ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2010, 22:04:51  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή ρε φίλε γιάπετ και pyramid, τα παραμύθια του Αισώπου έχουν την κρυμμένη αλήθεια ότι τα ζώα μιλούν με ανθρώπινη λαλιά;

Η ιστορία γεννήθηκε όταν ο Ηρόδοτος έγραψε το έργο Ιστορίαι. Ακόμα και ο "πατέρας" της ιστορίας καμιά φορά έκανε κάποιες "παρασπονδίες" αλλά οι επόμενοι Θουκυδίδης και Ξενοφών ήταν πραγματικοί ιστορικοί. Αυτούς τους παίρνω στα σοβαρά σε αυτά που γράφουν. Αυτούς και τους μεταγενέστερους ιστορικούς που ακολουθούν σωστά την ιστορική (επιστημονική)μέθοδο.


Τώρα για έργα όπως το έπος του Γκιλγκαμές, την Οδύσσεια, τη Μαχαμπαράτα κτλ κτλ κρατάω ΠΟΛΥ μικρό καλάθι γιατί τότε ΔΕΝ υπήρχε ιστορία. Δεν μπορούσαν οι τότε γραφείς να απομονώσουν το παραμυθιακό στοιχείο από το ιστορικό γεγονός (αν αυτό υπήρξε πότε γιατί μπορεί να έχουμε ένα παραμύθι εξ ολοκλήρου). Δηλαδή πχ ωραία έστω ότι την εποχή του Ομήρου υπήρχε μία σύγκρουση μεταξύ ευγενών και βασιλέων για την εξουσία(ιστορικό γεγονός). Αυτό σημαίνει σίγουρα ότι ένας βασιλιάς μαζί με το γιο του σφάξανε μια φορά καμιά 40αρια ευγενείς(αφήγηση της Οδύσσειας);


Δηλαδή ρε γιάπετ αυτόν τον μανδύα που λες που ξέρω εγώ αν ο Σίτσιν ήξερε να τον βγάζει σωστά και δεν άφησε κανά κομματάκι ύφασμα συμβόλων;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2010, 22:08:08  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid

Πού είσαι εσύ βρε;;;

Θέλεις, πραγματικά, να συζητήσουμε για τα οράματα των "προφητών";;;

Να προσπαθήσουμε να αποσυμβολίσουμε τον Ιεζεκιήλ ή τον Ενώχ;;;

Πολύ ευχαρίστως...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2010, 22:36:27  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Δηλαδή ρε φίλε γιάπετ και pyramid, τα παραμύθια του Αισώπου έχουν την κρυμμένη αλήθεια ότι τα ζώα μιλούν με ανθρώπινη λαλιά;

Τα παραμύθια του Αισώπου γεννήθηκαν στο μυαλό του, περνούσαν διδάγματα και νοήματα με το γνωστό τρόπο, σχετικά με θέματα φιλοσοφίας, καθημερινότητας, κοινωνίας κλπ.

Εσύ είσαι σίγουρος ότι ο Αίσωπος δεν είχε ενσωματώσει στις ιστορίες του, κάποια γεγονότα και τα απέδιδε υπό μορφήν παραμυθιού;

Άλλωστε δεν είναι μόνο ο Αίσωπος η Ελληνική "μυθολογία", έτσι δεν είναι;;

Οι "ευαγγελιστές" γιατί βάζουν στο στόμα του χριστού, παραβολές;;;

quote:
Η ιστορία γεννήθηκε όταν ο Ηρόδοτος έγραψε το έργο Ιστορίαι. Ακόμα και ο "πατέρας" της ιστορίας καμιά φορά έκανε κάποιες "παρασπονδίες" αλλά οι επόμενοι Θουκυδίδης και Ξενοφών ήταν πραγματικοί ιστορικοί.

Δεν θεωρείται όμως παραμυθάς...

quote:
Τώρα για έργα όπως το έπος του Γκιλγκαμές, την Οδύσσεια, τη Μαχαμπαράτα κτλ κτλ κρατάω ΠΟΛΥ μικρό καλάθι γιατί τότε ΔΕΝ υπήρχε ιστορία. Δεν μπορούσαν οι τότε γραφείς να απομονώσουν το παραμυθιακό στοιχείο από το ιστορικό γεγονός (αν αυτό υπήρξε πότε γιατί μπορεί να έχουμε ένα παραμύθι εξ ολοκλήρου).

Όλα αυτά τα έργα των λαών, έχουν μια συνάφεια που κάποιοι την αποδίδουν στη μεταφορά τους από λαό σε λαό και άλλοι στην περιγραφή των ίδιων γεγονότων, με τον τρόπο που μπορούσαν τότε...

Δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος 100% και γι' αυτό η έρευνα συνεχίζεται.

Ισχυρίζεσαι ότι είναι δυνατόν, κάποιος "παραμυθάς" της εποχής να... επινόησε τα βιμάνας, ας πούμε;

Έτσι, χωρίς ερέθισμα να σκέφτηκε για φλεγόμενα βέλη που έκαναν θόρυβο όσο 100.000 άνδρες ή εκρήξεις που έλαμπαν όσο 10.000 ήλιοι ή να περιγράφει ανθρώπους σκοτωμένους με συμπτώματα ραδιενέργειας;;

quote:
Δηλαδή πχ ωραία έστω ότι την εποχή του Ομήρου υπήρχε μία σύγκρουση μεταξύ ευγενών και βασιλέων για την εξουσία(ιστορικό γεγονός). Αυτό σημαίνει σίγουρα ότι ένας βασιλιάς μαζί με το γιο του σφάξανε μια φορά καμιά 40αρια ευγενείς(αφήγηση της Οδύσσειας);

Ακριβώς όπως τα διαχωρίζεις, παντού υπάρχουν ιστορικά γεγονότα ανακατεμένα με υπερβολή και φαντασία, που το ένα δεν ακυρώνει το άλλο.

Απλά, είναι δύσκολο για εμάς σήμερα, να διακρίνουμε τα όρια... χωρίς να μπούμε σ' αυτό που καλούμε, μεταφυσική.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Φίλε IndustrialAngel εγώ απλώς περνούσα και είπα ένα γεια, δεν μπλέκω.


Εδώ είμαι γιαπετ μου, σας διαβάζω.

Αχά, ώστε θέλεις να κάνεις μια προσπάθεια για τον αποσυμβολισμό των κειμένων του Χριστιανισμού!
Βρε μπας κι έχεις αρχίσει να γέρνεις προς εκεί και μου το κρύβεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 00:20:06  Εμφάνιση Προφίλ


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 00:26:24  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί καλέ; Συζήτα μαζί μας ρε pyramid, πού θα βρεις χειρότερα; Μήπως σε φόβισαν που αρπάχτηκα με τον τρέχα; Δεν έχω τίποτα με τους χριστιανός, και εγώ χριστιανός είμαι ...


Γιάπετ
Ο Ηρόδοτος θεωρείται πατέρας της ιστορίας αλλά όχι σωστός ιστορικός. Πρώτος σωστός ιστορικός είναι ο Θούκυ (όπως λέμε Λούκυ,χαχα θυμήθηκα τα γυμνασιακά μου χρόνια) ο Θουκυδίδης τέλος πάντων. Ο Ηρόδοτος δεν ήταν παραμυθάς αλλά δεν μπορούσε να αντισταθεί στο να παρουσιάσει ένα εντυπωσιακό παραμύθι χωρίς να το έχει διασταυρώσει. Ειδικά στο κομμάτι με τις ταξιδιωτικές του εμπειρίες, πολλές υπερβολές που του έλεγαν οι ντόπιοι τις έγραφε, αυτό θα πρέπει να το ξέρεις ως μελετητής των αρχαίων κειμένων...


Αν αφήσουμε τον Αίσωπο,να πιάσουμε τον Ηρακλή; Υπήρχε τέρας που φύτρωνε 2 κεφάλια στη θέση του κομμένου ενός; Υπήρξε στην πραγματικότητα τέτοιο πλάσμα, η Λερναία Ύδρα; Η' μήπως το τέρας συμβόλιζε το νερό που πλημμύριζε ό,τι έργα και να κάνανε; Και κάποια στιγμή ήρθε ένας ξύπνιος μάστορας και τους έφτιαξε μια και καλή; Και έκτοτε έγινε ήρωας και μάγκας και τον θαυμάζανε όλοι; Και μετά εντάχθηκε στην ομάδα σπουδαίων αντρών που ονομάζανε Ηρακλήδες; Και μετά όλοι αυτοί έγιναν 1 ανθρωπος; Ε; αυτό φαίνεται πιο πιθανό;


Για το διαχωρισμό των γεγονότων από τα παραμύθια υπάρχει τρόπος, εκτός από τη μεταφυσική...Λέγεται αρχαιολογική σκαπάνη... Άμα μου βρεις έστω και ένα μπουλόνι από βιμάνας, έστω και ένα ψήγμα γνώσης της ατομικής θεωρίας που είναι απαραίτητη για την κατασκευή του το συζητάμε...Από όσο ξέρω, στους αρχαίους καιρούς, αυτός που έπεσε πιο κοντά στην ατομική θεωρία ήταν ο Δημόκριτος (υπερήφανοι Ελληνάρες, τέτοιους πατριώτες έχετε...) όχι κάποιος Ινδός. Για παράδειγμα η Τροία δεν είναι μυθολογικός τόπος, ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ η πόλη. Ο Αγαμέμνων δεν είναι μυθικό πρόσωπο, έχουμε τον τάφο των Ατρειδών κτλ κτλ. Αν βρεις λοιπόν αρχαιολογικά στοιχεία για βιμάνας, spiderman,νεφελίμ κτλ εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 00:58:03  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel μόνο ένα σχόλιο, πάνω σ' αυτά που είπες:

quote:
Για παράδειγμα η Τροία δεν είναι μυθολογικός τόπος, ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ η πόλη.

Μέχρι να βρεθεί, ήταν... παραμύθι!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 01:31:06  Εμφάνιση Προφίλ
Άγγελε συγγνώμη , αλλα η απάντηση του φίλου Γιαπετ...ήταν ιδιαίτερα εύστοχη -νομίζω- και αφήνει "πόρτες ανοικτές" και μαλιστα ήταν ιδιαίτερα εύστοχή , διότι βασίσθηκε στα δικά σου επιχειρήματα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 01:48:43  Εμφάνιση Προφίλ
Το ξέρω ότι τη θεωρούσαν μυθικό τόπο μέχρι να την ανακαλύψουν, για αυτό δεν έγραψα ότι απορρίπτω αλλά ότι κρατάω πολύ μικρό καλάθι. Η αλήθεια βρίσκεται εκεί έξω και εμπιστεύομαι τους αρχαιολόγους να τη βρουν. Η πρόκληση ισχύει, φέρε μου ένα μπουλόνι από βιμάνας για να σε πάρω στα σοβαρά...


Και εν πάσει περιπτώση άλλο μία πόλη και άλλο πυρηνική τεχνολογία από τα αρχαία χρόνια.Πόλεις ξέρανε να φτιάχνουνε χιλιάδες χρόνια πριν την Τροία,πχ η Πολύχνη της Λήμνου, 1500 χρόνια πιο παλιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 03:03:42  Εμφάνιση Προφίλ
Έκανα αυτήν τη συζήτηση μαζί σου φίλε IndustrialAngel, για να παρουσιάσω, ανάγλυφα, τη θέση μου σε σχέση με τις μυθολογίες. Χάνονται στο χρόνο αλλά περιγράφουν πράγματα που είναι αδύνατο να μην έχουν εξωτερικό ερέθισμα.

Οι μέχρι τώρα ανακαλύψεις μας, οδηγούν σε κάποια συμπεράσματα βέβαια, αλλά θεωρώ ότι είναι υπό αίρεση ή υπό ανασκευή, έως ότου βρεθεί κάτι άλλο.
Γι' αυτό σε ρώτησα και δεν μου απάντησες

Ισχυρίζεσαι ότι είναι δυνατόν, κάποιος "παραμυθάς" της εποχής να... επινόησε τα βιμάνας, ας πούμε;

Έτσι, χωρίς ερέθισμα να σκέφτηκε για φλεγόμενα βέλη που έκαναν θόρυβο όσο 100.000 άνδρες ή εκρήξεις που έλαμπαν όσο 10.000 ήλιοι ή να περιγράφει ανθρώπους σκοτωμένους με συμπτώματα ραδιενέργειας;;

Εν κατακλείδι θεωρώ ότι τα "καλάθια" που κρατάμε πρέπει να είναι, ισομεγέθη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 20:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου IndustrialAngel τον Εχετλαίο τον γνωρίζεις?
Δεν ξέρω αν είχει κάποιο ιδιαίτερο λόγο ο Επίζηλος να αναφερθεί σε έναν γίγαντα που σκορπούσε το θάνατο οχι μόνο στους Πέρσες αλλά και σε όσους τον αντίκρυζαν. Απο την ``εχέτλη`` που κρατούσε έβγαιναν λάμψεις που τύφλωναν τους πάντες ακόμα και εμένα αναφέρει ο Επίζηλος.
Ενας απλός οπλίτης ήταν.
Βέβαια κατά τη διάρκεια της μάχης ειπώθηκαν πάρα πολλά για τον Πάνα για τον Θησέα ακόμα και για τον Ηρακλή.
Αυτός ομως ο ``Εχετλαίος`` φορούσε λέει και μία στολή
Ρε τους μπαγάσηδες τι φαντασία που είχαν.
Εσύ τώρα ζητάς το μπουλόνι απο τα βιμάνας..εε.. εχω την εντύπωση οτι δεν είχαν μπουλόνια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 21:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
γιαπετ
Αν υπάρχουν άνθρωποι με ιδιαίτερες ψυχικές δυνάμεις είτε τις έχουν αποκτήσει με διαλογισμό είτε είναι "προικισμένοι", να είσαι σίγουρος ότι δεν τις κάνουν "γαϊτανάκι" σε κανάλια, πλατείες και θέατρα, ούτε κόβουν εισιτήρια.

Οι πραγματικοί μάγοι , σαμάνοι , πνευματιστές κλπ φίλε γιαπετ αποφεύγουν με κάθε τρόπο την δημοσιότητα . Προσωπικά έχω υπ’ όψιν μου ένα οικογενειακό φίλο εξαδέλφου μου ο οποίος διαθέτει φοβερές δυνάμεις , (όχι κουτάλια και μ@@@κίες) , παντελώς άγνωστο στο ευρύ κοινό , ο οποίος δεν έχει βγει ποτέ σε κανάλι , και ούτε έχει μιλήσει δημόσια ποτέ γι’ αυτές .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 21:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
elo
Πριν ενάμιση χρόνο είχα την «τύχη» να είμαι παρών σε έναν από αυτούς του γνωστούς θεραπευτές (ανατολικής προέλευσης) που έρχεται λίγες φορές τον χρόνο στην Ελλάδα και που κάνει επεμβάσεις σαν αυτές που αναφέρει ο φίλος μας glinaaea, και μάλιστα λόγο ότι κάποιας «άκρης… » που είχα, μου επιτράπηκε να είμαι παρών μέσα στο δωμάτιο που γίνονταν αυτή η επέμβαση (ασθενής, θεραπευτής, βοηθός, και εγώ… ) παρατηρώντας πολύ προσεκτικά την όλη διαδικασία.
Πρέπει να παραδεχτώ ότι ο θεραπευτής έχει πολύ επιδέξια (γρήγορα) δάχτυλα, καθώς κάθε κίνηση που γίνεται πάνω στο σώμα του ασθενή είναι ταχύτατη ή και ακόμα κάποιες φορές καλύπτεται και από το άλλο το χέρι, ποτέ δεν είδα τα δάκτυλα καθαρά να μπαίνουν μέσα στο σώμα του ασθενή (παρόλο που ήμουν ακριβώς από επάνω του) και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, ο θεραπευτής έβγαζε με τα δάχτυλα του διάφορα μικρά κομματάκια (κρέας) μαζί με ένα (είδους) κόκκινου υγρού και φυσικά χωρίς να αφήνει το παραμικρό σημάδι στο σώμα του ασθενή...!!!

Φίλε elo και φίλοι συνδίκτυοι , έχω κατά καιρούς ακούσει-διαβάσει για αυτούς τους γνωστούς Φιλιππινέζους θεραπευτές , που χειρουργούν με τα χέρια κλπ , και ότι οι επιστήμονες κάνουν έρευνες για να αποκαλύψουν στησίματα , αλλά τελικά σηκώνουν τα χέρια και δεν μπορούν να αποφανθούν . Και η απορία μου είναι η εξής : Μα καλά κανένας επιστήμονας ερευνητής δεν σκέφτηκε να υποβάλλει προ της επεμβάσεως τον ασθενή σε μαγνητική τομογραφία , και στη συνέχεια να κάνη άλλη μια μαγνητική μετά την επέμβαση , για να διαπιστώση αν όντως στην δεύτερη τομογραφία δεν υπάρχουν τα τμήματα που αφαιρέθηκαν από το σώμα ασθενή ?


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:12:18  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro
Σε έχω κόψει για πιτσιρικά της ηλικίας μου (είμαι 23). Αν είσαι γενιά μοτυ ή λίγο μεγαλύτερος φαντάζομαι θα έχεις υπόψιν σου το κόμικς της marvel. Σωστά; Ο Stan Lee και τα υπόλοιπα παληκάρια "είδαν" αυτά που ζωγράφισαν με τα μάτια της φαντασίας τους όχι με τα μάτια τους σώματος τους. Αν είναι να παίρνουμε κάθε μορφή λογοτεχνίας ή τέχνης στα σοβαρά φαντάζομαι ότι οι αρχαιλόγοι του 3000 ή 4000 μΧ θα λένε ότι τότε τα παλιά τα χρόνια υπήρχαν άνθρωποι-αράχνες, άνθρωποι που πετάγανε, άνθρωποι που βγάζανε ξίφη από τα χέρια κτλ κτλ. Ξαναλέω το ότι περιγράφουν κάτι δε σημαίνει ότι υπάρχει...

Βρες μου ένα σκελετό από νεφελίμ ή από εξωγήινο για να σε πάρω στα σοβαρά,βρες μου ένα εξάρτημα που να αποδεικνύει ότι υπήρχαν σύνθετες μηχανές(το μπουλόνι το ανάφερα ως απλούστερο), βρες μου γνώση ατομικής θεωρίας πιο πλήρη από του Δημόκριτου(που και αυτός μέγιστος, δε λέω, αλλά έπεσε λίγο έξω...) που να δικαιολογεί την ανάπτυξη πυρηνικών όπλων κτλ κτλ. Ευρήματα έχεις; Η΄μήπως θα μου πεις ότι οι Χ-ΜΕΝ υπάρχουν και κυκλοφορούν ανάμεσα μας;


Sesostris

Έδωσα κάποια στοιχεία για τους "μάγους γιατρούς". Οι ίδιοι δηλώνουν ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι η πίστη, οπότε κάθε αποτυχία τους αποδίδεται στον ασθενή και όχι σε αυτούς... Σε ρωτάω ποια μέθοδος της σύγχρονης ιατρικής απαιτεί από τον άνθρωπο πίστη; Θα θεραπεύουμε τους ανθρώπους σε ποσοστό 1/10;;;; Εξάλλου επίσημοι φορείς στις ΗΠΑ την έχουν απορρίψει. Σε ένα περιστατικό που έλαβε διαστάσεις στη δημοσιότητα, ο ασθενής χειρουργήθηκε αλλά μετά πέθανε...Οι περισσότεροι από αυτούς είναι ψεύτες... Ακόμα και αν 1 στου 100 λέει αλήθεια είναι ανάξιος να ασχοληθούμε. Θα στηριζόμαστε σε 1 άνθρωπο για να βοηθάει τους αρρώστους; Και αν πεθάνει ο θεραπευτής; Πάλι στην αρχή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Βρες μου ένα σκελετό από νεφελίμ ή από εξωγήινο για να σε πάρω στα σοβαρά,

Edited by - allzzaro on 26/04/2010 22:23:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Υπάρχει εξήγηση φίλε Sesostris.

Όταν λεμέ πως ο θεραπευτής χειρουργεί με τα χέρια του, δεν εννοούμε πως τρυπάει με γυμνά χέρια το σώμα του ασθενή, αλλά διοχετεύει μια ενέργεια μέσα στο σώμα (αφού έχει πρώτα εστιάσει το που βρίσκεται το πρόβλημα) και μετά «τραβάει» έξω από το σώμα το προβληματικό (άρρωστο) σημείο, μετατρέποντας την ενέργεια σε υλη (άρρωστο τμήμα του σώματος).
Αυτό το υλικό «πράγμα» που "μεταστοιχειώνεται" (δεν μπόρεσα αυτήν την στιγμή να σκεφτώ καλύτερη λέξη..) δεν έχει καμιά σχέση με κάποιο όργανο του σώματος…

Αυτά είναι που είχε αναφέρει ο Χ θεραπευτής στην διαδικασία της «θεραπείας» και που θυμάμαι, οπότε τι μπορεί να εξετάσει η επιστήμη πάνω σε τέτοια θέματα, αφού κανένα ζωτικό όργανο στην πραγματικότητα δεν πειράζεται ή αφαιρείτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:34:30  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε ελό γιατί εσύ δεν ξεχωρίζεις σωστά τους μάγους γιατρούς, έχουν και αυτοί ειδικότητες όπως οι κανονικοί

Υπάρχουν οι faith healers που θεραπεύουν την "ενέργεια" και οι psychic surgeons που κάνουν ότι δήθεν σκάβουν το σώμα με τα χέρια βλέπεις και αίματα κτλ κτλ

Ντροπή ρε ελό, άγνοια! Να μην μπορείς να ξεχωρίζεις τους "επιστήμονες"!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:36:07  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
βρες μου γνώση ατομικής θεωρίας πιο πλήρη από του Δημόκριτου(που και αυτός μέγιστος, δε λέω, αλλά έπεσε λίγο έξω...) που να δικαιολογεί την ανάπτυξη πυρηνικών όπλων κτλ

Στην RORUL BOUH, αναφέρεται καταστροφή ως εξής:

"Ένας σιδερένιος κεραυνός έπεσε απ' τον ουρανό στη γη. Τα πτώματα των ανδρών της φυλής των Βρίσχνες και των Αγχίκας, έγιναν αγνώριστα. Τα μαλλιά τους και τα νύχια τους είχαν πέσει, τα φτερά των πτηνών άλλαξαν χρώμα, οι τροφές δηλητηριάστηκαν κι όσοι άνθρωποι σώθηκαν από τον όλεθρο σκεπάστηκαν με μια θανατηφόρα σκόνη..."

Πώς μπορεί να φανταστεί κάποιος πράγματα που δεν μπορεί να περιγράψει;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:40:52  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro η πρώτη κάνει μπαμ ότι είναι photoshop (πρόσεξε το πόσο αφύσικα φαίνονται τα δάχτυλα του δεξιού τύπου) και στην τρίτη το όνομα της σελίδας που την περιέχει είναι HOAX SLAYER, δηλαδή αυτοί που σφάζουν τις απάτες...


Άσε τις φωτογραφίες, οστά έχεις να μου πεις που έχουν σε μουσείο; Όλα αυτά τα κουβαλάνε και καλά για να τα πάνε κάπου, που τα πήγανε, σε κλίβανο και τα εξαφανίσανε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:47:54  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ δεν κατάλαβες τι εννοώ όταν λέω ατομική θεωρία. Τη θεωρία που λέει για τα ηλεκτρόνια, τα πρωτόνια, τα νετρόνια κτλ κτλ. Τι είναι ισότοπο, χρόνος ημιζωής, τι είναι ραδιενέργεια. Υπάρχει πουθενά ψήγμα τέτοιας γνώσης;

Με τη δικιά σου λογική και ο σούπερμαν δεν μπορεί να είναι φανταστικός αφού τον περιγράφουμε τόσο παραστατικά και τον έχουμε ζωγραφίσει κιόλας...Για πες μου πώς σκεφτήκανε o Siegel με τον Shuster το σούπερμαν;Τον είχανε δει ποτέ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 23:37:09  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Γιάπετ δεν κατάλαβες τι εννοώ όταν λέω ατομική θεωρία.

Προσπαθώ όμως.

quote:
Τη θεωρία που λέει για τα ηλεκτρόνια, τα πρωτόνια, τα νετρόνια κτλ κτλ. Τι είναι ισότοπο, χρόνος ημιζωής, τι είναι ραδιενέργεια. Υπάρχει πουθενά ψήγμα τέτοιας γνώσης;

Κατά σύμπτωσιν, δεν γνωρίζω όλα τα στοιχεία που υπάρχουν στη διάθεσή της επιστήμης και που αναφέρονται στο παρελθόν, γι' αυτό δεν μπορώ να
απαντήσω.
Ίσως κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι επ' αυτού.

Όμως σκέπτομαι, μετά από 4000 χρόνια (όπως ανέφερες πιο πάνω) και ενώ έχει μεσολαβήσει μια γεωλογική καταστροφή, ποιές θα είναι οι ενδείξεις για το σημερινό πολιτισμό μας;;;

Θεωρώ ότι μετά βίας, θα τεκμηριώσουν ότι γνωρίζαμε τον σίδηρο, οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος.

quote:
Με τη δικιά σου λογική και ο σούπερμαν δεν μπορεί να είναι φανταστικός αφού τον περιγράφουμε τόσο παραστατικά και τον έχουμε ζωγραφίσει κιόλας...Για πες μου πώς σκεφτήκανε o Siegel με τον Shuster το σούπερμαν;Τον είχανε δει ποτέ;

Ο άνθρωπος, από πολύ παλιά, είχε τη λαχτάρα να πετάξει και φαντάζομαι αυτή ήταν αρκετή, να δημιουργήσει ένα χαρακτήρα σαν το σούπερμαν, σε κάποια "δημιουργικά" μυαλά.

Όμως μην υποβαθμίζουμε τη συζήτηση προκειμένου να υπερισχύσουμε στο διάλογο.
Αυτό που ήθελα να σου δείξω με το συγκεκριμένο απόσπασμα και υπάρχουν πάμπολα, είναι τα συμπτώματα που περιγράφει.

Δεν σου λένε τίποτε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 23:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Πως μπορούμε να γνωρίζουμε φίλε allzzaro το τι είναι πραγματικό από αυτές τις φωτογραφίες που βάζεις..

Πιστεύω ότι γνωρίζεις και εσύ πως πολλές από αυτές είναι αποδεδειγμένα πλαστές.

Ακόμα και αν υπάρχουν κάποιες πραγματικές μέσα στην πληθώρα των ψεύτικων στοιχείων, δεν παύει να είμαστε, να γινόμαστε επιφυλακτικοί για κάθε τι που μας σερβίρουν.
Θυμήσου τι έχει κυκλοφορήσει στο διαδίκτυο και στα διάφορα γνωστά περιοδικά ευρείας κυκλοφορίας… από στοιχεία, άρθρα και φωτογραφίες,.. τελχίνες, κένταυροι, σκελετοί από γίγαντες, γοργόνες, κλπ…

quote:
IndustrialAngel -Ντροπή ρε ελό, άγνοια! Να μην μπορείς να ξεχωρίζεις τους "επιστήμονες"!

Έχεις δίκιο, λάθος μου, δεν πρόκειται να ξανασυμβεί….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 23:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
elo
quote:
Πως μπορούμε να γνωρίζουμε φίλε allzzaro το τι είναι πραγματικό από αυτές τις φωτογραφίες που βάζεις..

Λέτε?
Δηλαδή δεν υπήρχαν γίγαντες?
Κρίμα..

Φίλε μου IndustrialAngel εχω την εντύπωση θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο διορατικός. Παρεπιπτόντως δεν είμαι 23 ετών. Ο γιός μου είναι στην ηλικία σου πιθανόν να γνωρίζεστε. Εκεί στο Ηράκλειο συχνάζει WEB.. free times..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 00:11:30  Εμφάνιση Προφίλ


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 00:20:45  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro
Χαχαχα, από όλους τους συνομιλητές εσύ μου έδωσες την εντύπωση του πιο μικρού...! Μην το παρεξηγήσεις πάρτο ως φιλοφρόνηση, ότι φαίνεσαι νέος στον τρόπο σκέψης... Ρώτα το γιο σου τι διαβάζει στα κομικς και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Πάντως το worth1000.com είναι σάιτ που διοργάνωσε διαγωνισμό photoshop φωτογραφίας

http://fx.worth1000.com/contests/447/archaeological-anomalies-2/2#entries

Εδώ υπάρχει η τρίτη φωτογραφία που παράθεσες
http://fx.worth1000.com/contests/1751/archaeological-anomalies-3

Φαντάζομαι ότι είναι ζήτημα χρόνου αν ψάξει κάποιος να τις βρει όλες που κυκλοφορούν στο νετ.Μια περιπλάνηση στο σάιτ θα πείσει τον καθένα για τις δυνατότητες των σύγχρονων προγραμμάτων γραφικών και το πόσο εύκολα μπορεί να στηθεί μια απάτη εις βάρος όλων μας.


Γιάπετ ακριβώς φαντάσου να έχει εξαφανιστεί ο σύγχρονος πολιτισμός και για κάποιο διαβολικό λόγο το μόνο που θα έχει επιζήσει να είναι ένα κόμικ ή μια ταινία φαντασίας του σήμερα. Φαντάσου πόσο ΛΑΘΟΣ συμπεράσματα θα βγάλουν για εμάς οι μεταγενέστεροι...


Πάμε να δούμε ποια είναι τα συμπτώματα της δηλητηρίασης από ραδιενέργεια όπως παρατηρήθηκαν στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι αλλά και στην πόλη του Prypiat, κοντά στο Τσέρνομπιλ όπως επίσης και σε διάφορα άλλα πειράματα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation_poisoning

Είναι φρικτά τα συμπτώματα αλλά δεν είναι μόνο πτώση μαλλιών και νυχιών. Υπάρχουν άλλα πιο θεαματικά συμπτώματα είναι ανάλογα με την ένταση της ακτινοβολίας αιμοραγία από το στόμα, αίμα στα ούρα και τα κόπρανα,εμετοί,στειρότητα, αποβολή εμβρύου,καρκίνοι,ακόμα θάνατος μέσα σε λίγες ώρες για πολύ μεγάλες ακτινοβολίες.

Τα μαλλιά κτλ μάλλον είναι μεταφορά από εμπειρίες με καρκινοπαθείς που κάνουν θεραπείες...εκτός αν δεν τα λέει καλά η wiki


Επίσης να πω ότι ραδιενεργά ισότοπα όπως ουράνιο ή πλουτώνιο μπορούν να βρεθούν στη φύση και ότι δεν είναι αδύνατο κάποιος να είχε βρεθεί με μια ποσότητα τέτοιου επικίνδυνου υλικού και να είχε παρατηρηθεί κάποιο φαινόμενο δηλητηρίασης από ραδιενέργεια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είχαν ανακαλύψει τότε την πυρηνική σχάση...


Edited by - IndustrialAngel on 27/04/2010 00:21:43

Edited by - IndustrialAngel on 27/04/2010 00:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 23:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Για το διαχωρισμό των γεγονότων από τα παραμύθια υπάρχει τρόπος, εκτός από τη μεταφυσική...Λέγεται αρχαιολογική σκαπάνη... Άμα μου βρεις έστω και ένα μπουλόνι από βιμάνας, έστω και ένα ψήγμα γνώσης της ατομικής θεωρίας που είναι απαραίτητη για την κατασκευή του το συζητάμε...

Φίλε IndustrialAngel , φυσικά και δεν είναι δυνατόν ο γιαπετ να βρη μπουλόνι από τα βιμάνας , αν χρησιμοποιούσαν τέτοια για τις συνδέσεις τους , τουλάχιστον προς το παρόν , γιατί μελλοντικά κανένας δεν γνωρίζει τι μπορεί να βρεθή . Όμως ρίξε μια ματιά στα παρακάτω ευρήματα υψηλής τεχνολογίας που βρέθηκαν μέσα σε πετρώματα ηλικίας αρκετών χιλιάδων ετών , κοντά στα Ουράλια αν θυμάμαι καλά .

Όπως επίσης και σ’ αυτή τη σιδερένια βίδα που βρήκαν το καλοκαίρι του 1998, Ρώσοι επιστήμονες που ερευνούσαν σε μια περιοχή 300 χ.λ.μ. νοτιοδυτικά της Μόσχας για τα υπολείμματα ενός μετεωρίτη .

Οι γεωλόγοι υπολόγισαν ότι η ηλικία του βράχου ήταν 300-320 εκατομμυρίων ετών . Οι επιστήμονες νόμισαν αρχικά ότι η βίδα ανήκε σε κάποιο γεωργικό μηχάνημα . Όμως η βίδα ήταν γερά στερεωμένη στον βράχο . Περίπτωση «λάθους» αποκλείστηκε γιατί επιπλέον, όπως έδειξαν μεταγενέστερες μελέτες, η βίδα βρίσκεται εκεί για ένα πραγματικά τεράστιο χρονικό διάστημα, αφού τα άτομα του σιδήρου της βίδας και τα άτομα του πυριτίου (από το οποίο αποτελείται κυρίως ο βράχος) έχουν διαχυθεί εκατέρωθεν στα δύο υλικά ! Οι ακτίνες Χ αποκάλυψαν ακόμα , ότι μέσα στο βράχο υπάρχουν και άλλες παρόμοιες βίδες όπως επίσης και δύο μικρές στρογγυλές σφαίρες που φέρουν τετράγωνες οπές !!!!!
Λες να είναι αυτή , η βίδα του «Βιμάνα» που ψάχνουμε ???

Και για να μιλήσουμε σοβαρά . Προσωπικά πιστεύω φίλε μου ότι όλα αυτά είναι μια σοβαρή ένδειξη ότι το παρελθόν της ανθρωπότητας και του πλανήτη μας γενικότερα, κρύβει αινίγματα τα οποία πιθανώς να βρίσκονται στα βάθη των θαλασσών ή κάτω από τους πάγους της Ανταρκτικής , που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε .
Και αφήνει ανοικτή την πιθανότητα ο σύγχρονος τεχνολογικός πολιτισμός μας να μην είναι απαραίτητα ο υψηλότερος που κατοίκησε τη Γη . Εξάλλου οι μύθοι και οι παραδόσεις πολλών πολιτισμών σε Ανατολή και Δύση αναφέρονται σε πολιτισμούς, χαμένους στο χρόνο, με υψηλότατο τεχνολογικό επίπεδο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 13:00:54  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορείς φίλε sesostris να μου δώσεις πηγές για όλα αυτά τα ευρήματα; Ονόματα, δημοσιεύσεις κτλ; Νομίζω ότι εσύ στρέφεσαι στην "ancient astronaut" ψευδεπιστήμη με πατριάρχη τον Νταίνικεν. Αν και η πρώτη πηγή της όλης υπόθεσης(και όχι θεωρίας) είναι επιστημονική (ότι δηλαδή θα πρέπει να έχουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο στο πίσω μέρος του μυαλού μας), οι ίδιοι οι πρώτοι επιστήμονες που τη διατύπωσαν είπαν ότι ακόμα είναι αστήριχτο.


Ζητάω πηγές γιατί τις ιστορίες από "Ρωσία με αγάπη" δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου. Μου λέγανε παλιά ότι είχανε ανακαλύψει και την κόλαση με γεώτρηση "Ρώσοι επιστήμονες". Και το εντυπωσιακό είναι ότι κυκλοφορεί ακόμα αυτή η ιστορία στο ίντερνετ και με ηχογράφηση κιόλας!!!!!!(Οι ηχογραφήσεις μάλλον από κανά μπαρ της γειτονιάς είναι, ψαξτο και θα μείνεις έκπληκτος)


Θα περίμενα πάντως από κάποιον που είναι των αρχαίων (όπως εσύ και ο γιάπετ) να μου πει για τον υπολογιστή των Αντικυθήρων, που έχει γρανάζια και αποδεικνύει ότι οι αρχαίοι ήταν πιο εξελιγμένοι και έξυπνοι από όσο νομίζουμε...

Edited by - IndustrialAngel on 29/04/2010 13:02:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 14:44:55  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Ζητάω πηγές γιατί τις ιστορίες από "Ρωσία με αγάπη" δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου.

Θα πρέπει λοιπόν, να ορίσεις ποιές πηγές δέχεσαι και γιατί....

quote:
Νομίζω ότι εσύ στρέφεσαι στην "ancient astronaut" ψευδεπιστήμη με πατριάρχη τον Νταίνικεν.

Προφανώς γνωρίζεις λίγα πράγματα για τον Έριχ φον Ντένικεν κι αυτά εξ' ακοής.

quote:
Μου λέγανε παλιά ότι είχανε ανακαλύψει και την κόλαση με γεώτρηση "Ρώσοι επιστήμονες". Και το εντυπωσιακό είναι ότι κυκλοφορεί ακόμα αυτή η ιστορία στο ίντερνετ και με ηχογράφηση κιόλας!!!!!!

Δυστυχώς, κατά την διαδικασία πληροφόρησης, για τέτοια θέματα, θα πρέπει να λειτουργεί το λογικό και γνωστικό φίλτρο του καθενός και αναφέρομαι σε πρωτογενή κρίση των γεγονότων που πληροφορούμεθα.

Υπάρχουν σίγουρα, υπερβολές και ψέμματα (σχεδόν από όλους) και θα πρέπει, το πρώτο "αίσθημα" που επιβάλλεται να αποκτήσει κάποιος μελετητής, είναι αυτό το "φίλτρο".

quote:
Θα περίμενα πάντως από κάποιον που είναι των αρχαίων (όπως εσύ και ο γιάπετ) να μου πει για τον υπολογιστή των Αντικυθήρων, που έχει γρανάζια και αποδεικνύει ότι οι αρχαίοι ήταν πιο εξελιγμένοι και έξυπνοι από όσο νομίζουμε...

Νομίζω δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, με το, "είναι των αρχαίων".

Και δεν νομίζουμε ΟΛΟΙ ότι οι αρχαίοι ήταν λιγότερο έξυπνοι, ούτε ενστερνιζόμαστε όλοι την επικρατούσα άποψη, περί αρχαίων.

Αλλά, εδώ το θέμα συζήτησης είναι άλλο.
Μη νομιμοποιούμε την εκτροπή του.

Σε ανάλογο θέμα, πολύ ευχαρίστως, να συζητήσουμε γιά ό,τι νομίζεις, από τον μηχανισμό των Αντικυθήρων μέχρι τα ευρήματα που αναφέρει ο Ντένικεν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 29/04/2010 15:31:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 15:55:41  Εμφάνιση Προφίλ
Όντως είμαι ασαφής.Όταν λέω "που είναι των αρχαίων" εννοώ αυτούς που τους αρέσουν τα αρχαία κείμενα, η μυθολογία, η αρχαιολογία κτλ . Τέτοιους σας θεωρώ, κάνω λάθος;


Πηγές είναι να μου πεις σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα σοβαρού εντύπου (nature, national geographic κτλ) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (για να μην πάμε σε δημοσιεύσεις σε ειδικευμένα peer reviewed journals κτλ). Δεν είναι απόψεις να μπορούμε να συζητάμε επί θεωρητικής βάσης. Έχουμε ένα αρχαιολογικό εύρημα. ΠΟΙΟΣ το έκανε, ονοματεπώνυμο; Να μπορώ να του στείλω ένα μέηλ στο πανεπιστήμιο που είναι να τον ρωτήσω λεπτομέρειες .ΠΟΥ το έχουν; Να πάω στην τελική να το δω στο μουσείο που το κρατάνε με τα ίδια μου τα μάτια... "Ρώσοι επιστήμονες(ανώνυμα) κάπου κάπως κάποτε ανακάλυψαν αυτό". Να το πάρω στα σοβαρά; Δώσε μου λεπτομέρειες και το συζητάμε. Την ίδια ακριβώς φράση διάβασα και στην αρκουδο-ιστορία για την γεώτρηση που έφτασε στην κόλαση...

http://www.amightywind.com/hell/aboutsounds.htm
και η διάψευση
http://www.truthorfiction.com/rumors/d/drillingtohell.htm


Δεν είναι, θαρρώ, υπερβολή να ζητάς πηγές αξιόπιστες όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με τον οχετό της παραπληροφόρησης της εποχής μας.


Έχω διαβάσει κανά 2 βιβλιαράκια του Νταίνικεν και τον θεωρώ αρχαιλόγο της πλάκας, του αναγνωρίζω όμως τουλάχιστον ότι έκανε και κανά ταξίδι για αυτοψία ενώ ο Icke πχ είναι κάργα παραμυθάς...


Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων πράγματι αποδεικνύει ότι οι αρχαίοι ήταν πιο εξελιγμένοι από όσο νομίζαμε αλλά δεν τους καθοδηγούσαν και εξωγήινοι...

Τέλος διαπιστώνω ότι η ιστορία "ancient astronaut" παρουσιάζει μια καταπληκτική συμμετρία ως προς τα επιχειρήματα της με αυτά των δημιουργιστών (christian science). Βασικά λένε πάνω κάτω τα ίδια μόνο που τα αποδίδουν στην εξωγήινη φυλή. Άρα σκόπιμο είναι να δούμε και να συζητήσουμε και αυτήν την πλευρά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 17:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Μέχρι να βρεθεί, ήταν... παραμύθι!!!

Γιαπέτ....
Το έχουμε ξαναπεί αυτό...
Είναι παραμύθι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλήθεια και όχι το αντίθετο!!! 'Ασε βέβαια που χιλιάδες καλοθελητές ψάχνουν εδώ και 100 χρόνια για όλα αυτά που γαργαλούν τα ώτα, από Ατλαντίδα μέχρι αρχαία UFO και το μόνο που έχουν βρει είναι ένα γαργαλιστικό τίποτα που το ανακατεύουν με μία καλή δόση από παραποιημένα στοιχεία...

quote:
Οι γεωλόγοι υπολόγισαν ότι η ηλικία του βράχου ήταν 300-320 εκατομμυρίων ετών .

Εδώ χρειάζονται βασικές γνώσεις μεταλλευτικής για να καταλάβεις ότι είναι ψέματα...
Το μέταλλο (κάθε μέταλλο) δεν βρίσκεται ελεύθερο στην φύση. Το μέταλλο έχει την τάση να πάρει στοιχεία από το περιβάλλον του για να έρθει σε μία κατάσταση ισορροπίας. Π.χ. εάν πέσει άργυρος σε θάλασσα, θα εξαφανιστεί μετά από μερικές δεκάδες χρόνια, εάν πέσει χαλκός, μετά από κάποιες χιλιάδες χρόνια...
Άρα μετά από τόσα εκατομμύρια χρόνια, αυτό που θα είχε απομείνει θα ήταν μόνο ένας σορός από σκωρία του υλικού από το οποίο δημιουργήθηκε η βίδα. Εκτός εάν ήταν από ειδικό υλικό: κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται...
Επίσης κανείς προηγμένος πολιτισμός δεν χρησιμοποιεί βίδες για τα σκάφη του...

quote:
Προφανώς γνωρίζεις λίγα πράγματα για τον Έριχ φον Ντένικεν κι αυτά εξ' ακοής.

Γιαπέτ, εγώ που γνωρίζω περισσότερα πράγματα για τον Ντάινεκεν, γιατί τον θεωρώ απατεώνα του κερατά που θα έπρεπε να τον κάψουν ζωντανό προς παραδειγματισμό όλων των απατεώνων;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2226563
Maintained by Digital Alchemy