ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 17:44:06  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστός oannhsea ο σίδηρος θα είχε γίνει σκουριά με την προϋπόθεση αερόβιου περιβάλλοντος(χρειάζεσαι οξυγόνο για να γίνει το οξείδιο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 20:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
http://www.youtube.com/watch?v=JM4EYYVaXOA&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 21:18:05  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA

quote:
Γιαπέτ, εγώ που γνωρίζω περισσότερα πράγματα για τον Ντάινεκεν, γιατί τον θεωρώ απατεώνα του κερατά που θα έπρεπε να τον κάψουν ζωντανό προς παραδειγματισμό όλων των απατεώνων;;;

Διότι εσύ θεωρείς όλους απατεώνες του κερατά, όπως λες, πλην εκείνων που δέχεσαι.

Είναι απλό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 21:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
OANNHSEA
quote:
Επίσης κανείς προηγμένος πολιτισμός δεν χρησιμοποιεί βίδες για τα σκάφη του...

Edited by - allzzaro on 29/04/2010 21:46:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 21:53:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ενδιαφέρον βίντεο αλεξ22 για το μάγο γιατρό αλλά και πάλι εγώ δεν πείστηκα. Δεν είδα κανένα να θεραπεύεται και αν κάποιος θεραπευτεί αυτό αποδίδεται στην υποβολή και το φαινόμενο placebo . Ο αδερφός του παρουσιαστή όπως και ο ίδιος ο παρουσιαστής είναι κλασσική περίπτωση ανθρώπου που θέλει να πιστέψει ακριβώς για αυτό το λόγο μιλάω για υποβολή. Οι υπόλοιποι απλοί άνθρωποι που επισκέφθηκαν το μάγο τι έγιναν; Δε μας δίνει κανένας την πληροφορία αν τους βοήθησε. Το μόνο που μένει είναι ένα πράγματι εντυπωσιακό φαινόμενο «σα να τους χτυπάει το ρεύμα». Εγώ γνωρίζω ταχυδακτυλουργούς που εύκολα μπορούν να σου κάνουν τέτοιο κόλπο. Σου λένε ακούμπα με δε γίνεται τίποτα μετά σου λέει διάλεξε ένα δάχτυλο και ακούμπα το και σε χτυπάει το ρεύμα. Νομίζω ότι κάπου έχουν κρυμμένη μια συσκευή παραγωγής υψηλής τάσης (στατικό ηλεκτρισμό με μικρό φορτίο). Δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει αυτό αλλά το καταθέτω ότι είναι γνωστό κόλπο. Στη θέση των επιστημόνων εγώ θα τον έβαζα να γδυθεί εντελώς.


Πάντως το πιο ύποπτο είναι το ότι με το που τον εξέτασαν μία μέρα είδε το φάντασμα του δασκάλου και του είπε φτάνει. Μήπως φοβήθηκε ότι θα τον ξεμπροστιάσουν; Αυτό θα έλεγε ο κάθε κακεντρεχής σκεπτικιστής όπως εγώ...


Γιάπετ
Για ποιο λόγο εσύ τον θεωρείς τον Νταίνικεν σοβαρό αρχαιολόγο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 21:53:54  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Όντως είμαι ασαφής.Όταν λέω "που είναι των αρχαίων" εννοώ αυτούς που τους αρέσουν τα αρχαία κείμενα, η μυθολογία, η αρχαιολογία κτλ . Τέτοιους σας θεωρώ, κάνω λάθος;

Μας αρέσουν τα αρχαία κείμενα, ε;;;

Μάλιστα...

Νεαρέ μου φίλε, (μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ έτσι αφού έχουμε καμμιά τριανταριά χρόνια διαφορά) μας αρέσουν κάποια φαγητά, κάποια μυθιστορήματα, κάποιες ταινίες, κάποιοι πίνακες και γενικότερα ό,τι ικανοποιεί κάποια απ' τις αισθήσεις μας.

Η αρχαία Ελλάδα είναι η πατρίδα μας σε μια χρονική περίοδο, όπως και η σημερινή Ελλάδα, είναι η πατρίδα μας σε μια άλλη χρονική περίοδο.

Όποιος λοιπόν αισθάνεται Έλληνας, οφείλει να ερευνήσει και να μάθει για την πατρίδα του, άσχετα με τη διαδρομή της ή τη χρονική στιγμή στην οποία βρίσκεται, οφείλει να μάθει όσα περισσότερα μπορεί γι' αυτά που αντιπροσωπεύει, γι' αυτά που έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα, να μάθει για την Ελληνική κοσμοθέαση που προκαλεί μιμητές και εχθρούς και διαχρονικά, τον σεβασμό των πρώτων και το φθόνο των δεύτερων.

Με μια λέξη φίλε μου, οφείλει να μάθει για τον Ελληνισμό ο οποίος είναι μια έννοια που δεν είναι η αρχαία Ελλάδα, αλλά μια έννοια που εμπεριέχει ΚΑΙ την αρχαία Ελλάδα καθώς και τη νέα, διότι δεν έχει σύνορα, χρώμα, εποχή.

Είναι παγκόσμια έννοια και σαν τέτοια, δικαιωματικά, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να εκλαμβάνεται.

Ο Ελληνισμός λοιπόν, δεν είναι θέμα αίσθησης ή γούστου για να αρέσει σε κάποιους ή όχι.

Απλώς, κάποιοι που προσπαθούν να τον κατανοήσουν, όπως εγώ, όσο μαθαίνουν τόσο υπερήφανοι και "τυχεροί" νοιώθουν που είναι, άμεσο, κομμάτι του, πάνω στη γραμμική παράστασή του, στο χρόνο.

Η έρευνα και η ποιότητά της, είναι προσωπικό θέμα του καθενός.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 21:58:17  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Γιάπετ
Για ποιο λόγο εσύ τον θεωρείς τον Νταίνικεν σοβαρό αρχαιολόγο;

Δεν είναι και δεν τον θεωρώ αρχαιολόγο.

Επαναλαμβάνω ότι το θέμα είναι μεγάλο, όχι για τον Ντένικεν αλλά για τα ευρήματα που ήρθαν στο φως εξ' αιτίας του και γι' αυτό είπα ότι αυτή είναι συζήτηση για άλλο, κατάλληλο, τοπικ.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:05:32  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ ξέρεις τι εννοώ όταν λέω αρέσουν, πολύ μακρυά το πήγες. Εγώ απλώς σε διαχωρίζω ας πούμε από μένα που το θαυμάσιο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας με έκανε να μισώ και να βαριέμαι τα αρχαία. Το ξέρω ότι το οφείλω στον εαυτό μου (για να γίνω καλύτερος άνθρωπος όχι πατριώτης) να κάτσω να διαβάσω τα έργα τους στο πρωτότυπο αλλά περιμένω να μεστώσω πνευματικά λίγο παραπάνω.

Υποχρεωμένος δεν είναι κανένας να κάνει οτιδήποτε, εκτός από το να πεθάνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:09:57  Εμφάνιση Προφίλ
Έγραψα και προηγουμένως ότι ο χριστιανικός δημιουργιαμός παρουσιάζει συμμετρία εντυπωσιακή με τη θεωρία περί προέλευσης μας από εξωγήινους πολιτισμούςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
γιαπετ
quote:

Δεν είναι και δεν τον θεωρώ αρχαιολόγο.

Επαναλαμβάνω ότι το θέμα είναι μεγάλο, όχι για τον Ντένικεν αλλά για τα ευρήματα που ήρθαν στο φως εξ' αιτίας του και γι' αυτό είπα ότι αυτή είναι συζήτηση για άλλο, κατάλληλο, τοπικ.


Απατεώνες είναι οι Ντόγκον και οι αρχαίοι Σουμέριοι.
Επίσης απατεώνες είναι οι Μάγια.
Αλλοι απατεώνες οι Ορφικοί.
Αλλος απατεώνας ο Αρίσταρχος.
Αλήθεια οταν ο Αρίσταρχος υποστήριζε το 300 ΠΧ το ηλιοκεντρικό μοντέλο έπρεπε να περάσουν άλλα 1500 χρόνια ώστε να αποδειχθεί απο τον Κοπέρνικο οτι είχε δίκιο.
Ο Αρίσταρχος παρατήρησε την κίνηση της Σελήνης διαμέσου της σκιάς της Γης κατά τη διάρκεια μιας έκλειψης Σελήνης. Εκτίμησε ότι η διάμετρος της Γης ήταν 3 φορές μεγαλύτερη από τη διάμετρο της Σελήνης. Χρησιμοποιώντας τον υπολογισμό του Ερατοσθένους ότι η περιφέρεια της Γης ήταν 42.000 χλμ., συμπέρανε ότι η Σελήνη έχει περιφέρεια ίση με 14.000 χλμ.
Το ιδιο έκανε και ο Ντάινεκεν.
Ερμήνευσε αυτό που διάβαζε.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να βάζουν σάλτσες αυτό αλλάζει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:32:17  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
...το θαυμάσιο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας με έκανε να μισώ και να βαριέμαι τα αρχαία.

Θα σου πω για μένα κάτι που μπορείς να το πάρεις σαν παράδειγμα προς μίμηση, προς αποφυγήν ή να το πετάξεις στα σκουπίδια.

Το ίδιο "εκπαιδευτικό" σύστημα, που έχει στόχο να παράγει πειθήνιους πολίτες και καλούς χριστιανούς, δέχτηκα κι εγώ.

Ίσως είναι καλό, τελικά, που έφυγα απ' την "αγκαλιά" του στην τετάρτη του παλιού εξαταξίου γυμνασίου, μισώντας κι εγώ τα αρχαία Ελληνικά.

Σε λίγα χρόνια διεπίστωσα ότι έκανα λάθος, αφού για να μπορώ να μιλήσω, με κάποιους ανθρώπους, έπρεπε να γνωρίζω Ελληνικά.

Στο στρατό λοιπόν, που είχα άφθονο χρόνο, μιας και υπηρέτησα 36 μήνες (30 κανονική θητεία και 6 φυλακή), διάβασα τη γραμματική της αρχαίας που έκανα στην πρώτη γυμνασίου (του Τζάρτζανου) και έτσι απέκτησα, κατά κάποιον τρόπο, τις γνώσεις που μου στέρησε, όπως πολύ σωστά λες, το σύστημα και βελτίωσα την επικοινωνία μου με τους ανθρώπους αλλά και γενικότερα, την αντιληπτικότητά μου.

Έτσι τώρα νοιώθω λιγότερο την έλλειψη της γραμματικής μου μόρφωσης.

Γι' αυτό μιλάω και για οφειλή.

Αυτά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:35:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έγραψα και προηγουμένως ότι ο χριστιανικός δημιουργιαμός παρουσιάζει συμμετρία εντυπωσιακή με τη θεωρία περί προέλευσης μας από εξωγήινους πολιτισμούς

Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο φίλε μου , να αναλύσεις το σκεπτικό σου και πραγματικά θα ήθελα να το δώ..!

Επειδή πραγματικά πιστεύω , ότι θα έχουν αξία αλλα θα αποτελέσουν "τροφή" για περαιτέρω συζητήσεις και που θα ανοίξουν τις πόρτες για μια πιο καθαρή εικόνα απο την μέχρι τούδε ισχύουσα και διαμορφούμενη εικόνα...προσωπικά αναμένω με ιδιαίτερη ανυπομονησία την κατάθεση του σκεπτικού σου και των στοιχείων όπου εδράζεται...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:36:12  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι ρε γείτονα προς Θεού,δεν είναι απτεώνες αυτοί,μόνο ο Νταίνικεν είναι ψευδεπιστήμονας. Το ξυράφι του Όκαμ το έχεις ακουστά; Ξέρεις τι λέει; Θεωρείς ότι δεν πέφτει λίγο κόψιμο από το ξυράφι στο περί Νταίνικεν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:39:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ακριβώς φίλε allzzaro, για παράδειγμα όταν αναρωτιέται πώς οι ογκόλιθοι του Μπάαλμπεκ βρέθηκαν εκεί που είναι και πώς κουβαλήθηκαν, πού είναι η απατεωνιά;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Διότι εσύ θεωρείς όλους απατεώνες του κερατά, όπως λες, πλην εκείνων που δέχεσαι.
Είναι απλό.

Ναι πολύ απλό:
Δέχομαι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ και δεδομένα που έχουν αναλυθεί από την επιστήμη (μαθηματικά) και από το σύνολο του επιστημονικού κόσμου (σε κάθε τομέα ειδικότητας φυσικά) και έχουν αποδειχτεί αληθή...
Οι υπόλοιποι δεν είναι παρά ψυχοπαθή άχρηστα υποκείμενα που μόνο ρίξιμο σε φούρνο θέλουν (τουλάχιστον ας χρησιμεύσουν σαν σαπούνια)...

quote:
Επαναλαμβάνω ότι το θέμα είναι μεγάλο, όχι για τον Ντένικεν αλλά για τα ευρήματα που ήρθαν στο φως εξ' αιτίας του

Τα πια;;;

allzzaro
Μπορείς να βάλεις όσες φωτογραφίες θέλεις...
Ίσως να μας βάλεις και κάποιες με αεροσκάφη που πετάμε με ατμό ή αυτοκίνητα με πανιά...
Αυτό είναι που δεν μπορείτε να καταλάβετε: η τεχνολογία και η μορφή που έχει σε κάθε φάση του πολιτισμού...
Γιατί δεν έχουμε ατμοκίνητα τρένα σήμερα;
Μα γιατί είναι πιο αποδοτικά τα ηλεκτροκίνητα...
Γιατί σε λίγα χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί τα πριτσίνια από τα αεροσκάφη μας;
Μα γιατί τα σύνθετα υλικά από τα οποία θα κατασκευάζονται τα αεροσκάφη δεν θα χρειάζονται πριτσίνια!!!
Εσείς θεωρείτε ότι επειδή έχετε ένα αυτοκίνητο με βενζίνη, έτσι ήταν και πριν από 100 χρόνια, έτσι θα είναι και μετά από 100 χρόνια...

[quote] Έγραψα και προηγουμένως ότι ο χριστιανικός δημιουργιαμός παρουσιάζει συμμετρία εντυπωσιακή με τη θεωρία περί προέλευσης μας από εξωγήινους πολιτισμούς/quote]
Δυστυχώς αναγκάζονται να το κάνουν οι ευαγγελικοί, γιατί έχουν μπλεχτεί ανάμεσα σε δύο κόσμους: στον κόσμο της θρησκείας που δεν θέλουν να τον αμφισβητήσουν (υπάρχει το δόγμα)και στον κόσμο της επιστήμης που δεν μπορούν να τον αμφισβητήσουν (υπάρχουν τα μαθηματικά και η απόδειξη)...
Έτσι προσπαθούν να τα συγκεράσουν και τα δύο...
Ε, υπάρχουν κάποιες δυσκολίες, αλλά όλο και κάποια αίρεση θα ξεπηδήσει από αυτό το μπάχαλο, (όπως η λατρεία των τζεντάϊ)...

Edited by - OANNHSEA on 29/04/2010 22:44:24

Edited by - OANNHSEA on 29/04/2010 22:45:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:47:18  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA

quote:
[size=6]Τα πια;;;/size=6]

Ευτυχώς που δεν σου έπιασε η μεγέθυνση, θα μας... ξεμάτιαζες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 22:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Ακριβώς φίλε allzzaro, για παράδειγμα όταν αναρωτιέται πώς οι ογκόλιθοι του Μπάαλμπεκ βρέθηκαν εκεί που είναι και πώς κουβαλήθηκαν, πού είναι η απατεωνιά;;;

Έλα ντε...
Μήπως και ήξερε το σκουπίδι το πως μεταφέρονταν οι ογκόλιθοι στα αρχαία χρόνια;;;
Μήπως και ξέρει το σκουπίδι ότι οι τέσσερις κύριες κολώνες της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη μεταφέρθηκαν εκεί από την Ηλίοπολη;;;
Τι λες γιάπετ;
Τις μετέφερε εκεί ο θεός ή οι εξωγήινοι;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 23:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
IndustrialAngel
quote:
Όχι ρε γείτονα προς Θεού,δεν είναι απτεώνες αυτοί,μόνο ο Νταίνικεν είναι ψευδεπιστήμονας.

Τι δεν είναι απατεώνες.
Ο Ντάινεκεν δεν λέει τίποτα παραπάνω απο οσα λένε αυτοί.
Αλήθεια IndustrialAngel εχεις αναρρωτηθεί ποτέ που βρήκαν τις γνώσεις όλοι αυτοί?
Ο Θαλής, ο Αναξίμανδρος, ο Πτολεμαίος ο Κλαύδιος ο Ηρακλείδης που μαζί με τον Αρίσταρχο ΔΙΔΑΣΚΑΝ οτι Ερμής Αφροδίτη και Γή περιστρέφονται γύρω απο τον ήλιο και γύρω απο τον εαυτό τους και ήρθε ο Κοπέρνικος με τον Μπράχε 2.000 χρόνια μετά να μας πεί για τη θεωρία των ουράνιων σφαιρών.
Οι αρχαίοι Βαβυλώνιοι είχαν αστεροσκοπεία και γνώριζαν τις περίόδους του Ερμή Κρόνου Αρη και Δία το ίδιο και οι Αιγύπτιοι το ιδιο και οι Μάγια και όλα αυτά το 3.800 ΠΧ.
Αναρωτήθηκες λοιπόν πως τα ήξεραν όλα αυτά?
Τα υπέθεσαν?
Πού βρήκαν την τεχνολογία οι Αιγύπτιοι 3.000 χρόνια ΠΧ και έχτισαν τις πυραμίδες.
Ακούς τον OANNHSEA στη φαιδρή του τοποθέτηση οτι ενας ογκόλιθος απο γρανίτη μήκους 15 μέτρων πλάτους 10 και ύψους 1,5 θα κοπεί με μια χάλκινη λάμα και ενα αλφάδι. Τι μήκος θα έχει ρε φίλε oannhsea αυτή η λάμα και τι πάχος? Μου αρέσει που θέλεις να σε παίρνουμε στα σοβαρά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 23:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
OANNHSEA
quote:
Μήπως και ήξερε το σκουπίδι το πως μεταφέρονταν οι ογκόλιθοι στα αρχαία χρόνια;;;


Περιμένουμε εσένα που έχεις τουλάχιστον τις βασικές γνώσεις να μας πείς πως μετέφεραν τον παρακάτω ογκόλιθο.
Για υπολόγισε το βάρος του εσύ που είσαι ειδικός και πές μας πώς τον έσυραν?

Δες τον καλά...
Δές τον άνθρωπο επάνω του και υπολόγισε το βάρος του.
Θέλω σοβαρή απάντηση ομως οχι σαν την προηγούμενη με τη λάμα.
Μην ξεχάσεις να μπείς στον κόπο να μας πείς οχι μόνο πώς τον έσυραν και πώς τον εξόρυξαν αλλά και πώς κατάφεραν να σηκώσουν τόσο βάρος ώστε να τον τοποθετήσουν εκεί που έπρεπε.

Παρεπιπτόντως φίλε industrial angel οι φωτό αυτές δεν έχουν περάσει απο fotoshop


Edited by - allzzaro on 29/04/2010 23:41:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 23:20:46  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA

quote:
Τι λες γιάπετ;
Τις μετέφερε εκεί ο θεός ή οι εξωγήινοι;;;

Όχι βρε, τι είναι αυτά που λες τώρα;;

Ένωσαν πολλές πολλές λιγαριές, έφτιαξαν πολύ πολύ γερά σχοινιά, πήραν πολλές πολλές χιλιάδες σκλάβους (που ήξεραν και κολύμπι διότι μεσολαβούσε και θάλασσα), τους έζεψαν και αυτοί τραβούσαν και τραβούσαν και τραβούσαν και μετά σήκωναν και σήκωναν και σήκωναν... μέχρι προχθές...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 23:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
γιαπετ
quote:
Ακριβώς φίλε allzzaro, για παράδειγμα όταν αναρωτιέται πώς οι ογκόλιθοι του Μπάαλμπεκ βρέθηκαν εκεί που είναι και πώς κουβαλήθηκαν, πού είναι η απατεωνιά;;;

Κάτσε φίλε γιαπετ γιατί εδώ θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.
Οι ογκόλιθοι αυτοί εχουν βάρος πάνω απο 700 τόννους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 00:40:00  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro

quote:
Οι ογκόλιθοι αυτοί εχουν βάρος πάνω απο 700 τόννους.

Ακριβώς. Γι' αυτό κι τους ανέφερα...

Όμως πιο πάνω δίνω και τον τρόπο που μεταφέρθηκαν και ανυψώθηκαν.

Πώς δεν το πρόσεξες;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 09:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
γιαπετ
quote:

Ακριβώς φίλε allzzaro, για παράδειγμα όταν αναρωτιέται πώς οι ογκόλιθοι του Μπάαλμπεκ βρέθηκαν εκεί που είναι και πώς κουβαλήθηκαν, πού είναι η απατεωνιά;;;


Αυτό ακριβώς πρέπει να μας προβληματίζει . Το γεγονός και όχι η ερμηνεία που δίνει ο Νταίνικεν πάνω σ΄ αυτό . Την τελευταία την δέχεσαι ή την απορρίπτεις .Την ύπαρξη όμως τέτοιων αντικειμένων , όπως και των διαδρόμων της Νάζκα , το γυάλινο κρανίο , οι προτομές στη νήσο του Πάσχα κ.λ.π. πως την εξηγεί ο καθένας ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 09:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Νομίζω οτι ο Νταινεκεν και Icke αξίζουν τον σεβασμό απο όλους.Δέν λέω οτι όλα όσα λένε είναι αλήθεια,αλλά όπως και να το κάνουμε παρουσιάζουν σοβαρότατες ενδείξεις που δέν μπορούν να περάσουν στο ντούκου.Προσωπικά ώς σκεπτόμενος άνθρωπος,δέν μπορώ να πώ για τον Icke οτι είναι ένας παραμυθάς,δηλαδή εντάξει,μήν τα ισοπεδώνουμε όλα.


quote:
Ενδιαφέρον βίντεο αλεξ22 για το μάγο γιατρό αλλά και πάλι εγώ δεν πείστηκα. Δεν είδα κανένα να θεραπεύεται και αν κάποιος θεραπευτεί αυτό αποδίδεται στην υποβολή και το φαινόμενο placebo . Ο αδερφός του παρουσιαστή όπως και ο ίδιος ο παρουσιαστής είναι κλασσική περίπτωση ανθρώπου που θέλει να πιστέψει ακριβώς για αυτό το λόγο μιλάω για υποβολή. Οι υπόλοιποι απλοί άνθρωποι που επισκέφθηκαν το μάγο τι έγιναν; Δε μας δίνει κανένας την πληροφορία αν τους βοήθησε. Το μόνο που μένει είναι ένα πράγματι εντυπωσιακό φαινόμενο «σα να τους χτυπάει το ρεύμα». Εγώ γνωρίζω ταχυδακτυλουργούς που εύκολα μπορούν να σου κάνουν τέτοιο κόλπο. Σου λένε ακούμπα με δε γίνεται τίποτα μετά σου λέει διάλεξε ένα δάχτυλο και ακούμπα το και σε χτυπάει το ρεύμα. Νομίζω ότι κάπου έχουν κρυμμένη μια συσκευή παραγωγής υψηλής τάσης (στατικό ηλεκτρισμό με μικρό φορτίο). Δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει αυτό αλλά το καταθέτω ότι είναι γνωστό κόλπο. Στη θέση των επιστημόνων εγώ θα τον έβαζα να γδυθεί εντελώς.


Πάντως το πιο ύποπτο είναι το ότι με το που τον εξέτασαν μία μέρα είδε το φάντασμα του δασκάλου και του είπε φτάνει. Μήπως φοβήθηκε ότι θα τον ξεμπροστιάσουν; Αυτό θα έλεγε ο κάθε κακεντρεχής σκεπτικιστής όπως εγώ...


Μα φίλε μου,έχει αποδειχθεί οτι ένας σκεπτικιστής δέν πείθετε ποτέ,πάντα κάτι θα βρεί να πεί.Δέν σε προβληματίζει αυτό που σου λέω? Ακόμα και αν ένας γνήσιος μάγος εμφανιζόταν μπροστά σου και έκανε τα μαγικά του,πάλι θα έβρισκες κάτι να πείς.

Ενας τυφλά πιστός και ένας σκεπτικιστής είναι το ίδιο και το αυτό.
Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 09:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
allzzaro

Μην ξεχάσεις να μπείς στον κόπο να μας πείς οχι μόνο πώς τον έσυραν και πώς τον εξόρυξαν αλλά και πώς κατάφεραν να σηκώσουν τόσο βάρος ώστε να τον τοποθετήσουν εκεί που έπρεπε.


Για το Μπάαλμπεκ
http://www.ramtops.co.uk/baalbek.html

Δεν το σήκωσαν. Το τράβηξαν με βαρούλκα από το λατομείο που βρισκόταν πιο "ψηλά" από το χώρο στησίματος.

How were the blocks in Bal Bekaa lifted?
Answer: They werent lifted. The quarry was slightly higher than the platform of the forum, so the Romans only had to fill a small trench with rubble to bull the blocks horizontally to their places.

The stones were transported over a path only 600 meters length and about 15 meters *downhill*. The quarry is 1160 meters high, and the temple 145 meters. So it was easy to keep the stones on an even level to their final resting place and it was uneccesary to lift them about 7 meters as some authors claim.

Αργά, αργά 30 μέτρα την ημέρα, περίπου 700 άτομα. Είχαν όλο το περιθώριο χρόνου για μια κατασκευή που θα αρκούσε πολλά χρόνια...(τελικά μάλλον ακυρώθηκε)

To move a 900 ton stone, they needed only 700 men. The transport was slow, about 30 meters a day, because they had to dismantle and rebuild the winches every few meters, to pull the obelisk with maximum torque. But in Baalbek, where they moved several blocks, maybe they built an alley of winches, where they passed the block from winch to winch.

But its irrelevant, because they needed only three weeks per block, and that's OK. Oh by the way, the Romans worked a few hundred years on the temple, until the project was finally canceled.

Σημειωτέον, παρόμοιες μετακινήσεις έχουν καταγραφεί από τους Ρωμαίους για πολύ πιο μακρινές αποστάσεις. Οπότε μάλλον θα πρέπει να αναζητήσουμε τον υποτιθέμενο προηγμένο παναρχαιο πολιτισμό σε άλλες πολιτείες και όχι σε μια βίδα από δω (από αναξιίοπιστα sites και ιδιόρρυθμα blogs), μια βαριά πετρα από εκεί και στα μυθολογικά κείμενα αρχαίων λαών που δεν είναι παρά μια αντανάκλαση του υπάρχοντος κόσμου με τις απαραίτητες σάλτσες υπερβολής. Ισως και σε άλλους πλανήτες θα έλεγα εγώ, αφού η εξέλιξη των οργανισμών στη γη είναι γνωστή και δεν προϊδεάζει για κάτι ανατρεπτικό αναφορικά με τη ροή της βιολογικής και πολιτισμικής εξέλιξης

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
agnostic
quote:
Δεν το σήκωσαν. Το τράβηξαν με βαρούλκα από το λατομείο που βρισκόταν πιο "ψηλά" από το χώρο στησίματος.

Αδύνατον φίλε agnostic.
Αυτό μεταφέρθηκε κάπου 25 χιλιόμετρα.
Αν και το βαρούλκο εχει τεράστια δύναμη παρόλα αυτά ο ογκόλιθος εχει τεράστιο βάρος 1.000 τόννοι.
Στην προσπάθεια τους και μόνο να το σύρουν αυτό θα βυθιστεί στο έδαφος. Ακόμα και κατρακύλια να χρησιμοποιήσαν αυτά θα έπρεπε να ήταν σιδερένια αλλά ακόμα και αυτά θα βυθιζόντουσαν στο έδαφος.
Δεν μιλάμε ούτε για 20 τόννους ούτε για 70. Μιλάμε για 1000 τόννους.
Μέχρι 70 τόννους να δεχτώ οτι μπορεί να το σύρουν αλλά το βάρος του είναι ασύλληπτο.
Εκτός αν είχαν προετοιμάσει το έδαφος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:31:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

agnostic
quote:
Δεν το σήκωσαν. Το τράβηξαν με βαρούλκα από το λατομείο που βρισκόταν πιο "ψηλά" από το χώρο στησίματος.

Αδύνατον φίλε agnostic.
Αυτό μεταφέρθηκε κάπου 25 χιλιόμετρα.
Αν και το βαρούλκο εχει τεράστια δύναμη παρόλα αυτά ο ογκόλιθος εχει τεράστιο βάρος 1.000 τόννοι.
Στην προσπάθεια τους και μόνο να το σύρουν αυτό θα βυθιστεί στο έδαφος. Ακόμα και κατρακύλια να χρησιμοποιήσαν αυτά θα έπρεπε να ήταν σιδερένια αλλά ακόμα και αυτά θα βυθιζόντουσαν στο έδαφος.
Δεν μιλάμε ούτε για 20 τόννους ούτε για 70. Μιλάμε για 1000 τόννους.
Μέχρι 70 τόννους να δεχτώ οτι μπορεί να το σύρουν αλλά το βάρος του είναι ασύλληπτο.
Εκτός αν είχαν προετοιμάσει το έδαφος.


Συγγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτηση αλλα προσωπικά να δεχθώ την τοποθέτηση του φίλου Agnostic...όμως προκύπτει το εξής ερώτημα:

-Άντε να το έσυραν 700 και 1.000 και 2.000 άτομα...το θέμα είναι το εξής:Με τι το έδεσαν και το έσυραν και άντεξε "αυτό" 1.000 τόνους???


-Να το έσυραν στο έδαφος δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση...τί έβαλαν κάτω απο τους 1.000 τόνους βάρος και άντεξε ή και δεν συνεθλίβη (στην περίπτωση που ειπωθεί ότι το κύλησαν)...???

Μπορεί όντως να υπάρχει κάποια μέθοδος και να μην την γνωρίζω ασφαλώς , απλά αναρρωτιέμαι..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
agnostic
quote:
Οπότε μάλλον θα πρέπει να αναζητήσουμε τον υποτιθέμενο προηγμένο παναρχαιο πολιτισμό σε άλλες πολιτείες και όχι σε μια βίδα από δω (από αναξιίοπιστα sites και ιδιόρρυθμα blogs), μια βαριά πετρα από εκεί και στα μυθολογικά κείμενα αρχαίων λαών που δεν είναι παρά μια αντανάκλαση του υπάρχοντος κόσμου με τις απαραίτητες σάλτσες υπερβολής. Ισως και σε άλλους πλανήτες θα έλεγα εγώ, αφού η εξέλιξη των οργανισμών στη γη είναι γνωστή και δεν προϊδεάζει για κάτι ανατρεπτικό αναφορικά με τη ροή της βιολογικής και πολιτισμικής εξέλιξης

H μόνη ένδειξη που έχουμε για τέτοιου είδους πολιτισμό είναι η Ατλαντίδα η οποία θεωρείται ``μύθος``.
Ομως η θεωρία της ``εξέλιξης`` δεν δένει με την ύπαρξη τέτοιων πολιτισμών δεδομένο οτι οι πολιτισμοί αυτοί άκμασαν παράλληλα με τον άνθρωπο των σπηλαίων.
Αναμφισβήτητα ο ογκόλιθος σύρθηκε αλλά οι μηχανικοί που σχεδίασαν το εγχείρημα ήταν απόλυτα σίγουροι διαφορετικά θα διαιρούσαν τον ογκόλιθο σε μικρότερα κομμάτια.
Η ύπαρξη αυτών των μεγαλιθικών μνημείων αποτελεί σήμερα μια ατράνταχτη απόδεξη θα έλεγα, οτι παράλλημα με την πρώιμη εποχή του χαλκού κάποιοι είχαν στα χέρια τους γνώσεις μηχανικής, αστροφυσικής, γεωμετρίας και οχι μόνον.
Συνεπώς ο Ντάινεκεν δεν είναι απατεώνας ώστε να καεί στην πυρά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:35:24  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπάθησαν πρόσφατα να ρυμουλκήσουν ένα καράβι 20 μέτρων στην Κυπαρισσία και το πιο γερό καραβόσχοινο που υπήρχε έσπασε και δεν μιλάμε για μεγέθη βάρους 1.000 τόννων...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 12:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΕΑΡΙΝΟΣ
quote:
Να το έσυραν στο έδαφος δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση...τί έβαλαν κάτω απο τους 1.000 τόνους βάρος και άντεξε ή και δεν συνεθλίβη (στην περίπτωση που ειπωθεί ότι το κύλησαν)...???

Το να μην το έσυραν και να το μετακίνησαν με μή μηχανικούς τρόπους μας οδηγεί σε αντιβαρυτική τεχνολογία.
Το να τοποθετηθούν χάλκινα κατρακύλια ή και σιδερένια αυτά θα επρεπε να ήταν τεραστίων διαστάσεων για να μην βυθιστούν στο έδαφος αφενός, αφετέρου θα είχαν και ενα βάρος ανάλογο του ογκόλιθου.
Μην ξεχνάμε οτι δεν είχαν στη διάθεση τους ούτε σχοινιά απο polyamide ούτε τροχαλίες με ρουλεμάν.
Συνεπώς τα κατρακύλια τα ογκώδη και θεόβαρια σχοινιά και οι ογκώδεις τροχαλίες καθώς και η προετοιμασία του εδάφους είναι κάτι το ασύλληπτο.
Εκτος αυτού μεγάλο μυστήριο ακόμα μεγαλύτερο απο τη μεταφορά του ογκόλιθου είναι η εξόρυξη του καθώς και η τοποθέτηση του αφού θα έπρεπε να ανυψωθεί. Και μην βρεθεί κανείς να υποστήριξει οτι ανυψώθηκε σε ανηφορικές ράμπες γιατί θα πέσουν γιαούρτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy