ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 16:43:05  Εμφάνιση Προφίλ
1. Γιατί ξεκινάς χαρακτηρισμούς και βρισιές; Εγώ δεν έκανα κανένα,πιστεύεις ότι τα γαλλικά σου είναι καλύτερα από τα δικά μου;


2. Η εξέλιξη, είπαμε, δουλεύεις σε χιλιάδες γενεές. Δηλαδή για να δεις διαφορά σοβαρή στα χαρακτηριστικά και στο γενετικό υλικό ενός είδους λόγω της εξέλιξης χρειάζεται να το αφήσεις να αναπαραχθεί για χιλιάδες γενέες. Αυτό είναι το ζουμί της θεωρίας, ΒΑΘΜΙΑΙΕΣ μεταβολές,gradualism. Αυτό στον άνθρωπο χρειάζεται εκατομύρια χρόνια, στη μύγα εκατοντάδες χρόνια, στην E.coli χρειάζεται όμως μερικές δεκαετίες, γιατί είναι διαφορετικό ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ αναπαραγωγών. Για αυτό διαλέξανε αυτό το είδος. Για να δουν την εξέλιξη να δουλεύει ΠΑΝΩ του, για να δουν το ΠΟΣΟ διαφορετικά εξελίχθηκε μέσα στις χιλιάδες γενιές, όχι για να κάνουν replay την εξέλιξη συνολικά. Και η εξέλιξη, δούλεψε, μέσα από τις μεταλλάξεις και τη φυσική επιλογή, δίνοντας βελτιωμένο είδος με καινούρια χαρακτηριστικά (αυτό ακριβώς που είπε ο Δαρβίνος) με ικανή απόσταση από το αρχικό. Δεν είδαν την εξέλιξη στο ΣΥΝΟΛΟ της, είδαν ένα ικανοποιητικά μεγάλο κομμάτι του "φιλμ", να μπορούμε να παρομοιάσουμε την κάθε γενιά ως στιγμιότυπο. Ο ίδιος ο Λένσκι, που έκανε το πείραμα, είπε ότι ο Δαρβίνος θα ήταν πολύ χαρούμενος αν έβλεπε τα πορίσματα του πειράματος και ότι η εξέλιξη συμφωνεί με το πείραμά του. Τώρα εσύ θέσεις να ερμηνεύεις τα πειράματα καλύτερα από αυτόν που τα κάνει...δικαίωμα σου. Έτσι και αλλιώς οι δημοσιογράφοι πανεπιστήμονες είναι. Και ξανατονίζω ΜΟΝΟ για την εξέλιξη του γένους homo στο σημερινό άνθρωπο χρειαστήκαμε 125000 γενιές 6 φορές πάνω από τις γενιές των βακτηρίων που παρατήρησε ο Λένσκι στο πείραμα.


3. Όταν εγώ φέρνω για παράδειγμα την εξέλιξη του σκύλου και πώς προέκυψε σήμερα να έχουμε πεκινουά μέσα λίγες χιλιάδες χρόνια από την εξημέρωση του λύκου, μου λες "μιλάμε για τον άνθρωπο και όχι για σκύλους". Το έχεις πει στο Νο1. Όταν φέρνω παράδειγμα τη φάλαινα πάλι με κάποιο αστειάκι προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις το επιχείρημα μου. Όταν όμως βρίσκεις κάτι που νομίζεις ότι σε συμφέρει και αφορά ζώα, τσούπ, γράφεις "ο πλατύπους διψεύδει την εξέλιξη", "η E.coli δεν εξελίσσεται" κτλ κτλ. Είναι αυτό έντιμος τρόπος να γίνει διάλογος; Τελικά, θα συζητάμε για ζώα ή όχι;


4. Έχω καταλάβει ότι δεν έχεις γνώση αλλά ένα συνοθύλευμα πληροφορίας, από την οποία υιοθετείς ότι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι διαψεύδει την εξέλιξη. Δεν έχεις γράψει ποτέ συγκροτημένα μια παρουσιάση του τι νομίζεις εσύ ότι έγινε στην προϊστορία. Δεν έχεις ορίσει ποτέ τους όρους αλλά τους χρησιμοποιείς αδιακρίτως, στο περίπου και πολλές φορές λάθος. Δεν έχεις διαβάσει ποτέ την εξέλιξη από τις πηγές της και ας δηλώνεις το αντίθετο. Τα λόγια που βάζεις στο στόμα του Δαρβίνου, δείχνουν άνθρωπο που δεν έχει διαβάσει την εξέλιξη. Όταν αποφασίσεις να κάνεις έντιμο διάλογο, έχοντας αποκτήσει γνώση και όχι πληροφορία,να το πεις. Για την ώρα με τη συμπεριφορά σου μόνο βρισίδια μπορείς να πετύχεις.


Θα ζητήσω για νιοστή φορά να πάρεις τα πράγματα από την αρχή, να πεις ΤΙ υποστηρίζεις εσύ και τι έχεις καταλάβει ότι λέει η εξέλιξη. Αυτό είναι θεμελιώδες για να γίνει σοβαρός διάλογος. Εκτός αν ο σκοπός σου δεν είναι η διερεύνηση της αλήθειας αλλά η διαφήμιση της θρησκείας των 50000 πιστών περίπου όπου ανήκεις. Σε αυτήν την περίπτωση, να το δηλώσεις και εγώ δεσμεύομαι να μην ξαναγράψω στο θέμα.


Και μια παράκληση, ΣΤΟ εξής, όταν λέμε τι λέει κάποιος, ΝΑ τον κάνουμε quote πλήρως στην αυθεντική γλώσσα του, όχι μια μετάφραση που μας συμφέρει. Δηλαδή, αν θες να μου πεις τι είπε ο Δαρβίνος, να μου λες κεφαλαίο τάδε της εξέλιξης των ειδών, τάδε πράγμα. Από το δικό του βιβλίο. Όχι από 3ους που αλλάζουν το νόημα κατά το δοκούν. Όπως εγώ αντιγράφω τα κομμάτια από την Αγία Γραφή όπως τα βρίσκω και αφήνω τον αναγνώστη να βγάλει συμπεράσματα έτσι και εσύ οφείλεις να παραθέτεις τις αυθεντικές ρήσεις


Έχω ήδη συστήσει να κοιτάξεις 3 βιβλία. Την εξέλιξη των ειδών, ένα σύγχρονο βιβλίο εξελικτικής βιολογίας, ονομαστό είναι το βιβλίο του Douglas Futuyama, και το finding Darwin's god. Από εκεί συστήνω να κάνεις quote όταν θες να πεις τι λέει η εξέλιξη.


http://www.conservapedia.com/Conservapedia:Lenski_dialog
http://rationalwiki.org/wiki/Lenski_affair

Στο λινκ αυτό υπάρχει, η ηλεκτρονική αλληλογραφία του Λένσκι με έναν τύπο που αμφισβητεί το πείραμα. Διαβάστε τι λέει στο τέλος.


P.P.S. I hope that some readers might get a chuckle out of this story. The same Sunday (15 June 2008) that you and some of your acolytes were posting and promoting scurrilous attacks on me and our research (wasn’t that a bit disrespectful of the Sabbath?), I was in a church attending a wedding. And do you know what Old Testament lesson was read? It was Genesis 1:27-28, in which God created Man and Woman. It’s a very simple and lovely story, and I did not ask any questions, storm out, or demand the evidence that it happened as written at a time when science did not yet exist. I was there in the realm of spirituality and mutual respect, not confusing a house of religion for a science class or laboratory. And it was a beautiful wedding, too.
P.P.P.S. You may be unable to understand, or unwilling to accept, that evolution occurs. And yet, life evolves! [ http://en.wikipedia.org/wiki/E_pur_si_muove] From the content on your website, it is clear that you, like many others, view God as the Creator of the Universe. I respect that view. I find it baffling, however, that someone can worship God as the all-mighty Creator while, at the same time, denying even the possibility (not to mention the overwhelming evidence) that God’s Creation involved evolution. It is as though a person thinks that God must have the same limitations when it comes to creation as a person who is unable to understand, or even attempt to understand, the world in which we live. Isn’t that view insulting to God?


Νομίζω είναι ξεκάθαρο το τι πιστεύει ο Λένσκι για το πείραμά του και εν γένει για την εξέλιξη (αλλά και για το Θεό).


http://myxo.css.msu.edu/

Ξαναπαρεπέμπω στην ΕΠΙΣΗΜΗ ιστοσελίδα του Καθηγητή Λένσκι, όπου δηλώνει ότι ο Dawkins γνωστός εξελικτικός βιολόγος και φανατικός άθεος, δημοσιεύει το πείραμά στο βιβλίο του. Γιατί άραγε να το κάνει, αν διαψεύδει την εξέλιξη; Επίσης στο κάτω μέρος της σελίδας έχει ένα λινκ για ένα σάιτ, το οποίο έχει αποδείξεις της εξέλιξης, όπως την εννούμε στην επιστήμη


http://www.actionbioscience.org/evolution/lenski.html


Και για να μην πει κανένας για στημένη αλληλογραφία το λινκ για την αλληλογραφία υπάρχει επίσης στο ΕΠΙΣΗΜΟ σάιτ του καθηγητή. Ο τρέχα και εγώ μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε. Σημασία έχει πώς ερμηνεύει ο ίδιος ο επιστήμονας το πείραμά του, και αυτό να αποτελεί κριτήριο τελικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 19:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μετά από όλα αυτά η προσωπική μου άποψη είναι ότι το θέμα αυτό ότι είχε να δώση το έδωσε , και η περαιτέρω συνέχισή του όπως εξελίσσεται δεν έχει πλέον κανένα νόημα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 19:35:45  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=jfeaDIoUmz4


Ο ίδιος ο καθηγητής Λένσκυ μιλάει για καταγωγή από 1 και μόνο οργανισμό και για το πείραμα του. Σίγουρα είναι κάποιος μίμος, και το chanel δεν είναι το επίσημο του Πανεπιστημίου.


Εντάξει ρε γείτονα. Αφού βαριέστε ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ(παλιά ατάκα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 20:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα ρε καλέ μου Βιομηχανικέ, αυτό που έγραψες εδώ, ότι δεν υπήρξε εξέλιξη απο είδος σε είδος, αλλά, εξέλιξη του είδους,παρά τα εκατομμύρια των γενεών είπα και συμφωνώ και το κλείνω επίσης....:
" Η εξέλιξη, είπαμε, δουλεύεις σε χιλιάδες γενεές. Δηλαδή για να δεις διαφορά σοβαρή στα χαρακτηριστικά και στο γενετικό υλικό ενός είδους λόγω της εξέλιξης χρειάζεται να το αφήσεις να αναπαραχθεί για χιλιάδες γενέες. Αυτό είναι το ζουμί της θεωρίας, ΒΑΘΜΙΑΙΕΣ μεταβολές,gradualism. Αυτό στον άνθρωπο χρειάζεται εκατομύρια χρόνια, στη μύγα εκατοντάδες χρόνια, στην E.coli χρειάζεται όμως μερικές δεκαετίες, γιατί είναι διαφορετικό ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ αναπαραγωγών. Για αυτό διαλέξανε αυτό το είδος. Για να δουν την εξέλιξη να δουλεύει ΠΑΝΩ του, για να δουν το ΠΟΣΟ διαφορετικά εξελίχθηκε μέσα στις χιλιάδες γενιές, όχι για να κάνουν replay την εξέλιξη συνολικά. Και η εξέλιξη, δούλεψε, μέσα από τις μεταλλάξεις και τη φυσική επιλογή, δίνοντας βελτιωμένο είδος με καινούρια χαρακτηριστικά (αυτό ακριβώς που είπε ο Δαρβίνος) με ικανή απόσταση από το αρχικό. Δεν είδαν την εξέλιξη στο ΣΥΝΟΛΟ της, είδαν ένα ικανοποιητικά μεγάλο κομμάτι του "φιλμ", να μπορούμε να παρομοιάσουμε την κάθε γενιά ως στιγμιότυπο. "
Άρα, δεν υπάρχει εξέλιξη απο είδος σε είδος, ή δεν έχει αποδειχτει ακόμη....Άρα, η μόνη εξέλιξη είναι αυτή που ξέρουμε όλοι κι όχι των εξελικτών, αποκλειστικά....Δεν θέλω τίποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άρα, δεν υπάρχει εξέλιξη απο είδος σε είδος, ή δεν έχει αποδειχτει ακόμη....Άρα, η μόνη εξέλιξη είναι αυτή που ξέρουμε όλοι κι όχι των εξελικτών, αποκλειστικά....Δεν θέλω τίποτε άλλο...

Κλασσική μέθοδος δημιουργιστή να βιάζει τον όρο είδος χωρίς ποτέ να τον ορίζει. Όπως επίσης μιλάει για εξέλιξη χωρίς να την έχει περιγράψει/ορίσει ποτέ.


Με τη διαφορά ότι τα E.coli του Λένσκι εμφάνισαν καινούρια χαρακτηριστικά, όπως το να καταναλώνουν είδος τροφής, το οποίο είναι καταγεγραμμένο ότι οι E.coli ΔΕΝ μπορούν να καταναλώσουν(μιλάω για το citrate, που λέει η εργασία) και που είναι καταγεγραμμένο ότι μπορούν να καταναλώσουν ΑΛΛΑ είδη βακτηρίων. Δηλαδή ουσιαστικά είχαμε "speciation", δημιουργήθηκε μέσα σε 20 000 γενιές ένα νέο "υποείδος" e.coli, σε άλλο τόσο χρόνο εύλογα έχουμε άλλες τόσες αλλαγές, σε άλλο τόσο χρόνο επίσης άλλες τόσες Κ.Ο.Κ> και σε 3.7 δις χρόνια, έχουμε φτάσει από μονοκύτταρους οργανισμούς σε πολυκύτταρους


Ο καθένας μπορεί να βαφτίζει τα πειράματα και τα συμπεράσματα τους ΟΠΩΣ θέλει. Μπορεί να βαφτίζει και τα απολιθώματα όπως θέλει. Αλλά έρχεται η σούμα που τα κουμπώνει όλα και αυτή λέγεται εξέλιξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:48:39  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι πόσα δις χρόνια χρειάστηκαν για να γίνει ο άνθρωπος, όπως είναι σήμερα....

Φιλολογικό ερώτημα!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αναρωτιέμαι πόσα δις χρόνια χρειάστηκαν για να γίνει ο άνθρωπος, όπως είναι σήμερα....

Εξαρτάται, τί ήταν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:53:25  Εμφάνιση Προφίλ
Μονοκύτταρος οργανισμός....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μονοκύτταρος οργανισμός....

.. ούπς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 00:00:12  Εμφάνιση Προφίλ
Για να γίνει εξελιχθεί από τον κοινό πρόγονο με τους πιθήκους χρειάστηκε 6-7 εκ. χρόνια,πάνω κάτω .


Η ζωή στη γη εμφανίστηκε περίπου 3.7 ΔΙΣ χρόνια πριν. Ο κοινός πρόγονος δηλαδή όλων των οργανισμών εμφανίστηκε περίπου τότε δηλαδή.


Όλα αυτά με τις παρούσες ενδείξεις.Βάλε με το μυαλό σου πόσα χρόνια είναι,πόσες γενιές κτλ. Για περισσότερες λεπτομέρειες και για τέτοιου τύπου ερωτήσεις σε παραπέμπω στην εκλαΐκευση στη γνώση. Καλύτερο είναι να τα συζητήσουμε εκεί αυτά.

Edited by - IndustrialAngel on 17/06/2010 00:02:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 00:25:31  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Δηλαδή ουσιαστικά είχαμε "speciation", δημιουργήθηκε μέσα σε 20 000 γενιές ένα νέο "υποείδος" e.coli, σε άλλο τόσο χρόνο εύλογα έχουμε άλλες τόσες αλλαγές, σε άλλο τόσο χρόνο επίσης άλλες τόσες Κ.Ο.Κ> και σε 3.7 δις χρόνια, έχουμε φτάσει από μονοκύτταρους οργανισμούς σε πολυκύτταρους

Αυτή η τοποθέτηση μου προκάλεσε το ερώτημα.

quote:
Η ζωή στη γη εμφανίστηκε περίπου 3.7 ΔΙΣ χρόνια πριν. Ο κοινός πρόγονος δηλαδή όλων των οργανισμών εμφανίστηκε περίπου τότε δηλαδή.


Και αν πάρω υπ' όψιν και αυτό το σχόλιο, είναι σωστό να οδηγηθώ στο συμπέρασμα, ότι ο σημερινός άνθρωπος είναι, απλώς, ένας... πολυκύτταρος οργανισμός;;;

Και αυτός ο κοινός πρόγονος, είναι κολοβακτηρίδιο;;; Κι αν όχι, πόσο χρόνο πήρε ο σχηματισμός του κοινού προγόνου, μέσω ποιών διαδικασιών και πού συνετελέσθη, αν εμφανίσθηκε τότε στη γη;;;


Υ.Γ. Δεν θα μακρηγορήσω επί του θέματος γι' αυτό δεν χρειάζεται να πα΄με σε άλλο θέμα. Στην ουσία αυτά τα απλοϊκά ερωτήματα έχω μόνο...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 00:36:57  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, σου απαντάω στο άλλο θέμα, αν θες τσέκαρε εκεί την απάντηση μου.


Θεωρώ πολύ χρήσιμες αυτές τις απορίες και θέλω να τις σχολιάσω εκεί

Edited by - IndustrialAngel on 17/06/2010 00:37:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 08:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άκρως υγιείς οι προβληματισμοί σου και γι αυτό προβληματική η εξέλιξη του Δαρβινου, φίλε μου Γιάπετ...Όπως δέιχνει,εμφανίζονται ολοι οι οργανισμοί επι γής και δίχως ανάγκη εξέλιξης απο το ένα στο άλλο..Μέχρι στιγμής,απο την προιστορία και αρχαιολογία, εμφανίζονται μόνα τους τα είδη, δίχως συσχετισμούς και
συνέπειες για τα επομενα είδη ,άρα, πάει το απο είδος σε είδος,
ενώ το θέμα του ανθρώπου, προκύπτει μόνο και μόνο απο τη διαφορετικότητα του, που τον κανει μοναδικό....
Τα ΖΏΑ,έχουν ένα στοιχείο, που τα διακρίνει και τα βάζει σε μια θέση στην τροφική αλυσίδα, έχουν ικανότητες που τα ξεχωρίζουν, για την επιβίωση τους...Ο άνθρωπος, εμφανίζεται κυριολεκτικά .....ξεκάρφωτος, δίχως ιδιαίτερες ικανότητες και ως
ένα όν,πέραν του σώματος του,
λες και κάτι υπάρχει πέραν απο τη σωματική του διάπλαση, που τον καθορίζει....
Αυτό τον βγάζει αμέσως, απο την εξέλιξη των ζώων και πρέπει να αναζητήσουμε την δική του προέλευση και πορεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 09:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Άκρως υγιείς οι προβληματισμοί σου και γι αυτό προβληματική η εξέλιξη του Δαρβινου, φίλε μου Γιάπετ...Όπως δέιχνει,εμφανίζονται ολοι οι οργανισμοί επι γής και δίχως ανάγκη εξέλιξης απο το ένα στο άλλο..Μέχρι στιγμής,απο την προιστορία και αρχαιολογία, εμφανίζονται μόνα τους τα είδη, δίχως συσχετισμούς και
συνέπειες για τα επομενα είδη ,άρα, πάει το απο είδος σε είδος,

Είσαι άσχετος με το τι είναι εξέλιξη , και συνεχώς βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα .
Τα είδη εμφανίζονται μόνα τους ?
ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

Μετά απο το ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ψευδος των όσων γράφεις προηγουμένως , γιατί συνεχίζεις να να προκαλείς με ακατάσχετα ψέμματα ?
Ποιός ζωολόγος και ποίο ζωικό είδος είναι απόδειξη για όσα λές ?
Παρεπιπτόντος πριν γράψεις το "πάει το απο είδος σε είδος" , πες μας επιτέλους τι είναι για σένα το "ΕΙΔΟΣ" .
Δεν ξέρεις καν τι είναι το "Είδος" στην βιολογία , και συνεχίζεις να γράφεις κοτσανες για αυτό.

quote:
ενώ το θέμα του ανθρώπου, προκύπτει μόνο και μόνο απο τη διαφορετικότητα του, που τον κανει μοναδικό....
Τα ΖΏΑ,έχουν ένα στοιχείο, που τα διακρίνει και τα βάζει σε μια θέση στην τροφική αλυσίδα, έχουν ικανότητες που τα ξεχωρίζουν, για την επιβίωση τους...Ο άνθρωπος, εμφανίζεται κυριολεκτικά .....ξεκάρφωτος, δίχως ιδιαίτερες ικανότητες και ως
ένα όν,πέραν του σώματος του,λες και κάτι υπάρχει πέραν απο τη σωματική του διάπλαση, που τον καθορίζει....

Ο άνθρωπος έχει πιό ανεπτυγμένο εγκέφαλο .
Αυτός είναι δημιούργημα της εξέλιξης ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ .
Και ρωτα οποιονδήποτε Νευροβιολογο θέλεις .
Ο εγκέφαλος του ανθρώπου περιέχει ολα τα στάδια της εξέλιξης απο τα ερπετά , μέχρι τα προτεύοντα στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του . Τι να συζητάμε τώρα .


quote:
Αυτό τον βγάζει αμέσως, απο την εξέλιξη των ζώων και πρέπει να αναζητήσουμε την δική του προέλευση και πορεία...

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι αλλη μια ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ απόδειξη της εξέλιξης .
Δεν υπάρχει καμμία διαφορετική πορεία πέραν της φυσικής επιλογής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 13:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή μόνιμα, ατομα σαν εσένα, είναι εκτος θέματος και πιστεύετε, ότι κρινουμε τον άλλο και βρίζετε τον άλλο,δεν βάζουμε καμιά σελίδα γήπεδο, να ξεχαρμανιάζετε, φίλε think math;...
Όπως λενε, έρευνες των αρχαιολόγων και παλαιοντολόγων, τα είδη, εμφανίζονται ανεξάρτητα,φίλε μου, παρά την θεωρία της εξέλιξης..
Ψάξε το...
Σε κανένα είδος,δεν υπάρχει συνέχεια στα απολιθώματα, σε άλλο είδος..Εμφανίζονται αυτόνομα, σε κάθε περιοχή, δίχως να αφήνουν ίχνη, εξαφανιζόμενα..Αυτά λένε έρευνες...
Ειδικά για κάποιες κατηγορίες, όπως τα πτηνά, υπάρχουν τεράστιες ασυνέχειες, που αποδεικνύουν, ότι δεν υπάρχει εξέλιξη των ειδών, ακόμη και το ιππάριο, που δείχνει να έχει άμεση σχέση με το άλογο, δεν έχει ικανοποιητικά βήματα ακολουθίας των σταδιων,απο το ένα στο άλλο...
Απλά πράγματα...
Για τον εγκέφαλο, έχω ξαναπεί, ότι δεν μεγάλωσε, αλλά, χρησιμοποιείται περισσότερο απο ΟΤΙ ΕΧΕΙ, μιας και χρησιμοποιεί, πολύ λίγο απο το 100% των δυνατοτήτων του...
Αυτά, δεν μπορείς να τα αμφισβητήσεις...
Βρε, εκτός απο φαντασία, λίγη λογική να είχατε, θα καταλαβαίνατε
τι λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 15:02:47  Εμφάνιση Προφίλ
Θαύμα νούμερο 1. Ο τρέχα έμαθε ότι υπάρχει η επιστήμη του παλαιοντολόγου.


Θαύμα νούμερο 2. (υποθέτω για αυτό) Ο τρέχα γκούγκλαρε τη λέξη παλαιοντολογία και κάτι πήγε να μάθει για το άλογο

Αν σου δείξω μια φωτογραφία από το 1980 ενός ανθρώπου που είναι 20 χροννών. Μια από το 1990 όπου είναι 30. Μια από το 2000 όπου είναι 40 και στον δείξω τώρα ζωντανό μπροστά σου στα 50 του, με τις όποιες αλλαγές συνεπάγεται η ηλικία, εσύ θα πεις ότι είναι 4 διαφορετικοί άνθρωποι καρφωμένοι στην ίδια ηλικία και όχι ο ίδιος άνθρωπος που αλλάζει... Λίγη λογική να είχες τρέχα... Λίγη λογική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 17:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Θαύμα θαυμάτων:
Ο Βιομηχανικός κατάλαβε, ότι συζητάμε και δεν μαλώνουμε...
Πρώτον, ξέρω πολύ πριν απο σένα για παλαιοντολογία, όσο κι αν νομίζεις, ότι δεν πρόσεχα...
Δεύτερον, ξέρω τόσα για το άλογο, που εσύ, δεν καταλαβαίνεις...
Αλλά, μην αρχίσουμε πάλι..Το ....Θεσσαλικό ιππικό περιμένει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 19:06:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρώτον, ξέρω πολύ πριν απο σένα για παλαιοντολογία, όσο κι αν νομίζεις, ότι δεν πρόσεχα


Ου ναι βέβαια ήξερες, για αυτό έλεγες για "αρχαιολογική σκαπάνη"...


quote:
Αν σου δείξω μια φωτογραφία από το 1980 ενός ανθρώπου που είναι 20 χροννών. Μια από το 1990 όπου είναι 30. Μια από το 2000 όπου είναι 40 και στον δείξω τώρα ζωντανό μπροστά σου στα 50 του, με τις όποιες αλλαγές συνεπάγεται η ηλικία, εσύ θα πεις ότι είναι 4 διαφορετικοί άνθρωποι καρφωμένοι στην ίδια ηλικία και όχι ο ίδιος άνθρωπος που αλλάζει... Λίγη λογική να είχες τρέχα... Λίγη λογική...

Αυτό που έγραψα, πάει για τα απολιθώματα και αποτελεί ένδειξη υπέρ της εξέλιξης, αν κατάλαβες τι λέω. Για να διαψεύσεις δεν έχεις παρά να βρεις μια φωτογραφία του από το 1970 ΓΝΗΣΙΑ με τον ίδιο άνθρωπο σε ηλικία πχ 50 χρονών. Τότε όντως αυτός είναι καρφωμένος σε αυτήν την ηλικία... Μια απλή μεταφορά αυτής της λογικής στα απολιθώματα του αλόγου σου δίνει άπειρα αντεπιχειρήματα. Μιας και ξέρεις τόσο πολλά για το άλλο (και για τα γίδια επίσης) για δώσε μια εξήγηση...


Γιατί δεν έχουμε βρει καμία φωτογραφία του ανθρώπου σε ηλικία 40 χρονών πριν το 2000; Γιατί πριν δεν ήταν 40...


Ταιριάζουν οι φωτογραφίες με τη θεωρία της γήρανσης του ανθρώπου; Δηλαδή προοδευτικά γερνάει ή δείχνει ας πούμε νεότερος σε πιο πρόσφατε φωτογραφίες; Γερνάει οπότε πάμε καλά...


Αφού έχουμε φωτό από τα 20, τα 30, τα 40 και τώρα έχουμε τον άνθρωπο μπροστά μας στα 50 του, αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ήταν ποτέ 35 ή 27 ετών; Προφανώς όχι...


Γέρασε απότομα σε μία μέρα; Ασφαλώς όχι, βαθμιαία...λίγο κάθε μέρα...gradually...

Άμα βάλεις στη θέση των ηλικιών τους προγόνους του αλόγου και στη θέση της φωτογραφίας τα απολιθώματα και στη θέση της γήρανσης την εξέλιξηη θα καταλάβεις τι θέλω να πω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 19:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το κακό βρε Βιομηχανικέ μου, ειναι ότι εσύ δεν ξέρεις την εξαιρεση του ιππαρίου και πρέπει να σου την πω εγώ....
Κατάλαβες, που είναι το όλο πρόβλημα;
Δεν θα το δεχτείς ποτέ και άντε πάλι απο την αρχή..
Απο την άλλη, δεν μπορεί να μην ξέρεις, ότι ας πούμε για τα πτηνά, δεν υπάρχει κρίκος, απο τα ερπετά στα πτηνά κι ότι ακόμη και ότι βρέθηκε, αμφισβητείται...Δεν υπάρχει εκεί μεγάλο κενό;
Δεν υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση ζώων,απο είδος σε ειδος, πουθενά, σε όποιαδήποτε έρευνα,αντίθετα, τα κενά είναι περισσότερα...Δεν αποδεικνύεται, πουθενά για πουθενά, η εξέλιξη απο είδος σε ειδος, λεμε...
Άσε το ιππάριο ,άσχετος δείχνεις..Δεν θα σου βγει σε καλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 19:51:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
.Δεν αποδεικνύεται, πουθενά για πουθενά, η εξέλιξη απο είδος σε ειδος, λεμε...


Με τη διαφορά ότι το ιππάριο αν υπήρχε σήμερα θα ήταν για το άλογο ότι είναι οι πίθηκοι για μας... Αλλά δε σε βολεύει να το πεις...

σάιτ από πανεπιστήμιο, για τα διάφορα ευρήματα (απολιθώματα) της εξέλιξης του αλόγου

http://chem.tufts.edu/science/evolution/HorseEvolution.htm


Θες να μας πείσεις ότι ο Θεός έφτιαξε το πρώτο ζώο, το εξαφάνισε, έφτιαξε το δεύτερο, το εξαφάνισε, έφτιαξε το τρίτο κτλ κτλ και έφτασε στο άλογο το οποίο φυσικά το έκανε να εμφανιστεί από το πουθενά;


Και ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ αυτά ταυτίζονται με την προοδευτική εξελικτική θεώρηση ΣΑ να υπήρχε εξέλιξη; Αλήθεια τρέχα, ο Θεός που πιστεύεις είναι τόσο πονηρός και θέλω να μπερδέψει την ανθρωπότητα; Η' μήπως τόσο βλάκας;

Αυτο είναι το δέντρο της καταγωγής του αλόγου κάπου υπάρχει και το ιππάριο. Μοιράζεται ένα πρόγονο με το άλογο. Δε συμφέρει να το παρουσιάσουμε όμως,έτσι δεν είναι τρέχα "αμερόληπτε"...

Α μάντεψε... Έχουμε απολίθωματα ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑ από τα φύλλα του δέντρου. Ρε το Θεό... έχει βαλθεί να μας πείσει ότι υπάρχει εξέλιξη. Φτιάχνει ακριβώς ζώα που αλλάζουν προοδευτικά, τα βάζει σε εποχές που ταιριάζουν με την εξέλιξη... Όσο πιο πρόσφατο είναι το απολίθωμα τόσο πιο κοντά στο σημερινό άλογο είναι... Μα καλά επιτήδες τα έκανε ο Θεός;


Σαν τις φωτογραφίες του ανθρώπου, που έφερα για παράδειγμα

Θα βγάλεις ψεύτικα τα απολιθώματα; Η' θα βαφτίσεις κάθε κλάδο του δέντρου συμπτωματική ομοιότητα; Για πες μας να διασκεδάσουμε "αναζητήτη της αλήθειας", που βαφτίζεις τους άλλους άσχετους...


Edited by - IndustrialAngel on 18/06/2010 19:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 20:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ,σου λέω, οτι όλα τα είδη, εμφανίστηκαν αυτόνομα και διχως εξελικτική διαδικασία...Κιαυτό γιατί σύμφωνα,
με βάση τις παρατηρήσεις και τους υπολογισμούς των παλαιοντολόγων, ένα οποιοδήποτε είδος οργανισμού δεν υπερέβη ποτέ μέχρι τώρα τα 4 με 5 εκατομμύρια χρόνια ύπαρξης.
Τα περισσότερα είδη που έχουν ζήσει μέχρι σήμερα και έχουν ήδη εξαφανιστεί, σε πολλές περιπτώσεις έζησαν χιλιάδες χρόνια λιγότερο από το χρονικό αυτό διάστημα.
΄Ελα όμως, που τα ...ζντανά απολιθώματα, που υπάρχουν ακόμη, έρχονται να αποδείξουν, οτι κανένα είδος ζωής, δεν χάθηκε, λόγω
του ότι ήρθε , εξελικτικά, ένα άλλο...Βασικό στοιχείο, της θεωρίας του Δαρβίνου, και των...ρατσιστών, όπως και του Χίτλερ....
Αν δούμε τι συμβαίνει μ' εκείνους τους οργανισμούς που πρώτος ο Δαρβίνος ονόμασε «ζωντανά απολιθώματα», θα μας εκπλήξουν. Οι οργανισμοί αυτοί είναι έμβια που ζουν μέχρι σήμερα χωρίς καμιά μορφολογική διαφορά από τους αρχικούς προγόνους τους, που εμφανίστηκαν πριν από εκατομμύρια χρόνια.Πως γίνεται και δεν προέκυψε, άλλο είδος;
Τι λέει η θεωρία της εξέλιξης, επ αυτού;Δεν ισχύει σε αυτούς τους οργανισμούς;
Υπάρχουν, χαρακτηριστικά τρία είδη «ζωντανών απολιθωμάτων», που δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου από τότε που πρωτοεμφανίστηκαν στη Γη. Ένα είδος ερπετού που έχει την επιστημονική ονομασία Sphenodon punctatus και εμφανίστηκε πριν από 225 εκατομμύρια χρόνια και ζει σήμερα σε μερικά απομακρυσμένα νησιά της Νέας Ζηλανδίας.
Ένα είδος ψαριού, που έχει την επιστημονική ονομασία Latimeria chalumnae και συναντάται σε βάθος 60-400 μέτρων στο αρχιπέλαγος Comores βορειοδυτικά της Μαδαγασκάρης. Το μέγεθος του υπερβαίνει το 1,8 μέτρα. Πριν από το 1938 υπήρχε διάχυτη η άποψη μεταξύ των επιστημόνων πως από τα ψάρια προήλθαν τα αμφίβια και απ' αυτά τα τετράποδα. Η ανακάλυψη όμως των Latimeria, αλλά και άλλων ψαριών της ίδιας οικογένειας (coelacanths), που θεωρούνταν ότι εξαφανίστηκαν κατά την διάρκεια της Κρητιδικής (Cretaceous) περιόδου, δηλαδή πριν από 80 εκατομμύρια χρόνια, θορύβησε πολλούς υπέρμαχους της εξελικτικής θεωρίας, που υποστηρίζουν ότι από τα ψάρια προέκυψαν τα αμφίβια και απ' αυτά τα τετράποδα.
Και προκύπτει τώρα το λογικό ερώτημα:
Γιατί αυτά τα ψάρια δεν εξελίχθηκαν καθόλου από τότε που πρωτοεμφανίστηκαν, αλλά παρέμειναν με την ίδια σχεδόν μορφή μέχρι σήμερα;
Αν πάμε στα οστρακοειδή, το θέμα περιπλέκεται..Δεν έχουν ούτε προγόνους, ούτς απογόνους....Ας πούμε,το βραχιόποδο του γένους Lingula που εμφανίστηκε την Ορδοβίσια (Ordovician) περίοδο, περίπου πριν από 450 εκατομμύρια χρόνια, και υπάρχει μέχρι σήμερα με την ίδια περίπου μορφή, χωρίς να έχει υποστεί καμιά ουσιαστική εξέλιξη....
Σε αυτό, δεν μπορείς να απαντήσεις....Όλα τα είδη, εμφανίζονται αυτονομα, αυτό καταργεί την θεωρία του Δαρβίνου, μόνο του...
Οι ανωτέρω περιπτώσεις (υπάρχουν και άλλες πολλές) φέρνουν τους απανταχού Εξελικτικούς σε μειονεκτική θέση. Τυχαίο;Δεν νομίζω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 20:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ,σου λέω, οτι όλα τα είδη, εμφανίστηκαν αυτόνομα και διχως εξελικτική διαδικασία...

Aυτόνομα? πώς αυτόνομα?
Θέλεις να πείς οτι κάποιος τα δημιούργησε.
Στην προκειμένη περίπτωση ο Θεός δεν ξεκουράστηκε την 7η ημέρα αλλά συνέχισε να δημιουργεί και συνεχίζει να δημιουργεί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 21:38:29  Εμφάνιση Προφίλ
1. Γιατί δεν απαντάς στο θέμα του αλόγου που ΕΣΥ έθεσες και αλλάζεις θέμα; Ότι δε σε συμφέρει, τσουπ αλλαγή θέματος.


Εφιστώ την προσοχή σε όλους όσοι διαβάζουν το θέμα.Αυτός φέρνει το θέμα του αλόγου, δίνω απάντηση και αντί να να επανέλθει(γιατί δεν τον συμφέρει) αλλάζει θέμα. Είναι ορατό το ποιος θέλει να αποπροσανατολίσει το διάλογο για να τον φέρει στα μέτρα του και να επιβάλλει μια άποψη και ποιος αναζητά την αλήθεια

2.

quote:
Αν δούμε τι συμβαίνει μ' εκείνους τους οργανισμούς που πρώτος ο Δαρβίνος ονόμασε «ζωντανά απολιθώματα», θα μας εκπλήξουν. Οι οργανισμοί αυτοί είναι έμβια που ζουν μέχρι σήμερα χωρίς καμιά μορφολογική διαφορά από τους αρχικούς προγόνους τους, που εμφανίστηκαν πριν από εκατομμύρια χρόνια.Πως γίνεται και δεν προέκυψε, άλλο είδος;
Τι λέει η θεωρία της εξέλιξης, επ αυτού;Δεν ισχύει σε αυτούς τους οργανισμούς;


Δεν υπάρχουν μόνο 3 ζωντανά απολιθώματα. Υπάρχουν πολλά. Η εξήγηση για αυτά ΥΠΑΡΧΕΙ. Εκει που διάβασες, αν διάβασες στα αλήθεια την προέλευση των ειδών, για ζωντανά απολιθώματα θα δεις ποια είναι η εξήγηση...

Να γιατί ο τρέχα, ή παραπληροφορεί αισχρά ή απλώς μεταφέρει λόγια αυτών που παραπληροφορούν.

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ που λέει για ζωντανά απολιθώματα λέει και το γιατί αυτά υπάρχουν. Αν όντως έχεις διαβάσει την εξέλιξη των ειδών, θα έπρεπε να το έχεις δει αφού είδες τη φράση ζωντανά απολιθώματα που είναι 5 σειρές απάνω από την εξήγηση.

Οπότε 2 θα γίνουν. Τα ζωντανά απολιθώματα εξηγούνται, θα δείξει ο ίδιος ο Τρέχα την παράγραφο ΟΛΟΚΛΗΡΗ από το βιβλίο που έχει διαβάσει ώστε να μάθουμε την εξήγηση

Η'

Θα ποστάρω εγώ την παράγραφο ολόκληρη δίνοντας εξηγήσεις και δείχνοντας ποιος είναι ο ψεύτης που "έχει διαβάσει το Δαρβίνο"...

Edited by - IndustrialAngel on 18/06/2010 21:38:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 21:48:06  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης ας σκεφτεί κάποιος με βάση το παράδειγμα που έκανα

Αν όντως υπάρχει κάποιος που για 10 χρόνια μένει ΣΧΕΔΟΝ αμετάβλητος πχ μεταξύ 40 και 30 (το σχεδόν το λέω γιατί ακόμα και στα "ζωντανά" απολιθώματα υπάρχουν διαφορές μεταξύ προγόνων και σημερινών ζώων) αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι ΕΝ ΓΕΝΕΙ δε αλλάζουν μεταξύ 30 και 40; Και οι υπόλοιπες φωτογραφίες ανθρώπων (άλλων ανθρώπων) που έχουν αλλάξει μεταξύ 30 και 40 τι γίνονται; Αυτές πώς εξηγούνται;


Επίσης, πουθενά δε λέει η εξέλιξη ότι είναι απαραίτητη Η ΣΥΝΕΧΗΣ και ΑΔΙΑΚΟΠΤΗ ΡΙΖΙΚΗ αλλαγή. Η εξέλιξη λέει κάτι άλλο που θα το δώσει τώρα όπου να ναι ο ειλικρινής δημοσιογράφος τρέχα που έχει διαβάσει την εξέλιξη των ειδών και έχει υπόψιν του την παράγραφο που μιλάει για ζωντανά απολιθώματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 22:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτόνομα, σημαίνει αγαπητέ μου allzzaro, ότι κάθε είδος,
εμφανίστηκε σε άλλη περιοχή, απο όπου το υποτιθέμενο προηγούμενο του, δίχως συνέχεια και αιτία εμφάνισης και εξαφάνισης...
Το ότι τα ζωντανά απολιθώματα,Βιομηχανικέ μου δεν έπρεπε να υπάρχουν, 2 εκατομμύρια χρόνια μετά, απο την εποχή που ήταν
και ζούσαν και είναι και τωρα,πιστεύεις, ότι ταιριάζουν, ή δεν ταιριάζουν με ότι λέει η Δαρβίνιος θεωρια;
Δεν φαντάζομαι να μην το πρόσεξες, ότι διαφωνούν αισχρά...
Να γράφω με μεγάλα γράμματα, μήπως;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 23:12:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτόνομα, σημαίνει αγαπητέ μου allzzaro, ότι κάθε είδος,
εμφανίστηκε σε άλλη περιοχή, απο όπου το υποτιθέμενο προηγούμενο του, δίχως συνέχεια και αιτία εμφάνισης και εξαφάνισης.

Και ο Θεός έκανε το επόμενο σαν το προηγούμενο με λίγες βελτιώσεις,σα να ήθελε να μας πείσει ότι υπάρχει εξέλιξη


Α παριπτόντως, εκτιμάται ότι το 99.9% των ειδών που υπήρξαν στη γη έχει εξαφανιστεί. Τόσο καραγκιόζης είναι ο Θεός σου που φτιάχνει ζώα, μετά δεν του αρέσουν,ή δε δουλεύουν και τα εξφανίζει για να βάλει άλλα στη θέση τους;


Και από που κατάλαβες ότι υπάρχει εξαφάνιση αφού δεν την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ η Αγία Γραφή. Μόνο για δημιουργία λέει...


quote:
Το ότι τα ζωντανά απολιθώματα,Βιομηχανικέ μου δεν έπρεπε να υπάρχουν, 2 εκατομμύρια χρόνια μετά, απο την εποχή που ήταν
και ζούσαν και είναι και τωρα,πιστεύεις, ότι ταιριάζουν, ή δεν ταιριάζουν με ότι λέει η Δαρβίνιος θεωρια;


1. Δεν ξέρεις τι λέει η εξελικτική θεωρία

2. Ήδη ο Δαρβίνος έχει εξηγήσει το πώς υπάρχουν αυτά, πρωταθλητή του ψεύδους και αρχιερέα της παραπληροφόρησης...


ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΤΟ ΛΕΕΙ γιατί δε φέρνεις την παράγραφο στα αγγλικά να το δούμε;

liar, liar
Your pants are on FIRE....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 23:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αυτόνομα, σημαίνει αγαπητέ μου allzzaro, ότι κάθε είδος,
εμφανίστηκε σε άλλη περιοχή, απο όπου το υποτιθέμενο προηγούμενο του, δίχως συνέχεια και αιτία εμφάνισης και εξαφάνισης.

Και πώς εμφανίστηκε, έτσι απο μόνο του.
Και πρίν εμφανιστεί που ήταν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 23:22:03  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω βαρεθεί τα ψέμματα και τις κωλοτούμπες σου...


Σου κάνουν ερωτήσεις και δεν απαντάς. 8000 ερωτήσεις έχω κάνει και σφυράς αδιάφορα

Σου λέω να φέρεις μια παράγραφο από το βιβλίο που ΚΑΙ ΚΑΛΑ έχεις διαβάσει και δεν τις φέρνεις


Σε στριμώχνω σε κάτι και αλλάζεις θέμα. Το άλογο δε συμφέρει να το συζητήσουμε, τις δίκες στην Αμερική που καταδικάζουν τις ψευδοθεωρίες που μας πλασάρεις και δικαιώνουν την εξέλιξη τις παρέλειψες. Την εξέλιξη της φάλαινας που έκανα 5 ποστ την άφησες γιατί "εδώ λέμε για τον άνθρωπο". Άμα όμως νομίσεις ότι σε συμφέρει να διαψεύσεις την εξέλιξη θα γράψεις για ζώα που είναι ζωντανά απολιθώματα. Η θεωρία του χάους ακόμα δεν έχεις απαντήσει αν ισχύει ή όχι, κωλοτούμπα.

Βαρέθηκα πραγματικά. Γιατί δεν αποφασίζεις έστω και μια φορά να κάνεις σοβαρό διάλογο και όχι παράλληλο μονόλογο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 23:24:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και πώς εμφανίστηκε, έτσι απο μόνο του.
Και πρίν εμφανιστεί που ήταν?

Ρε γείτονα κάτι ερωτήσεις που κάνεις και εσύ...Απλό είναι
Έγινε ένα πλοπ και εμφανίστηκε από το πουθενά. Γιατί έτσι γουστάρει ο Θεός, λογαριασμό θα σου δώσει; Δεν το βλέπεις; Κάθε μέρα εμφανίζονται καινούρια ζώα. Κάνουν ένα πλοπ και εμφανίζονται...


http://www.youtube.com/watch?v=zHex9GDQ2S0

Δες λίγο αυτό. Θα σε καλύψει σε όλα

Edited by - IndustrialAngel on 18/06/2010 23:26:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2010, 23:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν υπήρχαν φίλε μου allzzaro, ή τουλάχιστον η επιστήμη, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ....
Αγορι μου Βιομηχανικέ, εσύ δίνεις ρεσιτάλ, αποπροσανατολισμού...
Καλά, ..μαμά σου ήταν η θεωρία του Δαρβίνου;....
Σου γράφω κατι που συζητάμε και το παραθέτω με αποδείξεις και εσύ έχεις κάνει ερώτηση παράλληλα;Πότε βρἔ...αλλοπαρμένε;...
Βρε δεν ξέρεις τι να πεις λέγε και μην κάνεις τον παλαβό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy