ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:53:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΕΑΡΙΝΟΣ
quote:
Να το έσυραν στο έδαφος δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση...τί έβαλαν κάτω απο τους 1.000 τόνους βάρος και άντεξε ή και δεν συνεθλίβη (στην περίπτωση που ειπωθεί ότι το κύλησαν)...???

Το να μην το έσυραν και να το μετακίνησαν με μή μηχανικούς τρόπους μας οδηγεί σε αντιβαρυτική τεχνολογία.
Το να τοποθετηθούν χάλκινα κατρακύλια ή και σιδερένια αυτά θα επρεπε να ήταν τεραστίων διαστάσεων για να μην βυθιστούν στο έδαφος αφενός, αφετέρου θα είχαν και ενα βάρος ανάλογο του ογκόλιθου.
Μην ξεχνάμε οτι δεν είχαν στη διάθεση τους ούτε σχοινιά απο polyamide ούτε τροχαλίες με ρουλεμάν.
Συνεπώς τα κατρακύλια τα ογκώδη και θεόβαρια σχοινιά και οι ογκώδεις τροχαλίες καθώς και η προετοιμασία του εδάφους είναι κάτι το ασύλληπτο.
Εκτος αυτού μεγάλο μυστήριο ακόμα μεγαλύτερο απο τη μεταφορά του ογκόλιθου είναι η εξόρυξη του καθώς και η τοποθέτηση του αφού θα έπρεπε να ανυψωθεί. Και μην βρεθεί κανείς να υποστήριξει οτι ανυψώθηκε σε ανηφορικές ράμπες γιατί θα πέσουν γιαούρτια.


Για λέγε , τι γιαούρτι θα έχει το μενού , διότι αν είναι ο τύπος που μου αρέσει και με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει να αναπροσαρμόσω τις τοποθετήσεις μου ....


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 13:56:15  Εμφάνιση Προφίλ
Πω πω γουστάρω, πήρε φωτιά το θέμα πάλι

Πάμε να δούμε ένας ένας τι λέει

alex22
http://www.youtube.com/watch?v=_Vowx9r-Nso

Το κόλπο που κάνει ο μάγος που μας έδειξες δεν είναι πρωτότυπο. Δες τι κάνει το παλικάρι στο βιντεάκι....Σου θυμίζει τίποτα;;;;;Κοστίζει $9.99 σε ένα πολυκατάστημα στην Αμερική... Είμαι παράλογος που είμαι σκεπτικιστής;;;; Παρεμπιπτόντως είμαι μεγάλος φαν τέτοιων επιδείξεων και ερασιτέχνης illusionist, σε αντίθεση με τους επιστήμονες που τον εξέτασαν, επομένως εγώ δεν την πατάω εύκολα. Θέλει και λίγο πονηριά και γνώση της λαμογιάς εκτός από τετράγωνη λογική και γνώσεις του φυσικού κόσμου για να μη σε πιάσουν κορόιδο...


Εαρινός
Θα δεις ότι όλη η λογική της υπόθεσης "ancient astronaut" με μια διαφοροποίηση στη φρασεολογία ταυτίζεται με τα μαργαριτάρια των δημιουργιστών. Οι 2 ψευδεπιστήμες ακολουθούν "βίους παράλληλους" για αυτό και είναι σκόπιμο να τις δούμε στο ίδιο θέμα (τουλάχιστον για μένα). Πρόσεξε και τι θα πω και στον allzzaro και θα μπεις στο νόημα.


Όσον αφορά στην αντοχή του σχοινιού... Πόσο αντέχει μία τρίχα;;;; Γελάς; Ξέρεις ότι από μία τούφα όμως μπορείς να κρατήσεις τον οποιοδήποτε άνθρωπο;;; Το διδάσκουν στους ναυαγοσώστες, από τα μαλλιά μπορεί να κρατηθεί το βάρος ενός μέσου ανθρώπου...Ξέρεις γιατί; Γιατί "αθροίζονται" οι αντοχές. Αυτό που με 1 σκοινί είναι αδύνατο, μπορεί και με 2 και με 10 σκοινιά να είναι εξίσου αδύνατο αλλά με 100 ενδεχομένως να γίνεται... Αν τα σαΐνια που τραβήξανε το σκάφος στην Κυπαρισσία είχανε βάλει δύο σκοινιά δε θα τους κοβόταν (λέων εγώ)


Allzzaro

Ρε γείτονα κανένας επιστήμονας (πόσο μάλλον εγώ ο ελάχιστος) δε θα σου πει ότι αποκλείεται να υπάρχει ζωή (ενδεχομένως και με νοημοσύνη) έξω από τη γη μας. Αν όμως θέλουμε να ψάξουμε στα αλήθεια να τους βρούμε και όχι να κονομάμε με εκδόσεις βιβλίων ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμόσουμε την επιστημονική μέθοδο. Είδες κανένα να ειρωνεύεται το SETI;Το SETI είναι γνωστό πρόγραμμα που ανιχνεύει ραδιοσυχνότητες ελπίζοντας ότι αν κάποιος εξελιγμένος πολιτισμός υπάρχει τότε αυτός θα έχει εφάμιλλες γνώσεις και ικανότητες με εμάς. Όχι δεν ειρωνεύεται κανένας γιατί το διεξάγουν αληθινοί επιστήμονες με σωστή επιστημονική μέθοδο. Και αν ειρωνευτεί το SETI κανένας θα τον περιλάβω εγώ ότι είναι άσχετος... Δεν είναι ότι είμαστε αντίθετοι στην όλη υπόθεση της εξωγήινης ζωής, το αντίθετο ισχύει... Αλλά όποιος κάνει "παρακάμψεις" στην επιστημονική μέθοδο και δεν είναι αξιόπιστα τα πορίσματα του και δεν τον παίρνουμε στα σοβαρά και ναι τον θεωρούμε (αυτόν και το συνάφι του Νταίνικεν, Icke, Σίτσιν κτλ κτλ) απατεώνα...


Θα σου πω κάτι που είπα και στον τρέχα, ΜΗ σκέφτεσαι με δικαστικές αποφάσεις. Βλέπω τους ογκόλιθους και ΚΡΙΝΩ ότι δε θα μπορούσαν να είχαν μετακινηθεί αλλιώς. Αυτό είναι δικαστήριο και πίστεψε με ο κοινός νους δεν είναι ο τέλειος δικαστής γιατί πλανάται εύκολα. Επίσης , δεν είναι επιστήμη η παράθεση αρνητικών στοιχείων, δηλαδή κάνουν λάθος οι άλλοι για αυτό εγώ έχω δίκιο. Αν αποδείξεις ότι κάνουν λάθος οι άλλοι δεν αποκλείεται να ισχύει και κάτι τρίτο και να μην ισχύει αυτό που λες εσύ. Καταλαβαίνεις τη λογική μου;


Ο Νταίνικεν λοιπόν, στα μάτια μου, είναι ψευδεπιστήμονας γιατί είπε βλέπω τα βαριά αντικείμενα και ΚΡΙΝΩ (πρώτο λάθος) ότι δεν μπορεί να τα έχει μετακινήσει ανθρώπινη ομάδα. ΆΡΑ (άλμα λογικής, δεύτερο λάθος) είχαν αντιβαρύτητα. Δεν παράθεσε κανένα θετικό στοιχείο.


Πάμε να δούμε την άλλη πλευρά, της κομπλεξικής και μισαλλόδοξης, ορθής επιστήμης. Οι άνθρωποι παραθέτουν θετικά στοιχεία που υποστηρίζουν τον ισχυρισμό τους. Δηλαδή λένε:"ΜΑΛΛΟΝ τα έφτιαξαν κάποιες χιλιάδες εργάτες γιατί (εδώ είναι το θετικό στοιχείο) ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΑΦΟΥΣ ΕΡΓΑΤΩΝ. Δεύτερον θετικό στοιχείο είναι αυτό που λέει ο Agnostic ότι και αλλού μετακινούσαν βαριά αντικείμενα με την ανθρώπινη δύναμη.


Αλλά ας δούμε αυτό που λένε οι Αμερικάνοι το "Big Picture". Δηλαδή στα σοβαρά ευσταθεί ο ισχυρισμός ότι ήρθαν στη γη μας εξωγήινοι και γύριζαν τον κόσμο κάνοντας χαμαλίκι και μετακομίσεις με την υπερτεχνολογία τους; Ήρθαν στην Ελλάδα κουβάλησαν τα Κυκλώπεια τείχη, πήγαν στα Νησιά του Πάσχα κουβάλησαν τα κεφάλια, πήγαν στην Αίγυπτο έχτισαν της πυραμίδες... Δηλαδή έχουμε έναν πολιτισμό κάτοχο γνώσης για διαγαλαξιακά ταξίδια ο οποίος ήρθε στη γη για να κουβαλάει μεγάλες πέτρες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Και μάλιστα τις έβαλε σε τέτοια θέση ώστε να δείχνουν άστρα τα οποία σήμερα ΔΕΝ τα δείχνουν λόγω της κίνησης της γης στο γαλαξία;;;; Τους ξέφυγε αυτό το λεπτό σημείο;


Και ξαναρωτάω το ξυράφι του Όκαμ το έχεις υπόψιν σου;;;


Edited by - IndustrialAngel on 30/04/2010 14:18:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 14:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου καλή σας ημέρα
________________________________-
Agnostic
Οπότε μάλλον θα πρέπει να αναζητήσουμε τον υποτιθέμενο προηγμένο παναρχαιο πολιτισμό σε άλλες πολιτείες και όχι σε μια βίδα από δω (από αναξιίοπιστα sites και ιδιόρρυθμα blogs), μια βαριά πετρα από εκεί και στα μυθολογικά κείμενα αρχαίων λαών που δεν είναι παρά μια αντανάκλαση του υπάρχοντος κόσμου με τις απαραίτητες σάλτσες υπερβολής. Ισως και σε άλλους πλανήτες θα έλεγα εγώ, αφού η εξέλιξη των οργανισμών στη γη είναι γνωστή και δεν προϊδεάζει για κάτι ανατρεπτικό αναφορικά με τη ροή της βιολογικής και πολιτισμικής εξέλιξης
_____________________________________
Πόσο σίγουροι μπορεί να είμαστε για αυτό φίλε μου ?
Από κάποια αναμφισβήτητη πηγή άκουσα ότι η Γη ζει την Τρίτη ζωή της σε σχέση με τις υπάρξεις που ζουν σ αυτήν.
Τις δυο προηγούμενες φορές σχεδόν κάθε ζωή επάνω στην Γη καταστράφηκε σχεδόν τελείως, και η ζωή ξανάρχισε σχεδόν από το μηδέν.
Μπορούμε να το αποκλείσουμε αυτό?????
Μπορούμε να πούμε ότι κάποια ευρήματα (όπως αυτά που αναφέρατε) δεν ανήκουν σε πολιτισμούς ΓΗΙΝΟΥΣ αλλά πολύ πιο παλιούς που υπήρξαν και άφησαν ίχνη τέτοια που άντεξαν στον χρόνο και που ο πολιτισμός τους είναι εντελώς άγνωστος σε εμάς?????????
Πρέπει οπωσδήποτε πράγματα τα οποία δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε και να τα εξηγήσουμε να τα ρίχνουμε στους εξωγήινους????????
Δεν νομίζω ότι είμαστε οι μόνοι, ούτε και θα είμαστε οι μόνοι που έχουμε και δημιουργούμε πολιτισμό και επιτεύγματα της μηχανικής και και και
Κατά την γνώμη μου ισχύει αυτό που άκουσα και ας μην υπάρχουν εξηγηματικές αποδείξεις, αλλά μπορούν να βασιστούν στην απλή λογική.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 15:20:52  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε glinaaea
Μπορείς να μας την ονομάσεις και να την ξέρουμε και εμείς την πηγή αυτή που λέει για τρίτη ζωή;

γιάπετ

Ξέχασα να σου απαντήσω, είσαι πολύ παλιός φίλε μου, 6ταξιο γυμνάσιο και δε συμμαζεύεται(σε πειράζω ως μικρός πού είμαι με το παρεξηγάς). Σε πάω όμως γιατί δεν αφέθηκες να γίνεις κούτσουρο αλλά μορφώνεσαι... Εγώ από την άλλη είμαι γνήσιο τέκνο του συστήματος 17 χρόνια στα θρανία άμα μετρήσεις από την πρώτη δημοτικού μέχρι το πολυτεχνείο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 15:53:49  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι ποιό είναι μεγαλύτερο άλμα λογικής...


Να θεωρούμε ότι 20.000 εργάτες τραβούσαν με ΚΑΤΙ τόσο ανθεκτικό, που είχαν καταφέρει να το προσαρμόσουν έτσι ώστε να είναι και χειριζόμενο, ένα μεγάλιθο 1000 τόνων ή να θεωρήσουμε ότι αγνοούμε τον τρόπο με τον οποίο τα κατάφεραν και καλώς κάνουμε υποθέσεις;;;

Όσο για τον Ντένικεν αλλά και άλλοι εξερευνητές, το μόνο που έκανε ήταν να αναρωτιέται γι' αυτά που ανακάλυπτε.

Δεν θεμελίωσε καμμία θεωρία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 16:05:59  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.debunker.com/texts/vondanik.html
Να μερικά "λαθάκια" του Νταίνικεν. Δεν ήξερα ότι είχε συλληφθεί για πλαστογραφία και απάτη. Έλα ρε, ο σοβαρός αρχαιολόγος ήταν και con artist στον ελεύθερο χρόνο του;;

Ποια η εξήγηση σου για τους τάφους των εργατών δίπλα στις πυραμίδες γιάπετ; Τι να τους κάνεις τους εργάτες αν έχεις αντιβαρύτητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 16:41:54  Εμφάνιση Προφίλ
Κατ' αρχήν, όπως είπαμε, δεν ήταν αρχαιολόγος και δεύτερον, δεν μ' ενδιαφέρει προσωπικά, τι κάνει στον ελεύθερο χρόνο του.
Για να κρίνω ενέργειες οποιουδήποτε θα πρέπει να γνωρίζω ολόκληρο το παρασκήνιο, τι έκανε, γιατί το έκανε, πώς και από ποιούς διαπιστώθηκε ότι το έκανε, ποιά ήταν τα κίνητρα αυτών που το κατηγόρησαν και πάει λέγοντας...

Εμένα μ' ενδιαφέρει η δουλειά του και όχι ο ίδιος ο Ντένικεν. Αν κατηγορήθηκε για οτιδήποτε, δεν σημαίνει ότι οι φωτογραφίες και οι αναφορές στα βιβλία του είναι απάτη, για το λόγο ότι υπάρχουν στ' αλήθεια αυτά τα ευρήματα και δεν είναι πρόσμειξη φωτογραφιών.

Όσο για τους τάφους δίπλα στις πυραμίδες, δεν μπορώ να γνωρίζω τους λόγους ύπαρξής τους, ούτε να είμαι βέβαιος ότι ανήκουν στην ίδια περίοδο, ούτε αποκλείουν την αντιβαρύτητα που έτσι κι αλλιώς είναι μια απ' τις εικασίες που μπορούμε να κάνουμε, σήμερα, χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι αυτός ήταν ο τρόπος ανύψωσης των ογκόλιθων., άσχετα αν είναι πιθανότερος απ' το κουβάλημα τραβώντας...

Αυτή η ερώτηση για τους τάφους μου έφερε στο νου και μια άλλη.

Γιατί δεν βρέθηκαν σκελετοί μωρών στον Καιάδα, αφού οι Σπαρτιάτες "πετούσαν" εκεί τα μη αρτιμελή βρέφη;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 17:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το γεγονός, ότι συζητάτε για τον Έριχ Φον Νταίνικεν,είναι αρκετά χαμηλό ,για να σε κάνει ρε Γιάπετ, να βάζεις εκτός τη λογική σου....
Τι κόκκαλα να βρεθούν και τι σκελετοί στον Καιάδα;
Και τα..όρνια, τα τσακάλια τι θα κάνανε ρε φίλε;
Πλέκανε πουλόβερ;
Δεν ήταν σε τάφους τα μωρά....
Μην θίγεις μια ιστορία, που θα σε πληγώσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 17:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Ακούς τον OANNHSEA στη φαιδρή του τοποθέτηση οτι ενας ογκόλιθος απο γρανίτη μήκους 15 μέτρων πλάτους 10 και ύψους 1,5 θα κοπεί με μια χάλκινη λάμα και ενα αλφάδι. Τι μήκος θα έχει ρε φίλε oannhsea αυτή η λάμα και τι πάχος? Μου αρέσει που θέλεις να σε παίρνουμε στα σοβαρά?

Φαιδρή;;;
Μήπως γιατί εγώ είμαι μηχανολόγος alzzaro και καταλαβαίνω και εσύ όχι; Για αυτό σου φαίνεται φαιδρή;;;
Ή μήπως σου έχουν κάψει το μυαλό όλες οι γελοιότητες αυτώ των σκουπιδιών και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τις εποχές τις δημιουργήθηκαν τα αντικείμενα που συζητάμε;
Οι ογκόλιθοι της Ηλιόπολης δημιουργήθηκαν από ΡΩΜΑΙΟΥΣ!!! Και τότε είχε βρεθεί το σίδερο...

Αλλά για πες μου ειλικρινά, γιατί δεν κάνεις τη δοκιμή να κόψεις ένα κομμάτι γρανίτη με τον τρόπο που σου είπα;;;
Μήπως γιατί όταν δεις τον χαλκό να κόβει το γρανίτη θα πρέπει να φτύσεις κατάμουτρα όλους αυτούς τους απατεώνες;;; Ή μήπως γιατί φοβάσαι να εγκαταλήψεις τα παραμύθια τους;;;

quote:
Όχι βρε, τι είναι αυτά που λες τώρα;;
Ένωσαν πολλές πολλές λιγαριές, έφτιαξαν πολύ πολύ γερά σχοινιά, πήραν πολλές πολλές χιλιάδες σκλάβους (που ήξεραν και κολύμπι διότι μεσολαβούσε και θάλασσα), τους έζεψαν και αυτοί τραβούσαν και τραβούσαν και τραβούσαν και μετά σήκωναν και σήκωναν και σήκωναν... μέχρι προχθές...


ΑΧΑ!!!
Άρα παραδέχεσαι γιαπέτ ότι ο χριστιανικός θεός υπάρχει και είναι παντοδύναμος...
Επιτέλους...
Να και κάποιος που πιστεύει ότι τον Ιουστινιανό τον βοήθησε ο Θεός για να χτίσει την Αγία Σοφία...

quote:
Κάτσε φίλε γιαπετ γιατί εδώ θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.
Οι ογκόλιθοι αυτοί εχουν βάρος πάνω απο 700 τόννους.


Εκεί είναι το πρόβλημα...
Οι πικραμένοι...
Οι πικραμένοι που δεν ευτήχησαν να μπουν σε μία μηχανολογική σχολή για να κάνουν μαθήματα μηχανικής, τριβολογίας και αντοχής υλικών, και τώρα μέσα στην ασχετοσύνη τους γράφουν για εξωγήινους και για θεϊκές δυνάμεις!!!
Λοιπόν άσχετοι πικραμένοι:
Τι λέτε να πληρώσω ΕΓΩ τα χρήματα, να πάμε σε ένα λατομείο και να κάνετε ΕΣΕΙΣ τα πειράματα μεταφοράς ογκόλιθων και φυσικά κοπής γρανίτη με χαλκό;
Το μόνο που θα κάνω είναι να δίνω τις οδηγίες και φυσικά να καταγράφουμε με κάμερα τα αποτέλεσματα και φυσικά τις εκφράσεις στο πρόσωπο σας, όταν ο χαλκός θα κόβει το γρανίτη ή ένα μόνο άτομο θα έλκει 500 κιλά ογκόλιθο...
Κατόπιν φυσικά, θα το ανεβάσουμε στο esoterica, να γελάσει με τις φάτσες σας ο κάθε πικραμένος...

quote:
-Άντε να το έσυραν 700 και 1.000 και 2.000 άτομα...το θέμα είναι το εξής:Με τι το έδεσαν και το έσυραν και άντεξε "αυτό" 1.000 τόνους???
-Να το έσυραν στο έδαφος δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση...τί έβαλαν κάτω απο τους 1.000 τόνους βάρος και άντεξε ή και δεν συνεθλίβη (στην περίπτωση που ειπωθεί ότι το κύλησαν)...???Μπορεί όντως να υπάρχει κάποια μέθοδος και να μην την γνωρίζω ασφαλώς , απλά αναρρωτιέμαι..!


Είναι πολύ απλό εαρινέ:
Ένα σύρμα ή ένα χόρτο ή ένα κομμάτι δέρμα, κρατάει π.χ. 10 gr...
10 σύρματα του ίδιου πάχους ή 10 χόρτα ή 10 κομμάτια δέρματα κρατάνε πάνω από 12 φορές αυτό το βάρος...
Εάν συστραφούν, φτάνουν και 15 φορές αυτό το βάρος...
Οι Ίνκας έφτιαχναν σχοινιά από αποξηραμένα χόρτα που μπορούσαν να σηκώσουν μέχρι 5 τόνους...
Τα σημερινά μεγάλα σύρματα (π.χ σε γέφυρες) είναι φτιαγμένα από εκατοντάδες μικρότερα σύρματα...

Ύστερα δεν χρειάζεται ελκτική δύναμη 700 τόνων για να έλξεις ένα αντικείμενο 700 τόνων – η δύναμη είναι πολύ μικρότερη... Κάνε ένα παλό πείραμα: πάρε ένα μικρό δυναμόμετρο και προσπάθησε να κινήσεις ένα κομμάτι π.χ. ξύλο βάρους 1Kg. Η δύναμη που θα το τραβάς θα είναι πολύ μικρότερη, της τάξης των 300gr και θα εξαρτάται ΑΜΕΣΑ από τη βάση στην οποία θα βρίσκεται το κομμάτι ξύλου. Εάν βρέξεις όμως την βάση ή βάλεις μία μικρή ποσότητα άμμου, τότε η δύναμη έλξης μπορεί να πέσει και στα 50gr !!!
Άρα η ερώτηση δεν είναι, «τί έβαλαν κάτω απο τους 1.000 τόνους βάρος και άντεξε ή και δεν συνεθλίβη», αλλά τι είναι αυτό που συμβάλει στην μείωση της τριβής όταν πάνω βρίσκονται 700 τόνοι βάρος...

quote:
Το να μην το έσυραν και να το μετακίνησαν με μή μηχανικούς τρόπους μας οδηγεί σε αντιβαρυτική τεχνολογία.

Όχι ρε...
Ο θεός το έκανε!!!
Πήρε δε τους ογκόλιθους από την Ηλιόπολη και τους πήγε στην Κωσταντινούπολη με τηλεμεταφορά!!!

quote:
δεν σημαίνει ότι οι φωτογραφίες και οι αναφορές στα βιβλία του είναι απάτη

Οι φωτογραφίες δεν είναι όλες απάτη - οι απαντήσεις που δόθηκαν για αυτές τις φωτογραφίες από κάποιον ψυχασθενή, είναι η μέγιστη απάτη...

quote:
Όσο για τους τάφους δίπλα στις πυραμίδες, δεν μπορώ να γνωρίζω τους λόγους ύπαρξής τους, ούτε να είμαι βέβαιος ότι ανήκουν στην ίδια περίοδο, ούτε αποκλείουν την αντιβαρύτητα

Ρε γιαπέτ, πόσο κολλημένος μπορεί να είσαι;;;
Όταν οι τάφοι των εργατών έχουν χρονολογικά προσδιοριστεί, όταν τα νεκρικά πλοία του Χέωπα έχουν χρονολογικά προσδιοριστεί, όταν έχουν βρεθεί ακόμα και οι κουζίνες που μαγείρευαν το φαγητό των εργατών της πυραμίδας και οι οποίες και αυτές έχουν χρονολογικά προσδιοριστεί και όταν (το κυριότερο) όλες οι χρονολογίες συμπίπτουν μεταξύ τους, γιατί εσύ επιμένεις σε κάτι για το οποίο δεν έχεις απόδειξη;
Μήπως γιατί η μόνη απόδειξη είναι το:
quote:
άσχετα αν είναι πιθανότερος απ' το κουβάλημα τραβώντας...

Έχεις τραβήξει ποτέ ένα μεγάλο βάρος για δεις τι δυνάμεις χρειάζεται και πως το χειρίζεσαι;;;
Γιατί εγώ το έχω κάνει πολλάκις και με βάρη μέχρι 8,5 τόνους...
Άρα θέλεις μία απόδειξη με τα χεράκια σου - τι γράφω παραπάνω;;;
Το δέχεσαι;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 17:43:39  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ τελικά το ότι βρήκαμε τον τάφο κάποιου ή κάποιων είναι απόδειξη της ύπαρξης του(ς) ή όχι;

Ρίξε και μια ματιά στα "λαθάκια" που έκανε...και πες μου αν έτσι συμπεριφέρονται οι con artists(λέγοντας μισές αλήθειες)

quote:
Όσο για τους τάφους δίπλα στις πυραμίδες, δεν μπορώ να γνωρίζω τους λόγους ύπαρξής τους, ούτε να είμαι βέβαιος ότι ανήκουν στην ίδια περίοδο, ούτε αποκλείουν την αντιβαρύτητα που έτσι κι αλλιώς είναι μια απ' τις εικασίες που μπορούμε να κάνουμε, σήμερα, χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι αυτός ήταν ο τρόπος ανύψωσης των ογκόλιθων., άσχετα αν είναι πιθανότερος απ' το κουβάλημα τραβώντας...

Τώρα το δεύτερο σκέλος της αμφισβήτησης είναι το ότι δεν ταυτοχρονίζονται οι κατασκευή της πυραμίδας με την ύπαρξη των εργατών...μάαααααλιστα... Αν δεν πήγαν για να φτιάξουν τις πυραμίδες γιατί πήγαν; Για να ξεσκονίσουν την άμμο; Αν ας πούμε βρεθεί μια πινακίδα (λέμε τώρα) που να το λέει ρητά θα πειστείς;

Αν ας πούμε σύμφωνα με αυτό υπάρχει η επιγραφή "φίλοι του (όνομα του Φαραώ)" του οποίου η πυραμίδα-τάφος υπάρχει δίπλα θα σε έπειθε;

http://www.france24.com/en/20100110-discovery-new-tombs-hints-pyramid-builders-were-not-slaves

Hawass had earlier found graffiti on the walls from workers calling themselves “friends of Khufu”—another sign that they were not slaves.

Λέμε τώρα...

Πιθανότερος τρόπος ανύψωσης η αντιβαρύτητα; Σαν πολύ δεν υποτιμάς την ανθρωπότητα; Αυτό έλεγε και ο Νταίνικεν ότι οι άνθρωποι είναι πολύ ηλίθιοι για να έχουν σκεφτεί το οτιδήποτε και άρα τους βοήθησαν οι εξωγήινοι...

Το θέμα είναι αλλού ότι ο μέσος άνθρωπος σκέφτεται συμβατικά γιατί έχει μάθει ότι όλα γίνονται με βενζίνη και ρεύμα. Με την ίδια λογική όταν δεν είχαν ρεύμα δεν ψήνανε το φαγητό αλλά το τρώγανε ωμό. Σε αυτήν την άγνοια και συμβατική σκέψη πατάει ο Ντένικεν.Όμως και τότε οι άνθρωποι ήταν έξυπνοι και εφευρετικοί και βρίσκανε τρόπους να πολλαπλασιάσουν την ανθρώπινη δύναμη χωρίς την ύπαρξη ρεύματος ή βενζινοκινητήρων

Ένα παράδειγμα είναι τα υδραυλικά συστήματα...
Τον Ήρωνα τον Αλεξανδρινό τον ξέρεις; Τον αυτόματο πωλητή αγιασμού και την αυτόματη πόρτα που είχε φτιάξει τα έχεις υπόψιν σου; Πώς το κατάφερε χωρίς αισθητήρες και ρεύμα; Με υδραυλικά συστήματα! Ήταν πανέξυπνος και εφευρετικός και το κατάφερε. Δεν είχε ταξιδέψει στο χρόνο ούτε τον βοήθησε ο ΕΤ. Γιατί να μην είχαν κάποιο υδραυλικό σύστημα τότε που να τους βοήθησε να μετακινήσουν τα βράχια(λέμε τώρα)...;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 17:58:33  Εμφάνιση Προφίλ
oannhsea

quote:
Είναι πολύ απλό εαρινέ:
Ένα σύρμα ή ένα χόρτο ή ένα κομμάτι δέρμα, κρατάει π.χ. 10 gr...
10 σύρματα του ίδιου πάχους ή 10 χόρτα ή 10 κομμάτια δέρματα κρατάνε πάνω από 12 φορές αυτό το βάρος...
Εάν συστραφούν, φτάνουν και 15 φορές αυτό το βάρος...
Οι Ίνκας έφτιαχναν σχοινιά από αποξηραμένα χόρτα που μπορούσαν να σηκώσουν μέχρι 5 τόνους...
Τα σημερινά μεγάλα σύρματα (π.χ σε γέφυρες) είναι φτιαγμένα από εκατοντάδες μικρότερα σύρματα.

το είχα πει ότι "αθροίζονται" οι αντοχές, έχεις και τύπους ακριβείς που σου δίνουν πχ αν ξέρεις την αντοχή του ενός νηματίου πόσο αντέχουν τα 10 ή τα 50;

Σωστός επίσης για τη έλξη σώματος το οποίο βρίσκεται πάνω σε επίπεδο. Η δύναμη που πρέπει να υπερνικήσεις είναι η τριβή όχι το βάρος. Αν είναι σε κεκλιμένο επίπεδο έχεις και ένα μέρος του βάρους . Η τριβή είναι ένας συντελεστής που εξαρτάται από την επιφάνεια (κ) επί το βάρος του σώματος. Δηλαδή αν ας πούμε είναι σε κεκλιμένο επίπεδο (ανηφορικά-χείριστη περίπτωση)έχουμε

κ*m*g*cosΘ +m*g*sinΘ όπου Θ η γωνία της ανηφόρας. Για κατάλληλη διεπιφάνεια (ας πούμε γρασαρισμένη, με πολύ μικρή τριβή άρα μικρό κ) και αρκούντως μικρή γωνία αυτός ο αριθμός μπορεί να γίνει αρκετά μικρός

Μηχανική 1ου εξαμήνου! Τι κατεύθυνση μηχανολόγου είσαι;


Edited by - IndustrialAngel on 30/04/2010 17:59:43

Edited by - IndustrialAngel on 30/04/2010 18:01:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 18:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
OANNHSEA
quote:
Φαιδρή;;;
Μήπως γιατί εγώ είμαι μηχανολόγος alzzaro και καταλαβαίνω και εσύ όχι; Για αυτό σου φαίνεται φαιδρή;;;


Τώρα σε οτι αφορά το οτι εσύ καταλαβαίνεις επειδή είσαι μηχανολόγος οπως ισχυρίζεσαι ενώ εγώ οχι, επειδή υποννοείς οτι εγώ είμαι απαίδευτος είναι μια απόδειξη οτι είσαι φαιδρός για να μην πώ τίποτα αλλο.


quote:
Αλλά για πες μου ειλικρινά, γιατί δεν κάνεις τη δοκιμή να κόψεις ένα κομμάτι γρανίτη με τον τρόπο που σου είπα;;;
Μήπως γιατί όταν δεις τον χαλκό να κόβει το γρανίτη θα πρέπει να φτύσεις κατάμουτρα όλους αυτούς τους απατεώνες;;; Ή μήπως γιατί φοβάσαι να εγκαταλήψεις τα παραμύθια τους;;;


Απο τη μία θα με βάλεις να κόβω απο την αλλη θα με βάλεις να τραβάω βράχους και εσύ θα κάθεσαι να επιβλέπεις.
Συγνώμη ρε φίλε εσύ θα φτάσεις στο σημείο να με μαστιγιώσεις
Το κανονίζουμε αν θέλεις παίρνουμε και παρέα τον Εαρινό που είναι ``νταμάρι`` 200 κιλά σηκώνει ο άνθρωπος φαντάσου πόσα θα σέρνει..
ποιός αλλος θέλει..

Edited by - allzzaro on 30/04/2010 21:17:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 21:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrial angel
quote:
Πιθανότερος τρόπος ανύψωσης η αντιβαρύτητα; Σαν πολύ δεν υποτιμάς την ανθρωπότητα; Αυτό έλεγε και ο Νταίνικεν ότι οι άνθρωποι είναι πολύ ηλίθιοι για να έχουν σκεφτεί το οτιδήποτε και άρα τους βοήθησαν οι εξωγήινοι...

ετσι ε..
Φαντάσου να έλεγα κιόλας οτι τους ογκόλιθους αυτούς τους τράβηξαν γίγαντες.
Αλήθεια περι Νεμρώδ έχεις διαβάσει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 22:23:09  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίταξε, γείτονα, όποιος σπουδάζει μηχανικός τρώει χοντρό λούκι και το αποτέλεσμα είναι να του μένουν κάποιες γνώσεις και ορθολογισμός αλλά να έχει και μια έπαρση που τα κατάφερε και την έβγαλε τη ρημάδα τη σχολή... Τήν έχω και εγώ, δείξε κατανόηση Ίσως δεν έπρεπε να το θέσει έτσι αλλά το θέμα είναι ότι έδωσε κάποια επιχειρήματα και μία πρόκληση. Νομίζω είναι η χαρά του επιστήμονα και του ανθρώπου που αναζητά την αλήθεια να κάνει "επιτόπου" αυτοψία και να ελέγχει μόνος του την αλήθεια. Αυτό είναι πολύ κοντά στο πείραμα. Θα μου άρεσε να κρατάω την κάμερα (το μαστίγιο εννοείται θα το έχει ο oannhsea)


(Άσχετο, είναι στα αλήθεια τόσο παλικάρι ο Εαρινός; Δηλαδή όταν δε γράφει στο φόρουμ λιώνει στη μπάρα στο γυμναστήριο;;;; Βρήκαμε τον άνθρωπο που θα έχει ελπίδες εναντίον του Τσακ Νόρις (aka τρεχα). Πες ρε εαρινέ έτσι είσαι στα αλήθεια;) Αυτό είναι παρένθεση για χαβαλέ μη μου ρίξετε ντομάτες, παρακαλώ...


Το Νεμρώδ τον κυνηγό; Όχι ιδιαίτερα πέρα από την αναφορά του στην ΠΔ. Μη μου πεις ότι οι πηγές σου είναι η Θεία Κωμωδία του Δάντη που τον έχει ως γίγαντα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 22:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μη μου πεις ότι οι πηγές σου είναι η Θεία Κωμωδία του Δάντη που τον έχει ως γίγαντα;

ναί.. Μέσα έπεσες..

Αντε λοιπόν να δείξω κατανόηση και να ανεχτώ την έπαρση του oannhsea μιας και έφτυσε αίμα για να τελειώσει αυτή τη ρημάδα τη σχολή ...των μηχανικών. To οτι την έχεις και εσύ, το έχω διαπιστώσει αλλά πρόσεξε να το ξεπεράσεις. Η μετριοφροσύνη φίλε μου είναι αρετή.
Σε οτι αφορά αυτές τις επάρσεις φίλε μου τις έχω φάει στη μάπα που λένε, άσε.. (δεν εννοώ τον oannhsea).

Σε οτι αφορά τον Εαρινό .. ναί όντως είναι ``νταμάρι``.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 22:52:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κοίταξε, γείτονα, όποιος σπουδάζει μηχανικός τρώει χοντρό λούκι και το αποτέλεσμα είναι να του μένουν κάποιες γνώσεις και ορθολογισμός αλλά να έχει και μια έπαρση που τα κατάφερε και την έβγαλε τη ρημάδα τη σχολή... Τήν έχω και εγώ, δείξε κατανόηση Ίσως δεν έπρεπε να το θέσει έτσι αλλά το θέμα είναι ότι έδωσε κάποια επιχειρήματα και μία πρόκληση. Νομίζω είναι η χαρά του επιστήμονα και του ανθρώπου που αναζητά την αλήθεια να κάνει "επιτόπου" αυτοψία και να ελέγχει μόνος του την αλήθεια. Αυτό είναι πολύ κοντά στο πείραμα. Θα μου άρεσε να κρατάω την κάμερα (το μαστίγιο εννοείται θα το έχει ο oannhsea)


(Άσχετο, είναι στα αλήθεια τόσο παλικάρι ο Εαρινός; Δηλαδή όταν δε γράφει στο φόρουμ λιώνει στη μπάρα στο γυμναστήριο;;;; Βρήκαμε τον άνθρωπο που θα έχει ελπίδες εναντίον του Τσακ Νόρις (aka τρεχα). Πες ρε εαρινέ έτσι είσαι στα αλήθεια;) Αυτό είναι παρένθεση για χαβαλέ μη μου ρίξετε ντομάτες, παρακαλώ...


Το Νεμρώδ τον κυνηγό; Όχι ιδιαίτερα πέρα από την αναφορά του στην ΠΔ. Μη μου πεις ότι οι πηγές σου είναι η Θεία Κωμωδία του Δάντη που τον έχει ως γίγαντα;


Όπως όμορφα ανέφερες και με έξυπνο τρόπο -αυτή είναι η αίσθησή μου- φίλε Άγγελε , η πράξη απο την θεωρία απέχει ωκεανούς ..... όλα ισχύουν σε κάποιο περιβάλλον με απόλυτα καλές συνθήκες...

Χίλιοι τόνοι για να συρθούν φίλε μου σε έδαφος -μ' όλα όσα συνεπάγεται αυτό...και το ελάχιστο εξόγκωμα ή σαθρότητα του εδάφους (π.χ) αλλάζουν άρδην όλα τα δεδομένα και αρχίζουν πολύ δύσκολες εξισώσεις..δεν θα βάλω άλλες παραμέτρους...

Τώρα για τα υπόλοιπα , έχω να σου πώ το εξής:"Δεν είναι δα και τόσο σπουδαίο για κανεναν το να γυμναζεται , προσωπικά γυμνάζομαι απο 12 ετών με βάρη και δεν εχω σταματήσει καθόλου...ασφαλώς και δεν το έκανα και δεν το κάνω για να το χρησιμοποιώ ως διαφημιστικό εργαλείο του εαυτού μου αλλα ως χόμπυ...άλλοι παίζουν τάβλι..άλλοι γκόλφ...άλλοι κάνουν καταδύσεις..ε! προσωπικά μου άρεσε αυτό..και δεν το έχω καθόλοθ μετανοιώσει...γυμναστήριο και βιβλίο αποτελούν την καθημερινή μου ενασχόληση.."

Νούς υγιής εν σώματι υγιή...έτσι δεν έλεγαν οι Αρχαίοι ημων πρόγονοι???

Εγώ έχω δηλώσει λάτρης των Αρχαίων ημών προγόνων μας φίλε μου...και είμαι πολύ περήφανος που υπήρξαν και μας άφησαν θησαυρούς γνώσης και φιλοσοφίας...!

Τι λές , θα μεταφέρουμε την Ακρόπολη κάπου αλλού....???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:02:50  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα έχετε γνωριστεί... Μόνο εγώ δε σας έχω δει στη φάτσα...κλαψ!


Ωραία το λύσαμε το ζήτημα, ο εαρινός είναι θηρίο (θα προσέχω να μην τσακώνομαι μαζί του, αν και δεν το βλέπω να συμβαίνει γιατί τα πάμε πάντα καλά, αφού κάποιος έλεγε ότι είμαστε το ίδιο πρόσωπο, θα τον έχω υπόψιν και σε καμία μετακόμιση)...


Στα σοβαρά τώρα... Έχω θέσει στον allzzaro ορισμένα ερωτήματα, με σημαντικότερο το ξυράφι του Όκαμ. Και παρακαλώ να επεκταθείς στο ζήτημα του Νεμρώδ... άσχετο αν τύχει (λέμε τώρα) να διαφωνήσω. Καλύτερα να συζητάμε τα θέματα παρά να τα αφήνουμε να επικρέμονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Άρα έχετε γνωριστεί... Μόνο εγώ δε σας έχω δει στη φάτσα...κλαψ!


Ωραία το λύσαμε το ζήτημα, ο εαρινός είναι θηρίο (θα προσέχω να μην τσακώνομαι μαζί του, αν και δεν το βλέπω να συμβαίνει γιατί τα πάμε πάντα καλά, αφού κάποιος έλεγε ότι είμαστε το ίδιο πρόσωπο, θα τον έχω υπόψιν και σε καμία μετακόμιση)...


Στα σοβαρά τώρα... Έχω θέσει στον allzzaro ορισμένα ερωτήματα, με σημαντικότερο το ξυράφι του Όκαμ. Και παρακαλώ να επεκταθείς στο ζήτημα του Νεμρώδ... άσχετο αν τύχει (λέμε τώρα) να διαφωνήσω. Καλύτερα να συζητάμε τα θέματα παρά να τα αφήνουμε να επικρέμονται.



Τον Εαρινό τον ενδιαφέρει φίλε μου , να είναι καλός άνθρωπος και όχι "θηρίο" .... και τα μοσχάρια έχουν δύναμη και τα γαϊδούρια...

Τώρα , πρίν θέσεις ερωτήματα στον φίλο Allzzaro , σου έκανα εγώ μερικές επισημάνσεις...τι έχεις να πείς γι'αυτές???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:17:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Άρα έχετε γνωριστεί... Μόνο εγώ δε σας έχω δει στη φάτσα...κλαψ!


Ωραία το λύσαμε το ζήτημα, ο εαρινός είναι θηρίο (θα προσέχω να μην τσακώνομαι μαζί του, αν και δεν το βλέπω να συμβαίνει γιατί τα πάμε πάντα καλά, αφού κάποιος έλεγε ότι είμαστε το ίδιο πρόσωπο, θα τον έχω υπόψιν και σε καμία μετακόμιση)...


Στα σοβαρά τώρα... Έχω θέσει στον allzzaro ορισμένα ερωτήματα, με σημαντικότερο το ξυράφι του Όκαμ. Και παρακαλώ να επεκταθείς στο ζήτημα του Νεμρώδ... άσχετο αν τύχει (λέμε τώρα) να διαφωνήσω. Καλύτερα να συζητάμε τα θέματα παρά να τα αφήνουμε να επικρέμονται.



Τον Εαρινό τον ενδιαφέρει φίλε μου , να είναι καλός άνθρωπος και όχι "θηρίο" .... και τα μοσχάρια έχουν δύναμη και τα γαϊδούρια...

Τώρα , πρίν θέσεις ερωτήματα στον φίλο Allzzaro , σου έκανα εγώ μερικές επισημάνσεις...τι έχεις να πείς γι'αυτές???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:38:28  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA

quote:
Μήπως γιατί εγώ είμαι μηχανολόγος alzzaro και καταλαβαίνω και εσύ όχι; Για αυτό σου φαίνεται φαιδρή;;;

Α… ναι, ξέχασα ότι είσαι και… μηχανολόγος!!!!

Το είχαμε ξαναπεί παλιά, θυμάσαι;;;

Καθάριζες το σουσάμι του Χαΐτογλου, αν θυμάμαι καλά….


quote:
ΑΧΑ!!!
Άρα παραδέχεσαι γιαπέτ ότι ο χριστιανικός θεός υπάρχει και είναι παντοδύναμος...
Επιτέλους...
Να και κάποιος που πιστεύει ότι τον Ιουστινιανό τον βοήθησε ο Θεός για να χτίσει την Αγία Σοφία...

Μόνο ένας μηχανολόγος του βεληνεκούς σου, θα μπορούσε να βγάλει αυτό το συμπέρασμα απ’ αυτό που έγραψα:

Όχι βρε, τι είναι αυτά που λες τώρα;;
Ένωσαν πολλές πολλές λιγαριές, έφτιαξαν πολύ πολύ γερά σχοινιά, πήραν πολλές πολλές χιλιάδες σκλάβους (που ήξεραν και κολύμπι διότι μεσολαβούσε και θάλασσα), τους έζεψαν και αυτοί τραβούσαν και τραβούσαν και τραβούσαν και μετά σήκωναν και σήκωναν και σήκωναν... μέχρι προχθές...

quote:
Οι φωτογραφίες δεν είναι όλες απάτη - οι απαντήσεις που δόθηκαν για αυτές τις φωτογραφίες από κάποιον ψυχασθενή, είναι η μέγιστη απάτη...

Εξήγησα, αλλά δεν μπόρεσα να το διατυπώσω σαν ευτυχής μηχανολόγος, για να το αντιληφθείς, ότι προσωπικά μ’ ενδιέφεραν μόνο οι φωτογραφίες.

Και ότι ο Ντένικεν δεν έβγαζε συμπεράσματα, απλά πιθανολογούσε και μάλιστα πολύ λογικά για οποιονδήποτε που δεν είναι... μηχανολόγος…


quote:
Έχεις τραβήξει ποτέ ένα μεγάλο βάρος για δεις τι δυνάμεις χρειάζεται και πως το χειρίζεσαι;;;
Γιατί εγώ το έχω κάνει πολλάκις και με βάρη μέχρι 8,5 τόνους...

Τι λες ρε θηρίο, τώρα εξηγείται, με δέκα σαν κι εσένα παίζανε πεντόβολα με τους ογκόλιθους…


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Hawass had earlier found graffiti on the walls from workers calling themselves “friends of Khufu”—another sign that they were not slaves.

Λέμε τώρα...


Σε μία απ’ τις επισκέψεις μου στους Δελφούς σε κάποιο μάρμαρο είδα ένα όνομα (Αντώνης) χαραγμένο πάνω του.

Επομένως ο ναός ήταν αφιερωμένος σε κάποιον Αντώνη και όχι στον Απόλλωνα….

Μμμ… μπορεί, πού ξέρεις;;;

Τίποτε δεν αποκλείεται...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:41:06  Εμφάνιση Προφίλ
Έχεις δίκιο ότι σε ξέχασα αλλά μην αποποιείσαι τον τίτλο του θηρίου... αν θες μπορώ να σε φωνάζω κάτι χειρότερο, μπορώ να σε φωνάζω Γερμανό! Τον ξέρεις τον τραγουδιστή των RAMMSTEIN; Παλικάρι και καυτός 1.93 m 120 kg, πρώην κολυμβητής γεννημένος το 63 (κοντά σου στην ηλικία μάλλον)... Πάω στοίχημα ότι άμα τον δεις θα γίνει πρότυπο σου...χεχε


Λοιπόν, θα σου πω ότι έχω μάθει να εμπιστεύομαι τη γνώμη του συναδέλφου μου όταν τα θέματα άπτονται του πέδιου του και να απαιτώ να με σέβεται όταν τα θέματα αφορούν στο δικό μου. Για να μου λέει ένας μηχανολόγος ότι είναι έτσι τον εμπιστεύομαι. Δε χάφτω βέβαια για αυτό του ζήτησα τύπους συγκεκριμένος για να είμαι σίγουρος ότι δε μου λέει μπαρούφες. Πρέπει να μάθουμε στην Ελλάδα να ακούμε αυτόν που έχει σπουδάσει κάτι, τι διάολο κάτι θα έμαθε πάνω στο αντικείμενο τόσα χρόνια. Πχ (κακώς) ο νόμος επιτρέπει να κτιστεί πολυκατοικία χωρίς αρχιτέκτονα, δες πόσο εκτρώματα είναι τα κτίρια στην Αθήνα. Ο λόγος; Ο ένας μηχανικός (πολιτικός) δε ρωτάει τον άλλο (αρχιτέκτονα)... Σέβομαι λόγω ιδιότητας τον oannhsea αλλά περιμένω να με πείσει 100%


Τώρα αυτό που λές για εξογκώματα κτλ όλα αυτά περιλαμβάνονται στη σταθερά τριβής μεταξύ των δύο επιφανειών στον τύπο που παράθεσα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:45:25  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε ρε φίλε γιάπετ

Το γυρίζεις στην πλάκα ή μιλάς σοβαρά; Το ότι βρέθηκαν τάφοι εργατών, οι οποίοι λένε στην επιγραφή ότι ήταν φίλοι του Φαραώ (φίλοι του επειδή τον βοήθησαν να φτιάξει την πυραμίδα του) δεν αποδεικνύει ότι συμμετείχαν εργάτες (άνθρωποι όχι ούφο) στην κατασκευή των πυραμίδων;


Ποια απόδειξη δηλαδή θα σε έπειθε; Γιατί είπαμε μιλάμε σοβαροί άνθρωποι και αφήνουμε παραθυράκι να κάνουξμε λάθος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:22:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχεις δίκιο ότι σε ξέχασα αλλά μην αποποιείσαι τον τίτλο του θηρίου... αν θες μπορώ να σε φωνάζω κάτι χειρότερο, μπορώ να σε φωνάζω Γερμανό! Τον ξέρεις τον τραγουδιστή των RAMMSTEIN; Παλικάρι και καυτός 1.93 m 120 kg, πρώην κολυμβητής γεννημένος το 63 (κοντά σου στην ηλικία μάλλον)... Πάω στοίχημα ότι άμα τον δεις θα γίνει πρότυπο σου...χεχε


Λοιπόν, θα σου πω ότι έχω μάθει να εμπιστεύομαι τη γνώμη του συναδέλφου μου όταν τα θέματα άπτονται του πέδιου του και να απαιτώ να με σέβεται όταν τα θέματα αφορούν στο δικό μου. Για να μου λέει ένας μηχανολόγος ότι είναι έτσι τον εμπιστεύομαι. Δε χάφτω βέβαια για αυτό του ζήτησα τύπους συγκεκριμένος για να είμαι σίγουρος ότι δε μου λέει μπαρούφες. Πρέπει να μάθουμε στην Ελλάδα να ακούμε αυτόν που έχει σπουδάσει κάτι, τι διάολο κάτι θα έμαθε πάνω στο αντικείμενο τόσα χρόνια. Πχ (κακώς) ο νόμος επιτρέπει να κτιστεί πολυκατοικία χωρίς αρχιτέκτονα, δες πόσο εκτρώματα είναι τα κτίρια στην Αθήνα. Ο λόγος; Ο ένας μηχανικός (πολιτικός) δε ρωτάει τον άλλο (αρχιτέκτονα)... Σέβομαι λόγω ιδιότητας τον oannhsea αλλά περιμένω να με πείσει 100%


Τώρα αυτό που λές για εξογκώματα κτλ όλα αυτά περιλαμβάνονται στη σταθερά τριβής μεταξύ των δύο επιφανειών στον τύπο που παράθεσα....


Εργάζομαι σε κατασκευαστική εταιρεία φίλε Βαγγέλη και γνωρίζω αρκετά πραματάκια...συζήτησε με φίλο σου , είτε μηχανολόγο-μηχανικό...είτε με πολιτικό μηχανικό ή και αρχιτέκτονα και με καλή διάθεση και σεβασμό στο προσωπό σου -μου κάνεις για πολύ καλό παιδί- ευχαρίστως να το συζητήσουμε το θέμα "εκτενώς"...θα σου έλεγα , άσε τους νόμους και τις εξισώσεις , στην πράξη αλλάζουν πολύ τα πράματα..αλλα εφόσον πιστεύεις ότι είναι έτσι ... τότε εντάξει!

Παράκληση μου δε είναι να με αποκαλείς με το e-name (μου)...Eαρινός και όχι Γερμανός και το άλλο που είπες , διαφορετικά με το κατα κόσμον ονομά μου...Δήμος..φιλικά!

Μη μου θυμώσεις ....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:33:04  Εμφάνιση Προφίλ
και εσύ, Δήμο, μή με λες Βαγγέλη... Γιώργος είναι το μικρό μου

Εκτός αν εσύ με έχεις μπερδέψει με τον τρέχα... Ο τρέχα θεωρεί ότι είμαι ο Εαρινός και εσύ ότι είμαι ο Τρέχα...Αν με θεωρείς τρέχα τότε πραγματικά θα σου θυμώσω, αλλιώς μην ανησυχείς σε πάω...

Και παρεπιπτόντως στο δικό μου σύστημα αξιών, ο Έλληνας είναι βρισιά και ο Γερμανός είναι έπαινος (αλλά δεν το συνεχίζω γιατί θα μας πάρει με τις πέτρες ο γιάπετ).

Εσύ δουλεύεις σε κατασκευαστική και εγώ όπου ναναι τελειώνω ηλεκτρολόγος μηχανικός στο πολυτεχνείο οπότε ακούμε και βλέπουμε και οι δυο μας πράγματα από τη σκοπιά του ο καθένας. Την πιο αυστηρή-επιστημονική εγώ και την πιο πρακτική εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:34:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κάτσε ρε φίλε γιάπετ

Το γυρίζεις στην πλάκα ή μιλάς σοβαρά; Το ότι βρέθηκαν τάφοι εργατών, οι οποίοι λένε στην επιγραφή ότι ήταν φίλοι του Φαραώ (φίλοι του επειδή τον βοήθησαν να φτιάξει την πυραμίδα του) δεν αποδεικνύει ότι συμμετείχαν εργάτες (άνθρωποι όχι ούφο) στην κατασκευή των πυραμίδων;


Ποια απόδειξη δηλαδή θα σε έπειθε; Γιατί είπαμε μιλάμε σοβαροί άνθρωποι και αφήνουμε παραθυράκι να κάνουξμε λάθος...


Μολονότι η όλη συζήτηση δεν με "εξιτάρει" , μου δημιουργούνται κάποιες απορίες , οι οποίες μπορεί και να είναι άστοχες αλλα μου τριβελίζει το κεφάλι το εξ΄ς ερώτημα:"Αποκλείεται δηλαδή , να υπήρχε γήινος-ανθρώπινος πολιτισμός με υψηλή τεχνογνωσία και για την οποία -για διαφόρους λόγους- δεν γνωρίζουμε οτιδήποτε"...???

Ακομα και η προ-έλευση του ανθρώπου , μπορούμε -ασχέτως της εξέλιξης-να πούμε με σιγουριά ότι:"Είναι απο εκεί ή απο εκεί"???

Απλά ρωτάω και αυτό διότι -ευθαρσώς ο λέω..- δεν γνωρίζω...εσύ φίλε Βαγγέλη είσαι απόλυτα σίγουρος για κάτι???

-Προσωπικά θα μ'ενδιέφερε να μάθω ....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:40:27  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΗ ΜΕ ΛΕΣ ΒΑΓΓΕΛΗ my name is NEOOOOOOOO!!!!!!!!!!!

Γιώργο με λένε...


Και αυτό το ενδεχόμενο παίζει ρε Δήμο. Το θέμα είναι, και αυτό που λέω συνέχεια, να ψάχνουμε την αλήθεια με το σωστό εργαλείο. Είδες κανένα να βρίζει και να κοροϊδεύει αυτούς που είναι στο SETI ή αυτούς που ψάχνουν τον τάφο του Μεγαλέξανδρου; Το θέμα είναι ότι οι διάφοροι βιβλιοέμποροι (ξένοι και εγχώριοι) δεν εφαρμόζουν την επιστημονική μέθοδο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη στην επίσημη αρχαιολογία.

Θεωρώ ότι επιλέγει πολύ προσεκτικά αυτά που δημοσιοποιεί και εσκεμμένα φιλτράρει πληροφόρηση, δημιουργώντας λάθος εικόνα για τον κόσμο του παρελθόντος.

Κατά συνέπεια, μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, αλλά να πιστεύω και να... περιμένω!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 00:53:09  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπεις εαρινέ γιατί λέω βίους παράλληλους τους δημιουργιστές με τους "ancient astronaut" ή ότι άλλο alternative κυκλοφορεί;


Κατά της επιστήμης οι μεν κατά της επιστήμης και οι δε...


Και ο ποιος ο λόγος που δεν εμπιστεύεσαι την επιστήμη Γιάπετ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 01:43:16  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Είδες κανένα να βρίζει και να κοροϊδεύει αυτούς που είναι στο SETI ή αυτούς που ψάχνουν τον τάφο του Μεγαλέξανδρου;


Πολλοί βρίζουν και χαρακτηρίζουν τρελλή τη Λιάνα Σουβαλτζή.

quote:
Και ο ποιος ο λόγος που δεν εμπιστεύεσαι την επιστήμη Γιάπετ;

Είπα: "Φίλε μου δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη στην επίσημη αρχαιολογία."
και όχι ότι δεν εμπιστεύομαι, γενικά, την επιστήμη και ήδη εξήγησα και τους λόγους, στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Και, ως εκ τούτου, δεν καταλαβαίνω το παρακάτω σχόλιό σου:

quote:
Βλέπεις εαρινέ γιατί λέω βίους παράλληλους τους δημιουργιστές με τους "ancient astronaut" ή ότι άλλο alternative κυκλοφορεί;

Κατά της επιστήμης οι μεν κατά της επιστήμης και οι δε...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy