ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 22:44:15  Εμφάνιση Προφίλ
Το ξέρω Νοέλ ότι μιλούσες με σεβασμό στον Εαρινό. Εγώ αντιθέτως που δεν έχω ιερό και όσιο βρήκα αφορμή για να τον ειρωνευτώ για την ηλικία του.( Παρεπιπτόντως εαρινέ τι εξετάσεις εννοείς; Ποιος ρίχνει πιο εύκολα τα κοριτσάκια;)

Τι σχέση έχεις με τον allzaro, νοέλ; Τέτοια γράφετε και μετά ο τρέχα λέει ότι είμαστε παρεάκι εναντίον του...χεχε

Λοιπόν, για αυτό που λες για την καταστροφή του περιβάλλοντος, εγώ δεν είπα ότι είμαι υπέρ, είπα ότι διαπιστώνω μια πραγματικότητα. Ότι ο άνθρωπος ρίχνει ότι απόβλητα μπορείς να φανταστείς στη γη(από απλά σκουπίδια μέχρι πυρηνικά), ότι ξοδεύει τους φυσικούς πόρους, ότι κόβει τα δέντρα. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που αντιτίθονται αλλά δε φαίνεται να πετυχαίνουν και πολλά δε νομίζεις;


Εγώ, για να σου πω τη θέση μου, δεν είμαι υπέρ της αλόγιστης καταστροφής της φύσης. Τα αρνιά δεν πρέπει να γδέρνουμε, πρέπει να τα αρμέγουμε... δεν ξέρω αν πιάνεις τη μεταφορά. Μια περιορισμένη καταστροφή είναι απολύτως απαραίτητη για να καλύψεις τις ανάγκες 6 δις(όπου να ναι πάμε στα 7) ανθρώπων. Και όταν λέω ανάγκες δεν εννοώ μόνο διατροφή αλλά και ενέργεια, τηλεπικοινωνίες κτλ κτλ. Μπορείς εσύ να μου πεις ένα τρόπο να ικανοποιήσουμε όλη την ανθρωπότητα χωρίς την ελάχιστη καταστροφή; Σίγουρα για το καλό μας, για την αειφορία της ανάπτυξης μας πρέπει να καταστρέφουμε στο δυνατόν λιγότερο(ή μάλλον στο βαθμό που μπορούν να επανορθωθούν οι βλάβες) αλλά τη μηδενική καταστροφή την αποκλείω...Τον έχουμε ανάγκη τον πλανήτη μας για να υπάρχουμε...


Και παραδόξως αυτή η υπόθεση "δένει" απόλυτα με την υπόθεση της θαυματουργής δημιουργίας του κόσμου. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όλη η ψευδοθεωρία του δημιουργισμού είναι χέρι-χέρι με οικονομικά συμφέροντα που θελουν να επιβάλλουν μια θεώρηση του ανθρώπου ως προικισμένου ανώτερου από τη φύση με δικαιώματα απόλυτα, να μπορεί να κάνει ότι θέλει, να καταστρέφει όσο θέλει κτλ. Για αυτό βλέπουμε τώρα τελευταία και μερικούς επιστήμονες(τύπους όπως το Ράνα ή τον Μπέχε) και όχι απλούς φανατικούς να εμφανίζονται υπέρ του δημιουργισμού. Είναι πολλά τα λεφτά των πετρελαιάδων εκτός από τα φραγκάκια που βγάζουμε από τις εκδοσούλες που αγοράζουν οι μεγαλοχριστιανοί. Αυτά κυρίως στην Αμερική τα βλέπουμε


Μια απλή σύνοψη αυτής της ιδεολογίας είναι η εξής: Βλέπεις ένα δάσος. Είναι εντάξει να του ρίξεις πετρέλαιο, να το κόψεις όλο για ξυλεία, να το κάψεις και να φυτέψεις καλαμπόκι, να το κάψεις και να το σκάψεις 100 μέτρα βαθειά για να βρεις χρυσάφι κτλ αρκεί να ΜΗΝ πεις ότι τα είδη που ανήκουν τα δέντρα του εξελίχθηκαν από άλλα είδη που υπήρχαν παλαιότερα... Γιατί; Γιατί ΕΤΣΙ λέει η Βίβλος. Η Βίβλος δε λέει αυτό φυσικά, αυτό τους συμφέρει να καταλαβαίνουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 22:51:32  Εμφάνιση Προφίλ


Συνείδηση είναι η κατάσταση που υποδηλώνει το επίπεδο εγρηγόρσεως του ατόμου. Πιο αναλυτικά, συνείδηση είναι η κατάσταση εκείνη του οργανισμού που επιτρέπει στο άτομο να αναπτύξει τις λειτουργίες που είναι απαραίτητες ώστε να γνωρίζει το περιβάλλον του, τα συμβαίνοντα γύρω του και μέσα στον ίδιο του τον εαυτό.

[Επεξεργασία] Φυσιολογικές Διακυμάνσεις
Το επίπεδο συνειδήσεως του φυσιολογικού ατόμου διακυμαίνεται αναγκαστικά για λόγους βιολογικής ομοιοστάσεως από την πλήρη εγρήγορση, μέχρι τον βαθύ ύπνο. Ανάμεσα στις δύο αυτές καταστάσεις, τοποθετούνται άλλες δύο -επίσης φυσιολογικές- καταστάσεις συνειδήσεως, η ονειροπόληση και η υπναγωγική κατάσταση

[Επεξεργασία] Ονειροπόληση
Η ονειροπόληση είναι η κατάσταση της συνειδήσεως κατά την οποία το άτομο κυριαρχείται από σκέψεις που, όπως και στα όνειρα, είναι χωρίς λογική και δεν καθορίζονται από τα τρέχοντα δεδομένα της αντικειμενικής πραγματικότητας και εξαρτώνται κυρίως από τη συναισθηματική κατάσταση του ατόμου. Βασικό χαρακτηριστικό της φυσιολογικής ονειροπολήσεως είναι ότι δεν καταργεί την συνείδηση του έξω κόσμου, αλλ' απλώς την μειώνει. Ο γνωστός ψυχίατρος και ερευνητκής Καρλ Γιουνγκ θεωρούσε ότι στη συνείδηση εγρήγορσης διατηρούνται στοιχεία της ονειρικής κατάστασης. Αυτό σημαίνει ότι ταυτόχρονα με την κατάσταση της εγρήγορσης, χωρίς να έχουμε πλήρη αντίληψη του γεγονότος, συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε υπό τη μορφή παράλληλης ονειροπόλησης και φαντασιώσεων, οι οποίες δεν είναι παρά όνειρα τα οποία "βλέπουμε" στον ξύπνιο μας.


Το κατέβασα απο το Γκούγκλ μάς και ήταν το πιο εύκολο..

Πόσοι άνθρωποι άραγε έχουν πλήρη επίγνωση των γεγονότων γύρω τους , ούτως ώστε να μιλάμε για "συνειδητότητα"... αν αναρρωτηθούμε βεβαίως και για το πόσο έχουν επίγνωση και για τα εσωτερικά δρώμενα , έχω την αίσθηση ότι εκεί "χάνεται η μπάλα"... και πολύ εύκολα μπορούμε να δούμε γιατί συμβαίνουν όλα όσα συμβαίνουν σε όλο τον πλανήτη..!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 23:11:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Το ξέρω Νοέλ ότι μιλούσες με σεβασμό στον Εαρινό. Εγώ αντιθέτως που δεν έχω ιερό και όσιο βρήκα αφορμή για να τον ειρωνευτώ για την ηλικία του.( Παρεπιπτόντως εαρινέ τι εξετάσεις εννοείς; Ποιος ρίχνει πιο εύκολα τα κοριτσάκια;)


Μικρέ ο καθένας εκφέρει όλα τα περιεχόμενά του και μπορούμε να πούμε ότι προβάλλει και τον εαυτό του...παρ'ολ'αυτά , προσωπικά θεωρώ ότι είσαι καλό παιδί αλλα ολίγον τι επιρρεπές σε εξωτερικά ερεθίσματα και τα οποία δεν τα χειρίζεσαι αλλα κατα κάποιον τρόπο αυτά χειρίζονται εσένα...για να το πούμε και λίγο διαφορετικά εκείνα διαμορφώνουν τις αποκρίσεις σου και δεν διαμορφώνεις εσύ εκείνα!!!

Αλήθεια καταλαβαίνεις την διαφορά???

Τώρα για την επισήμανσή σου για τα κοριτσάκια...ιδού η Ρόδος..Ιδού και το "πήδημα"...εκείνο μόνο που φοβάμαι είναι τον ψυχολογικό σου τομέα με το "πέρας των αποκαλύψεων"...και μην ξεχνάς , ότι ο νέος είναι "ωραίος" αλλα ο Εαρινός είναι αλλοιώς...


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 23:29:58  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε εαρινέ μήπως είσαι ο Σταλόνε; Και αυτός κρατιέται ΠΟΛΥ καλά στα 62 του
http://www.youtube.com/watch?v=mprlzseoCRo&feature=related
κάνει και γυμναστικούλα (φαντάζομαι όμως ότι θα έχει κατεβάσει ενα φαρμακείο σε ενέσεις)

quote:
Τώρα για την επισήμανσή σου για τα κοριτσάκια...ιδού η Ρόδος..Ιδού και το "πήδημα"...εκείνο μόνο που φοβάμαι είναι τον ψυχολογικό σου τομέα με το "πέρας των αποκαλύψεων"...και μην ξεχνάς , ότι ο νέος είναι "ωραίος" αλλα ο Εαρινός είναι αλλοιώς...

Τέτοια λες και τις ρίχνεις, γερόλυκε;

quote:
προσωπικά θεωρώ ότι είσαι καλό παιδί αλλα ολίγον τι επιρρεπές σε εξωτερικά ερεθίσματα και τα οποία δεν τα χειρίζεσαι αλλα κατα κάποιον τρόπο αυτά χειρίζονται εσένα...για να το πούμε και λίγο διαφορετικά εκείνα διαμορφώνουν τις αποκρίσεις σου και δεν διαμορφώνεις εσύ εκείνα!!!

Και εγώ σε πάω Δήμο (στα σοβαρά το λέω αυτό). Ο άνθρωπος θα σου έλεγε ένας συμπεριφεριστής ψυχολόγος είναι ένα μαύρο κουτί με εισόδους και εξόδους(πολύθυρο στοιχείο). Ανάλογα τις εισόδους έχεις εξόδους... Είμαι ψυχοβιολογική οντότητα με εισόδους και εξόδους λοιπόν. No surpriseΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 23:50:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε εαρινέ μήπως είσαι ο Σταλόνε; Και αυτός κρατιέται ΠΟΛΥ καλά στα 62 του
http://www.youtube.com/watch?v=mprlzseoCRo&feature=related
κάνει και γυμναστικούλα (φαντάζομαι όμως ότι θα έχει κατεβάσει ενα φαρμακείο σε ενέσεις)

quote:
Τώρα για την επισήμανσή σου για τα κοριτσάκια...ιδού η Ρόδος..Ιδού και το "πήδημα"...εκείνο μόνο που φοβάμαι είναι τον ψυχολογικό σου τομέα με το "πέρας των αποκαλύψεων"...και μην ξεχνάς , ότι ο νέος είναι "ωραίος" αλλα ο Εαρινός είναι αλλοιώς...

Τέτοια λες και τις ρίχνεις, γερόλυκε;

quote:
προσωπικά θεωρώ ότι είσαι καλό παιδί αλλα ολίγον τι επιρρεπές σε εξωτερικά ερεθίσματα και τα οποία δεν τα χειρίζεσαι αλλα κατα κάποιον τρόπο αυτά χειρίζονται εσένα...για να το πούμε και λίγο διαφορετικά εκείνα διαμορφώνουν τις αποκρίσεις σου και δεν διαμορφώνεις εσύ εκείνα!!!

Και εγώ σε πάω Δήμο (στα σοβαρά το λέω αυτό). Ο άνθρωπος θα σου έλεγε ένας συμπεριφεριστής ψυχολόγος είναι ένα μαύρο κουτί με εισόδους και εξόδους(πολύθυρο στοιχείο). Ανάλογα τις εισόδους έχεις εξόδους... Είμαι ψυχοβιολογική οντότητα με εισόδους και εξόδους λοιπόν. No surprise


Κατ'αρχάς...τα φαρμακεία είναι για τους αρρώστους και δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙ κατάλληλο γι'αυτά τα θέματα...σωστή γυμναστική και σωστή διατροφή...απευθυνσου στον Φώτη...

Δεύτερον..ως προς το τι λέω , ίσως θα ήταν καλό να το ακούσεις εκ του σύνεγγυς και να προοδεύεις λιγάκι..

Αυτό περί δοχείων , δεν το πολυ-κατάλαβα...και γιατί μαύρο κατα τον συμπεριφοριστή και όχι ασπρό-μαυρο..???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 23:55:38  Εμφάνιση Προφίλ
Είδες το βίντεο; Το φαρμακείο είναι τρόπος του λέγειν για να δείξω ότι μάλλον παίρνει ΠΟΛΛΑ αναβολικά για να είναι έτσι... Αλλιώς δεν είναι δυνατόν σε αυτή την ηλικία αυτό το σώμα...

"μαύρο κουτί" black box λέμε στην επιστήμη αυτό το αντικείμενο του οποίου βλέπουμε την εξωτερική συμπεριφορά αλλά δεν ξέρουμε τίποτα για την εσωτερική του λειτουργία και δομή(ή δε θέλουμε για κάποιο λόγο να το ανοίξουμε). Αυτός είναι ορισμός στα σοβαρά

Θα βρεθούμε ρε Εαρινέ να κεράσω μπύρες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 09:44:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είδες το βίντεο; Το φαρμακείο είναι τρόπος του λέγειν για να δείξω ότι μάλλον παίρνει ΠΟΛΛΑ αναβολικά για να είναι έτσι... Αλλιώς δεν είναι δυνατόν σε αυτή την ηλικία αυτό το σώμα...

"μαύρο κουτί" black box λέμε στην επιστήμη αυτό το αντικείμενο του οποίου βλέπουμε την εξωτερική συμπεριφορά αλλά δεν ξέρουμε τίποτα για την εσωτερική του λειτουργία και δομή(ή δε θέλουμε για κάποιο λόγο να το ανοίξουμε). Αυτός είναι ορισμός στα σοβαρά

Θα βρεθούμε ρε Εαρινέ να κεράσω μπύρες...


Tι να δώ στο βίντεο ρε σύ Γιώργο , ο άνθρωπος αυτός έχει πάρει τόσα αναβολικά που ούτε βόδι δεν τα σηκώνει..και για όποιον γνωρίζει είναι εμφανές..

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να έχεις μυϊκή μάζα και με "μυϊκό προσδιορισμό" αλλα σε κάθε περίπτωση το αιτούμενο δεν μπορεί να είναι αυτό καθ'εαυτό το σώμα αλλα η καλή λειτουργία του..

Προσωπικά ποτέ δεν τους πήγαινα τους "φουσκωτούς" με αναβολικά , τους θεωρούσα και τους θεωρώ "ζωντανούς-νεκρούς- ... δές το προσωπό του , του φίλου μας του Σταλλόνε και θα καταλάβεις!

Πλέον δεν χρειάζεται κανείς αναβολικά για να κτίσει ένα όμορφο , μα πάνω απ'ολα υγιές κορμί...αλλα δεν χρειάζεται να σε κάνω μάγκα , θα πληρώσεις αδρά και θα μάθεις...και αν νομίζεις ότι με τις μπύρες "καθάρισες" πλανάσαι "πλάνη οικτράν"...


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 11:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις σαφώς μπερδευτεί εσυ φίλε noel,γιατί εγώ ποτέ δεν ειπα, ότι πιστεύω, οτι θα καταστραφεί, ο πλανήτης...Ειπα, οτι ο πλανήτης, έγινε για τον ανθρωπο, αλλά,για να τον απολαμβάνει,όχι να τον καταστρέφει και όχι για να τον κανει παρανάλωμα του πυρος, όυτε ότι θα καεί....
Όχιγια να τον κανει...φωτεινο παράδειγμα, που λεμε με την παρέα μου...
Ρε φίλε,πως σου ήρθε, ότι είναι ή το ένα ή το άλλο;Δεν γίνεται και ο άνθρωπος να εξελιχθεί σε κάτι ανώτερο και ο πλανήτης, να επιβιώσει;...
Γιατί δέχεστε τη λογική της καταστροφής;
Γιατί δεν πιστεύετε, Θεό, που μπορεί να κάνει τα πάντα...Ότι καλύτερο και να ευχηθούμε μπορεί να γίνει...Έχουμε όμως, τη διάθεση, να σκεφτούμε κάτι καλό;
Ή μόνο "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", που έλεγε κι ο μακαριστός;
Η θετική μας συμβολή, επιβάλλει και σε άλλους τι να κάνουν;Γιατί, τελευταία, όλο "μάστ" ακούω και ανησυχώ...
Κοινώς, να μην δεχτούμε, ότι ΠΡΕΠΕΙ κάτι, γιατί, αυτο το "πρέπει"
είναι κατασκευασμένο..Όπως και πολλές κατευθύνσεις, που συγχίζουν το νου του ανθρώπου, με την χαοτική αναζήτηση εννοιών, απο διαφορετικούς λαούς...
Θέλει συγκέντρωση τώρα, οι καιροί πονηροί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 12:36:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχεις σαφώς μπερδευτεί εσυ φίλε noel,γιατί εγώ ποτέ δεν ειπα, ότι πιστεύω, οτι θα καταστραφεί, ο πλανήτης...Ειπα, οτι ο πλανήτης, έγινε για τον ανθρωπο, αλλά,για να τον απολαμβάνει,όχι να τον καταστρέφει και όχι για να τον κανει παρανάλωμα του πυρος, όυτε ότι θα καεί....
Όχιγια να τον κανει...φωτεινο παράδειγμα, που λεμε με την παρέα μου...
Ρε φίλε,πως σου ήρθε, ότι είναι ή το ένα ή το άλλο;Δεν γίνεται και ο άνθρωπος να εξελιχθεί σε κάτι ανώτερο και ο πλανήτης, να επιβιώσει;...
Γιατί δέχεστε τη λογική της καταστροφής;


Γιατί δεν πιστεύετε, Θεό, που μπορεί να κάνει τα πάντα...

Ότι καλύτερο και να ευχηθούμε μπορεί να γίνει...Έχουμε όμως, τη διάθεση, να σκεφτούμε κάτι καλό;
Ή μόνο "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα", που έλεγε κι ο μακαριστός;
Η θετική μας συμβολή, επιβάλλει και σε άλλους τι να κάνουν;Γιατί, τελευταία, όλο "μάστ" ακούω και ανησυχώ...
Κοινώς, να μην δεχτούμε, ότι ΠΡΕΠΕΙ κάτι, γιατί, αυτο το "πρέπει"
είναι κατασκευασμένο..Όπως και πολλές κατευθύνσεις, που συγχίζουν το νου του ανθρώπου, με την χαοτική αναζήτηση εννοιών, απο διαφορετικούς λαούς...
Θέλει συγκέντρωση τώρα, οι καιροί πονηροί...



Γιατί δεν πιστεύετε, Θεό, που μπορεί να κάνει τα πάντα...

Διότι απλά δεν χρειαζόμαστε τον θεό φίλε μου για να ορίσουμε και να επιλέξουμε το παραγωγικό και ευεργετικό ... εκείνο που χρειαζόμαστε είναι σωστή παιδεία και καλλιέγεια που θα παραπέμπουν και θα διαμορφώνουν σωστές αξίες και με τις οποίες θα νοηματοδοτείται η κοινωνία μας και η ανθρωπότητα ολόκληρη...και την γνώση την έχουμε αλλα και τις ιδέες , εκείνο που χρειάζεται είναι βούληση και παραδοχή πως ότι μέχρι σημερα όριζε την σκέψη και την συμπεριφορά αλλα και τις επιθυμίες μας υπήρξε λάθος!

Δημιουργούμε πλαστές ανάγκες με τις οποιες συγκροτείται το φαντασιακό αλλα και συμβολικό μέρος του ψυχισμού μας και μετά γινόμαστε "ερμαιά τους" κυνηγώντας τες ... !

Αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί αν και εφόσον δεν μπορέσουμε να συναντηθούμε με τον εαυτό μας και να τον γνωρίσουμε , καλως-ορίζοντας έτσι μια νέα και καινούργια μέρα , όπου θα απαλλαγούμε απο ασυνείδητες προσταγές που μας θυματοποιούν και μας τρέχουν καθημερινά!

Όλα οργανώνονται και ξεκινούν απο μέσα μας και το "μέσα μας" κρατούσε και κρατάει το τιμόνι των σκέψεων-επιλογών-συμπεριφορών αλλα και πραξεών μας...

Μπορούμε με την ανάλογη εκ-παίδευση επιτέλους να αρχίσουμε να κρατάμε εμείς το τιμόνι του εαυτού μας!

Έχουμε όμως, τη διάθεση, να σκεφτούμε κάτι καλό;

Ποιός δεν έχει την διάθεση να ευτυχήσει στην ζωή του φίλε μου ή να σκεφθεί κάτι καλό ...όπως λές???

Είναι θέμα διάθεσης έχεις την αίσθηση ή δυνατότητας?

Ο Αριστοτέλης πολύ ορθά και πάρα πολύ σωστά είχε επισημάνει:"Η εντύπωση προηγείται της διατύπωσης" που σημαίνει ότι θα σκεφθούμε ανάλογα με τις ιδέες που έχουν διαστρωματώσει το μυαλό μας...

’ρα και δώ η παιδεία διαδραματίζει κυρίαρχο και θεματικό ρόλο!

Δεν χρειάζεται ο θεός φίλε μου...εδώ όλα τα έχουμε .. απλά είναι θέμα επιλογής και μόνον!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 12:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αυτη, είναι η τελευταία αμαρτία, φίλε μου Εαρινέ....
Η αλλαζονία του ανθρώπου κι ο κομπασμός ότι δεν χρειάζεται
τον Θεό...Συμφωνούμε φίλε μου, ότι εκεί είμαστε....
Να δουμε, μόνο, ποσο θα το υποστηρίζεις αυτό εσύ και άλλοι...
Γιατί, ότι σπέρνεις, θερίζεις...
Ωστόσο, το τι είναι είναι,δεν το κάνουμε....
Και σκληρόν λακτίζειν προς κέντραν...
Βλέπω, όμως και τις καθαρά ανθρωποκεντρικές επιλογές του σημερα....
Μου θυμίζει τον Πύργο της Βαβέλ, όλο και περισσότερο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 13:05:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα αυτη, είναι η τελευταία αμαρτία, φίλε μου Εαρινέ....
Η αλλαζονία του ανθρώπου κι ο κομπασμός ότι δεν χρειάζεται
τον Θεό...Συμφωνούμε φίλε μου, ότι εκεί είμαστε....
Να δουμε, μόνο, ποσο θα το υποστηρίζεις αυτό εσύ και άλλοι...
Γιατί, ότι σπέρνεις, θερίζεις...
Ωστόσο, το τι είναι είναι,δεν το κάνουμε....
Και σκληρόν λακτίζειν προς κέντραν...
Βλέπω, όμως και τις καθαρά ανθρωποκεντρικές επιλογές του σημερα....
Μου θυμίζει τον Πύργο της Βαβέλ, όλο και περισσότερο...

Λυπάμαι που έτσι το ανάγνωσες φίλε μου , ας είναι!!!

Στην αναφορά σου περί σποράς και θερισμού ...έχω να πώ το εξής:"Εμείς σπέρνουμε και μείς θερίζουμε και όχι ο θεός".


soul

Edited by - Εαρινός on 26/05/2010 13:08:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 13:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ακριβώς γι αυτό τον λόγο το έγραψα, φίλε Εαρινέ...
Βλεπεις, μέχρι τώρα "ευθύνονταν" η ηθική ή η θρησκεία,
επιτέλους, ήρθε η ώρα να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 13:37:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ακριβώς γι αυτό τον λόγο το έγραψα, φίλε Εαρινέ...
Βλεπεις, μέχρι τώρα "ευθύνονταν" η ηθική ή η θρησκεία,
επιτέλους, ήρθε η ώρα να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας....

Η ευθύνη μπορεί να αναληφθεί μόνο και μόνο εφόσον υπάρξει η απαιτούμενη γνώση του εαυτού μας και όλων των διεργασιών του ... τότε θα μπορέσουμε να προσδιορίσουμε τις "παραδρομές του" και τις λάθος εντυπώσεις του!

Η ευτυχής στιγμή θα έρθει επι τη συλλήψει των λάθος κωδίκων με τους οποιους έχει διαστρωματωθεί ο νούς μας και εξ αυτού νο-ούμε και εν-νοούμε με λάθος σκέψεις και συμπεριφορές!

Η ψυχική υγεία δεν είναι το ζητούμενο ή όχι???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 14:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η ευθύνη αναλαμβάνεται Εαρινέ, εφόσον συνειδητοποιήσει
κάποιος, που είναι και τι ρόλο παίζει...
Όταν καταλάβεις τι είσαι και τι ΘΑ γινείς,σε ένα άλλο αύριο...
Αν κάνεις άλλο πράγμα, απο ότι ειναι να κανεις,
εισαι λάθος,όσο καλή θέληση κι αν έχεις...
Δεν ειμαστε ζώα, για να λειτουργούμε μόνο με τις αισθήσεις και τα συναισθήματα μας..Έχουμε και πνεύμα, που αναλαμβάνει ποιότητα κι αυτο πετυχαίνει σαφώς περισσότερα αποτελέσματα,απο ότι μόνο με τις αισθήσεις μας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 15:20:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η ευθύνη αναλαμβάνεται Εαρινέ, εφόσον συνειδητοποιήσει
κάποιος, που είναι και τι ρόλο παίζει...
Όταν καταλάβεις τι είσαι και τι ΘΑ γινείς,σε ένα άλλο αύριο...
Αν κάνεις άλλο πράγμα, απο ότι ειναι να κανεις,
εισαι λάθος,όσο καλή θέληση κι αν έχεις...
Δεν ειμαστε ζώα, για να λειτουργούμε μόνο με τις αισθήσεις και τα συναισθήματα μας..Έχουμε και πνεύμα, που αναλαμβάνει ποιότητα κι αυτο πετυχαίνει σαφώς περισσότερα αποτελέσματα,απο ότι μόνο με τις αισθήσεις μας..

Έχω την αίσθηση , ότι ο προσεκτικός αναγνώστης θα μπορούσε να διακρίνει στα λεγόμενά μου και στις θέσεις μου , την ανάδειξη της διακριτής εκείνης διαφοράς που υπάρχει ανάμεσα στα ζώα και στον άνθρωπο και που είναι η αυτο-συνείδηση και πάμπολλες φορές έχω αναφέρει ότι ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του -πράμα που δεν έχουν την ικανότητα τα ζώα- να μεταβάλλει την σκέψη του , έχοντας ως βάση την γνώση του εαυτού του και των επισυμβαινόντων εντός του!

Έχω πεί π.χ ...ότι η ουσία του ανθρώπου είναι η επιθυμία και η ενεργοποιός αιτία του ... αν δεν επιθυμούσε ο άνθρωπος θα έμενε ακίνητος ...όλα ορίζονται απο την/τις επιθυμίες του και πρόκειται για ένα ακόρεστο υπόλλοιπο που λειτουργεί αδιάλλειπτα!

Αυτές όμως τις επιθυμίες μπορούμε κατα κάποιο τρόπο να τις ορίσουμε α)ως ενστικτώδεις και β)αποτέλεσμα της εκπολιτιστικής διαδικασίας του ανθρώπου...τεχνητές με λίγα λόγια...όπως ακριβώς κάνεις και κάνω π.χ τώρα εγώ και σύ με τον υπολογιστή και το διαδίκτυο...και που δεν είναι τίποτ'αλλο απο μια μορφή εξάρτησης και μια μορφή τεχνητής -αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο- μορφή εξάρτησης!

Πιστεύεις στον υπολογιστή και στις δυνατότητές του και γι'αυτό και τον χρησιμοποιείς ...τον βλέπεις ..τον αγγίζεις...και τον χρησιμοποιείς και έχεις πεισθεί γι'αυτό και όλοι μας βεβαίως!

Αλλα επειδή ξέφυγα απο το θέμα , λέω λοιπόν ότι υπάρχουν τεχνητές επιθυμίες οι οποιες υποστασιοποιοπύνται δια μέσου της εκ-πολιτιστικής διαδικασίας των ανθρώπων και αυτό έχει γίνει αντιληπτό και έχει αναδειχθεί απο την επιστήμη της ψυχολογίας και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό , που έχει ενσωματωθεί σε όλες τις καμπάνιες και διαφημιστικά εργαλεία...κατευθύνοντας τον άνθρωπο τεχνιέντως , οργανώνοντας την επιθυμία του και η οποία δεν είναι ποτέ τυχαία....και ο άνθρωπος πάντα επιθυμεί κάτι που δεν έχει ο ίδιος και στην συνέχεια κάτι που απλά και μόνο έχει ο άλλος και τον καθιστά στο θυμικό του "ανώτερο" απο αυτόν !

Εδώ ξανα-λέω και μην παρεξηγηθείς διότι δεν είναι επι προσωπικού ...δεν έχει καμμιά δουλειά ο θεός σου και κανένας θεός..απλά έτσι είναι ο άνθρωπος και εκείνοι που τον γνωρίζουν τον χρησιμοποιούν και τον κατευθύνουν...γι'αυτό και λέω και θα επαναλαμβάνω συνεχώς , ότι η αρχή είναι η γνώση του εαυτού αλλα πριν συμβεί αυτό ως προϋπόθεση εμφανίζεται η γνώση της δομής και της λειτουργίας του ανθρώπινου ψυχισμού...

Φαντάζομαι ότι πλέον κατάλαβες..


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 16:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Έχεις σαφώς μπερδευτεί εσυ φίλε noel,γιατί εγώ ποτέ δεν ειπα, ότι πιστεύω, οτι θα καταστραφεί, ο πλανήτης...Ειπα, οτι ο πλανήτης, έγινε για τον ανθρωπο, αλλά,για να τον απολαμβάνει,όχι να τον καταστρέφει και όχι για να τον κανει παρανάλωμα του πυρος, όυτε ότι θα καεί....
Όχιγια να τον κανει...φωτεινο παράδειγμα, που λεμε με την παρέα μου...
Ρε φίλε,πως σου ήρθε, ότι είναι ή το ένα ή το άλλο;Δεν γίνεται και ο άνθρωπος να εξελιχθεί σε κάτι ανώτερο και ο πλανήτης, να επιβιώσει;...

O noel δεν έχει μπερδευτεί φίλε μου.
Μπερδεμένος είσαι εσύ καθώς και η πλειοψηφία του ανθρώπινου γένους.
Δεν εχει να κάνει με καταστροφή αλλά με κακοήθεια.
Ο πλανήτης και κάθε υπάρχουσα ζωή πάνω σε αυτόν απαιτεί τον απόλυτο σεβασμό απο το ανθρώπινο γένος. Ο κόσμος αυτός δεν δημιουργήθηκε για να περνάμε καλά και να απολαμβάνουμε εμείς οι άνθρωποι οπως φαιδρά και λανθασμένα αναφέρεις.
Η απόλαυση δεν είναι το ΠΑΝ σε αυτόν τον κόσμο και ξεφύγετε επιτέλους απο αυτην την θηριώδη αντίληψη.
Διαπιστώνεις και εσύ και οι υπόλοιποι την ηλιθιότητα που μας δέρνει.
Δεν είναι τυχαία η ρήση του Αινσταιν οτι η ηλιθότητα του ανθρώπου αγγίζει την απεραντοσύνη του σύμπαντος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 17:08:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε γείτονα τι γκάζια είναι αυτά; Τόσο καιρό εξαφανισμένος και σκας μύτη με τέτοια φούρια;
quote:
Ο πλανήτης και κάθε υπάρχουσα ζωή πάνω σε αυτόν απαιτεί τον απόλυτο σεβασμό απο το ανθρώπινο γένος. Ο κόσμος αυτός δεν δημιουργήθηκε για να περνάμε καλά και να απολαμβάνουμε εμείς οι άνθρωποι οπως φαιδρά και λανθασμένα αναφέρεις.

Συμφωνώ, τον χρειαζόμαστε για να επιβιώσουμε. Όμως έχω πει ότι η επιβίωση συνεπάγεται καταστροφή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 17:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, μπορείς να έχεις όποιον Θεό θέλεις, αλλά, μην υποχρεωνεις και τους άλλους, να τον σέβονται κι όλας...Εγώ δεν σε υποχρεώσα να δεχτείς και να κάνεις κατα πως λέει ο δικός μου Θεός......
Οπότε, αυτές τις επιταγές, εξοφλείστε τις αλλού...
Όσο για ηλιθιότητα, μου αρκεί που τη διαπιστώνεις εσύ...Εγώ άσε να διαπιστώνω αφέλειες και ανωριμότητες...Ο καθένας, συλλέγει ότι θέλει...
Αλλά, να κάτεβάσεις και ολόκληρη ...διακήρυξη, δεν το περίμενα....
Τι έγινε; Ήρθε καμιά ντιρεκτίβα να κατεβείτε στους δρόμους, για την βελγική πεταλούδα που χάνεται;...
Αλλά, αν κατεβείτε να σώσετε τον πλανήτη, ειλικρινά θα φοβηθώ, ότι κάτι θέλετε να του κανετε...
Εαρινέ, η λεπτότητα, ακόμη και στις αισθήσεις,δεν έχει να κανει με το πνεύμα, απαραίτητα...Το πνεύμα, είναι ανώτερη αντίληψη, ενώ οι αισθήσεις, αισθάνονται, ότι υπάρχει γύρω μας, που καμιά φορά, ειναι και παραπλανητικό, για να ικανοποιήσει μόνο το σώμα...
Θέλει διαχωρισμό, φίλε μου...
Και προπάντων, τοποθέτηση,όσον αφορά, το αν ικανοποιούμε το σώμα, ή ανεβάζουμε το πνεύμα....Είναι σαφές ότι έχουν άλλη πορεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 19:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ μου allzzaro, μπορείς να έχεις όποιον Θεό θέλεις, αλλά, μην υποχρεωνεις και τους άλλους, να τον σέβονται κι όλας...Εγώ δεν σε υποχρεώσα να δεχτείς και να κάνεις κατα πως λέει ο δικός μου Θεός......
Οπότε, αυτές τις επιταγές, εξοφλείστε τις αλλού...

Γειά σου ρε Βαγγελάρα ήρωα..
Πού είδες βρε οτι εγώ σε υποχρώνω να λατρέψεις το δικό μου Θεό?
Μήπως σε έδειρα κιόλας?
Βρε δεν σου είπα να μην πίνεις Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 19:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ρε γείτονα τι γκάζια είναι αυτά; Τόσο καιρό εξαφανισμένος και σκας μύτη με τέτοια φούρια;

Eτσι είμαι εγώ.
Εκεί που πάω δεξιά ξαφνικά τραβάω γκαζιές.
Εχω και μηχανάρα βέβαια εε..
Και μην μου πεί κανείς οτι η μηχανή μου ρυπαίνει το περιβάλλον γιατι θα τον δαγκώσω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 19:56:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινέ, η λεπτότητα, ακόμη και στις αισθήσεις,δεν έχει να κανει με το πνεύμα, απαραίτητα...Το πνεύμα, είναι ανώτερη αντίληψη,
....


..... ενώ οι αισθήσεις, αισθάνονται, ότι υπάρχει γύρω μας, που καμιά φορά, ειναι και παραπλανητικό, για να ικανοποιήσει μόνο το σώμα...
Θέλει διαχωρισμό, φίλε μου...


Και προπάντων, τοποθέτηση,όσον αφορά, το αν ικανοποιούμε το σώμα, ή ανεβάζουμε το πνεύμα....Είναι σαφές ότι έχουν άλλη πορεία...



Απορώ φίλε μου , που κάποιοι άνθρωποι μιλούν για "κάποια ψυχή" που δεν μπορούν να πούν :"Νά'την"...και απλά αναλώνονται σε υποκειμενικές προσωπικές διαθάσεις ή ανάγκες να δώσουν σώνει καλά υπόσταση σε κάτι που ουδείς είδε και που θεματικό ρόλο ή έστω καν ρόλο δεν διαδρΑματίζει στην εξέλιξη και πρόοδο του ανθρώπου..ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!

Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει θεός -με την έννοια του συμπαντικού δημιουργού και με οποιαδήποτε μορφή αυτός είναι-αλλα ούτε και ότι υπάρχει-μιας και κανείς δεν τον έχει δεί..κρύβεται άραγε???- αλλα σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ο θεός της οποιασδήποτε θρησκείας και δεν θα ασχολιόταν αυτός και μάλιστα με τον τρόπο που ασχολήθηκε με τους ανθρώπους ο θεός σου και οι θεοί των υπολοίπων θρησκειών!

Αν -υπόθεση κάνουμε- ο θεός είχε δημιουργήσει τον άνθρωπο -αυτός που δέχεσαι ως θεό- θα είχε έστω κάποια γνώση περί της ανθρώπινης λειτουργίας και ο λόγος του θα ήταν διαφορετικός ... συντονισμένος με την φύση του υποκειμένου-άνθρωπος...αλλα ουδεμία αναφορά υπάρχει απο αυτόν σε οτιδήποτε καταστατικης φύσεως και εγγενές του ανθρώπου!

Και αυτό , είναι εμφανές ... δεν μπορεί να αποκρυβεί παρ'ολες τις "ευσεβείς προσπάθειες" κάθε "εμπλεκομένου" με την υπόθεση αυτή...διότι περί υποθέσεως πρόκειται που προσπαθούν να την κάνουν γεγονός!

..... ενώ οι αισθήσεις, αισθάνονται, ότι υπάρχει γύρω μας, που καμιά φορά, ειναι και παραπλανητικό, για να ικανοποιήσει μόνο το σώμα...
Θέλει διαχωρισμό, φίλε μου...


-Σου απάντησα πιο πανω περί αισθήσεων και παραισθήσεων αλλα δεν μπορείς ή δεν θέλεις να το καταλάβεις..


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 20:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλλά, αν κατεβείτε να σώσετε τον πλανήτη, ειλικρινά θα φοβηθώ, ότι κάτι θέλετε να του κανετε...

Είναι ώρες ώρες που έντάξει.. ρετάρεις.
Εδώ ομως δεν ρετάρεις απλά, δίνεις ρέστα.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι ή μεθυσμένος είσαι ή πραγματικά ``χάνεις``.
Το οτι χάνεις , χάνεις μην το ψάχνεις στο λέω με παρρησία, αλλά εδώ ρε φίλε τι λές.

Να κατεβούμε να σώσουμε τον πλανήτη?
Δηλαδή εννοείς οτι εγώ είμαι Δωδεκαθειστής? εννοείς οτι εγώ είμαι εγωξήινος? εννοείς οτι εγώ ανήκω σε ενα δόγμα μία αίρεση?
Δεν ξέρω τι εννοείς και οπως πάντα κάποια μαλακία θα πείς και θα τα μπαλώσεις.. οπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 20:40:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν ξέρω τι εννοείς και οπως πάντα κάποια μαλακία θα πείς και θα τα μπαλώσεις.. οπως πάντα

Γείτονα

Απλά respect!

Μηχανόβιε allzzaro δε θα σου πω ότι ρυπαίνεις, θα σου πω ότι περνάς την κρίση της μέσης ηλικίας και θες να δείξεις ότι το λέει η καρδιά σου για αυτό ανεβαίνεις πάνω σε μηχανή.χεχεχεχε.Εγώ πάντως είμαι 4τροχος, με 1.2 κινητηράκι για να μη ρυπαίνω πολύ και κουβαλάω και κόσμο οπότε μειώνω τη ρύπανση ακόμα περισσότερο...

Πάντως ρε φίλε ακόμα και λίγη ρύπανση είναι μες το παιχνίδι από τη στιγμή που θες να μετακινηθείς με κάποιου είδους μηχάνημα και όχι με τα πόδιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 20:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Να σε πώ..

Ενας φίλος νευρολόγος μου είπε.
Οσο μπορείς και οδηγάς μηχανή μεγάλου κυβισμού είσαι εντάξει.
Πόσους 70άρηδες έχεις δεί να οδηγούν on-off. Εναν στους χίλιους.
Η αλήθεια είναι οτι εχω αρχίσει να γίνομαι πιο αργός. Δηλαδή αντιλαμβάνομαι κάτι πιο αργά και μπορώ να πώ οτι έχει δίκιο ο γιατρός.
Η μηχανή μεγάλου κυβισμού λόγω ταχύτητας απαιτεί οξυτάτη αντίληψη.
Βέβαια για να μην παρεξηγητώ τη μηχανή την έχω αλλά την κινώ πολύ σπάνια. Αυτοκίνητο δεν θέλω.

Τώρ σε οτι αφορά την ρύπανση.
Κινούμαι με ενα παπάκι μονίμως.
Δεν λέω ρυπαίνω αλλά σχολάω πολύ αργά και συγκοινωνία δεν υπάρχει, πως θα πάω σπίτι μου.
Εντάξει 100 κυβικά για ενα άτομο οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν 2.500 κυβικά για ενα άτομο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 21:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ανησύχησα, ρε φίλε allzzaro, μήπως πάτησα το λυμένο ζωνάρι του οικολόγου εναλλακτικού...
Φυσικά, επισης, η δική σου μηχανή, βγάζει καθαρό οξυγόνο, όπως ο τύπος, που έβαλε σήμερα, το σκυλί του να χ@@ει, εκεί που βάζω το ποδήλατο μου, για να μου δείξει τα δικαιώματα των σκύλων.Απλά εγώ δεν ξέρω πότε έχασα τα δικά μου, να μην συναντώ σκυλόσκατα, μπρος στην πορτα μου...
Βέβαια, τόσο..ζούπερμαν που είστε εσείς, μπορεί να ρυπαίνω εγώ με το ....ποδήλατο μου, πιο πολύ απο σένα με το παπάκι,τι να κάνουμε;...
Ρε σεις, λίγη λογική, δεν μπορείτε να εφαρμόσετε;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 21:51:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Ρε σεις, λίγη λογική, δεν μπορείτε να εφαρμόσετε;....



Καλά ρε σύ Βαγγέλη , ποιός σου είπε ότι έχεις τον ορισμό της λογικής "παραμάσχαλα" και πως όλοι οι άλλοι ακόμα την ψάχνουμε???

Τι σε κανει να πιστεύεις ότι όλα όσα λές , δεν στερούνται ή έχουν λογική εν αντιθέσει με τους άλλους???

’ντε πάλι απο την αρχή...για δώσε τον ορισμό της λογικής και τις ιδιότητές της ... μπάς και μπορέσω να πείσω τον Γιάπετ να μου κάνει το τραπέζι με γουρνοπούλα...!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 22:10:11  Εμφάνιση Προφίλ
Να λες ευχαριστώ τρέχα που οι Έλληνες έχουν αμάξια και όχι άλογα πλέον γιατί αλλιώς θα έπρεπε να καθαρίζεις τους κόπρους του Αυγεία κάθε μέρα έξω από το σπίτι σου...

Εαρινέ λογική είναι αυτό που συμφωνεί με τα πιστεύω του τρέχα. Εύκολος ορισμός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 22:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ρε σεις, λίγη λογική, δεν μπορείτε να εφαρμόσετε;....

Oχι και δεν είμαι οικολόγος.
Οι οικολόγοι είναι αυτοί οι π^%%$#ς που έχουν ποδήλατα (οχι εσύ) και τους φεύγει η παναγία στις ορθοπεταλιές και μόνο το κλανίδι που ρίχνουν απο τα δύστυχα τα ζωάκια που έχουν σκορδουλιάσει φτάνει να καλύψει σε ρύπους οχι τη μηχανή μου αλλά μπολτόζα..
Οικολόγος λοιπόν φίλε μου είναι και της κατσίκας ο κώλος.
Ασε τα σάπια λοιπόν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 22:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φυσικά, επισης, η δική σου μηχανή, βγάζει καθαρό οξυγόνο, όπως ο τύπος, που έβαλε σήμερα, το σκυλί του να χ@@ει, εκεί που βάζω το ποδήλατο μου, για να μου δείξει τα δικαιώματα των σκύλων

’υτός είναι π&^^%%ας.
Δίκιο έχει αλλά είναι π%%$$#@ς.
Δεν ξέρει τι πραγματεύεται.
Ο σκύλος έχει δικαιώματα τα υπόλοιπα ζώα δεν έχουν?
Για αυτό σου λέω π%%$$#ς είναι.
Εγώ σου έχω δώσει την εντύπωση οτι είμαι σαν και αυτούς?
Γιατί ρε φίλε μετά απο τόσα και τόσα που έχουμε αντάλλαξει εχεις αυτή την άποψη πραγματικά πρέπει να χάνεις λάδια..

Το οτι χάνεις, χάνεις δεν λέω με το χέρι στην καρδιά το λέω.
Και να σου πώ κάτι.
Σε οτι αφορά την οικολογία την μισείς μόνο και μόνο για να αποδείξεις αυτό που γράφει η Αγία Γραφή.
Οτι ο πλανήτης φτιάχτηκε για να απολαμβάνει ο άνθρωπος..
Φαντάσου λοιπόν μου φτάνεις..

Edited by - allzzaro on 26/05/2010 22:48:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 22:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι φίλε μου Εαρινέ, ποτέ δεν ένοιωσα ιδιοκτήτης της λογικής, αντιθέτως, την σιχαίνομαι, λόγω του οτι περιορίζει, αλλά, είναι κοινή για ολους, θέλω να πω,άρα και κάποια στιγμή, πρέπει να λειτουργει έτσι, άλλως, έχει προβλημα, στο σύνολο της...
Φίλε μου allzzaro, ζώ σε πολύ πιο ήρεμες απο σένα συνθήκες στη Λάρισα και καταλαβάινω το άγχος σου, αλλά, τι να κάνω;
Να αλλάξουμε πολεις;...
Μην ανησυχείς,όμως,μπορεί να έρθω εγώ πιο κοντά σου, απο .....Σεπτέμβριο..Που ξέρεις;
Κι εγώ είμαι οικολόγος, αλλά, όχι για τους άλλους, αλλά γιατί είμαι....Δεν μου αρέσουν οι επιδειξίες, έχεω πρόβλημα μαζί τους...
Όσο για ρύπους, σας ειπα, αλλά δεν το κοιτάξατε...Έχουν μειωθει, λένε οι μετρήσεις, αλλα δεν μας το λένε,γιατι, μετά, πως θα μας ζητησουν άλλα, για την παγκοσμιοποίηση;..
Δεν θα υπάρχει κίνδυνος και οταν χρειάζονται τον κίνδυνο,τον κατασκευάζουν..Κορόιδα που να υποστηριξουν, ακόμη και το απίθανο, υπάρχουν....Λίγη προπαγάνδα, φτάνει...
Καταλαβαίνεις, τι κοροιδα που ειναι μερικοί, που πάνε να σώσουν ένα πλανήτη, που δεν έχει ανάγκη σωτηρίας, γιατί έγινε αθάνατος και δεν μπορεί να κινδυνεύσει;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy