ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:16:20  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα να δεις γείτονα, υπάρχουν οργανισμοί αυτότροφοι, που τρέφονται από μόνοι τους όπως πχ τα φυτά που χρησιμοποιούν την ηλιακή ακτινοβολία για να συνθέσουν την τροφή τους και οργανισμοί ετερότροφοι, που πρέπει να καταστρέψουν κάποιον άλλον και να τον φάνε. Το δεδομένο είναι ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να φωτοσυνθέσει και ότι είναι ετερότροφος. Κάποιους οργανισμούς κατανάγκην θα καταστρέψει... Αλλά από την άλλη και το φυτό μπορεί να καταστρέψει κάποιον οργανισμό για να επιζήσει πχ τα δηλητηριώδη φυτά αυτό ακριβώς κάνουν...

Ούτε εγώ άκουσα από τους φυτοφάγους το πιο αποτελεσματικό επιχείρημα. Τον κανόνα του 10%. Αλλά για να το διατυπώσετε θα έπρεπε να ξέρετε βιολογία. Δε σας το λέω λοιπόν για να σας κάνω να ξεστραβωθείτε να διαβάσετε κανένα σοβαρό βιβλίο. Ψάξτε λίγο για "τροφικές αλυσίδες" και θα διαβάσετε για τον κανόνα του 10%. Αν σκεφτείτε και λίγο θα δείτε γιατί είναι επιχείρημα υπερ της χορτοφαγίας...

quote:
Οσοι τρώτε κρέας σε μεγάλες ποσότητες κινδυνεύετε απο καρδιαγγεικά, χοληστερίνες, πέτρες στη χολή και το κυριώτερο.
ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ και ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΗ...

Το είπες μόνος σου. Είδες κανένα να λέει ότι πρέπει να τρώμε αποκλειστικά κρέας; Παν μέτρον άριστον...

τρέχα

quote:
Βιομηχανικέ μου, κάποτε πρέπει να σε ρενδιαφέρει η αλήθεια κι όχι τι θέλεις να πιστευεις...Το τι είναι για σένα ο Θεός,δεν με ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει μόνο τι αληθινά ειναι ο Θεός..Κι εσύ, σε πληροφορώ, δεν έχεις απολύτως καμία ιδέα γι αυτό....

Εσύ είσαι Χριστιανός ειδωλολάτρης. Έχεις αντικαταστήσει το δωδεκάθεο με 1 Θεό, άρα εσύ δεν έχεις καμία ιδέα του τι είναι Θεός. Και επίσης το τι είναι Θεός δεν έχει να κάνει καθόλου με το τι βλέπουμε στο φυσικό κόσμο. Τέλος, το ποιος ψάχνει την αλήθεια και το ποιος θέλει απλώς να επιβληθεί μια ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ θρησκευτική ερμηνεία είναι προφανές. Δεν έχεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ θετικό επιχείρημα για να υποστηρίξεις αυτά που λες και παρόλα αυτά επιμένεις (παράλογα) να λες ότι έχεις δίκιο...

quote:
δεν χρειάζεται να σου πω, πόσο επηρεάζει αρνητικά την λεπτότητα του πνευματος...
Ένα πρόβλημα, που δεν έχουν τα ζώα

Μίλησε το βλαχαδερό παχύδερμο για λεπτότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrialangel
quote:
Το είπες μόνος σου. Είδες κανένα να λέει ότι πρέπει να τρώμε αποκλειστικά κρέας; Παν μέτρον άριστον...

Το θέμα είναι οτι εγώ δεν το βλέπω έτσι!
Δεν το βλέπω δλδ απο πλευράς υγιεινής.
Αυτό ομως με βάζει σε σκέψεις γιατί πιστεύω, είμαι σίγουρος δλδ οτι και τα φυτά έχουν ψυχή.
Εαν δλδ κάποιος θελήσει απο ηθικής πλευράς να τα έχει καλά με τη συνείδηση του αυτά τα οποία πρέπει να βάζει στο στόμα του είναι λιγοστά.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrialangel
quote:
Το είπες μόνος σου. Είδες κανένα να λέει ότι πρέπει να τρώμε αποκλειστικά κρέας; Παν μέτρον άριστον...

Εννοείται... απο πλευράς υγείας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:52:30  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει ρε γείτονα, δε διαφωνεί κανένας με το σεβασμό κάθε μορφής ζωής. Οι βουδιστές μοναχοί φτάνουν στο σημείο να περπατάνε παντού ξυπόλητοι τους 6 μήνες που κάνει καλό καιρό για να μη σκοτώνουν μικρά ζωάκια και ζωύφια που βρίσκονται στο έδαφος. Ο καθένας κάνει ότι είναι σύμφωνο με τη συνείδηση του.


Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι εγγενώς καταστροφικός ως προς τις υπάρξεις που τον περιβάλλουν είτε άμεσα με την καταστροφή τους για να γίνουν τροφή είτε έμεσα ώς οικολογικός καταστροφέας του περιβάλλοντος όπου ζουν (μολύνοντας το κτλ)


Πες μου ότι θα ψάξεις σε βιβλία βιολογίας για να βρεις το επιχείρημα που λέω για τη χορτοφαγία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 00:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, ο Έλληνας, ειναι χριστιανός, εδώ και 2000 χρόνια, ποιός να μην το ξέρει αυτό;
Μόνο οι μουσουλμάνοι..
Οι υπόλοιποι,είναι χριστιανοί, ακόμη κι εσύ, χριστιανός δηλώνεις,σε κάποιες κοινωνικές σου δραστηριότητες, όσο κι αν δικαιολογείς τον εαυτο σου,για ότι κάνεις,γιατί όλοι ζούμε σε μια χριστιανική κοινωνία...Έτσι δεν είναι;...

Φίλε trexagireve είσαι μοναδικό φαινόμενο..... Έχεις σαν μέλος του ESOTERICA λιγότερο χρόνο από πολλούς από μας , και παρ όλα ταύτα μέσα στο διάστημα αυτό κατόρθωσες να στείλης 10313 μηνύματα , δίχως στην ουσία να απαντάς σε τίποτα .
Εάν υπήρχε σ’ αυτό ρεκόρ Γκίνες , σίγουρα θα το είχες καταρρίψει . Έχει καμιά σχέση η απάντησή σου με αυτό που σε ρώτησα ???

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 10:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φταίω φίλε μου sesostris, που δεν κάνω επεξήγηση των πολυφερόντων φράσεων μου....Έθεσα ως δεδομένο, αδιαμφισβήτητο,μέσω του χρόνου, 2000 χρόνων,την ταύτιση του Ελληνισμού με τον χριστιανισμό, απέναντι στον κοινό εθνικό και θρησκευτικό εχθρό, που, απο την εποχή που οι Έλληνες ασπάστηκαν τον χριστιανισμό, ταυτοποιήθηκε,επίσης,ώστε, να δειξει την ενοποίηση της εθνικής και θρησκυτικής ταυτότητας, των Ελληνων....Αυτό, με 6 εκατομμύρια Έλληνες μάρτυρες,αγίους, αγώνες πίστης, πολέμους πίστης, δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις, λέω, ούτε εσύ, ούτε κανεις άλλος...Ειναι παρανοικό,με συγχωρείς, κι όλας....Εχουμε ιστορία και μνήμη...
Πέραν αυτο, για να αναφερθείς σε έτερη θρησκεία εν Ελλαδι, θα πρέπει να μιλήσεις για ένα δόγμα, του 5%, τουλάχιστον, για να το κάνεις σημαντικό, άλλως, θεωρείται,φυσικό μειονοτικό νούμερο...
Και για όλους, ακόμη κι εσένα, τους κατοικούντε στη χώρα μας, μέσα σου και και κονιωνικά, φέρεσαι σαν ελληνοχριστιανός,πράγμα που δεν πιστεύω, ότι σε χαλάει κι όλας....
Νομίζω;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 14:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
industrialangel
quote:
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι εγγενώς καταστροφικός ως προς τις υπάρξεις που τον περιβάλλουν είτε άμεσα με την καταστροφή τους για να γίνουν τροφή είτε έμεσα ώς οικολογικός καταστροφέας του περιβάλλοντος όπου ζουν (μολύνοντας το κτλ)

Αυτό είναι το θέμα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 14:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι εγγενώς καταστροφικός ως προς τις υπάρξεις που τον περιβάλλουν είτε άμεσα με την καταστροφή τους για να γίνουν τροφή είτε έμεσα ώς οικολογικός καταστροφέας του περιβάλλοντος όπου ζουν (μολύνοντας το κτλ)

Ότι συμβαίνει στο περιβάλλον από τον άνθρωπο φίλε IndustrialAngel γίνεται με τις ευλογίες του Γιαχβέ . Το παρακάτω απόσπασμα από τη «Γένεση» είναι χαρακτηριστικό .

ΓΕΝΕΣΙΣ κεφ.1

26 και ειπεν ο θεος ποιησωμεν ανθρωπον κατ' εικονα ημετεραν και καθ' ομοιωσιν και αρχετωσαν των ιχθυων της θαλασσης και των πετεινων του ουρανου και των κτηνων και πασης της γης και παντων των ερπετων των ερποντων επι της γης 27 και εποιησεν ο θεος τον ανθρωπον κατ' εικονα θεου εποιησεν αυτον αρσεν και θηλυ εποιησεν αυτους 28 και ηυλογησεν αυτους ο θεος λεγων αυξανεσθε και πληθυνεσθε και πληρωσατε την γην και κατακυριευσατε αυτης και αρχετε των ιχθυων της θαλασσης και των πετεινων του ουρανου και παντων των κτηνων και πασης της γης και παντων των ερπετων των ερποντων επι της γης 29 και ειπεν ο θεος ιδου δεδωκα υμιν παν χορτον σποριμον σπειρον σπερμα ο εστιν επανω πασης της γης και παν ξυλον ο εχει εν εαυτω καρπον σπερματος σποριμου υμιν εσται εις βρωσιν 30 και πασι τοις θηριοις της γης και πασι τοις πετεινοις του ουρανου και παντι ερπετω τω ερποντι επι της γης ο εχει εν εαυτω ψυχην ζωης παντα χορτον χλωρον εις βρωσιν και εγενετο ουτως.......

Και για να μη σπεύσουν ορισμένοι χριστιανομαϊντανοί να αρχίσουν τις δικές τους συνήθεις παρ-ερμηνείες , παραθέτω και την ερμηνεία του σχετικού λήμματος από το λεξικό του Μπαμπινιώτη .

Οι πρόγονοί μας φίλε IndustrialAngel , όπως και οι πιστοί των άλλων αρχαίων πολυθεϊστικών θρησκειών , θεωρούσαν τον πλανήτη μας ζωντανή ύπαρξη και τον είχαν μάλιστα θεοποιήσει στο πρόσωπο της θεάς Γαίας , σεβόμενοι όλες τις μορφές ζωής και διατηρώντας τις λεπτές ισορροπίες της φύσεως . Η μόνη θρησκεία , που σύμφωνα με ιερά της κείμενα , ο Θεός δίνει την ανεξέλεγκτη κυριαρχία επί της Γης στον άνθρωπο , είναι ο Ιουδαϊσμός και κατ’ επέκταση οι θρησκείες που προήλθαν απ’ αυτόν .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 15:24:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
IndustrialAngel
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι εγγενώς καταστροφικός ως προς τις υπάρξεις που τον περιβάλλουν είτε άμεσα με την καταστροφή τους για να γίνουν τροφή είτε έμεσα ώς οικολογικός καταστροφέας του περιβάλλοντος όπου ζουν (μολύνοντας το κτλ)

Ότι συμβαίνει στο περιβάλλον από τον άνθρωπο φίλε IndustrialAngel γίνεται με τις ευλογίες του Γιαχβέ . Το παρακάτω απόσπασμα από τη «Γένεση» είναι χαρακτηριστικό .

ΓΕΝΕΣΙΣ κεφ.1

26 και ειπεν ο θεος ποιησωμεν ανθρωπον κατ' εικονα ημετεραν και καθ' ομοιωσιν και αρχετωσαν των ιχθυων της θαλασσης και των πετεινων του ουρανου και των κτηνων και πασης της γης και παντων των ερπετων των ερποντων επι της γης 27 και εποιησεν ο θεος τον ανθρωπον κατ' εικονα θεου εποιησεν αυτον αρσεν και θηλυ εποιησεν αυτους 28 και ηυλογησεν αυτους ο θεος λεγων αυξανεσθε και πληθυνεσθε και πληρωσατε την γην και κατακυριευσατε αυτης και αρχετε των ιχθυων της θαλασσης και των πετεινων του ουρανου και παντων των κτηνων και πασης της γης και παντων των ερπετων των ερποντων επι της γης 29 και ειπεν ο θεος ιδου δεδωκα υμιν παν χορτον σποριμον σπειρον σπερμα ο εστιν επανω πασης της γης και παν ξυλον ο εχει εν εαυτω καρπον σπερματος σποριμου υμιν εσται εις βρωσιν 30 και πασι τοις θηριοις της γης και πασι τοις πετεινοις του ουρανου και παντι ερπετω τω ερποντι επι της γης ο εχει εν εαυτω ψυχην ζωης παντα χορτον χλωρον εις βρωσιν και εγενετο ουτως.......

Και για να μη σπεύσουν ορισμένοι χριστιανομαϊντανοί να αρχίσουν τις δικές τους συνήθεις παρ-ερμηνείες , παραθέτω και την ερμηνεία του σχετικού λήμματος από το λεξικό του Μπαμπινιώτη .

Οι πρόγονοί μας φίλε IndustrialAngel , όπως και οι πιστοί των άλλων αρχαίων πολυθεϊστικών θρησκειών , θεωρούσαν τον πλανήτη μας ζωντανή ύπαρξη και τον είχαν μάλιστα θεοποιήσει στο πρόσωπο της θεάς Γαίας , σεβόμενοι όλες τις μορφές ζωής και διατηρώντας τις λεπτές ισορροπίες της φύσεως . Η μόνη θρησκεία , που σύμφωνα με ιερά της κείμενα , ο Θεός δίνει την ανεξέλεγκτη κυριαρχία επί της Γης στον άνθρωπο , είναι ο Ιουδαϊσμός και κατ’ επέκταση οι θρησκείες που προήλθαν απ’ αυτόν .

*


Αυτό λέγεται "παρα-ποίηση" στοιχείων...για να μην πώ τίποτ'αλλο..

- Και ο Μπαμπινιώτης "συνεργός"...
soul

Edited by - Εαρινός on 19/05/2010 15:30:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 17:47:25  Εμφάνιση Προφίλ
Πέρα από το τι λέει η κάθε θρησκεία, και μπορώ να συμφωνήσω ότι η αρχαία ελληνική ήταν πιο φυσιολατρική από τη χριστιανική, εμένα η θέση μου είναι άλλη. Και αφορά την πραγματικότητα. Αυτήν που βλέπουμε γύρω μας. Ο άνθρωπος είναι ετερότροφος. Ότι και αν κάνει για να επιζήσει ΠΡΕΠΕΙ να καταστρέψει μια άλλη μορφή ζωής. Επίσης, η ίδια του η δραστηριότητα είναι καταστροφική για το περιβάλλον. Δε με νοιάζει αν η μια θρησκεία το ευλογεί ή η άλλη το καταριέται. Εγώ βλέπω, διαπιστώνω μια πραγματικότητα. Και μη σου πω ότι εδώ πέρα "πέφτει μέσα" η Παλαιά Διαθήκη γιατί ανεξάρτητα από το αν ευλογήθηκε ή όχι από το Θεό η κυριαρχία επί του φυσικού κόσμου, σίγουρα ο άνθρωπος πορεύεται σαν να την έχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 21:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel

Λές οτι ``Δε με νοιάζει αν η μια θρησκεία το ευλογεί ή η άλλη το καταριέται.`` Ορθόν απο της άποψης οτι είτε το ευλογεί είτε το καταρριέται το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

quote:
Ότι και αν κάνει για να επιζήσει ΠΡΕΠΕΙ να καταστρέψει μια άλλη μορφή ζωής. Επίσης, η ίδια του η δραστηριότητα είναι καταστροφική για το περιβάλλον.

Εσύ θεωρείς οτι αυτό πρέπει να συνεχιστεί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 22:45:36  Εμφάνιση Προφίλ
Μου είναι αδιάφορο το αν θα συνεχιστεί ή όχι. Η' αν θες έχω εξοικειωθεί και συμφιλιωθεί με την ιδεά ότι καταστρέφω ως ον(και ως μέλος της κοινωνίας των ομοίων μου) το περιβάλλον μου. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τουλάχιστον να MH γίνουμε ΑΥΤΟκαταστροφικοί

Το ερώτημα όμως είναι άλλο. Γιατί θέτεις μια τέτοια απορία; Εγώ δε βλέπω κανένα τρόπο που αυτό να μην είναι απαραίτητο να γίνεται για πάντα

Edited by - IndustrialAngel on 19/05/2010 22:56:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 22:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Εγώ δε βλέπω κανένα τρόπο που αυτό να μην είναι απαραίτητο να γίνεται για πάντα

Αν εσένα σου είναι αδιάφορο για το αν θα συνεχιστεί ή όχι σίγουρα δεν θα μπορείς να δείς κανέναν τρόπο ώστε αυτό να μην είναι απαραίτητο να γίνεται για πάντα.
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι είναι αδιάφορο για κάποιους που μπορεί να βλέπουν εναν τρόπο ώστε αυτό να μην γίνεται πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 23:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τουλάχιστον να MH γίνουμε ΑΥΤΟκαταστροφικοί

Πώς είναι δυνατόν να λές απο τη μία οτι ``αδιαφορείς`` για το αν καταστρέφουμε τον πλανήτη απο τον οποίο εξαρτώμεθα και απο την αλλη να λές οτι φοβάσαι την αυτοκαταστροφή μας.
Κάπου τα έχεις μπερδέψει νομίζω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 23:17:27  Εμφάνιση Προφίλ
Πες μου εσύ τι τρόπο έχεις υπόψιν σου για να μη γίνεται καταστροφικός ο άνθρωπος; Να τον μεταλλάξουμε ώστε να φωτοσυνθέτει;


quote:
Πώς είναι δυνατόν να λές απο τη μία οτι ``αδιαφορείς`` για το αν καταστρέφουμε τον πλανήτη απο τον οποίο εξαρτώμεθα και απο την αλλη να λές οτι φοβάσαι την αυτοκαταστροφή μας.

Η καταστροφή του πλανήτη είναι εγγυημένη. Δε λέω ότι μου αρέσει,λέω ότι έτσι νομίζω ότι γίνεται.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνεται με μέτρο ώστε να μην υποθηκεύεται το μέλλον των επόμενων γενιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 23:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Πες μου εσύ τι τρόπο έχεις υπόψιν σου για να μη γίνεται καταστροφικός ο άνθρωπος; Να τον μεταλλάξουμε ώστε να φωτοσυνθέτει;

Μόνο η μετάλλαξη περνά απο το μυαλό σου?
Κάπου πιο πάνω διάβασα οτι αναφέρεσαι σε Θιβετιανούς μοναχούς που περπατούν ξυπόλυτοι.


quote:
Η καταστροφή του πλανήτη είναι εγγυημένη. Δε λέω ότι μου αρέσει,λέω ότι έτσι νομίζω ότι γίνεται.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνεται με μέτρο ώστε να μην υποθηκεύεται το μέλλον των επόμενων γενιών

Αφού πιο πάνω λές οτι δεν σε ενδιαφέρει.
Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν σε ενδιαφέρει πως μπορείς να λές οτι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να γίνεται με μέτρο, ή σε ενδιαφέρει ή δεν σε ενδιαφέρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 12:09:47  Εμφάνιση Προφίλ
Ο άνθρωπος ως έννοια και ουσία , υποστασιοποιείται και υποκειμενικοποιείται επι των υπαρχουσών ιδεών και εν γένει πεποιθήσεων που διατρωματώνουν εν γένει τον εγκέφαλό του και εξ αυτών "νοεί" , που σε άλλη περίπτωση με διαφορετικό αντιληπτικό περιεχόμενο σκέψεως θα εν-νοούσε και θα "νοούσε" εντελώς διαφορετικά!

Προσωπική μου άποψη και το έχω ξανα-δηλώσει , είναι ότι με αυτές τις αντιλήψεις , ο άνθρωπος δεν πάει πουθενά , αυτο-καταστρέφεται και καταστρέφει -εκ των πραγμάτων- οτιδήποτε γύρω του , είτε αυτό είναι συνανθρωπός του .... είτε γενικότερα το περιβάλλον του!


Ψάχνουν οι άνθρωποι να βρούν το όποιο κακό , κάπου εκεί έξω και πάντα σε κάποιους και κάτι άλλο , εκτός απο τον εαυτό τους και μου θυμίζουν τον μεθυσμένο που άκουσε απο το ράδιο , να λέει:"Προσοχή ... προσοχή...αυτοκίνητο κινείται αντίθετα απο το ρεύμα της Λ.Συγγρού.." και απαντάει ο τύπος:"Τι ένας μας λές ρε μεγάλε...χιλιάδες είναι".

Ο τρόπος με τον οποίο οι άνθρωποι αξιολογούν κάθε επι-συμβαίνον εντός και εκτός του εαυτού τους , καθορίζει αλλα και ορίζει κάθε κινησή του και συμπεριφορά ή πράξη του!

Και ο τρόπος με την σειρά του καθορίζεται-συναρτάται απο τις ιδέες που συγκροτούν την κάθε σκέψη του υποκειμένου και όσο παραμένει σε αυτό το αντιληπτικό στάτους , ποτέ δεν θα καταστεί "υπερ-κείμενο"...

Το κάθε τι "εξωτερικό-εσωτερικό" ...ερέθισμα..γεγονός και οτιδήποτε άλλο , με διαφορετική αξιολόγηση-ερμηνεία , μπορεί να γίνει φορέας υγιούς αλλαγής και με διαφορετικά αποτελέσματα στην ζωή εν γένει..!

Και δώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Αριστοτέλη -μολονότι δεν είναι δική του πρωτογενής σκέψη αν θυμάμαι καλά- ...ότι η εν-τύπωση προ-ηγείται της διατύπωσης!

Η φυλακή είναι ο εαυτός μας...αυτός θέτει τους περιορισμούς και μας θέτει σε συγκινησιακές πειρατείες και σε ανάλογες εν συνεχεία θυματοποιητικές και αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 16:59:40  Εμφάνιση Προφίλ
νοέλ.
Τη συμπεριφορά των Θιβετιανών την περιέργραψα για να δώσω ένα παράδειγμα υπερβολικής και μάταιης προσπάθειας για σεβασμό στη ζωή. Δεν το υιθετώ και δεν το μιμούμαι.


Όταν λέω καταστροφή, δεν εννοώ ΟΛΙΚΗ καταστροφή. Ίσως έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός στις εκφράσεις μου. Θεωρώ αναπόφευκτο συγκεκριμένοι τόποι και μορφές ζωής να υποστούν ανεπανόρθωτη ζημιά και να εξαφανιστούν αλλά δε θέλω να φτάσουμε στο σημείο να γίνει αβίωτος ο πλανήτης. Ακόμα και το πρώτο με απασχολεί ηθικά ως άνθρωπο αλλά δε βλέπω λύση οπότε παύει να με ενδιαφέρει ενώ το δεύτερο για προφανείς λόγους δεν παύει να με ενδιαφέρει...


Παρένθεση: Και όμως με φυσικό και όχι υπερφυσικό τρόπο είναι δυνατόν να φτιαχτεί ζωή... Δεν το λέω εγώ:


http://www.wired.com/wiredscience/2009/06/tpna/

το γράψανε άραγε οι εφημερίδες που διαβάζει ο τρέχα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:05:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

νοέλ.
Τη συμπεριφορά των Θιβετιανών την περιέργραψα για να δώσω ένα παράδειγμα υπερβολικής και μάταιης προσπάθειας για σεβασμό στη ζωή. Δεν το υιθετώ και δεν το μιμούμαι.


Όταν λέω καταστροφή, δεν εννοώ ΟΛΙΚΗ καταστροφή. Ίσως έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός στις εκφράσεις μου. Θεωρώ αναπόφευκτο συγκεκριμένοι τόποι και μορφές ζωής να υποστούν ανεπανόρθωτη ζημιά και να εξαφανιστούν αλλά δε θέλω να φτάσουμε στο σημείο να γίνει αβίωτος ο πλανήτης. Ακόμα και το πρώτο με απασχολεί ηθικά ως άνθρωπο αλλά δε βλέπω λύση οπότε παύει να με ενδιαφέρει ενώ το δεύτερο για προφανείς λόγους δεν παύει να με ενδιαφέρει...


Παρένθεση: Και όμως με φυσικό και όχι υπερφυσικό τρόπο είναι δυνατόν να φτιαχτεί ζωή... Δεν το λέω εγώ:


http://www.wired.com/wiredscience/2009/06/tpna/

το γράψανε άραγε οι εφημερίδες που διαβάζει ο τρέχα;


Υπάρχουν τριών ειδών καταστροφές απο τις οποίες καθορίζεται το μέλλον της ανθρωπότητας και του ανθρώπου ως "μονάδα"...

Η μια είναι έξω απο την θέλησή του και αναπόφευκτη και ορίζεται απο τις δυνάμεις της φύσης και του σύμπαντος...

Η δεύτερη άλλη -καταστροφή- ορίζεται απο τον ίδιο και απο τις επιλογές του και έχουν αποτελέσματα καταστροφικά σε καθημερινή βάση αλλα και στα μελλούμενα του...!

Και η τρίτη είναι ο Πανδαμάτωρας χρόνος..

Σοφό και παραγωγικό -κατα την γνώμη μου- είναι να ασχολείται ο άνθρωπος , με θέματα στα οποία μπορεί με την σκέψη του να παράξει αποτέλεσμα και εν γένει να επιχειρήσει...για την ακρίβεια κανείς δεν μπόρεσε και δεν θα μπορέσει ποτέ να κάνει οτιδήποτε απέναντι στον χρόνο...ούτε απέναντι σε φυσικά ή συμπαντικής φύσεως ιδιότητες και γεγονότα...

Μπορεί όμως , να κάνει αρκετά πράγματα ο ίδιος ο άνθρωπος για τον εαυτό του...μπορεί ας πούμε να μην συντελλεί ο ίδιος στον καθημερινό "θανατό του" την ψυχολογική του εξόντωση και την επίσπευση του βιολογικού του θανάτου...και κεί βέβαια ορίζεται ο τόπος της τραγωδίας για τους ανθρώπους όπου εν-νοούνται απο θεωρίες και ιδεοληψίματα που αφήνουν το σήμερα και προσβλέπουν στο άγνωστο μέλλον και στην άγνωστη ζωή -την μετα-θάνατον ...- πολύ δε περισσότερο σε παρελθοντολογίες και εικασίες μελλοντολογικού τύπου , καταστρέφοντας έτσι την ζωή του σε ενεστώτα χρόνο .... αυτό είναι το παράλογό του και ορίζει με τον πλέον σαφή τρόπο την ασέβειά του -κυρίως- προς τον εαυτό του αλλα και την ένδεια όλων όσων έχει υιοθετήσει ως αρχές και αλήθειες!!!

"Είχαμε" και έχουμε ως λαός όλες τις αλήθειες και τις αρχές που ορίζουν μια ισορροπημένη ζωή και τις αφήσαμε για να τις βρούν και να τις αξιολογήσουν ξένοι άνθρωποι και να τις σεβασθούν και να εμπνευσθούν απο αυτές και μείς υιοθετήσαμε "άλλα αντί άλλων"...καλά να πάθουμε..έρχονται και χειρότερα!!!


soul



soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:26:56  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε εαρινέ. Πρέπει να διαχωρίσεις τι εννοείς με την έννοια άνθρωπος. Τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά ή την ανθρωπότητα συνολικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:42:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κάτσε εαρινέ. Πρέπει να διαχωρίσεις τι εννοείς με την έννοια άνθρωπος. Τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά ή την ανθρωπότητα συνολικά;

Ξεκινώντας απο την μονάδα και βελτιώνοντας την μονάδα που είναι και το πιο εύκολο καταλήγουμε και στο σύνολο..στο "καλύτερο σύνολο"..στην ανθρωπότητα!

Βλέπεις είναι πιο εύκολο να βελτιώσουμε τον εαυτό μας παρά όλους τους άλλους ανθρώπους ... δηλαδή την ανθρωπότητα!

Καλύτεροι άνθρωποι = καλύτερη ανθρωπότητα!!!

Αν δεν ήμουν όσο σαφής θα ήθελες , προσβλέπω σε μια ποιό συγκεκριμένη ερώτησή σου...


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
νοέλ.
Τη συμπεριφορά των Θιβετιανών την περιέργραψα για να δώσω ένα παράδειγμα υπερβολικής και μάταιης προσπάθειας για σεβασμό στη ζωή.

Λυπάμαι πραγματικά αγαπητέ φίλε.
Ευελπιστώ στο οτι έκανες λάθος απο υπερβολική ταχύτητα και οπως είπες πολλές φορές δεμ είσαι προσεκτικός στις εκφράσεις σου.

Edited by - noel on 24/05/2010 18:49:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:49:06  Εμφάνιση Προφίλ
Η ερώτηση μου αφορά στην 3η αιτία καταστροφής του ανθρώπου που ανάφερες. Ο χρόνος μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο ξεχωριστά σε εξαφάνισει(όλους μας για την ακρίβεια) αλλά η ανθρωπότητα παραμένει... Με ποιο τρόπο ο χρόνος μπορεί να βλάψει την ανθρωπότητα ως ομάδα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:51:42  Εμφάνιση Προφίλ
Το προηγούμενο πήγαινε στον Εαρινό. Νοέλ, αρνείσαι την πραγματικότητα ότι ο άνθρωπος(άσε για μια στιγμή τι λέω εγώ περι σωστού και λάθους) καταστρέφει μορφές ζωής ή παραμορφώνει το τοπίο σε πολλά μέρη της γης; Πχ στον Αμαζόνιο τι κάνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 18:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Σοφό και παραγωγικό -κατα την γνώμη μου- είναι να ασχολείται ο άνθρωπος , με θέματα στα οποία μπορεί με την σκέψη του να παράξει αποτέλεσμα και εν γένει να επιχειρήσει...για την ακρίβεια κανείς δεν μπόρεσε και δεν θα μπορέσει ποτέ να κάνει οτιδήποτε απέναντι στον χρόνο...ούτε απέναντι σε φυσικά ή συμπαντικής φύσεως ιδιότητες και γεγονότα...

Πολύ σωστά κ. Εαρινέ.
Εύγε σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 19:13:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η ερώτηση μου αφορά στην 3η αιτία καταστροφής του ανθρώπου που ανάφερες. Ο χρόνος μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο ξεχωριστά σε εξαφάνισει(όλους μας για την ακρίβεια) αλλά η ανθρωπότητα παραμένει... Με ποιο τρόπο ο χρόνος μπορεί να βλάψει την ανθρωπότητα ως ομάδα;

Έχω την αίσθηση ότι ήμουν σαφής Γιώργο...

Ο χρόνος , οναφερόμενος και ως πανδαμάτωρας και όχι τυχαία βεβαίως και αναίτια...δαμάζει τα πάντα και τα αλλοιώνει ή τα φθείρει αν θές ...

Έχουμε λοιπόν απέναντί μας μια δύναμη την οποία ουδείς μέχρι σήμερα μπόρεσε να υπερ-νικήσει ... αντίθετα όλοι και όλα υπόκεινται σ'αυτόν...είναι αυτός που δεσμεύει με την ύπαρξή του τον βιολογικό θάνατο του κάθε ανθρώπου και κατ'επέκτασιν και όλης της ανθρωπότητας!

Είναι αυτός που ορίζει την αρχή και το τέλος...το τέλος και την αρχή!

Ο χρόνος απο την άλλη μεριά φθείρει ή μεταβάλλει τα πάντα και όταν λέω τα πάντα , εννοώ τα πάντα στην γή και σε όλο το σύμπαν...

Αυτές οι μεταβολές , τελικά -μπορούν- να μεταβάλλουν ή και να ακυρώσουν οτιδήποτε σήμερα θεωρούμε κραταιό και υφιστάμενο...ακόμα και αυτή την ανθρωπότητα ως είδος που μπορεί να εμφανισθεί απλά ως ένα συμπτωμα και τίποτ'αλλο της όλης δραστηριότητας και της κίνησης του γνωστού -και όχι μόνο- σύμπαντος....!

Αλλά επειδή όλα αυτά δεν αφορούν την συγκεκριμένη συζήτηση...όπως είπα και πρίν , ας μην μεθοδεύουμε και επισπεύδουμε τον βιολογικό μας θάνατο με τις επιμέρους "θυματο-ποιητικές επιλογές"...αυτό το τελευταίο χρήζει ασφαλώς μεγάλης και ενδελεχούς αναλύσεως...αλλα βλέπεις ως "γνήσιοι άνθρωποι" καταλήγουμε να μιλάμε για το "ωμέγα" αγνοώντας δια βίου για το "άλφα" και το "βήτα"...και ασχολούμαστε με τα της "μετα-θανάτιας ζωής" αγνοώντας και μη δίνοντας σημασία για την ζωή αυτήν καθ'εαυτήν...χάνοντάς την και θέτοντας τον εαυτό μας αμαχητί στο πεδίο του καθημερινού και εξοντωτικού θανάτου!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 19:25:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Σοφό και παραγωγικό -κατα την γνώμη μου- είναι να ασχολείται ο άνθρωπος , με θέματα στα οποία μπορεί με την σκέψη του να παράξει αποτέλεσμα και εν γένει να επιχειρήσει...για την ακρίβεια κανείς δεν μπόρεσε και δεν θα μπορέσει ποτέ να κάνει οτιδήποτε απέναντι στον χρόνο...ούτε απέναντι σε φυσικά ή συμπαντικής φύσεως ιδιότητες και γεγονότα...

Πολύ σωστά κ. Εαρινέ.
Εύγε σας.



Το πιο "οδυνηρό" κε Noel ,είναι σαν κάποιος ομιλητής σε πηγαίνει στην συζήτηση "Step by step" και ορίζει ένα τελικό τόπο συζήτησης θέτοντας με στρατηγική ορισμένα δεδομμένα και απο τα οποία δεν μπορείς να διαφύγεις -βλέπετε κρατούνται πρακτικά..- ... υπ'αυτήν την έννοια ορίζετε με την παρουσία σας θα έλεγα έναν τόπο , όπου μόνο οι καλά προετοιμασμενοι θα μπορούν να διαβούν ή και να "επιβιώσουν"...αλλα οι προκλήσεις με θέλγουν..

Εξ'αλλου η ζωή είναι κινηση και δεν ορίζεται απο τους αδυνάτους...όσο "άσχημο" και αν αυτό ακούγεται!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 19:38:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Δήμο άλλο λέω. Άνθρωποι πεθαίνουν, αλλά η ανθρωπότητα υπάρχει και αυξάνεται... Η ζωή εν γένει ως φαινομενο βρίσκει τρόπους να συνεχίζει να υπάρχει στο βάθος των ετών εδώ και δις χρόνια

(ασχετο εαρινέ, να καθιερώσουμε τον πληθυντικό όταν σου μιλάμε λόγω διαφοράς ηλικίας; Στο τρένο σου δίνουν και τη θέση τους;Και μετά παρεξηγιέσαι άμα σε λέω γερόντι...χεχεχε...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 20:49:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε Δήμο άλλο λέω. Άνθρωποι πεθαίνουν, αλλά η ανθρωπότητα υπάρχει και αυξάνεται... Η ζωή εν γένει ως φαινομενο βρίσκει τρόπους να συνεχίζει να υπάρχει στο βάθος των ετών εδώ και δις χρόνια

(ασχετο εαρινέ, να καθιερώσουμε τον πληθυντικό όταν σου μιλάμε λόγω διαφοράς ηλικίας; Στο τρένο σου δίνουν και τη θέση τους;Και μετά παρεξηγιέσαι άμα σε λέω γερόντι...χεχεχε...)


Πότε θές να βρεθούμε και να δούμε ποιός είναι τι...και ποιός "περνάει" τις εξετάσεις των οφθαλμών ...μικρέ και απαίδευτε???

Στο θέμα τώρα....ξανα-λέω ...δές για το "είδος" που είπα και διάβαζε προσεκτικότερα ...

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι μου αρέσει η μαχητικότητά σου...νά'ξερες και να μαχόσουν σωστά και για το σωστό και για το "ωραίο"...αλλα θα μάθεις και το λέω με την καλή έννοια..

Ως τώρα αναλώνεσαι...απλά!

Την γνώση την έχεις .... αλλα αρκεί μόνο αυτή Γιώργο???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 21:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Νοέλ, αρνείσαι την πραγματικότητα ότι ο άνθρωπος(άσε για μια στιγμή τι λέω εγώ περι σωστού και λάθους) καταστρέφει μορφές ζωής ή παραμορφώνει το τοπίο σε πολλά μέρη της γης; Πχ στον Αμαζόνιο τι κάνουν;

Υπάρχει κάτι που λέγεται ``συνείδηση``.
Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι που μάχονται με ``νύχια και με δόντια`` κατά των καταστροφών αυτών.
Παρακολουθώ αννελιπώς τις συζητήσεις σας χρόνια τώρα ασχέτως οτι δεν πολυγράφω και λίγο πολύ είμαι ενημερωμένος για το σκεπτικό του κάθε ενός. Ο λόγος που μιλώ στον πληθυντικό στο μέλος ``Εαρινός`` δεν έχει να κάνει με ειρωνική πρόθεση αλλά με σεβασμό στο άτομο του καθ`οτι είναι και προσωπικός φίλος με τον allzzaro ο οποίος αυτές τις ημέρες απουσιάζει και έτσι γράφω εγώ απο τον υπολογιστή του.

Aυτά που γράφεις φίλε μου industrialangel δεν τα καταλαβαίνω τι σχέση έχει το τι κάνουν οι ασυνείδητοι με τις προσωπικές αντιλήψεις του κάθε ανθρώπου. Δηλαδή επειδή κάποιοι θέλουν να καταστρέφουν πρέπει και εγώ να θεωρήσω οτι είναι μάταιο να μάχομαι για τα πιστεύω μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy