ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2010, 17:33:09  Εμφάνιση Προφίλ
αριστοτέλης

quote:
δεν μπορει να διαπιστωθει απο επιστημονες επειδη προς το παρον δεν εχουν τα καταλληλα εποπτικα οργανα να ανιχνευσουν μια τετοια εξωτικη υλη που ουσιαστικα δεν βρισκεται στη διασταση μας, ομως αρκετοι ανθρωποι στην πορεια της ανθρωποτητας γνωρισαν παρα πολλα για τη συγκεκριμενη εμφυτευση μεσω αλλων τροπων και χωρις να ειναι ενορατικοι απαραιτητα, καποιοι μαλιστα προσπαθησαν να εκμεταλευτουν το εξωτικο αυτο υλικο περισσοτερο και αλλοι εφτασαν στο σημειο να θελουν να απαλλαγουν απο τη δραση του, υπαρχουν παραδοσεις που εχουν γραψει βιβλια ολοκληρα για τη συγκεκριμενη ουσια και εχουμε βιβλια απο αντιθετικες σχολες οσον αφορα τη χρησιμοποιηση της, δεν θελω να δωσω ομως λεπτομερειες, προτιμω οποιος ψαξει το ζητημα να εντοπισει μονος του το πολυ γνωστο ονομα της ουσιας απο συγκεκριμενη παραδοση και τη φιλολογια που σχετιζεται μαζι της τοσο σε ανατολικες παραδοσεις οσο και σε δυτικες..

Ναι αλλά ένας ισχυρισμός πρέπει κάπως να μπορεί να διασταυρωθεί... Πρέπει να είναι falsifiable,πρέπει να σου δίνει έναν τρόπο να τον αμφισβητήσεις. Εσύ μου λες για κάτι που έχεις ΠΕΙΣΕΙ τον ΕΑΥΤΟ σου ότι υπάρχει χωρίς καμία φυσική απόδειξη

quote:
εγω το ξυραφι του Οκαμ το θεωρω εργαλειο των τεμπεληδων και αυτων που αναζητουν την πιο συμβατικη και κονφορμιστικη αποψη.

Ανάποδα τα λες. Το να αφαιρέσεις αίτια και να φτάσεις στα ελάχιστα ικανά είναι το δύσκολο και θέλει δουλειά. Το να φαντάζεσαι μαγικές δυνάμεις είναι το πιο εύκολο

quote:
με ρωτας αν εψαξα την υλιστικη αποψη περι αυτονομης εξελιξης, ναι οταν ημουν νεαρος αυτην πιστευα μαλιστα στο σχολειο μου ειχα αποβληθει επειδη εκραξα ενα θεολογο, αλλα στην πορεια οταν αλλαξε η αποψη μου για τη φυση του συμπαντος (πολυδιαστασιακη) και το ευρος των οντων του που δεν κινουνται απαραιτητα στην υλικη διασταση δεν μου εκανε μια εξιστορηση βασισμενη μονο σε ενα προτσες αυτονομης εξελιξης του υλικου κομματιου (θεωρουσα πια το συμπαν εμψυχο και ζωντανο και οχι σκετα κομματια απο βραχο και χωμα

Σε ρώτησα αν η εξέλιξη μέσω φυσικής επιλογής (όχι αυτόνομη, χρειάζεται περιβάλλον για να σταθεί) είναι ΕΠΑΡΚΗΣ. Επίσης τι σχέση έχει η φύση του σύμπαντος με τα βιολογικά όντα της γης; Πώς το ένα αλλάζει το άλλο.

quote:
καπου εκει πηρα και τη γνωμη των αρχαιων παραδοσεων οταν αντιληφθηκα οτι ακριβως για την πορεια και εξελιξη της ανθρωποτητας μιλουν στους περισσοτερους μυθους..οταν λοιπον ειδα οτι απομακρυσμενοι λαοι αναφερονται σε ταυτοσημες νοηματικα διηγησεις με την ιδια ακριβως πλοκη για επεμβασεις οντων αλλης συστασης απο τη δικη μας στην ανθρωπινη εξελιξη καταλαβα οτι εδω υπαρχει λαγος..

Και εγώ σε ρώτησα, αποκλείεται οι μύθοι να μιλάνε για φωτισμένους και ικανούς ανθρώπους, των οποίων οι ιστορίες με τα χρόνια έγιναν πιο υπερβολικές ώστε να χαρακτηριστούν θεόσταλτοι και άγγελοι;

quote:
οι αρχαιες παραδοσεις λενε οτι ο Προμηθεας δεν ηταν ενας απο μας και πως ειχε συσταση σωματος εντελως διαφορετικη απο τη δικη μας και προσπαθησε μικρομερη της δικιας του συστασης να τοποθετησει μεσα στο αιθερικο-βιοενεργειακο κομματι του σωματος μας ωστε να επιταχυνει την εξελιξη μας, ουσιαστικα μας λενε οτι οι Αγγελοι τυπου Προμηθεα προσπαθησαν στη διαρκεια μεγαλων κυκλων να δομησουν το αορατο μας σωμα κατα κυριο λογο ενω δευτερευοντως ασχοληθηκαν με την μορφολογια του υλικου...

Και γιατί να εμπιστευτούμε τόσο πολύ τις αρχαίες παραδόσεις, μιας εποχής που οι άνθρωποι πίστευαν ότι ο κόσμος είναι επίπεδος και ότι στην άκρη της θάλασσας, στον ορίζοντα υπάρχουν δράκοι;;;;;


quote:
πως να μπορεσουμε ομως να συνενοηθουμε οταν εσεις δεν αναγνωριζετε αορατο σωμα στον ανθρωπο; και πως να μπορεσουμε να βρουμε κοινο τοπο συνεννοησης οταν εσεις θεωρειτε επιστημη μονο τη μελετη της υλικης διαστασης χωρις να υπολογιζετε την αλληλεπιδραση με τις αλλες;

Να σου πω... Μια αντιβίωση έχει ψυχή; Η βροχή έχει ψυχή; Εδώ δεν έχουμε υλικό αίτιο-υλικό αποτέλεσμα;


quote:
εχετε φτιαξει μια θεωρια της εξελιξης του ανθρωπου η οποια ομως θεωρει τον ανθρωπο μονο υλικο ον, στα πλαισια της υλικοτητας εχει μια λευτουργικοτητα, αλλου δεν στεκει απο μονη της, χρειαζεται συμπληρωση...

Εγώ την έφτιαξα; Οι Νεφελίμ; Τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ μας οδηγούν εκεί... Ξέρεις απολιθώματα, ραδιοχρονολογήσεις, γενετικές αναλύσεις κτλ κτλ


quote:
εγω χρησιμοποιω τους ορους της εσωτερικης φιλοσοφιας οπου ο θνητος ανθρωπος ειναι μικροκοσμος και οι Θεοι-Αγγελοι μακροκοσμικα οντα, εδω εχουμε να κανουμε με διακρισεις πανω στην οντολογικη κλιμακα και οχι αναμεσα στο μεγεθος των υλικων σωματων..

Ναι, είναι ΛΑΘΟΣ όροι. Περιγράφουν κάτι άλλο...

quote:
ο Σιτσιν ηταν ενας εμπορας τυπου Λιακο που διαστρεβλωσε τις αρχαιες παραδοσεις κατα το δοκουν για να κονομησει, δεν ειχε καμια εσωτερικη η φιλοσοφικη παιδεια και δεν μπορεσε ποτε να μπει στο πνευμα των αρχαιων μυθολογων.

Σωστό αλλά πάνω κάτω λέτε τα ίδια


quote:
θα ερθει και η ωρα που θα μπορουμε να μιλησουμε για τη συγκεκριμενη ενεργεια και με μαθηματικους ορους και με μοντελα της φυσικης (κοντα ειμαστε), μεχρι τοτε εχε υποψιν σου οτι απο αρχαιοτατων χρονων υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν αυτη την ενεργεια και μαλιστα υποστηριζουν οτι κινειται και σπειροειδως σχηματιζοντας δινες...δεν ειναι τυχαιο οτι σε ολες τις αρχαιες παραδοσεις υπαρχει ονομα γι'αυτην και πως οι Ορφικοι της αφιερωσαν και συγκεκριμενο υμνο.

Να το δούμε, να το δούμε

Edited by - IndustrialAngel on 28/08/2010 17:33:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 02:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Ναι αλλά ένας ισχυρισμός πρέπει κάπως να μπορεί να διασταυρωθεί... Πρέπει να είναι falsifiable,πρέπει να σου δίνει έναν τρόπο να τον αμφισβητήσεις. Εσύ μου λες για κάτι που έχεις ΠΕΙΣΕΙ τον ΕΑΥΤΟ σου ότι υπάρχει χωρίς καμία φυσική απόδειξη


καλως εισαι του λογου σου να μου ζητας αποδειξεις για το τι εγινε πριν καν εμφανιστει ο χομο σαπιενς, εγω υποδεικνυω απλα τι λενε τα αρχαια κειμενα, αν σε ενδιαφερει εχει καλως...

quote:
Ανάποδα τα λες. Το να αφαιρέσεις αίτια και να φτάσεις στα ελάχιστα ικανά είναι το δύσκολο και θέλει δουλειά. Το να φαντάζεσαι μαγικές δυνάμεις είναι το πιο εύκολο


και μονο στην ελληνικη παραδοση να αρκεστουμε υπαρχει ο μυθος του Προμηθεα και του Εριχθονιου, μπορεις να ισχυριστεις οτι δεν αναφερονται σε αυτα που υποστηριζω;

αν λοιπον αναφερονται σε οσα υποστηριζω δεν τα φανταστικα αλλα μου ανοιξαν τα ματια οι αρχαιοι...

quote:
Σε ρώτησα αν η εξέλιξη μέσω φυσικής επιλογής (όχι αυτόνομη, χρειάζεται περιβάλλον για να σταθεί) είναι ΕΠΑΡΚΗΣ. Επίσης τι σχέση έχει η φύση του σύμπαντος με τα βιολογικά όντα της γης; Πώς το ένα αλλάζει το άλλο.


ειναι εν μερει επαρκης για να εξηγησει την εξελιξη του ανθρωπου σωματικα, δεν ειναι σε θεση να ερμηνευσει ουτε την αποτομη νοητικη του επανασταση, ουτε την ψυχικη του εξελιξη, γενικοτερα ο ανθρωπος οπως τον εξεταζει η βιολογια ειναι ενα αναπηρο ον καθως ειναι μονο σωμα και χημικες διαδικασιες και δεν υπαρχει ψυχη, φυσιολογια της ψυχης και εξελιξη των βασικων οργανων και λειτουργιων της, ουτε αναφορες στην αλληλεπιδραση ψυχης και σωματος η ψυχης και νοησης...

γενικοτερα οταν η βιολογια και η φυσικη ανακαλυψουν πως ο ανθρωπος εχει ενα αορατο σωμα και πως αυτο εξελιχθηκε παραλληλα με το υλικο σωμα και πως οι δηθεν μεταλλαξεις που προξενησαν αλλαγες στη νοητικη εξελιξη του ανθρωπου ηταν ουσιαστικα παρεπομενα αλλαγων της φυσιολογιας του αορατου σωματος του τοτε θα εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη προσεγγιση στη βιολογια και στη θεωρια της εξελιξης...

οι αρχαιοι γνωριζαν για το αορατο σωμα και τη φυσιολογια του και μας πληροφορησαν μεσα απο μυθους για την εξελιξη του και πως αυτη επηρρεασε την εξελιξη της νοησης...ολα αυτα ομως συνδεονται και με τις επεμβασεις των Αγγελων...

quote:
Και εγώ σε ρώτησα, αποκλείεται οι μύθοι να μιλάνε για φωτισμένους και ικανούς ανθρώπους, των οποίων οι ιστορίες με τα χρόνια έγιναν πιο υπερβολικές ώστε να χαρακτηριστούν θεόσταλτοι και άγγελοι;.


αποκλειεται γιατι οι μυθοι κανουν λογο για μεταφυτευση στον ανθρωπο μιας εξωτικης ουσιας που την συμβολισαν αλλοτε με την εννοια του ιερου πυρος αλλοτε με την εννοια του φιδιου (Εριχθονιος) και αλλοτε με την εννοια του απαγορευμενου καρπου της γνωσης (μηλου)...θνητοι δεν μπορουν να προκαλεσουν τετοιες αλλαγες στη φυσιολογια του αορατου σωματος του ανθρωπου, ουτε η σημερινη μας επιστημη θα ηταν ικανη να απομονωσει και να μεταμοσχευσει ενα μικροποσο αυτης της ενεργειας...

quote:
Και γιατί να εμπιστευτούμε τόσο πολύ τις αρχαίες παραδόσεις, μιας εποχής που οι άνθρωποι πίστευαν ότι ο κόσμος είναι επίπεδος και ότι στην άκρη της θάλασσας, στον ορίζοντα υπάρχουν δράκοι;;;;;


αποψη μου πως οι υπερβολες των μυθων περι δρακων, χρυσομαλλων δερατων, τερατων κλπ ηταν πανεξυπνες αλληγοριες για να γινουν αντιληπτες απο οσους θα κατσουν με μερακι να σπασουν το τσοφλι του μυθου και να γευτουν την ψυχα του..δεν υπαρχει μυθος που να μην κρυβει αλληγοριες πισω απο τις οποιες υπαρχουν αναφορες τοσο στην εξελιξη της ανθρωποτητας οσο και την εξελιξη του ανθρωπου απο πνευματικη σκοπια...

quote:
Να σου πω... Μια αντιβίωση έχει ψυχή; Η βροχή έχει ψυχή; Εδώ δεν έχουμε υλικό αίτιο-υλικό αποτέλεσμα;


η χημεια του εργαστηριου παραγει νεκρες υλες, η χημεια της φυσης παραγει εμψυχες υλες, το νερο, ο βραχος, το κρυο μεταλλο, κρυβουν μεσα τους ζωικη ενεργεια σε μικρες ποσοτητες, ανεβαινοντας τη σκαλα απο το μεταλλο η το ορυκτο, στο φυτο, στο ζωο, στον ανθρωπο, στο μακροκοσμικο ον, η ποσοτητα της ζωικης ενεργειας και οχι μονο αυξανει κατακορυφα...γι' αυτο τα χημικα φαγητα δεν εχουν καμια βιολογικη ενεργεια ενω αντιθετα τα φρεσκα φυσικα τροφιμα εχουν μεσα τους ιδιαιτερα μεγαλη...


quote:
Σωστό αλλά πάνω κάτω λέτε τα ίδια


καμια σχεση, ο Σιτσιν κανει λογο για διαβολικους εξωγηινους απο καποιον αορατο πλανητη του ηλιακου συστηματος που χρησιμοποιουσαν τους ανθρωπους σαν εξορυκτες χρυσου, ειναι προφανες οτι στα αμερικανικα σπεις παλπ φικσιον διαβαζε κανεις καλυτερα σεναρια...

εγω αρκουμαι σε μια πιο αληθοφανη διηγηση καθως μεταχειριζομαι το σωμα γνωστων μυθων και οχι καποιων αγνωστων μυθων που ο Σιτσιν υποστηριζε οτι ελεγαν τα δικα του και αλλοι μεταφραστες ελεγαν οτι οι μεταφρασεις μονο αυτο που υποστηριζε ο Σιτσιν δεν ελεγαν...λολ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 02:44:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

καλως εισαι του λογου σου να μου ζητας αποδειξεις για το τι εγινε πριν καν εμφανιστει ο χομο σαπιενς, εγω υποδεικνυω απλα τι λενε τα αρχαια κειμενα, αν σε ενδιαφερει εχει καλως.

Στη βιολογία που ξέρω εγώ, και οι αρχαίοι Homo sapiens sapiens ήταν. Αυτοί ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ξέρανε; Α και ξέρουμε πολλά για το τι έργινε πριν εμφανιστούμε στη γη ως είδος. Πχ ξέρουμε ότι υπήρχαν δεινόσαυροι. Ξέρεις δεν υπάρχουν μόνο η ιστορικές ή μυθολογικές αφηγήσεις αλλά και τα διάφορα απολιθώματα...


quote:
και μονο στην ελληνικη παραδοση να αρκεστουμε υπαρχει ο μυθος του Προμηθεα και του Εριχθονιου, μπορεις να ισχυριστεις οτι δεν αναφερονται σε αυτα που υποστηριζω;

Ασφαλώς και μπορώ... Αφού δε μου δίνεις έναν τρόπο να το διασταυρώσω... Ποιος μου λέει ότι αυτοί που αφηγούνται το μύθο έχουν δίκιο και δεν τα σκαρφίστηκαν απλώς; Ποιος μου λέει ότι ο Προμηθέας δεν εξυμνεί απλώς έναν ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ άνθρωπο που ανακάλυψε τη φωτιά;

quote:
αν λοιπον αναφερονται σε οσα υποστηριζω δεν τα φανταστικα αλλα μου ανοιξαν τα ματια οι αρχαιοι

Και σε αυτούς ποιος τα άνοιξε; Και γιατί να μην τα φαντάστηκαν ΑΥΤΟΙ; Και γιατί είμαστε σίγουροι ότι τα καταλαβαίνεις σωστά;


quote:
ειναι εν μερει επαρκης για να εξηγησει την εξελιξη του ανθρωπου σωματικα, δεν ειναι σε θεση να ερμηνευσει ουτε την αποτομη νοητικη του επανασταση, ουτε την ψυχικη του εξελιξη, γενικοτερα ο ανθρωπος οπως τον εξεταζει η βιολογια ειναι ενα αναπηρο ον καθως ειναι μονο σωμα και χημικες διαδικασιες και δεν υπαρχει ψυχη, φυσιολογια της ψυχης και εξελιξη των βασικων οργανων και λειτουργιων της, ουτε αναφορες στην αλληλεπιδραση ψυχης και σωματος η ψυχης και νοησης

Κάτσε ρε φίλε... Τα δελφίνια και οι πίθηκοι είναι ανάπηρα όντα; Τα δελφίνια μετράνε, λύνουν πάζλ, οι πίθηκοι χρησιμοποιούν πέτρες για εργαλεία.. Αυτά δεν είναι ενδείξεις νόησης; Και τι είναι η νόηση και τι η ψυχή ακριβώς; Για να καταλαβαινόμαστε


quote:
γενικοτερα οταν η βιολογια και η φυσικη ανακαλυψουν πως ο ανθρωπος εχει ενα αορατο σωμα και πως αυτο εξελιχθηκε παραλληλα με το υλικο σωμα και πως οι δηθεν μεταλλαξεις που προξενησαν αλλαγες στη νοητικη εξελιξη του ανθρωπου ηταν ουσιαστικα παρεπομενα αλλαγων της φυσιολογιας του αορατου σωματος του τοτε θα εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη προσεγγιση στη βιολογια και στη θεωρια της εξελιξης

Μη βάζεις με τα βεβαιότητας το όταν. Μπορεί να είναι ΑΝ...Και μάλιστα απίθανο να ικανοποιηθεί


quote:
οι αρχαιοι γνωριζαν για το αορατο σωμα και τη φυσιολογια του και μας πληροφορησαν μεσα απο μυθους για την εξελιξη του και πως αυτη επηρρεασε την εξελιξη της νοησης

Οι αρχαίοι νόμιζαν ότι σκεφτόμαστε με την καρδιά και ότι ο εγκέφαλος είναι άχρηστος ή στην καλύτερη ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος... Δηλαδή άσχετα πράγματα


quote:
αποκλειεται γιατι οι μυθοι κανουν λογο για μεταφυτευση στον ανθρωπο μιας εξωτικης ουσιας που την συμβολισαν αλλοτε με την εννοια του ιερου πυρος αλλοτε με την εννοια του φιδιου (Εριχθονιος) και αλλοτε με την εννοια του απαγορευμενου καρπου της γνωσης (μηλου)...θνητοι δεν μπορουν να προκαλεσουν τετοιες αλλαγες στη φυσιολογια του αορατου σωματος του ανθρωπου, ουτε η σημερινη μας επιστημη θα ηταν ικανη να απομονωσει και να μεταμοσχευσει ενα μικροποσο αυτης της ενεργειας...

Ναι μόνο που ΔΕΝ μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει αυτή η ενέργεια. Όμως η αποδοχή της ύπαρξης Προμηθέα με τέτοια χαρακτηριστικά προκύπτει από τη βεβαιότητα ότι αυτή η ενέργεια υπάρχει. Κάτι τέτοιο δεν είναι δικαιολογημένο στα μάτια μου

quote:
αποψη μου πως οι υπερβολες των μυθων περι δρακων, χρυσομαλλων δερατων, τερατων κλπ ηταν πανεξυπνες αλληγοριες για να γινουν αντιληπτες απο οσους θα κατσουν με μερακι να σπασουν το τσοφλι του μυθου και να γευτουν την ψυχα του..δεν υπαρχει μυθος που να μην κρυβει αλληγοριες πισω απο τις οποιες υπαρχουν αναφορες τοσο στην εξελιξη της ανθρωποτητας οσο και την εξελιξη του ανθρωπου απο πνευματικη σκοπια.

Καλά πες οι δράκοι συμβόλιζαν κάτι...Η επίπεδη γη; Γιατί για να είμαστε ειλικρινείς, στον αρχαίο κόσμο, τη γη έπρεπε να την θεωρούσαν σφαιρική...τέσσερα άτομα; Λέω πολλούς;

quote:
η χημεια του εργαστηριου παραγει νεκρες υλες, η χημεια της φυσης παραγει εμψυχες υλες, το νερο, ο βραχος, το κρυο μεταλλο, κρυβουν μεσα τους ζωικη ενεργεια σε μικρες ποσοτητες, ανεβαινοντας τη σκαλα απο το μεταλλο η το ορυκτο, στο φυτο, στο ζωο, στον ανθρωπο, στο μακροκοσμικο ον, η ποσοτητα της ζωικης ενεργειας και οχι μονο αυξανει κατακορυφα...γι' αυτο τα χημικα φαγητα δεν εχουν καμια βιολογικη ενεργεια ενω αντιθετα τα φρεσκα φυσικα τροφιμα εχουν μεσα τους ιδιαιτερα μεγαλη...


Δηλαδή αν συντεθεί οργανισμός εργαστηριακά, ΛΕΩ ΕΓΩ, αυτό σημαίνει ότι κάνεις λάθος;


quote:
καμια σχεση, ο Σιτσιν κανει λογο για διαβολικους εξωγηινους απο καποιον αορατο πλανητη του ηλιακου συστηματος που χρησιμοποιουσαν τους ανθρωπους σαν εξορυκτες χρυσου, ειναι προφανες οτι στα αμερικανικα σπεις παλπ φικσιον διαβαζε κανεις καλυτερα σεναρια.

Η ιδέα του "κάτι από έξω" που "άλλαξε" την ανθρωπότητα είναι κοινή...

quote:
εγω αρκουμαι σε μια πιο αληθοφανη διηγηση καθως μεταχειριζομαι το σωμα γνωστων μυθων και οχι καποιων αγνωστων μυθων που ο Σιτσιν υποστηριζε οτι ελεγαν τα δικα του και αλλοι μεταφραστες ελεγαν οτι οι μεταφρασεις μονο αυτο που υποστηριζε ο Σιτσιν δεν ελεγαν...λολ

Σωστό, όμως δε με έπεισες ότι ερμηνεύεις σωστά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 11:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
για να αρχισεις να βλεπεις την αρχαια μυθολογια καπως διαφορετικα απο καποια εξυπνα παραμυθακια που καποιοι φανταστηκαν για να περνανε τις ωρες τους τις κρυες νυχτες του χειμωνα...

θα πρεπει πρωτα να συμφωνησεις μαζι τους οτι υπαρχει αορατο σωμα στον ανθρωπο, ψυχη, οτι υπαρχουν μακροκοσμικα οντα και Θεος πανω απ'αυτα, ο Διας δηλαδη ως πατηρ Θεων και ανθρωπων, στη συνεχεια μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις το μυθο του Προμηθεα με αλλο ματι γιατι αφενος δεν θα χεις προβλημα να δεχτεις οτι ειναι μακροκοσμικο ον (αφου ηταν συχνα καλεσμενος στον Ολυμπο εξαλλου), αφετερου δεν θα χεις προβλημα να ερευνησεις το ενδεχομενο αλληλεπιδρασης μακροκοσμικων οντων στην εξελιξη του ανθρωπου με τροπους που δεν αφορουν τοσο τη βιολογια του παχυλου σωματος αλλα αυτη του αορατου...

γιατι οι αρχαιοι μιλουσαν κωδικα για ιερα πυρα που αλλαξαν τη ζωη της ανθρωποτητας και για οφεις που η Αθηνα παρεδωσε να φυλασσονται στην Ακροπολη του ανθρωπου και αλλα ωραια τα οποια δεν εχουν κανενα νοημα αν δεν υπαρχει αορατο σωμα, αν δεν υφιστανται εξωτικες ενεργειες και μακροκοσμικα οντα...

μην υποτιμας τους αρχαιους ουτε καν στο θεμα της "επιπεδης γης": το οτι οι Πυθαγορειοι που ηταν μυημενοι γνωριζαν οτι τα ουρανια σωματα ειναι σφαιρες σχετιζεται με το οτι ο ιδρυτης τους ειχε περασει απο ολες τις μυστηριακες σχολες και απ'οτι φαινεται σε καποιες απ'αυτες μια τετοια γνωση δεν ηταν αγνωστη αλλα δεν ηταν και κοινοποιησιμη γιατι υπηρχαν εποχες που ο απλος λαος θα κοροιδευε οποιον ισχυριζοταν για σφαιρα με τη "λογικη" οτι πως δεν πεφτουν κατω οσοι βρισκονται στο αναποδο ημισφαιριο...οταν αναπτυχθηκαν συνολικα τα γραμματα και οι τεχνες τοτε μια τετοια γνωση θεωρηθηκε οτι θα μπορουσε να κοινοποιηθει..

οι Ορφικοι για παραδειγμα γνωριζαν για το μπιγκ μπανγκ, ονομαζαν το απειροστικο σωματιδιο που ετεινε να γινει υλη αλλα ποτε δεν γινοταν, σε αυγο του κοσμου που περιειχε μεσα του τα σπερματα ολων των οντων, το οποιο τελικα διεραγη και ξεπεταχτηκε απο μεσα του ο Φανης, ενας παραγων που φανερωσε ολα τα πραγματα και τα οντα που πριν ηταν κρυμενα μεσα στο αυγο...εμμεση αλλα ξεκαθαρη αναφορα δηλαδη στην εκρηξη η οποια γεννησε τον κοσμο απο ενα απειροστικο σημειο...

για να μην υπαρχουν αμφιβολιες το αυγο αναπαυοταν προ της υπαρξης του κοσμου στην αγκαλια της Νυχτας (δηλαδη σε καποιο χαος περα απο χωρο και χρονο), οταν διεραγη ξεπεταχτηκε ο Φανης και ο κοσμος ηρθε σε εκδηλωση...

υπαρχουν ομως δειγματα ακομη πιο εντυπωσιακων γνωσεων: οι Στωικοι πιστευαν πως το συμπαν ξεκινησε με μια μεγαλη εκρηξη (μπιγκ μπανγκ) και θα τελειωσει με την εκπυρωση των παντων (μπιγκ κραντς, θεωρια της μεγαλης συνθλιψης) για να ξαναρχισει μετα νεος κυκλος νεου συμπαντος κοκ...τη θεωρια περι αεναης δημιουργιας και καταστροφης του συμπαντος συνανταμε και στον αρχεγονο Ινδουισμο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 23:02:47  Εμφάνιση Προφίλ
Αν η Αγία Γραφή γνώριζε τα της προελεύσεως του ανθρώπου , θα γνώριζε και τα του ανθρώπου...

Καμμιά όμως "γνωριμία" με το υποκείμενο άνθρωπος δεν έχει ... ΚΑΜΜΙΑ!!!

Απο πουθενά δεν προκύπτει αυτό και η αγωνία των ιθυνόντων είναι πλέον μεγάλη και δεν είναι τυχαίες οι ιστοσελίδες τους , που προσπαθουν να ενσωματώσουν γνώσεις της Ψυχολογίας στο γενικότερο πλαίσιο της κοσμοθεωρίας του .... επειδή γνωρίζουν ότι όπου νά'ναι θα ευτελισθούν στις συνειδήσεις του κόσμου...του νέου κόσμου που αναζητούν πειστικά επιχειρήματα...!!!

Μιλούν για κάτι που έχουν παντελή άγνοια , για κάτι που ούτε η σκέψη τους μπορεί να προσεγγίσει...μόνο η φαντασία τους είναι υπερμεγέθης και λεγοντας ένα ψέμμα τόσα χρόνια , το πίστεψαν ως αλήθεια...!!!

Εδώ και ενώ πολλοί απο "αυτους" -πνευματικούς πατέρες- μιλούσαν για ασυναρτησίες των Αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων , στην συνέχεια το άλλαξαν το τροπάριο αλλα όσο και να το αλλάξουν δεν πρόκειται να ξεφύγουν απο αυτά που έρχονται και θα αποκαλύπτονται δια μέσου της γνώσης πλέον των ανθρώπων...!!!

Αλλα την συζήτηση την αποφεύγουν , όπως ο "διάβολος το λιβάνι"...!!!

Λογικό!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 00:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:
Αν η Αγία Γραφή γνώριζε τα της προελεύσεως του ανθρώπου , θα γνώριζε και τα του ανθρώπου...

Καμμιά όμως "γνωριμία" με το υποκείμενο άνθρωπος δεν έχει ... ΚΑΜΜΙΑ!!!



εχεις διαβασει τον Ιωβ και το Ασμα Ασματων;

αριστουργηματα της παγκοσμιας λογοτεχνιας ειναι και βεβαια δεν γραφει αριστουργηματα καποιος που δεν γνωριζει τα του ανθρωπου...

ολες οι αρχαιες παραδοσεις (μαζι και η εβραικη) ειναι απαυγασματα σοφιας και αποτελουν τη συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας...

quote:
Απο πουθενά δεν προκύπτει αυτό και η αγωνία των ιθυνόντων είναι πλέον μεγάλη και δεν είναι τυχαίες οι ιστοσελίδες τους , που προσπαθουν να ενσωματώσουν γνώσεις της Ψυχολογίας στο γενικότερο πλαίσιο της κοσμοθεωρίας του .... επειδή γνωρίζουν ότι όπου νά'ναι θα ευτελισθούν στις συνειδήσεις του κόσμου...του νέου κόσμου που αναζητούν πειστικά επιχειρήματα...!!!


οι ιθυνοντες ειναι και ασχετοι συν τοις αλλοις για την οντως μυστηριακη χριστιανικη διδασκαλια, απλα προσπαθουν να διασωσουν μια ερμηνεια της..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 00:35:31  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

quote:
εχεις διαβασει τον Ιωβ και το Ασμα Ασματων;

αριστουργηματα της παγκοσμιας λογοτεχνιας ειναι και βεβαια δεν γραφει αριστουργηματα καποιος που δεν γνωριζει τα του ανθρωπου...

ολες οι αρχαιες παραδοσεις (μαζι και η εβραικη) ειναι απαυγασματα σοφιας και αποτελουν τη συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας...


Μόνον εσύ ή κάποιος σαν και σένα θα μπορούσε να πει μια τέτοια ανοησία.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 01:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
macedon,

-Όταν οι Εβραίοι έλεγαν ότι τον άνθρωπο τον έπλασε ο Θεός, οι δικοί μας πρόγονοι έλεγαν ότι ο Δευκαλίωνας πέταγε πέτρες και φυτρώναμε.
-Όταν ο Θεός των Εβραίων απατούσε από τους Εβραίους να μη θυσιάζουν ανθρώπους αλλά πτηνά ή ζώα, οι δικοί μας θεοί τους ζητούσαν να θυσιάζουν και ανθρώπους.
-Όταν ο Θεός των Εβραίων, εμφανίστηκε να τους βοηθήσει.....ο δικός μας ο Δίας τιμωρούσε τον Προμηθέα με έναν απεχθή τρόπο επειδή έφερε στους ανθρώπους τη φωτιά.
-Όταν ο Θεός των Εβραίων απαγόρευε την αιμομιξία......ο δικός μας ο Δίας δεν έχει αφήσει ούτε αδελφή ούτε κόρη....αμάμητη....

-Αν εσύ τώρα δε βλέπεις σοφία στην Εβραϊκή θρησκεία του π.Χ. συγκρίνοντάς την με τις άλλες θρησκείες της εποχής, τότε που την βρίσκεις? μήπως στην αρχαία μας θρησκεία?

Όντως τα κείμενα του Ιωβ και το Άσμα Ασμάτων, είναι καταπληκτικά!


ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 02:10:37  Εμφάνιση Προφίλ
Το είπα παραπάνω.

"Μόνον εσύ ή κάποιος σαν και σένα θα μπορούσε να πει μια τέτοια ανοησία."

Και έσπευσες να το επιβεβαιώσεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 08:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

quote:
εχεις διαβασει τον Ιωβ και το Ασμα Ασματων;

αριστουργηματα της παγκοσμιας λογοτεχνιας ειναι και βεβαια δεν γραφει αριστουργηματα καποιος που δεν γνωριζει τα του ανθρωπου...

ολες οι αρχαιες παραδοσεις (μαζι και η εβραικη) ειναι απαυγασματα σοφιας και αποτελουν τη συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας...


Μόνον εσύ ή κάποιος σαν και σένα θα μπορούσε να πει μια τέτοια ανοησία.


macedon



το εχουνε πει και τυποι οπως ο Γιουνγκ, ο Κερενυι, ο Τζοζεφ Καμπελ και αλλοι...

ο Γουιλ Ντυραν στην πασιγνωστη Ιστορια του Πολιτισμου του πλεκει τα εγκωμια στο βιβλιο του Ιωβ και στον ανωνυμο συγγραφεα του...

για το Ασμα Ασματων δεν το συζηταμε, παγκοσμιως χαρακτηριζεται ενα αριστουργημα της ερωτικης λογοτεχνιας με μυστικιστικες προεκτασεις..

ουδολως τυχαια το μεταγραψε λογοτεχνικα ο Σεφερης στα νεα ελληνικα το 1963 θεωροντας το κορυφαιο κειμενο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 08:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

macedon,

-Όταν οι Εβραίοι έλεγαν ότι τον άνθρωπο τον έπλασε ο Θεός, οι δικοί μας πρόγονοι έλεγαν ότι ο Δευκαλίωνας πέταγε πέτρες και φυτρώναμε.
-Όταν ο Θεός των Εβραίων απατούσε από τους Εβραίους να μη θυσιάζουν ανθρώπους αλλά πτηνά ή ζώα, οι δικοί μας θεοί τους ζητούσαν να θυσιάζουν και ανθρώπους.
-Όταν ο Θεός των Εβραίων, εμφανίστηκε να τους βοηθήσει.....ο δικός μας ο Δίας τιμωρούσε τον Προμηθέα με έναν απεχθή τρόπο επειδή έφερε στους ανθρώπους τη φωτιά.
-Όταν ο Θεός των Εβραίων απαγόρευε την αιμομιξία......ο δικός μας ο Δίας δεν έχει αφήσει ούτε αδελφή ούτε κόρη....αμάμητη....

-Αν εσύ τώρα δε βλέπεις σοφία στην Εβραϊκή θρησκεία του π.Χ. συγκρίνοντάς την με τις άλλες θρησκείες της εποχής, τότε που την βρίσκεις? μήπως στην αρχαία μας θρησκεία?

Όντως τα κείμενα του Ιωβ και το Άσμα Ασμάτων, είναι καταπληκτικά!



τοσο η ελληνικη παραδοση (οι αρχαιοι μυθοι), η εβραικη παραδοση, η αιγυπτιακη, η περσικη, η ινδικη και ολες σχεδον οι παραδοσεις αποτελουν τη συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας και απηχουν γνωσεις που διασωθηκαν απο παλιοτερους κυκλους πολιτισμων και που αναφερονται κρυπτικα στη Θεογονια (γεννηση των Θεων η Αγγελων), στην Κοσμογονια και την Ανθρωπογονια...

οι γνωσεις αυτες προηλθαν ειτε μεσω των Αγγελων σε παλαιοτερους κυκλους ειτε μεσω του Αγιου Πνευματος στον παροντα κυκλο, ολες οι παραδοσεις λοιπον αυτες και οχι μονο η εβραικη εχουν θεοπνευστια, οι Εβραιοι δεν ειχαν το αποκλειστικο κοπυραιτ της επικοινωνιας με το θειο, καθε ευσεβης ανθρωπος ανεξαρτητου φυλης και εποχης ειχε και εχει αυτο το προνομιο υπο προυποθεσεις, για παραδειγμα μεταξυ των αρχαιων ο Σωκρατης, ο Ηρακλειτος και ο Ορφεας που κανονικα θα επρεπε να θεωρουνται αγιοι...

ο Ισραηλ αναφερεται λοιπον στους ευσεβεις ανθρωπους καθε εποχης και λαου που εχουν κληση προς το θειο, ταυτιστηκε ομως λανθασμενα με τον ιστορικο λαο των Εβραιων...ο Ιακωβ που εγινε Ισραηλ αποτελει ενα σταδιο πνευματικο που κερδηθηκε απο την ανθρωποτητα, ο Ιακωβ ομως δεν ηταν Εβραιος, ηταν οι Ιακωβ που γιναν οι Ισραηλ και που ηταν διαμοιρασμενοι μεταξυ ολων των αρχαιων εθνων..οι εβραικες γραφες την ιστορια της ανθρωποτητας και την πνευματικη οδυσσεια της την προβαλλαν στην ιστορια του δικου τους λαου...

το ιδιο ισχυει και στην ελληνικη παραδοση, ο Θησεας για παραδειγμα που ειναι το αντιστοιχο του Ιακωβ, δεν ηταν Ελληνας...ηταν οι ανθρωποι τυπου Θησεα-Ιακωβ που υπηρχαν μοιρασμενοι μεταξυ ολων των αδαμικων εθνων...τοσο το προτυπο του Θησεα που νικαει το Μινωταυρο στον εσωτερικο του λαβυρινθο οσο και του Ιακωβ που εγινε Ισραηλ αφου παλαιψε με καποιον Αγγελο αναφερονται στον πνευματικο ανθρωπο ο οποιος πορευεται πλεον συμφωνα με τα κελευσματα της ψυχης του (η κλιμακα του Ιακωβ και η Αριαδνη με το νημα της) και οχι με βαση τους λογισμους της φθορας...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 30/08/2010 08:56:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 10:57:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αν η Αγία Γραφή γνώριζε τα της προελεύσεως του ανθρώπου , θα γνώριζε και τα του ανθρώπου...

Καμμιά όμως "γνωριμία" με το υποκείμενο άνθρωπος δεν έχει ... ΚΑΜΜΙΑ!!!



εχεις διαβασει τον Ιωβ και το Ασμα Ασματων;

αριστουργηματα της παγκοσμιας λογοτεχνιας ειναι και βεβαια δεν γραφει αριστουργηματα καποιος που δεν γνωριζει τα του ανθρωπου...

ολες οι αρχαιες παραδοσεις (μαζι και η εβραικη) ειναι απαυγασματα σοφιας και αποτελουν τη συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας...

quote:
Απο πουθενά δεν προκύπτει αυτό και η αγωνία των ιθυνόντων είναι πλέον μεγάλη και δεν είναι τυχαίες οι ιστοσελίδες τους , που προσπαθουν να ενσωματώσουν γνώσεις της Ψυχολογίας στο γενικότερο πλαίσιο της κοσμοθεωρίας του .... επειδή γνωρίζουν ότι όπου νά'ναι θα ευτελισθούν στις συνειδήσεις του κόσμου...του νέου κόσμου που αναζητούν πειστικά επιχειρήματα...!!!


οι ιθυνοντες ειναι και ασχετοι συν τοις αλλοις για την οντως μυστηριακη χριστιανικη διδασκαλια, απλα προσπαθουν να διασωσουν μια ερμηνεια της..


Συνδίκτυε Αριστοτέλη καλημέρα...!!!

Δεν θέλω εκ των προτέρων να ακυρώσω , ούτε "κόμμα" απ'οσα κατέθεσες , θα σου πώ μόνο τούτο:

Το γεγονός , ότι οι Αρχαίοι μας πρόγονοι , ασχολήθηκαν με τον άνθρωπο και διετύπωσαν με πολύ εύστοχο τρόπο -κατα την γνώμη μου- πολλές απόψεις - θεωρίες , αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι διετύπωσαν απόψεις επι πρωτογενών αλλα και θεματικών λειτουργιών του ανθρώπου καταστατικής μορφής...

Όντως "έδειξαν" τον δρόμο και όντως "νοηματοδότησαν" τους νεότερους...

Ως νεότεροι όμως σε καμμιά περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν οι "ιθύνοντες" οποιασδήποτε Θρησκείας και του Χριστιανισμού εν προκειμένω...!

Δές τις επίσημες ιστοσελίδες των "απανταχού ευρισκομένων εν Ελλάδι Χριστιανών- και θα καταλάβεις την "πρεμούρα" που τους έχει πιάσει να ενσωματώσουν γνώσεις και στοιχεία της ψυχολογίας στο εν γένει ιδεολογικό τους "ιδεολόγημα"...και θα καταλάβεις πολύ εύκολα την γύμνια αλλα και την ένδεια γνώσεων των φερομένων ως "ειδικών"...!!!

Ωστόσο και επειδή δεν θέλω να ακυρώσω -όπως είπα και πιο πάνω- εκ των προτέρων οποιαδήποτε άποψή σου , αναμένω να μου "υποδείξεις"...που και και σε ποιό σημείο αναφέρονται τέτοιες γνώσεις στα "ιερά βιβλία"...!!!

Άποψή μου είναι , να μην ψάξεις διότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ...με το περιθώριο του 0,0000001% να κάνω λάθος αναμένω και θα τοποθετηθώ!!!

Καλή σου μέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 10:59:38  Εμφάνιση Προφίλ
Αριστοτέλης...

-τοσο η ελληνικη παραδοση (οι αρχαιοι μυθοι), η εβραικη παραδοση, η αιγυπτιακη, η περσικη, η ινδικη και ολες σχεδον οι παραδοσεις αποτελουν τη συλλογικη μνημη της ανθρωποτητας και απηχουν γνωσεις που διασωθηκαν απο παλιοτερους κυκλους πολιτισμων και που αναφερονται κρυπτικα στη Θεογονια (γεννηση των Θεων η Αγγελων), στην Κοσμογονια και την Ανθρωπογονια...


Αυτές -αν αυτό εν-νοείς- δεν αποτελούν γνώση του ψυχολογικού υποκειμένου...απλά επισημαίνω -κατ'αρχάς- κάποια πράματα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 15:18:50  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]
1) τα μακροκοσμικα οντα, δηλαδη τους Αγγελους των Χριστιανων και τους Θεους των αρχαιων (που ειναι ενα και το αυτο), τους δημιουργησε ο ιδιος ο Θεος προ του υλικου συμπαντος, το φως στο οποιο οδηγησε το γεννηθητω της Γεννεσης ηταν οι ιδιοι οι Αγγελοι...
[quote]

το φως ειναι υλη (ή εαν δεν σου αρεσει αυτο, δεν υπαρχει φως χωρις υλη) ή εννοεις καποιο αλλο "φως" ?

[quote]
2) ο τοπος διαμονης τους ηταν αρχικα η πρωτη δημιουργια, η νοητη, που προηγηθηκε του υλικου μας συμπαντος και που ηταν ο πλατωνικος κοσμος των ιδεων και των αρχετυπων... αργοτερα οταν δημιουργηθηκε το υλικο συμπαν καποιοι απο τους Αγγελους εισηλθαν σ'αυτο και ανελαβαν τη διοικηση και τις ευρυθμες λειτουργιες συγκεκριμενων τομεων του...
[quote]

τι εννοεις η "νοηση" ? υπαρχει νοηση χωρις ανθρωπο αραγε ? εαν δεν υπηρχαμε θα υπηρχαν θεοι ? και πως αποδεικνυεται κατι τετοιο ?
τωρα αυτο το ανελαβαν τη διοικηση ... με ζαλιζει λιγο .. και εξηγω
δηλαδη κατι σα περιφεριαρχες ? στρατηγοι ? νομαρχες ???
και δηλαδη ? αυτα τα οντα τις νοησης δεν ειχαν τι να κανουν και ειπαν να παιξουν Stratego σε πολλαπλες διαστασεις ?
σορυ αλλα μου φαινεται πολυ πεζο , το γεγονος οτι ανωτερα ΟΝΤΑ (που δεν ειναι οντα αλλα κατι αλλο) απο "βαρεμαρα"
δημιουργουν κοσμους , τους χωριζουν και τους βαζουν να φαγωνονται μεταξυ τους και αυτοι να χαζευουν ????

[quote]
3) το σωμα των Αγγελων ειναι αιθεριο και δεν αποτελειται απο μικροσωματιδια οπως τα υλικα σωματα αλλα αποτελειται απο δυο θεμελιωδεις δυναμεις και την αναμιξη τους...η μια απ'αυτες λεγεται φως και η αλη σκοταδι, η μια γιανγκ και η αλλη γιν...η μια ειναι νους, η αλλη ουσια εντος της οποιας εκδηλουται ο νους, η δε αλληλεπιδραση τους δημιουργει
τη ζωη...
[quote]

ο αιθερας τι στο καλο ειναι ? ο γνωστος αιθερας ειναι μερος του υλικου κοσμου ... αρα ειναι υλικα οντα ?
ή εννοεις κατι αλλο με τον αιθερα ? (αλλο αιθερας αλλο πλασμα? )

εαν δεν αποτελειτε απο σωματιδια απο τι αποτελειτε ? απο κατι αλλο που δεν εχουμε ανακαλυψει ?

οι δυναμεις δεν υπαρχουν απο μονες τους αλλα ειναι αποτελεσμα "συχετισμων" (δεν ειναι σωστη η λεξη αλλα δεν βρισκω αλλη) της υλης , τι εννοες ? ακομη και την βαρυτητα την συνδεουμε με τα "βαρυτονια" , οπως το φως με τα "φωτονια" κτλπ αρα εχουμε την αναγκη για σωματιδια και παλι !!!! δυναμη ασκει ενα σωμα σε καποιο αλλο ? μηπως και παλι εννοεις κατι αλλο ?

την ζωη την δημιουργει μια συγκεκριμενη συνθεση απο σωματιδια , δυσκολη να την πετυχεις , οχι ομως αδυνατη

[quote]
> η δικη μας υλη προηλθε απο την εξωτερικευση του γιν, της πρωταρχικης ουσιας που περιειχε δυναμει τα σπερματα της υλης δικην ορφικου αυγου η απειροστικου σωματιδιου προ μπιγκ μπανγκ...


>... δεν μπορει να διαπιστωθει απο επιστημονες επειδη προς το παρον δεν εχουν τα καταλληλα εποπτικα οργανα να ανιχνευσουν μια τετοια εξωτικη υλη που ουσιαστικα δεν βρισκεται στη διασταση μας...

[quote]

ειναι ευκολο να παιρνω οτι θελω απο οποια θεωρια / διδασκαλια / επιστημη θελω και να κανω διαλεξη , ομως αυτο λεγετε ψευδοεπιστημη και την βρισκουμε παντου πλεον καθως πουλαει και "ειναι πολλα τα λεφτα ΑΡΙ"

εξωτικη υλη ? να ζητησω εξηγηση ? οκ το αφηνω αυτο

διαστασεις ? πως αντιλαμβανεσαι τις διαστασεις ? ας πουμε ως δωματια με πορτες που ανοιγω μια και μπαινω σε αλλη διασταση ?
θεωρεις οτι οντα ανωτερης διαστασης μπορουν να επισκευθουν κατωτερες διαστασεις ? (εαν δεχτουμε την οποια υπαρξη τους) και πως θα γινοταν αυτο ?
και αντε και γινοταν , πως τα κατωτερα θα ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ τα ανωτερα ? και θα επικοινωνουσαν κιολας ?

οκ μπορεις η "ανθρωπινη" επιστημη που εχουμε σημερα να σου φαινεται "λιγη" και να την κατηγορεις , αλλα βαση αυτης εχουμε φτασει οπου φτασαμε και βαση αυτης εξηγουμε οτι εξηγουμε , αρα εαν αυτα τα οντα θελαν να ερθουν σε επαφη μαζι μας θα επρεπε ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ να χρησιμοποιησουν ωστε να επικοινωνησουν μαζι μας ... αλλα κατι τετοιο δεν ειδα να λες

επισης το γεγονος οτι ΑΠΑΙΤΕ ΠΙΣΤΗ σε καποια πραγματα για να γινει αποδεκτη η θεωρια σου (ειναι δικη σου ? αραγε ?) δεν ειναι και οτι καλυτερο .... δεν το βλεπεις ? ...
γιατι πολυ απλα το ιδιο μπορει να ισχυρησει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ για να πουλησει (με ή ανευ κερδους) την δικη του θεωρια , και οπως λεει και
το μυνημα στο πατο απο το ποστ μου , δεν θελω να ΠΙΣΤΕΥΩ θελω να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ τοσο κακο ειναι αυτο αραγε ?

Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εκτος απο την επιστημονικη μεθοδο ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ οπου εκει δεν χρειαζεται να πιστευεις ΤΙΠΟΤΑ ... και εαν δεν σου αρεσει μια ΑΠΟΔΕΙΞΗ ειναι στο χερι σου να ΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΗ !!! αλλα οταν το ακουτε αυτο βγαζετε σπυρακια και δεν εχω καταλαβει το ΓΙΑΤΙ ... δεν ειναι το ποιο φυσικο και φυσιολογικο ? ακομη και ο θεος για να με σωσει απαιτει να του ΑΠΟΔΕΙΞΩ την πιστη μου ....

σε ευχαριστω για την ενημερωση , ενδιαφεροντα τα οσα αναφερει... αλλα ΔΕΝ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2010, 15:58:36  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά δεν αντι-τίθεμαι σε κανέναν και σε καμμιά άποψη , στο κάτω -κάτω ενδεχομένως κάποια πράματα μελλοντικά να αποδειχθούν ως αληθή...μπορεί λέω...μπορεί και όχι..προσωπικά δεν γνωρίζω..!!!

Εκείνο που λέω , ειναι ότι δεν μπορεί κάποιος ή κάποιοι ... όποιοι και αν είναι αυτοί να μιλούν για θεούς και διαβόλους και σατανάδες ενώ έχουν παντελή άγνοια για τον άνθρωπο...πόσο απλά να το πώ για να μπορέσει κάποος να το καταλάβει..ΠΟΣΟ..???

Δεν γνωρίζει κάποιος για την "ρόδα" και γνωρίζει για το αυτοκίνητο...ή μάλλον θέλει να αναφέρεται ως γνώστης της λειτουργίας του αυτοκινήτου...αλλα εδώ στην Ελλάδα , όπως είπε και ο Τσαρούχης "ότι δηλώσεις είσαι"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 00:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Κάτσε ρε φίλε... Τα δελφίνια και οι πίθηκοι είναι ανάπηρα όντα; Τα δελφίνια μετράνε, λύνουν πάζλ, οι πίθηκοι χρησιμοποιούν πέτρες για εργαλεία.. Αυτά δεν είναι ενδείξεις νόησης; Και τι είναι η νόηση και τι η ψυχή ακριβώς; Για να καταλαβαινόμαστε

Καλά σου λέει.....προχθές που έπαιζα κρυφτό με ένα δελφίνι, μετρούσε 5-5 μέχρι το 100!

quote:
IndustrialAngel:
Οι αρχαίοι νόμιζαν ότι σκεφτόμαστε με την καρδιά και ότι ο εγκέφαλος είναι άχρηστος ή στην καλύτερη ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος... Δηλαδή άσχετα πράγματα

Kαλά σου λέει....
'Ω κόραξ, αληθώς φωνή μεν ην σοι, νουν δ' ούκ είχες!

Από τα δισεκατομμύρια είδη της πανίδας που έχουν περάσει από τη γη, μόνο ο άνθρωπος ήταν αυτός που δημιούργησε πολιτισμό.
Κανένα άλλο είδος......τυχαίο? ....δε νομίζω!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 31/08/2010 00:04:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 02:30:29  Εμφάνιση Προφίλ
Τα ίδια και τα ίδια ΔΕΙΛΑ επιχειρήματα ευρωπαίε... 8000 φορές ζήτσα τον ορισμό της νόησης...


Τα ζώα είτε σου αρέσει είτε όχι κάνουν ΛΟΓΙΚΟΥΣ συνειρμούς και θυμούνται πράγματα... Πειράματα που γίνονται ΚΑΘΕ μέρα το αποδεικνύουν...Μέχρι και τα χταπόδια μπορούν, πολύ περισσότερο τα ανώτερα θηλαστικά...

Θα παρουσιάζα πλούτο στοιχείων ΞΑΝΑ αλλά επειδή δεν ξέρεις αγγλικά σου δίνω μόνο ένα ελληνικό

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1091025

Ένα σκαλί χωρίζει την ανθρώπινη ευφυΐα από αυτή των δελφινιών

Λονδίνο
Τα δεύτερα εξυπνότερα πλάσματα στον πλανήτη είναι τα δελφίνια, γεγονός που επιβεβαιώνεται και από νεότερες επιστημονικές έρευνες. Αρκετοί επιστήμονες διατυπώνουν πλέον την τολμηρή πρόταση τα θηλαστικά της θάλασσας να αντιμετωπίζονται πλέον ως «μη ανθρώπινα πρόσωπα».

Οι μέχρι τώρα έρευνες πάνω στη συμπεριφορά των δελφινιών έχουν δείξει ότι αυτή είναι παρόμοια με την ανθρώπινη, όσον αφορά την επικοινωνία, και υπέρτερη γενικά των χιμπατζήδων.

Το συμπέρασμα αυτό υποστηρίζεται και από την ανατομική έρευνα που δείχνει ότι ο εγκέφαλος του δελφινιού έχει πολλά χαρακτηριστικά που σχετίζονται με την ανώτερη νοημοσύνη.

Όπως αναφέρουν οι Times του Λονδίνου, αρκετοί επιστήμονες θεωρούν ηθικά απαράδεκτο να κρατούνται τόσο έξυπνα πλάσματα φυλακισμένα σε ενυδρεία ψυχαγωγικών πάρκων ή να φονεύονται σκοπίμως για τροφή ή κατά λάθος από τους ψαράδες.

«Πολλοί εγκέφαλοι δελφινιών είναι μεγαλύτεροι από τους δικούς μας και, αναλογικά με το μέγεθος του σώματός τους, έρχονται δεύτεροι μετά τους ανθρώπινους» δήλωσε η ζωολόγος Λόρι Μαρίνο του πανεπιστημίου Έμορι της Ατλάντα.

Η ερευνήτρια έχει μέσω μαγνητικών τομογραφιών «χαρτογραφήσει» τους εγκεφάλους των δελφινιών και τους έχει συγκρίνει με αυτούς των άλλων πρωτευόντων (ανθρώπων και πιθήκων), αποκαλύπτοντας ότι τα δελφίνια έχουν εντυπωσιακά μεγάλη αναλογία νεοφλοιού, του εξελικτικά πιο σύγχρονου και προχωρημένου τμήματος του εγκεφάλου, στο οποίο εδράζονται οι ανώτερες νοητικές λειτουργίες.

Εδώ και χρόνια τα δελφίνια είχαν θεωρηθεί τα εξυπνότερα ζώα μετά τον άνθρωπο, όμως ορισμένοι επιστήμονες πρόσφατα τα υποβίβασαν κάτω από τους χιμπατζήδες, καθώς έρευνες έδειξαν ότι οι εξυπνότεροι πίθηκοι μπορούν να φτάσουν τη νοημοσύνη τρίχρονων παιδιών.

Πρόσφατα, όμως, νέες συμπεριφορικές μελέτες ήλθαν να επιβεβαιώσουν ότι τα δελφίνια ξεπερνούν τους χιμπατζήδες σε εξυπνάδα και μάλιστα υποστηρίζουν ότι έχουν ξεχωριστές προσωπικότητες, ισχυρή αίσθηση του εαυτού τους, ενώ μπορούν να σκεφτούν ακόμα και για το μέλλον.

Επιπλέον, αποδείχτηκε ότι το ένα δελφίνι μαθαίνει από το άλλο νέες μορφές συμπεριφοράς, ένα σημείο-κλειδί για την εμφάνιση «πολιτισμού».

Η Νταϊάνα Ράις, καθηγήτρια ψυχολογίας του κολεγίου Χάντερ του Πανεπιστημίου της Ν.Υόρκης, έδειξε ότι τα δελφίνια μπορούν να αναγνωρίσουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη και να τον χρησιμοποιήσουν για να δουν διάφορα μέρη του σώματός τους. Επίσης αποκάλυψε ότι τα δελφίνια μπορούν να μάθουν μια συμβολική γλώσσα.

Αλλες έρευνες έδειξαν ότι τα δελφίνια μπορούν να λύσουν δύσκολα προβλήματα, ενώ όσα ζουν ελεύθερα στη θάλασσα, μπορούν να συνεργαστούν με τρόπους που υποδηλώνουν πολύπλοκες κοινωνικές δομές και υψηλού επιπέδου συναισθηματικές αντιδράσεις.

Οι Μαρίνο και Ράις θα παρουσιάσουν τα νέα ευρήματά τους σε μια επιστημονική συνδιάσκεψη στην Καλιφόρνια τον επόμενο μήνα και αναμένεται να καλέσουν την επιστημονική κοινότητα να αναγνωρίσει ως ανήθικη την κακομεταχείριση των δελφινιών.
--------------------

Αυτά μαθαίνουμε από την επιστήμη σήμερα... Εσύ μείνε στα δόγματα του κατηχητικού και στον Ιησού που δεν ήξερε ότι τα βρώμικα χέρια στο φαγητό αρρωσταίνουν τον άνθρωπο και ότι τα κοράκια αποηθηκεύουν τροφή. Όποιος άνθρωπος είχε κάποτε κατοικίδιο μπορεί να καταλάβει τι εννοώ όταν λέω ότι τα ζώα ΜΠΟΡΟΥΝ και σκέφτονται


Μάρκος κεφάλαιο 7

Μωϋσῆς γὰρ εἶπε· τίμα τὸν πατέρα σου καὶ τὴν μητέρα σου· καί· ὁ κακολογῶν πατέρα ἢ μητέρα θανάτῳ τελευτάτω· 11 ὑμεῖς δὲ λέγετε· ἐὰν εἴπῃ ἄνθρωπος τῷ πατρὶ ἢ τῇ μητρί, κορβᾶν, ὅ ἐστι, δῶρον, ὃ ἐὰν ἐξ ἐμοῦ ὠφεληθῇς, 12 καί οὐκέτι ἀφίετε αὐτὸν οὐδὲν ποιῆσαι τῷ πατρὶ αὐτοῦ ἢ τῇ μητρί αὐτοῦ, 13 ἀκυροῦντες τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ τῇ παραδόσει ὑμῶν ᾗ παρεδώκατε· καὶ παρόμοια τοιαῦτα πολλὰ ποιεῖτε. 14 Καὶ προσκαλεσάμενος πάντα τὸν ὄχλον ἔλεγεν αὐτοῖς· Ἀκούετέ μου πάντες καὶ συνίετε. 15 οὐδέν ἐστιν ἔξωθεν τοῦ ἀνθρώπου εἰσπορευόμενον εἰς αὐτὸν ὃ δύναται αὐτόν κοινῶσαι, ἀλλὰ τὰ ἐκπορευόμενά ἐστι τὰ κοινοῦντα τὸν ἄνθρωπον. 16 εἴ τις ἔχει ὦτα ἀκούειν ἀκουέτω. 17 Καὶ ὅτε εἰσῆλθεν εἰς οἶκον ἀπὸ τοῦ ὄχλου, ἐπηρώτων αὐτὸν οἱ μαθηταὶ αὐτοῦ περὶ τῆς παραβολῆς. 18 καὶ λέγει αὐτοῖς· Οὕτω καὶ ὑμεῖς ἀσύνετοί ἐστε; οὔπω νοεῖτε ὅτι πᾶν τὸ ἔξωθεν εἰσπορευόμενον εἰς τὸν ἄνθρωπον οὐ δύναται αὐτὸν κοινῶσαι; 19 ὅτι οὐκ εἰσπορεύεται αὐτοῦ εἰς τὴν καρδίαν, ἀλλὰ εἰς τὴν κοιλίαν, καὶ εἰς τὸν ἀφεδρῶνα ἐκπορεύεται, καθαρίζον πάντα τὰ βρώματα. 20 ἔλεγε δὲ ὅτι Τὸ ἐκ τοῦ ἀνθρώπου ἐκπορευόμενον, ἐκεῖνο κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον. 21 ἔσωθεν γὰρ ἐκ τῆς καρδίας τῶν ἀνθρώπων οἱ διαλογισμοὶ οἱ κακοὶ ἐκπορεύονται, μοιχεῖαι, πορνεῖαι, φόνοι, 22 κλοπαί, πλεονεξίαι, πονηρίαι, δόλος, ἀσέλγεια, ὀφθαλμὸς πονηρός, βλασφημία, ὑπερηφανία, ἀφροσύνη· 23 πάντα ταῦτα τὰ πονηρὰ ἔσωθεν ἐκπορεύεται καὶ κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον.

Έτσι λέει ο Χριστός... Η σημερινή ιατρική (καιη Παλαιά Διαθήκη που λέει να πλένουν τα χέρια τους στο Λεβιτικόν κεφάλαιο 14) τον διαψεύδουν.

Στρεβλή αντίληψη του κόσμου, τσιμεντωμένες αντιλήψεις,αποτέλεσμα; Εγωιστές και σάπιοι άνθρωποι...
---------------------
Πάρε και λίγο ακόμα να μαθαίνεις
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4556764


Έξω από τον σταθμό Μεντελεγέφσκαγια του μοσχοβίτικου Μετρό, στέκει το μπρούντζινο άγαλμα ενός αδέσποτου σκύλου. Και μέσα, στις αποβάθρες, είναι σύνηθες να βλέπεις αδέσποτους σκύλους να περιμένουν τον συρμό, να επιβιβάζονται μαζί με τους ανθρώπους σε αυτόν και να αναζητούν θέση να καθίσουν. Είναι αξιοπερίεργα τα (35.000) αδέσποτα της Μόσχας.
Αξιοπερίεργα όσο και η σχέση τους με τους (10.524.400) δίποδους κατοίκους της.

Τα «σκυλιά του Μετρό» είναι μια ξεχωριστή υποκατηγορία. «Εμφανίστηκαν για τον απλό λόγο ότι τους επιτρέπεται η είσοδος», λέει ο Αντρέι Νερόνοφ, ένας συγγραφέας και ειδικός στη συμπεριφορά των ζώων που έχει «δουλέψει» με την Κόνι, το μαύρο λαμπραντόρ του Βλαντίμιρ Πούτιν. Στους σταθμούς του Μετρό, επισημαίνει, ζουν, ιδιαίτερα τον χειμώνα, περίπου 500 αδέσποτα, αλλά μόνο καμιά 20αριά έχουν μάθει να χρησιμοποιούν το Μετρό. «Συνέβη σταδιακά, αρχικά ως ένας τρόπος να διευρύνουν την περιοχή τους. Αργότερα, έγινε τρόπος ζωής. Γιατί να πάνε με τα πόδια όταν μπορούν να μετακινηθούν με τις δημόσιες συγκοινωνίες;».

Και πώς προσανατολίζονται; «Με διάφορους τρόπους. Αντιλαμβάνονται πού βρίσκονται με τη μυρωδιά, αναγνωρίζοντας το όνομα του σταθμού από την ηχογραφημένη φωνή του εκφωνητή, από τα χρονικά μεσοδιαστήματα... Αν, για παράδειγμα, έρχεσαι κάθε Δευτέρα και ταΐζεις έναν σκύλο, τότε ο σκύλος αυτός θα ξέρει πότε είναι Δευτέρα και τι ώρα να σε περιμένει».


Edited by - IndustrialAngel on 31/08/2010 02:31:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 12:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Πρόσφατα, όμως, νέες συμπεριφορικές μελέτες ήλθαν να επιβεβαιώσουν ότι τα δελφίνια ξεπερνούν τους χιμπατζήδες σε εξυπνάδα και μάλιστα υποστηρίζουν ότι έχουν ξεχωριστές προσωπικότητες, ισχυρή αίσθηση του εαυτού τους, ενώ μπορούν να σκεφτούν ακόμα και για το μέλλον.

Mόνο αυτό?......προβλέπουν και το μέλλον!....είχαν στείλει και e-mail τότε στον Μπους, σχετικά με τους Δίδυμους Πύργους!...
δεν εισακούστηκαν όμως και να τα αποτελέσματα!....τώρα τελευταία στο διαδύκτιο έχει διαρρεύσει από τα δελφίνια, ότι κάποιο ηλικιωμένο δελφίνι που ζει ως ερημίτης σε μία θαλάσσια σπηλιά,
διάβασε μέσα από κάτι "σημάδια" (τα οποία δεν αποσαφηνίστηκε τι ακριβώς είναι), την ακριβή θέση του Μπιν Λάντεν....ήδη κλιμάκιο από τις Η.Π.Α. έχει αναλάβει την υπόθεση!

quote:
IndustrialAngel:
Επιπλέον, αποδείχτηκε ότι το ένα δελφίνι μαθαίνει από το άλλο νέες μορφές συμπεριφοράς, ένα σημείο-κλειδί για την εμφάνιση «πολιτισμού».

Έχουν μείνει πολύ πίσω!
Εγώ το καλοκαίρι πήγα σε ένα υποθαλάσσιο ξενοδοχείο που έχουν φτιάξει τα δελφίνια ειδικά κατασκευασμένο για εμάς τους ανθρώπους.
Έμεινα κατάπληκτος τόσο από τη φιλοξενία όσο και από τις συζητήσεις μαζί τους.
Μου αποκάλυψαν ότι προτίθενται να στείλουν δορυφόρο στο διάστημα, γιατί κάτι δεν πάει καλά τελευταία με τα όσα πιστεύαμε μέχρι σήμερα για τις μαύρες τρύπες, και για τον ηλιακό κύκλο.
Με πρόσβαλε και λίγο λέγοντάς μου:"όλο σε αντιφάσεις πέφτετε εσείς οι άνθρωποι.
Τη μια λέτε ότι ο ηλιακός κύκλος βρίσκεται σε 11ετή κλίμακα, την άλλη το παίρνετε πίσω.....θα πάμε εμείς τώρα για να εξακριβώσουμε το τι ακριβώς γίνεται εκεί πέρα."
....αλλά δεν πειράζει.

quote:
IndustrialAngel:
Η Νταϊάνα Ράις, καθηγήτρια ψυχολογίας του κολεγίου Χάντερ του Πανεπιστημίου της Ν.Υόρκης, έδειξε ότι τα δελφίνια μπορούν να αναγνωρίσουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη και να τον χρησιμοποιήσουν για να δουν διάφορα μέρη του σώματός τους. Επίσης αποκάλυψε ότι τα δελφίνια μπορούν να μάθουν μια συμβολική γλώσσα.

Σοβαρά? τέτοιο κατόρθωμα?....να κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε για πρωθυπουργό!

quote:
IndustrialAngel:
Αλλες έρευνες έδειξαν ότι τα δελφίνια μπορούν να λύσουν δύσκολα προβλήματα, ενώ όσα ζουν ελεύθερα στη θάλασσα, μπορούν να συνεργαστούν με τρόπους που υποδηλώνουν πολύπλοκες κοινωνικές δομές και υψηλού επιπέδου συναισθηματικές αντιδράσεις.

Εμένα στα μαθηματικά στο σχολείο ένα δελφίνι με βοηθούσε!

-Να προσθέσω ακόμη ότι έχουν δημοκρατικό καθεστώς και ότι το κοινοβούλιό τους απαρτίζεται από 150 βουλευτές.

quote:
IndustrialAngel:
Οι Μαρίνο και Ράις θα παρουσιάσουν τα νέα ευρήματά τους σε μια επιστημονική συνδιάσκεψη στην Καλιφόρνια τον επόμενο μήνα και αναμένεται να καλέσουν την επιστημονική κοινότητα να αναγνωρίσει ως ανήθικη την κακομεταχείριση των δελφινιών.

Ενώ αν τρωγόταν το κρέας τους, όπως του σολομού για παράδειγμα.....θα καλούσαν τη Βέφα σε ένα συνέδριο-διαγωνισμό, για συνταγές....

quote:
IndustrialAngel:
Αυτά μαθαίνουμε από την επιστήμη σήμερα... Εσύ μείνε στα δόγματα του κατηχητικού και στον Ιησού που δεν ήξερε ότι τα βρώμικα χέρια στο φαγητό αρρωσταίνουν τον άνθρωπο και ότι τα κοράκια αποηθηκεύουν τροφή. Όποιος άνθρωπος είχε κάποτε κατοικίδιο μπορεί να καταλάβει τι εννοώ όταν λέω ότι τα ζώα ΜΠΟΡΟΥΝ και σκέφτονται

?
-Για πες μας τι λέει ο Ιησούς για τα βρώμικα χέρια? για μετάφρασε το στη Νεοελληνική.
- Μα τόσο άσχετος είσαι με τη Διδασκαλία του Ιησού?

Όσο για τον κόρακα, ένας στη γειτονιά μου έχει χτίσει ολόκληρη αποθήκη και την έχει γεμίσει με καλαμπόκια....

Και τα σκυλιά αποθηκεύουν κόκαλα, αλλά δεν το κάνουν κάθε μέρα!...όπως ούτε ο κόρακας το κάνει κάθε μέρα!...ειδικά ο κόρακας που ποτέ δεν έχει βρεθεί ένα τέτοιο πτηνό να έχει πεθάνει από την πείνα, αφού τρέφεται κυρίως με τα πτώματα των άλλων.

Ο Ιησούς λοιπόν εκεί απευθύνεται, από τις 365 ημέρες του χρόνου εσύ διάλεξες πόσες? 1? 2? 10? εγώ διαλέγω τις άλλες 355.

quote:
IndustrialAngel:
Αν, για παράδειγμα, έρχεσαι κάθε Δευτέρα και ταΐζεις έναν σκύλο, τότε ο σκύλος αυτός θα ξέρει πότε είναι Δευτέρα και τι ώρα να σε περιμένει».

Έχεις δει τις μύγες πως στέκονται έξω από την πόρτα της κουζίνας και περιμένουν να ανοίξει η πόρτα για να μπουκάρουν?......άντε λοιπόν μίλα μας και για τον πολιτισμό που μπορούν να αναπτύξουν οι μύγες!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 12:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

[quote]
1) τα μακροκοσμικα οντα, δηλαδη τους Αγγελους των Χριστιανων και τους Θεους των αρχαιων (που ειναι ενα και το αυτο), τους δημιουργησε ο ιδιος ο Θεος προ του υλικου συμπαντος, το φως στο οποιο οδηγησε το γεννηθητω της Γεννεσης ηταν οι ιδιοι οι Αγγελοι...
[quote]

το φως ειναι υλη (ή εαν δεν σου αρεσει αυτο, δεν υπαρχει φως χωρις υλη) ή εννοεις καποιο αλλο "φως" ?

[quote]
2) ο τοπος διαμονης τους ηταν αρχικα η πρωτη δημιουργια, η νοητη, που προηγηθηκε του υλικου μας συμπαντος και που ηταν ο πλατωνικος κοσμος των ιδεων και των αρχετυπων... αργοτερα οταν δημιουργηθηκε το υλικο συμπαν καποιοι απο τους Αγγελους εισηλθαν σ'αυτο και ανελαβαν τη διοικηση και τις ευρυθμες λειτουργιες συγκεκριμενων τομεων του...
[quote]

τι εννοεις η "νοηση" ? υπαρχει νοηση χωρις ανθρωπο αραγε ? εαν δεν υπηρχαμε θα υπηρχαν θεοι ? και πως αποδεικνυεται κατι τετοιο ?
τωρα αυτο το ανελαβαν τη διοικηση ... με ζαλιζει λιγο .. και εξηγω
δηλαδη κατι σα περιφεριαρχες ? στρατηγοι ? νομαρχες ???
και δηλαδη ? αυτα τα οντα τις νοησης δεν ειχαν τι να κανουν και ειπαν να παιξουν Stratego σε πολλαπλες διαστασεις ?
σορυ αλλα μου φαινεται πολυ πεζο , το γεγονος οτι ανωτερα ΟΝΤΑ (που δεν ειναι οντα αλλα κατι αλλο) απο "βαρεμαρα"
δημιουργουν κοσμους , τους χωριζουν και τους βαζουν να φαγωνονται μεταξυ τους και αυτοι να χαζευουν ????

[quote]
3) το σωμα των Αγγελων ειναι αιθεριο και δεν αποτελειται απο μικροσωματιδια οπως τα υλικα σωματα αλλα αποτελειται απο δυο θεμελιωδεις δυναμεις και την αναμιξη τους...η μια απ'αυτες λεγεται φως και η αλη σκοταδι, η μια γιανγκ και η αλλη γιν...η μια ειναι νους, η αλλη ουσια εντος της οποιας εκδηλουται ο νους, η δε αλληλεπιδραση τους δημιουργει
τη ζωη...
[quote]

ο αιθερας τι στο καλο ειναι ? ο γνωστος αιθερας ειναι μερος του υλικου κοσμου ... αρα ειναι υλικα οντα ?
ή εννοεις κατι αλλο με τον αιθερα ? (αλλο αιθερας αλλο πλασμα? )

εαν δεν αποτελειτε απο σωματιδια απο τι αποτελειτε ? απο κατι αλλο που δεν εχουμε ανακαλυψει ?

οι δυναμεις δεν υπαρχουν απο μονες τους αλλα ειναι αποτελεσμα "συχετισμων" (δεν ειναι σωστη η λεξη αλλα δεν βρισκω αλλη) της υλης , τι εννοες ? ακομη και την βαρυτητα την συνδεουμε με τα "βαρυτονια" , οπως το φως με τα "φωτονια" κτλπ αρα εχουμε την αναγκη για σωματιδια και παλι !!!! δυναμη ασκει ενα σωμα σε καποιο αλλο ? μηπως και παλι εννοεις κατι αλλο ?

την ζωη την δημιουργει μια συγκεκριμενη συνθεση απο σωματιδια , δυσκολη να την πετυχεις , οχι ομως αδυνατη

[quote]
> η δικη μας υλη προηλθε απο την εξωτερικευση του γιν, της πρωταρχικης ουσιας που περιειχε δυναμει τα σπερματα της υλης δικην ορφικου αυγου η απειροστικου σωματιδιου προ μπιγκ μπανγκ...


>... δεν μπορει να διαπιστωθει απο επιστημονες επειδη προς το παρον δεν εχουν τα καταλληλα εποπτικα οργανα να ανιχνευσουν μια τετοια εξωτικη υλη που ουσιαστικα δεν βρισκεται στη διασταση μας...

[quote]

ειναι ευκολο να παιρνω οτι θελω απο οποια θεωρια / διδασκαλια / επιστημη θελω και να κανω διαλεξη , ομως αυτο λεγετε ψευδοεπιστημη και την βρισκουμε παντου πλεον καθως πουλαει και "ειναι πολλα τα λεφτα ΑΡΙ"

εξωτικη υλη ? να ζητησω εξηγηση ? οκ το αφηνω αυτο

διαστασεις ? πως αντιλαμβανεσαι τις διαστασεις ? ας πουμε ως δωματια με πορτες που ανοιγω μια και μπαινω σε αλλη διασταση ?
θεωρεις οτι οντα ανωτερης διαστασης μπορουν να επισκευθουν κατωτερες διαστασεις ? (εαν δεχτουμε την οποια υπαρξη τους) και πως θα γινοταν αυτο ?
και αντε και γινοταν , πως τα κατωτερα θα ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ τα ανωτερα ? και θα επικοινωνουσαν κιολας ?

οκ μπορεις η "ανθρωπινη" επιστημη που εχουμε σημερα να σου φαινεται "λιγη" και να την κατηγορεις , αλλα βαση αυτης εχουμε φτασει οπου φτασαμε και βαση αυτης εξηγουμε οτι εξηγουμε , αρα εαν αυτα τα οντα θελαν να ερθουν σε επαφη μαζι μας θα επρεπε ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ να χρησιμοποιησουν ωστε να επικοινωνησουν μαζι μας ... αλλα κατι τετοιο δεν ειδα να λες

επισης το γεγονος οτι ΑΠΑΙΤΕ ΠΙΣΤΗ σε καποια πραγματα για να γινει αποδεκτη η θεωρια σου (ειναι δικη σου ? αραγε ?) δεν ειναι και οτι καλυτερο .... δεν το βλεπεις ? ...
γιατι πολυ απλα το ιδιο μπορει να ισχυρησει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ για να πουλησει (με ή ανευ κερδους) την δικη του θεωρια , και οπως λεει και
το μυνημα στο πατο απο το ποστ μου , δεν θελω να ΠΙΣΤΕΥΩ θελω να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ τοσο κακο ειναι αυτο αραγε ?

Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εκτος απο την επιστημονικη μεθοδο ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ οπου εκει δεν χρειαζεται να πιστευεις ΤΙΠΟΤΑ ... και εαν δεν σου αρεσει μια ΑΠΟΔΕΙΞΗ ειναι στο χερι σου να ΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΗ !!! αλλα οταν το ακουτε αυτο βγαζετε σπυρακια και δεν εχω καταλαβει το ΓΙΑΤΙ ... δεν ειναι το ποιο φυσικο και φυσιολογικο ? ακομη και ο θεος για να με σωσει απαιτει να του ΑΠΟΔΕΙΞΩ την πιστη μου ....

σε ευχαριστω για την ενημερωση , ενδιαφεροντα τα οσα αναφερει... αλλα ΔΕΝ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



1) θα τονισω για μια ακομη φορα οτι δεν προκειται για δικη μου θεωρια αλλα για το τι εντοπισα οτι λενε οι κυριοτερες αρχαιες παραδοσεις αλλου με κρυπτικο τροπο και αλλου με περισσοτερο διαφανη...την ερμηνεια αυτη που κανω σε συγκεκριμενες παραδοσεις δεν την πηρα απο καποιο συγγραφεα αλλα βρηκα ψηφιδες εδω και ψηφιδες εκει που με εκαναν και υποψιαστηκα το συνολικο σκελετο....μετα εντοπισα την ιδια αντιληψη περι επεμβασης των Αγγελων στην εξελιξη των ανθρωπων σε εργα της κλασσικης λογοτεχνιας οπως πιχι σε αυτα του Ιουλιου Βερν η του Δουμα αλλα και σε νεομυθολογιες οπως το Σιλμαριλιον του Τολκιν, επισης σε ταινιες του Χολυγουντ οπως πιχι το Αβαταρ η η Διαστημικη Οδυσσεια 2001 του Κιουμπρικ..κατεληξα οτι ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων γνωριζει τα περι επεμβασης αλλα ειτε δε μιλαει ειτε μιλαει με κρυπτικο τροπο...

2) ξεκολληστε απο την απαιτηση αποδειξεων για κατι που ξεκινησε να γινεται πολυ πριν την εμφανιση του χομο σαπιενς...αποδειξεις θα ξεκινησουμε να βρισκουμε οταν η επιστημη αποφασισει να ασχοληθει με το αορατο σωμα του ανθρωπου και φτιαξει οργανα που θα μπορουν να το φωτογραφιζουν, τοτε θα φανουν οι επεμβασεις που ειπα καθως θα εντοπιστει η εξωτικη ουσια και αλλα δεδομενα που δεν μπορουσαν να προκυψουν μεσω φυσικης εξελιξης...μεχρι τοτε εχουμε απλα μια σοβαρη ενδειξη: οτι αυτο μας λενε οι αρχαιοι οτι συνεβη και δευτερον οτι αρκετα λαμπρα μυαλα των τελευταιων αιωνων πιστευουν οτι οντως ετσι εγινε...αληθεια σε προβληματιζει καθολου οτι η ορφικη κοσμογονια γνωριζε το μπιγκ μπανγκ; υποψιαζομαι οτι αν στο μελλον ερθουμε σε επαφη με εξωγηινους πολιτισμους μπορει να μας παρουν στο ψιλο: αυτοι που πηγαν στο φεγγαρι και στον Αρη αλλα που δεν υποψιαστηκαν καν οτι εχουν αορατο σωμα ωστε να το ερευνησουν...

3) ποιο ειναι το προβλημα σου να δεχθεις οτι υπαρχει υλη σε αλλες διαστασεις που δεν ειναι παρομοιας υφης με τη δικια μας; που δεν εχει καμια σχεση με τα στοιχειωδη σωματιδια της δικης μας υλης αλλα που πιθανοτατα απαρτιζεται απο δικου της τυπου μικροσωματιδια; οτι υπαρχει φως αλλου επιπεδου; οτι υπαρχουν οντα που μπορουν να κατεβουν απο μια ψηλοτερη διασταση σε μια χαμηλοτερη; οτι ανετα μπορουν να επικοινωνησουν με τα οντα της χαμηλοτερης διαστασης επειδη μπορουν να μετατρεψουν το αιθερικο τους σωμα σε οτι μορφη θελουν (shape shifters) και αρα να παρουν μια ολογραμμικη ανθρωπινη μορφη; οτι δεν χρειαζονται απαραιτητα επιστημονικα οργανα για να επικοινωνησουν μαζι μας αφου και τη μορφη μας μπορουν να χρησιμοποιησουν και τη γλωσσα μας; εφοσον εχουμε καταληξει οτι υπαρχουν μαλλον αλλες διαστασεις πλην των τριων και του χρονου γιατι να μην υπαρχει σ' αυτες ζωη τοσο υψηλοτερης νοημοσυνης απο τη δικη μας αλλα σε αλλες και χαμηλοτερης; γιατι ο ανθρωπος να θεωρειται η κορωνιδα του συμπαντος; μηπως το σωστο θα ηταν οτι ειναι η κορωνιδα στο δικο του πλανητη μονο και στη δικη του διασταση; η Γεννεση μιλαει για κορωνιδα της δημιουργιας αλλα το αναφερει για το μακροκοσμικο, το αορατο κομματι του ανθρωπου που δυνητικα μπορει να εχει μια λαμπρη εξελιξη και οχι για το υλικο κομματι που το θεωρει πηλο και χου και το οποιο θα καταληξει λιπασμα για τα φυτα...ερωτηση: δεν διαβασες ποτε σου επιστημονικη φαντασια και δεν ειδες ποτε σου σειρες τυπου X FILES και Λοστ για να εξοικειωθεις λιγο με τις εννοιες των εξωτικων υλων, των αλλων διαστασεων και των shape shifters; το λεω γιατι διακρινω οχι μονο σε σενα αλλα και σε αλλα παιδια εδω μεσα ενα κολλημα με την αντιληψη οτι υπαρχει μονο αυτο που δειχνουν οι αισθησεις και μας λενε στις εφημεριδες και οτι ολα τα αλλα ειναι fairy tales...

4) δεν μου φαινεται λιγη η σημερινη επιστημη αλλα μου φαινεται μονομερης και εστιασμενη μονο στο να παραγει εργαλεια προκειμενου να διευκολυνει μια δρακα καπιταλιστων να μεγιστοποιησουν το κερδος τους...αν δεν ηταν στην υπηρεσια του καπιταλισμου αλλα ηταν επιστημη ολων των ανθρωπων θα ειχε ασχοληθει και με ερευνες για το αορατο σωμα του ανθρωπου αλλα και για αλλες διαστασεις ακριβως γιατι ενα σημαντικο κομματι της ανθρωποτητας και μεγαλα επιστημονικα ονοματα πιστευουν οτι αυτα ειναι υπαρκτα, αρα θα επρεπε να βρεθουν σοβαρα κονδυλια για τετοιες ερευνες και ας μην υποσχοντουσαν κερδος οπως ξερω γω υποσχεται κερδος η εκμεταλευση καποιων ορυκτων στη Σεληνη...παντως υποψιαζομαι οτι καποιοι εκ των μεγαλοκαπιταλιστων γνωριζουν τα της επεμβασης των Αγγελων, οχι οτι δεν επαθα την πλακα μου οταν ειδα τι υπαρχει εξω απο το Ροκφελερ Σεντερ...

ενα ολοχρυσο αγαλμα του Προμηθεα, ενδιαφερον εχει και το δαχτυλιδι...

.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 12:32:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Mόνο αυτό?......προβλέπουν και το μέλλον!....είχαν στείλει και e-mail τότε στον Μπους, σχετικά με τους Δίδυμους Πύργους!...
δεν εισακούστηκαν όμως και να τα αποτελέσματα!....τώρα τελευταία στο διαδύκτιο έχει διαρρεύσει από τα δελφίνια, ότι κάποιο ηλικιωμένο δελφίνι που ζει ως ερημίτης σε μία θαλάσσια σπηλιά,
διάβασε μέσα από κάτι "σημάδια" (τα οποία δεν αποσαφηνίστηκε τι ακριβώς είναι), την ακριβή θέση του Μπιν Λάντεν....ήδη κλιμάκιο από τις Η.Π.Α. έχει αναλάβει την υπόθεση!


Μάθημα ελληνικών νούμερο 1. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ το μέλλον δεν είναι ίδιο με το ΠΡΟΒΛΕΠΩ το μέλλον. Σκέφτομαι στο μέλλον σημαίνει προετοιμάζομαι για τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ. Πχ αν η τροφή μειωθεί σκέφτονται ότι στο μέλλον δε θα έχουν φαΐ και πράττουν αναλόγως. Αλλά είπαμε, η ανθρώπινη βλακεία είναι ανίκητη...


quote:
Έχουν μείνει πολύ πίσω!
Εγώ το καλοκαίρι πήγα σε ένα υποθαλάσσιο ξενοδοχείο που έχουν φτιάξει τα δελφίνια ειδικά κατασκευασμένο για εμάς τους ανθρώπους.
Έμεινα κατάπληκτος τόσο από τη φιλοξενία όσο και από τις συζητήσεις μαζί τους.
Μου αποκάλυψαν ότι προτίθενται να στείλουν δορυφόρο στο διάστημα, γιατί κάτι δεν πάει καλά τελευταία με τα όσα πιστεύαμε μέχρι σήμερα για τις μαύρες τρύπες, και για τον ηλιακό κύκλο.
Με πρόσβαλε και λίγο λέγοντάς μου:"όλο σε αντιφάσεις πέφτετε εσείς οι άνθρωποι.
Τη μια λέτε ότι ο ηλιακός κύκλος βρίσκεται σε 11ετή κλίμακα, την άλλη το παίρνετε πίσω.....θα πάμε εμείς τώρα για να εξακριβώσουμε το τι ακριβώς γίνεται εκεί πέρα."....αλλά δεν πειράζει.

Για να καταλάβω... Τι ακριβώς αμφισβητείς από αυτό το επιστημονικό πόρισμα αντιπαραθέτοντας γελοία επιχειρήματα; Είναι διαπιστωμένο από αρμόδιους επιστήμονες και έχει καταγραφεί επιστημονικά. Κάνε ένα πείραμα εσύ και δείξε ότι δεν είναι έτσι...


quote:
Σοβαρά? τέτοιο κατόρθωμα?....να κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε για πρωθυπουργό!


Αναγνωρίζω τον εαυτό μου στον καθρέφτη σημαίνει αυτοσυνείδηση...Τι πάει να πει αυτό όμως... Έλα ντε...Που να καταλάβεις με τα ελληνικά που ξέρεις. Το γεγονός ότι μπορούν να καταλάβουν συμβολική γλώσσα δε σου λέει τίποτα;;;;


quote:
Εμένα στα μαθηματικά στο σχολείο ένα δελφίνι με βοηθούσε!
-Να προσθέσω ακόμη ότι έχουν δημοκρατικό καθεστώς και ότι το κοινοβούλιό τους απαρτίζεται από 150 βουλευτές.

Μακάρι να σε βοηθούσε το δελφίνι στη γραμματική. Κοινωνική δομή σημαίνει ιεραρχία, σημαίνει ότι αναλαμβάνει ο καθένας καθήκοντα. Δεν είναι αγέλη τα δελφίνια όπως οι Χριστιανοί


quote:
Για πες μας τι λέει ο Ιησούς για τα βρώμικα χέρια? για μετάφρασε το στη Νεοελληνική.
- Μα τόσο άσχετος είσαι με τη Διδασκαλία του Ιησού?

Το έδωσα το χωρίο... Ξεστραβώσου και κατάλαβε το...Ελληνικά είναι...Σε τι γλώσσα να στο δώσω; Στα αγγλικά που δεν ξέρεις;;;;;


quote:
Όσο για τον κόρακα, ένας στη γειτονιά μου έχει χτίσει ολόκληρη αποθήκη και την έχει γεμίσει με καλαμπόκια....

Και τα σκυλιά αποθηκεύουν κόκαλα, αλλά δεν το κάνουν κάθε μέρα!...όπως ούτε ο κόρακας το κάνει κάθε μέρα!...ειδικά ο κόρακας που ποτέ δεν έχει βρεθεί ένα τέτοιο πτηνό να έχει πεθάνει από την πείνα, αφού τρέφεται κυρίως με τα πτώματα των άλλων.

Ο Ιησούς λοιπόν εκεί απευθύνεται, από τις 365 ημέρες του χρόνου εσύ διάλεξες πόσες? 1? 2? 10? εγώ διαλέγω τις άλλες 355.


Χριστιανικές μαλακίες. Δηλαδή εσύ αν δε γεμίσεις ΚΑΘΕ μέρα το ψυγείο σου δε θα θεωρηθείς άνθρωπος; Είσαι ΤΟΣΟ άσχετος που αγνοείς την καθημερινή ζωή; Το ψυγείο ή τα ντουλάπια τα γεμίζουμε 1 ή 2 φορές την εβδομάδα... Η σύγκριση "ο κόρακας αποθηκεύει λιγότερο από τον άνθρωπο" είναι το λιγότερο ΗΛΙΘΙΑ. Πρώτον, δεν ξέρεις ΠΟΣΕΣ μέρες το κάνει... Τι γίνεται αν το κάνει πχ όλο το φθινόπωρο για να προετοιμαστεί για το χειμώνα; Μαζεύονται ή δε μαζεύονται 80 μέρες; Ψάξε κανένα βιβλίο και βρες πόσες μέρες το κάνει. Γιατί αν το κάνει τόσες μέρες, αυτός ο αριθμός συγκρίνεται ευθέως με τον αριθμό που το κάνει ο μέσος άνθρωπος... Ψάξε σε αρμόδια βιβλία και πες μου αν ο Χριστούλης ήξερε ή δεν ήξερε τι του γινόταν

Ερώτηση :αν αποδειχτεί ο κόρακας μπορεί να αποθηκεύσει πχ το 1/3 της χρόνιας αυτό σημαίνει ότι ο Ιησούς έλεγε μαλακίες;


quote:
Έχεις δει τις μύγες πως στέκονται έξω από την πόρτα της κουζίνας και περιμένουν να ανοίξει η πόρτα για να μπουκάρουν?......άντε λοιπόν μίλα μας και για τον πολιτισμό που μπορούν να αναπτύξουν οι μύγες!

Το γεγονός ότι μπορεί να λογαριάζει τις μέρες και να προγραμματίζει εκ των προτέρων να είναι στη θέση του τη Δευτέρα, χωρίς να βλέπει ή να μυρίζει φαγητό, γιατί στο ηλίθιο παράδειγμα που κάνεις, οι μύγες ενεργοποιούνται από τη μυρωδιά όχι από προγραμματισμό σου λέει κάτι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 12:39:20  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.reptilesalonica.com/birds-plan_store_food.html


Να λίγα στοιχεία για το πώς τα ζώα προνοούν για το μέλλον ακριβώς όπως οι άνθρωποι αποδεικνύοντας πόσο ΑΣΧΕΤΟΣ ήταν ο Ιησούς στο κήρυγμα του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 12:54:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
IndustrialAngel
http://www.reptilesalonica.com/birds-plan_store_food.html


Να λίγα στοιχεία για το πώς τα ζώα προνοούν για το μέλλον ακριβώς όπως οι άνθρωποι αποδεικνύοντας πόσο ΑΣΧΕΤΟΣ ήταν ο Ιησούς στο κήρυγμα του...



Γεια σου βρε IndustrialAngel πανεπιστήμονα .... και όχι μόνο.

Μπορεί οι Πατέρες της Εκκλησίας να αφιέρωσαν ολόκληρη τη ζωή τους για να μπορέσουν, έστω, σύμφωνα με τους ίδιους, να αγγίξουν κάτι από τη διδασκαλία του Ιησού, αλλά ήλθες εσύ, εντελώς ακάπνιστος, και στο τσάκα-τσάκα ανέλυσες και κατάλαβες ολόκληρη τη Βίβλο, "αποδεικνύοντας" και από πάνω το πόσο άσχετος ήταν Ιησούς!!!

Εύγε ..... σου βγάζω το καπέλο!!! Έχεις πάρει φόρα και δεν έχεις αφήσει τίποτα όρθιο! Δε σε σταματά τίποτα!!


*Εντάξει, τώρα ξεφούσκωσε και κατέβα από το άλογο και πήγαινε για ύπνο, θα σου κάνει καλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 13:08:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπορεί οι Πατέρες της Εκκλησίας να αφιέρωσαν ολόκληρη τη ζωή τους για να μπορέσουν, έστω, σύμφωνα με τους ίδιους, να αγγίξουν κάτι από τη διδασκαλία του Ιησού, αλλά ήλθες εσύ, εντελώς ακάπνιστος, και στο τσάκα-τσάκα ανέλυσες και κατάλαβες ολόκληρη τη Βίβλο, "αποδεικνύοντας" και από πάνω το πόσο άσχετος ήταν Ιησούς!!!


Είναι απλό. Ο Χριστός αγνοούσε ΓΕΓΟΝΟΤΑ και ΦΥΣΙΚΑ φαινόμενα του κόσμου, άρα ήταν άσχετος. Δεν ξέρω αν ΣΩΤΗΡΙΟΛΟΓΙΚΑ οι Πατέρες βρήκαν ότι είχε δίκιο, πάντως ζωολογία και βιολογία δεν ήξεραν.


Και ξαναρωτάω. Αν αποδειχθεί ότι τα κοράκια αποθηκεύουν τακτικά αυτό σημαίνει ο Χριστός έλεγε ΛΑΘΟΣ πράγματα;

quote:
Γεια σου βρε IndustrialAngel πανεπιστήμονα .... και όχι μόνο.

Για πες μας εσύ τι έχεις σπουδάσει, που έχεις γνώμη από την ιατρική μέχρι τη θεολογία...


quote:
Εύγε ..... σου βγάζω το καπέλο!!! Έχεις πάρει φόρα και δεν έχεις αφήσει τίποτα όρθιο! Δε σε σταματά τίποτα!!

Μπα...Στο τείχος της μαλακίας του Χριστιανού σταματάνε τα πάντα.

quote:
Εντάξει, τώρα ξεφούσκωσε και κατέβα από το άλογο και πήγαινε για ύπνο, θα σου κάνει καλο

Να κοιμηθώ χριστιανικά (δηλαδή όρθιος) ή κανονικά σαν άνθρωπος;

Edited by - IndustrialAngel on 31/08/2010 13:08:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 13:18:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μπορεί οι Πατέρες της Εκκλησίας να αφιέρωσαν ολόκληρη τη ζωή τους για να μπορέσουν, έστω, σύμφωνα με τους ίδιους, να αγγίξουν κάτι από τη διδασκαλία του Ιησού, αλλά ήλθες εσύ, εντελώς ακάπνιστος, και στο τσάκα-τσάκα ανέλυσες και κατάλαβες ολόκληρη τη Βίβλο, "αποδεικνύοντας" και από πάνω το πόσο άσχετος ήταν Ιησούς!!!


Είναι απλό. Ο Χριστός αγνοούσε ΓΕΓΟΝΟΤΑ και ΦΥΣΙΚΑ φαινόμενα του κόσμου, άρα ήταν άσχετος. Δεν ξέρω αν ΣΩΤΗΡΙΟΛΟΓΙΚΑ οι Πατέρες βρήκαν ότι είχε δίκιο, πάντως ζωολογία και βιολογία δεν ήξεραν.


Και ξαναρωτάω. Αν αποδειχθεί ότι τα κοράκια αποθηκεύουν τακτικά αυτό σημαίνει ο Χριστός έλεγε ΛΑΘΟΣ πράγματα;

quote:
Γεια σου βρε IndustrialAngel πανεπιστήμονα .... και όχι μόνο.

Για πες μας εσύ τι έχεις σπουδάσει, που έχεις γνώμη από την ιατρική μέχρι τη θεολογία...


quote:
Εύγε ..... σου βγάζω το καπέλο!!! Έχεις πάρει φόρα και δεν έχεις αφήσει τίποτα όρθιο! Δε σε σταματά τίποτα!!

Μπα...Στο τείχος της μαλακίας του Χριστιανού σταματάνε τα πάντα.

quote:
Εντάξει, τώρα ξεφούσκωσε και κατέβα από το άλογο και πήγαινε για ύπνο, θα σου κάνει καλο

Να κοιμηθώ χριστιανικά (δηλαδή όρθιος) ή κανονικά σαν άνθρωπος;

Edited by - IndustrialAngel on 31/08/2010 13:08:54



Μακάρι να υπέφερες μόνο από μαλακία, άλλωστε οι πιο πολλοί από αυτό υποφέρουμε.
Η δική σου αρρώστεια είναι πιο σοβαρή!!

Να προσέχεις!!
*Ξέρεις, η ζωή, ειδικά σε κάτι τύπους σαν και σένα ..... ρίχνει κάτι σκαμπίλια που τους φέρνει τα άνω-κάτω. Εύχομαι να το κάνει και με σένα ΑΛΛΑ με τρόπο ευγενικό και καλό!

**Και όπως σου είπα, ρίξε και κάνα υπνάκο, άκου με, καλό θα σου κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 13:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Μάθημα ελληνικών νούμερο 1.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ το μέλλον δεν είναι ίδιο με το ΠΡΟΒΛΕΠΩ το μέλλον. Σκέφτομαι στο μέλλον σημαίνει προετοιμάζομαι για τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ. Πχ αν η τροφή μειωθεί σκέφτονται ότι στο μέλλον δε θα έχουν φαΐ και πράττουν αναλόγως. Αλλά είπαμε, η ανθρώπινη βλακεία είναι ανίκητη...

Mάθημα Ξαμιλιώτικο νο1"
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Όταν οι μετεωρολόγοι κάνουν προβλέψεις, αυτό προϋποθέτει τη σκέψη. Χωρίς αυτή δε θα έκαναν πρόβλεψη.

*Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για την βλακεία.

quote:
IndustrialAngel:
Για να καταλάβω... Τι ακριβώς αμφισβητείς από αυτό το επιστημονικό πόρισμα αντιπαραθέτοντας γελοία επιχειρήματα; Είναι διαπιστωμένο από αρμόδιους επιστήμονες και έχει καταγραφεί επιστημονικά. Κάνε ένα πείραμα εσύ και δείξε ότι δεν είναι έτσι...

Δεν αμφισβητώ το επιστημονικό πείραμα, αλλά τον "πολιτισμό" που αναφέρεις.
Εάν εσύ βαπτίζεις ως "πολιτισμό" τις διάφορες συμπεριφορές, τότε όλοι πολιτισμό έχουν.
Από το κουνάβι μέχρι τον κούκο!
Για να μην πιάσω τις μέλισσες ή τα μυρμήγκια.

Η διαφορά μας βρίσκεται στην ερμηνεία της λέξης "πολιτισμός"....για παράδειγμα έχω ακούσει για τον πολιτισμό της Μεσοποταμίας, για αυτόν των Ίνκας, για τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό,.......για τον πολιτισμό όμως των δελφινιών! ούτε έχω ακούσει ούτε θα ακούσω ποτέ μου.

quote:
IndustrialAngel:
Αναγνωρίζω τον εαυτό μου στον καθρέφτη σημαίνει αυτοσυνείδηση...Τι πάει να πει αυτό όμως... Έλα ντε...Που να καταλάβεις με τα ελληνικά που ξέρεις. Το γεγονός ότι μπορούν να καταλάβουν συμβολική γλώσσα δε σου λέει τίποτα;;;;

Α! Ώστε σημαίνει πολλά αυτό ε?
Να μια καλή εξήγηση στο γιατί κάναμε πρωθυπουργό των Γιωργάκη......γιατί αναγνωρίζει τον εαυτό του στον καθρέπτη!!!!

quote:
IndustrialAngel:
Μακάρι να σε βοηθούσε το δελφίνι στη γραμματική. Κοινωνική δομή σημαίνει ιεραρχία, σημαίνει ότι αναλαμβάνει ο καθένας καθήκοντα. Δεν είναι αγέλη τα δελφίνια όπως οι Χριστιανοί

Αγέλη?....κοπάδι είμαστε! έχουμε τον τσοπάνη μας και τον ακολουθούμε!
Έχεις δει όμως την κοινωνική δομή που έχουν οι λύκοι? Έχεις δει με τι τρόπο στήνουν τις παγίδες στα θύματά τους?
Για πες μας τώρα και για τον πολιτισμό της αγέλης των λύκων?

quote:
IndustrialAngel:
Το έδωσα το χωρίο... Ξεστραβώσου και κατάλαβε το...Ελληνικά είναι...Σε τι γλώσσα να στο δώσω; Στα αγγλικά που δεν ξέρεις;;;;;

Και που λέει εκεί ο Ιησούς να μην πλένουν τα χέρια τους όταν τρώνε?
Αν ήξερες τι έλεγε, δε θα έλεγες αυτές τις βλακείες.
Ο Ιησούς αναφέρεται στην νηστεία και μάλιστα επειδή δεν κατάλαβαν τον Λόγο του οι μαθητές του, τους έδωσε διευκρινήσεις.
Τις οποίες εσύ βέβαια......ούτε αυτές κατάλαβες!
Και το κερασάκι στην τούρτα από τον ίδιο τον Ιησού:
"Aν έχει κανείς αφτιά να ακούει, ας ακούει."
quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
Χριστιανικές μαλακίες. Δηλαδή εσύ αν δε γεμίσεις ΚΑΘΕ μέρα το ψυγείο σου δε θα θεωρηθείς άνθρωπος; Είσαι ΤΟΣΟ άσχετος που αγνοείς την καθημερινή ζωή; Το ψυγείο ή τα ντουλάπια τα γεμίζουμε 1 ή 2 φορές την εβδομάδα... Η σύγκριση "ο κόρακας αποθηκεύει λιγότερο από τον άνθρωπο" είναι το λιγότερο ΗΛΙΘΙΑ. Πρώτον, δεν ξέρεις ΠΟΣΕΣ μέρες το κάνει... Τι γίνεται αν το κάνει πχ όλο το φθινόπωρο για να προετοιμαστεί για το χειμώνα; Μαζεύονται ή δε μαζεύονται 80 μέρες; Ψάξε κανένα βιβλίο και βρες πόσες μέρες το κάνει. Γιατί αν το κάνει τόσες μέρες, αυτός ο αριθμός συγκρίνεται ευθέως με τον αριθμό που το κάνει ο μέσος άνθρωπος... Ψάξε σε αρμόδια βιβλία και πες μου αν ο Χριστούλης ήξερε ή δεν ήξερε τι του γινόταν

Mη λες βλακείες...άκου εκεί αποθηκεύει ο κόρακας όλο το φθινόπωρο!, τι τον πέρασες μύρμηγκα?
Ο άνθρωπος πάει μία φορά ή δύο φορές την εβδομάδα για το ψυγείο του, αλλά δεν έρχεται με ένα κεσεδάκι, αλλά με τσάντες γεμάτες.
Μήπως τον κόρακα πρέπει να τον πεις και συλλέκτη? γιατί μαζεύει και διάφορα αντικείμενα που του γυαλίζουν στο μάτι και τα πάει στη φωλιά του....ή μάλλον διακοσμητή να τον πεις.

quote:
IndustrialAngel:
Ερώτηση :αν αποδειχτεί ο κόρακας μπορεί να αποθηκεύσει πχ το 1/3 της χρόνιας αυτό σημαίνει ότι ο Ιησούς έλεγε μαλακίες;

Αν αποδειχτεί ότι ο Κόρακας σπέρνει, θερίζει και μετά αποθηκεύει και ότι δεν παίρνει από τα έτοιμα που του Παρέχει ο Κύριος, τότε ναι έλεγε μαλακίες.
Μέχρι τότε λες εσύ.

Γιατί ο Ιησούς ανέφερε τα εξής:
"Παρατηρήστε τα πουλιά τoυ ουρανού που δε σπέρνουν, ούτε θερίζουν, ούτε συνάζουν σε αποθήκες, όμως ο Πατέρας σας ο ουράνιος τα τρέφει."

Eσύ όμως από αυτή την ολόκληρ φράση, έκοψες τα 2/3, απομόνωσες το υπόλοιπο 1/3, το ντύνεις με βλακείες και ως γνήσιος χριστιανομάχος το πασάρεις προς κατανάλωση.....φάτο μόνος σου λοιπόν.

quote:
IndustrialAngel:
Το γεγονός ότι μπορεί να λογαριάζει τις μέρες και να προγραμματίζει εκ των προτέρων να είναι στη θέση του τη Δευτέρα, χωρίς να βλέπει ή να μυρίζει φαγητό, γιατί στο ηλίθιο παράδειγμα που κάνεις, οι μύγες ενεργοποιούνται από τη μυρωδιά όχι από προγραμματισμό σου λέει κάτι;


Και έξω από τα παράθυρα στήνονται και την κυρία πόρτα, όπου έχει είσοδο, αυτό σου λέει κάτι?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 31/08/2010 14:02:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 14:59:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίος...

-Όταν οι μετεωρολόγοι κάνουν προβλέψεις, αυτό προϋποθέτει τη σκέψη. Χωρίς αυτή δε θα έκαναν πρόβλεψη.


Κατά το αν η γιαγιά μου είχε πατίνια .... θα ήτανε "Παππούς"...

Όμως ο φίλος μας , αυτό το εξαίσιο και "ανομολόγητο" παλληκάρι...ξεχνάε κάτι για τον άνθρωπο και την σκέψη του...ασφαλώς είναι Χριστιανός και έχει τα ελαφρυντικά αλλα και τις δικαιολογίες του...γι'αυτό και μείς τον συμμεριζόμαστε και τον συμπονούμε...

Η σκέψη λοιπόν -πέρν κάθε αμφιβολίας- διαμορφώνεται και πρίν την σκέψη προηγείται η εντύπωση και εν συνεχεία εξ'αυτής η -όποια- διατύπωση και η οποία βεβαίως διατύπωση απο άνθρωπο σε άνθρωπο και απο σκέψη σε σκέψη διαφέρει και μάλιστα η σκέψη του επιστήμονα καμμιά σχέση δεν έχει με του Χριστιανού...!!!

Αλλα βεβαίως ο Ευρωπαίος -φίλος κατα τ'αλλα- αυτά τα πράματα ουδέποτε τα σκέφθηκε , καθότι δογματικός χριστιανός και με δογματική σκέψη...αλλα και ως γνήσιος Ιουδαιο-λάτρης καμμιά σχέση δεν είχε και δεν έχει και δεν πρόκειται ποτέ να έχει με την Ελλάδα και την Αρχαία Ελληνική σκέψη...

Θα γαυγίζει και θα χασμουριέται απο το λιβάνι , μη μπορώντας να αξιολογήσει λογικά τα πράματα αλλα "χριστιανικά"...

Αν παρ'ολ'αυτά συνεχίσεις φίλε μου πολυ-αγαπημένε , να εξακολουθείς να προσπαθείς να μιλήσεις , τουλάχιστον δώσε λίγο χρόνο να προλάβει να "γυρίσει" λίγο το μυαλό σου και ίσως ξεκολλήσει...!!!

Ποτέ δεν ξέρεις καμμιά φορά τι γίνεται...άντε καλή τύχη..

Λευτεριά στο Κουρδιστάν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 15:03:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρω-παίου , απάντησις...

-Και έξω από τα παράθυρα στήνονται και την κυρία πόρτα, όπου έχει είσοδο, αυτό σου λέει κάτι?

Πώ πώ πώ , μα τι σκέψη "θεόσταλτη" είναι αυτή..???


"Φτού σου" , να μην ματιάσω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 15:48:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

1) θα τονισω για μια ακομη φορα οτι δεν προκειται για δικη μου θεωρια αλλα για το τι εντοπισα οτι λενε οι
κυριοτερες αρχαιες παραδοσεις αλλου με κρυπτικο τροπο και αλλου με περισσοτερο διαφανη...την ερμηνεια αυτη
που κανω σε συγκεκριμενες παραδοσεις δεν την πηρα απο καποιο συγγραφεα αλλα βρηκα ψηφιδες εδω και ψηφιδες
εκει που με εκαναν και υποψιαστηκα το συνολικο σκελετο....μετα εντοπισα την ιδια αντιληψη περι επεμβασης
των Αγγελων στην εξελιξη των ανθρωπων σε εργα της κλασσικης λογοτεχνιας οπως πιχι σε αυτα του Ιουλιου Βερν
η του Δουμα αλλα και σε νεομυθολογιες οπως το Σιλμαριλιον του Τολκιν, επισης σε ταινιες του Χολυγουντ οπως
πιχι το Αβαταρ η η Διαστημικη Οδυσσεια 2001 του Κιουμπρικ..κατεληξα οτι ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων γνωριζει
τα περι επεμβασης αλλα ειτε δε μιλαει ειτε μιλαει με κρυπτικο τροπο...

ΑριστοτεληςΩΝ3 , ειναι ευχαριστο που τα οσα λες ειναι δικα σου και δεν ειναι μεταφορα βιβλιων , δεν το ειχα διαβασει ή δεν το ειχα καταλαβει σορυ για το ερωτημα

οσο αφορα τις αποδειξεις θα μου επιτρεψεις οσο δεν καταλαβαινω κατι να το ψαχνω , καθως θα μπορουσαν δεκαδες αλλες θεωριες να θεωρηθουν σωστες , γιατι μπορει οι αρχαιοι οπως λες να ΗΞΕΡΑΝ και να μας τα ΕΛΕΓΑΝ κρυπτογραφημενα , αλλα δεν εχουν πει και λιγες "βλακειες" ΛΟΓΟ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και μονο !!!!

γιατι να ισχυει η αποψη σου και οχι των ΕΨΙΛΟΝ ? ή των ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ορθοδοξων ? σε τι διαφερει η δικη σου ? ολες απαιτουν ΠΙΣΤΗ και ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ !!!

δεκτο , διαβασες σκεφτηκες εντοπισες αποκρυπτογραφησες κτλπ ...δεκτο απο μενα στο 100% αλλα αυτο δεν παει να πει οτι αυτα που λες στεκουν ή οτι πρεπει να τα δεχτω επειδη τα λες εσυ

quote:

2) ξεκολληστε απο την απαιτηση αποδειξεων για κατι που ξεκινησε να γινεται πολυ πριν την εμφανιση του χομο σαπιενς...
αποδειξεις θα ξεκινησουμε να βρισκουμε οταν η επιστημη αποφασισει να ασχοληθει με το αορατο σωμα του ανθρωπου και
φτιαξει οργανα που θα μπορουν να το φωτογραφιζουν, τοτε θα φανουν οι επεμβασεις που ειπα καθως θα εντοπιστει η εξωτικη
ουσια και αλλα δεδομενα που δεν μπορουσαν να προκυψουν μεσω φυσικης εξελιξης...μεχρι τοτε εχουμε απλα μια σοβαρη ενδειξη:
οτι αυτο μας λενε οι αρχαιοι οτι συνεβη και δευτερον οτι αρκετα λαμπρα μυαλα των τελευταιων αιωνων πιστευουν οτι οντως
ετσι εγινε...αληθεια σε προβληματιζει καθολου οτι η ορφικη κοσμογονια γνωριζε το μπιγκ μπανγκ; υποψιαζομαι οτι αν στο
μελλον ερθουμε σε επαφη με εξωγηινους πολιτισμους μπορει να μας παρουν στο ψιλο: αυτοι που πηγαν στο φεγγαρι και στον
Αρη αλλα που δεν υποψιαστηκαν καν οτι εχουν αορατο σωμα ωστε να το ερευνησουν...

πολλα ΘΑ εχει η υποθεση ... και ρωταω εγω , εαν αυριο αποδειχθει οτι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ τιποτα απο οσα μας λες , τι θα ελεγες τοτε ?
μου κανει ας πουμε εντυπωση το γεγονος οτι πουθενα δεν γινεται αναφορα σε οσα λες απο ιστορικους ή αρχαιολογους ή οποιος αλλος ασχολειτε με αυτα , και αντε οι συγχρονοι ειναι οργανα του καπιταλισμου (ολοι? οκ ολοι) αλλα αυτοι πριν απο 30 ? 50 ? 80? χρονια ?

και οπως λες μελετησες , αυτα που μελετησες ποτε γραφηκαν ? μολις τα τελευταια 3-5.000 χρονια... μα η προ χομο εποχη εχει κατι δεκαδες χιλιαδες χρονια ... πως εφτασε ως τις μερες μας ? πως ? αυτο δεν το καταλαβα ακομη , πως δηλαδη ο ΠΡΩΤΟΣ στον οποιο εγινε εμφυτευση και αφου ΕΜΑΘΕ , το μετεφερε στον επομενο ? σε τι γλωσσα? δηλαδη πριν απο 100.000 ή 300.000 ή 1.000.000 μιλουσαν ελληνικα και μετα τα ξεχασαν και μετα τα ξαναθυμηθηκαν ? πως ο πρωτος μετεφερε την γνωση ? και πως η πρωτη ομαδα μετεφερε την γνωση κατι χιλιαδες χρονια ? οταν δεν μιλουσαν καν ?

quote:

3) ποιο ειναι το προβλημα σου να δεχθεις οτι υπαρχει υλη σε αλλες διαστασεις που δεν ειναι παρομοιας υφης με τη δικια
μας; που δεν εχει καμια σχεση με τα στοιχειωδη σωματιδια της δικης μας υλης αλλα που πιθανοτατα απαρτιζεται απο δικου
της τυπου μικροσωματιδια; οτι υπαρχει φως αλλου επιπεδου; οτι υπαρχουν οντα που μπορουν να κατεβουν απο μια ψηλοτερη
διασταση σε μια χαμηλοτερη; οτι ανετα μπορουν να επικοινωνησουν με τα οντα της χαμηλοτερης διαστασης επειδη μπορουν
να μετατρεψουν το αιθερικο τους σωμα σε οτι μορφη θελουν (shape shifters) και αρα να παρουν μια ολογραμμικη ανθρωπινη
μορφη; οτι δεν χρειαζονται απαραιτητα επιστημονικα οργανα για να επικοινωνησουν μαζι μας αφου και τη μορφη μας μπορουν
να χρησιμοποιησουν και τη γλωσσα μας; εφοσον εχουμε καταληξει οτι υπαρχουν μαλλον αλλες διαστασεις πλην των τριων και
του χρονου γιατι να μην υπαρχει σ' αυτες ζωη τοσο υψηλοτερης νοημοσυνης απο τη δικη μας αλλα σε αλλες και χαμηλοτερης;
γιατι ο ανθρωπος να θεωρειται η κορωνιδα του συμπαντος; μηπως το σωστο θα ηταν οτι ειναι η κορωνιδα στο δικο του πλανητη
μονο και στη δικη του διασταση; η Γεννεση μιλαει για κορωνιδα της δημιουργιας αλλα το αναφερει για το μακροκοσμικο,
το αορατο κομματι του ανθρωπου που δυνητικα μπορει να εχει μια λαμπρη εξελιξη και οχι για το υλικο κομματι που το
θεωρει πηλο και χου και το οποιο θα καταληξει λιπασμα για τα φυτα...ερωτηση: δεν διαβασες ποτε σου επιστημονικη
φαντασια και δεν ειδες ποτε σου σειρες τυπου X FILES και Λοστ για να εξοικειωθεις λιγο με τις εννοιες των εξωτικων
υλων, των αλλων διαστασεων και των shape shifters; το λεω γιατι διακρινω οχι μονο σε σενα αλλα και σε αλλα παιδια
εδω μεσα ενα κολλημα με την αντιληψη οτι υπαρχει μονο αυτο που δειχνουν οι αισθησεις και μας λενε στις εφημεριδες
και οτι ολα τα αλλα ειναι fairy tales...

το προβλημα μου βρισκεται στο εξης σημειο , εαν μου εξηγησεις με καποιο τροπο ΤΙ ΣΟΙ υλη ειναι αυτη και επισης ΠΩΣ αντιλαμβανεσαι τις διαστασεις ? στο ξαναρωτησα θεωρεις οτι ειναι μια πορτα που ανοιγεις και κλεινεις ? τι εξηγηση εχεις? ή απλα ειναι ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΛΕΞΗ που την χρησιμοποιεις γιατι ΒΟΛΕΥΕΙ και ειναι και τις ΜΟΔΑΣ? πεταει καποιος ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ , ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ και καθαρισε ... κατσε , εξηγησε μας ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτες οι διαστασεις ? ΙΔΙΕΣ με αυτες που λενε οι δικοι μας ή κατι αλλο ? εαν δεν μας εξηγησεις πως θα καταλαβουμε τι μας λες?

θεωρεις πχ οτι η 4η ειναι ο χρονος? ή αυτο ειναι επιστημονικη πλανη ?
εαν ειναι ο χρονος , τοτε ενα πλασμα 4η διαστασης ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ σε μια διασταση ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΟ ΑΡΑΓΕ ? ειτε (υποθετω εαν ξερει κανεις μας λεει) εμεις θα ειμασταν αγαλματα ή αυτος θα ηταν αγαλμα (αγαλμα εννοω σε πληρη ακινησια)
πως δηλαδη αντιλαμβανεσαι αυτη την μεταβαση ? απο την τριτη διασταση πχ ενας κυβος στην δευτερη διασταση γινεται ενα τετραπλευρο (αρα χανει εντελως τα χαρακτηριστικα του) το δε τετραπλευρο στην 1 διασταση θα ηταν μια γραμμη !!!
(δεν ξερω εαν εγινε αντιληπτο το θεμα/προβλημα με τις διαστασεις και υπαρχουν και αλλα φυσικα , πχ οταν ερχονται στο κοσμο μας οι φυσικες δυναμης θα πρεπει να τους επιρεαζουν αλλιως υπαρχει προβλημα ...τι γινεται τοτε ?)

εγω δεν θελω να μου πεις τι δεν χρειαζεται , αλλα ΠΩΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΝ , αφου ο ανθρωπος εχει συγκεκριμενο τροπο επικοινωνιας , ΠΩΣ ? τωρα εαν εσενα σε πειθει οτι ενα αιθεριο κατι μπηκε μεσα μας και ολα καλα , σορυ αλλα το χολυγουντ σε εχει επιρεασει πολυ , σε καθε αλλη περιπτωση μπορεις απλα να το εξηγησεις οπως το αντιλαμβανεσαι εσυ

τωρα εαν σου πω εγω τα δικα μου ΣΕΝΑΡΙΑ που εχω κανει ανα διαφορες περιοδους τις ζωης μου θα μου πεις οτι βλεπω και διαβαζω πολυ επιστημονικη φαντασια ... Φ Α Ν Τ Α Σ Ι Α !!!! και οι ghostbusters Κυνηγουσαν φαντασματα , τι παει πει αυτο οτι υπαρχουν κιολλας και ειναι πρασινα και γλυτζιαρικα ? !!!!! μη μπερδευεσαι ... μη θεωρεις οτι πχ η διασταση ειναι μια σειρα δωματια που μπαινοβγαινουμε , εμεις δεν μπορουμε ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ,περα απο τα μαθηματικα γιατι μονο εκει υπαρχουν , θες να μου πεις οτι οχι απλα υπαρχουν αλλα εχουν και οντα ? γιατι να συμβαινει αυτο και οχι το αλλο , οτι δεν υπαρχει τιποτα ?

τα οσα λες , που καλα κανεις και τα λες , θα μπορουσα να στα υποστηριξω με πολλους τροπους , αλλα σιγουρα δεν θα σου φερω ως βαση ταινιες του χολυγουντ !!! εκτος εαν θεωρεις οτι αυτος που σχεδιασε το alien ειχε δει ALIEN ... ειπαμε Φ Α Ν Τ Α Σ Ι Α !!!! αυτη μας κανει να πιστευουμε σε οσα δεν βλεπουμε και που ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ !!!

δεν θυμαμαι εαν στο εχω ρωτησει στο ρωταω τωρα ,
σου εχει τυχει να μιλας σε αντικειμενα ? (αυτοκινητο , υπολογιστη) γιατι το κανεις ? εχεις καποια εξηγηση ?
ακους ποτε μια φωνη μεσα σου ? οταν κανεις κατι ή οταν σκεφτεσαι? συνομιλεις ποτε μαζι της ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ? τι ειναι αυτη η φωνη ?


εαν θελεις απαντας , τι ηλικια εχεις ?

quote:

4) δεν μου φαινεται λιγη η σημερινη επιστημη αλλα μου φαινεται μονομερης και εστιασμενη μονο στο να παραγει εργαλεια
προκειμενου να διευκολυνει μια δρακα καπιταλιστων να μεγιστοποιησουν το κερδος τους...αν δεν ηταν στην υπηρεσια του
καπιταλισμου αλλα ηταν επιστημη ολων των ανθρωπων θα ειχε ασχοληθει και με ερευνες για το αορατο σωμα του ανθρωπου
αλλα και για αλλες διαστασεις ακριβως γιατι ενα σημαντικο κομματι της ανθρωποτητας και μεγαλα επιστημονικα ονοματα
πιστευουν οτι αυτα ειναι υπαρκτα, αρα θα επρεπε να βρεθουν σοβαρα κονδυλια για τετοιες ερευνες και ας μην υποσχοντουσαν
κερδος οπως ξερω γω υποσχεται κερδος η εκμεταλευση καποιων ορυκτων στη Σεληνη...παντως υποψιαζομαι οτι καποιοι εκ των
μεγαλοκαπιταλιστων γνωριζουν τα της επεμβασης των Αγγελων, οχι οτι δεν επαθα την πλακα μου οταν ειδα τι υπαρχει εξω απο
το Ροκφελερ Σεντερ...

δες αυτο με το καπιταλισμο εχει βαση , ομως θα ρωτησω το εξης , ΚΑΝΕΙΣ ? ουτε μια εξαιρεση ? κανεις τολμηρος? δεν το πιστευω αυτο
ομως κανεις ενα λαθος , ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ εχουν ασχοληθει με ολα οσα λες , αλλα ΚΑΤΑΛΗΞΑΝ ΣΤΟ ΚΕΝΟ καθως δεν αντεξε τιποτα στον ελεγχο , πολλα εχουν γραφει για ερευνες , ειτε πανεπιστημιακες ειτε στρατιωτικες πανω σε διαφορα θεματα , πολλοι εχουν βγει και μας εχουν πει διαφορα αλλα ? ΤΙΠΟΤΑ γιατι αραγε ?

δεν εχω κανενα προβλημα με το να ισχυει η θεωρια σου , το ξεκαθαριζω , αλλα μια και μας την ανεπτυξες (εστω και συντομα) θεωρω εχω το δικαιωμα να σε ρωτησω ωστε να ΜΑΘΩ και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ !!!

δυστυχως στις μερες μας εχει συμβει το εξης παραδοξο, η μεγαλη ποσοτητα πληροφοριας που κυκλοφορει εμπεριεχει μεγαλο αριθμο παραπληροφορησης , ετσι εχει δημιουργηθει η ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΗ , οπου παιρνοντας ως βαση νεες ανακαλυψεις τις επιστιμης , χτιζουν ΕΝΑ σωρο σεναρια που επειδη η αρχικη τους αναφορα "στεκη" επιστημονικα ΑΠΑΙΤΟΥΝ απο μας την αποδοχη και ολων των υπολοιπων που αποτελουν απλα προιοντα της φαντασιας τους ... εαν εχεις διαβασει ή δει το "τι στο μπιμπ ξερουμε" θα σου πω οτι εκει εχουμε την απολυτη παραπληροφορηση !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 16:28:47  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινός
quote:

Η σκέψη λοιπόν -πέρν κάθε αμφιβολίας- διαμορφώνεται και πρίν την σκέψη προηγείται η εντύπωση και εν συνεχεία εξ'αυτής η -όποια- διατύπωση και η οποία βεβαίως διατύπωση απο άνθρωπο σε άνθρωπο και απο σκέψη σε σκέψη διαφέρει και μάλιστα η σκέψη του επιστήμονα καμμιά σχέση δεν έχει με του Χριστιανού...!!!

Αγαπητέ Εαρινέ,
Αναρωτιέμαι αν αυτό που είπες τώρα είναι αποτέλεσμα ήρεμης σκέψης ή ....
Γιατί αλλιώς, εκτίθεσαι ενώπιον τόσων Χριστιανών επιστημόνων.

quote:

Αλλα βεβαίως ο Ευρωπαίος -φίλος κατα τ'αλλα- αυτά τα πράματα ουδέποτε τα σκέφθηκε , καθότι δογματικός χριστιανός και με δογματική σκέψη...αλλα και ως γνήσιος Ιουδαιο-λάτρης καμμιά σχέση δεν είχε και δεν έχει και δεν πρόκειται ποτέ να έχει με την Ελλάδα και την Αρχαία Ελληνική σκέψη...

Δηλαδή, η Ελλάδα και η Αρχαία Ελληνική σκέψη περιορίζεται και προορίζεται μόνο για τους χλαμυδοφορεμένους και για όσους λατρεύουν ανθρωπόμορφους ή ζωόμορφους/τερατόμορφους θεούς;

Μάλιστα, 2000 χρόνια τώρα, ξεχάστε ότι ξέρατε. Ο Εαρινός αλλάζει τα δεδομένα.

quote:

Θα γαυγίζει και θα χασμουριέται απο το λιβάνι , μη μπορώντας να αξιολογήσει λογικά τα πράματα αλλα "χριστιανικά"...

Άλλο ένα επιχείρημα, ξεπατικωμένο από τις γνωστές ιστοσελίδες των επαγγελματιών χριστιανομάχων.
Λογικός = όχι Χριστιανός.
Προοδεύεις φίλε Εαρινέ.

Ομολογώ πως αυτό εδώ το μήνυμά σου, με τις ακραίες και τόσο απόλυτες απόψεις, αν το διάβαζα στις αρχές, όταν πρωτομπήκες στο φόρουμ, χωρίς να μου είναι γνωστή η ταυτότητα του χρήστη, δεν θα πίστευα πως ήταν δικό σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sky
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 17:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sky
Οι προσωπικές κόντρες είναι καλύτερο να γίνονται κατ ιδίαν για να μπορούμε να απολαμβάνουμε την κουβέντα.

Αριστοτέλη Ων 3 θυγατέρες των ανθρώπων πρέπει να είναι οι σκέψεις τους και αυτό για την εξωτική ύλη πρώτη φορά το ακούω αλλά μου θυμίζει κατι που έγραψε ο Pano σ'ένα νήμα για την ενεργοποίηση του DNA, ότι κάποιοι άγγελοι η κάτι τέτοιο έχουν αχρηστέψει ανώτερα κέντρα του ανθρωπου για να εμποδίσουν την επικοινωνία με τη συμπαντική πηγή/δημιουργό. Ενδιαφέρουσα η άποψή σου όπως και να χει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy