου αρέσουν τα βήματα στο κενό..Έχω ....υψολατρεία....
Γυρνώντας στο θέμα, για να δεις πως τα βλέπω, θα σου πω, ότι αν βγάλεις την ταμπέλα, εξέλιξη του Δαρβίνου, ονομάζοντας την επιστήμη, αναζήτηση του ανθρώπου, τότε θα είμαστε μαζί,σε όλα.Υποθέσεις, συμπεράσματα, προοπτικές,ιδέες...
Είναι θέμα τίτλου,όμως, τελικά;...
Με τον Θεό, έχεις απόδειξη, την θρησκευτική ιστορία του ανθρώπου, όχι τις δοξασίες, αλλά, τον τρόπο ζωής, την υγειινή,την διατροφή,πράγματα, που δεν υπήρχε περίπτωση τότε, να προσέχονταν...
Παράδειγμα, η νηστεία..Γίνεται καθαρά για να ..καθαρίζει το έντερο του ανθρώπου και να είναι πιο πνευματικός κι όχι κοιλιόδουλος...
Γιατί αυτό θα του στερεί την πνευματική του ανάπτυξη κι εξέλιξη...
Για να το θέσω απο μιά άλλη γωνία,φίλε μου, εγώ πιστεύω, ότι ο άνθρωπος, έχει πνευματική εξέλξη, παρά σωματική, γι αυτό και διαφωνώ περισσότερο στο θέμα της εξέλιξης..Βγάζει τον άνθρωπο απο την πορεία του...Απο κει που ειναι τώρα, τον βάζει πίσω και τον υποβιβάζει σε ένα τυχαίο όν...Γενικά, οχι ειδικά...Γενικά,υποστηρίζεται,οτι ο άνθρωπος, ειναι ένα ΖΏΟ...
Με συγχωρείς, αλλά ,δεν το χαίρομαι, ούτε το ασπάζομαι αυτο..
Πιστεύω, ότι είμαστε πνευματικά όντα, με αποδείξεις,που έχω μελετήσει, ζήσει, κατανοήσει, συνηδειτηοποιήσει γιατί και η επιστήμη πιστεύει σε κάποια πράγματα, με αποδείξεις,όχι σαν θεωρία, μόνο...
Απο κει κι έπειτα,μην προσβληθείς, αλλά, είσαι πολύ μικρός ακόμη, για τέτοια συμπεράσματα, οριστικά...Προβληματισου, κάνει καλό...
....Σε σένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 23:04:32  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω. Αφού δεν μπορώ να υποτάξω το Θεό,αφού είναι πανίσχυρος, τι νόημα έχει να ανάγω εκεί τις εξηγήσεις μου; Ο κεραυνός εξηγήθηκε και τώρα προστατεύουμε τα κτίρια μας από αυτόν. Ο ηλεκτρισμός υποτάχθηκε και τον χρησιμοποιούμε.


Τι νόημα έχει να εξηγείς τα πράγματα με το Θεό; Τι σε διαχωρίζει από τους Ζουλού που πιστεύουν στο Θεό της βροχής; Εσύ πιστεύεις στο Θεό της Δημιουργίας...


Ας πούμε τρως, έτσι δεν είναι; Γιατί τρως; Ένας πανίσχυρος Θεός μπορεί να σε κάνει να χορτάσεις χωρίς να φας. Επίσης ένας πανίσχυρος Θεός μπορεί να σε κάνει να πεινάς ΟΣΟ και αν φας. Τότε γιατί συνδέει την επιβίωση σου με το φαΐ. Αυτό δεν είναι ανθρώπινη αιτιοκρατική,ματεριαλιστική, σκέψη; Το φαΐ σου δίνει ζωή. Βλέπεις πουθενά σε αυτήν την πρόταση τη λέξη Θεό;

Edited by - IndustrialAngel on 14/06/2010 23:07:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 23:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εσύ Βιομηχανικέ, μου, είσαι σίγουρος, για το θεό που πιστεύεις,
ότι δεν είναι δημιούργημα;...Γιατί ο δικός μου, έχει αποδείξεις.....
Εκατομμύρια μάρτυρες και πιστούς που το χουν καθε μέρα, με τη σχέση μαζί Του...Εσύ, μπορείς να πεις το ίδιο για το δικό σου θεό;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 23:24:58  Εμφάνιση Προφίλ
Πάλι δεν απαντάς... σου κάνω μια απλή ερώτηση... Γιατί τρως; Γιατί σκέφτεσαι ματεριαλιστικά συνδέοντας την ύπαρξη σου με ένα υλικό αίτιο;

Όσο για το ποιανου Θεός είναι κτλ... συνενοήσου πρώτα με τους Καθολικούς και τους Προτεστάντες κτλ κτλ ΠΟΙΟΝ ακριβώς Θεό και ΠΟΙΟΝ ακριβώς Ιησού εννοείτε και ΠΟΙΟ Άγιο Πνεύμα. Μετά συνενοήσου με τους Μουσουλμάνους, τους Βουδιστές κτλ κτλ ΠΟΙΟ Θεό εννοείται (τον Αλάχ, τον Κρίσνα, το Θεό) και μετά πες μου για Θεό

Edited by - IndustrialAngel on 14/06/2010 23:25:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 23:28:02  Εμφάνιση Προφίλ
Α παρεπιπτόντως, όταν σε βολεύει μετράς τους Ορθόδοξους στα ποσοστά σου και όταν δε σε βολεύει μας λες πουλημένους...


Θα λες ότι η σχισματική εκκλησία που ακολουθείς αριθμεί μερικέςν χιλιάδες πιστούς. Αλλιώς να ζητήσεις συγγνώμη που είπες πουλημένους τους ΟρθόδοξουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 08:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όταν συζητάμε για τα θέματα του φόρουμ, με κόσμιο τροπο με χαρά να σου απαντάω,Βιομηχανικέ μου,αλλά, επειδή έχουμε αρχίσει και στενοχωρούμε πολύ κόσμο, εγώ δεν θα απαντάω πλέον σε θέματα προσωπικού επιπέδου κι όταν γίνεται κόντρα...
Δεν ήθελα ποτέ κατι τέτοιο και δεν το θέλω...
Αλλα θέλω και δεν είναι για να πιέζω κανέναν, είτε το θέλω, ειτε όχι...
Με συγχωρείς για τελευταία φορά, αν σε έχω προσβάλει...Δεν είχα τέτοια πρόθεση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 15:19:55  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ δε θίγω προσωπικά θέματα εκτός αν με τσιγκλήσεις πάρα πολύ. Το αν η πληροφορία που μας παρουσιάζεις είναι έγκυρη, ψευδής ή απλώς παραπληροφόρηση πρεπεί να αναφερθεί, τουλάχιστον, από τη μεριά μου.


Έχω ήδη γράψει ότι αν περιοριστείς ΜΟΝΟ στην ανταλλαγή επιχειρήματων θα είμαι κόσμιος, δηλαδή κομμένα τα υπεροπτικά υφάκια, οι εξυπνάδες, οι βρισιές κτλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 15:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Για να το θέσω απο μιά άλλη γωνία,φίλε μου, εγώ πιστεύω, ότι ο άνθρωπος, έχει πνευματική εξέλξη, παρά σωματική, γι αυτό και διαφωνώ περισσότερο στο θέμα της εξέλιξης..Βγάζει τον άνθρωπο απο την πορεία του...Απο κει που ειναι τώρα, τον βάζει πίσω και τον υποβιβάζει σε ένα τυχαίο όν...Γενικά, οχι ειδικά...Γενικά,υποστηρίζεται,οτι ο άνθρωπος, ειναι ένα ΖΏΟ...

Δεν σε κάνει ΖΩΟ η εξέλιξη trexagireve , άλλοι σου βάζουν το χαλινάρι ...

Η εξέλιξη δεν κάνει τίποτα απο τα παραπάνω που γράφεις .
Αυτά που γράφεις είναι η προσωπική σου ερμηνεία σχετικά με το ποιές είναι οι επιπτώσεις της .

Η εξέλιξη απλά ειναι η αλήθεια για την καταγωγή του ανθρώπου .
Η εξέλιξη δεν αποκλείει την ύπαρξη του Θεού .
Υπάρχουν αρκετοί εξελικτικοί βιολογοι που είναι Θειστές .

Αυτο που αποκλείει η εξέλιξη είναι το παραμύθι που πουλάνε ολες οι μεγάλες θρησκείες με τον παντοδύναμο Θεό που τα έφτιαξε όλα για χάρη του ανθρώπου .
Γιαυτό και γίνεται τέτοιος πόλεμος εναντίον της .
Αν θέλεις , μπορείς να ζήσεις με το παραμυθάκι σου ευτυχισμένος , και να αναβεις κεριά για να φτιάχνουν βίλες οι δεσποτάδες .

Αν πάλι θέλεις να μάθεις την αλήθεια ψάξε να την βρείς γύρω σου , καθοδηγούμενος απο το παράδειγμα φωτεινών πνεύματων όπως ο Δαρβίνος που αμφισβήτησε το κατεστημένο και υπερασπίστηκε την αλήθεια μέχρι τέλους .

Ετσι οι ανθρωποι προοοδεύουν και δεν γίνονται ΖΩΑ στο μαντρί του κάθε επιτήδειου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 15:48:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η εξέλιξη δεν αποκλείει την ύπαρξη του Θεού .
Υπάρχουν αρκετοί εξελικτικοί βιολογοι που είναι Θειστές .

Ακριβώς, ο Θεοδόσιος Dobzhansky και ο Ken Miller είναι ορθόδοξος και καθολικός αντίστοιχα επί παραδείγματι. Ποτέ κανένας δε στάθηκε να απαντήσει στο γιατί αυτοί όπως και πολλοί άλλοι ΔΕ βρίσκουν σύγκρουση μεταξύ εξέλιξης και θρησκείας.


Όσο για το ζήτημα του ΖΩΟΥ, είμαστε τόσο σίγουροι ότι είμαστε ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ από τα ζώα ώστε να μη θέλουμε να συσχετιστούμε με αυτά; Τα ζώα για παράδειγμα σκοτώνουν για να επιβιώσουν ΟΧΙ για διασκέδαση όπως κάνουν οι κυνηγοί. Επίσης ΠΟΤΕ δε σκοτώνουν άτομα που ανήκουν στο είδος τους για να κερδίσουν πολέμους, πετρελαιπηγές κτλ. Τα ζώα δεν καταστρέφουν το περιβάλλον τους, ζουν αρμονικά με αυτό, δεν το σκάβουν για να βγάλουν χρυσάφι. Το ον που έχει σκοτώσει περισσότερους ανθρώπους δεν είναι ούτε ο λύκος, ούτε η γκριζλι αρκούδα, ούτε ο λευκός καρχαρίας, ούτε η τίγρης. Είναι Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Αιώνια μνημεία "ανθρώπινης συμπεριφοράς": 50 εκατομύρια νεκροί στο Β' παγκόσμιο πόλεμο και 16 εκατομύρια νεκροί στον Α'. Να πάμε πιο παλιά; Πόσοι σφαγιάστηκαν σε πολέμους στην ιστορία; Πόσοι εκατομύρια Ινδιάνοι ; Πόσοι Άραβες; Πόσοι Τούρκοι; Πόσοι Έλληνες; Πόσοι Πέρσες; Αν αυτό είναι "άνθρωπος" χάρισμα τους... 1000 φορές να με λένε ζώο με αυξημένη νοημοσύνη...


Ο άνθρωπος προσπαθεί τόσο απελπίσμενα να γίνει Θεός αποκτώντας δύναμη που καταλήγει ΛΙΓΟΤΕΡΟΣ και από ζώο.

Edited by - IndustrialAngel on 15/06/2010 15:49:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 19:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Αν πάλι θέλεις να μάθεις την αλήθεια ψάξε να την βρείς γύρω σου , καθοδηγούμενος απο το παράδειγμα φωτεινών πνεύματων όπως ο Δαρβίνος που αμφισβήτησε το κατεστημένο και υπερασπίστηκε την αλήθεια μέχρι τέλους .

Μήπως πρέπει και εμείς να αμφισβητήσουμε το κατεστημένο?Όταν θεωρούμε πως ξέρουμε κάτι στα σίγουρα,τότε αυτόματα κλείνουμε τις πόρτες της γνώσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 19:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάποια στιγμή, όμως, φιλε μου think math, πρέπει να καταλάβεις, ότι είμαι ενάντια στα χαλινάρια γενικώς...Επίπονα βιώνω την θέση αυτή και το μόνο που λέω, είναι, ότι τρέχουμε πάρα πολύ και μήπως είναι ...κατηφόρα..Το επίπεδο της κοινωνίας, δεν είναι καλό, οπότε, τα ζητούμενα και τα αποτελέσματα ,ακόμη και της επιστήμης,είναι μεταβλητές κι όχι σταθερές έννοιες.῎...Φἴλε μου, προτιμώ να μιλώ απλά, γιατί αλλοιώς, πιστεύω, χάνεται το νόημα, στις λέξεις...
Μου αρέσει η έρευνα και η περιπέτεια του νου...Το κάνω παιδιόθεν, εξ απαλών ονύχων,που λεμε...Θέλω μόνο και κάποιο προβληματισμό στις ανακαλύψεις και όχι ΛΑΤΡΕΙΑ....Αν με καταλαβαίνεις...
Φίλε μου IndustrialAngel, ότι βγει, δεν μπορεί απο τώρα, να έχει ταυτότητα, οπότε, αυτό δεν μου αρέσει στη θεωρια του Δαρβίνου, ότι ξεκινάνει με δεδομένο, κάτι που είναι μόνο θεωρία και μάλιστα, τόσο ευματάβλητη...Ότι έρευνα γίνεται, την επικροτώ, εκτός απο θυσίες ζώων, για να φτιάξουν απολιθώματα, ή να συγκρινουν, όπως ακόυω και υπάρχουν στοιχεία επι αυτού, για κάλπικα αποτελέσματα, που να βολεύουν, όπως τον αυστραλοπίθηκο, που έχουμε αναφέρει....Πληροφορίες και διασταύρωση, κάνει εύκολα κανεις...
Λίγη λογική, στοιχειώδεις γνώσεις, αναζήτηση και φτάνεις στο να εννοήσεις τι συμβαίνει....
Αυτό θέλω να κάνουμε, φιλαράκι...Να την ψάχνουμε, όχι να δογματιζουμε,σαν παπάδες....Θέσεις, αποδειξεις, έστω, δεδομένα, όχι υποθέσεις...
Το τι γίνεται με τον άνθρωπο, απο τη σχέση του με τον θεό, τον κάνει ξεχωριστό, αυτό θέλω να εννοήσουμε..Όλα τα άλλα, τα ερευνούμε, γιατί,
αν δεν υπολογίσουμε το πνεύμα του ανθρώπου, δεν έχουμε παρά μόνο το μισό άνθρωπο και δεν είναι σωστο, να τσουβαλιάζουμε εκεί μέσα και τον άλλο μισό, ή το σύνολο, που εν τη ενώσει του, μπορεί να αποδίδει αλλοιώς και να είναι ένα άλλο όν...Κοινώς, μου φαίνεται πολύ "λίγος", ο άνθρωπος της εξέλιξης, με ότι εγώ βλέπω να υπάρχει, σήμερα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 19:57:07  Εμφάνιση Προφίλ
Το είπες μια το είπες δυο. Ο αυστραλοπίθηκος είναι γνησιότατο είδος. Δεν είναι μόνο 1 το απολίθωμα είναι πολλά, τα περί συνωμοσίας που εμπλέκουν χιλιάδες επιστήμονες οι οποίοι χωρίς φαινομενικό όφελος διαιωνίζουν ένα ψέμμα είναι απλώς τρελή ιδέα. Και δεν είναι μόνο ο αυστραλοπίθηκος. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ είδη του γένους homo, μετά τον αυστραλοπίθηκο δηλαδή όπως επίσης και ΠΟΛΛΑ είδη του γένους pithecus πριν τον αυστραλοπίθηκο. Το καθένα από αυτά αντιστοιχεί σε ΠΛΕΙΑΔΑ ευρημάτων και απολιθωμάτων. Δε φτιάχνονται θεωρίες με 2 οστά και μόνο. Πρέπει να υποστηρίζονται από πολλά. Τώρα θεωρίες οι οποίες να προσπαθούν να βγάζουν ψεύτικα τα ευρήματα που δε συμφωνούν με αυτές απλώς είναι για τον κάλαθο των αχρήστων. Αν η θεωρία σου δε συμφωνεί με τα ευρήματα απλώς είναι λάθος...Πρέπει επίσης να εξηγεί τη γενετική απόσταση του Νεάτερνταλ η οποία όπως είπα είναι στο 99.7% από το σύγχρονο άνθρωπο και έχει γονίδια στις εκδόσεις του πιθήκου. Αυτό εξηγείται από την εξέλιξη. Το "έτσι το έκανε ο Θεός" είναι απλώς ανεπαρκής εξήγηση. Δεν είναι χρήσιμη σε κανένα.


Και πες ότι ο αυστραλοπίθηκος ΔΕΝ είναι γνήσιος, που αμφιβάλο. Ο αρδιπίθηκος; Ο αιθιοπίθηκος; Ο homo habilis; Ο homo erectus; Μιλάμε για είδη που δεν είναι σαν τον άνθρωπο το σύγχρονο. Αυτοί δε δείχνουν την εξέλιξη του γένους homo μέχρι το σημερινό της μέλος το homo sapiens;

Επίσης, επιχειρήματα του στυλ, "δεν ταιριάζει με το Θεό", "δε μου αρέσει" κτλ δεν απαντάνε σε αυτό που είπα. Ο θεάρεστος, προικισμένος από το Θεό άνθρωπο, έχει κάνει τα μεγαλύτερα φονικά εις βάρος πολλών ζώντων οργανισμών συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού του. Αυτό είναι ψυχή; Οι διαφορά μας από τα ζώα είναι όχι μόνο η Γκέρνικα και η 5η συμφωνία του Μπετόβεν αλλά και ο Β' παγκόσμιος πόλεμος. Αυτό καθιστά τον άνθρωπο ενιότε ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από ζώο. Σε αυτό δε μου απάντησες. Νιώθεις περήφανος ως ον με ιστορία τετοιων μακελιών από τους ομοίους μας;


strangerz2, το αν ανοίγω εγώ ή ο think math πόρτες είναι αδιάφορο. Σημασία έχει ότι επιστήμη ερευνά τα πάντα και αμφισβητεί τα πάντα(και τον ίδιο της τον εαυτό). Ας πούμε ο τρέχα θα σου πει να τον πιστέψεις ότι ο Λένσκι διέψευσε την εξέλιξη. Εγώ θα σου πω ΑΠΛΩΣ να διαβάσεις την εργασία του και να δεις την εξέλιξη να δουλεύει. Η έρευνες γίνονται και επαλήθευουν την εξέλιξη. Τα μεγαλοσύμφεροντα των πετρελαιάδων της Αμερικής ΔΕ θέλουν την εξέλιξη να γίνει γνωστή και πριμοδοτούν τη δημιουργία μιας κυρίως λογοτεχνικής και δημοσιογραφικής αμφισβήτησης. Ο καθένας διαλέγει ποιους θέλει να εμπιστευτεί. Τα φράγκα ή την αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 20:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά, ρε φίλε IndustrialAngel, με δουλεύεις;Εγώ έγραψα,ότι λόγω
των εκατομμυρίων γενεών βακτηριων, δεν πραγματοποιήθηκαν οι μεταλλάξεις που έπρεπε να γίνουν, αλλά, υπήρξε εξέλιξη,μερική και σε ορισμένα θέματα,κάτι που είχε να κάνει με τις συνθήκες, ήδη γνωστό επιστημονικά...
Δεν υπήρξαν οι μεταλλάξεις, που με την θεωρία της εξέλιξης, μεταξύ, όλων των ειδών, δεν συνέβησαν...Ότι ήταν λιγότερες ο γενιές και χρονικές συνθήκες, που απαιτούνταν ,για να φτάσουμε απο την αμοιβάδα στον άνθρωπο, οπως λέει η θεωρία της εξέλιξης... Λέει,δλδ, ότι σε χ εκατομμύρια γενιές, έγιναν όλα τα ζώα, που υποτίθεται υπήρξαν και εξελιχθήκαν,όταν στα βακτήρια,με περισσότερες γενιές,δεν έγιναν ούτε μια, απο είδος σε έιοδς...Αν με εννοείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 20:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
strangerz2, το αν ανοίγω εγώ ή ο think math πόρτες είναι αδιάφορο. Σημασία έχει ότι επιστήμη ερευνά τα πάντα και αμφισβητεί τα πάντα(και τον ίδιο της τον εαυτό). Ας πούμε ο τρέχα θα σου πει να τον πιστέψεις ότι ο Λένσκι διέψευσε την εξέλιξη. Εγώ θα σου πω ΑΠΛΩΣ να διαβάσεις την εργασία του και να δεις την εξέλιξη να δουλεύει. Η έρευνες γίνονται και επαλήθευουν την εξέλιξη. Τα μεγαλοσύμφεροντα των πετρελαιάδων της Αμερικής ΔΕ θέλουν την εξέλιξη να γίνει γνωστή και πριμοδοτούν τη δημιουργία μιας κυρίως λογοτεχνικής και δημοσιογραφικής αμφισβήτησης. Ο καθένας διαλέγει ποιους θέλει να εμπιστευτεί. Τα φράγκα ή την αλήθεια...

Σωστό αυτό για την επιστήμη,έτσι πρέπει να είναι πάντα.Είναι όμως?

Απλά πιστεύω οτι υπάρχει επιστημονικό κατεστημένο και κάποια πράγματα που γράφονται στα βιβλία,δέν είναι αλήθεια.Αποψή μου.

Η προσωπική έρευνα είναι οτι καλύτερο μπρούμε να κάνουμε για να μάθουμε την αλήθεια.Δέν θα έρθει κανένας να μας πεί τί ισχύει και τί όχι.

Όπως και να χει,αυτό που έχει σημασία είναι η εξέλιξή μας.Δέν θα πρέπει να μένουμε στο "ο θεός έφτιαξε την γή και τους ανθρώπους",ή στο γεγονός οτι έχουμε θεωρητικές γνώσεις φυσικής,δέν κατανοήσαμε το σύμπαν μόνο με αυτές τις γνώσεις που έχουμε.Πάντα πρέπει να κάνουμε βήματα μπροστά.Μήν πάρουμε το παράδειγμα των φανατικών και δογματικών χριστιαννών και άλλων θρησκειών,ή των "παγομένων" επιστημόνων.

Edited by - strangerz2 on 15/06/2010 20:20:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 20:50:55  Εμφάνιση Προφίλ
strangerz2
To κατεστημένο δεν αντέχει στην αλήθεια. Αργά ή γρήγορα θα υποχωρήσει. Υπάρχει το παράδειγμα της θεωρίας της κίνησης των ηπείρων. Αυτός που τη διατύπωσε έφαγε το ΜΕΓΙΣΤΟ βρισίδι από το μεγαλύτερο μέρος της επιστημονικής κοινότητας. Κανένας δεν του απαγόρεψε να μιλάει όμως. Παρουσίασε τα στοιχεία του, αργότερα ήρθαν άλλοι και παρουσίασαν και άλλα (πολλοί εκ των οποίων αρχικά νόμιζαν ότι θα έβρισκαν στοιχεία εναντίον της θεωρίας και τελικά βρέθηκαν να προσκομίζουν στοιχεία υπέρ κτλ ) και τελικά με τη συσσώρευση στοιχείων καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είχε τελικά δίκαιο και σήμερα η επικρατούσα θεωρία είναι αυτή της κίνησης των ηπείρων... Συμπέρασμα; Η αλήθεια όσο υπάρχει η επιστημονική μέθοδος θα έρχεται στην επιφάνεια...


quote:
Δεν υπήρξαν οι μεταλλάξεις, που με την θεωρία της εξέλιξης, μεταξύ, όλων των ειδών, δεν συνέβησαν...Ότι ήταν λιγότερες ο γενιές και χρονικές συνθήκες, που απαιτούνταν ,για να φτάσουμε απο την αμοιβάδα στον άνθρωπο, οπως λέει η θεωρία της εξέλιξης... Λέει,δλδ, ότι σε χ εκατομμύρια γενιές, έγιναν όλα τα ζώα, που υποτίθεται υπήρξαν και εξελιχθήκαν,όταν στα βακτήρια,με περισσότερες γενιές,δεν έγιναν ούτε μια, απο είδος σε έιοδς...Αν με εννοείς


Αν αυτό είναι το επιχείρημα σου,τρέχα, δεν έχεις καταλάβει ΟΥΤΕ την εξέλιξη ΟΥΤΕ το πείραμα. Πρώτον οι ρυθμοί αναπαραγωγής των βακτηρίων είναι πάνω κάτω ίδιοι και στο εργαστήριο και στον έξω κόσμο. Περίπου μια διαίρεση το μισάωρο. Οπότε οι γενιές που μεσολαβούν μεαταξύ εμφάνισης ζωής και εμφάνισης πολυκύτταρου οργανισμού είναι ΠΕΡΙΠΟΥ όσα μισάωρα χωράνε μεταξύ του 3.7 δις χρόνια πριν και του 1 δις χρόνια πριν. Δηλαδή περίπου 47.304.000.000.000, περίπου 47 ΠΕΝΤΑΚΥΣ γενιές. Στο εργαστήριο μέσα σε 20 χρόνια είχαν τον αντίστοιχο αριθμό γενεών, περίπου 44 000 αν θυμάμαι καλά. Σε είχα ξαναρωτήσει, τι περιμένεις να γίνει σε τόσες γενιές;


Επίσης, οι γενιές που χρειάστηκαν για να γίνει εξελιχθεί ο άνθρωπος είναι περίπου 6 000 000 χρόνια/30 χρόνια η γενιά( σε αντίθεση με το μισάωρο του βακτηρίου) =200 000 γενιές. Και μιλάμε για αλλαγή του 1.6% του DNA. Στις E.coli παρατηρήθηκαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ αλλαγές στο γενετικό υλικό. Για την ακρίβεια μιλάνε για ΔΙΣ μεταλλάξεις. ΔΙΣ.


Τέλος μια παράμετρος που ξεχνάς, και που αναφέρει το πείραμα ρητά, είναι η σταθερότητα του περιβάλλοντος το οποίο δημιουργούσε τη φυσική επιλογή. Δηλαδή έφτασαν σε ένα peak or plateau όπως λέει αυτολεξί η έρευνα δηλαδή ένα σημείο προσαρμογής στο περίβαλλον το οποίο δεν άλλαζε επομένως δεν είχαν εξελικτική πίεση ώστε να εξελιχθούν περισσότερο. Αυτό που πιστοιποιεί η έρευνα είναι τα όντα προσαρμόζονται στο περιβάλλον και εμφανίζουν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ χαρακτηριστικά,δηλαδή εξέλιξη.

Τώρα το να προσπαθείς να αντιστοιχίσεις 2 άσχετους ζωντανούς οργανισμούς, τον άνθρωπο και την E.coli, προσπαθώντας να βγάλεις "μαθηματικούς κανόνες" ακριβείς, είναι κάτι που δεν έχουν κάνει ούτε οι μεγάλοι βιολόγοι. Ας πούμε μια παράμετρος είναι, η α-σεξουαλική αναπαραγωγή των βακτηρίων ΕΝΑΝΤΙ της σεξουαλικής των ανθρώπων, δηλαδή 2 φύλα τα οποία ανταλλάζουν γονίδια.

Συμπέρασμα; Διάβασε επιτέλους από τις πηγές της την εξέλιξη ΟΧΙ από διάφορους αγύρτες. Μάθε ακριβώς πώς δουλεύει. Ρώτα και κανένα και μετά βγάλε συμπεράσματα


Α παρεπιπτόντως, τσέκαρε τι λέει για το πείραμα του Λένσκι ο Behe του ευφυούς σχεδίου ή τι γράφουν στην conservapedia οι ομοϊδεάτες σου για να δεις ΠΟΙΟΣ τελικά επαληθεύεται από την εξέλιξη.


Εγώ δεν έχω πρόβλημα να το πιάσουμε από την αρχή. Να μου πεις τι καταλαβαίνεις ΕΣΥ ότι είναι η εξέλιξη και εγώ να σε διορθώνω. Ας ξεκινήσουμε με τι εννοείς εσύ όταν λες πείραμα και επιστήμη

Edited by - IndustrialAngel on 15/06/2010 20:52:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 21:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που δεν κατάλαβες Βιομηχανικέ, είνσι ότι οι γενιές των βακτηρίων στο πείραμα, γι αυτό παρατηρήθηκαν, λόγω των αυξημένων
γενεών, που είχαν, ώστε να μελετήσουν το φαινόμενο της εξέλιξης...
Γίνανε αλλαγές, αλλά, όχι μεταλλάξεις απο ειδος σε ειδος, ξαναλέω, παρά το γεγονός, ότι οι γενιές των βακτηρίων, ήταν πολύ περισσότερες, ή ίδιες, θα σε γελάσω τώρα, με όσες, υποτίθεται σύμφωνα με την θεωρία του Δαρβίνου, ότι χρειάστηκαν, για να γίνει η αμοιβάδα άνθρωπος....
αυτό, θέτει ένα προβληματισμό, δεν νομίζεις;...
Τα άλλα, είναι εκτός θέματος εδώ καιρό, ελπίζω, κάποτε να το καταλάβεις..Το ξέρω ότι είμαι αισόδοξος άνθρωπος, αλλά, τι να κάνουμε, αργεί η ..μετάλλαξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:16:30  Εμφάνιση Προφίλ
Κάνεις τεράστιο λάθος.


Πρώτον ΠΟΥΘΕΝΑ στο πείραμα δε λέει ότι αυξήθηκε με κάποιο τρόπο η ταχύτητα αναπαραγωγής τη Ε.coli. Το βακτήριο αυτό αναπαράγεται με παραπλήσιους ρυθμούς είτε εργαστηριακά είτε εξωεργαστηριακά


Δεύτερον, η διαδικασία που αναφέρεις από μονοκύτταρους σε πολυκύτταρους χρειάζεται δις χρόνια που αντιστοιχούν σε ΠΕΝΤΑΚΥΣ γενεές. Αν ήταν με 20 χρόνια να κάνουμε τέτοια πράγματα...δε θα είχαμε εξέλιξη, θα είχαμε υπερεξέλιξη. Τρίτον, από πίθηκο σε άνθρωπο θέλουμε 200 000 γενεές, και λέω λίγες, και σου έδειξα τις πράξεις. Πιάσε την πληροφορία από την αρχή.


Τρίτον, ξέρεις ότι η E.coli ζει στο έντερο του ανθρώπου; Τα βακτήρια δεν είναι κάτι το φανταστικό είναι κάτι που έχουμε γύρω μας. Οι ρυθμοί που πολλαπλασιάζεται είναι αντίστοιχοι.

quote:
ήταν πολύ περισσότερες, ή ίδιες, θα σε γελάσω τώρα, με όσες, υποτίθεται σύμφωνα με την θεωρία του Δαρβίνου, ότι χρειάστηκαν, για να γίνει η αμοιβάδα άνθρωπος

Να μας πεις ΤΙ λέει εσύ με πηγές. Και θα δεις εσύ ο ίδιος ότι κάνεις λάθος.


quote:
Γίνανε αλλαγές, αλλά, όχι μεταλλάξεις απο ειδος σε ειδος,

Όρισε τι εννοείς είδος, αλλαγή και μετάλλαξη για να συνενοούμαστε...


Προτείνω να πάρουμε την πληροφορία από την αρχή, αλλιώς θα αναγκαστώ ΠΑΛΙ να σε κατηγορήσω για παραπληροφόρηση.

Edited by - IndustrialAngel on 15/06/2010 22:17:42

Edited by - IndustrialAngel on 15/06/2010 22:20:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:26:44  Εμφάνιση Προφίλ
http://webhost.bridgew.edu/jhayesboh/Morefood.htm


Υπάρχουν κάποια νούμερα


7,500
Generations of humans since the emergence of Homo sapiens
125,000
Generations since the emergence of the first Homo species


Μόνο το γένος homo (χωρίς να μετράνε το γένος pithecus) υπάρχει εδώ και 125 000 γενεές.Καμία σχέση με τα νούμερα που θες να βγάλειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα δεν έγραψα εγώ Βιμοηχανικέ μου, ότι αυξάνονται με γρηγορότερους ρυθμούς...Έγραψα, ότι επειδή έιναι κατάλληλα για παρατήρηση, έρευνα, πείραμα, πάνω στην εξέλιξη,λόγω του πολλαπλασιασμού τους, τα δοκιμάσανε, αλλά, δεν βγήκε καμία μετάλλαξη σε άλλο είδος, ή παραπλήσιο, αν και οι γενεές που παρατηρήθηκαν, ήταν όσες ήταν κι οι γενεές για να γίνουν όλα τα είδη που πέρασαν απο τη γη, σύμφωνα με τη Δαρβίνιο θεωρία...
Απλό είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ήταν όσες ήταν κι οι γενεές για να γίνουν όλα τα είδη που πέρασαν απο τη γη, σύμφωνα με τη Δαρβίνιο θεωρία

όχι και πάλι όχι. Αφού τα νούμερα σε διαψεύδουν. Δεν το γράφει ΠΟΥΘΕΝΑ το πείραμα. Κανένα βιβλίο δε λέει ότι είναι μόλις 44000 γενεές μέσα σε 3 δις χρόνια.


Ως άνθρωπος που έχει μελετήσει σε ΜΕΓΑΛΟ βάθος την εξελικτική θεωρία σου λέω ότι κάνεις λάθος και να την ξανακοιτάξεις.


Η Ε.coli ζει και στο στομάχι του ανθρώπου, σε 80 χρόνια ζωής πχ τι θα έπρεπε να γίνεται; Να βγάζουμε δεινοσαύρους από τον πισινό μας;


Εφόσον η Ε.coli δεν εφευρέθηκε το 88 που ξεκίνησε το πείραμα αλλά υπάρχει εδώ και εκατομύρια, ίσως και περισσότερα, χρόνια η γενιές που αντιστοιχούν στην ύπαρξή της σε αυτά τα χρόνια είναι ΠΟΛΛΕΣ περισσότερες από τις 44000 που είδαμε στο πείραμα. Η ίδια η Ε.coli υπάρχει περισσότερα χρόνια και περισσότερες γενιές, πώς γίνεται μόνο ένα στιγμιότυπο της ύπαρξης της να είναι ο ίδιος αριθμός γενεών; Και να ταυτίζεται με τις γενιές ΟΛΩΝ των ζώντων οργανισμών;

Το πείραμα δεν μελετάει, ούτε διατείνεται, την εξέλιξη από την αρχή του χρόνου. Δεν κάνει προσομοίωση σύμπαντος. Το πείραμα γενικώς δεν είναι έτσι. Μελετήσανε κάτω από εκτεταμένο χρόνο το βακτήριο για να δουν ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ οι αρχές της εξέλιξης. ΚΑΙ ΙΣΧΥΟΥΝ. Αν είναι δυνατόν, να μπορούσαμε να κάνουμε replay 4 δις χρόνια γεγονότων μέσα σε 20 χρόνια στο εργαστήριο.


Ξαναλέω, μη λες τι λέει η εξελικτική θεωρία όταν δεν την έχεις διαβάσει. Εν πάσει περιπτώσει τρέφω μεγάλες αμφιβολίες για την κατανόηση σου μιας επιστημονικής θεωρίας όταν εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς λάθος τους βασικότερους όρους της. μέταλλαξη και πρόγονος(που τον βάφτισες πρωτόζωο) για παράδειγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 23:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φίλοι μου , λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων έλειψα μερικές ημέρες από το forum . Σήμερα λοιπόν διαβάζοντας μαζεμένες τις σελίδες από 26 έως 30 του «Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου» , είδα με μεγάλη μου απογοήτευση ότι το θέμα έχει μετεξελιχθεί σε στείρα αντιπαράθεση μεταξύ trexagireve και IndustrialAngel , διανθισμένη με εκατέρωθεν ύβρεις , και έχει εντελώς υποβαθμιστεί . Ότι είχαμε να μάθουμε πάνω στο θέμα αυτό , και ήταν αρκετά , το μάθαμε στην αρχή του θέματος παρακολουθώντας τις αναρτήσεις και παραπομπές κυρίως του φίλου IndustrialAngel . Πέραν αυτού όμως θεωρώ ότι οι ύβρεις και οι υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί προς τον συνομιλητή του προκειμένου να τις υποστηρίξη είναι εντελώς περιττές και τον υποτιμούν . Από την άλλη οι θέσεις του φίλου trexagireve στο θέμα εξέλιξη , τις οποίες δεν υιοθετώ , είναι γνωστές . Ο φίλτατος Βαγγέλης είναι εγκλωβισμένος στις «Βιβλικές» γραφές , θεωρώντας την Βίβλο πέραν του θεόπνευστου θρησκευτικού , και ιστορικό-επιστημονικό βιβλίο , και όχι μόνο δεν αλλάζει τις απόψεις αυτές με τίποτα , αλλά πολλές φορές τις υπερασπίζεται με αντιδεοντολογικές μεθόδους ανταποδίδοντας και τις ύβρεις .
Μετά από όλα αυτά η προσωπική μου άποψη είναι ότι το θέμα αυτό ότι είχε να δώση το έδωσε , και η περαιτέρω συνέχισή του όπως εξελίσσεται δεν έχει πλέον κανένα νόημα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 01:21:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Σωτήρη έχεις δίκιο. Χρειαζόμαστε φωνές τις λογικής στα "έντονα" θέματα, να μας ηρεμούν. Έχω εκθέσει το πρόβλημα μου να κάνω διάλογο με τον τρέχα χωρίς να εκνευριστώ αν και τα τελευταία ποστ κάνω μια καλή προσπάθεια να μην παρεκτραπώ. O Εαρινός προσπάθησε να δώσει μια απάντηση αλλά τα τεχνικά προβλήματα μας κράτησαν μακρυά...


Έχω ξεκινήσει μια προσπάθεια αλλού να παρουσιάσω την εξέλιξη με συνεκτικό και κόσμιο τρόπο...


Edited by - IndustrialAngel on 16/06/2010 01:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 11:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, το θέμα και η ενότητα, αφορά θρησκευτικές αντιληψεις,τι να κανω;...Για θρησκεία μιλάμε,..μπουγάδα να βάλω;
Βιομηχανικέ μου, δεν μπορεί να εισαι τόσο βλάκας να μην καταλαβαίνεις τι γράφω...Το έχω διαπιστώσει κι απο άλλα θέμτα, ότι το μόνο που σε ενδιαφέριε είναι να βγάλεις εμένα ανίκανο...Αγόρι μου, οι ,...προσωπικές φιλοδοξίες, ας μείνουν έξω απο το διάλογο....
Σου γράφω για τελευταία φορά, για να βεβαιωθώ, για οτ αν είσαι βλάκας, ή το κάνεις επίτηδες..
Το πείραμα, έγινε με βακτήρια, γιατί πολλαπλασιάζονται με γρηγορότερο απο τα άλλα ζώα ρυθμούς και θα βοηθούσε στην έρευνα, για το πως οι εκατομμύρια γενιές, επηρεάζουν την εξέλιξη, κατά τον Δαβίνο..Είδαν, λοιπόν, ότι παρά το ότι υπήρξαν αλλαγές, δεν έγινε καμία σημαντική μετάλλαξη, σε νέο είδος,όταν οι γενιές, ήταν όσες οι γενιές όλων των ειδών που πέρασαν απο τον πλανήτη γη...Αν επανέλθεις, θα καταλάβω γιατί το κάνεις...Πρόσεξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy