ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 19:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Να το πώ και εδώ industrial.
Ο sesostris και οι γιαπέτ έχουν έρθει σε μεγάλη κόντρα με τον τρεχαγύρευε.
Δεν είδαμε ούτε μία ύβρη.
ΟΥΤΕ ΜΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 20:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εμενα φίλε μου allzzaro, δεν με ενδιαφέρει να βγάλω κανέναν τίποτα....Για αλλο λόγο μπήκαμε εδώ μέσα, νομίζω....
Να τσεκάρουμε και κατανοήσουμε πράγματα, σε μια εποχή που όλα αμφισβητουνται και όλα πέφτουν...
Εκεί θέλει διάλογο, όχι ...φανατικούς...Οι ύβρεις, δείχνουν απλά ξένες....
Βιομηχανικός:"Αυτά δεν τα πρόσεξε το "αμερόληπτο" δημοσιογραφικό σου μάτι, περιπτερά και αρχιερέα του ψεύδους;"
Αρχίσαμε τα ...λιβανίσματα;....
...Αλλά, πάνω απο όλα,ρε παιδιά,ξέρει σίγουρα να πει κανείς, πως έχουν τα πραγματα, απόλυτα και εν τέλει;Μάλλον όχι...
Όλοι ψάχνουμε χαμένα κομμάτια, της διαθήκης....Γιατί, πάμε μπροστά, σε ένα καλύτερο αύριο, αυτό δεν αμφισβητειται..Έτσι έχει γίνει μέχρι τώρα και θα συνεχισει καλύτερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ
Γείτονα γιατί δεν ψάχνεις από το μέρος 1 να δεις ποιος ξεκίνησε να βρίζει; Για ψάξτο από την αρχή να δεις ποιος άρχισε να μιλάει για γυριστρούλες, για βλάχους των Αθηνών,να κάνει κωλοτούμπες και να εκνευρίζει τους συνομιλητές του κτλ κτλ... Μη με πιστεύεις, ψάξτο μόνος σου. Από τις πρώτες 20 σελίδες θα έχεις πειστεί... Μια απλή αναδρομή είναι...


Δεύτερον ξεχνάτε μια θεμελιώδη αρχή της δημοσιογραφίας: "Είδηση δεν είναι αν ο σκύλος δαγκώσει άνθρωπο αλλά αν ο άνθρωπος δαγκώσει σκύλο". Το ότι γράφεται μόνο η δεύτερη είδηση δε σημαίνει ότι οι σκύλοι σταμάτησαν να δαγκώνουν, απλώς ότι είναι αδιάφορο και χωρίς ενδιαφέρον να το μάθουμε... Έτσι λοιπόν όταν ΟΛΟΣ ο πολιτισμένος κόσμος διδάσκεται την εξέλιξη είναι περίπτωση "ανθρώπου που δαγκώνει σκύλο" το να μη διδάσκεται σε μία πολιτεία των ΗΠΑ. Αλλά η πλήρης αλήθεια είναι ότι διδάσκεται ΠΑΝΤΟΥ. Δεν έγραψαν οι εφημερίδες ότι ανέτειλε ο ήλιος, αυτό σημαίνει ότι σταμάτησε η κίνηση της γης; Για αυτό λέω ότι ο τρέχα παραπληροφορεί παίρνει μόνο μία πληροφορία από τις χιλιάδες για να στήσει ένα επιχείρημα. Αυτό όμως δεν είναι σωστό. Το σωστό είναι να ψάξει τι διδάσκεται ΠΑΝΤΟΥ και μετά να κάνει τη σούμα...


Επίσης, τρέχα μάθε να ξεχωρίζεις τον αρχαιολόγο από τον παλαιοντολόγο και τον κύκλο από τη σφαίρα, πριν πουλήσεις πνεύμα σε εμένα. Η αρχαιολογική σκαπάνη δεν ψάχνει για δεινοσαύρους και homo ψάχνει για τα ανάκτορα του βασιλιά της Μινωικής Κρήτης πχ. Άλλο ΠΡΟ-ιστορία και άλλο ΙΣΤΟΡΙΑ. Αυτό το γράφει το βιβλίο της πρώτης γυμνασίου στην ιστορία και για τη διαφορά σφαίρας και κύκλου κοίτα στα μαθηματικά 3ης -4ης δημοτικού.

Το να παρουσιάσεις μία απόφαση επιτροπής διδασκαλίας η οποία θεωρήθηκε παράνομη 1 χρόνο μετά και μιλάω για τη δίκη του 1982 και να παραλείπεις να αναφέρεις τις επόμενες δίκες είναι παραπληροφόρηση. Επίσης το να αναφέρεις 1 νόμο ΥΠΕΡ του δημιουργισμού και να παραλείπεις 10 ΚΑΤΑ είναι παραπληροφόρηση. Και ξαναλέω ΟΛΑ τα στοιχεία λένε την αλήθεια, τα μισά λένε ΜΕΓΑΛΑ ψέμματα.


Επίσης σύμφωνα με τον τρέχα το έγκυρο είναι το τι γράφεται στις εφημερίδες και όχι το τι διδάσκονται ΣΗΜΕΡΑ στα πανεπιστήμια οι βιολόγοι(οι οποίοι έχουν προσφέρει πάρα πολλά στην ανθρώποτητα με την έρευνα τους) και οι γιατροί(στους οποίους εμπιστευόμαστε τη ζωή μας). Αυτό είναι ένα τεράστιο σφάλμα λογικής. Όμως η συνήθεια του να παραλείπει να αναφέρει τέτοιες πληροφορίες με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είναι έντεχνη διαδικασία αυτή για να παραπληροφορήσει

Το έντιμο είναι να ψάξουμε τι διδάσκεται σε πανεπιστημειακό και λυκειακό επίπεδο σε ΟΛΟ τον κόσμο. Δεν είναι ζήτημα ερμηνείας της Αγίας Γραφής αλλά αλήθειας που μπορεί να διαπιστωθεί πρακτικά.
Εσύ ρε γείτονα ΓΙΑΤΙ δεν ψάχνεις ώστε να λάβεις μία θέση; Πιάσε ενδεικτικά πανεπιστήμια από την Ευρώπη και την Αμερική και τη χώρα μας. Ψάξε για την ύλη των σχολικών βιβλίων. Προτίθεσαι να το κάνεις; Να δεις ποιανού το επιχείρημα(ότι η εξέλιξη σβήνει ή ότι εξέλιξη διδάσκεται παντού είναι το έγκυρο). Προτίθεσαι να το κάνεις αυτό; Αν όχι γιατί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 22:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Εσύ ρε γείτονα ΓΙΑΤΙ δεν ψάχνεις ώστε να λάβεις μία θέση; Πιάσε ενδεικτικά πανεπιστήμια από την Ευρώπη και την Αμερική και τη χώρα μας. Ψάξε για την ύλη των σχολικών βιβλίων. Προτίθεσαι να το κάνεις; Να δεις ποιανού το επιχείρημα(ότι η εξέλιξη σβήνει ή ότι εξέλιξη διδάσκεται παντού είναι το έγκυρο). Προτίθεσαι να το κάνεις αυτό; Αν όχι γιατί;

Ρε industrial μην μου βάζεις δύσκολα πράγματα.
Δεν αντιλέγω πως έχεις κάποιο δίκιο σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις.
Ο άνθρωπος τα αμφισβητεί και δικαίωμα του.
Τι μου λές τώρα να ψάξω είμαι για ψαξίματα εγώ.
Εχουν μπιρμπιλήσει τα μάτια μου εδώ απο την οθόνη μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 22:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεύτερον ξεχνάτε μια θεμελιώδη αρχή της δημοσιογραφίας: "Είδηση δεν είναι αν ο σκύλος δαγκώσει άνθρωπο αλλά αν ο άνθρωπος δαγκώσει σκύλο". Το ότι γράφεται μόνο η δεύτερη είδηση δε σημαίνει ότι οι σκύλοι σταμάτησαν να δαγκώνουν, απλώς ότι είναι αδιάφορο και χωρίς ενδιαφέρον να το μάθουμε... Έτσι λοιπόν όταν ΟΛΟΣ ο πολιτισμένος κόσμος διδάσκεται την εξέλιξη είναι περίπτωση "ανθρώπου που δαγκώνει σκύλο" το να μη διδάσκεται σε μία πολιτεία των ΗΠΑ. Αλλά η πλήρης αλήθεια είναι ότι διδάσκεται ΠΑΝΤΟΥ.

Φίλε μου industrial.. η ιστορία της εξέλιξης μπορεί να διδάσκεται αλλά ...η ιστορία της εξέλιξης των ειδών, ο άνθρωπος δεν συγκαταλέγεται στα είδη αυτά καθώς δεν θέλει να θεωρείται ζώο.
Η δημιουργία του ανθρώπου έχει πολλούς ένθερμους υποστηρικτές πολλούς περισσότερους απο οσο έχει η Θεωρία της εξέλιξης.
Μπορώ να πώ μάλιστα το εξής.. οτι οι υποστηρικτές της δημιουργίας του ανθρώπου δεν διαφωνούν μεταξύ τους σε σχέση με τους υποστηρικτές της θεωρίας της εξέλιξης που διαφωνούν μεταξύ τους.

Ξέρεις κάποτε στα νιάτα μου ήμουν ο μόνος που τόλμησε το 1970 να αμφισβητήσει την εγκυρότητα της διδακτικής ύλης.
Σήκωσα το χέρι και προκλητικά είπα οτι η ιστορία που μας διδάσκουν σε σχέση με τα θρησκευτικά έρχονται σε αντίφαση.
Ο καθηγητής της ιστορίας μου είπε το εξής:
Δεν είπαμε οτι ο άνθρωπος κατάγεται απο τον πίθηκο. Είπαμε οτι τα είδη εξελίσσονται ο άνθρωπος δεν είναι είδος!!
Είναι μια άποψη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 22:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και να σκεφτείς βρε Βιομηχανικέ, ότι το θέμα είναι η Αγία Γραφή
και η προέλευση του ανθρώπου2, που εσύ ξεκίνησες....
Καλά, μετά λες για ..κωλοτούμπες;
Ρε φιλε, εσύ στήνεις δικαστήρια, όλη την ώρα, σαν την ιερά
εξέταση,ενώ δεν έχεις, ούτε λόγω ηλικίας, ούτε λόγω γνώσεων,
ούτε άπο κάπου αλλού, τέτοια δικαιώματα....Αυτό δεν καταλαβαίνεις..Απλά ενθοσιασμός, ή κάποιο κόλλημα;
Αναρωτιέμαι...
Αλλά, μας εμποδίζεις....
Συζητάμε, τα όσο έξυπνα είναι δικά μας.....
Δεν χρειαζόμαστε, ....συνταγματολόγο....
Και περαν αυτού, ο γείτονας σου σου θυμίζει, ακόμη μια φορά πως λιετουργεί το φόρουμ, άμα χρειαστούν αλλαγές, θα σε φωνάξουμε να βοηθήσεις,στα μπετά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2010, 23:16:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπορώ να πώ μάλιστα το εξής.. οτι οι υποστηρικτές της δημιουργίας του ανθρώπου δεν διαφωνούν μεταξύ τους σε σχέση με τους υποστηρικτές της θεωρίας της εξέλιξης που διαφωνούν μεταξύ τους.

Κάνεις τεράστιο λάθος. Έχω ποστάρει ήδη το ΠΟΣΕΣ διαφορετικές απόψεις κυκλοφορούν. Δημιουργισμός της Νεαρής Γης, Δημιουργισμός της Παλαιάς γης, Ευφυές σχέδιο. Και τσακώνονται μεταξύ τους. Ψάξε λίγο παραπέρα...Old earth creationism, Young earth creationism, Intelligent Design. Ψάξτο λίγο στο google και θα διαπιστώσεις το ΠΟΣΟ διαφορετικά πράγματα γράφουν και το πόσο αναιρεί ο ένας τον άλλο. Η εξέλιξη είναι απολύτως δεκτή ΩΣ ΠΡΟΣ τις αρχές της αλλά πάντα υπάρχουν διορθώσεις ως προς τα ακριβή γεγονότα.


Το κυριότερο ξέρεις ποιο είναι όμως; Στηρίζεται σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ, ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ και ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ. Δεν είναι τέχνασμα λογικής. Η εξέλιξη όπως κάθε θεωρία μπορεί να διαψευστεί. Η μηχανική του Γαλιλαίου διορθώθηκε από τον Αϊνστάιν. Αν παρουσιάσουν αδιάψευστα πειράματα και ευρήματα μπορούν να διαψεύσουν την εξέλιξη. 150 χρόνια τώρα και δεν έχουν πετύχει τίποτα. Ποτέ. Μόνο βιβλία πουλάνε...


quote:
Φίλε μου industrial.. η ιστορία της εξέλιξης μπορεί να διδάσκεται αλλά ...η ιστορία της εξέλιξης των ειδών, ο άνθρωπος δεν συγκαταλέγεται στα είδη αυτά καθώς δεν θέλει να θεωρείται ζώο.

πρόβλημα του. Και το υιοθετημένο παιδί δε θέλει να μάθει ότι το εγκατέλειψαν οι βιολογικοί του γονείς, αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αλήθεια...


quote:
Ρε industrial μην μου βάζεις δύσκολα πράγματα.
Δεν αντιλέγω πως έχεις κάποιο δίκιο σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις.
Ο άνθρωπος τα αμφισβητεί και δικαίωμα του.
Τι μου λές τώρα να ψάξω είμαι για ψαξίματα εγώ.
Εχουν μπιρμπιλήσει τα μάτια μου εδώ απο την οθόνη μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα.

χεχε, να τα βάζεις τα γυαλιά της πρεσβυωπίας...Δεν μπορεί όμως να πιστύεις ότι στη διαφωνία αυτή χωράνε 2 αλήθειες ταυτόχρονα; Εγώ σου προτείνω να ψάξεις και να με αμφισβητείς. Ο τρέχα ποντάρει στο ότι δε θα ψάξεις. Είναι απλά τα πράγματα να καταλάβεις και από αυτό ποιος παραπληροφορεί

quote:
Ξέρεις κάποτε στα νιάτα μου ήμουν ο μόνος που τόλμησε το 1970 να αμφισβητήσει την εγκυρότητα της διδακτικής ύλης.
Σήκωσα το χέρι και προκλητικά είπα οτι η ιστορία που μας διδάσκουν σε σχέση με τα θρησκευτικά έρχονται σε αντίφαση.
Ο καθηγητής της ιστορίας μου είπε το εξής:
Δεν είπαμε οτι ο άνθρωπος κατάγεται απο τον πίθηκο. Είπαμε οτι τα είδη εξελίσσονται ο άνθρωπος δεν είναι είδος!!
Είναι μια άποψη..


Να αυτά τα σοφίσματα λέω. Αυτό είναι παραπληροφόρηση. Ο ορισμός του είδους είναι σαφής και περιλαμβάνει ΚΑΙ τον άνθρωπο. Εφόσον ο άνθρωπος μοιάζει με τους συνανθρώπους του, γεννάει παιδιά που του μοιάζουν ακόμα περισσότερο, αρρωσταίνει από αρρώστιες που προσβάλλουν και τα ζώα κτλ κτλ.

Όσο για σένα τρέχα, το ίδιο που είπα στο γείτονα ισχύει και για σένα. Ψάξε τα σάιτ όποιου πανεπιστημίου θέλεις στο προπτυχιακό πρόγραμμα και πες μου σε ποιο δε διδάσκεται η εξέλιξη. ΟΛΑ τα ελληνικά τη διδάσκουν. Βιολόγοι, γιατροί, κτηνίατροι,γεωπόνοι(έχω μάλιστα την εντύπωση ότι αυτοί συμμετείχαν και στην αποκρυπτογράφηση του ανθρώπινου γονιδιώματος) κτλ κτλ. Ψάξε στις χώρες τις Ευρώπης κτλ κτλ


Και μάθε να ξεχωρίζεις τον κύκλο από τη σφαίρα. Ζήτα από τα παιδιά σου να σου εξηγήσουν τη διαφορά...

Επίσης ψάξε τα μεγαλύτερα μουσεία της Αμερικής να δεις τι εκθέματα έχουν και αν μιλάνε για εξέλιξη. Όταν είπα ότι πήγα Αμερική και τα είδα πούλαγες πνεύμα ότι δεν ήξερα τι έβλεπα... Και μετά απορείς γιατί ρίχνω μπινελίκια. Αθώε...

Edited by - IndustrialAngel on 11/06/2010 23:18:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 10:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, πρώτον και κύριον, δεν βριζεις γιατι σε κατηγόρησα ότι δεν πήγες σε μουσεία της Αμερικής, αλλά, γιατί δεν έχεις απαντήσεις, σε ότι αφορά αποδείξεις της εξέλιξης, ένα στοιχείο, μια αποδειξη μόνο, που να επιβεβαιώνει την εξέλιξη απο είδος σε ειδος,όπως λέμε ότι θεμελιώθηκε,,με ένα ενδιάμεσο κρικο, απο ένα υπάρχων είδος, σε ένα άλλο....
Κοινώς, είναι μια πολύ λογική και στέρεη θεωρία, αλλά, μόνο αυτό...Δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική εξέλιξη....
Η εξέλιξη που ξέρει ο άνθρωπος, είναι, ότι κάθε είδος, αναλόγως
των εποχών, προσαρμόζεται και βελτιώνεται, αν έχει τις κατάλληλες συνθήκες, ή κινδυνεύει, αν δεν το ευνοούν οι συνθήκες, τροφή, περιβάλλον, κλπ....
Αυτά πιστεύουμε όλοι και ότι ο άνθρωπος,διαφορετικός ων, αφού, δεν έχει τέτοιους κινδύνους, η περιορισμούς, εξελίσσεται και πάει να γινει κάτι ανώτερο...
Όταν τον λες ζώον, τον υποβιβάζεις τουλάχιστον...
Και πέραν της θεωρίας, δεν μπορείς να του υποβάλεις τι να πιστεύει, για τόσο προσωπικά θέματα, όως το αν είναι ή όχι ζώο...Όχι μόνο εμένα, αλλά τον οπιοδήποτε..Πίστευε εσύ για σένα, ότι θέλεις, αλλά, για τους άλλους, άσε να .....πιστεύουν αυτοί....
Που διδάσκεται η εξέλιξη του Δαρβίνου;Μα ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ παντού, δίχως αοδείξεις και όσοι την αμφισβήτησαν, δικαιώθηκαν.....Τι άλλο να πούμε
περί του αν διδάσκεται, αν στέκει κι αν την κρατάνε, παρά το γεγονός, ότι η ύλη της, δεν έχει καμιά σέση, με τα νέα δεδομένα...
Όποιες ημερομηνίες λέει, παράδειγμα, ψεύδονται....
Αυτό, είναι σωστό;Εννοώ, να διδάσκεται τυπολατρικά ένα μάθημα επιστήμης, όταν έχει αλλάξει και αλλάζει συνέχεια και δεν έχει καμιά σχέση με ότι διδάσκεται;;
Πρέπει να διδάσκεται , κάτι που βρίσκεται σε ...εξέλιξη;...
Αυτό αναρωτιέμαι εγώ, για την εξέλιξη σου,φίλε μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 10:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Στο "Βήμα"της 18ης Απριλίου, αναφέρει χαρακτηριστικά, πε΄ρι καταργήσεως, της θεωρίας του Δαρβίνου:
"Με βάση έναν νόμο που ψηφίστηκε το 2008 στην Πολιτεία της Λουιζιάνα, οι καθηγητές μπορούν αν θέλουν να διδάσκουν μια «εναλλακτική» θεωρία, σχετικά με την προέλευση του ανθρώπου. Είναι η θεωρία της «ευφυούς σχεδίασης» («intelligent design»), δηλαδή της αντίληψης ότι «η ζωή είναι υπερβολικά περίπλοκη για να έχει εμφανιστεί δίχως τη βοήθεια του Θεού». Σύμφωνα πάντα με το νομοθέτημα, αμφιλεγόμενες θεωρούνται πλέον η δαρβινική θεωρία της εξέλιξης, η κλωνοποίηση των ανθρώπων, ακόμη και... η υπερθέρμανση του πλανήτη!

Είναι φανερό οτι είσαι επαγγελματίας ΨΕΥΤΗΣ .

ΠΡΩΤΟΝ : Οι επιστημονικές θεωρίες δεν καταργούνται απο δικαστήρια .

ΔΕΥΤΕΡΟΝ : Το κείμενο δεν αναφέρει πουθενα την λέξη ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

ΤΡΙΤΟΝ : Το όλο θέμα είναι εντελώς ΓΕΛΟΙΟ .

Η ένδεια των επιχειρημάτων όσων πολεμούν την εξέλιξη , γίνεται φανερή απο το γεγονός οτι προσπαθούν να την διαβάλλουν μέσω δικαστικών (!) απόφασεων απο τις οποίες ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΑ ΣΚΕΛΙΑ .

Ως δημοσιογράφος που είσαι , καταλαβαίνω τον εθισμό σου στο ΨΕΜΑ . Αλλα η επιμονή σου να λές ξανά και ξανά τα ίδια ΨΕΜΜΑΤΑ δείχνει οτι είσαι η ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ η ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΣ των γνωστων κύκλων που ο ΙΔΙΟΣ διαφημίζεις .

allzzaro :

quote:
Να το πώ και εδώ industrial.
Ο sesostris και οι γιαπέτ έχουν έρθει σε μεγάλη κόντρα με τον τρεχαγύρευε.
Δεν είδαμε ούτε μία ύβρη.
ΟΥΤΕ ΜΙΑ

Το να χαρακτηρίζεις ΨΕΥΤΗ εναν ΨΕΥΤΗ δεν είναι βρισιά .
Είναι υποχρέωση για όσους ΥΒΡΙΖΟΥΝ την αλήθεια .

quote:
Φίλε μου industrial.. η ιστορία της εξέλιξης μπορεί να διδάσκεται αλλά ...η ιστορία της εξέλιξης των ειδών, ο άνθρωπος δεν συγκαταλέγεται στα είδη αυτά καθώς δεν θέλει να θεωρείται ζώο.

Τι λές τώρα ?
Ο άνθρωπος για την βιολογία είναι ακόμα ένα ζωικό είδος:
HOMO SAPIENS .
Το ότι το SAPIENS λείπει απο μερικούς επαγγελματίες ΨΕΥΤΕΣ,
κουτοπόνηρους και ακαμάτηδες δεν αναιρεί το γεγονός οτι ο άνθρωπος είναι ζωικό είδος .

quote:
Η δημιουργία του ανθρώπου έχει πολλούς ένθερμους υποστηρικτές πολλούς περισσότερους απο οσο έχει η Θεωρία της εξέλιξης.
Μπορώ να πώ μάλιστα το εξής.. οτι οι υποστηρικτές της δημιουργίας του ανθρώπου δεν διαφωνούν μεταξύ τους σε σχέση με τους υποστηρικτές της θεωρίας της εξέλιξης που διαφωνούν μεταξύ τους.

Αυτό θεωρείται τεκμηριο ΑΛΗΘΟΦΑΝΕΙΑΣ μίας θεωρίας ???
Ημαρτον .


quote:
Ο καθηγητής της ιστορίας μου είπε το εξής:
Δεν είπαμε οτι ο άνθρωπος κατάγεται απο τον πίθηκο. Είπαμε οτι τα είδη εξελίσσονται ο άνθρωπος δεν είναι είδος!!
Είναι μια άποψη..

Ο καθηγητής που σου έδωσε την απάντηση αυτή είναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα .
Εκανες σε καθηγητή ιστορίας ερώτηση βιολογίας ?
Τις ερωτήσεις της φυσικής που τις έκανες ? Στον θεολόγο ?

trexagireve :

quote:
Ρε φιλε, εσύ στήνεις δικαστήρια, όλη την ώρα, σαν την ιερά
εξέταση,ενώ δεν έχεις, ούτε λόγω ηλικίας, ούτε λόγω γνώσεων,
ούτε άπο κάπου αλλού, τέτοια δικαιώματα....Αυτό δεν καταλαβαίνεις..Απλά ενθοσιασμός, ή κάποιο κόλλημα;

Επαγγελματία ΨΕΥΤΗ , η Ηλικία δεν είναι τεκμήριο για την αλήθεια . Οσο για τις γνωσεις Ο IndustrialAngel σε περνα ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ .
Ζεις μέσα στο ΨΕΜΑ και πλάθεις δικούς σου κόσμους για νιώθεις καλύτερα . Είσαι για λύπηση .

Φίλε IndustrialAngel μην ασχολείσαι άλλο με το άτομο αυτό .
Οτι είχες να πείς το έχεις πεί , και με ατράνταχτα επιχειρήματα .
Η καλύτερη απάντηση είναι η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ .
Αυτο είναι και το τελευταίο μήνυμα που αποστέλω και εγώ προς το πρόσωπό του .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 11:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πάντα δεν θα ξέρετε τι να πειτε και θα γίνεστε όχλος, φίλε think math, για να δειξετε πόσο ξέρετε και πιστεύετε ότι λέτε πως πιστεύετε, η φασαρια είναι η μόνη σας αντίδραση στην αλήθεια....
Δεν λέω ψέμστα, όταν λέω, ότι καταργήθηκε ως επίσημη θεωρία καταγωγής του ανθρώπου, η θεωρία του Δαρβίνου και τώρα την αποδέχονται ως ίση τουλάχιστον, της Δημιουργίας του κόσμου,
απο τον Θεό...
Τι έγινε, δεν είναι πλέον η μόνη;...Αυτο συζητάμε,φίλε μου....
Αλλά θέλει να .....καταλαβαίνει κανείς τι συζητάει,να εννοεί να μην κοιτάει μόνο τι θέλει να πει...
Λέμε, ότι η εξέλιξη, έχει διχαστεί μεταξύ φυσικής επιλογής και αποτέλεσμα τυχαίων μεταλλάξεων, λέει ότι τη βολεύει και είναι σαν κόμμα, πλέον ,γαι την επιστήμη...Με στοιχεία..
Εσύ, εκτός απο το να βριζεις και να συκοφαντείς, τι άλλο λές;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 11:54:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λέμε, ότι η εξέλιξη, έχει διχαστεί μεταξύ φυσικής επιλογής και αποτέλεσμα τυχαίων μεταλλάξεων, λέει ότι τη βολεύει και είναι σαν κόμμα, πλέον ,γαι την επιστήμη...Με στοιχεία..

Διάβασε την καταγωγή των ειδών και δες ότι αυτά τα δύο δρουν συνεργατικά όχι αντίθετα, ΨΕΥΤΗ. Διάβασε όποιο βίβλιο βιολογίας θες και πες μου ποιος μιλάει για διχασμό, ελεεινε αρχιερέα του ψεύδους.

quote:
που να επιβεβαιώνει την εξέλιξη απο είδος σε ειδος,όπως λέμε ότι θεμελιώθηκε,,με ένα ενδιάμεσο κρικο, απο ένα υπάρχων είδος, σε ένα άλλο....

Τι χαρακτηριστικά πρέπει να πληροί το ενδιάμεσο είδο,ς ημιμαθή; Ας πούμε να έχει σαγόνι πιθήκου και δόντια ανθρώπου; Δηλαδή μεταβατικά χαρακτηριστικά; Μήπως πόσταρα μια τέτοια φωτογραφία ήδη, αλλά κάνεις τον τυφλό;


Think Math. Τον πίστεψες και εσύ. Δεν υπάρχει καμία δίκη που να δικαιώνει το δημιουργισμό εκτός από μία που έγινε το 1930. Μπορώ να σου βρω όχι μία όχι 2 αλλά δέκα δίκες που δικαιώνουν την εξέλιξη... Ακόμα και εκεί παραπληροφορεί...


Τρέχαγυρευε
Έχω ήδη ποστάρει το λινκ για την προέλευση των ειδών. Αν είσαι άντρας θα τη διαβάσεις και θα παραδεχτείς ότι τα λόγια που έβαλες, και βάζουν, στο στόμα του Δαρβίνου είναι ψεύτικα... Λέμε τώρα... Σιγά μη χάσεις το μισθό που παίρνειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 11:57:30  Εμφάνιση Προφίλ
Και για του λόγου το αληθές... ορίστε, αρχιερέα του ψεύδους τρέχα. 10 δίκες που δικαιώνουν την εξέλιξη και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ τη διδασκαλία οποιασδήποτε άλλης θεωρίας τύπου δημιουργισμού.

http://ncse.com/taking-action/ten-major-court-cases-evolution-creationism

quote:
In 1968, in Epperson v. Arkansas, the United States Supreme Court invalidated an Arkansas statute that prohibited the teaching of evolution. The Court held the statute unconstitutional on the grounds that the First Amendment to the U.S. Constitution does not permit a state to require that teaching and learning must be tailored to the principles or prohibitions of any particular religious sect or doctrine. (Epperson v. Arkansas (1968) 393 U.S. 97, 37 U.S. Law Week 4017, 89 S. Ct. 266, 21 L. Ed 228)
In 1981, in Segraves v. State of California, the court found that the California State Board of Education's Science Framework, as written and as qualified by its antidogmatism policy, gave sufficient accommodation to the views of Segraves, contrary to his contention that class discussion of evolution prohibited his and his children's free exercise of religion. The anti-dogmatism policy provided that class discussions of origins should emphasize that scientific explanations focus on "how", not "ultimate cause", and that any speculative statements concerning origins, both in texts and in classes, should be presented conditionally, not dogmatically. The court's ruling also directed the Board of Education to disseminate the policy, which in 1989 was expanded to cover all areas of science, not just those concerning evolution. (Segraves v. California (1981) Sacramento Superior Court #278978)
In 1982, in McLean v. Arkansas Board of Education, a federal court held that a "balanced treatment" statute violated the Establishment Clause of the U.S. Constitution. The Arkansas statute required public schools to give balanced treatment to "creation-science" and "evolution-science". In a decision that gave a detailed definition of the term "science", the court declared that "creation science" is not in fact a science. The court also found that the statute did not have a secular purpose, noting that the statute used language peculiar to creationist literature. The theory of evolution does not presuppose either the absence or the presence of a creator. (McLean v. Arkansas Board of Education (1982) 529 F. Supp. 1255, 50 U.S. Law Week 2412)
In 1987, in Edwards v. Aguillard, the U.S. Supreme Court held unconstitutional Louisiana's "Creationism Act". This statute prohibited the teaching of evolution in public schools, except when it was accompanied by instruction in "creation science". The Court found that, by advancing the religious belief that a supernatural being created humankind, which is embraced by the term creation science, the act impermissibly endorses religion. In addition, the Court found that the provision of a comprehensive science education is undermined when it is forbidden to teach evolution except when creation science is also taught. (Edwards v. Aguillard (1987) 482 U.S. 578)
In 1990, in Webster v. New Lenox School District, the Seventh Circuit Court of Appeals found that a school district may prohibit a teacher from teaching creation science in fulfilling its responsibility to ensure that the First Amendment's establishment clause is not violated and that religious beliefs are not injected into the public school curriculum. The court upheld a district court finding that the school district had not violated Webster's free speech rights when it prohibited him from teaching "creation science", since it is a form of religious advocacy. (Webster v. New Lenox School District #122, 917 F. 2d 1004)
In 1994, in Peloza v. Capistrano School District, the Ninth Circuit Court of Appeals upheld a district court finding that a teacher's First Amendment right to free exercise of religion is not violated by a school district's requirement that evolution be taught in biology classes. Rejecting plaintiff Peloza's definition of a "religion" of "evolutionism", the Court found that the district had simply and appropriately required a science teacher to teach a scientific theory in biology class. (John E. Peloza v. Capistrano Unified School District, (1994) 37 F. 3rd 517)
In 1997, in Freiler v. Tangipahoa Parish Board of Education, the United States District Court for the Eastern District of Louisiana rejected a policy requiring teachers to read aloud a disclaimer whenever they taught about evolution, ostensibly to promote "critical thinking". Noting that the policy singled out the theory of evolution for attention, that the only "concept" from which students were not to be "dissuaded" was "the Biblical concept of Creation", and that students were already encouraged to engage in critical thinking, the Court wrote that, "In mandating this disclaimer, the School Board is endorsing religion by disclaiming the teaching of evolution in such a manner as to convey the message that evolution is a religious viewpoint that runs counter to ... other religious views". Besides addressing disclaimer policies, the decision is noteworthy for recognizing that curriculum proposals for "intelligent design" are equivalent to proposals for teaching "creation science". (Freiler v Tangipahoa Board of Education, No. 94-3577 (E.D. La. Aug. 8, 1997). On August 13, 1999, the Fifth Circuit Court of Appeals affirmed the decision; on June 19, 2000, the Supreme Court declined to hear the School Board's appeal, thus letting the lower court's decision stand.
In 2000, Minnesota State District Court Judge Bernard E. Borene dismissed the case of Rodney LeVake v Independent School District 656, et al. (Order Granting Defendants' Motion for Summary Judgment and Memorandum, Court File Nr. CX-99-793, District Court for the Third Judicial District of the State of Minnesota [2000]). High school biology teacher LeVake had argued for his right to teach "evidence both for and against the theory" of evolution. The school district considered the content of what he was teaching and concluded that it did not match the curriculum, which required the teaching of evolution. Given the large amount of case law requiring a teacher to teach the employing district's curriculum, the judge declared that LeVake did not have a free speech right to override the curriculum, nor was the district guilty of religious discrimination.
In January 2005, in Selman et al. v. Cobb County School District et al., U.S. District Judge Clarence Cooper ruled that a evolution warning label required in Cobb County textbooks violated the Establishment Clause of the First Amendment. The disclaimer stickers stated, "This textbook contains material on evolution. Evolution is a theory, not a fact, regarding the origin of living things. This material should be approached with an open mind, studied carefully, and critically considered." After the district court's decision, the stickers were removed from Cobb’s textbooks. The school district, however, appealed to the 11th Circuit Court of Appeals and in May 2006 the Appeals Court remanded the case to the district court for clarification of the evidentiary record. On December 19, 2006, the lawsuit reached a settlement; the Cobb County School District agreed not to disclaim or denigrate evolution either orally or in written form.
On December 20, 2005, in Kitzmiller et al. v. Dover, U.S. District Court Judge John E. Jones III ordered the Dover Area School Board to refrain from maintaining an Intelligent Design Policy in any school within the Dover Area School District. The ID policy included a statement in the science curriculum that "students will be made aware of gaps/problems in Darwin's Theory and other theories of evolution including, but not limited to, intelligent design." Teachers were also required to announce to their biology classes that "Intelligent Design is an explanation of the origin of life that differs from Darwin's view. The reference book Of Pandas and People is available for students to see if they would like to explore this view in an effort to gain an understanding of what Intelligent Design actually involves. As is true with any theory, students are encouraged to keep an open mind". In his 139-page ruling, Judge Jones wrote it was "abundantly clear that the Board's ID Policy violates the Establishment Clause". Furthermore, Judge Jones ruled that "ID cannot uncouple itself from its creationist, and thus religious, antecedents". In reference to whether Intelligent Design is science Judge Jones wrote ID "is not science and cannot be adjudged a valid, accepted scientific theory as it has failed to publish in peer-reviewed journals, engage in research and testing, and gain acceptance in the scientific community". This was the first challenge to the constitutionality of teaching "intelligent design" in the public school science classroom. (Tammy Kitzmiller, et al. v. Dover Area School District, et al., Case No. 04cv2688)


θα παραδεχτείς ότι παραπληροφορείς, άραγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 12:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

IndustrialAngel :

quote:
Think Math. Τον πίστεψες και εσύ. Δεν υπάρχει καμία δίκη που να δικαιώνει το δημιουργισμό εκτός από μία που έγινε το 1930. Μπορώ να σου βρω όχι μία όχι 2 αλλά δέκα δίκες που δικαιώνουν την εξέλιξη... Ακόμα και εκεί παραπληροφορεί...

Ασφαλώς φίλε μου και το ξέρω οτι κανένα δικαστήριο δεν έχει δικαιωσει ποτε τον δημιουργισμό .
Εγω απλώς τόνισα οτι τα δικαστήρια δεν είναι επιστημονικοι οργανισμοί ώστε να αποφασίζουν για το τι είναι αληθές επιστημονικά και τι όχι .
Ως επιχείρημα είναι ΓΕΛΟΙΟ .

Το μόνο που δείχνει είναι αδυναμία να αρθρωθεί απο τους δημιουργιστες επιστημονικός λόγος .
Προσπαθούν σαν κάποιον που έχει πέσει σε κινούμενη άμμο , να σωθούν κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις , και το αποτέλεσμα είναι να βουλιάζουν γρηγορότερα και περισσότερο , μέσα στα ψέμματα τους .
Ακόμα και οι ΑΣΧΕΤΟΙ με το θέμα δικαστές , δεν μπορούσαν να τους δικαιώσουν , παρά τις πιέσεις που δέχονταν .

Είναι για ΓΕΛΙΑ οι άνθρωποι .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 12:51:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι συμφωνώ ότι τα θέματα τα επιστημονικά πρέπει να λύνονται στα φόρουμ των επιστημόνων και όχι στα δικαστήρια αλλά και εκεί ακόμα, η ήττα τους είναι συντριπτική.


Για παράδειγμα στη δίκη στο Ντόβερ ο ανεκδιήγητος Behe, έδωσε ορισμό της επιστήμης τόσο ευρύ, βασισμένο στην έκφραση "επαρκείς εξηγήσεις" και όχι
"νατουραλιστικές εξηγήσεις" που όταν ρωτήθηκε αν η αστρολογία είναι επιστήμη είπε ότι σύμφωνα με τον ορισμό του είναι. Έβγαλε ο γκασμάς την αστρολογία επιστήμη


Το πιο διασκεδαστικό ήταν μετά, που είπε ατάκα τύπου τρέχα "δεν υπάρχει καμία απόδειξη για την εξέλιξη". Για την ακρίβεια είπε ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη για την εξέλιξη του ανοσοποιητικού συστήματος και τότε ο δικηγόρος της άλλης πλευράς έκανε κάτι θεατρικό. Έβγαλε μία μία 58 επιστημονικές εργασίες και 9 βιβλία που αφορούσαν ακριβώς αυτό, την εξέλιξη του ανοσοποιητικού συστήματος. Κάθε φορά τον ρώταγε,"το έχετε υπόψιν σας αυτό;" και στο τέλος φυσικά έφτιαξε μια στοίβα χαρτομάνι γεμάτο αποδείξεις. Και τότε πετάει ο Behe το αστειάκι"δεν είναι αρκέτα". Φυσικά μέχρι και ο δικαστής (ο οποίος σημειωτέον ήταν κάργα ρεμπουπλικάνος και συχνά εκκλησιαζόμενος) γέλαγε με τις μπούρδες που είπε ο Behe.

Να διώξουμε τον ορθό λόγο και την επιστημονική μέθοδο και να βάλουμε στη θέση της καραγκιόζηδες σαν τον Behe;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 12:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω που υπολογίζεις Βιομηχανικέ στη λύπηση μου, γιατί δεν καταλαβαινεις, ή στο ότι εσύ είσαι χαζός;Ρε φίλε, σου έγραψα εγώ, ότι δεν υπήρχαν δίκες υπερ της θεωρίας του Δαρβίνου;
Λέμε ότι πήξαμε στις εναντιον του δίκες, πράγμα που το κάνει επισφαλές ως αξία, αλλά,είναι θέμα ...χαζομάρας, μάλλον, για να το καταλάβεις....
Αγαπητέ think math, φέρε εσύ ένα δικαστήριο, ή μια απόδειξη, που να λέει οτι δεν υπάρχει Θεός, αφού το πάμε στις αγγαρίες...
«Η ριζική αλλαγή του κλειστού αυτού συστήματος, με αποτέλεσμα την εμφάνιση νέου είδους, είναι δυνατή μόνο με ένα άλμα, ως συνέπεια τυχαίων και καταστροφικών γεγονότων, που εκφεύγουν από τη λογική της φυσικής επιλογής».
Υπάρχει σχετικό βιβλίο, με θέμα "Ὁ μύθος του Δαρβινισμού",του Ρίτσαρντ Μίλτον,αλλά κια άλλων...
Αυτόυς εσείς αγνοείτε, γιατί είστε δημοκρατικοί....Φασίστες είστε, που θέλετε ότι ήθελε κι ο Χίτλερ....Απο τον Δαρβίνο εμπνεύστηκε κι ο
Χίτλερ, λένε, την ανώτερη φυλή του....
Κοινώ,ς μόνο ζημιά, κάνετε, ρε παιδιά, τίποτε άλλο...
Σαν παιδιά που είστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 13:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Ακούω τώρα, μια τέτοια ..λογική εξήγηση των εξελικτών, στο ΣΚΑΙ,στην εκπομπή "ΤΩΡΑ...":
Λογω των ζεστών..εδαφών, λέει, σήκωσε ο πρώτος άνθρωπος τα χέρια απο το έδαφος...Τον έκαψαν, λέει τα θερμά εδάφη και γι αυτό σήκωσε τα χέρια και έγινε ..δίποδο...
Θα μας κουφάνετε τελείως;Τοσο παιδαριώδεις εξηγήσεις για όλα

Για αυτό σου έχω πει φίλε trexagireve να προσέχεις τις εκπομπές που παρακολουθείς..

Ότι ο καθένας βγάζει μια εκπομπή και λέει ότι θέλει δεν πάει να πει και ότι έτσι είναι, στο χέρι σου είναι να ψάξεις και να βρεις σωστές, έγκυρες, επιστημονικές πληροφορίες, που στηρίζονται πάνω σε έρευνες και αποδείξεις…!!

Τώρα το τι θα δεχτείς είναι δικό σου θέμα…

Πάντως το παράδειγμα που έφερες έχει πλάκα …
Δηλαδή η όρθια στάση και ο διποδισμός του πρωτόγονου ανθρώπου που απελευθέρωσε τα χέρια η αιτία ήταν για να μην καίγονται λόγο θερμότητας του εδάφους..

Και τα πόδια που περπάταγε δεν καίγονταν, μήπως η εξέλιξη του άνθρωπου ήταν λάθος και έπρεπε να έχουμε φτερά για να μην καίγονται οι πατούσες μας…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 13:10:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ψεύτη και αρχιερέα της παραπληροφόρησης.

Έγραψες ή δεν έγραψες για μια απόφαση το 1981 που απαγόρευε τη διδασκαλία της εξέλιξης; Δε λέω ότι δεν είναι αληθές αλλά αν το αφήσεις έτσι υπαινίσσεσαι ότι για 30 χρόνια στη Αρκάνσας δε διδάσκονται την εξέλιξη. Η πλήρης αλήθεια είναι ότι απαγορεύτηκε ΜΟΛΙΣ για 1 χρόνο. Και ανατράπηκε το 1982 ως αντισυνταγματικό. Βλέπε δίκες που έχω παραθέσει

quote:
Τον Μάρτιο λοιπόν του 1981 ο Κυβερνήτης της Πολιτείας Αρκάνσας των ΗΠΑ , η Βουλή και η Γερουσία, ενέκριναν έκδοση Νόμου για την επιβολή της διδασκαλίας της Αγίας Γραφής περί Δημιουργίας , ως επιστημονικής, α π ρ ό σ β λ η τ η ς μέχρι τώρα θεωρίας .
Τον ίδιο μήνα έγινε στο Λός Αντζελες μία δίκη. Κατηγορούμενο ήταν, ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα της Καλιφόρνιας, για διδασκαλία των μαθητών με αναπόδεικτες θεωρίες, πού δίδασκε ότι ο άνθρωπος κατάγεται από « αμοιβάδες, ψάρια, και ερπετά » . Μηνυτής, εκ μέρους του 13 ετούς παιδιού του, ο Κέλλυ Σηγκραίηβς, εκδότης και Διευθυντής του Κέντρου Ερευνών της Επιστήμης της Δημιουργίας .
Απόφαση : Να δοθεί εντολή σε όλες τις εκπαιδευτικές αρχές της Πολιτείας ώστε να καταργηθή ο δογματικός τρόπος της θεωρίας και να διδάσκεται ως μία π ι θ α ν ό τη ς .
Οι Πολιτείες Νότιος Ντακότα, Ουϊσκόνσιν και Μισσούρι, διδάσκουν την Βιβλική άποψη στο μάθημα της Βιολογίας, ενώ η Αϊόβα και τό Τέξας διδάσκουν την Δαρβίνειο, σαν μια από τις δ ι ά φ ο ρ ε ς θεωρίες.
Οι Πολιτείες Μισσισιπή, Γεωργία, και Ινδιάνα, διδάσκουν την Βιβλική θέση της Γενέσεως ως επιστημονικής θεωρίας.
Ακόμη, στο Πανεπιστήμιο Μίτσιγκαν η έκθεση περί Νεοδαρβινισμού έχει πιά περιορισθεί από 2.750 λέξεις μόνο σε 296...
Κοινώς, δεν την υπολογίζουν, παρά μόνο σαν ιδέα...

Αυτό έγραψες και "ξέχασες" να αναφέρεις τη δίκη που έγινε μετά στο Αρκάνσας. Είσαι ή δεν είσαι αρχιερέας της παραπληροφόρησης; Το έντιμο είναι να πεις τι έγινε σε ΟΛΕΣ τις πολιτείες(για να μην πω σε ΟΛΕΣ τις χώρες), να πεις πόσα νομοσχέδια κατά της εξέλιξης ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ, πόσα ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ, πόσα από αυτά που υπερψηφίστηκαν ανατράπηκαν ως αντιστυνταγματικά σε δικαστήριο κτλ κτλ. Θες να κάνεις πλήρη έρευνα κύριε Γκέπμπελς ή θες απλώς να απομονώνεις πληροφορίες για να στηρίξεις τις θέσεις σου; Είσαι ψεύτης κατ'επάγγελμα ή θες την αλήθεια

Τρέχαγυρευε, ΓΙΑΤΙ δε διαβάζεις την εξέλιξη από το ρημαδοβιβλίο του Δαρβίνου όπως επίσης και από κάποιο σύγχρονο βιβλίο βιολογίας και αρκείσαι μόνο στα βιβλία των ψευδεπιστημόνων οι οποίοι έχουν ΑΠΟΤΥΧΕΙ οικτρά να φέρουν έστω και μία απόδειξη των ισχυρισμών τους; Φοβάσαι ένα βιβλίο; Τότε δεν είσαι άντρας... Εμένα αποκάλεσες αδελφή αλλά εγώ δε φοβάμαι να διαβάσω κανένα βιβλίο στον κόσμο, εσύ τα φοβάσαι "άντρα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 13:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι όμως, καλέ μου elo, το ανέφεραν σαν επιστημονική είδηση...
Σαν να λέμε,οτι θέλει ο καθένας λέει...Θέλει προσοχή και μελέτη,
όχι βία να αντιληφθούμε κατι με το ζόρι...
Βιομηχανικέ, πρέπει να καταλάβεις, ότι σε ένα θέμα, που πότε καταρρίπτεται, ποτε αναδυκνύεται, πότε το αλλάζουν όνομα και πότε
το τιμούνε, πάει να πει, ότι ..ψόφησε, πάει, πέθανε, ή το θάψανε..
Έτσι και η θεωρία του Δαρβίνου...Την κρατάνε, στην ..εντατική ζωντανή, τιμής ένεκεν....
Καλό μεσημέρι...
Κερνάω τσίπουρο, 28 βαθμούς και μεζέ, απο κήπο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 13:16:41  Εμφάνιση Προφίλ
Ένα θέμα που ποτέ δεν κατάλαβες. Η θεωρία δεν έχει αλλάξει έχει συμπληρωθεί. Η θεωρία που σου παρουσιάζουν οι Κιλήφηδες δεν ταιριάζει με αυτά που λέω εγώ και αποδεικνύει ποιοι είναι οι ψεύτες.

Ξαναλέω, σου έχω συστήσει 3 βιβλία. Γιατί τα φοβάσαι; Είναι η 7η φορά που το ρωτάω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 15:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι να σου πω,για το ότι τα έχω διαβάσει πριν απο ..σένα Βιομηχανικούλη μου;....Εδώ λέμε, πόσο στέρεη και πόσο αληθινή βγαίνει η θεωρία της εξέλξης ,πόσο άλλαξε και πόσο προσαρμόζεται
σε ένα άχαρο ρόλο ελέγχου του τι γίνεται και που πάει ο κόσμος, λες κι είναι η ιερά εξέταση οτυ σήμερα....
Δεν έχει υπόσταση η θεωρία της εξέλιξης, λέμε, με άλλα λόγια, γιατι βγαίνει συνέχεια αλλοιώτικη...Τι να δεχτείς, απο κάτι που δεν είναι σταθερό, οπυ δεν έχει θέση, αλλά, ψάχνει εναγωνίως, να λάβει υπόσταση;...
Κατάλαβες;....
Σε αντίθεση με την Αγία Γραφή, που δείχνει και όμροφη και σαφής, μέσα απο τη ροή της...
Τι αμφισβητείς και τι πιστεύεις, υπάρχει άλλος να κρίνει, κοινώς, η ιστορία...Μην προκαταλαμβάνεις τα γεγονότα....
Όλα είναι αμφίροπα, προς το παρόν, για να σε δώ δημοκρατικά,άλλως, ειστε μια κλίκα εσείς οι τεχνοκράτες!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 16:54:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι να σου πω,για το ότι τα έχω διαβάσει πριν απο ..σένα Βιομηχανικούλη μου;


Και τι κατάλαβες ότι λέει; Ότι ένας πίθηκος θα γεννήσει άνθρωπο; Αυτό κατάλαβες;


Τότε γιατί δεν ανέτρεξες εκεί ώστε να βρεις το "τυφλός και μωρός" που βρήκε ο Κιλήφης; Να μας πεις σε ποιο κεφάλαιο είναι να το δούμε και εμείς.


Από εδώ και στο εξής αφού έχεις (και καλά) την εξέλιξη των ειδών, να κάνεις αναφορά σε αυτήν άμεσα...


Γιατί δεν καταλάβαινες όταν σου έκανα ανάλυση για ομολογία και αναλογία; Αυτές τις έννοιες κατά κύριο λόγο δουλεύει ο Δαρβίνος στο βιβλίο του


Γιατί λες μπούρδες όπως "ένα ζώο δεν μπορεί να είναι 2 είδη μαζί, όπως είπε ο Δαρβίνος";


Γιατί μιλάς για υπολογισμούς ενώ θα έπρεπε να ξέρεις ότι ο Δαρβίνος δεν έκανε κανένα; Μόνο το πόσα έτη κατ'ελάχιστο θα έπρεπε να είναι η ηλικία της γης ώστε να ισχύει η εξέλιξη (και η έρευνα των γεωλώγων του έδωσε τον αριθμό αυτό 40 φορές πάνω...)


Γιατί δεν έχεις διαχωρίσει τις έννοιες gradualism και catastrophism;


Γιατί ΠΑΛΙ λες ψέμματα; Γιατί είσαι δειλός να παραδεχτείς την αλήθεια;


Edited by - IndustrialAngel on 12/06/2010 17:00:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2010, 17:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που λέει βρε Βιομηχανικούλη, που με έσκασες πια και θέλεις να ακούσεις, είναι,ότι εμείς οι άνθρωποι και οι πίθηκοι, καταγόμαστε, απο το ίδιο πρωτόζωο, πιθηκοειδές το είδος.....
Γι αυτό λέμε, ότι δεν καταγόμαστε απο πίθηκο, γιατι, ακόμη και το πρωτόζωο εκείνο, ήταν πίθηκος....
Υπρχουν τόσες θεωρίες ανέλιξης, εξέλιξης, κατέλιξης,κλπ, που είναι αξιοπεριεργο,έως και ύποπτο, που επικράτησε η του Δαρβίνου...
Φαίνεται, .....είχε μέσο...Γιατί, άλλοι πρίν απο αυτόν, την είχαν αναφέρει, αλλά πέρασε στο ντόυκου....
Απο τον ...Αναξιμένη,π.Χ. υπάρχει ως θέση,, ενώ στο πέρασμα των αιώνων, ήταν αρκετά δημοφιλής, μέχρι και τη Γαλλική επανάσταση....
Δεν περιμενε τον Δαρβίνο...Αυτός,όπως κι ο Αινστάιν, έκανε το ..κλόπυ ράιτ....Έτσι για να φαίνεται κάποιος....
Πέραν αυτού, όμως, λέμε, το τυχαίο και το φυσικό,ειναι δυο αντίθετα πράγματα για να στηριχτεί κανείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 12:00:48  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτον, όταν σου κάνουν 5 ερωτήσεις συνήθως περιμένουν 5 απαντήσεις, όχι μισή και υφάκι. Σου έκανα 5 ερωτήσεις περιμένω ανάλογο αριθμό απαντήσεων.


Δεύτερον, στη μισή απάντηση σου, πάλι λάθος τα έγραψες. Πουθενά ο Δαρβίνος δε γράφει τη λέξη πρωτόζωο. ΠΟΥΘΕΝΑ. Δεν ξέρω που τη βρήκες αλλά εικάζω σε ένα από αυτά τα μπουρδο-συγγράμματα τύπου Κιλήφη που διαβάζεις. Ούτε σε κανένα άλλο βιβλίο βιβλίο δεν υπάρχει η λέξη πρωτόζωο για να περιγράψει αυτό που εννοείς. Πρωτόζωα είναι για 1000η φορά μονοκύτταροι ευκαρυωτικοί οργανισμοί που δεν είναι μύκητες. Θα καταλάβεις επιτέλους ότι γράφεις συνεχώς ΛΑΘΟΣ όρους; Κύκλος-σφαίρα, πλανήτης-δορυφόρος, πρόγονος-πρωτόζωο κτλ κτλ. Είσαι ημιμαθής και φαίνεται τουλάχιστον ΚΟΨΕ το υφάκι γιατί τότε φαίνεσαι δυο φορές βλάκας, γιατί δεν έχεις ούτε επίγνωση της άγνοιάς σου.

Επίσης ο Δαρβίνος δεν έγραψε μία πρόταση και άφησε τις υπόλοιπες σελίδες λευκές. Ποια στοιχεία επικαλέστηκε; Επίσης ποια στοιχεία υπάρχουν από τη σημερινή επιστήμη;


Τέλος, σε ποιο σημείο η αλλαγή των γονιδίων ενός πιθήκου αντιτίθεται στην "εξέλιξη του είδους" που δέχεσαι, όπως έχεις δηλώσει; Μπορεί να αλλάξει σε 200 000 γενεές το 1.4% του γενετικού υλικού, βαθμιαία, λίγο σε κάθε γενιά; Ναι ή όχι;

Αν ΔΕΝ σχετιζόμαστε με τους πιθήκους γιατί γεννιούνται μωρά με ουρά; Γιατί οι άνθρωποι έχουν γονίδια για ουρά και βράγχια; Τα έβαλε για...πλάκα ο Θεός;
Αν ΔΕΝ σχετιζόμαστε με τους πιθήκους γιατί η διαφορά μας είναι το υποδεκαπλάσιο της διαφοράς αρουραίου και ποντικιού;
Αν όλοι οι άνθρωποι είναι κατά 99.9% ίδιοι τότε γιατί οι Νεάτερνταλ απέχουν κατά 99.7% και μάλιστα έχουν 73 γονίδια στην αρχαία τους μορφή (αυτή του πιθήκου) όχι τη σύγχρονοι(αυτή του σύγχρονου ανθρώπου) από το σημερινό άνθρωπο;. Δεν ήταν άνθρωποι δηλαδή; Πληροφοριακά οι Νεάτερτναλ είχαν αναπτύξει και μεταφυσικές ανησυχίες (έθαβαν τους νεκρούς με τα όπλα τους για να τα έχουν στη μετά θάνατον ζωή, τους έθαβαν σε εμβρυϊκή στάση κτλ κτλ. Τελικά ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
Η εξέλιξη δίνει μια επαρκή και νατουραλιστική εξήγηση βασισμένη στα γεγονότα. Εσύ τι εξήγηση δίνεις με τη δικιά σου ψευδεοθεωρία;


Σημείωση περιμένω απαντήσεις στις 5 προηγούμενες ερωτήσεις και σε αυτές. ΟΛΕΣ. Αν θες να δείξεις ότι δε φοβάσαι το διάλογο. Όχι να απαντάς μόνο σε ένα για να αποπροσανατολίζεις. ΣΕ ΟΛΕΣ.

Edited by - IndustrialAngel on 13/06/2010 12:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 15:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πάντως το παράδειγμα που έφερες έχει πλάκα …
Δηλαδή η όρθια στάση και ο διποδισμός του πρωτόγονου ανθρώπου που απελευθέρωσε τα χέρια η αιτία ήταν για να μην καίγονται λόγο θερμότητας του εδάφους..

Γιατί γελάτε καλέ..

quote:
Και τα πόδια που περπάταγε δεν καίγονταν, μήπως η εξέλιξη του άνθρωπου ήταν λάθος και έπρεπε να έχουμε φτερά για να μην καίγονται οι πατούσες μας…

Μα γιατί γελάτε?

Σε οτι αφορά τον αρχάνθρωπο των Πετραλώνων..
Η έκρηξη του ηφαιστείου της Θήρας (οχι αυτή το 1500 ΠΧ) ευθύνεται που ο άνθρωπος κατέβηκε απο τα δέντρα.
Επειδή οι φωτιές έκαψαν τα δέντρα και αναγκάστηκε να κατέβει..
Κουφό εεε.. Κάπου το άκουσα σε μια εκπομπή ``τουκιθεμπλόμ`` τι πράγμα είναι η φύση.. Βεβαια τι συνέβη σε αλλες περιοχές που δεν είχε φωτιές δεν ξέρω εκεί μπορεί να έμεινε πάνω στα δέντρα, μπορεί να μην έχει ακόμα κατέβει..

My name is Bond.... James Bond..


Edited by - allzzaro on 13/06/2010 15:33:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 18:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά γίνεσαι διασκεδαστικότατος, Βιομηχανικούλη μου...
Δεν μου λες, παίρνεις τίπτε χάπια και ξεχνάς;;
Ειπες 5 ερωτήματα, στο όνειρο σου, εμείς πάντως, εδώ, συζητούσαμε για το ότι η εξέλιξη δεν αποδεικνύεται, πέραν της γνωστής και κλασσικής, όλων,που δεν χρειάζονταν κανένας Δαρβίνος, η Βιομηχανικούλης, για να την κατοχυρώσει...
Η εξέλιξη του Δαρβίνου, απο είδος σε είδος δεν αποδεικνύεται και πλέον δείχνει φαιδρή, γι αυτό έχεις φάει τα λυσσακά σου, με τις λέξεις...
Ρε, για το αν η Αγία Γραφή, λέει αλήθειες κι αν υπάρχει κάτι άλλο, που να εξηγεί καλύτερα τον άνθρωπο, ξεκινήσαμε....Ότι λέει η εξελικτική, ανατρέπεται με νέες αρχαιολογικές ανακαλύψεις και έρευνες.....Μόνο η Αγία Γραφή, μένει όπως είναι...
Η θεωρία του Δαρβίνου, έχει κάνει λίφτινγκ....
Προφανώς γιατί γέρασε και δεν πουλάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 19:09:11  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι μόνο οι λέξεις, αρχιερέα της παραπληροφόρησης, είναι και οι έννοιες που αυτές κουβαλάνε. Κοντινές έννοιες για παράδειγμα είναι οι λέξεις καρέκλα, θρόνος, εδώλιο αλλά ποτέ δε λέμε η καρέκλα του βασιλιά ή ο θρόνος του κατηγορουμένου. Η ελληνική γλώσσα έχει αρκετές διαφορετικές λέξεις για να εκφράσει ακόμα και μικρές διαφορές στις έννοιες. Πολύ περισσότερο όταν οι έννοιες απέχουν περισσότερο.


Ξαναλέω, άλλο αρχαιολόγος άλλο παλαιοντολόγος. Μη διαφημίζεις την αγραμματοσύνη σου, το ξέρουμε ότι είσαι ημιμαθής. Ψάξε σε όποιο λεξικό θες να δεις τους ορισμούς και μάθε να χρησιμοποιείς την κάθε λέξη σωστά. Είναι τόσο απλό

5 ερωτήσεις έκανα + άλλες τόσες στο επόμενο ποστ και εσύ σφυράς αδιάφορα. Γιατί δεν τις απαντάς; Τι φοβάσαι; Ότι θα εκτεθείς; Ζητούσες διάλογο στο άλλο θέμα και τώρα ξαφνικά δε σου αρέσει;


Όσο για την Αγία Γραφή εσύ ο ίδιος έχεις χαρακτηρίσει τους συγγραφείς της αδαείς όταν έγραψαν ότι στάθηκε ο ήλιος στον Ιησού του Ναυί, οπότε μη μιλάς για λάθη...

Γείτονα, ο διποδισμός έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Το περιβάλλον (με τη φυσική επιλογή) επέτρεψε στο να επιζήσουν οι δίποδοι πρόγονοι μας και επομένως τον έχουμε και εμείς σήμερα.


Σου έχει τύχει ποτέ να τρέξεις ΠΟΛΥ δυνατά, όσο πιο γρήγορα γίνεται; Μετά από λίγο τι ένιωσες; Ένα πόνο στο διάφραγμα έτσι δεν είναι; Είναι επειδή το ανθρώπινο σώμα είναι τέλειο... Τα δίποδα όντα οφείλουμε να εξυπηρετούμε με 2 διαφορετικούς μηχανισμούς και την αναπνοή και την κίνηση όταν τρέχουμε. Και αυτοί δυο δεν τα πάνε και τόσο καλά. Αντίθετα τα τετράποδα με την έκταση που κάνουν όταν τρέχουν βοηθούν τους πνεύμονες τους να διασταλλούν και να γεμίσουν αέρα. Πχ το τσιτάχ


Δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες η διαφορά στο μέγεθος του στήθους μεταξύ συσπείρωσης και έκτασης. Η κίνηση εδώ δρα απολύτως συνεργικά με την αναπνοή...


Αυτό είναι ένα μειονέκτημα που έχουμε εμείς οι δίποδοι. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι το βάρος της κοιλιάς. που ταλαιπωρεί τις εγκύους αν και υπάρχουν συγκεκριμένες διαφορές μεταξύ ανδρικού και γυναικείου σώματος που εξομαλύνει κάπως την κατάσταση


Πάμε στα πλεονεκτήματα. Διποδίζοντας έχουμε ελεύθερα τα χέρια μας. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να χειριστούμε εργαλεία. Επίσης μπορούμε να κουβαλήσουμε φρούτα ή θηράματα πίσω στη σπηλιά (μιλάω για τους αρχαίους προγόνους μας) σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από τα άλλα ζώα τα οποία μπορούν να σηκώσουν το ΠΟΛΥ όσα κρατάει το στόμα τους.


Επίσης όντας όρθιοι έχουμε μεγαλύτερο οπτικό πεδίο λόγω μεγαλύτερου ύψους. Μια πρώτη εφαρμογή είναι ότι οι θηλυκές προσέχουν καλύτερα τα μικρά έτσι.


Μια άλλη εφαρμογή είναι αυτή του "κυνηγού των μεγάλων αποστάσεων". Ξέρω ότι είσαι χορτοφάγος και θα σε λυπήσω αλλά η αλήθεια είναι πολλοί αρχαίοι πρόγονοι μας ήταν πολύ καλοί κυνηγοί και ίσως οι άντρες να τρέφονταν σχεδόν αποκλειστικά με κρέας. Αυτό φαίνεται και από τα εργαλεία που είχαν (φονικά κατά κύριο λόγο) και από τα οστά ζώων που βρίσκουμε σε σπηλιές.


Ο κυνηγός μεγάλων αποστάσεων λοιπόν μπορεί να μην είναι γρήγορος όσο γρήγορο είναι ένα τετράποδο αλλά αντέχει να βαδίζει επί ώρες. Αυτό οφείλεται και στην ικανότητα να ιδρώνουμε, το ότι έχουμε μεγάλη επιφάνεια εκτεθειμένη στον άνεμο που μας δροσίζει και μικρή στον ήλιο που μας ζεσταίνει. Υπόψιν δεν ιδρώνουν όλα τα ζώα. Πχ οι γάτες γλείφονται για να δροσιστούν δεν ιδρώνουν, επίσης οι σκύλοι βγάζουν τη γλώσσα έξω για να δροσίσουν τη μουσούδα τους αλλά δεν ιδρώνουν. Χάρη στο εκτεταμένο οπτικό του πεδίο (λόγω ύψους) ακολουθεί το θήραμα διαρκώς μέχρι αυτό να εξαντληθεί και να μπορέσει να το πιάσει. Αυτήν την τεχνική τη βλέπουμε ακόμα σε κάποιες φυλές

Για πληροφορίες εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Persistence_hunting


Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι ο διποδισμός παρά τα μειονεκτήματα του έδωσε τόσα πλεονεκτήματα ώστε να εξασφαλίσει την επιβίωση των προγόνων μας... Τώρα για τη ζέστη κτλ δεν τα έχω ακούσει...

Edited by - IndustrialAngel on 13/06/2010 19:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 19:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις στιγματιστεί σαν ...αλλόφρων,Βιομηχανικούλη μου, οπότε, βρίζοντας, συνεχίζεις το ακαταλόγιστο, γι αυτό κι εγώ δεν σε παρεξηγώ....
Εισαι τόσο άχρηστος, σε ένα διάλογο, που λές εσύ στον άλλο τι συζητάτε, παρά το ότι φαίνεται;Εγωισμό ή αρρώστια το λένε, θα σε γελάσω....
Ρε νούμερο, έχεις πάθει ψύχωση και συνεχίζεις το ίδιο χαβά, αλλά, χαιβάνι δεν είσαι τι περιμένω;....
Ποτέ, όσο αρχιερέας και ...μαμή και να ντυθείς,για να κλέψεις,
ότι ξέρουμε,ότι έχει ο άνθρωπος,δεν θα έχεις το δικαίωμα να εκπροσωπήσεις τιποτε απο αυτόν τον πλανήτη,μικρέ μου...Γιατί εισαι τόσο άχρηστος, που δεν παρέχεις και δεν παράγεις τίποτε....
Την παίρνεις χαμπάρι πιτσιρικάκο;...
Δεν έχεις τίποτε, ή μη μόνον τον εγωισμο και το ρατσισμό σου,
να σε κρατάει βρε, ψυχάκια;....Λίγη τσίπα, λίγο φιλότιμο, λίγη ντροπή, να το βουλώσεις για τις τάπες,που έχεις φάει, ακόμη, βρέχει δεν σε φτύνουν;....
Αθεράπευτος!!!!
Ότι γράφεις, δείχνει, μόνο ότι ξέρουμε, ποτέ δεν θα πεις τιποτε παραπάνω....Γι αυτο και τα περιχαρακώνεις, ή αλλοιώς, τα βουτάς,
αφού κλέφτης είσαι....
Τοση χαρά, να είσαι κλέφτης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 19:42:06  Εμφάνιση Προφίλ
Έτσι μπραβο αρχιερέα της παραπληροφόρησης. Ρίξε τις οβίδες και τα καπνογόνα για να θολώσεις το τοπίο... Μόνο βρισιές έχεις, τίποτα άλλο. Κανένα στοιχείο.


ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 19:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λες να σου μοιάζω Βιομηχανικέ;Διάβασε τι γράφω αλλού...
Ή μήπως, γι αυτό η τσατίλα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 19:53:54  Εμφάνιση Προφίλ
Δε θα απαντήσεις, έτσι δεν είναι κύριε Γκέμπελς;

Μπράβο αρχιερέα της παραπληροφόρησης και πρωταθλητή του ψεύδους, κερδίζεις επάξια το μισθό σου.


Νομίζω ότι όλοι πλέον έχουμε δει ποιος απλώς υπερασπίζεται μια ψεύτικη ερμηνεία ενός ιερού βιβλίου και ποιος μιλάει με στοιχεία πραγματικά.

Δώσε απαντήσεις, να υπερασπιστείς το "δημιουργισμό" σου άμα είσαι άντρας και δε φοβάσαι το διάλογο...

Edited by - IndustrialAngel on 13/06/2010 22:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy