ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πάλι κάνεις λάθος φίλε μου Βιομηχαινκέ, γιατί παράδειγμα το
σύνδρομο Ντάουν,ερχεται απο το γεγονός της ύπαρξης της μεσογειακής αναιμίας,στους δύο γονείς...Είναι γνωστό τοις πάσι....
Γιατί δεν ρωτάς, αγόρι μου;
Όλα κληρονομούνται, ή ευθύνονται, οι γονείς..
Τίποτε δεν βγαινει απο το πουθενά....
Μην επιμένεις, θα καείς...
Έχεις πιάσει τη λάθος πλευρά και θα βγαίνεις λάθος...Πρόσεξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 20:02:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάλι κάνεις λάθος φίλε μου Βιομηχαινκέ, γιατί παράδειγμα το
σύνδρομο Ντάουν,ερχεται απο το γεγονός της ύπαρξης της μεσογειακής αναιμίας,στους δύο γονείς...Είναι γνωστό τοις πάσι...

Τι λέει ο μπαφιάρης ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Αγράμματε ρώτα κανένα γιατρό. Σύνδεσες 2 άσχετες ασθένειες. Ότι ναναι!

http://www.noesi.gr/book/syndrome/klinefelter
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF_Down

Παράγοντας που επηρεάζει κρίσιμα την αναλογία αυτή αποτελεί η ηλικία της μητέρας, καθ' ότι στην ηλικία των 20 ετών η συχνότητα κυμαίνεται περίπου στο 1:2000 για να ανέλθει μετά τα 40 σε 1:100 ή λιγότερο. Άλλοι παράγοντες που αυξάνουν την πιθανότητα γέννησης παιδιού με σύνδρομο Down αποτελούν η γέννηση προηγούμενου πάσχοντος παιδιού από τους ίδιους γονείς και η περίπτωση ένας γονέας να είναι φορέας του Μεταθετικού συνδρόμου Down

Είδες πουθενά να λέει για μεσογειακή αναιμία;


Μετά από αυτά πιστεύω ότι έληξε το ζήτημα. Με αυτές σου τις δηλώσεις έδειξες σε όλο τον κόσμο ότι είσαι αγράμματος και κανένας δε θα σε πάρει στα σοβαρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 21:09:54  Εμφάνιση Προφίλ
http://kidshealth.org/parent/medical/genetic/down_syndrome.html


What Causes It?
Normally, at the time of conception a baby inherits genetic information from its parents in the form of 46 chromosomes: 23 from the mother and 23 from the father. In most cases of Down syndrome, a child gets an extra chromosome 21 — for a total of 47 chromosomes instead of 46. It's this extra genetic material that causes the physical features and developmental delays associated with DS.

Although no one knows for sure why DS occurs and there's no way to prevent the chromosomal error that causes it, scientists do know that women age 35 and older have a significantly higher risk of having a child with the condition. At age 30, for example, a woman has about a 1 in 900 chance of conceiving a child with DS. Those odds increase to about 1 in 350 by age 35. By 40 the risk rises to about 1 in 100.

Δεν έχει καμία σχέση με τη μεσογειακή αναιμία


Ρωτήστε όποιον γιατρό θέλετε, ανοίξτε όποιο βιβλίο βιολογίας θέλετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 21:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Στο λέω συνέχεια ότι εκτίθεσαι και με τη φασαρια που κανεις,Βιομηχανικέ, αλλά, ταπώνεσαι και νομίζεις θα επιβληθεις...Αγόρι μου, πόσο χρονών είσαι;
Δεν ξέρεις,οτι πριν το γάμο κανουν τέστ, μεσογειακής αναιμίας, για να μην γεννηθούν τα παιδά με το σύνδρομο Ντάουν;
Τόσο αστοιχείωτος είσαι τέλος πάντων;...
Όντως, μετά απο αυτά που γράφεις, δεν ξανασυζητάω μαζί σου..
Εσύ φίλε είσαι ..αλιεν....Δεν ξέρεις τίποτε για αυτόν τον πλανήτη, επιτέλους;
Εκτος αν είναι μόνο θέμα εγωισμού και θα συνεχίζεις να σπας τα μούτρα σου, μέχρι να ισοπεδοθεί εντελώς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 21:32:13  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι τρομερό αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή. Αυτός ο μπαφιάρης διαδίδει ψεύδη.Τα τεστ που λες δεν έχουν καμία σχέση. ΚΑΜΙΑ ΚΑΜΙΑ ΚΑΜΙΑ.

Παρακαλώ να παρέμβει η διαχειριστική ομάδα. Δεν επιτρέπεται να γράφονται αυτά τα πράγματα στο φόρουμ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 21:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ την παιδική σου βλακεία δεν την παρεξηγώ, αλλα, ρώτα κανέναν...μεγαλύτερο...Θα σου εξηγήσει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 22:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Το οτι είναι εγωιστάκος .. είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 22:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λιγό καλέ μου allzzaro...
Όσο πατάει ένας ....ελέφαντας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 23:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Θα στρώσει, όλοι στρώσαμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 00:47:21  Εμφάνιση Προφίλ
Για ποιο εγωισμό μιλάτε; Ρωτήστε όποιον γιατρό θέλετε... Ο τρέχα κάνει λάθος... καμία σχέση μεταξύ των ασθενειών!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 00:56:10  Εμφάνιση Προφίλ
http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17673&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Προγεννητικός έλεγχος

Μεσογειακή αναιμία

Είναι μια κληρονομική διαταραχή του αίματος, συνηθισμένη στις χώρες της Μεσογείου, όπως η δική μας, για αυτό και ο έλεγχος της γίνεται με μια απλή ανάλυση αίματος. Δεν πρέπει να παραλείπεται από το ζευγάρι που έχει αποφασίσει να αποκτήσει παιδί. Αν μόνο εσείς ή μόνο ο σύντροφός σας έχει μεσογειακή αναιμία, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το μωρό που θα φέρετε στον κόσμο. Εκείνο, όμως, που πρέπει να ξέρετε, αν πάσχετε εσείς, είναι ότι ο αιματοκρίτης σας θα είναι χαμηλός και ότι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα έχετε μια ελαφριά ή λιγότερο ελαφριά αναιμία, την οποία θα ρυθμίσει ο γιατρός σας. Στην περίπτωση που και εσείς και το ταίρι σας έχετε μεσογειακή αναιμία, τότε, όταν μείνετε έγκυος, θα πρέπει να κάνετε στο μαιευτήριο αμνιοκέντηση. Αυτό είναι απαραίτητο, διότι υπάρχει μία στις τέσσερις πιθανότητες το μικρό σας να γεννηθεί με ομόζυγο μεσογειακή αναιμία -και όχι μόνο με στίγμα. Η κατάσταση αυτή είναι πολύ βαριά και γι' αυτό συνιστάται διακοπή της εγκυμοσύνης. Δεν αποκλείεται ωστόσο -τρεις πιθανότητες στις τέσσερις- το μωρό σας να γεννηθεί μόνο με στίγμα ή υγιέστατο.

Αν οι γονείς έχουν το λεγόμενο "στίγμα" τότε μπορεί να γεννήσουν παιδί με μεσογειακή αναιμία. Όχι με σύνδρομο Down.

Ποια πηγή ορίζεται ώς έγκυρη να τη βρω και να την προσκομίσω ώστε να πειστούν όλοι. Δε γίνεται να λέει ο κάθε άσχετος ανορθόγραφος δημοσιογράφος ότι θέλει σε κάθε ζήτημα χωρίς να δίνει λογιαριασμό.

Edited by - IndustrialAngel on 05/06/2010 01:00:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 10:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Για ποιο εγωισμό μιλάτε; Ρωτήστε όποιον γιατρό θέλετε... Ο τρέχα κάνει λάθος... καμία σχέση μεταξύ των ασθενειών!

Για ποιό εγωισμό? μα.. για αυτόν που βλέπουμε
Εξάλλου εσύ ο ιδιος εχεις παραδεχτεί οτι είσαι εγωιστάκος..

quote:
Δε γίνεται να λέει ο κάθε άσχετος ανορθόγραφος δημοσιογράφος ότι θέλει σε κάθε ζήτημα χωρίς να δίνει λογιαριασμό.

Εχω μάθει στη ζωή μου να λέω τα πράγματα με το όνομα τους.
Μην λοιδωρείς το επάγγελμα καθ`οτι και εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Οι δημοσιογράφοι ασκούν λειτούργημα ευρύτατου φάσματος που σκοπό έχει να πληροφορήσει, να αφυπνίσει αλλά και να καθοδηγήσει τις μάζες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο trexagireve δεν νομίζω να είναι ανορθόγραφος αντίθετα μέσα απο τα κείμενα του αλλά και το λεξιλόγιο του διαπιστώνει κανείς οτι είναι ιδιαίτερα καλλιεργημένος, περισσότερο πολύ περισσότερο απο εμένα και τυχόν ανορθογραφίες είναι αποτέλεσμα βιασύνης θα έλεγα αλλά και λαθών εκ παραδρομής που όλοι μας μπορούμε να κάνουμε.
Ο trexagireve παρουσιάζεται πολύ γνώστης και ιδιαίτερα διορατικός πάνω στο θέμα της κρίσης αλλά και των προφητειών προς αυτή.
Κάποιες υποκειμενικές του αντιλήψεις μπορεί να φαίνονται ακραίες ή δυσνόητες οπως πχ πως συνδυάζει το Χριστιανισμό με το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα και μπορώ να πώ οτι κάνει θαυμάσια δουλειά.
Μην τον ρίχνεις στα Τάρταρα λοιπόν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 10:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγω αυτό που σου προτείνω, πάντως, Βιομηχανικέ, είναι να προσπαθήσεις να καταλάβεις τον διάλογο και θα αρχίσεις κι εσύ να περνάς καλά,οπως εγώ,χωρίς να λές ανοησίες,μόνο και μόνο για την αντιπαράθεση......
Να παιρνουμε και κάτι, ρε φίλε,απο το διάλογο, μην μένει μόνο η κόντρα...
Τα παιδιά με σύνδρομο Ντάουν, είναι ένα απο τα αποτελέσματα των εχόντων το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας στα παιδιά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 10:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Να δευτερολογήσω χωρίς την παρέμβαση σου πάνω σε αυτά που λέω πιο πάνω ...
Ο θεμιτός αντίλογος αποσκοπεί στην εποικοδομητική συζήτηση, ο αντίλογος ομως που χρησιμοποιεί αθέμιτα μέσα που θίγουν την οικογενειακή ζωή , που θίγουν τα πιστεύω, αλλά και την επαγγελματική δεοντολογία ανήκουν στους απαγορευτικούς άγραφους νόμους της συζήτησης και πάνω σε αυτό το θέμα θα βρείς σύμφωνους σχεδόν ολους τους γράφοντες..
Λίγη προσοχή λοιπόν για το πως εκφρραζόμαστε, σου έχω συστήσει πρίν πατήσεις το κουμπάκι για να στείλεις το πόστ να το αφήσεις μερικά δεύτερα ή πολύ γρήγορα να ξαναμπείς να κάνεις edit..
Λίγο προσοχή γιατί οι γράφοντες μας κρίνουν απο τέτοιες λεπτομέρειες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 12:18:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε allzzaro γιατί δεν ψάχνεις εσύ σα διαιτητής; Εγώ λέω το ένα και ο αγράμματος το άλλο. Δεν μπορεί να έχουμε και οι 2 δίκιο. Ψάξε ΟΠΟΥ ΘΕΣ, ρώτα ΟΠΟΙΟΝ θες και πάρε μία θέση για να δεις ποιος είναι ο εγωιστής...


Και παρεμπιπτόντως δεν τον λοιδορώ ως δημοσιογράφο, αν και δεν τους έχω ΚΑΘΟΛΟΥ σε εκτίμηση, τον λοιδορώ ως ΚΑΚΟ δημοσιογράφο. Τα παλιά χρόνια έπρεπε να έχεις βγάλει μία νομική ή μία φιλοσοφική για να γίνεις δημοσιογράφος και ο συντάκτης σου πέταγε το άρθρο στα μούτρα αν έκανες ορθογραφικό λάθος. Τώρα βγάζουν ένα εργαστήρι και το παίζουν γνώστες ενώ στην πραγματικότητα είναι όλοι τους ημιμαθείς, όπως ακριβώς ο τρέχα. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι επιτρέπουν να λέγεται σοβαρός δημοσιογράφος κάποιος που λέει τη Σελήνη πλανήτη και το κοινοτΟπος κοινοτΥπος


Τρέχα ποιες είναι οι πηγές σε αυτό που ισχυρίζεσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 14:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Μαζί με τον IndustrialAngel και εγώ...
Όντως λέει την αλήθεια...
Την προσυπογράφω και ως νοσοκόμος...

Τρέχα... Πάλι γράφεις ανοησίες...
Ίσως φταίει το ότι είσαι χορτοφάγος... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 14:16:03  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ δεν έχεις πει ότι είσαι μηχανικός; Όχι ότι θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά καταλαβαίνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 14:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ρε allzzaro γιατί δεν ψάχνεις εσύ σα διαιτητής; Εγώ λέω το ένα και ο αγράμματος το άλλο. Δεν μπορεί να έχουμε και οι 2 δίκιο. Ψάξε ΟΠΟΥ ΘΕΣ, ρώτα ΟΠΟΙΟΝ θες και πάρε μία θέση για να δεις ποιος είναι ο εγωιστής...

Aγράμματος σημαίνει ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
Δεν το γνωρίζεις ομως ούτε γνωρίζεις τι έχει τελειώσει.
Σε ολα αυτά που λές και υποστηρίζεις εσύ βρίσκω πάρα πολλά λάθη και ατέλειες. Οσο και αν προσπαθήσεις θα σου βρώ λάθη, παραλείψεις, ατέλειες. Πως θα σου φαινόταν ομως αν άρχιζα να σε αποκαλώ αγράμματο, να λοιδωρώ τις σπουδές σου, το επάγγελμα σου.
Δεν είναι ανάγκη να ρωτήσω κάποιον ώστε να πάρω θέση, είμαι σε θέση να κρίνω και να επέμβω σε τέτοιου είδους θέματα.
Για το ποιός έχει δίκιο απο τους δύο αυτό είναι κάτι που θα το λύσετε οι δύο σας και εκεί τον διαιτητή δεν μπορώ να τον κάνω.
Κάποια μέρα θέλω να σε δώ και απο κοντά γιατί θαυμάζω και τις γνώσεις σου και τις απόψεις σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 15:02:02  Εμφάνιση Προφίλ
Γείτονα,

Έχεις δίκιο δεν είναι επαρκής ο χαρακτηρισμός. Καλύτερα αγράμματος παρά να έχεις τις γνώσεις του Τρέχα, δηλαδή ημιμαθής ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ του ξερόλα. Έχεις απόλυτο δίκιο. Ημιμαθή θα τον αποκαλώ στο εξής


Μην πάρεις θέση απλώς ψάξε για τον εαυτό σου και θα πειστείς μόνος σου ποιος έχει γνώσεις και ποιος έχει κάνει την πληροφορία αχταρμά στο κεφάλι του.


quote:
Σε ολα αυτά που λές και υποστηρίζεις εσύ βρίσκω πάρα πολλά λάθη και ατέλειες. Οσο και αν προσπαθήσεις θα σου βρώ λάθη, παραλείψεις, ατέλειες.


Να μου λες που κάνω λάθος για να το ξέρω. Να μου επιτρέψεις να εξηγήσω τι εννοώ και στη συζήτηση θα καταλάβουμε και οι δυο που βρίσκεται το λάθος, δεν είμαι απόλυτος. Εγώ ΘΕΛΩ να κάνω λάθος γιατί αυτό σημαίνει ότι ΜΕΤΑ θα έχω δίκιο. Εμένα με νοιάζει να ξέρω την αλήθεια όχι να έχω εξουσία και κύρος με τα ψέμματα. Δε θέλω κανένας να συμφωνεί μαζί μου θέλω όμως να σκέφτεται αυτά που του λέω. Δεν πλασάρομαι με το ύφος του ξερόλα.


Δεν ανέχομαι όμως το ύφος του τρέχα, εγώ τα ξέρω όλα και εσύ είσαι το επιπόλαιο παιδάκι. Να μάθει να σέβεται και να αναγνωρίζει τα λάθη του. Το μοναδικό λάθος που θα σου παραδεχτεί ο εγωίσταρος είναι μια φορά που ΝΟΜΙΖΕ ότι έκανε λάθος αλλά τελικά είχε δίκιο. Ρώτα τον και θα δεις. Έτσι από περίεργεια ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ λάθος...

Παρεπιπτόντως αν εννοείς το θέμα στη γνώση θα ήθελα πολύ να μου πεις εκεί για να δω πού βρίσκεις ατέλεια στα γραφόμενα μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 15:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Παρεπιπτόντως αν εννοείς το θέμα στη γνώση θα ήθελα πολύ να μου πεις εκεί για να δω πού βρίσκεις ατέλεια στα γραφόμενα μου...

Δεν είμαι σε θέση να επέμβω σε αυτό το θέμα.
Δεν μπορώ κάν να το μελετήσω.
Θα ήταν φαιδρό εκ μέρους μου να το διυλίσω έτσι ώστε να βρώ ασήμαντα ψεγάδια απο κάποια ασήμαντη παραδρομή μόνο και μόνο να σε κακοκαρδίσω. Αν ψάξω θα βρώ να είσαι σίγουρος αυτό ομως θα ήταν εκ μέρους μεμπτόν και κακοήθες.
Το πρόβλημα σου απλά και μόνο είναι η συμπεριφορά και τίποτα παραπάνω.
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην με κρίνεις για αυτά που σου λέω.
Αντίθετα θα ήθελα να τα εκτιμήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 15:20:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα ήταν φαιδρό εκ μέρους μου να το διυλίσω έτσι ώστε να βρώ ασήμαντα ψεγάδια απο κάποια ασήμαντη παραδρομή μόνο και μόνο να σε κακοκαρδίσω.

Άλλο ασήμαντα ψεγάδια και άλλο λάθη καρφωτά. Όμως εμένα ο σκοπός μου είναι να καταλάβεις τη λογική μου. Αν κάτι σου φαίνεται δύστοκο ή δυσνόητο να το πεις. Δε θέλω να δείχνω τις γνώσεις μου, θέλω να με καταλάβουν οι άλλοι. Το ότι δεν μπορείς να το μελετήσεις σημαίνει ότι δεν τα λέω αρκετά απλά ή ότι δεν ευκαιρείς απλώς;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 15:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Όμως εμένα ο σκοπός μου είναι να καταλάβεις τη λογική μου.

Σε ορισμένα που λές δεν βρίσκω λογική.

quote:
Δε θέλω να δείχνω τις γνώσεις μου, θέλω να με καταλάβουν οι άλλοι. Το ότι δεν μπορείς να το μελετήσεις σημαίνει ότι δεν τα λέω αρκετά απλά ή ότι δεν ευκαιρείς απλώς;

Θέλει ενδελεχή μελέτη και δεν διαθέτω ούτε χρόνο ούτε με ελκύει.
Εξάλλου έχω εντελώς αντίθετες απόψεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 15:33:29  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή παραστρατούμε να μου πεις εκεί που δε βρίσκεις λογική, αν θες. Αλλιώς το κλείνουμε εδώ...

Και ξαναλέω, δε θέλω να συμφωνήσει κανένας μαζί μου θέλω να με καταλάβει και να σκεφτεί μόνος του.

Edited by - IndustrialAngel on 05/06/2010 16:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 15:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ας λήξει καλύτερα εδώ industrialangel.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Εσύ δεν έχεις πει ότι είσαι μηχανικός; Όχι ότι θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά καταλαβαίνεις...

Πτυχίο ψυκτικού...
Πτυχίο μηχανολόγου...
Πτυχίο νοσοκόμου (χωρίς όμως άδεια άσκησης του επαγγέλματος)...

Είδες τι κάνεις IndustrialAngel άμα είσαι διαβαστερό παιδί;
Σκέφτομαι να πάρω και ένα πτυχίο στην μηχανολογική ιστορία από ένα πανεπιστήμιο των ΗΠΑ μέσω αλληλογραφίας - αλλά αυτό στο μέλλον...

quote:
Σε ορισμένα που λές δεν βρίσκω λογική.

allzzaro
Δεν υπάρχει λογική στις επιστήμες με τον όρο που καταλαβαίνουν οι άνθρωποι. ΟΙ επιστήμες βασίζονται πάντα πάνω στην λογική των μαθηματικών, ακόμα και όταν μιλάμε για φιλολογία και η λογική των μαθηματικών είναι μόνο μία. Εάν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει την λογική των μαθηματικών δεν μπορεί να καταλάβει τις επιστήμες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 20:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν υπάρχει λογική στις επιστήμες με τον όρο που καταλαβαίνουν οι άνθρωποι.

Στην προκειμένη περίπτωση δεν μιλάμε για επιστήμη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 21:13:20  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχει νόημα να κάνουμε συζήτηση σε θεωρητική βάση για το τι είναι λογικό. Η' θα μιλήσουμε συγκεκριμένα ή καθόλου. Ο άνθρωπος είπε ότι δε θέλει να μου πει τι δεν του φαίνεται λογικό οπότε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 11:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα,αυτό και των αλλων θεμάτων και τελικά,αποκλειστικό θέμα για μερικούς δυστυχώς, είναι ο εαυτος τους και δεν μπορουν να το αποβάλουν με τιποτε...Γινονται δυσάρεστοι, προσπαθούν να βγουν καλυτερότεροι και κοινως, γίνονται .....κοινότυποι...Βέβαια,θα πει, κανένας λογικός,ρε σείς, έχετε ένα θέμα, δεκάδες, αλλά σε όλα, πάτε αλλού τη συζήτηση, σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και δεν αφήνετε μια συζήτηση, να προωθηθεί....
Εκεί χρειάζεται η ωριμότητα, που λέει, "θέλω να καταλάβω τη θέση του άλλου, όχι να την απορρίψω, για να κάνω διάλογο, τον να μην ξεκινήσω κάν, ή να το αλλάζω όλη την ώρα, δεν λέει τιποτε άλλο, απο το ότι έχω ένα μεγάλο εγωισμο, που δεν αφήνει τιποτε άλλο να φανεί"..
Αλλά, γι αυτό χρείαζεται παιδεια, επίπεδο και φυσικά, όσοι αγοράσαν πτυχία, σε Γιουγκοσλαυίες, Ιταλίες, και λοιπες, χώρες που αγοράχονται πτυχία, ή μαθήματα,επειδή έςχουν πρόβλημα με τον εαυτο τους,γιατι αγόρασε πτυχίο, προσπαθούν ολη την ώρα να δειξουν πόσο ικανοί είναι....
Στα πάντα..
Δεν συζητάς με ένα τέτοιο άτομο, αλλά, θέλεις να καταλάβει το λάθος που κανει...Κι αυτό, μπας και προχωρήσει πέρα απο την ομφαλοσκόπηση στη ζωή του και μάθει και τίποτε χρήσιμο...
Αγόρι μου Βιομηχανικέ, μου μοιάζεις πολύ ανώριμος...Κι αυτο δεν το καλύπτεις, με όσα κι αν βρίσεις ή υποτιμήσεις...Δεν δικαιούσαι δια
να ομιλείς, που έλεγε κι ο Κουτσόγιωργας, τόσο χαζός που είσαι....
Βρε νόυμερο, δουλεύω απο 8, ορφανός και με τόσα ένσημα, που εσύ δεν θα έχεις, όταν βγεις σε σύνταξη, με τις σπουδές που έχεις κανει και την ηλικία που έχεις...
Έχω περάσει τόσες σχολές, που εσύ θα χανόσουνα....και έχω, λες,
σαν εσενα, ανάγκη εγώ να σε πεισω για κάτι, ή για μένα;...
Ποτέ αγόρι μου, δεν με απασχόλησαν τέτοια μικρά πράγματα....Αλλά, το κουφό είναι που την πατάς συνέχεια, βγαίνεις λάθος και σκυλιάζεις κυριολεκτικά....Δεν παιζεσαι...
Ας αλλάξουμε συζήτηση,κύριοι και κυρίες,ο άνθρωπος, είναι ένα υψηλό όν,απο τη φύση του και δεν έχει συνέχεια του ζώου, όπως λένε οι εξελικτές....Αποδειξεις της θεωρίας της εξέλιξης, δεν έχουμε καμία, οπότε, άνετα, χαρακτηριζεται ανυπόστατη και τσαρλατάνικη, δίχως κανένα στοιχείο, για την εξέλιξη των ειδών, απο είδος σε ειδος,
οπως ξεκίνησε, η επανάσταση των...
Για να μην πουν ότι έκαναν λάθος, το "γύρισαν" ,στην εξέλιξη του καθε είδους, που κανείς μέχρι τώρα, πουθενά για πουθενά, δεν αμφισβητούσε....
Γίνονται λοιπόν, οι εξελικτές, οριστές του ορθού,όπως έχω παραπάνω γράψει.Θα ειναι όλοι υποκείμενοι λέει, στην εξέλιξη, για να θεωρούνται σωστοί...
Μα ποιός αμφισβήτησε, ότι τα ειδη, εξελίσσονται και βελτιώνονται; Είναι κατι νέο αυτό;...
Το ότι ο άνθρωπος ξεκινησε απο αμοιβάδα, έγινε πρωτοζωο, μετά ψάρι, μετά ερπετό, μετά πτηνό μετά θηλαστικό, μετά πιθηκοειδές και μετά άνθρωπος,θεωρία που έγινε γελοία ,είναι που δεν παραδεχόμαστε...
Κι αυτο έκαναν λάθος οι οπαδοί του Δαρβίνου...
Αλλά, λίγη αξιοπρέπεια να παραδεχθούν τα λάθη τους, δεν έχουν...Τέτοιοι άνθρωποι είναι, τόσο φτηνοί....
Η πορεία του ανθρώπου, προχωράει προς ένα πιο λεπτό, πνευματικό άτομο, η διατροφή και η όλη του κουλτούρα, αλλαζει, όσο κι αν την καθοδηγούν σε κάτι άσχημο,τα φαγητά σκουπίδια των φάστ φούντς, ο άνθρωπος, γίνεται περισσότερο χορτοφάγος και όλοι παραδέχονται,σιγά σιγά, ότι το κρέας δεν κάνει καλό στον ανθρωπο....
Απο την άλλη, έχεις μια πλευρά ανθρώπων, που κόβονται για ότι πιστεύουν και ζούν σε ένα κόσμο σκουπίδια, έστω, μέσα στο μυαλό τους...Και θέλουν πτυχία, για να στερεώνεται ο κόσμος τους...Φαντάσου πόσο ...λίγοι είναι...
Χθές, ήταν μια μεγάλη μέρα για μένα...Ο δεύτερος μου γιός, 8,5 χρονών, πήρε το πρώτο του μετάλλιο, καταλαμβάνοντας την δεύτερη
θέση,σε αγώνες "νταί ντο ζούκου κούντο".....Χάρηκα πολυ γιατί,για την ηλικία του, είναι μεγάλο πράγμα...Απο τον πρώτο του επισημο αγώνα...Μια ικανοποίηση, ότι εγώ κι μάνα του,κάτι κάναμε καλά...
Δεν μπορώ να κάνω πλακα με τον Βιομηχανικό ή όποιον άλλο, λοιπόν,σήμερα...
Απλά, θα του πω, ότι η διαφορά μας θα ειναι πάντα, ότι αυτός θα νομίζει ότι ξέρει τα πάντα, εξ ενός πτυχίου, και γι αυτό θα δείχνει την άγνοια του...
Φιλικά, στο λεω, έχεις ....κομπλεξ κατωτερότητας, γι αυτό και θέλεις συνέχεια να αυτοεπιβεβαιώνεσαι..
Εδώ εμείς κάνουμε διάλογο για ψυχοθεραπεία, στα θέματα υγείας, πιο κάτω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 13:56:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αν τολμάς ΡΩΤΑ τον παιδίατρο των παιδιών σου αν γονείς με μεσογειακή αναιμία θα γεννήσουν παιδί με σύνδρομο DOWN, αν συνδεόνται οι 2 ασθένειες. Και πόσταρε εδώ την απάντηση του...ανώνυμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 14:00:31  Εμφάνιση Προφίλ
Όσο για την εξέλιξη, διάβασε πρώτα 1 σύγχρονο βιβλίο βιολογίας και όχι τα μεγάλα συγγράμματα του Κιλίφη των λοιπών "βιολόγων" και μετά κρίνε... Κωλοτούμπα...


Και από αποδείξεις ουου... να φάνε και οι κότες. Βέβαια ποτέ σου δεν τις διάβασες, ποτέ σου δεν τόλμησες να τις κοιτάξεις...γιατί και εγώ είμαι ορφανός αλλά η διαφορά μας είναι ότι εγώ είμαι άντρας... Όσο για τις σπουδές, ξέρεις το μύθο του Αισώπου με τη λιονταρίνα και τη λύκαινα. Η δεύτερη έλεγε ότι είναι καλύτερη επειδή γεννάει πολλά αλλά η πρώτη είπε ότι το δικό της παιδί είναι ένα αλλά λιοντάρι όχι λύκος... η ποιότητα μετράει και όχι η ποσότητα...


Αν σου ζητήσω να απαριθμήσεις τις αποδείξεις και γιατί τις απορρίπτεις θα το κάνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy