ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 23:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δεν είμαι οικολόγος στο ξαναλέω.
Δεν θέλω να είμαι οικολόγος.
Οπως είπες τους θεωρώ επιδειξίες μπράβο αυτό είναι επιδειξίες.
Οτι έχω να κάνω το κάνω μόνος μου και δεν χρειάζομαι ούτε φανφάρες ούτε δηλώσεις.

Δεν μπορώ να ζήσω μακρυά απο την Αθήνα τρεχαγύρευε.

quote:
Καταλαβαίνεις, τι κοροιδα που ειναι μερικοί, που πάνε να σώσουν ένα πλανήτη, που δεν έχει ανάγκη σωτηρίας, γιατί έγινε αθάνατος και δεν μπορεί να κινδυνεύσει;....

Πουλημένα τομάρια είναι.
Βέβαια δεν λέω υπάρχουν και συνειδητοποιημένοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 23:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι η εποχή φίλε μου allzzaro, που ο βασιλιάς, ειναι γυμνός..
Κι επειδή,ολοι μας είμαστε βασιλιάδες, δυστυχώς,όλοι το παίζουμε τόπλες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 23:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σας το αφιερώνω.
Andrea Parodi..

http://www.youtube.com/watch?v=Izae0lx9gyk

Κιθάρα παίζει ο Al Di Meola

Non potho reposare 20 ημέρες πρίν ο πολυαγαπημένος μας τραγουδιστής μας αφήσει για να πάει στους ουρανούς.
Προσβεβλημένος απο την κακιά ασθένεια είχε το κουράγιο να μας αφιερώσει το τραγούδι του με τη φωνή του να βγαίνει με δυσκολία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 00:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και παραδόξως αυτή η υπόθεση "δένει" απόλυτα με την υπόθεση της θαυματουργής δημιουργίας του κόσμου. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όλη η ψευδοθεωρία του δημιουργισμού είναι χέρι-χέρι με οικονομικά συμφέροντα που θελουν να επιβάλλουν μια θεώρηση του ανθρώπου ως προικισμένου ανώτερου από τη φύση με δικαιώματα απόλυτα, να μπορεί να κάνει ότι θέλει, να καταστρέφει όσο θέλει κτλ. Για αυτό βλέπουμε τώρα τελευταία και μερικούς επιστήμονες(τύπους όπως το Ράνα ή τον Μπέχε) και όχι απλούς φανατικούς να εμφανίζονται υπέρ του δημιουργισμού. Είναι πολλά τα λεφτά των πετρελαιάδων εκτός από τα φραγκάκια που βγάζουμε από τις εκδοσούλες που αγοράζουν οι μεγαλοχριστιανοί. Αυτά κυρίως στην Αμερική τα βλέπουμε


Μια απλή σύνοψη αυτής της ιδεολογίας είναι η εξής: Βλέπεις ένα δάσος. Είναι εντάξει να του ρίξεις πετρέλαιο, να το κόψεις όλο για ξυλεία, να το κάψεις και να φυτέψεις καλαμπόκι, να το κάψεις και να το σκάψεις 100 μέτρα βαθειά για να βρεις χρυσάφι κτλ αρκεί να ΜΗΝ πεις ότι τα είδη που ανήκουν τα δέντρα του εξελίχθηκαν από άλλα είδη που υπήρχαν παλαιότερα... Γιατί; Γιατί ΕΤΣΙ λέει η Βίβλος. Η Βίβλος δε λέει αυτό φυσικά, αυτό τους συμφέρει να καταλαβαίνουν


κάνω quote τον εαυτό μου σε αντιπαραβολή με αυτό το σχόλιο του τρέχα

quote:
Καταλαβαίνεις, τι κοροιδα που ειναι μερικοί, που πάνε να σώσουν ένα πλανήτη, που δεν έχει ανάγκη σωτηρίας, γιατί έγινε αθάνατος και δεν μπορεί να κινδυνεύσει;....


Είναι άραγε τυχαίιο ότι ένας άνθρωπος που δηλώνει κατά της εξέλιξης του ανθρώπου έχει τέτοια στάση απέναντι στα πλανητικά ζητήματα; Πώς συμβαίνει και πέφτει τραγικά μέσα στην κατηγορία ανθρώπων που έχω περγράψει ήδη.

Παλικάρι μου τρέχα ΞΥΠΝΑ, κούνα λίγο το κεφάλι σου και άκουσε αυτά που θα σου πω. Τα μεγαλοσυμφέροντα,που πλέον δεν είναι πρόσωπα, έχουν τύπους σαν και μένα στη μόρφωση και το μυαλό να τους συμβουλεύουν. Η διαφορά αυτών των τεχνοκρατών από εμένα είναι ότι δεν έχουν ήθος. Αυτοί οι τύποι, οι "IndustrialDevils" (ας μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός) ξέρουν πολύ καλά την ψυχολογία και τη γνώση του μέσου ανθρώπου, ότι είναι σαν και σένα,δηλαδή βλάκας με περικεφαλαία. Εγώ αντιμετωπίζω τον άνθρωπο ως έλλογο ον και προσπαθώ να του μιλήσω με τη λογική (που σιχαίνεσαι, τρομάρα σου, λες και το πιο λογικό ον όλων δεν είναι ο Θεός που λατρεύεις). Αυτοί από την άλλη είναι πανέξυπνοι και πονηροί πάνε πλάγια, χρησιμοποιούν το λόγο του Θεού έντεχνα για να πείσουν τους ανθρώπους ότι υπάρχει ένας θαυματουργός Θεός που θα σώσει τον άνθρωπο εκ του μη όντος ακριβώς όπως τον έφτιαξε. Συμφέρει τα μεγαλοσυμφέροντα, την καθεστηκυία τάξη η θεώρηση του ότι οτιδήποτε και να κάνουμε δεν έχει αποτέλεσμα στον πλανήτη. Χρησιμοποιούν μια μέθοδο που έχουν χρησιμοποιήσει και σατανιστές, οι οποίοι προσηλυτίζουν με χωρία από την ίδια την Αγία Γραφή. Έτσι και αυτοί πανέξυπνα πείθουν τον κάθε βλάκα ότι έτσι είναι τα πράγματα. Ο άνθρωπος φτιάχνεται από το τίποτα με τη βούληση του Θεού, ο πλανήτης σώζεται από το τίποτα με τη βούληση του Θεού...


Σκέψου λίγο ποιους βολεύει ο "αθάνατος κόσμος", και μετά σκέψου πόσο σεβασμό δείχνει στο δημιουργό αν διαλύεις το δημιούργημα του...

Επίσης, ο κόσμος μας, ο κόσμος που βλέπουμε ΔΕΝ είναι αθάνατος. Σε δις χρόνια από τώρα θα έχουμε περάσει στο θερμικό θάνατο του σύμπαντος, στην ελάχιστη ενέργεια και συνεπώς στην πιο ευσταθή κατάσταση. Ο κόσμος μας είναι κόσμος φθοράς. Δεν είναι χριστιανικά αυτά που λες περί αθάνατου κόσμου, τέτοια λένε οι Βουδιστές και οι Ταοιστές, περί αυθύπαρκτου και αθάνατου κόσμου που γεννάει Θεούς. Πάρτο χαμπάρι παληκάρι μου ότι αποκλείνεις από τον ορθό λόγο.

quote:
Όσο για ρύπους, σας ειπα, αλλά δεν το κοιτάξατε...Έχουν μειωθει, λένε οι μετρήσεις, αλλα δεν μας το λένε,γιατι, μετά, πως θα μας ζητησουν άλλα, για την παγκοσμιοποίηση;..

Κόψε το χασίσι από την Αλβανία είναι ψεκασμένο και σε πειράζει, κάπνιζε το αγνό το δικό μας από την Κρήτη.

Edited by - IndustrialAngel on 27/05/2010 00:52:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 10:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εσύ πάντως, παλικάρι μου Βιομηχανικέ, ....τέτοιο πυροβόλημα που έχεις φάει,ότι και να κάνεις, ότι και να γίνει, δεν γίνεσαι καλά....
Θα το συνηθίσουμε...
Δεν μου λές, απόφάσισες, ότι ο κόσμος δεν σου φτάνει, τα λύνεις όλα σιγά σιγά;...
Κανένα γιατρο, όμως, που λέμε τόσο καιρό, δεν ειδες, είδες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 18:51:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε γέρο μιλάς εσύ για μένα; Με τι προσόντα; Το μυαλό με τα 2 νευρικά κύτταρα ή τη μόρφωση των εφημερίδων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 19:12:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε γέρο μιλάς εσύ για μένα; Με τι προσόντα; Το μυαλό με τα 2 νευρικά κύτταρα ή τη μόρφωση των εφημερίδων;

Δηλαδή.....εγώ που είμαι μονο-κύτταρος οργανισμός......???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 19:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή ακριβώς, δεν είναι έτσι τα πράγματα, ούτε αφορούν το φόρουμ,
τα δικά μου στάνταρς και ικανότητες, τι θα έλεγες Βιομηχανικέ, να προσπαθούσες μια φορά, να γράψεις για ότι συζητάμε, αντι για μένα;
Κι ότι λές, να το σκέφτεσαι ,για να μην γίνεσαι ρεζίλι και καταφεύγεις μετά στο βρίσιμο...
Απο κει κι έπειτα, τι να κάνουμε, παιδί είσαι, μα@@κίες θα λες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 20:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ρε αχάριστοι..
Σας αφιέρωσα τραγουδάκι
Κανένα σχόλιο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 20:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολύ ωραίο αγαπητέ μου allzzaro, απλά,δεν ήξερα, σε ποιόν απεύθυνες την αφιέρωση.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 21:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Xαίρομαι που σου αρέσει.
Σε όλους μας απευθύνω την αφιέρωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 21:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχουμε πει πολλές φορές φίλε allzzaro, ότι η ποικιλία στη μουσική,όπως και στις ιδέες, για την αντιληψη, θεμάτων, είναι
έως και απαραίτητη...
Γι αυτο και συνυπογράφω, υπερ της...ρόκ, ως παλιος ρόκερ και φρικιό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 17:37:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και για να ορίσουμε τι ήταν ,επιτέλους όταν ξεκίνησε αυτή η Θεωρία του Δαρβίνου περι εξέλιξης των ειδών, αξίζει να δούμε τι λένε οι ίδιοι οι ...εξελικτικοί πρωτεργάτες, όπως ο Τόμας Χάξλευ,: "Το εξελικτικόν όραμα, μας δίνει τη δυνατότητα να διακρίνουμε, αν και ατελώς, τα χαρακτηριστικά της νέας θρησκείας, η οποία ειμαστε σιγουροι θα εμφανισθει,για να υπηρετήσει τις ανάγκες της επομενης εποχής", λέει στο βιβλίο του ο Ντουαίην Γκίς,"Greation Scientists Answer their critic,USA 1993, σελίδα 30.
Ή ακόμη μαζι με τον Μπρονόβσκι,στην επομενη σελίδα του ίδιου βιβλίου,
: "Η θρησκεία είναι βασικά, μια σταση, απέναντι στο σύνολο του κόσμου...Έτσι η εξέλιξη,π.χ.,είναι δυνατόν, να αποδειχθει, μια αρχή τόσο ισχυρά,στο να συντονίζει τα πιστεύω και τις ελπίδες του ανθρώπου, όπως ο Θεός έκανε στο παρελθόν.."
Βλέπουμε καθαρά τις αλλαζονικές αρχικές θέσεις, που πίστευαν, ότι θα αντικαταστήσουν τον Θεό....
Κι οι ίδιοι εξελικτές, δεν μπορούσαν να μην παραδεχθούν,όμως,
ότι ο Θεός ήταν πίσω απο όλα, ομολογώντας, ακριβώς τα αντίθετα, απο τα προηγούμενα:
Δαρβίνος:"Είναι τυφλος και μωρός, αυτός που δεν βλέπει και δεν ομολογεί,ότι η άριστη και σοφώτατη διάταξη των όντων, οφείλεται στην παντοδυναμία κσι πανσοφία του άπειρου Δημιουργού..."
"Το σύμπαν και η θεωρία της εξέλιξης"1985 Τ. Κιλίφη
Ακόμη και ο Τομας Χάξλευ, παραδέχθηκε:"Η δημιουργία,στη συνήθη έννοια της λέξεως,είναι τελείως κατανοητή.Δεν βρίσκω καμιά δυσκολία,
να καταλάβω,ότι κάποτε το σύμπαν δεν υπήρχε και ότι έγινε σε έξι μέρες,επειδή έτσι το θέλησε κάποιο Όν που προυπήρχε...
Μετά απο αυτά, επι του παρόντος",συμπληρώνει ο Χάξλευ,"τα λεγόμενα απραιορί επιχειρήματα, κατά της ύπαρξης του Θεού και σε περίπτωση, που υπάρχει Θεός, κατά της δυνατότητας Του, να προβεί σε πράξεις δημιουργίας,στερούνται καθε λογικής βάσης..."
Εσύ Βιομηχανικέ μου, ποιόν υπερασπιζεσαι, με όσα λες;
Κανείς δεν μιλαει για τυχαιότητα, όλοι, αντιθέτως, για σοφία, σχεδιο, δημιουργό, αρμονία...
Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, πριν καταλάβεις τι μελετάς....

Αυτό έγραψεο ο τρέχαγυρευε σε άλλο θέμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 17:41:28  Εμφάνιση Προφίλ
Απαντάω

O Huxley ήταν δηλωμένος αγνωστικιστής αποκλείεται να είπε κάτι τέτοιο εκτός αν περιέγραφε την άποψη με την οποία διαφωνούσε.

Πουθενά στην Εξέλιξη των Ειδών δεν αναφέρεται αυτή η έκφραση του Δαρβίνου. Δεν ξέρω αν τη λέει πουθενά στην αλληλογραφία του αλλά θα ήθελα να με παραπέμψεις συγκεκριμένα. Φοβάμαι ότι ο Κιλήφης είτε φαντάστηκε κάτι είτε μετέφρασε κάτι που φαντάστηκε κάποιος Αμερικανός δημιουργιστής


Ο Gish είναι κλασσικός ψευδεπιστήμονας του δημιουργισμού και μάλιστα επειδή έχασε τις δίκες πήρε πόδι και τώρα βγήκαν τα καινούρια φρούτα οι "ευφυείς σχεδιαστές" για αυτό και είναι στα μαχαίρια αυτοί οι 2. Μην περιμένεις να τον πάρω στα σοβαρά επειδή έγραψε ένα βιβλίοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 17:45:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ναι, Βιομηχανικέ, αλλά, εμένα με ενδιαφέρει και το κατα πόσο η αρχική θέση, ότι όλα προήλθαν απο ένα μονοκύτταρο οργανισμό, κατά λάθος, ισχύει, ή έχει αποσυρθεί ή αλλάξει..
Με ενδιαφέρει ποσο πιστεύεις, εσύ,ότι το τυχαίο, που επικαλείσαι, ως αρχή των πάντων,έχει σχέση με ένα Θεό,που έκανε ένα σχέδιο και μια δημιουργία, με κάποιο σκοπό κι όχι τυχαία,επαναλαμβάνω,με κάποιο ορισμό και προορισμό,με κάποιο ζητούμενο, όχι εκ του συρμού ...
Έχει σημασία,για μένα να δεχτώ, αν κάτι άρχισε,δίχως τελικό προορισμο, ή αν υπήρχε μια πορεία, με τελικό σκοπό ένα προορισμό, που γι αυτό έγιναν όλα....
Πρέπει να το καταλάβεις...

Επίσης τρέχαγυρευε

Edited by - IndustrialAngel on 03/06/2010 17:46:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 17:47:04  Εμφάνιση Προφίλ
Τι είναι τυχαίο τρέχα;


Έχω ήδη θέσει την απορία αν είναι δυνατόν ο Θεός να έχει φτιάξει ένα σύμπαν στο οποίο να υπάρχει δυνατότητα να προκύψει άνθρωπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 17:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, μιλάμε για αρχικές θέσεις, τοποθετήσεις
και κατοπινές ομολογίες και αποστάσεις..
Σε δηλώσεις του,ας πουμε, ο Μποζάρθ, τονίζει: "Ο χριστιανισμός, πολεμά και θα πολεμά την εξέλιξη,γιατι
η εξέλιξη καταστρέφει ολοσχερώς και τελείως, τον ακριβή λόγο της
επι γης ζωής του Ιησού Χριστου..."
Όταν ακούς τέτοιες δηλωσεις, καταλαβαίνεις, ότι έχεις να κανεις
με μια επαναστατική θρησκεία, που διεκδικεί κάτι, στο χώρο της θρησκειας, παο τον χριστισανισμό...
Και απο την άλλη, πεθαινει η θεωρια του Δαρβίνου,όπως αυτο τονίζεται, απο τα αποτελέσματα του συνεδρίου του 1980 στο
Σικάγο,με γενικό θέμα "Μακροεξέλιξη",΄οπου πήραν μέρος, γεωλόγοι, παλαιοντολόγοι,οκολόγοι,γενετιστές και εμβρυολόγοι, παγκοσμίου κύρους....Το συμπέρασμα του το δημοσιευσαν οι "Σάνταιυ Τάιμς",
στις 8-3 του '81, κι ειχε τον αποκαλυπτικό τίτλο:" Ένα ιστορικό συνέδριο,στο Σικάγο, αμφισβητει, την πενηντάχρονη κυριαρχία της σύγχρονης Συνθετικής θεωριας της εξέλιξης"
Αλλά και ο ιατρός και καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών,κ.Αθ, Αβραμίδης, σχετικά με το γονίδιο του ανθρώπου, έχει τονίσει: "Όπως έχει διαπιστωθει,το γενετικό υλικό,όλων των ανθρώπων,ανεξαρτήτου ηλικίας, φύλου,χρώματος, ή τοπου κατοικίας, ειναι πανομοιότυπο, κατά 99.9%.Δεν μπορεί επομένως, να υποστηριχτει, καμία γονιδιακή υπεροχή ενός ανθρώπου, έναντι άλλων,οπουδήποτε στη γή,για τη στήριξη φυλετικών διακρίσεων, κοινωνικών, ή άλλων βάσιε γονιδιακών διαφορών..
Προφανώς,διότι, όλοι οι άνθρωποι,δημιουργηθηκαν ίδιοι,εξ ενός ανθρώπου προερχόμενοι, του οποιου κληρονομούν απαρεγκλίτως, τις αρχικές βασικές καταβολές..."
Τι άλλο να πουμε για την εξέλξη μετά;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 18:00:59  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε ρε τρέχα γιατί ανοίγεις 10 θέματα; Σου είπα ότι οι πηγές σου είναι ψευδείς και δεν απαντάς. Σε ρώτησα τι είναι τυχαίο και γιατί ο Θεός δεν μπορεί να φτιάξει ένα κόσμο όπου μπορεί να προκύψει άνθρωπος και πάλι δεν απαντάς και ΠΑΛΙ αλλάζεις θέμα. Γιατί; Τελειώσανε τα άλλα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 19:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Με συγχωρείς Βιομηχανικέ,αλλά, εγώ ειμαι μέσα στο θέμα...Η δυνατότητα να υπάρχει άνθρωπος,όπως το θέτεις εσύ,ενω απο την άλλη υπάρχει η θέση ότι ο κόσμος έγινε, με αποκλειστικό
σκοπό την δημιουργία του ανθρώπου, που υποστηριζω εγώ, ειναι αντίθετα...
Δεν υπάρχει κανένα τυχαιο αρμονικό, όπως στα φράκταλς, ή στα κβάζαρς που πιθανόν,θέλεις να αναφέρεις, που να κρύβεται στο εντελώς τυχαιο της εξέλιξης, που λέει η θεωρία του Δαρβίνου..Έστω, ..εξελιγμένη...
Δεν μπορείς να αγνοήσεις τον σκοπό που έγιναν τα πράγματα και να κοιτάξεις μόνο που είσαι τώρα και τους κσοπούς που βάζεις με τις ανάγκες του τώρα....
Έχεις ένα όν, τον άνθρωπο, που δεν είναι στην τελική του μορφή, εφόσον εξελίσσεται,αλλά, δεν έχει καμία σχέση με τα ζώα, γιατι η πνευματική του εξέλιξη σε κάποια φάση, θα διαχωρίσει τον άνθρωπο
απο τη φύση, ανεβάζοντας τον σε ένα επίπεδο κατανόησης, αντιληψης, συνέργιας στο συμπαντικό σχεδιο,πολύ υψηλό,τόσο, που θα είναι πραγματικά θεός...
Αυτό, δεν μπορει να προβλεφθει, απο κανένα τυχαίο της εξέλιξης, γιατί δεν υπολογίζει τον παράγοντα πνέυμα, που πλέον, έχει κάνιε τη διαφορά...
Χωρίς αυτό, θα ήμασταν πολύ πίσω....
Το πνεύμα θέλω να πω, κάνει τη διαφορά πλέον και εκθέτει την εξελικτική θεωρία, καθώς, το πνευμα ώς ουσια άφθαρτος, δεν εξελίσσεται,αλλά, τοποθετείται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:06:58  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορείς να μου δώσεις μια απόδειξη απτή, ένα πείραμα, που να αποδεικνύει ότι το πνεύμα είναι αθάνατο; Μπορείς να βάλεις το πνεύμα σε δοκιμαστικό σωλήνα; Το μόνο που έχεις είναι πίστη, σωστά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ φίλε μου IndystrialAngel, διαφωνούμε...
Διότι αν πιστεύεις, ότι ειναι θέμα εξέλιξης ο Παρθενώνας, ή το αριστοτέλειο θεώρημα,πιστεύεις και
στο .....τζόκερ..Γιατί,δεν είναι με τίποτε τυχαία αυτά....
Είναι θέμα πνεύματος, όχι πίστης, ύπαρξης διάνοιας στον ανθρωπο,
που ξεφεύγει απο το νόμο της σάρκας και τα ένστικτα, που καθοδηγούν το ζωο στην επιβίωση...
Εδώ μιλαμε για κάτι πέρα απο την ύλη και τα στενά όρια του πλανήτη....Μιλάμε για ένα άπειρο πνεύμα, που τώρα η επιστήμη,
όπως σου έχω γράψει με παραδείγματα γενετιστών και εξελικτών,αναγνωρίζει, ότι δημιουργεί με άπειρη σοφία, που εμείς,λόγω μετριότητας αντίληψης, δεν μπορούμε να αντιληφθούμε...
Αν συμφωνείς σε αυτό, βασικά συμφωνούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:24:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ποιο είναι το αριστοτέλειο θεώρημα;


Κάθε άνθρωπος είναι ένας Παρθενώνας ε; Έχεις ανοίξει ένα βιβλίο ιατρικής ποτέ να δεις πώς μπορεί να γεννηθεί ένα παιδί; Χωρίς χείλη, χωρίς χέρια, χωρίς πόδια, χωρίς μύτη, ενωμένο με το δίδυμο αδελφάκι του. Ξεφύλλισα το βιβλίο ενός φίλου μου γιατρού και έπαθα σοκ. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να ψάξω και να βρω εικόνες γιατί θα μου έρθει εμετός. Αυτά τα παιδιά θεωρούνται Παρθενώνες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, ότι βλέπεις και δεν καταλαβαινεις,
να ζητάς να σου το εξηγω, μην λές κοτσάνες....Τι σχέση έχουν
τα παιδιά,με πρόβλημα γεννετικό, με την ικανοτητα του πνευματος
να κάνει πολιτισμο,ας πούμε;
Μια δυσμορφια σε γεννετικούς παραγόντες,δεν δειχνει το είδος
του ανθρώπου....Έχεις πολλά μνημεια και προσωπικότητες, για να
το δεις...Ακόμη δεν βλέπεις το θαύμα του ΚΟΣΜΟΥ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:43:06  Εμφάνιση Προφίλ
Και αν ένας άνθρωπος έχει βαριά διανοητική καθυστέρηση; Το πνεύμα του είναι Παρθενώνας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 22:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου βιομηχανικέ, ένας Αριστοτέλης, ένας Πλάτωνας, ένας Θαλης, ένας Σωκράτης, ένας Όμηρος, είναι τυχαία αποτελέσματα, πιστεύεις;
Ή συγκρίνονται με τα λαθη των ανθρώπων, που συνήθως ευθύνονται για ότι συμβαίνει στα παιδιά με νοητικό πρόβλημα...Ωστόσο, ο εγκέφαλος τους, παραμένει μεγάλος και ανθρώπινος...Χωρίς να χρησιμοποιείται, ή να αλλάζει...Αυτό δεν δεινει μια δεδομένη θέση του ανθρώπου, άσχετα απο το πόσο την πληρεί;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 22:35:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ή συγκρίνονται με τα λαθη των ανθρώπων, που συνήθως ευθύνονται για ότι συμβαίνει στα παιδιά με νοητικό πρόβλημα

Καινούρια ιατρική έβγαλες. Μπράβο. Αυτή είναι η εξήγηση για τα παιδιά που γεννιούνται διανοητικά καθυστερημένα.. Τι σπουδάζουν τόσα χρόνια οι γιατροί, εσένα πρέπει να ρωτάνεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 22:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή καλέ μου, ισχυρίζεσαι, ότι συμβαινουν...τυχαία οι
διανοητικές ή σωματικές αναπηρίες;
Δεν έχουν εξήγηση και λόγο για την επιστήμη;
Όντως, εκφράζεις επαναστατικές απόψεις, μεσαιωνικές θα έλεγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 15:58:20  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχουν δίπλα στα αθλητικά οι εφημερίδες τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες με τα συμπτώματα τους και τι τις προκαλεί; Για ρώτα παραέξω τι είναι χρωμοσωμική ανωμαλία και έλα πάλι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε ατιμούλη Βιομηχανικέ,πάλι για αλλού τραβάς; Μείνε μια φορά σε ένα θέμα, βρε παιδί μου, τόσο ανήσυχο πνεύμα είσαι;...
Οι χρωμοσωματικές ανωμαλίες που λές, είναι μόνες τους, ή οφείλονται σε κληρονομικότητα;
Γιατί, δεν μπορει να μην καταλαβαίνεις, ότι η θεωρία σου της εξέλιξης, λέει, ότι όλα έχουν κάποια αιτία κι όχι τυχαιότητα...
Δεν είναι τίποτε τυχαίο κι όλα έχουν κάποιο λόγο που υπάρχουν, εν μέσω ενός μεγάλου σχεδίου,της λειτουργίας του κόσμου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:50:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι χρωμοσωματικές ανωμαλίες που λές, είναι μόνες τους, ή οφείλονται σε κληρονομικότητα;

όχι δεν κληρονομούνται. όσοι πάσχουν από χρωμοσωμικές ανωμαλίες βλέπε σύνδρομο Down, Cris du chat, Klinefelter, σύνδρομο του εύθραστου Χ κτλ κτλ είναι ΣΤΕΙΡΟΙ. Δεν μπορούν να μεταβιβάσουν τίποτα γιατί δεν μπορούν να κάνουν παιδιά...Χρωμοσωμικές ανωμαλίες εμφανίζονται σε παιδιά απολύτως υγιών γονέων...

Ρώτα παραέξω ρε ξερόλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy